Help - Search - Members - Calendar
Full Version: The movie thread
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
HLR CENATION
<<Τεκμηριο ενοχης>>,με την εκπληκτικη Χιλαρι Σουανκ...Ταινιαρα!!
AJSlaughter6
είδα το interstellar,εξαιρετικη ταινια,μαεστρικη σκηνοθεσια απο τον νολαν για αλλη μια φορα.3ωρη αλλα δεν κουράζει,καλύτερο και από την οδυσσεια του διαστηματος.την προτεινω σε ολους.
επαθα λαστιχο
QUOTE(AlexTsiri13 @ Nov 16 2014, 20:44 ) *
είδα το interstellar,εξαιρετικη ταινια,μαεστρικη σκηνοθεσια απο τον νολαν για αλλη μια φορα.3ωρη αλλα δεν κουράζει,καλύτερο και από την οδυσσεια του διαστηματος.την προτεινω σε ολους.

Profanity is your middle name
HLR CENATION
Ειδα το November man,με τον τεραστιο Πιρς Μπροσναν..Ευχαριστο ηταν,αλλα μεχρι εκει...
gspara
QUOTE (HLR CENATION @ Nov 15 2014, 13:11 ) *
<<Τεκμηριο ενοχης>>,με την εκπληκτικη Χιλαρι Σουανκ...Ταινιαρα!!

....και φοβερος Σαμ Ροκγουελ!!
Η Χιλαρι μου αρεσε στο ''You're Not You'' που ειδα προσφατα.

Για να ευλογησουμε λιγο και τα γενεια μας.........εκπληκτικο ''ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΨΑΡΙ'' του ΓΙΑΝΝΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗ!!
Ανεπαναληπτος ο μελαγχολικα σιωπηρος ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΟΥΡΙΚΗΣ 77.gif !!!
Αποκαλυψη ο ΠΕΤΡΟΣ ΖΕΡΒΟΣ!!!

Μετα το κομβικο ''Dogtooth'' του Λανθιμου,το Ελληνικο σινεμα απλα σκιζει!!!
Αν και καθυστερημενα ειδα και το ''Miss Violence'' του Αβρανα με την θεα ΕΛΕΝΗ ΡΟΥΣΣΙΝΟΥ και τον αφοπλιστικα παγερο ΘΕΜΗ ΠΑΝΟΥ!!
PanosIlio
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Nov 16 2014, 20:49 ) *
Profanity is your middle name


++ I concur

Το Interstellar δεν το έχω δει αλλά, καλύτερες ταινίες από την Οδύσσεια του Διαστήματος (και μάλιστα με την ίδια "θεματολογία") δεν μπορούν να βγουν, ισάξιες ναι, αλλά καλύτερες όχι tongue.gif
HLR CENATION
3 days to kill...Η χειροτερη ταινια του Kεβιν Κοστνερ...
giorgos14
Ειδα το draft day σημερα και ομολογω οτι μαρεσε ΠΑΡΑ πολυ.Δεν ξερω ποσοι την εχετε δει αλλα για εμας τους football manager-ικους(που μας λειπει ενα basketball manager αλλα fm και οχι τα σαπια που κυκλοφορουν)ειναι καταπληκτικη ταινια που δειχνει την πιεση που υπαρχει στις ομαδες την μερα του ντραφτ(εστω και αν ειναι nfl και οχι nba).Αφηστε που μπηκα στη θεση του gm των κλιβελαντ περσι με την επιλογη του Μπεννετ
επαθα λαστιχο
QUOTE(gspara @ Nov 19 2014, 14:16 ) *
Για να ευλογησουμε λιγο και τα γενεια μας.........εκπληκτικο ''ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΨΑΡΙ'' του ΓΙΑΝΝΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗ!!
Ανεπαναληπτος ο μελαγχολικα σιωπηρος ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΟΥΡΙΚΗΣ 77.gif !!!
Αποκαλυψη ο ΠΕΤΡΟΣ ΖΕΡΒΟΣ!!!


Λατρεύω Οικονομίδη και πέρυσι το καταυεχαριστήθηκα στο σινεμά.
Η πιο ώριμη δουλειά του.Διατήρησε την μανιέρα του που μας έδωσε το σπιρτόκουτο και την ψυχή στο στόμα,και είπε ότι δεν κατάφερε στον μαχαιροβγάλτη.Οι ταινίες του σε πιάνουν από την μούρη και σε χώνουν μέσα στο σύμπαν τους κανονικά.
HLR CENATION
Καποιες ταινιες που ειδα τελευταια...Υοu re not you...με την υπεροχη Χιλαρι Σουανκ.Με λιγα λογια μια ακομα καταπληκτικη ταινια με την συγκεκριμενη ηθοποιο.
Good night and good luck...Σε σκηνοθεσια Τζορτζ Κλουνει.Ευχαριστη.
Χανσελ και Γκρετελ Κυνηγοι μαγισσων...μεγαλη πατατα.
A.CAB
Είδα το Lucy με τη Γιόχανσον. Είναι πιθανότατα η πιο βλακώδης ταινία με θέμα την ευφυία. Όσο ανέβαινε το IQ της Λούσι τόσο έπεφτε το IQ του θεατή. Γι' αυτό το παράδοξο και μόνο ίσως ν' αξίζει. Καλοφτιαγμένο δεν λέω και τελειώνει γρήγορα χωρίς να κουράσει αλλά είναι για γέλια και μόνο. Η Γιόχανσον καλή αλλά πιο πολύ θύμιζε ρομπότ παρά υπερφυσικά ευφυές ον ενώ ο Φρίμαν έχει εδώ και καιρό σταματήσει να ερμηνεύει και απλά μαζεύει επιταγές πηγαίνοντας από σετ σε σετ διαβάζοντας τα λόγια του. Ο Μπεσόν κλασσικά απατεώνας.

Στο σινεμά είδα και το Interstellar. Αρκετά καλό και χορταστικό. Με μερικές εκπληκτικές σκηνές και μερικές πολύ ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις περί ανθρωπότητας. Αλλά όχι και κανα αριστούργημα. Κάποιος ειπε ότι ήταν καλύτερο από το 2001 και ανατρίχιασα. Ο Κιούμπρικ απέχει από το Νόλαν όσο ταξίδεψε ο Μακόναχι στην ταινία. Τράβηξε πολύ σε διάρκεια, τα τελευταία 10 λεπτά είναι απαράδεκτα και άσκοπα, οι σκηνές στη Γη είναι κατά πολύ λιγότερο ενδιαφέρουσες σε σχέση με τα όσα συμβαίνουν στο διάστημα και έτσι όταν παρουσιάζονται παράλληλα πηγαίνοντας εναλάξ από τη μία σεκάνς στην άλλη, το ενδιαφέρον και ο ρυθμός μπάζουν. Γιατί άλλο να βρίσκεσαι στη μέση του διαστήματος στην σημαντικότερη αποστολή στην ιστορία και άλλο να βλέπεις έναν τυπά να καίει σπαρτά. Συγνώμη κιόλας αλλά πολύ fail. Επίσης για κάθε δραματική σκηνή υπάρχει και μία μελοδραματική. Για κάθε ωραίο φιλοσοφικό στοχασμό έχει και ένα πομπώδες και απλοικό (η αγάπη τα νικάει όλα...). Δυστυχώς περίμενα περισσότερα αλλά τουλάχιστον ο Νόλαν επανήλθε σε αρκετά καλή φόρμα μετά την απάτη με το τρίτο Μπατμαν.
manj13
Ως η γενια που ''πορωθηκε'' μ ΑΥΤΗ 77.gif την σειρα ταινιων εχω πια ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!! wav.gif


http://www.cinemag.gr/article.asp?catid=10...pubid=129917312
gspara
Μου αρεσε το ''Serena'' της Susanne Bier(Mετα Το Γαμο,Ισως Αυριο).
Πρωταγωνιστει το διδυμο του 'Οδηγου Αισιοδοξιας' (Bradley Cooper-Jennifer Lawrence).......περισσοτερο ομως μου αρεσε το σαπορτινγκ καστ!!
HLR CENATION
Ενας μικρος παραδεισος.Μια πολυ ομορφη ταινια με την υπεροχη Κειτ Χαντσον...

Τωρα κατεβαζω και εγω το Serena.Μου αρεσε φοβερα το αδηγος αισιοδοξιας αρα λεω να ακολουθησω τους Λορενς-Κουπερ και εδω!!
A.CAB
QUOTE(manj13 @ Dec 5 2014, 17:24 ) *
Ως η γενια που ''πορωθηκε'' μ ΑΥΤΗ 77.gif την σειρα ταινιων εχω πια ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!! wav.gif


http://www.cinemag.gr/article.asp?catid=10...pubid=129917312


+1.
Ποιό Star Wars; Terminator με το Σβαρτζενέγκερ στο γνωστό ρόλο και μόλις μου πήραν μερικά ευρώ για το εισιτήριο. Ελπίζω μόνο ν' αξίζει τον κόπο.

https://www.youtube.com/watch?v=62E4FJTwSuc

Το τρέιλερ πάντως είναι ΟΚ. Και έχω ρίξει τρελό γέλιο με την τελευταία σκηνή.
gspara
''The Theory Of Enerything''........δυνατες ερμηνειες,πολυ καλο.
A.CAB
Πολύ καλό το Boyhood. Φοβερό πρότζεκτ 12 χρόνων δοσμένο με ευαισθησία και ρεαλισμό. Μοιάζει να παρακολουθούμε ένα μεγάλο κομμάτι της ζωής ενός πιτσιρικά και των ανθρώπων γύρω του (την αδερφη του, την μητέρα, τον πατέρα του κτλ). Ήταν κάπως μεγάλο σε διάρκεια και επειδή δεν έχει κάποια βασική πλοκή ίσως να κουράσει πολλούς. Αλλά είναι απ' τις πιο όμορφες και γλυκόπικρες ταινίες των τελευταίων χρόνων.
Έχω βέβαια δύο σημαντικές παρατηρήσεις. Πρώτον πέρα από τα σκηνικά με τον μπερκή πατριό και μια σύντομη επιδερμική σκηνή bulling που δεν οδηγεί πουθενά, όλη η υπόλοιπη ζωή του πιτσιρικά είναι ψιλοφλατ. Βαρετή θα την χαρακτήριζα χωρίς καμιά ιδιαίτερη έκπληξη ή κάποια κορύφωση. Δηλαδή ούτε μέθυσε ποτέ πολύ, ούτε έφαγε κανά χοντρό κόλλημα με καμιά γκόμενα, ούτε μπλέχτηκε σε κανάν καυγά και εννοείται δεν έκανε ποτέ κάτι κακό. Ίσως να φταίει πέρα απ' τον χαρακτήρα και ο πιτσιρικάς που όσο μεγάλωνε τόσο χειρότερος ερμηνευτικά γινότανε. Αυτό είναι το δεύτερο μείον νομίζω. Είναι τόσο ωραία η ταινία γύρω του που είναι κρίμα ο πρωταγωνιστής να είναι τόσο βαρετός και άνευρος και χωρίς κανένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Αυτό δεν μειώνει πως πρόκειται για σπουδαίο επίτευγμα και πως αξίζει πάρα πολύ.

Είδα και το Equalizer με τον Ντένζελ Ουάσινγκτον. Καλοφτιαγμένο και brutal με ωραία σκηνικά και μακελειά μόνο που για να τα λέμε όλα ήταν ουσιαστικά μια ταινία του 90 με τον Στίβεν Σιγκάλ μόνο πιο καλοσκηνοθετημένη και πιο καλοπαιγμένη. Εξίσου ξενοφοβική βέβαια αλλά η αλήθεια είναι πως έφτιαχνε ατμόσφαιρα.

Από τις παλιότερες είδα το Crimes and Misdemeanors του Γούντι Άλεν του '89. Εκπληκτικό, αστείο, πανέξυπνο, σοφό, φοβερά κυνικό και φιλοσοφικό. Ο Γούντι σε μεγάλες φόρμες και η ταινία που φέρνει πιο κοντά στο Match Point.

Πολύ ευχάριστο ήταν και το Chef που αξίζει για να σου φτιάξει τη διάθεση αλλά ήταν τρομερά προβλέψιμο και παίζει να είναι η μόνη ταινία (ή έστω μία απ' τις ελάχιστες) που μετά τα πρώτα 20 λεπτά όλα μα όλα πηγαίνουν καλά και πιο καλά και καλύτερα και τέλεια. Κανένα πρόβλημα ή εμπόδιο. Μόνο άνοδο έχει το πράγμα σε βαθμό που σου ανεβαίνει το ζάχαρο από την πολύ γλύκα.
gspara
Ο αδηφαγος κοσμος των μιντια στο πολυ καλο ''Nightcrawler" που ακροβατει ,εξυπνα σκηνοθετημενο και γραμμενο,αναμεσα στο κωμικο και στο θριλερ.
Φοβερος Τζιλενχαλ με μονιμως γουρλωμενα ματια και λαδωμενο μαλλι 77.gif
j-kidd13
Μεταξυ Fury και Gone Girl,ποιο προτιματε?Δεν ξερω ποιο να βαλω το βραδυ... smiley.gif
SteveNashidis
Fury !
gspara
QUOTE (A.CAB @ Dec 17 2014, 20:25 ) *
Είδα και το Equalizer με τον Ντένζελ Ουάσινγκτον. Καλοφτιαγμένο και brutal με ωραία σκηνικά και μακελειά μόνο που για να τα λέμε όλα ήταν ουσιαστικά μια ταινία του 90 με τον Στίβεν Σιγκάλ μόνο πιο καλοσκηνοθετημένη και πιο καλοπαιγμένη. Εξίσου ξενοφοβική βέβαια αλλά η αλήθεια είναι πως έφτιαχνε ατμόσφαιρα.

Tελευταια το ειδα κι'εγω και μου αρεσε.Βασικα πιστευω οτι η παρουσια του Ντενζελ ειναι καταλυτικη.Οποιοσδηποτε αλλος αν ηταν στην θεση του,προσωπικα θα το προσπερναγα αδιαφορα.

Μοναδικη ερμηνεια της Τζουλιαν Μουρ στο ''Still Alice''.Ισως η κορυφαια της καριερας της.
Πολυ ωραιο φιναλε και γενικα καθολου μελοδραματισμοι σε μια ταινια με θεμα τη νοσο Aλτσχαιμερ.Διαβασα μαλιστα οτι ο ενας απο τους δυο σκηνοθετες πασχει απο ALS( Πλάγια Αμυοτροφική Σκλήρυνση) και δεν μπορει να μιλησει,κανοντας την δουλεια του μεσω εφαρμογης ομιλιας σε ipad!!!!
Eξαιρετικη και η Κριστεν Στιουαρτ στον ρολο της μικρης και ατιθασης κορης της οικογενειας,η οποια ομως στο τελος θα ειναι αυτη που θα σταθει διπλα στην μανα της!!!!!
gspara
Αρκετα ενδιαφερον το γκανγκστερικο ''The Drop''.
Ωραια ατμοσφαιρα,δυναμικο καστ (Τοm Hardy-Gandolfini).Προβλεψιμο βεβαια σεναριακα,δυσκολα θα μεινει στην μνημη μετα απο καιρο.
Αξιζει ομως να το δει κανεις,εστω για τον καταπληκτιμο Τοm Hardy!!!!!
Πολυ καλος στο ρολο του ανισορροπου Ερικ ο Matthias Schoenaerts ( Aγριμι,Σωμα με Σωμα).
Dwyane ''the flash'' Wade
2 ταινιες που ειδα τις τελευταιες μερες. Το μονοπατι του θανατου με τον λιαμ νιλσον. Καλουτσικο αστυνομικο δρασης,λιγο αργο για τα γουστα μου αλλα βλεπεται πολυ ευκολα αφηνοντας ομως ερωτηματικα στο φιναλε.
Το fury με τον πιτ μου αρεσε παρα πολυ. Ισως μεσα στις 3 πολεμικες ταινιες που μου αρεσουν πιο πολυ. Μεγαλος πιτ για αλλη μια φορα μαζι με λεμπεφ(αδυναμια και αυτος). Πολυ καλοι στους βοηθητικους ρολους και οι πενα,λερμαν και μπερντχαλ. Ειδικα ο τελευταιος επαιξε ρολο που του παει γαντι. Το οτι η ταινια δεν ειχε και happy end ηταν στα υπερ επισης.
HLR CENATION
Καποιες ταινιες που ειδα...

Τα παιδια ειναι ενταξει....Με Τζουλιαν Μουρ,Ανετ Μπενινγκ.Πολυ ομορφη ταινια.

Ελιζαμπεθ...Με Κειτ Μπλανσετ...

Aπωλεια...Με την Νικολ Κιντμαν και τον Αρον Εκχαρτ.

Ο Κυνηγημενος παλι με τον Εκχαρτ.

HLR CENATION
Μολις ειδα το αναλωσιμοι 3!!
Καλη ταινιουλα για να περασεις ευχαριστα την ωρα σου.Μ αρεσε ο Μελ Γκιμπσον στο ρολο του κακου,και ο Μπαντερας στο ρολο του φαφλατα.
Dwyane ''the flash'' Wade
Μου αρεσε πολυ η τελευταια ταινια του ραιαν ρεινολντς, the captive. Λιγο αργη σε καποια σημεια αλλα πολυ καλο το concept στο πνευμα της σημερινης εποχης το οποιο περναει και μηνυματα.
gspara
Ελαφρως μονοτονο το 'Cake'......παρομοιως και η Ανιστον.
Σαφεστατα η ερμηνεια της καριερας της.........δεν αποτελει δα και κατορθωμα,με αριστα το 10,να πας στο 5 απο το 0........
tsitum
Ειδα το The Imitation Game σε αιθουσα με 4 ατομα!!! Πολυ καλη ταινια με ωραια ερμηνεια απο τον sherlock.
Γνωριζοντας την ιστορια απο το trailer δε περιμενεις να εκπλαγεις και ομως συναρπαζεσαι απο τα πολλαπλα θεματα που ανοιγονται και το τροπο που διαχειριζονται.

Σιγουρα η καλυτερη ταινια του διβδομαδου που τελειωνει.
A.CAB
Είδα πολλές ταινίες τελευταία. Θα τις γράψω άναρχα και στα γρήγορα.

Το St. Vincent μου άρεσε πολύ. Κωμικοδραματικό με έναν τεράστιο Μπιλ Μάρει. Προβλέψιμο και στάνταρ σε πολλά σημεία αλλά έστω κι έτσι αξίζει μιας και λέει το γνωστό στόρι πολύ όμορφα και έξυπνα.
Απογοήτευση ο Τιμ Μπάρτον στο Big Eyes. Πολύ καλό και ενδιαφέρον μέχρι τη μέση μένει από λάδια στο δεύτερο μισό. Ο Κριστόφ Βαλς αξίζει βατόμουρο για την "ερμηνεία" του. Κρίμα γιατί πρόκειται για πολύ καλό ηθοποιό αλλά εδώ ο Μπάρτον τον αφήνει ανεξέλεγκτο να παίζει σε μια εντελώς δικιά του ταινία με ένα φινάλε που πιο πολύ θυμίζει τηλεοπτική μεταφορά του Liar Liar!
Μετριότατος ο Dracula Untold. Καλός ο πρωταγωνιστής αλλά σε μέτρια ταινία ειδικά προς το φινάλε που χάνει τ' αυγά και τα πασχάλια. Σε όσους αρέσουν τα Underworld θα το ευχαριστηθούν περισσότερο από μένα.
Καλό αλλά safe όσο δεν πάει το Imitation Game. Μυρίζει Όσκαρ από χιλιόμετρα. Είναι καλοφτιαγμένο και προσεγμένο σε όλους τους τομείς αλλά δεν δίνει κάτι το ξεχωριστό ή το ιδιαίτερο πουθενά. Το ανεβάζει κάπως ο πρωταγωνιστής αλλά εντάξει δεν είναι και για Όσκαρ το πράγμα.
Ωραίο το Fury με τον Μπραντ Πιτ και χορταστικό. Το φινάλε είναι κάπως ραμποειδές όχι ως προπαγάνδα, απλά σκεφτόμουνα πως αν ξαμολάγανε το εν λόγο τανκ λίγο νωρίτερα θα καταλάμβανε μόνο του όλη τη Γερμανία. Συνολικά όμως ωραίο και ωμό.
HLR CENATION
Ειδα το Gravity και το 12 χρονια σκλαβος.Καταπληκτικες και οι δυο ταινιες.Πιο πολυ μου αρεσε το gravity λογω της καταπληκτικης ερμηνειας της Μπουλοκ.

Ειδα και μια ταινια δρασης απ αυτες που μ αρεσουν.Το Blood of Redemption,με Λουντγκρεν,Βινι Τζοουνς.Γενικα παντως εχει βγει μια νεα φουρνια ηθοποιων για action movies που νομιζω οτι μπορουν να μας δωσουν σημαντικες ταινιες.
HLR CENATION
Eιδα το the rover.Καλο cast,κακη ταινια.
SEF7
Ειδα το Taken 3.Μετρια ταινια δεν με ενθουσιασε τοσο περιμενα περισσοτερα.
Δεν ξαναπαω σινεμα για ταινια περαν του Martin Scorsese..
Dwyane ''the flash'' Wade
John Wick με τον Κιανου Ριβς. Μετριο προς κακο θα ελεγα. Στανταρ αρπαχτη του Ριβς,μπαινει ανετα σε κατηγορια b-movie. Τελειως οτι να ναι σεναριο,σε μια πολη στην οποια μπορεις να κανεις τα παντα αλλα χωρις η ταινια να ειναι φαντασιας κτλ.
Μου αρεσε παρα πολυ το Interstellar και δεν με κουρασε καθολου παροτι κραταει 3 ωρες. Δυνατο καστ με Μακ Κοναχι,Χαθαγουει,Κειν και Ντεμον και γενικοτερα πολυ καλο το ολο κονσεπτ της ταινιας. Πολλοι θα το συγκρινουν με το Gravity αλλα ειναι τελειως διαφορετικο. Εδω μιλαμε για την καταστροφη(ξανα)του κοσμου ενω στο Gravity ηταν απλα η περιπετεια δυο αστροναυτων. Μπορει πολλους να τους κουρασει ή να μην τους αρεσει επειδη εχει και πολλη ''επιστημη'' μεσα.
Τελειως αδιαφορο,κακο με σεναριο χωρις κανενα νοημα το The Drop με τον τομ χαρντι. Τον συμπαθω πολυ αλλα η ταινια δεν βλεπεται. Και ειναι και υπερβολικα αργη.
Το Taken 3 με απογοητευσε αλλα το περιμενε οπως γινεται συνηθως με σικουελ ταινιων αυτου του ειδους. Ακομα χειροτερο και απο το δευτερο.
A.CAB
Ταινιάρα το Birdman του Ιναρίτου με τον Μάικλ Κίτον σε ρόλο ζωής. Ένα περίεργο μίγμα υπαρξιακού δράματος και καυστικής σάτιρας του Χόλιγουντ και του Μπροντγουέι. Μία εξαιρετική μίξη φαντασίας, ονείρων και πραγματικότητας, ματαιοδοξίας και εξιλέωσης. Με πολύ χιούμορ αλλά και δράμα. Η ταινία είναι ο ορισμός του οργανωμένου χάους. Γίνονται τόσα πολλά ταυτόχρονα κι όμως ο Ιναρίτου καταφέρνει και τα βάζει σε τάξη και τα συγχρονίζει τέλεια γύρω από το ταραγμένο μυαλό του πρωταγωνιστή του. Γυρισμένο όλο σαν ένα τεράστιας διάρκειας μονοπλάνο που ενώνει χώρο και χρόνο με απίστευτο τρόπο και μας βάζει κατευθείαν στο νου του Κίτον. Έπαθα πλάκα.

Φοβερό και το Nightcrawler με τον τεράστιο Τζεικ Γκιλενχαλ. Ο τύπος ότι κάνει τελευταία είναι διαμάντι. Ίσως να είναι ακόμα καλύτερος και από τον Κίτον και αδικείται που δεν είναι υποψήφιος. Πραγματικά ανατριχιαστικός σ' αυτό το ρόλο. Φοβερό θρίλερ και κοινωνικός σχολιασμός για το πως κυνηγάς το Αμέρικαν Ντριμ πατώντας κυριολεκτικά πάνω σε πτώματα.

Ωραίο και μεστό το Τhe Drop. Με τον Χάρντι να κεντάει για πολλοστή φορά. Πολύ ωραίο σενάριο και ατμοσφαιρική σκηνοθεσία. Δεν λέει κάτι καινούργιο και η ιστορία με την τύπισα και το σκυλί κάπως τραβάει και κουράζει αλλά αξίζει πραγματικά.

John Wick και τα μυαλά στα κάγκελα απ' την άλλη. Ο Ριβς ήταν είναι και θα είναι ένας συμπαθέστατος μα μετριότατος ηθοποιός. Εδώ δεν θα πάρει κανά Όσκαρ αλλά είναι καλύτερος από τις περισσότερες φορές. Η ταινία δεν παίρνει ποτέ τον εαυτό της στα σοβαρά, έχει πολύ μαύρο χιούμορ, ωραιότατους δεύτερους χαρακτήρες και δημιουργεί έναν πολύ ενδιαφέρον κομικάδικο κόσμο. Το κυριότερο προσόν είναι βέβαια οι απίστευτα καλοφτιαγμένες και χορογραφημένες σκηνές δράσεις της. Ότι πιο κοντινό στα επικά The Raid. Ντάξει δεν είναι κάτι απίστευτο ή πρωτότυπο σαν ταινία και ψιλοτελείώνει νωρίς πριν θυμηθούνε να προσθέσουν με μια ευκολία 20 λεπτά ακόμα και να γίνει μεγάλου μήκους αλλά είναι ίσως η πιο καλοφτιαγμένη action movie εδώ και καιρό.
Manolis2510
Ειδα τις προαλλες για πρωτη φορα ταινια απο Bollywood.. 3 idiots λεγεται, 8.5 στο imdb..Αξιζει με τα χιλια..Κωμωδια,με στοιχεια δραματος..Οι σκηνες με τους χορους ηταν ευτυχως ελαχιστες,2-3 φορες.Ομολογω οτι τα τραγουδια ηταν πιασαρικα..Οριστε και μια απο τις πιο αστειες σκηνες
https://www.youtube.com/watch?v=ElFsXCiKhyg
Dwyane ''the flash'' Wade
Ειδα χτες το gone girl με τον αφλεκ. Λιγο καθυστερημενα βεβαια αλλα αξιζε τον κοπο και με το παραπανω. Αριστουργηματικο σε ολα. Σαν σκηνοθεσια ,σαν ατμοσαφαιρα τα παντα. 2:30 ωρες καθηλωση. Το βαζω το ιδιο ψηλα με το Prisoners.
AJSlaughter6
QUOTE(Manolis2510 @ Feb 2 2015, 20:46 ) *
Ειδα τις προαλλες για πρωτη φορα ταινια απο Bollywood.. 3 idiots λεγεται, 8.5 στο imdb..Αξιζει με τα χιλια..Κωμωδια,με στοιχεια δραματος..Οι σκηνες με τους χορους ηταν ευτυχως ελαχιστες,2-3 φορες.Ομολογω οτι τα τραγουδια ηταν πιασαρικα..Οριστε και μια απο τις πιο αστειες σκηνες
https://www.youtube.com/watch?v=ElFsXCiKhyg

Το έχω δει φίλε, φοβερή ταινία κατά την γνώμη μου.

Είδα το Nightcrawler και τραβάω τα μαλλιά μου που είναι για Όσκαρ ο Μπράντλει Κούπερ και δεν είναι ο Τζίλενχαλ(δεν τον βλέπω να παίρνει όσκαρ ποτέ, αν δεν παίρνει για αυτή την ερμηνεία). Πραγματικά είναι για μένα ο ηθοποιός-ιδιοφυΐα. Τέλειες επιλογές ταινιών, για σίγουρη επιτυχία(Prisoners,Enemy,Nightcrawler,Zodiac κ.λ.π.).Εκτός του Τζίλενχαλ για όσκαρ έπρεπε να είναι υποψήφια και η ταινία, καθώς έχει και εξαιρετικές ερμηνείες, και φοβερό σενάριο, και αρκετά καλή σκηνοθεσία.

Είδα το Boyhood,μετριότατο για όλο το ντόρο που γίνεται γύρω από το όνομά του, ουσιαστικά η ζωή του αγοριού που μας παρουσιάζει δεν έχει και κάτι το συνταρακτικό. Πάντως λόγω του ότι γυρίστηκε σε 13 χρόνια το βλέπω για οσκαρ.

Για το gone girl δεν έχω τι να πω, με αποκαθήλωσε πραγματικά, μαέστρος Φίντσερ. Γενικά η όλη ατμόσφαιρα του έργου ήταν αριστουργηματική.

Τέλος, είδα και το Lucy.Πολύ κακή ταινία, με πολλά κενά νοήματος (η τύπισσα μπορεί να ελέγξει τα πάντα και χρησιμοποιεί όπλο).Δεν περίμενα και κάτι καλύτερο από Scarlett Johansson.
j-kidd13
QUOTE(AlexTsiri13 @ Feb 3 2015, 22:38 ) *
Για το gone girl δεν έχω τι να πω, με αποκαθήλωσε πραγματικά, μαέστρος Φίντσερ. Γενικά η όλη ατμόσφαιρα του έργου ήταν αριστουργηματική.


Ποση ωρα ησουν σταυρωμενος? biggrin.gif
MaJesty23
QUOTE(j-kidd13 @ Feb 3 2015, 23:49 ) *
Ποση ωρα ησουν σταυρωμενος? biggrin.gif

smiley.gif , smiley.gif smiley.gif .Διαβασα το παραπάνω σχόλιο και σκέφτηκα το ίδιο!
AJSlaughter6
QUOTE(j-kidd13 @ Feb 3 2015, 23:49 ) *
Ποση ωρα ησουν σταυρωμενος? biggrin.gif

tongue.gif όση ώρα έβλεπα την ταινία
gspara
Πολυ θλιβερο να βλεπω τον Πατσινο σε τετοια κατασταση στο 'The Humbling' 68.gif

Aπο την αλλη καταπληκτικο το 'Whiplash' με φοβερες ερμηνειες απο το πρωταγωνιστικο ντουετο!!!!!
j-kidd13
Εχει δει κανεις Taken 3 και American sniper?
Ποιο να βαλω απο τα 2???
mixalisgate7
QUOTE(j-kidd13 @ Feb 6 2015, 00:35 ) *
Εχει δει κανεις Taken 3 και American sniper?
Ποιο να βαλω απο τα 2???


Εγώ ψηφίζω το American sniper που το έχω δει. Πολύ καλή ταινία.
gspara
QUOTE (mixalisgate7 @ Feb 6 2015, 00:46 ) *
Εγώ ψηφίζω το American sniper που το έχω δει. Πολύ καλή ταινία.

+1 και απο μενα.
tsitum
Gangs of Wasseypur για οποιον θελει να δει οτι ακομα και μια Ινδια μπορει να φτιαξει ταινιαρα, εναν Νονο ενος αλλου μερους. Ταινια που σιγουρα θα αναφερεται τα επομενα χρονια ως cult. Μονο οι μουσικες δεν ακουγονται, ολα τα αλλα αρτιοτατα
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(j-kidd13 @ Feb 6 2015, 01:35 ) *
Εχει δει κανεις Taken 3 και American sniper?
Ποιο να βαλω απο τα 2???


Μακραν το δευτερο. Το Taken δεν εχει καμια σχεση με το δυο πρωτα και ιδιως με το πρωτο.
HLR CENATION
Ειδα το Blitz με τον Στειθαμ...Καλουτσικη ταινια,αλλα εχει παιξει και σε καλυτερες.

Εγω θα εβαζα taken 3 παντως!!
panos75
http://letterboxd.com/panos75/film/the-pri...f-shark-island/

The story of Samuel Mudd, a medical doctor from Maryland who treated John Booth's broken leg just hours after the latter had assassinated Abraham Lincoln, and thus was convicted as a co-conspirator and imprisoned in the Dry Tortugas.

One of John Ford's lesser-known movies, it's still a more than respectable piece of quality cinema. There is some dispute about how much Ford embellished Mudd's relationship with Booth, and the stereotyping of the black characters is cringe-worthy for the modern viewer.
But his storytelling prowess is once again on full display and aided by a solid script and a good acting ensemble he creates an entertaining and at times fascinating film.

Warner Baxter is terrific as Dr. Mudd, John Carradine excellent in the semi-villainous role of a Union-fanatic sergeant and Claude Gillingwater hilarious as Mudd's equally fanatic Confederate father-in-law. Gloria Stuart (60 full years before "Titanic"!) is also good as Mudd's wife.
Art direction, cinematography and make-up are also first rate.

It's a shame that this little movie is so obscure because quality-wise it deserves better. Despite its historical inaccuracies I recommend it to everybody who loves classic Hollywood and wants to discover some of its old, forgotten stars like Baxter.
SG3ptshooter
Άμα έχει 1000 επισκέψεις η σελίδα σου μέσα σε μια βδομάδα μην αγχωθείς εγώ θα είμαι. smiley.gif

Να ρίξει απάντηση και ο λάστιχο τώρα να κλειδώσει το thread επειδή δε θα προλάβω ποτέ να τα δω όλα.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(panos75 @ Feb 8 2015, 14:25 ) *
http://letterboxd.com/panos75/film/the-pri...f-shark-island/

The story of Samuel Mudd, a medical doctor from Maryland who treated John Booth's broken leg just hours after the latter had assassinated Abraham Lincoln, and thus was convicted as a co-conspirator and imprisoned in the Dry Tortugas.

One of John Ford's lesser-known movies, it's still a more than respectable piece of quality cinema. There is some dispute about how much Ford embellished Mudd's relationship with Booth, and the stereotyping of the black characters is cringe-worthy for the modern viewer.
But his storytelling prowess is once again on full display and aided by a solid script and a good acting ensemble he creates an entertaining and at times fascinating film.

Warner Baxter is terrific as Dr. Mudd, John Carradine excellent in the semi-villainous role of a Union-fanatic sergeant and Claude Gillingwater hilarious as Mudd's equally fanatic Confederate father-in-law. Gloria Stuart (60 full years before "Titanic"!) is also good as Mudd's wife.
Art direction, cinematography and make-up are also first rate.

It's a shame that this little movie is so obscure because quality-wise it deserves better. Despite its historical inaccuracies I recommend it to everybody who loves classic Hollywood and wants to discover some of its old, forgotten stars like Baxter.


τι λες ρε φιλε??? Κι εγω που μετραω 1322 νομιζα οτι εχω δει πολλες... rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.