Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η Γωνιά του Υπολογιστή
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
apkat
Σοβαρα μιλας;;; biggrin.gif biggrin.gif

Πολυ ευχαριστο αυτο.Μεταβαση σε πληρες βρογχο θελω να κανω.Δηλαδη απλα θα παρω τηλεφωνο στην καινουργια εταιρια and they'll do the rest??

Τι εταιρια προτεινεις εσυ;;
dizzy_fingers
Ναι αυτό θα κάνουν.

Για να σου προτείνω κάποια εταιρία δε νομίζω πως είμαι ο πλέον αρμόδιος...μόλις τώρα έφυγα από τον ΟΤΕ οπότε δεν είμαι πολύ καιρό στη νέα.

Στο adslgr.com θα βρεις πολλές απαντήσεις αν θέλεις.

Επίσης, έχε υπ'όψιν πως αυτά τα πράγματα είναι "αν σου κάτσουν". Ακόμα και στην Χ εταιρία που έχει καλές συστάσεις να πας, αν είσαι άτυχος θα ταλαιπωρηθείς....
apkat
Ευχαριστω πολυ Ντιζυ..Πιστευα οτι θα ηταν μια διαδικασια που θα με κρατουσε off-line τουλαχιστον 2-3 εβδομαδες..

Κανεις αλλος μπορει να μου προτεινει κατι;; smile.gif
Air Kef
Όχι ρε..

Στην HOL μας είπαν 2 μέρες το πολύ χωρίς νετ πάντως.

Χωρίς τηλέφωνο δν νομίζω να μείνουμε σχεδόν καθόλου.
captain charisma
Παιδια σοσ πως βλεπω λιβε αγωνα στο νβα.com? εκανα acoount αλλα δεν ξερω πως να δω.please βοηθηστε θα το εκτιμουσα
jois21
QUOTE(Air Kef @ Nov 12 2007, 00:04 ) *
Όχι ρε..

Στην HOL μας είπαν 2 μέρες το πολύ χωρίς νετ πάντως.

Χωρίς τηλέφωνο δν νομίζω να μείνουμε σχεδόν καθόλου.


Ειναι υποχρεωμενοι απο το νομο να ΜΗ διακοψουν τη γραμμη.
Αν το κανουν, απειλησε τους.
McRae
QUOTE(big dirk @ Nov 12 2007, 01:22 ) *
Παιδια σοσ πως βλεπω λιβε αγωνα στο νβα.com? εκανα acoount αλλα δεν ξερω πως να δω.please βοηθηστε θα το εκτιμουσα



Στην αρχικη σελιδα κανεις κλικ ακριβως κατω απο τους αγωνες της ημερας εκει που λεει "WATCH LVE"
apkat
Εκανα τελικως αιτηση στην on telecoms για ολα σε ενα(τηλεφωνο με δωρεαν κλησεις αστικες,υπεραστικες,διεθνεις σε συγκεκριμενες χωρες,Ιντερνετ με συνδεση εως 16 Mpbs και τηλεοραση με οτι αυτο σημαινει)..Ο χρονος αναμονης μεχρι την συνδεση θα ειναι 20-25 εργασιμες ημερες ενω χωρις τηλεφωνο θα μεινω για περιπου 2 ωρες..Γενικα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με την επιλογη μου αφου η hol ειχε πολυ μεγαλυτερους χρονους αναμονης συνδεσης και με αφηνε και καιρο χωρις Ιντερνετ και ηταν και ελαφρως πιο ακρινο(με ταχυτερες συνδεσεις βεβαια αλλα χωρις τηλεοραση) η Forthnet και η Τελλας παρα την τεραστια αναμονη μου δεν σηκωναν καν το τηλεφωνο ενω και αυτα ηταν ακριβοτερα.Οποτε η Ον φανατζε ως η καλυτερη επιλογη ενω ηταν και πολυ εξυπηρετικοι απ[ο το τηλεφωνο.Ελπιζω να μην απογοητευτω στο τελος.
jois21
ΟΝ;;;

Τι περιοχη;
rchos
πισω απο το καραβελ μενει.
apkat
Περιοχη jois ειναι συνορα παγκρατι-καισαριανη-δημος Αθηναιων.

Λοιπον χωρις να ξερω τι σημαινει αυτο που θα γραψω( tongue.gif tongue.gif ) η Απόσταση από το DSLAM μου που ειναι το Ιλισος ειναι σε αποσταση απο το σπιτι μικροτερη των 700-800 μετρων.Πραγμα πολυ θετικο απο οτι μπορει να καταλαβω.Ειναι κανεις που εχει αποψη εχοντας ον για το τι ταχυτητες θα εχω αν τελικα κανω την αιτηση;;
jois21
Ολα ειναι θεμα τυχης. tongue.gif Παντως για την ΟΝ αρνητικα σχολια ακουω συχνα.

Εχω την εντυπωση οτι:
-εχει 65Ε ενεργοποιηση
-οι απειρες κλησεις ειναι voip(!)
-4Ε/μηνα για αναγνωριση κλησης

Εγω θα εβαζα:
-4νετ
-Τελλας

smile.gif
apkat
Tellas εβαλε προ ημερων ενας φιλος μου και ειναι πολυ απογοητευμενος αφου εχει συνεχεις διακοπες στην συνδεση του και ταχυτητες παρα πολυ μικροτερες απο τα 8 αν δεν κανω λαθος Μpbs που θα επρεπε.Και για την 4νετ δεν εχω ακουσει τα καλυτερα.παντως απο ενα σημαντικο διαβασμα που εκανα στο adslgr.com ολες οι εταιριες παρουσιαζουν πανω κατω τα ιδια προβληματα(εκτος του Οτε που ομως ειναι σε αλλα επιπεδα απο αποψης τιμων).Το θεμα ειναι να σε ευνοει η περιοχη.Εμενα θεωρω οτι με ευνοει πολυ και οι προοπτικες μου για μια καλη συνδεση ειναι αρκετες.Μιλησα και με ενα παιδι απο το adslgr που μενει αρκετα κοντα μου και μου ειπε οτι 4 μηνες τωρα δεν εχει συναντησει κανενα προβλημα ουτε καν τις τελευταιες μερες που εκει ολοι παραπονιουνται για απαραδεκτα αργες ταχυτητες.Στο ιδιο σαιτ σε γκαλοπ των χρηστων της ον περιπου οι μισοι απαντανες οτι ολα λειτουργουν καλα.Και επειδη οι προοπτικες της περιοχης μου ειναι θετικες θελω να πιστευω οτι θα μαι σε αυτο το μισο.

Τα 4Ε/μηνα δεν τα εδωσα.Ας μην εχω αναγνωριση.Το τελευταιο που με νοιζει ειναι.

QUOTE
-οι απειρες κλησεις ειναι voip(!)


Δηλαδη;;;Δεν καταλαβα.
jois21
Δλδ αμα "πεσει" το νετ δεν εχεις τηλεφωνο. tongue.gif

Οσους ξερω με 4νετ, δεν εχουν κανενα προβλημα πουθενα στην Αθηνα. Αντε το πολυ να εχουμε μικροδιαφορες στη ταχυτητα (24Μbps).
Με Τελλας επισης κοντα στο σπιτι σου γνωστος δεν εχει το παραμικρο προβλημα. 12Mbps δινει, οχι 8.
Φυσικα και οι 2 εχουν κανονικο τηλεφωνο, δωρεαν αναγνωριση και με βαση την παγκοσμια παραδοχη ειναι πιο αξιοπιστες απο την ΟΝ. tongue.gif

Α, δεν εχουν και 65Ε ενεργοποιηση. tongue.gif
apkat
Αυτος ο φιλος μου δεν εχει σιγουρα 12.Θα το χε βαλει οταν η Τελλας εδινε ακομα 4.Πανορμου μενει και σε διαβεβαιω εχει τεραστιο προβλημα.Το εχω διαπιστωσει προσωπικα.Πεφτει παρα πολυ συχνα η συνδεση και πολλες φορες ειναι πιο αργη και απο την δικια μου 768.Τοτε ειχα απογοητευτει με την τελλας.Φυσικα μπορει να ειναι μεμονομενο γεγονος.
Για την 4νετ παλι απο γνωστους εχω ακουσει τα χειροτερα για το σερβις και την τηλεφωνικη υποστηριξη.κατα μια εννοια τις τηλφωνικες τους υπηρεσιες τις ειδα και σημερα οπου επαιρνα περιπου μιση ωρα χωρις να πιανω γραμμη και οταν επιασα περιμενα αλλο τοσο για να το σηκωσουνΤελικα βαρεθηκα την αναμονη και χωρις να το σηκωσουν το κλεισα.

QUOTE
Δλδ αμα "πεσει" το νετ δεν εχεις τηλεφωνο.


Εννοεις οτι αν για καποιο λογο δεν δουλευει το νετ σου δεν δουλευει και το τηλεφωνο σου;;;
Αυτο ειναι παραξενο αφου στο adslgr πολλοι παραπονιουνται οτι ενω το τηλεφωνο τους λειτουργει κανονικα το ιντερνετ τους πεφτει συνεχεια..
PanosIlio
@jois Οι γραμμές της On δεν είναι VoIP, το αναφέρουν μέσα στο site τους στις συχνές ερωτήσεις http://www.ontelecoms.com/on/faq.jsp?tab=faq_doc

@apkat Καλό θα είναι βέβαια να πάρεις ένα τηλεφωνάκι και να ρωτήσεις, έτσι για το γαμώτο. Τώρα όσον αφορά την απόσταση που έχεις από το DSLAM, θεωρητικά σημαίνει ότι θα έχεις ταχύτητες που θα πλησιάζουν πολύ σε αυτό που προσφέρει η On, ότι και να σημαίνει αυτό, πχ 16 δίνει άρα μπορεί και να έχεις 14Mbps ίσως και 15Mbps. Λέμε τώρα tongue.gif Να ξέρεις όμως πως αν βλέπεις τηλεόραση τα 6Mbps από όσα και αν έχεις συνδεθεί θα είναι δεσμευμένα για την tv.
captain charisma
η οτενετ εχει προσφορα πακετο για 4 μηνες 768 ταχυτητα μονο 66 ευροπουλα και εχει και δωρο σκληρο δισκο smiley.gif
dizzy_fingers
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Nov 13 2007, 09:17 ) *
@jois Οι γραμμές της On δεν είναι VoIP, το αναφέρουν μέσα στο site τους στις συχνές ερωτήσεις http://www.ontelecoms.com/on/faq.jsp?tab=faq_doc

@apkat Καλό θα είναι βέβαια να πάρεις ένα τηλεφωνάκι και να ρωτήσεις, έτσι για το γαμώτο. Τώρα όσον αφορά την απόσταση που έχεις από το DSLAM, θεωρητικά σημαίνει ότι θα έχεις ταχύτητες που θα πλησιάζουν πολύ σε αυτό που προσφέρει η On, ότι και να σημαίνει αυτό, πχ 16 δίνει άρα μπορεί και να έχεις 14Mbps ίσως και 15Mbps. Λέμε τώρα tongue.gif Να ξέρεις όμως πως αν βλέπεις τηλεόραση τα 6Mbps από όσα και αν έχεις συνδεθεί θα είναι δεσμευμένα για την tv.

Αν δεν είναι voip τί είναι? Το έχω γενικά απορία αυτό...γιατί pstn δεν παίζει να είναι.

Για την ταχύτητα, apkat και τα 8, που λέει ο λόγος, να πιάνεις είναι υπεραρκετά οπότε μην αγχώνεσαι smile.gif.

QUOTE(apkat)
Αυτος ο φιλος μου δεν εχει σιγουρα 12.Θα το χε βαλει οταν η Τελλας εδινε ακομα 4.Πανορμου μενει και σε διαβεβαιω εχει τεραστιο προβλημα.Το εχω διαπιστωσει προσωπικα.Πεφτει παρα πολυ συχνα η συνδεση και πολλες φορες ειναι πιο αργη και απο την δικια μου 768.Τοτε ειχα απογοητευτει με την τελλας.Φυσικα μπορει να ειναι μεμονομενο γεγονος.

Παίζει ο φίλος σου να είχε το ίδιο πρόβλημα με εμένα, αφού λες ότι αποσυνδεόταν συχνά. Αυτό διορθώνεται...


QUOTE(apkat)
Για την 4νετ παλι απο γνωστους εχω ακουσει τα χειροτερα για το σερβις και την τηλεφωνικη υποστηριξη.κατα μια εννοια τις τηλφωνικες τους υπηρεσιες τις ειδα και σημερα οπου επαιρνα περιπου μιση ωρα χωρις να πιανω γραμμη και οταν επιασα περιμενα αλλο τοσο για να το σηκωσουνΤελικα βαρεθηκα την αναμονη και χωρις να το σηκωσουν το κλεισα.

Να το συνηθίσεις αυτό, γιατί παντού συμβαίνει biggrin.gif.
Απλά φρόντισε εσύ να μην καλείς σε ώρες που έχει κίνηση. Τα πρωινά (10:00-13:00) και τα βραδυνά (19:00-21:00) καλό είναι να αποφεύγονται.
PanosIlio
QUOTE(dizzy_fingers @ Nov 13 2007, 11:55 ) *
Αν δεν είναι voip τί είναι? Το έχω γενικά απορία αυτό...γιατί pstn δεν παίζει να είναι.


Καλή ερώτηση dizzy διότι εδώ που περιγράφει το δίκτυο της λέει http://www.ontelecoms.com/on/company_profi...sp?tab=protocol αυτά.

Ξέρω πως η τηλεόραση είναι ΙΡTv, όπως λέγεται, το τηλέφωνο, γιατί στις συχνές ερωτήσεις μπορεί ναι μεν να λέει ότι δεν θα μένεις χωρίς τηλέφωνο αν δεν έχεις internet, αλλά ξαναδιαβάζοντας προσεκτικά λέει τη φράση: Έτσι, οι τηλεφωνικές μας γραμμές προσφέρουν υψηλή ποιότητα, ανάλογης αυτής των γραμμών του ΟΤΕ με αποτέλεσμα να μην επηρεάζονται από την χρήση του internet, όπως συχνά συμβαίνει με τις VoIP γραμμές.
Εγώ από αυτό που διαβάζω λέει ότι όντως είναι VoIP, άρα λάθος το προηγούμενο μήνυμά μου μαστιγώστε με tongue.gif , αλλά δεν έχει τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν άλλες υπηρεσίες VoIP.

Πάντως apkat κάνε ένα τηλεφωνάκι και ρώτα τα όλα αυτά για να είσαι σίγουρος
Anaz
Ρε θα τον τρελανετε τον ανθρωπο.. Εδω εγω αλαφιασα με ολα αυτα τα VoIp,IpTv, Dslam grand slam και slam dunk.. icon_drunk.gif tongue.gif
Χαλαρωσε φιλε μου απκατ..Ολα θα πανε καλα..Don't worry.. Kαλοριζικη! biggrin.gif
rchos
βασικα καλα κανουν και του τα λενε ολα αυτα!τετοιες αποφασεις ζωης δεν παιρνονται στο ποδι!
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(rchos7 @ Nov 13 2007, 11:28 ) *
βασικα καλα κανουν και του τα λενε ολα αυτα!τετοιες αποφασεις ζωης δεν παιρνονται στο ποδι!


Εύγε παιδί μου rcho. Μπαίνεις στο νόημα της ζωής σιγά σιγά, αφού πλεον αντιλαμβάνεσαι τις κρίσιμες αποφάσεις αυτής!! wink.gif

@Dizzy: Thanks!! Από όλους τελικά έχω ακούσει καλά λόγια για τη NetOne. Μάλλον στο εγγύς μέλλον θα το αποφασίσω wink.gif (η πλάκα είναι ότι δουλεύω στον οτε ohmy.gif )
PanosIlio
Όχι ρε παιδιά, σιγά μην μπερδευτεί, όλα αυτά πλέον θα είναι εκφράσεις της καθημερινότητάς του, αφού έβαλε Οn και IPTV πρέπει να ξέρει τι είναι και VoIP tongue.gif

Βέβαια αποφάσεις ζωής δεν είναι biggrin.gif αλλά τουλάχιστον για να κάνει τη ζωή του πιο εύκολη πρέπει να είναι ενημερωμένος blink.gif

Πάντως η ενημέρωση και η πληροφόρηση βοηθάει να αποφύγεις τα υπογλώσσια σε περιπτώσεις κρίσεις. Εγώ με forthnet τους τελευταίους 9 μήνες που έμενα Περιστέρι τους 3 δεν είχα Internet λόγω μιας μεταφοράς και μιας αναβάθμισης biggrin.gif biggrin.gif Αν δεν ήξερα και τι παίζει θα είχα τρελαθεί τελείως.
hagi
Η ON δεν είναι voip από όσο ξέρω..Τώρα όσον αφορά το πόσο θα περιμένεις και τις 25 εργάσιμες ,μακάρι να είσαι τυχερός και να γίνει η σύνδεση σε αυτό το διάστημα.

Γενικά όλες οι εταιρίες έχουν προβλήματα και αυτό είναι ανάλογα την περιοχή και την γραμμή σου.Εγώ έχω Tellas η οποία έκανε να συνδεθεί 4 μήνες 68.gif αλλά όταν συνδέθηκε πέταγε.Ήταν στα 4 και εμένα κατέβαζε παραπάνω από αυτό ,ενώ μέσα σε ενάμιση μήνα περίπου πήγε 12down 1up.Και μάλιστα τα πιάνει και τα δύο κανονικά.
Η Forthnet πάλι λέει μέχρι 24 αλλά χλωμό να πιάσεις πάνω από 10-12.Βέβαια είναι καλή.Τώρα όσον αφορά το cable tv μάλλον είναι νωρίς για την Ελλάδα..Η γραμμή δεσμεύει πολύ bandwidth με αποτέλεσμα να μην μπορείς να κάνεις παράλληλα πράγματα.

Γενικά όμως ότι και να πάρεις για μένα είναι πάνω κάτω τα ίδια.Το θέμα είναι να είσαι τυχερός και να έχεις καλή γραμμή χωρίς διακοπές και τέτοια.

Οποτε μην ανησυχείς..
dizzy_fingers
Και συνεχίζω με την απορία μου. tongue.gif

Αν δεν είναι voip η ontelecoms, τί είναι?
PanosIlio
Από ότι λέει, αλλά όχι ξεκάθαρα, είναι VoIP.

Τουλάχιστον αυτό συμπεραίνω από το FAQ της.
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(dizzy_fingers @ Nov 11 2007, 16:35 ) *
Τώρα σου λέω biggrin.gif.

Λοιπόν, ο λόγος που αργούσα να σε ενημερώσω ήταν γιατί είχα ένα μικρό θέμα σχετικά με τη σταθερότητα της γραμμής αλλά αυτή λύθηκε με μία μικρή ρύθμιση.
Επειδή τα καλώδια της πολυκατοικίας είναι παλιά, το ρούτερ έκανε συνεχώς επανεκκινήσεις κάτι που, όπως καταλαβαίνεις, είναι αρκετά εκνευριστικό όταν κατεβάζεις πράγμα ή μιλάς στο τηλέφωνο.
Πήρα τηλέφωνο, λοιπόν, στην τεχνική υποστήριξη και ζήτησα να μου κατεβάσουν το προφίλ στα 14Mbps για είναι πιο σταθερή η σύνδεση.
Το ίδιο βράδυ έγινε η αλλαγή και από τότε δεν είχα πρόβλημα.
Κατά τ'άλλα, σε θέμα ίντερνετ συγχρονίζει στα 14Mbps, πια, τα οποία ανάλογα με το site τα πιάνει και στην τηλεφωνία έχει απεριόριστες αστικές-υπεραστικές και διεθνείς για αρκετές χώρες (προσωπικά με ενδιέφερε η Ιαπωνία και ευτυχώς την περιλαμβάνει smile.gif ).
Οι κλήσεις στο τηλεφωνικό κέντρο έχουν ελάχιστο χρόνο αναμονής, εφόσον γίνονται σε λογικές ώρες (όχι για παράδειγμα στις 20:00-21:00 που γίνεται πανικός)...άλλο δεν έχω αυτή τη στιγμή στο μυαλό μου να σου πω.

Ότι απορία έχεις ρώτα.


Ο καιρός έφτασε πρωτού προλάβω να το καταλάβω..
Του hd (happy donut) του τελείωσε το internet. Ω ναι. Η δίοδος τελείωσε και πρέπει να ανανεώσω.. ΑΛΛΑ οι προσφορές δεν έχουν αλλάξει εδώ και 1 χρόνο!! (έλεος)
Τα έβαλα κάτω και τελικά ίσως με συμφέρει να βάλω πάροχο (ελπίζω να πείσω τους χρηματοδότες μου icon_drunk.gif )
Εσύ είσαι ευχαριστημένος δηλαδή ε; Από ποιότητα γραμμής πως πας;Και όταν λες τα πιάνεις για το ιντερνετ, για τι ποσοστό μιλάμε; (πχ πιάνεις 10Μbit ή μπα;; )
Xaroumenos loukoumas
Και κάτι άλλο: η τηλεφωνία είναι voip έτσι; Γιατί αυτό είναι ψιλό κακό οταν το ρεύμα μας κάνει κορδελάκια smile.gif
jois21
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Nov 13 2007, 12:14 ) *
Καλή ερώτηση dizzy διότι εδώ που περιγράφει το δίκτυο της λέει http://www.ontelecoms.com/on/company_profi...sp?tab=protocol αυτά.

Ξέρω πως η τηλεόραση είναι ΙΡTv, όπως λέγεται, το τηλέφωνο, γιατί στις συχνές ερωτήσεις μπορεί ναι μεν να λέει ότι δεν θα μένεις χωρίς τηλέφωνο αν δεν έχεις internet, αλλά ξαναδιαβάζοντας προσεκτικά λέει τη φράση: Έτσι, οι τηλεφωνικές μας γραμμές προσφέρουν υψηλή ποιότητα, ανάλογης αυτής των γραμμών του ΟΤΕ με αποτέλεσμα να μην επηρεάζονται από την χρήση του internet, όπως συχνά συμβαίνει με τις VoIP γραμμές.
Εγώ από αυτό που διαβάζω λέει ότι όντως είναι VoIP, άρα λάθος το προηγούμενο μήνυμά μου μαστιγώστε με tongue.gif , αλλά δεν έχει τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν άλλες υπηρεσίες VoIP.

Πάντως apkat κάνε ένα τηλεφωνάκι και ρώτα τα όλα αυτά για να είσαι σίγουρος


shot.gif
οριστε! tongue.gif

Κοιταξα λιγο τις σελιδες και παρατηρω οτι η ΟΝ και η ΧΟΛ ειναι ΜΕΓΑΛΟΙ ΑΛΗΤΕΣ. Δε διευκρινιζουν πουθενα ξεκαθαρα οτι προκειται για παροχη voip τηλεφωνου και οχι συμβατικου.
dizzy_fingers
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Nov 13 2007, 17:57 ) *
Και κάτι άλλο: η τηλεφωνία είναι voip έτσι; Γιατί αυτό είναι ψιλό κακό οταν το ρεύμα μας κάνει κορδελάκια smile.gif

Ναι, voip είναι η τηλεφωνία, αλλά αυτό με το ρεύμα πρέπει να ισχύει σε όλους τους εναλλακτικούς (είναι δεν είναι "voip" ).
Πάρε ένα UPS και είσαι καλυμμένος wink.gif.

QUOTE
Από ποιότητα γραμμής πως πας;Και όταν λες τα πιάνεις για το ιντερνετ, για τι ποσοστό μιλάμε; (πχ πιάνεις 10Μbit ή μπα;; )

Όταν φτιάξω τον υπολογιστή μου θα κάνω ένα test και θα σου ανεβάσω το printscreen να δεις smile.gif (να δω κι εγώ βασικά, γιατί μετά τη διόρθωση δεν έχω κάνει κάποιο τεστ).
PanosIlio
QUOTE(dizzy_fingers @ Nov 14 2007, 16:55 ) *
Ναι, voip είναι η τηλεφωνία, αλλά αυτό με το ρεύμα πρέπει να ισχύει σε όλους τους εναλλακτικούς (είναι δεν είναι "voip" ).


Δεν είναι έτσι κ. Διαχειριστά μας, εγώ με forthnet 2play όταν κόπηκε το ρεύμα είχα κανονικά τηλέφωνο biggrin.gif
dizzy_fingers
7.gif

Πού το συνδέεις το τηλέφωνο? Όχι πάνω στο ρούτερ?
PanosIlio
Όχι, στην τηλεφωνική πρίζα στον τοίχο
jois21
Ρε παιδια θα τρελαθουμε; Τι ρωτατε;

Ειπαμε 4νετ και Τελας (αυτες 100%) εχουν ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ουτε ρουτερ, ουτε τιποτα. Σαν αυτο που εχει ο οτε χρονια.
dizzy_fingers
Καλά μην κουζουλαθείς κι εντελώς εσύ...

Λοιπόν, σας έχω task biggrin.gif.

Σύντομα, ένα κοντινό μου πρόσωπο πρόκειται να ταξιδέψει στην Ιαπωνία.
Επειδή εδώ και καιρό καλοσκέφτομαι την αγορά ενός PDA, καθώς θέλω πρώτον την αλλαγή του παλιού μου κινητού (δε με ενδιαφέρουν στο ελάχιστο εξελιγμένες υπηρεσίες όπως φωτογραφίες, βιντεοκλήσεις κλπ), αλλά και την εύκολη διαχείριση της ατζέντας μου...σκεφτόμουν κατά πόσο θα συνέφερε να ζητήσω από αυτό το άτομο να μου φέρει ένα από εκεί.

Οι απορίες μου, συγκεκριμένα, είναι οι εξής:
1) Οι τιμές μεταξύ Ιαπωνίας-ΕΕ διαφέρουν τόσο ώστε να συμφέρει να πράξω έτσι?
2) Το pda θα έχει λογικά windows mobile στα ιαπωνικά. Θα μπορώ να το παρακάμψω και να βάλω κάποια ελληνική-αγγλική έκδοση ώστε να μπορώ να εκμεταλλευτώ όλες τις δυνατότητές του?
3) Λίγο απίθανο, αλλά ας το ρωτήσω: η τηλεφωνική του λειτουργία λέτε να εμφανίσει πρόβλημα στα ελληνικά δίκτυα? Ίσως είναι λίγο αόριστη η ερώτηση, απλώς θέλω να ξέρω, με απλά λόγια, αν θα μπορώ να πραγματοποιώ κλήσεις από αυτό (είμαι σε cosmote τώρα).


Τώρα, πιο γενικά, στο θέμα της επιλογής του κατάλληλου μηχανήματος, τί θα μου προτείνατε?
Παρακάτω είναι αυτά που ζητώ:
- Να λειτουργεί και ως κινητό τηλέφωνο.
- Να λειτουργεί και ως media player, να ακούω τη μουσική μου. Αν και με το windows mobile, αυτό λογικά θα είναι by default έτσι?
- Επειδή έχω πολλά pdf αρχεία, θα μπορώ να τα διαβάζω μέσα από το λειτουργικό του?
- Αν μπορεί να λειτουργήσει και ως gps, θα με βόλευε.
Τέλος, ένα αξιόπιστο μηχάνημα με αυτές τις προδιαγραφές στα πόσα ευρώ περίπου θα το έβρισκα εδώ?

Όποιος γνωρίζει κάτι, ευπρόσδεκτη η βοήθεια.
PanosIlio
Λοιπόν dizzy,

θα σου προτείνω αυτό που έχω εγώ, το HTC Touch.

Έχει όλα αυτά που ζητάς και τρέχει σε WM 6 και όχι 5. Το μόνο κακό του, είναι ότι δεν έχει ραδιόφωνο και προσωπικά εμένα με δεσμεύει να χρησιμοποιώ και ένα mp3 για το ράδιο που θέλω αλλά μιας και δεν το έχεις ως προϋπόθεση δεν σε νοιάζει μάλλον και δεν έχει gps.

Links:

http://www.htctouch.com/

http://www.htc.com.gr/touch.html

http://www.pestaola.gr/2007/06/14/htc-touc...flo-technology/

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=174997

http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=157062

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog...&product=977926

http://www.eshop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000963

Εγώ που το πήρα από ένα κατάστημα COSMOTE το πήρα 360 λόγω επιδότησης και προγράμματος. Μπορείς να το κοιτάξεις και έτσι, να δεις τι παίζει αν έχεις επιδότηση από την εταιρεία κινητής που έχεις κτλ κτλ. Αλλά εμένα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο, και είναι πολύ αξιόπιστο και όμορφο.
dizzy_fingers
Hey! Ένα mini i-phone tongue.gif.
Ωραίο μηχάνημα, το είχα πετύχει στο παρελθόν.

Όσον αφορά τις απορίες 1-2-3 γνωρίζεις τίποτα?
sihainas
QUOTE(sihainas @ Nov 8 2007, 01:09 ) *
Πως καταφέρνεται και κολάτε ιους ρε παιδιά; Εγώ είμουν κανα 4άρι μήνες χωρίς κανενός είδους προστασία στο pc και προχθες που έβαλα το nod32 δεν βρήκε τίποτα... biggrin.gif μόνο το spybot βρήκε μερικές βλακειούλες αλλά όχι τπτ σπουδαίο...



Τι ήθελα και μίλαγα; Trojan Horse BackDoor.IrcBot.CBB... πως το κόλλησα αυτό το πράγμα γαμωτο; shot.gif gdi.gif angry_red.gif

ps. Γιατί να πάρεις pda; Ίσα ίσα που είναι μεγάλα και άβολα... εγώ προσωπικά θα έπαιρνα ένα κανονικό κινητό (όπως και πήρα πρόσφατα το u600) και αργότερα θα έπαιρνα κι ένα gps... και καλύτερα την δουλειά σου θα κάνεις και πιο βολικό είναι κατά τη γνώμη μου...

plus... windows mobile... 68.gif
dizzy_fingers
QUOTE(sihainas @ Nov 15 2007, 14:53 ) *
plus... windows mobile... 68.gif

Ε, τί θα έλεγες εσύ τώρα που βγαίνει και το iphone laugh.gif.

Δεν ξέρω, λες να μπορώ να κάνω τις δουλειές που θέλω και με ένα κινητό στα ίδια ή λιγότερα λεφτά? Αν ναι, τότε είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.

Επαναλαμβάνω τί θέλω:
- Να λειτουργεί και ως κινητό τηλέφωνο.
- Να λειτουργεί και ως media player, να ακούω τη μουσική μου. Αν και με το windows mobile, αυτό λογικά θα είναι by default έτσι?
- Επειδή έχω πολλά pdf αρχεία, θα μπορώ να τα διαβάζω μέσα από το λειτουργικό του?
- Αν μπορεί να λειτουργήσει και ως gps, θα με βόλευε (όχι όμως να πάρω ξεχωριστό gps ρε sihainas, τότε τί θα ήταν μεγαλύτερο? ένα pda ή ένα κινητό+ ένα gps tongue.gif).
- Προσθέτω τώρα ένα που ξέχασα: να συνδέεται σε wi-fi ασύρματα δίκτυα. Όχι gprs και τέτοια. Straight 802,11 stuff only.
PanosIlio
dizzy για τα 1, 2, 3 δεν ξέρω, αλλά πιθανολογώ πως θα μπορείς να εγκαταστήσεις πάνω μια ελληνική έκδοση του WM6 λέω εγώ τώρα... tongue.gif

WiFi είναι πάντως
sihainas
QUOTE(dizzy_fingers @ Nov 15 2007, 15:07 ) *
Ε, τί θα έλεγες εσύ τώρα που βγαίνει και το iphone laugh.gif.

Μπα...iPhone sucks too laugh.gif

anyway this is not my area of expertise so i can't help you... πάντως αν και προσφάτως πήρα ένα σχετικά ακριβό κινητό νομίζω ότι είναι χαζό να παίρνεις κάτι τόσο ακριβό... (απλά είχα εντυπωσιαστεί με το u600 οπότε δεν άντεξα tongue.gif ) τώρα για το ότι θες gps νομίζω ότι σε καταλαβαίνω... μπορεί να έχω έρθει εκατομμύρια φορές στην Αθήνα... και μπορεί κάθε φορά να κάνω την ίδια διαδρομή...και πάλι όμως χάνομαι tongue.gif στην Πάτρα ευτυχώς τα πράγματα είναι πιο απλά...
Air Kef
Sihaina,εκτός απο καλύτερη κάμερα,τι περισσότερο έχει το u600 από ενα παλιότερο μοντέλο της Σαμσουνγκ,οπως το d600 πχ;

Παντως δέχεται μόνο μεχρι 512 μβ προσθετη μνημη..
jois21
@ dizzy_fingers:

Λοιπον.

Τιμες καλυτερα να τις δει ο γνωστος σου απο κει και να κρινει αν αξιζει η διαφορα. Θεωριτικα ειναι αρκετα φτηνοτερα (απο Κινα και Κορεα ερχονται, δλδ διπλα).

Αν διαλεξεις μοντελο ΗΤC τοτε σιγουρα μπορεις να περασεις αγγλικη ρομ αναβαθμισμενη και να βλεπεις/γραφεις κανονικα ελληνικα. Αν παρεις κατι αλλο, εξαρταται το μοντελο, αλλα πλεον στα περισσοτερα υπαρχουν ειδικες εκδοσεις καλυτερες απ τις οφισιαλ.Θεμα κλειδωματος δεν υπαρχει αφου θα παρεις σκετη συσκευη.

Πιντιεφ ανοιγει κανονικα.

Ως μεντια πλειερς παιζουν οτι αρχεια παιζει και το πισι.

ερ. εχεις γουιντ;

Ως τηλεφωνα ομως.... πασχουν. Ειναι δυσχρηστα. Αποκλειεται να μη κολλησουν ποτε. Γνωμη μου ειναι πιπισι+κυριο τηλεφωνο=συνδιασμος που σκοτωνει tongue.gif κυριολεκτικα...
Καλυτερα να παρεις ενα σκετο πιπισι (=πολυ φτηνοτερο), μεταχειρισμενο (=ακομα φτηνοτερο), με τζιπιες να πειραματιστεις και να κανεις και τη δουλεια σου. Να ξερεις οτι το τηλεφωνο στα πιπισι χρεωνεται χρυσο αρα ειναι ακριβα ακομα και αυτα με βασικες λειτουργιες. Επισης στα πιπισι με τηλεφωνο καθε εξτρα χαρακτηριστικο χρεωνεται χρυσο, αντιθετα απο τα απλα. Ετσι με τα μισα λεφτα θα παρεις καλυτερο χαρντγουερ και με τα υπολοιπα μπορεις να παρεις ενα μικρο αξιοπιστο τηλεφωνο ή και να κρατησει το τωρινο σου.

Αν επιμενεις σε μια συσκευη τοτε ψαξε για σμαρτφοουν, αυτα που ζητας τα κανουν.

ερ.Εχεις wind;
sihainas
QUOTE(Air Kef @ Nov 15 2007, 21:02 ) *
Sihaina,εκτός απο καλύτερη κάμερα,τι περισσότερο έχει το u600 από ενα παλιότερο μοντέλο της Σαμσουνγκ,οπως το d600 πχ;

Παντως δέχεται μόνο μεχρι 512 μβ προσθετη μνημη..



Εννοείς και πέρα από πολύ καλύτερη εμφάνιση ε; Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει το d600 αλλά ξέρω ότι παίρνει πάνω από 512 μνήμη...μιας κι εγώ έχω βάλει 2 γιγα biggrin.gif Επίσης δεν ξέρω αν το κάνει το d600 αυτό αλλά διαβάζει pdf, doc, ppt κλπ...

Τέλος όπως και όλα τα samsung η μπαταρία δεν είναι και η καλύτερη...καθώς επίσης και το ηχείο που δύσκολα το ακούς... ειδικά το 2ο είναι πολύ σπαστικό και ακόμα δεν το έχω συνηθήσει... μάλλον θα πρέπει να βρω και κανα πιο δυνατό ringtone...

anyway... jois... Εγώ έχω wind... γιατί ρωτάς...
jois21
Ston dizzy_fingers anaferomai.
Air Kef
Ειδα τα χαρακτηριστηκα του u600 και ειναι τα ιδια με του d600.Μονο που το d600 ειναι 2 ετών συσκευή.
Διαβαζει και word,txt,pdf,excel κτλ.

Για την μπαταρία των Σαμσουνγκ συμφωνω.Απο πλήρης φόρτιση,εχοω γυρω στις 3 ώρες μουσικής και περιπου 1 ώρα βίντεο.Ωστόσο σε κλησεις ειναι ικανοποιητικό.

Εδώ διάβασα οτι "Εάν χρειάζεστε περισσότερο αποθηκευτικό χώρο, το Samsung U600 διαθέτει υποδοχή για κάρτες μνήμης microsSD™ ως και 512 MB" αλλα αφού το λες σε πιστεύω. smile.gif
dizzy_fingers
jois πολύτιμη η βοήθειά σου smile.gif.

Θα επανέλθω αργότερα με άλλες ερωτήσεις.
PanosIlio
Εγώ πάντως jois το HTC Touch που έχω μια χαρά πάει και δεν μου έχει κολλήσει και μάλιστα είναι πολύ εύχρηστο σαν τηλέφωνο, ειδικά για γρήγορη πρόσβαση στις γρήγορες επαφές.
sihainas
QUOTE(Air Kef @ Nov 16 2007, 02:54 ) *
Ειδα τα χαρακτηριστηκα του u600 και ειναι τα ιδια με του d600.Μονο που το d600 ειναι 2 ετών συσκευή.
Διαβαζει και word,txt,pdf,excel κτλ.

Για την μπαταρία των Σαμσουνγκ συμφωνω.Απο πλήρης φόρτιση,εχοω γυρω στις 3 ώρες μουσικής και περιπου 1 ώρα βίντεο.Ωστόσο σε κλησεις ειναι ικανοποιητικό.

Εδώ διάβασα οτι "Εάν χρειάζεστε περισσότερο αποθηκευτικό χώρο, το Samsung U600 διαθέτει υποδοχή για κάρτες μνήμης microsSD™ ως και 512 MB" αλλα αφού το λες σε πιστεύω. smile.gif



χμ... λες γι' αυτό να είναι τόσο αργό; Όταν διαβάζει από τη μνήμη είναι υπερβολικά αργό αλλά νόμιζα ότι θα ήταν πρόβλημα του κινητού... έχω μια 64άρα μνήμη θα τη βάλω να δοκιμάσω αν φταίει αυτό και θα σου πω...
jois21
Καλα το εξπανσις διαβαζεται; Τερας αξιοπιστιας. tongue.gif

Ολα δεχονται πανω απο 512ΜΒ, ακομα και τα παλιοτερα μοντελα. Η καθυστερηση δεν ωφειλεται στο μεγεθος της καρτας αλλα στο ποσο φορτωμενη ειναι και απο την ταχυτητα της καρτας (πιο σπανιο). Οσο πιο πολλα αρχεια τοσο πιο πολυ αργει να τα διαβασει, ανοιξει φακελους κτλ.

Βεβαια εξαρταται και απο τη μαρκα. Εγω που εχω SE αντεχει 20 ωρες συνεχομενα μπ3 και οι φωτογραφιες ανοιγουν με τη μια. Ακους Κεφ; laugh.gif

QUOTE
Εγώ πάντως jois το HTC Touch που έχω μια χαρά πάει και δεν μου έχει κολλήσει και μάλιστα είναι πολύ εύχρηστο σαν τηλέφωνο, ειδικά για γρήγορη πρόσβαση στις γρήγορες επαφές.


Του εχεις βαλει τιποτα ή το χεις οπως το πηρες; Γιατι αδειο πιπισι=τζαμπα λεφτα.
Ποσο ευχρηστο ειναι στα σμσ; Ποσο κραταει η μπαταρια; Ποσο ευκολα το χειριζεσαι με το ΕΝΑ χερι; Ποσες φορες χτυπας λαθος σημειο κατα λαθος ή θελει 2η και 3η προσπαθεια για να δεχτει μια εντολη; Οσο καλο κι αν ειναι με της επαφες (που ειναι πολυ καλα εκει τα Μ$) σε καμια περιπτωση δε συγκρινεται με απλο τηλεφωνο για μενα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.