Help - Search - Members - Calendar
Full Version: The movie thread
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
A.CAB
QUOTE(Joan Miró @ Apr 15 2011, 12:58 ) *
Θα πάει κανείς να δει το Scream 4;

Εγώ ψήνομαι τρελά!


Σήμερα θα πάω. Μεγάλωσα με τα Scream, δεν παίζει να χάσω το καινούργιο. Αν και δεν είμαι αισιόδοξος για το πόσο καλό θα είναι.

Στο σινεμά να αποφύγετε με κάθε τρόπο τα
Battle: Los Angeles (η πιο ηλίθια αμερικάνικη προπαγάνδα καιρό τώρα)
Sucker Punch (τρικυμία εν κρανίο από τον πιο υπερκτιμημένο σκηνοθέτη των τελευταίων χρόνων)

στα συμπαθητικά αλλά όχι για πολλά πολλά
Unknown
Hanna
Limitless

για χαβαλέ
Rio (με πετυχημένο 3d για όσους έχουν φράγκα να δώσουν)

και 2 πολύ καλά ελληνικά έργα
Wasted Youth (μεγάλη έκπληξη)
Απ' τα κόκκαλα βγαλμένα (πετυχημένο και σε σωστό τάιμινγκ)

για βαριά κουλτούρα
Το άλογο του Τορίνο (Μπέλα Ταρ-δεν το είδα αυτό γιατί δεν μπορώ να τον αντέξω από προηγούμενες ταινίες αλλά τον παραδέχομαι ως εικονοπλάστη και δημιουργό)
HLR CENATION
Ωραια ταινια δρασης το Machete...

Θυμιζει Ταραντινο η σκηνοθεσια...
gallistis
την ειδα το sucker punch...αχταρμας...εμπλεξε inception,kill bill,λαβυρινθο του πανα,αρχοντα των δαχτυλιδιων...ειχε χαβαλε απο την αλλη πλευρα ,πολυ πιστολιδι shot.gif shot.gif και...ωραιες παρουσιες rolleyes.gif
gallistis
την ειδα το sucker punch...αχταρμας...εμπλεξε inception,kill bill,λαβυρινθο του πανα,αρχοντα των δαχτυλιδιων...ειχε χαβαλε απο την αλλη πλευρα ,πολυ πιστολιδι shot.gif shot.gif και...ωραιες παρουσιες rolleyes.gif
Badass
Έχω δεσμευτεί για μεγάλες αναλύσεις, ανοίγματα πολ, λίστες αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω το χρόνο να το κάνω. Σε αυτά τα ζητήματα δε χωράνε προχειροδουλειές. Αν και νομίζω πως κάτι άνοιξε ήδη όταν τα καταφέρω θα γίνει λεπτομερής δουλειά. Θ' αργήσει λίγο βέβαια
SG3ptshooter
Δεν ξέρω σε ποιους αρέσουν τα western και δη (και) τα spaghetti, αλλά κατά καιρούς με πιάνει μια Λιβανκλιφίλα και βλέπω μερικά μαζεμένα. Πέρα από τα κλασσικά του Λεόνε που δε χωράει συζήτηση, θα πρότεινα σίγουρα τη μεγάλη σιωπή, από τα καλύτερα αν είστε στο (ψιλοκαφρίλα εδώ που τα λέμε) ύφος του είδους.

cool.gif
rchos
ειδα το Black baloon προχτες.



πολυ ωραιο θεμα.
με μερικες πολυ δυνατες σκηνες και ερμηνειες.
ειναι απο αυστραλια μερια.την ειχε η ετ1 το μεγαλο σαββατο.
ειναι απο τις ταινιες που μονο στην κρατικη τηλεοραση βλεπουμε.

μπονους η Gemma Ward.

Υ.Γ. πολυ με καταδιωκει αυτη η αυστραλια τελευταια...
OnLy_PAS-AthEnS
Ακυρο με το παρων τοπικ αλλα να ροτησω.....Το καινουργιο το ΕΡΤ HD πως μπορς να το βρω στην TV???
baskethood
QUOTE (OnLy_PAS-AthEnS @ Apr 26 2011, 20:59 ) *
Ακυρο με το παρων τοπικ αλλα να ροτησω.....Το καινουργιο το ΕΡΤ HD πως μπορς να το βρω στην TV???

Απ οτι ακουσα θα παρει τη θεση του καναλιου της βουλης,θα το ψαξω ομως καλυτερα και θα το ποσταρω.

Λοιπον,το ΕΡΤ HD υπαρχει ηδη,με μια σαρωση θα το βρεις ευκολα εφοσον πιανεις σημα Digea και εχεις ενωματωμενο mpeg 4 η αποκωδικοποιητη.
Πηρε τη θεση του καναλιου της βουλης και το σπορ+ συγχωνευτηκε με το σινε+.
OnLy_PAS-AthEnS
Α ναι σωστα!Μολις το βρηκα!Σε ευχαριστω!Για να δουμε αυριο τι ψαρια πιανει!
rchos
QUOTE(OnLy_PAS-AthEnS @ Apr 26 2011, 21:39 ) *
Α ναι σωστα!Μολις το βρηκα!Σε ευχαριστω!Για να δουμε αυριο τι ψαρια πιανει!



θα δειξει τσαμπιονς λιγκ?
baskethood
QUOTE (rchos @ Apr 26 2011, 21:40 ) *
θα δειξει τσαμπιονς λιγκ?

Βεβαια,ζουμε μεγαλες στιγμες πλεον.
Θα δουμε το φαιναλ φορ σε HD....
rchos
QUOTE(baskethood @ Apr 26 2011, 21:43 ) *
Βεβαια,ζουμε μεγαλες στιγμες πλεον.
Θα δουμε το φαιναλ φορ σε HD....


μαλλον πρεπει να επισπευσω την αγορα φουλ hd τηλεορασης...
baskethood
QUOTE (rchos @ Apr 26 2011, 21:44 ) *
μαλλον πρεπει να επισπευσω την αγορα φουλ hd τηλεορασης...

Μεχρι τωρα πραγματι δεν εχανες και τιποτα,τωρα ομως που γινομαστε Ευρωπαιοι ειναι απαραιτητο.
SG3ptshooter
Εγώ έχω στην Αθήνα 17' μούφα και στο χωριό Samsung full HD που πιάνει όλο το έπιπλο, θα ξανακατέβω λοιπόν για δεύτερο Πάσχα. biggrin.gif
SG3ptshooter
Ένα ερώτημα που έχει απασχολήσει αρκετά μια μερίδα φίλων μου τελευταία είναι το ποιοι άξιζαν να είχαν πάρει όσκαρ Α ή Β, ανδρικού ή γυναικείου ρόλου, και ποιοί πήραν αλλά δεν το άξιζαν με τίποτα.

Any thoughts? rolleyes.gif

Flash
QUOTE(SG3ptshooter @ Apr 27 2011, 16:30 ) *
Ένα ερώτημα που έχει απασχολήσει αρκετά μια μερίδα φίλων μου τελευταία είναι το ποιοι άξιζαν να είχαν πάρει όσκαρ Α ή Β, ανδρικού ή γυναικείου ρόλου, και ποιοί πήραν αλλά δεν το άξιζαν με τίποτα.

Any thoughts? rolleyes.gif


Δύσκολα βάζεις. Ας κάνω ένα post χωρίς πολύ σκέψη. Περιορίζομαι στους 70s και έπειτα ηθοποιούς και μάλιστα στους άντρες απλά και μόνο επειδή μου είναι πιο εύκολο.

Αν δούμε συνολικά την καριέρα κάποιου θεωρώ ότι δεν έχουν γίνει τεράστιες αδικίες. Ακόμα και αν δεν το πήρε σε μια χρονιά που ήταν στα φαβορί το πήρε σε μια άλλη. Τα ονόματα ηθοποιών που δεν έχουν πάρει μέχρι στιγμής όσκαρ ενώ εύκολα θα μπορούσαν τα οποία μου έρχονται αμέσως στο μυαλό είναι:

-Ed Harris. Σταθερότατη αξία. Ηθοποιός που ανεβάζει την ταινία ακόμα και με συνολική εμφάνιση 10 λεπτών. Μετρημένος και εσωτερικός στις ερμηνείες του. Έχει προταθεί 4 φορές. Ένα τουλάχιστον το αξίζε, είτε για τον Πολοκ είτε για το The Hours.

-Edward Norton. Έχει ψιλοχαθεί και παραδόξως έκανε πολύ καλύτερες επιλογές ταινιών και ρόλων στα πρώτα του βήματα από ότι τελευταία. Καταπληκτικός στο Primal Fear και το Fight Club, πάρα πολύ καλός στο American History X. Για το Fight Club δεν πήρε καν υποψηφιότητα (!) το οποίο αν και φαίνεται τραγικό, ρίξτε μια ματιά στους υποψήφιους εκείνης της χρονιάς (και τους ρόλους τους) και θα καταλάβετε. Μια σημείωση εδώ για την καταπληκτική ερμηνεία του Farnsworth στην επίσης καταπληκτική ταινία του Lynch, The Straight Story. Ένας σχετικά άσημος ηθοποιός στο κύκνειο άσμα του. Είχε προχωρημένο καρκίνο των οστών και πυροβόλησε τον εαυτό του λίγους μήνες μετά στο ράντσο του, μην αντέχοντας τους πόνους.

-Nick Nolte. Ηθοποιός που πραγματικά έχει "βάρος" στην ερμηνεία του. Gravitas θα λέγαμε. Σε ότι τον έχω δει ήταν απλά εξαιρετικός. Προτάθηκε για το The Prince of Tides και το Affliction αλλά πραγματικά υπάρχουν πολλές άλλες ερμηνείες του που είναι πολύ δυνατές πχ αυτή στο Lorenzo's Oil.

-Liam Neeson. Μετά από ένα σημείο αφιερώθηκε/αναλώθηκε κυρίως σε ταινίες δράσης γεγονός που του στέρησε τη δυνατότητα να παίξει πιο σύνθετους ρόλους και να πάρει ένα Όσκαρ. Ακόμα και έτσι σε αυτά που κάνει είναι πάρα πολύ καλός. Περισσότερο άξιζε το αγαλματίδιο για τη λίστα του Σίντλερ.

Στην άλλη πλευρά η μόνη τρανταχτή περίπτωση ηθοποιού που προσωπικά θεωρώ ότι δεν το άξιζε μέσα στο διάστημα που μπορώ να έχω άποψη είναιο Benigni. Kλασικό παράδειγμα φλύαρου overactor που μου σπάει τα νεύρα. Και όσο σκέφτομαι ότι το έχει πάρει πάρει αντί των προτεινόμενων εκείνη τη χρονιά Nolte, Norton, Hanks (ΟΚ αυτός αποζημιώθηκε πολλάκις βέβαια) και Ian McKellen μου έρχεται shot.gif torture.gif
A.CAB
QUOTE(SG3ptshooter @ Apr 27 2011, 18:30 ) *
Ένα ερώτημα που έχει απασχολήσει αρκετά μια μερίδα φίλων μου τελευταία είναι το ποιοι άξιζαν να είχαν πάρει όσκαρ Α ή Β, ανδρικού ή γυναικείου ρόλου, και ποιοί πήραν αλλά δεν το άξιζαν με τίποτα.

Any thoughts? rolleyes.gif


Για αυτούς που δεν το άξιζαν με τίποτα μπορώ να σου δώσω μερικά πρόσφατα παραδείγματα.

Γκουίνεθ Πάλτροου - Ερωτευμένος Σαίξπιρ
Αν και ποτέ δεν ξετρελάθηκα με αυτή την ηθοποιό, τελευταία έχει δείξει ότι έχει ταλέντο. Αλλά είναι τόσο καλή για Όσκαρ; Μπορεί. Ήταν στον Ερωτευμένο Σαίξπιρ για Όσκαρ; Με τι-πο-τα. Ειδικά όταν μακιγιαρίστηκε και έπαιζε τον άντρα, "η Αλίκη στο ναυτικό" έδειχνε ταινία επιπέδου Μπέργκμαν. Μην μιλήσουμε και για την παρωδία του να πάρει αυτή η μέτρια χαριτωμένη ταινιούλα το Όσκαρ καλύτερης ταινίας της χρονιάς.

Κούμπα Γκουντνιγκ Τζ.-Τζέρι Μάγκουαιρ
Καλή ταινία κατά τη γνώμη μου και τότε μου είχε φανεί διασκεδαστικός ο Κούμπα. Πλέον όταν το βλέπω στην τηλεόραση μου είναι ανηπόφορος και νομίζω ότι είναι ο πιο μεγάλος άμπαλος των τελευταίων χρόνων που πήρε Όσκαρ. Γενικά θεωρείτε ανέκδοτο το όλο σκηνικό της βράβευσής του.

Σάντρα Μπούλοκ-The Blind Side
Κι όμως η Σάντρα πήρε Όσκαρ πέρυσι. Ναι η Σάντρα Μπούλοκ. Των 2 Speed των αμέτρητων ρομαντικών ταινιών για μεσημέρια στο Star.Είναι ζήτημα αν μπορεί κάποιος να βρει 4 πραγματικά καλές ταινίες της. Προσωπικά μόνο 2 μπορώ (το Crash και το πρώτο Speed).

Εν μέρη η Αντζελίνα Τζολί-Girl Interupted
Προσωπικά εκτός από θεά( smile.gif ) τη θεωρώ και πολύ καλή ηθοποιό. Άξια για Όσκαρ όμως; Λίγο δύσκολο. Και αυτή η ξεχασμένη ταινιούλα δεν είναι και ότι καλύτερο.

Κάθριν Ζέτα Τζόουνς-Σικάγο
Μίξη όσων έγραψα για Πάλθροου και Μπούλοκ.

Ρενέ Ζελβέγκερ-Cold Mountain
Μεγάλη αντιπάθεια. Μετριότατη ηθοποιός. Μετριότατη ερμηνεία σε μια καλή ταινία αλλά τίποτα το φοβερό και σίγουρα η χειρότερη όλων των βασικών ηθοποιών. Ευτυχώς την έχει πάρει η κάτω βόλτα και γλυτώνω τη φάτσα της.

Κέιτ Χατσον-Dreamgirls
Την ξέρετε; Ούτε έγω. Πριν 2-3 χρόνια πήρε Όσκαρ. Σχεδόν δεν ξαναέπαιξε από τότε. Βγήκε από ένα ριάλιτι στην Αμερική. Τσίμπησε Όσκαρ στην πρώτη της ταινία και γειά σας. Ίσως το μεγαλύτερο ανέκδοτο.


Στους αδικημένους με μια πρώτη σκέψη βάζω Εντ Χάρις, Τζόνι Ντεπ (αν και έχει χρόνο μπροστά του), Ντι Κάπριο (κι αυτός έχει πολύ χρόνο αλλά είναι ήδη σκάνδαλο που δεν έχει πάρει ακόμα), Ναόμι Γουάτς, Τζον Τουρτούρο (παλιότερα όταν ακόμα έπαιζε σε ταινιάρες και όχι transformers), Μπιλ Μάρει...
Flash
QUOTE(A.CAB @ May 1 2011, 15:33 ) *
Ρενέ Ζελβέγκερ-Cold Mountain
Μεγάλη αντιπάθεια. Μετριότατη ηθοποιός. Μετριότατη ερμηνεία σε μια καλή ταινία αλλά τίποτα το φοβερό και σίγουρα η χειρότερη όλων των βασικών ηθοποιών. Ευτυχώς την έχει πάρει η κάτω βόλτα και γλυτώνω τη φάτσα της.


Όχι ρε φίλε... Στις υπόλοιπες θεωρώ ότι είσαι από λίγο έως πάρα πολύ αυστηρός αλλά σε αυτό συμφωνώ 1000% και θυμώνω που τον εαυτό μου που ξέχασε ότι αυτή η μπουγελόφατσα έχει πάρει όσκαρ.

Πάντως δεν είναι τυχαίο ότι η πλειοψηφία της λίστας σου έχει να κάνει με γυναίκες ηθοποιούς (εγώ έγραψα επίτηδες μόνο για τους άντρες). Επίσης δεν είναι τυχαίο που η Μέριλ Στριπ έχει πάρει 5000 υποψηφιότητες για Όσκαρ rolleyes.gif
Ginobili
Είχα ακούσει καλές κριτικές για το REC,και τελικά έκατσα και το δα.Πραγματικά εξαιρετικό!!! Με το που τέλειωσε..κατέβασα και το REC2.Άλλη μια επιβεβαίωση για μένα ότι ο Ισπανικός κινηματογράφος τα τελευταία χρόνια αποτελεί #1 στην Ευρώπη μαζί με τον Γερμανικό.
Το REC το θεωρώ ένα μοναδικό θρίλερ στο είδος του,παρά το γεγονός ότι το θέμα της ταινίας είναι απίστευτα δύσκολο για να κάνεις την αίσθηση και να ξεχωρίσεις στην εποχή μας.
spysta
εγω παω στοιχημα οτι μεσα στα επομενα χρονια .. ο Casey Affleck θα τσιμπησει Οσκαρ (ειτε σαν ηθοποιος ειτε σαν σκηνοθετης)

ακυρο το ξερω .. απλα ηθελα να το πω.



---Flash .. ο Νorton ηταν εκπληκτικος και στο 25η ωρα.
--o Liam Neeson ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ηθοποιος .. απλα τωρα τελευταια εχει χαθει στο στυλακι του γαμαουα σε ταινιες δρασης και αδικειται.Στο Σιντλερ επρεπε να ειχε παρει οσκαρ
A.CAB
QUOTE(Flash @ May 1 2011, 18:42 ) *
Όχι ρε φίλε... Στις υπόλοιπες θεωρώ ότι είσαι από λίγο έως πάρα πολύ αυστηρός αλλά σε αυτό συμφωνώ 1000% και θυμώνω που τον εαυτό μου που ξέχασε ότι αυτή η μπουγελόφατσα έχει πάρει όσκαρ.

Πάντως δεν είναι τυχαίο ότι η πλειοψηφία της λίστας σου έχει να κάνει με γυναίκες ηθοποιούς (εγώ έγραψα επίτηδες μόνο για τους άντρες). Επίσης δεν είναι τυχαίο που η Μέριλ Στριπ έχει πάρει 5000 υποψηφιότητες για Όσκαρ rolleyes.gif


Για ποιά είμαι αυστηρός; Για την Χαντσον που δεν εχει κάνει ταινία από τότε; Για την Σάντρα Μπούλοκ; Μου είναι συμπαθής σαν φυσιογνωμία αλλά κάτοχος Όσκαρ; Και η Κάθριν Ζέτα Τζόουνς κάτοχος Όσκαρ; Ε και λίγες υποψηφιότητες έχει η Στριπ. Καλά για Κούμπα Γκουντνιγκ τζ. είναι αστείο το πράγμα.

Και δεν είναι ότι δεν υπάρχουν καλές ηθοποιοί, το αντίθετο. Αλλά δεν υπάρχουν ρόλοι και όταν αποφασίζουν να δώσουν το βραβείο πρώτα κοιτάνε το στάτους της εκάστοτε σταρ και μετά την ερμηνεία. Άλλωστε δεν έβαλα τη Σαρλίζ Θέρον που ήταν εξαιρετική στο Monster αλλά γενικά δεν την λες και τέρας ερμηνείας. Το ίδιο και η Χάλι Μπέρι. Φοβερή και τρομερή η ερμηνεία της στο Χορό των Τεράτων αλλά συνολικά οι ερμηνείες της από την Κατγούμαν μέχρι κάτι θριλεράκια είναι κάτω του μετρίου. Δεν αξιολογώ συνολικά την καριέρα κάποιου ηθοποιού αλλά την ερμηνεία που πήρε το Όσκαρ.

Στα προσωπικά εγκλήματα (και ξέρω ότι πολλοί δεν θα συμφωνίσουν μαζί μου) είναι η βράβευση του Μπενίνι με όσκαρ Α αντρικού στο Η ζωή είναι Ωραία. Πέρα από το ξεπούλημα στους Αμερικάνους, πέρα από τη συνεχή μανιέρα του (είχε γέλιο στην αρχή μα όσο πάει το πράγμα έχει κουράσει αφάνταστα) το όποιο ταλέντο του φάνηκε ξεκάθαρα πόσο υπερκτιμημένο ήταν με τις ταινίες που έκανε από τότε, όπου η μία είναι μεγαλύτερη αποτυχία από την άλλη. Και δεν μιλάω εμπορικά αλλά κυρίως καλλιτεχνικά.

Στους αδικημένους προσθέτω και τον Ματ Ντέιμον, τον Ραλφ Φάινς και την Τζούλιαν Μουρ.
Razorblade Fish
QUOTE(SG3ptshooter @ Apr 27 2011, 18:30 ) *
Ένα ερώτημα που έχει απασχολήσει αρκετά μια μερίδα φίλων μου τελευταία είναι το ποιοι άξιζαν να είχαν πάρει όσκαρ Α ή Β, ανδρικού ή γυναικείου ρόλου, και ποιοί πήραν αλλά δεν το άξιζαν με τίποτα.

Any thoughts? rolleyes.gif

Επειδη ειχα μια κουβεντα σημερα και δεν μπορουσα να θυμηθω απο ποιον ειχε χασει το Οσκαρ ο Ρασελ Κροου για το Beautiful Mind το 2001 ριχνω μια ματια τωρα...Ηλπιζα οτι θα το ειχε χασει απο τον Σον Πεν για το I am Sam,θυμομουν οτι πανω-κατω ηταν ιδια εποχη...Και ενω ηταν οντως ιδια εποχη και ηταν και οι 2 υποψηφιοι το Οσκαρ το πηρε ο Ντεντζελ Ουοσινγκτον για το Training Day...Δεν περιγραφω αλλο... smiley.gif Νικολοσον(As good as it gets) αντι Ντειμον(Good will Hunting) το θεωρω επισης λαθος...

Για β αντρικο:Κουμπα-Γκουντινγκ(Jerry Maguirre) αντι ΕΝΤΟΥΑΡΝΤ ΝΟΡΤΟΝ(Primal Fear);;;Give me a break!

Σχολιαζω βλεποντας τους 5 υποψηφιους,ΣΙΓΟΥΡΑ θα αξιζαν Οσκαρ καποιοι που δεν ηταν καν εκει.

Για τις γυναικες βαριεμαι να ψαξω.

Τι θα λεγατε να αναφερουμε καποιες ταινιες που θεωρουμε overrated;;;Εχω να ριξω πολυ θαψιμο...
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(Razorblade Fish @ May 19 2011, 01:30 ) *
Επειδη ειχα μια κουβεντα σημερα και δεν μπορουσα να θυμηθω απο ποιον ειχε χασει το Οσκαρ ο Ρασελ Κροου για το Beautiful Mind το 2001 ριχνω μια ματια τωρα...Ηλπιζα οτι θα το ειχε χασει απο τον Σον Πεν για το I am Sam,θυμομουν οτι πανω-κατω ηταν ιδια εποχη...Και ενω ηταν οντως ιδια εποχη και ηταν και οι 2 υποψηφιοι το Οσκαρ το πηρε ο Ντεντζελ Ουοσινγκτον για το Training Day...Δεν περιγραφω αλλο... smiley.gif Νικολοσον(As good as it gets) αντι Ντειμον(Good will Hunting) το θεωρω επισης λαθος...

Για β αντρικο:Κουμπα-Γκουντινγκ(Jerry Maguirre) αντι ΕΝΤΟΥΑΡΝΤ ΝΟΡΤΟΝ(Primal Fear);;;Give me a break!

Σχολιαζω βλεποντας τους 5 υποψηφιους,ΣΙΓΟΥΡΑ θα αξιζαν Οσκαρ καποιοι που δεν ηταν καν εκει.

Για τις γυναικες βαριεμαι να ψαξω.

Τι θα λεγατε να αναφερουμε καποιες ταινιες που θεωρουμε overrated;;;Εχω να ριξω πολυ θαψιμο...



συμφωνω απολυτα για τον ματ ντειμον και τον νορτον για το ''φοβος ενστικτου'' οπως επισης παλι για τον νορτον στα ''μαθηματα αμερικανικης ιστοριας''.τοτε το πηρε ο πουθενας μπενινι!!!!!!ελεος!!!!
A.CAB
Τώρα μου ήρθε ένα απ' τα κορυφαία εγκλήματα.... Γούπι Γκολντμπεργκ για το... Ghost!!! Αυτό με τον Σουέιζι που είναι φάντασμα και πλάθει πυλό μαζί με την Ντέμι Μουρ. Πήρε Όσκαρ η τύπισσα γι' αυτή την ερμηνεία....
Ginobili
"I saw the Devil"
Όσοι δεν την έχετε δει...απλά ΠΡΕΠΕΙ.Ο Choi Min-shik δίνει ρέστα πάλι όπως στο Old Boy.

Joan Miró
QUOTE(ronin @ May 19 2011, 15:08 ) *
συμφωνω απολυτα για τον ματ ντειμον και τον νορτον για το ''φοβος ενστικτου'' οπως επισης παλι για τον νορτον στα ''μαθηματα αμερικανικης ιστοριας''.τοτε το πηρε ο πουθενας μπενινι!!!!!!ελεος!!!!


My thoughts exactly.

Ο Norton είχε δώσε εξαιρετικά δείγματα από την αρχή της καριέρας του και θα μπορούσε να έχει ήδη βραβευτεί.

Αντίθετα ο Benigni αποδείχτηκε φούσκα, για να μη μιλήσουμε για τα καραγκιοζιλίκια που έκανε στην απονομή και οι αμερικάνοι τα βρήκαν "αυθόρμητα" και "χαριτωμένα"...
gallistis
QUOTE(A.CAB @ May 1 2011, 17:33 ) *
Κέιτ Χατσον-Dreamgirls
Την ξέρετε; Ούτε έγω. Πριν 2-3 χρόνια πήρε Όσκαρ. Σχεδόν δεν ξαναέπαιξε από τότε. Βγήκε από ένα ριάλιτι στην Αμερική. Τσίμπησε Όσκαρ στην πρώτη της ταινία και γειά σας. Ίσως το μεγαλύτερο ανέκδοτο.


οχι οτι εναι καμια ελεν μιρεν,αλλα δεν ειναι καμοια τραγικη ηθοποιος.εχει παιξει σε χαζορομαντικες ταινιες(how to lose a guy in ten days κτλ).κατι σαν τη μεγκ ραιαν των 00's.δεν ηξερα οτι βγηκε απο ριαλιτυ,απ'ο,τι ξερω ειναι κορη της γκολντυ χοουν


ειδα χθες το hangover 2...ενταξει ειχε χαβαλε,αλλα εμοιαζε σαν ριμεικ του πρωτου.ιδιο κονσεπτ,παρομοιες καταστασεις.γελασα αρκετα,αλλα καλο θα ηταν να μη βγαλουν και τριτο μερος
fruhl10val
QUOTE(gallistis @ Jun 5 2011, 13:20 ) *
οχι οτι εναι καμια ελεν μιρεν,αλλα δεν ειναι καμοια τραγικη ηθοποιος.εχει παιξει σε χαζορομαντικες ταινιες(how to lose a guy in ten days κτλ).κατι σαν τη μεγκ ραιαν των 00's.δεν ηξερα οτι βγηκε απο ριαλιτυ,απ'ο,τι ξερω ειναι κορη της γκολντυ χοουν


ειδα χθες το hangover 2...ενταξει ειχε χαβαλε,αλλα εμοιαζε σαν ριμεικ του πρωτου.ιδιο κονσεπτ,παρομοιες καταστασεις.γελασα αρκετα,αλλα καλο θα ηταν να μη βγαλουν και τριτο μερος



βασικα εχει γινει ενα μικρο μπερδεμα.στην ταινια dreamgirls επαιζε κ πηρε οσκαρ η jennifer hudson
http://www.imdb.com/name/nm1617685/

η κορη της Goldie Hawn ειναι η Kate Hudson η οποια ειχε προταθει για το Almost Famous νομιζω, κ περιμενει το παιδι του Matt Bellamy των Muse
http://www.imdb.com/name/nm0005028/
A.CAB
QUOTE(fruhl10val @ Jun 5 2011, 15:57 ) *
βασικα εχει γινει ενα μικρο μπερδεμα.στην ταινια dreamgirls επαιζε κ πηρε οσκαρ η jennifer hudson
http://www.imdb.com/name/nm1617685/

η κορη της Goldie Hawn ειναι η Kate Hudson η οποια ειχε προταθει για το Almost Famous νομιζω, κ περιμενει το παιδι του Matt Bellamy των Muse
http://www.imdb.com/name/nm0005028/


Ακριβώς. Δεν λέμε την ίδια. Η κόρη της Χόουν έχει κάνει καριέρα. Δεν εννοούσα Κέιτ αλλά Τζένιφερ σόρρυ.
Πάντως και η Κέιτ και μόνο που προτάθηκε για Όσκαρ αστείο είναι.

Είδα και το δεύτερο Hangover. Αν σας άρεσε το πρώτο (εγώ το γούσταρα τρελά) τότε θα σας αρέσει και το δεύτερο. Βέβαια δεν έχει τόσες εκπλήξεις και πάνω κάτω είναι η ίδια ιστορία χωρίς ίσως την "ψυχή" του boys will always be boys που είχε το πρωτότυπο. Πάντως αποφεύγει και πάλι την ηθικολογία και οι καταστάσεις ξεφεύγουν κανονικά. Για πολύ γέλιο με παρέα είναι ότι πρέπει.
Επίσης το Winter's Bone είναι καλό ανεξάρτητο αμερικάνικο σινεμά. Προτάθηκε για μερικά Όσκαρ φέτος (και καλύτερης ταινίας) αλλά πέρασε απαρατήρητο. Αργό και ατμοσφαιρικό. Δεν είναι για όλους αλλά προσωπικά από τις ερμηνείες και την ατμόσφαιρα και μόνο το είδα με πολύ ενδιαφέρον.
gallistis
QUOTE(fruhl10val @ Jun 5 2011, 15:57 ) *
βασικα εχει γινει ενα μικρο μπερδεμα.στην ταινια dreamgirls επαιζε κ πηρε οσκαρ η jennifer hudson
http://www.imdb.com/name/nm1617685/

η κορη της Goldie Hawn ειναι η Kate Hudson η οποια ειχε προταθει για το Almost Famous νομιζω, κ περιμενει το παιδι του Matt Bellamy των Muse
http://www.imdb.com/name/nm0005028/


smiley.gif smiley.gif καλο το μπερδεμα-δεν εχω δει το dreamgirls-αν το εβλεπα θα καταλαβαινα τη διαφορα αναμεσα στις δυο.
A.CAB
Είδα το καινούργιο X-Men και ηταν εξαιρετικό. Το καλύτερο μαζί με το δεύτερο. Ωραία αλληγορία, ωραία ιστορία και πολύ δράση. Αξίζει ειδικά αν έχετε δει τα παλιότερα.
SoKRaM
Επειδη μιλατε για οσκαρ θα πω και εγω ενα παραπονο μου εκτος απο αυτα που λετε ολοι για Νορτον κτλπ. Στα οσκαρ του 2010 υποψηφιοι για Α Ανδρικου ρολου ηταν οι George Clooney σε μια χαζορομαντικη κομεντι που κανει εναν που πεταει απο πολη σε πολη και απολυει κοσμο, Jeff Bridges τραγουδιστης καουντρι (γενικως οι Αμερικανοι τρελενονται για τετοια αν και η ερμηνεια του ηταν οντως πολυ καλη), Colin Firth στο Single Man που ισως ηταν ο μονος που θα μπορουσε να διεκδικησει απο τον Bridges, Morgan Freeman στο Invictus που η ερμηνεια του ηταν κατω του Μετριου θεωρω και φαινοταν σαν να βαριεται να παιξει στη ταινια και ειδια ενα ρολο που ειναι γραμμενος και ραμμενος για τα μετρα του και ο Jeremy Renner στο Hurt Locker που δε τον περιμενα τοσο καλο. Ολες τις ταινιες τις ειδα επειδη πιο πριν ειχα δει μια αλλη που θεωρουσα οτι ο Πρωταγωνιστης ειχε σιγουρα στο τσεπακι την υποψηφιοτητα. Και οταν εμαθα οτι δεν ηταν τοτε ειδα ολες τις αλλες για να δω τι διαολο βλεπουν οι κριτικοι. Ο λογος μου ειναι για τον Sam Rockwell στην ταινια Moon. Παιζει μονος του σε ολη την ταινια και δε σε κανει να βαριεσαι ουτε στιγμη (εμενα προσωπικα). Μπορει να μη τη θεωρησαν σοβαρη υποψηφιοτητα επειδη ειναι επιστημονικης φαντασιας δε ξερω. Δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο. Σας τη συνιστω να τη δειτε και να μου πειτε. http://www.imdb.com/title/tt1182345/
Joan Miró
QUOTE(SoKRaM @ Jun 16 2011, 12:58 ) *
Ολες τις ταινιες τις ειδα επειδη πιο πριν ειχα δει μια αλλη που θεωρουσα οτι ο Πρωταγωνιστης ειχε σιγουρα στο τσεπακι την υποψηφιοτητα. Και οταν εμαθα οτι δεν ηταν τοτε ειδα ολες τις αλλες για να δω τι διαολο βλεπουν οι κριτικοι. Ο λογος μου ειναι για τον Sam Rockwell στην ταινια Moon. Παιζει μονος του σε ολη την ταινια και δε σε κανει να βαριεσαι ουτε στιγμη (εμενα προσωπικα). Μπορει να μη τη θεωρησαν σοβαρη υποψηφιοτητα επειδη ειναι επιστημονικης φαντασιας δε ξερω. Δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο. Σας τη συνιστω να τη δειτε και να μου πειτε. http://www.imdb.com/title/tt1182345/


Πολύ καλή ταινία και καταπληκτική η ερμηνεία του Rockwell!

Ο σκηνοθέτης Duncan Jones (γιος του David Bowie) γύρισε πιο πρόσφατα το επίσης καλό Source Code, που είναι κάπως πιο εμπορικό από το Moon.
Ginobili
QUOTE(SoKRaM @ Jun 16 2011, 10:58 ) *
Ο λογος μου ειναι για τον Sam Rockwell στην ταινια Moon. Παιζει μονος του σε ολη την ταινια και δε σε κανει να βαριεσαι ουτε στιγμη (εμενα προσωπικα). Μπορει να μη τη θεωρησαν σοβαρη υποψηφιοτητα επειδη ειναι επιστημονικης φαντασιας δε ξερω. Δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο. Σας τη συνιστω να τη δειτε και να μου πειτε. http://www.imdb.com/title/tt1182345/

Θα συμφωνήσω,πρόκειται για εξαιρετική ταινία...και πραγματικά το ενδιαφέρον δεν χάνεται ούτε στιγμή
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(SoKRaM @ Jun 16 2011, 10:58 ) *
Επειδη μιλατε για οσκαρ θα πω και εγω ενα παραπονο μου εκτος απο αυτα που λετε ολοι για Νορτον κτλπ. Στα οσκαρ του 2010 υποψηφιοι για Α Ανδρικου ρολου ηταν οι George Clooney σε μια χαζορομαντικη κομεντι που κανει εναν που πεταει απο πολη σε πολη και απολυει κοσμο, Jeff Bridges τραγουδιστης καουντρι (γενικως οι Αμερικανοι τρελενονται για τετοια αν και η ερμηνεια του ηταν οντως πολυ καλη), Colin Firth στο Single Man που ισως ηταν ο μονος που θα μπορουσε να διεκδικησει απο τον Bridges, Morgan Freeman στο Invictus που η ερμηνεια του ηταν κατω του Μετριου θεωρω και φαινοταν σαν να βαριεται να παιξει στη ταινια και ειδια ενα ρολο που ειναι γραμμενος και ραμμενος για τα μετρα του και ο Jeremy Renner στο Hurt Locker που δε τον περιμενα τοσο καλο. Ολες τις ταινιες τις ειδα επειδη πιο πριν ειχα δει μια αλλη που θεωρουσα οτι ο Πρωταγωνιστης ειχε σιγουρα στο τσεπακι την υποψηφιοτητα. Και οταν εμαθα οτι δεν ηταν τοτε ειδα ολες τις αλλες για να δω τι διαολο βλεπουν οι κριτικοι. Ο λογος μου ειναι για τον Sam Rockwell στην ταινια Moon. Παιζει μονος του σε ολη την ταινια και δε σε κανει να βαριεσαι ουτε στιγμη (εμενα προσωπικα). Μπορει να μη τη θεωρησαν σοβαρη υποψηφιοτητα επειδη ειναι επιστημονικης φαντασιας δε ξερω. Δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο. Σας τη συνιστω να τη δειτε και να μου πειτε. http://www.imdb.com/title/tt1182345/


αντιστοιχη περιπτωση με αυτη του rockwell θεωρω και τον ραιαν ρευνολντς στο buried αλλα και του τζειμς φρανκο στο 127 ωρες.και οι δυο βγαζουν ολομοναχοι ολη την ταινια αφηνοντας σε καθηλωμενο.
rchos
QUOTE(ronin @ Jun 17 2011, 10:31 ) *
αντιστοιχη περιπτωση με αυτη του rockwell θεωρω και τον ραιαν ρευνολντς στο buried αλλα και του τζειμς φρανκο στο 127 ωρες.και οι δυο βγαζουν ολομοναχοι ολη την ταινια αφηνοντας σε καθηλωμενο.


το 127 ωρες οντως με κρατησε καθηλωμενο.
το buried νομιζω σε καποιο σημειο με εκανε λιγο να βαρεθω μα γενικα συμφωνω οτι ειναι εξαιρετικες προσπαθειες και οι δυο αυτες ταινιες.
το 127 ωρες εχει και απιστευτη μουσικη που δενει φοβερα με την ταινια και την καθε σκηνη.


ειδα χτες στην ετ1 το this is England.
πολυ ωραια ταινια με φοβερα συναισθηματα.
μονο στην ετ1 βλεπουμε τετοιες ταινιες πλεον.
ο μικρος πρωταγωνιστης ειναι φοβερος ενω η αγγλια της περιοδου που διαδραματιζεται η ταινια ειναι κινηματογραφικα απο τα πολυ ενδιαφεροντα θεματα.
οχι βεβαια μονο κινηματογραφικα.πολυ σημαντικα γεγονοτα εκεινη την περιοδο της δεκαετιας του 80 στην μεγαλη βρετανια.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(A.CAB @ Jun 15 2011, 18:36 ) *
Είδα το καινούργιο X-Men και ηταν εξαιρετικό. Το καλύτερο μαζί με το δεύτερο. Ωραία αλληγορία, ωραία ιστορία και πολύ δράση. Αξίζει ειδικά αν έχετε δει τα παλιότερα.


παρα πολυ καλο!!!θα ελεγα οτι μου αρεσε περισσοτερο και απο τα υπολοιπα 3.εν αναμονη τωρα του καπταιν αμερικα...
Ginobili
QUOTE(rchos @ Jun 17 2011, 08:47 ) *
το 127 ωρες οντως με κρατησε καθηλωμενο.
το buried νομιζω σε καποιο σημειο με εκανε λιγο να βαρεθω μα γενικα συμφωνω οτι ειναι εξαιρετικες προσπαθειες και οι δυο αυτες ταινιες.
το 127 ωρες εχει και απιστευτη μουσικη που δενει φοβερα με την ταινια και την καθε σκηνη.


ειδα χτες στην ετ1 το this is England.
πολυ ωραια ταινια με φοβερα συναισθηματα.
μονο στην ετ1 βλεπουμε τετοιες ταινιες πλεον.
ο μικρος πρωταγωνιστης ειναι φοβερος ενω η αγγλια της περιοδου που διαδραματιζεται η ταινια ειναι κινηματογραφικα απο τα πολυ ενδιαφεροντα θεματα.
οχι βεβαια μονο κινηματογραφικα.πολυ σημαντικα γεγονοτα εκεινη την περιοδο της δεκαετιας του 80 στην μεγαλη βρετανια.

Άλλη εξαιρετική ταινία το This is England...με ένα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ soundtrack!!! Εξαιρετικές ερμηνείες,πολύ ωραίο σενάριο και συμφωνώ πολύ για την Αγγλία αυτής της περιόδου.
Η ταινία είναι και ένα πολύ ωραίο κίνητρο να ξυρίσεις το κεφάλι....από άποψη tongue.gif

Το 127 ώρες δεν το έχω δει ακόμα..θα είναι η επόμενη ταινία που θα δω.
Για το buried εμένα προσωπικά...μου άρεσε ιδιαίτερα το τέλος.Αντι-Αμερικανιά.
greeneyes13
QUOTE(SoKRaM @ Jun 16 2011, 12:58 ) *
Επειδη μιλατε για οσκαρ θα πω και εγω ενα παραπονο μου εκτος απο αυτα που λετε ολοι για Νορτον κτλπ. Στα οσκαρ του 2010 υποψηφιοι για Α Ανδρικου ρολου ηταν οι George Clooney σε μια χαζορομαντικη κομεντι που κανει εναν που πεταει απο πολη σε πολη και απολυει κοσμο, Jeff Bridges τραγουδιστης καουντρι (γενικως οι Αμερικανοι τρελενονται για τετοια αν και η ερμηνεια του ηταν οντως πολυ καλη), Colin Firth στο Single Man που ισως ηταν ο μονος που θα μπορουσε να διεκδικησει απο τον Bridges, Morgan Freeman στο Invictus που η ερμηνεια του ηταν κατω του Μετριου θεωρω και φαινοταν σαν να βαριεται να παιξει στη ταινια και ειδια ενα ρολο που ειναι γραμμενος και ραμμενος για τα μετρα του και ο Jeremy Renner στο Hurt Locker που δε τον περιμενα τοσο καλο. Ολες τις ταινιες τις ειδα επειδη πιο πριν ειχα δει μια αλλη που θεωρουσα οτι ο Πρωταγωνιστης ειχε σιγουρα στο τσεπακι την υποψηφιοτητα. Και οταν εμαθα οτι δεν ηταν τοτε ειδα ολες τις αλλες για να δω τι διαολο βλεπουν οι κριτικοι. Ο λογος μου ειναι για τον Sam Rockwell στην ταινια Moon. Παιζει μονος του σε ολη την ταινια και δε σε κανει να βαριεσαι ουτε στιγμη (εμενα προσωπικα). Μπορει να μη τη θεωρησαν σοβαρη υποψηφιοτητα επειδη ειναι επιστημονικης φαντασιας δε ξερω. Δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο. Σας τη συνιστω να τη δειτε και να μου πειτε. http://www.imdb.com/title/tt1182345/

κατά την γνώμη μου η ταινία με τον clooney δεν είναι καθόλου χαζορομαντική κομεντί, όπως την χαρακτηρίζεις, έιναι μια ταινία που έχει σαν θέμα κάτι πολύ σοβαρό και μάλιστα σου δείχνει πόσο ανόητα σκέφτεται ο πρωταγωνιστής που το μόνο που τον νοιάζει είναι τα μίλια που μαζεύει....δεν σημαίνει βέβαια πως ο ρόλος ήταν για όσκαρ
A.CAB
QUOTE(rchos @ Jun 17 2011, 10:47 ) *
το 127 ωρες οντως με κρατησε καθηλωμενο.
το buried νομιζω σε καποιο σημειο με εκανε λιγο να βαρεθω μα γενικα συμφωνω οτι ειναι εξαιρετικες προσπαθειες και οι δυο αυτες ταινιες.
το 127 ωρες εχει και απιστευτη μουσικη που δενει φοβερα με την ταινια και την καθε σκηνη.


ειδα χτες στην ετ1 το this is England.
πολυ ωραια ταινια με φοβερα συναισθηματα.
μονο στην ετ1 βλεπουμε τετοιες ταινιες πλεον.
ο μικρος πρωταγωνιστης ειναι φοβερος ενω η αγγλια της περιοδου που διαδραματιζεται η ταινια ειναι κινηματογραφικα απο τα πολυ ενδιαφεροντα θεματα.
οχι βεβαια μονο κινηματογραφικα.πολυ σημαντικα γεγονοτα εκεινη την περιοδο της δεκαετιας του 80 στην μεγαλη βρετανια.


Το 127 Ώρες δεν με τρέλανε. Πολύ καλός ο Τζέιμς Φράνκ ο αλλά πολύ εφετζήδικη η σκηνοθεσία του Μπόιλ χωρίς ιδιαίτερο λόγο. άσε που νομίζω ότι κούραζε και λίγο. Δεν ήταν κακή ταινία αλλά όχι και κάτι το φοβερό.

Αντιθέτως το Buried με άφησε μ...α! Με κομμένη την ανάσα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και με το φινάλε να μου κάνει κόμπο το στομάχι. Από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις τελευταία για μένα. Όπως και ο Ρέινολντς που παίζει. Δεν τον είχα για πολλά αλλά ο τύπος ήταν εξαιρετικός.

Το This is England θυμάμαι να το έχω δει όταν πρωτοβγήκε και είχε απίστευτες ερμηνείες και πολύ καλή αναπαράσταση της εποχής και της κοινωνικής κατάστασης που επικρατούσε αλλά αν θυμάμαι καλά είχε μια τρικυμία εν κρανίο όσον αφορά τις ιδεολογίες μπερδέβοντας τους φασίστες με τους αναρχικούς. Σίγουρα το ίδιο λάθος είχε κάνει και μια παλιότερη με ίδια θεματική το Romper Stomper με τον Ράσελ Κρόου στα νιάτα του. Αυτό το μπέρδεμα με άβγαλε εκτός ταινίας αρκετά. Αλλά κακή δεν τη λες με τίποτα.
Ginobili
QUOTE(A.CAB @ Jun 17 2011, 13:07 ) *
Το This is England θυμάμαι να το έχω δει όταν πρωτοβγήκε και είχε απίστευτες ερμηνείες και πολύ καλή αναπαράσταση της εποχής και της κοινωνικής κατάστασης που επικρατούσε αλλά αν θυμάμαι καλά είχε μια τρικυμία εν κρανίο όσον αφορά τις ιδεολογίες μπερδέβοντας τους φασίστες με τους αναρχικούς. Σίγουρα το ίδιο λάθος είχε κάνει και μια παλιότερη με ίδια θεματική το Romper Stomper με τον Ράσελ Κρόου στα νιάτα του. Αυτό το μπέρδεμα με άβγαλε εκτός ταινίας αρκετά. Αλλά κακή δεν τη λες με τίποτα.

Δεν μπερδεύει καθόλου αναρχικούς.Τους skinheads έχει
A.CAB
QUOTE(Ginobili @ Jun 17 2011, 16:50 ) *
Δεν μπερδεύει καθόλου αναρχικούς.Τους skinheads έχει


Ναι αλλά αν θυμάμαι σωστά μπερδεύει ιδεολογικά τους σκίνχεντς με πράξεις αναρχικών και όχι πράξεις φασιστικές. Μπορεί να θυμάμαι και λάθος γιατί πάει κάμποσος καιρός που το χα δει στο σινεμά. Πάντως δεν συμμερίζομαι την εντύπωση που είχε κάνει.
rchos
QUOTE(A.CAB @ Jun 17 2011, 17:18 ) *
Ναι αλλά αν θυμάμαι σωστά μπερδεύει ιδεολογικά τους σκίνχεντς με πράξεις αναρχικών και όχι πράξεις φασιστικές. Μπορεί να θυμάμαι και λάθος γιατί πάει κάμποσος καιρός που το χα δει στο σινεμά. Πάντως δεν συμμερίζομαι την εντύπωση που είχε κάνει.


εγω δεν διεκρινα τετοιο μπερδεμα παντως.
ηθελημενα δειχνει καποια πραγματα πιο μπερδεμενα.
πιο πολυ την τρικυμια εν κρανιω αυτων των παιδιων θελει να δειξει.
γιαυτο και την θεωρω τοσο καλη.

το 127 ωρες ηταν εφετζιδικο σκηνοθετηκα αλλα ειναι απο οσο ξερω ακριβεστατο στα γεγονοτα.
εχω μαλιστα δει καποια βιντεο που οντως τραβηξε ο αληθινος πρωταγωνιστης της ιστοριας τα οποια ειναι με ακριβεια λεξεων ιδια στην ταινια.
απο κει και περα ξαναλεω οτι η μουσικη δενει τοσο απιστευτα ωραια με τιε σκηνες που βγαινει φανταστικο αποτελεσμα.
η μουσικη στο τελος ειδικα ειναι μαγικη.

το buried εχει κατα την αποψη μου πολλα κενα σαν ιστορια.φυσικα το τελος του ειναι οντως παρα πολυ καλο.
Dwyane ''the flash'' Wade
ειδα χτες το super 8 και μου αρεσε αρκετα.μου θυμισε κατι αναμεσα σε ΕΤ και επαφες τριτου τυπου.απο τη μια σου εμοιαζε για ταινια τρομου και απο την αλλη ειχε και αυτη την αθωοτητα του σπιλμπεργκ.πολυ ωραια ταινια γενικοτερα και θα την συνιστουσα.
pain of salvation
QUOTE(rchos @ Jun 17 2011, 09:47 ) *
ειδα χτες στην ετ1 το this is England.
πολυ ωραια ταινια με φοβερα συναισθηματα.
μονο στην ετ1 βλεπουμε τετοιες ταινιες πλεον.
ο μικρος πρωταγωνιστης ειναι φοβερος ενω η αγγλια της περιοδου που διαδραματιζεται η ταινια ειναι κινηματογραφικα απο τα πολυ ενδιαφεροντα θεματα.
οχι βεβαια μονο κινηματογραφικα.πολυ σημαντικα γεγονοτα εκεινη την περιοδο της δεκαετιας του 80 στην μεγαλη βρετανια.



QUOTE(Ginobili @ Jun 17 2011, 14:25 ) *
Άλλη εξαιρετική ταινία το This is England...με ένα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ soundtrack!!! Εξαιρετικές ερμηνείες,πολύ ωραίο σενάριο και συμφωνώ πολύ για την Αγγλία αυτής της περιόδου.
Η ταινία είναι και ένα πολύ ωραίο κίνητρο να ξυρίσεις το κεφάλι....από άποψη tongue.gif

41.gif
Ήμουν έτοιμος να γράψω εκείνη την βραδιά,αλλά δεν έβλεπα από τα δάκρυα... happy.gif
(Όταν έδερνε τον Μίλκυ,ήθελα να μπω στην ταινία να τον σταματήσω...)
Mετά το τέλος της,έψαχνα λίγο για το soundtrack,γιατί κάποιες μελωδίες μου κόλλησαν



...ωραία και η διασκευούλα Smiths
aegeansheed
QUOTE(ronin @ Jun 18 2011, 18:12 ) *
ειδα χτες το super 8


To είδα κι εγώ χθες επίσης.

Περνούσε ευχάριστα η ώρα, δε βαριέσαι σε καμία περίπτωση.
Λίγο από Goonies, λίγο από E.T. και LOTR (μου ήρθε η σκηνή στη Shelob's Lair), λίγο από Romero's photography και βγαίνει μια ταινιούλα. Βάζεις και τα special effects (η σκηνή με το boom στον ΣΣ ήταν τρελά υπερβολική σε εκρήξεις και διάρκεια) και έχεις ένα classic Spielberg.

Καλό παίξιμο από τους μικρούς πάντως, όσο και από τον τύπο που παλαιότερα έπαιρνε μία εφημερίδα κάθε πρωί και έσωνε τον κόσμο.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(aegeansheed @ Jun 18 2011, 16:47 ) *
To είδα κι εγώ χθες επίσης.

Περνούσε ευχάριστα η ώρα, δε βαριέσαι σε καμία περίπτωση.
Λίγο από Goonies, λίγο από E.T. και LOTR (μου ήρθε η σκηνή στη Shelob's Lair), λίγο από Romero's photography και βγαίνει μια ταινιούλα. Βάζεις και τα special effects (η σκηνή με το boom στον ΣΣ ήταν τρελά υπερβολική σε εκρήξεις και διάρκεια) και έχεις ένα classic Spielberg.

Καλό παίξιμο από τους μικρούς πάντως, όσο και από τον τύπο που παλαιότερα έπαιρνε μία εφημερίδα κάθε πρωί και έσωνε τον κόσμο.


σωστος!!ειχε και πολυ γκουνις η ταινια και τα πιτσιρικια παιξανε πολυ καλα!η σκηνη με το τραινο ηταν ολα τα λεφτα με τα εφε...
Dwyane ''the flash'' Wade
εχει κανεις αποψη για το ''δεντρο της ζωης''??λεω να παω να το δω σημερα...
gallistis
ειδα χθες το super 8...αν καποιος εχει δει το γκουνις,το στασου πλαι μου κτλ,και αναρωτιεται γιατι δε γυριζουν πλεον τετοιες ταινιες,να παει οπωσδηποτε να την δει...μια παρεα παιδιων μπλεκει σε μια αξωφρενικη ιστορια αναπτυσωντας παραλληλα τη φιλια τους,τα αισθηματα τους .κλασικος σπιλμπεργκ των 80's στη παραγωγη,αλλα με δραση,αγωνια και λιγο gore.μια χαρα δηλαδη.και πολυ καλος ο φορος τιμης στον george romero με την αναφορα romero idustries

p.s εφυγε απο τη ζωη ο peter folk,ο επιθεωρητης κολομπο

http://www.imdb.com/news/ni12093135/
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.