Help - Search - Members - Calendar
Full Version: The movie thread
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
bbplayer
θα έχουν τίποτα λογαριασμούς απλήρωτους smiley.gif

δεν το ξέρω το φιλμ αλλά Σταλόνε έχω να δω από τότε που πήγαινα Γυμνάσιο/Λύκειο και δεν το έχω σκοπό να ξαναδώ
A.CAB
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 2 2014, 21:51 ) *
http://variety.com/2014/film/news/wsj-repo...ork-1201082934/
Θα τα λένε όμορφα με το μεγάλο Gandolfini κάπου εκεί έξω.


Ο σπουδαιότερος (μετά τον Ντάνιελ Ντέι Λούις) ηθοποιός της εποχής μας. Μεγάλο κρίμα και πραγματικά στεναχωρήθηκα. Μόλις 46 χρονών με ήδη μια μεγάλη καριέρα πίσω του και με τουλάχιστον 30 χρόνια υποκριτικών θριάμβων μπροστά του που πήγαν χαμένα. Είναι τόσο άσκημο να βλέπεις τόσο ταλαντούχους ανθρώπους που τα έχουν όλα να αυτοκαταστρέφονται χωρίς λόγο.

Πέρα από τις μυθικές ερμηνείες του στο The Master και το Capote, o Χόφμαν ήταν και εξαιρετικός δευτεραγωνιστής που άνετα εκλεβε την παράσταση σε ταινίες και έμενε εύκολα στην μνήμη. Παραδείγματα το Boogie Nights, Magnolia, Punch-Drunk Love (εδώ κυριολεκτικά παίρνει την ταινία και φεύγει), Happiness, The Big Lebowski, Doubt και άλλες πολλές. Από το χοντρό χιούμορ του Along Came Polly μέχρι τον αρχικακό στο Mission Imposible 3, ο Χοφμαν ήταν ότι καλύτερο είχαν να επιδείξουν ακόμα κια μέτριες ταινίες. Δεν τον θυμάμαι ποτέ σε κακή ή μέτρια ερμηνεία.

Ένας γίγαντας της οθόνης έφυγε λοιπόν. RIP.
frenchman7
QUOTE(bbplayer @ Feb 3 2014, 00:46 ) *
θα έχουν τίποτα λογαριασμούς απλήρωτους smiley.gif

δεν το ξέρω το φιλμ αλλά Σταλόνε έχω να δω από τότε που πήγαινα Γυμνάσιο/Λύκειο και δεν το έχω σκοπό να ξαναδώ



Ο Ντενίρο μπορεί, ο Σταλονε δεν νομίζω να έχει τέτοια προβλήματα, όλα αυτά τα χρόνια έχει διαχειριστεί πολύ έξυπνα
τα brandnames που δημιούργησε (Rocky - Expendables) με αποτέλεσμα να έχει τεράστια περιουσία, είναι πολύ έξυπνος κι ας νομίζουν πολλοί το αντίθετο.. Πιο πολύ τον χαβαλέ του κάνει
gspara
QUOTE (SG3ptshooter @ Feb 2 2014, 21:51 ) *
http://variety.com/2014/film/news/wsj-repo...ork-1201082934/
Θα τα λένε όμορφα με το μεγάλο Gandolfini κάπου εκεί έξω.

Tεραστιος Gandolfini 77.gif
Πριν λιγες μερες ειδα και το Enough Said.Moναδικη ερμηνεια.Βγαζει σχεδον ολη την ταινια με ενα τριμμενο t-shirt!!!
bbplayer
QUOTE (A.CAB @ Feb 3 2014, 13:10 ) *
Ένας γίγαντας της οθόνης έφυγε λοιπόν. RIP.


μεγάλο κρίμα, θα μου λείψει. Αυτόν και τον Christopher Walken απλώς κάθομαι και τους χαζεύω. Ούτε καν με ενδιαφέρει το φιλμ. Είμαι επικεντρωμένος στο τι λένε , μέχρι και στην τελευταία τους γκριμάτσα.

Πολύ κρίμα που είχε μπλέξει σε τέτοια μονοπάτια και έφυγε νωρίς. ειλικρινά στενοχωρήθηκα

QUOTE (frenchman7 @ Feb 3 2014, 13:20 ) *
Ο Ντενίρο μπορεί, ο Σταλονε δεν νομίζω να έχει τέτοια προβλήματα, όλα αυτά τα χρόνια έχει διαχειριστεί πολύ έξυπνα
τα brandnames που δημιούργησε (Rocky - Expendables) με αποτέλεσμα να έχει τεράστια περιουσία, είναι πολύ έξυπνος κι ας νομίζουν πολλοί το αντίθετο.. Πιο πολύ τον χαβαλέ του κάνει


ναι οκ δε λέω, απλώς εγώ δεν τον αντέχω laugh.gif Η τελευταία του ταινία που είδα πρέπει να είναι το Tango & Cash
SG3ptshooter
QUOTE(gspara @ Feb 3 2014, 19:49 ) *
Tεραστιος Gandolfini 77.gif

Mεγάλη μπασκετική φώτο:
bbplayer
24.gif 24.gif 24.gif είσαι παλιοχαρακτήρας λέμε blech.gif


(Τemple από παλιά! respect)
spysta
QUOTE(A.CAB @ Feb 3 2014, 11:10 ) *
Ο σπουδαιότερος (μετά τον Ντάνιελ Ντέι Λούις) ηθοποιός της εποχής μας.

μετα τον Ντανιελ Ντει Λουις ΚΑΙ τον Σον Πεν

RIP στον πραγματικα ΣΠΟΥΔΑΙΟ Φιλιπ Σειμουρ Χοφμαν. πραγματικα κριμα sad.gif
(γ@μω τα ναρκωτικα μου γ#μω)
A.CAB
Το Grand Budapest Hotel ανέβηκε στην κορυφή των αγαπημένων μου ταινιών του Γουές Άντερσον. Όλα όσα γουστάρουμε (ή μισούμε) στο σινεμά του Άντερσον είναι εδώ στον υπερθετικό βαθμό. Άψογο καδράρισμα, σκηνογραφία υψηλώταου επιπέδου, φωτογραφία, μουσική όλα στην εντέλεια. Παίζει το μισό Χόλιγουντ (και όχι μόνο), όλοι ενταγμένοι στο ύφος του Αντερσον, όλοι εξαιρετικοί (καλύτερος όλων ο Φάινς). Φοβερό χιούμορ, μελαγχολία και στο κέντρο μια σχετικά απλή αλλά πανέμορφη ιστορία. Απολαυστικό έργο που το βλέπεις και δεν νοιώθεις το χρόνο που περνάει.

Ωραίο το Dallas Buyers Club με φοβερές ερμηνείες (αν και εγώ ακόμα υποστηρίζω Ντι Κάπριο!) και με κάποια πολύ ωραία πράγματα που είχε να πει για τις φαρμακοβιομηχανίες αλλά εν τέλη δεν δίνει κάτι παραπάνω. Ούτε φοβερά συγκινητικό είναι, ούτε φοβερά αποκαλύπτικό και γενικά ακολουθεί μια συγκεκριμένη συνταγή "βιογραφίας". Την πετυχαίνει πολύ καλά βέβαια αλλά δεν ανεβαίνει και πολλά επίπεδα.
nikolas12
4 Μαΐου και May the 4th be with you! Γνωστή η σημερινή ως Star Wars Day, οπότε ναι βλέπω το τελευταίο και αγαπημένο Star Wars: Return of the Jedi. Τελευταία είδα και το Forrest Gump, που το βρήκα πάρα πολύ ωραίο και το District 9 από το οποίο εντυπωσιάστηκα λόγω των εφέ του, αλλά και του πολύ ωραίου σεναρίου (ειδικά το τέλος ήταν πολύ όμορφο).
Magnus92
Για όλους εσάς τους συλλέκτες-σινεφίλ ,δίνω κούτρα καμιά 30ριά ταινίες σε DVD... (Τα πιο πολλά από εφημερίδες κτλ. βέβαια...)

Αν ψήνεται κανείς ας μου στείλει π.μ.
A.CAB
Έχει πέσει νέκρα στο εν λόγω τόπικ αλλά θα προσπαθησω να προτείνω μερικές πρόσφατες ταινίες μπας και μπει πάλι μπρος το σινεφίλ κίνημα. smiley.gif

Enemy με τον Τζέικ Γκιλενχαλ από το σκηνοθέτη του περσινού και φοβερού Prisoners. Εντελώς διαφορετικού είδους αλλά όχι και ύφους ταινία. Δεν είναι για όλους. Είναι πολύ δύσκολη στην αποκρυπτογράφησή της (μου πήρε 2 θεάσεις να την καταλάβω πλήρως) και θυμίζει Ντέιβιντ Λιντς. Όσοι είναι πιστοί ας προσέλθουν. Φοβερή ατμόσφαιρα, αινιγματικές ατάκες, εξαιρετικές ερμηνείες, μια απίστευτη σκηνή στο φινάλε και πολλαπλές αναγνώσεις τις ιστορίας. Σίγουρα έχει συζήτηση το πράγμα στο τέλος είτε γουστάρουμε είτε όχι.

Το τελευταίο X-Men ήταν και το καλύτερό μου. όσοι είναι φαν θα καραγουστάρουν. Πολύ πιο ώριμο και σοβαρό από τα συνήθη μπλοκμπαστερ και κομικ.

Πολύ διασκεδαστικό και το Edge of Tomorrow με τον Τομ Κρουζ. Έξυπνη ιδέα-παραλλαγή της Μέρας της Μαρμότας, πολύ θεαματικό, αρκέτα έξυπνο και φουλ διασκεδαστικό.

Ωραίος και ο Νώε για μένα. Θα διχάσει πολλούς και όλοι θα έχουν τα δίκια τους. Εγώ μετά το σοκ των πρώτων 15 λεπτών που δεν πίστευα τι κακή αντιγραφή του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών έβλεπα, μπήκα στο κλίμα, αποδέχτηκα πως η όλη ιστορία του Νώε είναι έτσι κι αλλιώς παραμύθι (και δεν περιορίζεται στο πως την ξέρουν μόνο οι Χριστιανοί) και την απόλαυσα. Θέτει κάποια πολύ όμορφα ερωτήματα για τον άνθρωπο και το ρόλο του στη Γη και έχει πολλά οικολογικά μηνύματα, μόνο που εκεί χάνει εντελώς τον έλεγχο και χτυπάει κόκκινο σ' αυτά που θέλει να πει. Νομίζω πως αξίζει πάντως.

Άθλιο το Transcendence με τον Τζόνι Ντεπ να παίζει και λίγο και να βαριέται ασύστολα. Έχει κάνει τόσους παλαβούς ρόλους στην καριέρα του τελευταία που νομίζω πως δεν μπορει να παίξει έναν φυσιολογικό άνθρωπο με τίποτα πλέον. Αν και ο Ντεπ ήταν το λιγότερο από τα προβλήματα αυτής της ταινίας.
gspara
QUOTE (A.CAB @ Jul 18 2014, 16:24 ) *
Enemy με τον Τζέικ Γκιλενχαλ από το σκηνοθέτη του περσινού και φοβερού Prisoners. Εντελώς διαφορετικού είδους αλλά όχι και ύφους ταινία. Δεν είναι για όλους. Είναι πολύ δύσκολη στην αποκρυπτογράφησή της (μου πήρε 2 θεάσεις να την καταλάβω πλήρως) και θυμίζει Ντέιβιντ Λιντς. Όσοι είναι πιστοί ας προσέλθουν. Φοβερή ατμόσφαιρα, αινιγματικές ατάκες, εξαιρετικές ερμηνείες, μια απίστευτη σκηνή στο φινάλε και πολλαπλές αναγνώσεις τις ιστορίας. Σίγουρα έχει συζήτηση το πράγμα στο τέλος είτε γουστάρουμε είτε όχι.

Eσκισες A.CAB......ταινιαρα αλλα για βοηθησε λιγο.
Εκτος απο το Prisoners μου αρεσε και το Incedies του Villenueve,αλλα το ΕΝΕΜY μου αρεσε περισσοτερο αν και λιγοτερο προβεβλημενο αλλα και δυσκολο να αποκρυπτογραφηθει,οπως πολυ σωστα λες.
Προσπαθεια αναζητησης ενος αλλου εαυτου μας που εχει οσα μας λειπουν.
Ισως οι ιστοι της ταραντουλα εχουν γεμισει το μυαλο μας και δεν μπορουμε να διακρινουμε την διπλη προσωπικοτητα.
Τρομερος ο Τζεικ!!!!!

Περιμενω και αλλες παρομειες προτασεις σου.

Eπισης μου αρεσε παρα πολυ η ερμηνεια του Colin Firth στο The Railway Man.Καλυτερος και απο το The King's Speech.
gspara
Πολυ καλος ο Tom Hardy στο 'Locke'.......μεσα σε αυτοκινητο σε ολη την διαρκειας της ταινιας!!!!
A.CAB
QUOTE(gspara @ Jul 19 2014, 14:24 ) *
Eσκισες A.CAB......ταινιαρα αλλα για βοηθησε λιγο.
Εκτος απο το Prisoners μου αρεσε και το Incedies του Villenueve,αλλα το ΕΝΕΜY μου αρεσε περισσοτερο αν και λιγοτερο προβεβλημενο αλλα και δυσκολο να αποκρυπτογραφηθει,οπως πολυ σωστα λες.
Προσπαθεια αναζητησης ενος αλλου εαυτου μας που εχει οσα μας λειπουν.
Ισως οι ιστοι της ταραντουλα εχουν γεμισει το μυαλο μας και δεν μπορουμε να διακρινουμε την διπλη προσωπικοτητα.
Τρομερος ο Τζεικ!!!!!

Περιμενω και αλλες παρομειες προτασεις σου.


Έχει πολύ συζήτηση το πράγμα, τα βασικά που έχω να πω είναι πως η κοπέλα του καθηγητή Γκιλενχαλ είναι στην ουσία φλας μπακ. Με αυτή είχε δεσμό και τράκαρε. Σκοτώθηκε αυτή, του έμεινε το σημάδι εκείνου και από 'κει τον πήρε χαμπάρι η γυναίκα του. Μετά το ατύχημα αλλάζει ζωή ώσπου ξαναβλέπει τον εαυτό του σε αυτή την ταινία και αρχίζει να ξυπνάει το παρελθόν του. Η γυναίκα του είναι η μόνη που το έχει καταλάβει γι' αυτό του λέει πως ξέρεις τι συμβάινει... Και σιγά σιγά επανέρχεται ο παλιός γυναικάς εαυτός του
Χοντρικά κάπως έτσι το είδα. Σιγά σιγά μπαίνουν τα κομμάτια σε μια σειρά αλλά νομίζω πως έχει κι άλλο ζουμί αν και αυτή η εξήγηση είναι η πιο κοντινή. Βέβαια έχω την εντύπωση πως παρελθόν και παρόν έχουν γίνει ένα. Δηλαδή είναι έτσι κατασκευασμένη η ταινία που όταν είναι καθηγητής θα μπορούσε να είναι είτε στο παρελθόν είτε στο παρόν. Αυτό φαίνεται και από την φωτογραφία που την έχει σκισμένη εκείνος αλλά ολόκληρη ο ηθοποιός.
Όπως και να έχει σπουδαία ταινία.

Παρόμοια κατάσταση είναι το Under the Skin με τη Σκάρλετ Γιοχανσον. Φοβερή ατμόσφαιρα και σκηνές που σου μένουν στο μυαλό αλλά δεν με ενθουσίασε συνολικά όσο το Enemy. Κυρίως γιατί οι ρυθμοί ήταν πιο αργοί απ' ότι ήθελα και γιατί δεν μου έμοιαζε τόσο βαθύ όσο νόμιζε ότι είναι. Ψιλοστάνταρ στόρι επιστημονικής φαντασίας απλά δοσμένο με εντελώς εκκεντρικό τρόπο. Ο σκηνοθέτης πάντως είναι μεγάλος μάστορας.

Μου άρεσε πάρα πολύ το καινούργιο Planet of the Apes. Μαζί με τους X-Men το καλύτερο μπλοκμπάστερ φέτος. Καμία σχέση με Χόλυγουντ κατάσταση όσο κι αν φαίνεται περίεργο. Ναι σε τεχνικό επίπεδο απλά δεν παίζεται (φωτογραφία, σκηνικά, μουσική και κυρίως εφέ) αλλά το βασικό του προσόν είναι η ιστορία και οι χαρακτήρες του. Οι τύποι που παίζουν τους πιθήκους θέλουν Όσκαρ! Φοβερή αλληγορία για την εποχή μας και όχι μόνο. Εξαιρετικά αντιπολεμικό και ειρηνιστικό αλλά με ώριμη σκέψη χωρίς άσπρο και μαύρο. Μου έκανε πραγματικά μεγάλη εντύπωση. Σπάνια βλέπεις μπλοκμπαστεριές που έχουν σε πρώτο πλάνο τις ιδέες και τους χαρακτήρες και όχι τα μπάπαμπούπα. Ακόμα πιο σπάνια θα δεις τέτοια ταινία που στην τελική μάχη ανθρώπων-πιθήκων δεν ξέρεις ποιον να υποστηρίξεις (γιατί και οι δύο πλευρές έχουν τα δίκια και τα άδικα τους) και κυρίως δεν ενθουσιάζεσαι με τις καταστοφές και τα εφέ αλλά ελπίζεις να μην ξεκινήσει καν η μάχη. Γιατί η ταινία έχει φροντίσει να πει ξεκάθαρα πως ο πόλεμος είναι ότι χειρότερο.
captain charisma
ειδα το σπαιντερμαν 2 αφου μπηκα στο κοπο να το κατεβασω...η ταινια κραταει 2 ωρες κ ενα τεταρτο..με απογοητευσε γιατι σχεδον σ ολη τη ταινια μονο μπλα μπλα και μελοδραμα εχει...δραση και μαχες πολυ λιγες..ενος λεπτου...περιμενα να δειξει περισσοτερο τον ελεκτρο και το green goblin...στο πρωτο πιο πολυ δραση ειχε..στη 3 ταινια απ οτι διαβαζω θα αναμετρηθει με 6 αντιπαλους οποτε περιμενω πολυ περισσοτερα πραγματα στο τομεα της δρασης...

το χ-μεν ειχα δει στο σινεμα πριν κανα μηνα και μου αρεσε πολυ..

το καπτεν αμερικα 2 παλι δεν μου αρεσε...

γενικα εχω την απαιτηση σ τετοιες ταινιες να εχει περισσοτερο δραση κ λιγοτερο μπλα μπλα...
redleg7
QUOTE (gspara @ Jul 19 2014, 14:24 ) *
Eπισης μου αρεσε παρα πολυ η ερμηνεια του Colin Firth στο The Railway Man.Καλυτερος και απο το The King's Speech.

Ωραιος.Ειδα το ποστ σου και εκατσα και το παρακολουθησα.Δεν εκανε κοιλια καθολου το εργο.Και η ερμηνεια του Firth παρα πολυ καλη.
SG3ptshooter


biggrin.gif
A.CAB
Είδα 2 πολύ ωραίες ταινίες. Μία σπίτι και μία στο σινεμά.
Σπίτι το Only Lovers Left Alive του Τζιμ Τζάρμους. Φοβερή ατμόσφαιρα μελαγχολίας, αρκετές πινελιές χιούμορ, απίστευτο στυλιζάρισμα, φοβερή μουσική (Τζάρμους είναι άλλωστε), ένα εξαιρετικό πρωταγωνιστικό δίδυμο και όπως πάντα η cool ματιά του Τζαρμους. Απολαυστικό, μετανιώνω που δεν το είδα στις αίθουσες.

Και στο σινεμά είδα την τελευταία ολοκληρωμένη ταινία του γίγαντα Φίλιπ Σέιμουρ Χοφμαν το A Most Wanted Man. Αξίζει και με το παραπάνω. Όχι μόνο για το Χοφμαν που παίζει και το Γερμανό κατάσκοπο με μεγάλη άνεση αλλά για την εξαιρετική πλοκή, την ατμόσφαιρα μελαγχολίας και αβεβαιότητας και για την καθαρότητα σκέψης πάνω στο ευαίσθητο θέμα της τρομοκρατίας. Βέβαια στηρίζεται σε βιβλίο του Τζον Λε Καρέ οπότε λογικό είναι ν' αξίζει.

gspara
QUOTE (A.CAB @ Oct 1 2014, 13:51 ) *
Είδα 2 πολύ ωραίες ταινίες. Μία σπίτι και μία στο σινεμά.
Σπίτι το Only Lovers Left Alive του Τζιμ Τζάρμους. Φοβερή ατμόσφαιρα μελαγχολίας, αρκετές πινελιές χιούμορ, απίστευτο στυλιζάρισμα, φοβερή μουσική (Τζάρμους είναι άλλωστε), ένα εξαιρετικό πρωταγωνιστικό δίδυμο και όπως πάντα η cool ματιά του Τζαρμους. Απολαυστικό, μετανιώνω που δεν το είδα στις αίθουσες.

Και στο σινεμά είδα την τελευταία ολοκληρωμένη ταινία του γίγαντα Φίλιπ Σέιμουρ Χοφμαν το A Most Wanted Man. Αξίζει και με το παραπάνω. Όχι μόνο για το Χοφμαν που παίζει και το Γερμανό κατάσκοπο με μεγάλη άνεση αλλά για την εξαιρετική πλοκή, την ατμόσφαιρα μελαγχολίας και αβεβαιότητας και για την καθαρότητα σκέψης πάνω στο ευαίσθητο θέμα της τρομοκρατίας. Βέβαια στηρίζεται σε βιβλίο του Τζον Λε Καρέ οπότε λογικό είναι ν' αξίζει.

Ομολογω οτι το Only Lovers Left Alive δεν με ενθουσιασε τοσο οσο εσενα.Μαλλον το αδικησα ομως,για να το λες θα κανω 2η αποπειρα.

Μου αρεσε παρα πολυ το Starred Up(Γροθιες Στους Τοιχους) που παιζετε απο σημερα στους κινηματογραφους.
Κλειστοφοβικο και ρεαλιστικα σκληρο.Αποκαλυψη ο νεαρος Τζακ Ο'Κονελ.
Οπως παντα Τεραστιος Μπεν Μεντελσον 77.gif
nikolas12
QUOTE(captain charisma @ Aug 12 2014, 16:35 ) *
ειδα το σπαιντερμαν 2 αφου μπηκα στο κοπο να το κατεβασω...η ταινια κραταει 2 ωρες κ ενα τεταρτο..με απογοητευσε γιατι σχεδον σ ολη τη ταινια μονο μπλα μπλα και μελοδραμα εχει...δραση και μαχες πολυ λιγες..ενος λεπτου...περιμενα να δειξει περισσοτερο τον ελεκτρο και το green goblin...στο πρωτο πιο πολυ δραση ειχε..στη 3 ταινια απ οτι διαβαζω θα αναμετρηθει με 6 αντιπαλους οποτε περιμενω πολυ περισσοτερα πραγματα στο τομεα της δρασης...

το χ-μεν ειχα δει στο σινεμα πριν κανα μηνα και μου αρεσε πολυ..

το καπτεν αμερικα 2 παλι δεν μου αρεσε...

γενικα εχω την απαιτηση σ τετοιες ταινιες να εχει περισσοτερο δραση κ λιγοτερο μπλα μπλα...


Αν και έχασα λίγη από την αγωνία μου για να δω το Amazing Spiderman με αυτό το ποστ, μπορείς να μου πεις που το βρήκες και το κατέβασες; Το έχω ψάξει παντού και δεν το βρίσκω πουθενά. Δεν ξέρω πως γίνεται να μην έχει ανέβει σε κανένα site, αλλά δεν το βρίσκω. Το X-Men πρέπει να είναι πολύ καλό, θα το δω σήμερα ή τις προσεχείς μέρες.
Το The Wolverine που είδα πρόσφατα πάντως δε με ενθουσίασε, παρά το ότι αφορούσε τον αγαπημένο μου ήρωα.
Zoys
Αν και δεν είμαι φαν ή ειδικός των super-hero-movies μπορώ να πω ότι το Amazing Spiderman 2 ήταν τραγικό.
mixalisgate7
QUOTE(nikolas12 @ Oct 3 2014, 21:12 ) *
Το X-Men πρέπει να είναι πολύ καλό, θα το δω σήμερα ή τις προσεχείς μέρες.


Το X-Men: Days of Future Past είναι η καλύτερη ταινία του franchise.
captain charisma
φυσικα κ ειναι η καλυτερη ταινια γιατι διορθωσαν και καποια λαθη απο το x-men 3 οπου σκοτωνονται βασικοι πρωταγωνιστες..βεβαια εκεινη τη ταινια το εγραψε αλλος το σεναριο και δν ειχε καμια σχεση με τις 2 πρωτες ταινιες...φανταζομαι το x-men apocalypse θα ειναι πολυ καλο..

nikolas12
Εξαιρετική ταινία το Days of Future Past. Χτυπάει το X2 για μένα στην πρωτιά της καλύτερης ταινίας του franchise. Είναι φοβερό επίσης που γυρίζουν πολλοί ηθοποιοί της τριλογίας.
Το κακό για μένα είναι κάποια σεναριακά κενά που αφήνει η Marvel γενικά.
Εδώ πρέπει να πω πως είμαι τεράστιος X-men geek. Ειδικά για τον Γούλβεριν ξέρω τα πάντα, αλλά κι από X-men δεν πάω πίσω. Τα σεναριακά κενά που βρήκα (και μπορεί να κάνω λάθος σε όλα και να μη το κατάλαβα, οπότε διορθώστε με) είναι τα εξής. Πρώτον πως γίνεται ο καθηγητής να ζει και ο Magneto να έχει τις δυνάμεις του. Δεύτερον πως γίνεται η Μυστίκ το 1960-1970 να είναι κοπέλα και 40χρονη γυναίκα στα μέσα των 00s (στο The Last Stand λέω που θεωρητικά έπρεπε να είναι σιτεμένη σαν τους άλλους 2) και δεν αναγνωρίζεται καμία σχέση μεταξύ αυτής και του καθηγητή. Και τρίτο και βασικότερο. Στο X-men Origins μαθαίνουμε πως οι λεπίδες του Wolverine ενισχύονται με αδαμάντιο από τον Στράικερ στις αρχές των 70s (κάτι που ερχόταν ήδη σε αντίθεση χρονολογικά με την τριλογία που έλεγε ότι ήταν 15 χρόνια πριν τα γεγονότα της, δηλαδή στα τέλη των 80s). Εδώ βλέπουμε τον Στράικερ ξανά διαφορετικό, πιο νέο απ' ότι στο Origins και μάλιστα ο Wolverine δεν πέφτει στα χέρια αυτουνού, αλλά της Μυστίκ στο τέλος. Εκεί μπέρδεψα τα μπούτια μου. Επίσης θέλω να μας εξηγήσουν πως τελικά έζησαν ο Κύκλωπας με την Τζην στο τέλος.
Anyway περιμένω με αγωνία την επόμενη ταινία.
mixalisgate7
QUOTE(nikolas12 @ Oct 4 2014, 02:14 ) *
Το κακό για μένα είναι κάποια σεναριακά κενά που αφήνει η Marvel γενικά.


Τα δικαιώματα των X-Men είναι στην 20th Century Fox,όπως και των Fantastic Four.
nikolas12
Σωστός, το μπέρδεψα με τα κόμιξ.
A.CAB
QUOTE(nikolas12 @ Oct 4 2014, 02:14 ) *
Εξαιρετική ταινία το Days of Future Past. Χτυπάει το X2 για μένα στην πρωτιά της καλύτερης ταινίας του franchise. Είναι φοβερό επίσης που γυρίζουν πολλοί ηθοποιοί της τριλογίας.
Το κακό για μένα είναι κάποια σεναριακά κενά που αφήνει η Marvel γενικά.
Εδώ πρέπει να πω πως είμαι τεράστιος X-men geek. Ειδικά για τον Γούλβεριν ξέρω τα πάντα, αλλά κι από X-men δεν πάω πίσω. Τα σεναριακά κενά που βρήκα (και μπορεί να κάνω λάθος σε όλα και να μη το κατάλαβα, οπότε διορθώστε με) είναι τα εξής. Πρώτον πως γίνεται ο καθηγητής να ζει και ο Magneto να έχει τις δυνάμεις του. Δεύτερον πως γίνεται η Μυστίκ το 1960-1970 να είναι κοπέλα και 40χρονη γυναίκα στα μέσα των 00s (στο The Last Stand λέω που θεωρητικά έπρεπε να είναι σιτεμένη σαν τους άλλους 2) και δεν αναγνωρίζεται καμία σχέση μεταξύ αυτής και του καθηγητή. Και τρίτο και βασικότερο. Στο X-men Origins μαθαίνουμε πως οι λεπίδες του Wolverine ενισχύονται με αδαμάντιο από τον Στράικερ στις αρχές των 70s (κάτι που ερχόταν ήδη σε αντίθεση χρονολογικά με την τριλογία που έλεγε ότι ήταν 15 χρόνια πριν τα γεγονότα της, δηλαδή στα τέλη των 80s). Εδώ βλέπουμε τον Στράικερ ξανά διαφορετικό, πιο νέο απ' ότι στο Origins και μάλιστα ο Wolverine δεν πέφτει στα χέρια αυτουνού, αλλά της Μυστίκ στο τέλος. Εκεί μπέρδεψα τα μπούτια μου. Επίσης θέλω να μας εξηγήσουν πως τελικά έζησαν ο Κύκλωπας με την Τζην στο τέλος.
Anyway περιμένω με αγωνία την επόμενη ταινία.


Νοιώθω μεγάλος geek αλλά επειδή οι X-Men είναι η αγαπημένη μου σειρά ταινιών σε σύνολο και επειδή τις ξαναείδα όλες πρόσφατα, θα προσπαθήσω να σου απαντήσω μερικές απορίες.

Καταρχήν ο Μαγκνέτο στην τελευταία σκηνή του 3ου X-Men φαίνεται να ανακτά τις δυνάμεις του. Άρα στο τελευταίο X-Men είναι λογικό να τις έχει πάλι όλες. Τώρα ο Xavier δεν έχω ιδέα. Δεν το εξηγεί και μεταξύ μας καλά κάνει (το τρίτο μέρος πρέπει να σβηστεί και μαγκιά τους που το κατάφεραν).

Η Mystic έχει κύτταρα που αργούν να καταστραφούν και εμποδίζει τη γήρανσή της. Της το λέει ξεκάθα ο Beast στο X-Men:First Class.

Για το τρίτο σκέλος έχεις μεγάλο δίκιο αλλά δεν ξέρουμε αν ο Γούλβεριν έχει αδαμάντιο στο φινάλε ή όχι. Αλλά έστω κι έτσι απ' ότι διάβασα σε μια συνέντευξη του σεναριογράφου σε συνδιασμό με κάτι που λέει ο Beast στην ταινία (πως γίνονται οι κύκλοι αν πετάξεις μια πέτρα στο νερό και πως μπορεί τελικά ότι και να κάνουμε η μοίρα μας να είναι προδιαγεγραμένη) νομίζω πως ακολουθούν την εξήγηση πως τα γεγονότα που μεσολάβησαν πλέον στη νέα χρονολογική σειρά δεν ήταν ίδια όσο η αυθεντική αλλά παρεμφερή. Οπότε η Ζιν Γκρέι έχει κόκκινα μαλλιά οπότε παίζει να έχει γίνει Φοίνικας, ο Γούλβεριν παίζει να έχει αδαμάντιο αλλά να το απέκτισε αργότερα ή με άλλο τρόπο, ο Κύπλωπας τη γλύτωσε όπως και ο Καθηγητής κτλ.

Γενικά πολύ έξυμνη πατέντα για να σεβαστούν τις παλιότερες ταινίες, να κρατήσουν ότι γουστάρανε και να στείλουν ότι ήταν λάθος. Δοσμένα με έξυπνο (και όσο γίνεται) πιστευτό τρόπο.
nikolas12
QUOTE(A.CAB @ Oct 4 2014, 04:36 ) *
Νοιώθω μεγάλος geek αλλά επειδή οι X-Men είναι η αγαπημένη μου σειρά ταινιών σε σύνολο και επειδή τις ξαναείδα όλες πρόσφατα, θα προσπαθήσω να σου απαντήσω μερικές απορίες.

Καταρχήν ο Μαγκνέτο στην τελευταία σκηνή του 3ου X-Men φαίνεται να ανακτά τις δυνάμεις του. Άρα στο τελευταίο X-Men είναι λογικό να τις έχει πάλι όλες. Τώρα ο Xavier δεν έχω ιδέα. Δεν το εξηγεί και μεταξύ μας καλά κάνει (το τρίτο μέρος πρέπει να σβηστεί και μαγκιά τους που το κατάφεραν).

Η Mystic έχει κύτταρα που αργούν να καταστραφούν και εμποδίζει τη γήρανσή της. Της το λέει ξεκάθα ο Beast στο X-Men:First Class.

Για το τρίτο σκέλος έχεις μεγάλο δίκιο αλλά δεν ξέρουμε αν ο Γούλβεριν έχει αδαμάντιο στο φινάλε ή όχι. Αλλά έστω κι έτσι απ' ότι διάβασα σε μια συνέντευξη του σεναριογράφου σε συνδιασμό με κάτι που λέει ο Beast στην ταινία (πως γίνονται οι κύκλοι αν πετάξεις μια πέτρα στο νερό και πως μπορεί τελικά ότι και να κάνουμε η μοίρα μας να είναι προδιαγεγραμένη) νομίζω πως ακολουθούν την εξήγηση πως τα γεγονότα που μεσολάβησαν πλέον στη νέα χρονολογική σειρά δεν ήταν ίδια όσο η αυθεντική αλλά παρεμφερή. Οπότε η Ζιν Γκρέι έχει κόκκινα μαλλιά οπότε παίζει να έχει γίνει Φοίνικας, ο Γούλβεριν παίζει να έχει αδαμάντιο αλλά να το απέκτισε αργότερα ή με άλλο τρόπο, ο Κύπλωπας τη γλύτωσε όπως και ο Καθηγητής κτλ.

Γενικά πολύ έξυμνη πατέντα για να σεβαστούν τις παλιότερες ταινίες, να κρατήσουν ότι γουστάρανε και να στείλουν ότι ήταν λάθος. Δοσμένα με έξυπνο (και όσο γίνεται) πιστευτό τρόπο.


Διαφωτιστικό ποστ. Το πρώτο το θυμάμαι στο τέλος, αλλά δε θυμόμουν ότι είχε ανακτήσει πλήρως τις δυνάμεις, αλλά μόνο ένα μικρό μέρος. Το δεύτερο ισχύει και το είχα ξεχάσει τελείως.
Πάντως είναι όντως πολύ έξυπνο που κράτησαν τα στοιχεία που γουστάραμε και θέλαμε να μείνουν και μόνο πολύ ψαγμένοι στις παλιές ταινίες τα πρόσεξαν και πραγματικά έδωσαν μία εξαιρετική ταινία. Πλέον ξεκινάνε από μία νέα βάση θα έλεγα για μερικές ταινίες ακόμα, αρκεί να μη γίνουν λάθη όπως στο The Last Stand (που άποψη δράσης το καραγουστάρω, αλλά σεναριακά είχε αρκετά μελανά σημεία).
nikolas12
Αφού είδα και το Amazing Spiderman 2 θα πω τα εξής. Πρώτον θεωρώ ότι ο Spiderman είναι ο Batman της Marvel, δηλαδή έχει τους πιο γαμάτους κακούς. Μου αρέσει που κακούς που δεν προλάβαμε να δούμε στην πρώτη τριλογία όπως ο Lizard και ο Electro, τους βλέπουμε τώρα σε αυτή τη σειρά ταινιών.
Στα καλά στοιχεία των κακών θεωρώ πως έγινε πολύ καλό κάστινγκ για τον Χάρι, αφού βγάζει αυτό το στοιχείο του περίεργου και "πειραγμένου" που μου αρέσει και στον Green Goblin. Επίσης μου άρεσε η αφροαμερικανική έκδοση του Electro, που ήταν όλος μπλε αντί να φοράει την πράσινη και κίτρινη στολή των κόμιξ.
Στα στοιχεία που δε μου άρεσαν στους κακούς. Ο Electro συμπαθούσε τον Spiderman, γιατί του έσωσε τη ζωή και τον αντιπάθησε σε ένα λεπτό, γιατί φαινόταν ο Spiderman στις γιγαντοοθόνες αντί για εκείνον. Lame! Επιπλέον o Green Goblin παίρνει τη μορφή του ούτε 30-35 λεπτά πριν το τέλος της ταινίας και πριν από αυτό ο Χάρι έχει φανεί μάξιμουμ κανά 10λεπτο. Ούτε στην πρώτη ταινία φάνηκε πολύ. Γενικά το origin story του Green Goblin που στην πρώτη τριλογία ήταν καταπληκτικό, γιατί στήθηκε πολύ ωραία σε 3 ταινίες, τώρα χωλαίνει αρκετά. Και τέλος οι μάχες. Ο Goblin είχε μία μάχη και πριν από αυτήν δεν είδαμε καν αν ήταν επικίνδυνος. Ο Electro που μας έπεισαν ότι είναι παντοδύναμος έχασε στο 2λεπτο και τις 2 φορές. Η δράση είναι ελλειπέστατη και κυρίως έμφαση δίνεται στα σχεσιακά του Peter και όχι στο τι θα γίνει με τους κακούς. Ειλικρινά το Spiderman 3 έχει ακούσει τα μύρια όσα, αλλά μας πρόσφερε μία εκπληκτική τελική μάχη (συν πολλές καλές μέσα στην ταινία) και ένα συγκινητικό τέλος. Εδώ έχουμε ακριβώς τα ίδια μέσα στην ταινία, οι μάχες είναι 2-3 και πολύ μικρές και το μόνο που έχουμε είναι το συγκινητικό τέλος. Α και μου άρεσε η πιο σύγχρονη εκδοχή του Rhino στο τέλος και ελπίζω να ανήκει στους κακούς του 3 που θα αργήσει να βγει. Εν κατακλείδει η ταινία δεν ήταν όσο τέλεια την περίμενα, μου πρόσφερε ένα ψυχαγωγικό δίωρο, αλλά στο 3 περιμένω πολύ περισσότερα από άποψη κακών και δράσης.
mixalisgate7
QUOTE(nikolas12 @ Oct 5 2014, 17:59 ) *
Α και μου άρεσε η πιο σύγχρονη εκδοχή του Rhino στο τέλος και ελπίζω να ανήκει στους κακούς του 3 που θα αργήσει να βγει. Εν κατακλείδει η ταινία δεν ήταν όσο τέλεια την περίμενα, μου πρόσφερε ένα ψυχαγωγικό δίωρο, αλλά στο 3 περιμένω πολύ περισσότερα από άποψη κακών και δράσης.


Από villain προς το παρόν έχει ακουστεί μόνο ο Lizard για το 3.
nikolas12
QUOTE(mixalisgate7 @ Oct 5 2014, 19:24 ) *
Από villain προς το παρόν έχει ακουστεί μόνο ο Lizard για το 3.


Κοίτα γενικά θα βγει σε 4 χρόνια, οπότε λογικό να μην ξέρουμε. Ελπίζω να μην είναι ξανά ο Lizard, αφού τον είδαμε ήδη. O Spiderman έχει πολλούς κακούς από τα κόμιξ που θα ήθελα να δω σε ταινία. Θα μου άρεσε να δω τον Rhino, αφού ένα μόλις 3λεπτο στο τέλος δε μου φτάνει για έναν από τους κυριότερους κακούς των κόμιξ. Επίσης θα ήθελα πάρα πολύ να δω τον Venom, αφού θεωρώ ότι στο Spiderman 3 δεν τον είδαμε αρκετά.
mixalisgate7
QUOTE(nikolas12 @ Oct 6 2014, 02:35 ) *
Επίσης θα ήθελα πάρα πολύ να δω τον Venom, αφού θεωρώ ότι στο Spiderman 3 δεν τον είδαμε αρκετά.


Οι The Sinister Six και ο Venom θα τους δούμε σε spin off ταινίες.
A.CAB
Ταινιάρα το Gone Girl του τεράστιου Ντέιβιντ Φιντσερ. Χτίζει μεθοδικά και με ακρίβεια το σασπένς, ξεδιπλώνει την εντυπωσιακή πλοκή του με μαεστρικό τρόπο ενώ σαρκάζει και σχολιάζει τους πάντες και τα πάντα. Παίζει με αλάνθαστο μάτι γύρω από το φαίνεσθαι και είναι των πραγμάτων σαν νέος Χιτσκοκ μόνο που δεν μένει στο θρίλερ και μπαίνει στον κοινωνικό σχολιασμό και τη σάτιρα, πάντα σε σωστές δόσεις. Το πανέμορφο σπίτι στα προάστια, με το πανέμορφο ζευγάρι που όλα δείχνουν τέλεια απ' έξω είναι σαπίλα σκέτη μέσα. Άλλο δείχνουν οι χαρακτήρες και άλλο είναι. Δεν ξέρεις τι διάολο σκέφτεται ο (ή η) σύζυγός σου όταν σε κοιτάζει και τι κρύβει. Και πάνω απ' όλα αλλιώς μας τα πλασάρουν τα μίντια και αλλιώς είναι τα πράγματα αλλά η κοινή γνώμη πάει και έρχεται όπως τους τα πασάρουν. Σαν αναγνώστες της Πράσινης και του Γαύρου έναν πράγμα. Ο γάμος σαν ένα διαρκές πεδίο μάχης. Η Ρόζαμουντ Πάικ πάει καρφί για τα Όσκαρ. Δεν ξέρω αν θα το πάρει αλλά η υποψηφιότητα είναι πέρα από σίγουρη. Μιλάμε για μεγάλη ερμηνεία. Πολύ καλός και ο Μπεν Άφλεκ περιέργως αν και ο ρόλος του ταίριαζε κουτί. Έχει τη βλακόφατσα κατά διαστήματα που θες να τον χαστουκίσεις. Η αδερφή του και η μπατσίνα εξαιρετικές επίσης. Μέγιστος Φίντσερ που ενώνει το σασπένς ενός δυνατού θρίλερ, με τον κοινωνικό σχολιασμό και τη σάτιρα (πολύ μαυρο χιούμορ και αμήχανο γέλιο), με τον Χιτσκοκ αλλά και με το τρας του στυλ Βασικό Ένστικτο. Έχω ενά - δυο θεματάκια αλλά είναι τόσο καλοφτιαγμένο, χορταστικό και απολαυστικό που αξίζει και με το παραπάνω.

Μάπα μεγάλη το Sex Tape με την Κάμερον Ντίαζ. Πιο safe και συντηριτική δεν γίνεται. Αν ήταν αστεία κάτι γινόταν αλλά μπα...
HLR CENATION
Μ αρεσε το sex tape.Μια ωραια ταινιουλα για να χαλαρωσεις.
Καλη η απαγωγη με τον Νικολας Κειντζ.
Εξαιρετικη η διερμηνεας με την Νικολ Κιντμαν.
Επισης ειδα ακομα μια με την Νικολ Κιντμαν και τον Νικολας Κειντζ που ηταν τραγικη.
gspara
Kαταπληκτικο το 'IDA' στην επιστροφη του Παβλικοφσκι μετα το μετριοτατο Ή Γυναικα Του 5ου'.
Η τεχνη του κινηματογραφου σε ολο της το μεγαλειο......εξαιρετικη ασπρομαυρη φωτογραφια.

Καλο και το 'BOYHOOD' αν και ειχα μεγαλυτερες προσδοκιες μετα τις διθυραμβικες κριτικες.Κουραστικη και η 3ωρη διαρκεια.
Rated: (en)joy
QUOTE (gspara @ Nov 3 2014, 17:47 ) *
Καλο και το 'BOYHOOD' αν και ειχα μεγαλυτερες προσδοκιες μετα τις διθυραμβικες κριτικες.Κουραστικη και η 3ωρη διαρκεια.

Μολις ειδα το trailer. Φοβερη η κεντρικη ιδεα του φιλμ, αναμφιβολα συνιστα επιτυχια που καταφεραν να την ολοκληρωσουν, προσωπικα με προιδεαζει για ενα σκηνοθετικο επιτευγμα πριν ακομα παρακολουθησω την ταινια και Richard Linklater στη σκηνοθεσια. thumbsup.gif Αυτος δεν ειναι που εκανε την πολυ καλη τριλογια before sunrise παλι με τον Ιθαν Χωκ;
aegeansheed
QUOTE(A.CAB @ Oct 11 2014, 12:18 ) *
Ταινιάρα το Gone Girl του τεράστιου Ντέιβιντ Φιντσερ. Χτίζει μεθοδικά και με ακρίβεια το σασπένς, ξεδιπλώνει την εντυπωσιακή πλοκή του με μαεστρικό τρόπο ενώ σαρκάζει και σχολιάζει τους πάντες και τα πάντα.


Και με έκανε να ξανασχοληθώ με το Bitter Moon του Polanski, που είχα χρόνια να δω.

QUOTE(gspara @ Nov 3 2014, 17:47 ) *
Καλο και το 'BOYHOOD' αν και ειχα μεγαλυτερες προσδοκιες μετα τις διθυραμβικες κριτικες.Κουραστικη και η 3ωρη διαρκεια.


Περίμενα περισσότερα από τον τίτλο. Περισσότερες στιγμές που να αποτυπώνουν πιο έντονα τα συναισθήματα ενός "μεγαλώματος". Ενδιαφέροντα στοιχεία σχετικά με τους ρόλους των γονέων στο μεγάλωμα ενός παιδιού και τη διαμόρφωση του χαρακτήρα του. Ο Hawk είναι φοβερά γήινος, εκφραστικός και real στον ρόλο του διαζευγμένου πατέρα που αγαπά τα παιδιά του όσο την ατομική του ελευθερία. Πολύ καλή ερμηνεία, εμφανίζεται και λειτουργεί ως "φάρος" σε διάφορες φάσεις του μεγαλώματος του πιτσιρικά, ώστε να καταλάβει ποιος είναι και που βαδίζει. Δυνατές στιγμές σε διάφορες οικογενειακές καταστάσεις, που όσοι έχουν ζήσει έντονο χωρισμό ή διαμάχες στο σπίτι ως παιδιά, είναι σίγουρο ότι θα ξαναθυμηθούν.
SG3ptshooter
Στηρίζω και Ida και Boyhood, είναι απ' τις πολύ καλές alt ταινίες της σεζόν. Αλλά 1.είναι για φλώρους, όποιος έχει αφίσα Αναλώσιμων - θεωρεί top του Marty το λυκόπουλο ας το σκεφτεί και 2. είναι κρίμα ο Linklater να το σηκώσει με αυτήν -αν μας κάτσει, παρά το hype αμφιβάλλω- όταν έχει τουλάχιστον 3 καλύτερες κατ' εμέ κι ενώ δεν τις έχω δει καν όλες. Aν και δεν είναι κρίμα να το σηκώσει ο hyperLink, σε κανένα σύμπαν.

Inarritu ή PTA; Θα πάρει Oscar A' Ανδρικού ρόλου ο Steve o Carellης όντως; Να παίξω Leviathan καλύτερη ξενόγλωσση στο στοίχημα ή πάλι δε θα δει κανείς Zvyagintsev, τον Pavel Datsyuk του σύγχρονου κινηματογράφου and I do NOT say that lightly.... Γιατί δε βγαίνει ο A.CAB στο τηλέφωνο; Θα ρίξουμε 20 στο χρέπι του Armani παράμεθαύριο; Ερωτήματα πολλά.
A.CAB
QUOTE(SG3ptshooter @ Nov 4 2014, 13:48 ) *
Inarritu ή PTA; Θα πάρει Oscar A' Ανδρικού ρόλου ο Steve o Carellης όντως; Να παίξω Leviathan καλύτερη ξενόγλωσση στο στοίχημα ή πάλι δε θα δει κανείς Zvyagintsev, τον Pavel Datsyuk του σύγχρονου κινηματογράφου and I do NOT say that lightly.... Γιατί δε βγαίνει ο A.CAB στο τηλέφωνο; Θα ρίξουμε 20 στο χρέπι του Armani παράμεθαύριο; Ερωτήματα πολλά.


Προσωπικά μιλώντας εννοείται PTA και ας γουστάρω με χίλια και τον Μεξικανό. Είναι και οι δύο απ' τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες αλλά φέτος ο Ιναρίτου λογικά θα πάει για πολλά ενώ ο Άντερσον λογικά για τίποτα. Δεν έχω δει τις ταινίες τους βέβαια αλλά από όσα ακούγονται. Για το Birdman λένε όλοι τα καλύτερα και ο Κίτον παίζει να 'ναι και το φαβορί. Και όσοι έχουν δει το (επικότατο) τρέιλερ του PTA μπορούν να καταλάβουν πως ο νεο-Λεμπόφσκι που βγάζει δεν είναι ταινία για Όσκαρ. Και μόνο που ο πρωταγωνιστής είναι μαστούρης, κόβεται από οποιαδήποτε πιθανότητα. Βέβαια εμένα μου έκανε ως ένα απ' τα πιο αστεία τρέλερ που έχω δει εδώ και χρόνια όπότε fuck the Oscars.
Πάντως πάλι μακελειό θα γίνει στα Όσκαρ για τον αντρικό ρόλο. Κίτον, Κάρελ, ο τυπάς που κάνει τον Χώκινς, ο Κιουμπερτέτοιος που κάνει το Σέρλοκ και τον κακό στο Σταρ Τρεκ και ο Γκίλενχαλ θα κονταροχτυπηθούν. Κι ακόμα είναι νωρίς.
Στα ξενόγλωσσα δεν έχω ιδέα. Αφού δεν έβγαλε τίποτα ο Χάνεκε για να τους κάνει πλάκα όλα παίζονται. Ο Ρώσος όμως παραφαίνεται βαρύς για όσκαρ.
SG3ptshooter
QUOTE(A.CAB @ Nov 4 2014, 17:40 ) *
Προσωπικά μιλώντας εννοείται PTA και ας γουστάρω με χίλια και τον Μεξικανό. Είναι και οι δύο απ' τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες αλλά φέτος ο Ιναρίτου λογικά θα πάει για πολλά ενώ ο Άντερσον λογικά για τίποτα. Δεν έχω δει τις ταινίες τους βέβαια αλλά από όσα ακούγονται. Για το Birdman λένε όλοι τα καλύτερα και ο Κίτον παίζει να 'ναι και το φαβορί. Και όσοι έχουν δει το (επικότατο) τρέιλερ του PTA μπορούν να καταλάβουν πως ο νεο-Λεμπόφσκι που βγάζει δεν είναι ταινία για Όσκαρ. Και μόνο που ο πρωταγωνιστής είναι μαστούρης, κόβεται από οποιαδήποτε πιθανότητα. Βέβαια εμένα μου έκανε ως ένα απ' τα πιο αστεία τρέλερ που έχω δει εδώ και χρόνια όπότε fuck the Oscars.
Πάντως πάλι μακελειό θα γίνει στα Όσκαρ για τον αντρικό ρόλο. Κίτον, Κάρελ, ο τυπάς που κάνει τον Χώκινς, ο Κιουμπερτέτοιος που κάνει το Σέρλοκ και τον κακό στο Σταρ Τρεκ και ο Γκίλενχαλ θα κονταροχτυπηθούν. Κι ακόμα είναι νωρίς.
Στα ξενόγλωσσα δεν έχω ιδέα. Αφού δεν έβγαλε τίποτα ο Χάνεκε για να τους κάνει πλάκα όλα παίζονται. Ο Ρώσος όμως παραφαίνεται βαρύς για όσκαρ.

-Καμιά 20αριά posts πριν το χω βάλει κι εγώ το trailer του Inherent Vice.
-Σίγουρα θα είναι ενδιαφέρον και το Nightcrawler, έχει ένα vibe που σου κινεί το ενδιαφέρον ό,τι έχω δει.
-Κι ο Αυστριακός δεν είναι πούπουλο, οπότε υπάρχει ελπίδα. Τρεις ταινίες έχει βγάλει ο Ρώσος, έχω δει τις 2 που θεωρούνται καλές και είμαι fan, εξίσου καλή θεωρούν πολλοί και τη φετινή, λέγεται.
HLR CENATION
Υποθεση Τομας Κραουν,...απολαυστικη ταινια με Πιρς Μπροσναν,Ρενε Ρουσο.
frenchman7
Είδα κι εγώ το gone girl, ταινιάρα που σε αφήνει μ@λ@κα πολλές φορές, όταν τελείωσε η ταινία σε όλο το σινεμά
επικρατούσε ένα μούδιασμα και κανένας δεν μιλούσε!!

Ρε τι έπαθε ο κακόμοιρος ο Barney Stinson blink.gif
Zoys
QUOTE(frenchman7 @ Nov 9 2014, 12:37 ) *
Είδα κι εγώ το gone girl, ταινιάρα που σε αφήνει μ@λ@κα πολλές φορές, όταν τελείωσε η ταινία σε όλο το σινεμά
επικρατούσε ένα μούδιασμα και κανένας δεν μιλούσε!!

Ρε τι έπαθε ο κακόμοιρος ο Barney Stinson blink.gif

Ακριβώς αυτή ήταν και η δική μου εντύπωση τόσο κατά τη διάρκεια όσο και μετά το τέλος της προβολής. Γενικά, πολύ καλή ταινία (το όνομα του Fincher είναι εγγύηση) και εξαιρετική ερμηνεία από τη Rosamund Pike. Ντάξει, κι ο Affleck καλά έπαιξε. tongue.gif

Να μην παραλείψω να αναφερθώ και στην καθηλωτική μουσική επένδυση της ταινίας, από τους Trent Reznor (Nine Inch Nails) και Atticus Ross:



Ο Barney Neil Patrick Harris που πράγματι δεν του έλαχε τέτοιο τέλος, είναι μάλλον καταδικασμένος να παίζει παντού τον Stinson.
frenchman7
QUOTE(Zoys @ Nov 9 2014, 12:46 ) *
Ο Barney Neil Patrick Harris που πράγματι δεν του έλαχε τέτοιο τέλος, είναι μάλλον καταδικασμένος να παίζει παντού τον Stinson.


Μάλλον αυτό το σενάριο δεν το έγραφε το playbook tongue.gif
Tobias Funke
QUOTE (frenchman7 @ Nov 9 2014, 12:37 ) *
Είδα κι εγώ το gone girl, ταινιάρα που σε αφήνει μ@λ@κα πολλές φορές, όταν τελείωσε η ταινία σε όλο το σινεμά
επικρατούσε ένα μούδιασμα και κανένας δεν μιλούσε!!

Ρε τι έπαθε ο κακόμοιρος ο Barney Stinson blink.gif



Εγώ πάλι το βρήκα τρομερά άνισο. Θέλω να πω υπήρχαν στιγμές που έλεγες ναι αυτό δεν είναι ένα απλό θρίλερ του στυλ "ποιός το έκανε" αλλά ως γνήσιο παιδί του Χίτκοκ θα έχει άλλα 10 υπο-επίπεδα από πίσω με σχόλια για την οικογένεια ή το γάμο κι άλλες που έλεγες ότι δεν γίνεται να καταπιάνεται κάποιος σαν τον Φίντσερ τόσο επιφανειακά με ζητήματα όπως την κουλτούρα που πάει να κυριαρχήσει σε τηλεόραση και social media.

Δεν νομίζω ότι κατάφερε να ισορροπήσει και στη βόλτα του ανάμεσα στα genres δηλαδή αστυνομικό θρίλερ/παρωδία/οικογενειακό δράμα. Ειδικά στο κομμάτι της σάτιρας σου έβγαζε μια τόσο κακή εκτέλεση που καταλαβαίνεις γιατί το Fight Club παρέμεινε η μοναδική ταινία του με κωμικά στοιχεία. Δεν του πάει ρε παιδί μου, είναι πιο κυνικός, μισάνθρωπος και ρεαλιστής (στοιχεία που υπάρχουν πάλι στην ταινία).

Οπότε το Zodiac παραμένει η τελευταία πραγματικά σπουδαία ταινία του αλλά μόνο αγάπη κι ας μην ξαναβγάλει πάλι Seven-Fight Club.




Στον κυρ-Νόλαν πάλι, υπήρχαν τα ίδια προβλήματα με το Inception αλλά σε μικρότερο βαθμό. Υπέροχη ιδέα με περισσότερο συναίσθημα αυτή τη φορά για υπόβαθρο αλλά ενώ περιμένεις το μεγαλειώδες από κάτι τόσο φιλόδοξο, καταλήγει συμβατικό μέσα από επίπεδους διαλόγους και συμβατικούς χαρακτήρες. Ειδκά τα δύο τελευταία μέρη της ταινίας ήταν για μένα μια απογοήτευση στην εκτέλεσή τους. Αλλά όσο συνεχίζει να κάνει καινούρια για τη βιομηχανία πράγματα, υπό την ταμπέλα του blockbuster, θα συνεχίζουμε να στηρίζουμε μέχρι το τέλος μπας και ξεκινήσουν πάλι να γράφουν πρωτότυπα σενάρια ότυαν εξαντλήσουμε Marvel και DC.
Zoys
Interstellar---->Μεγαλειώδες

Ο Nolan σε μια ιδιαίτερα τολμηρή προσπάθεια να αποτελέσει το Interstellar τον διάδοχο της "Οδύσσειας του Διαστήματος" (ή έστω έναν μεγαλοπρεπή φόρο τιμής στην ταινία του Kubrick) τα κατάφερε και με το παραπάνω.
HLR CENATION
Ειδα την ταινια <<ο δικαστης>>...Ηταν εκπληκτικη,απο τα εργα που μενουν...Σιγουρα μεσα στις καλυτερες της χρονιας.
SG3ptshooter
Aπ' όταν είδα το Boyhood σκεφτόμουν πως πρέπει να ξαναδώ (μέρος απ') το Fanny och Alexander, γιατί έβλεπα πολλές παράλληλες όπως το θυμόμουν. Δεν έκανα λάθος.

Και στη σελίδα της Σουηδικής ταινίας στο imdb, η μία απ' τις τρεις ειδήσεις δεξιά είναι πως θα παίξουν σε κάποιο καλωδιακό 3 αγαπημένες ταινίες του Linklater και η μία ήταν αυτή του Bergman.

Απ' την ίδια σελίδα έβγαλα bonus videάκι τον Bong να διαμαρτύρεται ότι ο Chang Wook Park του χει τσουρνέψει ένα criterion DVD, laugh.gif , το είχε κι αυτός στις αγαπημένες του ταινίες το Σουηδικό κι έτσι έπεσα πάνω του.

Όπως και να χει:
QUOTE
Anything can happen. Anything is possible and likely. Time and space do not exist. On a flimsy ground of reality, imagination spins out and weaves new patterns.

gspara
BLUE RUIN(ΤΑ ΕΡΕΙΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΛΙΜΜΕΝΑ)........low-budget διαμαντακι του ανεξαρτητου Αμερικανικου κινηματογραφου.
Πολυ ενδιαφερουσα προταση....αξιζει!!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.