Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η Γωνιά του Υπολογιστή
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
kotzito
Δηλαδη λετε να του πω να κατεβασει Nod h Kaspersky;Αν και εχω ακουσει οτι το πρωτο θελει μετα να μην μπαινει σε μερικα sites και σε P2P.
hagi
Δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κανένα τέτοιο πρόβλημα με το NOD32..Να μην μπαίνει σε σελίδες..Πάντως και το Kaspersky αν και δεν το έχω δοκιμάσει ξέρω ότι είναι πολύ καλό.Θεωρώ όμως ότι το Nod είναι κορυφαίο.Πραγματικά δεν κολλάς τίποτα και εκτός από αυτό είναι και πολύ ελαφρύ χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα στο μηχάνημα.
NBAer
QUOTE(kojito @ Feb 19 2008, 13:47 ) *
Παιδια κανα προγραμμα αφαιρεσης ιων που να ειναι δωρεαν ξερετε για εναν φιλο μου που κολλησε trojan;


Δωρεαν huh? laugh.gif Δωρεαν νομιμα εννοεις ή δωρεαν παρανομα?

Προτεινω:
+Anti-Virus:
•Avira AntiVir 7.0 or newer (οχι δωρεαν νομιμα αλλα δωρεαν παρανομα)
•AVG Free 7.5 or newer (δωρεαν νομιμα)
•NOD32 Antivirus B.E 3.0 or newer (οχι δωρεαν νομιμα αλλα δωρεαν παρανομα)
•Kaspersky Anti Virus 7.0.1 or newer (οχι δωρεαν νομιμα αλλα δωρεαν παρανομα)
+Anti-Spyware+Trojan:
•Webroot Spy Sweeper 5.5.7.48 or newer (οχι δωρεαν νομιμα αλλα δωρεαν παρανομα)
•Ad-Aware 2007 Professional 7.0 or newer (δωρεαν νομιμα η free εκδοση, ενω η professional δωρεαν παρανομα)
•Spyware Doctor 5.1 or newer (οχι δωρεαν νομιμα αλλα δωρεαν παρανομα)
•SpyBot Search&Destroy 3.0 or newer (δωρεαν νομιμα)
•AVG Anti-Spyware 7.5 or newer (οχι δωρεαν νομιμα αλλα δωρεαν παρανομα)
+Anti-Trojan:
•Trojan Remover 6.6.5 or newer (οχι δωρεαν νομιμα αλλα δωρεαν παρανομα)
•Trojan Hunter 5.0 or newer (οχι δωρεαν νομιμα αλλα δωρεαν παρανομα)
•Trojan Guarder Gold 7.42 or newer (οχι δωρεαν νομιμα αλλα δωρεαν παρανομα)
+CWShredder(removes CoolWebSearch) (δωρεαν νομιμα)


Σε safe mode παντα ολα αυτα να τρεξουν. Εχοντας κανει βεβαια και τις τελευταιες αναβαθμισεις σε αυτα.


Η καλυτερη φυσικα επιλογη ειναι η δωρεαν νομιμα, αλλα εχεις βεβαια και την δυνατοτητα να επιλεξεις το δωρεαν παρανομα με τις οποιες επιπτωσεις υπαρχουν για αυτο....
sihainas
Καιρό είχα να βάλω mac vs pc διαφημισούλα οπότε πάρτε αυτήν που προβλήθηκε στην φετινή Macworld...



69.gif w00t.gif
spysta
Μπηκε χθες το double play της forthnet !!!!!!YES YES YES !!!!!!!!! smiley.gif smiley.gif
Tρεχω με 16000 kbps !!!!!! ΓΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !!!!!!!!! w00t.gif w00t.gif w00t.gif w00t.gif icon_headbang.gif icon_headbang.gif icon_headbang.gif icon_headbang.gif afro.gif
sihainas
Πλάκα κάνεις... που στον μπιπ μένεις; Πάνω απ'το dslam? Εγώ πλέον συγχρονίζομαι σταθερά με 6000-6100 και κατεβάζω με ~700 biggrin.gif
jois21
To αλλαξες σε dsl2+;
Εγω συχρονιζω εως και 15.5Κ tongue.gif

Να πω για το Ad-Aware 2007 Professional 7.0 οτι την εκδοση SE professional τη βρησκω μακραν καλυτερη αφου δε σε αναγκαζει να εγκαταστησεις καθε βλακεια της εταιριας στο πισι...

Και τελος να πω για τους μακαδες/μακιδες οτι δε θα καταλαβουν ποτε τη μαγεια της μοντας, της επιλυσης προβληματος και της αναβαθμισης του πισι. tongue.gif
sihainas
Ναι το άλλαξα σε adsl2+. Να σου πω μ'αυτά που είχα διαβάσει πριν συνδεθώ περίμενα να έχω 3500-4000 kbps οπότε είμαι πολύ ευχαριστημένος που συγχρονίζομαι στα 6100+...

ps. Αν και όλοι οι "μακάδες" οι τουλάχιστον οι περισσότεροι ξεκινήσαμε από pc... αλλά τελικά καταλάβαμε ότι η σταθερότητα, η ασφάλεια και η ευκολία είναι πολύ σημαντικότερα για τους περισσότερους από την χαρά του να βάλεις μια καινούρια κάρτα ήχου... biggrin.gif
spysta
QUOTE(sihainas @ Feb 21 2008, 00:44 ) *
Πλάκα κάνεις... που στον μπιπ μένεις; Πάνω απ'το dslam? Εγώ πλέον συγχρονίζομαι σταθερά με 6000-6100 και κατεβάζω με ~700 biggrin.gif

Τι να σου πω δεν ξερω ... εφτιαχναν βεβαια κατι δικτυα εδω κοντα μου .. ισως γι αυτο ... παντως για την ακριβεια τρεχει στα 15510kbps !!!!Δεν το περιμενα ... πολυ χαρηκα !!! smiley.gif
jois21
Aνασφαλεια και ασταθεια ειναι πλεον αγνωστοι οροι στα πισι.
Αντιθετα ανυπαρξια επιλογων (παιχνιδιων+εφαρμογων) και αναβαθμισιμοτητας ειναι καθιερωμενοι οροι στους μακ. biggrin.gif
KobeBryant
Ρε παιδια πως το αλλουζουμε σε adls2?? blink.gif blink.gif
Air Kef
Kανεις αιτηση. tongue.gif

Ρε εγω συγχρονιζομαι στα 19000+. Αμα εχεις XP... tongue.gif tongue.gif tongue.gif 24.gif
dizzy_fingers
?
Αυτό το τελευταίο για εξήγησέ το να μάθουμε εμείς που πήγαμε στα Vista τί χάνουμε. tongue.gif
sihainas
QUOTE(jois21 @ Feb 21 2008, 06:18 ) *
Aνασφαλεια και ασταθεια ειναι πλεον αγνωστοι οροι στα πισι.


Πριν λίγα ποστ λέγαμε ποιο είναι το καλύτερο anti-virus κλπ. οπότε δεν νομίζω ότι είναι και τόσο "άγνωστοι όροι"

QUOTE(jois21 @ Feb 21 2008, 06:18 ) *
Αντιθετα ανυπαρξια επιλογων (παιχνιδιων+εφαρμογων) και αναβαθμισιμοτητας ειναι καθιερωμενοι οροι στους μακ. biggrin.gif


Προγράμματα υπάρχουν για τα πάντα στο mac... μην ακούς αυτά που λένε...είναι υπερβολικά λίγες και εξειδικευμένες οι περιπτώσεις που δεν θα βρεις αυτό που ψάχνεις... Για τα παιχνίδια έχεις δίκιο αλλά 1. Όσο πάνε και αυξάνονται και 2ον. το έχω ξαναπεί... αν θες υπολογιστή για παιχνίδια... μην πάρεις mac...απλά τα πράγματα...είναι ο μοναδικός λόγος που δεν θα συνιστούσα σε κάποιον να πάρει mac.


ps. Πήγα χθες στα multirama και τι να δώ... μία Apple Cinema Display 30άρα... συνδεμένη σε ένα Mac Mini... ο ορισμός της αντίθεσης όμως ε; χαχα
dizzy_fingers
QUOTE(sihainas @ Feb 21 2008, 12:51 ) *
είναι υπερβολικά λίγες και εξειδικευμένες οι περιπτώσεις που δεν θα βρεις αυτό που ψάχνεις...

...όπως το να φτιάχνεις το 90% των εταιρικών site ανά τον κόσμο, σε asp (+ .NET) tongue.gif.
(λέω τον πόνο μου εγώ... biggrin.gif)
sihainas
1ον Γι' αυτό ακριβώς τον λόγο υπάρχουν οι εφαρμογές όπως το Parallels και το Vmware... αλλά με ένα google search βρήκα κι αυτό http://www.tenon.com/products/itools6/halcyon.shtml (δεν ξέρω αν κάνει καθώς δεν έχω ασχοληθεί με το άθλημα αλλά τέλος πάντων)

Δεν νομίζω ότι ο μέσος χρήστης όμως θα φτιάξει "εταιρικά sites" wink.gif Οπότε το παραπάνω επιχείρημα πέφτει στην κατηγορία των εξειδικευμένων προγραμμάτων... laugh.gif
NBAer
Κακα τα ψεμματα ομως. Ο τομεας των παιχνιδιων ειναι ΤΕΡΑΑΑΣΤΙΟΣ για τους περισσοτερους....

Πχ για Σκακι(κακως φερνω το παραδειγμα, αφου θα μου πεις οτι το σκακι ειναι εξειδικευμενο παραδειγμα tongue.gif ): Οι επιλογες για Windows ειναι εκατομμυριααααααααα. Με ολα τα ισχυρα πχ προγραμματα να τρεχουν μονο σε Windows και ελαχιστα σε GNU/Linux. Και 2 μονο ισχυρα σε MacOS....
dizzy_fingers
QUOTE
Δεν νομίζω ότι ο μέσος χρήστης όμως θα φτιάξει "εταιρικά sites"

Εδώ είναι όλο το ζουμί κι αυτό που έλεγε παραπάνω ο jois.
Ότι τα mac είναι για τον "μέσο χρήστη".
Όμορφα, εύχρηστα, γενικά ένα ωραίο και λειτουργικό κουτί που δεν ξέρεις τί γίνεται μέσα του και δε σε ενδιαφέρει να μάθεις.

Όσοι χρησιμοποιούμε, όμως, τα "κουμπγιούτερ" (άσχετο, μου ήρθε φλασιά από τότε που δούλευα στην altec και το άκουγα 20 φορές την ημέρα) για επαγγελματικούς σκοπούς σχετικούς με υπολογιστές...στην πλειοψηφία μας βρίσκουμε κάποιους περιορισμούς που δεν υπάρχουν στα W$.
sihainas
QUOTE(NBAer @ Feb 21 2008, 13:32 ) *
Κακα τα ψεμματα ομως. Ο τομεας των παιχνιδιων ειναι ΤΕΡΑΑΑΣΤΙΟΣ για τους περισσοτερους....

Πχ για Σκακι(κακως φερνω το παραδειγμα, αφου θα μου πεις οτι το σκακι ειναι εξειδικευμενο παραδειγμα tongue.gif ): Οι επιλογες για Windows ειναι εκατομμυριααααααααα. Με ολα τα ισχυρα πχ προγραμματα να τρεχουν μονο σε Windows και ελαχιστα σε GNU/Linux. Και 2 μονο ισχυρα σε MacOS....


Σου είπα αφεντικό...αν θες παιχνίδια τότε mac is not for you (προς το παρόν γιατί στο άμεσο μέλλον αυτό θα αλλάξει... ήδη η apple απ'ότι ακούγεται σχεδιάζει να επεκταθεί στον τομέα των παιχνιδιών ίσως με μια νέα κονσόλα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο) Πάντως όταν λες σκάκι υποθέτω δεν εννοείς αυτό που έρχεται με το OS X right; tongue.gif

Τώρα με την αλλαγή σε intel επεξεργαστές όλα αυτά που ξέραμε θα αλλάξουν... όλο και περισότερες εταιρίες θα φτιάχνουν τα προγράμματά τους και για mac... δεν τους παίρνει να κάνουν κι αλλιώς όταν βλέπουν ότι το μερίδιο αγοράς της apple αυξάνει συνεχώς...
NBAer
QUOTE(sihainas @ Feb 21 2008, 13:54 ) *
Σου είπα αφεντικό...αν θες παιχνίδια τότε mac is not for you (προς το παρόν γιατί στο άμεσο μέλλον αυτό θα αλλάξει... ήδη η apple απ'ότι ακούγεται σχεδιάζει να επεκταθεί στον τομέα των παιχνιδιών ίσως με μια νέα κονσόλα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο) Πάντως όταν λες σκάκι υποθέτω δεν εννοείς αυτό που έρχεται με το OS X right; tongue.gif

Δεν ξερω τι ερχεται με το OS X αλλα μαλλον θα ειναι ενα απλο προγραμμα για να παιζει ο απλος χρηστης....
Οποτε ναι καμια σχεση, με αυτο που εννοω.

QUOTE
Τώρα με την αλλαγή σε intel επεξεργαστές όλα αυτά που ξέραμε θα αλλάξουν... όλο και περισότερες εταιρίες θα φτιάχνουν τα προγράμματά τους και για mac... δεν τους παίρνει να κάνουν κι αλλιώς όταν βλέπουν ότι το μερίδιο αγοράς της apple αυξάνει συνεχώς...

Ανεβαινει κατα 0.384 % καθε εξαμηνο περιπου.
Ειναι γυρω στο 4.4 % παγκοσμιως με τα Windows στο 87.2 % περιπου και GNU/Linux στο 3.6 %.

Με αυτους τους ρυθμους σε 10 χρονια θα εχει φτασει το 12 % παγκοσμιως. rolleyes.gif
Πρεπει να γινει κατι πολυ πιο ριζοσπαστικο για να ενδιαφερθουν οι εταιριες.....
sihainas
Το ριζοσπαστικό έχει ήδη γίνει... με την μετάβαση στην intel... Όπως ανακοινώθηκε η EA θα βγάζει παιχνίδια για mac με το Fifa να έχει ήδη ανακοινωθεί οπότε όπως καταλαβαίνεις ο ρυθμός θα ανέβει κατά πολύ όταν ακόμα περισσότερες εταιριες θα αποφασίσουν να βγάζουν τα προιόντα τους και για mac.

Τέλος πάντων (προφανώς πλάκα έκανα για το σκάκι...) σημασία έχει τι βολεύει τον καθένα... αν κάποιον τον βολεύει να δουλεύει σε windows τότε ας δουλεύει σε windows αν κάποιον τον βολεύει το Linux (αν και δεν καταλαβαίνω πως αυτό είναι δυνατό tongue.gif ) ας δουλεύει σε linux... κοκ... Σημασία έχει να μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο... τίποτε άλλο... άλλωστε τι με ενδοιαφέρει εμένα αν η apple έχει 2% μερίδιο ή 92%... σάμπως έγω θα πάρω λεφτά από αυτό; (Κάποια μέρα ίσως χαχα w00t.gif )
Gravedigger
QUOTE(KobeBryant @ Feb 21 2008, 10:49 ) *
Ρε παιδια πως το αλλουζουμε σε adls2?? blink.gif blink.gif



QUOTE(Air Kef @ Feb 21 2008, 12:43 ) *
Kανεις αιτηση. tongue.gif

Ρε εγω συγχρονιζομαι στα 19000+. Αμα εχεις XP... tongue.gif tongue.gif tongue.gif 24.gif

Πλάκα του κάνεις η όντως κάνεις αίτηση?Γιατί θέλω και εγώ να το κάνω!Έχω 24 forthnet και το περισσότερο που μου έχει πιάσει είναι 700 kbs/s.
PanosIlio
Το να αλλάξεις το mode σε ADSL2+ είναι ρύθμιση μέσα από το περιβάλλον διαχείρισης του router, διαφέρει το interface από router σε router.

Μπορείς να γράψεις τι router έχεις και να δούμε ή μπορείς να το ψάξεις και στο google.

Από την άλλη εγώ παρόλο που συγχρονίζομαι στα 15000-16000 δεν έχω καταφέρει να κατεβάσω με torrent με μεγάλες ταχύτητες, o client πυ χρησιμοποιώ είναι ο bitcomet. Τις πόρτες τις έχω ανοίξει κανονικά στο router με βάση τις οδηγίες από το portforward.com αλλά και πάλι τίποτα. Ακόμα και σε καλά torrents με 30000 seeders ζήτημα είναι να πιάσω μέση ταχύτητα 100 kbps, καμιά ιδέα?

Να αλλάξω client λέτε?
sihainas
Εγώ με Azureus και συγχρονισμένος στα 6100 πιάνω συνήθως (ανάλογα με το torrent φυσικά) 600 kb/s
PanosIlio
Μου φαίνεται θα το γυρίσω είτε σε μtorrent ή azureus, πρώτα θα δοκιμάσω το μtorrent επειδή είναι και πανάλαφρο από ότι διαβάζω και αν δεν μείνω ικανοποιημένος σε azureus.

Μπορεί να φταίει και η έκδοση του bitcomet που έχω δεν ξέρω, αλλά είναι πραγματικά χαζό να έχω 24mbps σύνδεση και να κατεβάζω με 100 και 200, καμιά φορά και με 50-60 έλεος δηλαδή.
sihainas
To μTorrent χρησιμοποιούσα κι εγώ μέχρι που για κάποιο λόγο έτσι ξαφνικά...σταμάτησε να δουλεύει... rolleyes.gif οπότε το γύρισα σε azureus

ps. I am the champ hehe tongue.gif
Gravedigger
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Feb 21 2008, 15:44 ) *
Το να αλλάξεις το mode σε ADSL2+ είναι ρύθμιση μέσα από το περιβάλλον διαχείρισης του router, διαφέρει το interface από router σε router.

Μπορείς να γράψεις τι router έχεις και να δούμε ή μπορείς να το ψάξεις και στο google.

Το router μου είναι της US robotics model 9112....!Έτσι λέει πάνω τουλάχιστον!Δεν βρίσκομαι και πολύ όπως έχω ξαναπεί! tongue.gif
hagi
Το μtorrent είναι πολύ καλό και δεν έχει κανένα πρόβλημα.Από ότι διάβασα όλοι έχετε πρόβλημα με τις γραμμές σας..Πάντως θα πρέπει να γίνουν και κάποιες ρυθμίσεις στο εκάστοτε πρόγραμμα όπως και στον router προκειμένου να δουλέψουν σωστά τα torrent.

Το καλύτερο είναι να βάλουμε μία πόρτα δική μας (στο πρόγραμμα) την οποία θα ανοίξουμε στον router μας ώστε να "πιάνουμε" το maximum τον connections.Φυσικά στον μtorrent πρέπει να πειράξουμε και κάποιες ρυθμίσεις.
Φυσικά όλα αυτά δεν βελτιώνουν πάρα πολύ τα πράγματα.Αν ο router σας συγχρονίζει στα 15000Mbps και κατεβάζεται μόνο με 100kb/s έχετε πρόβλημα και μάλλον θα πρέπει να μιλήσετε με τον πάροχο.Δεν μιλάμε μόνο για torrents φυσικά.Γιατί στα torrents παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα.Μιλάμε για ένα απλό download από την Microsoft ας πούμε και καλύτερα με κάποιον download manager διαφορετικό από τον default που έχουν τα windows.Τότε θα δείτε τί πιάνει.

Όσο για τη ρύθμιση του ADSL2+ σε κάποιους router γίνεται αυτόματα ενώ σε άλλους απλά πρέπει να το αλλάξεις από το menu του router σου.
jois21
QUOTE(sihainas @ Feb 21 2008, 12:51 ) *
Πριν λίγα ποστ λέγαμε ποιο είναι το καλύτερο anti-virus κλπ. οπότε δεν νομίζω ότι είναι και τόσο "άγνωστοι όροι"
Προγράμματα υπάρχουν για τα πάντα στο mac... μην ακούς αυτά που λένε...είναι υπερβολικά λίγες και εξειδικευμένες οι περιπτώσεις που δεν θα βρεις αυτό που ψάχνεις... Για τα παιχνίδια έχεις δίκιο αλλά 1. Όσο πάνε και αυξάνονται και 2ον. το έχω ξαναπεί... αν θες υπολογιστή για παιχνίδια... μην πάρεις mac...απλά τα πράγματα...είναι ο μοναδικός λόγος που δεν θα συνιστούσα σε κάποιον να πάρει mac.
ps. Πήγα χθες στα multirama και τι να δώ... μία Apple Cinema Display 30άρα... συνδεμένη σε ένα Mac Mini... ο ορισμός της αντίθεσης όμως ε; χαχα


To οτι υπαρχουν πολλες επιλογες στα αντιβαιρους δεν ειναι κακο. Δυο-τρια αν εχεις απ' αυτα δε θα κολλησεις ποτε τιποτα.

Καλα για τα παντα δεν υπαρχουν σιγουρα. Αν εννοεις για βασικη καθημερινη χρηση, οκ υπαρχουν, αλλα πχ. autocad για μακ δεν υπαρχει. Οποιος θελει να εχει στο μακ του ειτε θα τρεχει γουιντοους ειτε θ ακαταφυγει σε αστειες πατενταρισμενες λυσεις.

Και ο ορισμος της υπερτιμολογησης επισης. tongue.gif



Για το υΤορεντ πρεπει να ανοιξετε την πορτ που ειναι ρυθμισμενη στις επιλογες του στο ρουτερ και την τιμη του net.max half open σε μια μεγαλη τιμη, πχ.50. Αυτα τα 2 μπορουν να βελτιωσουν την ταχυτητα. Εννοειται το ναμπερ οφ κονεξιονς να ειναι μεγαλος αριθμος...
captain charisma
εμενα μου εχει πει ενας φιλος μ οτι τα μακ ειναι για τους σχεδιαστες και τους επαγελματιες γενικα..δλδ ας πουμε τα προγραμματα οπως autocad 3max9 και αλλα τετοια βγαινουν πρωτα σε μακ και μετα σε windows...και επισης στα μακ ειναι πιο ευκολο στη χρηση του και πιο λειτουργικα κατι τετοια μου ειπε...τι να πω...εγω που τα δουλευω σε windows αυτα τα προγραμμτα μια χαρα την κανω τη δουλεια μου blink.gif blink.gif blink.gif
jois21
To autocad και 3d Studio max πρωτα σε μακ; laugh.gif Γελασαμε. H Autodesk ειναι σοβαρη εταιρια, δεν ασχολειται με μακ.
Αλλα και να υπηρχαν ολα αυτα τα βαρια προγραμματα για σοβαρη επεξεργασια 3d ξερετε πολλους iMac που να μπορουν να παρουν απειρα γιγα ραμ, 4πλους σιπιγιου, ειδικες καρτες γραφικων κτλ.; Απλα και μονο λογο χαρντγουερ δε θα μπορουσαν να δουλεψουν...
Μονο η adobe βγαζει πρωτα το φωτοσοπ σε μακ. Και μετα απο λιγο καιρο βγαινει ολοιδιο σε γουιν. Αυτο για τους σχεδιαστες και τους μακ ειναι ενα τεραστιο παραμυθι.

Ειδηση:

"Σύμφωνα με ανακοίνωσή της, η Forthnet θα πραγματοποιήσει τεχνικές εργασίες στο δίκτυό της την Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2008 και συγκεκριμένα από τις 03:30 έως τις 04:30 το πρωί. Η εταιρεία επισημαίνει ότι κατά τη διάρκεια αυτών των εργασιών θα προκύψει διακοπή όλων των τηλεφωνικών της υπηρεσιών."
sihainas
QUOTE(jois21 @ Feb 21 2008, 20:29 ) *
H Autodesk ειναι σοβαρη εταιρια, δεν ασχολειται με μακ.





QUOTE(jois21 @ Feb 21 2008, 20:29 ) *
Αλλα και να υπηρχαν ολα αυτα τα βαρια προγραμματα για σοβαρη επεξεργασια 3d ξερετε πολλους iMac που να μπορουν να παρουν απειρα γιγα ραμ, 4πλους σιπιγιου, ειδικες καρτες γραφικων κτλ.; Απλα και μονο λογο χαρντγουερ δε θα μπορουσαν να δουλεψουν...


Οι 8 πυρήνες και τα 16gb του MacPro νομίζω φτάνουν...
http://www.apple.com/macpro/
NBAer
QUOTE(sihainas @ Feb 21 2008, 20:56 ) *
Οι 8 πυρήνες και τα 16gb του MacPro νομίζω φτάνουν...
http://www.apple.com/macpro/

Καλα αυτα που ειπε για τους Mac o jois21 ειναι λαθος σαφως.....

Για καποιο χρονικο διαστημα μαλιστα(μικρο και πριν 2-3 χρονια) για μονους(single CPU) επεξεργαστες το Apple "κατι" 5 ηταν το ταχυτερο για σκακιστικα προγραμματα. Για μονους CPU επαναλαμβανω.

Πως λεγοταν ακριβως....? 17.gif
sihainas
O G5 ήταν οι επεξεργαστες που χρησιμοποιούσε πριν τους Intel η Apple...
NBAer
QUOTE(sihainas @ Feb 21 2008, 21:09 ) *
O G5 ήταν οι επεξεργαστες που χρησιμοποιούσε πριν τους Intel η Apple...


Yep that's what i was talking about.....
jois21
QUOTE(sihainas @ Feb 21 2008, 20:56 ) *


ok tongue.gif

QUOTE
Οι 8 πυρήνες και τα 16gb του MacPro νομίζω φτάνουν...
http://www.apple.com/macpro/


Ναι υπαρχουν και οι προ, αν και εγω μιλησα για τους αιμακ πριν...
Καθολου τυχαιο παντως που οι προ μοιαζουν 100% με πισι. rolleyes.gif
Βεβαια τι να το κανεις οταν ο φτηνοτερος ξεκιναει απο 2200Ε μονο το case και ειναι πιο αργος απ' το πισι μου... (ναι πρεπει να σκασεις 2200+ για να μπορεις να αναβαθμισεις και να διαλεξεις δικια σου οθονη! w00t.gif )
sihainas
QUOTE(jois21 @ Feb 21 2008, 23:17 ) *
ok tongue.gif
Ναι υπαρχουν και οι προ, αν και εγω μιλησα για τους αιμακ πριν...


Ναι έχεις δίκιο... και αυτός ο υπολογιστής δεν μπορεί να τρέξει το Maya http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912165 άρα τα pc είναι άχρηστα δεν έχεις καταλάβει μου φαίνεται ότι οι imac δεν είναι για επαγγελματική χρήση


QUOTE(jois21 @ Feb 21 2008, 23:17 ) *
Καθολου τυχαιο παντως που οι προ μοιαζουν 100% με πισι. rolleyes.gif
Βεβαια τι να το κανεις οταν ο φτηνοτερος ξεκιναει απο 2200Ε μονο το case και ειναι πιο αργος απ' το πισι μου... (ναι πρεπει να σκασεις 2200+ για να μπορεις να αναβαθμισεις και να διαλεξεις δικια σου οθονη! w00t.gif )


Τι εννοείς μοιάζουν με pc; Που μοιάζουν με pc επειδή μπορείς είναι tower? Εγώ δεν βλέπω καμία άλλη ομοιότητα με τα pc. Επίσης... πίστεψέ με... τα 2200 ένας επαγγελματίας που θέλει να κάνει σωστά τη δουλειά του θα τα δώσει... και δεν θα το μετανοιώσει... Είναι γεγονός ότι τα mac είναι σχετικά πιο ακριβά (όχι τόσο πολύ όσο πιστεύουν μερικοί) αλλά προσφέρουν πράγματα που δεν τα βρήσκεις αλλού με πρώτο και καλύτερο φυσικά το OSX...
jois21
QUOTE(sihainas @ Feb 21 2008, 23:40 ) *
Ναι έχεις δίκιο... και αυτός ο υπολογιστής δεν μπορεί να τρέξει το Maya http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912165 άρα τα pc είναι άχρηστα δεν έχεις καταλάβει μου φαίνεται ότι οι imac δεν είναι για επαγγελματική χρήση
Τι εννοείς μοιάζουν με pc; Που μοιάζουν με pc επειδή μπορείς είναι tower? Εγώ δεν βλέπω καμία άλλη ομοιότητα με τα pc. Επίσης... πίστεψέ με... τα 2200 ένας επαγγελματίας που θέλει να κάνει σωστά τη δουλειά του θα τα δώσει... και δεν θα το μετανοιώσει... Είναι γεγονός ότι τα mac είναι σχετικά πιο ακριβά (όχι τόσο πολύ όσο πιστεύουν μερικοί) αλλά προσφέρουν πράγματα που δεν τα βρήσκεις αλλού με πρώτο και καλύτερο φυσικά το OSX...


Δεν ειπα ποτε οτι οποιοδηποτε πισι ή μακ ειναι αχρηστο. Το θεμα ειναι οτι καποιος που παιρνει ενα φτηνο πισι των 500Ε μπορει να χρειαστει να ασχοληθει αργοτερα με μια βαρια εφαρμογη. Με λιγα σχετικα χρηματα θα αναβαθμισει το συστημα του σε ΟΤΙ ακριβως του χρειαζεται. Αυτος που θα παρει ιμακ τον οποιο εχει ηδη πληρωσει πολυ ακριβοτερα (γιατι ο μικροτερος 20αρης ιμακ των 1100Ε εχει χαρντγουερ πισιου των 350-400Ε συν το κοστος της οθονης) τι θα κανει; Αντε να του βαλει λιγη ραμ. Μετα;

Οταν λεω μοιαζουν με πισι εννοω το form factor. Ειναι κανονικα tower, 100% πισι με λογισμικο μακ. Εκει η apple πηγε αναγκαστικα αφου ενα τρεντυ θεοκλειστο προτυπο οπως οι ιμακ δε το θελει κανενας επαγγελματιας. Και οταν λεμε κλειστο προτυπο σε συγκριση ακομα και με την Μ$ τοτε σιγουρα κατι δε παει καλα...

Αν σε αυτα προσθεσεις την απουσια εξειδικευμενου λογισμικου, την ανυπαρξια παιχνιδιων (οχι, δε παιζω μανιακα αλλα μονο την ιδεα οτι θα βγει κατι και δε θα μπορω καν να το δοκιμασω δε την μπορω), την τιμη και το σερβις θα δεις τους λογους που δεν αγοραζω μακ. Ναι ειναι ωραιοι, ναι μπορεις να βαλεις γουιν να κανεις τη δουλεια σου οταν χρειαζεσαι αλλα δε μου αρκουν.
sihainas
Hardware pcιου; Μπα... πάρε για παράδειγμα το Macbook Air που ειδικά γι'αυτό η Intel επανασχεδιάσε τον Core2Duo επεξεργαστή της ώστε αν και θα έχει τα ίδια χαρακτηρηστικά θα είναι 65% μικρότερος σε μέγεθος.

Επίσης οι iMac δεν έχουν hardware "pcιου". Αν εξαιρέσεις τον σκληρό δίσκο όλα τα άλλα μέρη είναι από laptop οπότε καταλαβαίνεις γιατί είναι σχετικά ακριβοί...

Άλλωστε... εγώ (αν και δεν έχω imac) μόνο και μόνο γι'αυτό θα έδινα τα παραπάνω χρήματα


Αλλά όπως σου ξαναείπα...άλλες απαιτήσεις έχω εγώ κι άλλες εσύ... εμένα με ενδοιαφέρει η ασφάλεια και η σταθερότητα. Τα προγράμματα που χρειάζομαι τα βρίσκω και φυσικά δεν με ενδοιαφέρει η αναβάθμιση καθώς ξέρω ότι το ταπεινό μου macbook θα αντέξει για τουλάχιστον 4 χρόνια ακόμα άνετα... κράτα εσύ pc με το ίδιο hardware για 3 χρόνια και θα κάνει να ανοίξει τον internet explorer 8 στα νέα windows ξανασvista servise pack 432 5 λεπτά (τρόπος του λέγειν)

Εσένα δεν σε νοιάζει να έχεις ένα ασφαλές σύστημα, δεν σε πειράζει να βλέπεις συχνότατα τις μπλε οθόνες, δεν σε νοιάζει που πρέπει να κατεβάζεις νέους drivers κάθε τρεις και λίγο, θες απλά να έχεις την ελευθερία να φτιάξεις το δικό σου σύστημα... δεκτό..
jois21
QUOTE(sihainas @ Feb 22 2008, 02:18 ) *
Hardware pcιου; Μπα... πάρε για παράδειγμα το Macbook Air που ειδικά γι'αυτό η Intel επανασχεδιάσε τον Core2Duo επεξεργαστή της ώστε αν και θα έχει τα ίδια χαρακτηρηστικά θα είναι 65% μικρότερος σε μέγεθος.

Επίσης οι iMac δεν έχουν hardware "pcιου". Αν εξαιρέσεις τον σκληρό δίσκο όλα τα άλλα μέρη είναι από laptop οπότε καταλαβαίνεις γιατί είναι σχετικά ακριβοί...


Mε εβαλες να ψαξω για το ερ μακ.
Εχει ακριβως ιδιο πυρηνα με ενα τυπικο C2D (merom), στα ιδια nm σε μικροτερο μεγεθος. Δε ξερω αν ειναι πραγματικα μικροτερης επιφανεις πυρηνας ή απλα μικροτερο σοκετ. Ουσιαστικα δεν εχει κατι ιδιαιτερο.

Το χαρντγουερ των ιμακ δε με απασχολει, ειναι δικο τους μειονεκτημα να το παιρνουν απο λαπτοπ.

QUOTE
Άλλωστε... εγώ (αν και δεν έχω imac) μόνο και μόνο γι'αυτό θα έδινα τα παραπάνω χρήματα


Ε, κατσε μη παιρνουμε τη χειροτερη περιπτωση...
Με τα ρεστα λοιπον απ το πισι των 350-400Ε τσιμπας και 3 20αρες με ενα σετ ασυρματο (που στον ιμακ ακομα και αυτο το τσιγκουνευτηκαν, ελεος δλδ...) και εχεις κατι τετοιο:




not bad, uh?

υγ. Φυσικα υπαρχει και η περιπτωση να μη σου χρειαζονται ολα αυτα οποτε δινεις βαρος στο υπολοιπο πισι, γενικα κρατας οτι ισορροπια θες.
QUOTE
Αλλά όπως σου ξαναείπα...άλλες απαιτήσεις έχω εγώ κι άλλες εσύ... εμένα με ενδοιαφέρει η ασφάλεια και η σταθερότητα. Τα προγράμματα που χρειάζομαι τα βρίσκω και φυσικά δεν με ενδοιαφέρει η αναβάθμιση καθώς ξέρω ότι το ταπεινό μου macbook θα αντέξει για τουλάχιστον 4 χρόνια ακόμα άνετα... κράτα εσύ pc με το ίδιο hardware για 3 χρόνια και θα κάνει να ανοίξει τον internet explorer 8 στα νέα windows ξανασvista servise pack 432 5 λεπτά (τρόπος του λέγειν)

Εσένα δεν σε νοιάζει να έχεις ένα ασφαλές σύστημα, δεν σε πειράζει να βλέπεις συχνότατα τις μπλε οθόνες, δεν σε νοιάζει που πρέπει να κατεβάζεις νέους drivers κάθε τρεις και λίγο, θες απλά να έχεις την ελευθερία να φτιάξεις το δικό σου σύστημα... δεκτό..


Δε θα κατσω να τσακωθω αλλα αν θες το πιστευεις. Πλεον θεμα ασφαλειας δεν τιθεται, εκτος αν δεν εχεις ιδεα απο πισι να βαλεις 2 απλα προγραμματα.
Σε σταθεροτητα μια απ' τα ιδια.
Οπως το μακ σου θα αντεξει 4 χρονια, ετσι αντεξε ανετα σχετικα το παλιο μου πισι χωρις καμια ουσιαστικη αναβαθμιση.
Αλλα τοσα θα αντεξει και το νεο με τα βιστα μιας και (ναι!) δε θα βγουν γουιντοους οσο γρηγορα λες. Αλλα και να βγουν σε 2-3 χρονια (λεμε τωρα) αλλαζω το μισο πισι πουλοντας οτι μου ειναι αχρηστο ή δινοντας καπου που θα φανει χρησιμο.
Φυσικα και με νοιαζει να εχω ασφαλες συστημα, γι' αυτο και δεν ετυχε να κολλησω κατι ποτε εδω και χρονια. Αν ειναι τοσο κοπος να κανω 1-2 σερτς στο δισκο τη βδομαδα (ναι!) μπορω να το θυσιασω για να μη χασω το λειτουργικο που με βολευει. Οσο για τα απντειτ, τα βιστα (ναι!) κανουν μονα τους και στο λειτουργικο το ιδιο και στους ντραιβερς. wink.gif
sihainas
Κατ'αρχάς δεν τσακωνόμαστε... συζήτηση κάνουμε biggrin.gif

1. Όσον αφορά τον επεξεργαστή του air...αφού σου είπα είναι ακριβώς ο ίδιος απλά μικρότερος... rolleyes.gif

2. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι μειωνέκτιμα... γιατί και πολύ χώρο εξοικονομείς, και σε θόρυβο, και σε κατανάλωση (άλλο τα 200 νομίζω Watt του imac και άλλο τα 500 και πλέον ενός PC)

3. Sorry αλλά 3 καλές 20άρες δεν παίρνεις με τα λευτά που σου μένουν... οι iMac έχουν εκπληκτικές οθόνες (ειδικά ο 24άρης έχει κορυφαία)

4. Το θέμα στην εικόνα που μου έδωσες δεν είναι τι γίνεται πάνω στο γραφείο...αλλά κάτω από αυτό

5. Πως δεν τίθεται θέμα ασφάλειας όταν συνεχώς πρέπει να ψάχνεις πιο είναι το καλύτερο antivirus να κάνεις update τα definitions να έχεις firewall επιπλέον του λειτουργικού, anti-spyware, anti-trojan κλπ. κλπ.

6. Δεν νομίζω να τα πιστεύεις αυτά που λες για την αναβάθμιση....εγώ πριν 2 χρόνια έδωσα ~1000 ευρώ για αναβάθμιση (και όταν λέω αναβάθμιση εννοώ CPU, Μητρική, Κάρτα Γραφικών και ΡΑΜ ούτε οθόνες ούτε κουτιά ούτε τίποτα) και α) Τα Vista σέρνονται, β) Τα νέα παιχνίδια δεν μπορώ να τα παίξω (όχι ότι καίγομαι αλλά είναι γεγονός) επομένως αν και γι'αυτό που τον χρησιμοποιώ εγώ δεν χρειάζομαι αναβάθμιση (πέρα από λίγη ΡΑΜ ακόμα ίσως) κάποιος που θα έχει δώσει τόσα λεφτά θα περίμενε να μπορεί να δουλέψει για κάποια χρόνια στο ίδιο μηχάνημα. Στο MAC είχα Tiger και χωρίς καμία αναβάθμιση έβαλα Leopard...και το μηχάνημα ήταν αισθητά πιο γρήγορο με το νέο λειτουργικό...

7. Δεν λέω ότι είναι κόπος να κάνεις ένα virus check ή ότι άλλο απλά λέω ότι εφόσον μπορώ να τον γλιτώσω αυτόν τον κόπο...το προτιμώ...

Όπως σου ξαναείπα όμως...είναι ανάλογα τι απαιτήσεις έχει κάποιος από το μηχάνημά του...Για μένα τα mac είναι καλύτερα γι'αυτό που τα χρησιμοποιώ... για κάποιον άλλο μπορεί να είναι εντελώς άχρηστα... έτσι πάει. wink.gif
PanosIlio
QUOTE(Gravedigger @ Feb 21 2008, 16:55 ) *
Το router μου είναι της US robotics model 9112....!Έτσι λέει πάνω τουλάχιστον!Δεν βρίσκομαι και πολύ όπως έχω ξαναπεί! tongue.gif


Αυτό το μοντέλο από όσο μπόρεσα και έψαξα είναι ADSL2+ δεν χρειάζεται να το ρυθμίσεις ή να κάνεις κάτι άλλο.

Αν έχεις 24mbps σύνδεση θα έπρεπε να συγχρονίζεσαι στα 14 τουλάχιστον άντε 13. Αν έχεις όρεξη πάρε και κανένα τηλεφωνάκι στον παροχέα σου να δεις τι θα σου πουν, μπορεί να είναι καμιά ρύθμιση μέσα από το router.
Gravedigger
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Feb 22 2008, 13:26 ) *
Αυτό το μοντέλο από όσο μπόρεσα και έψαξα είναι ADSL2+ δεν χρειάζεται να το ρυθμίσεις ή να κάνεις κάτι άλλο.

Αν έχεις 24mbps σύνδεση θα έπρεπε να συγχρονίζεσαι στα 14 τουλάχιστον άντε 13. Αν έχεις όρεξη πάρε και κανένα τηλεφωνάκι στον παροχέα σου να δεις τι θα σου πουν, μπορεί να είναι καμιά ρύθμιση μέσα από το router.

ΟΚ,ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! smile.gif
PanosIlio
Παρακαλώ να σου έλεγα και τίποτα χρήσιμο καλά θα ήταν tongue.gif
jois21
QUOTE(sihainas @ Feb 22 2008, 13:21 ) *
Κατ'αρχάς δεν τσακωνόμαστε... συζήτηση κάνουμε biggrin.gif

2. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι μειωνέκτιμα... γιατί και πολύ χώρο εξοικονομείς, και σε θόρυβο, και σε κατανάλωση (άλλο τα 200 νομίζω Watt του imac και άλλο τα 500 και πλέον ενός PC)


Γιαυτο και τα λαπτοπ θα ειναι παντα πιο αργα απ τα ντεσκτοπ, γιατι θυσιαζονται οι επιδοσεις για την καταναλωση (κατω απ το ιδιο λειτουργικο).
Δε ξερω ποσο καταναλωνει ο imac αλλα ειναι μεγαλη ανακριβεια τα 500 (και πλεον!!!) watt του πισι. Σε προκαλω να το αποδειξεις.

QUOTE
3. Sorry αλλά 3 καλές 20άρες δεν παίρνεις με τα λευτά που σου μένουν... οι iMac έχουν εκπληκτικές οθόνες (ειδικά ο 24άρης έχει κορυφαία)


Εδω θα μου επιτρεψεις να γελασω λιγο. tongue.gif
Το νετ εχει βουηξει για τα κακα 20αρια μονιτορ των ιμακ.
Εψαξα περαιτερω το θεμα και βρηκα οτι ο 20" εχει πανελ LG PHILIPS LM201WE3, το οποιο προφανως ειναι τεχνολογιας ΤΝ (η χειροτερη που μπορεις να παρεις για οποιον δε γνωριζει) και 18-bits αντι 24 που ειναι το σημερινο στανταρ. Αρα εχεις και αρκετα μειωμενη χρωματικη αποδοση εκτος των αλλων...
Απο απλη περιεργεια κοιταξα στο wiki και ελεγε: The TN display suffers from limited viewing angles, especially in the vertical direction, and most are unable to display the full 16.7 million colors (24-bit truecolor) available from modern graphics cards...". Αν σ' αυτα προσθεσεις τις κακες γωνιες θεασεις, τη μειωμενη φωτεινοτητα και αντιθεση της τεχνολογιας αυτη τοτε μαλλον ο κ. Steve εχει πιασει πολλα κοροιδα...

Eνα τυπικο σαμσουνγκ μονιτορ (δλδ πανελ του μεγαλυτερου και πιο προηγμενου κατασκευαστη παγκοσμιως) στις 20" δεν εχει πανω απο 230Ε (ή 250Ε για 22"). 230Εχ3=690Ε+400Ε=1090Ε, οσο περιπου ο φτηνοτερος ιμακ. Αλλα δε θα τα χαλασουμε εδω, η φτηνη ΕΙΖΟ 24" εχει κατω απο 650Ε...
Ειναι καπως παιδικο να παιζουμε με τις τιμες αλλα τι να κανουμε; Αυτο ενδιαφερει τελικως τον αγοραστη.

QUOTE
4. Το θέμα στην εικόνα που μου έδωσες δεν είναι τι γίνεται πάνω στο γραφείο...αλλά κάτω από αυτό


Οτι γινεται με ολα τα πισι, μπαινει στη θεση που εχει σχεδιαστει στο γραφειο.

QUOTE
5. Πως δεν τίθεται θέμα ασφάλειας όταν συνεχώς πρέπει να ψάχνεις πιο είναι το καλύτερο antivirus να κάνεις update τα definitions να έχεις firewall επιπλέον του λειτουργικού, anti-spyware, anti-trojan κλπ. κλπ.


Γιατι να τα αλλαξεις ολα αυτα σε λιγοτερο απο 1-2 χρονια; Απντειτ τσεκ κανουν μονα τους...

QUOTE
6. Δεν νομίζω να τα πιστεύεις αυτά που λες για την αναβάθμιση....εγώ πριν 2 χρόνια έδωσα ~1000 ευρώ για αναβάθμιση (και όταν λέω αναβάθμιση εννοώ CPU, Μητρική, Κάρτα Γραφικών και ΡΑΜ ούτε οθόνες ούτε κουτιά ούτε τίποτα) και α) Τα Vista σέρνονται, β) Τα νέα παιχνίδια δεν μπορώ να τα παίξω (όχι ότι καίγομαι αλλά είναι γεγονός) επομένως αν και γι'αυτό που τον χρησιμοποιώ εγώ δεν χρειάζομαι αναβάθμιση (πέρα από λίγη ΡΑΜ ακόμα ίσως) κάποιος που θα έχει δώσει τόσα λεφτά θα περίμενε να μπορεί να δουλέψει για κάποια χρόνια στο ίδιο μηχάνημα. Στο MAC είχα Tiger και χωρίς καμία αναβάθμιση έβαλα Leopard...και το μηχάνημα ήταν αισθητά πιο γρήγορο με το νέο λειτουργικό...


Ωπα ρε φιλε! 1000Ε; Καλα τι εβαλες; wacko.gif
Εγω εφτιαξα καινουριο πισι και μου βγηκε κατω απο 1100Ε, ενω θα μπορουσε να βγει πολυ λιγοτερα αν δεν εβαζα τοσο ακριβο case.
α)Μπορεις να ερθεις εδω να δεις ποσο σερνονται στα 1920χ... με aero ενεργοποιημενο...
β) -

QUOTE
Όπως σου ξαναείπα όμως...είναι ανάλογα τι απαιτήσεις έχει κάποιος από το μηχάνημά του...Για μένα τα mac είναι καλύτερα γι'αυτό που τα χρησιμοποιώ... για κάποιον άλλο μπορεί να είναι εντελώς άχρηστα... έτσι πάει. wink.gif


Συμφωνουμε.
beiman123
Δε θα σχολιάσω τα Mac διότι δεν τα έχω δοκιμάσει...πάντως με την πρώτη ευκαιρία και αν είχε τα λεφτά θα έκανα ένα πείραμα...
Τώρα για το adsl...πρώτα απόλα,δε νομίζω ότι αξίζει ο Azureus...μtorrent ownz!!!Ελαφρύ και κάνει τα πάντα...
Για το speed ειδικά όσοι βρίσκεστε εκτός Αθηνών θεωρητικά έπρεπε να πιάνετε περισσότερο...κάντε port forward και οι πιο ψαγμένοι παίξτε με τον κατανεμητή...
Pierce
μια ερωτηση. το msn messenger ,σας λειτουργει κανονικα αυτη τη στιγμη;
PanosIlio
Ναι
Pierce
οκ, thanx. smile.gif
Alexmei
εμένα όχι την τελευτάια ώρα....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.