Help - Search - Members - Calendar
Full Version: The movie thread
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
Dwyane ''the flash'' Wade
ειδα χτες το ''the company men''.δραματικη ταινια η οποια ειναι πολυ επικαιρη οσον αφορα την οικονομικη κριση.σε πιανει λιγο η ψυχη σου με τα οσα συμβαινουν στην ταινια αλλα οι ερμηνειες ειναι πολυ καλες οπως και το καστ(τομμυ λη τζοουνς,κρις κουπερ,μπεν αφλεκ,κεβιν κοστνερ).οσοι θελετε να την δειτε καλυτερα να το κανετε αμεσα διοτι δεν βλεπω να την κρατανε για πολυ ακομα.χτες στην αιθουσα ειμασταν 3 ατομα...
rchos
QUOTE(ronin @ Jun 27 2011, 14:09 ) *
ειδα χτες το ''the company men''.δραματικη ταινια η οποια ειναι πολυ επικαιρη οσον αφορα την οικονομικη κριση.σε πιανει λιγο η ψυχη σου με τα οσα συμβαινουν στην ταινια αλλα οι ερμηνειες ειναι πολυ καλες οπως και το καστ(τομμυ λη τζοουνς,κρις κουπερ,μπεν αφλεκ,κεβιν κοστνερ).οσοι θελετε να την δειτε καλυτερα να το κανετε αμεσα διοτι δεν βλεπω να την κρατανε για πολυ ακομα.χτες στην αιθουσα ειμασταν 3 ατομα...


πριν καποιες σελιδες την ειχα αναφερει.
την εχω δει αρκετα πριν ερθει στις ελληνικες αιθουσες.
αξιζει να την δει κανεις και ειχα γραψει τοτε τους λογους.
SoKRaM
Καλη ταινια το ''The Company Men'' κοινωνικη και αποτυπωνει σε μεγαλο βαθμο το τι γινεται. Απο τις ταινιες που αρεσουν σε μενα και οχι στους φιλους μου. Καλυτερα να τη δειτε μονοι σας
gallistis
ειδα τα ματια της τζουλια(οχι της αλεξανδρατου).''Los ojos de Julia '' ο πρωτοτυπος τιτλος.πολυ ωραια ταινια,φοβερη σκηνοθεσια,αν και θα μπορουσε να αποφευχθει το μελοδραματικο και κοινοτυπο φιναλε.κατα τα αλλα,ειχε και αγωνια,και αιμα και κλειστοφοβικη διαθεση.και αυτο που αναρωτιεμαι ειναι γιατι δε μπορουμε να γυρισουμε και στην ελλαδα τετοιες ταινιες και γυριζουμε μονο ''σειρηνες στο αιγαιο'' και '' i love karditsa''.ουτε κανενα τρομερο μπατζετ ειχε.μονο μερακι και διαθεση
Ginobili
Εγώ προσωπικά θα κάνω ένα καλό στην ανθρωπότητα και θα προτείνω να ΜΗΝ ΔΕΙΤΕ ΤΟ SUPER8!!!!
baskethood
QUOTE (Ginobili @ Jun 29 2011, 00:47 ) *
Εγώ προσωπικά θα κάνω ένα καλό στην ανθρωπότητα και θα προτείνω να ΜΗΝ ΔΕΙΤΕ ΤΟ SUPER8!!!!

Τοσο κακο? sad.gif
Προσωπικα ως φανατικος του Lost δεν υπαρχει περιπτωση να μην το δω.
JJ Abrams ειναι αυτος wink.gif
Ginobili
QUOTE(baskethood @ Jun 28 2011, 22:51 ) *
Τοσο κακο? sad.gif
Προσωπικα ως φανατικος του Lost δεν υπαρχει περιπτωση να μην το δω.
JJ Abrams ειναι αυτος wink.gif

Έχω δει 200 ολόιδιες ταινίες από τα 10 μου...κλασσική αμερικανιά,ίδιο επαναλαμβανόμενο story,και ειδικά προς το τέλος,τα πράγματα γίνονται εκνευριστικά ανυπόφορα,ξέρεις ανά πάσα στιγμή τι θα δεις..Την είδα ολόκληρη μόνο και μόνο επειδή πήγα cinema.
Για τα 15χρονα..καλή είναι.
Άκου κει 7.7 στο IMDB...με το που γύρισα σπίτι,μπήκα κατευθείαν και έβαλα είναι ωραίο 2
gallistis
QUOTE(Ginobili @ Jun 29 2011, 01:12 ) *
Άκου κει 7.7 στο IMDB...με το που γύρισα σπίτι,μπήκα κατευθείαν και έβαλα είναι ωραίο 2


φοβερο!!! της εβαλες 2 και η βαθμολογια απο 7.7 πηγε 7.8!!!! rolleyes.gif

http://www.imdb.com/title/tt1650062/
Ginobili
QUOTE(gallistis @ Jun 28 2011, 22:15 ) *
φοβερο!!! της εβαλες 2 και η βαθμολογια απο 7.7 πηγε 7.8!!!! rolleyes.gif

http://www.imdb.com/title/tt1650062/

7.7....7.8...ξέρω γω πόσο είχε..από τα νεύρα δεν θυμόμουν

QUOTE(gallistis @ Jun 28 2011, 21:23 ) *
ειδα τα ματια της τζουλια(οχι της αλεξανδρατου).''Los ojos de Julia '' ο πρωτοτυπος τιτλος.πολυ ωραια ταινια,φοβερη σκηνοθεσια,αν και θα μπορουσε να αποφευχθει το μελοδραματικο και κοινοτυπο φιναλε.κατα τα αλλα,ειχε και αγωνια,και αιμα και κλειστοφοβικη διαθεση.και αυτο που αναρωτιεμαι ειναι γιατι δε μπορουμε να γυρισουμε και στην ελλαδα τετοιες ταινιες και γυριζουμε μονο ''σειρηνες στο αιγαιο'' και '' i love karditsa''.ουτε κανενα τρομερο μπατζετ ειχε.μονο μερακι και διαθεση

Το έχω ξαναπεί..ισπανικός και γερμανο-σκανδιναβικός κινηματογράφος.... 77.gif
baskethood
Δεν αμφιβαλλω οτι μπορει να προκειται για "αμερικανια".
Αλλωστε ο μοναδικος λογος που θα την δω,οπως ειπα,ειναι ο JJ Abrams.
Βλεποντας το trailer ,και μονο, καταλαβαινω οτι μαλλον εχεις δικιο wink.gif
SoKRaM
QUOTE(baskethood @ Jun 29 2011, 01:26 ) *
Δεν αμφιβαλλω οτι μπορει να προκειται για "αμερικανια".
Αλλωστε ο μοναδικος λογος που θα την δω,οπως ειπα,ειναι ο JJ Abrams.
Βλεποντας το trailer ,και μονο, καταλαβαινω οτι μαλλον εχεις δικιο wink.gif


Και εγω μονο για αυτο προκειται να τη δω λογω JJ Abrams.

P.S μη τα παιρνετε και τοις μετρητοις τις βαθμολογιες και το τοπ 250 του IMDB. Σκεψου οτι τελευταια φορα που το ειχα τσεκαρει το V for Vendetta βρισκεται κατω απο την 150 θεση , και το Godfather I βρισκεται πανω απο το ΙΙ (πιστευω οτι το ΙΙ ειναι αρκετα καλυτερο) και τοτε το Dark Knight ηταν μεσα στη πρωτη πενταδα οποτε...
baskethood
QUOTE (SoKRaM @ Jun 29 2011, 01:34 ) *
P.S μη τα παιρνετε και τοις μετρητοις τις βαθμολογιες και το τοπ 250 του IMDB. Σκεψου οτι τελευταια φορα που το ειχα τσεκαρει το V for Vendetta βρισκεται κατω απο την 150 θεση , και το Godfather I βρισκεται πανω απο το ΙΙ (πιστευω οτι το ΙΙ ειναι αρκετα καλυτερο) και τοτε το Dark Knight ηταν μεσα στη πρωτη πενταδα οποτε...

Ειμαι απ τους λιγους που θεωρουν το 1 καλυτερο απ το δυο,δεν ξερω,ειχε την εισαγωγη στην ιστορια και την εξαιρετικη
ερμηνεια του Μαρλον Μπραντο.
Και το δυο ειχε Ντε Νιρο βεβαια,αλλα το ειναι ηταν το κατι αλλο rolleyes.gif
SoKRaM
Βασικα εγω το 2 το θεωρω καλυτερο γιατι εκτος του οτι παιζει και ο Ντε Νιρο και ο Αλ Πατσινο δειχνει 2 γενιες μαφιας...
A.CAB
Παιδιά το imdb δεν είναι δυνατόν να παίρνετε στα σοβαρά όσον αφορά την ποιότητα των ταινιών. Είναι καλό για πληροφόριση κτλ αλλά για το ποιά ταινία είναι καλή και ποιά όχι, τότε μακρυά! Καταρχήν πέρα από ελάχιστες εξαιρέσεις στο Τοπ150 δεν θα βρεις Ευρωπαικές ή Ασιατικές ταινίες παρά μόνο Χολιγουντ. Και για κάθε Νονο (ταινιάρα) θα υπάρχει μέσα στο Τοπ150 και κάποιος Σκοτεινός Ιππότης ή κάποιος Παλαιστής (πολύ ωραία ταινία αλλά στις 150 καλύτερες όλων των εποχών;;;).
baskethood
Παρακολουθησα και γω το the company men μετα απ τα θετικα σχολια που διαβασα στο φορουμ,μια ταινια συγχρονη,
ρεαλιστικη που δειχνει το πως αλλαξε η ζωη χιλιαδων Αμερικανων με την οικονομικη κριση.
Την προτεινω και γω ανεπιφυλακτα σε οσους δεν την εχουν δει wink.gif
Dwyane ''the flash'' Wade
πηγα και ειδα το transformers 3 χτες.η ταινια ειναι ακριβως αυτο που θελει να πουλησει!!απιστευτα εφε!!!δεν ξερω αν εχω δει καλυτερα ποτε!!συνεχης και ασταματητη δραση και ξυλο αναμεσα στα ρομποτ!!αν θελει καποιος να δει αυτα,τοτε να παει!!
baskethood
Ειδα επισης και την ταινια Trust,δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο αλλα βλεπεται ευχαριστα και εχει πολλες δωσεις συγκινησης και
ευαισθησιας.
Razorblade Fish
QUOTE(A.CAB @ Jun 30 2011, 17:08 ) *
Παιδιά το imdb δεν είναι δυνατόν να παίρνετε στα σοβαρά όσον αφορά την ποιότητα των ταινιών. Είναι καλό για πληροφόριση κτλ αλλά για το ποιά ταινία είναι καλή και ποιά όχι, τότε μακρυά! Καταρχήν πέρα από ελάχιστες εξαιρέσεις στο Τοπ150 δεν θα βρεις Ευρωπαικές ή Ασιατικές ταινίες παρά μόνο Χολιγουντ. Και για κάθε Νονο (ταινιάρα) θα υπάρχει μέσα στο Τοπ150 και κάποιος Σκοτεινός Ιππότης ή κάποιος Παλαιστής (πολύ ωραία ταινία αλλά στις 150 καλύτερες όλων των εποχών;;;).

Ειδικα ο Σκοτεινος Ιπποτης δεν εχω καταλαβει για ποιο λογο θεωρειται τοσο σπουδαια ταινια.Θεωρω το Batman Begins κλασεις ανωτερο.Γενικα στη βαθμολογια μιας ταινιας στο imdb δεν δινω μεγαλη βαση .Αυτο που κοιταω συνηθως σε μια ταινια που θελω να δω ειναι οι προτεινομενες ταινιες που βγαζει κατω-κατω,που υποτιθεται μοιαζουν.Πιο πολυ το imdb το κοιταω αφου δω μια ταινια,τις συζητησεις που προκυπτουν που αρκετες ειναι ενδιαφερουσες.
HLR CENATION
QUOTE(ronin @ Jul 1 2011, 13:08 ) *
πηγα και ειδα το transformers 3 χτες.η ταινια ειναι ακριβως αυτο που θελει να πουλησει!!απιστευτα εφε!!!δεν ξερω αν εχω δει καλυτερα ποτε!!συνεχης και ασταματητη δραση και ξυλο αναμεσα στα ρομποτ!!αν θελει καποιος να δει αυτα,τοτε να παει!!


Aκριβως οπως τα λες.Εμενα μου αρεσε παντως κ γενικα τετοιες ταινιες ειναι το καλυτερο μου.Απ ολη τη σειτα παντως το transoformers 1 ειναι το καλυτερο.
gallistis
QUOTE(A.CAB @ Jun 30 2011, 17:08 ) *
Παιδιά το imdb δεν είναι δυνατόν να παίρνετε στα σοβαρά όσον αφορά την ποιότητα των ταινιών. Είναι καλό για πληροφόριση κτλ αλλά για το ποιά ταινία είναι καλή και ποιά όχι, τότε μακρυά! Καταρχήν πέρα από ελάχιστες εξαιρέσεις στο Τοπ150 δεν θα βρεις Ευρωπαικές ή Ασιατικές ταινίες παρά μόνο Χολιγουντ. Και για κάθε Νονο (ταινιάρα) θα υπάρχει μέσα στο Τοπ150 και κάποιος Σκοτεινός Ιππότης ή κάποιος Παλαιστής (πολύ ωραία ταινία αλλά στις 150 καλύτερες όλων των εποχών;;;).



τουλαχιστον ομως,οι βαθμολογια βγαινει απο τις ψηφους του κοινου.δεν ειναι η βαθμολογια που βαζουν οι παντογνωστες ελληνες κριτικοι κινηματογραφου,μητσης ,δανικας και οι αλλοι κολλημενοι που για να αξιζει μια ταινια το καθε πλανο πρεπει να κραταει 5 λεπτα.υπαρχουν ταινιες που ολοι αυτοι τις θαβουν,τσεκαρα τη βαθμολογια στο imdb,την ειδα και την ευχαριστηθηκα.προσωπικα δεν υπαρχει ταινια στο imdb που να εχει βαθμολογια πανω απο 5.5,να την ειδα και να μη μου αρεσε.οποτε αυτο κατι δειχνει.οσο για τις καλυτερες του top 250 του imdb μπορει καποιος να διαφωνει με τη σειρα,αλλα δε νομιζω να διαφωνει οτι ολες αυτες οι ταινιες ειναι πολυ καλες.ουτως η αλλως οι διαφορες 8,6-8,7 ειναι μικρες και υποκειμενικες
A.CAB
Γενικά τα πράγματα δεν είναι άσπρα ή μαύρα. Μπορεί να συμφωνείς με τους κριτικούς μπορεί και όχι. Δεν σημαίνει ότι οι κριτικοί γουστάρουν μόνο αργές και κουλτουριάρικες ταινίες. Αυτό είναι υπερβολή και μια προσπάθεια να απενοχοποιηθεί κάποιος από το γεγονός οτι γουστάρει τα Transformers για παράδειγμα. Ο καθένας μπορεί να διασκεδάζει και να περνάει καλά με οποιαδήποτε ταινία. Το imdb κατευθύνεται κυρίως από άτομα που είναι πορωμένα με διάφορες ταινίες και μπαίνουν με διαφορετικούς λογαριασμούς και ψηφίζουν και ξαναψηφίζουν τις αγαπημένες τους ταινίες. Επίσης αν είναι Σπίλμπεργκ τότε σίγουρα είναι στο Τοπ250! Κανάς Μπουνιουέλ υπάρχει άραγε; Κανάς Τριφό; Κανάς Γουέλς έστω πλην του Πολίτη Κέιν;
Δεν παίρνω τη θέση των κριτικών βέβαια γιατί για κάθε ταινία που συμφωνώ με την πλειοψηφία τους υπάρχει και μία που διαφωνώ. Για παράδειγμα όλοι δείχνουν να γουστάρουν τον Στρατιώτη Ράιαν ή τρελάθηκαν με το Λόγο του Βασιλιά. Ε εγώ τις θεωρώ μέτριες προς συμπαθητικές ταινίες στην καλύτερη και τις δύο. Από την άλλη βρήκαν τα προαναφερόμενα Transformers άθλια. Εκεί δεν μπορώ παρά να συμφωνίσω. Δεν έχω δει το τρίτο ούτε πρόκειτε αλλά το πρώτο και μετά το δεύτερο (το οποίο και το έκλεισα γιατί ένοιωθα το iq μου να μειώνεται όσο προχωρούσε) τα θεωρώ δύο από τις μεγαλύτερες απάτες του Χόλιγουντ.
Αν πάντως θες να διαβάσεις κριτικές όχι από Έλληνες αλλά από Αμερικάνους κριτικούς κυρίως αλλά και διάφορους ακόμα μπαίνεις στο rottentomatoes.com
SoKRaM
Καλα τι να λεμε τωρα? Δεν υπαρχει δειγμα απο Kusturica εκει μεσα. Λες και περα απο το Χολλυγουντ ... το χαος
Dwyane ''the flash'' Wade
πηγα το σαββατο και ειδα δυο ταινιες.η μια ηταν το beastly,μια γλυκαναλατη ρομαντικη κομεντι μπορεις να την πεις.οχι κατι το ιδιαιτερο.αν δεν εχεις κατι να κανεις μπορεις να πας να την δεις.
το λαρρυ κραουν ομως με τον τομ χανκς και την τζουλια ρομπερτς με ενθουσιασε ισως και λογω της αισιοδοξιας που σου βγαζει αυτη η ταινια λογω της δυσκολης εποχης που ζουμε.την προτεινω ανεπιφυλακτα.
rchos
εγω ειδα χτες το transformers.

ειτε γιατι ημουν χωμα απο την τρεχαλα της ημερας ειτε γιατι η ταινια ηταν πολυ μεγαλη ειτε γιατι την εβλεπα σε 3δ εμενα με κουρασε σε καποιο σημειο αρκετα.
στην αρχη που μας συστηνοταν η πρωταγωνηστρια ηταν ταινιαρα παντως...


απο εκει και περα ειδα το conviction την κυριακη.αληθινα ιστορια.μαρεσε αρκετα.μαρεσει και ο ροκγουελ πολυ σαν ηθοποιος.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(rchos @ Jul 5 2011, 07:37 ) *
στην αρχη που μας συστηνοταν η πρωταγωνηστρια ηταν ταινιαρα παντως...



προτιμω την μεγκαν...η ταινια εμοιαζε φτωχοτερη χωρις αυτην... smiley.gif
Myria
QUOTE
πηγα το σαββατο και ειδα δυο ταινιες.η μια ηταν το beastly,μια γλυκαναλατη ρομαντικη κομεντι μπορεις να την πεις.οχι κατι το ιδιαιτερο.αν δεν εχεις κατι να κανεις μπορεις να πας να την δεις.

Αν δεν εχεις κατι να κανεις,απλα μεινε απραγος..Σε καμια περιπτωση μην πατε να δειτε αυτη την ταινια...Ευτυχως δεν πληρωσα για να τη δω torture.gif
Badass
Αφού έβγαλα την πίκρα μου στα τόπικ του Ολυμπιακού ας επιστρέψω μετά από καιρό σε ένα από τα αγαπημένα μου θέματα. Είδα κι εγώ το Transformers 3 και δε μου έκανε καμία εντύπωση όπως δε μου κάνουν γενικά τέτοιες ταινίες. Το είδα μόνο και μόνο γιατί ήξερα πως θα έχει εφέ και επειδή έβλεπα μικρός το "παιδικό" rolleyes.gif

Κατά τ' άλλα τέτοιου είδους ταινίες είναι απλά για να περάσεις χαλαρά 1-2 ώρες. Ούτε θα χρειαστεί να τις συζητήσεις μετά ούτε σου "αφήνουν" κάτι.

Η υπόθεση imdb είναι λίγο περίεργη. Οι βαθμολογίες πρέπει να βασίζονται και στο πόσο πρόσφατη είναι μια ταινία. Αν πάνε 100.000 να ψηφίσουν μια ταινία που είδαν αυτές τις μέρες λογικό είναι να ανέβει φηλά στη λίστα. Αυτές οι ψηφοφορίες πρέπει να διοργανώνονται σοβαρά. Κατά τ' άλλα όντως λείπουν πολλές ταινίες και εντός και εκτός Ιερού Ξύλου(κυρίως εκτός). Άλλα μην ενοχοποιήσουμε το Χόλιγουν γι' αυτό. Έχουν βγει χιλιάδες ταινίες που στην συντριπτική πλειοψηφία τους είναι πατάτες, έχουν βγει όμως και δεκάδες αριστουργήματα.

Γενικά πάντως οι λίστες των καλύτερων ταινιών που κυκλοφορούν σε διάφορα σάιτ, εκτός από κάποιες που δε γίνεται να λείπουν, είναι γενικά απαράδεκτες

ΥΓ. Φτάνει πια με τις χαζοχαρούμενες, κλαψο%(*)ες, χαζορομαντικές κομεντί! tongue.gif
baskethood
QUOTE (Badass @ Jul 5 2011, 17:44 ) *
ΥΓ. Φτάνει πια με τις χαζοχαρούμενες, κλαψο%(*)ες, χαζορομαντικές κομεντί! tongue.gif

Λοιπον εσενα θα σου προτεινα το eat,pray,love με την Τζουλια Ρομπερτς. smiley.gif
Badass
QUOTE (baskethood @ Jul 5 2011, 17:49 ) *
Λοιπον εσενα θα σου προτεινα το eat,pray,love με την Τζουλια Ρομπερτς. smiley.gif


Δυστυχώς το έχω δει. smiley.gif

Προφανώς και κάνω πλάκα με το προηγούμενο σχόλιο. Κάποιες από αυτές πράγματι αξίζουν και βγάζουν και γέλιο. Αλλά πλέον οι περισσότερες είναι εκνευριστικές γιατί το σκηνικό είναι ίδιο, λες και βγαίνουν φωτοτυπία. Ο άντρας και η γυναίκα γνωρίζονται, δε γίνεται να είναι μαζί, κάποια στιγμή είναι μαζί, μετά όμως κάτι γίνεται και φαίνεται το "δέσιμο" να μην υπάρχει και ο έρωτας να πετάει μακριά, ξαναγίνεται όμως κάτι και σε κάποιον από τους δυο γυρίζουν τα λαμπάκια και μετά από τρέξιμο, ένα μονόλογο, μερικά δάκρυα, πλήθος να κοιτάει αποσβολωμένο, την κατάλληλη μουσική υπόκρουση και το απαραίτητο-τώρα πετάω την ατάκα μου(γέαααα!)-σασπένς καταλήγουν με αγκαλιές, φιλιά, ηλιοβασιλέματα κουτουλου να είναι ξανά μαζί. 6.gif

Συνεχίζουν και βγαίνουν τέτοια πράγματα συνέχεια, αλλά τα τελευταία χρόνια προσπαθούν να εισάγουν καινοτόμα σενάρια σε τέτοιες ταινίες γιατί έχουν ψυλλιαστεί πως δε βγαίνει έτσι η δουλειά.

Προσωπικά εκτιμώ τις (σκέτο) ρομαντικές ταινίες και ακόμα καλύτερα τις ρομαντικές που περιλαμβάνουν και τραγωδία. Εννοείται βέβαια όταν τις βλέπω με γυναίκα-όχι μόνος μου rolleyes.gif
Myria
QUOTE
Εννοείται βέβαια όταν τις βλέπω με γυναίκα-όχι μόνος μου


Αστο..Αυτη η αιρεση που βαζεις σημαινει αυτοματα πως δεν θα εχεις δυνατοτητα επιλογης..Θα δεις το ηδη διαλεγμενο κ θα ειναι απο τα καλυτερα του ειδους κλαψ***κα..
Νο strings attached...Αναρωτιεσαι πως εγινε κ πηρε οσκαρ αυτη η κοπελα...Μπροστα του το eat,pray,love ειναι ανεξαρτητος βουλγαρικος κινηματογραφος..

Θα κανω μια προταση σε διαφορετικο μηκος κυματος απο ο,τι συζητατε συνηθως..Εχει να κανει με παιδικη ταινια..Θεωρω πως ολοι βλεπουμε και σε ολους αρεσουν..How to train your dragon...Πολυ ωραιο σε ολα του..Το ειδα 2 φορες σε μια ημερα..
A.CAB
QUOTE(Badass @ Jul 5 2011, 18:08 ) *
Δυστυχώς το έχω δει. smiley.gif

Προφανώς και κάνω πλάκα με το προηγούμενο σχόλιο. Κάποιες από αυτές πράγματι αξίζουν και βγάζουν και γέλιο. Αλλά πλέον οι περισσότερες είναι εκνευριστικές γιατί το σκηνικό είναι ίδιο, λες και βγαίνουν φωτοτυπία. Ο άντρας και η γυναίκα γνωρίζονται, δε γίνεται να είναι μαζί, κάποια στιγμή είναι μαζί, μετά όμως κάτι γίνεται και φαίνεται το "δέσιμο" να μην υπάρχει και ο έρωτας να πετάει μακριά, ξαναγίνεται όμως κάτι και σε κάποιον από τους δυο γυρίζουν τα λαμπάκια και μετά από τρέξιμο, ένα μονόλογο, μερικά δάκρυα, πλήθος να κοιτάει αποσβολωμένο, την κατάλληλη μουσική υπόκρουση και το απαραίτητο-τώρα πετάω την ατάκα μου(γέαααα!)-σασπένς καταλήγουν με αγκαλιές, φιλιά, ηλιοβασιλέματα κουτουλου να είναι ξανά μαζί. 6.gif

Συνεχίζουν και βγαίνουν τέτοια πράγματα συνέχεια, αλλά τα τελευταία χρόνια προσπαθούν να εισάγουν καινοτόμα σενάρια σε τέτοιες ταινίες γιατί έχουν ψυλλιαστεί πως δε βγαίνει έτσι η δουλειά.

Προσωπικά εκτιμώ τις (σκέτο) ρομαντικές ταινίες και ακόμα καλύτερα τις ρομαντικές που περιλαμβάνουν και τραγωδία. Εννοείται βέβαια όταν τις βλέπω με γυναίκα-όχι μόνος μου rolleyes.gif


Γενικά συμφωνώ, το είδος της ρομαντικής κομεντί είναι το χειρότερό μου, όμως και εκεί υπάρχουν μερικά διαμάντια. Προτίνω την καλύτερη κατά τη γνώμη μου "ρομαντική" κομεντί των τελευταίων χρόνων το 500 Μέρες με τη Σάμμερ. Με φοβερό σενάριο, φοβερούς χαρακτήρες και πραγματικά φρέσκια ματιά σε μια κλισέ ιστορία. Και δεν χρειάζεται να τη δεις με γυναίκα απαραίτητα. Είναι υποφερτή και σόλο! smile.gif
Myria
QUOTE(A.CAB @ Jul 5 2011, 18:44 ) *
Γενικά συμφωνώ, το είδος της ρομαντικής κομεντί είναι το χειρότερό μου, όμως και εκεί υπάρχουν μερικά διαμάντια. Προτίνω την καλύτερη κατά τη γνώμη μου "ρομαντική" κομεντί των τελευταίων χρόνων το 500 Μέρες με τη Σάμμερ. Με φοβερό σενάριο, φοβερούς χαρακτήρες και πραγματικά φρέσκια ματιά σε μια κλισέ ιστορία. Και δεν χρειάζεται να τη δεις με γυναίκα απαραίτητα. Είναι υποφερτή και σόλο! smile.gif

Πω κ ελεγα τι ειχα ξεχασει να πω πριν...500 μερες με τη Σαμερ..Ναι αυτο ειναι..Ρεαλισμος(το κλειδι της για μενα) κ φοβερος τυπος η κοπελα(οχι οτι παει πισω το αγορι)κανουν την ταινια να ξεφευγει εντελως απο τα συνηθισμενα..Μπραβο που το εχεις δει 77.gif
greeneyes13
είδα το σκ την ταινία "σ'υζυγος για ενοικίαση" με jennifer aniston και adam sandler
αν'αλαφρη ταινία να περάσει η ώρα, όχι κάτι παραπάνω
baskethood
QUOTE (A.CAB @ Jul 5 2011, 18:44 ) *
Γενικά συμφωνώ, το είδος της ρομαντικής κομεντί είναι το χειρότερό μου, όμως και εκεί υπάρχουν μερικά διαμάντια. Προτίνω την καλύτερη κατά τη γνώμη μου "ρομαντική" κομεντί των τελευταίων χρόνων το 500 Μέρες με τη Σάμμερ. Με φοβερό σενάριο, φοβερούς χαρακτήρες και πραγματικά φρέσκια ματιά σε μια κλισέ ιστορία. Και δεν χρειάζεται να τη δεις με γυναίκα απαραίτητα. Είναι υποφερτή και σόλο! smile.gif

Απεχθανομαι αυτου του ειδους τις ταινιες,η μοναδικη που μπορω να πω οτι μου αρεσε ηταν το Νοτινγκ Χιλ,και αυτο κυριως λογω ερμηνειων και μουσικης.
Παντως για την ταινια που αναφερεις με βαλατε σε πειρασμο και θα της δωσω μια ευκαιρια wink.gif
greeneyes13
QUOTE(baskethood @ Jul 6 2011, 00:07 ) *
Απεχθανομαι αυτου του ειδους τις ταινιες,η μοναδικη που μπορω να πω οτι μου αρεσε ηταν το Νοτινγκ Χιλ,και αυτο κυριως λογω ερμηνειων και μουσικης.
Παντως για την ταινια που αναφερεις με βαλατε σε πειρασμο και θα της δωσω μια ευκαιρια wink.gif


η αγαπημένη μου
πάντως έχω τσεκάρει ότι σε πολλούς άντρες αρέσει smiley.gif
aegeansheed
QUOTE(greeneyes13 @ Jul 6 2011, 00:40 ) *
πάντως έχω τσεκάρει ότι σε πολλούς άντρες αρέσει


Αυτοί που θεωρούν το Lord of The Rings μπρουτάλ? smile.gif

@Archos: Τα κλάψαμε τα λεφτάκια μας στο Transexual 3...
Myria
QUOTE(baskethood @ Jul 6 2011, 00:07 ) *
Απεχθανομαι αυτου του ειδους τις ταινιες,η μοναδικη που μπορω να πω οτι μου αρεσε ηταν το Νοτινγκ Χιλ,και αυτο κυριως λογω ερμηνειων και μουσικης.
Παντως για την ταινια που αναφερεις με βαλατε σε πειρασμο και θα της δωσω μια ευκαιρια wink.gif

Δωσ της..Δεν υπογραφω πως θα ενθουσιαστεις,αλλα θα σου αρεσει..
frenchman7
Είδα χθες το "Ύποπτος της οδού Αρλινγτον"

Σούπερ το ταινιάκι με δυνατή και ανατρεπτική υπόθεση που σε κρατάει μέχρι το τέλος.
Πολύ καλοί (όπως πάντα) και οι Τιμ Ρομπινς - Τζεφ Μπριτζες!

Ηθικό δίδαγμα της ταινίας: Μην ανακατεύεστε εκεί που δεν σας σπέρνουν...
greeneyes13
QUOTE(frenchman7 @ Jul 6 2011, 07:58 ) *
Είδα χθες το "Ύποπτος της οδού Αρλινγτον"

Σούπερ το ταινιάκι με δυνατή και ανατρεπτική υπόθεση που σε κρατάει μέχρι το τέλος.
Πολύ καλοί (όπως πάντα) και οι Τιμ Ρομπινς - Τζεφ Μπριτζες!

Ηθικό δίδαγμα της ταινίας: Μην ανακατεύεστε εκεί που δεν σας σπέρνουν...


μιλάμε για πολύ ωραία ταινία
την είχα δει πριν χρόνια στην tv και από τότε δεν την έχω ξαναπετύχει....
πραγματικά ηθικό δίδαγμα
A.CAB
Είδα το Άσε το Κακό να Μπει, το αμερικάνικο ριμέικ.
Η έκπληξη είναι ότι ήταν πολύ καλό. Κι αυτό γιατί θεωρώ το αυθεντικό εξαιρετικό. Σίγουρα είναι κατά βάση επανάληψη της ατμόσφαιρας, της πλοκής και των μοτίβων του πρωτότυπου αλλά δεν χάνει σε πολλά σημεία. Έχει και πάλι εξαιρετικές ερμηνείες, περνάει λίγο ήπια κάποια μηνύματα περί καλού και κακού, η ατμόσφαιρα και η φωτογραφία του είναι απίστευτη όπως και η μουσική. Σίγουρα χάνει σε πρωτοτυπία αλλά καμία σχέση με Αμερικανιά.
Και αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Γιατί να κάνεις ριμέικ μιας τόσο πρόσφατης και κατά γενική ομολογία εξαιρετικής ταινίας; Συνήθως γίνεται για τα φράγκα όπου ξεφτιλίζεις το πρωτότυπο ή στην πολύ καλή παίρνεις το βασικό θέμα και το πας αλλού κάνοντας μια διαφορετική ταινία. Εδώ δεν γίνεται τίποτα από τα δύο. Η ταινία μοιάζει τόσο πολύ με την πρωτότυπη και κρατάει τους ίδιους ρυθμούς και την ίδια σκοτεινή ατμόσφαιρα που απορώ πως θέλανε να πουλήσει στο ευρή κοινό;
Αξίζει και πολύ κατά τη γνώμη μου.
gallistis
QUOTE(A.CAB @ Jul 8 2011, 17:42 ) *
Είδα το Άσε το Κακό να Μπει, το αμερικάνικο ριμέικ.
Η έκπληξη είναι ότι ήταν πολύ καλό. Κι αυτό γιατί θεωρώ το αυθεντικό εξαιρετικό. Σίγουρα είναι κατά βάση επανάληψη της ατμόσφαιρας, της πλοκής και των μοτίβων του πρωτότυπου αλλά δεν χάνει σε πολλά σημεία. Έχει και πάλι εξαιρετικές ερμηνείες, περνάει λίγο ήπια κάποια μηνύματα περί καλού και κακού, η ατμόσφαιρα και η φωτογραφία του είναι απίστευτη όπως και η μουσική. Σίγουρα χάνει σε πρωτοτυπία αλλά καμία σχέση με Αμερικανιά.
Και αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Γιατί να κάνεις ριμέικ μιας τόσο πρόσφατης και κατά γενική ομολογία εξαιρετικής ταινίας; Συνήθως γίνεται για τα φράγκα όπου ξεφτιλίζεις το πρωτότυπο ή στην πολύ καλή παίρνεις το βασικό θέμα και το πας αλλού κάνοντας μια διαφορετική ταινία. Εδώ δεν γίνεται τίποτα από τα δύο. Η ταινία μοιάζει τόσο πολύ με την πρωτότυπη και κρατάει τους ίδιους ρυθμούς και την ίδια σκοτεινή ατμόσφαιρα που απορώ πως θέλανε να πουλήσει στο ευρή κοινό;
Αξίζει και πολύ κατά τη γνώμη μου.



ειχα δει την πρωτοτυπη ταινια στο ιντεαλ πριν 2 χρονια.5 ατομα ειμασταν ολοι και ολοι...δε μπορω να πω οτι με ενθουσιασε-βαση και των διθυραμβικων κριτικων που ειχε λαβει.την αμερικανικη δεν την εχω δει,θα απογοητευθω και αλλο?
A.CAB
QUOTE(gallistis @ Jul 9 2011, 12:44 ) *
ειχα δει την πρωτοτυπη ταινια στο ιντεαλ πριν 2 χρονια.5 ατομα ειμασταν ολοι και ολοι...δε μπορω να πω οτι με ενθουσιασε-βαση και των διθυραμβικων κριτικων που ειχε λαβει.την αμερικανικη δεν την εχω δει,θα απογοητευθω και αλλο?


Δεν ξέρω. Το πρωτότυπο είναι ταινιάρα κατά τη γνώμη μου. Ίσως επειδή το Αμερικάνικο μοιάζει πολύ, μπορεί να μην σου αρέσει επίσης. Αλλά επειδή είναι πιο φροντισμένο λόγω παραγωγής από εδώ κι από εκεί, ίσως αξίζει να του δώσεις μια ευκαιρία. Αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά. Το χρόνο σου δεν θα τον χάσεις σίγουρα.
Badass
QUOTE (Myria @ Jul 5 2011, 18:33 ) *
Αστο..Αυτη η αιρεση που βαζεις σημαινει αυτοματα πως δεν θα εχεις δυνατοτητα επιλογης..Θα δεις το ηδη διαλεγμενο κ θα ειναι απο τα καλυτερα του ειδους κλαψ***κα..
Νο strings attached...Αναρωτιεσαι πως εγινε κ πηρε οσκαρ αυτη η κοπελα...Μπροστα του το eat,pray,love ειναι ανεξαρτητος βουλγαρικος κινηματογραφος..

Θα κανω μια προταση σε διαφορετικο μηκος κυματος απο ο,τι συζητατε συνηθως..Εχει να κανει με παιδικη ταινια..Θεωρω πως ολοι βλεπουμε και σε ολους αρεσουν..How to train your dragon...Πολυ ωραιο σε ολα του..Το ειδα 2 φορες σε μια ημερα..



Δεν ισχύει. Είτε με φίλους είτε με γυναίκα έχω γνώμη για την ταινία που θα δω(αν δεν τη διαλέξω μόνος που είναι το προτιμότερο). Σε μερικά πράγματα συμβιβασμοί δε χωράνε.


QUOTE (A.CAB @ Jul 5 2011, 18:44 ) *
Γενικά συμφωνώ, το είδος της ρομαντικής κομεντί είναι το χειρότερό μου, όμως και εκεί υπάρχουν μερικά διαμάντια. Προτίνω την καλύτερη κατά τη γνώμη μου "ρομαντική" κομεντί των τελευταίων χρόνων το 500 Μέρες με τη Σάμμερ. Με φοβερό σενάριο, φοβερούς χαρακτήρες και πραγματικά φρέσκια ματιά σε μια κλισέ ιστορία. Και δεν χρειάζεται να τη δεις με γυναίκα απαραίτητα. Είναι υποφερτή και σόλο! smile.gif


Ο τίτλος είναι γνωστός αλλά δε θυμάμαι να την έχω δει. Θα το ψάξω
Air Kef
Δες την, συμφωνώ 100% με τον A.CAB, σε όλο το κουοτ του.
aegeansheed
Είναι Κούοτ ή Κούυτ ή Κάουτ τελικά? ohmy.gif
SG3ptshooter
Μεσιέ, ξέχασες το Κόιτ tongue.gif

Για να παραστήσω ότι θέλω να γράψω ον τόπικ:
Oι τρεις ταινίες που επιλέγω να δω αυτή την πρώτη βδομάδα της οφ σίζον μου είναι
http://www.imdb.com/title/tt0443706/
http://www.imdb.com/title/tt0053084/
http://www.imdb.com/title/tt0012494/

έχει κάποιος καμιά ιδιαίτερα αποθαρρυντική παραίνεση; biggrin.gif
Phil Laak
QUOTE(SG3ptshooter @ Jul 11 2011, 19:10 ) *
Μεσιέ, ξέχασες το Κόιτ tongue.gif

Για να παραστήσω ότι θέλω να γράψω ον τόπικ:
Oι τρεις ταινίες που επιλέγω να δω αυτή την πρώτη βδομάδα της οφ σίζον μου είναι
http://www.imdb.com/title/tt0443706/
http://www.imdb.com/title/tt0053084/
http://www.imdb.com/title/tt0012494/

έχει κάποιος καμιά ιδιαίτερα αποθαρρυντική παραίνεση; biggrin.gif


Φίλτατε SG,απ'τα 3 έχω δει μόνο το Zodiac,το οποίο είναι παρα πολύ καλό.Σε κάποιους φάνηκε λίγο κουραστικό,γιατί είναι μεγάλο σε διάρκεια,αλλά εμένα με είχε απορροφήσει πλήρως.

Χθες εγώ είδα το Loaded Weapon 1 (ελληνικός τίτλος "Γεμιστό όπλο), παρωδία αστυνομικών ταινιών του 1993 με τον Εμίλιο Εστέβεζ και τον Σάμιουελ Τζάκσον.Είχα να την δω από την 3η δημοτικού περίπου,και την έψαχνα πολύ καιρό.Από τότε μου είχαν καρφωθεί 2-3 σκηνές μέχρι σήμερα,στις οποίες και τότε και τώρα γελούσα μέχρι δακρύων.Για τους καμμένους και κατεστραμμένους σαν και μένα,είναι ότι πρέπει!
A.CAB
QUOTE(SG3ptshooter @ Jul 11 2011, 19:10 ) *
Μεσιέ, ξέχασες το Κόιτ tongue.gif

Για να παραστήσω ότι θέλω να γράψω ον τόπικ:
Oι τρεις ταινίες που επιλέγω να δω αυτή την πρώτη βδομάδα της οφ σίζον μου είναι
http://www.imdb.com/title/tt0443706/
http://www.imdb.com/title/tt0053084/
http://www.imdb.com/title/tt0012494/

έχει κάποιος καμιά ιδιαίτερα αποθαρρυντική παραίνεση; biggrin.gif


Το Zodiac είναι ταινιάρα για μένα. Με απορρόφησε πλήρως.
Το Ποντίκι που Βρυχάτε είναι καλό αλλά κάπως ξεπερασμένο πλέον. Βλέπεται ευχάριστα όμως.
Την ταινία του Φρίτς Λάνγκ δεν την έχω δει.

Πάντως ρισπέκτ γιατί είναι πλήρως διαφορετικές μεταξύ τους. Από άλλες χώρες, άλλα είδη και άλλες εποχές. Καλή θέαση.
rchos
ειδα χτες το moon μετα τα οσα διαβασα εδω μεσα.
πολυ καλη ταινια.
ο ατιμος ο ροκγουελ ειναι απιστευτος.
απλα για να πω την αληθεια μου περιμενα οτι η ταινια θα ηταν πιο κινικη και στο τελος οι δυο πρωταγωνιστες θα σκοτωνονταν και ολα θα γυρναγαν οπως ηταν πριν.
παντως σε κανενα σημειο δεν με αφησε η ταινια να βαρεθω αν και ειναι one man show.
δειτε την.
Dwyane ''the flash'' Wade
ειδα προχτες τα ματια της τζουλια και μου αρεσε παρα πολυ!!ατμοσφαιρικο θριλερ που δεν βαρεθηκα ουτε στιγμη.η παραγωγη ηταν ισπανικη και ωρες ωρες απορω γιατι στην ελλαδα δεν βγαζουμε μια τετοια ταινια!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.