Help - Search - Members - Calendar
Full Version: The movie thread
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
jois21
HD=Harley;
dizzy_fingers
Happy Donut biggrin.gif

Σοφέ, πάντως, αν σκοπεύετε να ξαναπάτε σινεμά, ρίξε μία ενημέρωση...βλέπω πως τα γούστα των 4 μας να συμβαδίζουν smile.gif.
rchos
QUOTE
Σοφέ, πάντως, αν σκοπεύετε να ξαναπάτε σινεμά, ρίξε μία ενημέρωση...βλέπω πως τα γούστα των 4 μας να συμβαδίζουν


θα ενημερωσω αφεντικο.σχεδιαζεται να πατε σε καμια τωρα κοντα?
επισης ποτε βγαινει το dark knight?
Keyser_Soze
18 Ιουλίου στην Αμερική. Λογικά κάπου εκεί θα έρθει και σε μας...
nikolas12
Λοιπον κατεβασα και ειδα τη καινουρια ταινια του Αστεριξ.Αρκετο γελιο(λιγοτερο απτην προηγουμενη ταινια)και μεγαλες προσωπικοτητες οπως ο Σουμαχερ για την αρματοδρομια της Γερμανιας,τη Σκλεναρικοβα ως νταντα του παππου των Γαλατων,το Ζινταν να αντιπροσωπευει και φυσικα εμας τους φιλαθλους του μπασκετ να μας βγαζει ασπροπροσωπους ο Τονι Παρκερ.Αντε στο επομενο και ο Παπαλουκας.
eftychia
Το ειδα κι εγω , αυτο το "wanna be εργο" και πραγματικα σκυλομετανιωσα.
Ηταν μια ταινια ισα-ισα για να χωσει οπως λες ολα αυτα τα μεγαλα ονοματα.
Ο μοναδικος απο τους συγκεκριμενους που αξιζει ειδικη μνεια ο Αλεν Ντελον (Καισαρας) , ο οποιος ειναι ο μοναδικος που ξεχωριζει απο την ταινια.
Ακομα κι ο Ζεραρ Ντεπαρτιε (τον συμπαθω πολυ) χανεται σ αυτην την πατατα.

ΜΟΝΟ αν εχετε πολυ χρονο για χασιμο να τη δειτε.
Gravedigger
Όντως η ταινία ήταν μούφα αλλά άξιζε να την δεις για την ηθοποιό που έπαιζε την Ελληνίδα...! smile.gif Κάπου είδα 1 αφιέρωμα προχθές αλλά δεν συγκράτησα όνομα...
eftychia
QUOTE(Gravedigger @ May 14 2008, 23:34 ) *
Όντως η ταινία ήταν μούφα αλλά άξιζε να την δεις για την ηθοποιό που έπαιζε την Ελληνίδα...! smile.gif Κάπου είδα 1 αφιέρωμα προχθές αλλά δεν συγκράτησα όνομα...


Vanessa Hessler
Gravedigger
QUOTE(eftychia @ May 14 2008, 23:36 ) *
Vanessa Hessler

Ωπ,ναι!Thnx biggrin.gif


Θαυμάστε..... tongue.gif
Keyser_Soze
ο Αστερίξ είναι με διαφορά ο χειρότερος Αστερίξ έβερ... Τραγικός απλά! Και όπως είπατε, γενικότερα η ταινία ήταν κάκιστη!
rchos
QUOTE
ο Αστερίξ είναι με διαφορά ο χειρότερος Αστερίξ έβερ... Τραγικός απλά! Και όπως είπατε, γενικότερα η ταινία ήταν κάκιστη!


αν για την λουφα και απαλλαγη ειχα γραχει οτι μου εμοιαζε αρπαχτη τοτε για αυτην την ταινια τι να πω?κριμα γιατι μας ειχαν μαθει αλλιως.επειδη δηλαδη δωσαν ρολο στον σουμαχερ και στον ζινταν νομιζαν οτι θα φτιαχναν καλη ταινια?σκεφτομαι την πρωτη της σειρας με τον μπενινι και με πιανει απογοητευση θα λεγαμε.


γενικα τωραπου το σκεφτομαι τα τελευταια 3-4 χρονακια οι γαλλοι εχουν σταματησει να βγαζουν μεγαλες παραγωγες και προσεγμενες ταυτοχρονα η ειναι ιδεα μου?
apkat
Παντως το ζωη σαν τριανταφυλλο με την Κοτιγιαρ ηταν περσυνο και τα εσπαγε..

Τον Αστεριξ δεν τον εχω δει ομως με αυτα που διαβαζω μαλλον πως δεν θα τον δω.. biggrin.gif
eftychia
QUOTE(apkat @ May 15 2008, 23:58 ) *
Παντως το ζωη σαν τριανταφυλλο με την Κοτιγιαρ ηταν περσυνο και τα εσπαγε..


Εισαι φιλος μου! smiley.gif

Επισης εχω την εντυπωση οτι και το Persepolis ηταν γαλλικο, και το θεωρω απο τα καλυτερα (αστειο+διδακτικο) animation ever!
spysta
Οντως το Persepolis ειναι απο τα καλυτερα animation ever ..προσωπικα το καλυτερο που εχω δει!! Πολυ συγκηνιτκο , με χαρακτηριστικη αναφορα τοσο στην Ιστορια του Ισραηλ οσο και στο κυριως θεμα του .. το οποιο και αγγιξε εξαιρετικα .. την καταπιεση των γυναικων σε πρωτη φαση και γενικα των ανθρωπων σ αυτες τις χωρες.
Εκπληκτικο και το remake του Εye of the tiger με την Μastrogianni ..

Οποιος δεν το εχει δει .. ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ .. ειναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΟ !! smiley.gif



Οσο για το La mome το εχω ξαναπει ... οποιαδηποτε αλλη επαιζε το ρολο της Piaf μπορει να μην ητανε τοσο καλο σαν αποτελεσμα ... η Cotillard ομως εκανε τη διαφορα με μια απιστευτη ερμηνεια
Keyser_Soze
Συμφωνώ απόλυτα και για το La Vie En Rose και για το Περσέπολις. Μόνο η ταινία South Park είναι καλύτερη από το τελευταίο tongue.gif
nikolas12
QUOTE(eftychia @ May 14 2008, 23:13 ) *
Το ειδα κι εγω , αυτο το "wanna be εργο" και πραγματικα σκυλομετανιωσα.
Ηταν μια ταινια ισα-ισα για να χωσει οπως λες ολα αυτα τα μεγαλα ονοματα.
Ο μοναδικος απο τους συγκεκριμενους που αξιζει ειδικη μνεια ο Αλεν Ντελον (Καισαρας) , ο οποιος ειναι ο μοναδικος που ξεχωριζει απο την ταινια.
Ακομα κι ο Ζεραρ Ντεπαρτιε (τον συμπαθω πολυ) χανεται σ αυτην την πατατα.

ΜΟΝΟ αν εχετε πολυ χρονο για χασιμο να τη δειτε.


Και εγω τον προτιμω τον αλλο Αστεριξ.Ο Καισαρας τρομερος πραγματικα με τη γνωστη φραση(ποια αλληwink.gif<<Αβε μουα>>.Δεν καταλαβα ομως τι λες.Να τα χωσει ή να να ερθουν πολλοι θαυμαστες να δουν αυτα τα μεγαλα ονοματα;Καλα ο Grave ο ειπε τελεια για την πριγκιπισσα:Απλα θεα!
eftychia
Γενικα αυτο που ειπα ειναι " Μην τη δειτε" γιατι ουσιαστικα στο μονο που στηριζεται η ταινια ειναι τα μεγαλα ονοματα (που ομως αυτα δεν τη σωζουν με τιποτα την ταινια).

Αγαπημενο επισης animation(from japan) "Spirited away"
nikolas12
QUOTE(eftychia @ May 17 2008, 15:17 ) *
Γενικα αυτο που ειπα ειναι " Μην τη δειτε" γιατι ουσιαστικα στο μονο που στηριζεται η ταινια ειναι τα μεγαλα ονοματα (που ομως αυτα δεν τη σωζουν με τιποτα την ταινια).

Αγαπημενο επισης animation(from japan) "Spirited away"


A ok καταλαβα.Παντως γιατι να τη σωσουν τα μεγαλα ονοματα;Με 5 λεπτα που επαιξε ο καθενας;(Συμφωνω μαζι σου smiley.gif )
spysta
QUOTE(eftychia @ May 17 2008, 12:17 ) *
Γενικα αυτο που ειπα ειναι " Μην τη δειτε" γιατι ουσιαστικα στο μονο που στηριζεται η ταινια ειναι τα μεγαλα ονοματα (που ομως αυτα δεν τη σωζουν με τιποτα την ταινια).

Αγαπημενο επισης animation(from japan) "Spirited away"

Πω πω Ευτυχια που το θυμηθηκες αυτο ???????? tongue.gif
Το ειχα δει πριν κατι χρονια ... νομιζω στην tv και μου ειχε κανει εντυπωση ... μου ειχε μεινει οταν οι γονεις της ειχαν μεταμορφωθει σε γουρουνια .. η εικονα αυτη .. οπως επισης και η γρια μαγισσα που ηταν ακρως τρομακτικη!! smiley.gif
Πραγματικα πολυ ωραιο animation κι αυτο ..
giannis_
Μολις ειδα το semi pro με τον γουιλ φερελ!Μιλαμε πεθανα...!Κλασσικη χαζοταινεια με πολυ γελιο με θεμα το μπασκετ!Σημαντικο σημειο η ανακαλυψη του alley oop! smiley.gif smiley.gif biggrin.gif biggrin.gif
rchos
εχει δει κανεις το samaritan girl?
captain charisma
σημερα εχει πρωτη προβολη τον ιντιανα τζοουνς θα παει να το δει κανεις?(για σημερα εννοω) smiley.gif
thrylos7
Πήγα εγώ... μέσα στη γνωστή (και παραπάνω) υπερβολή, αλλά μου άρεσε πολύ, την παρακολουθείς αρκετά ευχάριστα, με αμείωτο ενδιαφέρον...
tsitum
Ειδα προσφατα 3 ταινιες

Le.Scaphandre.Et.Le.Papillon ή αγγλιστι Diving Bell and the Butterfly
Γαλλικη, πραγματικη ιστορια ενος παραλυτου απο εγκεφαλικο που μπορουσε να ανοιγοκλεισει μονο το ενα ματι. Σε στιλ "η θαλασσα μεσα μου" αλλα χωρις κ το λιγο μελο που ειχε φυσιολογικα αυτη.


The Savages
Εχει να κανει με τα γηρατεια του πατερα 2 παιδιων που βρισκονται οι ιδιοι σε σταυροδρομια στη ζωη τους κ σε κριση ηλικιας στα +-40. Εχοντας να βρεθουν ολοι μαζι κατι χρονια. Γηροκομειο η λυση.


Mongol
Η ιστορια ενος Μογγολου για την επιβιωση αρχικα κ την αναδειξη του σε αρχηγο. Μοιαζει με τα ιαπωνικα αριστουργηματα με ζητηματα αρχαιοελληνικης τραγωδιας περι τιμης, αδερφικης αγαπης κτλ στιλ "Ραν". Αιμα αφθονο αλλα οχι αηδιαστικο. Γλωσσα μογγολικη. Βεβαια εγω περα απο τα μογγολικα που ακουγα ειχα κ ρωσικη μεταγλωτισση αλλα ακομα κ αυτο το συνηθισα. Δεν ειχα δει το τρειλερ κ στο τελος εμαθα οτι αυτη ειναι η ιστορια του Τζενκις Χαν. Πολυ καλη ταινια
Feds
Στις 2 Ιουλιου βγαινει(στις Ηπα τουλαχιστον.Δεν ξερω ποτε θα βγει εδω) η ταινια του απολυτου υπερηρωα.
Το ονομα αυτου Hancock.Απο τα τρειλερ η ταινια φαινεται αψογη.οτι πρεπει για θερινο σινεμα.
Απολαυστε



Keyser_Soze
Ορίστε 14 ταινίες που περιμένω με ανυπομονησία, μέχρι το τέλος του 2008 (οι ημερομηνίες είναι για τις ΗΠΑ):

The Happening - M. Night Shyamalan 13/6
The Incredible Hulk - Louis Leterrier 13/6
Wanted - Timur Bekmambetov 27/6
Hancock - Peter Berg 2/7
Hellboy II: The Golden Army - Guillermo del Toro 11/7
Dark Knight - Christopher Nolan 18/7
Burn After Reading - Coen Bros. 12/9
Righteous Kill - Jon Avnet 12/9
RocknRolla - Guy Ritchie 31/10
Quantum of Solace (Bond 22) - Marc Forster 6/11
Harry Potter and the Half-Blood Prince - David Yates 21/11
The Day the Earth Stood Still - Scott Derrickson 12/12
Revolutionary Road - Sam Mendes 19/12
The Curious Case of Benjamin Button - David Fincher 19/12
Keyser_Soze
Πήγα χθες μετά από χρόοοοοοοοονια σινεμά και είδα τον Χουλκ. Ωραία εφέ, ωραία δράση, ότι πρέπει για σινεμά αλλά μου φάνηκε τελείως περιττή από τη στιγμή ειδικά που είχε βγει και το άλλο Χουλκ το 2003 (του Ανγκ Λι). Προχειρογραμμένο σενάριο και κακές ερμηνείες (μετριότατος ο Νόρτον, γλυκήτατη η Τάιλερ αλλά μέτρια κι αυτή-την κατάσταση έσωζε λίγο ο τρομερός Τιμ Ροθ). Η αλήθεια είναι ότι την ταινία την ευχαριστήθηκα στο σινεμά. Ότι έπρεπε ήταν. Αλλά σίγουρα περίμενα πολύ περισσότερα.
Ερώτηση: Μόνο εμένα άρεσε ο Χουλκ του Ανγκ Λι πριν 5 χρόνια;

Επίσης είδα επιτέλους το Αποστολή Στη Μπριζ. ΑΠΟΛΑΥΣΗ!! Δύο ώρες σχεδόν και δεν κατάλαβα πως πέρασαν. Τρομερές ατάκες, πολύ καλές ερμηνείες από 3 καταπληκτικούς ηθοποιούς, πανέμορφη φωτογραφία, απίστευτο φινάλε και επίσης μου άρεσε πολύ η μουσική. Ατμοσφαιρική τελείως, έκανε φοβερή αντίθεση με το νεύρο που έβγαζε η ταινία. Θα πείσω και τον μπρο μου να τη δει για να την ξαναδώ κι εγώ.
panos75
QUOTE
Ερώτηση: Μόνο εμένα άρεσε ο Χουλκ του Ανγκ Λι πριν 5 χρόνια;


Ναι. tongue.gif
Flash
QUOTE
Ερώτηση: Μόνο εμένα άρεσε ο Χουλκ του Ανγκ Λι πριν 5 χρόνια;


Όχι biggrin.gif
Pierce
η καλυτερη ταινια με υπερηρωα παντως(τις εχω δει σχεδον ολες) νομιζω πως ηταν το batmang begins, 2:30 ωρες και δεν καταλαβαινες ποτε περασαν.
B for Basketball
QUOTE
Ερώτηση: Μόνο εμένα άρεσε ο Χουλκ του Ανγκ Λι πριν 5 χρόνια;

Ναι laugh.gif

Το φετινο μου αρεσε πιο πολυ.
Η ερμηνεια του Edward δεν την λες κ για οσκαρ αλλα ηταν ακρως ικανοποιιτικη,
τα εφε εντυπωσιακα,
το σεναριο ενδιαφερον
και γενικα η ταινια σε καθηλωνε, με παρεα που ειχα παει...Ολοι ειμασταν ακρως ικανοποιημενοι!

Αλλα απο τις καλυτερες ταινιες που ειδα προσφατα ηταν το The Happening.
Moυ εκανε μεγαλη εντυπωση η ταινια, με περιεργες ερμηνειες , πρωτοτυπο σεναριο, ο ''κακος'' ηταν η φυση, και η ταινια σου εδινε το μυνημα οτι η φυση δεν καθεται με σταυρωμενα χερια και αντεπιτιθεται στην ανθρωπινη καταστροφη.
dizzy_fingers
QUOTE(pierce21 @ Jun 19 2008, 14:32 ) *
η καλυτερη ταινια με υπερηρωα παντως(τις εχω δει σχεδον ολες) νομιζω πως ηταν το batmang begins, 2:30 ωρες και δεν καταλαβαινες ποτε περασαν.

Και ανυπομονούμε για τις 17 ιουλίου.... 42.gif


Bfb, ήμουν έτοιμος να τη δω αυτήν την ταινία καθώς είμαι φαν του Σιαμάλαν (ακόμα και ταινίες του που είχαν φάει τρελό κράξιμο, εμένα μου άρεσαν) αλλά άκουσα πραγματικά άσχημα πράγματα για αυτήν....στο 50-50 είμαι.
captain charisma
το μπατμαν τωρα ειναι αφιερωμενο στη μνημη του μακαριτη χιθ λετζερ sad.gif
rchos
QUOTE
Επίσης είδα επιτέλους το Αποστολή Στη Μπριζ. ΑΠΟΛΑΥΣΗ!! Δύο ώρες σχεδόν και δεν κατάλαβα πως πέρασαν. Τρομερές ατάκες, πολύ καλές ερμηνείες από 3 καταπληκτικούς ηθοποιούς, πανέμορφη φωτογραφία, απίστευτο φινάλε και επίσης μου άρεσε πολύ η μουσική. Ατμοσφαιρική τελείως, έκανε φοβερή αντίθεση με το νεύρο που έβγαζε η ταινία. Θα πείσω και τον μπρο μου να τη δει για να την ξαναδώ κι εγώ.



ο σοφος σου τα λεγε για αυτη την ταινια.εγω μολις χτες την κατεβασα.αυριο μεσιμερακι θα κατσω να την ξαναδω αν και ειδα εκτεταμενα στηγμιοτιπα ηδη.η ταινια αυτη αξιζει παιδια.να την δειτε οπωσδηποτε.
B for Basketball
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 19 2008, 11:36 ) *
Και ανυπομονούμε για τις 17 ιουλίου.... 42.gif
Bfb, ήμουν έτοιμος να τη δω αυτήν την ταινία καθώς είμαι φαν του Σιαμάλαν (ακόμα και ταινίες του που είχαν φάει τρελό κράξιμο, εμένα μου άρεσαν) αλλά άκουσα πραγματικά άσχημα πράγματα για αυτήν....στο 50-50 είμαι.

Nα πας να το δεις. biggrin.gif
Βεβαια εμενα στα + ηταν οτι γελουσαμε κ πολυ με τις αυτοκτονιες. tongue.gif
Keyser_Soze
Κι εγώ ήμουν τρελά ψημένος, για το Συμβαν, για περίπου ένα χρόνο τώρα (από τότε που έμαθα ότι ο Σιάμαλαν βγάζει νέα ταινία) αλλά άκουσα πολύ αρνητικά σχόλια και ξενέρωσα. Είναι στα υπόψιν πάντως.

Το κορυφαίο νέο είναι ότι ο θερινός στη Ναξο θα προβάλει το Νταρκ Νάιτ στις 17/7 μαζί με όλη την υπόλοιπη Ελλάδα. Οπότε θα το δω σίγουρα εκεί.

Κάτι άλλο που διάβασα για το Μπάτμαν είναι ότι πριν αναλάβει ο Νόλαν να βγάλει το Μπατμαν Μπιγκίνς, ήταν να βγει από τον Αρονόφσκι σε συνεργασία με τον τρομερό Φρανκ Μίλερ. Αντιγράφω από ένα μπλογκ:
QUOTE
...το Batman: Υear One, βασισμένο πιστά στο ομώνυμο κόμικ του Φρανκ Μίλερ, το οποίο θα έπαιρνε από την αρχή την ιστορία του Μπάτμαν και θα ήταν γυρισμένο με καθαρά μιλερικό τρόπο. Το σενάριο πήρε την έγκριση, ο Darren Aronofsky (Π, Ρέκβιεμ για ένα όνειρο) επιλέχθηκε σαν σκηνοθέτης, ο ίδιος ο Μίλερ επιμελήθηκε το κινηματογραφικό σενάριο του ίδιου του του κόμικ, ο Bale επιλέχθηκε σαν Μπατμαν και σύμφωνα με το κόμικ αντίπαλοι του Μπατμαν θα ήταν οι Διπρόσωπος και Κατγούμαν. Σύμφωνα με τα όσα έχουν πει οι συντελεστές της ταινίας το όραμα των Αρονόφσκι και Μίλερ ήταν να δημιουργήσουν μία ταινία, η οποία θα είχε την ατμόσφαιρα ταινιών όπως "Ο Ταξιτζής", "Σέρπικο", "Ο Άνθρωπος από την Γαλλία". Mάλιστα οι Αρονόφσκι και Μίλερ, αμέσως μετά την ολοκλήρωση του Batman: Year one θα γύριζαν σε ταινία και το The dark night returns που ήταν επίσης κόμικ του Μίλερ (κοιτάξτε τι έχω γράψει στο post #16 του thread για να καταλάβετε τι εννοώ). Ο 55χρονος Μπάτμαν του σεναρίου θα ήταν ο Κλιντ Ίσγουντ και τα γυρίσματα θα γίνονταν στο Τόκιο, το οποίο θα παρουσιαζόταν σαν μελλοντική Γκόθαμ Σίτι.

Τα γύρίσματα της ταινίας ξεκίνησαν αλλά δεν ολοκληρώθηκαν ποτέ λόγω της διαφωνίας που προέκυψε με τον Αρονόφσκι και τον Μίλερ. Η Warner κατηγόρησε τους δύο άντρες πως η ταινία που γύριζαν ήταν υπερβολικά βίαιη και δεν θα μπορούσαν να την παρακολουθήσουν τα παιδιά. Ο ίδιος ο σκηνοθέτης καθώς και ο Μίλερ ήθελαν να δημιουργήσουν τον πιο ρεαλίστικό Batman όλων των εποχών και κάπου εκεί τα γυρίσματα διακόπηκαν προς απογοήτευση όλων των φίλων του Μπάτμαν. Τελικά μερικά χρόνια αργότερα βγήκε το Begins το οποίο έχει κάποια στοιχεία από το Year:Οne αλλά δεν είσαι σε καμία περίπτωση αυτό που είχε οραματιστεί αρχικά ο Μίλερ με τον Αρονόφσκι.
Πόσο τέλειο θα ήταν να γινόταν αυτό;;;
spysta
Αργησα λιγο λογω διακοπων αλλα τελικα ειδα το Dark night ....
Ο Νολαν τα εχει @#$@# ΟΛΑ με αυτες τις δυο ταινιες (+Batman begins) ..πραγματικα εχει ανεβασει σε αλλο επιπεδο τις ταινιες αυτου του ειδος .. το δευτερο ειδικα ξεφευγει υπερβολικα απο τα καρτουνιστικα δεδομενα ..

ΑΠΟΛΥΤΟ --> 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif στον Χιθ Λετζερ ..

πραγματικα το γεγονος οτι πεθανε και θα μπορουσε να υπερεκτιμηθει η ερμηνεια μονο και μονο απ αυτο ... ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ...

ο τυπος δινει ΡΕΣΙΤΑΛ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ ΔΙΑΒΟΛΙΚΟΥ ΤΡΕΛΟΥ ΨΥΧΟΠΑΘΗ ΧΑΟΤΙΚΟΥ ΚΑΤΑΣΡΟΦΕΑ .. ΕΠΙΣΚΙΑΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ στην ταινια

Ειμαι 100% σιγουρος οτι τωρα και ''ειδικα μετα το θανατο του'' (οσο σκληρο κι αν ακουγεται) .. το οσκαρ Α' ανδρικου ρολου ειναι ηδη δικο του .. και χωρις παντως το δραματικο συμβαν νομιζω οτι θα το επερνε ετσι κι αλλιως .. 41.gif 41.gif


Περιμενω με αγωνια το τριτο Μπατμαν οπου ΘΑ ΤΑ ΣΠΑΣΕΙ κι αυτο .. με πρωταγωνιστες τον Τζονι Ντεπ στο ρολο του Ριντλερ και τον Φιλιπ Σειμουρ Χοφμαν στον Πιγκουινο icon_drunk.gif icon_drunk.gif !!!!!!!!!Εκπληκτικοι ηθοποιοι 77.gif
eftychia
Καταρχην να συμφωνησω με οσα υποθηκαν για το Dark Knight (εχει περασει κι αρκετος καιρος που το ειδα οποτε δε θυμαμαι να κανω αναλυτικη κριτικη, μου χει μεινει παντως η αισθηση οτι ηταν μια καλη ταινια, ο Λετζερ εσπερνε και Μαγκι Γκιλενχαλ σαφως 10000 φορες καλυτερη απο Κειτι Χολμς γαι το ρολο)

Προσφατα ειδα τις εξης ταινιες : Wall-e, Burn After reading , Across the Universe

Wall-e
: Το καλυτερο animation EVER! Σαφως και ειναι πιο ενηλικο απο ολα τα αλλα, οι εικονες ειναι μαγικες, παρα πολυ συγκινητικο, με οικολογικα μηνυματα (και γενικα πολλα μηνυματα για τη συγχρονη κοινωνια), δεν εχει πολλους διαλογους, κι αυτο σσαφως ειναι στα + του, εφοσον με τις εκφρασεις και τις κινησεις σου περναει τα παντα (πραγματικα ειναι βωβος κινηματογραφος).
Ο Wall-e ειναι ο πιο αξιαγαπητος χαρακτηρας που φτιαχτηκε ποτε, πραγματικα αν δεν το εχετε δει να τρεξετε αμεσως. (Απαιτω να κερδισει το Οσκαρ, εναντι του Kung fu Panda που ηταν μεν καλο , αλλα ποτε δεν ακουμπησε στο επιπεδο του Wall-e, βεβαια το Κουνγκ Φου παντα στηριζεται πιο πολυ στο γελιο, ενω το Γουολι στο συναισθημα... τες παντων)

Βurn After Reading : Απολαυστικοι οσο δεν παει η Κοεν! Εξυπνο χιουμορ (μαλλον σατιρα), ΑΠΙΘΑΝΟ καστ (πραγματικα δεν ξερω ποιος μου αρεσε περισσοτερο... Tilda Swinton η απολυτη θεα!!!)
Η αληθεια ειναι οτι επειδη ειναι γενικα οεριεργοι τυποι οι Κοεν και σαφως τραγικα εξυπνοι, δεν ξερω αν ειναι για το ευρυτερο κοινο αυτη η ταινια, θα τη χαρακτηριζα πιο σινεφιλ. Καπου διαβασα οτι "το χιουμορ τους ειναι σε τοσο βαθμο εξυπνο , που δεν μπορουν να το πιασουν ολοι", και μαλλον καπου θα συμφωνησω, χωρις βεβαια να προσβαλω αυτους που δεν τους αρεσει, απλα αυτα ειναι γουστα, και υφος ταινιων πόυ απολαμβανει ο καθενας.
Τελικη ετοιμηγορια, να πατε να τη δειτε (αλλα οχι αν δε σας αρεσουν οι Κοεν)
Α!Ειδικη μνεια στο θεεικο βλεμμα του Μπραντ Πιτ, οταν θελει να το παιξει σκληρος στον Τζον Μαλκοβιτς!

Across the universe : Τι ωραιο μουζικαλ!!!! Η ιστορια ειναι μια πολλη απλη καθημερινη, αγορι απο την Αγγλια Jim Sturgess (21, The other Boleyn girl) ερωτευεται κοπελα απο την Αμερικη Evan Rachel Wood (Δεκατριων), καθως παει στην Αμερικη για να βρει τον πατερα του. Ολα αυτα εξελισσονται στη δεκαετια του 60 ,οταν λαμβανει χωρα ο πολεμος του Βιετναμ, οι χιππις ειναι στο απογειο τους, και γενικα επικρατει η ατμοσφαιρα της επαναστασης. Το καλυτερο μεσα σ ολα ειναι οτι ολη η ταινια (αφου ειναι μιουζικαλ) πλαισιωνεται μονο απο τραγουδια των Beatles, τα οποια ταιριαζουν με τις σκηνες κι ερμηνευονται παρα πολυ ομορφα απο τους ηθοποιους. Γινεται μια εμεση αναφορα στη Τζανις Τσοπλιν (ειναι η Σαντι στην ταινια) και στο Χεντριξ (Τζο τζο). Σε ρολο guest ο Μπονο τραγουδοντας μοναδικα το I am the Walrus, αλλα και το τραγουδι των τιτλων (που ειναι κι απο τα αγαπημενα μου (Lucy in the sky with Diamonds).
Επισης σε ρολο guest, νοσοκομας (δε μιλα καθολου) η Salma Hayek
Η ταινια ξεκινα με το πιο αγαπημενο μου, (Girl) οποτε ειναι σα να λεμε "με ειχε με το καλημερα"
Σκηνες οι οποιες ειναι ακομα χαραγμενες στο μυαλο μου (μετα απο 3 βδομαδες που το χω δει) ειναι αυτες που συντροφευονται απο τα ακολουθα τραγουδια:
I want you/She is so heavy (περνουν το Max φανταρο αναγκαστηκα για το Βιετναμ)
Strawberry fields forever (σκηνη που φτιαχνει εναν πινακλα καρφωνοντας πανω του φραουλες )
Hold me tight (ειναι στην αρχη οταν δειχνει το χορο αποφοιτησης στην Αμερικη και ταυτοχρονα κλαμπ στην Αγγλια)
Dear Prudence(εξω απο το δωματιο της τραγουδανε)
All My Loving (οταν φευγει απο Αγγλια κι υποσχεται στη γκομενα του οτι θα ναι πιστος)
All You Need Is Love (τελευται σκηνη)
I've Just Seen A Face (στο μποουλινγ)
Let It Be (απιστευτα ερμηνευμενο, δειχνει ταυτοχρονα 2 κηδειες!!!)
Come Together (κανει την εισοδο του ο Jo-Jo , τραγουδα ο Joe Cocker
Κι οπως προειπα η πρωτη σκηνη, κι η σκηνη με το Μπονο.

Ειναι σα να βλεπεις βιντεοκλιπ, αλλα αποκλειστικα για φαν των Beatles (επειδη εχει και λιγοτερο γνωστα τους τραγουδια)ή γενικα σε οσους τους ενδιαφερουν(ειναι ευαισθητοποιημενοι με) τα γεγονοτα της εποχης αυτης (60).

Ας γραψω κι εγω με μια λιστα οσα εργο περιμενω και θελω να δω!
1.The Imaginarium of Doctor Parnassus
2.The Curious Case of Benjamin Button
3.Inglorious Bastards
4.How to Lose Friends & Alienate People
5.War, Inc (αραγε θα ερθει ποτε στην Ελλαδα?)
6.The Wrestler
7.Changeling
8.Choke
9.The Last Station
eftychia
Να προσθεσω μεσα στις αγαπημενες μου σκηνες και οταν ακουγεται το Something

Α και ανυπομονω για το Vicky Cristina Barcelona! και το Revolutionary Road
Keyser_Soze
Πωπω, Έφη έσπειρες άπειρα...
Μερικά σχόλια και από μένα:
To Γουόλ-Υ ήταν καταπληκτικό και δεν έχω να προσθέσω τίποτα στα όσα είπες.
Το Καυτό Απόρρητο με απογοήτευσε αρκετά. Ίσως το γεγονός ότι το είδα σινεμά με απίστευτα ξενέρωτη παρέα να συνέβαλε σε αυτό αλλά ίσως πάλι όχι. Μου φάνηκε πολύ αργό και σε πολλά σημεία βαρετό. Σε μερικά σημεία πάντως γέλασα πολύ.
Το Ακρός Δε Γιούνιβερς ήταν συμπαθητικό αλλά όχι κάτι τρομερό.

Μερικές ταινίες που είδα εγώ:
RocknRolla: Η νέα ταινία του Θεού Γκάι Ρίτσι που γύρισε στην παλιά καλή εποχή που έβγαζε τις Δυο Καπνισμένες Κάννες και την Αρπαχτή. Εξαιρετικό σενάριο, γαμάτοι ηθοποιοί, απίστευτο χιούμορ και πωρωτικές μουσικάρες. Απίστευτη ταινιάρα!!
Tropic Thunder: Επιτέλους μια αξιοπρεπής παρωδία που αξίζει τα λεφτά μας και την υπομονή μας. Το τρίο Στίλερ-Μπλακ-Ντάουνι Τζούνιορ που είναι σε τεράστια κέφια (ειδικά ο τελευταίος), ο αγνώριστος Τομ Κρουζ σε ρόλο έκπληξη, τα ψεύτικα τρέιλερ στην αρχή της ταινίας και οι απίστευτες κάφρικες παραπομπές στο Χόλιγουντ και στις πολεμικές ταινίες, είναι μόνο μερικοί λόγοι που δεν πρέπει να χάσει κανείς αυτήν την ταινία.
Happy-Go-Lucky: Ανάλαφρη ταινιούλα που βγάζει πολύ κέφι χάρη στην αξιάγαπητη Σάλι Χόκινς η οποία δημιουργεί, με τον τρόπο που παίζει, ένα μόνιμο χαμόγελο στο πρόσωπο κάθε θεατή.

Όσον αφορά τη λίστα σου:
QUOTE
1.The Imaginarium of Doctor Parnassus
2.The Curious Case of Benjamin Button
3.Inglorious Bastards
4.How to Lose Friends & Alienate People
5.War, Inc (αραγε θα ερθει ποτε στην Ελλαδα?)
6.The Wrestler
7.Changeling
8.Choke
9.The Last Station
Τα μπολντ θέλω να τα δω κι εγώ πολύ. Να προσθέσω και το Watchmen του Άλαν Μουρ που μεταφέρεται στην μεγάλη οθόνη από τον Ζακ Σνάιντερ (300). Ένα από τα καλύτερα βιβλία που είχα την τύχη να διαβάσω.
Gravedigger
QUOTE(eftychia @ Sep 30 2008, 10:14 ) *
5.War, Inc (αραγε θα ερθει ποτε στην Ελλαδα?)

Μέτριο προς καλό...Δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα αλλά παρόλο που ήταν μεγάλο σε διάρκεια βλεπόταν ευχάριστα.Με εξέπληξε η Hillary Duff πάντως.Σίγουρα υπάρχουν πολλές καλύτεροι ηθοποιοί από αυτήν αλλά έχουν ακουστεί πολλά άσχημα για τις υποκριτικές της ικανότητες.

Από τις ταινίες που είδα τους τελευταίους 2 μήνες (καμιά 30αριά) την μεγαλύτερη εντύπωση μου έκαναν το Hancock το οποίο δεν ήταν απλά μια απλά κωμωδία όπως περίμενα και το Death Race με τον εκπληκτικό Jason Statham (Δεν έχω δει 1 ταινία που να μην είναι γαμάτος)
kotzito
Ξερει κανεις σας που μπορω να βρω ελληνικους υποτιτλους για ταινιες;
dizzy_fingers
http://www.google.gr/search?hl=el&q=greek+...B7+Google&meta=

Φάτε μάτια ψάρια biggrin.gif.
Alexmei
μιας και αναφέρθηκε περι υποτίτλων ( thnx dizzy for the answer) όσοι θέλουν υπότιτλους για σειρές η αλλιώς TV SHOWS πηγαίνετε στο


GreekTvSubs
dizzy_fingers
Για σειρές είναι όντως το καλύτερο (με μία πολύ καλή κι οργανωμένη κοινότητα).
spysta
QUOTE(eftychia @ Sep 30 2008, 08:14 ) *

Wall-e
: Το καλυτερο animation EVER! Σαφως και ειναι πιο ενηλικο απο ολα τα αλλα, οι εικονες ειναι μαγικες, παρα πολυ συγκινητικο, με οικολογικα μηνυματα (και γενικα πολλα μηνυματα για τη συγχρονη κοινωνια), δεν εχει πολλους διαλογους, κι αυτο σσαφως ειναι στα + του, εφοσον με τις εκφρασεις και τις κινησεις σου περναει τα παντα (πραγματικα ειναι βωβος κινηματογραφος).
Ο Wall-e ειναι ο πιο αξιαγαπητος χαρακτηρας που φτιαχτηκε ποτε, πραγματικα αν δεν το εχετε δει να τρεξετε αμεσως. (Απαιτω να κερδισει το Οσκαρ, εναντι του Kung fu Panda που ηταν μεν καλο , αλλα ποτε δεν ακουμπησε στο επιπεδο του Wall-e, βεβαια το Κουνγκ Φου παντα στηριζεται πιο πολυ στο γελιο, ενω το Γουολι στο συναισθημα... τες παντων)

+100000000000000000

Το ειδα δυο φορες .. απλα ΜΑΓΕΥΤΙΚΟ 41.gif 41.gif .. η PIXAR με αυτη την ταινια ανεβασε ακομα περισσοτερα επιπεδα τα animations
Πραγματικα Αριστουργηματικο smile.gif
Alexmei
QUOTE (dizzy_fingers @ Oct 12 2008, 23:42 ) *
Για σειρές είναι όντως το καλύτερο (με μία πολύ καλή κι οργανωμένη κοινότητα).


Nαι... και μόλις διάβασα ότι κλείνει... με σημερινή ανακοίνωση αναφέρουν ότι δεν θα βγαίνουν πια υπότιτλοι λόγο κάποιου νομικού θέματος και θα το διερευνήσουν... πω γκαντεμιά και ήταν πολύ καλό site γμτ.

PS.: το site θα συνεχίσει να υπάρχει απλα δεν θα ανεβάζει άλλους υπότιτλους. sad.gif
basket is life
QUOTE(spysta @ Oct 13 2008, 06:25 ) *
+100000000000000000

Το ειδα δυο φορες .. απλα ΜΑΓΕΥΤΙΚΟ 41.gif 41.gif .. η PIXAR με αυτη την ταινια ανεβασε ακομα περισσοτερα επιπεδα τα animations
Πραγματικα Αριστουργηματικο smile.gif

+1!!!μακραν το καλυτερο animation!υπεροχο! 77.gif
apkat
Ειδα χθες το vicky christina Barcelona..Παρα πολυ καλη ταινια..Την βλεπεις παρα πολυ ευχαριστα και κυλαει πολυ ανετα με φοβερο ρυθμο..

Γενικα εξυπνη ιστορια πολυ ωραια σκηνοθεσια πανεμορφη πολη και 4 πολυ καλες ερμηνειες(με χαιλαιτ της Κρουζ).Αρκετα στοιχεια για να φτιαξουν μια καλη ταινια νομιζω.

Αποκορυφωμα τα φιλια Σκαρλετ και Πενελοπε tongue.gif tongue.gif ..
kotzito
Ξερει κανεις σας κριτικες για το καινουριο James Bond;Το προηγουμενο πιστευω ηταν απο τα καλυτερα Bond των τελευταιων 15-20 ετων,αν οχι το καλυτερο.Πολυ καλος ο Gregg και θελω να δω αν το καινουριο θα ειναι εφαμιλλο του Καζινο Ρουαγιαλ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.