Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η Γωνιά του Υπολογιστή
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
apkat
Λοιπον η Ον απο τωρα με εξεπληξε.Χωρις να εχω στειλει την αιτηση ενεργοποιησης αλλα απλα εχοντας μιλησει στο τηλεφωνο μαζι τους μου στελνουν σημερα μειλ και μηνυμα στο κινητο οτι η ενεργοποιηση της γραμμης μου θα γινει 28/11.Παιρνω να ρωτησω πως γινεται αυτο χωρις να εχω στειλει καν αιτηση και μου απαντανε οτι εχει γινει φωνητικη επιβεβαιωση και αυτο αρκει(απλα περιμνενουν και την αιτηση.Οι διαδικασιες ομως εχουν ξεκινησει).

Στην συνεχεια ρωτησα τι θα γινεται με τις ταχυτητες που θα εχω κλπ κλπ και μου πε οτι αφου η αποσταση απο το DSLan ειναι τοσο μικρη αποκλειεται να εχω προβλημα και οι ταχυτητες που θα εχω θα ειναι παρα πολυ κοντα στα 16.Ας ελπισουμε να μην το ειπε για να με ξεφορτωθει tongue.gif .Επισης απο δω και στο εξης θα παιρνω τηλεφωνο στην Ον τετοια ωρα(5 περιπου) που δεν εχει καθολου χρονο αναμονης αφου αλλες ωρες η αναμονη ειναι πανω απο μιση ωρα
jois21
Φωνιτικη επιβεβαιωση; Και τι δε κανουν για να βρουν νεο πελατη. Αλλο και τουτο παλι...

Μη στειλεις αιτηση και παρτους σε 10 μερες να πεις οτι αποφασισες (και καλα) πως δε θες να συνεχισεις να δουμε τι θα γινει. Αν δε λενε βλακειες για να σε κοροιδεψουν θα εχουν προχωρισει με την παραχωριση της γραμμης απ τον οτε και θα σου πουνε οτι εμπλεξες, αν σου πουνε απλα οκει μαλλον δεν εχουν κανει το παραμικρο (πιο λογικο απ τη στιγμη που δεν εχουν κανενα επισημο εγγραφο που να τους εγκρινεις τη διαδικασια, εκτος αν δεχτηκες να σε ηχογραφησουν να λες ξεκαθαρα οτι θες ενεργοποιηση...). Επισης πες τους οτι αν αναβαλουν την ημερομηνια ενεργοποιησης θα κινηθεις νομικα αφου εχεις το μηνυμα, οτι απαιτης την επομενη μερα κιολας η γραμμη σου να ειναι οπως σημερα και οτι θα κανεις διαμαρτηρια στην εεττ και την προστασια καταναλωτη. Πες επισης οτι αφου τα κανεις αυτα θα πας στα γραφεια τους να κανεις φασαρια και οτι θα τους δυσφιμεις σε οσους ξερεις. Φροντισε να τους "μεινει" το ονομα και το τηλεφωνο σου, αυτο ειναι βασικοτερο. Καλυτερα να σε φοβουνται παρα να σε κοροιδευουν.

Απο ημερομηνιες ενεργοποιησης εχουμε πηξει...

Στο λεω με καλο σκοπο γιατι οι τελευταιοι γνωστοι μου σε ΟΝ και βιβοντι περιμεναν 3 μηνες με συνεχεις "ημερομηνιες ενεργοποιησης" και στο τελος ακυρωσαν ολοι.
PanosIlio
QUOTE(jois21 @ Nov 16 2007, 19:21 ) *
Του εχεις βαλει τιποτα ή το χεις οπως το πηρες; Γιατι αδειο πιπισι=τζαμπα λεφτα.
Ποσο ευχρηστο ειναι στα σμσ; Ποσο κραταει η μπαταρια; Ποσο ευκολα το χειριζεσαι με το ΕΝΑ χερι; Ποσες φορες χτυπας λαθος σημειο κατα λαθος ή θελει 2η και 3η προσπαθεια για να δεχτει μια εντολη; Οσο καλο κι αν ειναι με της επαφες (που ειναι πολυ καλα εκει τα Μ$) σε καμια περιπτωση δε συγκρινεται με απλο τηλεφωνο για μενα.


Του έχω βάλει και βγάλει κάνα δυο προγραμματάκια, έχω παίξει μαζί του γενικά. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Στα SMS είναι πάρα πολύ εύχρηστο, με τη μία πιάνει τις εντολές. Η μπαταρία κρατάει 2 μέρες. Και το πιο σημαντικό είναι το πιο εύχρηστο PDA με το ένα χέρι. Αυτό το καινοτόμο Touch Flow, μια πατέντα της HTC που με μια κίνηση του δαχτύλου έχει άμεση πρόσβαση στις γρήγορες επαφές σου, σε φωτογραφίες, βίντεο και μουσική και σε sms, IE, ημερολόγιο, email κτλ.

Κοίτα στην κατηγορία του είναι το πιο εύχρηστο και μοντέρνο PDA και είναι και φθηνό.
apkat
Η συνομιλια μας ηχογραφηθηκε.Στην Ον παντα η συνομιλια ηχογραφειται αφου υπαρχει ως προεπιλογη στο τηλεφωνικο τους κεντρο.Στο λεει το φωνητικο μηνυμα.Οποτε μαλλον γιαυτο προχωρησε.

παντως αν σκεφτεις οτι ξεκινησα την διαδικασια 13/11 αν οντως μου το βαλουν στις 28 θα ειναι απιστευτο
jois21
Απιστευτο για την ΟΝ, ναι. tongue.gif
4νετ που εχω, ειχα κανει αιτηση 10, 4 του επομενου ενεργοποιηθηκε οπως ελεγε στο σαιτ. Και μολις ειχε καλυψει την περιοχη μου...

Σε ολους σχεδον τους αλλους που ξερω μπηκε ακομα πιο γρηγορα. tongue.gif
kostasvc15
Παιδια χρειαζομαι βοηθεια....
Πηρα ενα αρχειο απο το μσν που ηταν ιος και το μσν μου τωρα το στελνει στις αλλες επαφες μου που ειναι ον....Εχω κατεβασει μερικα anti virus και ολο κατι σβηνουν αλλα το μσν μου συνεχιζει να στελνει μνμτα που γραφουν χεχε φανταστικ και τον ιο...
Μπορεις καποιος να βοηθησει;Ξερεται καποιο καλο προγραμμα;
Pierce
στο system32 τα διεγραψες αυτα τα αρχεια που στελνεις;
απο εκει γινεται η δουλεια νομιζω. ειναι ενα jpg και ενα rar . εχουν το ονομα pic2 ή κατι τετοιο.
δεν θυμαμαι να του εκανα κατι αλλο....
(delete σε ολα τα cookies αλλα δεν ξερω αν εχει σχεση)
sihainas
QUOTE(kostasvc15 @ Nov 19 2007, 15:41 ) *
Παιδια χρειαζομαι βοηθεια....
Πηρα ενα αρχειο απο το μσν που ηταν ιος και το μσν μου τωρα το στελνει στις αλλες επαφες μου που ειναι ον....Εχω κατεβασει μερικα anti virus και ολο κατι σβηνουν αλλα το μσν μου συνεχιζει να στελνει μνμτα που γραφουν χεχε φανταστικ και τον ιο...
Μπορεις καποιος να βοηθησει;Ξερεται καποιο καλο προγραμμα;



Δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος αλλά είχα κι εγώ ιο που έστελνε μήνυμα στις επαφές μου... το avg antivirus τον βρήκε και τώρα είμαι ok... (είναι και free)
kostasvc15
QUOTE(sihainas @ Nov 19 2007, 18:35 ) *
Δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος αλλά είχα κι εγώ ιο που έστελνε μήνυμα στις επαφές μου... το avg antivirus τον βρήκε και τώρα είμαι ok... (είναι και free)

Τον βρηκα τελικα τον ιο αλλα δε μπορω να τον σβησω.Ουτε μεσα απο το αντι βαιρους ουτε κανονικα με διαγραφη...Το παταω συνεχεια αλλα δε μπαινει στο καδο ανακυκλωσης...
NBAer
QUOTE(kostasvc15 @ Nov 19 2007, 22:00 ) *
Τον βρηκα τελικα τον ιο αλλα δε μπορω να τον σβησω.Ουτε μεσα απο το αντι βαιρους ουτε κανονικα με διαγραφη...Το παταω συνεχεια αλλα δε μπαινει στο καδο ανακυκλωσης...

Windows XP ετσι?
Αν εισαι καπως ψιλοεμπειρος και εχεις καποιες απλες σχετικα γνωσεις κανε "ασφαλη επανεκκινηση" και απο εκει μπορεις να σβησεις τα παντα και κανενας ιος δεν θα σου αντιστεκεται!

1)Πηγαινε: ΕΝΑΡΞΗ-> ΕΚΤΕΛΕΣΗ(RUN) και γραψε msconfig
2)Εκει περα στο msconfig πηγαινε στο BOOT.INI
3)Εκει περα τσεκαρε την επιλογη /SAFEBOOT, πατα ΕΦΑΡΜΟΓΗ και αν σου ζητησει να κανεις επανεκκινηση κανε. Αλλιως μολις πατησεις ΕΦΑΡΜΟΓΗ, πατα ξανα το ΟΚ, και κανε μονος σου επανεκκινηση.

Θα σε βγαλει σε ενα σκοτεινο περιβαλλον. Μην φοβηθεις. smile.gif Εκει πατα CTRL+ALT+DEL.
Μετα πατα ΑΡΧΕΙΟ -> Νεα εργασια(εκτελεση) και εκει γραψε που θελεις να πας. Πχ:
Μπορεις να γραψεις C:\ και θα σου ανοιξει ενα παραθυρο του explorer και απο εκει μπορεις να σβησεις οτι θελεις.
Μολις τελειωσεις και θελεις να κανεις κανονικη επανεκκινηση, πατα CTRL+ALT+DEL και απο
ΑΡΧΕΙΟ -> Νεα εργασια(εκτελεση) και εκει γραψε msconfig και παλι στο BOΟT.INI-> και απενεργοποιησε το /SAFEBOOT σωσε το και ξανακανε επανεκκινηση.


Το καλυτερο ομως που σου συνιστω ειναι:
•Κατεβασε τα "SPYBOT SEARCH AND DESTROY" και "Ad-Aware SE personal" δωρεαν και τα 2 και τρεξε τα σε κανονικο περιβαλλον. Οτι βρουνε σβηστο!
•Κατεβασε το "HijackThis" απο ΕΔΩ τρεξε το με την επιλογη "do a system scan and save a log", μετα πηγαινε στον φακελο που εβαλες το προγραμμα εκει εχει ενα αρχειο κειμενου(το log) και κανε copy εδω περα αυτα που σου εβγαλε να δουμε αν κατι δεν παει καλα και τι.


Αν δεν περασει το προβλημα τοτε κανε ασφαλη επανεκκινηση με τον τροπο που ειπα πανω και τρεξε τα απο εκει τα 2 προγραμματα αυτα. Αυτο λειτουργει παντα!
NBAer
QUOTE(kostasvc15 @ Nov 19 2007, 22:00 ) *
Τον βρηκα τελικα τον ιο αλλα δε μπορω να τον σβησω.Ουτε μεσα απο το αντι βαιρους ουτε κανονικα με διαγραφη...Το παταω συνεχεια αλλα δε μπαινει στο καδο ανακυκλωσης...

Α και κατι επισης σημαντικοτατο που ισως καταφερεις και το διαγραψεις(παντα για Windows XP μιλαω):
Λογικα δεν διαγραφεται επειδη ηδη τρεχει και δεν σε αφηνουν τα windows να κλεισεις κατι που ηδη τρεχει. Οποτε:
Πατας CTRL+ALT+DEL και πηγαινεις στο ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ.
Εκει σβηνεις οτι περιεργο ονομα βλεπεις με DEL που να ξερεις βεβαια οτι δεν ειναι χρησιμο. Προσεξε λοιπον καθως μπορει ακομα και αυτα με περιεργο ονομα να ειναι οδηγοι της καρτας γραφικων ή κατι αλλο χρησιμο. Αν σβησεις κατι χρησιμο βεβαια ΔΕΝ σβηνεται οριστικα οποτε δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα για να βλαψεις τον υπολογιστη σου, απλα αν σβησεις κατι που χρειαζεται απλα θα χρειαστει να κανεις επανεκκινηση.
Συνηθως τα διαφορα κακοβουλα προγραμματα που τρεχουν, γραφουν στο ονομα χρηστη "user" και οχι SYSTEM.
Συνηθως βεβαια.....
jois21
QUOTE
1)Πηγαινε: ΕΝΑΡΞΗ-> ΕΚΤΕΛΕΣΗ(RUN) και γραψε msconfig
2)Εκει περα στο msconfig πηγαινε στο BOOT.INI
3)Εκει περα τσεκαρε την επιλογη /SAFEBOOT, πατα ΕΦΑΡΜΟΓΗ και αν σου ζητησει να κανεις επανεκκινηση κανε. Αλλιως μολις πατησεις ΕΦΑΡΜΟΓΗ, πατα ξανα το ΟΚ, και κανε μονος σου επανεκκινηση.

Θα σε βγαλει σε ενα σκοτεινο περιβαλλον. Μην φοβηθεις. Εκει πατα CTRL+ALT+DEL.
Μετα πατα ΑΡΧΕΙΟ -> Νεα εργασια(εκτελεση) και εκει γραψε που θελεις να πας. Πχ:
Μπορεις να γραψεις C:\ και θα σου ανοιξει ενα παραθυρο του explorer και απο εκει μπορεις να σβησεις οτι θελεις.
Μολις τελειωσεις και θελεις να κανεις κανονικη επανεκκινηση, πατα CTRL+ALT+DEL και απο
ΑΡΧΕΙΟ -> Νεα εργασια(εκτελεση) και εκει γραψε msconfig και παλι στο BOΟT.INI-> και απενεργοποιησε το /SAFEBOOT σωσε το και ξανακανε επανεκκινηση.

tongue.gif
ή απλα πατας οταν ξεκιναει το πισι κα εισαι στις μαυρες οθονες με τα γραμματακια F8 και διαλεγεις σαιφ μπουτ, και τελειωσες.

Οπως ειπε, το καλυτερο ειναι adaware (SE για μενα, οχι 2007) και καθαρησες.
NBAer
QUOTE(jois21 @ Nov 20 2007, 01:55 ) *
tongue.gif
ή απλα πατας οταν ξεκιναει το πισι κα εισαι στις μαυρες οθονες με τα γραμματακια F8 και διαλεγεις σαιφ μπουτ, και τελειωσες.

Ναι σωστα, το F8 το ειχα ξεχασει για τα XP και νομιζα οτι λειτουργει μονο στα ΜΕ ή στα 98. Αλλα ναι μαλλον λαθος θυμομουνα.....
Επισης θυμαμαι οτι επανεκκινηση πατωντας συνεχεια το CTRL γινεται επισης και σε οδηγει στις επιλογες για να διαλεξεις το safeboot, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν πιανει στα XP.
Anyway....
jois21
Λοιπον, περι τριπλ πλει και τηλεορσεων:

Εψαξα λιγο και ειδα οτι η βιβοδι δειχνει 5 ειδησιογραφικα καναλια (γερμανικα, αγγλικα, γαλλικα, αλ τζαζιριστικα), 3 με ντοκιμαντερ -μονο το 1 αξιζει-, φασιον τιβι και 1 αισθησιακο. tongue.gif
Ταινιες μπορεις να δεις μονο αν τις νοικιασεις και απο συγκεκριμενους παραγωγους.
Ολα αυτα σε ποιοτητα ντιβεξ και χωρις καν ψηφιακη εξοδο ή hdmi...

Η ΟΝ τη μερα της ενεργοποιησης στελνει τεχνικο και βλεπει αν η γραμμη αντεχει τηλεοραση, αν οχι δε του βαζουν. Ηποιοτητα ειναι επιπεδου ντιβιντι, δλδ καλυτερη απο της βιβοδι. Μπορει να βλεπει τα ελληνικα καναλια (ουαου) και με 2 ευρω χρεωση να νοικιασει με δικαιωμα να τη δει μεσα σε 24 ωρες μια απο τις περιπου 1.000 ταινιες τους. Επισης μπορει να δειξει καναλια νοβα αλλα με προσθετη συνδρομη στη νοβα. Ευτυχως προσφερει περισσοτερες εξοδους απ το συστημα της βιβοδι, μεσα σαυτες hdmi.

Για μενα δεν αξιζουν οι υπηρεσιες αφου εχουν περιορισμενες επιλογες και ειναι σχετικα ακριβες σε σχεση με ενα βιντεο κλαμπ ή ενα νταουνλοαντ ταινιας. Το ενα ειναι φτηνοτερο, με σχετικα καλυτερη ποιοτητα ενω μπορεις να "κρατησεις" την ταινια, το αλλο ειναι τσαμπα, εχεις απειρες επιλογες και μπορεις να διαλεξεις εσυ οποιαδηποτε ποιοτητα (700μβ-15.000μβ) με μειονεκτημα την αναμονη αν εχεις αργη γραμμη. Ουσιαστικα θα την αξιποιησει μονο καποιος που δε θελει να κατεβαζει, βαριεται να τρεχει στο βιντεο κλαμπ και δεν εχει HDTV.

Oποιος θελει να δει τιβι ας δοκιμασει αυτο: www.joost.com , ειναι αρκετα καλο.
dizzy_fingers
Για το joost δε χρειάζονται προσκλήσεις?
sihainas
όχι πλέον... είναι ανοιχτό για όλους νομίζω
kostasvc15
ΝΒΑερ ευχαριστω πολυ ρε φιλε!!! smile.gif
NBAholic
Ούτε εμένα λένε να με αφήσουν τα προβλήματα...Έχω σπασμένο Microsoft Office και παρότι στην τελευταία επίσκεψη του Η/Υ μου λένε ότι δεν πείραξαν τίποτα, δεν μπορώ να ανοίξω το Excel! Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ξοδέψω κάπου 170-180 για να αγοράσω όλο το Office...ή υπάρχει πρακτικότερη λύση;
NBAer
QUOTE(NBAholic @ Nov 21 2007, 18:10 ) *
Ούτε εμένα λένε να με αφήσουν τα προβλήματα...Έχω σπασμένο Microsoft Office και παρότι στην τελευταία επίσκεψη του Η/Υ μου λένε ότι δεν πείραξαν τίποτα, δεν μπορώ να ανοίξω το Excel! Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ξοδέψω κάπου 170-180 για να αγοράσω όλο το Office...ή υπάρχει πρακτικότερη λύση;

Τι συνδεση internet εχεις?
dizzy_fingers
QUOTE(NBAholic @ Nov 21 2007, 18:10 ) *
Ούτε εμένα λένε να με αφήσουν τα προβλήματα...Έχω σπασμένο Microsoft Office και παρότι στην τελευταία επίσκεψη του Η/Υ μου λένε ότι δεν πείραξαν τίποτα, δεν μπορώ να ανοίξω το Excel! Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ξοδέψω κάπου 170-180 για να αγοράσω όλο το Office...ή υπάρχει πρακτικότερη λύση;

Αν θες να είσαι νόμιμος, κατέβασε το open office biggrin.gif.
Air Kef
Επιτέλους Ιντερνετ ύστερα απο 4 μερες. biggrin.gif


Ηρθαν τα 24 της ΧΟΛ,μαζι με το τηλέφωνο..


Ποιοτητα τηλεφώνου αρκετά ικανοποιητική,ωστόσο προς το παρον η ταχύτητα του ιντερνετ δν λέει να ανέβει τα 4 μβπς..

Μαλλον θα πεσει τηλέφωνο στην ΧΟΛ αύριο.. 19.gif
dizzy_fingers
Ποιά ταχύτητα λες?
Γιατί κι εγώ όταν πέρασα το φράγμα του 1 Mbps, δεν τα έπιανα αλλά για διαφορετικούς λόγους από αυτούς που νόμιζα.

Κάνε πρώτα ένα τεστ (ψάξε στο google για "online adsl speed test" ή κάτι συναφές) και πες μας το αποτέλεσμα.

Επίσης, δοκίμασε να κατεβάσεις ένα μεγάλο αρχείο (πχ η διανομή του ubuntu που είναι 500ΜΒ) αλλά με κάποιον download manager (υπερσυνιστώ τον orbit download manager που γίνεται και integrated με τον browser σου) και πες μας με τί ταχύτητα το κατέβαζες.

Αν δοκιμάσεις να κατεβάσεις όπως έκανες μέχρι τώρα (με δεξί κλικ) δεν πρόκειται να πιάσεις τα 24 ούτε με σφαίρες (θα πρέπει να έχει τάσεις αυτοκτονίας αυτός που διαχειρίζεται τον σέρβερ αν σε αφήνει να τα πιάνεις).
PanosIlio
Μάλλον εννοεί την ταχύτητα συγχρονισμού του router που άμα είναι 4 σε ονομαστική 24 τότε είναι απαράδεκτο.

Λογικά θα έπρεπε να συγχρονίζει στα 13-15.

Για download φυσικά δεν μιλάμε για παραπάνω από 1000-1500 στην καλύτερη περίπτωση και το normal είναι 200 με 300 tongue.gif
dizzy_fingers
Μην το λες αυτό το τελευταίο.
Εγώ με 14Mbps κατεβάζω με 900kb/sec....από τότε που ανακάλυψα πως χωρίς multiple connections δεν κάνω τίποτα. tongue.gif


Τώρα, αν το ρούτερ κλειδώνει στα 4....εκεί θα πρέπει να κατέβει με μπαζούκας στα γραφεία της HOL.
PanosIlio
Ε οκ εσύ ανήκεις στις καλές περιπτώσεις τότε wink.gif

QUOTE("dizzy_fingers")
Τώρα, αν το ρούτερ κλειδώνει στα 4....εκεί θα πρέπει να κατέβει με μπαζούκας στα γραφεία της HOL.


Μπαζούκας? Σε βρίσκω λίγο ευγενικό, θα του πρότεινα να πάρει κανένα άρμα, Leopard κατά προτίμηση tongue.gif
Air Kef
Δοκίμασα να κατεβάσω καποια αρχεια απο το ραπιντσερ και το filehippo.com,με τον απλό download manager του filehippo και το μεγαλύτερο που χτύπησε ήταν 505-520 kbyte/sec,ήτοι 4Mbit/sec..

Ο ρουτερ δειχνει συγχρονισμένος στα 19 χιλιάδες και κάτι.

Για πείτε για πειτε... sad.gif

Θα δοκιμασω να τηλεφωνισω και στην ΧΟΛ,ωστόσο πρέπει να εχεις μέσο για να σου απαντησουν τετοια ώρα.
dizzy_fingers
QUOTE
Ε οκ εσύ ανήκεις στις καλές περιπτώσεις τότε

Κάθε άλλο. Κέντρο αθήνα, αλλά τα καλώδια είναι τόσο παλιά που έπρεπε να ζητήσω να μου το κλειδώσουν στα 14 για να μην αποσυνδέομαι συνεχώς.


@kef:
Δε φταίει η HOL(αν θεωρούμε ότι δε φταίει που σου κόβει 5 mbps rolleyes.gif ).

Οι περιπτώσεις rapidshare-filehippo δεν είναι ενδεικτικές καθώς δεν υπάρχει ένα σταθερό link για τα αρχεία που κατεβάζεις, επομένως ο download manager δε μπορεί να βρει πολλαπλές πηγές για το ίδιο αρχείο και να πιάσει την ταχύτητα που θέλεις!

Έμπα εδώ και κατέβασε ένα αρχείο. Επιμένω σε αυτό επειδή το είχα δοκιμάσει και ξέρω ότι είναι ένας αξιόπιστος τρόπος.
Κατέβασέ το λοιπόν (όχι όλο) και πες μας τί ταχύτητες πιάνεις.
Επίσης, θα επιμείνω στον orbit downloader αν δε βλέπεις προκοπή tongue.gif.
sihainas
Ρε ουστ παίζετε με τον πόνο μας... τι να πούμε κι εμείς που με το ζόρι... με download manager... κατεβάζουμε με... 80 68.gif 68.gif Άκους εκεί 500+ kb/s και δεν του φτάνουν tongue.gif

ps. internet download manager rulez... συνέχει πιάνω top ταχύτητες με αυτόν... κι ας πηγαίνει χάλια η σύνδεσή μου κάτω από 80-85 δεν πιάνω ποτέ με αυτόν (δυστυχώς ακόμα είμαι στα 768 καθώς η μπιπ η forthnet αναβάλει την ημερομηνία που θα είναι έτοιμο το δίκτυό της στην Πάτρα συνέχεια... στην αρχή ήταν τέλη Οκτώβρη μετά πήγε τέλη Νοέμβρη και τώρα έχει πάει τέλη Γενάρη.... τουλάχιστον μέχρι το Πάσχα λογικά θα έχει έρθει tongue.gif στο μεταξύ σκέφτομαι σοβαρά να πάω στην Telas αλλά δεν ξέρω ακόμα)
68.gif
Air Kef
24.gif

Εισαι σιγουρος;;;

Ξεκιναει με 505,και μεσα σε 20 δευτερολεπτα πεφτει στα 40. 24.gif 24.gif 24.gif

Εδρα εβαλα το Πανεπ Αθηνων.

Ακομα και το τορεντ ποιο γρηγορα πηγαινε. bball.gif

Edit: Εκανα καποια σπιντ τεστ και μου βγαζουν μεταξυ 6,5 και 7..
dizzy_fingers
Δώσε λινκ ρε.
Γίνε πιο συγκεκριμένος.

Κι επαναλαμβάνω για μία ακόμη φορά....αυτό το λινκ το κατέβασες με κάποιον manager ή σκέτο?
Air Kef
Τι λινκ ρε;;

Το λινκ που μου έδωσες για το ουμπουντου το εκανε αυτο που σε ειπα. Απο 505 στα 40 σε 20 δευτερολεπτα.(με το μανατζερ του μοζιλα.λες να εχει τοση διαφορα με καποιο αλλο μανατζερ; )

Το τεστ το εκανα στην Macaffe και στο speedometer. smile.gif
Wilkinson
Dizzy katevasa 22gb se kigotero apo 24 wres.... tongue.gif

pos sou fenete i taxitita mou???


http://i232.photobucket.com/albums/ee291/s...pg?t=1196086564
jois21
Καλα αυτα τα τεστς ταχυτητας ειναι μαπες τα περισσοτερα. Αν θες να δεις ποσα θα πιασεις μαξ σε ενα αρχειο απο http μπες στην νΒιδια και κατεβασε τους τελευταιους ντραιβερς. Αυτοι ειναι σερβερς. Αν δε πιασεις +1/3 απ' τα τεστ τα λεμε...
Για πολλα αρχεια βαλε πολλα ΚΑΛΑ τορεντ μαζι και μετρα απ και νταουν.
Air Kef
Κατεβασα τους ντραιβερς του τζοις21 και πέρασα,οριακα,τα 750 κβυτε/ς=6 μβιτ/ς...


Ενας φιλος μου που εχει βαλει ιδιο πακετο,πιανει μεχρι 1000 κατι βυτε..

Τι να πω..
Θα πάρω ενα τηλ συντομα,γιατι δν λεει να μην πιανω ουτε καν 10. sad.gif
KobeBryant
Παιδια μια βοηθεια.... μπορει καποιος να μου εξηγησει πως μπορω να ρυθμισω καποια θυρα στο μtorrent?? Γιατι συνεχεια μου λεει οτι την εμποδιζει καποιο firewall
dizzy_fingers
To FireWall το ρυθμίζεις από το Start -> Settings -> Control Panel -> Windows Firewall.
Από εκεί πας στο tab Exceptions και προσθέτεις το uTorrent στη λίστα, ώστε να σταματήσει να το μπλοκάρει.
(αυτά δεδομένου ότι δεν έχεις εγκαταστήσει κάποιο άλλο firewall δικό σου)

Αν χρειαστείς μετά port forwarding πες μας τί ρούτερ έχεις και ίσως βρούμε κάτι.
PanosIlio
Για port forward, υπάρχει το site http://www.portforward.com.

Εκεί πέρα υπάρχει, σχεδόν για ότι ρούτερ κυκλοφορεί, και ανάλογα με το πρόγραμμα που θέλεις να κάνεις forward τα ports λεπτομερείς οδηγίες.
ios
Να πω και εγώ την σοφία μου tongue.gif icon_joy.gif :

Αν όταν κατεβάζετε κάποιο μεγάλο αρχείο έχετε ανοιχτό κάποιο live scan (βλ. NOD32), τότε είναι λογικό και επόμενο το download να πέφτει για να προλαβαίνει να γίνεται και το Live scan.

Πρόσφατο παράδειγμα στα γραφεία του υπολογιστικού της σχολής μου, πήγαμε να κατεβάσουμε μία έκδοση των XP για να στήσουμε ένα μηχάνημα και τα κατέβαζε με 500 KByte/sec, και κράζαμε όλοι, όταν κλείσαμε το ΝΟD η ταχύτητα σχεδόν τριπλασιάστηκε (1.4ΜByte/sec) - προφανώς είμασταν σίγουροι πως ένα αρχείο .iso, μεγέθους 600 Μega δεν μπορεί να είναι ιός.
KobeBryant
Το firewall το ρυθμισα αλλα το router μου δεν το εχει στη λιστα... sad.gif εχω το cl-110 της siemens αν βρει καποιος κατι ας το πει...Ευχαριστω παντως για την βοηθεια
dizzy_fingers
QUOTE(ios @ Nov 28 2007, 13:08 ) *
Να πω και εγώ την σοφία μου tongue.gif icon_joy.gif :

Αν όταν κατεβάζετε κάποιο μεγάλο αρχείο έχετε ανοιχτό κάποιο live scan (βλ. NOD32), τότε είναι λογικό και επόμενο το download να πέφτει για να προλαβαίνει να γίνεται και το Live scan.

Πρόσφατο παράδειγμα στα γραφεία του υπολογιστικού της σχολής μου, πήγαμε να κατεβάσουμε μία έκδοση των XP για να στήσουμε ένα μηχάνημα και τα κατέβαζε με 500 KByte/sec, και κράζαμε όλοι, όταν κλείσαμε το ΝΟD η ταχύτητα σχεδόν τριπλασιάστηκε (1.4ΜByte/sec) - προφανώς είμασταν σίγουροι πως ένα αρχείο .iso, μεγέθους 600 Μega δεν μπορεί να είναι ιός.

Ναι, όντως εδώ στήνεις τη σύνδεσή σου στον τοίχο και την πυροβολείς εξ'επαφής με αυτό που κάνεις biggrin.gif.
Λογικά θα πρέπει να έχει κάποια ρύθμιση όπου θα απενεργοποιείς την επιλογή live scan.

KobeBryant, έχεις δοκιμάσει τίποτα (μήπως έφτασες κάπου και από εκεί θέλεις βοήθεια για να προχωρήσεις)?
Gravedigger
Ούτε εμένα έχει το router μου στην λίστα... sad.gif
sihainas
Ε κοιτάξτε τα υπόλοιπα της ίδιας μάρκας...είναι πιθανό να είναι παρόμοια η διαδικασία...
dizzy_fingers
Ή πατήστε στον browser 192.168.1.1 και δώστε στο παραθυράκι που θα πεταχτεί "admin" και στο username και στο password.

Από εκεί μπαίνετε πια στο control panel του ρούτερ σας, απ'όπου μπορείτε να κάνετε το port forwarding. Εκεί θα χρειαστούμε πληροφορίες για το τί βλέπετε για να σας καθοδηγήσουμε.
FANISTELROOY
QUOTE(Wilkinson @ Nov 26 2007, 16:16 ) *
Dizzy katevasa 22gb se kigotero apo 24 wres.... tongue.gif

pos sou fenete i taxitita mou???
http://i232.photobucket.com/albums/ee291/s...pg?t=1196086564


Eγω κατεβασα τα φιλαρακια 40γιγαβιτε απο τορρεντ σε 8 ωρες περιππου...

ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ ΕΔΩ ΚΕΦ;;; tongue.gif tongue.gif tongue.gif
Gravedigger
Έβαλα και στα 2 κενά admin και τώρα μου έβγαλε άλλο παραθυράκι όπου επιλέγω το apllication.Εκεί επιλέγω το torrent αλλά μετά δεν βλέπω κάτι άλλο...
dizzy_fingers
Σιγά σιγά απομακρύνομαι από την πιθανότητα να πάρω macbook, κυρίως για την ασυμβατότητά του με τις εργασίες που κάνουμε στη δουλειά sad.gif....

Οπότε, παίδες, αν έχετε κάτι να προτείνετε στα 1300 ευρώ, είμαι όλος αυτιά biggrin.gif.
jois21
Kαλα θα κανεις. Ειναι πολυ ακριβα γι' αυτα που εχουν, και με κακες για μενα, οθονες (οχι τα προ).

Mομο 13αρη θες;

14: http://www.play247.gr/index.php?main_page=...roducts_id=8434

15,4: http://www.play247.gr/index.php?main_page=...roducts_id=8584

15,4: http://www.play247.gr/index.php?main_page=...roducts_id=8439
Air Kef
E ρε Σπύρο αφου τα ξερεις. tongue.gif

Τoshiba,HP και τα μυαλα στα καγγελα απο laptop.

Ψαξε για καμια προσφορα και τελειωσες. smile.gif
sihainas
QUOTE(jois21 @ Nov 29 2007, 23:32 ) *
Kαλα θα κανεις. Ειναι πολυ ακριβα γι' αυτα που εχουν, και με κακες για μενα, οθονες (οχι τα προ).

Ε όχι και κακές οθόνες... αυτή τη στιγμή σου γράφω από macbook αφεντικό οπότε επέτρεψέ μου να ξέρω δυο πράγματα πάνω στο θέμα... η οθόνη είναι από τις καλύτερες που έχω δει σε laptop...

Ότι είναι σχετικά πιο ακριβά είναι αλλά πολύ πιο ακριβά δεν είναι σίγουρα. Τώρα τι ασυμβατότητες μπορεί να έχεις dizzy δεν μπορώ να ξέρω ιδιαίτερα από τη στιγμή που μπορείς να βάλεις και επίσημα πλέον windows.

Anyway πρόταση δεν έχω να κάνω...απλά να πάρεις καλή μαρκα όπως Toshiba, HP, Dell, Sony (αν και θα πρέπει να πληρώσεις κάτι παραπάνω) κλπ. για να έχεις ένα καλό σταθερό μηχάνημα και να μην τρέχεις κάθε τρεις και λίγο για service. Τώρα από χαρακτηρηστικά ότι σε βολεύει αφεντικό... ανάλογα τη δουλειά που θες να κάνεις με αυτό...
Το κυριότερο για μένα σε ένα laptop είναι το μέγεθος... ας πουμε οι 13" του macbook για μένα είναι ιδανικές... αν έπαιρνα laptop τώρα θα προτιμούσα κάτι σε 12" το πολύ 15"... Εκτώς φυσικά κι αν το θες κυριώς για το σπιτι και δεν θα το μεταφέρεις συχνά οπότε τότε κοιτάς και σε 17"
dizzy_fingers
QUOTE(jois21)
Mομο 13αρη θες;

Ναι. Αλλά όχι σε ίντσες, σε 100άρικα εννοούσα (η τιμή γύρω στα 1300 ευρώ) biggrin.gif.
Τα μοντέλα που μου έδωσες έχουν απίστευτα χαρακτηριστικά (ότι ψάχνω δηλαδή: Intel Core2Duo T7000+, 1+ GB RAM, σκληρό στις 7200 στροφές, ασύρματες διευκολύνσεις) αλλά η χαμηλή τους τιμή με ανησυχεί.
Φοβάμαι μήπως "κόβουν" από τις οθόνες και αντιμετωπίσω πρόβλημα εκεί.


Γενικά, sihaina, αυτό που ψάχνω στις οθόνες είναι να έχουν καλή γωνία θέασης. Δε με νοιάζει αν έχει γυαλιστερή φανταχτερή χρωματιστή οθόνη, αλλά να μπορώ να κουνάω το κεφάλι μου και λίγο πέρα από τις νταν 90 μοίρες για να μην έχω σκιές στις γωνίες. Αυτό άλλωστε είναι και το σημαντικότερο στους φορητούς έτσι δεν είναι?
Σε αυτό το θέμα διάβασα στο ίντερνετ ότι πάσχουν, δυστυχώς, τα macbook. Ασφαλώς, αυτό εσύ θα μας το πεις smile.gif.

Για το μέγεθος συμφωνώ κι εγώ. 13-15(μάξιμουμ) είναι το ιδανικό για μένα. Λύσεις των 17" δε με απασχολούν γιατί θα το πηγαινοφέρνω δουλειά-σχολή-διπλωματική.


QUOTE
Τώρα τι ασυμβατότητες μπορεί να έχεις dizzy δεν μπορώ να ξέρω ιδιαίτερα από τη στιγμή που μπορείς να βάλεις και επίσημα πλέον windows.

Τα έβαλα κάτω, έψαξα και ρώτησα στο νετ, και κατάληξα ότι δε μπορώ να χρησιμοποιήσω τον macbook για τη δουλειά. Τουλάχιστον όχι με ευκολία και εμένα το τελευταίο πράγμα που με νοιάζει αυτήν την εποχή είναι να ψάχνω να βρώ πως θα κάνω ένα μηχάνημα να δουλέψει...
IIS γιοκ (το αντίστοιχο του apache server στα windows). ASP(.NET) γιοκ (οι μισές σελίδες στο ίντερνετ...και όλες στη δουλειά, το σημαντικό). MsSQL Server γιοκ(αν και θα μπορώ να τρέχω access, instead...χοχοχοχο αστείο της δουλείας biggrin.gif).
Ε, αν είναι να πάρω mac για να τρέχω 8-10 ώρες την ημέρα windows, ας πάρω από την αρχή ένα ms laptop καλύτερα και να τρέχω με vm τα macos έτσι για να μου φύγει το απωθημένο laugh.gif .

Επίσης, με ανησυχεί η περιορισμένη γκάμα στα ανταλλακτικά. Λέμε για το μονοπώλιο της M$ αλλά και η Apple δεν πάει πίσω. Θα τρέμω μήπως μου χαλάσει κανά dvd αντιγραφικό και θα πρέπει να χρυσοπληρώσω την αλλαγή sad.gif.




Τώρα, η μάρκα που έχει μαζέψει πολλούς πόντους από αυτά που έχω βρει είναι η Dell.
2 άτομα στη δουλειά με έχουν ψήσει, ενώ από τα φόρουμ που κοιτάζω, βλέπω πως το after sales service τους είναι μοναδικό (σε έναν στο insomnia, πήγαν και του άλλαξαν τον υπολογιστή την επόμενη μέρα της ζημιάς, αφού το είχε ξεχάσει σπίτι και αυτό επειδή πλημμύρισε κατέστρεψε το laptop).

Θέλω να ακούσω γενικά γνώμες για toshiba,hp,dell. Προσωπικές αν είναι δυνατόν.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.