Help - Search - Members - Calendar
Full Version: The movie thread
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
HLR CENATION
QUOTE(frenchman7 @ Sep 18 2013, 09:04 ) *
Χρηστάρααααα...



Eλα ρε Νικολα..Τι λες τωρα!!!Συγκλονιστικο!!
gspara
Απιστευτα ανουσιο και βαρετο το 'The Blind Ring' της Σοφια Κοπολα.
greeneyes13
είδε κανείς την ταινία για τον steve jobs;
j-kidd13
Το white house down το εχει δει κανεις?Λεει τιποτα...
Γενικα οποιος δεν βαριεται,ας μου προτεινει μερικα σχετικα προσφατα blockbasterακια που βλεπονται ευχαριστα...
A.CAB
QUOTE(j-kidd13 @ Sep 25 2013, 16:37 ) *
Το white house down το εχει δει κανεις?Λεει τιποτα...
Γενικα οποιος δεν βαριεται,ας μου προτεινει μερικα σχετικα προσφατα blockbasterακια που βλεπονται ευχαριστα...


Στο σινεμά το Elysium αξίζει και έχει και κάτι παραπάνω να πει από τα συνηθισμένα μπλοκμπάστερ. Το Pacific Rim είχε χαβαλέ και πέρναγε η ώρα επίσης. Το White House Down δεν το 'χω δει αν και γουστάρω τις κόπιες του Die Hard. Δεν ξέρω τι θα είναι (μάλλον χαβαλέ θα 'χει) αλλά χειρότερο του παρόμοιου Ο Ολύμπος Έπεσε αποκλείεται. Τέτοια ανόητη προπαγάνδα δύσκολο να βγει τόσο σύντομα.

Για σπίτι παίζει εκτός απ' τον στάνταρ Iron Man και το Oblivion με τον Τομ Κρουζ που είναι καλό και το Now You See Me που είναι πολύ ευχάριστο.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(j-kidd13 @ Sep 25 2013, 16:37 ) *
Το white house down το εχει δει κανεις?Λεει τιποτα...
Γενικα οποιος δεν βαριεται,ας μου προτεινει μερικα σχετικα προσφατα blockbasterακια που βλεπονται ευχαριστα...


βλεπεται πολυ ευχαριστα το εργακι.το ειδα.τωρα για τα υπολοιπα με προλαβε σε ολα ο ACAB με τον οποιο συμφωνω στα λεγομενα του.
captain charisma
ειδα το τζανγκο...μεχρι ενα σημειο ειχε ενδιαφερον η ταινια αλλα μετα σε κουραζει απιστευτα...στο imdb την εχουν βαθμο 8.5 στα 10 εγω θα το εβαζα ενα 6...
2.40 κραταει...γενικα οι ταινιες του ταραντινο εχουν το στοιχειο της υπερβολης...αλλα το ανωνυμοι μπασταρδοι ηταν πολυ καλυτερο...
mixalisgate7
QUOTE(captain charisma @ Sep 25 2013, 20:43 ) *
ειδα το τζανγκο...μεχρι ενα σημειο ειχε ενδιαφερον η ταινια αλλα μετα σε κουραζει απιστευτα...στο imdb την εχουν βαθμο 8.5 στα 10 εγω θα το εβαζα ενα 6...
2.40 κραταει...γενικα οι ταινιες του ταραντινο εχουν το στοιχειο της υπερβολης...αλλα το ανωνυμοι μπασταρδοι ηταν πολυ καλυτερο...


Σύμφωνω μαζί σου,πολλοί το έλεγαν αριστούργημα.
Zoys
Εμένα μου άρεσε πολύ το Τζάνγκο, δεν το θεώρησα υπερεκτιμημένο. Αν εξαιρέσεις τις υπερβολικές "ταραντινιές" που συνθέτουν την ταινία (όπως π.χ. το πιστολίδι μέσα στο σπίτι προς το τέλος) ήταν εξαιρετική παρά τη μεγάλη της διάρκεια.

Το Inglourious Basterds δεν το έχω δει αν και έχω ακούσει ότι είναι λίγο βαρετό ίσως εξαιτίας της περιορισμένης δράσης.
j-kidd13
Το τζανγκο μ αρεσε πολυ και εμενα...Δεν με κουρασε, το αντιθετο θα ελεγα...
Ευχαριστω για τις προτασεις...Κατεβασα για αρχή το world war z,και θα ακολουθησουν τα υπολοιπα...
captain charisma
QUOTE(Zoys @ Sep 25 2013, 21:07 ) *
Το Inglourious Basterds δεν το έχω δει αν και έχω ακούσει ότι είναι λίγο βαρετό ίσως εξαιτίας της περιορισμένης δράσης.


εγω θα σ προτεινα να το δεις...εχει σκηνες με δραση...η ταινια αποτελειται απο κεφαλαια κ το καθενα εξιστορει τα γεγονοτα...εγω προσωπικα δ βαρεθηκα..
mixalisgate7
QUOTE(greeneyes13 @ Sep 24 2013, 15:01 ) *
είδε κανείς την ταινία για τον steve jobs;


Την είδα πριν από λίγο,μέτρια ταινία.
greeneyes13
QUOTE(mixalisgate7 @ Sep 26 2013, 14:17 ) *
Την είδα πριν από λίγο,μέτρια ταινία.

κι εγώ την είδα τελικά
δεν μπορώ να πως ότι ενθουσιάστηκα, δεν ήξερα και πολλά για την ζωή του
δεν μπορώ να πως και πως απογοητεύτηκα όμως, άλλωστε ήταν η βιογραφία ενός ανθρώπου
ευτυχώς δεν ήταν "αγιογραφία"
Zoys
QUOTE(captain charisma @ Sep 25 2013, 22:38 ) *
εγω θα σ προτεινα να το δεις...εχει σκηνες με δραση...η ταινια αποτελειται απο κεφαλαια κ το καθενα εξιστορει τα γεγονοτα...εγω προσωπικα δ βαρεθηκα..

Το είδα, μια χαρά ταινία ήταν τελικά. smile.gif
Dreamerpanos
Έχει δει κανείς το κάλεσμα?Το είχα βρει το καλοκαίρι στις νέες κυκλοφορίες αλλά είχε βγει μόνο στην Αμερική και δεν το είδα και διάβασα ότι σήμερα βγήκε στους κινηματογράφους και εδώ....μου άρεσε το τρέιλερ (ταινία τρόμου γαρ tongue.gif ),σίγουρα θα πάω να τη δω απλά ήθελα να διαβάσω και μια γνώμη μη βρεθώ προ (δυσάρεστης) εκπλήξεως....
mixalisgate7
QUOTE(Dreamerpanos @ Sep 26 2013, 19:10 ) *
Έχει δει κανείς το κάλεσμα?Το είχα βρει το καλοκαίρι στις νέες κυκλοφορίες αλλά είχε βγει μόνο στην Αμερική και δεν το είδα και διάβασα ότι σήμερα βγήκε στους κινηματογράφους και εδώ....μου άρεσε το τρέιλερ (ταινία τρόμου γαρ tongue.gif ),σίγουρα θα πάω να τη δω απλά ήθελα να διαβάσω και μια γνώμη μη βρεθώ προ (δυσάρεστης) εκπλήξεως....


Την έχει δει ένας γνωστός μου που είναι φαν του είδους και μου είπε οτι είναι πολύ καλή.
Dwyane ''the flash'' Wade
πηγα χτες και ειδα το rush,την ιστορια του λαουντα και του χαντ.μου αρεσε παρα πολυ παροτι δεν βλεπω ποτε φορμουλα.πολυ καλη η μεταφορα της ''κοντρας'' των 2 πιλοτων στην μεγαλη οθονη αν και υπαρχουν καποια μεγαλα κενα σε σχεση με αυτα που εχει γραψει ο λαουντα στην βιογραφια του.και φυσικα η μουσικη του ζιμμερ ολα τα λεφτα,ταιριαζε απολυτα στο ολο σκηνικο.
HLR CENATION
Ειδα την ταινια με τον Αστον Κουτσερ.Πολυ ωραια.
Dwyane ''the flash'' Wade
επηρεασμενος απο το rush και χωρις να εχω καμια επαφη με τη φορμουλα κατεβασα και ειδα προχτες την ταινια του ταραστιου αυρτον.senna,beyond the sound of speed.ανατριχιασα πραγματικα με αυτην την προσωπικοτητα ενω γενικα εχουν κανει πολυ καλη δουλεια σε ολη την ταινια.νομιζεις οτι ζεις κι εσυ εκει μεσα.την προτεινω ανεπιφυλακτα σε οσους δεν την εχουν δει ακομα και να μην ασχολουνται με φορμουλα οπως εγω.
επισης χτες πηγα και ειδα στο σινεμα το καλεσμα το οποιο εχει συζητηθει πολυ.ειναι ισως μαζι με το insidious οι δυο ταινιες τρομου που μου αρεσαν τοσο πολυ την τελευταια δεκαετια.οτι πρεπει για τους λατρεις του ειδους.
A.CAB
Είδα το Room 237, ένα ντοκιμαντέρ για το τι σημαίνει η Λάμψη του Κιούμπρικ με απόψεις πολλών θεωρητικών του κινηματογράφου. Υπάρχουν φοβερές αναλύσεις επί αναλύσεων. Κάποιες σωστές κατά τη γνώμη μου (η γεννοκτονία των Ινδιάνων) και κάποιες εντελώς ότι να 'ναι. Πολύ ενδιαφέρον χωρίς να βγάζει κάποιο τελικό συμπέρασμα. Απλά αποκαλύπτει την ιδιοφυία του Κιούμπρικ.

Το White House Down είχε χαβαλέ αλλά ήταν και τουλάχιστον 20 λεπτά μεγαλύτερο απ' ότι έπρεπε και δεν έμεινε κλισέ που δεν χρησιμοποιήθηκε. Τίποτα το ιδιαίτερο. Αν δεν ήταν το πρωταγωνιστικό δίδυμο που είχε χημεία και χαβαλέ θα ήταν κατά πολύ χειρότερο.

Κάπως έτσι και το The Lone Ranger. Αυτό ήθελε τουλάχιστον 30 λεπτά λιγότερα και κάποιον είτε σκηνοθέτη, είτε σεναριογράφο, είτε παραγωγό να πατήσει πόδι και να αποφασίσει τι ταινία κάνουνε τελικά. Γιατί ήταν ο ορισμός του αχταρμά. Ήθελε να είναι τόσα πολλά και να πει ακόμα περισσότερα, με πολλούς χαρακτήρες (που οι μισοί θα μπορούσαν να λείπουν) που καταντάει βαρετό από ένα σημείο κι έπειτα. Δηλαδή μίλαγε για τη γέννηση ενός ήρωα και την εκδίκησή του, μίλαγε για την καταπίεση των Ινδιάνων αλλά και των κινέζων, μίλαγε να την τεχνολογική πρόοδο με τις σιδηροδρομικές γραμμές αλλά και για τη βία του λευκού ανθρώπου ενώ ταυτόχρονα είχε και κάμποσες μεταφυσικές ανησυχίες. Κι όλα αυτά δοσμένα σε φλας μπακ από μια πλήρως άκυρη αρχική σκηνή που διατρέχει όλο το έργο. Η σκηνή δράσης του φινάλε πάντως ήταν εντυπωσιακή.

To September της Παναγιωτοπούλου ήταν συμπαθητικό. Πολύ καλοπαιγμένο και ατμοσφαιρικό με έξοχη φωτογραφία αλλά υπερβολικά ήσυχο χωρις εντάσεις και χωρίς καμία κλιμάκωση. Κάτι του έλειπε αλλά ήταν σωστή ταινία.
Dwyane ''the flash'' Wade
πολυ ωραια ταινια το ''42'',η αληθινη ιστορια ενος παικτη του μπειζμπολ ο οποιος ηταν ο πρωτος μαυρος που επαιξε σε ομαδα λευκων τον καιρο που ο ρατσισμος ηταν μεγαλη μαστιγα στην αμερικη.

ειδα και το abraham linkoln the vampire hunter αλλα ξενερωσα διοτι μπλεξανε τωρα τον προεδρο με το κυνηγι βρυκολακων κτλ.αστο εστι οπως το ξεκινησες ρε παιδι μου,το μπλεξιμο βγηκε χαλια.
HLR CENATION
Ειδα χθες μια σχετικα παλια ταινια αλλα τι ταινια....ταινιαρα...Οι συμμοριες της Νεας Υορκης με Ντι Καπριο σε σκηνοθεσια Σκορτσεζε.Εκπληκτικη.
Dwyane ''the flash'' Wade
συμπαθητικη περιπετεια το 2 guns με δυο απο τους αγαπημενους μου ηθοποιους.ουασινγκτον και γουολμπεργκ.κλασσικη αμερικανικη ταινια με ''αστειες'' ατακες,πολυ πιστολιδι και ξυλο.
HLR CENATION
Ειδα τη ζωη του Πι..Υπεροχη ταινια.
Επισης και μια δραματικη με τον Ντε Νιρο και την υπεροχη Τζουλιαν Μουρ.Δεν θυμαμαι τιτλο.Ταινιαρα παντως και αυτη...
j-kidd13
Πριν πιασω το breakin ειδα world war z και now you see me...
Το πρωτο ειναι ενα κλασικο εργακι με ζομπι και τον ανθρωπο που θα τους σωσει ολους...Τιποτα ιδιαιτερο.
Το δευτερο ηταν πιο ενδιαφερον...Αν και λιγο σουρεαλιστικο σε καποια σημεια,ειχε πρωτοτυπο σεναριο,ειχε και ανατρεπτικο φιανλε,περασαν ευχαριστα 2 ωρες.
Dreamerpanos
QUOTE (HLR CENATION @ Oct 13 2013, 02:09 ) *
Ειδα τη ζωη του Πι..Υπεροχη ταινια.
Επισης και μια δραματικη με τον Ντε Νιρο και την υπεροχη Τζουλιαν Μουρ.Δεν θυμαμαι τιτλο.Ταινιαρα παντως και αυτη...


Αυτήν εδώ λες?

http://www.imdb.com/title/tt0455323/?ref_=fn_al_tt_1

Καλά η ζωή του Πι είναι κορυφαία.....και ειδικά στο σινεμά που την είδα εγώ δηλαδή....εξαιρετική......

Είδα και μια παλιά ταινία (1994) πρόσφατα που μου είχε ξεφύγει, Leon λέγεται με τον Ζαν Ρενό την (13χρονη τότε) Νάταλι Πόρτμαν και τον Γκάρι Όλντμαν.....μου άρεσε πάρα πολύ.....
bbplayer
QUOTE (Dreamerpanos @ Oct 17 2013, 00:05 ) *
Αυτήν εδώ λες?

http://www.imdb.com/title/tt0455323/?ref_=fn_al_tt_1

Καλά η ζωή του Πι είναι κορυφαία.....και ειδικά στο σινεμά που την είδα εγώ δηλαδή....εξαιρετική......

Είδα και μια παλιά ταινία (1994) πρόσφατα που μου είχε ξεφύγει, Leon λέγεται με τον Ζαν Ρενό την (13χρονη τότε) Νάταλι Πόρτμαν και τον Γκάρι Όλντμαν.....μου άρεσε πάρα πολύ.....


είμαι fan. και η ταινία...ταινιάρα!!!
HLR CENATION
QUOTE(Dreamerpanos @ Oct 17 2013, 00:05 ) *

Ναι αυτη φιλε...Εβγαζε συναισθημα.
yorgos
Για όσους δεν έχουν επαφή με λατινοαμερικάνικο κινηματογράφο, αυτή εδώ είναι η καλύτερη ταινία που έχω δει στη ζωή μου (με αγγλικούς υπότιτλους), πραγματικό ποίημα για την πόλη μου:

Dreamerpanos
Από λατινοαμερικάνικες μου άρεσε πάρα πολύ αυτή εδώ:

http://www.imdb.com/title/tt1305806/?ref_=nv_sr_1

Το 2010 είχε πάρει και το όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας....
yorgos
Εξαιρετική ήταν όντως, είχε πάρει σχεδόν ομόφωνα και το πρώτο βραβείο στο φεστιβάλ λατινοαμερικάνικου κινηματογράφου της Αβάνας, όπου βλέπει κανείς διαμάντια και το βρίσκω πολύ πιο αξιόπιστο από τα Όσκαρ. Αλλά μπροστά στο Dioses Rotos (σε φωτογραφία, σκηνοθεσία, ερμηνείες, σενάριο) είναι γατάκι...
LFO
QUOTE(j-kidd13 @ Oct 13 2013, 02:23 ) *
Πριν πιασω το breakin ειδα world war z και now you see me...
Το πρωτο ειναι ενα κλασικο εργακι με ζομπι και τον ανθρωπο που θα τους σωσει ολους...Τιποτα ιδιαιτερο.
Το δευτερο ηταν πιο ενδιαφερον...Αν και λιγο σουρεαλιστικο σε καποια σημεια,ειχε πρωτοτυπο σεναριο,ειχε και ανατρεπτικο φιανλε,περασαν ευχαριστα 2 ωρες.


Συμφωνω και στα 2. Μπραντ καλος αλλα οχι για action ταινιες

Καλο και το epic που ειναι animation. Ειδα επισης το the heat με την σαντρα Μπουλοκ, συμπαθητικο , ουτε κρυο ουτε ζεστη.

Rated: (en)joy
QUOTE (yorgos @ Oct 17 2013, 01:24 ) *
Για όσους δεν έχουν επαφή με λατινοαμερικάνικο κινηματογράφο, αυτή εδώ είναι η καλύτερη ταινία που έχω δει στη ζωή μου (με αγγλικούς υπότιτλους), πραγματικό ποίημα για την πόλη μου:

Από λατινοαμερικάνικο κινηματογράφο να αναφέρουμε και το πραγματικά εξαιρετικό city of god. Υπόδειγμα ρεαλιστικού κινηματογράφου με σκηνές-ωμής βίας-και ατάκες που σοκάρουν όπως π.χ. αυτή που ακούγεται απ'τα χείλη ενός μικρού παιδιού ''Κλέβω, σνιφάρω, σκοτώνω. Είμαι άντρας.'' Όσοι δεν το έχουν δει αξίζει να το δοκιμάσουν, το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
ΥΓ. Ορίστε και το link στο imdb : city of god
yorgos
+1 για την πόλη του Θεού

Στα κουβανικά θαύματα και το Havana Blues
gspara
Φοβερο το city of god!!!!

Σε αλλαγη ρεπερτοριου ειδα το αυτοβιογραφικο ''Camille Claudel 1915'' με την Juliette Binoche.
Εντυπωσιαστηκα απο το θεατρικο που ειδα περσι με την φοβερη Λυδια Φωτοπουλου!!
Το κινηματογραφικο ομως δεν μου αρεσε.Παντα ετσι γινεται.

Περναω στο νεο αριστουργημα του Φαραντι.....''Το Παρελθον''(Le Passe).
Μετα τα εκπληκτικα ''Darbareye Elly'' και ''A Separation'' ο Ιρανος σκηνοθετης-σεναριογραφος συνεχιζει να μαγευει!!!
Dwyane ''the flash'' Wade
μου αρεσε αρκετα το world war z με τον μπραντ πιτ.ευχαριστη περιπετειουλα.

παρα πολυ ομως μου αρεσε το prisoners!!πολυ δεμενο σεναριο χωρις κενα,πειστικες οι ερμηνειες,αγωνια μεχρι το τελος.
A.CAB
Εξαιρετικό το Prisoners, απ' τις καλύτερες ταινίες τις χρονιάς νομίζω. Φοβερή ατμόσφαιρα, σασπένς, μυστήριο και εξαιρετικές ερμηνείες απ' όλους. Είναι μια μίξη Seven με Σκοτεινό Ποτάμι (κυρίως). Πραγματικά αξίζει.

Ωραίο και πολύ διασκεδαστικό αν και κλισέ το The Way Way Back με τον Στιβ Κάρελ σε κόντρα ρόλο και το Σαμ Ροκγουελ (είμαι τεράστιος φαν) όπως πάντα απολαυστικό. Και οι δυο τους σε δεύτερους ρόλους όπως και κάμποσοι άλλοι γνωστοί. Σου φτιάχνει τη διάθεση η ταινία κι ας μην δείχνει τίποτα που δεν έχουμε ξαναδεί ή ακούσει.

Καλοφτιαγμένο και με αρκετό σασπένς το The Conjuring αλλά μάλλον οι ταινίες τρόμου με φαντάσματα και πνεύματα και δαιμόνια δεν με αγγιζουν πλέον. Δηλαδή ωραία τεχνική, καλές οι ερμηνείες, κάποιες πετυχημένς σκηνές τρόμου αλλά πάλι πόρτες ανοιγοκλείνουν, πάλι πνεύματα καταλαμβάνουν μικρά και μεγάλα παιδιά, πάλι ήχοι έρχονται από το πουθενά, πάλι αντιγράφουν τον Εξορκιστή κτλ.

Είδα και το Man of Steele και νομίζω ότι χρειαζόταν να κατεδαφίσει μερικούς ακόμα ουρανοξύστες για να είμαι ευχαριστημένος. Νομίζω αυτό έλειπε και θα είχε το πλήρες πακέτο. Ίσως και με μερικά δακρύβρεχτα μεγαλόστομα τσιτάτα (ψιλοΝολανικά κι ας με κράξουν οι φαν) περί τι είναι ο άνθρωπος και στο πως θα αποδεχτούμε έναν εξωγήινο (ο οποίος είναι τούμπανος και μοντέλος). Ίσως και κάποια πιο σαφή αλληγορία ότι δεν είναι ο Σουπερμαν αλλά ο Jesus. Γιατί ένα τετράχρονο αγοράκι μπορεί και να μην το κατάλαβε. Τέλος πάντων δεν ήταν τόσο κακό αλλά τράβαγε ασκόπως από φλας μπακ σε φλας μπακ με τόσο βιαστικό ρυθμό που νόμιζα πως ο σκηνοθέτης ήθελε να τα ξεπετάξει όλα ώστε ν' αρχίσει να κατεδαφίζει κτίρια και να καταστρέφει οχήματα. Καλό το θέαμα για κανά 10λεπτο αλλά μετά και η λογική έχει πάει περίπατο και η κατάληξη ήταν μια απίστευτη ηχορύπανση.
SG3ptshooter
QUOTE(A.CAB @ Oct 21 2013, 13:38 ) *
Ωραίο και πολύ διασκεδαστικό αν και κλισέ το The Way Way Back με τον Στιβ Κάρελ σε κόντρα ρόλο και το Σαμ Ροκγουελ (είμαι τεράστιος φαν) όπως πάντα απολαυστικό. Και οι δυο τους σε δεύτερους ρόλους όπως και κάμποσοι άλλοι γνωστοί. Σου φτιάχνει τη διάθεση η ταινία κι ας μην δείχνει τίποτα που δεν έχουμε ξαναδεί ή ακούσει.

Γράφει και σκηνοθετεί ο Jim Rash. Ο πυγολαμπιδίτσος είναι off limits για κακά σχόλια οπότε tread lightly που λένε και στο New Mexico.

Δεν έχω δει καμία ακόμα απ' αυτές. Aπό trendy πρόσφατα έχω δει το This is the End και το Pacific Rim, και οι 2 ήταν πάνω κάτω στα καλούλια αλλά ως εκεί που περίμενα. Σε λάθος topic, αλλά ανακοινώνω ότι κι εγώ έπιασα το Orphan Black και ναι η τύπισσα έπρεπε να είχε έστω προταθεί για ό,τι βραβείο παίζει στα τηλεοπτικά.
HLR CENATION
Ειδα τους 7 ψυχοπαθεις.Καλη ηταν.
Την Πεμπτη που θα ειμαι Αθηνα θα δω μια ρομαντικη κομεντι με την ΜΟΝΑΔΙΚΗ Τζουλιαν Μουρ και την Σκαρλετ Γιοχανσον.Δεν θυμαμαι τιτλο.
Dwyane ''the flash'' Wade
ενα αρκετα ευχαριστο διωρο περασα με το white house down.ξυλο,εκρηξεις,πιστολιδι φουλ,ενας πλανηταρχης ραμπο και ο λευκος οικος εγινε οικοπεδο!κλασσικα και αμερικανικα οπως μας αρεσει!

χτες κατεβασα και ειδα το assault in wall street.συμπαθητικο ταινιακι αν και λιγο ψυχοπλακωτικο με τον ντομινικ πυρσελ.
greeneyes13
ε'ιδα το prisoners με hugh jackman
ποοοοολύ ωραία ταινία, με αρκετά σκληρές εικόνες (οι άντρες ίσως δεν έχετε πρόβλημα)
παρόλο που ήταν πάνω από δύο ώρες δεν βαρέθηκα καθόλου
j-kidd13
Eιδα το conjuring χθες το βραδυ...
Εξαιρετικη ταινια.Αν το δεις στο σινεμα,δεν παιζει να μην τρομαξεις...Εγω στο σπιτι και με την ενταση οχι ιδιαιτερα δυνατα,τα χρειαστηκα σε 2-3 αποτομες στιγμες... tongue.gif
Aπο τα καλυτερα θριλερ που εχω δει ποτε...
SG3ptshooter
QUOTE(A.CAB @ Oct 21 2013, 12:38 ) *
Ωραίο και πολύ διασκεδαστικό αν και κλισέ το The Way Way Back με τον Στιβ Κάρελ σε κόντρα ρόλο και το Σαμ Ροκγουελ (είμαι τεράστιος φαν) όπως πάντα απολαυστικό. Και οι δυο τους σε δεύτερους ρόλους όπως και κάμποσοι άλλοι γνωστοί. Σου φτιάχνει τη διάθεση η ταινία κι ας μην δείχνει τίποτα που δεν έχουμε ξαναδεί ή ακούσει.

QUOTE(SG3ptshooter @ Oct 21 2013, 13:20 ) *
Γράφει και σκηνοθετεί ο Jim Rash. Ο πυγολαμπιδίτσος είναι off limits για κακά σχόλια οπότε tread lightly που λένε και στο New Mexico.
Δεν έχω δει καμία ακόμα απ' αυτές. Aπό trendy πρόσφατα έχω δει το This is the End και το Pacific Rim, και οι 2 ήταν πάνω κάτω στα καλούλια αλλά ως εκεί που περίμενα. Σε λάθος topic, αλλά ανακοινώνω ότι κι εγώ έπιασα το Orphan Black και ναι η τύπισσα έπρεπε να είχε έστω προταθεί για ό,τι βραβείο παίζει στα τηλεοπτικά.

To είδα λοιπόν το The Way, Way Back και παρότι πέρασε ευχάριστα η ώρα του και το βρήκα αρκετά καλό, θα συμφωνήσω ότι παραήταν κλισεδιάρικο. Όχι απλά το έχουμε ξαναδεί, αλλά αν δεν είχε την κατάλληλη ποσότητα quirky δε θα με κέρδιζε καν. Είχε ταβάνι. Ο ρόλος του ίδιου του Rash κλασσικά για γέλια και για κλάματα, ο Rockwell ήταν ό,τι πρέπει ενώ κι ο Carell, που σε κάποιο promo διάβαζα για επιτυχία στη δραματική του στροφή, νταξ, δεν είχε το ρόλο ή το screentime να δείξει κάποια τόσο διαφορετική πτυχή.

Είδα και το Only God forgives. Αν έφτιαχνα μια λίστα με ταινίες που ο σκηνοθέτης τους, κατά τη γνώμη μου έστω, νομίζει ότι είναι Θρησκεία και με 10 προχώ πλάνα νομίζει ότι έφτιαξε μια ατμόσφαιρα τόσο δυνατή που να κουβαλά την ταινία από μόνη της, αυτή η ταινία είναι σίγουρα μέσα. Απ΄όπου και να το κοιτάξεις, έπρεπε να είναι καλύτερη. Ειδικά το storytelling έπασχε, βασικά δεν υπήρχε καν αρκετό story, μπορώ να το περιγράψω σε 2 λεπτά χωρίς να αφήσω τίποτα έξω απ' την αφήγησή μου. Τουλάχιστον είχε φάση η Scott Thomas. Μ' άρεσε η τρέλα του Refn στο Bronson, κι ας πέρασε το αναμενόμενο, ΟΚ, εδώ όμως σίγουρα όχι.

Βγήκε το trailer της νέας ταινίας του Wes Anderson:

Κάψιμο. Είμαι παράδοξα fan. Μικρό καλάθι βέβαια, αλλά πάω για πολλά κεράσια. Ο Ed o Norton, που είναι ξανά στο cast, ήταν στο τελευταίο Saturday Night Live κι έπαιξε σε ένα απίστευτο parody: horror με serial killers a la Halloween, βασισμένο στο στυλ του Anderson. Αν το βρείτε, πραγματικά αξίζει, γέλασα πάρα πολύ.

Και προφανώς θα σας πρήζω για όσα χρόνια μου μένουν για την Tatiana Maslany. biggrin.gif

edit:
QUOTE(HLR CENATION @ Oct 21 2013, 19:37 ) *
Ειδα τους 7 ψυχοπαθεις.Καλη ηταν.

Οι 2 ταινίες του McDonagh, παρότι μου άρεσαν σχεδόν εξίσου, αποδείχθηκαν τελικά παράλληλα όμοιες αλλά και τελείως διαφορετικές. Περιμένω με ενδιαφέρον τη συνέχεια, αλλά νταξ δε δηλώνω και fan, ξέρω ότι το In Bruges γενικά έχει μεγάλο ρεύμα στους forumίτες.

Η πρώτη σκηνή με τους 2 απ' το Boardwalk Empire, τον Pitt και τον personal favourite το Stuhlbarg, είχε πολλή φάση.
gspara
Καταπληκτικο κοινωνικο δραμα το 'Child's Pose'(Οικογενειακη Υποθεση).

Ο Ρουμανικος κινηματογραφικος αποτελει εγγυηση!!!
A.CAB
Είδα το Κελί 211 και είχε ενδιαφέρον. Δεν τρελάθηκα αλλά ήταν σφιχτοδεμένο και με σασπένς και έλεγε και μερικά πολύ σωστά πράγματα περί φυλακών/κρατους/αστυνομίας. Αλλά και το σενάριο είχε τις υπερβολές και τις ευκολίες του και η κινηματογράφηση πιο πολύ θύμιζε τηλεόραση παρά σινεμά. Αλλά είχε σίγουρα ενδιαφέρον.

Επίσης στο σινεμά είδα το Escape Plan και γούσταρα εννοείται μιας και τα δυο παληκάρια τα περίμενα καμιά 20ετία να παίξουν μαζί. Και η αλήθεια είναι ότι έχουν πολύ καλή χημεία παρέα, που δεν το περίμενα να πω την αλήθεια. Φταίει μάλλον πως ο Άρνολντ δοκιμάζει κάποια πράγματα που δεν τον έχουμε ξαναδεί να κάνει ερμηνευτικά. Και κατά περίεργο λόγο τα πετυχαίνει και είναι άνετα η ατραξιόν και το χάιλαιτ της ταινίας. Έχει τις καλύτερες ατάκες, τις πιο αστείες σκηνές, την πιο badass σκηνή της ταινίας (με το πολυβόλο) και γενικά έχω να τον δω με τόση ενέργεια από το True Lies. Κατά τα άλλα το εργάκι είναι αυτό που είναι χωρίς κάτι παραπάνω. Με ένα κάρο ευκολίες βέβαια στο σενάριο αλλά κυλάει μια χαρά, έχει ρυθμό, έχει κάποιο μυστήριο, έχει μια πολύ καλή ανατροπή στο φινάλε (και κανά δυο ακόμα απλοικές βέβαια) και γενικά φέρνει πολύ σε 80's, αρχές 90's κατάσταση με την καλή έννοια. Μεγάλο συν ο τρόπος που αντιμετωπίζει τους Μουσουλμάνους. Αυτό κι αν ήταν έκπληξη.
Ginobili
Είδα το "The Hunt" με την ηθοποιάρα Mads Mikkelsen.....την είχα ξεκινήσει στο παρελθόν 2-3 φορές..αλλά στα 10-15' την έκοβα...χθες την έβαλα λέω..."αντε να μην πιάνει χώρο στο φλασάκι" λέω....

Ώρεεε...φίλε πάθαμε ζημιά...είχα καιρό να κάτσω να δω ταινία(2ωρη μάλιστα) και να παρακαλάω να μην περάσει η ώρα...να μην τελειώσει!!! Κοινωνικοδραματική είναι να ξέρετε...Δανέζικη,καταπιάνεται με δύσκολο και ευαίσθητο θέμα...αλλά ρε Π^%#στη μου..δεν γίνεται να μην μείνεις κάγκελο με την ερμηνεία του Mikkelsen...είναι εκπληκτική.Και δεν το παίζω και κανάς κουλτουριάρης..απεναντίας.



Περιττό να αναφέρω ότι τελικά ο Mikkelsen είδα βραβεύτηκε για την ερμηνεία αυτή στο φεστιβάλ στις Κάννες...και η ταινία καλύτερη ξενόγλωσση
SG3ptshooter
Ό,τι είπε ο Gino και βάλε. bball.gif
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(A.CAB @ Nov 1 2013, 18:51 ) *
Είδα το Κελί 211 και είχε ενδιαφέρον. Δεν τρελάθηκα αλλά ήταν σφιχτοδεμένο και με σασπένς και έλεγε και μερικά πολύ σωστά πράγματα περί φυλακών/κρατους/αστυνομίας. Αλλά και το σενάριο είχε τις υπερβολές και τις ευκολίες του και η κινηματογράφηση πιο πολύ θύμιζε τηλεόραση παρά σινεμά. Αλλά είχε σίγουρα ενδιαφέρον.

Επίσης στο σινεμά είδα το Escape Plan και γούσταρα εννοείται μιας και τα δυο παληκάρια τα περίμενα καμιά 20ετία να παίξουν μαζί. Και η αλήθεια είναι ότι έχουν πολύ καλή χημεία παρέα, που δεν το περίμενα να πω την αλήθεια. Φταίει μάλλον πως ο Άρνολντ δοκιμάζει κάποια πράγματα που δεν τον έχουμε ξαναδεί να κάνει ερμηνευτικά. Και κατά περίεργο λόγο τα πετυχαίνει και είναι άνετα η ατραξιόν και το χάιλαιτ της ταινίας. Έχει τις καλύτερες ατάκες, τις πιο αστείες σκηνές, την πιο badass σκηνή της ταινίας (με το πολυβόλο) και γενικά έχω να τον δω με τόση ενέργεια από το True Lies. Κατά τα άλλα το εργάκι είναι αυτό που είναι χωρίς κάτι παραπάνω. Με ένα κάρο ευκολίες βέβαια στο σενάριο αλλά κυλάει μια χαρά, έχει ρυθμό, έχει κάποιο μυστήριο, έχει μια πολύ καλή ανατροπή στο φινάλε (και κανά δυο ακόμα απλοικές βέβαια) και γενικά φέρνει πολύ σε 80's, αρχές 90's κατάσταση με την καλή έννοια. Μεγάλο συν ο τρόπος που αντιμετωπίζει τους Μουσουλμάνους. Αυτό κι αν ήταν έκπληξη.


θα συμφωνησω για το κελι 211.πολυ καλογυρισμενο.το escape plan ανυπομονω να το δω και με ''εφτιαξε'' το ποστ σου καθοτι ειμαι αρνολντ-φαν!!
j-kidd13
Γνωμη για 2 guns και Man of steel?
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(j-kidd13 @ Nov 7 2013, 22:56 ) *
Γνωμη για 2 guns και Man of steel?


το 2 guns πολυ ωραια περιπετεια ,βλεπεται πολυ ευχαριστα,πολυ δυνατο καστ οι δυο πρωταγωνιστες.ωραιες ατακες,πιστολιδι.αν σου αρεσουν οι περιπετειες θα γουσταρεις πολυ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.