Help - Search - Members - Calendar
Full Version: The movie thread
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
επαθα λαστιχο
κλασικοι κλεφτες αμερικανοι.πηραν το σεναριο του pour elle του γαλλικου και το καναν ταινια με τον ρασελ κροου.με την πρωτοτυπη γαλλικη λιγοι ασχοληθηκαν.οπως και με το σουηδικο "ασε το κακο να μπει",που ναι μεν εκανε αρκετο γκελ στο κοινο,αλλα το αμερικανικο κακεκτυπο του σαρωνει οπως βλεπω,χαλαρα το εχουν κατεβασει οι τετραπλασιοι.βιασανε και το "πειραμα" προσφατα με ενα τραγικο ρημεηκ,και επεται συνεχεια.
kolokotronis
Το ''Πείραμα'' κάπου είχα διαβάσει ότι βασίζονταν σε πραγματικά γεγονότα ένος πειράματος που είχε γίνει στην αμερική.

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ισχύει.
spysta
QUOTE(LFO @ Feb 28 2011, 17:09 ) *
Βάλε να δεις το Goodbye Lenin. To Das Experiment ρε γαμωτο δεν εχω καταφερει να το δω και το θεωρω τεραστια παραλειψη, στο τοπ 10 των ταινιων που θα επρεπε να εχω δει αλλα δεν τα εχω καταφερει ακομη...

πωωωωω εχεις δικιο .. την ειχα ξεχασει !!! το τοπ3 το κανω τοπ4 και βαζω μεσα το Goodbye Lenin .. πολυ εξυπνη, συγκινητικη και αστεια ταινια

και το Soul Kitchen ηταν παρα πολυ καλο .. περνας την ωρα σου πολυ ευχαριστα ρε παιδι μου βλεποντας τετοιες ταινιες!! smile.gif
Flash
QUOTE(kolokotronis @ Feb 28 2011, 18:39 ) *
Το ''Πείραμα'' κάπου είχα διαβάσει ότι βασίζονταν σε πραγματικά γεγονότα ένος πειράματος που είχε γίνει στην αμερική.

Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ισχύει.


Ισχύει. Πρόκεται για το περίφημο Stanford Prison Experiment (http://en.wikipedia.org/wiki/Stanford_prison_experiment).

Προφανώς και δεν συνέβη ποτέ το μακελειό το οποίο περιγράφει η ταινία αλλά όντως παρατηρήθηκαν τρομακτικές αλλαγές στην συμπεριφορά των μαθητών που συμμετείχαν. Έχει υπάρξει αρκετή συζήτηση και αμφισβήτησει για την επιστιμονική εγκυρότητα των συμπερασμάτων που μπορούν να βγουν από αυτή τη διαδικασία. Ο ακαδημαϊκός που ήταν ο ιθύνων νους του πειράματος είναι εδώ και 40 χρόνια από τους βασικούς υπέρμαχους της θεωρίας ότι το περιβάλλον και η ανάληψη κοινωνικών ρόλων είναι μακράν οι καθοριστικότεροι παράγοντες διαμόρφωσης συμπεριφορών.

Έχει γίνει και reality show στην Αγγλία το οποιο αποτελεί εκσυγχρονισμένη αναπαραγωγή του πειράματος.


QUOTE
οπως και με το σουηδικο "ασε το κακο να μπει",που ναι μεν εκανε αρκετο γκελ στο κοινο,

Εδώ για να μην πω εγώ κακία θα απαιτήσω την παρέμβαση του πρώην admin εφόσον διαβάζει ακόμα το thread tongue.gif
SlobodaN
Μία άλλη εξαιρετική ταινία Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου είναι αυτή http://www.imdb.com/title/tt0405094/.

Είναι η μοναδική ταινία στην οποία θυμάμαι να έπιασα τον εαυτό μου στο τέλος της να χειροκροτάω μόνος μου στο σαλόνι . Μου βγήκε ασυναίσθητα.

Spysta, αλλά και τα υπόλοιπα παλικάρια, αξίζει να δώσετε κάποια στιγμή, όταν μπορέσετε, 2 ώρες από τον χρόνο σας.
rchos
QUOTE(SlobodaN @ Feb 28 2011, 22:01 ) *
Μία άλλη εξαιρετική ταινία Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου είναι αυτή http://www.imdb.com/title/tt0405094/.

Είναι η μοναδική ταινία στην οποία θυμάμαι να έπιασα τον εαυτό μου στο τέλος της να χειροκροτάω μόνος μου στο σαλόνι . Μου βγήκε ασυναίσθητα.

Spysta, αλλά και τα υπόλοιπα παλικάρια, αξίζει να δώσετε κάποια στιγμή, όταν μπορέσετε, 2 ώρες από τον χρόνο σας.

με αυτη την ταινια αν δεν κανω λαθος ειχαμε προσφατα ενα συμβαν σε λυκειο του παλαιου φαληρου.
συγκεκριμενα λυκειο κανονισε για τους μαθητες του προβολη της ταινιας σε κινηματογραφο και μελη του κκε οταν το εμαθαν αντεδρασαν εναντια στο σχολειο για αντικομμουνιστικη προπαγανδα.
νομιζω οτι τελικα ακυρωθηκε η προβολη.

την ταινια εγω την εχω δει.σαν ταινια ειναι οντως πολυ υψηλου επιπεδου και αισθητικης και συμβουλευω ολους οσους δεν την εχουν δει να την δουν οπωσδηποτε.
επαθα λαστιχο
QUOTE(Flash @ Feb 28 2011, 22:00 ) *
Εδώ για να μην πω εγώ κακία θα απαιτήσω την παρέμβαση του πρώην admin εφόσον διαβάζει ακόμα το thread tongue.gif

πες την ελευθερα.δεν την εφτιαξα εγω την ταινια για να θιχτω

QUOTE(rchos @ Feb 28 2011, 22:11 ) *
με αυτη την ταινια αν δεν κανω λαθος ειχαμε προσφατα ενα συμβαν σε λυκειο του παλαιου φαληρου.
συγκεκριμενα λυκειο κανονισε για τους μαθητες του προβολη της ταινιας σε κινηματογραφο και μελη του κκε οταν το εμαθαν αντεδρασαν εναντια στο σχολειο για αντικομμουνιστικη προπαγανδα.

2 φορες τους ψηφισα και δεν το ξανακανω.κοκκινοι φασιστες,τα ιδια εκαναν και με την "ελενη".
il postino
offtopic.gif

ειμαστε παρεα φιλοι ενα καλοκαιρινο βραδακι, στην αυλη, αραζουμε, μπυρα και τσιγαρο καργα και λεει ο οικοδεσποτης "εχω μια πολυ ωραια ταινια να δουμε"

"ποια?" του λεμε εμεις

"lost highway" μας λεει!

"δε γαμ..ται, βαλτην" του λεμε!!

και αφου εχει περασει σχεδον ενα διωρο και το μαρτυριο φθανει προς το τελος τι μας λεει?

"εχω και μια τσοντα με την κλοντια σιφερ!!!"

το τι ακουσε, δε λεγεται!!

συνεχιστε...
επαθα λαστιχο
QUOTE(il postino @ Feb 28 2011, 22:33 ) *
offtopic.gif

ειμαστε παρεα φιλοι ενα καλοκαιρινο βραδακι, στην αυλη, αραζουμε, μπυρα και τσιγαρο καργα και λεει ο οικοδεσποτης "εχω μια πολυ ωραια ταινια να δουμε"

"ποια?" του λεμε εμεις

"lost highway" μας λεει!

"δε γαμ..ται, βαλτην" του λεμε!!

και αφου εχει περασει σχεδον ενα διωρο και το μαρτυριο φθανει προς το τελος τι μας λεει?

"εχω και μια τσοντα με την κλοντια σιφερ!!!"

το τι ακουσε, δε λεγεται!!

συνεχιστε...
οι ταινιες του λυντς δεν πρπει ποτε να βλεπονται με παρεα.με παρεα ειναι να βλεπεις κανα μουφοθριλερο,κανα μπιστολιδι,καμια καμενη κωμωδια
il postino
οπως ευστοχα ειχε πει ο γιαννης μποσταντζογλου στο no budget story "πρεπει να πιεις 3 τσιγαρα για να μπεις στο νοημα"!!

οσες αποπειρες εκανα να δω lynch δεν εβγαλα ακρη! ταινιες που χρηζουν 128787080 ερμηνειών δε μ αρεσουν! γουστα ειναι αυτα βεβαια αλλα κουβεντα να γινεται....
saou
David Lynch απλά δε βλέπεται ο άνθρωπος... Τελευταία μου προσπάθεια ήταν το Inland Empire το οποίο το παράτησα στα 45 λεπτά περίπου. Από τους πιο δύσκολους σκηνοθέτες για να παρακολουθήσει κανείς.

Χθες είδα το social network που είναι καλή ταινία. Αναρωτιέμαι μονάχα πόση δόση αλήθειας έχει η εικόνα του Ζάκερμπεργκ που περνάνε προς τα έξω η οποία δεν είναι ιδιαίτερα κολακευτική.

Ο ίδιος πάντως λέει ότι είναι καθαρό fiction...
rchos
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Feb 28 2011, 22:20 ) *
2 φορες τους ψηφισα και δεν το ξανακανω.κοκκινοι φασιστες,τα ιδια εκαναν και με την "ελενη".


εχεις βγει παγανια σε ολα τα τοπικ και τα χωνεις οπου βρεις.


σε παρακαλω προσεξε πως εκφραζεσαι για τον οποιονδηποτε και για το οτιδηποτε!
Flash
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Feb 28 2011, 20:20 ) *
πες την ελευθερα.δεν την εφτιαξα εγω την ταινια για να θιχτω


Όχι βρε, δεν ήταν προσωπικό το σχόλιο. Απλά είχαμε πάει με προσδοκίες δυσανάλογα υψηλές με το συναίσθημα με το οποίο μας άφησε η ταινία. Προσωπικά απλά δεν με κέρδισε ενώ πλασαρόταν σαν το τέλειο κράμα σκανδιναβικού ψυχολογικού θρίλερ και ταινίας φαντασίας.
spysta
QUOTE(SlobodaN @ Feb 28 2011, 20:01 ) *
Spysta, αλλά και τα υπόλοιπα παλικάρια, αξίζει να δώσετε κάποια στιγμή, όταν μπορέσετε, 2 ώρες από τον χρόνο σας.

την εχω δει και αυτην .. αν πειτε κι αλλες θα τις θυμηθω tongue.gif !!
Oι ζωες των αλλων ειναι ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΗ ταινια .. το τοπ4 το κανω τοπ5 γιατι το αξιζει πραγματικα .. μαλλον ειναι η καλυτερη απο ολες τις αλλες Γερμανικες που αναφεραμε και απορω πως την ξεχασα


το Ασε το κακο να μπει .. οσοι πανε να το δουν ως θριλερ θα απογοητευτουν .. για τον απλουστατο λογο οτι ΔΕΝ ειναι θριλερ!!
Ειναι καθαρα ενα κοινωνικο σκοτεινο δραμα που πραγματευεται την φιλια,τον περιορισμο,τη σαπια κοινωνια,τις παγωμενες ανθρωπινες σχεσεις,την αγαπη,την εκδικηση .. μεσω ενος αλληγορικου τροπου με πολλους συμβολισμους και διαφορες ακραιες καταστασεις

εγω προσωπικα .. την θεωρησα αρκετα καλη ταινια με ενδιαφερουσα σκηνοθεσια και concept.
tsitum
Το "Ασε το κακο να μπει" ειναι πολυ καλη ταινια που πραγματευεται το μυθο των βαμπιρ απο μια αλλη σκοπια κ οχι του θριλερ. Αξιζει ενας σινεφιλ να τη δει. Ειδικα η τελευταια σκηνη ειναι λυτρωτικη.

Ειδα το winter 's bone. Καλη ταινια με μουντα σκηνικα, μου θυμισε λιγο σκοτεινο ποταμι. Καλη η ερμηνεια της μικρας πρωταγωνιστριας.
επαθα λαστιχο
QUOTE(tsitum @ Mar 1 2011, 18:43 ) *
Το "Ασε το κακο να μπει" ειναι πολυ καλη ταινια που πραγματευεται το μυθο των βαμπιρ απο μια αλλη σκοπια κ οχι του θριλερ. Αξιζει ενας σινεφιλ να τη δει. Ειδικα η τελευταια σκηνη ειναι λυτρωτικη.

Ειδα το winter 's bone. Καλη ταινια με μουντα σκηνικα, μου θυμισε λιγο σκοτεινο ποταμι. Καλη η ερμηνεια της μικρας πρωταγωνιστριας.

μμμ,ωραιος ο φιλος.τσεκαρε αν μπορεις μια ταινια που βγηκε πριν 2 χρονια και περασε στα ψιλα.λεγεται frozen river και παιζει
η λεο,που πηρε το οσκαρ β γυναικειου ρολου φετος(για τον λογο του βασιλια)
giannis_mg
Μολις πριν απο λιγο τελειωσα την γαλλικη ταινιαρα L'immortel ή 22 Βullets με τον για ακομα μια φορα τιτανοτεραστιομεγιστο Jean Reno που δινει για ακομα μια φορα ρεσιταλ.Το μονο που μπορω να κανω ειναι να 77.gif 41.gif για τον σκηνοθετη και το καστ.Καταπληκτικη ταινια που την συστηνω ανεπιφυλακτα,προκειται για μια Action-Crime-Drama-Thriller ταινια που τα εχει ολα.Αξιζει να την δειτε εξαιρετικη!!!

Ειδα επισης το The Social Network με το παλικαρι που παιζει τον δημιουργο του Facebook να παιζει καταπληκτικα,γενικα μια πολυ καλη ταινια,που μας δειχνει το πως γεννηθηκε αυτη η τεραστια επιτυχια-σαιτ.Το μονο αρνητικο που μπορω να βρω ειναι το τελος που ειναι καπως αποτομο.

Το Love And Other Drugs που ειδα περα απ'την πολυ ομορφη Hathaway δεν μου εμεινε και τιποτα αλλο,μετρια,κλασικο ρομαντζο......

Το The Mechanic που ειδα μου αρεσε,δραση σου υποσχεται και αυτο σου δινει σε ικανοποιητικοτατο βαθμο,τιποτα περισσοτερο,οπως επισης το ιδιο συμβαινει και με το War(Statham-Jet Li)που ισχυουν τα ιδια πραγματα...

Τελευταια ταινιουλα που ειδα ηταν το Pulp Fiction που μου αρεσε αρκετα το ιδιοτροπο στυλ ελεω βεβαιως του για ακομα μια φορα ανατρεπτικου Quentin Tarantino(ο οποιος εμφανιζεται και στην ταινια),παρα πολυ καλη ταινια με εναν πολυ καλο Travolta.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(Giannis_23 @ Mar 11 2011, 19:52 ) *
Μολις πριν απο λιγο τελειωσα την γαλλικη ταινιαρα L'immortel ή 22 Βullets με τον για ακομα μια φορα τιτανοτεραστιομεγιστο Jean Reno που δινει για ακομα μια φορα ρεσιταλ.Το μονο που μπορω να κανω ειναι να 77.gif 41.gif για τον σκηνοθετη και το καστ.Καταπληκτικη ταινια που την συστηνω ανεπιφυλακτα,προκειται για μια Action-Crime-Drama-Thriller ταινια που τα εχει ολα.Αξιζει να την δειτε εξαιρετικη!!!

Ειδα επισης το The Social Network με το παλικαρι που παιζει τον δημιουργο του Facebook να παιζει καταπληκτικα,γενικα μια πολυ καλη ταινια,που μας δειχνει το πως γεννηθηκε αυτη η τεραστια επιτυχια-σαιτ.Το μονο αρνητικο που μπορω να βρω ειναι το τελος που ειναι καπως αποτομο.

Το Love And Other Drugs που ειδα περα απ'την πολυ ομορφη Hathaway δεν μου εμεινε και τιποτα αλλο,μετρια,κλασικο ρομαντζο......

Το The Mechanic που ειδα μου αρεσε,δραση σου υποσχεται και αυτο σου δινει σε ικανοποιητικοτατο βαθμο,τιποτα περισσοτερο,οπως επισης το ιδιο συμβαινει και με το War(Statham-Jet Li)που ισχυουν τα ιδια πραγματα...

Τελευταια ταινιουλα που ειδα ηταν το Pulp Fiction που μου αρεσε αρκετα το ιδιοτροπο στυλ ελεω βεβαιως του για ακομα μια φορα ανατρεπτικου Quentin Tarantino(ο οποιος εμφανιζεται και στην ταινια),παρα πολυ καλη ταινια με εναν πολυ καλο Travolta.


συμφωνω απολυτα για το 22 σφαιρες 77.gif !!!!!τεραστιος ζαν ρενο!!!!!!!απο τις καλυτερες αστυνομικογκανκστερικες ταινιες που εχω δει!!!!!!!!!!
giannis_mg
QUOTE(ronin @ Mar 12 2011, 12:35 ) *
συμφωνω απολυτα για το 22 σφαιρες 77.gif !!!!!τεραστιος ζαν ρενο!!!!!!!απο τις καλυτερες αστυνομικογκανκστερικες ταινιες που εχω δει!!!!!!!!!!

Τι να πουμε ρε φιλε μου για αυτην την ταινια.Προσωπικα ειμαι απο αυτους που εφοσον δουν αυτην την ηθοποιαρα που ονομαζεται Ζαν Ρενο στο καστ μιας ταινιας,δεν κοιταω ουτε περιληψη,ουτε κριτικες ουτε τιποτα,ειμαι σιγουρος πως θα μου δωσει κατι το εξαιρετικο.Μαζι με τον Denzell Washington ειναι οι αγαπημενοι μου ηθοποιοι,ο ανθρωπος στο 22 Σφαιρες εσπερνε,καταπληκτικος!!!!!

Αραγε αυτη η Τ-Α-Ι-Ν-Ι-Α-Ρ-Α γιατι δεν υπηρχε στα οσκαρ 65.gif σε αντιθεση με το Biutiful με τον Μπαρδεμ που ηταν υποψηφιος και για Οσκαρ Α' ανδρικου ρολου και ο Ζαν Ρενο,οχι?????μηπως γιατι δεν εχει την ιδια προβολη στο Αμερικα???Αλλα να μου πεις δεν υπηρχε καν η ταινια στην κατηγορια Καλυτερης Ξενογλωσσης ταινιας οποτε τι λεω και εγω......
Badass
Το "22 σφαίρες" είναι όντως αρκετά καλή ταινία. Θυμίζει λίγο χόλιγουντ βέβαια, στο πιο εκλεπτυσμένο και ρεαλιστικό(λογικά και τα 2 αφού είναι γαλλικός κινηματογράφος). Αν δεν ήταν ο Ρενό(που είναι καταπληκτικός ηθοποιός) μπορεί να μη μου άρεσε τόσο. Έχω δει καλύτερες γαλλικές. Αλλά εννοείται πως ξαναβλέπω την ταινία με ευχαρίστηση.

Το pulp fiction είναι ταινιάρα. Γενικά θαυμάζω Ταραντίνο. Το pulp fiction δεν είναι η καλύτερή του ταινία, αλλά είναι από τις κορυφαίες. Απορώ που την είδες μετά από τόσα χρόνια που έχει βγει. Να σημειώσω επίσης πως ο Ταραντίνο απ' όσο ξέρω επιμελείται ο ίδιος τη μουσική των ταινιών του(έχει εταιρεία, γκρουπ μουσικών-κάτι τέτοιο). Παρατηρείστε πως "ντύνει" μουσικά τις ταινίες του. Respect.

Θα επανέλθω αυτές τις μέρες στο ζήτημα κινηματογράφου. Είναι από τα αγαπημένα μου θέματα, μπορώ να συζητάω ώρες(προτιμώ καλοκαίρι με παρές και ένα μπουκάλι κρασί δίπλα μου βέβαια rolleyes.gif ). Μπορώ ν' ανοίξω και 40 διαφορετικά poll. Αγαπημένοι ηθοποιοί, σκηνοθέτες, ταινίες, σενάρια, μουσική ταινιών, φωτογραφία, σκηνές, ατάκες κτλ. smiley.gif
επαθα λαστιχο
QUOTE(Badass @ Mar 12 2011, 12:49 ) *
Θα επανέλθω αυτές τις μέρες στο ζήτημα κινηματογράφου. Είναι από τα αγαπημένα μου θέματα, μπορώ να συζητάω ώρες(προτιμώ καλοκαίρι με παρές και ένα μπουκάλι κρασί δίπλα μου βέβαια rolleyes.gif ). Μπορώ ν' ανοίξω και 40 διαφορετικά poll. Αγαπημένοι ηθοποιοί, σκηνοθέτες, ταινίες, σενάρια, μουσική ταινιών, φωτογραφία, σκηνές, ατάκες κτλ. smiley.gif

και δεν ανοιγεις?εγω θα συμμετασχω σε ολα.ολο και καποιοι αλλοι θα βρεθουν.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Mar 12 2011, 10:55 ) *
και δεν ανοιγεις?εγω θα συμμετασχω σε ολα.ολο και καποιοι αλλοι θα βρεθουν.



εννοειται να ανοιξεις!!!!!!!!!
rchos
τα θεματα με τις ταινιες ειναι ολα πολυ ενδιαφεροντα.
και εγω βλεπω οσο πιο πολλες μπορω.

απλα αν θελετε να ανοιξεται οποιοδηποτε τοπικ καντε μου μια χαρη να κοιταξεται αν υπαρχει ηδη πιο πισω.
αν οχι τοτε ελευθερα να ανοιξετε με οτι θεμα θελετε.
Badass
Οκ. Δεσμεύομαι μέσα στη βδομάδα να το κάνω. Αν βέβαια όποιος διαβάζει το τόπικ και έχει εμβαθύνει σε αυτά εννοείται πως ανοίγει poll και πριν από μένα αν θέλει. Γιατί έχω πρόβλημα με το χρόνο αυτά θέλουν καλή προετοιμασία

rchos εννοείται αυτό που λες. Αν θυμάμαι καλά έχει ήδη ανοιχτεί για καλύτερο ηθοποιό(άντρα-γυναίκα). Για τα υπόλοιπα θα κοιτάξω
giannis_mg
Παντως ενα πολυ ωραιο τοπικ,που σε αλλα σαιτ εχει μεγαλη επιτυχια ειναι το ''Τελευταια ταινια που ειδατε''.Σε σαιτ οπως το gameover και το thegreekz εχει παρα πολυ μεγαλη απηχηση.Μπορει και εδω να υπαρχει το αρκετο γενικο ομως τοπικ The Movie Thread αλλα πιστευω οτι το αλλο θα ειναι καλυτερο και να γραφεις τις αποψεις σου για την ταινια που ειδες,βαθμολογια,την προτεινω δεν την προτεινω στους αλλους...

Μια ιδεα ριχνω που την εχω αρκετο καιρο στο μυαλο μου ειναι η αληθεια,πιστευω πως θα ειναι αρκετα καλο,αν γουσταρετε πειτε μου να το ανοιξω εκτος και αν προτιματε να σχολιαζουζε εδω.
Flash
Μα ήδη γίνεται σε αυτό το topic. Μόνο βαθμολογίες δεν βάζουν οι περισσότεροι, αλλά καλύτερα γιατί θα αρχίσει το σύνδρομο Δανίκα.
giannis_mg
QUOTE(Flash @ Mar 12 2011, 13:59 ) *
Μα ήδη γίνεται σε αυτό το topic. Μόνο βαθμολογίες δεν βάζουν οι περισσότεροι, αλλά καλύτερα γιατί θα αρχίσει το σύνδρομο Δανίκα.

Aπλως αυτο που λεω ειναι καπως πιο συγκεκριμενο,θα αφορα την τελευταια ταινια και τετοια και οχι συζητησεις γενικα για ταινιες,αλλα οτι θελετε αλλωστε και αυτο το τοπικ μια χαρα ειναι,απλως μια ιδεα επεσε στο τραπεζι biggrin.gif
tsitum
Ειδα το in a better world, το δανεζικο. Καλη ταινια μονο που ηθελα να εξελιξει τους ηρωες διαφορετικα απ οτι το εκανε απο τη μεση κ επειτα.


Τελος ειδα το true grit. Πολυ καλη ταινια, οχι τοσο ειρωνικη απο τους Κοεν οσο αλλες φορες, ελεω remake, που σου αφηνει μια γλυκια γευση για τη σχεση των ετεροκλητων πρωταγωνιστων.
giannis_mg
Χθες ειδα το Jackass-3D και σημερα τα προηγουμενα δυο που ειχαν βγει καθως με ενθουσιασε το τριτο sequel που ειδα.Ειναι αρκετα ιδιοτροπες ταινιες που ή θα της λατρεψεις ή θα τις μισησεις.Προσωπικα παω με τα χιλια στο στο 1ο,τις θεωρω πολυ απλα EPIC για το ειδος τους,κατι ανατρεπτικο που προσωπικα με ξετρελανε και ευχομαι να υπαρχει και 4.Καποιες σκηνες πραγματικα νομιζα πως θα εμενα στο τοπο απ'τα γελια και το κυριοτερο για μενα σε τετοιου ειδους ταινιες και η επιτυχια αυτης της τριλογιας ειναι οτι πολυ απλα ο Johnny,o Bam και οι αλλοι ειναι οι εαυτοι τους και τιποτα αλλο,κανουν οτι τρελο μπορει να τους κατεβει στο κεφαλι επικινδυνο(κυριως) ή ακινδυνο αλλα σιχαμερο ταυτοχρονος και για αυτο εχουν αυτην την τεραστια επιτυχια.Καταπληκτικες,ανετα τις βαζω στο Τοπ 10 των αγαπημενων μου ταινιων καθως μου προσφεραν μια ξεκαρδιστικη και απολαυστικοτατη 1.30 ωρα και οι τρεις.
Τις προτεινω ανεπιφυλακτα σε οποιον γουσταρει να τις δει και βεβαιως σας προειδοποιω να μην τρωτε οταν τις βλεπετε......

Επισης ειδα και το Black Swan με την πανεμορφη Ναταλι Πορτμαν κυριως αλλα και την Μιλα Κουνις.Αν και στην αρχη ειχα τεραστιες επιφυλαξεις καθως με μπαλετα και τετοια νομιζω ολοι οι ανθρωποι γενους αρσενικου πανω σε αυτον τον πλανητη θα ειχαν αμφιβολιες αλλα τελικα με διεψευσε πανυγηρικα.Μια αρκετα καλη ταινια που την ειδα ευχαριστα,μια ερμηνεια καριερας απ'την Πορτμαν και γενικα μια καταπληκτικη σκηνοθεσια απ'τον κυριο Aronofsky.Πολυ καλη ταινια...
Dwyane ''the flash'' Wade
προχτες ειδα τον ''αετο''.καλογυρισμενη ταινια με θεμα τον πολεμο αναμεσα στην ρωμη και τις βρετανικες δυναμεις το 120 μ.χ. περιπου.σε οσους αρεσει αυτο το ειδος ταινιων την συνιστω.μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο την τροια.
Ginobili
Λοιπόν είδα το "Being There " 1979 με Πίτερ Σέλερς και Σίρλει Μακλέιν....τι να πω,ενθουσιάστηκα.Τρομερή ταινία.Βαθυστόχαστη,δραματική κωμωδία που σατιρίζει ουσιαστικά την ανθρώπινη ευπιστία.
Όποιος δεν την έχει δει,να την δει οπωσδήποτε...ο Σέλερς δίνει μια τρομακτική ερμηνεία,για μένα...μακράν η κορυφαία της καριέρας του.Αγαθός,άδολος,βλάκας...κατακτά την Αμερική,το τέλος βέβαια σε βάζει σε σκέψεις για περαιτέρω ερμηνείες...
επαθα λαστιχο
QUOTE(Ginobili @ Mar 18 2011, 02:49 ) *
Λοιπόν είδα το "Being There " 1979 με Πίτερ Σέλερς και Σίρλει Μακλέιν....τι να πω,ενθουσιάστηκα.Τρομερή ταινία.Βαθυστόχαστη,δραματική κωμωδία που σατιρίζει ουσιαστικά την ανθρώπινη ευπιστία.
Όποιος δεν την έχει δει,να την δει οπωσδήποτε...ο Σέλερς δίνει μια τρομακτική ερμηνεία,για μένα...μακράν η κορυφαία της καριέρας του.Αγαθός,άδολος,βλάκας...κατακτά την Αμερική,το τέλος βέβαια σε βάζει σε σκέψεις για περαιτέρω ερμηνείες...

πολυ καλη πραγματικα.αλλα περιμενω να μου πεις την γνωμη σου για το carne@ to i stand alone
SG3ptshooter
http://www.imdb.com/title/tt0074695/

Γνώμη κανείς; Δεν την έχω δει ακόμη.
OnLy_PAS-AthEnS
Ειδα προχθες το REC 2 το ισπανικο.Πολυ καλο μου φανηκε,ιδιαιτερο, ενω σαν συνολο μου προσεφερε κατι καλο σαν θριλερ.Το προτεινω!
baskethood
Προσφατα ειδα το Cracks με την Eva Green,δε μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα αλλα η ερμηνεια αυτης της ηθοποιου ηταν εξαιρετικη.
Anaz
Πετυχα χτες την ταινια με τη ζωη του ray charles στο αλτερ που δεν την ειχα δει.
http://www.imdb.com/title/tt0350258/
Πολυ καλη ερμηνεια του Jamie Fox, και συνολικα η ταινια απο τις πολυ καλες του ειδους της. Εγω την καραευχαριστηθηκα γιατι γουσταρω και την soul, αλλα γενικα ΑΞΙΖΕΙ σαν ταινια, και την συνιστω!
colonel gomelsky
Η χειρότερη ταινία της χρονιάς είναι σίγουρα το battle la, world invasion. Εξωγήινοι, αμερικάνοι πεζοναύτες κι έτσι. Εντάξει, βλέπω 5 λεπ΄τα και μετά πατάω ριφρες στα ανοιχτά τοπικς του φόρουμ. Δεν παλεύεται. Θα δω την υπόλοιπη ώρα στο γρήγορο.
baskethood
Στις 11.40 εχει ο ΑΝΤ1 μια πολυ ωραια ταινια πολωνικης παραγωγης , το KATYN που εχει και πολλα ιστορικα στοιχεια.Οσοι δεν την εχετε δει αξιζει να αφιερωσετε λιγο απ το χρονο σας(η τον υπνο σας).
colonel gomelsky
QUOTE(baskethood @ Apr 10 2011, 22:29 ) *
Στις 11.40 εχει ο ΑΝΤ1 μια πολυ ωραια ταινια πολωνικης παραγωγης , το KATYN που εχει και πολλα ιστορικα στοιχεια.Οσοι δεν την εχετε δει αξιζει να αφιερωσετε λιγο απ το χρονο σας(η τον υπνο σας).


Σαν ταινία είναι καλογυρισμένη. Αναφορικά με τα "ιστορικά" στοιχεία: στυγνή γκεμπελική προπαγάνδα αναμασά.
baskethood

QUOTE (colonel gomelsky @ Apr 10 2011, 22:41 ) *
Σαν ταινία είναι καλογυρισμένη. Αναφορικά με τα "ιστορικά" στοιχεία: στυγνή γκεμπελική προπαγάνδα αναμασά.


Ενοουσα με το <<ιστορικα στοιχεια>> οτι αυτο που πραγματευεται( η δολοφονια των αξιωματικων)ειναι πραγματικο γεγονος.Δεν αναφερομουν στη ξεκαθαρη θεση που παιρνει ο δημιουργος της.
colonel gomelsky
QUOTE(baskethood @ Apr 10 2011, 22:48 ) *
Ενοουσα με το <<ιστορικα στοιχεια>> οτι αυτο που πραγματευεται( η δολοφονια των αξιωματικων)ειναι πραγματικο γεγονος.Δεν αναφερομουν στη ξεκαθαρη θεση που παιρνει ο δημιουργος της.


Όντως είναι πραγματικό γεγονός. Το θέμα όμως είναι ποιός τους δολοφόνησε. Και εδώ ο Βάιντα στέκεται στις θέσεις των ναζί.
baskethood
QUOTE (colonel gomelsky @ Apr 10 2011, 22:50 ) *
Όντως είναι πραγματικό γεγονός. Το θέμα όμως είναι ποιός τους δολοφόνησε. Και εδώ ο Βάιντα στέκεται στις θέσεις των ναζί.

Απλα για την ιστορια να πω πως και η Ρωσια αναγνωρισε επισημα πως η σφαγη στο Κατυν διαπραχθηκε με εντολη του Σταλιν.
colonel gomelsky
QUOTE(baskethood @ Apr 10 2011, 22:55 ) *
Απλα για την ιστορια να πω πως και η Ρωσια αναγνωρισε επισημα πως η σφαγη στο Κατυν διαπραχθηκε με εντολη του Σταλιν.


Η σημερινή ρωσία έχει μόνο γεωγραφική σχέση με την πρώη ΕΣΣΔ. Και για να το πω αλλιώς: Περισσότερα κοινά έχουν οι σημερινοί ρώσοι με τους αμερικάνους κτλ παρά με την Σοβιετική ένωση. Βασικά πλέον έχουν το ίδιο κοινωνικό σύστημα. Θα ήταν παράλογο η σημερινή Ρωσία να υπερασπίζεται την ΕΣΣΔ. Τις σπάνιες φορές που το κάνει, αναγκάζεται από την κοινή της γνώμη που δεν ξεχνά.

Η σημερινή Ρωσία επίσης λέει αυτό: http://www.inews.gr/142/mentventef-akolout...lexandros-v.htm
baskethood
QUOTE (colonel gomelsky @ Apr 10 2011, 22:59 ) *
Η σημερινή ρωσία έχει μόνο γεωγραφική σχέση με την πρώη ΕΣΣΔ. Και για να το πω αλλιώς: Περισσότερα κοινά έχουν οι σημερινοί ρώσοι με τους αμερικάνους κτλ παρά με την Σοβιετική ένωση. Βασικά πλέον έχουν το ίδιο κοινωνικό σύστημα. Θα ήταν παράλογο η σημερινή Ρωσία να υπερασπίζεται την ΕΣΣΔ. Τις σπάνιες φορές που το κάνει, αναγκάζεται από την κοινή της γνώμη που δεν ξεχνά.

Η σημερινή Ρωσία επίσης λέει αυτό: http://www.inews.gr/142/mentventef-akolout...lexandros-v.htm

Δεν εχω αρκετη γνωση επι του θεματος, η ταινια με παρακινησε αλλωστε να το ψαξω λιγο, γι αυτο και το ποσταρα εδω.
επαθα λαστιχο
θα πω και εγω με την σειρα μου πως η Σοβιετια των Λενιν-Τροτσκυ δεν ειχε επισης καμμια σχεση με το μετεπειτα σταλινικο
καθεστως.απο εκει και περα,περιττο να αναφερω πως η ταινια κατακριθηκε ανηλεως απο τον ριζοσπαστη και φυσικα ολα τα
κκετζιδικα μπλογκς.μεχρι και τον βαιντα φασιστα τον εβγαλαν,οπως εβγαλαν παλιοτερα τον κοντσαλοφσκι και τον μιχαλκοφ.
το ζητημα παραμενει σκιερο και ουδεις μπορει να μιλησει με ακριβεια,εκτος φυσικα απο τους φωστηρες του περισσου,που ειναι οι μοναδικοι κατοχοι της απολυτης αληθειας.ολοι οι αλλοι ειναι πουλημενοι στο κεφαλαιο,οπορτουνιστες,αναρχικοι,φασιστες,
και ολα τα αλλα τα γραφικα που προσαπτουν σε οποιον διανοηθει να αμφισβητησει τα ιερα τους κειμενα.και οι γερμανοι να το εκαναν,οι σοβιετικοι δεν εφρεαν καμμια αντισταση και ουτε κατηγγειλαν ανοιχτα ποτε το ζητημα,μονο οταν τους κατηγορησαν
θυμηθηκαν οτι κατι κακο εγινε στο κατυν.στο κατω κατω ηταν συνυπευθυνοι στην αιχμαλωσια των πολωνων αξιωματικων,μιας και η δυσμοιρη πολωνια τελουσε υπο διπλη κατοχη.κολονελ αν θες να με βρισεις η να "τσακωθουμε" φιλικα,σε π.μ σε παρακαλω smiley.gif

α και να πω πως η ελληνικη ταινια αττενμπεργκ,ειναι ισως η μεγαλυτερη απογοητευση της χρονιας....κριμας
baskethood
QUOTE (επαθα λαστιχο @ Apr 11 2011, 05:43 ) *
θα πω και εγω με την σειρα μου πως η Σοβιετια των Λενιν-Τροτσκυ δεν ειχε επισης καμμια σχεση με το μετεπειτα σταλινικο
καθεστως.απο εκει και περα,περιττο να αναφερω πως η ταινια κατακριθηκε ανηλεως απο τον ριζοσπαστη και φυσικα ολα τα
κκετζιδικα μπλογκς.μεχρι και τον βαιντα φασιστα τον εβγαλαν,οπως εβγαλαν παλιοτερα τον κοντσαλοφσκι και τον μιχαλκοφ.
το ζητημα παραμενει σκιερο και ουδεις μπορει να μιλησει με ακριβεια,εκτος φυσικα απο τους φωστηρες του περισσου,που ειναι οι μοναδικοι κατοχοι της απολυτης αληθειας.ολοι οι αλλοι ειναι πουλημενοι στο κεφαλαιο,οπορτουνιστες,αναρχικοι,φασιστες,
και ολα τα αλλα τα γραφικα που προσαπτουν σε οποιον διανοηθει να αμφισβητησει τα ιερα τους κειμενα.και οι γερμανοι να το εκαναν,οι σοβιετικοι δεν εφρεαν καμμια αντισταση και ουτε κατηγγειλαν ανοιχτα ποτε το ζητημα,μονο οταν τους κατηγορησαν
θυμηθηκαν οτι κατι κακο εγινε στο κατυν.στο κατω κατω ηταν συνυπευθυνοι στην αιχμαλωσια των πολωνων αξιωματικων,μιας και η δυσμοιρη πολωνια τελουσε υπο διπλη κατοχη.κολονελ αν θες να με βρισεις η να "τσακωθουμε" φιλικα,σε π.μ σε παρακαλω smiley.gif

α και να πω πως η ελληνικη ταινια αττενμπεργκ,ειναι ισως η μεγαλυτερη απογοητευση της χρονιας....κριμας

Εδω εβγαλαν καποτε χαφιε τον Πλουμπιδη στον Βαιντα θα κολλουσαν...... peace.gif
Magnus92
Μια ταινια που δεν πρεπει με κανεναν τροπο και για κανεναν λογο να δειτε : "Το κυνηγι των μαγισσων"...
Joan Miró
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 10 2011, 22:23 ) *
Η χειρότερη ταινία της χρονιάς είναι σίγουρα το battle la, world invasion. Εξωγήινοι, αμερικάνοι πεζοναύτες κι έτσι. Εντάξει, βλέπω 5 λεπ΄τα και μετά πατάω ριφρες στα ανοιχτά τοπικς του φόρουμ. Δεν παλεύεται. Θα δω την υπόλοιπη ώρα στο γρήγορο.


Couldn't agree more!
colonel gomelsky
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Apr 11 2011, 05:43 ) *
θα πω και εγω με την σειρα μου πως η Σοβιετια των Λενιν-Τροτσκυ δεν ειχε επισης καμμια σχεση με το μετεπειτα σταλινικο
καθεστως.απο εκει και περα,περιττο να αναφερω πως η ταινια κατακριθηκε ανηλεως απο τον ριζοσπαστη και φυσικα ολα τα
κκετζιδικα μπλογκς.μεχρι και τον βαιντα φασιστα τον εβγαλαν,οπως εβγαλαν παλιοτερα τον κοντσαλοφσκι και τον μιχαλκοφ.
το ζητημα παραμενει σκιερο και ουδεις μπορει να μιλησει με ακριβεια,εκτος φυσικα απο τους φωστηρες του περισσου,που ειναι οι μοναδικοι κατοχοι της απολυτης αληθειας.ολοι οι αλλοι ειναι πουλημενοι στο κεφαλαιο,οπορτουνιστες,αναρχικοι,φασιστες,
και ολα τα αλλα τα γραφικα που προσαπτουν σε οποιον διανοηθει να αμφισβητησει τα ιερα τους κειμενα.και οι γερμανοι να το εκαναν,οι σοβιετικοι δεν εφρεαν καμμια αντισταση και ουτε κατηγγειλαν ανοιχτα ποτε το ζητημα,μονο οταν τους κατηγορησαν
θυμηθηκαν οτι κατι κακο εγινε στο κατυν.στο κατω κατω ηταν συνυπευθυνοι στην αιχμαλωσια των πολωνων αξιωματικων,μιας και η δυσμοιρη πολωνια τελουσε υπο διπλη κατοχη.κολονελ αν θες να με βρισεις η να "τσακωθουμε" φιλικα,σε π.μ σε παρακαλω smiley.gif

α και να πω πως η ελληνικη ταινια αττενμπεργκ,ειναι ισως η μεγαλυτερη απογοητευση της χρονιας....κριμας


Οι σοβιετικοί επέμειναν να συμπεριληφθεί αυτό το έγκλημα στο κατηγορητήριο της δίκης της Νυρεμβέργης. Όλοι οι άλλοι αρνήθηκαν. Οι "άλλοι" είναι αυτοί που αθώωσαν ουσιαστικά τους περισσότερους ναζί και τους χρησιμοποίησαν στους κρατικούς μηχανισμούς τους αμείβοντάς τους πλουσιοπάροχα. Στα άλλα που αναφέρεις δεν απαντάω καθώς δεν τα θεωρώ τεκμηριωμένη κριτική αλλά αντικομμουνιστική εμπάθεια.

ΥΓ. Η σοβιετική Ένωση δεν ήταν ποτέ η ΕΣΣΔ των Λένιν-Τρότσκι. Ένας κομισάριος ήταν ο Τρότσκι (πρωτα εξωτερικών και μετά πολέμου) όπως και ο Στάλιν. Ειδικά ο Τρότσκι έκανε απείρως μεγαλύτερη ζημιά στην ΕΣΣΔ απ όσο την υπηρέτησε όταν προσποιούνταν τον μπολσεβίκο. Τεσπα δεν νομίζω ότι έχει νόημα μια τέτοια συζήτηση μέσω ιντερνετ πόσο μάλλον μέσα απο ένα μπασκετικό φόρουμ. Όποιος ενδιαφέρεται ανατρέχει ad fondes.

QUOTE(Magnus92 @ Apr 11 2011, 11:55 ) *
Μια ταινια που δεν πρεπει με κανεναν τροπο και για κανεναν λογο να δειτε : "Το κυνηγι των μαγισσων"...


Πόσο δίκιο έχεις!
Joan Miró
Θα πάει κανείς να δει το Scream 4;

Εγώ ψήνομαι τρελά!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.