Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η Γωνιά του Υπολογιστή
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
SlobodaN
Παίδες θέλω να πάρω αυτά και θέλω τη γνώμη σας:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168000

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516191

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.321009

Συνολικά θα μου έρθουν 321 Ευρώ. Πως τα βλέπετε?
Mamuwalde
χάλια χάλια χάλια !!!!
καλύτερα να μου δώσεις εμένα τα λεφτά από το να πάρεις τέτοια σκουπίδια ....






γιατί δε δοκιμάζεις αυτήν την κάρτα msi NX9800GT ?
SlobodaN
QUOTE(giopride @ Nov 12 2008, 15:57 ) *
χάλια χάλια χάλια !!!!
καλύτερα να μου δώσεις εμένα τα λεφτά από το να πάρεις τέτοια σκουπίδια ....






γιατί δε δοκιμάζεις αυτήν την κάρτα msi NX9800GT ?



Nαι μια χαρά μου ακούγεται.. σε ati radeon υπάρχει κάτι σε αυτά τα επίπεδα?
SlobodaN
Και επίσης η μνήμη μου είναι αυτή : 3072 MB (3 x 1024 DDR2-SDRAM )

Θα ταιριάξει αυτή η κάρτα ? http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514278
Mamuwalde
γιατί να μην ταιριάξει ? huh.gif
SlobodaN
QUOTE(giopride @ Nov 12 2008, 18:11 ) *
γιατί να μην ταιριάξει ? huh.gif


Ίσως πω βλακεία απλά έβλεπα ότι ο τύπος μνήμης της κάρτας γραφικών είναι ddr3 και υπέθεσα μήπως χρειάζομαι το ίδιο και στο pc μου. Συγνώμη απλά δεν τα ξέρω και πολύ καλά αυτά.
Mamuwalde
όχι δεν έχει σχέση . το ζήτημα της κάρτας γραφικών είναι να έχει το ανάλογο σλοτ η μητρική . λογικά pci-express είναι οπότε no problem .

θέλεις οποσδήποτε ati ? γιατί ο συνδυασμός msi-nvidia έχει φτιάξει πολύ καλές κάρτες
SlobodaN
QUOTE(giopride @ Nov 12 2008, 18:24 ) *
όχι δεν έχει σχέση . το ζήτημα της κάρτας γραφικών είναι να έχει το ανάλογο σλοτ η μητρική . λογικά pci-express είναι οπότε no problem .

θέλεις οποσδήποτε ati ? γιατί ο συνδυασμός msi-nvidia έχει φτιάξει πολύ καλές κάρτες


Όχι δεν καίγομαι για ΑΤΙ. Απλά έχω την ΑΤΙ Χ1950 GT και ψάχνω κάτι πολύ καλύτερο. Αυτό που προτείνεις σαφέστατα με καλύπτει έτσι?
Mamuwalde
εννοείται ότι είναι καλύτερη . δεν το συζητάμε . επίσης να τσεκάρεις το τροφοδοτικό σου . μην είναι κανα 400άρι-500άρι γιατί μπορεί να δημιουργηθεί κανα προβληματάκι . τραβάνε πολύ τα ρημάδια tongue.gif
SlobodaN
QUOTE(giopride @ Nov 12 2008, 18:43 ) *
εννοείται ότι είναι καλύτερη . δεν το συζητάμε . επίσης να τσεκάρεις το τροφοδοτικό σου . μην είναι κανα 400άρι-500άρι γιατί μπορεί να δημιουργηθεί κανα προβληματάκι . τραβάνε πολύ τα ρημάδια tongue.gif



800 watt είναι. Νομίζω ότι είναι καλά. rolleyes.gif
Mamuwalde
μια χαρά είσαι ... σκάστα όσο έχεις τα λεφτά tongue.gif
Xaroumenos loukoumas
Ωπωπωπω
Έβαλα Google Chrome και είμαι ενθουσιασμένος!
Αν τον κάνουν και πιο configurable θα είναι πολύ δυνατός αντίπαλος για τους τρέχοντες "ισχυρούς"
Gravedigger
AVG=BLUE SCREEN OF DEATH
Αυτό το μήνυμα πήγε σε καταστήματα και τεχνικούς
Το ίδιο πρόβλημα και στο δικό μου PC,το πήγα να το φτιάξουν αφού με format δεν έγινε τίποτα και μου λέει ο τεχνικός του καταστήματος ότι χθες του πήγαν 120 pc και σήμερα άλλα 90 με το ίδιο πρόβλημα.Όσοι έχετε AVG antivirus απεγκαταστήστε το...
PanosIlio
Καλημέρα,

Προχθές έκανα format σε ένα laptop, με το format και την επανεγκατάσταση των windows δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.

Το πρόβλημα ήταν μετά, καθώς δεν υπάρχει το cd της mobo και έτσι έπρεπε να κατεβάσω τους drivers από το internet.

Με το πρόγραμμα αυτό http://www.cpuid.com/pcwizard.php κατάφερα και εντόπισα τι ακριβώς έχει πάνω το laptop και πήγα στο site της mobo http://www.via.com.tw/en/index.jsp να κατεβάσω τα drivers.

Με βάση της πληροφορίες από το πρόγραμμα κατέβασα αυτά που θεωρούσα σωστά και τα εγκατέστησα, ουσιαστικά της κάρτας γραφικών και της κάρτας ήχου καιγόμουν.

Η κάρτα γραφικών είναι ΟΚ, το πρόβλημα είναι στην κάρτα ήχου. Όταν παίζει ήχους mp3, wav (ήχοι windows), wma κτλ, ακούγετε παραμορφωμένος ο ήχος. Και σε wm player & bsplayer & vlc player.

Το κουφό? Όταν γίνετε αναπαραγωγή, είτε ενός dvd, είτε avi, είτε mpg αρχείου ο ήχος είναι άψογος.

Τι μπορεί να συμβαίνει? Κακός driver? Λείπουν codecs? Κάτι άλλο.

Επειδή το laptop δεν το έχω μαζί μου, απλά πείτε μου γνώμες και όταν το ξαναπάρω στα χέρια μου θα τα δοκιμάσω όλα. Ευχαριστώ.

Η μητρική είναι αυτή VIA V Series Chipsets: VN800
dizzy_fingers
Κατά 99% θέμα drivers της κάρτας ήχου.
Κατά 1%, corrupted αρχεία ήχου αυτά που ακούγονται παραμορφωμένα (οπότε δοκίμασε την επόμενη φορά να φέρεις ένα stickάκι με κάποια mp3 σου μαζί).
PanosIlio
Τα mp3 εγώ τα είχα πάει και παίζανε από δικό μου εξωτερικό σκληρό. Και τα δοκίμασα και στο δικό μου pc, από τον ίδιο εξωτερικό και παίζουν μια χαρά.

Μάλλον drivers είναι και άντε να τους βρω και αυτό γιατί λογικά (κρατάω και μια πισινή) έχω κατεβάσει τους κανονικούς μιας και το προγραμματάκι που αναγνωρίζει το hardware μου τα έδειξε όλα και τους κατέβασα από την εταιρεία.

Τέσπα, thanks
SlobodaN
QUOTE(giopride @ Nov 12 2008, 15:57 ) *
χάλια χάλια χάλια !!!!
καλύτερα να μου δώσεις εμένα τα λεφτά από το να πάρεις τέτοια σκουπίδια ....






γιατί δε δοκιμάζεις αυτήν την κάρτα msi NX9800GT ?


Gio σε εμπιστευτηκα και την παρήγγειλα την κάρτα γραφικών που πρότεινες μαζί με αυτήν http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168000

Ελπίζω όλα να είναι οκ rolleyes.gif
klearxos
Καλημερα!
Μπορει καποιος να μου πει αν μπορω να καταλαβω εαν ο υπολογιστης στο γραφειο που δουλευω παρακολουθειται απο το αφεντικο? το msn μπορει να δει ή μονο αλλα προγραμματα? (outlook, explorer?)
Ευχαριστω
dizzy_fingers
Αν ο administrator του γραφείου έκανε "σωστά" τη δουλειά του, δεν υπάρχει τρόπος να το καταλάβεις.

Για τα μέηλ είναι πανεύκολο να βλέπει το boss τί λαμβάνεις (όχι όμως τί στέλνεις).
Για τα site σχετικά εύκολο, επίσης.
Για το msn, κομματάκι δύσκολο.

Να ξέρεις, όμως, πως αν δε σας έχει ενημερώσει επίσημα ότι οι δραστηριότητές σας μπορεί να παρακολουθούνται είναι παράνομο να το κάνει.
Air Kef
Είναι πανεύκολο να βλέπει σε real time τι ακριβώς κάνεις στην οθόνη του Η/Υ όποτε θέλει χωρίς να καταλαβαίνεις το παραμικρό. Και δεν μπορεις να κάνεις σχεδόν τιποτα για αυτο. biggrin.gif

Αν δεν εχει κανει πολυ καλή δουλειά οπως λέει ο admin, ίσως σου αναβοσβήσει μια φορά η οθόνη,χωρίς λόγο, ενω αν ειναι απρόσεχτος μπορεί να κουνήσει κατά λάθος το ποντίκι του.

Φυσικά υπάρχουν και προγράμματα που παρακολουθούν μονο την κυκλοφορία στην κάρτα δικτύου σου,αλλά ειναι πιο δύσκολα στην χρήση τους, οποτε το αφεντικό σου αποκλείεται να αφιέρωσε χρόνο στο να μαθει τα χειρίζεται.



Κάτι αλλο. Εκανα φορμάτ στο πσ μου (πριν κανα διμηνο) και για κάποιον λογο οταν δουλεύει το DVD-ROM μου, το pc μου σέρνεται σαν να δουλέυει ο επεξεργαστής 200% (χωρις να δουλεύει ουτε στο 80%)!!! Σέρνεται τοσο πολύ που οταν γράφω πχ ένα dvd ή αντιγράφω από το cd, παίζει μουσική στον πολύ πιο αργά και διακεκομμένα!
Καμια ιδέα;


HD στο hotmail και γενικά τα java sections σου συμπεριφέρονται κανονικά με τον chrome? Εχω εκστασιαστει και γω με την ελαφρότητα και το καταπληκτικό address bar αυτου του browser ωστόσο δεν μπορώ να γράψω e-mail στο hotmail.com και δεν μπορώ και να μπω στο τσατ του steelfm. Κοινός παρονομαστής η javascript.
Γράφει cd πολύ αργά
klearxos
Το οτι υπαρχει server στο γραφειο παιζει κανεναν ρολο? (για το εαν ειναι πιο ευκολη ή πιο δυσκολη η παρακολουθηση)
Εννοειται πως δεν θα κυνηγαω κανεναν μετα: Μπορουμε να ειμαστε ησυχοι με το msn?
Air Kef
Στην πρώτη ερώτηση, μάλλον (σχεδόν σιγουρα) όχι. Μπορεί να γινει και χωρίς σέρβερ.
Στην δεύτερη 100% όχι. biggrin.gif

Mπορείς να τον ψαρέψεις βέβαια. biggrin.gif

Γραψε πχ "πωπω, χθες ημουν με την γυναίκα του αφεντικού μου. Εγω σχολάω στις 5,αυτός καθεται μεχρι τις 9, εχουμε 4 ώρες να περάσουμε καλα".
Αν φύγετε μαζί, τοτε ξέρεις οτι σε βλέπει.

24.gif
sihainas
Εμένα πάλι μου παρουσιάστηκε άλλο πρόβλημα σήμερα... ήταν που ήταν χάλια η μέρα μου αφού 1. χάσαμε στο ντέρμπυ και 2. άργησα να παραδώσω εργασία στον επιστημονικό υπολογισμό και έτσι θα πάρω μόνο 75% του βαθμού (και επειδή ο βαθμός με δυσκολία θα ήταν πάνω από 5 με λίγα λόγια τον π0υλο) ξυπνάω σήμερα και πάω να ανοίξω το pc και ακούω 3 άκρως ενοχλητικά μπιπ και η οθόνη μαύρη... τέλος πάντων λέω κλασσικά...σκόνη στην κάρτα γραφικών... την βγάζω την φυσάω την ξαναφυσάω την ξαναβάζω όλο χαρά... ανοίγω το pc και πάλι...3 x μπιπ... τουλάχιστον είχα φυλάξει την παλιά μου κάρτα και έχω να δουλέψω προς το παρών... τουλαχιστον (#2) είναι ακόμα στην εγγύηση... αλλά αν ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει μπας και γλιτώσω το service...ευχαρίστως να τον ακούσω...

ps η κάρτα μου είναι η Albatron GeForce 8800GTS 512mb
Air Kef
Δοκίμασε να "καθαρίσεις" τις επαφές. Δοκίμασε απλα να τις τρίψεις με στεγνό πανί, εκτός αν εχεις θειούχο χαλκό στον σπιτι σου. biggrin.gif

Αλλιώς...χάλασε. Αφού ειναι εντός εγγύησης δν νομιζω να χρειάζεται να το ζορίσεις. Απο εκει που την πήρες, χαρτι εγγύησης και καινούρια. smile.gif

Nooby συμβουλες: Βεβαιώσου ότι κουμπώνει καλά στο pc, όπως και η Ram βέβαια. tongue.gif
dizzy_fingers
Sihainas τσέκαρε βάσει της mobo σου τί σημαίνουν τα 3 beep και αναλόγως πράξε.
Οι ήχοι αυτοί είναι ειδικά σεταρισμένοι ώστε το καθένα να σημαίνει κάτι (πχ 2 μπιπ είναι πρόβλημα RAM, 1 γρήγορο και 2 συρτά είναι κάτι άλλο κοκ).
Αν θυμάμαι καλά, 3 μπιπ είναι πρόβλημα στη Ram, αλλά στη δική σου μητρική μπορεί να είναι διαφορετικά.
Google it και θα βρεις αμέσως βοήθεια.


Για την παρακολούθηση real time της οθόνης του υπαλλήλου είναι και δύσκολο και cpu-bandwidth consuming (σκέψου ειδικά αν το αφεντικό θέλει να βλέπει ταυτόχρονα τί βλέπουν όλοι οι υπάλληλοί του, πόσο θα σέρνεται η σύνδεσή του).
Εκεί, πάντως, πιστεύω πως θα το καταλάβαινες Κλέαρχε αν ξαφνικά το αφεντικό σου "συνδεόταν" με το pc σου και από το τρεμοπαίξιμο της οθόνης που λέει ο kef, και από ξαφνική μείωση του bandwidth (μπορείς αν θες να δεις τις οθόνες κάτω δεξιά να αναβοσβήνουν συνεχώς παρόλο που δεν κατεβάζεις καμία σελίδα-αρχείο-msn κλπ) και από τον task manager που θα έτρεχε κάποιο ύποπτο πρόγραμμα (αυτό δηλαδή που θα συνέδεε εσένα με το pc του boss).
sihainas
QUOTE(Air Kef @ Nov 24 2008, 14:59 ) *
Δοκίμασε να "καθαρίσεις" τις επαφές. Δοκίμασε απλα να τις τρίψεις με στεγνό πανί, εκτός αν εχεις θειούχο χαλκό στον σπιτι σου. biggrin.gif

Αλλιώς...χάλασε. Αφού ειναι εντός εγγύησης δν νομιζω να χρειάζεται να το ζορίσεις. Απο εκει που την πήρες, χαρτι εγγύησης και καινούρια. smile.gif

Nooby συμβουλες: Βεβαιώσου ότι κουμπώνει καλά στο pc, όπως και η Ram βέβαια. tongue.gif


Τις καθάρισα αλλά και πάλι δεν έγινε τπτ... θα το ξαναδοκιμάσω αργότερα και θα επανέλθω...

QUOTE(dizzy_fingers @ Nov 24 2008, 15:29 ) *
Sihainas τσέκαρε βάσει της mobo σου τί σημαίνουν τα 3 beep και αναλόγως πράξε.
Οι ήχοι αυτοί είναι ειδικά σεταρισμένοι ώστε το καθένα να σημαίνει κάτι (πχ 2 μπιπ είναι πρόβλημα RAM, 1 γρήγορο και 2 συρτά είναι κάτι άλλο κοκ).
Αν θυμάμαι καλά, 3 μπιπ είναι πρόβλημα στη Ram, αλλά στη δική σου μητρική μπορεί να είναι διαφορετικά.
Google it και θα βρεις αμέσως βοήθεια.


Ορίστε και κάτι που δεν ήξερα...λογικό ακούγεται βέβαια... πάντως αφού άλλαξα την κάρτα γραφικών και δούλευε κανονικά μετά προφανώς το πρόβλημα ήταν της κάρτας γραφικών...

thank you both...
SlobodaN
ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΜΙΑ 22ΑΡΑ TFT VIEWSONIC FULL HD. ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΚΛΕΙΝΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΛΕΠΤΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΝΑΜΕ ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΕΝΑ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ BUZZAKI.ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΗΧΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ (ΚΑΤΙ ΣΑΝ "ΤΣΙΚ") ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΑ ΛΕΠΤΑ. ΣΗΜΕΡΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΛΕΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ? ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΕΙ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ HDMI Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

ΥΓ: ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ.
SlobodaN
Επικοινώνησα με τον προμηθευτή μου και μου είπε να μην ανησυχώ γιατί είναι λόγω hdmi και κατεβάζει την συχνότητα και αυτό συμβαίνει και στις τηλεοράσεις. Αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει.. rolleyes.gif
Air Kef
Nομίζω τα 3 κοφτά μπιμ ειναι της VGA κάρτας, ενώ για την ΡΑΜ συνήθως δεν ακούγεται καθολου μπιπ, ή ακούγεται μακρόσυρτο. Που είναι κι αυτός ο Τζόις; biggrin.gif
sihainas
update... Τα μπιπ τελικά είναι 4 λάθος έκανα... την κάρτα την πήγα στο πλαίσιο και μου την επιστρέψανε την επόμενη μέρα λέγοντας ότι δεν έχει τίποτα... προσπάθησα να την ξαναβάλω αλλά πάλι τα ίδια... παρατήρησα πάντως ότι τα 4 μπιπ τα κάνει όταν δεν έχω καθόλου κάρτα μέσα οπότε για κάποιο λόγο δεν την αναγνωρίζει η μητρική... δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει... προς το παρόν τουλάχιστον είμαι καλυμμένος με την παλιά μου κάρτα...
Air Kef
Πήγαινέ τον από εκεί που τον πήρες ολόκληρο (εκτός αν είναι mac και τον έφερες απο την Αμερική) αφου σε καλύπτει η εγγύηση.. Επίσης αν εχεις καναν κολλητό με ίδιο διάυλο στην μητρική του με αυτόν που έχει η VGA σου πέρνα μια βόλτα απο κει να δοκιμάσεις, το service του Πλαίσιου πραγματικά δεν μου εμπνέει καμια εμπιστοσύνη στο πόσο μπορει να ασχολήθηκε. smile.gif



Εdit: αφού δουλεύει κανονικα με την παλιά κάρτα, το μονο που μπορεί να φταίει πλην της νέας κάρτας είναι το τροφοδοτικό σου. Φαντάζομαι ότι δεν εχεις PSU κατω απο 500 Watt, αλλά δεν χάνεις και τπτ να το εχεις στο μυαλό σου.Λίγο δύσκολο να φταιει αυτό, αλλά όποτε δεν ξέρω τι άλλο να κάνω σε ενα pc,του αλλάζω τροφοδοτικό και συνύθως φτιάχνει. biggrin.gif
sihainas
Βασικά δεν τον έχω πάρει από κάπου... είναι κομμάτια άλλα από το πλαίσιο άλλα από eshop κλπ. Αυτό που λες να βρω να το βάλω σε άλλο pc το σκέφτηκα σήμερα...θα δω τι θα κάνω... Και τέλος όσο για το τροφοδοτικό... ένα Etasis 750 Watt είναι οπότε λογικά δεν είναι εκεί το πρόβλημα...
jois21
Τελικα ποια μητρικη εχει; Βρες και κοιτα το manual θα βρεις απαντηση 100%.

QUOTE
Επικοινώνησα με τον προμηθευτή μου και μου είπε να μην ανησυχώ γιατί είναι λόγω hdmi και κατεβάζει την συχνότητα και αυτό συμβαίνει και στις τηλεοράσεις. Αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει..

torture.gif

Ο,τι να ναι...
Οι οθονες λειτουργουν παντα στα 50 ή 60hz ειτε με hdmi ειτε με DVI, ΔΕΝ αλλαζει η συχνοτητα οπως στις παλιες CRT. H οθονη εχει ηχεια; Την εχεις συνδεσει με D-Sub;
SlobodaN
QUOTE(jois21 @ Nov 26 2008, 23:51 ) *
Τελικα ποια μητρικη εχει; Βρες και κοιτα το manual θα βρεις απαντηση 100%.


torture.gif

Ο,τι να ναι...
Οι οθονες λειτουργουν παντα στα 50 ή 60hz ειτε με hdmi ειτε με DVI, ΔΕΝ αλλαζει η συχνοτητα οπως στις παλιες CRT. H οθονη εχει ηχεια; Την εχεις συνδεσει με D-Sub;



H οθόνη έχει ηχεία τα οποία έχω απενεργοποιήσει και την έχω συνδέσει με hdmi.Απλά στην καρτα γραφικών έχω βάλει μπροστά απο το hdmi ένα ανταπτοράκι για να γίνει η σύνδεση. Αυτό ενοείς το dsub? Sorry αλλά δεν τα πολυξέρω αυτά.
jois21
O "τεχνικος" σου λεει αρλουμπες.
Αν συνεχιζει ζητα αλλαγη.
jois21
@sihainas:

Η κινηση του ποντικιου ειναι κανονικη (με απλ ποντικι) ή προβληματικη οπως με οποιοδηποτε ποντικι; Πως παει ετσι, δε το αντεχω. Εβαλα το USB Overdrive X για να ρυθμισω και τα κουμπια (αλλη μλκια εδω...) αλλα παλι δεν ειναι οπως πρεπει.
Καπου διαβασα οτι το προβλημα παρουσιαστηκε με το Χ, ενω πριν δεν υπηρχε - ακομα και για τα "συμβατα" ποντικια.

A, ρε μακ ουτε ρυθμισεις για το ποντικι δεν εχεις. 68.gif
sihainas
Δεν έχω apple ποντίκι πάντως η κίνησή του... δεν είναι ιδανική σίγουρα...είχα βρει ένα προγραμματάκι παλιά που μπορούσες να ρυθμίσεις την ευαισθησία ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων που διόρθωνε την κατάσταση αλλά δεν θυμάμαι πως το λένε...πλέον δεν με ενοχλεί και τόσο έχω συνηθίσει.
sihainas
update στο πρόβλημα μου... Η μητρική είναι η asus a8n-e και δουλεύει κανονικά με την

Asus GeForce EN7900GT

ενώ όταν συνδέω κάποια από τις: Albatron GeForce 8800GTS 512mb και Sparkle GeForce 9400GT κάνει τα γνωστά 4 μπίπ (ένα μακρόσυρτο και 3 κοφτά).
SlobodaN
Συνεχώς κάτω στην μπάρα του μtorrent μου βγάζει ότι δεν υπάρχουν εισερχόμενες συνδέσεις με αποτέλεσμα να κατεβάζω με σχετικά χαμηλή ταχύτητα. Υπάρχει κάποιο προγραμματάκι free εκτός από port forward να κατεβάσω?
dizzy_fingers
Το outlook 2007 είναι για πολλές μπάτσες .&-
Air Kef
Και να ο πρώτος από τον οποίο ακούω άσχημα σχόλια για οτιδήποτε του νέου Office. biggrin.gif

Slobo δοκίμασες να κατεβάσεις κάποιο τόρεντ που είσαι σίγουρος ότι έχει μεγάλη κινητικότητα;
dizzy_fingers
Δεν έχεις προσπαθήσει να φτιάξεις newsletter που να παίζει σε όλους τους clients, γι'αυτό το λες tongue.gif.

Το ίδιο και οι πελάτες μας... unsure.gif
SlobodaN
QUOTE(Air Kef @ Dec 11 2008, 20:18 ) *
Και να ο πρώτος από τον οποίο ακούω άσχημα σχόλια για οτιδήποτε του νέου Office. biggrin.gif

Slobo δοκίμασες να κατεβάσεις κάποιο τόρεντ που είσαι σίγουρος ότι έχει μεγάλη κινητικότητα;



Εντάξει με το torrent. Απλούστατα το αφήνω να κατεβάζει και το βράδυ που πάει σφαίρα.
kostasvc15
Ξερει κανεις καποιο προγραμμα να κατεβασω για να διαγραψω ιο του μσν;Ειναι αναγκη παιδια οποιος ξερει ας βοηθησει...
thrylos7
Ξέρω τo msn cleaner, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο κάνει καλή δουλειά...

Εγώ πάντως είχα κάνει άλλο λογαριασμό... banana.gif icon_tomato.gif
Air Kef
Άλλαξες password?
sihainas
Πάντως εγώ παλιότερα όταν το είχα πάθει έψαξα με spybot + nod 32 και αν θυμάμαι καλά έτσι έφτιαξε... τώρα δεν δουλεύουν αυτά;

anyway την τελευταία βδομάδα το pc μου τα έχει παίξει... μέχρι προχθές ενώ ήμουν κανονικά συνδεμένος στο internet και μπορούσα κανονικά να μπω από το mac και το iphone στο pc δεν έβλεπε καθόλου το δίκτυο... την επόμενη μέρα που τον άνοιξα έκανε πάλι τα ίδια μέχρι που ξαφνικά και χωρίς να κάνω τίποτα εγώ... έφτιαξε...

Επίσης εντελώς ξαφνικά χθες σταμάτησε να δουλεύει η κάρτα ήχου... αυτό έφτιαξε μετά από 2-3 επανεκκινήσεις... και αφού πρώτα είχα προσπαθήσει ανεπιτυχώς να επανεγκαταστήσω τους drivers οπότε και μου έβγαζε μήνυμα ότι δεν έχω τέτοια κάρτα συνδεμένη.

Προς το παρόν λοιπόν μου μένει μόνο το πρόβλημα της κάρτας γραφικών...για το οποίο δεν αγχώνομαι και πολύ καθώς σύντομα πάει για αναβάθμιση το pc οπότε θα φτιάξει και αυτό...

Και σα να μην έφταναν αυτά έχω και πρόβλημα με το mac... Τον είχα ξεχάσει 2 μέρες ανοιχτό μέσα στη θήκη (με κλειστό το καπάκι δηλαδή αλλά ανοιχτός) και όταν τον άνοιξα τελείωνε η μπαταρία... ok λέω τον βάζω στη μπρίζα.... μόλις φορτίζει τον ανοίγω και τι να δω; 1 hour remaining... (από 3+ που διαρκεί συνήθως) και battery health 33% από 88% που ήταν... έκανα ένα calibrate = (ένας πλήρης κύκλος φόρτισης/αποφόρτισης) και το έχω φτάσει αισίως στο 45% και πλέον κρατάει κάτι λιγότερο από 2 ώρες...ελπίζω να ανέβει κι άλλο
thrylos7
Περί php,

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δηλώσω μια γενική μεταβλητή στην αρχή του προγράμματος, που θα αλλάζει παρακάτω κι όταν ξαναεπιστρέφει, να διατηρεί την αλλαγμένη τιμή; (Πχ όπως οι static μεταβλητές, ή το αντίθετο είναι αυτό; biggrin.gif Όπως και να' χει, δεν έπιασε.)

Χρησιμοποιώ php μέσα σε javascript πολλές φορές ξεχωριστά και κάθε φορά που υπάρχει ο κώδικας php, προφανώς παίρνει το $j=0 (που βρίσκεται στην αρχή του κώδικα), άσχετα από τη τιμή που έχει πάρει η μεταβλητή στο προηγούμενο κομμάτι php.
dizzy_fingers
Εξήγησε λίγο καλύτερα (με παράδειγμα) τί θέλεις να κάνει, αν μπορείς.

Με session δοκίμασες - αν και, αν τρέχεις στην ίδια σελίδα, δε θα το χρειαστείς ?
thrylos7
Έχω κάποιους πίνακες σε php, μπαίνω στη javascript και εκεί θέλω να εμφανίζω με μια for τα στοιχεία των πινάκων...<?php echo table1[$j];?> κώδικας javascript <?php echo table2[$j]; ?> κοκ. Στο τέλος της for βάζω $j++, αλλά εφόσον έχω δηλώσει στην αρχή $j=0, δεν έχει καμιά σημασία...

Όχι, δε δοκίμασα με session, στην ίδια σελίδα τρέχω.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.