Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η Γωνιά του Υπολογιστή
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
sihainas
Αφού στη for δεν χρειάζεται να αυξάνεις εσύ το μετρητή την αύξηση τη δηλώνεις όταν ξεκινάει το for... {for ($j=0; $j<5; $j++)}

... γιατί βάζεις ξεχωριστά $j++?
thrylos7
Η for είναι στη javascript, έχω άλλη μεταβλητή εκεί. Μπορεί να περάσει με κάποιο μαγικό τρόπο στην php; biggrin.gif
sihainas
Έχεις δίκιο το ανέφερες άλλωστε και στο αρχικό σου ποστ και δεν το πρόσεξα... δεν μπορώ να σε βοηθήσω με την javascript καθώς ακόμα δεν έχω ασχοληθεί και τόσο.
Xaroumenos loukoumas
Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά την ερώτηση, αλλά μήπως αν την δήλωνες ως static να σου έλυνε το πρόβλημα;
Ή κατάλαβα λάθος την ερώτηση;
thrylos7
Πολύ καλά την κατάλαβες (τουλάχιστον όσο καλά την κατάλαβα κι εγώ)... Δυστυχώς, δεν πιάνει η static! sad.gif
Xaroumenos loukoumas
Θα ήταν απλό να κανεις redirection (dummy) σε μια αλλη σελιδα και να παιξεις με session όπως είπε ο σπύρος 69.gif
dizzy_fingers
QUOTE(thrylos7 @ Dec 14 2008, 16:34 ) *
Πολύ καλά την κατάλαβες (τουλάχιστον όσο καλά την κατάλαβα κι εγώ)... Δυστυχώς, δεν πιάνει η static! sad.gif

Ρε συ, αυτό που σου είπα στο πμ δεν το δοκίμασες?
Αυτός είναι ο σωστός τρόπος - τύπωσε τη δήλωση του javascript πίνακα με echo από την php.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να "επικοινωνήσει" η php με την jscript.
Η μία είναι server side γλώσσα (άρα τρέχει πριν "τυπωθεί" η σελίδα) και η άλλη είναι client side, άρα τρέχει αφού τυπωθεί η σελίδα.
thrylos7
Sessions δεν ξέρω ακόμα, θα μάθω τώρα... icon_drunk.gif

Αν και δεν κατάλαβα τι ακριβώς κάνει το κομμάτι του κώδικα Σπύρο (σαν αποτέλεσμα δηλαδή κυρίως, άρα πες μου tongue.gif ), νομίζω πως ούτως ή άλλως είναι πολύπλοκο να το χρησιμοποιήσω, διότι σε κάποια σημεία θα πρέπει να τα τυπώσω ως php πίνακες κι όχι ως javascript, εκτός αν μπορώ να χρησιμοποιήσω παρομοίως τη javascript μέσα σε html (7-8 φορές περίπου biggrin.gif) .

Βασικά, είχα πρόβλημα ακόμα και με απλή παράθεση <script> στην php, έτσι όπως το διαμόρφωσα δε λειτουργούσε καν... icon_tomato.gif
red pyramid88
Πρόβλημα με το msn. Ενώ μου μπαίνει κανονικά και χωρίς πρόβλημα, όταν πάω να γράψω σε κάποιον, οποιοδήποτε, δε στέλνει το μύνημα. Ότι και να κάνω όμως ε, σε οποιοδήποτε χρήστη, είτε μία λέξη είτε χίλιες. και δε φταίει το account γιατί το δοκίμασα σε άλλο και πάλι τα ίδια. έχει κανείς ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει και τι μπορώ να κάνω?
SlobodaN
Παίδες μία ερώτηση. Πριν λίγο έκανα Windows update στα Vista μου και ξαφνικά άλλαξε το περιβάλλον εργασίας και θυμίζει πολύ παλιές εκδόσεις windows. Έχει αλλάξει κάτι και δεν το ξέρω?
jois21
PrtScn
SlobodaN
QUOTE(jois21 @ Dec 26 2008, 00:13 ) *
PrtScn

jois21
lol, απλα σου εβαλε το κλασικο theme. Αν δε σου αρεσει πηγαινε στις ιδιοτητες οθονης και αλλαξε το στο αρχικο. That simple.
SlobodaN
QUOTE(jois21 @ Dec 26 2008, 04:23 ) *
lol, απλα σου εβαλε το κλασικο theme. Αν δε σου αρεσει πηγαινε στις ιδιοτητες οθονης και αλλαξε το στο αρχικο. That simple.


Και όμως στις ιδιότητες οθόνης δεν μου έχει το Vista είτε το πιστεύεις είτε όχι..
SlobodaN
Bρήκα λύση.. κατέβασα το Vista Visual Styles Pack 6.0 και το πρόβλημα διορθώθηκε. Αλλά ήμαρτον!!!! Ένα απλό update των windows έκανα όπως κάνω κάθε μηνα και μου έχασε τα themes!! Τα νεύρα μου μέρες που είναι.. πάω για ύπνο.
kostasvc15
Ενταξη με τους ιους μου εκαναν σκαν και τους διεγραψαν..Τωρα αλλο με προβλιματιζει,ειμαι κανονικα συνδεδεμενος στο ιντερνετ αλλα μετα απο λιγο αναβοσβηνει το εικονιδιο με τους δυο υπολογιστες και το ιντερνετ δε δουλευει κανονικα,εκει που λεει αποστολη-παραλαβη τα πακετα δε στελνονται,μετα απο λιγο ολα οκ,Ξερει κανεις τι φταει;Μηπως το δικτυο;Η ειναι φυσιολογικο;
SlobodaN
SoS Κάτι πρέπει να έκανα και όποτε μπαίνω στα windows μου βγάζει αυτό:


Παρουσιάστηκε σφάλμα κατα την φόρτωση

C\Windows\System32\pmnmnNff.dll

Δεν είναι δυνατό να εντοπιστεί η καθορισμένη μονάδα.


Τι να κάνω ρε παιδιά?
sihainas
Να πας στο internet να κατεβάσεις το συγκεκριμένο dll και να το βάλεις στο συγκεκριμένο φάκελο... λογικά αυτό θα σου λύσει το πρόβλημα
SlobodaN
QUOTE(sihainas @ Dec 30 2008, 17:15 ) *
Να πας στο internet να κατεβάσεις το συγκεκριμένο dll και να το βάλεις στο συγκεκριμένο φάκελο... λογικά αυτό θα σου λύσει το πρόβλημα



Να ξερες πόση ώρα το έψαχνα το συγκεκριμένο dll.. δεν υπάρχει πουθενά. Βρήκα λύση όμως, κατέβασα το Advanced Registry Fix και έκανα μια ολική εκαθάριση σε συνδυασμό με fix αρχείων και όλα οκ. Thanks πάντως man.
j-kidd13
Kατέβασα κάτι παιχνίδια για το Playstation 1 ,τα ξεζιπαρα και μου τα έβγαλε σε μορφή iso...Λογικά θέλουν κάποια επεξεργασία ακόμα....Any help???
kotzito
QUOTE(j-kidd13 @ Jan 7 2009, 20:03 ) *
Kατέβασα κάτι παιχνίδια για το Playstation 1 ,τα ξεζιπαρα και μου τα έβγαλε σε μορφή iso...Λογικά θέλουν κάποια επεξεργασία ακόμα....Any help???

Νομιζω οχι.Εχω την εντυπωση οτι το μονο που χρειαζεται τωρα ειναι να τα γραψεις σε cd.
j-kidd13
QUOTE(kojito @ Jan 7 2009, 23:03 ) *
Νομιζω οχι.Εχω την εντυπωση οτι το μονο που χρειαζεται τωρα ειναι να τα γραψεις σε cd.

Ολα οκ...Ανοιξα το αρχειο με το nero και το εγραψα και επαιξε κανονικα.Αρχικα το ειχα γραψει με αλλο προγραμμα αλλα δεν ειχε γινει τιποτα,δεν το διαβαζε...
jois21
Για ISO (και γενικα) --->ImgBurn peace.gif
SlobodaN
Ρε παιδιά πείτε μου ένα πολύ καλό converter από dvd σε avi. Έχω το anyvideo converter. Υπάρχει κάτι καλύτερο?
dizzy_fingers
Virtual Dub.

Επαγγελματικό εργαλείο και freeware.
Ίσως δυσκολευτείς λίγο στην αρχή αλλά θα σε ανταμείψει.
SlobodaN
QUOTE(dizzy_fingers @ Jan 8 2009, 21:55 ) *
Virtual Dub.

Επαγγελματικό εργαλείο και freeware.
Ίσως δυσκολευτείς λίγο στην αρχή αλλά θα σε ανταμείψει.


Σ'ευχαριστώ. Το κατέβασα και στην πρώτη ευκαιρία σου λέω εντυπώσεις.
sihainas
Αφού λοιπόν το pc μου τα έφτησε τελείως και κάθε μέρα παρουσιάζει νέο πρόβλημα... ήταν ώρα για αναβάθμιση...οπότε παρήγγειλα χθες τα εξής:

Μητρική: MSI X48C PLATINUM
CPU: Intel C2D 8400 3ghz
RAM: Corsair DDR-3 2x2gb στα 1333mhz

Έτσι επιτέλους θα έχει και παρέα η καημένη η κάρτα γραφικών μου (8800 GTS tongue.gif )

Τι λέτε;

ps. Το σκεφτόμουν σοβαρά να κάνω το άλμα σε i7 αλλά έβγαινε υπερβολικά ακριβό...οπότε προτίμησα τον 8400 που με καλύπτει απόλυτα.
jois21
Αφου παρηγγειλες τι ρωτας; icon_drunk.gif

Εγω λεω να την ακυρωσεις και να το ξανασκεφτεις.
sihainas
ok την ακύρωσα (i'm kidding of course) tongue.gif

Απλά ρωτάω πως το βλέπετε/εις (γιατί ήξερα ότι εσύ θα απάνταγες tongue.gif )...
jois21
Υποψιαζομαι οτι ειναι ολα απο ισοπ, μεγα σφαλμα.
Για να μπορω να προτεινω κατι πρεπει να ξερω περι budget, οβερκολ ή οχι, value λιγο/πολυ/παρα πολυ, αναβαθμισιμοτητα, αν θες και μακ σ' αυτον (μιας και εχεις ηδη σε αλλον) κτλ.
Mamuwalde
σκοπεύω να αγοράσω ένα σχετικά φτηνό mp3 player .

έχω καταλήξει σε 2 : sansa clip και transcend t-sonic 650

έχει κανείς καμιά άποψη/προτίμηση ? από πλευράς ήχου, αυτονομίας , κλπ
kotzito
Ψαχνω κανα προγραμματακι για να κοβω τον ηχο απο τα βιντεο,ωστε να εχω τον ηχο που ακουγεται στο βιντεο σε μορφη mp3,wma κτλ.Μπορει να με βοηθησει κανενας;
dizzy_fingers
Audacity smile.gif.
PanosIlio
Γιατί έχω την εντύπωση πως με το Audacity δεν μπορείς να επεξεργαστείς αρχεία βίντεο? rolleyes.gif
dizzy_fingers
Καλά θυμάσαι, αλλά μπορείς να κάνεις record on the fly (δεν ξέρω κανέναν αξιόλογο δωρεάν audio ripper).


Θυμάσαι παλιά με τις κασέτες που γράφαμε έτσι τραγούδια από το ραδιόφωνο? tongue.gif
PanosIlio
Σωστά, έτσι μπορεί να το χρησιμοποιήσει, να ηχογραφήσει δηλαδή αυτό που ακούει.

SlobodaN
Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω ένα αθόρυβο blue led ανεμιστηράκι για τα πλαϊνά του pc μου. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πόσα mm και τι παίζει γενικότερα και φοβάμαι μην παραγγείλω λάθος μέγεθος. Είναι σαφέστατα μικρότερο απο το κεντρικό που έχω πίσω, στο περίπου είναι σαν το μέγεθος του ανεμιστηρακιού του επεξεργαστή μου. Μπορείτε να μου δώσετε μία βοήθεια οσον αφορά τα mm?
jois21
12-8-9cm, μετρας και βλεπεις.

πιο πιθανο: 9αρι
SlobodaN
QUOTE(jois21 @ Jan 27 2009, 04:08 ) *
12-8-9cm, μετρας και βλεπεις.

πιο πιθανο: 9αρι



8άρι είναι. Μπορείς να μου πεις κριτήρια κύμανσης θορύβου σε db? Για να ξέρω ποιο να διαλέξω περίπου..



πχ αυτό πως το βλέπεις? http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806012
SlobodaN
Kαι αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805793

Ουσιαστικά αυτά τα 2 ξεχώρισα.
SlobodaN

Τελικά νομίζω ότι επέλεξα το καλύτερο. Μάλλον πέμπτη θα το έχω οπότε θα έχεις εντυπώσεις.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804054
Air Kef
Ρε παιδια ειχα κάνει φορμάτ πριν κανα 3μηνο και από τότε το dvd μου αργεί πάρα πολύ σε οτιδήποτε. Αργεί τόσο πολύ που ο Η/Υ σέρνεται,δεν μπορεί καν να παίξει μουσική, παίζει με παράσιτα,καθυστέρηση κτλ, όχι μουσικη απο cd, απο τον σκληρό. Πριν δούλευε τέλεια. Εχω βάλει τους τελευταίους οδηγούς αλλα τπτ. Συνδεσμολογία δεν έχω αλλάξει. Εχει κανείς καμιά ιδέα;
Xaroumenos loukoumas
XP να φανταστώ;
Έκανες όλα τα updates?
NBAholic
Ρε παιδιά, το Google ξαφνικά μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα:

Όταν κάνω search, μου βγάζει προειδοποίηση για όλες τις διευθύνσεις ότι "Αυτός ο ιστότοπος μπορεί να βλάψει τον υπολογιστή σας". Συμπεριλαμβάνεται το ίδιο το Google. Τι διάολο μπορεί να συμβαίνει;

ΥΓ. Το ίδιο συμβαίνει και σε υπολογιστή γνωστού μου. Άρα, λογικά είναι θέμα της ίδιας της Google.
sihainas
Και σε μένα το ίδιο κάνει...λογικά θα φτιάξει σε λίγο...
Air Kef
XP λουκουμά,ναι.
Έχω καιρό να κάνω, αλλά όχι τόσο πολύ. Θα κάνω και τα τελευταία.
Pierce
guyz εχω ενα προβληματακι. Ο firefox αρνειται πεισματικα να κρατησει cookies. Ενω ειναι τικαρισμενο στο privacy να τα κραταει, ενω τα καθαρισα ολα και τα ξαναπερασα , συνεχιζει. Του εκανα και ενα re install αλλα και παλι τα ιδια μου κανει. Any ideas?
NBAholic
Δε μου λέτε, είμαι ο μοναδικός που τις 2 τελευταίες ημέρες το Youtube εμφανίζεται άκρως αργό και μη λειτουργικό; Μιλάμε ότι προσπαθώ να ανοίξω μερικά βιντεάκια οποιουδήποτε περιεχομένου και είτε αρνείται να τα εμφανίσει (αν είμαι τυχερός, τα ανοίγει μετά από 3-4 refresh) είτε τα ανοίγει, αλλά κατεβάζει με ρυθμό γελοιωδώς αργό (περίπου 1 λεπτό αναμονή ανά 1 δευτερόλεπτο βίντεο). Βίντεο σε άλλες υπηρεσίες ανοίγουν φυσιολογικά.
dizzy_fingers
Προφανώς είναι πρόβλημα του Youtube τότε, και συγκεκριμένα των σέρβερ που φιλοξενούν τα βίντεο που θες.
NBAholic
Δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα των σέρβερς. Θα έπρεπε να το έχουν κι άλλοι και δεν έχω βρει αναφορές στο ίντερνετ. Μου εμφανίζεται σε πάρα πολλά βίντεο, στην πλειοψηφία των βίντεο θα έλεγα. Στην αρχή μπορεί να μην ανοίξει καθόλου και μετά από ένα ή και παραπάνω refresh να παίζει κανονικά.
Επίσης, χωρίς να ξέρω αν σχετίζεται αυτό, τις τελευταίες μέρες, όταν πατώ για να ανοίξω ένα link δεν ακούγεται κανένας ήχος, όπως το χαρακτηριστικό "κλικ" που κάνει συνήθως. Π.χ, όταν πατήσω εδώ το "προσθήκη απάντησης", δεν ακούω τίποτα.

ΥΓ. Κάνω scan για ιό. Τίποτα μέχρι στιγμής.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.