Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η Γωνιά του Υπολογιστή
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
colonel gomelsky
QUOTE(almirosbc @ Oct 29 2009, 18:55 ) *
παιδια γινετε να μου πειτε που μπορω να κατεβαζω αγωνες μπασκετ free???

δεν θυμαμαι που το ειχα ξαναδει και σας ξαναγραφω.....


http://www.blue-whitegt.com/ (απαιτείται να κάνεις λογαριασμό)

http://www.sport-scene.net/ (επίσης)

http://www.gamato.info/ (επίσης)

http://bt.davka.info/ (δεν απαιτείται να γραφτείς, είναι σε μορφή τόρρεντ, αλλά έχει αποκλειστικά αγώνες ΝΒΑ. Όλοι οι καινούριοι ανεβαίνουν το επόμενο πρωί και έχει και παλιά ιστορικά ματς)
kseplenhs
colonel τα λινκς που έδωσες ανεβάζουν τους αγώνες σε rapidshare ή σε τορεντ?
captain charisma
gamato
davka ειναι τορρεντς

το sport scene ειναι rabidshare και τορρεντς αλλα πρεπει να εχεις λογαριασμο και να πληρωσεις μηνιαια συνδρομη....
SlobodaN
QUOTE(captain charisma @ Nov 9 2009, 00:39 ) *
gamato
davka ειναι τορρεντς

το sport scene ειναι rabidshare και τορρεντς αλλα πρεπει να εχεις λογαριασμο και να πληρωσεις μηνιαια συνδρομη....



Το Sport-scene είναι μόνο torrents. Ένα δυο rapidshare έχω προσέξει εδώ και 1 χρόνο που το χρησιμοποιώ, αλλά το 99% είναι μόνο torrents.Προσωπικά προτείνω σε όποιον θέλει να φτιάξει μια μεγάλη συλλογή απο σειρές και individual games μόνο Sport Scene.
colonel gomelsky
QUOTE(kseplenhs @ Nov 9 2009, 00:17 ) *
colonel τα λινκς που έδωσες ανεβάζουν τους αγώνες σε rapidshare ή σε τορεντ?


To davka έχει αποκλειστικά τορρεντς. Sport-scene, gamato.info και bluewhite.gt επίσης. Στα τρία τελευταία πρέπει να κάνεις λογαριαμό, αλλά είναι απολύτως δωρεάν. Στα δύο τελευταία δεν είναι εύκολο να κάνεις λογαριασμό, καθώς οι εγγραφές ανοίγουν για λίγη ώρα κάθε μέρα και αν προλάβεις, πρόλαβες.

Μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κανέναν πρόβλημα με ιούς. Το λέω επειδή υπάρχει μια προκατάληψη απέναντι στα αρχεία σε μορφή τορρεντ.

Γενικά δεν προτιμώ το rapidshare, καθώς δεν έχω premium λογαριασμό και είναι αποκλειστικά αργό (150κβ/σεκ) ενώ τορρεντς κατεβάζω με 750 κβ/σεκ.

ΥΓ. Μιας και το ανέφερα: Τι συνδέσεις έχετε και με τι ταχύτητες κατεβάζετε;

Εγώ έχω connx 8mbps και κατεβάζω με ταχύτητες από 700 έως 800 KB/SEC


Αυτήν την ώρα τα πράγματα έχουν κάπως έτσι (δεν είναι και από τις καλύτερες μου επιδόσεις)




Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει γιατί έχω τόσο χαμηλό upload;
apkat
Eγω on telecoms στα 16 mpbs και στην πραγματικοτητα πιανω γυρω στα 12..Και γενικα ειμαι ευχαριστημενος..Αν και φετος οι υπηρεσιες τηλεορασης ειναι πολυ πεσμενες σε σχεση με τα 2 προηγουμενα χρονια..
colonel gomelsky
QUOTE(apkat @ Nov 10 2009, 14:53 ) *
Eγω on telecoms στα 16 mpbs και στην πραγματικοτητα πιανω γυρω στα 12..Και γενικα ειμαι ευχαριστημενος..Αν και φετος οι υπηρεσιες τηλεορασης ειναι πολυ πεσμενες σε σχεση με τα 2 προηγουμενα χρονια..


Δηλαδή κατεβάζεις με 1,2 MB/sec περίπου; Το upload πώς είναι;
apkat
Σε speed test ισως και λιγο παραπανω απο 1,2..

Το upload γυρω στο 0,9 mpbs..

Θα κανω τωρα απο τον αλλο υπολογιστη ενα speed test να ανεβασω..(τωρα ειμαι με το λαπ τοπ που εχει ασυρματο αρα καπως μικροτερες ταχυτητες..)

colonel gomelsky
QUOTE(apkat @ Nov 10 2009, 15:25 ) *
Σε speed test ισως και λιγο παραπανω απο 1,2..

Το upload γυρω στο 0,9 mpbs..

Θα κανω τωρα απο τον αλλο υπολογιστη ενα speed test να ανεβασω..(τωρα ειμαι με το λαπ τοπ που εχει ασυρματο)


Δε σου φαίνεται να έχει τεράστια απόκλιση το download μου με το upload; Που μπορεί να οφείλεται αυτό;

Πάντως γενικά είμαι ευχαριστημένος με τη σύνδεσή μου. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω την απόκλιση.

QUOTE(apkat @ Nov 10 2009, 15:25 ) *


Παρατηρώντας και τη δικιά σου αναλογία downloading-uploading τελικά δεν έχω τόσο μεγάλη απόκλιση. Ίσως θα μπορούσα να φτάνω τα 60κβ/σεκ.
apkat
Nαι γενικα μου φαινεται πολυ μικρο το upload σου..Βεβαια δεν ξερω και πολλα απο αυτα..Ποσο υποτιθεται οτι θα επρεπε να εχεις;;Γυρω στο 1 mpbs;;Σωστα;;

Εντιτ:Παντως δεν νομιζω οτι ειναι θεμα αναλογιας..Νομιζω οτι το upload στις περισσοτερες συνδεσεις ειναι 1.

Πχ εδω απο το σαιτ της Ον τελεκομς :"Απεριόριστη σύνδεση broadband μέχρι 24 Mbps downstream και μέχρι 1 Mbps upstream"
colonel gomelsky
QUOTE(apkat @ Nov 10 2009, 15:38 ) *
Nαι γενικα μου φαινεται πολυ μικρο το upload σου..Βεβαια δεν ξερω και πολλα απο αυτα..Ποσο υποτιθεται οτι θα επρεπε να εχεις;;Γυρω στο 1 mpbs;;Σωστα;;

Εντιτ:Παντως δεν νομιζω οτι ειναι θεμα αναλογιας..Νομιζω οτι το upload στις περισσοτερες συνδεσεις ειναι 1.

Πχ εδω απο το σαιτ της Ον τελεκομς :"Απεριόριστη σύνδεση broadband μέχρι 24 Mbps downstream και μέχρι 1 Mbps upstream"


Ψάχνοντας στα σάιτ του κονεξ και του οτεσοπ δε βρήκα τίποτα σχετικά με το απλοουντ. Πάντως πρόβλημα γραμμής δεν παίζει να είναι, αφού το νταουνλοουντ είναι μια χαρά.

Όπως καταλαβαίνω αυτό που παρέθεσες μάλλον εννοεί ότι είναι 1μβπς στα 24 μβπς

Έντιτ: Τελικά λογικό είναι το απλοουντ μου. Η ονομαστική ταχύτητα είναι 384kbps. Διαιρώντας το με το 8 (1byte = 8 bit) βγαίνει ότι θα έπρεπε να έχω 48KB/sec. Άρα τα 40 και κάτι δεν απέχουν πολύ. Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες απκατ.
captain charisma


colonel εχω κι εγω connx 8mbps
το upload ειναι ιδιο...
colonel gomelsky
QUOTE(captain charisma @ Nov 10 2009, 16:32 ) *


colonel εχω κι εγω connx 8mbps
το upload ειναι ιδιο...


Βλέπω ότι έχεις πολύ καλό download! Ωραίος! smiley.gif

Ναι όπως έγραψα και παραπάνω είναι 384kbps = 48 kB/sec.
Έχεις φοιτητικό; Πόσο κοντά είσαι στον ΟΤΕ;
captain charisma
ε ναι φοιτητικο εχω 16ε το μηνα.. και το εχω βαλει στο ονομα του αδελφου μου...γιατι εμενα εληγε η προθεσμια το σεπτεμβριο..
ειμαι σχεδον 5 βηματα απο τον οτε tongue.gif
colonel gomelsky
QUOTE(captain charisma @ Nov 10 2009, 16:56 ) *
ε ναι φοιτητικο εχω 16ε το μηνα.. και το εχω βαλει στο ονομα του αδελφου μου...γιατι εμενα εληγε η προθεσμια το σεπτεμβριο..
ειμαι σχεδον 5 βηματα απο τον οτε tongue.gif


Επειδή και γω φοιτητικό έχω και σε λίγο τελειώνει ο χρόνος, ξέρεις αν πρέπει να στείλω ξανά όλο εκείνο το χαρτομάνι ή απλά ανανεώνω μεσω τηλ; Εγώ πάλι απέχω γύρω στο 1,5χιλιόμετρο από τον ΟΤΕ.
SlobodaN


Tα ίδια κι εγώ με conx.
colonel gomelsky
QUOTE(SlobodaN @ Nov 10 2009, 17:29 ) *


Tα ίδια κι εγώ με conx.


Είσαι στην Αθήνα; Γιατί και γω κάνω το τεστ από Θεσνικη και επειδή με συνδέει με τον σερβερ των αθηνών δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει το αποτέλεσμά μου.
apkat
Αυτο το Ping που γραφει κατω στο Speed test ξερει κανεις τι ειναι;;Εγω εχω 26 ms απ΄οτι ειδα ο Slobodan 31 και ο colonel 28..Τι σημαινουν αυτα αραγε;;
colonel gomelsky
QUOTE(apkat @ Nov 10 2009, 18:47 ) *
Αυτο το Ping που γραφει κατω στο Speed test ξερει κανεις τι ειναι;;Εγω εχω 26 ms απ΄οτι ειδα ο Slobodan 31 και ο colonel 28..Τι σημαινουν αυτα αραγε;;


Ούτε εγώ ξέρω ακριβώς. Νομίζω όμως ότι σχετίζεται με την "καθαρότητα"-θόρυβο της γραμμής.
dizzy_fingers
Τα milisecond (second/1000) που χρειάζεται το packet (το "σήμα" κατά κάποιον τρόπο) στον server που κάνει το test (υποθέτω).

Όσο το χαμηλότερο, τόσο το καλύτερο.
Pierce


και που να παω και στο εργαστηριο tongue.gif απο το wireless το παραπανω. Παρακρατος των αθηνων tongue.gif 



(το λεω επειδη οι ''συναδελφοι'' εκ Σαλλλλλονικης εχουν πολυ μικροτερες τιμες)
colonel gomelsky
QUOTE(pierce21 @ Nov 10 2009, 19:30 ) *


και που να παω και στο εργαστηριο tongue.gif απο το wireless το παραπανω. Παρακρατος των αθηνων tongue.gif 



(το λεω επειδη οι ''συναδελφοι'' εκ Σαλλλλλονικης εχουν πολυ μικροτερες τιμες)


Χμμ.. από κάνα σερβερ στο Μετσόβειο είναι αυτό το αποτέλεσμα; Μιλάμε για 24 σύνδεση;

Παίζει έστω και τον παραμικρό ρόλο τι pc έχεις;
Pierce
το wireless στην ΑΣΟΕΕ ειναι smile.gif
SlobodaN
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 10 2009, 18:01 ) *
Είσαι στην Αθήνα; Γιατί και γω κάνω το τεστ από Θεσνικη και επειδή με συνδέει με τον σερβερ των αθηνών δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει το αποτέλεσμά μου.



Απο Χίο η σύνδεση.
j-kidd13
Πηρα ενα Vaio,και εχω ενα προβληματακι...Δεν μπορω να εγκαταστσω το Modem μου....Εχω conn-x συνδεση και ενα ενσυρματο baudtec Μοντεμ...Bαζω το cd να κανω την εγκατασταση,και στο τελος που πρεπει να δωσω username και password,μου βγαζει "αδυναμια επικοινωνιας με μοντεμ"....Συν οτι οταν εχω ανοιχτο το wireless δεν δειχνει καμια συνδεση(στο διπλα σπιτι εχει ο ξαδερφος ασυρματο,αν και κλειδωμενο,παρ ολα αυτα θα επρεπε να το βγαζει....)...Καποια διανοια να με βοηθησει?? smiley.gif
SlobodaN
Aγόρασα αυτά τα ηχεία http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.501607

Θα τα δοκιμάσω το μεσημέρη. Απλά απο περιέργεια, τυχαίνει να τα έχει κανένας να μου πει εντυπώσεις?
colonel gomelsky
QUOTE(SlobodaN @ Nov 23 2009, 12:16 ) *
Aγόρασα αυτά τα ηχεία http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.501607

Θα τα δοκιμάσω το μεσημέρη. Απλά απο περιέργεια, τυχαίνει να τα έχει κανένας να μου πει εντυπώσεις?


Να σου πω: Τα έχω αγοράσει για δύο pc. Αξιόπιστα, ποιοτικά, αλλά περιορισμένων δυνατοτήτων. Αν δεν έχεις μεσαίες ή υψηλές απαιτήσεις ήχου θα μείνεις υπερευχαριστημένος.
SlobodaN
QUOTE(colonel gomelsky @ Nov 23 2009, 17:19 ) *
Να σου πω: Τα έχω αγοράσει για δύο pc. Αξιόπιστα, ποιοτικά, αλλά περιορισμένων δυνατοτήτων. Αν δεν έχεις μεσαίες ή υψηλές απαιτήσεις ήχου θα μείνεις υπερευχαριστημένος.



Σ'ευχαριστώ. ΟΚ τα έβαλα , είμαι πολύ ευχαριστημένος και απο απόδοση και απο design.
aegeansheed
Φίλοι computerάδες, ψάχνομαι για laptop...

εντόπισα αρκετά από τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν (μικρό βάρος, 320 G σκληρό) σε αυτόν:

LENOVO IDEAPAD U350 29632JU

πληροφορίες για το προϊόν: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907128

Χρησιμοποιούσα ΙΒΜ και είχα μείνει αρκετά ικανοποιημένος από την αξιοπιστία του (δε μου είχε κρασάρει ποτέ). Στη δουλειά χρησιμοποιώ έναν ΗΡ, αλλά βλέπω ότι χρειάζονται αρκετά συχνά rectification. Γνωρίζω επίσης τους fujitsu, εδώ και καμιά 10ριά χρόνια.

Θα με ενδιέφερε μια γνώμη για τους Lenovo για όποιον γνωρίζει ένα-δυο πράγματα παραπάνω...
colonel gomelsky
QUOTE(aegeansheed @ Nov 29 2009, 18:28 ) *
Φίλοι computerάδες, ψάχνομαι για laptop...

εντόπισα αρκετά από τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν (μικρό βάρος, 320 G σκληρό) σε αυτόν:

LENOVO IDEAPAD U350 29632JU

πληροφορίες για το προϊόν: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907128

Χρησιμοποιούσα ΙΒΜ και είχα μείνει αρκετά ικανοποιημένος από την αξιοπιστία του (δε μου είχε κρασάρει ποτέ). Στη δουλειά χρησιμοποιώ έναν ΗΡ, αλλά βλέπω ότι χρειάζονται αρκετά συχνά rectification. Γνωρίζω επίσης τους fujitsu, εδώ και καμιά 10ριά χρόνια.

Θα με ενδιέφερε μια γνώμη για τους Lenovo για όποιον γνωρίζει ένα-δυο πράγματα παραπάνω...


Καλό φαίνεται για τα λεφτά του. Με προβληματίζουν πάντως ο αργός σκληρός και οι μνήμες DDR3 για τις οποίες δεν ακούγονται και τα καλύτερα. Πάντως πιστεύω ότι στα λαπτοπ παίζει μεγάλο ρόλο το brandname καθώς πολλές φορές έχει άμεσο αντίκτυπο στην ποιότητα κατασκευής.
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(j-kidd13 @ Nov 20 2009, 01:11 ) *
Πηρα ενα Vaio,και εχω ενα προβληματακι...Δεν μπορω να εγκαταστσω το Modem μου....Εχω conn-x συνδεση και ενα ενσυρματο baudtec Μοντεμ...Bαζω το cd να κανω την εγκατασταση,και στο τελος που πρεπει να δωσω username και password,μου βγαζει "αδυναμια επικοινωνιας με μοντεμ"....Συν οτι οταν εχω ανοιχτο το wireless δεν δειχνει καμια συνδεση(στο διπλα σπιτι εχει ο ξαδερφος ασυρματο,αν και κλειδωμενο,παρ ολα αυτα θα επρεπε να το βγαζει....)...Καποια διανοια να με βοηθησει?? smiley.gif


Να φανταστώ πως έχεις το κλασσικο Baudtec, που έχει και usb και ethernet έτσι;
Φαντάζομαι πως το βάζεις με USB σωστά;
Αν ναι, τότε αποσύνδεσέ το και βάλε το με ethernet: πιο σταθερό θα είναι και δε θέλει και εγκατάσταση smile.gif

QUOTE(aegeansheed @ Nov 29 2009, 20:28 ) *
Φίλοι computerάδες, ψάχνομαι για laptop...

εντόπισα αρκετά από τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν (μικρό βάρος, 320 G σκληρό) σε αυτόν:

LENOVO IDEAPAD U350 29632JU

πληροφορίες για το προϊόν: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907128

Χρησιμοποιούσα ΙΒΜ και είχα μείνει αρκετά ικανοποιημένος από την αξιοπιστία του (δε μου είχε κρασάρει ποτέ). Στη δουλειά χρησιμοποιώ έναν ΗΡ, αλλά βλέπω ότι χρειάζονται αρκετά συχνά rectification. Γνωρίζω επίσης τους fujitsu, εδώ και καμιά 10ριά χρόνια.

Θα με ενδιέφερε μια γνώμη για τους Lenovo για όποιον γνωρίζει ένα-δυο πράγματα παραπάνω...


Tα Lenovo είναι ποιοτικά μηχανήματα όντως (ΙΒΜ γαρ) και δε ζεσταίνονται πολύ!
Tώρα, το λαπτοπ φαίνεται πολύ δυνατό αν δε σε πειράζει ο αδύναμος επεξεργαστής.
Σχετικά με τις μνήμες RAM που είναι DDR3, εγώ είμαι της άποψης ότι αξίζουν (εχω pc με DDR3) λόγω μεγαλύτερου FSB. Χάνουν λίγο σε χρονισμό, αλλά νομίζω γενικά είναι λίγο πιο γρήγορες, ενώ λογικά θα επικρατήσουν των DDR2 στο μελλον, οπότε θα έχεις περισσότερες ευκαιρίες αναβάθμισης.

Ο σκληρός είναι όντως λίγο αργός, αλλά δε θα βρεις έτοιμο σύστημα με 7200rpm, ενώ ο ssd θα σου πάει προς το παρον ο κουκος αηδόνι!

Συνολικά, νομίζω ότι αν δε σε πειράζει ο επεξεργαστής, είναι καλή αγορά!
colonel gomelsky
Αν θέλει κάποιος φίλος να που πει την άποψή του για το παρακάτω:


Motherboard MSI P55-GD65 - ATX - LGA1156
Cpu Intel® Core™ i5 - 750 (LGA1156)
Ram KINGSTON DDR3 2GB 1333MHz 2
H.Disk SEAGATE 1000GB SATA-2
Vga 9800GT -- MSI 1024MB (N9800GT-MD1G)
Floppy SONY FLOPPY DRIVE 1.44 3.5 BLACK
Power Supply HEROICHI COUGAR 1000W CM APFC 80plus
Optical Devices SONY OPT.DVDRW AD-7240S-0B 24X SATA

Βγαίνει γύρω στο χιλιάρικο.
lightday
QUOTE(colonel gomelsky @ Dec 3 2009, 18:06 ) *
Αν θέλει κάποιος φίλος να που πει την άποψή του για το παρακάτω:


Motherboard MSI P55-GD65 - ATX - LGA1156
Cpu Intel® Core™ i5 - 750 (LGA1156)
Ram KINGSTON DDR3 2GB 1333MHz 2
H.Disk SEAGATE 1000GB SATA-2
Vga 9800GT -- MSI 1024MB (N9800GT-MD1G)
Floppy SONY FLOPPY DRIVE 1.44 3.5 BLACK
Power Supply HEROICHI COUGAR 1000W CM APFC 80plus
Optical Devices SONY OPT.DVDRW AD-7240S-0B 24X SATA

Βγαίνει γύρω στο χιλιάρικο.


Γρήγορα γρηγορα με πρώτη ματια no 9800gt, no seagate (είχαν τρομέρα προβλήματα πριν λίγους μήνες με πολλές παρτίδες 1000 15000 ), power supply με 550W είσαι τζετ δεν χρειάζεσαι 1000 (για τα παραπάνω που γράφεις)
Για περαιτέρω θέλω να μάθω πόσα δίνεις και για ποια δουλεία θα χρησιμεύσει ? pm

QUOTE(apkat @ Nov 10 2009, 18:47 ) *
Αυτο το Ping που γραφει κατω στο Speed test ξερει κανεις τι ειναι;;Εγω εχω 26 ms απ΄οτι ειδα ο Slobodan 31 και ο colonel 28..Τι σημαινουν αυτα αραγε;;



Ο μέσος χρόνος που κάνει μια τετράδα πακέτων 8 bytes έκαστο (σύνολο 32 bytes) για να πάνε από pc s-server -pc (η απάντηση ).Χονδρικά μια μονάδα επικοινωνίας πόσο κάνει για να πάει από σενα στον άλλο και να σου επιστραφεί η απάντησή του .Όσο μικρότερο τόσο καλύτερο.

Δοκίμασε από cmd "C:\>ping www.basketforum.gr" και δες τα αποτελέσματα
colonel gomelsky
QUOTE(lightday @ Dec 4 2009, 22:26 ) *
Γρήγορα γρηγορα με πρώτη ματια no 9800gt, no seagate (είχαν τρομέρα προβλήματα πριν λίγους μήνες με πολλές παρτίδες 1000 15000 ), power supply με 550W είσαι τζετ δεν χρειάζεσαι 1000 (για τα παραπάνω που γράφεις)
Για περαιτέρω θέλω να μάθω πόσα δίνεις και για ποια δουλεία θα χρησιμεύσει ? pm


Για τυπική οικιακή χρήση. Απλά δεν αλλάζω συχνά pc γι αυτό όταν παίρνω δίνω κάτι παραπάνω. Δεν παίζω παιχνίδια, γι αυτό μια 9800 νομίζω μου είναι αρκετή. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση. Θα με ενδιέφερε η γνώμη σου για τη μητρική και τον επεξεργαστή.
j-kidd13
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Dec 3 2009, 14:14 ) *
Να φανταστώ πως έχεις το κλασσικο Baudtec, που έχει και usb και ethernet έτσι;
Φαντάζομαι πως το βάζεις με USB σωστά;
Αν ναι, τότε αποσύνδεσέ το και βάλε το με ethernet: πιο σταθερό θα είναι και δε θέλει και εγκατάσταση smile.gif

Ακριβως αυτο εχω...Και εκανα αυτο που ειπες...Εβαλα το ethernet και το πηρε αμεσως......
lightday
QUOTE(colonel gomelsky @ Dec 5 2009, 14:41 ) *
Για τυπική οικιακή χρήση. Απλά δεν αλλάζω συχνά pc γι αυτό όταν παίρνω δίνω κάτι παραπάνω. Δεν παίζω παιχνίδια, γι αυτό μια 9800 νομίζω μου είναι αρκετή. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση. Θα με ενδιέφερε η γνώμη σου για τη μητρική και τον επεξεργαστή.



Εν αρχή είναι το ρεύμα.
Καλό τροφοδοτικό και ισχύς 650 750 850 νομίζω είναι υπεραρκετά και για μελλοντικές δουλειές (seasonic enermax antec corsair μερικές πολύ καλές μάρκες, περισσότερα αν δεν βαριέσαι να διαβάζεις στον guru των τροφοδοτικών www.jonnyGuru.com ,έχει εκτενέστερα reviews και τεστ ,οπότε κρίνεις ανάλογα διαθεσιμότητα ,τιμές αγοράς και πόσα θες να δώσεις ) το 1000 παραείναι too much γι αυτό που θες .

HDD με 1000 είσαι πολύ καλά ,εγώ θα πήγαινα για wd blue black series (green series αν είσαι οικολόγος) .Μετά το φιάσκο της SEAGATE με φοβίζει να σου πω την αλήθεια

Αν δεν παίζεις και μια 9600 ή 46xx είναι υπεραρκετή ,μην σου πώ και ενσωματωμένη στην μητρική

Μητρική : από ονόματα asus gigabyte είναι ένα κλικ πάνω, δεν σημαίνει οτι είναι κακή η msi
(Κοίτα - googlaρε για το μοντέλο που θες και τι προβλήματα βγάζει πχ "MSI P55-GD65 problems" μερικές έχουν προβλήματα κατασκευαστικά που μπορεί να σου βγάλουν και δεν έχουν διορθωθεί από την μαμα εταιρία ).Από οτι βλέπω υποστηρίζει SLI και Crossfire (αν δεν παίζεις και δεν πρόκειται να παίζεις μελλοντικά, και δεν διατίθεσαι να αγοράσεις 2 κάρτες γραφικών μαζί τότε σου είναι αχρηστο )Υπάρχουν πιο οικονομικές και απο την ίδια εταιρία και δεν θα καταλάβεις την διαφορά.
CPU : αν καταφέρεις να εξοκονομίσεις λεφτά από τα υπόλοιπα πας στον ι7 860, αλλά παραμένει καλή λύση και αυτός .
Μνήμη θα σου έλεγα βάλε 4 ,τα λίγα παραπάνω πάρτα από τον επεξεργαστή ,κράτα αυτόν που διάλεξες δηλ.Μελλοντικά ή και τώρα θα είσαι ανετος

(Το τρικ είναι να κοιτάς πάντα να παίρνεις φτηνά κάποια πράγματα που δεν χρειάζεσαι τόσο πολύ , και δίνεις την διαφορά σε άλλα)
OnLy_PAS-AthEnS
Παιδια κατεβασα το ΝΒΑ 2κ10 για πς2 2,77 Γκιγκα.Παω να γραψω το .iso ομως στο dvd και μου λεει η συσκευη δεν εχει αρκετο ελευθερο χωρο??.....τι να κανω????????//εβαλα για εγγραφη dvd 4,77gb....
colonel gomelsky
QUOTE(lightday @ Dec 5 2009, 15:30 ) *
Εν αρχή είναι το ρεύμα.
Καλό τροφοδοτικό και ισχύς 650 750 850 νομίζω είναι υπεραρκετά και για μελλοντικές δουλειές (seasonic enermax antec corsair μερικές πολύ καλές μάρκες, περισσότερα αν δεν βαριέσαι να διαβάζεις στον guru των τροφοδοτικών www.jonnyGuru.com ,έχει εκτενέστερα reviews και τεστ ,οπότε κρίνεις ανάλογα διαθεσιμότητα ,τιμές αγοράς και πόσα θες να δώσεις ) το 1000 παραείναι too much γι αυτό που θες .

HDD με 1000 είσαι πολύ καλά ,εγώ θα πήγαινα για wd blue black series (green series αν είσαι οικολόγος) .Μετά το φιάσκο της SEAGATE με φοβίζει να σου πω την αλήθεια

Αν δεν παίζεις και μια 9600 ή 46xx είναι υπεραρκετή ,μην σου πώ και ενσωματωμένη στην μητρική

Μητρική : από ονόματα asus gigabyte είναι ένα κλικ πάνω, δεν σημαίνει οτι είναι κακή η msi
(Κοίτα - googlaρε για το μοντέλο που θες και τι προβλήματα βγάζει πχ "MSI P55-GD65 problems" μερικές έχουν προβλήματα κατασκευαστικά που μπορεί να σου βγάλουν και δεν έχουν διορθωθεί από την μαμα εταιρία ).Από οτι βλέπω υποστηρίζει SLI και Crossfire (αν δεν παίζεις και δεν πρόκειται να παίζεις μελλοντικά, και δεν διατίθεσαι να αγοράσεις 2 κάρτες γραφικών μαζί τότε σου είναι αχρηστο )Υπάρχουν πιο οικονομικές και απο την ίδια εταιρία και δεν θα καταλάβεις την διαφορά.
CPU : αν καταφέρεις να εξοκονομίσεις λεφτά από τα υπόλοιπα πας στον ι7 860, αλλά παραμένει καλή λύση και αυτός .
Μνήμη θα σου έλεγα βάλε 4 ,τα λίγα παραπάνω πάρτα από τον επεξεργαστή ,κράτα αυτόν που διάλεξες δηλ.Μελλοντικά ή και τώρα θα είσαι ανετος

(Το τρικ είναι να κοιτάς πάντα να παίρνεις φτηνά κάποια πράγματα που δεν χρειάζεσαι τόσο πολύ , και δίνεις την διαφορά σε άλλα)


Με βοηθάς πολύ φίλε lightday. Για το τροφοδοτικό έχεις δίκιο για τα 1000 βατ. Πάντως από τα χερόλκι είμαι ικανοποιημένος. Ραμ 4 γκίγκα θα βάλω (κίνγκστον, επίσης ευχαριστημένος). MSI μητρικές έχω αρκετά χρόνια και δε μου βγάλανε πρόβλημα.

Τώρα για τον δίσκο. Έχω έναν εξωτερικό Seagate Freeagent 1ΤΒ USB2 7200 RPM 32mb cache και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

QUOTE(OnLy_PAS-AthEnS @ Dec 5 2009, 15:45 ) *
Παιδια κατεβασα το ΝΒΑ 2κ10 για πς2 2,77 Γκιγκα.Παω να γραψω το .iso ομως στο dvd και μου λεει η συσκευη δεν εχει αρκετο ελευθερο χωρο??.....τι να κανω????????//εβαλα για εγγραφη dvd 4,77gb....


Λογικά θα απαιτεί dual layer. Δοκίμασέ το.

btw τι ελάχιστες απαιτήσεις έχει;
lightday
QUOTE(colonel gomelsky @ Dec 5 2009, 16:04 ) *
Με βοηθάς πολύ φίλε lightday. Για το τροφοδοτικό έχεις δίκιο για τα 1000 βατ. Πάντως από τα χερόλκι είμαι ικανοποιημένος. Ραμ 4 γκίγκα θα βάλω (κίνγκστον, επίσης ευχαριστημένος). MSI μητρικές έχω αρκετά χρόνια και δε μου βγάλανε πρόβλημα.

Τώρα για τον δίσκο. Έχω έναν εξωτερικό Seagate Freeagent 1ΤΒ USB2 7200 RPM 32mb cache και είμαι πολύ ευχαριστημένος.


Να σαι καλά .Πάντως στο λέω για τον δίσκο με φοβίζει.Λογικά δεν θα βγάλει πρόβλημα (το διορθώσανε άλλωστε αλλά τους πήρε καιρό και πολλούς δίσκους με rma)
αλλά όταν γίνει μια στραβή κάπου μαζεύεσαι.
Και εγώ με msi είμαι τώρα στο καρβουδιστίρι μου.Καλό σκυλακι αποδείχτηκε για τα χρόνια της ,παρόλα αυτά αν καταλήξεις κάπου κάνε αυτό που σου είπα.Πολλές φορές έχουν bugs τα bios (πχ χάνονται οι usb, κάποιες gigabyte δεν συγχρονίζανε με iphone, χανόταν ps2 πληκτρολόγια κτλ κτλ)
Από λειτουργικό τι θα βάλεις ?
OnLy_PAS-AthEnS
colonel ειναι για ps2 το παιχνιδι.Αρα δεν εχει απαιτησεις.Τελικα καταλαβα τι εφταιγε....το πσι μου λογω παλαιοτητας(πως τα λεω ετσι ο που...ης) γραφει μονο cd και οχι dvd......ΕΛΕΟΣ
colonel gomelsky
QUOTE(lightday @ Dec 5 2009, 16:24 ) *
Να σαι καλά .Πάντως στο λέω για τον δίσκο με φοβίζει.Λογικά δεν θα βγάλει πρόβλημα (το διορθώσανε άλλωστε αλλά τους πήρε καιρό και πολλούς δίσκους με rma)
αλλά όταν γίνει μια στραβή κάπου μαζεύεσαι.
Και εγώ με msi είμαι τώρα στο καρβουδιστίρι μου.Καλό σκυλακι αποδείχτηκε για τα χρόνια της ,παρόλα αυτά αν καταλήξεις κάπου κάνε αυτό που σου είπα.Πολλές φορές έχουν bugs τα bios (πχ χάνονται οι usb, κάποιες gigabyte δεν συγχρονίζανε με iphone, χανόταν ps2 πληκτρολόγια κτλ κτλ)
Από λειτουργικό τι θα βάλεις ?


Λέω να ξεκινήσω με xp γιατί έχω σαν αρχή να μην βάζω καινούρια λειτουργικά που δεν έχουν δοκιμαστεί (στην πράξη, από φίλους κτλ. Όχι τι λέει η Microsoft). Αν τα 7 δοκιμαστούν αρκετά με βάση τα κριτήριά μου (κάνα χρόνο) και βγει και service pack θα μεταπηδήσω στα 7.

Για τον εξωτερικό που σου έγραψα έχεις άποψη;

lightday
QUOTE(colonel gomelsky @ Dec 5 2009, 16:53 ) *
Λέω να ξεκινήσω με xp γιατί έχω σαν αρχή να μην βάζω καινούρια λειτουργικά που δεν έχουν δοκιμαστεί (στην πράξη, από φίλους κτλ. Όχι τι λέει η Microsoft). Αν τα 7 δοκιμαστούν αρκετά με βάση τα κριτήριά μου (κάνα χρόνο) και βγει και service pack θα μεταπηδήσω στα 7.

Για τον εξωτερικό που σου έγραψα έχεις άποψη;


Μήπως σε συμφέρει να πάρεις τα 7 τώρα μέσα στο πακέτο και να παζαρέψεις καλύτερη τιμή (ΟΕΜ εκδοση λέμε) , και βάλτα αργότερα.
Service pack βγήκαν φήμες οτι θα έρθει ,δεν θυμάμαι όμως πότε ,δεν θα αργήσει πολύ,άλλωστε δεν έχουν και πολλά προβλήματα αφού στηρίζονται στα vista που μετά από 2 sp στρώσαν για τα καλά.
Για τον δίσκο δεν έχω εμπειρία. Αν παίζει και δεν δείχνει να κολλάει είναι οκ.Γενικά στους εξωτερικούς υπήρξαν πολλά προβλήματα από υπερθεμανση και τροφοδοσία σε άλλες μάρκες με αποτέλεσμα να σέρνονται αρκετά ,οπότε αν δεν τον χρησιμοποιείς καλού κακού αφηνέ τον off .Γενικά δεν έχουν πέσει στο μάτι μου παράπονα για το μοντέλο.
( Αναφέρομαι σε μερικούς mybook που βγαίναν off γιατί δεν είχαν κυρίως κουμπί να κλείσουν με αποτέλεσμα να είναι συνεχώς ανοιχτοί εκτός αν τους έβγαζες από την πρίζα)
rchos
πηρα αυτο.
http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/N...3E-01300QG3.htm

πειτε αποψεις.
PanosIlio
Και μόνο για τα 4 χρόνια εγγύηση αξίζει η αγορά που έκανες. Και από χαρακτηριστικά δεν πάει πίσω είναι ένα πολύ δυνατό laptop.
kotzito
QUOTE(rchos @ Dec 7 2009, 11:12 ) *
πηρα αυτο.
http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/N...3E-01300QG3.htm

πειτε αποψεις.

Καλο φαινεται.Και οπτικα ειναι ωραιο και βαση χαρακτηριστικων αξιζει τα λεφτα του.Συν το οτι τα Toshiba φημιζονται οτι ειναι καλα.Το μονο ισως που χρειαζεται ειναι μια μεγαλυτερη καρτα γραφικων,εκτος αν δεν το προοριζεις για βαρια games.
OnLy_PAS-AthEnS
Καλησπερα παιδια.Θα ηθελα να κανω μια ερωτησουλα στους ειδικους εδω του φορουμ.Λοιπον,σκεφτομαι να αγορασω αυτο
ΕΔΩ
Θα ηθελα αποψεις γιατι με ενδιαφερει συν ολα τα αλλα και σαν κεντρο ψυχαγωγιας ενω δειχνει αρκετα καλο με μνημη 4 GB DDR3 +ATI RADEON 4650HD.Βασικα θα ηθελα να ξερω αν θα μπορει να παιζει παιχνιδια τυπου 2Κ10 Μοdern WArfare 2 ,WOW ...κ.α.Δηλαδη αν θα εχω προβλημα στους καινουργιους τιτλους.Επισης σαν συνολο λαπτοπ τι αποψη εχετε???
lightday
QUOTE(OnLy_PAS-AthEnS @ Dec 13 2009, 16:12 ) *
Καλησπερα παιδια.Θα ηθελα να κανω μια ερωτησουλα στους ειδικους εδω του φορουμ.Λοιπον,σκεφτομαι να αγορασω αυτο
ΕΔΩ
Θα ηθελα αποψεις γιατι με ενδιαφερει συν ολα τα αλλα και σαν κεντρο ψυχαγωγιας ενω δειχνει αρκετα καλο με μνημη 4 GB DDR3 +ATI RADEON 4650HD.Βασικα θα ηθελα να ξερω αν θα μπορει να παιζει παιχνιδια τυπου 2Κ10 Μοdern WArfare 2 ,WOW ...κ.α.Δηλαδη αν θα εχω προβλημα στους καινουργιους τιτλους.Επισης σαν συνολο λαπτοπ τι αποψη εχετε???


Καλό φαίνεται ,αν και θα κάνεις αρκετές υποχωρήσεις στα παιχνίδια .
Έχει και HDMI out οπότε θα μπορείς να το συνδέσεις εύκολα στην τουβου.Και καλές ευκολίες πληρωμής ως 12 άτοκες.


Από πλαίσιο "Το λογισμικό "HP MediaSmart" συγκεντρώνει όλους τους τύπους ψυχαγωγίας σε ένα σημείο όπου έχετε πρόσβαση με ένα κλικ, από βίντεο και ψηφιακές φωτογραφίες μέχρι μουσική."---Θεεε μου Ελεος.
OnLy_PAS-AthEnS
Οταν λες αρκετες υποχωρησεις φιλε τι ακριβως εννοεις ..γιατι με ενδιαφερει λιγο ο τομεας gaming.??Παντως δεν εχω βρει κατι καλυτερο σε τετοιο κοστος εκτος και αν εχετε εσεις να προτεινετε κατι.
lightday
QUOTE(OnLy_PAS-AthEnS @ Dec 15 2009, 12:26 ) *
Οταν λες αρκετες υποχωρησεις φιλε τι ακριβως εννοεις ..γιατι με ενδιαφερει λιγο ο τομεας gaming.??Παντως δεν εχω βρει κατι καλυτερο σε τετοιο κοστος εκτος και αν εχετε εσεις να προτεινετε κατι.


check http://www.notebookcheck.net/AMD-ATI-Mobil...50.13883.0.html κάπου έχει διαγράμματα από παιχνίδια σε διαφορετικά settings
OnLy_PAS-AthEnS
Ωχ καταλαβα.Δεν παει πουθενα με λιγα λογια η καρτα αυτη. sad.gif To kako ειναι οτι δεν εχω βρει λαπτοπ με καλυτερη στα γνωστα μαγαζια....Καμια προταση??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.