Help - Search - Members - Calendar
Full Version: The movie thread
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
HLR CENATION
QUOTE(greeneyes13 @ Feb 7 2012, 20:22 ) *
στις 10 το star έχει την ταινία syriana με τον george clooney
δεν την έχω δει αλλά πρέπει να είναι ωραία ταινία
γι αυτόν τον ρόλο δεν πήρε οσκαρ ο clooney;

Ναι τo β ανδρικου ρολου.

Μαλιστα για τις αναγκες της ταινιας ειχε βαλει 15 κιλα.
Gravedigger
QUOTE (A.CAB @ Feb 7 2012, 15:35 ) *
Είδα 2 ταινίες τρόμου για όσους ενδιαφέρονται για τέτοιου είδους διασκέδαση.
Παγιδευμένη Ψυχή - Insidious από τον σκηνοθέτη του Saw. Καμία σχέση με το στυλ των ξεκοιλιασμάτων του προηγούμενου έργου του. Ατμοσφαιρικό και πολύ τρομακτικό μέχρι τη μέση μου φάνηκε μεγάλη έκπληξη. Από τη μέση κι έπειτα βέβαια που πέφτει η επεξήγηση του τι συμβαίνει και του τι πρέπει να κάνουν οι ήρωες, το πράγμα χάνει τη μπάλα εντελώς και προκύπτει κάτι σε κωμωδία. Μέτριο αλλά βλέπεται.

Η Απειλή - The Thing, ριμέηκ της αγαπημένης μου ταινίας τρόμου του Τζον Κάρπεντερ. Για την ακρίβεια είναι πρίκουελ, δηλαδή τα γεγονότα πριν την ταινία του 1982 αλλά ακολουθεί βήμα βήμα τον προκάτοχό της. Κάτι πάει να κάνει σε ατμόσφαιρα και σίγουρα είναι καλοφτιαγμένο αλλά η όποια σύγκριση με την πρώτη ταινία είναι ατυχής. Ούτε τόσο τρομακτική είναι, ούτε οι χαρακτήρες ξεχωρίζουν, ούτε η ίδια ένταση και παράνοια στην Ανταρκτική βγαίνει, ούτε η κοπελίτσα είναι Κερτ Ράσελ, ενώ τα ψηφιακά εφέ είναι ο ορισμός του ξενερώματος όταν πριν από 30 χρόνια η Απειλή ακόμα σε αφήνει με το σαγόνι στο πάτωμα με πρακτικά και απίστευτα φυσικά εφέ μεταμορφώσεων. Για τους φαν σαν κι εμένα της πρωτότυπης έχει πολύ ενδιαφέρον βέβαια ότι βλέπουμε ακριβώς τι έγινε στο Νορβηγικό σταθμό πριν ξεκινήσει η ταινία του Κάρπεντερ. Από ένα καρφωμένο στον οίχο τσεκούρι μέχρι έναν χαρακτήρα που έχει κόψει τις φλέβες του. Τα έδειχνε στο γρήγορο πριν 30 χρόνια και τώρα τα έχουν δέσει πολύ ωραία στην τωρινή ιστορία. Αλλά αυτό από μόνο του δεν την κάνει σοβαρή την προσπάθεια.

Το insidious είναι από τα καλύτερα thriller που έχω δει τον τελευταίο χρόνο..Και σίγουρα έχω δει πολλά.Το the thing απίστευτη μαλακία...Εκτός και αν θες να γελάσεις.
επαθα λαστιχο
QUOTE(frenchman7 @ Feb 7 2012, 08:57 ) *
Έχει δει κανείς το "the artist" ?

εγω.nothing special,απλα το hype υπαρχει λογω της ιδιατεροτητας του να γυριζει κανεις βωβη ταινια το 2011.σαν φορος τιμης στο κινηματογραφικο παρελθον καλο παντως.
προτιμω το singing in the rain @ the sunset boulevard,που επισης ειχαν σαν θεματικη το περασμα απο τον βωβο στον ομιλουντα κινηματογραφο.
Tobias Funke
QUOTE (Flash @ Feb 7 2012, 02:19 ) *
Οff topic προφανώς αλλά ποιο θεωρείς καλύτερο; Προφανώς όχι το Batman: Year One αφού είναι του Miller άρα αν έπρεπε να μαντέψω θα έλεγα ότι λατρεύεις το Arkham Asylum των Morrison και McKean.


Yeap. Αν και στη σύγκριση σε ότι αφορά το story είναι εξίσου υπέροχα κι ίσως το Dark Knight πιο πάνω, το σχέδιο είναι αυτό που τελικά με κάνει να το βάζω πιο ψηλά. To Year One είναι αμέσως μετά κι ακολουθούν Killing JOke και Long Halloween.

Γενικότερα για graphic novels, χωρίς να μετράω τα παραπάνω και σε τυχαία σειρά: Y the Last Man, V for Vendetta, Preacher, Pride of Baghdad, Persepolis, Astonishing X-Men (του Whedon τα volumes), 100 Bullets. Τα Watchmen-Sandman-From Hell πάντως είναι σίγουρα τα top3

Έχω στα προσεχώς διάφορα του Warren Ellis και σίγουρα το Maus για το οποίο με πρήζει ο κολλητός εδώ και καιρό.

A.CAB
Είδα χθες το ιρανικό δράμα Ένας Χωρισμός που έφτασε να προταθει για 2 Όσκαρ. Πραγματικό αριστούργημα και η καλύτερη ταινία της χρονιάς για μένα. Δικαιότατος και ο ντόρος και τα βραβεία που έχει μαζέψει. Θα μπορούσε να έχει γυριστεί οπουδήποτε. Φοβερός ρεαλισμός, σενάριο χωρίς τίποτα περιττό, ερμηνείες αψεγαδιαστες, σκηνοθεσία απλή αλλά κατευθείαν στην ουσία των πραγμάτων. Ένα μικρό περιστατικό κυριολετικά διαλύει τις σχέσεις δύο οικογενειών και βγαίνουν στην επιφάνεια μυστικά, ψέματα, όνειρα και φοβίες σε μια κοινωνία που παραλύει.
HLR CENATION
Ωραια ρομαντικη κομεντι το Τhe back-up plan με την Τζενιφερ Λοπεζ...
greeneyes13
είδα χτες το κορίτσι με το τατουάζ
ωραία ταινία, δεν έχω δει την σουηδική οπότε δεν ξέρω αν ήταν καλύτερη ή χειρότερη
μ άρεσε η πλοκή αν και ψιλομπερδευ'ομουν με τόσα ονόματα smiley.gif
είχε όντως κάποιες hard σκηνές αλλ'α 'οχι τόσο σκληρές για να σε αποτρέψουν να δεις την ταινία
hunkturner
Που να'δεις και τις σκληρές σκηνές της σουηδικής... Δεν ξέρω πως είναι η αμερικάνικη αλλά λογικά μάλλον πιο ήπια φαντάζομαι.

Είδα χτες το Chronicle, το οποίο μπορεί να κουράσει μερικούς γιατί σε ορισμένα σημεία μοιάζει με περιπέτεια που την έχει γυρίσει ο Λαρς Φον Τρίερ χρησιμοποιώντας μόνο μια κάμερα. Βέβαια χρησιμοποιεί το τρικ ότι κάποιος μέσα από την ταινία είναι συνεχώς αυτός που επωμίζεται τον ρόλο του καμεραμάν. Ψιλοφέρνει και σε blair witch project, δεν ξέρω με προβλημάτισε αρκετά. Γενικά έχει καλές κριτικές και καλά εφέ αλλά είναι αρκετά μικρή σε διάρκεια και σε κάνει να αναρωτιέσαι για που το πάει, για blockbuster, για σινεφίλ, θέλει να περάσει μηνύματα? Το πρώτο μισό ήταν σαν να έβλεπα βιντεάκια στο youtube ας πούμε...
HLR CENATION
Πηγα σημερα και ειδα την γυναικα με τα μαυρα και κλαιω τα λεφτα που εδωσα.
HLR CENATION
Ταινιαρα το ισως αυριο που ειχε παρει και το οσκαρ καλυτερης ξενογλωσσης ταινιας.
επαθα λαστιχο
βασικα αυτη ηταν η χειροτερη ταινια της Μπιερ και ειπαν να την βραβευσουν αναδρομικα,συμβαινει συνεχεια αυτο στα εκαστοτε βραβεια.πολυ καλο θριλερ με πανεξυπνο σεναριο το La cara oculta,εχει βγει με ελληνικους,σας προτεινω να το δειτε
greeneyes13
είδα το "moneyball" με τον μπραντ πιτ
ωραία ταινία αρκετά μεγάλη,δεν μπορώ να πω ότι ήταν απαισιόδοξη αλλά δεν σου άφηνε και αισιοδοξία
HLR CENATION
QUOTE(greeneyes13 @ Feb 16 2012, 21:04 ) *
είδα το "moneyball" με τον μπραντ πιτ
ωραία ταινία αρκετά μεγάλη,δεν μπορώ να πω ότι ήταν απαισιόδοξη αλλά δεν σου άφηνε και αισιοδοξία


Οντως...Παντως ειναι ωραια ταινια.


Εγω ειδα το περσινο οσκαρικο τα παιδια ειναι ενταξη με την Τζουλιαν Μουρ και το βρηκα εξαιρετικο.Επισης καλη ταινια το RED με τον Μπρους Γουιλις και τον Μοργκαν Φριμαν.
captain charisma
κατεβασα και ειδα πριν λιγο το underworld...

καλη η ταινια αλλα τραγικα μικρη... 1.15 λεπτα???παλι καλα που δεν πηγα σινεμα να τη δω...

απ οτι φαινεται θα βγει και 5...

η καιτουλα απλα θεα...τπτ αλλο
greeneyes13
τα ξημερώματα έγινε η απονομή των βραβείων όσκαρ
τα αποτελέσματα αναμενόμενα, το "the artist" σάρωσε τα βραβεία, ανάμεσα στα άλλα πήρε και το βραβείο καλύτερης ταινίας και του α' ανδρικού ρόλου
ακολούθησε το hugo Του μάρτιν σκορτσέζε
η μέριλ στριπ πήρε το τρίτο της αγαλματάκι (με συνολικά 17 υποψηφιότητες στην καριέρα της)

φυσικά και οι εμφανίσεις στο κόκκινο χαλί δεν πέρασαν απαρατήρητες, προσωπικά μου άρεσε πολύ η γκουίνεθ πάλτροου,και η νάταλι πόρτμαν (αν και ψιλοαχτένιστη) η μέριλ στριπ ήταν σαν χρυσό αγαλματάκι και η αντζελίνα πάαααααρα πολύ αδύνατη
HLR CENATION
QUOTE(greeneyes13 @ Feb 27 2012, 19:22 ) *
τα ξημερώματα έγινε η απονομή των βραβείων όσκαρ
τα αποτελέσματα αναμενόμενα, το "the artist" σάρωσε τα βραβεία, ανάμεσα στα άλλα πήρε και το βραβείο καλύτερης ταινίας και του α' ανδρικού ρόλου
ακολούθησε το hugo Του μάρτιν σκορτσέζε
η μέριλ στριπ πήρε το τρίτο της αγαλματάκι (με συνολικά 17 υποψηφιότητες στην καριέρα της)

φυσικά και οι εμφανίσεις στο κόκκινο χαλί δεν πέρασαν απαρατήρητες, προσωπικά μου άρεσε πολύ η γκουίνεθ πάλτροου,και η νάταλι πόρτμαν (αν και ψιλοαχτένιστη) η μέριλ στριπ ήταν σαν χρυσό αγαλματάκι και η αντζελίνα πάαααααρα πολύ αδύνατη


Κριμα που δεν το πηραν οι απογονοι και ο Κλουνει...

Τελικα μουφα θα ηταν οτι η Αντζελινα ειναι εγκυος. smiley.gif
hunkturner
Κι έκανε και το Ελληνικό του κομμάτι ο Alexander Payne όταν πήρε το βραβείο...μπράβο του!
HLR CENATION
QUOTE(hunkturner @ Feb 27 2012, 19:52 ) *
Κι έκανε και το Ελληνικό του κομμάτι ο Alexander Payne όταν πήρε το βραβείο...μπράβο του!


Λες εκει που ευχαριστησε την μανα του στα ελληνικα.Οντως πολυ καλη η κινηση του.
hunkturner
Ναι ακριβώς αυτό..
Ειδικά όταν ζεις στο εξωτερικό που δε βλέπεις και τόσα ελληνικά έχει ακόμα παραπάνω αξιά.
Στα εκτός Όσκαρ τώρα το "This means War" είχε πολύ γέλιο και αρκετά πρωτότυπο σαν ιδέα...
greeneyes13
για μένα ψιλοανούσιο όλο αυτό με τα ελληνικά
βέβαια ο άνθρωπος το ένιωθε και το έκανε αλλά όχι ότι είχε κάποια βαθύτερη σημασία
hunkturner
Ίσως αν και ο σκηνοθέτης του "The Artist" έλεγε κάτι στα Λιθουανικά μιας και το επώνυμο του υποδηλώνει ότι η καταγωγή του είναι από εκεί να είχε κάποιο ενδιαφέρον για τον Γιασικέβιτσιους.

Στα των ταινιών και πάλι το Haywire μία από τις χειρότερες ταινίες ever, απορώ που έχει 6.5 σαν rating στο imdb. Ερμηνείες μηδέν ειδικά από την πρωταγωνίστρια και American Gladiator στο επάγγελμα...
Air Kef
Δεν μπορω να καταλάβω τι βρήκατε όλοι σε μια ταινία χωρίς εξαιρετικές ερμηνίες και χιλιοπαιγμένο σενάριο, για το Μάνιμπολ λέω, και μάλιστα για ενα άθλημα άσχετο με μας, το μπέιζμπολ!



Τι Χιουγκο είναι μαστ, για όλους και όλες, μικρούς και μεγάλους, το 3D συνίσταται.

Κρίμα που δεν πήρε κανα σοβαρό Όσκαρ και τα πήρε η αναχρονιστική μετριότητα (αν όχι μπούρδα) του Artist.
gallistis
QUOTE(Air Kef @ Feb 28 2012, 14:04 ) *
Δεν μπορω να καταλάβω τι βρήκατε όλοι σε μια ταινία χωρίς εξαιρετικές ερμηνίες και χιλιοπαιγμένο σενάριο, για το Μάνιμπολ λέω, και μάλιστα για ενα άθλημα άσχετο με μας, το μπέιζμπολ!



Τι Χιουγκο είναι μαστ, για όλους και όλες, μικρούς και μεγάλους, το 3D συνίσταται.

Κρίμα που δεν πήρε κανα σοβαρό Όσκαρ και τα πήρε η αναχρονιστική μετριότητα (αν όχι μπούρδα) του Artist.


α)διαφωνώ για το μπειζμπολ,έχεις δει το major league?ταινιάρα

β)ελπίζω να καταφέρω να το δω καποια στιγμη

γ)πες τα χρυσοστομε!σα να βλέπω παπαμιχαηλ/βουγιουκλακη στην ''αγάπη μας''



τελευταια έχω δει τους απογονους και το shame. η ταινια με τον κλουνει,ψιλοαπαράδεκτη.απελπιστικά αργη,κλισεδιαρικη όσο δε παιρνει και με τον απαραίτητο αμερικανικο διδακτισμό στο τέλος...το shame καλύτερο,αρκετα προκλητικό, αλλά πρέπει να με ανησυχεί το γεγονος οτι δε με σόκαρε καθόλου?
Air Kef
To Shame μεχρι το διάλειμμα το είχα ψιλοβαρεθεί, δεν έβλεπα κάτι ιδιαίτερο στην ταινία περαν του Fassbender. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο αποζημιώνει και με το παραπάνω.
gallistis
παράλειψή μου...όταν πήγα στο shame(στο δαναό) ήταν και ο αγγελόπουλος εκεί(ο πατέρας).ανέβηκε κατακόρυφα στην εκτιμησή μου.δυστυχώς έφυγε πριν το τέλος και έχασα την ευκαιρια να ζητήσω δανεικά smiley.gif smiley.gif
OnLy_PAS-AthEnS
The Rum diary ειχε σημερα το προγραμμα!Αγευστη ταινια τελειως με εναν πολυ καλο Ντεπ(οπως παντα) να την πηγαινει λιγο πανω απο τη βαση ισως σε βαθμολογια!Αθλιο τελος,αθλιο σεναριο(που θα μπορουσε να γινει πολυ πιο ωραιο) και γενικα μια μετριοτητα!
A.CAB
Μερικές ταινίες που είδα τις τελευταίες εβδομάδες. Για όλα τα γούστα.

Το Hugo του Σκορσέζε ήταν εντυπωσιακό, μαγικό και συγκινητικό (ειδικά για όσους αγαπάνε το σινεμά ως τέχνη και ζωή) με το καλύτερο 3D μετά το Avatar. Τεχνικά τέλειο απλά δεν έχει ουσιαστική υπόθεση μιας και ο Σκορσέζε δείχνει να βρίσκει πραγματικό ενδιαφέρον από τη μέση κι έπειτα και την ιστορία του Μελιές. Φόρος τιμής στο σινεμά και στα όνειρα.

Στο Tinker Tailor Soldier Spy παίζει η αφρόκρεμα του αγγλικού σινεμά και είναι όλοι έξοχοι με τον Γκάρι Όλντμαν να δίνει πραγματικά ρέστα με την εσωτερική ερμηνεία του Σμάιλι. Απίστευτη ατμόσφαιρα, μυστήριο και μερικές φοβερές σεκάνς αλλά ο ρυθμός δεν ανεβαίνει σχεδόν ποτέ. Δεν έχει κορύφωση και παραμένει επιβλητικό μέχρι τέλους αλλά κάνει χρειαζόταν για να ανάψουν λίγο τα αίματα 9δεν εννοώ πιστολίδια και εκρήξεις). Επίσης ο ρουφιάνος που ψάχνουν όλοι κάνει ψιλομπάμ λόγω ερμηνευτή παρά λόγω χαρακτήρα. Αλλά σίγουρα αξίζει.

Μέγιστη σαχλαμάρα το Green Lantern. Κάποια Κυριακή το μεσημέρι στο Mega.

I Saw the Devil, κορεάτικο του 2010. Φοβερή ατμόσφαιρα, εκρήξεις βίας, αρρωστημένη κατάσταση και κατάμαυρο χιούμορ. Στα χνάρια και στα επίπεδα του Old Boy για όσους ενδιαφέρονται.

Και για μία από τις πιο άρρωστες ταινίες που έχω δει ποτέ και δεν θα την πρότινα σε όσους δεν αντέχουν το σοκ στις ταινίες (στη συγκεκριμένη το τραβάνε πολύ το πράγμα) το The Human Sentipede. Περιέργως είναι πολύ καλύτερο απ' ότι περίμενα. Άρρωστο και νοσηρό πέρα από κάθε περιγραφή αλλά το κακό (ή καλό) στην υπόθεση είναι ότι ο σκηνοθέτης το έχει πάρει σοβαρά και έχει μια παγωμένη και αποστασιοποιημένη προσέγγιση που φέρνει κάτι σε Κρονενμπεργκ και Χάνεκε, ενώ ο κακός είναι από τους πιο άρρωστους και επιβλητικούς εδώ και καιρό. Μόνο για extreme θεατές αν και σεναριακά από ένα σημείο κι έπειτα το ένα κλισέ φέρνει το άλλο και μία ευκολία την επόμενη, πάντως σου μένει μια χαρά στο μυαλό.
greeneyes13
QUOTE(OnLy_PAS-AthEnS @ Mar 7 2012, 04:07 ) *
The Rum diary ειχε σημερα το προγραμμα!Αγευστη ταινια τελειως με εναν πολυ καλο Ντεπ(οπως παντα) να την πηγαινει λιγο πανω απο τη βαση ισως σε βαθμολογια!Αθλιο τελος,αθλιο σεναριο(που θα μπορουσε να γινει πολυ πιο ωραιο) και γενικα μια μετριοτητα!


ευτυχώς που το έγραψες, γιατί σκεφτόμουν να πάω να το δω
Gravedigger
QUOTE (A.CAB @ Mar 7 2012, 15:52 ) *
Και για μία από τις πιο άρρωστες ταινίες που έχω δει ποτέ και δεν θα την πρότινα σε όσους δεν αντέχουν το σοκ στις ταινίες (στη συγκεκριμένη το τραβάνε πολύ το πράγμα) το The Human Sentipede. Περιέργως είναι πολύ καλύτερο απ' ότι περίμενα. Άρρωστο και νοσηρό πέρα από κάθε περιγραφή αλλά το κακό (ή καλό) στην υπόθεση είναι ότι ο σκηνοθέτης το έχει πάρει σοβαρά και έχει μια παγωμένη και αποστασιοποιημένη προσέγγιση που φέρνει κάτι σε Κρονενμπεργκ και Χάνεκε, ενώ ο κακός είναι από τους πιο άρρωστους και επιβλητικούς εδώ και καιρό. Μόνο για extreme θεατές αν και σεναριακά από ένα σημείο κι έπειτα το ένα κλισέ φέρνει το άλλο και μία ευκολία την επόμενη, πάντως σου μένει μια χαρά στο μυαλό.

Το 1 η το 2??Μεγάλη καφρίλα για όποιο και να μιλάς.Άρρωστο σενάριο,δείχνει τα πάντα τελείως ωμά,γέλασα σε κάποιες φάσεις αλλά μπορώ να πω πως μ'άρεσε..!
A.CAB
QUOTE(Gravedigger @ Mar 8 2012, 07:02 ) *
Το 1 η το 2??Μεγάλη καφρίλα για όποιο και να μιλάς.Άρρωστο σενάριο,δείχνει τα πάντα τελείως ωμά,γέλασα σε κάποιες φάσεις αλλά μπορώ να πω πως μ'άρεσε..!


Το πρώτο. Έχω ακούσει ότι στο δεύτερο παραγίνεται το πράγμα. Θα το δω κάποια στιγμή. Πάντως παρά το αρρωστημένο της κατάστασης το πρώτο ήταν από τα καλύτερα φιλμ τρόμου που είδα τα τελευταία δύο χρόνια. Αυτό βέβαια δείχνει πόσο έχει πέσει και το επίπεδο αυτού του είδους τελευταία.
Myria
QUOTE(Air Kef @ Mar 2 2012, 17:13 ) *
To Shame μεχρι το διάλειμμα το είχα ψιλοβαρεθεί, δεν έβλεπα κάτι ιδιαίτερο στην ταινία περαν του Fassbender. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο αποζημιώνει και με το παραπάνω.

Δεν ειναι λιγο πραγμα και αυτο παντως w00t.gif


Πρεπει να μπει στο προγραμμα και αυτη η ταινια..


Για Artist vs Hugo συμφωνη με βρισκουν και μενα αυτα που λετε..
rchos
το rum diaries οντως ηταν μετρια ταινια.
αξιζει ομως να την δει καποιος.
ο λογος εχει ονοματεπωνυμο.
Amber Heard. wub.gif
gallistis
QUOTE(A.CAB @ Mar 7 2012, 15:52 ) *
Και για μία από τις πιο άρρωστες ταινίες που έχω δει ποτέ και δεν θα την πρότινα σε όσους δεν αντέχουν το σοκ στις ταινίες (στη συγκεκριμένη το τραβάνε πολύ το πράγμα) το The Human Sentipede. Περιέργως είναι πολύ καλύτερο απ' ότι περίμενα. Άρρωστο και νοσηρό πέρα από κάθε περιγραφή αλλά το κακό (ή καλό) στην υπόθεση είναι ότι ο σκηνοθέτης το έχει πάρει σοβαρά και έχει μια παγωμένη και αποστασιοποιημένη προσέγγιση που φέρνει κάτι σε Κρονενμπεργκ και Χάνεκε, ενώ ο κακός είναι από τους πιο άρρωστους και επιβλητικούς εδώ και καιρό. Μόνο για extreme θεατές αν και σεναριακά από ένα σημείο κι έπειτα το ένα κλισέ φέρνει το άλλο και μία ευκολία την επόμενη, πάντως σου μένει μια χαρά στο μυαλό.


δεν την ήξερα τη ταινία...ειδα το τρειλερ...τι να πω...η λέξη αρρωστημένη ειναι λίγη...θα το δω οπωσδήποτε .παντως θα βγει και τριτο μέρος

http://www.imdb.com/title/tt1883367/

υπάρχει βέβαια και η <<παρωδια>>

The Human Sexipede

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Human_Sexipede
Phil Laak
QUOTE(gallistis @ Mar 8 2012, 22:51 ) *
υπάρχει βέβαια και η <<παρωδια>>

The Human Sexipede

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Human_Sexipede


Yπάρχει και αυτή η παρωδία,εδώ και πολύ καιρό:



smiley.gif
A.CAB
QUOTE(gallistis @ Mar 8 2012, 22:51 ) *
δεν την ήξερα τη ταινία...ειδα το τρειλερ...τι να πω...η λέξη αρρωστημένη ειναι λίγη...θα το δω οπωσδήποτε .παντως θα βγει και τριτο μέρος

http://www.imdb.com/title/tt1883367/

υπάρχει βέβαια και η <<παρωδια>>

The Human Sexipede

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Human_Sexipede


Ναι τα 'ξερα και τα δύο! smiley.gif
Απλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση όχι τόσο το νοσηρό του πράγματος (όλο και κάποιο αρρωστάκι θα υπάρχει παγκοσμίως που θα έχει τέτοιες ιδέες και τον τρόπο να βρει χρηματοδότηση) αλλά το γεγονός ότι αυτό το αρρωστάκι έχει και ταλέντο και το πάει σοβαρά το πράγμα.
Γενικά έχω δει πολύ από το σινεμά σοκ (και από Ασία όπως I Saw the Devil, Old Boy ή Ichi the Killer και από Ευρώπη όπως to Highj Tension και Inside) αλλά δεν τις παίρνω στα σοβαρά συνήθως λόγω του ότι το σοκ μόνο για το σοκ και τίποτα άλλο δεν μου φτάνει ούτε με εξιτάρει (παράδειγμα η σειρά Saw που τη θεωρώ κάκιστη ακόμα και το πρώτο!). Εδώ ο τύπος έδειξε να το κατέχει το σπορ.
Δεν σε προτρέπω να το δεις απλά είναι μια εμπειρία κάπως ξεχωριστή όπως και να το κάνουμε.
HLR CENATION
Πηγα και ειδα το ταξιδι 2,το μυστηριωδες νησι με τον Ντουεiν (δεν ξερω κανα κυριο the Rock)Tζονσον.Καλη ταινια αν και δεν μου πολυαρεσει αυτου του ειδους ταινιες.
A.CAB
Ταινιάρα το Shame με απίστευτη ερμηνεία από τον Michael Fassbender. Ο τύπος είναι το μεγαλύτερο ταλέντο τα τελευταία 3-4 χρόνια. Φοβερή κινηματογράφηση, ατμόσφαιρα και μουσική. Το θέμα δύσκολο αλλά η ταινία δεν χαρίζεται σε κανένα. Εκπληκτικό και 2 στα 2 από τον σκηνοθέτη Steve McQueen (μετά και το εξίσου εντυπωσιακό Hunger).

Κάπως έτσι (δηλαδή ταινιάρα και με φοβερή σκηνοθεσία και ερμηνεία σταθμό) το Bronson του 2008.

Χάλια μαύρα το τελευταίο Underworld. Λογικά όμως θ' αρέσει στους φαν της σειράς. Εμένα που δεν μ' άρεσε ούτε το ρπώτο ήταν δύσκολο να μ' αρέσει το τέταρτο!

Και βρίσκομαι στην τρίτη προσπάθεια να τελειώσω τους 4ους Πειρατές της Καραιβικής. Άργησα να το δω επειδή ψιλοβαριόμουνα να βλέπω τα ίδια και τα ίδια και έπεσα στην παγίδα τελικά. Όσο προβλέψιμο, επαναλαμβανόμενο και αχρείαστο φανταζόμουνα είναι. Μέχρι και ο Ντεπ κούρασε μετά από τρεις ταινίες ως πειρατής.
Ginobili
QUOTE(A.CAB @ Mar 19 2012, 19:18 ) *
Ταινιάρα το Shame με απίστευτη ερμηνεία από τον Michael Fassbender. Ο τύπος είναι το μεγαλύτερο ταλέντο τα τελευταία 3-4 χρόνια. Φοβερή κινηματογράφηση, ατμόσφαιρα και μουσική. Το θέμα δύσκολο αλλά η ταινία δεν χαρίζεται σε κανένα. Εκπληκτικό και 2 στα 2 από τον σκηνοθέτη Steve McQueen (μετά και το εξίσου εντυπωσιακό Hunger).

Κάπως έτσι (δηλαδή ταινιάρα και με φοβερή σκηνοθεσία και ερμηνεία σταθμό) το Bronson του 2008.

Χάλια μαύρα το τελευταίο Underworld. Λογικά όμως θ' αρέσει στους φαν της σειράς. Εμένα που δεν μ' άρεσε ούτε το ρπώτο ήταν δύσκολο να μ' αρέσει το τέταρτο!

Και βρίσκομαι στην τρίτη προσπάθεια να τελειώσω τους 4ους Πειρατές της Καραιβικής. Άργησα να το δω επειδή ψιλοβαριόμουνα να βλέπω τα ίδια και τα ίδια και έπεσα στην παγίδα τελικά. Όσο προβλέψιμο, επαναλαμβανόμενο και αχρείαστο φανταζόμουνα είναι. Μέχρι και ο Ντεπ κούρασε μετά από τρεις ταινίες ως πειρατής.

Ταλαντευόμουν πολύ για το shame για να το δω ή όχι..τελικά έψαχνα να ακούσω/διαβάσω μια γνώμη σαν την δικιά σου για να πεισθώ να το δω,οπότε θα το δω.
Για το Bronson του 2008 θα συμφωνήσω απόλυτα,την είχα δει τότε και πραγματικά έκανα ώρα για να συνέλθω από την συγκλονιστική ερμηνεία του Tom Hardy.Ταινία ΤΟΠ σε αυτό το είδος των βιογραφικών.

Επίσης για το Underworld θα συμφωνήσω με ότι λες,πραγματικά στο 4 πέσανε πολύ τα στάνταρ σε σχέση με το 1 που ήταν εξαιρετικό για μένα..αλλά παραδέχομαι ότι το underworld για μένα είναι το αδύνατο σημείο μου.Άλλα 10 να βγουν ακόμα,θα πάω και θα τα δω.. rolleyes.gif
LFO
QUOTE(Ginobili @ Mar 20 2012, 15:05 ) *
Επίσης για το Underworld θα συμφωνήσω με ότι λες,πραγματικά στο 4 πέσανε πολύ τα στάνταρ σε σχέση με το 1 που ήταν εξαιρετικό για μένα..αλλά παραδέχομαι ότι το underworld για μένα είναι το αδύνατο σημείο μου.Άλλα 10 να βγουν ακόμα,θα πάω και θα τα δω.. rolleyes.gif


θα συμφωνησω. Εφαγα τρελη ξενερα. Η Καιτουλα θεα, δεν λεω , αλλα η ταινια μουφα. Καμια σχεση με το 1 το οποιο ηταν επος.
captain charisma
ελπιζω τουλαχιστον το 5 να εχει καλυτερο σεναριο και να διαρκεσει περισσοτερη ωρα εχοντας πιο πολυ δραση.τα υπολοιπα τα αναλαμβανει η καιτουλα μας...

παντως βλεπω μαζευτηκαμε πολλοι φανς της καιτουλας
greeneyes13
πήγα και είδα το the artist στο σινεμά, τονίζω το σινεμά, γιατί πιστεύω πως σε dvd δεν θα μου άρεσε τόσο, η μεγάλη οθόνη του έδινε άλλη αίγλη

η ιστορία λίγο πολύ γνωστή, ένας μεγάλος σταρ του βωβού κινηματογράφου, βλέπει την ζωή του να αλλάζει όταν ξεκινούν να γυρίζονται ομιλούσες ταινίες, θεωρείται πλέον ξεπερασμένος και τα χάνει όλα.....

μου άρεσε αρκετά η ταινία, δεν βαρέθηκα καθόλου και δεν μετάνιωσα που πήγα να την δω
οι ηθοποιοί πολύ εκφραστικοί, η πρωταγωνίστρια μου θύμιζε πάααααρα πολύ την μπέτυ μαγγίρα
πολύ γλυκό και το σκυλάκι που έπαιζε rolleyes.gif
HLR CENATION
Καποιες ταινιες που ειδα προσφατα σε dvd...1)Τους αθανατους ,περιπετεια,καλο ηταν αλλα ως εκει.Δεν τρελαθηκα.2)ΧΜΕΝ 5 Καμια σχεση με τις υπολοιπες ταινιες δεν μου αρεσε3)Καπτεν Αμερικα,Τραγικο τελικα και ειχε φαει πολυ διαφημιση και νομιζα οτι θα αξιζε.Ουτε τα δυο ευρω του dvd δεν εβγαλε..4)Πως να κλεψετε εναν ουρανοξυστη Καλο,απο αυτα που εχω γραψει πολυ καλυτερο 5)Λαθος στροφη 4 ταινια τρομου,τα πρωτα δυο καλα ηταν αυτο ηταν για κλαματα 6)Καποτε στην Ρωμη,ρομαντικη κομεντι με τον Τζος Ντουχαμελ,εξαιρετικη σε ολα,φοβερη ατμοσφαιρα,ομορφα τοπια καλες ερμηνιες εβγαζε ρομαντισμο και 7)the twilight η χαραυγη.Ο Πατισον μου αποδεικνυει σε καθε ταινια οτι ειναι απο τους καλυτερος ηθοποιους της νεας γενιας και δεν ειναι απλα μια συμπαθητικη φατσουλα σαν τοσους αλλους.Η Στιουαρτ εκτος απο κουκλαρα ειναι και ηθοποιαρα.Περιμενω πως και πως την συνεχεια.
captain charisma
προτεινω να δειτε τις ταινιες με τον yuri boyka. αξιζουν
Gravedigger
QUOTE (HLR CENATION @ Mar 27 2012, 01:43 ) *
7)the twilight η χαραυγη.Ο Πατισον μου αποδεικνυει σε καθε ταινια οτι ειναι απο τους καλυτερος ηθοποιους της νεας γενιας και δεν ειναι απλα μια συμπαθητικη φατσουλα σαν τοσους αλλους.Η Στιουαρτ εκτος απο κουκλαρα ειναι και ηθοποιαρα.Περιμενω πως και πως την συνεχεια.

Από τι να πρωτοπιαστώ???I don't want to live on this planet anymore...
Pierce
HLR CENATION
Μολις ειδα το χθες το βραδυ...Ρομαντικη κομεντι με την Ευα Μεντες.Αρκετα καλη...

Myria
QUOTE(Gravedigger @ Mar 27 2012, 02:21 ) *
Από τι να πρωτοπιαστώ???I don't want to live on this planet anymore...

Κανε αυτο και θα νιωσεις καλυτερα(λογικα) torture.gif
Magnus92
Εμενα μου προταθηκε αυτό χθες το βραδυ...

Επειδη, ως γνωστον, με τον κινηματογραφο δεν μας λες και κολλητους, θελω καμια γνωμη, αν το εχει δει κανεις.... Αξιζει τον κοπο να προδωσω τα πιστευω μου tongue.gif ;;;
HLR CENATION
QUOTE(Magnus92 @ Mar 28 2012, 12:04 ) *
Εμενα μου προταθηκε αυτό χθες το βραδυ...

Επειδη, ως γνωστον, με τον κινηματογραφο δεν μας λες και κολλητους, θελω καμια γνωμη, αν το εχει δει κανεις.... Αξιζει τον κοπο να προδωσω τα πιστευω μου tongue.gif ;;;


Πολυ ωραια ταινια..Στο προτεινω ανεπιφυλακτα...Ειχε προταθει και για οσκαρ η ταινια.
HLR CENATION
Μολις ειδα την οικογενειακη προσκληση.Κοινωνικο δραμα με την Στιουαρτ απο την Εκλειψη.Επαναλλαμβανω ταλενταρα η μικρη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.