Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η Γωνιά του Υπολογιστή
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
xsot
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 19 2008, 13:41 ) *



Δοκιμασε να κανεις αυτο που σου λεει.....Επαθα κατι αντιστοιχο(με αλλου τυπου αρχεια ομως)σε Win XP SP3 και με το που κατεβασα installer το προβλημα λυθηκε smiley.gif smiley.gif smiley.gif
dizzy_fingers
Από πού τον κατεβάζω αυτόν τον installer?
jois21
http://support.microsoft.com/Kb/893803

εδω λογικα...
dizzy_fingers
Thank you!!!! 41.gif
Το πρόβλημα διορθώθηκε!
sihainas
QUOTE(http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=912148)
Το σχέδιο κοινοτικής οδηγίας, με την οποία ουσιαστικά καταργούνται τα εθνικά σύνορα στο online λιανικό εμπόριο, ώστε οι καταναλωτές να μπορούν να επωφεληθούν από τις τιμές που προσφέρουν εταιρείες σε άλλες χώρες απ' αυτές που διαμένουν, θα παρουσιάσει την Παρασκευή η Κομισιόν.

Σύμφωνα με δημοσίευμα των Financial Times, η αρμόδια επίτροπος Μεγκλένα Κούνεβα θα πει σήμερα ότι σχεδιάζει μία «επίθεση» κατά των εταιρειών που έχουν διαφορετικές τιμές σε κάθε χώρα για τα ίδια προϊόντα, ενώ ταυτόχρονα περιορίζουν τους καταναλωτές στις αγορές μόνο μέσω του εκάστοτε εθνικού website.

Η προτεινόμενη Οδηγία, η οποία εκτιμάται ότι θα εφαρμοστεί από το φθινόπωρο θα αντικαταστήσει πλήθος νομοθετικών ρυθμίσεων που υπάρχουν σε κάθε χώρα για την προστασία των δικαιωμάτων των καταναλωτών.

Με τα προτεινόμενα μέτρα, μεταξύ άλλων, θα καλύπτονται θέματα όπως οι εγγυήσεις προϊόντων και οι περίοδοι επιστροφών και θα διευκολύνεται η διασυνοριακή αγορά και πώληση αγαθών, κάτι που εκτιμούν στις Βρυξέλλες ότι θα οδηγήσει σε συγκράτηση ή ακόμα και πτώση των τιμών στο ηλεκτρονικό λιανικό εμπόριο.



Θα μπορούμε δηλαδή επιτέλους να αγοράζουμε από το apple.com w00t.gif w00t.gif w00t.gif w00t.gif Μπα...ας μην χαίρομαι από τώρα 68.gif
jois21
Αμην και ποτε!
Αν και δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Θα ειναι καταστροφικο για πολλες "φιρμες" στην ελλαδα...
Βεβαια καλα θα παθουν με τοση ληστεια που κανουν ολα αυτα τα χρονια σε βαρος του καταναλωτη, ωρα να πεσουν οι τιμες γιατι με τη σημερινη λογικη του 1Ε=1$ (ή και χειροτερα) πολλοι εχουν πλουτισει και πολλοι περισσοτεροι εχουν επιβαρυνθει.
Αν ελευθερο ονλαιν εμποριο σημαινει και καταργηση των γνωστων φορων στα συνορα, δε με βλεπω να ξαναπαιρνω τιποτα απο δω πανω απο καποιο ποσο...
nikolas12
Παλια σας ειχα ρωτησει για εναν εκτυπωτη.Τελικως αγορασα εναν πολυ καλο απο τι ακουσα.
Ειναι Πολυμηχανημα(σκαννερ,εκτυπωτης και φωτογραφιων inkjet).Σχετικα φθηνα αναλωσιμα(τα πρωτα δωρο),καλη εκτυπωση.Μοντελο:HP C4280.Οποιος χρησημοποιει καιρο τον εκτυπωτη αυτον(αν και ειναι σχετικα καινουριος tongue.gif )ας μου πει εντυπωσεις.

Υ.Γ:Σημερα τον πηρα.
thrylos7
Θέλω μια αναθεματισμένη C... χωρίς να μπλέξω δηλαδή με headers, source κλπ, αλλά απ' την άλλη όχι και προϊστορική...

Θα κατέβαζα από τη borland τη 5.5, αλλά βλέποντας τους εμφανώς αμερικανικούς όρους, δεν είχα καμιά όρεξη...

Any ideas?

(μια πιο προηγούμενη, όχι ιδιαίτερα παλιά έκδοση borland θα μου έκανε, εξάλλου είναι απλό αυτό που θέλω να κάνω και δε νομίζω να μου δημιουργήσει πρόβλημα τούτη η προβληματική)
NBAer
QUOTE(thrylos7 @ Jun 26 2008, 20:41 ) *
Θέλω μια αναθεματισμένη C... χωρίς να μπλέξω δηλαδή με headers, source κλπ, αλλά απ' την άλλη όχι και προϊστορική...

Δεν καταλαβαινω τι θελεις.
Τι εννοεις δεν θελεις να μπλεξεις με headers, source, κλπ?
Ειδικα αυτο το δεν θελω να μπλεξω με source, δεν το καταλαβαινω καθολου! blink.gif

QUOTE
Θα κατέβαζα από τη borland τη 5.5, αλλά βλέποντας τους εμφανώς αμερικανικούς όρους, δεν είχα καμιά όρεξη...

Τι θα πει αμερικανικους ορους?

QUOTE
Any ideas?

(μια πιο προηγούμενη, όχι ιδιαίτερα παλιά έκδοση borland θα μου έκανε, εξάλλου είναι απλό αυτό που θέλω να κάνω και δε νομίζω να μου δημιουργήσει πρόβλημα τούτη η προβληματική)

Dev-C++ plain and simple! biggrin.gif
thrylos7
Όχι η dev... μη! Μακριά!

Βγάζει λάθη και σε έτοιμα projects... Σήμερα έχω κάνει και χειρότερα βέβαια...

Εννοώ πως θέλω να έχω ένα απλό επεξεργαστή, χωρίς να χρειάζεται να κάνω τίποτα άλλο...

Όροι=αναφορά σε ασφάλεια, τρομοκρατία, περίεργες χώρες κλπ...
dizzy_fingers
QUOTE(NBAer @ Jun 26 2008, 20:48 ) *
Τι εννοεις δεν θελεις να μπλεξεις με headers, source, κλπ?

Θέλω μία γλώσσα προγραμματισμού που να μην έχει καθόλου προγραμματισμό! Γίνεται? tongue.gif
sihainas
ΟΧΙ

w00t.gif tongue.gif


Εγώ πάλι θέλω στις 2 του μήνα να περάσω Γραμμική Άλγεβρα χωρίς να ανοίξω βιβλίο... Γίνεται; icon_wave.gif
thrylos7
rolleyes.gif

Βρήκα λύση στο πρόβλημα... Να 'ναι καλά το βιβλίο, απλά είχα ξεχάσει πως γίνεται...
Xaroumenos loukoumas
Ρε θηρίο!!
Προγραμμάτισες σε C, χωρίς να μπλέξεις με headers και sources?? 77.gif 77.gif 77.gif
thrylos7
Τώρα εσύ με δουλεύεις μάλλον... biggrin.gif

Όχι, δε συμβιβάστηκε η γλώσσα, εγώ συμβιβάστηκα... laugh.gif tongue.gif Ήταν πολύ παρακμιακές οι άλλες εκδόσεις της C...
sihainas
Κάνεις C ε; Καλά που το είπες για να σου δώσω κανα δυο projectάκια που έχω για Σεπτέμβρη να "εξασκηθείς" tongue.gif
thrylos7
Όχι, είναι για άσχετο μάθημα, θεωρία γράφων, όπου έχω να κάνω μια εργασία σε όποια γλώσσα θέλω για να πάρω 1,5 μονάδα επιπλέον. Ε η C είναι ότι καλύτερο, αφού έχω να κάνω απλά πράγματα.

Μετά χαράς ν' ανταλλάξουμε για ένα με C++ που έχω ... tongue.gif
sihainas
Ναι... πρόκοψες τώρα... C++ έχω κι εγώ αλλά για το άλλο εξάμηνο... (με μια κρυφή ελπίδα να μπορώ να το κάνω τώρα το καλοκαίρι και αυτό αλλά δεν νομίζω)
Xaroumenos loukoumas
"Some people say that if you play a Windows Vista install DVD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan".

But that's nothing. If you play it forward it will install Windows Vista.
xsot
@ xaroumenos loukoumas:Επειδη πρεπει να ξερεις απο Linux, πως ειναι σαν διανιμη το openSUSE σε σχεση με το Ubuntu?
Xaroumenos loukoumas
Κοίταξε να δεις.
Και οι δύο ανήκουν στις θεωρητικα εύκολες διανομές.
Εύκολο στήσιμο, ευχάριστες αρχικά στο μάτι (στην πορεία όλες οι διανομες μπορουν να γινουν το ίδιο όμορφες με όλες), μεγάλη διαθεσιμότητα πακέτων προς εγκατάσταση.
Έχοντας χρησιμοποιήσει και τις δύο για αρκετό καιρό, θα έλεγα τα εξής:
  • Θεωρώ ότι ο package manager του Ubuntu είναι καλύτερος, είναι πιο αξιόπιστος, ενώ λόγω των καταβολών του (debian) οι εξαρτήσεις των εκάστοτε πακέτων έιναι πιο λογικές (στο OpenSuSe έχω συναντήσει κωμικοτραγικές καταστάσεις, αν και ο zypper, το νέο command line package manager utility του OpenSuSe, έχει βελτιώσει αρκετά τα πράγματα)
  • Ο package manager του Ubuntu είναι πολύ πιο γρήγορος (αν και κλείνει σταδιακά η ψαλίδα)
  • Θεωρώ ότι αν το στήσεις κανονικά το OpenSuSe ειναι κάπως πιο ευχάριστο στη χρήση (αυτήν την αίσθηση μου δινει).
  • Είναι και τα δύο σχετικά "βαριές" διανομές, το OpenSuSe ίσως πιο βαρύ.
  • Και οι δύο διανομές έχουν μεγάλες εταιρίες πίσω τους, οπότε η υποστήριξη είναι σχετικά καλή
  • Δε μαθαίνεις ιδιαίτερα με καμία από τις δύο, αν και φυσικά αποτελούν και οι δύο εξαιρετικές περιπτώσεις για να ξεκινήσεις την περιπλάνησή σου.
Με βάση τα παραπάνω, θα διάλεγα ... Fedora!!
Πολύ καλή για αρχή, πιο γρήγορη από τις άλλες δύο, με καλό pms (όχι όσο του ubuntu, αλλά όχι εμφανώς χειρότερο), αρκετά πιο σταθερή από τις άλλες δύο, και κατά τη γνώμη μου σε μαθαίνει παραπάνω πράγματα (να δικαιολογήσουμε και το RHCT μας icon_drunk.gif ).

Αν όμως ήταν αποκλειστικά ανάμεσα στις δύο να διαλέξω, θα διάλεγα μάλλον ubuntu, λόγω pms..
jois21
Same Shit different CD δλδ... tongue.gif
xsot
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Jun 30 2008, 22:19 ) *
Κοίταξε να δεις.
Και οι δύο ανήκουν στις θεωρητικα εύκολες διανομές.
Εύκολο στήσιμο, ευχάριστες αρχικά στο μάτι (στην πορεία όλες οι διανομες μπορουν να γινουν το ίδιο όμορφες με όλες), μεγάλη διαθεσιμότητα πακέτων προς εγκατάσταση.
Έχοντας χρησιμοποιήσει και τις δύο για αρκετό καιρό, θα έλεγα τα εξής:
  • Θεωρώ ότι ο package manager του Ubuntu είναι καλύτερος, είναι πιο αξιόπιστος, ενώ λόγω των καταβολών του (debian) οι εξαρτήσεις των εκάστοτε πακέτων έιναι πιο λογικές (στο OpenSuSe έχω συναντήσει κωμικοτραγικές καταστάσεις, αν και ο zypper, το νέο command line package manager utility του OpenSuSe, έχει βελτιώσει αρκετά τα πράγματα)
  • Ο package manager του Ubuntu είναι πολύ πιο γρήγορος (αν και κλείνει σταδιακά η ψαλίδα)
  • Θεωρώ ότι αν το στήσεις κανονικά το OpenSuSe ειναι κάπως πιο ευχάριστο στη χρήση (αυτήν την αίσθηση μου δινει).
  • Είναι και τα δύο σχετικά "βαριές" διανομές, το OpenSuSe ίσως πιο βαρύ.
  • Και οι δύο διανομές έχουν μεγάλες εταιρίες πίσω τους, οπότε η υποστήριξη είναι σχετικά καλή
  • Δε μαθαίνεις ιδιαίτερα με καμία από τις δύο, αν και φυσικά αποτελούν και οι δύο εξαιρετικές περιπτώσεις για να ξεκινήσεις την περιπλάνησή σου.
Με βάση τα παραπάνω, θα διάλεγα ... Fedora!!
Πολύ καλή για αρχή, πιο γρήγορη από τις άλλες δύο, με καλό pms (όχι όσο του ubuntu, αλλά όχι εμφανώς χειρότερο), αρκετά πιο σταθερή από τις άλλες δύο, και κατά τη γνώμη μου σε μαθαίνει παραπάνω πράγματα (να δικαιολογήσουμε και το RHCT μας icon_drunk.gif ).

Αν όμως ήταν αποκλειστικά ανάμεσα στις δύο να διαλέξω, θα διάλεγα μάλλον ubuntu, λόγω pms..



Εγω τωρα γιατι δεν μπορω να βαλω κανενα απ' τα δυο στο laptop μου?????Τι διαολο γινεται και καμια εκδοση οποιουδηποτε Linux δεν κανει εγκατασταση???
Xaroumenos loukoumas
Πήγαινε στο Linux thread (τι το έχουμε; wink.gif) και γράψε μου λεπτομερώς τα προβλήματα που έχεις, καθώς και κάποιες βασικές λεπτομέρειες για το λαπτοπ σου smile.gif
dizzy_fingers
Έκανα μία σημαντική δουλειά στο φόρουμ, είχα μουσική να παίζει και είπα να ξεκινήσω την mysql για να τεστάρω το local basketforum.

Μεγάλο λάθος.

Η δεύτερη BSOD σε σύντομο χρονικό διάστημα στα sVista και πλέον είμαι απόλυτα πεπεισμένος πως το συγκεκριμένο λειτουργικό είναι μία μαύρη τρύπα που μάλιστα θα μπαλωθεί γρήγορα και πρόχειρα μέχρι να έρθουν τα επόμενα windows.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ!!!


ΥΓ: Ούτε που πρόλαβε ο firefox να κρατήσει τα sessions για να με επαναφέρει πού ήμουν πριν....πλέον έχασα ένα μάτσο πράγματα που έγραφα....
jois21
αντμιν εισαι πολυ λιγος για να χειριστεις βιστα

σερβερ2008 κυκλοφορουν;
dizzy_fingers
Εξήγησέ μου μόνο γιατί κρασάρουν με μαθηματική ακρίβεια κάθε φορά που ξεκινάω την mysql...

Server 2008 δεν ξέρω αν κυκλοφορούν, αλλά από τα λίγα που έχω δει δεν "κυκλοφορεί" τόσο ελεύθερα.
jois21
Ασυμβατοτητα. tongue.gif

Η workstation edition ειναι μολις 1CD(!) blink.gif , και βασιζεται στα βιστα.
Τα ριβιου λενε σταθεροτερο, 10% γρηγοροτερο και πιο ελαφρι. Στα min req του βλεπς 256ΜΒ ραμ blink.gif και recomended 1GB.

Μετα απ αυτα δε θα μπορουσα να μη τσεκαρω αν "κυκλοφορει"... Ας δουμε τι λεει.
dizzy_fingers
Α ρε εγγύηση τα server λογισμικά πάντα... 41.gif
PanosIlio
Εγώ πάντως στα sVista δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής ούτε με apache ούτε με php ούτε και με mysql.

Έχω τα ultimate αλλά δεν ξέρω αν παίζει και κανένα ρόλο. Είναι όντως χάλια λειτουργικό και έχει αρκετές τρύπες αλλά προβλήματα με αυτά δεν είχα ποτέ.
jois21
Ελπιζω να εχετε παρει χαμπαρι τι γινεται τις τελευταιες μερες σε αθηνα/θεσσ/κη...
Xaroumenos loukoumas
Εγώ δεν έχω πάρει, για πες smile.gif
jois21
Ανακοινωνονται μονοημερες προσφορες, μεχρι τωρα σε πλαισιο και μουλτιραμα. Στα σαιτ δε λενε τπτ. Μαθαινονται μονο απο τους "μεσα" και οποιος προλαβει, προλαβε.
Συνηθως εξαντλουνται τα παντα μεσα στο μισαωρο. tongue.gif

Ενδεικτικα: 8800GT 60E, 8800GTS 80E, 3850 30E, 9800 120E, CPUs εως και E6750 10E, m/b εως και maximus formula 20Ε...

Μη κανετε τον κοπο να παρετε τηλεφωνο ή να πατε στα καταστηματα, απλα δε θα βρειτε τιποτις.
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(jois21 @ Jul 8 2008, 17:08 ) *
Ανακοινωνονται μονοημερες προσφορες, μεχρι τωρα σε πλαισιο και μουλτιραμα. Στα σαιτ δε λενε τπτ. Μαθαινονται μονο απο τους "μεσα" και οποιος προλαβει, προλαβε.
Συνηθως εξαντλουνται τα παντα μεσα στο μισαωρο. tongue.gif

Ενδεικτικα: 8800GT 60E, 8800GTS 80E, 3850 30E, 9800 120E, CPUs εως και E6750 10E, m/b εως και maximus formula 20Ε...

Μη κανετε τον κοπο να παρετε τηλεφωνο ή να πατε στα καταστηματα, απλα δε θα βρειτε τιποτις.


Νωρίς μας το ειπες 68.gif
(πλακα κανω προφανως smile.gif )
smiley.gif smiley.gif smiley.gif
jois21
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 3 2008, 21:18 ) *
Α ρε εγγύηση τα server λογισμικά πάντα... 41.gif


Λοιπον, πρωτες παρατηρησεις.
Δε κολλανε.
Δε κολλανε με τιποτα.
Στον ιδιο δισκο με ΧΡ εχουν πιο αργο boot.
Με τα ιδια περιπου προγραμματα φορτωμενα τρωει λιγοτερη ραμ απ' τα ΧΡ! Εως και 150ΜΒ (στα 2 γιγα), δλδ περιπου 5%.
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(jois21 @ Jul 10 2008, 09:55 ) *
Λοιπον, πρωτες παρατηρησεις.
Δε κολλανε.
Δε κολλανε με τιποτα.
Στον ιδιο δισκο με ΧΡ εχουν πιο αργο boot.
Με τα ιδια περιπου προγραμματα φορτωμενα τρωει λιγοτερη ραμ απ' τα ΧΡ! Εως και 150ΜΒ (στα 2 γιγα), δλδ περιπου 5%.


Ποια εχουν αυτά τα καταπληκτικά χαρακτηριστικά smile.gif
jois21
2008 server
sihainas
Δηλαδή συμφέρει να τα βάλει κάποιος που δεν ενδοιαφέρεται να στήσει server ή ξέρω γω τι άλλο και απλά να τα έχει ως κύριο λειτουργικό στο pc του; Όχι τπτ άλλο τα έχω στο MSDNAA και κάθονται άμα είναι να τα βάλω...
jois21
Αλλο για σερβερ, αλλο για λιγο απ' ολα λειτουργικο.
Για να γινουν τα 2008 το 2ο θελει αρκετο σκαλισμα και καποιες υποχωρησεις.
Παραδειγμα: αντιβαιρους δεχεται μονο σερβερ εντισιον, το τελευταιο μσν δεν τρεχει, οταν το σβηνεις σε ρωταει γιατι θες να με σβησεις tongue.gif . Τα περισσοτερα μπορουν να τροποποιηθουν αλλα θελει να το ψαξεις.

Σιγουρα οχι για καποιον που δε ξερει.
dizzy_fingers
Για αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν τα server 2003 τα οποία είναι ακόμη εξαιρετικά και μάλιστα αρκετά εύκολα στη χρήση.
jois, o iis 7 (ή έχει πάει 8?) τί λέει?
jois21
7 ειναι, εχει περισσοτερες επιλογες και ειναι μαλλον δεν εχει και πολυ σχεση με των 2003. Εγω μολις το ειδα ειπα ωραια παμε τωρα στα ΧΡ και το ψαχνω αλλη ωρα. tongue.gif
jois21
http://fastra.ua.ac.be/en/index.html

υγ. το μσν παιζει αν κατεβασετε το .msi αρχειο.
Xaroumenos loukoumas
Εντυπωσιακό αν μη τι άλλο smile.gif
Gravedigger
Problem...
Κατέβασα τον Explorer 7 και κάθε φορά που ανοίγω 2η καρτέλα κολλάει.Τι φταίει?
(Μην μου πείτε να αλλάξω browser εγώ αυτόν θέλω tongue.gif )
Air Kef
Άλλαξε μπροουσερ.

Κανε reinstall αφου σβησεις τα παντα με το ccleaner.

Ο λογος που ποσταρα ειναι για να καταραστώ την Air Live και τα προιοντα της τα οποια με το που ξεφορτώθηκα έφτιαξα ενα υπέροχο δίκτυο που καλύπτει ολο το ξενοδοχείο μας με ασύρματο ιντερνετ.Ευτυχως το access point ηταν απο την αρχή cisco και δεν υπήρχε και εκει προβλημα.

Αντε Σπύρο,αν ερθεις θα εχεις και φρι ιντερνετ.
dizzy_fingers
Αν έρθω θα μείνω στου Μανώλη (δεν του το έχω πει ακόμα 24.gif )
dizzy_fingers
20% χρήστες του basketforum με IE6!!!!???????????
ΜΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ!!!! ohmy.gif


UPDATE!!!


Τσάμπα είναι!
leonkalf
Έχει κανείς ακουστά τον ιο Antivirus XP 2008 (μπαίνει σαν πρόγραμμα antivirus στο pc) και πως αντιμετωπίζεται?

Έχω ένα laptop στη δουλειά με τέτοιο πρόβλημα και προσπαθώ να το αφαιρέσω...
leonkalf
Ευχαριστώ Πάνο.

Τώρα προσπαθώ να τα εφαρμόσω... Ελπίζω να πιάσουν...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.