Help - Search - Members - Calendar
Full Version: The movie thread
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
SG3ptshooter
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 15 2013, 23:38 ) *
Δεν έχω δει ακόμα το Master, λέω να το πάρω μαζί μου πάντως κι αν είναι θα τα πούμε την Τρίτη.

@@
QUOTE(A.CAB @ Mar 19 2013, 13:50 ) *
Για την ακρίβεια αρχίζω και πιστεύω πως τελικά το Άργκο ήταν το πιο αδύναμο έργο από όλα όσα προτάθηκαν για Όσκαρ...

Kάποιος δεν είδε τους Άθλιους ακόμα. O Άθλιος Russell. Για άλλη μια φορά είμαι πολύ χρήσιμος στη συζήτηση, δεν έχω δει ούτε το Zero Dark Thirty. Το Life of Pi δεν κατάλαβα γιατί πέρασε τόσο αδιάφορο από αρκετές πηγές που εμπιστεύομαι, εμένα μου άρεσε πολύ, μάλιστα παρότι όλοι έλεγαν για την αδικία στις υποψηφιότητες σκηνοθεσίας - μοντάζ - εφέ, είναι αρκετά δίκαιη η μοιρασιά τελικά.

Θα παίξει replay μέχρι την άλλη βδομάδα το Moonrise Kingdom, I got my quirky on..

Eίδα και trailer (γράφει 1 video στο σύνηθες μέρος) για νέα ταινία με Choi Min Sik, γι' αυτό και η αναφορά και της περασμένης βδομάδας, ξύνομαι και για Κορεάτη σκηνοθέτη + Schwarzenegger, που από εδώ το διάβασα ότι συμβαίνει, voila:

Κι όλο και κάτι έχω πει και για αγαπημένες πρώτες σκηνές, μα τα μπλε φωτάκια και το χιόνι γύρω γύρω.
A.CAB
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 20 2013, 13:09 ) *
Kάποιος δεν είδε τους Άθλιους ακόμα. O Άθλιος Russell. Για άλλη μια φορά είμαι πολύ χρήσιμος στη συζήτηση, δεν έχω δει ούτε το Zero Dark Thirty. Το Life of Pi δεν κατάλαβα γιατί πέρασε τόσο αδιάφορο από αρκετές πηγές που εμπιστεύομαι, εμένα μου άρεσε πολύ, μάλιστα παρότι όλοι έλεγαν για την αδικία στις υποψηφιότητες σκηνοθεσίας - μοντάζ - εφέ, είναι αρκετά δίκαιη η μοιρασιά τελικά.


That's true. Δεν έχω δει τους Άθλιους και λογικά δεν θα τους δω σύντομα. 2μησι ώρες μούζικαλ δεν την παλεύω. Άσε που γνωρίζω καλά την ιστορία. Μου τη δίνει και ο σκηνοθέτης (που έχει πάρει και Όσκαρ μάλιστα με 2 ταινίες που δεν θα θυμάται κανένας σε 3 χρόνια). Οπότε το αποφεύγω.
Δεν έχω δει ούτε τα Μυθικά Πλάσματα του Νότου ακόμα. Οπότε το Άργκο παίζει τελικά να μην είναι και το χειρότερο των υποψήφιων.

Η μίξη Άρνολντ-Τζι Γου Κιμ πάντως δεν έχει και πολύ σχέση με το I Saw the Devil. Μην περιμένεις τέτοιο επίπεδο. Καλοφτιαγμένος χαβαλές είναι. Πιο κοντά στο πνεύμα του κορεάτικου γουέστερν του ίδιου σκηνοθέτη The Good, the Bad and the Weird.

Ξανάδα προχτες και το αγαπημένο μου (άντε στο Τοπ-3) γουέστερν όλων των εποχών. Unforgiven και τα μυαλά στα κάγκελα. Η κορυφαία στιγμή του Κλιντ Ίστγουντ. Το γύρισε λες και ήταν το τελευταίο γουέστερν που θα γυριστεί ποτέ. Πλήρης απομυθοποιήση της Άγριας Δύσης και των ηρώων. Με τον γίγαντα Τζιν Χακμαν και τον Μόρκαν Φριμαν πλάι στον Κλιντ.
SG3ptshooter
QUOTE(A.CAB @ Mar 21 2013, 13:28 ) *
That's true. Δεν έχω δει τους Άθλιους και λογικά δεν θα τους δω σύντομα. 2μησι ώρες μούζικαλ δεν την παλεύω. Άσε που γνωρίζω καλά την ιστορία. Μου τη δίνει και ο σκηνοθέτης (που έχει πάρει και Όσκαρ μάλιστα με 2 ταινίες που δεν θα θυμάται κανένας σε 3 χρόνια). Οπότε το αποφεύγω.
Δεν έχω δει ούτε τα Μυθικά Πλάσματα του Νότου ακόμα. Οπότε το Άργκο παίζει τελικά να μην είναι και το χειρότερο των υποψήφιων.

Mη βιαστείς. Δεν ήταν και χάλια, πως θα μπορούσε να είναι άλλωστε με τόσους extras και CGI, αλλά έμεινε εμφανώς πίσω απ' όλα τα υπόλοιπα.
Το Beasts of the Southern Wild μου άρεσε, όχι όμως όσο σε πολλούς που το γούσταραν τόσο όσο δείχνουν. Δες το. Δεν ξέρω καν με ποια οπτική να το συγκρίνω με το Argo, είναι άλλος κόσμος σε πολλά επίπεδα.
QUOTE(A.CAB @ Mar 21 2013, 13:28 ) *
Η μίξη Άρνολντ-Τζι Γου Κιμ πάντως δεν έχει και πολύ σχέση με το I Saw the Devil. Μην περιμένεις τέτοιο επίπεδο. Καλοφτιαγμένος χαβαλές είναι. Πιο κοντά στο πνεύμα του κορεάτικου γουέστερν του ίδιου σκηνοθέτη The Good, the Bad and the Weird.

Έχω διαβάσει ότι παίζει μια τρομερή σκηνή σε ένα χωράφι με καλαμπόκι που γυρνάνε όλα. Οπότε τουλάχιστον στην Κορέα έβλεπαν Carnivale. Δεν το χω δει το Good-Bad-Weird, αυτό και το Once upon a time in Anatolia έχω μια ενστικτώδη τάση να τα απωθήσω στο βάθος της watchlist και να ξαναδώ Leone. Αυτό έχω στο περίμενε από την πατρίδα του κάθε Park.
QUOTE(A.CAB @ Mar 21 2013, 13:28 ) *
Ξανάδα προχτες και το αγαπημένο μου (άντε στο Τοπ-3) γουέστερν όλων των εποχών. Unforgiven και τα μυαλά στα κάγκελα. Η κορυφαία στιγμή του Κλιντ Ίστγουντ. Το γύρισε λες και ήταν το τελευταίο γουέστερν που θα γυριστεί ποτέ. Πλήρης απομυθοποιήση της Άγριας Δύσης και των ηρώων. Με τον γίγαντα Τζιν Χακμαν και τον Μόρκαν Φριμαν πλάι στον Κλιντ.

Έχω απ' το φθινόπωρο μια λίστα με 4 ταινίες που μου άρεσαν από αρκετά έως πάρα πολύ, αλλά πρέπει να τις ξαναδώ κάποια στιγμή γιατί νιώθω όποτε συναντώ αναφορές ότι κάτι έχει μείνει πίσω στη μνήμη μου. Πρώτη είναι το Unforgiven. biggrin.gif Οι άλλες είναι το Paths of Glory, ο Big Lebowski και το Inglourious Basterds.

Για spaghetti έχω πει πολλάκις, από (τεράστιο) Jimmy Stewart βιάζει το Winchester '73 .

Είδα το Hugo από τότε που το ανέφερα, ξέχασα να το πω από χτες. Έσπειρε, έβλεπα την άλλη μέρα στο tube Melies απ' το 19ο αιώνα. icon_drunk.gif Πολύ "ασπρόμαυρα" τα περσινά Oscars. Αh, Berenice 15.gif
HLR CENATION
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 21 2013, 14:18 ) *
Είδα το Hugo από τότε που το ανέφερα, ξέχασα να το πω από χτες. Έσπειρε, έβλεπα την άλλη μέρα στο tube Melies απ' το 19ο αιώνα. icon_drunk.gif Πολύ "ασπρόμαυρα" τα περσινά Oscars. Αh, Berenice 15.gif


To Hugo το ειδα και εγω προσφατα και μου αρεσε παρα πολυ.Πολυ ομορφη ταινια.
greeneyes13
είδα στο cinema την ταινία "side effects" ("παρενέργειες") με τον Jude law
πολύ ωραία ταινία, ειδικά η δεύτερη ώρα έχει συνεχείς ανατροπές
παίζει με το μυαλό
το προτείνω ανεπιφύλακτα
SG3ptshooter
QUOTE(greeneyes13 @ Mar 21 2013, 20:56 ) *
είδα στο cinema την ταινία "side effects" ("παρενέργειες") με τον Jude law

με τη Rooney Mara είναι. bball.gif

( tongue.gif )
greeneyes13
QUOTE(SG3ptshooter @ Mar 21 2013, 20:57 ) *
με τη Rooney Mara είναι. bball.gif

( tongue.gif )


α ναι παίζει κι αυτή rolleyes.gif
HLR CENATION
Eιδα χθες το πολυ σκληρος για να πεθανει,λιγα πραγματα.Τα δυο τελευταια δεν μου αρεσουνε.
επαθα λαστιχο
εκπληκτικη ταινια καταιγιστικης δρασης απο την ινδονησια το the raid redemption.εμπιστευτειτε με και δεν θα χασετε.απο ο,τι το εκοψα,στανταρ θα γινει αμερικανικο remake προσεχως
mixalisgate7
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Mar 28 2013, 23:22 ) *
εκπληκτικη ταινια καταιγιστικης δρασης απο την ινδονησια το the raid redemption.εμπιστευτειτε με και δεν θα χασετε.απο ο,τι το εκοψα,στανταρ θα γινει αμερικανικο remake προσεχως


Δες το Dredd που είναι αντιγραφή του the raid redemption.Μέτρια ταινία είναι.
επαθα λαστιχο
QUOTE(mixalisgate7 @ Mar 28 2013, 23:42 ) *
Δες το Dredd που είναι αντιγραφή του the raid redemption.Μέτρια ταινία είναι.

το ντρεντ η το ινδονησιακο?
A.CAB
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Mar 28 2013, 23:22 ) *
εκπληκτικη ταινια καταιγιστικης δρασης απο την ινδονησια το the raid redemption.εμπιστευτειτε με και δεν θα χασετε.απο ο,τι το εκοψα,στανταρ θα γινει αμερικανικο remake προσεχως


Η καλύτερη ταινία δράσης των τελευταίων 5-6 χρόνων σίγουρα. Τσίτα το γκάζι μέχρι τέλους! Βγαίνει και σίκουελ.

Και το καινούργιο Dredd κατά έναν περίεργο λόγο είναι πάρα πολύ καλό. Γι' αυτό που είναι βέβαια. Παραγωγή και σενάριο ο Άλεξ Γκαρλαντ, συγγραφέας του The Beach και σεναριογράφος του 28 Days Later. Δεν φτάνει το The Raid για κανένα λόγο αλλά αξίζει και αυτό.
mixalisgate7
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Mar 28 2013, 23:52 ) *
το ντρεντ η το ινδονησιακο?


Το Dredd
HLR CENATION
μολις ειδα την κοιλαδα του ηλα με τον μεγαλο τομι λι τζοουνς και την σαρλιζ θερον.σπουδαια ταινια.το χιτσοκ θελω να δω τωρα...
aegeansheed
Εντάξει τί να πούμε, το Raid Redemption αξίζει να το δεις κανείς και μόνο για τους ελληνικούς υπότιτλους. Πού να ξεχάσω όταν διάβασα στην οθόνη ότι ένας από τη συμμορία είχε κάνει "στις φυλακές Κορυδαλού" και φυσικά στην τελευταία κύρια σκηνή-στην πίστα με τον υπαρχηγό αναφέρομαι, στα 15 λεπτά ανελέητου ξύλου καταλαβαίνω γιατί ο Θεούλης μεταφραστής τον ονόμασε "Σκυλί". Πραγματικά, δεν πέθαινε με τίποτα..Τρελές εμπνεύσεις.

Γενικά είχε πολύ δράση αν και με κούρασε στο τέλος, δηλαδή τραγικά πολύ ξύλο. Τα ινδονησιώτικα πάντως πολύ εύηχη γλώσσα.
j-kidd13
Το gangster squad το εχει δει κανεις?Αξιζει να το κατεβασω?
mixalisgate7
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 3 2013, 16:04 ) *
Το gangster squad το εχει δει κανεις?Αξιζει να το κατεβασω?


Το ειχά δει στο σινεμά,είναι καλή ταινία
greeneyes13
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 3 2013, 16:04 ) *
Το gangster squad το εχει δει κανεις?Αξιζει να το κατεβασω?

ναι κι εγώ στο σινεμά το είχα δει. είχα γράψει και σχόλια, ωραία ταινία πολύ δράση
HLR CENATION
Χθες ειδα το The marine 3 και μου αρεσε πολυ http://www.imdb.com/title/tt2334841/... shot.gif
mixalisgate7
QUOTE(HLR CENATION @ Apr 4 2013, 11:51 ) *
Χθες ειδα το The marine 3 και μου αρεσε πολυ http://www.imdb.com/title/tt2334841/... shot.gif


Σε σχέση με τα δυο προηγούμενα δυο ήταν αριστούργημα
SG3ptshooter
Mιας και είναι πολύ Refnικοί αρκετοί συχνοί επισκέπτες του thread:
HLR CENATION
Yπεροχη ταινια το vehicle 19 με τον Paul Walker.

Πολυ τον παω αυτον τον ηθοποιο.
Purpurea
ειδα το Silver Linings Playbook. Απ τις μεγαλυτερες μουφες που ειδα φετος, γεματη κλισε και προβλεψιμη απ την αρχη ως το τελος. στο τελος την πηγαινα με φαστ φοργουορντ...


τσεκαρετε οπωσδηποτε juan de los muertos (http://www.imdb.com/title/tt1838571/?ref_=sr_1)
κουβανεζικη ζομποταινια με κωμικα στοιχεια που οσοι ειναι φαν του ειδους , ΠΡΕΠΕΙ να την εχουν δει.
επαθα λαστιχο
QUOTE(Purpurea @ Apr 16 2013, 17:59 ) *
ειδα το Silver Linings Playbook. Απ τις μεγαλυτερες μουφες που ειδα φετος, γεματη κλισε και προβλεψιμη απ την αρχη ως το τελος. στο τελος την πηγαινα με φαστ φοργουορντ...


τσεκαρετε οπωσδηποτε juan de los muertos (http://www.imdb.com/title/tt1838571/?ref_=sr_1)
κουβανεζικη ζομποταινια με κωμικα στοιχεια που οσοι ειναι φαν του ειδους , ΠΡΕΠΕΙ να την εχουν δει.

μαζι σου και στα 2!ωραιος
HLR CENATION
Eιχε το πρωτο θεμα τον Νονο και το αγορασα ,εκλπηκτικη ταινια.
HLR CENATION
Tαινιαρα το Αν του Παπακαλιατη.
j-kidd13
QUOTE(HLR CENATION @ Apr 23 2013, 14:46 ) *
Tαινιαρα το Αν του Παπακαλιατη.


To ειδα και εγω προσφατα...Κλασικος Παπακαλιατης.Ταινιαρα σε καμια περιπτωση.Με κουρασε καπως.Αλλα νταξει εχω δει και χειροτερες ταινιες...

Επισης χθες ειδα το vehicle 19(με εβαλες σε σκεψεις οταν ειπες Paul Walker,δεν ηξερα καν την ταινια).Νταξει.Απλα περασε ευχαριστα η 1,30 ωρα που κρατουσε η ταινια.Λιγο μονοτονη,αλλα βλεπεται ευχαριστα.

Ειδα και το gangster squad,το οποιο μου αρεσε αρκετα,ειχε ωραια εξελιξη,και το Django,το οποιο ηταν ο,τι καλυτερο εχω δει τελευταια,αν και για ταινια του Ταραντινο,μαλλον ειχε πολυ ομαλη και απλη εξελιξη...tongue.gif
rchos
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 23 2013, 15:27 ) *
To ειδα και εγω προσφατα...Κλασικος Παπακαλιατης.Ταινιαρα σε καμια περιπτωση.Με κουρασε καπως.Αλλα νταξει εχω δει και χειροτερες ταινιες...

Επισης χθες ειδα το vehicle 19(με εβαλες σε σκεψεις οταν ειπες Paul Walker,δεν ηξερα καν την ταινια).Νταξει.Απλα περασε ευχαριστα η 1,30 ωρα που κρατουσε η ταινια.Λιγο μονοτονη,αλλα βλεπεται ευχαριστα.

Ειδα και το gangster squad,το οποιο μου αρεσε αρκετα,ειχε ωραια εξελιξη,και το Django,το οποιο ηταν ο,τι καλυτερο εχω δει τελευταια,αν και για ταινια του Ταραντινο,μαλλον ειχε πολυ ομαλη και απλη εξελιξη...tongue.gif


Άλλοι πάνε εθνικό βλέποντας Πενθεσίλεια και άλλοι κάθονται και βλέπουν το Παπακαλιάτη...
Τι να σχολιάσεις μετά... tongue.gif
j-kidd13
QUOTE(rchos @ Apr 23 2013, 21:58 ) *
Άλλοι πάνε εθνικό βλέποντας Πενθεσίλεια και άλλοι κάθονται και βλέπουν το Παπακαλιάτη...
Τι να σχολιάσεις μετά... tongue.gif


Απαξιω να σου απαντησω...Πας να μας το παιξεις κουλτουριαρης ενεκα της φιλης...
SG3ptshooter
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 23 2013, 22:57 ) *
Πας να μας το παιξεις κουλτουριαρης ενεκα της φιλης...

Eγώ ελπίζω η φίλη να έπαιζε αυτή με το πένθος, έγκυρες κουλτουριάρικες πηγές -μακριά από μας- λένε ότι την παίζει από 8,5αρι και πάνω, αλλιώς είναι miscast.
A.CAB
Μου 'χει φάει το χρόνο το ρημάδι το Breaking Bad και δεν έχω δει πολλά πράγματα τελευταία. Για την ακρίβεια μόλις μία καλή ταινία και κάμποσες ψιλομπαρούφες.

Ο Όλυμπος Έπεσε, σωβινιστική προπαγάνδα του τελευταίου επιπέδου. Και ανοησία εννοείται. Περιέργως όμως είναι καλύτερο του τελευταίου Die Hard του οποίου είναι κλώνος.
Gangster Squad, καρτούν άτυπο ριμέικ των Αδιάφθορων, χωρίς σοβαρούς χαρακτήρες, σοβαρή πλοκή, σοβαρό σενάριο και έστω μία σοβαρή ιδέα. Πιο κλισέ πεθαίνεις. Πιο χάρτινο δεν γίνεται. Πιο κακός Σον Πεν δεν έχει υπάρξει τα τελευταία χρόνια. Κρίμα όλο αυτό το καστ που μαζεύτηκε. Πάντως ως παραγωγή ήταν πολύ καλή και παίζουν κανά δυο μπουνίδια και κανά δυο μπαμ μπουμ απολαυστικά.
Broken City, με Μαρκ Γουόλμπεργκ και Ράσελ Κρόου (και Κάθριν Ζέτα Τζόουνς σε ρόλο ημικομπάρσου). Καλούτσικη τηλεταινία. Δεν ξέρω πως βγήκε σινεμά αλλά μοιάζει με μέτριο προς καλό επεισόδιο τηλεόπτικής σειράς. Λίγο βαρετό, λίγο σοβαρό και συνολικά λίγο.

Πιο συμπαθητικό ήταν το Jack Reacher με τον Τομ Κρουζ. Τράβαγε λίγο σε διάρκεια και δεν είχε και τίποτα που δεν έχουμε ξαναδεί αλλά το στυλάκι θύμιζε αστυνομική ταινία των 70's στην καλή και μάτσο περιπέτεια των 80's στη χειρότερη. Αν προσπεράσουμε τη μαγκιά κλανια που πουλάει (σχετικά καλά) ο Κρουζ και κανά δυο σημεία τόσο κλισέ που δεν πιστεύω ότι μπορεί να έγιναν τυχαία, τότε βλέπεται αρκετά ευχάριστα.

Και η μόνη πραγματικά καλή που είδα τελευταία είναι το Valhalla Rising του Νίκολας Γουίντινγκ Ρεφν. Δηλώνω μεγάλος φαν του τύπου, δηλώνω μεγάλος φαν του Μαντς Μίκελσεν και συνολικά τη γούσταρα πολύ. Σαν ταινία του Τέρενς Μάλικ μόνο πολύ (μα πάρα πολύ) πιο βίαιη. Έχω τα θέματά μου με το έργο (δεν θεωρώ ότι για να δω μια ταινία πρεπει να γνωρίζω τη μυθολογία των Βίκινγκς αλλά τέλος πάντων....) αλλά είναι πραγματική εμπειρία. Δεν είναι για όλα τα γούστα αλλά είναι κάτι το ξεχωριστό σίγουρα.
Dwyane ''the flash'' Wade
εξαιρετικο το ΄΄τελος του δρομου'' με τους γκοσλινγκ και κουπερ.δεν εχω ξαναδει σε αλλη ταινια κατανομη πρωταγωνιστικων ρολων σε διαφορετικα επιπεδα μεσα στο ιδιο το εργο ενω προκειται για την ιδια ιστορια.το προτεινω ανεπιφυλακτα.
HLR CENATION
Mνημειο η νεα ταινεια του Σταλονε Bullet to the Head.Απολαυστικη. shot.gif
frenchman7
QUOTE(HLR CENATION @ Apr 26 2013, 11:40 ) *
Mνημειο η νεα ταινεια του Σταλονε Bullet to the Head.Απολαυστικη. shot.gif


ΈΛα ρε θηρίο! βγήκε σινεμά?

Λέγε καλή? (αντικειμενικά) tongue.gif
HLR CENATION
QUOTE(frenchman7 @ Apr 26 2013, 13:47 ) *
ΈΛα ρε θηρίο! βγήκε σινεμά?

Λέγε καλή? (αντικειμενικά) tongue.gif



Eγω απο τον φιλο μου τον Πακιστανο την αγορασα.

Φοβερη τι να λεμε τωρα.Υπεροχη. wink.gif
mixalisgate7
Iron Man 3 - Εξαιρετικό

The Guitl trip - Μέτριο

Stand Up Guys - Μέτριο
John Valthuer
Μόλις είδα το Iron Man 3 και μου άφησε μάλλον ανάμεικτα συναισθήματα. Ως ταινία δράσης, είναι εντυπωσιακή και διασκεδαστική, και συναγωνίζεται άνετα τους Avengers. Ως Iron Man, όμως, απογοητεύει, γελοιοποιώντας ουσιαστικά τον μεγαλύτερο αντίπαλο του Tony Stark. Κοντολογίς, όσοι είστε fans του comic, καλό θα ήταν να μείνετε μακριά. Οι υπόλοιποι, τρέξτε να τη δείτε και θα γουστάρετε τρελά.
mixalisgate7
QUOTE(John Valthuer @ Apr 28 2013, 22:35 ) *
Μόλις είδα το Iron Man 3 και μου άφησε μάλλον ανάμεικτα συναισθήματα. Ως ταινία δράσης, είναι εντυπωσιακή και διασκεδαστική, και συναγωνίζεται άνετα τους Avengers. Ως Iron Man, όμως, απογοητεύει, γελοιοποιώντας ουσιαστικά τον μεγαλύτερο αντίπαλο του Tony Stark. Κοντολογίς, όσοι είστε fans του comic, καλό θα ήταν να μείνετε μακριά. Οι υπόλοιποι, τρέξτε να τη δείτε και θα γουστάρετε τρελά.


Εγώ είμαι fan του comic και δεν απογοητεύτηκα,είχε πρόβλημα με τους villains κάτι το οποίο το έχουν γράψει και οι κριτικοί κινηματογράφου.
John Valthuer
QUOTE (mixalisgate7 @ Apr 28 2013, 22:42 ) *
Εγώ είμαι fan του comic και δεν απογοητεύτηκα,είχε πρόβλημα με τους villains κάτι το οποίο το έχουν γράψει και οι κριτικοί κινηματογράφου.



Κανείς δεν τους υποχρέωσε να μεταφέρουν τον Μανδαρίνο στην μεγάλη οθόνη. Ή το κάνεις και σέβεσαι τον χαρακτήρα που αναπαριστάς, ή δεν το κάνεις καθόλου. Η μέση λύση που επέλεξε η Marvel ήταν εξοργιστική.
mixalisgate7
QUOTE(John Valthuer @ Apr 28 2013, 22:46 ) *
Κανείς δεν τους υποχρέωσε να μεταφέρουν τον Μανδαρίνο στην μεγάλη οθόνη. Ή το κάνεις και σέβεσαι τον χαρακτήρα που αναπαριστάς, ή δεν το κάνεις καθόλου. Η μέση λύση που επέλεξε η Marvel ήταν εξοργιστική.


Ναι σίγουρα.
rchos
Χτες είδα το Darbareye Elly.
Σκηνοθέτης ο Asghar Farhadi που είχε σκηνοθετήσει και μια άλλη ιρανική ταινία που έχω προτείνει εδώ το A separation.

Η ταινία είναι πραγματικά πολύ δυνατή και γεμάτη συναίσθημα.

Φυσικά πρέπει να αντιληφθείς και σε αυτήν ότι τα γεγονότα διαδραματίζονται στο Ιραν και όχι σε κάποια δυτική φιλελεύθερη χώρα όπως οι περισσότερες ταινίες που βλέπουμε.

Η αγωνία για την διατήρηση της ηθικής όπως αυτή επιβάλετε από την Ιρανική κοινωνία είναι εντυπωσιακή και σε αυτή την ταινία του Farhadi.
A.CAB
Είδα το τελευταίο Iron Man και το καραγούσταρα. Για μένα το καλύτερο απ' όλα αλλά όχι στο ίδιο επίπεδο με το Avengers που με έκανε 15χρονο για δύο ώρες.
Έχει μια ανατροπή που ίσως ενοχλήσει κάποιους αλλά προσωπικά τη βρήκα πανέξυπνη και θαρραλέα. Τραβάει το χαλί κάτω απ' τα πόδια των στάνταρ κόμικ ταινιών και έχει αρκετή αλληγορία ως προς τα συμβάντα του αληθινού κόσμου. Ο Ρόμπερτ Νταουνι Τζ είναι καλύτερος από ποτέ (και αυτό είναι κάτι αν αναλογιστούμε ότι είναι εξαιρετικός σε όλα τα προηγούμενα) και δίνει ρέστα πραγματικά. Εναλλάσετε από τις δραματικές σκηνές στις κωμικές και στις σκηνές δράσης με απίστευτη ευκολία. Πατάει και σε ένα πιο έξυπνο σενάριο από τα προηγούμενα που παίζει με την ψυχολογία του αρκετά (πιο ευάλωτος και με κρίσεις πανικού μετά τα γεγονότα του Avengers) αλλά δεν χάνει ποτέ το κωμικό του τάιμινγκ. Έχει τόσο χιούμορ και πετυχημένες ατάκες που γέμιζε δυο-τρεις κανονικές κωμωδίες άνετα. Έχει και κάμποσες πολύ καλοφτιαγμένες σκηνές δράσης και πολύ μπαμ μπουμ αν και το φινάλε δεν με ξετρέλανε. Γινότανε λίγο χάος χωρίς όμως πολύ ενδιαφέρον.
Τέλος πάντων για όσους γουστάρουν τις κόμικ περιπέτειες που βγαίνουν τρεις τρεις τελευταία, νομίζω θα περάσουν μια χαρά. Εγώ το απόλαυσα.


Υ.Γ. Πολύς κόσμος δεν ξέρει τον Σέιν Μπλακ, τον σκηνοθέτη και σεναριογράφο. Μεγάλη ιστορία και έχει ένα μικρό αλλά πιστό κοινό. Επειδή είμαι παιδί των 80's και αρχές 90's, τον γνωρίζω και είμαι φαν χρόνια. Ο τύπος σχεδόν ανακάλυψε το buddy movie και τις χιουμοριστικές ατάκες εν μέσω εκρήξεων και πυροβολισμών και εδώ δίνει ρέστα. Στο φινάλε θυμίζει Φονικό Όπλο και κατά διαστήματα το χιούμορ υπερβαίνει τα πάντα. Κάποιους θα τους χαλάσει αλλά εγώ το καταευχαριστήθηκα.
thrylos7
Συμφωνώ σε κάθε λέξη, γράμμα, σημείο στίξης, κενό!
HLR CENATION
Eιδα το τελευταιο σπαιντερμαν.Μου αρεσε.
Dwyane ''the flash'' Wade
πολυ αραλικι αυτες τις μερες οποτε και φουλ ταινιες και λιωσιμο στον καναπε!!
μου αρεσε πολυ το looper και το ολο concept της ταινιας μου θυμισε κατι απο εξολοθρευτη.

εχασα τον χρονο μου με τα ''lay the favorite'', ''texas chainsaw 2013'' και ''21 jump street''.

πολυ καλο κατ'εμε το jack racher με τον τομ κρουζ,γουσταρα τρελα τις ατακες του!

συμπαθητικο χαζοεργακι θα χαρακτηριζα το ''playing for keeps'' το οποιο εχει παμπλουτο καστ!!!
priest
QUOTE(A.CAB @ May 1 2013, 15:48 ) *
Είδα το τελευταίο Iron Man και το καραγούσταρα. Για μένα το καλύτερο απ' όλα αλλά όχι στο ίδιο επίπεδο με το Avengers που με έκανε 15χρονο για δύο ώρες.
Έχει μια ανατροπή που ίσως ενοχλήσει κάποιους αλλά προσωπικά τη βρήκα πανέξυπνη και θαρραλέα. Τραβάει το χαλί κάτω απ' τα πόδια των στάνταρ κόμικ ταινιών και έχει αρκετή αλληγορία ως προς τα συμβάντα του αληθινού κόσμου. Ο Ρόμπερτ Νταουνι Τζ είναι καλύτερος από ποτέ (και αυτό είναι κάτι αν αναλογιστούμε ότι είναι εξαιρετικός σε όλα τα προηγούμενα) και δίνει ρέστα πραγματικά. Εναλλάσετε από τις δραματικές σκηνές στις κωμικές και στις σκηνές δράσης με απίστευτη ευκολία. Πατάει και σε ένα πιο έξυπνο σενάριο από τα προηγούμενα που παίζει με την ψυχολογία του αρκετά (πιο ευάλωτος και με κρίσεις πανικού μετά τα γεγονότα του Avengers) αλλά δεν χάνει ποτέ το κωμικό του τάιμινγκ. Έχει τόσο χιούμορ και πετυχημένες ατάκες που γέμιζε δυο-τρεις κανονικές κωμωδίες άνετα. Έχει και κάμποσες πολύ καλοφτιαγμένες σκηνές δράσης και πολύ μπαμ μπουμ αν και το φινάλε δεν με ξετρέλανε. Γινότανε λίγο χάος χωρίς όμως πολύ ενδιαφέρον.
Τέλος πάντων για όσους γουστάρουν τις κόμικ περιπέτειες που βγαίνουν τρεις τρεις τελευταία, νομίζω θα περάσουν μια χαρά. Εγώ το απόλαυσα.


Υ.Γ. Πολύς κόσμος δεν ξέρει τον Σέιν Μπλακ, τον σκηνοθέτη και σεναριογράφο. Μεγάλη ιστορία και έχει ένα μικρό αλλά πιστό κοινό. Επειδή είμαι παιδί των 80's και αρχές 90's, τον γνωρίζω και είμαι φαν χρόνια. Ο τύπος σχεδόν ανακάλυψε το buddy movie και τις χιουμοριστικές ατάκες εν μέσω εκρήξεων και πυροβολισμών και εδώ δίνει ρέστα. Στο φινάλε θυμίζει Φονικό Όπλο και κατά διαστήματα το χιούμορ υπερβαίνει τα πάντα. Κάποιους θα τους χαλάσει αλλά εγώ το καταευχαριστήθηκα.

θα συμφωνησω πως ηταν καλη ταινια αν και η πρωτη μου εχει κανει εξαιρετικη εντυπωση και για αυτο θα την βαλω λιγο πιο κατω.
παρολαυτα μου αρεσει που ξεφευγει απο την σοβαροφανεια των περισσοτερων αμερικανικων ταινιων με σουπερ ηρωες!αυτο την κανει να ξεχωριζει απο τις υπολοιπες χωρις να ξεφευγει απο το κλασικα απλο σεναριο με τις γνωστες αμερικανιες.

τελος θα την εβαζα πανω απο το the avengers.κατα την γνωμη μου για ενα τοσο μεγαλο μπατζετ και ενα εξαιρετικο καστ η ταινια ηταν μετρια!

τουλαχιστον ειναι πολυ καλυτερη απο το τραγικο ''the amazing spiderman''!
Dwyane ''the flash'' Wade
μου αρεσε το parker.κλασσικος στειθαμ και διαφορετικη λοπεζ.κατα τα αλλα κλασσικη αμερικανικη περιπετεια εκδικησης με πολυ ξυλο και happy end στο τελος.
frenchman7
Είδα κι εγώ το Ironman 3.

Εμένα μου φάνηκαν υπερβολικές οι χιουμοριστικές ατάκες.. Το παράκαναν...
Αλλά γενικά καλή ταινία, την είδα ευχάριστα. Ειδικά ο Μανδαρίνος..θεός..
HLR CENATION
Eιδα την οργη των τιτανων.Πολυ μου αρεσε.
Dwyane ''the flash'' Wade
dark skies... συμπαθητικο θριλερακι rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.