Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η Γωνιά του Υπολογιστή
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
sihainas
Λογικά θα εννοεί ότι απλά σύνδεσε την οθόνη του σε άλλο pc... εδώ σου λέει ότι δεν ξέρει και πολλά θα ήξερε να αλλάξει cpu? (όχι ότι είναι δύσκολο αλλά αν δεν το έχεις κάνει ποτέ οπωσδίποτε φοβάσαι λίγο)

Τέλος πάντων τελικά τι έγινε το 'φτιαξες;
PanosIlio
Βρε μάλλον αυτό εννοεί αλλά έτσι είμαι περίεργος tongue.gif

αν η οθόνη πάντως δουλεύει σε άλλο pc καλύτερα να κάνει αυτό που του είπες για αρχή.
Gravedigger
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Dec 11 2007, 20:40 ) *
Γιατί πιο πάνω λες:
Ξαναρωτάω, από περιέργεια πιο πολύ, τι εννοείς με το κεντρική?? tongue.gif

angry_red.gif angry_red.gif To κουτί τέλος πάντων!Όλο το κουτί!Μόνο την οθόνη άφησα! biggrin.gif
Την κάρτα γραφικών πάντως την βρήκα,την έβγαλα,την καθάρισα,αλλά τίποτα...Το πήγα για φτιάξιμο και έχει πρόβλημα η motherboard... sad.gif
dizzy_fingers
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Dec 11 2007, 20:40 ) *
Κεντρική μονάδα λέγεται η CPU, ο επεξεργαστής δηλαδή.

Μου λες ότι πήρες άλλο επεξεργαστή και δοκίμασες????????

Γιατί πιο πάνω λες:
Ξαναρωτάω, από περιέργεια πιο πολύ, τι εννοείς με το κεντρική?? tongue.gif



huh.gif










w00t.gif













NBAer!!!!!! 6.gif
PanosIlio
Εεεεε είπα κάτι κακό admin μας? tongue.gif
Air Kef
Βασικά ο επεξεργαστης ονομαζεται "κεντρικη μοναδα επεξργασιας"(central processor unit),ενώ σκέτο το κεντρικη μοναδα λεγεται το "κουτι". tongue.gif

Τώρα μεταξύ του "λέγεται" και του το τι ειναι,υπάρχει διαφορα λογικα. biggrin.gif
jois21
Νιωθω πολυ n00b εδω μεσα τελικα. blove.gif
PanosIlio
QUOTE(Air Kef @ Dec 12 2007, 00:05 ) *
Βασικά ο επεξεργαστης ονομαζεται "κεντρικη μοναδα επεξργασιας"(central processor unit),ενώ σκέτο το κεντρικη μοναδα λεγεται το "κουτι". tongue.gif

Τώρα μεταξύ του "λέγεται" και του το τι ειναι,υπάρχει διαφορα λογικα. biggrin.gif


To KME το έχω υπόψη μου, το ότι το κουτί ονομάζεται και κεντρική μονάδα πρώτη φορά το ακούω και δεν το έχω δει και πουθενά γραμμένο, ούτε καν στη σχολή δεν μου το είχαν πει, τώρα το έμαθα.
dizzy_fingers
Ε αν δεν το έχεις ακούσει , έστω και λανθασμένα, μάλλον ζεις σε κάποιο μπουντρούμι και σας δίδασκαν σε άλλη γλώσα στη σχολή tongue.gif.


Αν θες να το δεις γραμμένο, ψάξε στο google, θα εκπλαγείς. Θα διευρυνθούν οι ορίζοντές σου biggrin.gif.


Edit: Μόλις είδα κι αυτό 24.gif!
Είσαι θεός!!! 77.gif
PanosIlio
Μα ναι, πάντα τριπλόρωτάω τετραπλόρωτάω κάτι.

Και δεν είναι ότι δεν πίστεψα εσάς, απλά ρωτάω πάντα πολλούς για κάτι που δεν ξέρω.

Σε μπουντρούμι δεν μένω, και στη σχολή δεν το ανέφεραν καν, ε τι να κάνω τώρα, να πάρω τα λεφτά μου πίσω?

Ναι ναι σε μια ιδιωτική της πλάκας πήγα. Ίσως για αυτό biggrin.gif

Τι να κάνω τώρα, ε ξέρω τι είναι apache, mysql, php κτλ και δεν ήξερα αυτό, σκοτώστε με biggrin.gif
PanosIlio
Και για να μην παρεξηγιέμαι, δεν έκανα τον έξυπνο απλά πραγματικά κάπου έχω διαβάσει όντως, κεντρική μονάδα του Η/Υ περιλαμβάνει και τον επεξεργαστή.

Και μου κόλλησε εμένα, ούτε να διαβάζω δεν ξέρω μάλλον, ότι κεντρική μονάδα είναι ο επεξεργαστής.

Ε και αφού εγώ ήξερα αυτό ήμουν όντως περίεργος tongue.gif
xsot
INNOVATOR PLUTO WP-724V

# Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo Processor T7250 (4 MB Cache, 2.0 GHz, 800 MHz FSB).
# Οθόνη: 15.4'' WXGA Crystal Glare TFT display, με ανάλυση 1.280 x 800.
# Μνήμη: 2048MB (2x 1024MB) DDR2 667 MHz (επεκτάσιμη στα 4GB).
# Σκληρός Δίσκος: 250GB (SATA 5400RPM) από την Western Digital (WD2500BEVS).
# Οπτικός Δίσκος: DVD Super Multi (Double Layer) drive.
# Floppy Disk: Δεν περιλαμβάνεται.
# Κάρτα γραφικών: NVIDIA Geforce 8400M GS με 256MB αποκλειστική μνήμη.
# Ενσύρματη επικοινωνία: V.92, Gigabit Ethernet LAN.
# Ασύρματη επικοινωνία: Wireless LAN (802.11a/b/g/Draft-N), Bluetooth Type II.
# Διασυνδέσεις: 5-in-1 Card Reader (υποστηρίζει SD Card, Memory Stick, Memory Stick Pro, MultiMedia Card, xD-Picture Card), RJ-11, RJ-45, 4 x USB 2.0, i.LINK (IEEE 1394), headphone (stereo), HDMI, TV Tuner MMCX TV Antenna In, DC-in, External monitor VGA, external microphone.
# Θέσεις επέκτασης: 1x Express Card slot.
# Ήχος: Intel High Definition Audio (Azalia Audio 5.1 Channel Output), ενσωματωμένα στερεοφωνικά ηχεία με subwoofer.
# Συσκευή κατάδειξης: Touch Pad.
# Πρόσθετα Χαρακτηριστικά: Hybrid (αναλογικό και ψηφιακό) TV Tuner, 1.3 Megapixel Video Camera, Anti-Theft σύστημα προστασίας από κλοπή, Bluetooth, Τσάντα μεταφοράς.
# Διαστάσεις (W x L x H): 367 x 280 x 34mm.
# Βάρος: 2,9 Kg.
# Μπαταρία: Λιθίου Ιόντων 6 κελιών.
# Λογισμικό: Δεν περιλαμβάνεται.
# Εγγύηση: 2 χρόνια εγγύηση με υποστήριξη Zero Bright Dot για την οθόνη.
# Τιμή :738.66 € + 140.35 € 19% ΦΠΑ = 879.01 €

Τι λέτε????????????? help.gif help.gif Περιμένω απόψεις...............
sihainas
Αν και δεν ξέρω τι γίνεται με τους innovator εγώ θα σου πρότεινα να πήγαινες σε κάποια πιο γνωστή και αξιόπιστη μάρκα όπως η HP η Dell η Toshiba, Apple ( tongue.gif ) κλπ. κλπ.
xsot
QUOTE(sihainas @ Dec 23 2007, 14:28 ) *
Αν και δεν ξέρω τι γίνεται με τους innovator εγώ θα σου πρότεινα να πήγαινες σε κάποια πιο γνωστή και αξιόπιστη μάρκα όπως η HP η Dell η Toshiba, Apple ( tongue.gif ) κλπ. κλπ.


Πιστεθω πως τετοια χαρακτηριστηκα σε branded notebook(σε αυτη τη τιμη,ετσι)δεν θα βρω....Και νομιζω εχουν σχετικα καλη φημη............
Das Kapital
Λοιπον,θελω να κανω φορματ στον υπολογιστη μου ΑΛΛΑ προ μηνων χαλασε το κουτι μου και το αλλαξα,για κακη μου τυχη ο κωδικος του cd των windows ηταν γραμμενος πανω στο προηγουμενο κουτι μου το οποιο δυστυχως δεν εχω.Σημερα πηρα το cd εγκαταστασης των windows απο ενα φιλο μου αλλα φοβαμαι να το εγκαταστησω μηπως το pc δε δεχεται αυτο το cd ή μηπως ενα cd εγκαταστασης πιανει μονο σε ενα pc!

Help!!!
Air Kef
QUOTE(xsot @ Dec 23 2007, 10:43 ) *
INNOVATOR PLUTO WP-724V

# Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo Processor T7250 (4 MB Cache, 2.0 GHz, 800 MHz FSB).
# Οθόνη: 15.4'' WXGA Crystal Glare TFT display, με ανάλυση 1.280 x 800.
# Μνήμη: 2048MB (2x 1024MB) DDR2 667 MHz (επεκτάσιμη στα 4GB).
# Σκληρός Δίσκος: 250GB (SATA 5400RPM) από την Western Digital (WD2500BEVS).
# Οπτικός Δίσκος: DVD Super Multi (Double Layer) drive.
# Floppy Disk: Δεν περιλαμβάνεται.
# Κάρτα γραφικών: NVIDIA Geforce 8400M GS με 256MB αποκλειστική μνήμη.
# Ενσύρματη επικοινωνία: V.92, Gigabit Ethernet LAN.
# Ασύρματη επικοινωνία: Wireless LAN (802.11a/b/g/Draft-N), Bluetooth Type II.
# Διασυνδέσεις: 5-in-1 Card Reader (υποστηρίζει SD Card, Memory Stick, Memory Stick Pro, MultiMedia Card, xD-Picture Card), RJ-11, RJ-45, 4 x USB 2.0, i.LINK (IEEE 1394), headphone (stereo), HDMI, TV Tuner MMCX TV Antenna In, DC-in, External monitor VGA, external microphone.
# Θέσεις επέκτασης: 1x Express Card slot.
# Ήχος: Intel High Definition Audio (Azalia Audio 5.1 Channel Output), ενσωματωμένα στερεοφωνικά ηχεία με subwoofer.
# Συσκευή κατάδειξης: Touch Pad.
# Πρόσθετα Χαρακτηριστικά: Hybrid (αναλογικό και ψηφιακό) TV Tuner, 1.3 Megapixel Video Camera, Anti-Theft σύστημα προστασίας από κλοπή, Bluetooth, Τσάντα μεταφοράς.
# Διαστάσεις (W x L x H): 367 x 280 x 34mm.
# Βάρος: 2,9 Kg.
# Μπαταρία: Λιθίου Ιόντων 6 κελιών.
# Λογισμικό: Δεν περιλαμβάνεται.
# Εγγύηση: 2 χρόνια εγγύηση με υποστήριξη Zero Bright Dot για την οθόνη.
# Τιμή :738.66 € + 140.35 € 19% ΦΠΑ = 879.01 €

Τι λέτε????????????? help.gif help.gif Περιμένω απόψεις...............



Χωρίς να θελω να ειμαι απόλυτος:


Όχι.Μην τον παρεις. biggrin.gif

Με 256μβ η VGA σου,αυτοματα σου απαγορεύει να παιξεις αρκετά παιχνίδια.

Αν δν σε ενδιαφερουν τα παιχνιδια,νομιζω πως μπορεις να βρεις κατι ακομα πιο φθηνότερο.

Σε ενδιαφερει πραγματικα το TV Tuner,θα χρειαστεις τα 2 gb ραμ (εκτος αν το λαπτοπ ερχεται με Vista);;;
xsot
QUOTE(Air Kef @ Dec 24 2007, 16:09 ) *
Χωρίς να θελω να ειμαι απόλυτος:
Όχι.Μην τον παρεις. biggrin.gif

Με 256μβ η VGA σου,αυτοματα σου απαγορεύει να παιξεις αρκετά παιχνίδια.

Αν δν σε ενδιαφερουν τα παιχνιδια,νομιζω πως μπορεις να βρεις κατι ακομα πιο φθηνότερο.

Σε ενδιαφερει πραγματικα το TV Tuner,θα χρειαστεις τα 2 gb ραμ (εκτος αν το λαπτοπ ερχεται με Vista);;;


Ακου,δεν ξερω....Θελω ουσιαστικα να παρω ενα μηχανιμα που θα μου αποδιδει τα στοιχειωδη για 2-3 χρονακια...Τα στοιχειωδη ξαναλεω και σε αυτα τα λεφτα...Ειμαι πραγματικα σε διλημα blink.gif 39.gif

Για κατι τετοιο τι λες???? http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.909157
sihainas
Δηλαδή θες laptop με <=1000€ έτσι;

Ορίστε νταν 1000€ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.900285 Αν δεν σε ενδοιαφέρουν τα παιχνίδια... αλλά βέβαια ούτως ή άλλως σε laptop με αυτά τα λεφτά δεν πρόκειτε να βρεις κάτι που να σε καλύπτει στο gaming....
nikolas12
Ρε παιδια sorry που ρωταω αλλα εμενα ο εκτυπωτης μου χυνει λεει ο μπαμπας μου πολυ μελανι και θελει να μου παρει καινουριο.Να ρωτησω 2 πραγματα.

1.Τι ειδος να παρω inkjet ή laser;
2.Στο συγκεκριμενο ειδος που θα μου προτεινετε μου λετε και ενα πολυ καλο μοντελο και τη μαρκα του;
Air Kef
Αν εκτυπώνεις πολλές σελιδες αν την ημέρα και μονοχρωμες σιγουρα πρεπει να παρεις λειζερ.
Samsung θα σου πρότεινα,οι καινουριοι της ειναι μια χαρά.

Αν εκτυπώνεις λίγες και εγχρωμες τότε καλυτερα να παρεις εναν ινκτζετ. smile.gif
HP.
jois21
Το λαπτοπ εχει πολυ καλα χαρ/κα για 880Ε...

Τα 256ΜΒ δε παιζουν τοσο ρολο οσο το τσιπ, και το 8400 ειναι καλο σχετικα (αν υποθεσεις οτι μαξ 8600/512 παρινεις...). Στην αναλυσηη της 15αρας μια χαρα θα βολευτεις.

Οριστε κιαυτο: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907883 smile.gif

Για εκτυπωτη καλα τα λεει ο Κεφ, αν θες να βγαζεις φωτος καμερας αποκλειστικα ομως πας σε κανον. Αυτα.
NBAer
QUOTE(Air Kef @ Dec 26 2007, 23:48 ) *
Αν εκτυπώνεις πολλές σελιδες αν την ημέρα και μονοχρωμες σιγουρα πρεπει να παρεις λειζερ.
Samsung θα σου πρότεινα,οι καινουριοι της ειναι μια χαρά.

Αν εκτυπώνεις λίγες και εγχρωμες τότε καλυτερα να παρεις εναν ινκτζετ. smile.gif
HP.

Αν εκτυπωνει πολλες και εγχρωμες ή λιγες και ασπρομαυρες? tongue.gif

Βασικα οπως εχει η κατασταση σημερα, αν εκτυπωνει καποιος 3 και πανω σελιδες την ημερα τοτε λειζερ, αφου υπαρχουν πλεον και φοβεροι εγχρωμοι λειζερ.
Αν εκτυπωνει 1-2 σελιδες, 1-2 φορες καθε εβδομαδα τοτε inkjet.
hagi
QUOTE(xsot @ Dec 24 2007, 19:40 ) *
Ακου,δεν ξερω....Θελω ουσιαστικα να παρω ενα μηχανιμα που θα μου αποδιδει τα στοιχειωδη για 2-3 χρονακια...Τα στοιχειωδη ξαναλεω και σε αυτα τα λεφτα...Ειμαι πραγματικα σε διλημα blink.gif 39.gif

Για κατι τετοιο τι λες???? http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.909157


Εγώ θα σου πρότεινα να το σκεφτείς πολύ αν θέλεις να πάρεις noname ουσιαστηκα μηχάνημα.Θα σου πρότεινα κάποιο επώνυμο και βασικό κομμάτι θα πρέπει να είναι η εγγύηση.Αν έχει ένα χρόνο θα σου πρότεινα να αγοράσεις αμέσως και επέκταση για συν 2 χρόνια.Είναι πολύ σημαντικό.Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια πολύ (που πάντως ότι και να πάρεις δεν θα παίζει και τέλεια) τότε θα σου πρότεινα και IBM-Lenovo.Μάλιστα θα έχεις και καλό service αν χρειαστεί biggrin.gif

QUOTE(hip-hop @ Dec 25 2007, 00:48 ) *
Ρε παιδια sorry που ρωταω αλλα εμενα ο εκτυπωτης μου χυνει λεει ο μπαμπας μου πολυ μελανι και θελει να μου παρει καινουριο.Να ρωτησω 2 πραγματα.

1.Τι ειδος να παρω inkjet ή laser;
2.Στο συγκεκριμενο ειδος που θα μου προτεινετε μου λετε και ενα πολυ καλο μοντελο και τη μαρκα του;

Όπως σου είπαν και τα παιδιά εξαρτάται από την χρήση που κάνεις.Αν πάντως θέλεις να τυπώνεις φωτογραφίες μια καλή λύση είναι η epson.Σε καλή τιμή και πολύ καλή εκτύπωση.Μιλάω για inkjet.
nikolas12
Ξερεις θελω εναν Inkjet αλλα οχι για φωτογραφιες.Για κειμενα κυριως.
nikolas12
Ξερετε(γιατι τωρα ειδα τα προηγουμενα ποστς δεν τυπωνω συχνα αλλα πολυ σπανια και κειμενα.Air Kef υπαρχει μοντελο σ'αυτο που θελω εγω.Και παιδια Inkjet.
Air Kef
QUOTE(NBAer @ Dec 27 2007, 00:37 ) *
Αν εκτυπωνει πολλες και εγχρωμες ή λιγες και ασπρομαυρες? tongue.gif

Βασικα οπως εχει η κατασταση σημερα, αν εκτυπωνει καποιος 3 και πανω σελιδες την ημερα τοτε λειζερ, αφου υπαρχουν πλεον και φοβεροι εγχρωμοι λειζερ.
Αν εκτυπωνει 1-2 σελιδες, 1-2 φορες καθε εβδομαδα τοτε inkjet.



Αν εκτυπωνει πολλές και έγχρωμες,ας παρει ενα εγχρωμο φωτοτυπικο,σε βαθος χρονου θα βγει κερδισμενος.
Αν εκτυπωνει λιγες και ασπρομαυρες,ας τα τυπώνει καπου έξω,10 λεπτα η σελιδα εχει.

tongue.gif 19.gif tongue.gif banana.gif tongue.gif




+1 στα υπολοιπα.
nikolas12
Καποιο μοντελο Inkjet για να τυπωνω κειμενα και λιγο σπανια μπορεις να μου προτεινεις;
Xaroumenos loukoumas
HP Deskjet D4260
Λεπτομέρειες εδώ: http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=HP+Deskjet+D4260
jois21
Tί htpc case; huh.gif 39.gif
geosider
θέλω να πάρω ένα καλό κομπιούτερ μέχρι 700-800 ευρώ
χωρίς την οθόνη αφού οθόνη έχω
μπορείτε να μου προτείνετε τίποτα;

θέλω να παίζω και παιχνίδια φυσικά άρα μάλλον θα πρέπει η κάρτα γραφικών και η ταχύτητα του να είναι σχετικά καλές

please βοηθήστε με γιατί είμαι τελείως άσχετος
k_sal_15
Και εγώ είμαι να αγοράσω υπολογιστή καινούριο και έχω καταλήξει στην εξής σύνθεση και θα ήθελα και κάποιες γνώμες. Επίσης πιστεύω πληρεί τις προϋπολέσεις τιμής του geosider μιας και κοστίζει 807 ευρώ, φυσικά χωρίς ΦΠΑ...

Η σύνθεση:
Επεξεργαστής: Intel Core 2 Quad Q6600 (2,4GHz)
Motheroard: Asus P5K (s775, DDR2, PCI-X)
RAM: Crucial Ram 2GB Kit DDR2 667
Κάρτα Γραφικών: Αsus 8600 GT Silent 512 MB HDCP
HDD: Western Digital 320 GB (7200 Rpm, 16 MB Cache)
Kάρτα Ήχου: Creative XFi Xtreme Audio OEM
Floppy: 3,5" με 7 in 1 card reader
DVD rom: LG DVD-Rom 16x GDR-H30NRBB
DVD RW: LG LScribe GSA H55LRB BW SD
OS: Microsoft Windows Vista Home Premium OEM Ελληνικά



Ακούω απόψεις...
sihainas
Εγώ θα προτιμούσα για επεξεργαστή στα ίδια λεφτά τον Core 2 Duo 6850. Τι τον θες τον 4πύρηνο; Κάνεις video editing η ξέρω γω τι άλλο για να θες 4 πυρήνες;

Βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται και με τους νέους AMD επεξεργαστές... δεν το έχω ψάξει...επίσης νομίζω περιμένουμε τώρα νέες κάρτες γραφικών οπότε λογικά οι τιμές θα πέσουν...γι'αυτό καλό θα ήταν αν δεν βιάζεστε να περιμένετε λίγάκι ακόμα...
dizzy_fingers
6850?
No santa rosa? Δεν τους έχω δοκιμάσει, αλλά μήπως είναι καλύτερα να δώσει κάτι παραπάνω για να πάρει τους Τ7+++? Έχω ακούσει ότι η διαφορά στην απόδοση είναι μεγάλη, αλλά στην τιμή μικρή wink.gif.
sihainas
Βασικά αν δεν κάνω λάθος το santa rosa είναι κάτι σαν το centrino δεν είναι δηλαδή απλά ο επεξεργαστής...αλλά όλο το σύστημα...

edit.
Yeap.. http://en.wikipedia.org/wiki/Centrino#Sant...form_.282007.29
dizzy_fingers
Το γνωρίζω ότι είναι πλατφόρμα, αλλά πέρα από το όνομα, έχουν και κάποιο 4ψήφιο αριθμό, ο οποίος συγκεκριμένα αρχίζει από (Τ)7.

Οπότε, ο 6850 σε ποιά γενιά ανήκει?
sihainas
Με μπέρδεψες αφεντικό... το Santa Rosa είναι για laptop... ή έτσι νομίζω τουλάχιστον... στο plaisio πάντως αυτός είναι ο πιο ακριβός επεξεργαστής.. (ψέματα...είναι κι άλλος ένας πιο ακριβός στα 900+ ευρώ αλλά νομίζω ότι αυτός ξεφεύγει λιγουλάκι tongue.gif )
dizzy_fingers
Η αλήθεια είναι πως τον έχω συναντήσει μόνο σε λάπτοπ, αλλά είχα την εντύπωση πως η intel βγάζει επεξεργαστές για όλους τους υπολογιστές και οι εταιρίες απλώς προσαρμόζουν αυτούς που ταιριάζουν στα δεδομένα και ανάγκες ενός φορητού υπολογιστή.
Μπορεί να λέω και ανακρίβειες βέβαια (τις οποίες έχω την εντύπωση πως θα έρθει ο ΝΒΑer να λύσει)
NBAer
QUOTE(sihainas @ Jan 2 2008, 22:21 ) *
Εγώ θα προτιμούσα για επεξεργαστή στα ίδια λεφτά τον Core 2 Duo 6850. Τι τον θες τον 4πύρηνο; Κάνεις video editing η ξέρω γω τι άλλο για να θες 4 πυρήνες;

Η τιμη του Core 2 Quad Q6600 ειναι αν δεν κανω λαθος περιπου η ιδια με του Core 2 Duo 6850.
Αρα εξαρταται για τι θες τον επεξεργαστη. Βασικα δεν μπορω να σκεφτω κανενα πλεονεκτημα του διπλοπυρηνου 6850. Νομιζω οτι ο Quad 6600 ειναι απιστευτος επεξεργαστης για την τιμη του. Απιστευτος! Για πραγματα που απαιτουν επεξεργαστικη ισχυ και προγραμματα που μπορουν να εκμεταλευτουν το multi-processing τοτε φυσικα ο 4πυρηνος 6600 ειναι μονοδρομος.....


QUOTE
Βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται και με τους νέους AMD επεξεργαστές... δεν το έχω ψάξει...

Αστο! Η Intel με τους Core 2 εχει βαλει την AMD πολυυυυ απο κατω. Με τους νεους ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥΣ σε καθε επιπεδο, Core 2 QX 9650 και ειδικα τους QX9770 το 2008 ανηκει στην Intel απο τωρα.....


QUOTE
επίσης νομίζω περιμένουμε τώρα νέες κάρτες γραφικών οπότε λογικά οι τιμές θα πέσουν...γι'αυτό καλό θα ήταν αν δεν βιάζεστε να περιμένετε λίγάκι ακόμα...

Χμμ απο οσο ξερω οι νεες καρτες γραφικων θα βγουνε καπου στον Μαιο οποτε δεν ειναι και τοσο κοντα.....
Επισης αντι για την Αsus 8600 GT Silent 512 MB HDCP εγω θα προτιμουσα εχοντας ως σκεψη το χαμηλο κοστος μια Κάρτα Γραφικών: Geforce 8800 GT 512 MB.
Η τιμη της ειναι ΠΑΡΑ πολυ μικρη και ειναι η καρτα εκπληξη της χρονιας και μαλλον ολων των εποχων για το χαμηλο κοστος σε σχεση με αυτα που μπορει να κανει. Κανει γυρω στα 240€ αλλα ειναι τρομερη σε επιδοσεις!
NBAer
QUOTE(dizzy_fingers @ Jan 2 2008, 23:59 ) *
Η αλήθεια είναι πως τον έχω συναντήσει μόνο σε λάπτοπ, αλλά είχα την εντύπωση πως η intel βγάζει επεξεργαστές για όλους τους υπολογιστές και οι εταιρίες απλώς προσαρμόζουν αυτούς που ταιριάζουν στα δεδομένα και ανάγκες ενός φορητού υπολογιστή.
Μπορεί να λέω και ανακρίβειες βέβαια (τις οποίες έχω την εντύπωση πως θα έρθει ο ΝΒΑer να λύσει)

Μπα.... tongue.gif Γιατι δεν ασχολουμαι ΚΑΘΟΛΟΥ με φορητους υπολογιστες οποτε δεν ξερω τιποτα για αυτο το θεμα....

Αν και αυτο: "αλλά είχα την εντύπωση πως η intel βγάζει επεξεργαστές για όλους τους υπολογιστές και οι εταιρίες απλώς προσαρμόζουν αυτούς που ταιριάζουν στα δεδομένα και ανάγκες ενός φορητού υπολογιστή." νομιζω πως ειναι σαφως λαθος και ο καθε επεξεργαστης για φορητο και για desktop ειναι τελειως διαφορετικος....
sihainas
Γενικά είναι πολύ υποκειμενικό πιος είναι καλύτερος επεξεργαστής από τους δύο... πάρε εδώ για παράδειγμα..

QUOTE
However, those computer users who do not want to mess with processor overclocking may think differently. In this case Core 2 Duo E6850 with 25% higher clock speed performs better in a lot of applications, including games. Moreover, it is also more economical. As a result, the most optimal choice for a system working at nominal speeds would depends a lot on the type of tasks it is intended for.


http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/displ...0_12.html#sect0

Ανάλογα τι εφαρμογές θα τρέξει ο καθένας... θα πρέπει να διαλλέξει τον επεξεργαστή του.. βέβαια προς το παρών δεν είναι και τόσο πολλές οι εφαρμογές που θα χρησιμοποιήσουν 4 πυρήνες...

Όσον αφορά τις κάρτες γραφικών...κάτι είχα ακούσει για μέσα Γενάρη... μάλλον λάθος θα έκανα...

Τέλος πάντων δεν το έχω ψάξει και πολύ το θέμα γιατί δεν με ενδοιαφέρει... άλλωστε το επόμενό μου σύστημα θα είναι iMac που δεν θέλει ψάξιμο... (αργεί πολύ βέβαια ακόμα η ώρα εκείνη αλλά δεν πειράζει tongue.gif )
NBAer
QUOTE(sihainas @ Jan 3 2008, 00:26 ) *
Γενικά είναι πολύ υποκειμενικό πιος είναι καλύτερος επεξεργαστής από τους δύο... πάρε εδώ για παράδειγμα..
http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/displ...0_12.html#sect0

Ανάλογα τι εφαρμογές θα τρέξει ο καθένας... θα πρέπει να διαλλέξει τον επεξεργαστή του.. βέβαια προς το παρών δεν είναι και τόσο πολλές οι εφαρμογές που θα χρησιμοποιήσουν 4 πυρήνες...

Όσον αφορά τις κάρτες γραφικών...κάτι είχα ακούσει για μέσα Γενάρη... μάλλον λάθος θα έκανα...

Τέλος πάντων δεν το έχω ψάξει και πολύ το θέμα γιατί δεν με ενδοιαφέρει... άλλωστε το επόμενό μου σύστημα θα είναι iMac που δεν θέλει ψάξιμο... (αργεί πολύ βέβαια ακόμα η ώρα εκείνη αλλά δεν πειράζει tongue.gif )

Απο την ιδια πηγη που δινεις:

Nevertheless, we shouldn’t forget that most upcoming applications and games are being designed with multi-threading in mind. That is why Core 2 Quad Q6600 may be a more promising solution even if used in its nominal mode.

Οι 4πυρηνοι ειναι το αμεσο μελλον....
Το σκεπτικο μου ηταν αυτο: Γιατι να παρει καποιος διπυρηνο ενω υπαρχουν οι 4πυρηνοι και μαλιστα ο 6600 με ιδια τιμη?

Ο Core 2 Quad Q6600 εχει φανταστικη τιμη, φανταστικες επιδοσεις και αρκετα μεγαλο overclocking potential. Οποτε....
sihainas
Το διάβασα αφεντικό...απλά απ'όσο έχω ακούσει τους 4πύρηνους προς το παρών τους αξιοποιούν πολύ λίγες και εξειδικευμένες εφαρμογές...σίγουρα το μέλλον είναι εκεί αλλά έχει σημασία όταν λέμε μέλλον τι εννοούμε... δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι και τόσο "άμεσο" Τέλος πάντων στην ίδια τιμή είναι και γι'αυτό θέλει λίγο ψάξιμο παραπάνω...δύσκολη επιλογή... εγώ μάλλον για τον duo θα πήγαινα αν έπαιρνα τώρα...
dizzy_fingers
Συμφωνώ με NBAer πάντως.
Από τη στιγμή που έχουν την ίδια τιμή και παρόμοιες αποδόσεις, γιατί να μην πάρεις αυτόν που θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια στο χρόνο?
sihainas
Γιατί πολύ απλά γι'αυτό που θα τον χρησιμοποιήσω τον Η/Υ (όπως και οι περισσότεροι) καλύτερες επιδόσεις θα έχει με τον duo wink.gif
jois21
Κατ αρχην το σαντα-ροζα ειναι φορητη πλατφορμα, το επομενο του σεντρινο προ. Η κυρια διαφορα ειναι κατι γενικολογιες στη καταναλωση και το 800αρι fsb (μλκιες δλδ..).
Τα Τ7χ00, Τ2χχ0 κτλ ειναι επεξεργστες για λαπτοπ.

Στη συνθεση σου πρεπει να διαλεξεις τι θες. Για παιχνιδια ο 6850 ειναι σιγουρα καπως καλυτερος αφου κανενα σχεδον δεν εκμεταλευεται τους +2 πυρηνες και αφου στα γκειμς μετρανε τα γκιγαχερτζ πανω απ'ολα (πρακτικα δεν εχει να κανει, απλα "εμποδιζει" λιγοτερο την καρτα λογο γρηγοροτερης επεξεργασιας). Για μουλτιμιντια χρηση μαλλον 6600. Για οβερκλοκ ο 2πυρηνος ανεβαινει ευκολοτερα, ειδικα αν πεσεις σε μη G0 κομματι 6600...Βαλτα κατω και αποφασισε.

Στα υπολοιπα προτεινω: IP35 pro, 2GB ddr2 800 φτηνες, 8800GT τη φτηνοτερη, PSU καμια 500αρια W μαρκας, κουτι οτι θες εσυ, σκληρο εσυ ξερεις ποσο χρειαζεσαι, χωρις καρτα ηχου, καρτα τιβι hybrid.
(δλδ περιπου 240 σιιγιου+130 μητρ.+60 ραμ+230 8800+80 psu+50 κουτι φτηνο, 100 500αρης, 40 τιβι = 930Ε στο περιπου)
Ειναι πιο πολλα απ' το οριο σου αλλα αγοραζεις οτι πραγματικα συμφερει να αγορασεις και θα το κρατησεις περισσοτερο. Μπορεις να κανεις περικοπες αν θες σε φτηνοτερο κουτι με psu ή στο σκληρο αν εχεις ηδη ή θες μικροτερο. Αυτα.
dizzy_fingers
Παρατήρηση: Αν δε θέλεις να σε ενοχλεί ο θόρυβος του υπολογιστή τα βράδυα, αν τον αφήνεις να κατεβάζει, αξίζει να πληρώσεις κάτι περισσότερο και να πάρεις ένα καλό κουτί.

Προσωπικά, δεν αφήνω ανοιχτό το pc τα βράδυα για αυτό το λόγο. Μιλάμε, νομίζω ότι περνάει η 5η Μοίρα βομβαρδιστικών κάθε φορά που ανοίγουν όλα τα ανεμιστηράκια. laugh.gif
jois21
Το παλιο, πλεον, πισι μου ηταν ετσι. Δε το αντεχα και ευτυχως πολυ σπανια το αφηνω να κατεβαζει. Το βραδυ ακουγοταν μεχρι τις σκαλες της πολυκατοικιας...

Τελικα αλλαξα το ανεμιστηρακι της σιπιγιου με ενα σχεδον αθορυβο, πειραξα λιγο τις καρτας γραφικων γιατι δε παλευοταν, εκλεισα ολα τα φανς του κουτιου και εβαλα στα τοιχωματα μια επενδυση να εμποδιζει τον ηχο...
Ηταν το καλυτερο που μπορουσα χωρις να δωσω περισσοτερα σ΄ ενα πισι που δεν τα αξιζε. Ευτυχως η κατασταση βελτιωθηκε παρα πολυ αλλα και παλυ αθορυβο δε το λες...

πσ.: οι νεες ψηχτρες των ιντελ ειναι αρκετα αθορυβες, οποτε το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι το τροφοδοτικο. Την 8800 ΔΕ την αποφευγεις tongue.gif ,εκτος αν την πειραξεις... Γενικα παντως τα νεα πισι δεν εχουν καμια σχεση σε θορυβο με αυτα πριν λιγα χρονια.
dizzy_fingers
Κι εμένα, τα ανεμιστηράκια που κάνουν θόρυβο είναι της κάρτας γραφικών(πρώτα) και του τροφοδοτικού(έπειτα), παρά του επεξεργαστή.

Με την ηχομόνωση δε σου έχει παρουσιάσει αύξηση η θερμοκρασία του μηχανήματος?
jois21
Μπα δε μασαει το εργαλειο. tongue.gif

Η ηχομονωση δεν εμποδιζει τη ροη του αερα στο εσωτερικο εκτος αν βουλωσεις τρυπες. Εγω του ειχα βαλει στα πλαινα καπακια που δεν υπηρχε κατι εκει.
sihainas
Εγώ από κουτί έχω το Thermaltake Armor VA8000 το οποίο είναι τεράστιο... από θόρυβο...σίγουρα είναι πιο αθόρυβο από το παλιό μου και τις τελευταίες μέρες που δεν τον σβήνω δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί πολύ ίσως να φταίει ότι έχω ακουστικά στα αυτιά μου και ακούω μουσική tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.