Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η Γωνιά του Υπολογιστή
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
NBAer
QUOTE(KobeBryant @ Feb 2 2008, 11:50 ) *
Μια ερωτηση...
Ξερει κανεις σε τι πρεπει να μετατρεψω διαφορες ταινιες και αγωνες που εχω στον υπολογιστη για να τους βλεπω στο DVD στην τηλεοραση?

ConvertXtoDVD biggrin.gif
NBAer
Ξερει κανεις C και C# ? Αξιζει αμα ξερεις C να "μετακομισεις" στην C# γιατι η καταραμενη Microsoft δινει στα Visual Studio (2008) εμφαση στην C#.....
Απο πλευρας ταχυτητας εννοω και βολικοτητας.....
dizzy_fingers
Γιατί δε μαθαίνει Visual Basic? Κι αυτή υποστηρίζεται από Visual Studio κι έχω την εντύπωση πως είναι πιο εύκολη.

Αν επιτρέπεται, τί επιθυμείς να κάνεις?
NBAer
QUOTE(dizzy_fingers @ Feb 8 2008, 12:56 ) *
Γιατί δε μαθαίνει Visual Basic? Κι αυτή υποστηρίζεται από Visual Studio κι έχω την εντύπωση πως είναι πιο εύκολη.

Αν επιτρέπεται, τί επιθυμείς να κάνεις?

Διάφορα πραγματα, οπως διαφορα GUI's για διαφορα πραγματα, αλλα κυριως να γραψω ενα προγραμμα στο σκακι και σε παραλλαγες αυτου και διαφορα προγραμματα χαρτοπαιγνιων.... Και εκει(στο σκακι και στις παραλλαγες) η ταχυτητα ειναι κυριοτατης σημασιας. Ενα 4-5% πιο πολυ μπορει να κανει τη διαφορα.

C ξερω λιγο, τωρα σκοπευω θα μαθω καλα, αλλα λεω μηπως ειναι καλυτερα να παω και να παθω μια και καλη στην C# αφου εκει φαινεται να δινει εμφαση(τι εμφαση δηλαδη, δειχνει να ξεχναει σκοπιμως την C και C++) η Microsoft και αρα το μελλον ειναι εκει. Αλλα ακομα φαινεται οτι η σαν ταχυτητα, η C και C++ ειναι πολυ μπροστα ετσι?

Visual Basic με τιποτα καθως ειναι πολυ πιο αργη.... Παροτι πραγματι ειναι και πολυ πιο ευκολη.
dizzy_fingers
Δε γνωρίζω επακριβώς...με τις τεχνολογίες της Microsoft τώρα αρχίζω και κάνω την πρώτη γνωριμία.

Οπότε, google is your bitch, υποθέτω biggrin.gif.
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(dizzy_fingers @ Feb 8 2008, 11:18 ) *
Δε γνωρίζω επακριβώς...με τις τεχνολογίες της Microsoft τώρα αρχίζω και κάνω την πρώτη γνωριμία.

Οπότε, google is your bitch, υποθέτω biggrin.gif.


Δε νομίζω ότι σχετίζονται η C και η C# ιδιαίτερα..
Θα έλεγα ότι η C# μοιάζει περισσότερο με Java..
Επίσης είναι παράξενα γρήγορη για γλώσσα με Garbage Collectors!
Θα έλεγα να πας σε C# κι εγώ.. (Αν και προσωπικά σε C κάνω ό,τι κάνω)
Παίζει και σε Linux πλέον μέσω Mono!! 77.gif
NBAer
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Feb 8 2008, 14:37 ) *
Δε νομίζω ότι σχετίζονται η C και η C# ιδιαίτερα..
Θα έλεγα ότι η C# μοιάζει περισσότερο με Java..

Ε ναι, απο οτι ξερω η ιστορια αρχιζει με την Microsoft να υιοθετει καποια πραγματα της Java και να αρχιζει να δουλευει καποια πραγματα πανω σε Java αλλα η ιδιοκτητης της Java η Sun την μηνυσε για καποιο λογο, και ετσι η Microsoft αναγκαστηκε να φτιαξει την C# με πολλα στοιχεια δανεισμενα απο Java και C++ υποτιθεται.....

QUOTE
Επίσης είναι παράξενα γρήγορη για γλώσσα με Garbage Collectors!
Θα έλεγα να πας σε C# κι εγώ.. (Αν και προσωπικά σε C κάνω ό,τι κάνω)
Παίζει και σε Linux πλέον μέσω Mono!! 77.gif

Η υποστηριξη, η ευκολια δημιουργιας, οι δυνατοτητες και η βοηθεια προγραμματισμου, στο νεο Visual Studio 2008 team system για C# ειναι τρομαχτικη! Αλλα παρολα αυτα βλεπω ειδικα για το σκακι, οτι η C και η C++ παραμενουν οι ιδανικοτερες ολων των γλωσσων (εκτος της assembly φυσικα απο πλευρας καθαρης ταχυτητας) τοσο λογω ταχυτητας οσο λογω και προγραμματων υποστηριξης(debugging, code analysis κλπ), αν και η ψαλιδα εχει κλεισει οσον αφορα την C# στην καινουρια της εκδοση 2008....
kemp
παιδια ξερει κανεις γιατι οταν παω να δω κανενα βιντεο στο broadband toy nba com ή sto raptorsnation π.χ. δεν τα παιζει και μου βγαζει μετα ενα μηνυμα ΄΄illegal operation in dynamic link lybrary??? sad.gif
KobeBryant
Παιδια ξερει κανεις πως μπορω να ενεργοποιησω τα cookies?? sad.gif
dizzy_fingers
Τί εννοείς?
Αν μπαίνεις στο φόρουμ χωρίς να κάνεις log in κάθε φορά, τότε είναι ήδη ενεργοποιημένα.
PanosIlio
Διάβασε εδώ, έχει για όλους τους browser εκτός του ΙΕ 7

http://www.google.com/cookies.html

+ αυτό που λέει ο Dizzy tongue.gif
KobeBryant
Εδω μπαινω αυτοματα αλλα σε ενα αλλο φορουμ μου ζηταγε να τα ενεργοποιησω. thanx anyway
dizzy_fingers
Αν μπορείς και μπαίνεις εδώ, είναι ενεργοποιημένα οπότε δε θα έχεις πρόβλημα στο εκεί φόρουμ smile.gif.



Ρε παιδιά, άσχετο, χθες βράδυ μόλις διαπίστωσα την τραγικότητα των Vista(Home Premium) σε networking issues.
Ήθελα να συνδέσω και να κάνω share μερικά αρχεία μεταξύ του XP desktop με το Vista laptop.
Από πλευράς ΧΡ, όλα καλά κι όλα ωραία.
Από πλευράς vista όμως....πού να χτυπιέμαι, που να μπαίνω από remote desktop, που να ψάχνω στο ίντερνετ τί φταίει...ΠΟΥΘΕΝΑ η λύση!
Έβλεπε στο workgroup κανονικά τον ΧΡ αλλά δε μπορούσε να μπεί.

Ξέρω τί θα πείτε, "τί κάνεις κι εσύ με τα vista?" και δίκιο θα έχετε αλλά πρώτον αυτά είχε προεγκατεστημένα το λαπτοπ και δεύτερον έχω βρει στο ίντερνετ θέματα ασυμβατότητας του 5920G με XP 40.gif.

Η επόμενη λύση είναι 2003 server και άντε κανά Ubuntu....αυτά τα vista, όμως, δεν παλεύονται shot.gif .
jois21
Τραγικα τα Βιστα σε δικτυωση; Ε,ΟΧΙ!
Ανετα το πιο απλο και ευχρηστο λειτουργικο να μοιρασεις αρχεια. Βιστα ρουλ.
Επισης δες τα νεα χομ-σερβερ. Χομ πριμιουμ δεν εχω δοκιμασει, εχω ουλτιμειτ.

Ντιζι ελπιζω να εχεις και στα 2 πισι ιδιο workgroup name και ενα εχεις κανει οσους φακελους θες κοινοχρηστους. Αυτα τα 2 αρκουν.
dizzy_fingers
Κι όμως δεν αρκούν tongue.gif.
Ίδιο workgroup, ίδια username+password(σε μία αναζήτηση στο google είδα πολλούς να το προτείνουν ως λύση και το έκανα - δεν είχα τίποτα να χάσω), shared οι δίσκοι...κι όμως δεν γίνοταν τίποτα.
Τα ΧΡ αναγνώριζαν και έμπαιναν μέσα στο shared του λάπτοπ, τα δε Vista ενώ έβλεπαν τον desktop(XP) στο workgroup, δεν έμπαιναν μέσα.

Επαναλαμβάνω, σε Vista Home Premium δοκίμασα να μοιράσω αρχεία και δεν το κατάφερα ποτέ. Υποθέτω πως στις πιο σοβαρές εκδόσεις (Ultimate) θα είναι πιο βολικά τα πράγματα.

Αν έκανα κάτι λάθος, υποψιάζομαι πως είναι ότι προσπάθησα να συνδεθώ ασύρματα. Δε δοκίμασα με ethernet (το οποίο δυστυχώς δοκίμασα μόνο στα 2003 server που εγκατέστησα μετά και δε μπορώ τώρα να γνωρίζω αν θα δούλευε και στα vista).
Υποψιάζομαι πως το ασύρματο ρούτερ μπορεί να μου έκανε νερά στο routing μέσα στο τοπικό δίκτυο αλλά από την άλλη....από τη στιγμή που τον βλέπει τον desktop στο workgroup και μπορώ να κάνω ping την ip του άνετα, τί φταίει?
beiman123
Για μένα Vista βάζεις μόνο αν:RAM>=2Gb...
Air Kef
Συνδεσέ τα απευθειας με ενα ethernet καλωδιο.

Βαλε ip 10.10.10.1 και 10.10.10.2.

Προαιρετικα βαλε και gateway στο 10.10.10.2,το 10.10.10.1.

Προσεξε να μην τα μπλοκαρουν τα φαιργουολ κτλ.

Κανε στην συνεχεια κοινοχρηστα τα Εγγραφα.


Με αυτον τον τροπο εχω μεταφέρει αρχεια απο Win 2000 σε Η/Υ με Win Xp.


Μπορει να χρειαστει να δοκιμασεις διάφορα πραγματα κτλ. smile.gif
dizzy_fingers
Χαίρω πολύ ρε τεχνική υποστήριξη tongue.gif, έτσι ξέρω κι εγώ να τα κάνω (και το έκανα αν διαβάσεις το ποστ πιο πάνω).
Ασύρματα, θέλω να ξέρω τί γίνεται και πώς.
captain charisma
για τα βιστα εχω να πω το εξης..παρτα βαλτα σβιστα βριστα.... 19.gif 19.gif 19.gif
Air Kef
Που ακριβώς λεει οτι το εκανες;; (μπορει να μην το βλεπω γιατι απο το διαβασμα εχει γινει κιμάς το μυαλο μου)

Ασυρματα,τρεχα γυρευε. tongue.gif
jois21
ασυρματα ειναι πιο ευκολο tongue.gif

...αλλα πολυ πιο αργο
dizzy_fingers
Πες τότε βρε αδερφέ τη διαδικασία που μας την κρατάς κρυφή και με έχει ταλαιπωρήσει το πράγμα τόσο καιρό... tongue.gif

Kef, εδώ tongue.gif.
rchos
μας μπιπ ο οτε 2 βδομαδες σχεδον μεχρι να ερθει μολις πριν 10 λεπτα ο τεχνικος τους(ευγενικοτατος και πολυ καλο παιδι) να λυσει το προβλημα.βεβαια οπως το ειδα εγω το πραγμα λυνοταν το θεμα μεσα σε 5 λεπτα χωρις να χρειαζεται να ερθει τεχνικος την πρωτη κιολας μερα που δημιουσργηθηκε το προβλημα.
πολυ προσφατα μου ειχε γινει απο τον οτε αναβαθμιση ταυτοχρονα με την μεταφορα μου σε connx απο otenet μετα την γνωστη συγχωνευση.δυο μερες χαρηκα την αναβαθμιση και μετα νταουν!τελικα λεει εφταιγε οτι δεν ειχε ολοκληρωθει σωστα η αναβαθμιση.ηρθε το παλικαρι εδω πηρε ενα τηλεφωνο και το φτιαξαν.δεν εκανε τιποτα αλλο.και ρωτω.δηλαδη χωρις να ερθει τεχνικος τοσο ηλιθιοι ηταν να το κοιταξουν αυτο οταν εγω τους επαιρνα 1 ολοκληρη βδομαδα καθε μερα τηλεφωνο αναλυοντας τουςε ολα τα δεδομενα? 68.gif
sihainas
Ωχ... ελπίζω να μην περάσω κι εγώ τα ίδια τη Δευτέρα που έρχεται επιτέλους η 24άρα w00t.gif (βέβαια εγώ είμαι στη Forthnet...)
PanosIlio
Άμα είσαι forthnet και σου είπαν Δευτέρα μπορεί να εννοούσαν την καθαρά tongue.gif

Ικανούς τους έχω biggrin.gif biggrin.gif
rchos
QUOTE
Άμα είσαι forthnet και σου είπαν Δευτέρα μπορεί να εννοούσαν την καθαρά

Ικανούς τους έχω



69.gif laugh.gif

λοιπον ο αδερφος μου εβαλε forthnet κανοντας αιτηση τον ιουλιο.τελικα το ιντερνετ του μπηκε το 2008.καντε τις πραξεις και θα δειτε οτι περιμενε ενα εξαμηνο! 68.gif
sihainas
Εγώ πάντως από το 2004 είμαι στη Forthnet και δεν έχω κανένα παράπονο μέχρι τώρα... μπορεί να είμουν από τους τυχερούς τι να πω... icon_wave.gif
Gravedigger
QUOTE(rchos7 @ Feb 14 2008, 12:26 ) *
69.gif laugh.gif

λοιπον ο αδερφος μου εβαλε forthnet κανοντας αιτηση τον ιουλιο.τελικα το ιντερνετ του μπηκε το 2008.καντε τις πραξεις και θα δειτε οτι περιμενε ενα εξαμηνο! 68.gif

Εγώ έκανα αίτηση αρχές Μαρτίου και μου έγινε σύνδεση τέλη Αυγούστου!Αλλά από εκεί και πέρα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα σοβαρό πρόβλημα!Αυτό τους έλειπε! tongue.gif
KobeBryant
Παιδια εμενα η συνδεση μου εγινε σε 15 μερες. Βεβαια μετα απο 10 μερες που λειτουργουσε κανονικα σταματησα να εχω τηλεφωνο για 2 εβδομαδες. Αλλα απο τοτε δεν μου εχει ξαναπαρουσιαστει καποιο προβλημα.
PanosIlio
Εγώ τη forthnet την κατατάσσω ως την πιο αξιόπιστη από τις αναξιόπιστες tongue.gif

Οι τύποι εκεί που νομίζεις ότι όλα πάνε ρολόι ξαφνικά σου μαμάν την ψυχολογία.

Για μία μεταφορά σύνδεσης είχαν κάνει 63 μέρες και για μια αναβάθμιση κάνανε 40 μέρες, καλό ε?

Στο σπίτι που μένω τώρα κανένα πρόβλημα, είναι πως θα σου κάτσει...
jois21
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Feb 14 2008, 13:51 ) *
Εγώ τη forthnet την κατατάσσω ως την πιο αξιόπιστη από τις αναξιόπιστες tongue.gif

Οι τύποι εκεί που νομίζεις ότι όλα πάνε ρολόι ξαφνικά σου μαμάν την ψυχολογία.

Για μία μεταφορά σύνδεσης είχαν κάνει 63 μέρες και για μια αναβάθμιση κάνανε 40 μέρες, καλό ε?

Στο σπίτι που μένω τώρα κανένα πρόβλημα, είναι πως θα σου κάτσει...


+1

20 μερες για ενεργοποιηση εδω...
dizzy_fingers
...and counting? tongue.gif

Τελικά στο θέμα του δικτύου μου έφταιγε το windows firewall.
Ενώ έχω βάλει το "File and printer sharing" στις εξαιρέσεις, όταν έχω firewall δε μπορώ να συνδεθώ σε άλλους υπολογιστές στο δίκτυο.
Όταν το απενεργοποιώ, μπορώ να μπω και αφού μπω πλέον...ακόμα κι αν ξανανοίξω το firewall, η σύνδεση θα συνεχίζει να υπάρχει...
Άγνωσται αι βουλαί των παραθύρων...
jois21
QUOTE(dizzy_fingers @ Feb 15 2008, 10:32 ) *
...and counting? tongue.gif

Τελικά στο θέμα του δικτύου μου έφταιγε το windows firewall.
Ενώ έχω βάλει το "File and printer sharing" στις εξαιρέσεις, όταν έχω firewall δε μπορώ να συνδεθώ σε άλλους υπολογιστές στο δίκτυο.
Όταν το απενεργοποιώ, μπορώ να μπω και αφού μπω πλέον...ακόμα κι αν ξανανοίξω το firewall, η σύνδεση θα συνεχίζει να υπάρχει...
Άγνωσται αι βουλαί των παραθύρων...


...κανανε πριν 10 μηνες για να μπει.απροβληματιστα σινς...

ειδες τα βιστα; tongue.gif
sihainas
χα... έτσι για αυτούς που βγήκαν κατευθείαν να κράξουν τη forthnet έχω να πω ότι έγινε η σύνδεση... βέβαια ακόμα το τηλέφωνο δεν δουλεύει πλήρως καθώς μπορώ να πάρω τηλ. αλλά όταν με καλούν αν και καλεί σε εμάς δεν δείνει σήμα...
jois21
Σιγουρα καλει σε εσας; Ειναι γνωστο προβλημα να χτυπαει σε αλλη εντελως γραμμη...
sihainas
Τελικά έφτιαξε και αυτό το πρόβλημα... δεν ξέρω που καλούσε... πάντως δεν το σήκωνε κανείς tongue.gif

Όλα ok μέχρι στιγμής εκτός από την ταχύτητα που έχει κάποιες διακυμάνσεις (από 250-450 kb/s)...

btw. ο ρούτερ συγχρονίζεται στα 8mbps γιατί κατεβάζω με τόσο λίγο ενώ κανονικά θα έπρεπε να πιάνω γύρω στο 1mb/s? (όχι ότι με χαλάει ακόμα και τα 400-450 που πιάνω μια χαρά είναι απλά ρωτάω)
jois21
Aν δε το εχεις κανει ηδη ΓΥΡΝΑ ΤΟ ΡΟΥΤΕΡ σε adsl2+ mode. Το απλο εχει οριο 8Μβ.
Αν δε γινει τιποτα και παλι, ειναι θεμα γραμμης.
Bonzo
Εγώ πάντως είμαι από τους πολύ τυχερούς αφού πρόβλημα δεν μου έχει απρουσιαστεί η σύνδεση έγινε σε 3μήνεσ και πιάνω πολύ καλές ταχύτητες. Μέχρι και 1,5ΜΒ σταθερό έχω πιάσει σε τόρεντ
jois21
Που ζουμε... να θεωρουμε τους 3 μηνες λογικο διαστημα για μια υπηρεσια και τα 14 απ τα 24 μβιτ (μαξιμουμ παντα) φανταστικη ταχυτητα, ενω νιωθουμε και τυχεροι που λειτουργει σωστα το τηλεφωνο.

εδω χρειαζονται πολλλλλλλλες βομβες.
Bonzo
Η τύχη είναι σχετική. Όταν όλοι οι υπόλοιποι αναφέρουν 6 μήνες και εμένα έκανε 3 είμαι τυχερός. Όσο για την ταχύτητα τα 24 τα πιάνεις μόνο άμα είσαι πού κοντά σε κόμβο(δεν θυμάμαι πως το λένε) 14Μb είναι καλή ταχύτητα. Από εκεί και πέρα συμφωνώ για τις βόμβες tongue.gif
sihainas
Εγώ πάντως 29/1 έκανα την αίτηση και σήμερα συνδέθηκα (=20 μέρες στις οποίες είχα φυσικά την κανονική μου σύνδεση) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. ok Δεν είχα τηλ. για λίγες ώρες αλλά αναμενόμενο είναι. Τώρα πλέον κατεβάζω σταθερά με 600 kb/s. Και είμαι ευχαριστημένος (άλλωστε το ήξερα από πριν ότι τα 24mbps είναι πλασματική ταχύτητα την οποία θα πετύχεις μόνο αν μένεις πάνω απ' το dslam... εγώ που είμαι κοντά 5km μακρυά δεν περίμενα κάτι καλύτερο... τώρα που λένε ότι θα φτιάξουνε νέο dslam γύρω στο 1-1.5 km από εδώ που μένω τότε θα αυξηθεί και η ταχύτητά μου...)
jois21
Γιατι πιος σου πε οτι θα σε αλλαξουν; tongue.gif tongue.gif
kotzito
Παιδια κανα προγραμμα αφαιρεσης ιων που να ειναι δωρεαν ξερετε για εναν φιλο μου που κολλησε trojan;
dizzy_fingers
AVG χρησιμοποιώ εγώ, αλλά αν έχει ήδη προσβληθεί ο υπολογιστής δεν το βλέπω πολύ εύκολο να διορθωθεί με τέτοιο πρόγραμμα.

Ας περιμένουμε να δούμε τί θα πουν και οι άλλοι.
ios
Η καλύτερη δωρεάν λύση είναι και η παράνομη. NOD32/Kaspersky από torrent, κατά προτίμηση "σπασμένη" trial version με κάτι σαν 1239821389 εναπομείναντες μέρες χρησιμοποίησης του λογισμικού.
hagi
Όντως δύσκολο να καθαρίσει κάποιος ιος με τα free προγράμματα.Θα προτείνω NOD32 ανεπιφύλακτα και όχι απαραίτητα "σπασμένο".Μπορεί κάποιος να το αγοράσει νομίζω αρκετά φθηνά και να είναι και νόμιμος.Είναι το καλύτερο antivirus αυτό το διάστημα.
beiman123
Έπειτα από δοκιμή των περισσότερων free προγραμμάτων...θα πρότεινα να αγοράσετε ένα αυθεντικό και να μην κάνετε τσιγκουνιές με τον υπολογιστή σας...
Σου προτείνω να ψάξεις στο ebay για kaspersky internet security (εμπεριέχει και antivirus),είναι ότι καλύτερο υπάρχει...αν πας κέντρο και το ζητήσεις θα σου ζητήσουνε πολλά φράγκα...στο ebay όμως υπάρχουν Κινέζοι/Κινέζες που δίνουνε μόνο το cd-key και απλά κάνεις dl το software από το site του Kaspersky...εγώ το είχα πάρει γύρω στα 10euros...αρκετά καλά σε σχέση με τα ελληνικά μαγαζιά.Μιλάω για ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ κωδικό που δεν έχει καμιά σχέση με παράνομο λογισμικό...
Τώρα αν δε θες να πληρώσεις,βάλε NOD32,αλλά και πάλι θέλει προσεχτική χρήση από το χρήστη.ΔΕΝ ανοίγεις σελίδες πορνογραφικού υλικού και γενικά διαφημίσεις...επίσης πρόσεχε τι κατεβάζεις από τα διάφορα p2p προγράμματα.
Αυτά icon_wave.gif .
sihainas
Τι εννοείς αν δεν θέλεις να πληρώσεις βάλε NOD 32; Και αυτό εμπορικό πρόγραμμα είναι. Πάντως κι εγώ με το avg την βγάζω (με την free έκδοση) και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα... ούτε καν firewall πέρα από αυτό των windows δεν έχω (παλιότερα είχα το comodo αλλά μου έσπασε τα νεύρα και το έβγαλα) ούτως ή άλλως άμα προσέχεις σε τι σελίδες μπαίνεις δεν θα έχεις πρόβλημα....
jois21
Kaspersky IS 7 original CDs προς 20Ε τιμη σηζητησιμη. tongue.gif
Bonzo
Εγώ νομίζω ότι το NOD32 το χα κατεβάσει τσάμπα και νόμιμα.. Γενικά κάνει καλή δουλειά αλλά νομίζω όι το kaspersky είναι το κορυφαίο(μια φορά είχα κολλήσει ένα ιό και δεν μπορούσε να τον βρει το NOD ενώ το kaspersky σε ένα φίλο μου τον βρήκε αμέσως
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.