Help - Search - Members - Calendar
Full Version: The movie thread
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
a bullet for your head
QUOTE(pain of salvation @ Dec 25 2009, 11:32 ) *
εχει βγει και σε κανονικη εκδοση...
ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ,ΑΛΛΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΣΕ 3D!!!...ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΟ!...ΟΝΕΙΡΙΚΟ!

Μολις γυρισα....ηταν πραγματικα παρα πολυ καλη!!!
Εντωμεταξυ ειδα τα trailer μιας ταινιας που θα κυκλοφορησει τον Φεβρουαριο....και απ'οτι φαινεται,δεν θα τη χασω... rolleyes.gif



pain of salvation
QUOTE(a bullet for your head @ Dec 26 2009, 02:41 ) *
Μολις γυρισα....ηταν πραγματικα παρα πολυ καλη!!!
Εντωμεταξυ ειδα τα trailer μιας ταινιας που θα κυκλοφορησει τον Φεβρουαριο....και απ'οτι φαινεται,δεν θα τη χασω... rolleyes.gif





Count me in...
Giorgos#4


Πολυ καλοφτιαγμενη ταινια θα σας ελεγα να την δειτε ειδικα σε 3D !

Μεσα στο 2010 βγαινei σε ταινια Η λεγιωνα των υπερηρωων(justice league)
sihainas
Όντως την είδα κι εγώ προχθές... σου κόβουν λίγο τον κ*λο βέβαια επειδή είναι 3D αλλά για μένα αξίζει... ακόμα κι αν έχεις δει άλλες εκδόσεις της ιστορίας 1,000,000 φορές...

Το avatar τι λέει ρε παιδιά... να το δώσω κι άλλο ένα 12άρι ή να το κατεβάσω στο pc? Πολύ περίεργη μου φαίνεται πάντως και δεν ξέρω κατά πόσο θα μ'αρέσει...
Giorgos#4
Δυστηχως στην Ροδο δεν ειχε το συγκεκριμενο σε 3D παντως αν δεν κανω λαθος η γενικη τιμη για 3D εδω ειναι 10 ευρω και οχι 12 rolleyes.gif
OnLy_PAS-AthEnS
Παω για ΑΒΑΤΑΡ 3D σημερα.Εχω ακουσει τα καλυτερα λογια απο ολους και ηταν καιρος να το δω και γω.Θελω ειδικα να δω με το γυαλικο το ειδικο τι παιζει καθως δεν εχω ξαναπαρακολουθησει ταινια 3D.
sihainas
QUOTE(Giorgos#4 @ Dec 29 2009, 16:06 ) *
Δυστηχως στην Ροδο δεν ειχε το συγκεκριμενο σε 3D παντως αν δεν κανω λαθος η γενικη τιμη για 3D εδω ειναι 10 ευρω και οχι 12 rolleyes.gif


Εγώ πάντως για την Χριστουγεννιάτικη Ιστορία έδωσα 12... και δεν είχε καν φοιτητικό γιατί "ήταν 3D" rolleyes.gif rolleyes.gif
Τέλος πάντως θα περιμένω τις απόψεις σας για το Avatar και θα δω τι θα κάνω...
OnLy_PAS-AthEnS
Moλις γυρισα απο τον κινηματογραφο οπου ειδα το ΑΒΑΤΑΡ.Συγκλονιστικη ταινια για αμερικανικη.Μου αρεσε παρα πολυ.Θεικα γραφικα ωραια ιστορια και με το 3D πολυ καλη.Να τη δειτε ολοι.ΤΕΛΕΙΑ!
Flash
Είδα και εγώ το Avatar, εχθές. Στην 2D έκδοση του αλλά αυτό λίγο επήρρεασε την κρίση μου.

Θεωρώ ότι η ταινία αυτή συγκρινόμενη ως προς τις περισσότερες του είδους της (περιπέτειες φαντασίας δηλαδή) παίρνει ένα έντιμο λίαν καλώς και με λίγη περισσότερη προσοχή θα μπορούσε ίσως να ακουμπήσει το άριστα.

Η εικονοπλασία είναι συγκλονιστική. Ένας θεσπέσιος πολύχρωμος καμβάς απλώνεται μπροστά στα μάτια του θεατή στη μεγαλύτερη διάρκεια της προβολής. Τα τοπία και τα πλάσματα της "Πανδώρας" δεν μας είναι φυσικά ολότελα μορφολογικά ξένα καθώς πρόκειται για αλλοιωμένες φόρμες γήινων πλασμάτων, χωρίς αυτό ωστόσο να αναιρεί το πόσο ελκυστικά είναι όλα ακόμα και στο μάτι του υποψιασμένου σινεφίλ.

Η σκηνοθεσία είναι καλή -ο Κάμερον άλλωστε είναι ένας από τους καλούς παραμυθάδες του σύγχρονου κινηματογράφου- με έμφαση στην κινηματογράφηση υπό ταχεία κίνηση και πολλές διαφορετικές οπτικές γωνίες. Η αφήγηση βέβαια είναι γραμμική και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις είτε από το δημιουργό είτε από τον θεατή, το δε φινάλε απολύτως προβλέψιμο, αλλά είπαμε, πρόκειται για μια οπτική πανδαισία και ως τέτοια θα την κρίνω.

Οι σεναριακές μεταφορές είναι απλές χωρίς να γίνονται απλοϊκές και έτσι η ταινία έχει τη δυνατότητα να περάσει μυνήματα με τρόπο σαφή αλλά χωρίς να προβαίνει σε πομπώδη πατροναρίσματα. Άλλωστε πόσες φορές σας έχει συμβεί να τάσσεστε ανενδοίαστα υπέρ των εξηγήινων όταν αυτοί μάχονται εναντίον ανθρώπων ;

Η μουσική είναι ταιριαστή με το όλο περιβάλλον αλλα δεν καταφέρνει να δώσει το κάτι παραπάνω που μόνο αυτή μπορεί.

Μικρά παράπονα έχω από τις ερμηνείες καθώς θα μπορούσαν να είναι πιο "νευρώδεις" ή τέλος πάντων λιγότερο "ξύλινες" από ότι ήταν σε ορισμένα σημεία. Δεν πρόκειται πάντως και για B-movie acting quality, που λεν και στο χωριό μου.

Αν χρειαζόταν να δώσω έναν υπότιτλο που να υποψιάζει αυτόν που θέλει να δει την ταινία για την θεματολογία της, η παρουσία της Σιγκούρνι Γουίβερ μάλλον θα με οδηγούσε στο "Όταν το "Alien" συνάντησε τους "γορίλλες στην ομίχλη" ", παρότι αυτό είναι παραπλανητικό ως προς την πραγματική εικονοπλαστική δύναμη του Avatar που είναι και το ισχυρότερο ατού της.
gallistis
εχοντας δει σε 3d και το avatar και το christmas carol,εχω να πω οτι πραγματικα ειναι μια μοναδικη και πρωτογνωρη εμπειρια.δυστυχως και στις δυο,οι ταινιες εξυπηρετουν τα ειδικα εφε και οχι τα ειδικα εφε τη ταινια.με λιγα λογια δε βασιστηκαν οι ταινιες στα ειδικα εφε, αλλα τα ειδικα εφε στη ταινια και ειναι κριμα,ειδικα για τη χριστουγεννιατικη ιστορια,που ειναι ενα διαχρονικο και κλασσικο διηγημα.
χθες ειδα τη μαρτυριαρα καρδια,βασισμενη στο διηγημα του αλαν ποε.παρα πολυ καλη,με απροσμενη ανατροπη στο τελος.αξιζει καποιος να την δει
colonel gomelsky
Αν έχει κάποιος φίλος λινκ για τους ελληνικούς υπότιτλους του avatar θα παρακαλούσα να μου στείλει αν θέλει ένα πμ.
pain of salvation
QUOTE(Flash @ Dec 31 2009, 18:28 ) *
Είδα και εγώ το Avatar, εχθές. Στην 2D έκδοση του αλλά αυτό λίγο επήρρεασε την κρίση μου.

Θεωρώ ότι η ταινία αυτή συγκρινόμενη ως προς τις περισσότερες του είδους της (περιπέτειες φαντασίας δηλαδή) παίρνει ένα έντιμο λίαν καλώς και με λίγη περισσότερη προσοχή θα μπορούσε ίσως να ακουμπήσει το άριστα.

Η εικονοπλασία είναι συγκλονιστική. Ένας θεσπέσιος πολύχρωμος καμβάς απλώνεται μπροστά στα μάτια του θεατή στη μεγαλύτερη διάρκεια της προβολής. Τα τοπία και τα πλάσματα της "Πανδώρας" δεν μας είναι φυσικά ολότελα μορφολογικά ξένα καθώς πρόκειται για αλλοιωμένες φόρμες γήινων πλασμάτων, χωρίς αυτό ωστόσο να αναιρεί το πόσο ελκυστικά είναι όλα ακόμα και στο μάτι του υποψιασμένου σινεφίλ.

Η σκηνοθεσία είναι καλή -ο Κάμερον άλλωστε είναι ένας από τους καλούς παραμυθάδες του σύγχρονου κινηματογράφου- με έμφαση στην κινηματογράφηση υπό ταχεία κίνηση και πολλές διαφορετικές οπτικές γωνίες. Η αφήγηση βέβαια είναι γραμμική και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις είτε από το δημιουργό είτε από τον θεατή, το δε φινάλε απολύτως προβλέψιμο, αλλά είπαμε, πρόκειται για μια οπτική πανδαισία και ως τέτοια θα την κρίνω.

Οι σεναριακές μεταφορές είναι απλές χωρίς να γίνονται απλοϊκές και έτσι η ταινία έχει τη δυνατότητα να περάσει μυνήματα με τρόπο σαφή αλλά χωρίς να προβαίνει σε πομπώδη πατροναρίσματα. Άλλωστε πόσες φορές σας έχει συμβεί να τάσσεστε ανενδοίαστα υπέρ των εξηγήινων όταν αυτοί μάχονται εναντίον ανθρώπων ;

Η μουσική είναι ταιριαστή με το όλο περιβάλλον αλλα δεν καταφέρνει να δώσει το κάτι παραπάνω που μόνο αυτή μπορεί.

Μικρά παράπονα έχω από τις ερμηνείες καθώς θα μπορούσαν να είναι πιο "νευρώδεις" ή τέλος πάντων λιγότερο "ξύλινες" από ότι ήταν σε ορισμένα σημεία. Δεν πρόκειται πάντως και για B-movie acting quality, που λεν και στο χωριό μου.

Αν χρειαζόταν να δώσω έναν υπότιτλο που να υποψιάζει αυτόν που θέλει να δει την ταινία για την θεματολογία της, η παρουσία της Σιγκούρνι Γουίβερ μάλλον θα με οδηγούσε στο "Όταν το "Alien" συνάντησε τους "γορίλλες στην ομίχλη" ", παρότι αυτό είναι παραπλανητικό ως προς την πραγματική εικονοπλαστική δύναμη του Avatar που είναι και το ισχυρότερο ατού της.


Καπου διαβασα πως ο Καμερον εχει ετοιμο το σεναριο για τριλογια...
Flash,πιστευω πως πρεπει να την δεις σε 3D...
Νομιζω πως το τριδιαστατο θα τονισει τον καμβά που αναφερεις...
Αν σε 2d η εικονοπλασια ηταν συγκλονιστικη,σε 3d θα ειναι ονειρικη...
(Νταξει,πρεπει να τα σκασεις βεβαια...)
gallistis
the book of eli-αριστουργημα απλα
Flash
Τρεις αμερικανικές παραγωγές που περιμένω να δω με ανυπομονησία μέσα στο 2010:

1. Clash of the Titans. Με Sam Worthington (o πρωταγωνιστής του Avatar), Ralph Fiennes, Liam Neeson






2. Robin Hood. Με Russell Crowe και Cate Blanchett, σε σκηνοθεσία του μεγάλου Ridley Scott (έχω χάσει τον λογαριασμό με το πόσες ταινίες έχει κάνει με τον Crowe αλλά ομολογουμένως είναι ενα εξαιρετικό δίδυμο).



3. Iron Man 2. Με πανδαισία αστέρων : Robert Downey Jr, Don Cheadle (του Hotel Rwanda κ.λ.π.) , Mickey Rourke, Gwyneth Paltrow, Scarlett Johansson,Samuel L. Jackson

a bullet for your head
QUOTE(gallistis @ Jan 17 2010, 04:56 ) *
the book of eli-αριστουργημα απλα

Θα το δω αυριο...σημερα ειδα το Σερλοκ Χολμς...νομιζω οτι αξιζε το κοπο.

QUOTE(Flash @ Jan 17 2010, 22:44 ) *
Τρεις αμερικανικές παραγωγές που περιμένω να δω με ανυπομονησία μέσα στο 2010:

1. Clash of the Titans. Με Sam Worthington (o πρωταγωνιστής του Avatar), Ralph Fiennes, Liam Neeson


Ειναι ταινια που δεν προκειται να χασω..
Σημερα ειδα επισης 2 τρειλερ ταινιων που μ'αρεσαν παρα πολυ.......... rolleyes.gif






Gravedigger
QUOTE (a bullet for your head @ Jan 18 2010, 02:48 ) *
Θα το δω αυριο...σημερα ειδα το Σερλοκ Χολμς...νομιζω οτι αξιζε το κοπο.

Καλός ήταν ο Sherlock.Μεγάλο + ο Rob.Έχει ένα ιδιαίτερο στυλ που βγάζει πολύ γέλιο.

QUOTE (a bullet for your head @ Jan 18 2010, 02:48 ) *
Ειναι ταινια που δεν προκειται να χασω..
Σημερα ειδα επισης 2 τρειλερ ταινιων που μ'αρεσαν παρα πολυ.......... rolleyes.gif

Το Fourth Kind μου φαίνεται πολύ μούφα.Ίσως το δω μέσα στην βδομάδα να δω αν έχω δίκιο...

Από εκεί και πέρα....Iron Man 2!Τίποτα άλλο! (Α!Kαι Daybreakers smile.gif )
Flash
QUOTE(Gravedigger @ Jan 18 2010, 09:45 ) *
Το Fourth Kind μου φαίνεται πολύ μούφα.Ίσως το δω μέσα στην βδομάδα να δω αν έχω δίκιο...


Το είδα πριν 2 μήνες. Δες το μόνο αν σε κάποια κρίση μαζοχισμού αποφασίσεις ότι θέλεις να χάσεις 2 ώρες από τη ζωή σου.
Ακριβώς όπως το είπες. Μούφα...
Gravedigger
QUOTE (Flash @ Jan 18 2010, 14:20 ) *
Το είδα πριν 2 μήνες. Δες το μόνο αν σε κάποια κρίση μαζοχισμού αποφασίσεις ότι θέλεις να χάσεις 2 ώρες από τη ζωή σου.
Ακριβώς όπως το είπες. Μούφα...

Έχω χάσει τόσες ώρες ζωής με παρόμοιες μούφες που δεν νομίζω να με πειράξουν άλλες 2 tongue.gif
a bullet for your head
Καπου πηρε το ματι μου & αυτο το τρειλερ...το οποιο μου θυμιζει καπως τους ''300''..

gallistis
και το the road με πρωταγωνιστη τον βιτγκο μορτγκενσεν. γραμμενο απο τον συγγραφεα του βιβλιου no country for old men

Flash
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 18 2010, 22:05 ) *
Καπου πηρε το ματι μου & αυτο το τρειλερ...το οποιο μου θυμιζει καπως τους ''300''..



Αυτό είτε το πιστεύεις είτε όχι bullet είναι καινούρια σειρά και όχι ταινία!

Το πιλοτικό επεισόδιο θα προβληθεί στις ΗΠΑ σε λίγες μέρες, αν και ήδη έχει διαρρεύσει στο διαδίκτυο.

Η Lucy Lawless (η γνωστή μας Ζήνα) που έχει ένα δεύτερο ρόλο στο cast, το χαρακτήρισε πολύ εύστοχα ως μια τηλεοπτική μίξη των '300' με το 'Gladiator'. To απίστευτο είναι ότι πολυ πρόσφατα, το τηλεοπτικό δίκτυο από το οποίο θα προβληθεί η σειρά ανακοίνωσε ότι ΗΔΗ έχει ανανεώσει τη συνεργασία με την εταιρεία παραγωγής για ένα δεύτερο κύκλο !!!

Ναι, προτού ακόμη προβληθεί το πρώτο επεισόδειο... w00t.gif
gallistis
ειδα το χολμς.ευτυχως εφταμιση χρονια με τη μαντονα δε κατεστρεψαν το ταλεντο του γκαι ριτσι σαν σκηνοθετη.μου θυμισε λιγο απο το παλιο καλο του εαυτο.οσο για τον νταουνι τζουνιορ, πρεπει να ειναι απο τους πιο προικισμενους ηθοποιους της γενιας του.μοναδικος.
panagiotisk
QUOTE(gallistis @ Jan 20 2010, 22:08 ) *
ειδα το χολμς.ευτυχως εφταμιση χρονια με τη μαντονα δε κατεστρεψαν το ταλεντο του γκαι ριτσι σαν σκηνοθετη.μου θυμισε λιγο απο το παλιο καλο του εαυτο.οσο για τον νταουνι τζουνιορ, πρεπει να ειναι απο τους πιο προικισμενους ηθοποιους της γενιας του.μοναδικος.



φιλαρακι αξιζει να παω να το δω?
gallistis
QUOTE(panagiotisk @ Jan 20 2010, 22:10 ) *
φιλαρακι αξιζει να παω να το δω?


χωρις αμφιβολια ναι.τα αξιζει με το παραπανω τα λεφτα και το χρονο που θα διαθεσεις.αν δε σου αρεσει,θα στα δωσω πισω εγω smiley.gif
rchos
ο νταουνι τζουνιορ αν δεν ειχε τα μπλεξιματα με τα ναρκωτικα τα οποια ηταν και σοβαρα πολυ μαλιστα θα ειχε κανει τεραστια καριερα.τωρα που εχει ξεμπλεξει και τον αγαπησε ξανα η βιομηχανια θα γινεται ολο και πιο μεγαλο ονομα στην ιστορια του κινηματογραφου.
ειναι ταλενταρα οντως.
την ταινια παρασκευη θα την δω.
panagiotisk
QUOTE(gallistis @ Jan 20 2010, 22:15 ) *
χωρις αμφιβολια ναι.τα αξιζει με το παραπανω τα λεφτα και το χρονο που θα διαθεσεις.αν δε σου αρεσει,θα στα δωσω πισω εγω smiley.gif



οκ φιλε.μαλλον αυτο το σαββατο θα παω!
kotzito
QUOTE(rchos @ Jan 20 2010, 22:17 ) *
ο νταουνι τζουνιορ αν δεν ειχε τα μπλεξιματα με τα ναρκωτικα τα οποια ηταν και σοβαρα πολυ μαλιστα θα ειχε κανει τεραστια καριερα.τωρα που εχει ξεμπλεξει και τον αγαπησε ξανα η βιομηχανια θα γινεται ολο και πιο μεγαλο ονομα στην ιστορια του κινηματογραφου.
ειναι ταλενταρα οντως.
την ταινια παρασκευη θα την δω.

Kαι τον Μαιο βγαινει και το Ironman 2,που εκτος απο τον Robert παιζουν ηθοποιοι οπως η Γκουινεθ Παλτροου,ο Μικι Ρουρκ,η Σκαρλετ Γιοχανσον,ο Τιμ Ρομπινς και ο Σαμουελ Τζακσον.Σιγουρα απο τις πιο πολυαναμενομενες ταινιες του 2010.
red pyramid88
Gran Torino. Πολύ καλό έργο και μάλλον το αγαπημένο μου απο τα τελευταία του Eastwood. Μου άρεσε πάρα πολύ το γενικότερο νόημα, ότι και αν έχεις κάνει μπορείς να διορθώσεις κάπως τα πράγματα, αλλά αν θές να γίνει κάτι καλό πρέπει να δράσεις. Και πάνω απ' όλα, μοιραζόμαστε περισσότερα κοινά με ανθρώπους που δεν το περιμένουμε απο ότι νομίζουμε wink.gif

Επίσης είδα το Alien (κλασσικά υπέροχο) και το Coraline, το οποίο με εντυπωσίασε και με το παραπάνω. Πολύ χαριτωμένο, μακάρι να ξαναγίνει μία ανάλογη προσπάθεια.
kostasvc15
Εχθες ειδα το triangle (2009)..φοβερη ταινια,ο τυπος που την εγραψε εχει τρελο μυαλο...Τη ταινια την ειδα ονλαιν χωρις υποτιτλους και αυτο με δυσκολεψε και την καταλαβω πληρως..Οσο σκεφτεσαι και παιρνεις τα πραγματα απο την αρχη τοσο μπερδευεσαι..Τεσπα οποιος δεν την εχει δει δε ξερει τι χανει,οποιος την εχει δει απο εδω ας το πει να του κανω μια-δυο ερωτησουλες κρισεως tongue.gif

Χωρις πλακα παιζει να ειναι η καλυτερη ταινια που εχω δει...Μακρυα απο αμερικανιες τυπου Χαλκ κτλ...
Magnus92
http://www.youtube.com/watch?v=Ex3mcJU7vos...feature=related

ΚΟΨΤΕ ΑΤΑΚΕΣ . . . ΘΑ ΛΙΩΣΕΤΕ
Gravedigger
QUOTE (kostasvc15 @ Jan 25 2010, 15:42 ) *
Εχθες ειδα το triangle (2009)..φοβερη ταινια,ο τυπος που την εγραψε εχει τρελο μυαλο...Τη ταινια την ειδα ονλαιν χωρις υποτιτλους και αυτο με δυσκολεψε και την καταλαβω πληρως..Οσο σκεφτεσαι και παιρνεις τα πραγματα απο την αρχη τοσο μπερδευεσαι..Τεσπα οποιος δεν την εχει δει δε ξερει τι χανει,οποιος την εχει δει απο εδω ας το πει να του κανω μια-δυο ερωτησουλες κρισεως tongue.gif

Χωρις πλακα παιζει να ειναι η καλυτερη ταινια που εχω δει...Μακρυα απο αμερικανιες τυπου Χαλκ κτλ...

Κώστα την είδα την ταινία.Καλή ήταν δεν μπορώ να πω,αλλά δεν μ'άρεσε που τα αφήνει όλα τόσο ελεύθερα για τον θεατή.Έπρεπε με κάποιον τρόπο να σε οδηγεί καλύτερα γιατί η ταινία τελειώνει και σε 10 άτομα θα έχεις 10 διαφορετικές εκδοχές για το τι έγινε.
gallistis
ειδα το invictus.αρκετα καλο με βαθια νοηματα αλλα σαφεστατα υποδεεστερο απο gran torino.μεγαλη μαγκια ομως του κλιντ ιστγουντ που απο ασημαντες μικρες ιστοριες μπορει και φτιαχνε(στα 80 του σχεδον)αριστουργηματα


θα βγει και η a-team σε ταινια.για τους παλιους που θυμουνται τη καλτ σειρα με τον τζωρτζ πεπαρντ

η εισαγωγη της σειρας



και το τρειλερ της ταινιας

Andre_Iguodala
Mολις ειδα το Sherlock Holmes και πραγματικα πιστευω οτι ειναι απο τις χειροτερες ταινιες που εχω δει στη ζωη μου και βασιζονται σε βιβλιο/α.


Καταρχας ο Sherlock Holmes ηταν ενας ντετεκτιβ δεν ηταν ο Ruy ουτε ο Mr.Bison.Τον εκαναν να μοιαζει με εναν επισης συμπαθη ρολο που επαιξε ο πολυ μεγαλος ηθοποιος(και ισως ο λογος για τον οποιο δεν αφησα την ταινια στη μεση) Robert Downey Junior και δεν ειναι αλλος απο τον Ιron Man.


Ηταν ομως πολυ εξυπνος ο τροπος με τον οποιο αφησαν ανοιχτο το sequel τη ταινιας και αρκετα ευρηματικη η λυση του μυστηριου(που δεν γινοταν να την καταλαβεις πριν το τελος γιατι τα στοιχεια παρουσιαστηκαν ολα μαζι και η λυση του μεγαλυτερου μυστηριου δηλαδη

του ψευτικου θανατου του Blackwood

εγινε τελευταια)

Αλλα ηταν πολυ μετρια ως ταινια πραγματικα.Δεν θα πω οτι εχασα 2 ωρες απο τη ζωη μου αλλα δεν εμεινα και ευχαριστημενος
Razorblade Fish
QUOTE(panos75 @ Sep 27 2009, 12:21 ) *
Εχθές το βράδυ πήρα την απόφαση να πάω να δω το καινούργιο πόνημα της Pixar, το "Ψηλά στον Ουρανό". Καθότι φαν των κινουμένων σχεδίων δεν με αποθάρυναν ούτε ο καιρός, ούτε το καχύποπτο βλέμμα της ταμίας, η οποία στην καλύτερη θα έλεγε από μέσα της "σα δεν ντρέπεται, κοτζάμ μαντράχαλος να βλέπει ακόμη παιδικές ταινίες" και στην χειρότερη θα πίστευε πως είμαι παιδεραστής προς άγραν θυμάτων.

Επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, ήταν μια από τις πιο συγκινητικές και μοναδικές εμπειρίες που έχω βιώσει σε κινηματογραφική αίθουσα. Τα πρώτα δέκα λεπτά όπου παρακολουθούμε την πορεία της σχέσης του ήρωα μας, του 78-χρονου Καρλ, με τη γυναίκα του, από την παιδική τους ηλικία μέχρι τον θάνατο της τελευταίας, είναι σκηνή που θα μείνει στην ιστορία. Όποιος δεν κλάψει στο τέλος της καλό θα είναι να πάει μετά την προβολή να εξεταστεί μήπως η καρδιά του έχει σταματήσει χωρίς να το καταλάβει. Ακόμη και τώρα που γράφω αυτό το μύνημα γεμίζουν δάκρυα τα μάτια μου.

Η συνέχεια είναι σε εξίσου υψηλό επίπεδο με την κωμωδία, την περιπέτεια και την συγκίνηση να προσφέρονται σ'ένα κοκτέιλ από αυτά που μόνο η Pixar ξέρει να προσφέρει τόσο καλά τα τελευταία χρόνια. Ιδιαίτερη μνεία αξίζει πάντως στους ομιλούντες σκύλους και ειδικά στον αξιολάτρευτο Νταγκ.

Όσοι πιστευόυν ότι καλό σινεμά = ρομπότ που πλακώνονται στο ξύλο + οι γυμνασμένοι κοιλιακοί και γλουτιαίοι της Μέγκαν Φοξ, ας μείνουν μακριά.

Όσοι όμως ψάχνουν να ζήσουν μια εμπειρία μέσα στην σκοτεινή αίθουσα και δεν φοβούνται να έρθουν αντιμέτωποι με τα συναισθήματα τους, τότε τους προτρέπω να μη χάσουν με τίποτε αυτή την ταινία.
Και είμαι σίγουρος πως βγαίνοντας στο τέλος από τον κινηματογράφο πολλοί θα είναι αυτοί που θα έχουν στα χείλη τους μία φράση: "Ευχαριστώ για την περιπέτεια"!

41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif
Μοναδικη ταινια,ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που περιμενα μεσα απο την περιγραφη σου...Το macho προφιλ μου δεχτηκε γερο πληγμα για μια ακομα φορα..Τhanks for the adventure...
kostasvc15
Την ειδα και εγω, καλη ηταν αλλα δε συγκινουμαο γενικα με τις ταινιες και ποσο μαλλον με παιδικα
pain of salvation
Είδε κανείς το Cell(Celda) 211?
Αρκετά καλό προς πολύ καλό...η μη γυαλισμένη παραγωγή αλα Χολλυγουντ,δινει στην ταινία μια αληθοφάνεια...σε πείθει...
Αλλο πράμα η Ευρώπη...
Να το δείτε...
Andre_Iguodala
Καθως εψαχνα χθες τις ταινιες που προταθηκαν για οσκαρ καλυτερης ταινιας φετος το ματι μου επεσε στον τιτλο The blind side...


Μην εχοντας λοιπον τιποτα καλυτερο να κανω λεω ας την δουμε δεν θα παθουμε και τιποτα

Η ταινια λοιπον βασιζεται στο αμερικανικο ποδοσφαιρο και συγκεκριμενα στη ζωη ενος αθλητη του ο οποιος ηταν αστεγος δεν ηξερε ουτε να διαβαζει και οι βαθμοι του ηταν χαλια και μια πλουσια οικογενεια τον παιρνει υπο την προστασια της με σκοπο να τον βοηθησει να γινει επαγγελματιας αθλητης.Η ταινια βασιζεται σε αληθινα γεγονοτα που εγιναν μαλιστα το 2006.Ο εν λογω αθλητης υπαρχει και αγωνιζεται πλεον στο ΝFL οντας 23 ετων



Η ταινια μου δημιουργησε ενα συναισθημα ακριβως αντιθετο απο το Κυνηγι της Ευτυχιας με τον Will Smith για οσους το εχουν δει.Κατα τη διαρκεια της ταινιας του Smith ελεγα απο μεσα μου καποιος να τον βγαλει απο τη μιζερια του...Στο the blind side επιασα τον εαυτο μου να εχει συνεχεια ενα χαζο χαμογελο ολη την ωρα


Εκπληκτικη ερμηνεια απο την Sandra Bullock η οποια ειναι και προτεινομενη για οσκαρ πρωτου γυναικειου ρολου


Με 2 λογια μια ταινια που ασχετως οτι εχει να κανει με αθλητισμο πραγματικα αξιζει να την δεις...8.5/10 απο μενα
Magnus92
Εχει δει κανεις απο εσας την πρωτη ταινια του γιγαντα Sly με τιτλο "Italian Stallion" ???
Προκειται για ταινια " ελαφρων ηθων" (τι κομψα που το εθεσα...) ????
panos75
QUOTE(Magnus92 @ Mar 21 2010, 23:47 ) *
Εχει δει κανεις απο εσας την πρωτη ταινια του γιγαντα Sly με τιτλο "Italian Stallion" ???
Προκειται για ταινια " ελαφρων ηθων" (τι κομψα που το εθεσα...) ????


Γιατί δεν την λες τσόντα να καταλαβαινόμαστε; Έχει απενοχοποιηθεί άλλωστε το είδος μετά την Τζούλια.
Magnus92
QUOTE(panos75 @ Mar 22 2010, 01:03 ) *
Γιατί δεν την λες τσόντα να καταλαβαινόμαστε; Έχει απενοχοποιηθεί άλλωστε το είδος μετά την Τζούλια.



smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
Οντως ....

Ειναι ομως οντως τετοια ταινια ;;;
panos75
QUOTE(Magnus92 @ Mar 22 2010, 00:12 ) *
smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
Οντως ....

Ειναι ομως οντως τετοια ταινια ;;;


Απ'όσο έχω διαβάσει ναι. Άλλωστε το είδος ήταν στο φόρτε του εκείνη την εποχή (αρχές του '70) μετά την επιτυχία που είχε το "Βαθύ Λαρύγγι".
kostasvc15
Βαλτε κανενα τρειλερ να δουμε..μπορει να ειναι καλη tongue.gif
Alexmei
Δείτε το Primer. Όποιος έχει δει μία φορά αυτή την ταινία και ισχυρίζεται ότι την κατάλαβε, ψεύδεται.
gallistis

ο διονυσης ελευθερατος οταν γραφει για πολιτικα θεματα τα παρουσιαζει απο τη δικη του οπτικη γωνια,παρουσιαζοντας τα πολυ απλοποιημενα.οταν γραφει για αλλα θεματα ειναι πολυ καλος.στο σημερινο του αρθρο για τα σινεμα στα πατησια με συγκινησε-ενεκα και πατησιωτης

http://www.sday.gr/page.ashx?pid=2&aid...tid=2&sn=13







Περπατάς έξω από ένα γκαράζ και ξαφνικά, όπως το βλέπεις, στον νου σου «καρφώνονται» σκηνές από την κλασική ταινία «Τρεις ημέρες του Κόνδορα» του Σίντνεϊ Πόλακ (με Ρέτφορντ και Φέι Νταναγουέι).

Του Διονύση Ελευθεράτου

Αντικρίζεις μερικά σούπερ μάρκετ ή άλλα καταστήματα και να σου στο μυαλό σκηνές από ταινίες των Πέκινπα, Γούντι Αλεν, Κόπολα, Χίτσκοκ και Κιούμπρικ. Ολα αυτά στα Πατήσια. Συμβαίνει κάτι, γιατρέ μου;

Μπα, όχι, εκτός εάν οι αναμνήσεις θεωρούνται ασθένεια. Στη θέση των γκαράζ και των σούπερ μάρκετ κάποτε ορθώνονταν κινηματογράφοι. Πάρα πολλοί. Χειμερινοί και θερινοί. Τα Πατήσια ήταν ο παράδεισος των σινεφίλ -ή καλό κίνητρο για να γίνεις σινεφίλ, εάν κατοικούσες εκεί. Τόσες πολλές αίθουσες σε καμιά άλλη συνοικία της Αθήνας δεν συναντούσες, εκτός ίσως από τους Αμπελοκήπους. Δεν ξέρω, μπορεί σε αναλογία με τις υπόλοιπες αθηναϊκές περιοχές τα σινεμά σε Πατήσια και Κυψέλη να παραμένουν πολλά. Τότε όμως αφθονούσαν και σε απόλυτα αριθμητικά μεγέθη, σε βαθμό ασυνήθιστο.

Από την πλατεία Αμερικής μέχρι το τέρμα της οδού Πατησίων και σε μια ακτίνα τετρακοσίων μέτρων πάνω και κάτω από αυτή συναντούσες τόσους πολλούς κινηματογράφους, ώστε προλάβαινες -αν ήθελες- να δεις το ίδιο βράδυ δύο ταινίες, σε ισάριθμες αίθουσες που είχαν τις ίδιες ώρες προβολής. Δεν χρειαζόταν καν να έχεις προεπιλέξει τη δεύτερη ταινία: με γρήγορο βάδισμα, σε είκοσι λεπτά (ίσως και λίγο παραπάνω), προλάβαινες να περάσεις έξω από τρεις έως πέντε αίθουσες, να δεις ποιες ταινίες προβάλλονταν και να αποφασίσεις επιτόπου. Το πολύ πολύ να έχανες τα «προσεχώς».

Κατοικώντας στα Πατήσια από τις αρχές της δεκαετίας του '70, ο γράφων βίωσε τη «Cinemania» ως ένα από τα πέντε-έξι πιο διαδεδομένα must των εφηβικών παρεών της εποχής (και περιοχής). Το καθολικό, απόλυτο must βεβαίως ήταν οι ατέλειωτες ώρες μπάλας στις αλάνες και τα φυσικά γηπεδάκια (διαφόρων μεγεθών και... σχημάτων) της τεράστιας έκτασης, στην οποία λίγο αργότερα θα κτιζόταν το σχολικό συγκρότημα Γκράβας. Ο κινηματογράφος, όμως, παρέμεινε πολύ ψηλά στον κατάλογο των νεανικών επιλογών στα Πατήσια, όχι μόνο επειδή αυτό το «δάσος» από αίθουσες επέζησε

-αν και ολοένα λιγότερο πυκνό- επί χρόνια αφότου χάθηκαν τα γηπεδάκια της Γκράβας, αλλά και διότι εξασφάλιζε επιλογές για όλα τα γούστα: από ένα-δυο τσοντάδικα μέχρι το «Στούντιο» που ειδικευόταν στον Μπερτολούτσι και τους αδελφούς Ταβιάνι, όλα τα 'χε ο μπαξές...

Κάπως έτσι, όταν περνάω μπροστά από έναν... τέως κινηματογράφο των Πατησίων, ο νους μου «τιμά» μερικές από τις αξέχαστες ταινίες που είδα εκεί

-φαντάζομαι ότι αυτές που απέρριψε η μνήμη είναι δεκάδες. Να, φερ' ειπείν το νυν γκαράζ που μου θυμίζει τις «Τρεις ημέρες του Κόνδορα» στην «πρώτη ζωή του» ήταν ο θερινός «Αλφα», στην οδό Κέας, πολύ κοντά στη διασταύρωση με την Πατησίων, στην πλατεία Κολιάτσου.

Ορισμένες αίθουσες δεν ανακαλούν στη μνήμη μου μόνο ταινίες, αλλά και ευτράπελα. Να, ας πούμε ο «Αχιλλέας», επί της Πατησίων και πολύ κοντά στην πλ. Αμερικής, είχε μια αχίλλειο πτέρνα: ήταν χτισμένος «κολλητά» με μία ντισκοτέκ. Το «μπιτ» ακουγόταν καθαρότατα. Ενα βράδυ βλέπαμε κάποιο θρίλερ

-νομίζω ότι ήταν του Αρτζέντο. Η αγωνία έφθανε στο φουλ, οι σκηνές ήταν σιωπηλές, το κοινό καθηλωμένο και η διπλανή ντισκοτέκ -λες και συμμετείχε στο σασπένς- τηρούσε απόλυτη σιγή. Στην οθόνη κινήθηκε το πόμολο μιας πόρτας - κατέφθανε η ώρα του δολοφόνου. Τότε ακριβώς, η διπλανή ντισκοτέκ αποφάσισε να υπογραμμίσει τη δραματικότητα των στιγμών με μια εκκωφαντική εισαγωγή του «Takin' Care of Business» των Bachman - Turner Overdrive! Επεσε τόσο γέλιο στην αίθουσα, ώστε ελάχιστοι πρόσεξαν πώς ακριβώς μας άφησε χρόνους το θύμα.

Από τα αναρίθμητα παλιά σινεμά της περιοχής ένα «επιβιώνει» ακόμη ως σκέτος... τοίχος που ορθώνεται, σαν κινηματογραφικό σκηνικό: ένας τοίχος στην πρόσοψη και τίποτε άλλο. Το σινεμά ονομαζόταν «Αντζελα», γωνία Ροστάν και Πατησίων. Για κάποιον άγνωστο λόγο ο τοίχος με την ονομασία του κινηματογράφου επιβίωσε μέχρι σήμερα στην Πατησίων, μολονότι το υπόλοιπο οικόπεδο (ο ορισμός της έννοιας «σπάνιο»!) παρέμεινε κενό, άχτιστο. Δεν ξέρω για πόσο ακόμη, διότι προ ημερών είδα εκεί κάποια μπουλντόζα.

Αυτό ακριβώς με παρακίνησε να γράψω το σημερινό σημείωμα: προτού απέλθει και το υπόλειμμα της «Αντζελας», να σας πω με ποια εξαιρετική βραδιά συνδέθηκε ο εν λόγω κινηματογράφος στον νου πολλών κατοίκων της περιοχής, στη δεκαετία του '70: εκεί είδαμε για πρώτη φορά σε οθόνη (και μάλιστα μεγάλη) έγχρωμο ποδόσφαιρο! Δύο ώρες έγχρωμου αγγλικού ποδοσφαίρου τότε, ήταν εμπειρία ζωής και λόγος να νιώσεις πως βρισκόσουν στον παράδεισο.

Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς προβλήθηκε η ταινία αυτή στην «Αντζελα», αλλά σίγουρα ήταν έπειτα από το 1972 ή τουλάχιστον όχι νωρίτερα από τη δύση εκείνου του έτους. Θέμα της ήταν η διοργάνωση του Κυπέλλου Αγγλίας της περιόδου 1971-72, η οποία είχε ολοκληρωθεί το Σάββατο, 6 Μαΐου 1972 με τον τελικό Λιντς - Αρσεναλ (1-0). Αναρωτιέστε για ποιο λόγο η διοργάνωση εκείνη έγινε φιλμ; Πιθανότατα επειδή το 1972 συμπληρώνονταν 100 χρόνια από τον πρώτο τελικό Κυπέλλου Αγγλίας.

Η έγχρωμη τηλεόραση θα κατέφθανε στην Ελλάδα το 1979, στηριζόμενη στο γαλλικό σύστημα SECAM. Βλέπετε, τα μεταπολιτευτικά χρόνια κύλισαν υπό την επήρεια του σλόγκαν «Ελλάς - Γαλλία - Συμμαχία». Ε, κάποια στιγμή το «Συμμαχία» έγινε «Τεχνολογία»|. Χάρη στον κινηματογράφο, όμως, ατύπως ίσχυσε νωρίτερα άλλο δόγμα: Ελλάς - Αλβιώνα, δες έγχρωμο αγώνα. Για την ακρίβεια, φάσεις από πολλούς αγώνες για την προαναφερθείσα διοργάνωση του 1971-72. Εκείνη η ταινία είχε ελληνικό τίτλο «Το Κύπελλο της Δόξης» -ναι, έτσι καθαρευουσιάνικο. Τι σήμαινε για τους θεατές που την παρακολούθησαν; Απόλυτη μαγεία. Διότι ήταν τα 70s...

Οι φανέλες, οι χρωματικοί κυματισμοί στην εξέδρα, οι αποχρώσεις του πράσινου στο χορτάρι και του χώματος μπροστά στις εστίες, οι κάμερες που ενίοτε γίνονταν ρομαντικές κι έψαχναν τα χρώματα του δειλινού στον ουρανό, πάνω από τις κερκίδες... Εικόνες πρωτοφανείς στα μάτια ανθρώπων που είχαν ταυτίσει την οθόνη με το ασπρόμαυρο. Εβλεπες τότε ξένο ποδόσφαιρο στην TV και αν δεν ήξερες τα χρώματα των ομάδων είχες ένα ωραίο κουίζ -εσύ και η παρέα. Το ανοιχτό είναι άσπρο ή κίτρινο; Το σκούρο τι είναι; Μαύρο; Κόκκινο; Μπλε; Πράσινο;

Στο σινεμά ο κόσμος χαιρόταν τόσο, ώστε πανηγύριζε όλα τα γκολ λες και τα σημείωνε η ομάδα του. Επιφύλασσε, επίσης, επιφωνήματα επιδοκιμασίας σε κάθε καλή πάσα, ντρίμπλα ή σέντρα. Σε μία περίπτωση, θυμάμαι, σηκώθηκαν οι πάντες από τις θέσεις τους και επευφημούσαν: ένας παίκτης της «μικρής», γηπεδούχου Χέρεφορντ, με μακρινό θεαματικό σουτ παραβίασε την εστία της Νιούκαστλ που ήταν το μεγάλο φαβορί. Τρελοί από τη χαρά τους, οι οπαδοί της Χέρεφορντ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να πανηγυρίσουν. Η ομάδα τους είχε δεχθεί γκολ στο 82', αλλά ισοφάρισε στο 85'. Στην παράταση μάλιστα πέτυχε και δεύτερο τέρμα -εκεί να βλέπατε εισβολή! Σε ένδειξη συμπαράστασης και χάριν... χαβαλέ και παντομίμας, λίγο έλειψε να ορμήσουν και οι θεατές στην οθόνη της «Αντζελας».

Ολα καλά; Σχεδόν. Διότι βλέποντας τις φάσεις του τελικού έζησα πάλι τη στενοχώρια για την ήττα της Αρσεναλ. Το καταραμένο γκολ του Κλαρκ στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, το αναθεματισμένο δοκάρι που «συναντήθηκε» με την μπάλα, στην καλύτερη ευκαιρία της Αρσεναλ να ισοφαρίσει -με το μεγάλο της όνομα, τον Τσάρλι Τζορτζ. Την εποχή εκείνη, το αγγλικό ποδόσφαιρο ήταν το μόνο που μας επισκεπτόταν μέσω TV κάθε εβδομάδα -κάθε Σάββατο, συγκεκριμένα. Ηταν θέμα συγκυριών και λεπτομερειών το ποια αγγλική ομάδα θα διάλεγες.

Ο γράφων είχε ήδη διαλέξει την Αρσεναλ, όχι μόνο επειδή τον εντυπωσίαζε το στυλ του Τσάρλι Τζορτζ, αλλά και διότι επενέργησε ο κανόνας που υπαγορεύει πως τα παιδιά διαθέτουν ανεπτυγμένο αίσθημα δικαιοσύνης. Ημουν 11 ετών όταν είδα στην TV το ματς Αγιαξ - Αρσεναλ (2-1), για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Πρωταθλητριών ομάδων Ευρώπης της περιόδου 1971-72. Ο Ελληνας διαιτητής Λέλος Βαμβακόπουλος είχε «σπρώξει» τον Αγιαξ εφευρίσκοντας ένα πέναλτι. Στα 11 χρόνια μου δεν μπορούσα να είμαι βέβαιος για το ανύπαρκτο της παράβασης, με διαβεβαίωσε όμως η ομήγυρη. Το γεγονός ότι ο «δράστης» ήταν Ελληνας με εξόργισε και με έκανε να κατασταλάξω αμέσως: στο εξής θα ήμουν φίλος της Αρσεναλ!

Δεν ξέρω αν παραμένω τόσο δίκαιος σήμερα. Επειδή παραμένω, όμως, αρκετά δίκαιος απέναντι στις αναμνήσεις μου, αποφάσισα να αφιερώσω μια σελίδα σε ό,τι ωραίο μου θυμίζει ένα απλό ντουβάρι της οδού Πατησίων, που πιθανότατα σε λίγο δεν θα υπάρχει.

panos75
Είδα χθες το "Kick-Ass". Είναι μια μετριοκαλή ταινία, κατά τη γνώμη μου, η οποία ενώ έχει τις προοπτικές να γίνει μια εξαιρετική σάτιρα των ταινιών κόμιξ που γνώρισαν τη χρυσή εποχή τους τη δεκαετία που μας πέρασε, εντούτοις είχε μερικές στιγμές που υποβαθμίζουν πολύ το τελικό σύνολο.

Εν αντιθέσει με την πλειοψηφία των επικριτών της, προσωπικά δεν είχα πρόβλημα με το γεγονός ότι η 11χρονη Κλόι Μόρετς (Hit-Girl) βωμολοχεί ασύστολα και είναι εναλλάξ θύτης και θύμα σε μερικές υπερβίαιες σκηνές. Δεν είμαι ηθικολόγος και στο κάτω, κάτω καθημερινά βλέπουμε πολύ χειρότερα πράγματα στην τηλεόραση.

Εκείνο όμως που μου με ενόχλησε και ορισμένες στιγμές με αποσυντόνισε ήταν οι ποταμοί αίματος και η σαδιστική βία, κυρίως στο πρώτο μισό του φιλμ. Δεδομένου ότι μιλάμε ξεκάθαρα για μια κωμωδία/σάτιρα οι συγκεκριμένες σκηνές βρίσκονται εκτός πνεύματος της ταινίας και η απότομη αυτή αλλαγή ρυθμού με μπέρδεψε και με ξενέρωσε. Πιστεύω πως ο σκηνοθέτης θα μπορούσε κάλλιστα να πετύχει τον στόχο του χωρίς να καταφύγει σε τέτοιες ακρότητες. Μερικές φορές "less is more", όπως λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι.
a bullet for your head
Την ειδα προσφατα & δεν ηταν & ασχημη..

bballbill
Ο αγγλικός τίτλος είναι "The Girl with the Dragon Tattoo".

http://www.imdb.com/title/tt1132620/

Πααάρα πολύ καλή.
colonel gomelsky
Ξέρει κάποιος φίλος που θα βρω ελληνικούς υπότιτλους για sex and the city 2 και robin hood?
SlobodaN
http://www.youtube.com/watch?v=9_MqZn7E-mk...feature=related


Επιτέλους.. το αναμένουμε..
kostasvc15
QUOTE(Alexmei @ Mar 23 2010, 15:26 ) *
Δείτε το Primer. Όποιος έχει δει μία φορά αυτή την ταινία και ισχυρίζεται ότι την κατάλαβε, ψεύδεται.

Δες το triangle (2009)...Πιστευω χρειαζεται πανω απο 5 φορες να το δει ο καθενας για να καταλαβει ακριβως τι γινεται..

QUOTE(a bullet for your head @ May 21 2010, 22:21 ) *
Την ειδα προσφατα & δεν ηταν & ασχημη..


Καλη μου αρεσε και εμενα..

QUOTE(SlobodaN @ Jun 28 2010, 22:10 ) *
http://www.youtube.com/watch?v=9_MqZn7E-mk...feature=related


Επιτέλους.. το αναμένουμε..

Το περιμενα πως θα ηταν αυτη η ταινια στο λινκ,δε ξερω γιατι..μαλλον φταιει το ''επιτελους''.
Και εγω παντως τη περιμενω πως και πως αλλα δεν ειμαι αισιοδοξος..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.