Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η Γωνιά του Υπολογιστή
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
Pierce
το θεμα ειναι οτι εμενα δεν με βαζει καν στο site τoy msn για να δω τα mails μου...μου βγαζει ενα ωραιο τεραστιο
Service Unavailable

edit: @alex :αρα τον παιρνει η microsoft. MAC ρε tongue.gif
PanosIlio
Σου βγάζει κανένα σφάλμα του στυλ 8003455 κτλ κτλ

το msn εννοώ
center
το μσν λειτουργεί κανονικά αλλά δεν μου εμφανίζει την σελίδα με τα mail...
Pierce
εχω απενεργοποιησει ο,τι firewall υπαρχει στον υπολογιστη ,κατεβασα την καινουρια εκδοση (ειχα την απλη την live μηπως φταιει αυτο) αλλα τιποτα.

αυτο μου βγαζει

captain charisma
εμενα δεν μπαινει καν στις επαφες μου το μσν....και μου βγαζει το σφαλμα που ανεφερε ενα παλικαρι πιο πανω...εδω και 2 ωρες δεν μπορω να μπω....damn!!!
PanosIlio
Ιδέες,

http://www.computerperformance.co.uk/Logon...de_80048820.htm

http://www.tomshardware.co.uk/forum/95438-...48820-messenger

http://www.fanatic.net.nz/2005/08/30/solving-error-80048820/ (αυτό είναι πιο περιγραφικό)

Και θα βρείτε και πολλά άλλα αν to googlarete, τον αριθμό του σφάλματος και msn και θα βρείτε πάρα πολλές λύσεις από πάρα πολλά forum tongue.gif
center
άσχετο αλλά έχω τεράστιο πρόβλημα με το mp3 player.. Τις τελευταίες μέρες θέλω να το ανοίξω και όταν ανοίγει κολλάει στο λογότυπο της creative. Και δεν προχωράει. Το άφησα να ξεφορτιστεί, και του έκανα format αλλά τζίφος... μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει, αν του έχει τύχει κάτι παρόμοιο?τώρα φορτίζει στο recovery mode..
Alexmei
οταν πατάς troubleshoot, σας βγάζει πρόβλημα στο key port; εμένα εκεί...

QUOTE
edit: @alex :αρα τον παιρνει η microsoft. MAC ρε tongue.gif


αυτό το ξέρω tongue.gif microsoft sVista λέμε!

λέω να φτιάξουμε παγκόσμιο chat του b-forum να τελιώνουμε....
Pierce
thnx Πανο. Τα ειχα τσεκαρει και εγω, περασα εναν ελεγχο και τα ρολογια και τα settings ,ετρεξα και το troubleshooter (το οποιο ειτε τα βγαζει ολα φυσιολογικα ειτε μου βγαζει προβλημα στο key ports) , αλλα λυση δεν βρηκα ακομη. Απο το γεγονος οτι και αλλοι δεν εχουν, κατι μου λεει οτι μαλλον ο server του βασιλακη μας τα χαλαει tongue.gif 68.gif
beiman123
Το msn είναι χάλι μαύρο.PERIOD.
Ψάξτε για Trillian και εναλλακτικά instant messengers...
Όσον αφορά στα mp3 δουλέψτε winamp(ψάξτε για version σπασμένα) με classic skin.
Χαιρετώ.
PanosIlio
QUOTE(pierce21 @ Feb 26 2008, 16:46 ) *
thnx Πανο. Τα ειχα τσεκαρει και εγω, περασα εναν ελεγχο και τα ρολογια και τα settings ,ετρεξα και το troubleshooter (το οποιο ειτε τα βγαζει ολα φυσιολογικα ειτε μου βγαζει προβλημα στο key ports) , αλλα λυση δεν βρηκα ακομη. Απο το γεγονος οτι και αλλοι δεν εχουν, κατι μου λεει οτι μαλλον ο server του βασιλακη μας τα χαλαει tongue.gif 68.gif


Βασικά πιο πολύ τα έδωσα τα Link όχι για να δείτε τις λύσεις που προτείνει η ms αλλά αυτά που λένε οι χρήστες. Γιατί τα ρολόγια και το troubleshooter είναι αυτά που λέει η ms.

Συνήθως αυτά που πιάνουν είναι αυτά:

QUOTE
Reregister SSL security libraries. To do this, click "Start," click "Run," and type in each command below and hit ENTER.

Note: After each command is executed successfully, you will receive a "DllRegisterServer succeeded" message. Wait until you receive this message before you continue to the next command.

a. REGSVR32 softpub.dll

b. REGSVR32 wintrust.dll

c. REGSVR32 initpki.dll

d. REGSVR32 Rsaenh.dll

e. REGSVR32 Mssip32.dll

f. REGSVR32 Cryptdlg.dll

g. REGSVR32 Dssenh.dll

h. REGSVR32 Gpkcsp.dll

i. REGSVR32 Slbcsp.dll

j. REGSVR32 Sccbase.dll
dizzy_fingers
Τσεκάρατε να δείτε μήπως το MTU είναι υπερβολικά ψηλό?

Πέρα από το msn μήπως δε σας φορτώνουν και άλλες σελίδες?
Pierce
ολα ετρεχαν κανονικα, εκτος απο το site του msn, και το messenger. κατεβασα την καινουρια την beta εκδοση, οπως ειδες στο screenshot, και αφου ειδα και αποειδα το παρατησα, και κατα τις 7 και 15 μπηκε μονο του icon_drunk.gif
rchos
τον τελευταιο καιρο το μεσεντζερ μας εχει μπιπ.και μενα σημερα δεν εμπαινε αλλα για καμια ωρα!
Xaroumenos loukoumas
Δε φταίτε εσείς τουλάχιστον smile.gif :

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=179427

68.gif Έλεος
jois21
Δε φταιει η γραμμη σας.

Το μσν ειχε γενικο προβλημα σημερα (χτες βραδυ). Για να εχει και το χοτμειλ που λετε μαλλον κατι εγινε με τους σερβερ της Μ$.

Παντως υπαρχει και msn via http για προσωρινη λυση.

Βαλτε γιαχου και τζιμειλ! tongue.gif
NBAholic
Mιας και είναι τόπικ των υπολογιστών, υποθέτω ότι μπορώ να κάνω την ερώτηση (μια απορία που είχα και σε άλλο τόπικ): Μπορούν σε αρχείο Excel να αντιστραφούν τα περιεχόμενα μιας λίστας; Δηλαδή τα πρώτα να έρθουν τελευταία και αντιστρόφως; Κάποιος τρόπος πρέπει να υπάρχει, μιλάμε για μια σχετικά στοιχειώδη λειτουργία.
jois21
QUOTE(NBAholic @ Feb 27 2008, 03:34 ) *
Mιας και είναι τόπικ των υπολογιστών, υποθέτω ότι μπορώ να κάνω την ερώτηση (μια απορία που είχα και σε άλλο τόπικ): Μπορούν σε αρχείο Excel να αντιστραφούν τα περιεχόμενα μιας λίστας; Δηλαδή τα πρώτα να έρθουν τελευταία και αντιστρόφως; Κάποιος τρόπος πρέπει να υπάρχει, μιλάμε για μια σχετικά στοιχειώδη λειτουργία.


Λεπον. Υποθετω πως εχεις τα 2007 οποτε βαση αυτου θα σου πω.
Πας στο tab "View". Τερμα δεξια λεει Macros. To επιλεγεις και μετα πατας "View macros". Εκει θα ειναι κενο λογικα, εκτος αν εχεις φτιαξει και σωσει δικια σου. Θα δημιουργησεις μια με ονομα "ReversI". Θα σου ζητησει να δωσεις τον τροπο που λειτουργει, δλδ ενα κωδικα. Εκει θα βαλεις αυτο οπως ακτιβως το βλεπεις:


Sub ReversI()
'David McRitchie 1998-07-30 documented in
' http://www.mvps.org/dmcritchie/excel/join.htm
'Reverse (Flip) Item values in Range, Row, or Column [Ctrl+R]
'Counting in multiple rows/cols, item count proceeds down a
'column in range and continues top of next column in range
Dim tcells As Long, mCells As Long, ix As Long, ox As Long
Dim iValue As Variant
tcells = Selection.Count
mCells = tcells / 2
For ix = 1 To mCells
iValue = Selection.Item(ix).Value
ox = tcells + 1 - ix
Selection.Item(ix).Value = Selection.Item(ox).Value
Selection.Item(ox).Value = iValue
Next ix
End Sub

Πατας CTRL+S και το σωζεις οπου θες. Μετα το κλεινεις και ξαναγυρνας στο εξελ.
Επιλεγεις με το ποντικι ολα τα στοιχεια της στηλης και πατας παλι Macros, View Macros και πατας Run σε αυτη που μολις εφτιαξες, την ReverI. Αυτο ηταν.



Φαντα σου να ηξερα και απο εξελ δλδ... tongue.gif
NBAholic
Sorry που δεν το διευκρίνισα, το 2003 έχω. tongue.gif
Μου κόπηκε η όρεξη με το που είδα όλη αυτή τη διαδικασία. ohmy.gif Έχουν σκεφτεί και την εξίσωση φον Ντρέικ, που λέει ο λόγος και δεν έχουν εύκολη μια απλή αναστροφή λίστας. Έλεος...
dizzy_fingers
Βρε μήπως πρέπει να πας απλά από το Sort order και να επιλέξεις την ανάποδη ταξινόμηση από αυτήν που έχει?
PanosIlio
Δεν πιάνει αυτό, από ότι κατάλαβα δεν θέλει να ταξινομήσει τα δεδομένα αλλά να τα αντιστρέψει.

Η ταξινόμηση απλά βάζει με φθίνουσα ή αύξουσα φορά τις τιμές

Επειδή είναι καλή άσκηση αυτό και μ ου κόλλησε αλλά δεν έχω χρόνο να δοκιμάσω αυτό που βρήκα

QUOTE
Reversing The Order Of A List

You can use array formulas to reverse the order of a list.

Reversing the Order Of A Column

Still using the List from the previous section, we can reverse its order, which will give us the list shown below. This formula uses a named range called RevList, which refers to the range of the new, reversed list.


Enter this array formula in the first cell of the RevList range, then select the entire RevList range, and use Fill Down from the Edit menu to copy this formula down into all the cells in the RevList range. Remember this is an array formula.



=OFFSET(List,MAX(ROW(RevList))-ROW(),0)

This formula will work only for reversing the order of a column. To reverse the order of a row, see the next section.





Reversing The Order Of A Row

To reverse the order of a row, use the following array formula:

=OFFSET(RowList,0,MAX(COLUMN(RevRowList))-COLUMN())

In this formula, RowList refers to the original row of data, and RevRowList refers to the range containing the reversed list. Enter this array formula into the first (left-most) cell of RevRowList, select the entire RevRowList range, and use Fill Right from the Edit menu to copy this formula into all the cells in the RevRowList range.


Για δοκίμασε κάτι από εδώ, το πρώτο κομμάτι βασικά το άλλο είναι παρόμοιο αλλά για γραμμή.
dizzy_fingers
Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς biggrin.gif, τί εννοεί(ς) με αντιστροφή λίστας δηλαδή?
PanosIlio
Κατάλαβα καλά τι θέλει θέλει πχ το 1,3,4,7,8 να γίνει 8,7,4,3,1 Ε????tongue.gif
dizzy_fingers
Αυτό δεν είναι ανάστροφη ταξινόμηση λίστας έτσι όπως τα έβαλες? tongue.gif

Αν μέσα στην ακολουθία έχει ανακατεμένους αριθμούς με αποτέλεσμα να μη μπορεί να γίνει αναστροφή βάσει ταξινόμησης (δηλαδή πχ 1,2,3,8,9,5,6,7) μπορεί να φτιάξει μία καινούρια στήλη όπου θα βάλει μία ακολουθία αυξανόμενων αριθμών βάσει της οποίας μετά θα αλλάξει τη φορά ταξινόμησης.

EDIT: Κι αν καταλάβατε τί έγραψα τώρα... icon_drunk.gif
PanosIlio
Ομιλείται ελληνικά παρακαλώ tongue.gif

Έτσι και αλλιώς μπορεί η στήλη μέσα να μην περιέχει αριθμούς αλλά ονόματα.

Τέσπα, κάποια συνάρτηση είναι smile.gif
dizzy_fingers
Μα δε θα κάνει την ταξινόμηση βάσει κάποιας υπάρχουσας στήλης αλλά βάσει αυτής της καινούριας που θα δημιουργήσει. Πχ:<br><br><table border=1><tr><td>Στήλη 1</td><td>Στήλη 2</td><td>Στήλη 3</td><td><b>Η στήλη που προσθέσαμε εμείς</b></td></tr><tr><td>as</td><td>3</td><td>sd</td><td><b>1</b></td></tr><tr><td>@!#</td><td>43</td><td>d</td><td><b>2</b></td></tr><tr><td>sss</td><td>6</td><td>7</td><td><b>3</b></td></tr><tr><td>aaa</td><td>54</td><td>5</td><td><b>4</b></td></tr><tr><td>fff</td><td>j</td><td>4</td><td ><b>5</b></td></tr></table><br><br>Το μόνο που έχει να κάνει τώρα είναι να ταξινομήσει με φθίνουσα σειρά τον πίνακα, βάσει της "στήλης που προσθέσαμε εμείς".<br>Είναι πιο απλό έτσι. Δε χρειάζεται να μπλέξει με συναρτήσεις.
NBAholic
Πλάκα-πλάκα, αυτό μοιάζει να είναι η μόνη πρακτική λύση. Να αριθμήσω τα δεδομένα και μετά να τα αντιστρέψω.
Air Kef
Πωπω Σπυρο έγραψες.


Και ετοιμαζομουν να ανοιξω βιβλιο ενος μαθηματος που ειναι τιγκα σε τετοιες παπαριες του στυλ που εχει γραψει ο τζοις και ο πανος. biggrin.gif
jois21
Ενα απλο κοπι-πειστ θα εκανες ΝΒΑ...2' δουλεια, θα ειχες τελειωσει τωρα. (ιδια διαδικασια ειναι και στο 2003...)

Αλλη λυση:
http://www.softpedia.com/get/Office-tools/...-Software.shtml
Xaroumenos loukoumas
@Dizzy: Πόσο IQ έχεις; ohmy.gif ohmy.gif 77.gif
spysta
Οι φανατικοί του μπάσκετ και των ηλεκτορνικών παιχνιδιών θα χαρείτε πολύ μαθαίνοντας ότι η Ευρωλίγκα σχεδιάζει τη δημιουργία ενός νέο παιχνιδιού, αντίστοιχο με το ΝΒΑ Live. Το τμήμα μάρκετινγκ της διοργάνωσης έχει έρθει ήδη σε συμφωνία με την εταιρία «U-Play Studios SLL» για τη δημιουργία ενός ηλεκτρονικού παιχνιδιού υπολογιστή, σχετικό με τα παιχνίδια μπάσκετ της Ευρωλίγκα αλλά και τα εθνική πρωταθλήματα.



Ένα ποσοστό από τις πωλήσεις του παιχνιδιού θα διατεθεί στις ομάδες, αλλά ο κυριότερος λόγος δημιουργίας του είναι προκειμένου να γίνει πιο γνωστό το άθλημα και οι πρωταγωνιστές του.



Ήδη έχουν δώσει τη συγκατάθεσή τους η ισπανική και η ιταλική λίγκα, το Ισραήλ, το Βέλγιο, η Γερμανία, το Ηνωμένο Βασίλειο, η Αυστρία, η Ελβετία και η Τσεχία, ενώ αναμένονται οι απαντήσεις της Πορτογαλίας, της Ανδριατικής Λίγκας, της Λιθουανίας, της Πολωνίας, της Γαλλίας και της Ελλάδας...
superbasket.gr
ΓΙΟΥΟΥΟΥΟΥΠΠΠΠΠΙΙΙΙΙΙΙ !!!!! smiley.gif
Αιντε επιτελους !! 41.gif
jois21
Σιγα ρε λουκουμα. Εγω υπεθετα οτι ειναι το 1ο που θα περναγε απ το μυαλο ολων, οπως και μενα. Επειδη ο ΝΒΑ ισως ειχε καμια τεραστια λιστα και δε θα ηταν ευκολο να καθεται να γραφει στηλη με αριθμιση διπλα, την απεριψα.
Ειδα τα ποστ και απο περιεργεια ρωτησα τον ξαδερφο μου τι θα εκανε. Ειπε ακριβως το ιδιο, και μαλιστα ηξερε πως γινεται αυτοματη αριθμιση (πατοντας CTRL). Φυσικα ουτε εκεινος εχει ιδεα απο εξελ. tongue.gif
NBAer
QUOTE(spysta @ Feb 28 2008, 03:22 ) *
Οι φανατικοί του μπάσκετ και των ηλεκτορνικών παιχνιδιών θα χαρείτε πολύ μαθαίνοντας ότι η Ευρωλίγκα σχεδιάζει τη δημιουργία ενός νέο παιχνιδιού, αντίστοιχο με το ΝΒΑ Live. Το τμήμα μάρκετινγκ της διοργάνωσης έχει έρθει ήδη σε συμφωνία με την εταιρία «U-Play Studios SLL» για τη δημιουργία ενός ηλεκτρονικού παιχνιδιού υπολογιστή, σχετικό με τα παιχνίδια μπάσκετ της Ευρωλίγκα αλλά και τα εθνική πρωταθλήματα.

Ήδη έχουν δώσει τη συγκατάθεσή τους η ισπανική και η ιταλική λίγκα, το Ισραήλ, το Βέλγιο, η Γερμανία, το Ηνωμένο Βασίλειο, η Αυστρία, η Ελβετία και η Τσεχία, ενώ αναμένονται οι απαντήσεις της Πορτογαλίας, της Ανδριατικής Λίγκας, της Λιθουανίας, της Πολωνίας, της Γαλλίας και της Ελλάδας...
superbasket.gr
ΓΙΟΥΟΥΟΥΟΥΠΠΠΠΠΙΙΙΙΙΙΙ !!!!! smiley.gif
Αιντε επιτελους !! 41.gif

Αντε να δουμε.... Παροτι "U-Play Studios" χμ χμμ.... unsure.gif

Επισης κρατα με ενημερο αν μπορεις για την απαντηση της Πορτογαλιας, πρεπει να ειναι οπωσδηποτε θετικη, ανησυχω.... smiley.gif
PanosIlio
QUOTE(dizzy_fingers @ Feb 27 2008, 12:03 ) *
Εδώ θα έπρεπε να φαίνεται ο πίνακας του dizzy αλλά δεν

Το μόνο που έχει να κάνει τώρα είναι να ταξινομήσει με φθίνουσα σειρά τον πίνακα, βάσει της "στήλης που προσθέσαμε εμείς".<br>
Είναι πιο απλό έτσι. Δε χρειάζεται να μπλέξει με συναρτήσεις.


Οκ εγώ είμαι άσχετος, αυτό είναι γνωστό και το παραδέχομαι.

Να η απορία μου, έστω ότι έχουμε τη στήλη Β που περιέχει δεδομένα και θέλουμε να τα αντιστρέψουμε, και έχουμε και τη στήλη Α που έχει την αρίθμηση της στήλης Β. Πως αντιστρέφοντας τη στήλη Α θα αντιστραφεί και η στήλη Β που είναι το ζητούμενο????? icon_drunk.gif icon_drunk.gif
NBAer
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Feb 28 2008, 14:10 ) *
Οκ εγώ είμαι άσχετος, αυτό είναι γνωστό και το παραδέχομαι.

Να η απορία μου, έστω ότι έχουμε τη στήλη Β που περιέχει δεδομένα και θέλουμε να τα αντιστρέψουμε, και έχουμε και τη στήλη Α που έχει την αρίθμηση της στήλης Β. Πως αντιστρέφοντας τη στήλη Α θα αντιστραφεί και η στήλη Β που είναι το ζητούμενο????? icon_drunk.gif icon_drunk.gif

Επιλεγεις και τις 2 στηλες και πατας ταξινομηση ΚΑΤΑ την στηλη Α.....


Fun with Excel 2007:
Θελουμε να κανουμε την πραξη 850·77.1
Ε εχουμε τον φιλο μας το Excel 2007 για να την κανει για εμας, γιατι να παιδευομαστε?
Βαζουμε λοιπον =850*77,1
Και μας δινει αποτελεσμα..... 100000 smiley.gif

Μην προσπαθησετε να εξηγησετε το αποτελεσμα! Το Excel πρωτοπορει θετοντας νεα ηθη στα μαθηματικα. icon_drunk.gif
klearxos
Εμενα μου βγαζει κανονικα τα αποτελεσματα...
PanosIlio
Αααααααααααααααααααα για το πρώτο, δεν ήξερα καν ότι κάνει ταξινόμηση 2 στηλών με βάση μόνο τη 1


LooooooooooooL για το δεύτερο blink.gif blink.gif
xsot
Άσχετο...(Δεν ξέρω αν επιτρέπεται 39.gif )αλλά μήπως γνωρίζετε τπτ από "fake virus"?
captain charisma
ειχα δει σε ενα φορουμ που φτιαχνεις ψευτικο ιο για να δοκιμασεις το antivirus που εχεις στο πσ αμα θελετε θα το ποσταρω
xsot
QUOTE(big dirk @ Feb 28 2008, 14:40 ) *
ειχα δει σε ενα φορουμ που φτιαχνεις ψευτικο ιο για να δοκιμασεις το antivirus που εχεις στο πσ αμα θελετε θα το ποσταρω



αυτό το ξέρω biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif κάτι ποιο extreme?
captain charisma
Λοιπόν αυτός είναι ενας ψεύτικος ιος που θα φτιάξετε με σκοπό να δείτε
αν λειτουργεί το antivirus σας κανονικά.
Δεν διατρέχεται κανένα κίνδυνο!!!


Ανοίξτε ενα text(σημειοματαριο)
Καντε ακριβώς Paste αυτο:
X5O!P%@AP[4\PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*
Πατηστε Save as και βαλτε name eicar.com
ετσι 8α ηταν δηλαδή ενας "κακόβουλος" ιος.
Αν το antivirus σας το εντοπίσει σαν ιο τοτε λειτουργεί καλά.
Αν οχι καλυτερα να αλλάξετε antivirus

Ξανα λεω οτι δεν ειναι αλη8ηνος ιος.Το PC σας δεν προκειτε να πάθει τίποτα.

αν κριθει απο τους μοντ οτι ειναι κακο αυτο που ποσταρω ας το σβησουν το ποστ icon_wave.gif icon_wave.gif
xsot
QUOTE(big dirk @ Feb 28 2008, 14:45 ) *
Λοιπόν αυτός είναι ενας ψεύτικος ιος που θα φτιάξετε με σκοπό να δείτε
αν λειτουργεί το antivirus σας κανονικά.
Δεν διατρέχεται κανένα κίνδυνο!!!
Ανοίξτε ενα text(σημειοματαριο)
Καντε ακριβώς Paste αυτο:
X5O!P%@AP[4\PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*
Πατηστε Save as και βαλτε name eicar.com
ετσι 8α ηταν δηλαδή ενας "κακόβουλος" ιος.
Αν το antivirus σας το εντοπίσει σαν ιο τοτε λειτουργεί καλά.
Αν οχι καλυτερα να αλλάξετε antivirus

Ξανα λεω οτι δεν ειναι αλη8ηνος ιος.Το PC σας δεν προκειτε να πάθει τίποτα.

αν κριθει απο τους μοντ οτι ειναι κακο αυτο που ποσταρω ας το σβησουν το ποστ icon_wave.gif icon_wave.gif


Iσχύει...δεν είναι ιός..Eiναι κατασκευασμένο γι' αυτό τον λόγο...περιέχει μόνο την "υπογραφή" ενός "νεκρού"ιού,για να ενεργοποιεί το antivirus...
NBAer
QUOTE(big dirk @ Feb 28 2008, 14:45 ) *
Λοιπόν αυτός είναι ενας ψεύτικος ιος που θα φτιάξετε με σκοπό να δείτε
αν λειτουργεί το antivirus σας κανονικά.
........
........
Αν το antivirus σας το εντοπίσει σαν ιο τοτε λειτουργεί καλά.
Αν οχι καλυτερα να αλλάξετε antivirus

Δεν ειναι σωστο αυτο.
Σωστοτερο ειναι:
Αν το antivirus σας το εντοπίσει σαν ιο τοτε,..... τοτε τιποτα.
Αν οχι τοτε μαλλον καλυτερα να αλλάξετε antivirus.
captain charisma
ελα ρε μαθημα ορθογραφιας μου κανεις? laugh.gif ευχαριστω για την διορθωση icon_wave.gif (δασκαλε που διδασκες... tongue.gif )
NBAer
QUOTE(big dirk @ Feb 28 2008, 15:19 ) *
ελα ρε μαθημα ορθογραφιας μου κανεις? laugh.gif ευχαριστω για την διορθωση icon_wave.gif (δασκαλε που διδασκες... tongue.gif )

Οχι ρε, τι μαθημα ορθογραφιας? biggrin.gif Απλα λεω οτι αν το αντιιικο βρισκει τον ακακο ιο που εδωσες δεν σημαινει και τιποτα. Μπορει να ειναι και τελειως αχρηστο και να μη βρισκει αλλους ιους....

Εγω το μονο που εμπιστευομαι ειναι το virustotal.com....
jois21
Γιατι με τους μακ τα λεφτα σας κινδυνευουν: tongue.gif

Σύμφωνα με το Paypal o, γνωστός σε όλους internet browser της Αppe, Safari δεν διαθέτει,σε αντίθεση με τον ανταγωνισμό, anti-phising filter ώστε να προειδοποιεί τους χρήστες του όταν επισκέπτονται ύποπτες σελίδες
Ο Michael Barrett, στέλεχος τoυ Paypal σημειώνει: " O Safari δεν βρίσκεται στην λίστα των συνιστώμενων internet browsers γιατί έχει δύο σημαντικά κενά ασφαλείας στον τομέα του phishing. Συνιστούμε στους πελάτες μας να χρησιμοποιούν Internet Explorer 7 ή 8 (όταν κυκλοφορήσει), Firefox 2 ή 3, ή Opera."
Kαι συμπληρώνει...



..."Η Apple χάνει χρόνο ενώ αυτό που πρέπει να κάνει είναι είναι να προστατεύσει τους πελάτες της."
Ένα άλλο πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπίσει ο Safari, είναι η έλλειψη υποστήριξης για μια ακόμη τεχνολογία anti-phising με την ονομασία Extended Validation (EV). Πρόκειται για μια τεχνολογία ασφαλούς web browsing όπου η γραμμή διευθύνσεων γίνεται πράσινη όταν ο browser επισκέπτεται μια καθαρή σελίδα.
Τα πιστοιητικα EV υποστηρίζονται ήδη από τον ΙΕ 7 και έχουν χρησιμοποιηθεί στην ιστοσελίδα του paypal για πάνω από 1 χρόνο ενώ και οι νέες εκδόσεις των firefox και Opera αναμένεται να υποστηρίξουν την τεχνολογία αυτή.

Κλείνοντας να θυμίσουμε ότι ο Safari είναι ο default internet browser τόσο στα Macintosh όσο και στα iPhone ενώ είναι διαθέσιμος και για τα Windows.


...αυτα περι ασφαλειας...
sihainas
Μιλώντας για σταθερότητα... σήμερα το πρωί... και ενώ το βράδυ δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα...ανοίγω το pc...για να διαπιστώσω ότι...δεν μπορώ να κάνω τίποτα καθώς κάθε 5 δευτερόλεπτα κολλάει... δηλαδή...κολλάνε τα πάντα...μετά από λίγο όλα είναι καλά...μετά από 5" ξανακολλάει κοκ... οπότε μάλλον πάω για φορμάτ...ευτυχώς που όλα τα αρχεία τα έχω σε δίσκους ξεχωριστούς από το λειτουργικό οπότε είμαι καλυμένος...

Οπότε ακούω προτάσεις... XP ή Vista? (τα XP μου είναι τα προ και τα Vista τα Business)

(υπόψιν ότι έχω "μόνο" 1giga ram)
sihainas
Τελικά το πρόβλημα ήταν ένας από τους σκληρούς δίσκους μου... τι ακριβώς έχει δεν ξέρω αλλά με το που τον αποσύνδεσα όλα ήταν ok... 68.gif
hagi
QUOTE(sihainas @ Mar 3 2008, 17:09 ) *
Οπότε ακούω προτάσεις... XP ή Vista? (τα XP μου είναι τα προ και τα Vista τα Business)

(υπόψιν ότι έχω "μόνο" 1giga ram)

Σου προτείνω XP.Τα Vista ακόμη και σήμερα δεν είναι και τόσο αξιόπιστα.Όχι ότι δεν είναι σταθερά αλλά όλο και κάτι θα βρεις να πεις "γιατί έβαλα τα Vista".Εκτός αυτού τα Vista είναι πολύ πιο βαριά από τα XP με αποτέλεσμα το 1GB RAM που έχεις να είναι πρόβλημα.Και αν παίζει παιχνίδια τότε θα χάσεις σίγουρα σε ταχύτητα.Τα Vísta βαραίνουν το περιβάλλον με αποτέλεσμα να θέλεις φοβερό pc για να σου δώσει τα καλύτερα γραφικά χωρίς κολλήματα που προσφέρει το DirectX 10.

Γνώμη μου λοιπόν XP.Δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι ιδιαίτερο και θα δουλεύει πιο γρήγορα το μηχάνημά σου.. cool.gif
sihainas
χμ... έλεγα μήπως είχε βελτιωθεί καθόλου η κατάσταση... τέλος πάντων πλέον δεν πρόκειτε να κάνω φορματ εφόσον βρήκα τι έφταιγε... αλλά thanx.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.