Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η Γωνιά του Υπολογιστή
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
dizzy_fingers
Ένα αθόρυβο UPS στα 140 ευρώ έχετε να μου προτείνετε? smiley.gif
dizzy_fingers
UPS, όχι τροφοδοτικό tongue.gif.
PanosIlio
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


Μάλλον το θες για το σερβεράκι που θα στήσεις, θα σου πρότεινα αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701102

(έχω φάει ξεχέσιμο στο freestuff για UPS τροφοδοτικά tongue.gif )

Και πραγματικά δεν το ακούω
dizzy_fingers
Πέρα από το σερβεράκι, θα έχει κι ένα πολυμηχάνημα (δεν είναι όμως πάντα ανοιχτό, μόνο όταν θέλω να τυπώσω/φωτοτυπίσω/στείλω φαξ το ενεργοποιώ), 2 ασύρματα και ένα ρούτερ.
Λογικά τα σηκώνει ε?

Α, επίσης, δεν είναι καλύτερα να πάρω stand by αντί για line interactive?
Λέω για τη χρήση της μπαταρίας που στα μεν είναι μόνο σε περίπτωση back up(stand by) και στα δε χρησιμοποιούνται όλη την ώρα(line interactive)...οπότε μπορεί να παίξει θέμα με την αλλαγή της πιο σύντομα στα τελευταία.
jois21
Μεγαλη επενδυση ο ντιζι.... tongue.gif

Δεν κανει να συνδεεις εκτυπωτες σε ups, εξαλλου δε θα χαλασουν.
Velerefontis
Αυτη η Microsoft ρε παιδες δεν παιζεται... δηλαδη ο μονο να στα παιρνουν ξέρουν ο Billy & η παρεα του... & Nothing Else! ! ! shot.gif 68.gif ...MAC OS X Lepard or Linux at least... 77.gif & ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ ,δεν ξέρω για εσας αλλα ΤΗΑΤ'S THE TRUTH!...Οι ανθρωποι εχουν κατασκευασει το "τελειο" συστημα ωστε να κανιβαλιζεται οχι μοναχα απο Viruses.. αλλα & απο μονο του (.βλεπε κολληματα ,μπλε οθονες κλπ) _Ενα ριμαδι λειτουργικο πηγαν να βγαλουν & αυτο... τρεις χειροτεροτερο WINDOWS S-VISTA...Σβηστα μια & καλη δηλαδη.Μια τρισαθλια κοπια του OS X interface etc.. & κατω απο το χαλακι... μια απ'τα ιδια κλαυτα Χαραλαμπε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 69.gif 69.gif 69.gif

*Οποιος δεν εχει δει τι κανει το Leopard πχ.. δεν μπορει να αντιληφθει το -ποσα ετη φωτος- ειναι μπροστα τα παλαικαρια διοτι πολυ απλα... σκεφτονται -απλα-! Ειδικα μιλαμε εφαρμογες στυλ Core Animation ειναι να χανεις & την μπαλα κ το γηπεδο μαζι!!!!!!!!!!!!..Οσο για εφαρμογες μεσω Internet πιστεψε με....ενα καρο εφερμογες βρισκεις πλεον!!!!!

Θες & Windows για τον 'χ' 'ψ' (απαραδεκτο) λογο ...Games etc;;;
Θες Λινουξακι πακετακι;;;
Απλα τα πραγματα Bootcamp or Virtual Machine (χαλαρα το δευτερο..)

Λοιπον εγω παιζω μπαλα με Leopard κατα κορον... & με ανοιχτα τα Virtual's XP SP3 & Linux Sabayon ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ F16!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Τεχνικα χαρκτ. Mac Book Pro 17 inch Core 2 στα 3 GHz με 2 GB μνημη Λειτουργικο : OS X Leopard Default ...+Virtual's)

*Ασχετο... Μαπα το gOS Linux της Google.... δεν τρελαθηκα κ'ολας... icon_drunk.gif
spysta
QUOTE(Velerefontis @ May 7 2008, 23:37 ) *
Αυτη η Microsoft ρε παιδες δεν παιζεται... δηλαδη ο μονο να στα παιρνουν ξέρουν ο Billy & η παρεα του... & Nothing Else! ! ! shot.gif 68.gif ...MAC OS X Lepard or Linux at least... 77.gif & ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ ,δεν ξέρω για εσας αλλα ΤΗΑΤ'S THE TRUTH!...Οι ανθρωποι εχουν κατασκευασει το "τελειο" συστημα ωστε να κανιβαλιζεται οχι μοναχα απο Viruses.. αλλα & απο μονο του (.βλεπε κολληματα ,μπλε οθονες κλπ) _Ενα ριμαδι λειτουργικο πηγαν να βγαλουν & αυτο... τρεις χειροτεροτερο WINDOWS S-VISTA...Σβηστα μια & καλη δηλαδη.Μια τρισαθλια κοπια του OS X interface etc.. & κατω απο το χαλακι... μια απ'τα ιδια κλαυτα Χαραλαμπε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 69.gif 69.gif 69.gif

*Οποιος δεν εχει δει τι κανει το Leopard πχ.. δεν μπορει να αντιληφθει το -ποσα ετη φωτος- ειναι μπροστα τα παλαικαρια διοτι πολυ απλα... σκεφτονται -απλα-! Ειδικα μιλαμε εφαρμογες στυλ Core Animation ειναι να χανεις & την μπαλα κ το γηπεδο μαζι!!!!!!!!!!!!..Οσο για εφαρμογες μεσω Internet πιστεψε με....ενα καρο εφερμογες βρισκεις πλεον!!!!!

Θες & Windows για τον 'χ' 'ψ' (απαραδεκτο) λογο ...Games etc;;;
Θες Λινουξακι πακετακι;;;
Απλα τα πραγματα Bootcamp or Virtual Machine (χαλαρα το δευτερο..)

Λοιπον εγω παιζω μπαλα με Leopard κατα κορον... & με ανοιχτα τα Virtual's XP SP3 & Linux Sabayon ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ F16!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Τεχνικα χαρκτ. Mac Book Pro 17 inch Core 2 στα 3 GHz με 2 GB μνημη Λειτουργικο : OS X Leopard Default ...+Virtual's)

*Ασχετο... Μαπα το gOS Linux της Google.... δεν τρελαθηκα κ'ολας... icon_drunk.gif

ohmy.gif ohmy.gif

Παρακαλω οποιος μπορει να μεταφρασει το κειμενακι του Velerefonti γιατι εχω την εντυπωση οτι σε μια ακατανοητη διαλεκτο μας βριζει ολους ..... tongue.gif tongue.gif 69.gif 69.gif
Velerefontis
QUOTE(spysta @ May 8 2008, 02:46 ) *
ohmy.gif ohmy.gif

Παρακαλω οποιος μπορει να μεταφρασει το κειμενακι του Velerefonti γιατι εχω την εντυπωση οτι σε μια ακατανοητη διαλεκτο μας βριζει ολους ..... tongue.gif tongue.gif 69.gif 69.gif

Γιατί ωρέ αδερφέ;;;;Ζήτωωω οι μπλε οθόνες κ άλλα τέτοια...εεε;;;Xo xo xo xo peace.gif 41.gif
spysta
QUOTE(Velerefontis @ May 8 2008, 00:36 ) *
Γιατί ωρέ αδερφέ;;;;Ζήτωωω οι μπλε οθόνες κ άλλα τέτοια...εεε;;;Xo xo xo xo peace.gif 41.gif

εεεε οχι και ζητω οι μπλε οθονες !!!! tongue.gif tongue.gif
Ειμαι λιγο ασχετος με αυτα δε λεω .. αλλα το ποναω το pcδακι μου !!!!! biggrin.gif
Ακουω την συμβουλη σου παντως ..γιατι προφανως ξερεις περισσοτερα περι pc...
και βροντοφωναζω ''' GO LEOPARD GO ''' !!!!!!!! smiley.gif ''' VIRTUAL MACHINE RUUULLLEEESSS ''' !!! smiley.gif
sihainas
χμ... και νόμιζα πως ήμουν μόνος μου... τέλος πάντων ακούστε άλλη μια φοβερή ιστορία από Win XP...

Έχω στήσει dual view που λέτε την οθόνη την 17άρα και την τηλεόραση την 32άρα... όλα καλά μέχρι εδώ... τα προβλήματα αρχίζουν παρακάτω: ανοίγω με το winamp ένα (οποιδίποτε) βίντεο... περνάω το παράθυρο του βίντεο στην 32άρα οθόνη με το κυρίως πρόγραμμα να μένει στην 17άρα... πάμε λοιπόν στα καλύτερα... από αυτό το σημείο...έτσι και κάνω το λάθος να πάω να ανοίξω άλλο βίντεο... τσουπ... εμφανίζεται η πολυαγαπημένη μας μπλε οθονίτσα...

Αυτό συνέβενε πριν το φορμάτ που έκανα πριν 2-3 μέρες...μέχρι τώρα δεν το έχω ξαναδοκιμάσει... και μιας και αναφέρθηκα στο φορματ...ξέχασα να πω ότι αμέσως μετά την εγκατάσταση χωρίς να έχω περάσει ούτε καν τους drivers ακόμα... ω ναι καλά καταλάβατε...μου έβγαλε μπλε οθόνη... αλλά τι να κάνω? Μέχρι να αξιωθώ να πάρω το καταραμένο το mini-dvi to dvi και να συνδέω το ταπεινό μου macbook στην οθόνη του pc δεν έχω και άλλη επιλογή... 68.gif
dizzy_fingers
Μπλε οθόνη έχει δει κανείς στα Vista?

Εγώ τη συνάντησα προχθές όταν έκανα restart κάτι services στο xampp στο 2ο-3ο ανοιγοκλείσιμο του apache μου την πέταξε! w00t.gif

Συγκινητική μέρα...είχα καιρό να δω μπλε οθόνη...
jois21
XP εχω αιωνες να δω μπλε οθονη, βιστα 1-2 φορες προ σπ1.

Βελρεφοντη αφου εκανες υπερβαση στις μπλε οθονες, εκανες και στους c2d; Εως 2,6ghz βγαινουν...
Velerefontis
QUOTE(jois21 @ May 8 2008, 12:56 ) *
XP εχω αιωνες να δω μπλε οθονη, βιστα 1-2 φορες προ σπ1.

Βελρεφοντη αφου εκανες υπερβαση στις μπλε οθονες, εκανες και στους c2d; Εως 2,6ghz βγαινουν...

Το Mac Book Pro το εφερα απο μαμα California οπου υπαρχει & c2d και στα 3.2 GHz ,AYTO NAI...ΘΑ ΗΤΩ ΥΠΕΡΒΑΣΗ διοτι με 3.0 ηδη τρεχει -f o r m u l a_1-.... στο Ελλαδισταν υπαρχει αυτη η καταραμενη
Rainbow επισημη αντιπροσωπεια της Apple στην Ελλαδα ,τριασαθλια & -απαραδεκτη- καθοτι καμια σχεση η επισιμη apple.com οπου ΟΛΟΙ ΜΑΣ αναμενουμε την ωρα+στιγμη... οπου θα αποκαθηλωθει η Rainbow & θα αναλαβει η Apple .com & στην Ελλαδα να βρουμε την Ηρεμια μας 77.gif
dizzy_fingers
Ειδική παραγγελία για εσένα τα 3 GHz?
Εδώ δε βλέπω κάτι τέτοιο...
jois21
Ολα τα απλ λενε ντιζαιν ιν καλιφορνια, χρονια τωρα. Δεν υπαρχει αλλο σχεδιο, απο οπου και να ναγορασεις. Οταν δεν υπαρχει στο επισημο σαιτ και ειδικα στης ιντελ πως το αγορασες εσυ;
Η Ρεινμποου δε θα αλλαξει γιατι ετσι συμφερει να δουλευει και την απλ και την ιδια.
dizzy_fingers
Κάποιο πρόγραμμα (για windows) που να σου δείχνει τις θερμοκρασίες και rpm των ανεμιστήρων σου υπάρχει?
Και αν είναι δυνατόν, να σου δίνει τη δυνατότητα να αλλάζεις τις ταχύτητες?
jois21
Everest ultimate γενικη παρακολουθηση.

Καρτας riva tuner, για ρυθμισεις.
Ρυθμισεις ο/c γενικες μονο ΒΙOS, αλλιως οτι εχει η μητρικη για παρακολουθηση πιο πολυ. Αυτα ξερω.
Velerefontis
QUOTE(dizzy_fingers @ May 8 2008, 20:33 ) *
Ειδική παραγγελία για εσένα τα 3 GHz?
Εδώ δε βλέπω κάτι τέτοιο...

<<Συ Είπας..>> κάτι τετοιο.... icon_wave.gif Eυχαριστώς να σε φιλοξενήσω στο Σικαγο που μένω έδω κ λίγες μέρες να ερθεις να τον δεις LIVE -&- να καταλάβεις οτι στην Έλλαδα... είναι & θα είναι -ολα- 2,3 βήματα πίσω... Oσο για το για το γεγονος οτι μαλλον στηριχθηκες στο apple.com για να "ενημερωθείς"... μην θεωρεις οτι απο 'κει βρισκεις κ οτι ζαχαρώνει η ψύχη σου.... ,για καποιο περιεργο λογο την Ελλαδα την εχουν για φτησιμο οπως κ σε παρα πολλα αλλα πραγματα ,ΔΥΣΤΗΧΩΣ!!!! 68.gif
(*το αν το πιστέυεις να σου εξομολογηθω... το βρισκω κομικο τραγικο να το σχολιάσω 69.gif ,ναι κ έγω οταν μου εδειξαν στην εκθεση στην California οτι ειναι 3.0 GHz τους ειπα οτι κατι τετοιο ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ apple.com _BUT μολις το παλικαρακι στην εκθεση μου πάτησε το "ABOYT MAC" κ το είδα... ΜΕ ΠΟΙΑΝΕΙΣ ΤΩΡΑ ΟΕΟΟΟ 69.gif ,k οπως καταλαβαινεις τον κοιταγα...οπως η αγελαδα που κοιταει το τρενο παροτι ειμαι Προγραμματιστής 17 χρονια!!! shot.gif icon_drunk.gif )
Velerefontis
QUOTE(jois21 @ May 14 2008, 21:49 ) *
Ολα τα απλ λενε ντιζαιν ιν καλιφορνια, χρονια τωρα. Δεν υπαρχει αλλο σχεδιο, απο οπου και να ναγορασεις. Οταν δεν υπαρχει στο επισημο σαιτ και ειδικα στης ιντελ πως το αγορασες εσυ;
Η Ρεινμποου δε θα αλλαξει γιατι ετσι συμφερει να δουλευει και την απλ και την ιδια.

NAI....Γ'αυτο φίλε μου συρρεουν κατα ΧΙΛΙΑΔΕΣ οι αρνητικές-υπογραφες να παρει πόδι η Rainbow... & να αναλαβει η "apple.gr.." ?????,Αν κ απο οτι μαθαινω δεν θα αργησει... την έχει καιρο τωρα την Rainbow στην BLACK LIST & το σεναριο "apple.gr..." είναι τυπκα θέμα χρονου tongue.gif icon_wave.gif smiley.gif
dizzy_fingers
Θύμισέ μου πάλι πού πέφτει το Σικάγο...στο Καρπενήσι κοντά είναι?
Την επόμενη φορά, αγαπητέ προγραμματιστή, φρόντισε η IP σου να στηρίζει και τα λεγόμενά σου - εκτός αν έχουν OTEnet στο Σικάγκο.




Πάμε σε κάτι ουσιώδες τώρα.
Jois με ενδιαφέρει κυρίως ο ανεμιστήρας του κουτιού.
Το τροφοδοτικό είναι αθόρυβο, τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή τον άλλαξα σήμερα και είναι κι αυτός αθόρυβος.
Μας έμεινε αυτός του κουτιού λοιπόν τώρα biggrin.gif.
Θέλω να ξέρω αν μπορώ να του ρίχνω τις στροφές ή να τον κλείνω τελείως - αν και απ'ότι βλέπω δε συνδέεται με τη mobo αλλά απευθείας με το τροφοδοτικό...

Επίσης, έχω σκεφτεί την περίπτωση αλλαγής του. Είναι 120x120x25, έχεις τίποτα να προτείνεις?
Velerefontis
QUOTE(Velerefontis @ May 14 2008, 22:50 ) *
NAI....Γ'αυτο φίλε μου συρρεουν κατα ΧΙΛΙΑΔΕΣ οι αρνητικές-υπογραφες να παρει πόδι η Rainbow... & να αναλαβει η "apple.gr.." ?????,Αν κ απο οτι μαθαινω δεν θα αργησει... την έχει καιρο τωρα την Rainbow στην BLACK LIST & το σεναριο "apple.gr..." είναι τυπκα θέμα χρονου tongue.gif icon_wave.gif smiley.gif

Αλλά κ να μην γίνει "apple.gr.." ,smth like that....
http://www.macosxrumors.com/articles/2007/...-imc-for-greece
....είναι επίσης ενθαρυντικό απο πολλες απόψεις & η Rianbow...το ξέρει κ ίδια οτι μετράει βδομάδες! ! ! ! 69.gif
Velerefontis
QUOTE(dizzy_fingers @ May 14 2008, 22:56 ) *
Θύμισέ μου πάλι πού πέφτει το Σικάγο...στο Καρπενήσι κοντά είναι?
Την επόμενη φορά, αγαπητέ προγραμματιστή, φρόντισε η IP σου να στηρίζει και τα λεγόμενά σου - εκτός αν έχουν OTEnet στο Σικάγκο.
Πάμε σε κάτι ουσιώδες τώρα.
Jois με ενδιαφέρει κυρίως ο ανεμιστήρας του κουτιού.
Το τροφοδοτικό είναι αθόρυβο, τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή τον άλλαξα σήμερα και είναι κι αυτός αθόρυβος.
Μας έμεινε αυτός του κουτιού λοιπόν τώρα biggrin.gif.
Θέλω να ξέρω αν μπορώ να του ρίχνω τις στροφές ή να τον κλείνω τελείως - αν και απ'ότι βλέπω δε συνδέεται με τη mobo αλλά απευθείας με το τροφοδοτικό...

Επίσης, έχω σκεφτεί την περίπτωση αλλαγής του. Είναι 120x120x25, έχεις τίποτα να προτείνεις?

Φίλαρακο μου να ήσουν επαγγελματιας... θα ήξερες & να ΔΙΑΒΑΖΕΣ , ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΦΕΝΟΣ για ποιο λόγο θα πρεπει να πεισω καποιον αποφοιτο κανενος ΙΕΚ πχ να υποθεσω... 77.gif ??? 69.gif _& αφετερου να σε ενημερωσω -αν & δεν λεει στους κανονισμους του εν λογω φορουμ- (..πες αμα ειναι οταν θα παμε για κατουρημα να σου στειλουμε ενημερωτικο ...ξέρεις απο τα καλα , μέσω Καρπενησιου! 69.gif ) οτι επι τις παρουσις πινω φραπεδουμπα σε καφετερεια στο μικρολιμανο αρχηγοπουλο -αν μας το επιτρεπεις- διοτι ειναι η δουλεια μου τετοια που πρεπει να κινουμε εντος κ εκτος ελλάδος.... & σιγουρα χωρις να δινω ΑΝΑΦΟΡΑ σε ανιδεους που λένε απλα... οσα μαθανε σε κανα ΙΕΚ ΚΟΡΕΛΚΟ ,απλα αστειος.... ετσι ,να λές όσα ξέρεις φίλτατε & να χεις & τρόπους ποιο κόσμιους καθότι δεν με ξέρεις κ απο χθές κ ουτε εχω καμια ορεξη να διαβασω τις ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ & ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ σου ,υπαρχουν κ Πανεπιστημια κάνεις κάτι καλυτερο....ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ?! smiley.gif
jois21
Ντιζι, εξαρταται μονο απο το BIOS και τη μαρκα της μητρικης σου για το τι θα βρεις. Πολυ προτιμοτερο να παρεις 12αρη που να μη μπαινει σε τροφοδοτικο απ' ευθειας.

Οσο για τον βελερεφοντη, η μονη ασχετοσυνη φαινεται απο το γεγονος οτι θες να επιμενεις να πιστευεις πως η γνωσεις πανω σε υ/η ειναι αποτελεσμα αποφοιτησης απο αει/τει και ιεκ. Ειδικα οταν μιλας για ελλαδα.
Η απλ εχει στανταρ μοντελα παντου στο κοσμο. Αυτ το ξερει και ο πιο ασχετος που δεν εχει αγορασει ποτε του - εγω. Αν εσυ βρικες οβερκλοκντ μακ τοτε δε ξερω τι να σου πω. Αυτα ειναι αμερικανικα τρικ μαλλον.
Τελος γα τη ρεινμποου εδω θα ειμαστε να δουμε για το αν θα φυγει αργα ή γρηγορα.
dizzy_fingers
Thank you jois, θα το κοιτάξω τότε το θέμα για τον 12άρη.

Επίσης, thank you Βελερεφόντη που με βγάζεις από τη δύσκολη (και βασανιστική) θέση να μπω σε σοβαρή συζήτηση μαζί σου.
smiley.gif
Velerefontis
QUOTE(jois21 @ May 14 2008, 23:25 ) *
Ντιζι, εξαρταται μονο απο το BIOS και τη μαρκα της μητρικης σου για το τι θα βρεις. Πολυ προτιμοτερο να παρεις 12αρη που να μη μπαινει σε τροφοδοτικο απ' ευθειας.

Οσο για τον βελερεφοντη, η μονη ασχετοσυνη φαινεται απο το γεγονος οτι θες να επιμενεις να πιστευεις πως η γνωσεις πανω σε υ/η ειναι αποτελεσμα αποφοιτησης απο αει/τει και ιεκ. Ειδικα οταν μιλας για ελλαδα.
Η απλ εχει στανταρ μοντελα παντου στο κοσμο. Αυτ το ξερει και ο πιο ασχετος που δεν εχει αγορασει ποτε του - εγω. Αν εσυ βρικες οβερκλοκντ μακ τοτε δε ξερω τι να σου πω. Αυτα ειναι αμερικανικα τρικ μαλλον.
Τελος γα τη ρεινμποου εδω θα ειμαστε να δουμε για το αν θα φυγει αργα ή γρηγορα.

ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ???....Αμα ήταν έτσι δεν θα υπηρχαν Πανεπιστημια ή τα μεταπτυχιακα θα γινόντουσαν για ομορφια... όλα σε 1 κουβά βάλτα , & υπο αυτες τις προυποθέσεις παει.... & η κυρα Βαγγελιτσα η κομμωτρια να το παιξει "Ultimate Hacker.." & ο παππους μου ο φουκαρας που ειναι αγροτης... να τον πάρει η NASA!!!!!Eεεε λίγο τσιπα σε αυτα που λεμε μερικοι μερικοι... ,τωρα έσυ αν εξακολουθεις να το βαφτιζεις "ασχετοσυνη" τότε κ εγω το ηδη 3 ετων γιο μου πρωτα ο θεος... να μην τον στειλω να σπουδασει....,ασε μωρε θα μπει δια μαγειας σε καποια πχ... μεγάλη εταιρια,έτσι?!_Νομιζω ξέφυγε η συζητηση.... ,& ας σταματησει εδω το παραλληρημα "εμπαθειας" δια αγνωστο λογο προς το προσωπο μου...
_Συγνώμη δηλαδη που είπαμε κ είπαμε κ την αποψη μας.... ,οχι τιποτα αλλο δηλαδη.... 41.gif 41.gif 41.gif
Velerefontis
QUOTE(dizzy_fingers @ May 14 2008, 23:33 ) *
Thank you jois, θα το κοιτάξω τότε το θέμα για τον 12άρη.

Επίσης, thank you Βελερεφόντη που με βγάζεις από τη δύσκολη (και βασανιστική) θέση να μπω σε σοβαρή συζήτηση μαζί σου.
smiley.gif

Κοιταξε το πάντως.... μικρος είσαι ,μη το βάζεις κάτω!!!!!!!! 77.gif 77.gif 77.gif
Flash
ΡΕ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ; ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ;

Το παραλλήρημα εμπάθειας έγινε από τον ντίζυ και τον τζόις προς εσένα και όχι το αντίθετο ;
Γράφεις τόσα ποστ με ύφος που συνδυάζει άνετα κουτσαβάκια τύπου Μπάμπη Σουγιά με χαζοχαρούμενα 11χρονα που μόλις απέκτησαν ADSL και θέλουν να ξεσκάσουν και ζητάς και τα ρέστα απο πάνω ; Και λυδωρείς τον άλλον για το μικρό της χρονολογικής ηλικίας του ενώ ο ίδιος αποδεικνύεις το μικρό της νοητικής ηλικίας σου;

Άντε εβίβες icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif

BTW εγώ άσχετος είμαι από υπολογιστές αλλά αυτό που είπε ο ντιζυ για τo IP address γαργάρα το έκανες...
Velerefontis
QUOTE(Flash @ May 14 2008, 23:54 ) *
ΡΕ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ; ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ;

Το παραλλήρημα εμπάθειας έγινε από τον ντίζυ και τον τζόις προς εσένα και όχι το αντίθετο ;
Γράφεις τόσα ποστ με ύφος που συνδυάζει άνετα κουτσαβάκια τύπου Μπάμπη Σουγιά με χαζοχαρούμενα 11χρονα που μόλις απέκτησαν ADSL και θέλουν να ξεσκάσουν και ζητάς και τα ρέστα απο πάνω ; Και λυδωρείς τον άλλον για το μικρό της χρονολογικής ηλικίας του ενώ ο ίδιος αποδεικνύεις το μικρό της νοητικής ηλικίας σου;

Άντε εβίβες icon_drunk.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif

BTW εγώ άσχετος είμαι από υπολογιστές αλλά αυτό που είπε ο ντιζυ για τo IP address γαργάρα το έκανες...

evilmonkey.gif 41.gif ....ο Κουγιας μας Ελειπε!!!Βρε καλως τον... evilmonkey.gif
sihainas
Λοιπόν... σύμφωνα με τα λεγόμενά σας εγώ πρέπει να είμαι ο ποιο σχετικός για να απαντήσω στο θέμα... καθώς φίλτατε Βελεροφόντη και σε "Πανεπιστήμιο" φοιτώ (για την ακρίβεια και μιας και είσαι και κοσμογυρισμένος θα στο πω στα αγγλικά μιας και είναι πιο πιασάρικος τίτλος.. στο Computer Engineering and Informatics Department) αν και δεν ξέρω τι σχέση έχει αυτό...και φαν της apple είμαι... οπότε θα σου πω ότι εκτός κι αν είσαι ο Steve Jobs άντε το πολύ Steve Wozniak τότε αν κάποιο μηχάνημα δεν υπάρχει στο apple.com... δεν θα το βρεις πουθενά... εκτός και αν πάρεις παλιότερο μεταχειρισμένο μοντέλο... 19.gif

Οπότε ναι... όποιος στηρίζεται στο apple.com καλά κάνει... επίσης στην Ελλάδα δεν είμαστε και τόσο πίσω όσο λες... σίγουρα τα νέα προιόντα μπορεί να έρχονται μετά από περίπου 2 μήνες αλλά εσύ το παρουσιάζεις λες και ακόμα έχουμε PPC έπεξεργαστές και Panther λειτουργικό tongue.gif
Air Kef
Eχω ενα απο τα πιο άκυρα προβλήματα που εχω δει ποτέ και μεχρι τώρα κανενας εκ των περιπου 10 ατομων που εχω μιλήσει δεν εχει βρει λυση.


Ο υπολογιστής μου,ΜΟΝΟ και μόνο οταν βλεπω αρκετή ωρα καποιο live tv stream κολλάει και κανει ρισέτ μονος του.

Αρχικά νομιζα οτι κατι ζεσταίνεται απο την σκονη,ωστόσο το προβλημα παραμενει και μετά απο αρκετό φύσημα.

Ανοιξα το πσ μετά απο ρισέτ και ειδα οτι μονο καποια απο τα παθητικά μέρη της ψύξης της μητρικής ηταν υπερβολικά ζεστά,σε αντιθεση με καρτα γραφικών-επεξ-σκληρο-τροφοδοτ που ηταν χλιαρά!


Το προβλημα αρχισε να εμφανίζεται χωρίς καμια αλλαγή σε λογισμικό ή hardware,έτσι...ξαφνικά. sad.gif

Οποιαδήποτε παρέμβαση ισως με βοηθούσε.
sihainas
Σήμερα έκανα το μεγάλο βήμα και άλλαξα την κάρτα γραφικών μου (Asus 7900GS 256mb) με την Albatron 8800GTS 512mb... διαφορά στα games κλπ δεν ξέρω αν θα δω... τουλάχιστον διορθώθηκε το πρόβλημα με τα pixels... Anyway ξέρω ότι με το παρόν σύστημα η κάρτα γραφικών πάει σχεδόν χαμένη οπότε σε 1-2 μήνες πάω και για Μητρική/CPU/RAM... οπότε μπορείτε από τώρα να αρχίσετε προτάσεις... tongue.gif (συνολικά μέχρι 280-300 euros θα δώσω)
Rondo
QUOTE(Air Kef @ May 18 2008, 23:04 ) *
Eχω ενα απο τα πιο άκυρα προβλήματα που εχω δει ποτέ και μεχρι τώρα κανενας εκ των περιπου 10 ατομων που εχω μιλήσει δεν εχει βρει λυση.
Ο υπολογιστής μου,ΜΟΝΟ και μόνο οταν βλεπω αρκετή ωρα καποιο live tv stream κολλάει και κανει ρισέτ μονος του.

Αρχικά νομιζα οτι κατι ζεσταίνεται απο την σκονη,ωστόσο το προβλημα παραμενει και μετά απο αρκετό φύσημα.

Ανοιξα το πσ μετά απο ρισέτ και ειδα οτι μονο καποια απο τα παθητικά μέρη της ψύξης της μητρικής ηταν υπερβολικά ζεστά,σε αντιθεση με καρτα γραφικών-επεξ-σκληρο-τροφοδοτ που ηταν χλιαρά!
Το προβλημα αρχισε να εμφανίζεται χωρίς καμια αλλαγή σε λογισμικό ή hardware,έτσι...ξαφνικά. sad.gif

Οποιαδήποτε παρέμβαση ισως με βοηθούσε.

Βρήκες Κεφ άκρη με το πρόβλημα???
rchos
QUOTE
Βρήκες Κεφ άκρη με το πρόβλημα???


αυτο που μαρεσει σε αυτο το φορουμ ειλικρινα ειναι η αισθηση αλλυλεγγυης μεταξυ τον μελων!
πες μας κεφ τι εγινε?δεν μπορουσα να κοιμιθω τοσες μερες.πες μου να ηρεμισω επιτελους.θελω να το βγαλω απο μεσα μου! tongue.gif
Flash
Noob πρόβλημα εδώ. Εγκαθιστώ στο laptop ενα παιχνίδι, κάνω copy το εκτελέσιμο crack αρχείο και όταν πάω να παίξω μου βγαίνει μήνυμα couldn't initialize graphics engine. Καμιά ιδέα ;
NBAer
QUOTE(Flash @ May 31 2008, 21:58 ) *
Noob πρόβλημα εδώ. Εγκαθιστώ στο laptop ενα παιχνίδι, κάνω copy το εκτελέσιμο crack αρχείο και όταν πάω να παίξω μου βγαίνει μήνυμα couldn't initialize graphics engine. Καμιά ιδέα ;

Ή η καρτα γραφικων σου ειναι για τα πανηγυρια(δεν υποστηριζει το παιχνιδι-το συνηθεστερο προβλημα), ή πρεπει να κανεις ανανεωση τους drivers της και να διορθωθει το προβλημα, ή εχεις καποιο προβλημα με DirectX(πρεπει να εγκαταστησεις νεωτερη εκδοση), ή πρεπει να κανεις καμια επανεκκινηση τον υπολογιστη, ή σου λειπει καποιο προγραμμα που χρειαζεται(συνηθως το εγκαθιστα μονο του) για το παιχνιδι(πολυ σπανιο), ή το crack ειναι για τα πανηγυρια.....
Flash
DirectX δεν είναι, έχω την τελευταία. επανεκκίνηση έχω κάνει οπότε από τα υπόλοιπα θα κατεβάσω από ίντερνετ του οδηγούς και θα ξαναπροσπαθήσω. Μάλλον την πάτησα πάντως. shot.gif
jois21
QUOTE(sihainas @ May 31 2008, 16:25 ) *
Σήμερα έκανα το μεγάλο βήμα και άλλαξα την κάρτα γραφικών μου (Asus 7900GS 256mb) με την Albatron 8800GTS 512mb... διαφορά στα games κλπ δεν ξέρω αν θα δω... τουλάχιστον διορθώθηκε το πρόβλημα με τα pixels... Anyway ξέρω ότι με το παρόν σύστημα η κάρτα γραφικών πάει σχεδόν χαμένη οπότε σε 1-2 μήνες πάω και για Μητρική/CPU/RAM... οπότε μπορείτε από τώρα να αρχίσετε προτάσεις... tongue.gif (συνολικά μέχρι 280-300 euros θα δώσω)


1ον επρεπε ηδη να ειχες ρωτησει για να σου λεγαμε γιατι δεν επρεπε να παρεις αυτη την καρτα.
2ον εγω προτεινω: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog...product=1057405
και (αυτο αλλαζει αν δεν αγορασεις απο πλαισιο): http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog...&product=970972

tongue.gif
sihainas
Για πες γιατί δεν έπρεπε να πάρω αυτή την κάρτα;

btw Κάπου είχα πετύχει μία μητρική που είχε 4xDDR2 + 2xDDR3 και μιας και είμαστε σε μεταβατική περίοδο και εγώ συνήθως κάνω αναβάθμιση (αν δεν έχω απρόοπτα) κάθε 4 χρόνια θα ήταν καλό να υπήρχε η επιλογή για DDR3

Όσο για επεξεργαστή...αυτόν είχα δει κι εγώ... διαβασα κάπου ότι περιμένουμε και μείωση τιμών οπότε θα έρθει και πιο φτηνος (ελπίζω tongue.gif )


ps. Δεν με ενδοιαφέρει να αγοράσω από πλαίσιο... θα το προτιμούσα αλλά δεν είναι απαραίτητο...
jois21
Αυτη που λες ειναι η P5KC, ακριβοτερη χωρις λογο. Κατω οι μπασταρδεμενες λυσεις. Εξαλλου οταν θα αλλαξεις παλι σιπιγιου, θα αλλαξεις και μητρικη...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.524355 .-

Mη ρωτησεις για αλλη γιατι η επομενη καλυτερη ισως εχει 300+ και σιγουρα μονο ddr3...
sihainas
Βασικά αυτήν είχα δει http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526714 wink.gif

Αλλά εν μέρει έχεις δίκιο...τώρα δεν με ενδοιαφέρει η ddr3 καθώς είναι πανάκριβη... αλλά επειδή δεν ξέρεις τι γίνεται στο μέλλον καλό θα ήταν να υπήρχε αυτή η δυνατότητα...
Keyser_Soze
Παίδες πρόβλημα!!
Έχω ένα εξωτερικό σκληρό τον οποίο όταν τον ενεργοποιούσα διαβαζόταν ως G. Όλα τα αρχεία μουσικής μου τα έχω σε αυτόν τον δίσκο. Χρησιμοποιώ το itunes για να ακούω μουσική. Χθες έβαλε ένας φίλος μου το δικό του δίσκο στο λαπτοπ μου και του το διάβασε και αυτού G. Σήμερα όμως που ξανάβαλα τον δικό μου μου τον διαβάζει Η και έτσι το άιτιουνς δεν μου αναγνωρίζει τα τραγούδια. Ξέρει κανείς πώς μπορώ να ξαναβάλω το δίσκο μου να διαβάζεται G;
NBAer
QUOTE(Keyser_Soze @ Jun 1 2008, 20:15 ) *
Παίδες πρόβλημα!!
Έχω ένα εξωτερικό σκληρό τον οποίο όταν τον ενεργοποιούσα διαβαζόταν ως G. Όλα τα αρχεία μουσικής μου τα έχω σε αυτόν τον δίσκο. Χρησιμοποιώ το itunes για να ακούω μουσική. Χθες έβαλε ένας φίλος μου το δικό του δίσκο στο λαπτοπ μου και του το διάβασε και αυτού G. Σήμερα όμως που ξανάβαλα τον δικό μου μου τον διαβάζει Η και έτσι το άιτιουνς δεν μου αναγνωρίζει τα τραγούδια. Ξέρει κανείς πώς μπορώ να ξαναβάλω το δίσκο μου να διαβάζεται G;

Υποθετωντας οτι εχεις Windows XP:

Πηγαινε:
ΕΝΑΡΞΗ->ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΛΕΓΧΟΥ->Εργαλεια διαχειρισης->Διαχειριση Υπολογιστη και απο εκει:
στο αριστερο πανελ κανε κλικ στο: Διαχειριση Δισκων και μετα:
Στο δεξι πανελ κανε δεξι κλικ πανω στη μοναδα που θελεις να αλλαξεις γραμμα και επελεξε: "Αλλαγη του γραμματος".....
jois21
Το ιτιουνς διαβαζε τα τραγουδια απο το συγκεκρημενο φακελο του δισκου, οταν μπηκε δισκος με ιδιο γραμμα αυτοματως αλλαξε ολη τη βιβλιοθηκη του.
Δε χρειαζεται να αλλαξεις γραμμα, απλα πας στο ιτιουνς και ξαναπροσθετεις τους φακελους του δισκου, κανει ενα σκαν και τελος.

QUOTE
Βασικά αυτήν είχα δει http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526714

Αλλά εν μέρει έχεις δίκιο...τώρα δεν με ενδοιαφέρει η ddr3 καθώς είναι πανάκριβη... αλλά επειδή δεν ξέρεις τι γίνεται στο μέλλον καλό θα ήταν να υπήρχε αυτή η δυνατότητα...


Δε μπορω να πω, μονο το ροζ της λειπει για να ολοκληρωθει.
Μην παρεις τετοιο μοντελο. Οι επομενοι επεξεργαστες ιντελ δε θα κανουν σε καμια απο τις τωρινες μητρικες, ασε που οταν θα αναβαθμισεις παλυ μπορει να υπαρχουν ddr5... tongue.gif
Δε σε πειθει οτι η επομενη καλυτερη ισως εχει περιπου 300Ε;
Keyser_Soze
QUOTE(NBAer @ Jun 1 2008, 23:01 ) *
Υποθετωντας οτι εχεις Windows XP:

Πηγαινε:
ΕΝΑΡΞΗ->ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΛΕΓΧΟΥ->Εργαλεια διαχειρισης->Διαχειριση Υπολογιστη και απο εκει:
στο αριστερο πανελ κανε κλικ στο: Διαχειριση Δισκων και μετα:
Στο δεξι πανελ κανε δεξι κλικ πανω στη μοναδα που θελεις να αλλαξεις γραμμα και επελεξε: "Αλλαγη του γραμματος".....
Σ' ευχαριστώ ρε παικταρά!! Είσαι τρισυπόστατος!! 77.gif 77.gif

Γιάννη και αυτό που λες θα μπορούσα να κάνω αλλά νευρίασα τόσο πολύ που άλλαξε γράμμα η κοτσάνα που το μόνο που ήθελα ήταν να το επαναφέρω. Έτσι για το γινάτι του... biggrin.gif
thea2612
kalispera!!!!eimai neo melos sas parakolou8w kairo alla den eixa graftei.i8ela sas parakalw na me voi8isete an kserete gia to pinnacle studio plus.... biggrin.gif eimai nea proponitria apo eparxia kai 8a 8ela na me katatopisete.euxaristw!
Xaroumenos loukoumas
Ως προς τι να σε κατατοπίσουμε σχετικά με το pinnacle studio plus? blink.gif
nikolas12
QUOTE(thea2612 @ Jun 2 2008, 23:34 ) *
kalispera!!!!eimai neo melos sas parakolou8w kairo alla den eixa graftei.i8ela sas parakalw na me voi8isete an kserete gia to pinnacle studio plus.... biggrin.gif eimai nea proponitria apo eparxia kai 8a 8ela na me katatopisete.euxaristw!


Καλως ηρθες,καλα ποστ αλλα θα κανω δουλεια admin εδω γιατι δεν μπορω να διαβασω τους χαρακτηρες greeklish.Please γραφε ελληνικα. smiley.gifΝαι οντως σε τι ακριβως να σε κατατοπισουμε στο pinnacle studio plus;
Air Kef
QUOTE(Rondo @ May 31 2008, 20:07 ) *
Βρήκες Κεφ άκρη με το πρόβλημα???



Και ομως το έλυσα επαναγκαθιστώντας τους drivers της κάρτας γραφικών. Worked. biggrin.gif



But..


Kef's weird problems part 2:


Ξαφνικα ανοιγει το μσν και με το πρώτο κλικ πανω στο παράθυρο "Δεν αποκρίνεται"¨.
Επανεκκινηση εκανα,επανεγκατάσταση έκανα και το πρόβλημα παραμένει. Εψαξα και με spybot αλλα δεν βρηκε καναν ιό,ενώ άλλα chat programms δουλεύουν κανονικά..

help.gif
jois21
παλιοτερη/νεοτερη εκδοση (filehippo) ή, αν δε γινει τπτ, τριλιαν...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.