Help - Search - Members - Calendar
Full Version: The movie thread
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
rchos
νομιζω οτι το trailer που εβαλες slobodan απο μορταλ κομπατ δεν ειναι trailer ταινιας.
ειναι ενα βιντεακι που εφτιαξε ενας σκηνοθετης με σκοπο να πουλησει την ιδεα της ταινιας σε μια εταιρια παραγωγης ταινιων ωστε να επενδυσει σε αυτην.
εχω επισης την εντυπωση οτι εχει συμφωνησει να γυριστει η ταινια απο μια εταιρια παραγωγης η οποια ομως δεν εχει κατωχηρωμενα τα δικαιωματα των ταινιων μορταλ κομπατ.
αυτη τη στιγμη νομιζω ειναι στα δικαστηρια για να μπορεσουν να εξασφαλισουν την αδεια να γυρισουν την ταινια.
αυτα ειχα ακουσει αρκετο καιρο τωρα.


αν κανω λαθος η αν ειχαμε καμια εξελιξη που δεν ξερω διορθωστε με.


εγω βασικα αυτες που περιμενω πλεον ειναι τα στρουμφακια το επομενο καλοκαρι και το immortals που ειναι βασισμενο στον μυθο του θησεα.

a bullet for your head
Tις προαλλες ειδα το παρακατω & μ'αρεσε παρα πολυ,οπως βεβαια & τα προηγουμενα..
Μεσ'στις επομενες μερες θα παω να δω φυσικα & το ''22 σφαιρες''...

http://www.youtube.com/watch?v=SPhEoQ90p60

http://www.youtube.com/watch?v=MU0CJ7qs2gU
HLR CENATION


Η καλυτερη που ερχεται κ απλα δεν χανεται ειναι <<οι αναλωσιμοι>> του Σταλονε...Πρωταγωνιστουν ολα τα ιερα τερατα του 80 κ 90 κυριως.


Τωρα προσφατα ειδα σε dvd την ταινιαρα <<ο εκλεκτος>> με τον Ουασιγκτον.Πολυ δυνατο αλλα μην περιμενεται σκηνες δρασης...


Πολυ δυνατο πολιτικο θριλερ το <<Nothing but the truth>> με την ταλενταρα Kate Beckinsale...




a bullet for your head
QUOTE(laclippers @ Jul 28 2010, 03:01 ) *
Η καλυτερη που ερχεται κ απλα δεν χανεται ειναι <<οι αναλωσιμοι>> του Σταλονε...Πρωταγωνιστουν ολα τα ιερα τερατα του 80 κ 90 κυριως.

Απο καστινγκ σκιζει...για να δουμε & την ταινια... rolleyes.gif
Ξεχασα να αναφερω την παρακατω...φαινεται αρκετα περιεργη,αλλα θα τη δω..
http://www.youtube.com/watch?v=66TuSJo4dZM...feature=related
HLR CENATION
Ο Ντι Καπριο ειναι ηθοποιαρα,ολες οι ταινιες του ειναι ταινιαρες κ θα σου μεινουν,αλλα τη συγκεκριμενη προσωπηκα δεν την περιμενω καθολου.Η υποθεση μου φαινεται αστεια. Αντιθετα περιμενω πως κ πως να βγει το dvd <<το νησι των καταραμενων>>...

Επισης το <<στην ακρη του νηματος>> πολυ δυνατο.

Τωρα για καλοκαιρακι πολυ ευχαριστο κ το <<καταδιωξη στο βουνο των μαγισσων>>.Αντιγραφει βεβαια καπως τα xfiles κ τον κυνηγο σε καποια σημεια αλλα ειναι ευχαριστη...
a bullet for your head
Την ειδα πολυ ευχαριστα.
Σειρα εχουν οι ''22 shot.gif shot.gif ''... rolleyes.gif

http://www.youtube.com/watch?v=ltRCEIeY0lc
HLR CENATION
Οσοι ειναι φαν των ταινιων δρασης του 80-90 θα βρηκαν την ταινια του Σταλονε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ...

Φοβερος ρυθμος,σε κανεναν σημειο δεν κανει κοιλια,εξυπνες αττακες,ωραια υποθεση...Σιγουρα η ταινια του καλοκαιριου....

Το inception αντιθετα δεν μου αρεσε...Πολυ μπερδεμα...Ο Ντι Καπριο για μια ακομα φορα παντως ηταν εξερετικος...

Σειρα πλεον εχει το salt κ οι κυνηγοι(πιασαρικο θεμα)...


sn3
QUOTE(laclippers @ Aug 28 2010, 18:37 ) *
Οσοι ειναι φαν των ταινιων δρασης του 80-90 θα βρηκαν την ταινια του Σταλονε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ...

Φοβερος ρυθμος,σε κανεναν σημειο δεν κανει κοιλια,εξυπνες αττακες,ωραια υποθεση...Σιγουρα η ταινια του καλοκαιριου....

Το inception αντιθετα δεν μου αρεσε...Πολυ μπερδεμα...Ο Ντι Καπριο για μια ακομα φορα παντως ηταν εξερετικος...

Σειρα πλεον εχει το salt κ οι κυνηγοι(πιασαρικο θεμα)...

κ εγω τους αναλωσιμους ειδα χθες rolleyes.gif χωρις να φερνει κατι καινουριο στις ταινιες δρασης ηταν πολυ κουλ με συνεχη εξελιξη κ ουτε καταλαβα πως περασαν δυο ωρες.φοβερη ταινια
Marciulionis
Έχει δει κανείς το expendables? Καιρό περιμένω να δω μια mindless, awesome, super-duper-wow, action ταινία! Το κάστ είναι πολλά υποσχόμενο και μόνο αν περπατάνε όλοι αυτοί σε ένα φτηνό σκηνικό σκοτώνοντας από βιετκόγκ και ταλιμπάν μέχρι... νίντζα και κοάλα σαμουράι με ευφάνταστους τρόπους η ταινία θα τα σπάει! Εντυπώσεις κανείς ακόμα?

Επίσης η κρίσιμη ερώτηση. Αξίζει σινεμά ή να τη κατεβάσω? rolleyes.gif
Flash
Τα δύο posts ακριβώς πριν το δικό σου σε αυτή την ταινία αναφέρονται...
benchwarmer
Expendables=Αναλωσιμοι blech.gif blech.gif blech.gif


Μια χαρα ητανε, και ναι, αξιζει σινεμα. Για τους λατρεις του ειδους ειναι οτι πρεπει. Οχι οτι ειναι το κατι αλλο ως υποθεση η ως εφε, αλλα μονο και μονο λογω του καστ, αξιζει. Και πιστολια εχει, και μαχαιρια εχει, και ξυλο εχει, και ολες τις σταλονιες... Περασε πολυ ευχαριστα το 2ωρακι, χωρις μαλιστα να ειμαι ιδιαιτερος φαν κανενος απο τους πρωταγωνιστες, ουτε τετοιου ειδους ταινιων.
Marciulionis
QUOTE(benchwarmer @ Aug 29 2010, 15:46 ) *
Expendables=Αναλωσιμοι blech.gif blech.gif blech.gif


Μια χαρα ητανε, και ναι, αξιζει σινεμα. Για τους λατρεις του ειδους ειναι οτι πρεπει. Οχι οτι ειναι το κατι αλλο ως υποθεση η ως εφε, αλλα μονο και μονο λογω του καστ, αξιζει. Και πιστολια εχει, και μαχαιρια εχει, και ξυλο εχει, και ολες τις σταλονιες... Περασε πολυ ευχαριστα το 2ωρακι, χωρις μαλιστα να ειμαι ιδιαιτερος φαν κανενος απο τους πρωταγωνιστες, ουτε τετοιου ειδους ταινιων.

smiley.gif

Γενικά είμαι της άποψης ότι άμα μια ταινία δεν έχει τα τρομερά εφέ (βλέπε άρχοντας των δακτυλιδιών, avatar) είναι άσκοπη σπατάλη να τη δεις στο σινεμά.

To Salt πάντως που αναφέρθηκε πιο πάνω μου άρεσε πολύ! Οι κακοί Ρώσσοι επιστρέφουν tongue.gif
rchos
η κορυφαια σκηνη στους αναλωσιμους ειναι μετα την τεραστια μαχη οπου εχουν γκρεμιστει τα παντα ολα απο τις εκρηξεις εκτος απο ενα υποστεγο το οποιο καταφερε να ξεφυγει απο τη μανια εκρηξεων των αναλωσιμων και ενω εχει μεινει ζωντανος μονο ο μεγαλος κακος ο οποιος ομως το εχει βαλει ηδη στα ποδια οποτε σκοπος μας πλεον ειναι να τον κυνηγησουμε για να σωσουμε και το κοριτσι γυρναει ο σταλονε σε εναν απο τους αναλωσιμους και του δινει εντολη να παει να ανατιναξει και το υποστεγο και μετα φευγει να κυνηγησει τον υπερκακο!

κορυφαια στιγμη μεσα σε ολη την τρελα του σεναριου.απλα θελαμε να το ανατιναξουμε γιατι ετσι μας αρεσει!


προχτες ειδα και το inception.ταινια απο τις λιγες φυσικα.παντως δεν προτεινω σε κανεναν να την δει αργα αν δεν ειναι αρκετα ξεκουραστος.την θελει την σκεψη της.
benchwarmer
^^ Η κορυφαια ατακα παντως ητανε του Σταλονε προς τον Μπρους Γουιλις αναφερομενος στον Σβαρτσενεγκερ (ναι, παιξανε και οι 3 στην ιδια σκηνη cool.gif ):
"Αστον αυτον, θελει να γινει προεδρος" 24.gif 24.gif
Marciulionis
QUOTE(rchos @ Aug 30 2010, 10:54 ) *
η κορυφαια σκηνη στους αναλωσιμους ειναι μετα την τεραστια μαχη οπου εχουν γκρεμιστει τα παντα ολα απο τις εκρηξεις εκτος απο ενα υποστεγο το οποιο καταφερε να ξεφυγει απο τη μανια εκρηξεων των αναλωσιμων και ενω εχει μεινει ζωντανος μονο ο μεγαλος κακος ο οποιος ομως το εχει βαλει ηδη στα ποδια οποτε σκοπος μας πλεον ειναι να τον κυνηγησουμε για να σωσουμε και το κοριτσι γυρναει ο σταλονε σε εναν απο τους αναλωσιμους και του δινει εντολη να παει να ανατιναξει και το υποστεγο και μετα φευγει να κυνηγησει τον υπερκακο!

κορυφαια στιγμη μεσα σε ολη την τρελα του σεναριου.απλα θελαμε να το ανατιναξουμε γιατι ετσι μας αρεσει!


Δε θα αντέξω έως τις 3 Σεπτέμβρη sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif

Ρημάδα επαρχία! ugly1.gif ugly1.gif ugly1.gif
HLR CENATION
Eπισης φοβερη σκηνη οταν ο Στειθαμ πηγε να καθαρισει στο γηπεδο το μπασκετ...Μονος του κ ολοι τους...

Το μονο αρνητικο της ταινιας ηταν ο ρολος της αδυναμιας μου του Λουντγκρεν...Τον ηθελα πιο μαχιμο...

Μαλλον θα γυριστει κ δευτερο μερος που θα παιζει κ ο Βαν Νταμ ο οποιος αρνηθηκε αν κ του εγινε προταση να παιξει στο 1...

Επισης η υποθεση μου θυμησε Ραμπο 4...
Joan Miró
QUOTE(rchos @ Aug 30 2010, 10:54 ) *
προχτες ειδα και το inception.ταινια απο τις λιγες φυσικα.παντως δεν προτεινω σε κανεναν να την δει αργα αν δεν ειναι αρκετα ξεκουραστος.την θελει την σκεψη της.


Συμφωνώ απόλυτα!

Μέχρι τώρα πιστεύω ότι είναι η καλύτερη ταινία της χρονιάς.
kostasvc15
Το seven pounds (7 ζωες) του Will Smith το εχει δει κανεις;
Αγαπημενος ηθοποιος,δε με απογητευει ποτε..
pitto
QUOTE(kostasvc15 @ Oct 19 2010, 15:29 ) *
Το seven pounds (7 ζωες) του Will Smith το εχει δει κανεις;
Αγαπημενος ηθοποιος,δε με απογητευει ποτε..



τρομερή ταινία φίλε !!!!
αν όλοι κάναμε το 1/1.000.000 από το μυνημα της ταινίας, ο κόσμος μας θα ήταν πολύ καλύτερος.....
gallistis
ειδα χθες το tron legacy.χωρις να μπορω να ειμαι 100% αντικειμενικος(η ταινια του 1982 ειναι απο τις πλεον αγαπημενες μου) μπορω να πω οτι κατενθουσιαστηκα.και μονο να βλεπω τον τζεφ μπριτζες να κανει τον κεβιν φλυν μετα απο 28 χρονια ηταν αρκετο.επισης επαιζε ο Bruce Boxleitner (απο το εξαιρετικο babbylon 5).ωραια τα ειδικα εφε- το imdb αναφερει οτι τα γυρισματα κρατησαν 64 ημερες και το post production των εφε 68 εβδομαδες.γενικα 2 πολυ ευχαριστες ωρες

και το εισητηριο στη καλαματα για 3d ειχε δεκα ευρω,ενω στην αθηνα 12!
Andre_Iguodala
Eιδα πριν 4 μερες το due date η κοινως μην σπρωχνεις ερχομαι.Την νεα ταινια με πρωταγωνιστες τον Γαλιφιανακη και τον Robert Downey Jr.


Παιδια μην την δειτε.Υπαρχει σοβαρος κινδυνος να πεθανετε απο τα γελια.Μιλαμε μακραν καλυτερο του hangover κατα τη γνωμη μου.Ειχα καιρο να γελασω ετσι με κωμωδια πραγματικα

Αν θεωρησατε τον χαρακτηρα του Γαλιφιανακη τραγικο στο Hangover μια φορα εδω θα τον θεωρησετε 100

Σημερα θα δω το The Town με Ben Affleck(ετσι γραφεται?).Εχω ακουσει τρομερες κριτικες το χει δει κανεις?
pitto
QUOTE(Andre_Iguodala @ Dec 19 2010, 14:01 ) *
Σημερα θα δω το The Town με Ben Affleck(ετσι γραφεται?).Εχω ακουσει τρομερες κριτικες το χει δει κανεις?



ωραίο είναι φίλε, να το δεις
Magnus92
Επιτελους εχω στα χερια μου το 3ο μερος του Zeitgeist....
Που#$#α εξεταστικη, δεν μου αφηνεις χρονο να το δω με την ησυχια μου...


Και επειδη πιο πανω διαβασα για το Inception, μπορω να πω οτι χρειαστικα ωρα για να γλυτωσω απο τον πονοκεφαλο που μου προκαλεσε.... Πραγματικα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ταινια...
a bullet for your head
Δεν νομιζω οτι θα την χασω αυτην την ταινια...



Εντωμεταξυ,ειδα τις προαλλες ΤΗΝ ΕΠΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ!!!

LFO
bullet θα συμφωνησω και στα 2 που λες...

Κορυφαια ταινια που ειδα φετος so far ηταν οι 22 Σφαιρες με τον Ζαν Ρενω....Ο Τουριστας ηταν μαπα με εξαιρεση τα φοβερα πλανα της Βενετιας, ο Λογος του Βασιλια επισης πολυ καλο για οσους γουσταρουν ταινιες εποχης.....Πολυ σκληρο αλλα ιδιαιτερο ειναι το Bronson , νομιζω κυκλοφορησε μονο σε DVD . Πολυ καλο και το Inception. Απο animation τα Shrek & Toy Story 3D ειναι ολα τα λεφτα...


Εχθες είδα το TOWN με τον Αφλεκ , ωραιο για βραδυνο χαλαρωμα μετα την δουλεια.....
rchos
μια ταινια που ειδα προσφατα και μου αρεσε παρα πολυ ηταν το the company men.την προηγουμενη βδομαδα την ειδα και στο καπακι ειδα το the town.δυο ταινιες του afleck μαζι.δεν περιμενα να το κανω ποτε.
παντως το the company men μαρεσε πολυ παραπανω απο οτι περιμενα.


πολυ ωραιο και να το δειτε ειναι και το 127 ωρες.αληθινη ιστορια κιολας.ηταν η τριτη ταινια που ειδα την ιδια μερα μαζι με τις δυο του αφλεκ.παροτι την ειδα τριτη και φοβομουν οτι θα βαρεθω να δω μια ταινια που παιζει ουσιαστικα ενας ανθρωπος με κρατησε πολυ ανετα και με ενδιαφερον να την δω.
την επομενη μερα ξεκινησα με το the fighter το οποιο επισης το περιμενα πολυ χειροτερο αλλα τελικα μου αρεσε αρκετα και συνεχισα με το flipped μια ταινια με ενα εξυπνο κολπακι σκηνοθετικα που ειναι ομως μονο για να σε χαλαρωσει να πεσεις μετα για υπνο σαν πουλακι.
ξεκινησα να βλεπω τον κυνοδοντα αλλα το σταματησα γιατι δεν πολυμπορουσα.ισως το ξαναδοκιμασω μα δεν ξερω και παλι αν θα καταφερω να το δω γιατι δεν μαρεσε οτι εβλεπα.
την προηγουμενη βδομαδα ειδα επισης και το ghost writer.το βασικο που εχω να πω ειναι οτι θελω και εγω εξωχικο σαν αυτο στην ταινια.
ειδα κανα δυο ακομη οπως το little fockers και το despicable me οι οποιες ειναι απλα ταινιουλες για να περασεις την ωρα σου.
τελος το σαββατο που μας περασε ειδα το soulkitchen του fatih akin.πολυ ωραια ταινια.την ξαναβλεπα ανετα.πολυ ωραια ιστορια.
η μοναδικη που ειδα σινεμα ηταν ο λογος του βασηλια.πολυ ωραια ταινια πραγματικα με φοβερη ερμηνεια του πρωταγωνιστη.

τωρα εχω ετοιμες το black swan που οι μισοι λενε τα καλυτερα και οι μισοι τα χειροτερα και το beneath hill 60 το οποιο φαινεται πολυ ενδιαφερον.


βασικα η ταινια που περιμενω με μεγαλυτερη ανυπομονεσια να δω ειναι αυτη:



ενω η ταινια της χρονιας πιθανοτατα για μενα στο ποσο περιμενω να την δω ειναι το tree of life του μαλικ.


Υ.Γ. οπως καταλαβατε την προηγουμενη βδομαδα ξεσκιστηκα να βλεπω ταινιες.γενικα μαρεσει πολυ το σπορ αλλα την προηγουμενη βδομαδα στον ελευθρο χρονο το μονο που εκανα ηταν να βλεπω ταινιες.
επαθα λαστιχο
ρε παιδες υπαρχει και κινηματογραφος εκτος ΗΠΑ,πιστεψε με
LFO
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Feb 10 2011, 16:16 ) *
ρε παιδες υπαρχει και κινηματογραφος εκτος ΗΠΑ,πιστεψε με



μα αφου είπαμε....22 Σφαιρες...
rchos
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Feb 10 2011, 16:16 ) *
ρε παιδες υπαρχει και κινηματογραφος εκτος ΗΠΑ,πιστεψε με


τα χουμε δει με τα ματια μας.πιστεψε με!



το 22 σφαιρες το ειδα το καλοκαιρι σε θερινο.οντως ηταν πολυ ωραιο.
Flash
QUOTE(rchos @ Feb 10 2011, 09:31 ) *
τωρα εχω ετοιμες το black swan που οι μισοι λενε τα καλυτερα και οι μισοι τα χειροτερα


Ακριβώς έτσι. Έχει πολύ πλάκα δε όταν εσύ πιστεύεις ότι μόλις παρακολούθησες ένα σκηνοθετικό αριστούργημα και η κοπέλα σου μια ανατριχιαστική αηδία!

Εγώ πάντως βγάζω το καπέλο στον Aronofsky. Σκηνοθετικά άρτιο με πολλές στιγμές που σε κρατάνε στην άκρη της θέσης σου, εξαιρετική φωτογραφία και σκηνογραφία, ωραία πλοκή με έντονο το στοιχείο της διπολικότητας σε πολλαπλά επίπεδα και υπέροχη ερμηνεία της Portman που δύσκολο το βλέπω με τέτοια απόδοση ενός τέτοιου ρόλου να χάσει το αγαλματίδιο του θείου.

Α, και bonus μια Mila Kunis φωτιά και λάβρα!

QUOTE
ρε παιδες υπαρχει και κινηματογραφος εκτος ΗΠΑ,πιστεψε με


Το θέμα είναι ότι για κάθε καλή μη αμερικάνικη παραγωγή βρίσκεις 5 θολοκουλτιάρηδες ψιλοδιαστροφικούς Γάλλους σκηνοθέτες, 4 Ιταλούς θέλω-να-γίνω-Μαστρογιάνι-αλλά-δεν-το-έχω ή καταπιάνομαι με φαρσοκωμοδίες που δεν έχουν αλλάξει εδώ και 50 χρόνια, 12 αποανατολίτικα "μια αιωνιότητα και μια μέρα" με ολίγες τζαμάουα σκηνές από 7 διαφορετικές πολεμικές τέχνες, 150 ντιριντάχτα του Bollywood, και τον εκάστοτε εξαιρετικά ταλαντούχο ανεξάρτητο δημιουργό οποιασδήποτε εθνικότητας.

Επομένως αν δεν έχεις πολύ χρόνο να αφιερώσεις ή αν δεν πας σε λίγο-πολύ δοκιμασμένες συνταγές οι πιθανότητες είναι συντριπτικά εναντίον σου να δεις κάτι που πραγματικά να αξιζει το χρόνο σου. Εντελώς υποκειμενική η τοποθέτηση μου προφανώς.
rchos
QUOTE(Flash @ Feb 10 2011, 19:51 ) *
Το θέμα είναι ότι για κάθε καλή μη αμερικάνικη παραγωγή βρίσκεις 5 θολοκουλτιάρηδες ψιλοδιαστροφικούς Γάλλους σκηνοθέτες, 4 Ιταλούς θέλω-να-γίνω-Μαστρογιάνι-αλλά-δεν-το-έχω ή καταπιάνομαι με φαρσοκωμοδίες που δεν έχουν αλλάξει εδώ και 50 χρόνια, 12 αποανατολίτικα "μια αιωνιότητα και μια μέρα" με ολίγες τζαμάουα σκηνές από 7 διαφορετικές πολεμικές τέχνες, 150 ντιριντάχτα του Bollywood, και τον εκάστοτε εξαιρετικά ταλαντούχο ανεξάρτητο δημιουργό οποιασδήποτε εθνικότητας.

Επομένως αν δεν έχεις πολύ χρόνο να αφιερώσεις ή αν δεν πας σε λίγο-πολύ δοκιμασμένες συνταγές οι πιθανότητες είναι συντριπτικά εναντίον σου να δεις κάτι που πραγματικά να αξιζει το χρόνο σου. Εντελώς υποκειμενική η τοποθέτηση μου προφανώς.


αυτο ειναι πολυ μεγαλη αληθεια.αυτη η ψευτοκουλτουρα που την λεω εγω ειναι πολυ μεγαλο προβλημα σε ολες τις μορφες τεχνης.
παντως ολες οι ταινιες εχουν λογο υπαρξης(με καποιες λιγες εξαιρεσεις) και το θεμα ειναι τι απολαμβανει να βλεπει ο θεατης.
εχω δει πολλες ταινιες κουλτουρα να φυγουμε οπως τις λεει και μια ψυχη και πολλες απο αυτες μου αρεσαν.δεν μπορω να κρινω κανεναν ομως οταν δεν μπορει να τις παρακολουθησει.


Υ.Γ. γιαννη το αλλο μισο σου ειπε την αποψη του για την ταινια οταν εσυ αναφερθηκες στο μπονους της μιλα κουνις? tongue.gif
Flash
QUOTE(rchos @ Feb 10 2011, 18:23 ) *
Υ.Γ. γιαννη το αλλο μισο σου ειπε την αποψη του για την ταινια οταν εσυ αναφερθηκες στο μπονους της μιλα κουνις? tongue.gif


Για κάποια παράγματα η σιωπή είναι όντως χρυσός όπως λέει η αραβική παροιμία tongue.gif
επαθα λαστιχο
QUOTE(Flash @ Feb 10 2011, 19:51 ) *
Το θέμα είναι ότι για κάθε καλή μη αμερικάνικη παραγωγή βρίσκεις 5 θολοκουλτιάρηδες ψιλοδιαστροφικούς Γάλλους σκηνοθέτες, 4 Ιταλούς θέλω-να-γίνω-Μαστρογιάνι-αλλά-δεν-το-έχω ή καταπιάνομαι με φαρσοκωμοδίες που δεν έχουν αλλάξει εδώ και 50 χρόνια, 12 αποανατολίτικα "μια αιωνιότητα και μια μέρα" με ολίγες τζαμάουα σκηνές από 7 διαφορετικές πολεμικές τέχνες, 150 ντιριντάχτα του Bollywood, και τον εκάστοτε εξαιρετικά ταλαντούχο ανεξάρτητο δημιουργό οποιασδήποτε εθνικότητας.

ισοπεδωτικο.η εκφραση "θολοκουλτουριαρηδες" βγηκε απο τον λιακοπουλο και τους συν αυτω,που δαιμονοποιουν οτι δεν ειναι σε θεση να καταλαβουν οι ιδιοι.και εσυ φιλε σιγουρα δεν ανηκεις σε αυτους απο οτι σε εχω κοψει.αυτο που θελω να πω ειναι οτι σινεμα παραγει ολοκληρη η υφηλιος,και οχι μονο οι χωρες που ανεφερες.στην ελλαδα ομως απο τις 10 ταινιες που βλεπουμε οι 9 ειναι αμερικανικες,αυτο ειναι που δεν καταλαβαινω.
LFO
πολυ ωραια Ευρωπαικη ταινια ειδα το καλοκαιρι σε θερινο, το ιταλικο Baria...πολυ καλο , πολυ ιταλικο...
Flash
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Feb 11 2011, 00:41 ) *
ισοπεδωτικο.η εκφραση "θολοκουλτουριαρηδες" βγηκε απο τον λιακοπουλο και τους συν αυτω,που δαιμονοποιουν οτι δεν ειναι σε θεση να καταλαβουν οι ιδιοι.και εσυ φιλε σιγουρα δεν ανηκεις σε αυτους απο οτι σε εχω κοψει.αυτο που θελω να πω ειναι οτι σινεμα παραγει ολοκληρη η υφηλιος,και οχι μονο οι χωρες που ανεφερες.στην ελλαδα ομως απο τις 10 ταινιες που βλεπουμε οι 9 ειναι αμερικανικες,αυτο ειναι που δεν καταλαβαινω.


Προφανώς ανέφερα κάποιες χώρες ως παραδείγματα καθώς αν άρχιζα να γράφω για όλες θα με έπαιρνε το ξημέρωμα. Ισοπεδωτικό δεν είναι αν προσέξεις λίγο πως αρχίζει η πρόταση. Λέω "για κάθε καλή μη αμερικάνικη παραγωγή" όπου προφανώς παραδέχομαι ότι υπάρχει καλός μη αμερικάνικος κινηματογράφος. Και μην κολλάς στις αναλογίες που αναφέρω, είναι απλά ενδεικτικές και σίγουρα όχι αντιπροσωπευτικές.

Για να ξεκαθαρισω λίγο περισσότερο τη θέση μου και να απαντήσω σε αυτό που λες:

Θεωρώ ότι οι λόγοι που ο αμερικάνικος κινηματογράφος έχει κυριαρχήσει είναι τρεις. Πρώτος και βασικότερος η απόλυτη κυριαρχία του στα δίκτυα διαλογής και διανομής. Πάντα θα βρεθούν πάμπολες εταιρείες οι οποίες θα προτιμήσουν την κλασσική, δοκιμασμένη αμερικανική παραγωγή η οποία (κατά τη γνώμη τους) έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να πάει καλά στο ταμείο όπως αντίστοιχα συνέβη με τους προκατόχους της, το οποίο είναι φυσικά και το μόνο που τους ενδιαφέρει, απέναντι στην ιδιαίτερη, ελαφρώς πιο ελιτίσιτικη εναλλακτική παραγωγή του υπόλοιπου κινηματογράφου. Είναι νομίζω ένα πράγμα αντίστοιχο με τη μονοκρατορία της Microsoft. Το marketing (από τη διαφήμιση μέχρι τα κανάλια διάθεσης) γίνεται σημαντικότερο της ουσίας.

Το δεύτερο είναι το διαθέσιμο budget. Αν εξαιρέσεις μετρημένες παραγωγές το χρόνο από μισή ντουζίνα χώρες όλες οι άλλες έχουν εξαιρετικά περιορισμένα budgets τη στιγμή που ακόμα και αμερικάνικες σαχλαμαρίτσες (πχ κωμωδίες καταστάσεων) κοστίζουν δεκάδες εκατομμύρια δολάρια και βρίσκουν επενδυτές. Αυτό από μόνο του περιορίζει κατα πολύ τις τεχνικές δυνατότητες που έχει ο καθένας στη διάθεση του και σχεδόν βγάζει από το παιχνίδι τις διεθνείς παραγωγές ταινιών περιπέτειας και φαντασίας. Οι οποίες όμως είναι από τις προεξάρχουσες ανάμεσα στις ταινίες που θα πάει να δει κάποιος στον κινηματογράφο, και όχι άδικα κατά τη γνώμη μου καθώς είναι ακριβώς αυτό το είδος που προσφέρεται για τεράστια οθόνη και dolby surround ήχο σε σκοτεινή αίθουσα. Αλλά και γενικότερα, ακόμα και το Black Swan που είναι ψυχολογικό θρίλερ κόστισε 15 εκατομμύρια περίπου (και νομίζω ότι λίγα από αυτά πήγαν σε ηθοποιούς καθώς αλλιώς δε θα έβγαινε η ταινία).

Και τέλος υπάρχει αυτό που ανέφερα παραπάνω. Όπου το νόημα δεν είναι ότι "μα οι άλλοι κάνουν ακαταλαβίστικες ταινίες", προς Θεού! Αυτό που προσπάθησα να εκφράσω είναι ότι χρειάζεται ΠΟΛΥ περισσότερο ψάξιμο για να διαχωρίσει κάποιος την ήρα από το στάρι σε σύγκριση με τις αμερικανικές όπου βλέποντας όνομα σκηνοθέτη, casting, ένα trailer και διαβάζοντας 2 κριτικούς με τους οποίους έχεις δει ότι εν γένει συμφωνείς, ξέρεις μέσα σε 10 λεπτά να η ταινία σου κάνει η όχι. Η διαδικασία γίνεται πολύ πιο δύσκολη στην περίπτωση του διεθνούς κινηματογράφου και αν δεν είσαι φανατικός σινεφίλ με αρκετό χρόνο στα χέρια σου, απλά δεν θα την ακολουθήσεις!

Ελπίζω να έγινα πιο σαφής τώρα smile.gif
επαθα λαστιχο
QUOTE(Flash @ Feb 11 2011, 13:49 ) *
Προφανώς ανέφερα κάποιες χώρες ως παραδείγματα καθώς αν άρχιζα να γράφω για όλες θα με έπαιρνε το ξημέρωμα. Ισοπεδωτικό δεν είναι αν προσέξεις λίγο πως αρχίζει η πρόταση. Λέω "για κάθε καλή μη αμερικάνικη παραγωγή" όπου προφανώς παραδέχομαι ότι υπάρχει καλός μη αμερικάνικος κινηματογράφος. Και μην κολλάς στις αναλογίες που αναφέρω, είναι απλά ενδεικτικές και σίγουρα όχι αντιπροσωπευτικές.

Ελπίζω να έγινα πιο σαφής τώρα smile.gif

σαφεστατος,εξαιρετικη η τοποθετηση σου.και φυσικα να ξεκαθαρισω και εγω απο την πλευρα μου οτι δεν ειμαι του στλ "απαπαπα δεν βλεπω αμερικανικες ταινιες".ισα ισα,παρακολουθω συστηματικα απο τη στιγμη που βλεπω τα παντα.και σαφως μεχρι ενος σημειου υπαρχει αυτη η αν θες "δηθεν" κουλτουρα απο πλευρας συγκεκριμενων δημιουργων,οπως και σε καθε μορφη τεχνης αλλωστε.αυτο συμβαινει με καποιους καταξιωμενους σκηνοθετες,που ακομα και τις μετριες η τις κακες τους ταινιες προσπαθουν,οχι τοσο οι κριτικοι οσο το φανατικο σινεφιλ κοινο,να τις βγαλουν αριστουργηματα.
panos75
Το κείμενο αυτό το έγραψα το περασμένο καλοκαίρι αλλά είναι πάντα επίκαιρο. Είναι μια λίστα με τις 10 καλύτερες ταινίες τρόμου κατά την ταπεινή μου άποψη. Ελπίζω να βοηθήσω με τις προτάσεις μου να αναλύψουν τα μέλη του φόρουμ κάποια διαμάντια που δυστυχώς δεν προβάλονται σχεδόν ποτέ στην ελληνική τηλεόραση.






10)"Freaks" (1932) του Τοντ Μπράουνινγκ

Κακόφημο όσο λίγες ταινίες, απαγορευμένο στη Μεγάλη Βρετανία για 30 χρόνια, το αριστούργημα που κατέστρεψε την καριέρα του σκηνοθέτη του παραμένει αξεπέραστο μέχρι σήμερα.
Μια ματιά σ'έναν κόσμο που θα προτιμούσαμε να μείνει άγνωστος και η ιστορία της τρομερής εκδίκησης του απέναντι σε αυτούς που προσπάθησαν να εκμεταλευτούν ένα από τα μέλη του.




9)"Δαιμονισμένος Άγγελος" (1987) του Άλαν Πάρκερ

Ο Ρόμπερτ Ντε Νίρο ως Διάβολος προσκαλεί το θύμα του σ'ένα συγκλονιστικό ταξίδι αυτογνωσίας από την παγωνιά της Νέας Υόρκης μέχρι τη σήψη των βάλτων της Λουϊζιάνα.
Γιατί τελικά όσο ύπουλα κι'αν πλησιάσεις έναν καθρέφτη, το είδωλο σου θα σε κοιτάζει πάντα στα μάτια.




8)"Νοσφεράτου" (1922) του Βίλχελμ Φρίντριχ Μουρνάου

Η ταινία τρόμου ως όπερα και η θρυλική μορφή του βαμπίρ κάνει την πρώτη της μεγάλη εμφάνιση με τη μορφή του Μαξ Σρεκ. Η παρουσία του τελευταίου είναι τόσο συναρπαστική που ο θρύλος τον θέλει να είναι πραγματικός βρυκόλακας τον οποίο προσέλαβε ο τελειομανής Μουρνάου για να παίξει τον ρόλο του κόμη Όρλοκ.




7)"Invasion of the Body Snatchers" (1978) του Φίλιπ Κάουφμαν

Αλληγορικη και πάντα επίκαιρη η ταινία του Κάουφμαν, αποτελεί έναν ταιριαστό επίλογο στην εποχή της αθωότητας και του ιδεαλισμού. Όσοι επιθυμούν έυπεπτη διασκέδαση και γλυκανάλατα happy end ας προσπεράσουν.




6)"O Στοιχειωμένος Πύργος" (1963) του Ρόμπερτ Γουάιζ

Ο Ρόμπερτ Γουάιζ απέδειξε περίτρανα με αυτή την ταινία πως ο τρόμος δεν είναι υπόθεση του ματιού αλλά του μυαλού. Μακριά από εντυπωσιακά εφέ και γραφική βία ο έμπειρος σκηνοθέτης ανεβάζει το επίπεδο της έντασης και της αγωνίας σε ύψη σχεδόν ανυπόφορα για τον ανυποψίαστο θεατή.
Μια ταινία όπου η προτροπή να μην την δείτε μόνος δεν είναι διαφημηστικό τρυκ.




5)"Σουσπίρια" (1977) του Ντάριο Αρτζέντο

Διασταύρωση ανάμεσα σε παιδικό παραμύθι και φρικτό εφιάλτη, το αριστούργημα του Ιταλού μετρ του τρόμου αποδεικνύει πως σημασία δεν έχει τι δείχνεις αλλά πως το δείχνεις.
Διαχρονικό must το ανατριχιαστικά απλό μουσικό θέμα των Goblin.




4)"Η Απειλή" (1983) του Τζον Κάρπεντερ

Αν όχι το πιο τρομακτικό, τότε σίγουρα το πιο παρανοϊκό φιλμ που γυρίστηκε ποτέ.
Όποιος ισχυρίζεται πως δεν άφησε την ψυχή του στο κάθισμα στη σκηνή της εξέτασης αίματος, λέει ψέματα.




3)"Η Νύχτα με τις Μάσκες" (1978) του Τζον Κάρπεντερ

O "πατέρας" των slasher movies που άνθισαν τη δεκαετία του '80, παραμένει ακόμη και σήμερα μια από τις πιο αγωνιώδεις ταινίες όλων των εποχών. Υπάρχει άλλωστε τίποτε πιο τρομακτικό από το να σε κυνηγάει μια απρόσωπη, και φαινομενικά άτρωτη, φιγούρα μέσα στη νύχτα;




2)"Η Σιωπή των Αμνών" (1991) του Τζόναθαν Ντέμι

Ο Δρ. Χάνιμπαλ "The Cannibal" Λέκτερ, ο πιο χαρισματικός κακός όλων των εποχών, βοηθάει μια μαθητευόμενη πράκτορα του FBI στο κυνήγι ενός serial killer ονόματι Buffalo Bill.
Ή αλλιώς πως δύο ιερά τέρατα της υποκριτικής μπορούν να δημιουργήσουν τόση ένταση και ανομολόγητο πάθος μεταξύ τους ώστε να εκτοξεύσουν ένα "απλό" θρίλερ στη σφαίρα του θρύλου.




1)"Η Λάμψη" (1980) του Στάνλεϊ Κιούμπρικ

Ο Κιούμπρικ παραδίδει ένα ακόμη δωρεάν μάθημα σκηνοθεσίας δημιουργώντας έναν λαβύρινθο (μεταφορικά και κυριολεκτικά) όπου η λογική χάνεται κάπου ανάμεσα στα γεωμετρικά πλάνα του εγκατελειμένου ξενοδοχείου και τα παρανοϊκά οράματα των πρωταγωνιστών του.
Περιμένατε τίποτε λιγότερο από τον μεγαλύτερο σκηνοθέτη όλων των εποχών;



Εύφημος Μνεία



"Seven" (1995) του Ντέιβιντ Φίντσερ

"What's in the box?"




"Τα Σαγόνια του Καρχαρία" (1975) του Στίβεν Σπίλμπεργκ

Άλλαξε για πάντα το κινηματογραφικό τοπίο στις ΗΠΑ, προκάλεσε υστερία μεταξύ των λουομένων, έγινε αντικείμενο αντιγραφής και σάτιρας από αμέτρητους άλλους κινηματογραφιστές.
Πράγματι, ο Στίβεν Σπίλμπεργκ φρόντισε να δείξει με την πρώτη του επιτυχία πόσο ξεχωριστός ήταν.
επαθα λαστιχο
πολυ ωραιος ο πανος!μονο το φρικς δεν εχω δει,και μολις πριν λιγες μερες διαβασα πολυ καλα σχολια και απο αλλη πηγη.ε πηρα τις επιβεβαιωσεις μου α μην τι αλλο
LFO
H πιο προσφατη ταινια τρομου που ειδα ηταν "The Tourist"....είναι πραγματικα τρομακτικο ποσο κακη ταινια ηταν
captain charisma
στον alpha τι εχουν παθει? χτες βαλαν το ghost rider 2 προβολες τη νυκτα σημερα παλι το ιδιο με το Βαμπίρ: Οι ζωντανοί νεκροί το ιδιο και αυριο κ τη δευτερα οπως βλεπω στο προγραμμα...στερεψαν απο ιδεες?
giannis_mg
Λοιπον τελειωσα πριν απο 10 λεπτα την Τ-Α-Ι-Ν-Ι-Α-Ρ-Α με τον εξαιρετικο για ακομα μια φορα Russell Crowe.To ονομα της ταινιας The Next Three Days.Ηταν εξαιρετικη με τα παντα ολα που θα ελεγε και μια ψυχη rolleyes.gif Σε κραταει με κομμενη την ανασα μεχρι και το 115ο λεπτο που κραταει.Απ'τις καλυτερες που εχω δει φετος.Την συνιστω ανεπιφυλακτα!!!
Επισης την εβδομαδα που μας περασε ειδα το Blow(2001)που ηταν αληθινη ιστορια με ναρκωτικα και τετοια με τον τεραστιο Johnny Depp,πολυ καλη,μου αρεσε αρκετα.Ειδα επισης το Heat(1995) κ' The Rock(1996).Καταπληκτικες ταινιες και οι 2,ταινιες που εχουν αφησει το στιγμα τους αλλα εμενα μου πηρε να τις δω 15+ χρονια icon_drunk.gif αν και ειμαι τεραστιος σινεφιλ.Η πρωτη μονο που παιζουν οι θρυλοι Robert De Niro κ' Al Pacino με συμπληρωμα τον αδυνατο γοη τοτε Val Kilmer τα σχολια μαλλον ειναι περιττα και το The Rock επισης μια ταινια που μου αρεσε παρα πολυ με πολυ μεγαλη δραση και επισης με καταπληκτικο cast (Connery-Cage-Harris).Eιδα και το I Spin On Your Grave(2010) που ηταν κατι σαν θριλερακι που σαν υποθεση δεν ελεγε και πολλα(μια παρεα+τον σεριφη βιαζουν μια κοπελα,πριν την σκοτωσουν καταφερνει να ξεφυγει και μετα αυτη γυρναει και τους εκδικειται),ενταξει για να γεμισεις την ωρα σου δεν ειναι κακη αλλα ειναι σιγουρα σκληρη ειδικα για τις κοπελες καθως οι σκηνες βιασμου ειναι καπως σκληρες,τωρα για εμας τους μαντραχαλαδες.......
Και ηρθε και η Παρασκευη για να δω μια απ'τις πιο αθλιες-τραγικες ταινιες που εχω δει ever και δεν ειναι αλλο απο το The Tourist.Μιλαμε για πολυ μεγαλη πατατα η ταινια .Πραγματικα με πειραξε πολυ που εχασα περιπου μιαμιση ωρα απ'την Παρασκευη μου για να δω αυτο το ''πραγμα''!!!

Σημερα ειναι και τα Οσκαρ 69.gif
colonel gomelsky
QUOTE(Giannis_23 @ Feb 27 2011, 21:28 ) *
Και ηρθε και η Παρασκευη για να δω μια απ'τις πιο αθλιες-τραγικες ταινιες που εχω δει ever και δεν ειναι αλλο απο το The Tourist.Μιλαμε για πολυ μεγαλη πατατα η ταινια .Πραγματικα με πειραξε πολυ που εχασα περιπου μιαμιση ωρα απ'την Παρασκευη μου για να δω αυτο το ''πραγμα''!!!

Σημερα ειναι και τα Οσκαρ 69.gif


Άρα να μην το βάλω να το δω, ε?

Χθες είδα το The Mechanic με τον Jason Statham. Τίμια ταινία. Ξύλο και πιστολίδι σου υπόσχεται, αυτό σου δίνει. Αν κάποιος δεν έχει κάτι να κάνει για 1,5 ώρα, βλέπεται ευχάριστα για ταινία του είδους της.
giannis_mg
QUOTE(colonel gomelsky @ Feb 27 2011, 21:36 ) *
Άρα να μην το βάλω να το δω, ε?

Χθες είδα το The Mechanic με τον Jason Statham. Τίμια ταινία. Ξύλο και πιστολίδι σου υπόσχεται, αυτό σου δίνει. Αν κάποιος δεν έχει κάτι να κάνει για 1,5 ώρα, βλέπεται ευχάριστα για ταινία του είδους της.

Κοιτα γουστα ειναι αυτα rolleyes.gif ,αλλα το θεμα με το The Tourist ειναι οτι η αποψη μου δεν αποτελει την εξαιρεση αλλα τον κανονα,οπου και αν μπεις και δεις σχολια-κριτικες γι'αυτην την ταινια(ο Θεος να την κανει)την κραζουν παρα πολυ.Ενταξει ομορφη η Jolie αλλα......

Το The Mechanic ειναι ετοιμο στο dvd για να την παρακολουθησω αυριο το βραδυ.Oπως λες και εσυ colonel κλασσικη ταινια Statham.Πιστολιδι-Δραση απο σεναριο οχι τρελα πραγματα αλλα ειναι τιμια δηλαδη την μιαμιση ωρα που κραταει θα το ευχαριστηθεις.Αυτο περιμενεις...

Εγω σου προτεινω με κλειστα ματια το The Next Three Days.Ταινιαρα.

Επισης αλλη μια ταινια που ετοιμαζεται για την Τριτη και εχω μεγαλες απαιτησεις απ'αυτην και ανυπομονησια να δω ειναι το Hereafter με τον Matt Damon.
colonel gomelsky
QUOTE(Giannis_23 @ Feb 27 2011, 21:51 ) *
Εγω σου προτεινω με κλειστα ματια το The Next Three Days.Ταινιαρα.

Επισης αλλη μια ταινια που ετοιμαζεται για την Τριτη και εχω μεγαλες απαιτησεις απ'αυτην και ανυπομονησια να δω ειναι το Hereafter με τον Matt Damon.


Θα δω αυτό που μου πρότείνεις και θα σου πω. Όσο για το hereafter καλώς έχεις απαιτήσεις (ταινία του Ιστγουντ γαρ) αλλά καλύτερα να το αποφύγεις, θα απογοητευτείς. Για σινεμά μην το σκέφτεσαι. Θα πετάξεις τα λεφτά σου.

ΥΓ. Βεβαίως απόψεις είναι αυτές μπορεί σε άλλους να άρεσε, εμένα με κούρασε και με κούρασε τζάμπα. Δλδ δεν είχε να μου πει τπτ.
Ginobili
Cinefil κι εγώ...λοιπόν θα κάτσω να δω οπωσδήποτε τα freaks που προτείνει ο Πάνος,και από την μεριά μου θα σας προτείνω το martyrs (2008) που το είδα χθες.Δυνατό θρίλερ...γαλλικό(καθόλου τυχαίο με την ποιότητα της συγκεκριμένης ταινίας),βίαιο...πολύ βίαιο,σκοτεινό,καλογυρισμένο με τρομερά νοήματα.Η παράνοια του ανθρώπινου εγκεφάλου σε όλο της το μεγαλείο.Όσοι δεν την έχετε δει,και δεν έχετε προκαταλήψεις και πρόβλημα με το ακραίο....την συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Η ακρότητα φυσικά δεν φτάνει το επίπεδο και το είδος του serbian film...το οποίο ομολογώ ότι αν και ντράπηκα για τον εαυτό μου που κάθισα και το είδα ολόκληρο,είναι κι αυτό μια εξαιρετική ταινία.

Τώρα 2 εξαιρετικές ταινίες που όλοι θα πρέπει να έχουν δει,και που πραγματικά πρόκειται για αριστουργήματα είναι το die welle(2008) και το oldboy(2003).
SG3ptshooter
To Freaks είναι μια ταινία που αξίζει να την δει κανείς οπωσδήποτε, μπορώ να φανταστώ πολλούς διαφορετικούς λόγους που θα άρεσε σε κάποιον.. Είτε σου αρέσουν οι ασπρόμαυρες ταινίες, είτε τα horror movies -παρότι δεν είναι τέτοια με τη στενή έννοια του όρου-, είτε απλά θες να δεις κάτι σα vintage freak show..

Προσωπικά τη βρίσκω πολύ στενάχωρη ταινία, μια εκδοχή που φαντάζομαι δεν τη συμμερίζεται η πλειοψηφία.

Τα τρία πρώτα και τα τρία τελευταία στη λίστα του Πάνου μαζί με την πρώτη εύφημο μνεία θα συμφωνήσω πως ανήκουν στα διαμάντια του είδους, πιθανότατα όμως δεν είμαι ο κατάλληλος σχολιαστής για ταινίες τρόμου μιας και τις βαριέμαι συνήθως και δεν έχω ιδιαίτερη ροπή προς το μεταφυσικό (γι' αυτό δεν εκτιμώ π.χ. το "Τhing").. Ειδικά θα συμφωνήσω για το Angel Heart, μιας και 1. δε την αναγνωρίζουν πολλοί ως πολύ καλή ταινία και 2. είναι από τις λίγες ταινίες που με έχουν τρομάξει πραγματικά, κι όχι με κάποιο γρήγορο πλάνο ή κάτι σκληρό, αλλά με την ατμόσφαιρα που σιγά σιγά έφτιαχνε το φιλμ.. Ειδικά με εκείνο τον ανεμιστήρα που γυρνούσε στο άσχετο..

Tι δε σου άρεσε στο Ψυχώ Πάνο;
spysta
QUOTE(Ginobili @ Feb 28 2011, 00:23 ) *
Τώρα 2 εξαιρετικές ταινίες που όλοι θα πρέπει να έχουν δει,και που πραγματικά πρόκειται για αριστουργήματα είναι το die welle(2008) και το oldboy(2003).

φανταζομαι οτι θα εχεις δει το Das experiment αφου σου αρεσε το Κυμα (ταινιαρα).
αυτα τα δυο μαζι με το Run Lola Run ειναι oι 3 αγαπημενες μου Γερμανικες ταινιες ..

το Oldboy ειναι μια κατηγορια απο μονο του .. σκοτεινο,αγχωτικο,αρρωστο,ψυχωτικο και καταθλιπτικο ... μια απο τις ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ταινιες ολων των εποχων του παγκοσμιου κινηματογραφου.period
Ginobili
QUOTE(spysta @ Feb 28 2011, 01:37 ) *
φανταζομαι οτι θα εχεις δει το Das experiment αφου σου αρεσε το Κυμα (ταινιαρα).
αυτα τα δυο μαζι με το Run Lola Run ειναι oι 3 αγαπημενες μου Γερμανικες ταινιες ..

Εννοείται...!!! Τρελό!!!
spysta
QUOTE(Ginobili @ Feb 28 2011, 02:29 ) *
Εννοείται...!!! Τρελό!!!

τρελο ??? unsure.gif

εννοεις ... --> τρεεεεεεελλλλλοοοοοοοοοο !!! tongue.gif

LFO
QUOTE(spysta @ Feb 28 2011, 02:37 ) *
φανταζομαι οτι θα εχεις δει το Das experiment αφου σου αρεσε το Κυμα (ταινιαρα).
αυτα τα δυο μαζι με το Run Lola Run ειναι oι 3 αγαπημενες μου Γερμανικες ταινιες ..


Βάλε να δεις το Goodbye Lenin. To Das Experiment ρε γαμωτο δεν εχω καταφερει να το δω και το θεωρω τεραστια παραλειψη, στο τοπ 10 των ταινιων που θα επρεπε να εχω δει αλλα δεν τα εχω καταφερει ακομη...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.