Help - Search - Members - Calendar
Full Version: The movie thread
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
επαθα λαστιχο
το χρυσο βατομουρο της χρονιας δινεται απο μενα με πονο ψυχης στον νουρι μπιλγκε τσεϋλαν για το "once upon a time in anatolia"
πολυ κριμα γιατι το περιμενα καιρο.ευχαριστη εκπληξη το ταξιδι στην μυτιληνη.
gallistis
QUOTE(HLR CENATION @ Jan 22 2012, 23:11 ) *
Εγω αυτη την εβδομαδα ειδα σε dvd το Friends With Benefits (Οχι μονο φιλοι ελληνικος τιτλος) με τον τζαστιν Τι,περλεικ και την Μιλα Κουνις και μου αρεσε πολυ.



την είχα δει σινεμά
αντί να μας δείξει ο σκηνοθέτης τον πισινο της κούνις,μας έδειξε τον πισινό του τιμπερλέικ-απαράδεκτο smiley.gif
HLR CENATION
QUOTE(gallistis @ Jan 24 2012, 00:34 ) *
την είχα δει σινεμά
αντί να μας δείξει ο σκηνοθέτης τον πισινο της κούνις,μας έδειξε τον πισινό του τιμπερλέικ-απαράδεκτο smiley.gif


Nαι ρε πολυ αμπαλος ο σκηνοθετης.

ΑΠο τις καινουριες θελω να δω το the darkest hour...και τον γατο σπιρουνατο. smiley.gif
greeneyes13
οι υποψηφιότητες για τα βραβεία Όσκαρ:

http://www.oscars.org/awards/academyawards/84/nominees.html
HLR CENATION
QUOTE(greeneyes13 @ Jan 24 2012, 21:32 ) *
οι υποψηφιότητες για τα βραβεία Όσκαρ:

http://www.oscars.org/awards/academyawards/84/nominees.html



Eμενα απο αυτες που εχω δει μου αρεσαν πολυ το moneyball με τον Μπραντ Πιτ και το the descendants με τον Κλουνει.

Mιας και μιλαμε για οσκαρ η nova θα προβαλλει καθε μερα για ολο το Φεβρουαριο δυο οσκαρικες ταινιες και θα δειξει και την τελετη στις 26-2.

ΣΤις χρυσες σφαιρες που προηγηθηκαν την καλυτερη εμφανιση εκαναν νομιζω η Τζολυ,η Χαγιεκ και η Τζουλιαν Μουρ.
greeneyes13
QUOTE(HLR CENATION @ Jan 24 2012, 22:03 ) *
Eμενα απο αυτες που εχω δει μου αρεσαν πολυ το moneyball με τον Μπραντ Πιτ και το the descendants με τον Κλουνει.

Mιας και μιλαμε για οσκαρ η nova θα προβαλλει καθε μερα για ολο το Φεβρουαριο δυο οσκαρικες ταινιες και θα δειξει και την τελετη στις 26-2.

ΣΤις χρυσες σφαιρες που προηγηθηκαν την καλυτερη εμφανιση εκαναν νομιζω η Τζολυ,η Χαγιεκ και η Τζουλιαν Μουρ.



το moneyball το χω κατεβάσει αλλά δεν το χω δει ακόμα
η τζολύ είχε όντως πολύ ωραία εμφάνιση, όπως και η χάιντι κλουμ
gallistis
μόλις έφυγε ο θόδωρος αγγελόπουλος
Zoys
QUOTE(gallistis @ Jan 24 2012, 23:48 ) *
μόλις έφυγε ο θόδωρος αγγελόπουλος

Τραγικό. Και κοντά στην περιοχή μου, αφού μένω Κερατσίνι και το συμβάν έγινε στον περιφερειακό δρόμο της Δραπετσώνας. Και ήμουν και σε κηδεία το απόγευμα... sad.gif
A.CAB
Μεγάλη απώλεια. ότι κι αν πιστεύει καθένας για το έργο του ή για το πως άρχισε να επαναλαμβάνεται ή για το τι άνθρωπος ήτανε, δεν παύει να ήταν μια σπουδαία πρωσοπικότητα και μεγάλος καλλιτέχνης. Κρίμα.
gallistis
QUOTE(A.CAB @ Jan 25 2012, 00:31 ) *
Μεγάλη απώλεια. ότι κι αν πιστεύει καθένας για το έργο του ή για το πως άρχισε να επαναλαμβάνεται ή για το τι άνθρωπος ήτανε, δεν παύει να ήταν μια σπουδαία πρωσοπικότητα και μεγάλος καλλιτέχνης. Κρίμα.


συμφωνώ απόλυτα..οι ταινίες του δε μου άρεσαν(ιδιαίτερα οι τελευταίες ),αλλά ήταν δημιουργός και σίγουρα έφυγε αναπάντεχα...τουλάχιστον όμως γυρίζοντας ταινία
spysta
μια κλασσικη τυπικη ημερα ολα κυλουν οπως πρεπει και βρισκεσαι on schedule .. ωσπου ξαφνικα σε χτυπαει μια μηχανη στο δρομο ... πραγματικα ειμαστε σκονη στο χρονο.fuck

ενας σπουδαιος καλλιτεχνης.rip


The Warlus
Συγκίνηση για έναν σπουδαίο άνθρωπο
HLR CENATION
Ωραια ρομαντικη κομεντι το Ηοw do you Know με την Ρις Γουιδερσπουν και τον Οουεν Γουιλσον.Δευτερο ρoλο εχει και ο Τζακ Νικολσον.
greeneyes13
τελικά είδα την ταινία με τον di caprio

αρκετά καλή, ίσως σε κάποιους δεν αρέσει η συνεχής εναλλαγή παρόν-παρελθόν
ουσιαστικά σου δίνει να καταλάβεις πως όσο μεγαλύτερη εξουσία αποκτά κάποιος τόσο πιο πολλά είναι διατεθειμένος να κάνει για να την κρατήσει
πολύ καλό μακιγιάζ, σε αρκετά μεγάλο μέρος της ταινίας τους δειχνει σε μεγάλη ηλικία
στα μείον για μένα είναι πως δίνει πολύ μεγάλη βαρύτητα στις σεξουαλικές προτιμήσεις του κεντρικού ήρωα
HLR CENATION
QUOTE(greeneyes13 @ Jan 25 2012, 23:35 ) *
τελικά είδα την ταινία με τον di caprio

αρκετά καλή, ίσως σε κάποιους δεν αρέσει η συνεχής εναλλαγή παρόν-παρελθόν
ουσιαστικά σου δίνει να καταλάβεις πως όσο μεγαλύτερη εξουσία αποκτά κάποιος τόσο πιο πολλά είναι διατεθειμένος να κάνει για να την κρατήσει
πολύ καλό μακιγιάζ, σε αρκετά μεγάλο μέρος της ταινίας τους δειχνει σε μεγάλη ηλικία
στα μείον για μένα είναι πως δίνει πολύ μεγάλη βαρύτητα στις σεξουαλικές προτιμήσεις του κεντρικού ήρωα


Θα συμφωνησω απολυτως.Και εμενα μου αρεσε πολυ αυτη η ταινια.Αν και κατα την γνωμη μου ο Ντι καπριο εχει κανει ακι καλυτερες ερμηνιες.
Εκπληξη εκανε παντως σε ολο τον κοσμο οτι ο Ντι Καπριο δεν ειναι υποψηφιος για οσκαρ.

Αυριο παντως κανει πρεμιερα στην Ελλαδα και η οσκαρικη ταινια του Τζορτζ Κλουνει και λεω να παω να τη δω.

Myria
QUOTE(A.CAB @ Jan 23 2012, 14:50 ) *
Είδα Το Κορίτσι με το Τατουάζ και μου άρεσε πάρα πολύ. Περισσότερο και από το Σουηδικό. Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία για να έχω άποψη αλλά η ταινία ήταν πραγματικά πολύ δυνατή και ατμοσφαιρική. Ο Φίντσερ (από Fight Club και Seven μέχρι Social Network και Zodiac) παιζει στα δάχτυλα την ατμόσφαιρα και την αρρώστια που κρύβεται κάτω από την ψυχρή τάξη των Σκανδιναβών. Φοβεροί οι πρωταγωνιστές με την κοπέλα να κάνει πραγματικά εκπληκτική ερμηνεία. Τεχνικά μάλιστα (μουσική, φωτογραφία, μοντάζ) πρέπει να είναι από τις πιο εντυπωσιακές ταινίες των τελευταίων χρόνων.
Απλά αυτό που την κρατάει πίσω κατά τη γνώμη μου είναι το θέμα αυτό καθεαυτό. Ωραίοι οι χαρακτήρες και πρωτότυποι, ωραία και η αλληγορία, ωραιότατη και η ατμόσφαιρα, αλλά ο πυρήνας είναι μία ακόμα ιστορία με σέριαλ κίλερ που κάνει και μπαμ για το ποιός είναι ο ένοχος από νωρίς. Όση μαεστρία και αν έει ο Φίντσερ το υλικό μοιάζει κατώτερο των ικανοτήτων του, ειδικά μετά από ένα Seven και ένα Zodiac που τα ίδια πράγματα τα έχει πει καλύτερα.
Πάντως ως η πρώτη ενήλικη σειρά ταινιών αξίζει και με το παραπάνω, απλά ίσως ο Φίντσερ καλό είναι να μην συνεχίσει και στα υπόλοιπα γιατί τον έχω για πολύ μεγαλύτερα πράγματα.






Αυτο ηταν το μονο προβλημα...Κανει τρελο μπαμ,αλλα ενταξει φευγεις αν μη τι αλλο ικανοποιημενος απο την αιθουσα και φυσικα η κοπελα καταπληκτικη...Ας παρει τη γρια ο Ντανιελ και την επομενη φορα που θα βρεθει δεμενος θα του πω εγω....
greeneyes13
QUOTE(HLR CENATION @ Jan 25 2012, 23:53 ) *
Θα συμφωνησω απολυτως.Και εμενα μου αρεσε πολυ αυτη η ταινια.Αν και κατα την γνωμη μου ο Ντι καπριο εχει κανει ακι καλυτερες ερμηνιες.
Εκπληξη εκανε παντως σε ολο τον κοσμο οτι ο Ντι Καπριο δεν ειναι υποψηφιος για οσκαρ.

Αυριο παντως κανει πρεμιερα στην Ελλαδα και η οσκαρικη ταινια του Τζορτζ Κλουνει και λεω να παω να τη δω.


ναι κι εγώ θέλω να την δω
πάντως ο λεονάρντο έχει εξελιχθεί σε πολύ καλός ηθοποιός και πιστέυω δεν θα αργήσει το όσκαρ
γενικά η ταινία έχει πολύ ωραίο καστ
HLR CENATION
QUOTE(greeneyes13 @ Jan 26 2012, 00:13 ) *
ναι κι εγώ θέλω να την δω
πάντως ο λεονάρντο έχει εξελιχθεί σε πολύ καλός ηθοποιός και πιστέυω δεν θα αργήσει το όσκαρ
γενικά η ταινία έχει πολύ ωραίο καστ



Eμενα απο τον Τιτανικο κιολας μ αρεσε.Αλλα η καλυτερη του ερμηνεια κατα την γνωμη μου ηταν στο δρομο της επαναστασης με την Γουινσλετ παλι.
greeneyes13
QUOTE(HLR CENATION @ Jan 26 2012, 00:19 ) *
Eμενα απο τον Τιτανικο κιολας μ αρεσε.Αλλα η καλυτερη του ερμηνεια κατα την γνωμη μου ηταν στο δρομο της επαναστασης με την Γουινσλετ παλι.


δεν με ξετρέλανε, πολύ καταθλιπτικό
στο νησί των καταραμένων για μένα έδωσε φοβερή ερμηνεία και στο inception
επαθα λαστιχο
εκπληξη το τουρκικο hunting season.o δανικας στα νεα τον εθαψε τον μακαριτη.ενταξει,δειξε μου εναν επιτυχημενο που δεν διακρινεται απο αλαζονεια.και εμαθα και το σκηνικο πισω απο την μη βραβευση του θιασου στις καννες το 75,λογω της αρνησης του τοτε υπουργου να σταλθει η ταινια γιατι λεει ηταν υπερ των κομμουνιστων.καραμανλης η τανκς,μεγαλη διαφορα.τουλαχιστον το πηρε αναδρομικα ο τεο με την αιωνιοτητα,εστω και αν η ταινια δεν το αξιζε κατ'εμε.
HLR CENATION
Kαταπληκτικη ταινια οι απογονοι και φοβερη ερμηνεια ο Κλουνει.

Μακαρι να το παρει το οσκαρ.Σαφως καλυτερη απο το Μανειμπολ του Μπραντ Πιτ.
greeneyes13
QUOTE(HLR CENATION @ Jan 26 2012, 18:58 ) *
Kαταπληκτικη ταινια οι απογονοι και φοβερη ερμηνεια ο Κλουνει.

Μακαρι να το παρει το οσκαρ.Σαφως καλυτερη απο το Μανειμπολ του Μπραντ Πιτ.


τα έχεις δει και τα δύο;
hunkturner
Μόλις γύρισα από το σινεμά που είδα το "contraband" εντάξει δεν πάει και για Όσκαρ αλλά σαν φιλμ ήταν αρκετά διασκεδαστικό... Περιπετειούλα ιδανική για σινεμά με λιγότερο από 2 ευρώ το εισιτήριο κι έξω να έχει μουσώνες οπότε το να γυρίσω σπίτι ήταν άλλη μια περιπέτεια...
HLR CENATION
QUOTE(greeneyes13 @ Jan 26 2012, 19:36 ) *
τα έχεις δει και τα δύο;


Ναι.Σημερα ειδα του Κλουνει.Μην το χασεις.

ΣΤην αρχη νομιζα οτι υποψηφιο για οσκαρ ηταν το ΑΙ Ειδοι του Μαρτιου αλλα τελικα εκανα λαθος.
greeneyes13
QUOTE(HLR CENATION @ Jan 26 2012, 19:54 ) *
Ναι.Σημερα ειδα του Κλουνει.Μην το χασεις.

ΣΤην αρχη νομιζα οτι υποψηφιο για οσκαρ ηταν το ΑΙ Ειδοι του Μαρτιου αλλα τελικα εκανα λαθος.


ναι θέλω να το δω κι εγώ, και την ταινία με τον μπραντ έχω κατεβάσει να δω
HLR CENATION
QUOTE(greeneyes13 @ Jan 26 2012, 19:56 ) *
ναι θέλω να το δω κι εγώ, και την ταινία με τον μπραντ έχω κατεβάσει να δω



Και του Μπραντ πολυ καλη ειναι παντως δεν λεω...
Gravedigger
QUOTE (HLR CENATION @ Jan 26 2012, 18:58 ) *
Kαταπληκτικη ταινια οι απογονοι και φοβερη ερμηνεια ο Κλουνει.

Μακαρι να το παρει το οσκαρ.Σαφως καλυτερη απο το Μανειμπολ του Μπραντ Πιτ.

Εμένα η ταινία του Clooney μου φάνηκε απίστευτα βαρετή.Πλοκή είχε αλλά αργούσε να προχωρήσει και όταν το έκανε δεν είχε κανένα ενδιαφέρον.Σε καμία περίπτωση για Oscar.Αν και από τότε που τα Oscar μπήκαν στο στοίχημα δεν αξίζει κανείς να ασχολείται μαζί τους.
rchos
ειδα και εγω και τις δυο και μαρεσε περισσοτερο το descendants.
θεωρω πως το moneyball ειχε αρκετα κενα στην συνεχεια της ιστοριας.
επισης διαφωνω με τον κυριακο για το θεμα της ταχυτητας.ηταν νομιζω πιο αργη απο το συνηθησμενο αλλα τοσο αργη οσο επρεπε για να δειξει σωστα τα συναισθηματα των χαρακτηρων.


προσφατα ειδα και την ιρανικη a separation και ηταν μακραν η καλυτερη ταινια που εχω δει τον τελευταιο καιρο.μεσα σε ολα εκτος του οτι ειναι πολυ ωραια σαν ταινια εχει ενδιαφερον να την δει ενας ελληνας για να μαθει ενα δυο πραγματα παραπαπανω για την καθημερινοτητα ενος λαου πολυ διαφορετικου απο τους ευρωπαιους αλλα με πολλες ομοιοτητες με την ελλαδα του 1960 και πισω.
hunkturner
Το moneyball έχει τη δυσκολία να είναι βασισμένο σε ένα βιβλίο στο οποίο όμως στην ουσία δεν υπάρχει πλοκή και είμαι περίεργος να δω πως ακριβώς το μετέφεραν στην οθόνη.

Έχει δει κανείς το artist? Πάντως το τόρρεντ αν πρόσεξα καλά υπάρχει. Δικαιολογούνται οι τόσο πολλές βραβεύσεις του μέχρι στιγμής?
Flash
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Jan 26 2012, 01:37 ) *
εκπληξη το τουρκικο hunting season.


Μιας και ανέφερες αυτό, οι γείτονες ετοιμάζουν υπερπαραγωγή περιπέτεια εποχής με θέμα την Άλωση της Πόλης. Η ευμάρεια των τελευταίων ετών έχει οδηγήσει πολλά δις τούρκικες λίρες στον κινηματογράφο. Από το παρακάτω βιντεάκι μοιάζει ότι θα είναι κάτι ανάμεσα σε "Αλέξανδρο" και "300" με την απαραίτητη δόση προπαγάνδας που συνοδεύει τέτοιες παραγωγές όταν προέρχονται από λαούς που σχετίζονται με το ιστορικό περιεχόμενο (πλην εξαιρέσεων). Σε σκηνικά, φωτογραφία, εφέ και ποσότητα κομπάρσων πιθανώς να συγκρίνεται με κινέζικες παραγωγές.

HLR CENATION
Πολυ ωραια κωμωδια το μην σπρωχνει ερχομαι με τον Ρομπερτ Νταον τζουνιορ κσι τον Ζακ Γκαλιφιανακη.
A.CAB
QUOTE(HLR CENATION @ Jan 31 2012, 14:48 ) *
Πολυ ωραια κωμωδια το μην σπρωχνει ερχομαι με τον Ρομπερτ Νταον τζουνιορ κσι τον Ζακ Γκαλιφιανακη.


Πολύ γέλιο. Σε μερικούς μπορεί να μην αρέσει γιατί είναι αρκετά κυνικό και μαύρο αλλά εγώ έλιωσα στο γέλιο.

Εξαιρετική η νέα ταινία του Αλεξάντερ Πέιν Οι Απόγονοι με τον Κλούνει στην καλύτερή του ίσως ερμηνεία. Φοβερή δραματική κομεντί με πολύ καλό σενάριο και χαρακτήρες και εντυπωσιακές εναλλαγές συναισθημάτων από δράμα σε κωμωδία και το αντίστροφο, χωρίς να ενοχλεί καθόλου. Μακάρι να έβγαζε πιο συχνά ταινίες ο σκηνοθέτης, μιας και η τελευταία του ήταν το Πλαγίως (επίσης εξαιρετικό).
greeneyes13
QUOTE(HLR CENATION @ Jan 31 2012, 14:48 ) *
Πολυ ωραια κωμωδια το μην σπρωχνει ερχομαι με τον Ρομπερτ Νταον τζουνιορ κσι τον Ζακ Γκαλιφιανακη.



το είχα δει στο σινεμά και είχα γελάσει πάααααααααρα πολύ, ο ζακ γαλυφιανάκης έδινε ρέστα
aegeansheed
Για όποιον σέβεται (αν όχι του άρεσαν) τα πρώτα Underwolrds, ας σεβαστεί τον εαυτό του και να μην πάει να δει την αηδία που λέγεται "Awakening"...
Gravedigger
QUOTE (aegeansheed @ Feb 3 2012, 02:02 ) *
Για όποιον σέβεται (αν όχι του άρεσαν) τα πρώτα Underwolrds, ας σεβαστεί τον εαυτό του και να μην πάει να δει την αηδία που λέγεται "Awakening"...

Δεν ήταν τόσο κακό ρε συ..Αυτό που με χάλασε εμένα ήταν ότι αντί να επικεντρωθεί στην μάχη λυκανθρώπων-βρυκολάκων όπως κάνει στα άλλα, επικεντρώνεται στην ζωή της Selene και πως θα βρει το γκομενάκι και τι θα κάνει με το κοριτσάκι..(Παραλίγο να μου ξεφύγει spoiler)
aegeansheed
H ταινια ήταν περισσότερο προβολή ωραίων πλάνων της Kate, catwalks, "trinity" κυκλικά σκαρφαλώματα στους τοίχους (οκ, το έχουμε δει το ματριξ), παρά κλασική ταινία underworld... Σου έλεγε μετά και για το "auto-heal", χάζευες λίγο τον πλακωμένο στα αναβολικά Lycan και εκεί που υπήρχε το έντονο στοιχείο man-woman affair στα προηγούμενα, ξαφνικά βλέπω το "κοριτσάκι του Εξορκιστή" με μαλί Σαντάκο να εμφανίζεται και να είναι κάτι σαν το κεντρικό πρόσωπο. For fucks shake, i was very dissapointed, ευτυχώς πήγα να το δω έχοντας καταναλώσει τεράστια ποσότητα junk finger food! smile.gif
rchos
QUOTE(aegeansheed @ Feb 3 2012, 04:10 ) *
For fucks shake, i was very dissapointed, ευτυχώς πήγα να το δω έχοντας καταναλώσει τεράστια ποσότητα junk finger food! smile.gif


δεν ξερω αν το κανες επιτηδες και δεν θελω να γινω σπαστικος αλλα η σωστη εκφραση ειναι for f*ck sake και οχι shake

εκτος αν οντως ηθελες να πεις shake εχοντας στο μυαλο σου καποια νεα περιεργη γευση η παραλλαγη του milk shake... tongue.gif
Tobias Funke
QUOTE (rchos @ Feb 3 2012, 09:52 ) *
δεν θελω να γινω σπαστικος





aegeansheed
...shakin bakin που έλεγε και ο Kyle. Ω Κyle, where are thou?


e-jeanne LIAN...(αυτό είναι από Αχμάντ)


nice vid "George Parros" wink.gif
HLR CENATION
Ταινιαρα το the fighter με τον Μαρκ Γουολμπεργκ.Θα αρχισω να βλεπω μποξ μου φαινεται.
SG3ptshooter

top 5 αγαπημένες πρώτες σκηνές.
A.CAB
QUOTE(SG3ptshooter @ Feb 6 2012, 01:38 ) *

top 5 αγαπημένες πρώτες σκηνές.


+100

Άνετα μια από τις καλύτερες εισαγωγές ταινιών που έχουν γίνει.
Flash
Μιας και βάλατε Sergio, ποια η γνώμη σας για αυτό:

http://en.wikipedia.org/wiki/Django_Unchained
tsitum
QUOTE(Flash @ Feb 6 2012, 21:13 ) *
Μιας και βάλατε Sergio, ποια η γνώμη σας για αυτό:

http://en.wikipedia.org/wiki/Django_Unchained

Και μονο που σκηνοθετει αυτος ο ανθρωπος και παιζει ισως ο καλυτερος β ρολος που εχει παιχτει ποτε, ο waltz η ταινια θα αξιζει να τη δει καποιος φιλτατε flash

υ.γ. there re 2 too many
SG3ptshooter
QUOTE(Flash @ Feb 6 2012, 19:13 ) *
Μιας και βάλατε Sergio, ποια η γνώμη σας για αυτό:
http://en.wikipedia.org/wiki/Django_Unchained

σίγουρα έχεις αρκετά συγκεκριμένη άποψη. Ο Tarantino είναι φαν και του Leone και του Corbucci, όπου μας παραπέμπει ευθέως το όνομα του κεντρικού ήρωα. Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς. Σίγουρα έχει δίκιο ο tsitum στο ότι αξίζει να πάρεις τη γεύση σου, από κει και πέρα ανάλογα με το τι ψάχνει κανείς θα κρίνει και το αποτέλεσμα.
Προσωπικά το cast σε γενικές γραμμές με πείθει ως προαναγγελία, σίγουρα θα είναι τρομερά τα σκηνικά μιας και γυρίζεται στην πόλη - σκηνικά του Deadwood και δε θα λείψουν τα πιο-κοντινά-και-βλέπεις-τις-τρίχες-των-ρουθουνιών πλάνα των spaghetti westerns που τόσο μ' αρέσουν. Λογικά θα μπω στην αίθουσα με θετική διάθεση. Από κει και πέρα δε μπορώ να πω τίποτα ακόμα και ως προαίσθημα, άρχισε να γυρίζεται μόλις πριν ένα μήνα.

Γενικά ως προς τον Tarantino δεν είμαι αρνητικά διακείμενος αν και ομολογώ δε με έχουν κερδίσει οι τελευταίες του δουλείες.
Μιας και είχα μια συζήτηση για openings/πρώτες σκηνές/ξεκινήματα τέλος πάντων που οδήγησαν στο πρώτο post, το αγαπημένο μου από Tarantino είναι αυτό:

ίσως επειδή έφυγαν κάτι κότες από μπροστά μου που τρόμαξαν και άπλωσα τα πόδια μου τη φορά που το είδα σε σινεμά.
Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι θα έλεγαν το Reservoir Dogs..

H νάμπερ ουάν αγαπημένη μου "έναρξη" μετά από μια γερή δόση προκατάληψης - γραφικότητας κατέληξα πως είναι αυτή:

Είμαι fan της Αμαρτωλής Πόλης πλέον αλλά αυτό είναι το πρώτο τρίλεπτο επαφής μου με τον κόσμο του Miller και ομολογώ με είχε κερδίσει πάρα πολύ. Ο διάλογος, η ιδιαιτερότητα οπτικά, η έκπληξη, η Marley Shelton.. cool.gif Και πραγματικά πάρα πολύ πιστή μεταφορά των ιστοριών απ' το χαρτί στη μεγάλη οθόνη, σαν shot-for-shot remake ταινίας του Haneke απ' το Hollywood.. (ναι, κι αυτό το opening μ' αρέσει tongue.gif )

---------------------------

Μιας και πήρα φόρα, η Μπεκινσειλ είναι θεά ούτως ή άλλως, αλλά ως Selene είναι πραγματική διαστροφή. blove.gif
Tobias Funke
O Miller είναι καλός για να βγάζει τις τρίχες από το ειδικό σφουγγάρι που έχει ο Moore για να καθαρίζει το μούσι του.
Αλλά νταξ έχει και το Dark Knight Returns που είναι το 2ο καλύτερο graphic novel Batman.
Θα τα πούμε πιο αναλυτικά και στο thread με τα comics. Oh wait...
Flash
QUOTE(Tobias Funke @ Feb 6 2012, 22:59 ) *
O Miller είναι καλός για να βγάζει τις τρίχες από το ειδικό σφουγγάρι που έχει ο Moore για να καθαρίζει το μούσι του.
Αλλά νταξ έχει και το Dark Knight Returns που είναι το 2ο καλύτερο graphic novel Batman.
Θα τα πούμε πιο αναλυτικά και στο thread με τα comics. Oh wait...


Οff topic προφανώς αλλά ποιο θεωρείς καλύτερο; Προφανώς όχι το Batman: Year One αφού είναι του Miller άρα αν έπρεπε να μαντέψω θα έλεγα ότι λατρεύεις το Arkham Asylum των Morrison και McKean.
frenchman7
Έχει δει κανείς το "the artist" ?
A.CAB
Είδα 2 ταινίες τρόμου για όσους ενδιαφέρονται για τέτοιου είδους διασκέδαση.
Παγιδευμένη Ψυχή - Insidious από τον σκηνοθέτη του Saw. Καμία σχέση με το στυλ των ξεκοιλιασμάτων του προηγούμενου έργου του. Ατμοσφαιρικό και πολύ τρομακτικό μέχρι τη μέση μου φάνηκε μεγάλη έκπληξη. Από τη μέση κι έπειτα βέβαια που πέφτει η επεξήγηση του τι συμβαίνει και του τι πρέπει να κάνουν οι ήρωες, το πράγμα χάνει τη μπάλα εντελώς και προκύπτει κάτι σε κωμωδία. Μέτριο αλλά βλέπεται.

Η Απειλή - The Thing, ριμέηκ της αγαπημένης μου ταινίας τρόμου του Τζον Κάρπεντερ. Για την ακρίβεια είναι πρίκουελ, δηλαδή τα γεγονότα πριν την ταινία του 1982 αλλά ακολουθεί βήμα βήμα τον προκάτοχό της. Κάτι πάει να κάνει σε ατμόσφαιρα και σίγουρα είναι καλοφτιαγμένο αλλά η όποια σύγκριση με την πρώτη ταινία είναι ατυχής. Ούτε τόσο τρομακτική είναι, ούτε οι χαρακτήρες ξεχωρίζουν, ούτε η ίδια ένταση και παράνοια στην Ανταρκτική βγαίνει, ούτε η κοπελίτσα είναι Κερτ Ράσελ, ενώ τα ψηφιακά εφέ είναι ο ορισμός του ξενερώματος όταν πριν από 30 χρόνια η Απειλή ακόμα σε αφήνει με το σαγόνι στο πάτωμα με πρακτικά και απίστευτα φυσικά εφέ μεταμορφώσεων. Για τους φαν σαν κι εμένα της πρωτότυπης έχει πολύ ενδιαφέρον βέβαια ότι βλέπουμε ακριβώς τι έγινε στο Νορβηγικό σταθμό πριν ξεκινήσει η ταινία του Κάρπεντερ. Από ένα καρφωμένο στον οίχο τσεκούρι μέχρι έναν χαρακτήρα που έχει κόψει τις φλέβες του. Τα έδειχνε στο γρήγορο πριν 30 χρόνια και τώρα τα έχουν δέσει πολύ ωραία στην τωρινή ιστορία. Αλλά αυτό από μόνο του δεν την κάνει σοβαρή την προσπάθεια.
greeneyes13
στις 10 το star έχει την ταινία syriana με τον george clooney
δεν την έχω δει αλλά πρέπει να είναι ωραία ταινία
γι αυτόν τον ρόλο δεν πήρε οσκαρ ο clooney;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.