Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η Γωνιά του Υπολογιστή
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
Gravedigger
QUOTE(pierce21 @ Jun 10 2008, 16:59 ) *
μη βιαζεστε γιατι με το ψαξιμο εχω βρει πραγματα καθολου ενθαρρυντικα....
τα μεχρι προτινως ξεκλειδωτηρια ειναι αχρηστα πλεον, και η ενεργοποιηση θα γινεται αποκλειστικα σε καταστηματα, byebye ebay δλδ...

Μας ξενέρωσες τώρα εσύ... 68.gif 299$-16GB???Ε δεν γίνονται αυτά...Κάποιο τρόπο θα βρουν πάντως να το σπάσουν και αυτό.
Mamuwalde
μου εξηγεί κάποιος τι χρειάζεται να σπάσουνε ??? τι πράγμα δε θα παίζει δηλαδή?? blink.gif
Pierce
ειναι κλειδωμενο στο δικτυο της AT&T , οποτε οποια αλλη sim , απλα δεν θα την δεχεται...
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(pierce21 @ Jun 10 2008, 13:59 ) *
μη βιαζεστε γιατι με το ψαξιμο εχω βρει πραγματα καθολου ενθαρρυντικα....
τα μεχρι προτινως ξεκλειδωτηρια ειναι αχρηστα πλεον, και η ενεργοποιηση θα γινεται αποκλειστικα σε καταστηματα, byebye ebay δλδ...


ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΤΗΣ angry_red.gif
Mamuwalde
ακόμα κι αυτά που έρχονται ευρώπη ? και πως ξεκλειδώνονται κανονικά [νόμιμα] ??

γι'αυτό δε μου αρέσουν τα gadget . όλο περίεργα κόλπα έχουν και συνήθως χωρίς σοβαρή τεχνική υποστήριξη [στην ελλάδα]

ένας φίλος πήρε ένα palm top και παραγγείλαμε γραφίδα και ζελατίνα οθόνης από δίκτυο γιατί δεν έβρισκε στα μαγαζιά για το δικό του ... πάλι καλά που υπάρχει το paypal biggrin.gif
sihainas
Νόμιμα...δεν ξεκλειδώνεται...αλλιώς δεν θα ήταν και κλειδωμένο... για να δούμε το καινούριο θα ξεκλειδωθεί;
jois21
Mη βιαζεστε.
Απ οτι διαβαζω δεν ειναι απλα τα πραγματα. Εχει ολα τα bug του παλιου και επιπλεον τωρα που ειναι 3G δεν μπορει να κανει ουτε βιντεοκληση...
Η ενεργοποιηση γινεται μονο σε καταστημα.
Η τιμη πιθανον να ειναι με 2ετες συμβολαιο οχι τοσο φτηνου παγιου...
Στο σαιτ δεν εχει τα ελληνικα στις υποστηριζομενες γλωσσες. Το ποτε θα ερθει εδω επισημα... καλα χριστουγεννα.

Αν βγει παντως στα 200 και 300Ε αποδεικνυει ποσο κοροιδα επιασε μερικους η απλ πριν ενα χρονο πουλοντας υποτιθεμενη σουπερ τεχνολογια. Τον επομενο Ιουνη που θα ανακοινωσει τη ν3 η οποια ισως να εχει MMS, να κανει βιντεοκληση ή να εχει copy/paste θα τρεξουν παλι οι ιδιοι να το παρουν γιατι ειναι τρομερη αναβαθμιση...
sihainas
Ναι όμως τότε δεν ήταν υποχρεωτικό το συμβόλαιο...τώρα απ'ότι καταλαβαίνω μπορεί να έπεσε 200$ αλλά θα σε υποχρεώνει να κάνεις 2ετές συμβόλαιο.

Όσο για τα υπόλοιπα που λες...δεν διαφωνούμε ότι έχει αρκετές ελλείψεις...αλλά προσφέρει πράγματα που δεν τα βρίσκεις σε άλλο κινητό... όπως πάντα γίνεται με την apple μπορεί τα μηχανήματά της...όλα ανεξαιρέτως να έχουν σοβαρές ελλείψεις αλλά σου προσφέρουν πράγματα που δεν τα βρίσκεις πουθενά αλλού... συγκεκριμένα στο iphone... πρώτο και καλύτερο 3,5" οθόνη... και ένα user-interface που κάνει το πολύ ανώτερο από πλευράς χαρακτηρηστικών HTC Touch Diamond των 600 ευρώ να μοιάζει με Nokia 8210 tongue.gif
jois21
To wm εχει τοσες χιλιαδες εφαρμογες που το ιφον δε θα αποκτησει ουτε στα ονειρα του, οχι ομως οτι συμφωνω να λειτουργει σαν 1ο κινητο.

Ισως εχει περισσοτερες απο το mac OS. tongue.gif
sihainas
Τώρα με το SDK θα βγούνε πολλες εφαρμογές και για το iphone αυτό που δεν θα έχει το iphone είναι ιους (ελπίζω δηλαδή) Τέλος πάντων επειδή δεν έχω ούτε iphone ούτε windows mobile δεν μπορώ να κρίνω αλλά από αυτά που έχω δει θα προτιμούσα το iphone... αν βέβαια θέλει κανείς να μου κάνει δώρο το touch diamond δεν θα πω όχι tongue.gif

Προς το παρόν όμως... Samsung U600 Rulez καθώς τα οικονομικά μου είναι λίγο στενά biggrin.gif tongue.gif 68.gif rolleyes.gif
Xaroumenos loukoumas
Προς άπαντες φίλους της Apple:
Wallpaper
jois21
sihainas μη παρεις τπτ, κανενα δεν αξιζει.
sihainas
Back on topic λοιπόν καθώς αν και το keynote του Jobs στην WWDC ήταν 100% αφιερωμένο στο iphone 3g είχαμε και μία αποκάλυψη για την νέα έκδοση του Mac OS X την 10.6 also known as "Snow Leopard" την οποία και περιμένουμε περίπου σε 1 χρόνο από τώρα... Πληροφορίες πολλές δεν υπάρχουν ακόμα...αν και απ'ότι φαίνεται δεν θα έχει πολλές αλλαγές καθώς θα δώσουν βάρος κυρίως στις επιδόσεις του συστήματος... οπότε δεν περιμένουμε πολλά νέα features...βέβαια είναι νωρίς ακόμα...

http://www.apple.com/macosx/snowleopard/

Αυτό που μου τράβηξε την προσοχή στην παραπάνω σελίδα είναι στο παρακάτω κείμενο:

"To accommodate the enormous amounts of memory being added to advanced hardware, Snow Leopard extends the 64-bit technology in Mac OS X to support breakthrough amounts of RAM — up to a theoretical 16TB, or 500 times more than what is possible today. More RAM makes applications run faster, because more of their data can be kept in the very fast physical RAM instead of on the much slower hard disk."
jois21
Tα Leopard ειναι 32bit; Εγω νομιζα οτι ηταν 64.

Απο το κειμενο φαινεται οτι η απλ ΤΩΡΑ το θυμηθηκε...
Τελικα ειναι πολυ γελιοι. Γιατι ποτε δεν λενε τα πραγματα με το ονομα τους και κοροιδευουν με αστειες, υπερβολικες διαφημισεις;
sihainas
Το leopard είναι 64 bit

http://www.apple.com/macosx/technology/64bit.html
jois21
"Mac OS X supports both 32-bit and 64-bit drivers." : http://developer.apple.com/hardwaredrivers/overview.html

Πως γινεται 64μπιτο λειτουργικο να υποστιριζει ντραιβερς 32bit; Απο τα λιγα που ξερω μου φανηκε παραξενο.


http://arstechnica.com/reviews/os/mac-os-x-10-5.ars/6

http://forums.appleinsider.com/showthread.php?t=80285

Τελικα το Leopard εχει 32bit kernel και τα παντα που ερχονται με αυτο ειναι 32bit...

Ο G5 ηταν ο 1ος ντεσκτοπ επεξεργαστης 64bit (μετα βγηκε ο Α64), δλδ τοσα χρονια διαφιμιζαν κατι που δε μπορουσε να ξιοποιηθει... peace.gif
jois21
"Vodafone Italy has confirmed that the price for the 8GB iPhone will be 499€, and the 16GB model will be 569€"



μουαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα--αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα-χαχαχαχαχαχα-...κουραστικα 19.gif
Gravedigger
QUOTE(jois21 @ Jun 12 2008, 16:42 ) *
"Vodafone Italy has confirmed that the price for the 8GB iPhone will be 499€, and the 16GB model will be 569€"
μουαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα--αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα-χαχαχαχαχαχα-...κουραστικα 19.gif

Προτιμώ να δώσω 300$ και να μην μπορώ να το χρησιμοποιήσω παρά να δώσω 570€! tongue.gif
nikolas12
Παιδια κατι που δεν μπορω να καταλαβω καιρο τωρα.Εχω μια συνδεση Ιντερνετ 2 mpps.Πολλες φορες το Ιντερνετ παει σφαιρα(αφου εχω τετοια συνδεση)αλλες ομως δεν εχω καν.Ελεγχω τη συνδεση και το καλωδιο αλλα αυτα δεν εχουν τιποτα.Για να ξαναρθει το Ιντερνετ περιμενω τουλαχιστον δεκα λεπτα.Τι νομιζετε οτι συμβαινει;Α,ναι αυτο συμβαινει ξαφνικα.Π.χ παω να ποσταρω και μου λεει αδυναμια συνδεσης.
dizzy_fingers
Τον τελευταίο καιρό σερνόταν το ίντερνετ σε πολλούς providers.
Δεν ήταν δικό τους φταίξιμο, ο εξωτερικός παροχέας είχε πρόβλημα.
sihainas
Εγώ πάντως με forthnet double play έχω το εξής πρόβλημα... συγχρονίζομαι συνήθως στα 6,5 mbps και ενώ με τον internet download manager κατεβάζω με το απολύτως λογικό 650-700 kb/s αν κατεβάσω χωρίς download manager κατεβάζει με 60-70... ούτε βίντεο από το youtube δεν μπορώ να δω κανονικά ohmy.gif Μου έχει σπάσει τα νεύρα
ios
QUOTE(sihainas @ Jun 13 2008, 15:17 ) *
Εγώ πάντως με forthnet double play έχω το εξής πρόβλημα... συγχρονίζομαι συνήθως στα 6,5 mbps και ενώ με τον internet download manager κατεβάζω με το απολύτως λογικό 650-700 kb/s αν κατεβάσω χωρίς download manager κατεβάζει με 60-70... ούτε βίντεο από το youtube δεν μπορώ να δω κανονικά ohmy.gif Μου έχει σπάσει τα νεύρα



Eίναι επειδή η forthnet έχει όριο ανά connection για το download (νομίζω γύρω στα 200ΚΒ/sec). To πρόβλημα που αναφέρεις έχει παρατηρηθεί πολλές φορές και πολύ απλά με έναν download manager ή/και με αλλαγές στο about:config του firefox διορθώνεται (τον ρυθμίζεις να απαιτεί πολλαπλές συνδέσεις με τον εκάστοτε server - βέβαια άμα το κάνεις αυτό μπορεί και να φας ban από ορισμένους server).
dizzy_fingers
Έχε, επίσης, υπ'όψιν πως ακόμα κι αν κάνεις αυτές τις δουλειές αλλά δε βλέπεις προκοπή, θα είναι επειδή πέρα από τη forthnet υπάρχει και όριο/connection και σε επίπεδο server (και είναι απόλυτα λογικό).


Αυτό με το όριο/ISP δεν το ήξερα.
sihainas
χμ ωραία ολα αυτά τώρα έχω άλλο πρόβλημα... πήγα και πήρα 1 gb ram βάζοντας έτσι την αναβάθμιση "on hold" για λίγους μήνες ακόμα biggrin.gif όμως ενώ στο cpu-z το βλέπει κανονικά...τα XP αρνούνται να το εντοπίσουν... 77.gif Λέω να βάλω και vista τώρα με 2 gb λογικά μια χαρά θα είμαι...

btw Η μητρική μου αναγνωρίζει μέχρι 4 gb οπότε δεν είναι αυτό το πρόβλημα
sihainas
Άκυρο...τό 'φτιαξα...ένα απλό bios update ήθελε...
jois21
Δε φταιει η 4νετ, αυτο δε το εχω ξανακουσει.

Δοκιμασε ενα γνωστο πατς που υπαρχει στα ΧΡ για τα connections http://www.lvllord.de/?url=downloads και ρυθμισεις στον φαιρφοξ αν τον εχεις.
Xaroumenos loukoumas
Πόσο πολύ τα σπάει ο opera 9.50? OEO?? smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
NBAer
Quizaki:

Σε γλωσσα C να γραφει προγραμμα που να υπολογιζει το γινομενο 100·99·98·97·...·3·2·1 και να το εμφανιζει στην οθονη, αλλα ο κωδικας να εχει λιγοτερους απο 130 χαρακτηρες(τα κενα δεν μετρανε).

(Η δηλωση #include <stdio.h> για να μπορεσει να χρησιμοποιησει το προγραμμα την printf ωστε να εμφανισει στην οθονη το αποτελεσμα, δεν συμπεριλαμβανεται στους μετρουμενους χαρακτηρες του κωδικα.)
sihainas
Δεν έκανα debug καθώς βαριέμαι να ανοίξω το mac τώρα οπότε αν έχω κανα λαθάκι συγχωρεσέ με... anyway δεν ήταν και κάτι το τόσο δύσκολο

#include <stdio.h>

int main(){

int x=1, i;

for (i=100; i=1; i--)
x=x*i;
printf (%d, x);

}
NBAer
QUOTE(sihainas @ Jun 16 2008, 00:45 ) *
Δεν έκανα debug καθώς βαριέμαι να ανοίξω το mac τώρα αλλά δεν ήταν και κάτι το τόσο δύσκολο

#include <stdio.h>

int main(){

int x=1, i;

for (i=100; i=1; i--)
x=x*i;
printf (%d, x);

}

Παροτι εχει ενα μικρο λαθος τυπογραφικο:
Αντι για printf (%d, x);
το σωστο ειναι printf ("%d", x);

Η Microsoft Visual C μας δινει αποτελεσμα: 0(μηδεν). biggrin.gif

Και οχι αδικως αφου αυτο που πας να κανει ετσι οπως πας, δεν γινεται!
Το printf(%d) δεν μπορει να τυπωσει στην οθονη αριθμους πανω απο ενα οριο. Καπου 15 ψηφια νομιζω.....
Οποτε αφου ο αριθμος μας (ο 100!) εχει πολυ παραπανω ψηφια η C μας δινει 0.
sihainas
χμ... ομολογώ ότι δεν το ξερα... σίγουρα φταίει η printf και όχι η δήλωση της μεταβλητής γιατί δεν το είχα ξανακούσει αυτό για την printf; Αν βάζαμε ένα long μπροστά δεν θα δούλευε;
NBAer
QUOTE(sihainas @ Jun 16 2008, 00:58 ) *
χμ... ομολογώ ότι δεν το ξερα... σίγουρα φταίει η printf και όχι η δήλωση της μεταβλητής γιατί δεν το είχα ξανακούσει αυτό για την printf; Αν βάζαμε ένα long μπροστά δεν θα δούλευε;

Μπα καμια δεν δουλευει. Και δεν φταιει ουτε η printf ουτε οι δηλωσεις των μεταβλητων. Ετσι ειναι σχεδιασμενα να δουλευουν. Ουτε η long unsigned ουτε η double float δουλευουν, γενικα στα μεγαλα νουμερα δεν εμφανιζονται πανω απο 15 ψηφια νομιζω. Αλλά τα δειχνει ως 7.3227789046660·10^48 πχ.

Εμεις βεβαια θελουμε να εμφανιστουν ολα τα 158 ψηφια του 100·99·...·3·2·1
sihainas
Λοιπόν λογικά αυτό που θες γίνεται έτσι:

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main(){

int x=1, i;
char str[158];

for (i=100; i=1; i--)
x=x*i;

printf ("%s", itoa (x, str, 10) );
}

Τώρα αν δουλεύει δεν ξέρω καθώς όπως σου είπα στο χαρτί το κάνω...αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις
jois21
Aλλου τα μαθηματικα σας, εδω ειναι hardware. tongue.gif

Λουκουμα ο οπερα μπορει να δειξει τα μπουκμαρκς που εβαλα σαν τους αλλους σε μπαρα; Τα θελω γιατι τον χρησιμοποιω σε συγκεκρημενες περιπτωσεις.
Mamuwalde
αν εννοείς την μπάρα κάτω από το navigation toolbar του firefox , δε νομίζω ότι έχει ο όπερα .

γιατί δε χρησιμοποιείς την αριστερή μπάρα [panel] για τα bookmarks ?
sihainas
Αν κατάλαβα τι θες να πεις φίλτατε Jois τότε ναι...

Πάντως εμένα δεν με βόλεψε και πολύ κατ'αρχάς αυτό που μου τη σπάει (όπως και στον Safari) είναι ότι όταν πατάς σε ένα φάκελο στην bookmark bar αν σείρεις τον δείκτη στον διπλανό δεν κάνει expand και πρέπει να ξαναπατήσεις... τόσο δύσκολο είναι να το φτιάξουνε; 17 Ιουνίου... Firefox 3 και άσε τις όπερες και τα σαφάρι για άλλους...

Anyway εγώ τώρα έχω άλλο πρόβλημα... έχω ένα rmvb και κάτι srt υπότιτλους... στα windows μπορώ να το δω με τον media player classic στο mac ξέρει κανείς πως σκ*τα θα το δω (με υπότιτλους εννοείται γιατί αλλιώς έβαζα το real player και ξεμπέρδευα) Βρήκα μία έκδοση του media player classic αλλά είναι για Mac OS 8.1 ohmy.gif ohmy.gif και προφανώς στο leopard δεν δουλεύει rolleyes.gif
jois21
Δε μαρεσει αριστερα, πιανει και χωρο.

maxthon απο μπρουσερς, ffx2&3 που δοκιμασα ειχα προβληματα και οχι μονο στο ιδιο πισι. Κολληματα, πιο πολυ ραμ και, το σημαντικοτερο, για να φτασει τις λειτουργιες του θελει καμια 1500αρια αντ ονς...
Μονο που δεν εχει πολλα σκινς. tongue.gif
Xaroumenos loukoumas
Αν κατάλαβα καλά τι εννοεις, τότε ναι, ενεργοποιείς την Personal Bar (View - Toolbars - Personal Bar) και εισαι οκ
NBAer
QUOTE(sihainas @ Jun 16 2008, 02:06 ) *
Λοιπόν λογικά αυτό που θες γίνεται έτσι:

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main(){

int x=1, i;
char str[158];

for (i=100; i=1; i--)
x=x*i;

printf ("%s", itoa (x, str, 10) );
}

Τώρα αν δουλεύει δεν ξέρω καθώς όπως σου είπα στο χαρτί το κάνω...αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις

Το δοκιμασα (GCC++ και Microsoft Visucal C++ 2008 και DEVC++) και δεν δουλευει και ειναι και λογικο παλι που δεν δουλευει biggrin.gif αφου:
Δεν οριζεις την συναρτηση itoa τι θα κανει και η συναρτηση itoa δεν ειναι μεσα στα standards της ANSI C.

Οποτε πρεπει να την ορισεις. Πχ ενας τροπος ειναι:
CODE
void strreverse(char* begin, char* end)
{
char aux;
  while(end>begin)
    aux=*end, *end--=*begin, *begin++=aux;
}
    
void itoa(int value, char* str, int base) {
    static char num[] = "0123456789abcdefghijklmnopqrstuvwxyz";
    char* wstr=str;
    int sign;
    
    if (base<2 || base>35){ *wstr='\0'; return; }
    
    if ((sign=value) < 0) value = -value;
            
    do *wstr++ = num[value%base]; while(value/=base);
    if(sign<0) *wstr++='-';
    *wstr='\0';
        
    strreverse(str,wstr-1);
}


Φυσικα αυτο θα ξεπερνουσε τους 130 χαρακτηρες.... tongue.gif
sihainas
Γμτ...και είχα χαρεί... κάπου το διάβασα ότι δεν ήταν standar της ANSI C αλλά βαριόμουνα μετά να το αλλάξω γιατί είχε πάει αργά...anyway δεν προκειτε να το ψάξω άλλο τώρα καθώς γράφω αύριο αλλά αν δεν το βρει κανείς θα συνεχίσω αύριο... wink.gif biggrin.gif
Mamuwalde
από σήμερα έχει ξεκινήσει η d-day για τον firefox 3.

έχει γίνει κι ένα σχετικό πανυγήρι για να γίνει το "most downladed programme in a single day" ή κάτι τέτοιο
jois21
Ας του δωσουμε μια ευκαιρια...
Ο τελευταιος οπερα απετυχε στο κρας τεστ παντως, μαλλον ο λιγοτερο σταθερος απ' τους γνωστους. Για νορμαλ χρηση βεβαια ειναι μια χαρα.
dizzy_fingers
F#CK!!!!!!!!!!!!

Το ήξερα ότι έπρεπε να βάλω linux στον server.... 39.gif


Πέρασε κάποιο βρωμο spy-ad-malware απ'ότι φαίνεται και δε μπορώ να τρέξω msi αρχεία...
Υποθέτω πως ο λόγος για αυτό είναι τα spyware γιατί στο παρελθόν που είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα η αιτία ήταν αυτή - αλλά προφανώς, αν γνωρίζετε άλλο αίτιο για αυτό είναι ανοιχτός σε προτάσεις.

Δοκίμασα να σκανάρω αλλά πέρα από κάτι cookies δε βρήκα τίποτα.
Προτού πάω και αγοράσω ένα nod32 να κάνω τη δουλειά μου (τα λεφτά δεν είναι θέμα, προτίθεμαι να ξοδέψω κάποια λεφτά για την ασφάλεια του server μου) γνωρίζει κανείς αν μπορώ να προσπεράσω αλλιώς αυτό το πρόβλημα και να εγκαταστήσω επιτέλους αυτό το πρόγραμμα?
Xaroumenos loukoumas
Δύο πράγματα:
  1. Μη βρίζεις, δεν ειναι πρέπον, εισαι και admin 69.gif
  2. Είδες λύσεις τύπου link ή είσαι σίγουρος ότι είναι malware?
dizzy_fingers
Έκανα αυτό που λέει το link αλλά μου το βγάζει ακόμα το error. 39.gif
Xaroumenos loukoumas
Τι error σου βγάζει;
dizzy_fingers
Click to view attachment
Xaroumenos loukoumas
Λειτουργικο ακριβώς (είναι πλήρως αναβαθμισμένο);
Για δες:

filename.msi -a admin

μήπως και φτιάξει Επίσης άλλη προτεινόμενη λύση:

Msiexec.exe filename.msi
dizzy_fingers
Windows 2003 Server Edition.

Αυτά θα τα δοκιμάσω όταν πάω σπίτι γιατί σήμερα σέρνεται η σύνδεση και δυσκολεύομαι να τα τρέξω από τη δουλειά.
dizzy_fingers
Τα δοκίμασα:
Μου βγάζουν και τα δύο το ίδιο error:
CODE
Incorrect command line parameters.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.