Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η Γωνιά του Υπολογιστή
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
kostasvc15
Ξερετε κανενα προγραμμα για να κατεβασω απο το ιντερνετ ωστε να μπορω να βγαζω φωτογραφιες απο την καμερα του υπολογιστη μου;
sihainas
Γιατί χρειάζεται πρόγραμμα; Τι κάμερα έχεις;
kostasvc15
QUOTE(sihainas @ May 13 2007, 10:25 AM) *
Γιατί χρειάζεται πρόγραμμα; Τι κάμερα έχεις;

Μερικες χρειαζονται...
Clip tech ειναι η μαρκα.
Flash
Ετοιμάζομαι να πάρω laptop το οποίω θα χρειαστώ για τις μεταπτυχιακές σπουδές μου στο εξωτερικό. Πέρα από διαδίκτυο και διάφορες εφαρμογές δε θα το χρησιμοποιώ για κάτι άλλο συνεπώς με ενδιαφέρει αξιοπιστία και χαμηλή τιμή και όχι ποιότητα και επιδόσεις.

Ακούω προτάσεις από τους πιο ψαγμένους από εμένα συμφορουμίτες.
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(Flash @ May 21 2007, 07:34 PM) *
Ετοιμάζομαι να πάρω laptop το οποίω θα χρειαστώ για τις μεταπτυχιακές σπουδές μου στο εξωτερικό. Πέρα από διαδίκτυο και διάφορες εφαρμογές δε θα το χρησιμοποιώ για κάτι άλλο συνεπώς με ενδιαφέρει αξιοπιστία και χαμηλή τιμή και όχι ποιότητα και επιδόσεις.

Ακούω προτάσεις από τους πιο ψαγμένους από εμένα συμφορουμίτες.


Αν πάρεις τώρα φθηνό laptop κατά τη γνώμη μου θα το μετανιώσεις πριν περάσει πολύς καιρός. Δεν ξέρεις πόσο βαριά προγράμματα μπορεί να χρειαστεί να τρέξεις κτλ και συν τοις άλλοις αν σου ζεσταίνεται με το παραμικρό (βλέπε fujitsu siemens, turbox κτλ) θα το μετανιώσεις ακόμα γρηγορότερα. Αν θέλεις κατι σχετικά φθηνό για την ποιότητά του θα έλεγα να δεις για κανένα hp. Αλλιώς Sony Vaio που έχω και είμαι τρομερά ευχαριστημένος. Αλλά από ότι λες δε θέλεις να διαθέσεις πολλά χρήματα. Θα σου έλεγα κάτι σε HP, για να μην τηγανίζεις ψάρια πάνω στο laptop μετά από 2 ώρες δουλειάς!! smile.gif
sihainas
κατα σειρά προτίμησης

1. Apple
.
.
.
.
.
.

.
.
.
.
.
.
.
.
2. Ibm,HP,Toshiba
3. Vaio - Κυρίως λόγω τίμής όχι για κανέναν άλλο λόγο...
Air Kef
Στον Φουτζίτσου-Ζιμενς μπορει να ψήνεις αυγά μετά απο 2 ώρες δουλειά(ή και λιγότερο) αλλα ξερω πως ειναι αξιόπιστοι.

ΗΡ θα στον προτεινα κι εγώ.

Επίσης 2 φιλοι εχουν Ασους και ειναι ευχαριστημενοι.
morfi
QUOTE(Flash @ May 21 2007, 10:34 PM) *
Ετοιμάζομαι να πάρω laptop το οποίω θα χρειαστώ για τις μεταπτυχιακές σπουδές μου στο εξωτερικό. Πέρα από διαδίκτυο και διάφορες εφαρμογές δε θα το χρησιμοποιώ για κάτι άλλο συνεπώς με ενδιαφέρει αξιοπιστία και χαμηλή τιμή και όχι ποιότητα και επιδόσεις.

Ακούω προτάσεις από τους πιο ψαγμένους από εμένα συμφορουμίτες.

Ο Νίκος σήμερα δεν ήταν άρρωστος αλλά το έπαιξε για να μην πάει σχολείο !
Η Μαρία δεν είναι (πλέον) παρθένα !
Τον Βασίλη τον κοροιδεύουν όλα τα παιδιά !

Προτάσει δεν είπες να κάνουμε ? 69.gif banana.gif 24.gif
Gravedigger
QUOTE(morfi @ May 21 2007, 09:40 PM) *
Ο Νίκος σήμερα δεν ήταν άρρωστος αλλά το έπαιξε για να μην πάει σχολείο !
Η Μαρία δεν είναι (πλέον) παρθένα !
Τον Βασίλη τον κοροιδεύουν όλα τα παιδιά !

Προτάσει δεν είπες να κάνουμε ? 69.gif banana.gif 24.gif

smiley.gif hammer.gif 24.gif 24.gif 24.gif
soz
Sony Vaio στα 950 ευρώ.Θα σε βολέψει για τα απαραίτητα κ μόνο.
Das Kapital
Ρε παιδια εχω απελπιστει απο χθες το βραδυ,ολο τυχαια οταν πηγα να ανοιξω μια σελιδα μου την εβγαλε οπως ειναι παρακατω και εχω προβλημα γιατι ξοδευω παρα πολυ χρονο προσπαθωντας να διαβασω τοπικ με πολλα ποστ

Μηπως ξερετε τι φταιει? Εχω κανει κατι εγω λαθος?

dizzy_fingers
Μικρό πρόβλημα με τα cookies.

Όπως βλέπεις το topic, πήγαινε πάνω δεξιά στο κουτί που γράφει "Options" κι από εκεί διάλεξε από τα display modes το standard.
NBAer
QUOTE(lebron15 @ May 24 2007, 10:47 AM) *
Ρε παιδια εχω απελπιστει απο χθες το βραδυ,ολο τυχαια οταν πηγα να ανοιξω μια σελιδα μου την εβγαλε οπως ειναι παρακατω και εχω προβλημα γιατι ξοδευω παρα πολυ χρονο προσπαθωντας να διαβασω τοπικ με πολλα ποστ

Μηπως ξερετε τι φταιει? Εχω κανει κατι εγω λαθος?


Στην 3η πορτοκαλι μπαρα, που λεει "Η Γωνιά του Υπολογιστή" στο παρον θεμα, εχει μια επιλογη: OPTIONS.

Πατα εκει. Εκει εχει τις επιλογες των: DISPLAY MODES.
Προφανως το εχεις βαλει(κατα λαθος?) στο OUTLINE.
Επελεξε το STANDARD ή δοκιμασε και το LINEAR+ αν θες και το προβλημα σου θα διορθωθει....
dizzy_fingers
Αυτή είναι καθοδήγηση 77.gif! biggrin.gif
Pierce
need help.
σαν σωστος πειρατης πηγα να κατεβασω ενα τραγουδι. ωστοσο απο οτι φαινεται κατι ασχημο τρεχει με αυτο το file διοτι ουτε παιζει, αλλα ουτε μπορει να διαγραφει. (με κανεναν τροπο). ωστοσο τοσο το νορτον οσο και το ad aware δεν βρισκουν τιποτα το ''περιεργο''. ουτε το path του μπορω να αλλαξω ουτε καν rename!. any ideas πως να ξεφορτωθω το συγκεκριμενο αρχειο;

edit: το ξεφορτωθηκα. βεβαια ηταν λιγο ασχημη λυση του στιλ''ποναει χερι κοψει χερι'' καθως πεταξα ολο τον φακελο (χωρις τα υπολοιπα αρχεια προφανως tongue.gif )
Pierce
ερωτηση. ξερει κανεις κανα καλο p2p ή καποιο αλλο τροπο για να κατεβασω το midtown madness 2 ;
dizzy_fingers
Δεν έχω ιδέα...αλλά αν θέλεις να μην ανησυχείς πια για ιούς βάλε linux tongue.gif.

Από τότε που έβαλα (πριν μερικές μέρες που μιλάγαμε στο msn) βρήκα την υγεία μου.
Δε βρήκα κάτι το εντυπωσιακά διαφορετικό, αλλά πλέον μπορώ να ανοίγω 843287423 εφαρμογές χωρίς να μου κολλάει (κάτι που μου έσπαζε τα νεύρα στα windows όποτε καθόμουν να φτιάξω μία σελίδα ανοίγοντας μόνο 3 προγράμματα) ενώ η ανησυχία για τους ιούς είναι παρελθόν.
Μπορώ δηλαδή να πειραματίζομαι με παράνομα αρχεία χωρίς να κολλάω τίποτα.
sihainas
Η ακόμα καλύτερα μπορείς να πάρεις mac tongue.gif anyway το μόνο p2p που χρησιμοποιώ εγώ είναι το dc++... λογικά εκεί όλο και κάποιος θα το'χει...

Αλλά δεν θα στο πρότεινα γιατί τώρα με την ip σου καταγεγραμμένη στο site μπορεί άνετα ο dizzy να σε καταδώσει και να σε πάνε μεσα tongue.gif
xsot
QUOTE(pierce21 @ Aug 13 2007, 14:15 ) *
ερωτηση. ξερει κανεις κανα καλο p2p ή καποιο αλλο τροπο για να κατεβασω το midtown madness 2 ;



http://www.lphant.com/downloads_eng.php
NBAer
QUOTE(pierce21 @ Aug 13 2007, 14:15 ) *
ερωτηση. ξερει κανεις κανα καλο p2p ή καποιο αλλο τροπο για να κατεβασω το midtown madness 2 ;


Σου εστειλα ΠΜ. Ελπιζω να το πηρες ε.....?
hagi
QUOTE(Flash @ May 21 2007, 20:41 ) *
Ετοιμάζομαι να πάρω laptop το οποίω θα χρειαστώ για τις μεταπτυχιακές σπουδές μου στο εξωτερικό. Πέρα από διαδίκτυο και διάφορες εφαρμογές δε θα το χρησιμοποιώ για κάτι άλλο συνεπώς με ενδιαφέρει αξιοπιστία και χαμηλή τιμή και όχι ποιότητα και επιδόσεις.

Ακούω προτάσεις από τους πιο ψαγμένους από εμένα συμφορουμίτες.


Κοίταξε..Ανάλογα πάντα τί θέλεις να κάνεις εξαρτάται και το πόσα χρήματα θα διαθέσεις.Αν το θέλεις μόνο για απλές εφαρμογές τύπου Office και internet τότε σίγουρα δεν χρειάζεται κάτι ακριβό.Τώρα οι μάρκες όλες είναι καλές αλλά εξαρτάται πόσο τυχερός θα είσαι αλλά και πόσο καλά θα το χειρίζεσαι.
Αυτό που μπορώ εγω να σου πω είναι ότι αν πάρεις φορητό θα πρέπει να προσέξεις την εγγύησή του.Είναι πολύ σημαντικό να έχεις 3 χρόνια εγγύηση παρά ένα.Καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις συν 2 χρόνια εγγύηση.
Επίσης ένα σημαντικό κομμάτι είναι και το service.Γιατί έχεις την εγγύηση αλλά αν είναι το service χάλια τότε θα έχεις πρόβλημα.
Αν θέλεις περισσότερα μπορώ να σου πω αν θέλεις και με pm.Μην κάνουμε και διαφήμιση της δουλειά μας. tongue.gif
Pierce
thanx ολους για τις απαντησεις σας biggrin.gif
Xaroumenos loukoumas
@Flash: Εγώ θα πρότεινα να πάρεις κάτι λίγο ακριβό, ώστε να το έχεις για καιρό. Δεν αξίζει να είσαι σε ένα μηχάνημα που θα σε δυσκολεύει και κάποια στιγμή θα το πετάξεις γιατί δεν θα το αντέχεις άλλο σε 2-3 χρόνια. Αποψή μου φυσίκά!! Εγώ έχω ένα VAIO Και είμαι υπερευχαριστημένος. Βασικά έχει την καλύτερη οθόνη της αγοράς (αν εξαιρέσεις φυσικά τους Qosmio, οι οποίοι είναι όμως σε άλλο επίπεδο τιμής - απλησίαστο για μένα). Η οθόνη είναι άπειρα σημαντική αν κάθεσαι πολλές ώρες στο λαπτοπ. Επίσης να δεις να μη ζεσταίνεται πολύ (άρα μην πάρεις fujitsu-siemens tongue.gif )

@dizzy: Ποια διανομή έβαλες αν επιτρέπεται;
NBAer
QUOTE(sihainas @ Aug 13 2007, 14:37 ) *
Η ακόμα καλύτερα μπορείς να πάρεις mac tongue.gif


Λαθος. biggrin.gif
Συμφωνα με προσφατη ερευνα αλλα και την γνωμη καποιου κορυφαιου δια των θεματων αυτων, που δεν θυμαμαι ποιος ηταν, η τελευταια εκδοση για Mac λειτουργικο συστημα(δεν ξερω πως τα λετε αυτα Mac OS X or whatever) ειναι πιο ευπροσβλητη απο τα Windows Vista (οχι τα XP ομως) οσον αφορα σε κακοβουλες επιθεσεις υιων, σκουλικιων,trojan κλπ......

Οσο για το Linux πραγματι αυτη τη στιγμη ειναι το πιο ασφαλες, αν και εχει και αυτο ενα πληθος απο απειλες υιων, σκουλικιων,trojan κλπ, ΑΛΛΑ εκφραζονται φοβοι, βασικα στο αρθρο που ειχα διαβασει ηταν σιγουροι, οτι απο εδω και στο εξης το Linux θα δεχτει μεγαλη επιθεση ως προς τους υιους,trojan, κλπ και αυτο διοτι η δημοτικότητά του αυξανεται ταχεως....
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(NBAer @ Aug 13 2007, 13:37 ) *
Οσο για το Linux πραγματι αυτη τη στιγμη ειναι το πιο ασφαλες, αν και εχει και αυτο ενα πληθος απο απειλες υιων, σκουλικιων,trojan κλπ, ΑΛΛΑ εκφραζονται φοβοι, βασικα στο αρθρο που ειχα διαβασει ηταν σιγουροι, οτι απο εδω και στο εξης το Linux θα δεχτει μεγαλη επιθεση ως προς τους υιους,trojan, κλπ και αυτο διοτι η δημοτικότητά του αυξανεται ταχεως....


Τι μου ειπες τώρα.. sad.gif
sihainas
QUOTE(NBAer @ Aug 13 2007, 16:37 ) *
Λαθος. biggrin.gif
Συμφωνα με προσφατη ερευνα αλλα και την γνωμη καποιου κορυφαιου δια των θεματων αυτων, που δεν θυμαμαι ποιος ηταν, η τελευταια εκδοση για Mac λειτουργικο συστημα(δεν ξερω πως τα λετε αυτα Mac OS X or whatever) ειναι πιο ευπροσβλητη απο τα Windows Vista (οχι τα XP ομως) οσον αφορα σε κακοβουλες επιθεσεις υιων, σκουλικιων,trojan κλπ......



Αν εννοεί την τελευταία έκδοση δλδ το Leopard που είναι ακόμα σε beta έκδοση και η κανονική βγαίνει τον Οκτώβριο τότε ναι μπορεί να είχε ορισμένα κενα χωρίς να έχω ακούσει κάτι εγώ... αν εννοεί για τα Tiger που είναι και η τελευταία stable έκδοση...τότε κάνει λάθος... εγώ από το πάσχα που το πήρα είμαι χωρίς antivirus και μόνο με το firewall του λειτουργικού... και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα... wink.gif
NBAer
QUOTE(sihainas @ Aug 13 2007, 18:22 ) *
Αν εννοεί την τελευταία έκδοση δλδ το Leopard που είναι ακόμα σε beta έκδοση και η κανονική βγαίνει τον Οκτώβριο τότε ναι μπορεί να είχε ορισμένα κενα χωρίς να έχω ακούσει κάτι εγώ... αν εννοεί για τα Tiger που είναι και η τελευταία stable έκδοση...τότε κάνει λάθος... εγώ από το πάσχα που το πήρα είμαι χωρίς antivirus και μόνο με το firewall του λειτουργικού... και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα... wink.gif


Δεν ξερω ουτε για Leopard, ουτε για Tiger, ουτε για τιποτα. biggrin.gif
Εγω απλα ειπα τι διαβασα....
Και βεβαια ενα απλο δειγμα οπως πχ εσυ, δεν μπορει να δειξει τη γενικη κατασταση οποτε δεν κανει λαθος. smile.gif
Πχ εγω δεν εχω κολλησει ποτε υιο ή οτιδηποτε αλλο κακοβουλο στα Windows XP που χρησιμοποιω εδω και 2 χρονια, παροτι οπως ολοι ξερουμε τα Windows XP εχουν απειρα κακοβουλα προγραμματα που μπορει να κολλησουν. Ειμαι απλα ενα δειγμα που σαφως και ΔΕΝ δειχνει την γενικη κατασταση.....


Και BTW Pierce21:

Για να βρεις κατι οπως αυτο που ζητησες πας απλα στο www.google.gr και γραφεις:
"midtown madness 2" rapidshare -warez

Και πας πχ στο 1ο αποτελεσμα που σου εμφανιζει και πατας αντι για το κανονικο link το "Προσωρινά αποθηκευμένη" και εκει βλεπεις καποια λινκ..... biggrin.gif

Εγω τα λινκ που σου εδωσα στο ΠΜ δεν τα βρηκα ετσι, αλλα και αυτος ειναι ενας πολυ δυναμικος τροπος να βρισκεις λινκ.

Φυσικα:
-Οι παραπανω πληροφοριες ειναι απολυτα νομιμες καθως απλα δειχνουν καποιες δυνατοτητες του google και τιποτα παραπανω και παροτι οδηγουν σε παρανομο περιεχομενο, η αναγνωση και μονο αυτου του περιεχομενου δεν ειναι παρανομη. Και σαφως δεν πρεπει να χρησιμοποιησεις τα λινκ.
-Δεν πρεπει να κατεβαζεις αλλα και να χρησιμοποιεις ποτε παρανομα προγραμματα χωρις να τα αγορασεις. Δες τα λινκ μεν, αλλα μην τα κατεβασεις σε καμια περιπτωση και αν θες το προγραμμα αγορασε το.
dizzy_fingers
QUOTE
@dizzy: Ποια διανομή έβαλες αν επιτρέπεται;

Ubuntu 7.0.4. Την πήρα από το PC Magazine και ακολούθησα τα βήματα που περιγράφει στον οδηγό (ευτυχώς που είχε κι αυτό το αφιέρωμα γιατί αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να δοκιμάσω από μόνος μου).

Όσο περνάνε οι μέρες, τόσο εντυπωσιάζομαι από τις δυνατότητες του συστήματος.
Αυτή τη στιγμή που σας γράφω έχω ανοιγμένο τον Mozilla FF (με 2 tabs ανοιγμένα), κατεβάζω τα mail μου, ριπάρω μία ταινία στον σκληρό και κατεβάζω updates για κάτι προγράμματα.
Τα windows, στα μισά της πρότασης θα τα είχαν φτύσει...
NBAer
QUOTE(dizzy_fingers @ Aug 14 2007, 00:54 ) *
Ubuntu 7.0.4. Την πήρα από το PC Magazine και ακολούθησα τα βήματα που περιγράφει στον οδηγό (ευτυχώς που είχε κι αυτό το αφιέρωμα γιατί αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να δοκιμάσω από μόνος μου).


Ποιο PC Magazine? Του Ιουλιου ή αλλου μηνα? Το πουλανε ακομη?
Λεω να δοκιμασω..... rolleyes.gif


QUOTE
Όσο περνάνε οι μέρες, τόσο εντυπωσιάζομαι από τις δυνατότητες του συστήματος.
Αυτή τη στιγμή που σας γράφω έχω ανοιγμένο τον Mozilla FF (με 2 tabs ανοιγμένα), κατεβάζω τα mail μου, ριπάρω μία ταινία στον σκληρό και κατεβάζω updates για κάτι προγράμματα.
Τα windows, στα μισά της πρότασης θα τα είχαν φτύσει...


Τι συχνοτητα ειναι ο CPU σου και ποσο μνημη RΑΜ εχεις?
dizzy_fingers
Το τεύχος Αυγούστου είναι.
Κυκλοφορεί κανονικά στα περίπτερα.
Αν δεν το θέλεις για τα linux έχει ωραία προγραμματάκια για windows (κυρίως για σχεδιασμό 3D, γραφικών, για διαχείριση συστήματος κ.α.)

Το μηχάνημα τρέχει σε επεξεργαστή Intel Celeron 2.80 GHz και η RAM είναι 512 Μb, η κάρτα γραφικών είναι λίγο παλιά βέβαια NVIDIA GeForce4 Ti 4400.

Σημειώνω πως στα ΧΡ είχα κάνει φορμάτ πριν 1 μήνα και τρέχοντας τα Macromedia Fireworks+Dreamweaver, Opera, Winamp ταυτόχρονα, το μηχάνημα lagαρε εκνευριστικά.
Ειδικά όταν επεξεργαζόμουν πάνω από 2-3 αρχεία σε κάθε πρόγραμμα ήθελε κοντά στα 10" για να αλλάξει μόνο από tab σε tab.
NBAer
QUOTE(dizzy_fingers @ Aug 14 2007, 01:10 ) *
Το τεύχος Αυγούστου είναι.
Κυκλοφορεί κανονικά στα περίπτερα.
Αν δεν το θέλεις για τα linux έχει ωραία προγραμματάκια για windows (κυρίως για σχεδιασμό 3D, γραφικών, για διαχείριση συστήματος κ.α.)


OK thanks!
Για το linux το θελω, τα αλλα δεν τα χρειαζομαι(i have them all biggrin.gif ).


QUOTE
Το μηχάνημα τρέχει σε επεξεργαστή Intel Celeron 2.80 GHz και η RAM είναι 512 Μb, η κάρτα γραφικών είναι λίγο παλιά βέβαια NVIDIA GeForce4 Ti 4400.


Celeron 2.80 GHz hmmm....
Για τις εργασιες που κανεις εσυ τα Windows XP θελουν τουλαχιστον 1 GB ή περισσοτερο.
Ο Celeron 2.8 βεβαια ειναι αρκετα προιστορικος. biggrin.gif
Τωρα αφου τα GNU/Linux τα τρεχουν ολα αυτα καλυτερα απο τα Windows οπως λες, τοτε αυτο ειναι καλο για σενα. cool.gif



QUOTE
Σημειώνω πως στα ΧΡ είχα κάνει φορμάτ πριν 1 μήνα και τρέχοντας τα Macromedia Fireworks+Dreamweaver, Opera, Winamp ταυτόχρονα, το μηχάνημα lagαρε εκνευριστικά.
Ειδικά όταν επεξεργαζόμουν πάνω από 2-3 αρχεία σε κάθε πρόγραμμα ήθελε κοντά στα 10" για να αλλάξει μόνο από tab σε tab.


Αληθεια? blink.gif Tοσο χαλια?
Εχω να δω lag απο την εποχη που ειχα Pentium-4 1500 MHz. Συμβαινει και σε Celeron 2.8 GHz? ohmy.gif

Παντως με εναν Intel Core 2 QUAD, QX 6850, 3 GHz, μια Nvidia Geforce 9800 GTX και 4 GB DDR3 μνημης καθαριζεις και εισαι κορυφαιος. Αντε να ερθει ο Νοεμβριος!!!!!!! banana.gif banana.gif
sihainas
QUOTE(NBAer @ Aug 14 2007, 00:25 ) *
Δεν ξερω ουτε για Leopard, ουτε για Tiger, ουτε για τιποτα. biggrin.gif
Εγω απλα ειπα τι διαβασα....
Και βεβαια ενα απλο δειγμα οπως πχ εσυ, δεν μπορει να δειξει τη γενικη κατασταση οποτε δεν κανει λαθος. smile.gif
Πχ εγω δεν εχω κολλησει ποτε υιο ή οτιδηποτε αλλο κακοβουλο στα Windows XP που χρησιμοποιω εδω και 2 χρονια, παροτι οπως ολοι ξερουμε τα Windows XP εχουν απειρα κακοβουλα προγραμματα που μπορει να κολλησουν. Ειμαι απλα ενα δειγμα που σαφως και ΔΕΝ δειχνει την γενικη κατασταση.....


Οπωσδίποτε αλλά...πολύ μικρό ποσοστό mac users χρησιμοποιούν antivirus γιατί πολύ απλά είναι τέτοια η δομή του λειτουργικού που δεν επιτρέπει ιούς και άλλα καλούδια να περάσουν... αν κάνεις ένα research θα το διαπιστώσεις...anyway είμαι λίγο off topic οπότε ας πω κι εγώ κάτι για το linux... αν και δεν το θεωρώ και πολύ λειτουργικό για λειτουργικο blink.gif

Λοιπόν... το καλό με το ubuntu είναι ότι έχει πολύ ισχυρή κοινότητα και φυσικά έχει και αυτό το site http://ubuntuguide.org/ όπου πραγματικά έχει τα πάντα ρίχτου μια ματιά αν δεν το έχεις κάνει ήδη...

Τέλος πάντων κι εγώ πριν πάρω mac θεωρούσα το linux ως το καλύτερο λειτουργικό... τώρα όμως κατάλαβα ότι δεν είναι καθόλου λειτουργικό ένα λειτουργικό που απλά για να παίξεις ένα mp3 πρέπει να ξέρεις unix... ή για να κάνεις install ένα πρόγραμμα...
dizzy_fingers
Είσαι άδικος (αν και έχω διαβάσει τις περιπέτειές σου στο webz biggrin.gif).

Μιλώντας πάντα για τη συγκεκριμένη διανομή, καθώς δεν έχω δοκιμάσει άλλες, όλες οι διαδικασίες (μόλις ξεπεράσεις το αρχικό σοκ της διαφορετικότητας) είναι πολύ πιο εύκολες και ξεκάθαρες από τα windows.

Από την εγκατάσταση των προγραμμάτων, όπου στο Synaptic Package Manager όπου εγκαθιστάς ότι προγράμματα θέλεις μοναχά με το τικάρισμα ενός κουτιού (χωρίς installer κλπ)....
Σημ: Τα "sudo apt-get update" και τα λοιπά κουλά δουλεύου ούτως ή άλλως αν κάποιος προτιμάει να δουλεύει μέσω terminal, αλλά όπως είπα στο ubuntu έχει αυτοματοποιηθεί αρκετά η διαδικασία ώστε να μη χρειάζεται να χρησιμοποιείς την κονσόλα για την εγκατάσταση των πιο διάσημων και απλών προγραμμάτων.

...μέχρι την αναπαραγωγή των mp3, μέσω ενός από τα καλύτερα προγράμματα που υπάρχουν αυτή τη στιγμή για αυτή τη δουλειά σε οποιαδήποτε πλατφόρμα, το Amarok, όπου με το πάτημα ενός κουμπιού σου τακτοποιεί ότι mp3 υπάρχουν στον σκληρό σου, σε φακέλους αλφαβητικά ταξινομημένους (βάσει των ID tags) βάσει artist-album κλπ.
Xaroumenos loukoumas
@Dizzy: το ubuntu είναι κορυφή για αρχή, ειδικά αν το πειράξεις λίγο για να απενεργοποιήσεις τα περιττά services πετάει wink.gif. Μετά βέβαια σίγουρα θα δοκιμάσεις και άλλες διανομές, αλλά για αρχή το ubuntu είναι πολύ καλό, κυρίως λόγω του απίστευτου package management που έχει, και της πληθώρας των πακέτων που είναι διαθέσιμα (λόγω του Debian φυσικά).

@Sihainas: Είσαι λιγάκι υπερβολικός (αναφέρομαι στα mp3 που είπες). Αυτή τη στιγμή το Amarok που είπε ο Dizzy πρέπει να είναι το καλύτερο πρόγραμμα αναπαραγωγής μουσικής ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος. Επίσης η εγκατάσταση έχει βελτιωθεί πάρα πολύ όπως και η χρηστικότητα. Ακόμα και η αδελφή μου που δεν ξέρει τίποτα απο υπολογιστές ούτε έχει κάποια ιδιαίτερη σχέση, σε λίνουξ μπαίνει για να κάνει ότι θέλει να κάνει πλέον (ιντερνετ και μουσική), αφού είναι πολύ καλύτερο στην αναπαραγωγή μουσικής (Amarok) και πιο ασφαλές (αυτό της το εχω πει εγώ βέβαια, άσχετο). Τελος πάντων έχουν απλουστευτεί τα πράγματα. Εγώ πλέον μπαίνω σε windows μόνο για ms office 2007 ( 77.gif )
sihainas
QUOTE(dizzy_fingers @ Aug 14 2007, 02:16 ) *
Είσαι άδικος (αν και έχω διαβάσει τις περιπέτειές σου στο webz biggrin.gif ).
Μιλώντας πάντα για τη συγκεκριμένη διανομή, καθώς δεν έχω δοκιμάσει άλλες, όλες οι διαδικασίες (μόλις ξεπεράσεις το αρχικό σοκ της διαφορετικότητας) είναι πολύ πιο εύκολες και ξεκάθαρες από τα windows.

Από την εγκατάσταση των προγραμμάτων, όπου στο Synaptic Package Manager όπου εγκαθιστάς ότι προγράμματα θέλεις μοναχά με το τικάρισμα ενός κουτιού (χωρίς installer κλπ)....


Λίγο πολύπλοκο μου ακούγεται...βλέπεις έχω συνηθίσει στο MacOS όπου κατεβάζεις το πρόγραμμα που θές...πατάς διπλό κλικ επάνω...και μάντεψε...ανοίγει το πρόγραμμα... oh yeah... ούτε installers ούτε Synaptic Package Manager tongue.gif

QUOTE(dizzy_fingers @ Aug 14 2007, 02:16 ) *
Σημ: Τα "sudo apt-get update" και τα λοιπά κουλά δουλεύου ούτως ή άλλως αν κάποιος προτιμάει να δουλεύει μέσω terminal, αλλά όπως είπα στο ubuntu έχει αυτοματοποιηθεί αρκετά η διαδικασία ώστε να μη χρειάζεται να χρησιμοποιείς την κονσόλα για την εγκατάσταση των πιο διάσημων και απλών προγραμμάτων.


χμ... μάλλον έχω καιρό να βάλω λινουξ...ίσως να τα δοκιμάσω πάλι...


QUOTE(dizzy_fingers @ Aug 14 2007, 02:16 ) *
...μέχρι την αναπαραγωγή των mp3, μέσω ενός από τα καλύτερα προγράμματα που υπάρχουν αυτή τη στιγμή για αυτή τη δουλειά σε οποιαδήποτε πλατφόρμα, το Amarok, όπου με το πάτημα ενός κουμπιού σου τακτοποιεί ότι mp3 υπάρχουν στον σκληρό σου, σε φακέλους αλφαβητικά ταξινομημένους (βάσει των ID tags) βάσει artist-album κλπ.


QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Aug 14 2007, 11:50 ) *
@Sihainas: Είσαι λιγάκι υπερβολικός (αναφέρομαι στα mp3 που είπες). Αυτή τη στιγμή το Amarok που είπε ο Dizzy πρέπει να είναι το καλύτερο πρόγραμμα αναπαραγωγής μουσικής ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος. Επίσης η εγκατάσταση έχει βελτιωθεί πάρα πολύ όπως και η χρηστικότητα. Ακόμα και η αδελφή μου που δεν ξέρει τίποτα απο υπολογιστές ούτε έχει κάποια ιδιαίτερη σχέση, σε λίνουξ μπαίνει για να κάνει ότι θέλει να κάνει πλέον (ιντερνετ και μουσική), αφού είναι πολύ καλύτερο στην αναπαραγωγή μουσικής (Amarok) και πιο ασφαλές (αυτό της το εχω πει εγώ βέβαια, άσχετο). Τελος πάντων έχουν απλουστευτεί τα πράγματα. Εγώ πλέον μπαίνω σε windows μόνο για ms office 2007 ( 77.gif )


Αν και δεν το ξέρω το amarok εγώ προτιμώ το VLC που η έκδοση για MacOS είναι Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Η. Είναι ο μόνος media player που χρησιμοποιώ στο mac καθώς παίζει τα πάντα...

ps. Όντως το office 2007 είναι φοβερό άντε να βγει το 2008 για mac να φύγω τελείως από windows...γιατί το 2004 που είναι και η τελευταία έκδοση για mac δεν είναι και τόσο καλό... καθώς δεν είναι universal binary... Το 2008 όμως θα είναι...
sihainas
Έβαλα κι εγώ τελικά τα ubuntu και παραδόξως δεν αντιμετώπισα ούτε ένα πρόβλημα... και το dual boot έγινε αυτόματα και το δικτυο βρήκε κανονικά και όλα μια χαρά... εκτώς βεβαίως από το ότι ο amarok...τα Ελληνικά tags τα δείχνει...αλαμπουρνέζικα... και δυστυχώς δεν την ξέρω αυτή τη γλώσσα tongue.gif


ps. επίσης χάλασε πάλι ο rich text editor του bf...εκεί που είχε αρχίσει να μου δουλεύει κανονικά με firefox...τώρα πάλι δεν δουλεύει...ούτε στο linux ούτε στο MacOS στα vista δεν έχω μπει ακόμα...
Air Kef
Εχω βολευτει παρα πολυ με τα xp ρε γμτ,και με τον καινουριο Η/Υ δν εχω κανενα προβλημα ακομα και με 10 παραθυρα ανοικτα την ιδια ωρα..Εχω ψηθει παρα πολυ με Linux ομως ρε γμτ (στη σχολη μου υπαρχει ακομα και Linux Team απο φοιτητες που πρωωθουν τo ΟS με πολλους τροπους) και μαλλον θα δοκιμασω απο....εξεταστικη και μετά..
dizzy_fingers
QUOTE(Air Kef @ Aug 22 2007, 18:50 ) *
δν εχω κανενα προβλημα ακομα και με 10 παραθυρα ανοικτα την ιδια ωρα..

Αν πέρα από αυτό, έχεις κάποιο ισχυρό antivirus και δε σε απασχολούν οι ιοί, τότε δεν έχεις λόγο να βάλεις linux wink.gif.

Αν πάλι, δεις κάποια στιγμή πως το μηχάνημα δεν τραβάει άλλο και οι ιοί σου επιτίθενται από παντού....σε περιμένουμε με ανοιχτές τις αγκάλες tongue.gif biggrin.gif.

Σήμερα εγκατέστησα και το Fireworks8 στα linux μέσω Wine (emulator για εφαρμογές που τρέχουν σε windows) και πλέον δε με σταματά τίποτα!!!!!!!!!!
Ότι είχα στα XΡ, το έχω μεταφέρει πια στο ubuntu biggrin.gif.



Sihainas, την ασυμβατότητα του amarok με τα ελληνικά, googlαρέ την, θα βρεις κάποια λύση κάπου σίγουρα.
Ωστόσο, ποιός πανέξυπνος βάζει ελληνικά tags στα τραγούδια? 40.gif
Επίσης, για τον rte, μπες στα "Board Settings" και παίξε με τις τελευταίες ρυθμίσεις. wink.gif
sihainas
Συνήθως δεν τα πειράζω τα tags αλλά όταν τα πειράξω προτιμώ να βάλω Ελληνικά κυρίως λόγω του last.fm..

Όσο για τον rte έβαλα πάλι τον classic και δουλεύει μια χαρά wink.gif
soz
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί παλαιότερα,αλλά το οτι το linux δεν έχει προβλήματα με ιούς οφείλεται κατά 99% στο οτι δεν κάθεται κανείς να φτιάξει κάποιον για αυτό επειδή το γουστάρει η hardcore κοινωνία και δεν το πολεμάει.

Ενω για τα windows υπάρχει ολόκληρη επιχείρηση παραγωγής ιών tongue.gif

Εγω θα σας έλεγα να πάρετε apple με να γουστάρετε (Mac Os X rocks).

Η νέα εποχή παιδιά έχει σχήμα μήλου (θα το δείτε πολύ σύντομα biggrin.gif ).
sihainas
QUOTE(soz @ Aug 23 2007, 09:00 ) *
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί παλαιότερα,αλλά το οτι το linux δεν έχει προβλήματα με ιούς οφείλεται κατά 99% στο οτι δεν κάθεται κανείς να φτιάξει κάποιον για αυτό επειδή το γουστάρει η hardcore κοινωνία και δεν το πολεμάει.



Το έχω ξανακούσει αυτό αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει και τόσο...απλά όπως και στο MacOS έτσι και στο Linux που είναι και τα δύο unix based δεν μπορούν να τα προσβάλουν εύκολα με ιό καθώς ο χρήστης έχει τον απόλυτο έλεγχο πάνω στο λειτουργικό και ότι και να γίνει πρέπει πρώτα να δώσει την έγκρισή του...


QUOTE(soz @ Aug 23 2007, 09:00 ) *
Εγω θα σας έλεγα να πάρετε apple με να γουστάρετε (Mac Os X rocks).

Η νέα εποχή παιδιά έχει σχήμα μήλου (θα το δείτε πολύ σύντομα biggrin.gif ).



Εγώ τους τα λέω αλλά δεν ακούνε αφεντικό... MacOS X RULEZ, ROCKS, KICKS ASS ή ότι άλλο θέλετε tongue.gif
soz
Nαι ρε συ δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ windows και λοιπών λειτουργικών στο θέμα του ελέγχου και της ύπαρξης τρυπών.

Αλλά όσο να ναι κάτι θα έβρισκαν να χτυπήσουν αν έψαχναν με τον ίδιο ζήλο κενά και σε διάφορες διανομές του linux.Τέσπα,πιθανώς να μείνουμε και με την απορία αφού όπως είπαμε ανατέλλει νέα εποχή biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Pantel
λειτουργικό MAC μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σε Pc και όχι απαραίτητα σε apple computer? kana link gia more info?
sihainas
Νόμιμα όχι δεν μπορείς... αν είσαι τυχερός όμως και έχεις hadrware συμβατό με κάποια από τις σπασμένες εκδόσεις που έχουν βγει τότε ναι μπορείς... κοίτα εδώ για περισότερες πληροφορίες http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page


Και στο google ψάξε για mac os x x86 θα βρεις πολλά πράγματα...
NBAer
QUOTE(soz @ Aug 23 2007, 09:00 ) *
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί παλαιότερα,αλλά το οτι το linux δεν έχει προβλήματα με ιούς οφείλεται κατά 99% στο οτι δεν κάθεται κανείς να φτιάξει κάποιον για αυτό επειδή το γουστάρει η hardcore κοινωνία και δεν το πολεμάει.


Οχι! Οχι, οχι, οχι, οχι.... biggrin.gif
Δεν ειναι για αυτον τον λογο.
Ο λογος στον οποιο οφειλεται κατα 99.9999% το οτι δεν υπαρχουν τοσα κακοβουλα προγραμματα για Linux και MacOS, ενω υπαρχουν για Windows XP/NT/ME/98/95 ειναι λογο της δημοτικοτητας των τελευταιων.
Οταν το 88% των χρηστων παγκοσμιως χρησιμοποιουν Windows και μολις το 3.5% Linux και το 4% Mac τοτε εχεις και τον λογο για τον οποιο ενδιαφερονται να φτιαχνουν ιους για Windows σχεδον αποκλειστικα....


QUOTE
Η νέα εποχή παιδιά έχει σχήμα μήλου (θα το δείτε πολύ σύντομα biggrin.gif ).


Αυτο το ακουω απο το 2002... wink.gif
Απο περυσι τον Ιουλιο εως φετος τα Mac εχουν σημειωσει ανοδο 0.4 %. Ψιχουλα....
Το ιδιο εχουν σημειωσει και τα Windows πρεπει να σημειωθει, ενω το Linux επεσε ελαφρα (0.2%)....


QUOTE(sihainas @ Aug 23 2007, 12:09 ) *
Το έχω ξανακούσει αυτό αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει και τόσο...απλά όπως και στο MacOS έτσι και στο Linux που είναι και τα δύο unix based δεν μπορούν να τα προσβάλουν εύκολα με ιό καθώς ο χρήστης έχει τον απόλυτο έλεγχο πάνω στο λειτουργικό και ότι και να γίνει πρέπει πρώτα να δώσει την έγκρισή του...


ugly_tocktock.gif 24.gif 24.gif 24.gif
Αυτο ειναι αστειο και λαθος φυσικα! ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ θελουν μπορουν να το κανουν σε οποιοδηποτε συστημα.
Mac, Linux, Windows δεν εχει σημασια! Απλα τα Windows οπως προειπα ειναι κυριαρχα στην "αγορα" οποτε ασχολουνται κυριως με αυτα....

Πριν 2-3 χρονια η ΕΡΤ1 ειχε δειξει μια συνεντευξη απο εναν χακερ. Και του εκανε τετοιες ερωτησεις και ειχε γελασει με το οτι μερικοι κατασκευαστες λογισμικου υποσχονται πληρη ασφαλεια. Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα ειπε! Ειχε μαλιστα ισχυριστει οτι μπορουσε να μπει σε οποιαδηποτε σελιδα ηθελε και ειχε αναφερει των NASA, Google, και να αλλαξει το περιεχομενο της οποτε ηθελε. Επισης οτι μπορουσε να μπει σε οποιοδηποτε υπολογιστη χρηστη, οποιοδηποτε firewall και αλλη ασφαλεια και να ειχε και να τον κανει ο,τι θελει, απλα δεν το κανουν σε απλους χρηστες διοτι δεν υπαρχει καποιος λογος να το κανουν σε απλους χρηστες.....
Οταν τον ρωτησαν αν μπορουσε να μπει σε υπουργεια και να αποσπασει "ευαισθητες" πληροφοριες προσωπικων δεδομενων, γελασε και απεφυγε να απαντησει, αλλα τελικα ειπε οτι ειναι δυνατο να γινει απλα πρεπει να διαθεσεις πιο πολυ χρονο και να εισαι ετοιμος για καθε ενδεχομενο, αφου ειναι αρκετα πιθανο να εντοπιστεις.....


Εδω σε ενα "φιλο" μεσα απο forum που γνωριζω, ειπε αυτος στο forum οτι αγορασε ενα προιον, καποιοι το ειδαν αυτο, πηραν με καποιο τροπο την IP του(ισως εγινε και με αλλο τροπο αλλα αυτος ειναι ο πιο πιθανος), μπηκαν στον υπολογιστη του, εκλεψαν το serial number του προγραμματος και το δημοσιευσαν στο ιντερνετ.
Αυτος μολις του εγινε γνωστο οτι το ονομα του μαζι με το serial number του προγραμματος που του δωθηκε ειναι εκτεθειμενα στον καθενα μεσα απο crack-sites, αντιμετωπισε μεγαλο προβλημα με την εταιρια που αγορασε το προγραμμα αν και τελικα τους επεισε οτι ηταν θυμα νομιζω.....
soz
Nαι δίκιο έχεις για την δημοτικότητα.

Το νόημα είναι τέλοσπάντων οτι δεν ασχολείται ενεργά μεγάλος αριθμός απο hackers με την κατασκευή ιών και την εύρεση κ αξιοποίηση τρυπών σε linux (άσε που για τους περισσότερους είναι πιο εύκολο να αντιμετωπίσουν μια κακόβουλη επίθεση σε windows παρά να εγκαταστήσουν μια κάρτα δικτύου σε linux tongue.gif).

Η εποχή του μήλου ξεκίνησε με τα Ipod παλαιότερα και τώρα έρχεται η κυριαρχία με το Iphone (χαμός στο αμέρικα,θα τα δούμε και εδω σε κάμποσο καιρό). biggrin.gif

Στα home pc θέλει δουλειά πολύ για να ξεκολλήσει ο κόσμος απο πράγματα που θεωρεί αυτονόητα (microsoft).

Πάντως όλα σπάνε,αυτό είναι σίγουρο 100%.
dizzy_fingers
QUOTE(soz @ Aug 23 2007, 09:00 ) *
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί παλαιότερα,αλλά το οτι το linux δεν έχει προβλήματα με ιούς οφείλεται κατά 99% στο οτι δεν κάθεται κανείς να φτιάξει κάποιον για αυτό επειδή το γουστάρει η hardcore κοινωνία και δεν το πολεμάει.

Ενω για τα windows υπάρχει ολόκληρη επιχείρηση παραγωγής ιών tongue.gif

Εν μέρει είναι σωστό, αλλά ένας άλλος λόγος που το μεγαλύτερο ποσοστό των συνηθισμένων ιών δε μπορεί να βλάψει τα linux, είναι ο τρόπος με τον οποίο είναι δομημένα αυτά.

Γνωρίζετε πως αυτά λειτουργούν με ομάδες χρηστών, η κάθεμία εκ των οποίων έχει διαφορετικά permissions.

Τα permissions για να μπορείς να σβήσεις/κάνεις edit ή ακόμα και paste κάποιο αρχείο στο κρίσιμο filesystem, δε μπορεί ούτε ο ίδιος ο root να τα έχει. Επομένως, ότι σαβούρα και να κατεβάσεις, αν δε μπορεί να εγκατασταθεί ή να πειράξει κάτι από τα αρχεία του συστήματός σου, δεν πρόκειται να πάθεις καμία ζημιά wink.gif.

Είναι σαν να πετάς φωτοβολίδα σε ένα μέρος.
Αν είναι στη μέση του δάσους, οι συνέπειες είναι ολέθριες.
Αν είναι στη μέση του ωκεανού, τότε δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι smile.gif.
xsot
QUOTE(dizzy_fingers @ Aug 22 2007, 18:56 ) *
Αν πέρα από αυτό, έχεις κάποιο ισχυρό antivirus και δε σε απασχολούν οι ιοί, τότε δεν έχεις λόγο να βάλεις linux wink.gif.

Αν πάλι, δεις κάποια στιγμή πως το μηχάνημα δεν τραβάει άλλο και οι ιοί σου επιτίθενται από παντού....σε περιμένουμε με ανοιχτές τις αγκάλες tongue.gif biggrin.gif.

Σήμερα εγκατέστησα και το Fireworks8 στα linux μέσω Wine (emulator για εφαρμογές που τρέχουν σε windows) και πλέον δε με σταματά τίποτα!!!!!!!!!!
Ότι είχα στα XΡ, το έχω μεταφέρει πια στο ubuntu biggrin.gif.
Sihainas, την ασυμβατότητα του amarok με τα ελληνικά, googlαρέ την, θα βρεις κάποια λύση κάπου σίγουρα.
Ωστόσο, ποιός πανέξυπνος βάζει ελληνικά tags στα τραγούδια? 40.gif
Επίσης, για τον rte, μπες στα "Board Settings" και παίξε με τις τελευταίες ρυθμίσεις. wink.gif



Οσα προγραμματα εχω προσπαθησει να χρησιμοποιησω στα Linux που τρεχουν σε Windows (μεσω Wine) μου ζητανε .Net Frameworks.......Πως το κατεβαζω???Need Help!!!!!!
Xaroumenos loukoumas
Ποιο πρόγραμμα θέλεις να εγκαταστήσεις αν επιτρέπεται;
xsot
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Aug 29 2007, 14:18 ) *
Ποιο πρόγραμμα θέλεις να εγκαταστήσεις αν επιτρέπεται;


To WorldWind 1.4.......
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.