Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η Γωνιά του Υπολογιστή
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
Air Kef
Τριλιαν δοκίμασα,αλλα φαινεται άθλιος και γιαυτο το ψάχνω για μσν.

Δοκιμασα την 7.5 του μσν,αλλα τα ιδια.
NBAer
QUOTE(Air Kef @ Jun 3 2008, 02:31 ) *
Και ομως το έλυσα επαναγκαθιστώντας τους drivers της κάρτας γραφικών. Worked. biggrin.gif
But..
Kef's weird problems part 2:
Ξαφνικα ανοιγει το μσν και με το πρώτο κλικ πανω στο παράθυρο "Δεν αποκρίνεται"¨.
Επανεκκινηση εκανα,επανεγκατάσταση έκανα και το πρόβλημα παραμένει. Εψαξα και με spybot αλλα δεν βρηκε καναν ιό,ενώ άλλα chat programms δουλεύουν κανονικά..

•Πριν(κανεις την επανεγκατασταση τους drivers) δουλευε?
•Τι ακριβως μηνυμα βγαζει(στα Αγγλικα προφανως)?

Μου φαινεται πολυ περιεργο που εκανε reset και το προβλημα ηταν οι drivers της καρτας γραφικων. Λογικα θα περιμενε κανεις να ηταν προβλημα hardware, αλλα αφου λες οτι πλεον το προβλημα εξαφανιστηκε....
Keyser_Soze
Κι εμένα μου έκανε κάτι παρόμοιο το Winamp. Πήγα χθες να το ανοίξω και μου εβγαλε μήνυμα προβλήματος (η εφαρμογή γουίναμπ αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα και η λειτουργία της θα τερματιστεί). Εγκατέστησα τη νέα έκδοση και πάλι το ίδιο. Η φάση είναι ότι όσο γινόταν η εγκατάσταση της νέας έκδοσης πήγα να το ανοίξω και μου άνοιξε κανονικά, αλλά εμφανίστηκαν προβλήματα στη εγκατάσταση και έτσι το έκλεισα. Παρ' όλα αυτά, όπως είπα, ακόμα και μετά την εγκατάσταση, συνεχίζει να μην ανοίγει.

Αηδίες!
NBAer
QUOTE(Keyser_Soze @ Jun 3 2008, 11:29 ) *
Κι εμένα μου έκανε κάτι παρόμοιο το Winamp. Πήγα χθες να το ανοίξω και μου εβγαλε μήνυμα προβλήματος (η εφαρμογή γουίναμπ αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα και η λειτουργία της θα τερματιστεί). Εγκατέστησα τη νέα έκδοση και πάλι το ίδιο. Η φάση είναι ότι όσο γινόταν η εγκατάσταση της νέας έκδοσης πήγα να το ανοίξω και μου άνοιξε κανονικά, αλλά εμφανίστηκαν προβλήματα στη εγκατάσταση και έτσι το έκλεισα. Παρ' όλα αυτά, όπως είπα, ακόμα και μετά την εγκατάσταση, συνεχίζει να μην ανοίγει.

Τα ιδια και με εμενα ειχαν συμβει πριν καποιους μηνες με το BMP 6.0.
Το ειχα εγκαταστησει και για πολλους μηνες ολα καλα.
Ενα πρωινο ξαφνικα "η εφαρμογή BMP αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα και η λειτουργία της θα τερματιστεί."
Απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση αλλα τιποτα.
Τελικα ολα λυθηκαν οταν εβαλα ενα προγραμμα που αφαιρει ΟΛΑ τα υπολειματα ενος εγκατεστημενου προγραμματος(κατι που προφανως δεν εκανε η κανονικη απεγκατασταση). Αφαιρεσε τα παντα, καταχωρησεις σε registry, κλπ και μετα ετρεχε μια χαρα οταν το εγκατεστησα ξανα....

Ισως γινει και σε εσας αυτο. Οταν θυμηθω τι προγραμμα χρησιμοποιησα θα το αναφερω..... biggrin.gif
Xaroumenos loukoumas
Τα πράγματα είναι απλά, και συνοψίζονται σε μία και μονο φράση:

Computers are like air conditioners: they stop working when you open windows
Air Kef
ΝΒΑερ το πρόβλημα της κάρτας γραφικών με το μσν είναι τελείως διαφορετικά.


Της κάρτας γραφικών λύθηκε ευτυχώς,αλλα του μσν παραμένει.

Δεν βγάζει κανένα μήνυμα,απλά με το πρώτο κλικ πανω στο πρόγραμμα,ή 4-5 δευτερόλεπτα αφου συνδεθεί και ανοιξουν οι επαφές,απλά κολλάει και κανει περιπου 20 δευτερόλεπτα για να κλείσει.
Έχω απεγκαταστήσει μάλλον τα πάντα χρησιμοποιώντας και το CCleaner,και τον φακελο στο program files,έχω δοκιμάσει να εγκαταστήσω διάφορες εκδόσεις του μσν,beta και μη,αλλά το πρόβλημα παραμένει. Το χειρότερο είναι οτι trillian sucks!
Καμια πρόταση για αλλον μεσσεντζερ μεχρι να βρω λύση για το μσν;
Xaroumenos loukoumas
Δοκίμασε τον Emesene, να δούμε wink.gif
(Έχει windows client)
ios
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Jun 4 2008, 16:57 ) *
Δοκίμασε τον Emesene, να δούμε wink.gif
(Έχει windows client)


+1000, απίστευτα καλός ΙΜ, τουλάχιστον η έκδοση για linux είναι τρομερή.

το λίνκι για ντιέλ : http://tinyurl.com/6d59kf
Xaroumenos loukoumas
Σε win δεν ειναι το ίδιο καλός όμως..
Σε linux είναι μονόδρομος φυσικά biggrin.gif
jois21
msn via http tongue.gif
Mamuwalde
μπήκα στον πειρασμό και δοκίμασα κι εγώ τον emesene [φοβερό όνομα !?!?]

μου δημιουργεί ένα κόλλημα όταν πάω να κάνω trasfer file σε μια επαφή. γενικώς μου φαίνεται ωραίος πάντως .

στα linux προτείνεται επίσης ? δουλεύω λίγο kopete κια λίγο pidgin αλλά μάλλον θα ήθελα κάτι ενδιάμεσο . [κάτι δε μου αρέσει στο interface τους]
Xaroumenos loukoumas
Σε linux ειναι κορυφή
Καμία σχέση με τη windows version wink.gif
dizzy_fingers
Emesene όπως λέμε "καλέσε γιορτέσε (μεταχά)"? tongue.gif
Xaroumenos loukoumas
Mamuwalde
να ρε άνθρωποι μου με καταλαβαίνουν biggrin.gif

http://www.youtube.com/watch?v=MgLCPqUZ0rk

πάντως , ο emesene στα windows τραβαει κολληματάκια
Air Kef
Εκτός του οτι ειναι πολύ πίσω σχεδιαστiκά,του οτι δεν βγάζει τα ιμότικον που αποθηκεύεις και εχει καποια προβλήματα στο να βάλεις εικονα σου, πιάνει εκπληκτικά πολυ ΡΑΜ.


Ευτυχώς κατάφερα και διόρθωσα (με βοηθεια τζοις21 και ειδώλου) τον ενα και μοναδικό live messenger και ξανανιώθω βασιλιάς. banana.gif
NBAer
QUOTE(Air Kef @ Jun 5 2008, 19:06 ) *
Εκτός του οτι ειναι πολύ πίσω σχεδιαστiκά,του οτι δεν βγάζει τα ιμότικον που αποθηκεύεις και εχει καποια προβλήματα στο να βάλεις εικονα σου, πιάνει εκπληκτικά πολυ ΡΑΜ.
Ευτυχώς κατάφερα και διόρθωσα (με βοηθεια τζοις21 και ειδώλου) τον ενα και μοναδικό live messenger και ξανανιώθω βασιλιάς. banana.gif

Ποιο ηταν το προβλημα και πως διορθωθηκε?
Air Kef
Δεν θα μαθουμε ποτέ,αλλα λύθηκε με τον πλήρη καθαρισμό της ρετζιστρι μνήμης με την βοήθεια του CCleaner. icon_joy.gif
Xaroumenos loukoumas
Θεικό video του ζουγανέλη έγινε ποστ νωρίτερα!! 41.gif 41.gif 41.gif

Ο εμεσενε σε win όντως δε λέει.
Σε λινουξ φυσάει όμως biggrin.gif

Kef, καλό chatting!! tongue.gif

(o live messenger ειναι όντως ο βασιλιάς του im)
jois21
yahoo rulz
pain of salvation
Καλησπέρα,μια βοήθεια αν μπορείτε...
Σε καινούργιο PCάκι(WinXP),που δεν έχει φορτωθεί ακόμα με προγράμματα,torrents clients,trackers κτλ. μόνο τα βασίκά, μετέφερα με flashακι στο desktop,2 videos(avi),με κατάληξη .bwgt...
Τα βλέπω κανονικά,αλλά δεν μπορώ όμως να τα κάνω rename,move,cut,copy,delete...τίποτα
...διότι(λέει) it is being used by another person or program.Close any programs that might be using the file and try again.

Thnx
dizzy_fingers
To φλασάκι το έχεις βγάλει?
NBAer
QUOTE(pain of salvation @ Jun 7 2008, 00:44 ) *
Καλησπέρα,μια βοήθεια αν μπορείτε...
Σε καινούργιο PCάκι(WinXP),που δεν έχει φορτωθεί ακόμα με προγράμματα,torrents clients,trackers κτλ. μόνο τα βασίκά, μετέφερα με flashακι στο desktop,2 videos(avi),με κατάληξη .bwgt...
Τα βλέπω κανονικά,αλλά δεν μπορώ όμως να τα κάνω rename,move,cut,copy,delete...τίποτα
...διότι(λέει) it is being used by another person or program.Close any programs that might be using the file and try again.

Unlocker και τελος. biggrin.gif
pain of salvation
ναι dizzy, το είχα βγάλει tongue.gif
thnx NBAer,ok...
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση
Air Kef
Δεν ξερω αν το δοκιμασες,αλλα ισως ενα απλό ριστάρτ θα βοηθούσε (αν δεν το δοκιμασες πριν ποσταρεις biggrin.gif )

Ωραιος ρε ΝΒΑερ.

Εχω κατι φακέλους που δεν μπορω να τους διαγράψω εδώ και καιρό και μου βγάζει το ιδιο μήνυμα. Αυτο το unlocker θα την κανει την δουλεια;
dizzy_fingers
Άνετα.
Το είχα χρησιμοποιήσει μια φορά και μου είχε καθαρίσει κι εμένα κάτι περίεργα αρχεία που δε σβήνονταν αλλιώς.

Βέβαια, όπως μπορείτε να καταλάβετε, αν κάποιες φορές δε σας αφήνει να σβήνετε ένα αρχείο, υπάρχει σοβαρός λόγος για αυτό - στις περισσότερες των περιπτώσεων, όμως, στα windows αυτό δεν ισχύει tongue.gif.
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 7 2008, 06:30 ) *
Βέβαια, όπως μπορείτε να καταλάβετε, αν κάποιες φορές δε σας αφήνει να σβήνετε ένα αρχείο, υπάρχει σοβαρός λόγος για αυτό - στις περισσότερες των περιπτώσεων, όμως, στα windows αυτό δεν ισχύει tongue.gif.


Μου αρέσει γιατί έχεις μπει στο νόημα tongue.gif
captain charisma
1. Ένας Ινδός ανακάλυψε ότι κανένας
δεν μπορεί να δημιουργήσει έναν
ΦΑΚΕΛΛΟ οπουδήποτε μέσα στον
υπολογιστή που μπορεί να ονομαστεί
ως "CON".
Αυτό είναι απίστευτο ..
Στη Microsoft ολόκληρη η ομάδα,
δεν μπορούσε να απαντήσει
γιατί συμβαίνει αυτό!

ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ,
ΔΕΝ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΤΕ ΦΑΚΕΛΟ
ΜΕ ΟΝΟΜΑ "CON"

2.Τρέλες της Microsoft
Αυτό είναι κάτι αρκετά περίεργο
και απίστευτο...
Ολόκληρη η ομάδα της Microsoft,
συμπεριλαμβανομένου του Bill Gates,
δεν μπόρεσε να απαντήσει γιατί συμβαίνει αυτό!
Ανακαλύφθηκε από έναν Βραζιλιάνο.
Δοκιμάστε το οι ίδιοι.
Ανοίξτε το MicrosoftWordκαι
γράψτε =rand (200,99)
Πατήστε Ender και δείτε το μαγικό

smiley.gif smiley.gif
dizzy_fingers
1. http://www.hoax-slayer.com/con-folder-name.shtml

Ψάξιμο πρώτα. wink.gif


2. Αυτό δεν το κατάλαβα. Η rand() είναι μία function στην C+,++ που σου δίνει τυχαίο αριθμό. Τί το περίεργο?
captain charisma
για το πρώ το ξέρω οτι δεν μπορείς να κάνεις φάκελο με τέτοιο όνομα και επίσης δε γίνεται να τον ονομάσετε LPT1, LPT2 … LPT9, NUL, PRN, COM1, COM2…COM9

Ο λόγος έχει να κάνει με το… DOS. Στο DOS οι θύρες και οι είσοδοι του υπολογιστή αντιμετωπίζονταν από το λειτουργικό σύστημα ως αρχεία. πχ COM1 η θύρα εισόδου, CON το πληκτρολόγιο κλπ. πχ η εντολή C:\>COPY CON mydata.txt αντιγράφει από το πληκτρολόγιο στο αρχείο mydata.txt .

Οπότε αν υπήρχε ένα αρχείο με όνομα παρόμοιο με κάποιο resource τότε θα υπήρχε πρόβλημα καθώς το DOS δε θα ήξερε πώς να του συμπεριφερθεί. Γι αυτό από τότε απαγορεύτηκε η δημιουργία αρχείων με τέτοια ονόματα!

αλλά το 2 έχει πολύ πλάκα

επι 268 σελίδες γράφει συνεχόμενα το παρακάτω

Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία. (Ανδρέας Κάλβος)
Mamuwalde
εμένα σε word 03 μου βγάζει το παρακάτω για 225 σελίδες:

The quick brown fox jumps over the lazy dog blink.gif
dizzy_fingers
Μόλις έστησα τον σερβεράκο μου να συνδέεται με τα mail σε basketforum.gr+netone.gr (μέσω hmailserver, με pop3) ώστε να συνδέομαι από το λάπτοπ, από desktop, από δουλειά και να λαμβάνω παντού τα ίδια μέηλ icon_joy.gif.

Είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό το επίτευγμά μου και είπα να το μοιραστώ μαζί σας! icon_drunk.gif
rchos
QUOTE
Μόλις έστησα τον σερβεράκο μου να συνδέεται με τα mail σε basketforum.gr+netone.gr (μέσω hmailserver, με pop3) ώστε να συνδέομαι από το λάπτοπ, από desktop, από δουλειά και να λαμβάνω παντού τα ίδια μέηλ .

Είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό το επίτευγμά μου και είπα να το μοιραστώ μαζί σας!


ειλικρινα και χωρις δοση ειρωνιας θελω να σε συγχαρω για αυτο που εκανες και να σου πω οτι καλα εκανες και το μοιραστικες γιατι βοηθαει ολους να γραφει καποιος οτι κατι τον χαροποιησε.φτιαχνει το κλιμα γενικα μεσα στη γενικη μαυριλα. smiley.gif
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 8 2008, 20:26 ) *
Μόλις έστησα τον σερβεράκο μου να συνδέεται με τα mail σε basketforum.gr+netone.gr (μέσω hmailserver, με pop3) ώστε να συνδέομαι από το λάπτοπ, από desktop, από δουλειά και να λαμβάνω παντού τα ίδια μέηλ icon_joy.gif.

Είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό το επίτευγμά μου και είπα να το μοιραστώ μαζί σας! icon_drunk.gif


Μπράβο Dizzy!!! 41.gif 41.gif
Χαίρομαι να ακουω για χαρούμενους ανθρώπους smile.gif
dizzy_fingers
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Jun 9 2008, 00:03 ) *
Χαίρομαι να ακουω για χαρούμενους ανθρώπους smile.gif

....ανθρώπους, λουκουμάδες, όλοι το ίδιο είμαστε laugh.gif!
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 8 2008, 21:04 ) *
....ανθρώπους, λουκουμάδες, όλοι το ίδιο είμαστε laugh.gif!


69.gif 69.gif
Pierce
αφιερωμενο στον sihainas
sihainas
Χεχε...άντε αύριο (ή σήμερα ότι προτιμάτε) είναι και η μεγάλη μερα..αρχίζει η WWDC με μεγάλο θέμα φυσικά την V.2 του iPhone... biggrin.gif Με μια κρυφή ελπίδα σε περισσότερες εκπλήξεις (όπως πχ ένα iPhone Nano όπως άκουσα σήμερα ohmy.gif )...
B for Basketball
QUOTE(pierce21 @ Jun 8 2008, 21:57 ) *
.....

Αν το πiω....Θα τρεχω σε windows η σε σVista??
Pierce
QUOTE(sihainas @ Jun 9 2008, 01:16 ) *
Χεχε...άντε αύριο (ή σήμερα ότι προτιμάτε) είναι και η μεγάλη μερα..αρχίζει η WWDC με μεγάλο θέμα φυσικά την V.2 του iPhone... biggrin.gif Με μια κρυφή ελπίδα σε περισσότερες εκπλήξεις (όπως πχ ένα iPhone Nano όπως άκουσα σήμερα ohmy.gif )...


παρουσιαση by men24.gr
38.gif

ηδη ονειρευομαι ενα 16αρι σε μαυρο

38.gif
sihainas
Προσωπικά προτίμισα την παρουσίαση by Steve Jobs http://events.apple.com.edgesuite.net/0806...vent/index.html tongue.gif

Αν όντως όταν έρθει Ελλάδα η τιμή του είναι (όπως είπε και ο Jobs) "Max 199$ σε όλες τις χώρες) σίγουρα ένα 8άρι θα το πάρω κι εγώ... Αλλά μέχρι να 'ρθει στην Ελλάδα...θα κοντεύει να βγεί το 3...Ευτυχώς που υπάρχει και το ebay biggrin.gif
dizzy_fingers
Εγώ όταν έρθει αυτό στην Ελλάδα, θα πάρω το παλιό tongue.gif.
Ε, δε θα έχει πέσει εξεφτελιστικά η τιμή του? biggrin.gif
PanosIlio
Στο Ελλάντα όπως λέει και στο site τους http://www.apple.com/iphone/countries/ είμαστε στις προσεχώς χώρες tongue.gif Τι μπορεί να σημαίνει αυτό, τι να πω.

Πάντως το κακό είναι πως θα κυκλοφορήσει μέσω vodafone και αναρωτιέμαι εγώ σαν απλός καταναλωτής, οι τιμές που έχουν ανακοινωθεί (αν όντως είναι σταθερές για όλες τις χώρες) και επειδή εδώ είμαστε και λίγο κουτόφραγκοι θα είναι τιμές συσκευής ή τιμές συμβολαίου και αν θες να πάρεις μόνο τη συσκευή θα δίνεις 500 και 600 δολάρια, ε?

Και άλλο ερώτημα είναι, από το apple store θα μπορώ να το αγοράσω ή θα είναι μόνο από vodafone store, ε?
sihainas
Στο America νομίζω πάντως οι τιμές είναι αυτές και αν θες κάνεις συμβόλαιο... δεν είμαι σίγουρος όμως...στην Ελλάδα δεν ξέρω πως θα είναι...αλλά αν σκεφτείς ότι μόλις πριν ένα χρόνο άφησα τη Vodafone για την Wind έχω κοκκινήσει σαν τον Ομπράντοβιτς από τα νεύρα μου tongue.gif (Δεν παραπονιέμαι βέβαια καθώς το συμβόλαιο που έχω με την Wind είναι υπερβολικά συμφέρον και δεν υπάρχει περίπτωση να επιστρέψω στην Vodafone)
PanosIlio
Το θέμα και με τη vodafone είναι και το εξής, έχει ήδη τα δικαιώματα για το iPhone και ακόμα δεν το πουλάει στην Ελλάδα. Ποιος μου εγγυάται εμένα πως το καινούργιο θα το φέρει στην ώρα του??
sihainas
Δεν θα το φέρει στην ώρα του... 11 Ιουλίου βγαίνει σε 22 χώρες... στις οποίες δεν είναι η Ελλάδα... στην Ελλάδα όπως λέει και το men24...καλό φθινόπορο...
Xaroumenos loukoumas
Ρε σεις τι λέτε τώρα; ειμαστε με τα καλά μας; θα έχει τέτοια τιμή;
Αν είναι έτσι, γουστάρω κι εγώ!!!!! biggrin.gif
PanosIlio
QUOTE(sihainas @ Jun 10 2008, 14:02 ) *
Δεν θα το φέρει στην ώρα του... 11 Ιουλίου βγαίνει σε 22 χώρες... στις οποίες δεν είναι η Ελλάδα... στην Ελλάδα όπως λέει και το men24...καλό φθινόπορο...


Ποιανού έτους? tongue.gif
Pierce
μη βιαζεστε γιατι με το ψαξιμο εχω βρει πραγματα καθολου ενθαρρυντικα....
τα μεχρι προτινως ξεκλειδωτηρια ειναι αχρηστα πλεον, και η ενεργοποιηση θα γινεται αποκλειστικα σε καταστηματα, byebye ebay δλδ...
sihainas
Καλά κάτσε με το καλό να έρθει η 11η Ιουλίου και βλέπουμε τι θα γίνεται... αποκλείεται να μην βρεθεί τρόπος να το πάρουμε χωρίς συμβόλαιο... αν γινει αυτό... ας ελπίσουμε τουλάχιστον ότι θα κάνει καμιά καλή προσφορά η vodafone wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.