Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η Γωνιά του Υπολογιστή
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
dizzy_fingers
Tα apple είναι της μόδας κι εγώ έχω τσιμπήσει tongue.gif.

Σοβαρά τώρα, οι εφαρμογές που τρέχω για τη δουλειά (macromedia dreamweaver + adobe photoshop) δεν τρέχουν στα linux, ενώ με wine η απόδοση είναι τραγική...
Οπότε η προτιμότερη λύση είναι τα mac.

σ.σ.: Κατάφερα και έκανα αυτό που εκατομμύρια χρήστες ανά τον κόσμο δεν έχουν καταφέρει ποτέ...κράσαρα τα λίνουξ μου!!! icon_drunk.gif
Ενθουσιάστηκα με την ελαφρότητα του λειτουργικού και άρχισα να το φορτώνω της παναγιάς τα μάτια (beryl, widgets, φρου φρου και διάφορα άχρηστα πράγματα), με αποτέλεσμα όταν δοκίμασα να κάνω κάποιες χειροκίνητες αλλαγές στο λουκ, να μου εξαφανίσει τελείως τις μπάρες στα παράθυρα, ενώ κάθε φορά που προσπαθώ να αλλάξω την ανάλυση, μου εμφανίζει μαύρη οθόνη laugh.gif!
Τώρα μένει να κάνω ένα fresh install αφού δεν έχω τίποτα σημαντικό που να μη θέλω να χάσω στo partition των linux, αλλά λέω να περιμένω πρώτα για μία πιο σταθερή έκδοση του Ubuntu Gutsy, για να τη βάλω μια και καλή.
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 10 2007, 11:56 ) *
Tα apple είναι της μόδας κι εγώ έχω τσιμπήσει tongue.gif.

Σοβαρά τώρα, οι εφαρμογές που τρέχω για τη δουλειά (macromedia dreamweaver + adobe photoshop) δεν τρέχουν στα linux, ενώ με wine η απόδοση είναι τραγική...
Οπότε η προτιμότερη λύση είναι τα mac.

σ.σ.: Κατάφερα και έκανα αυτό που εκατομμύρια χρήστες ανά τον κόσμο δεν έχουν καταφέρει ποτέ...κράσαρα τα λίνουξ μου!!! icon_drunk.gif
Ενθουσιάστηκα με την ελαφρότητα του λειτουργικού και άρχισα να το φορτώνω της παναγιάς τα μάτια (beryl, widgets, φρου φρου και διάφορα άχρηστα πράγματα), με αποτέλεσμα όταν δοκίμασα να κάνω κάποιες χειροκίνητες αλλαγές στο λουκ, να μου εξαφανίσει τελείως τις μπάρες στα παράθυρα, ενώ κάθε φορά που προσπαθώ να αλλάξω την ανάλυση, μου εμφανίζει μαύρη οθόνη laugh.gif!
Τώρα μένει να κάνω ένα fresh install αφού δεν έχω τίποτα σημαντικό που να μη θέλω να χάσω στo partition των linux, αλλά λέω να περιμένω πρώτα για μία πιο σταθερή έκδοση του Ubuntu Gutsy, για να τη βάλω μια και καλή.


Καλά εγώ πλάκα έκανα, γιατί μου άρεσε το σλόγκαν "Γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά" και κόλλαγε να το χρησιμοποιήσω!! biggrin.gif biggrin.gif
Τα mac τα έχω σε μεγάλη υπόληψη! smiley.gif
sihainas
Απ'ότι λέγεται το Leopard θα κυκλοφορήσει ανήμερα της γιορτής μου...26 Οκτώβρη... 69.gif 69.gif
http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=366550
dizzy_fingers
Απορία προς hagi και απανταχού τεχνικούς υπολογιστών:

Η μητρική μου απ'ότι είδα έχει 4 slot για RAM.
Αυτή τη στιγμή έχω 1GB+512MB και μόλις βρήκα μία 512 από παλιά.
Μπορώ να την προσθέσω την τρίτη για να χτυπήσω τα 2? biggrin.gif

Από πλευράς απόδοσης συμφέρει ή μήπως η 3η RAM δε θα βοηθήσει?

Θα με ρωτήσετε, τί να τα κάνω τα 2 GB....απλά θέλω να τρέξω εικονικά διαφορετικά λειτουργικά και θα τη χρειαστώ την παραπανήσια μνήμη.


Περιμένω τα φώτα σας.


PS: Η μητρική είναι η Intel 865 PE
Air Kef
Αν ταιριαζουν τα σλοτ δν χανεις τπτ να δοκιμασεις.Λογικα δν θα εχεις προβλημα.
dizzy_fingers
Τις φοβάμαι γενικά τις εγκαταστάσεις στα τυφλά.

Κάθε φορά που έβαλα κατσαβίδι στον υπολογιστή τίποτα δε μου πήγε καλά (ή αν πήγε, χρειάστηκε πολλές δοκιμές).
sihainas
Κατ'αρχάς θα πρέπει να κοιτάξεις αν η μνήμη που βρήκες είναι ddr... αν ναι... τότε μπορείς να την βάλεις... καλό θα ήταν να έχει την ίδια συχνότητα με αυτές που ήδη έχεις αλλά λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα νομίζω

ps. Έχω την εντύπωση ότι αν είναι μικρότερης συχνότητας τότε όλες σου οι μνήμες θα λειτουργούν σε αυτή τη και όχι στη φυσική του (αλλά δεν είμαι σίγουρος πάνω σ'αυτό)
dizzy_fingers
Πώς το βλέπω αν είναι DDR?
sihainas
χμ... δεν ξερω μπορεί να το γράφει επάνω... wink.gif
dizzy_fingers
Προφανώς το τσέκαρα ήδη, αλλά οι περισσότερες RAM δε γράφουν πάνω ούτε το μέγεθος.... 39.gif
sihainas
μοντέλο κάτι θα γράφει επάνω και μετά... google is your friend...i guess tongue.gif
xsot
QUOTE
Xαρακτηριστικά
Κωδικός 0273774
Κατασκευαστής MULTIRAMA NB
Εγγύηση (Έτη) 3
Τεχνολογία Επεξεργαστή Intel Core 2 Duo Mobile Technology
Μοντέλο Επεξεργαστή Core 2 Duo T5450 1,66GHz 667MHz 2MB
Χαρακτηριστικά Επεξεργαστή 1,66GHz , FSB 667MHz , cache memory 2MB
Οθόνη 15,4" WXGA Ανάλυση 1280 x 800 , Glare type
Μνήμη DDR2 1024MB - 533MHz
Σκληρός Δίσκος 120GB SATA
Κάρτα Γραφικών Nvidia Geforce 8600M GT 512MB
Μαγνητικό Μέσο 3-in-1 card reader for SD/MMC/MS , fingerptrint
Οπτικά Μέσα DVD+-RW Dual Layer
Modem 56Kbps V.92
Κάρτα Δικτύου 10/100/1000 Mbps / 802.11 a/b/g/n: Intel WLAN card
Κάρτα Ήχου High Definition Audio ( 2 channel)
Ειδικές Υποδοχές Bluetooth
Θύρες Σύνδεσης 4xUSB v2.0 / 1xMini Firewire IEEE1394a Intel Robson support
Λειτουργικό Microsoft Windows Vista Home Premium Ελληνικά
Θύρες Εξόδου S-Video Out, 1x15pin CRT
Μπαταρία 9 Cells (Li-On)
Βάρος (Kgr) 2.9 κιλά
Διαστάσεις 355mm(W) x 257mm(D)x 35.2mm(H)


Τι λετε,συμφαιρει????Κανει λιγο κατω απο τα 8 κατοσταρικα............
Air Kef
Σπυρο μην μασας.Δεν παθαινουν τιποτα.Ανοιξε τον,βρες το σλοτ που μενει και δες αν μπαινει η μνημη.Τοσο απλα.Λογικα ddr θα ειναι η μνημη που βρηκες και αν η μητρικη σου ειναι 2 με 5 ετων θα δεχεται ddr.

Τις μνημες τις ξεχωριζω με τον εξης τροπο:

1η κατηγορια.
Οι παμπαλαιες.Εχουν 2 υποδοχες.
Ονομαζονται DIM νομιζω.

2η κατηγορια.
Εχουν μια υποδοχη και μεγαλα τσιπ πανω στην πλακετα.
Αυτες ειναι οι DDR

3η κατηγορια.
Εχουν μια υποδοχη,ωστοσο τα τσιπ πανω στην πλακετα ειναι καπως μικροτερα απο αυτες των ddr,σε σχημα σχεδον τετραγωνικο.
Αυτες ειναι οι DDR2.

biggrin.gif


Χsot μετριος φαινεται με καπως καλη τιμη,ωστοσο ο σκληρος καπως μικρος μου καθησε.
Για τον κατασκευαστη δν γνωριζω τι φημη εχει..
jois21
Ερ Κεφ και οι DDR, dimm ειναι.

Αυτες πριν τις DDR λεγονται SDR(AM) dimm. (απο το Single Data Rate, αντιθετα απο το Double που ξερουμε οτι εχουν οι DDR...)

Οι SDRAM (οι παλιες δλδ) εχουν 2 εγκοπες (και μια σε καθε καθετη πλευρα αντιθετα απ τις αλλες με δυο):



Οι DDR εχουν μια εγκοπη και τα τσιπ μνημης χωριζονται ισοποσα, εχοντας ενα μικρο κενο μεταξυ τους:



Οι DDR2 εχουν εγκοπη στη μεση και τα τσιπ μνημης ειναι τυπου BGA (τετραγωνα). Εδω ειναι σε σχεση με τις απλες DDR:



Νομιζω ειναι πολυ ευκολο να τα ξεχωρισεις πλεον.
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(jois21 @ Oct 13 2007, 14:26 ) *
Ερ Κεφ και οι DDR, dimm ειναι.

Αυτες πριν τις DDR λεγονται SDR(AM) dimm. (απο το Single Data Rate, αντιθετα απο το Double που ξερουμε οτι εχουν οι DDR...)

Οι SDRAM (οι παλιες δλδ) εχουν 2 εγκοπες (και μια σε καθε καθετη πλευρα αντιθετα απ τις αλλες με δυο):



Οι DDR εχουν μια εγκοπη και τα τσιπ μνημης χωριζονται ισοποσα, εχοντας ενα μικρο κενο μεταξυ τους:



Οι DDR2 εχουν εγκοπη στη μεση και τα τσιπ μνημης ειναι τυπου BGA (τετραγωνα). Εδω ειναι σε σχεση με τις απλες DDR:



Νομιζω ειναι πολυ ευκολο να τα ξεχωρισεις πλεον.


Καλά τρομερή ανάλυση! Έπεσα ξερός!
jois21
Αυτα ειναι μονο τα βασικα Μr L (ή Kira; ). tongue.gif
sihainas
and it's official... Το Leopard κυκλοφορεί στις 26 Οκτώβρη... όσοι θέλουν μπορούν να το παραγγείλουν από τώρα από το play.com

http://www.apple.com/macosx/ 69.gif
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(jois21 @ Oct 13 2007, 15:37 ) *
Αυτα ειναι μονο τα βασικα Μr L (ή Kira; ). tongue.gif


Kira παρακαλώ! wink.gif
Θα με διδάξεις κι εμένα τρισμέγιστε;;
jois21
λολ, η δυναμη ειναι στο σινιγκαμι τεκνον μου tongue.gif
dizzy_fingers
Παιδιά, έχει χρησιμοποιήσει κανείς Solaris?
Ξέρει κανείς τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του? Με τί τεχνολογίες και σέρβερ(apache-iis...?) συνεργάζεται?
Gravedigger
Guyz έχω 1 πρόβλημα με το internet...Ενώ στην πραγματικότητα είναι γρήγορο,εδώ και 2 μέρες σέρνεται.Πάω να δω βιντεάκι στο youtube και περιμένω 10 λεπτά να φορτώσει.Κάτω δεξιά στις συνδέσεις μου λέει κατάσταση: Με περιορισμένη η χωρίς αξιοπιστία και έχει 1 κίτρινο τριγωνάκι με 1 θαυμαστικό και αν πατήσω επιδιόρθωση λέει: Tα Windows δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την επισκευή του προβλήματος επειδή δεν ήταν δυνατή η ολοκλήρωση της ακόλουθης ενέργειας:Ανανέωση της διεύθυνσης ΙΡ.Για βοήθεια επικοινωνήστε με το άτομο που διαχειρίζεται το δίκτυο σας...Επίσης συνήθως όταν έμπαινα έκανε τοπική σύνδεση και σύνδεση δικτύου η οποία έπιανε και την ανάλογη ταχύτητα.Τώρα κάνει μόνο την τοπική...
FANISTELROOY
Νεκροθαυτη συνδεεσαι ασυρματα;; Εμενα στο ασυρματο το βγαζει αυτο καμια φορα... 68.gif
Gravedigger
QUOTE(FANISTELROOY @ Oct 19 2007, 14:10 ) *
Νεκροθαυτη συνδεεσαι ασυρματα;; Εμενα στο ασυρματο το βγαζει αυτο καμια φορα... 68.gif

Όχι κανονικά....Όταν σου γίνεται τι κάνεις?Περιμένεις???
FANISTELROOY
Δοκιμασες να ανοιγοκλισεις το ρουτερ ή να κανεις κανενα ρισταρτ το πισι;; Περιεργο πραγμα τα δυκτια τεκνον μου.. blink.gif

@xsot
Προτιμησε κατι σε επωνυμο, μακρια απο turbox, multirama, inovator(e-shop) κλπ... Φτινιαρικα πραγματα!!
Gravedigger
Restart έκανα αλλά δεν είχα αποτέλεσμα...Θα δοκιμάσω και με το router αλλιώς θα πάρω την εταιρία μήπως έχει κανένα πρόβλημα το δίκτυο... sad.gif
jois21
Απο τι ISP;
Ειναι πολ συχνα αυτα τα προβληματα, δε φταιει το πισι σου.
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 18 2007, 18:48 ) *
Παιδιά, έχει χρησιμοποιήσει κανείς Solaris?
Ξέρει κανείς τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του? Με τί τεχνολογίες και σέρβερ(apache-iis...?) συνεργάζεται?


To Solaris ειναι καθαρό UNIX, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Μάλιστα ειναι αυτή τη στιγμή το καλύτερο UNIX που υπάρχει, και μάλλον το καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο λειτουργικό σύστημα παγκοσμίως. Φυσικά και υποστηριζει όλες τις γνωστές και άγνωστες τεχνολογίες web, καθώς οι περισσότεροι μεγάλοι servers παγκοσμίως είναι unix και δη solaris-based!
jois21
Loukouma εχω ενα μινι-πισι που θελω να το χρησιμοποιω σαν NAS(γιατι λεφτα για τετοιο καπουτ), στην ουσια ενα μικρο fileserver. Επειδη θελω να δουλευει σχεδον 24/7 και τα εξ πι ειναι καπως βαρια μιας και ειναι παλιο μηχανημα, αν βαλω λινουξ (η τελευταια φορα που δοκιμασα ηταν πριν 4-5 χρονια tongue.gif ) ποσο ευκολα θα μπρορω να βλεπω και να επεξεργαζομαι αρχεια απ αυτον μεσα απο πισι με γουιντοους;
Τωρα με τα κοινοχρηστα και ενα remote desktop κανω οτι θελω.
Εκει τι γινεται;
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(jois21 @ Oct 24 2007, 00:07 ) *
Loukouma εχω ενα μινι-πισι που θελω να το χρησιμοποιω σαν NAS(γιατι λεφτα για τετοιο καπουτ), στην ουσια ενα μικρο fileserver. Επειδη θελω να δουλευει σχεδον 24/7 και τα εξ πι ειναι καπως βαρια μιας και ειναι παλιο μηχανημα, αν βαλω λινουξ (η τελευταια φορα που δοκιμασα ηταν πριν 4-5 χρονια tongue.gif ) ποσο ευκολα θα μπρορω να βλεπω και να επεξεργαζομαι αρχεια απ αυτον μεσα απο πισι με γουιντοους;
Τωρα με τα κοινοχρηστα και ενα remote desktop κανω οτι θελω.
Εκει τι γινεται;


Άνετα αυτά που λες, μέσω NFS shares ή Samba. Τα Windows θα βλέπουν όποια αρχεία και φακέλους θέλεις, αν θέλεις βάζεις free access ή account, ό,τι θέλεις. Γενικά η δικτύωση στο linux παίζει απίστευτα καλά. Αν είναι και παλιό το pcάκι, του βάζεις μια ελαφριά διανομή και ηρεμείς. Αν είναι ΠΟΛΥ παλιό το pcάκι, δεν του βάζεις γραφικό περιβάλλον, και παίζεις μόνο με κονσόλα tongue.gif tongue.gif .Ότι θέλεις κάνεις. Και μην ξεχνάμε ότι από εκεί θα έχεις και καλύτερη χρησιμοποίηση δικτύου. Εγώ στο ίδιο μηχάνημα για το ίδιο download, έχω 5-6kbps διαφορά σε σχέση με τα windows, που είναι μεγάλη αν μιλάμε για 24ωρη χρήση wink.gif
captain charisma
λεω να παρω λαπτοπ ποιο μου προτεινετε?
sihainas
χμ... με τις τόσες πληροφορίες σχετικά με το τι θες που μας δίνεις δεν μας αφήνεις και πολλές επιλογές rolleyes.gif tongue.gif

Εγώ θα πήγαινα σε Macbook pro 17άρη στα 2840 ευρώ περίπου... αν θες να απαντήσω σοβαρά... καλύτερα να δώσεις περισότερες info... εκτώς φυσικά κι αν διαθέτεις τόσα χρήματα οπότε το παραπάνω μηχάνημα είναι καταπληκτική επιλογή tongue.gif
dizzy_fingers
Όταν αγοράσεις τον macbook pro, ξέρεις πού να πασάρεις τον παλιό σου οκ? rolleyes.gif

Σοβαρά μιλάω smile.gif.
grigoris
Guys χρειάζομαι γνώμες για το εξής δίλλημα:Έχω σύνδεση ADSL με την οτενετ αλλά θέλω να τη διακόψω γιατί μου στοιχίζει ο κούκος αηδόνι λόγω του downloading που κάνω (ταινίες και τραγούδια κυρίως).Είμαι λοιπόν μεταξύ της forthnet και της hellas on line και θα ήθελα αν ξέρει κανείς να με πληροφορήσει αν υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ τους (εννοώ σε ταχύτητες,εξυπηρέτηση,ταχύτητα ενεργοποίησης και διάφορα τέτοια πραγματάκια) ή αν δεν έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά...
sihainas
QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 24 2007, 18:08 ) *
Όταν αγοράσεις τον macbook pro, ξέρεις πού να πασάρεις τον παλιό σου οκ? rolleyes.gif

Σοβαρά μιλάω smile.gif.


ok άμα κερδίσω το jocker θα σε ενημερώσω tongue.gif

Φίλτατε Γρηγόρη... εγώ φορθνετ έχω από ταχύτητα είναι ψιλοάθλια η κατάσταση ορισμένες φορές αλλά δεν έχω κανένα άλλο πρόβλημα... ειδικά άμα καλύπτεσαι και από το ιδιόκτητο μια χαρά επιλογή είναι.. για την HOL δεν έχω άποψη
dizzy_fingers
Εγώ χθες μόλις παρέλαβα τον εξοπλισμό της Net One και περιμένω την ενεργοποίηση των υπηρεσιών.
Θέλεις να περιμένεις μία βδομαδούλα να σου πω εντυπώσεις κι από αυτήν την εταιρία?

Μέχρι στιγμής πάντως είναι θετικές.

Καμία καθυστέρηση στους χρόνους που μου είχαν πει, 2 φορές που έστειλα λάθος συμπληρωμένα φαξ με πήραν τηλέφωνο αμέσως και με ενημέρωσαν σχετικά, οι χρόνοι αναμονής στο τηλεφωνικό κέντρο τους είναι μικροί και κάτι το οποίο θεωρώ πολύ θετικό...έχουν support subforum στο adslgr.com. Πας ποστάρεις ως μέλος και σου απαντάνε επίσημα εκ μέρους της εταιρίας, υπάλληλοί της. Πρωτοποριακό!

EDIT: Α! Μεγάλο ρόλο παίζει ασφαλώς και η περιοχή όπου βρίσκεσαι Γρηγόρη...
Flash
Η ερώτηση που κάνω πιθανώς να είναι ηλίθια αλλά τι σχέση έχει το πόσα και τι είδους downloads κάνει κάποιος με το τι πληρώνει όταν έχει adsl σύνδεση; Αφού δεν υπάρχει χρονοχρέωση. Ε;
Air Kef
Προφανως ο φιλος εχει καποιο ειδος χρονο/ογκοχρέωσης..


Εγω εχω κανει αιτηση για HOL 24μβιτ και δωρεαν αστικες/υπεραστικες με 37 ευρα το μηνα.
Η εξυπηρετηση ειναι χαλια και ακουω πολλες καθυστερησεις..Δεν ξερω..
jois21
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Oct 24 2007, 14:46 ) *
Άνετα αυτά που λες, μέσω NFS shares ή Samba. Τα Windows θα βλέπουν όποια αρχεία και φακέλους θέλεις, αν θέλεις βάζεις free access ή account, ό,τι θέλεις. Γενικά η δικτύωση στο linux παίζει απίστευτα καλά. Αν είναι και παλιό το pcάκι, του βάζεις μια ελαφριά διανομή και ηρεμείς. Αν είναι ΠΟΛΥ παλιό το pcάκι, δεν του βάζεις γραφικό περιβάλλον, και παίζεις μόνο με κονσόλα tongue.gif tongue.gif .Ότι θέλεις κάνεις. Και μην ξεχνάμε ότι από εκεί θα έχεις και καλύτερη χρησιμοποίηση δικτύου. Εγώ στο ίδιο μηχάνημα για το ίδιο download, έχω 5-6kbps διαφορά σε σχέση με τα windows, που είναι μεγάλη αν μιλάμε για 24ωρη χρήση wink.gif


P4 north 1,6, 384mb
Απο Drivers?


QUOTE
λεω να παρω λαπτοπ ποιο μου προτεινετε?

1.ibm, 2.HP, 3.Toshiba/Sony end

design->apple
kemp
παιδια μηπως ξερεται κανενα δωρεαν αντιβαιρους να κατεβασω γιατι το παλιο ληγει σε λιγο .το θελω μεχρι να παρω καινουργιο..
hagi
QUOTE(big dirk @ Oct 24 2007, 16:55 ) *
λεω να παρω λαπτοπ ποιο μου προτεινετε?

Για Laptop θα σου πω ότι οποιοδήποτε και αν πάρεις θα πρέπει να προσέξεις την εγγύησή του.Εϊναι πολύ σημαντικό.
Πάντως αν ακόμη ξάχνεσαι μπορείς να μου στείλεις ένα pm να σου πω σχετικά με IBM-Lenovo.

QUOTE(kemp @ Oct 25 2007, 08:02 ) *
παιδια μηπως ξερεται κανενα δωρεαν αντιβαιρους να κατεβασω γιατι το παλιο ληγει σε λιγο .το θελω μεχρι να παρω καινουργιο..


Υπάρχει το AVG το οποίο μπορείς να το κατεβάσεις free από εδώ : http://free.grisoft.com/doc/5390/us/frt/0
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(jois21 @ Oct 25 2007, 00:38 ) *
P4 north 1,6, 384mb
Απο Drivers?


Θα φυσάει το μηχάνημα!
Θα τους έχει έτοιμους. Αν δε στα βρει όλα να μη με λένε Λουκουμά!
PanosIlio
QUOTE(Air Kef @ Oct 24 2007, 21:44 ) *
Προφανως ο φιλος εχει καποιο ειδος χρονο/ογκοχρέωσης..
Εγω εχω κανει αιτηση για HOL 24μβιτ και δωρεαν αστικες/υπεραστικες με 37 ευρα το μηνα.
Η εξυπηρετηση ειναι χαλια και ακουω πολλες καθυστερησεις..Δεν ξερω..


Καλώς ήρθες στο club των εναλλακτικών παρόχων tongue.gif tongue.gif

Καθυστερήσεις θα υπάρχουν, cc λειτουργικό δεν πρόκειται να βρεις και όταν πιάσεις γραμμή δεν θα βγάλεις άκρη. tongue.gif

Όλοι αυτοί εξαρτιούνται ακόμα από τον ΟΤΕ, θέλουν δεν θέλουν και κατ'επέκταση και εμείς παρόλο που πλέον δεν είμαστε πελάτες του. Εγώ έχω σπίτι μου forthnet 24mb και απεριόριστες αστικές/υπεραστικές.

Τα πάντα είναι στην ευγενική καλοσύνη και διάθεση του τεχνικού του ΟΤΕ στον οποίο θα πάει το αίτημα σου. Πχ εγώ, από προσωπική εμπειρία σου λέω πως, για μια μεταφορά dsl λόγω μετακόμισης μου κάνανε 63 μέρες και για μια αναβάθμιση κάνανε 42 μέρες, καλό ε?

Απλά όλοι οι εναλλακτικοί πάροχοι είναι ανταγωνιστικοί στο κόστος και στο bandwidth. Στην αξιοπιστία δεν είναι καθόλου ανταγωνιστικοί.
dizzy_fingers
Sihainas θέλω εντυπώσεις από bootcamp.

Αν κάποια στιγμή αγοράσω macbook θέλω να τρέξω IIS (Microsoft Server) για τη δουλειά και αυτό γίνεται μόνο μέσα από τα Windows.
Οπότε θέλω να μου πεις κατά πόσο ομαλά τρέχει το σύστημα...μέσα από το ΣΥΣΤΗΜΑ biggrin.gif.
sihainas
ατύχησες... το bootcamp δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν προβλέπεται... μπορεί να το βάλω για δοκιμή κάποια στιγμή αλλά θα δω...προς το παρών δεν μου χρειάζεται... icon_wave.gif
dizzy_fingers
Καλά βρε συ, το photoshop πού το τρέχεις δηλαδή?

Τα macromedia stuff?
sihainas
Καλά όχι ότι τα χρησιμοποιώ και πολύ αλλά... υπάρχουν και για mac wink.gif
dizzy_fingers
Βέβαια χαζομάρα μου! 40.gif
Αυτά υπάρχουν για mac...
Μπερδεύτηκα με τα linux....

Οπότε, το μόνο που μένει είναι να δω πως μπορώ να τρέξω iis μέσα από mac (ειδάλλως, θα μου είναι σχετικά άχρηστος).


Να σου πω....σε λίγο καιρό, κοντινό μου πρόσωπο πρόκειται να επισκεφτεί την ιαπωνία.
Αν ζητήσω να μου φέρουν από εκεί το μηχάνημα θα αντιμετωπίσω προβλήματα γλώσσας και συμβατότητας (πέρα από τα αγγλο-ϊαπωνικά πλήκτρα και τη διαφορετική τάση biggrin.gif)?
sihainas
Απ'όσο ξέρω το λειτουργικό είναι 1 παντού οπότε πέρα από αυτά που είπες δεν θα έχεις άλλο πρόβλημα...
Air Kef
Thnx Panos,να δω ποτε θα τελειωσουν με μενα. sad.gif

Εκει που περπαταγα στην Θεσσαλονικη,εκει που κατεβαινα την πλατεια Ναβαρίνου,στα αριστερά μου βλεπω ενα μαγαζι ονοματι MacOnline!

Ηταν βραδυ και δν μπορεσα να μπω μεσα,ωστοσο απο οσα ειδα απο την βιτρινα εχει οτιδηποτε παράγει η συμπαθητικη Apple,υπολογιστες,ipod κτλ.

Βρισκεται στην Πλατεια Ναβαρινου,στο υψος της Τσιμισκη.

Δν ξερω αν υπαρχει και στην Αθηνα παρομοιο καταστημα,ενω η ιστοσελιδα της εταιριας ειναι υπο κατασκευη.
PanosIlio
Στην Αθήνα μαγαζί για Mac έχει στη Στουρνάρη φυσικά, που αλλού. tongue.gif

Νομίζω είναι απέναντι από το Πλαίσιο αλλά δεν είμαι και σίγουρος, πάντως είναι πάνω στη Στουρνάρη
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.