Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Η Γωνιά του Υπολογιστή
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
SG3ptshooter
QUOTE(Johanvil @ Dec 18 2011, 10:22 ) *
Ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω απο χθες το βραδυ και γω.Μου βγαζει το ιδιο μηνυμα.Προσπαθησα να μπω μεσω Firefox και μπαινει κανονικοτατα στο nba.com.Με το chrome ομως τι γινεται?Θα φτιαχτει απο μονο του?

από firefox μου έκανε κάποιες περίεργες συμπεριφορές όταν προσπάθησα να αλλάξω ως default σελίδα μου από τη βερσιόν του sport24 στην πραγματική .com εκδοχή. Φαντάζομαι έχει να κάνει με την ανακατεύθυνση από το ένα σάιτ στο άλλο λοιπόν. Δε με απασχολεί έτσι κι αλλιώς, χρησιμοποιώ το espn.. smiley.gif
Johanvil
QUOTE(SG3ptshooter @ Dec 18 2011, 13:12 ) *
από firefox μου έκανε κάποιες περίεργες συμπεριφορές όταν προσπάθησα να αλλάξω ως default σελίδα μου από τη βερσιόν του sport24 στην πραγματική .com εκδοχή. Φαντάζομαι έχει να κάνει με την ανακατεύθυνση από το ένα σάιτ στο άλλο λοιπόν. Δε με απασχολεί έτσι κι αλλιώς, χρησιμοποιώ το espn.. smiley.gif


Εφτιαξε ευτυχως τελικα.Μια χαρα μπαινω πια.Αναγκαιο σαιτ μιας και κει μονο δεν δειχνει τα highlights?
Johanvil
QUOTE(Johanvil @ Dec 18 2011, 15:18 ) *
Εφτιαξε ευτυχως τελικα.Μια χαρα μπαινω πια.Αναγκαιο σαιτ μιας και κει μονο δεν δειχνει τα highlights?


Γραψ'τε ακυρο.Σχεδον δηλαδη...Προσπαθησα να ξαναμπω και δεν μ'αφηνει.Ο μονος τροπος ειναι να πας στο sport24,να πατησεις nba και μετα πανω αριστερα το nba.com.Ελεος δηλαδη.Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εχει σχεση με την ανακατευθυνση που λεει ο SG3ptshooter.
OnLy_PAS-AthEnS
Παω να φτιαξω PC σημερα και σκεφτομαι ως βασικα τα εξης!:

CPU: Intel i5 2500k or AMD FX 8120(εδω ειναι το μεγαλο διλλημα θα θελα βοηθεια )
RAM:8GB Corsair 1600
GRAphics card:ATI 6870 1GB DDR 5

Κατι να προτεινετε ή να βοηθησετε για πισι στο 1000ρικο??
frenchman7
Άμα είναι να βάλεις 1000άρικο τσόνταρε κι άλλα και πάρε αυτό...

OnLy_PAS-AthEnS
Το πηρα τελικα με επεξεργαστη Intel i5 2500k απο τη σειρα Santy Bridge!Πιστευω θα με δικαιωσει το μηχανημα αναλογικα της τιμης και της χρησης που το θελω!
OnLy_PAS-AthEnS
Οι περιπου 50-60 βαθμου κελσιου που φτανει η καρτα γραφικων στα παιχνιδια σε 1920χ1080 σε τερμα ολα γραφικα καλα ειναι ή θελει περαιτερω ψυξη??
OnLy_PAS-AthEnS
http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/S...1179-00-40R.htm
Me aythn thn karta ua mporv na paijv to Βαττλεφιελδ 3 σε τερμα γραφικα??...Γιατι εκανα ενα τεστ και στα reccomended settings του παιχνιδιου το μονο που δεν ηταν pass ηταν η καρτα γραφικων!
SteveNashidis
Εχετε στα υποψιν σας κανενα καλο free antivirus ? Αξιοπιστο πανω από όλα ;
captain charisma
μια απορια..στο firstrowsports.eu που βλεπω ματσακια μπαλας και νβα...οταν παω να βαλω ενα λινκ να παιζει μου πεταει παραθυρα με διαφημισεις στοιχηματων και τετοια...εχει ιδεα κανεις πως μπορω να τις απενεργοποιησω?
j-kidd13
Ξερει κανεις πως μπορω να κανω συμβατο το χειριστηριο του ps3 με το λαπτοπ?
baskethood
QUOTE (j-kidd13 @ Mar 13 2012, 22:55 ) *
Ξερει κανεις πως μπορω να κανω συμβατο το χειριστηριο του ps3 με το λαπτοπ?

Με το καλώδιο που το φορτίζεις. Το έχω κάνει και παίζει κανονικά, άλλωστε πολλές φορές το φορτίζω στο laptop.
j-kidd13
QUOTE(baskethood @ Mar 13 2012, 23:00 ) *
Με το καλώδιο που το φορτίζεις. Το έχω κάνει και παίζει κανονικά, άλλωστε πολλές φορές το φορτίζω στο laptop.


Το συνδεσα αλλα στο 2κ12 δεν λειτουργει.Ενω το εμφανιζει,δεν μπορω να δωσω καμια εντολη.
Για μπες λιγο fb να με διαφωτισεις.....
Gino_Bill
QUOTE (Voyager @ Mar 7 2012, 21:14 ) *
Εχετε στα υποψιν σας κανενα καλο free antivirus ? Αξιοπιστο πανω από όλα ;


Δοκίμασε το Avira φαντάζομαι παραμένει ελεύθερο, μπορείς να το βρεις εδώ: http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus .Εγώ το χρησιμοποιώ στο netbook μου, επειδή ήθελα ένα σχετικά ελαφρύ και εδώ και 1,5 περίπου χρόνο που το έχω εγκαταστήσει δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα ιών κλπ.
JR_Swish

Λοιπόν,μεταφέρω την εικόνα του υπολογιστή στην τηλεόραση μου με καλώδιο hdmi,δεν έχω κανένα πρόβλημα όταν βάζω κάποιο βίντεο να παίξει ακόμα και αυτά που έχουν υψηλή ανάλυση 720p 1080p,η εικόνα και ο ήχος μεταφέρονται κανονικά.

Όμως όταν πάω να μεταφέρω την εικόνα του ΝΒΑ TV από τον υπολογιστή μου στην τηλεόραση τότε έχω αρκετές διακοπές στην εικόνα σαν αυτές που κάνουν τα γνωστά live streaming αλλά και ένα μικρό τρεμούλιασμα στην εικόνα το οποίο είναι αρκετά εκνευριστικό βέβαια.

Το lp παίζει κανονικά χωρίς διακοπές κ άλλα διάφορα όταν η εικόνα είναι μόνο στον υπολογιστή μου,τις ελάχιστες προϋποθέσεις που δίνει το NBATV για άριστη εικόνα σε άριστη ταχύτητα τις ξεπερνάω κατά πολύ και το καλώδιο hdmi που έχω μπορεί να μεταφέρει εικόνα υψηλής ανάλυσης καθώς είναι από τα σχετικά ακριβά που μπορεί να βρει κάποιος.

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει ή τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω την εικόνα και την ταχύτητα όταν κάνω την μεταφορά στην τηλεόραση μου?
Άντε μπας και ευχαριστηθούμε τα playoffs με την παρέα.
baskethood
Έχω τρομερό πρόβλημα με overheating στο laptop της Toshiba. Ζεσταίνεται πολύ γρήγορα και μετά από ένα διάστημα κάνει shut down. Και αυτό γίνεται συνέχεια. Καμιά ιδέα;
Εκτός από ενοχλητικό, φοβάμαι, μην εξελιχθεί και σε κάτι χειρότερο.
benchwarmer
QUOTE(baskethood @ Apr 25 2012, 01:15 ) *
Έχω τρομερό πρόβλημα με overheating στο laptop της Toshiba. Ζεσταίνεται πολύ γρήγορα και μετά από ένα διάστημα κάνει shut down. Και αυτό γίνεται συνέχεια. Καμιά ιδέα;
Εκτός από ενοχλητικό, φοβάμαι, μην εξελιχθεί και σε κάτι χειρότερο.


Βαση-ανεμιστηρακι.
aegeansheed
Εκτός από τη βάση, υπάρχει η λύση να το αποθέσεις επί δύο όμοιων αντικειμένων (εγώ βάζω δύο μολύβια αριστερά και δεξιά κάθετα) που θα το κρατούν σε ένα μικρό ύψος από τη σταθερή επιφάνεια (π.χ. τραπέζι). Θα γλιτώσεις προσωρινά.

* επειδή toshiba είχε μία φίλη μου, να σου πώ ότι η βάση δεν έκανε δουλειά τελικά, αλλά πιθανότατα δε δούλευε το ανεμιστηράκι. Τα μολύβια πάντως είναι εγγύηση. Αν δε, το βάλεις πάνω από δύο spalding και καταφέρεις και να πληκτρολογείς θα είσαι απλά θεούλης! smile.gif
baskethood
QUOTE (benchwarmer @ Apr 25 2012, 01:29 ) *
Βαση-ανεμιστηρακι.

Είναι κάτι που θα ψάξω τις επόμενες μέρες. Μακάρι να βελτιωθεί η κατάσταση.

QUOTE (aegeansheed @ Apr 25 2012, 02:02 ) *
Εκτός από τη βάση, υπάρχει η λύση να το αποθέσεις επί δύο όμοιων αντικειμένων (εγώ βάζω δύο μολύβια αριστερά και δεξιά κάθετα) που θα το κρατούν σε ένα μικρό ύψος από τη σταθερή επιφάνεια (π.χ. τραπέζι). Θα γλιτώσεις προσωρινά.

* επειδή toshiba είχε μία φίλη μου, να σου πώ ότι η βάση δεν έκανε δουλειά τελικά, αλλά πιθανότατα δε δούλευε το ανεμιστηράκι. Τα μολύβια πάντως είναι εγγύηση. Αν δε, το βάλεις πάνω από δύο spalding και καταφέρεις και να πληκτρολογείς θα είσαι απλά θεούλης! smile.gif

Πώς το καταφέρνεις αυτό με τα μολύβια;
Το έβαλα πάνω σε ένα βιβλίο ,τοποθετημένο κάθετα, ώστε να "αναπνέει" από τη μεριά της CPU. Δεν ξέρω αν θα δω βελτίωση smile.gif

Το άλλο που βρήκα μέσω google είναι να προχωρήσω σε καθαρισμό της ψύκτρας ρίχνοντας αέρα (από σεσουάρ λογικά ?), αλλά, για να γίνει αυτό πρέπει να τα ξηλώσω όλα και δεν το έχω κάνει ποτέ!
aegeansheed
QUOTE(baskethood @ Apr 25 2012, 11:31 ) *
Πώς το καταφέρνεις αυτό με τα μολύβια;


Πολυγωνικά μολύβια εννοείται και όμοια αν γίνεται. Όχι στρογγυλά, όχι μηχανικά. Τοποθετημένα με ελαφρά κλίση προς τα μέσα ούτως ώστε να δημιουργείται μία νοητή 30άρα περίπου γωνία στον χώροπίσω από την οθόνη του laptop και σε απόσταση περίπου 15 εκατοστών από τα πάνω οριζόντια όριά του.

Πίστεψέ το, μπορεί έτσι να σώσεις τον υπολογιστή σου.. (με μπάσα φωνή από πρηξαρχίδη και επίμονο salesman)
pain of salvation
την γνώμη σας παιδιά...

έχω έναν απλό έγχρωμο printer Epson Stylus...

τελείωσαν τα μελάνια,πήρα μη αυθεντικά,πήρα και 2η φορά,αλλά δεν εκτυπώνει με τίποτα(λευκή σελίδα).
Αναγνωρίζει ο εκτυπωτής ότι τα μελάνια είναι μη αυθεντικά,δεν μου δείχνει το ink level(άδεια) και αναφέρει να αγοράσω original
j-kidd13
Προσπαθω να μεταφερω ή να ξαναφτιάξω απο την αρχη εναν πινακα που βρηκα σε ενα αρχειο pdf για να το μβαλω στην πτυχιακη μου....Αλλα μου εχει βγαλει το λαδι,μετεφερα σε αρχειο word το αρχειο για να παρω απο κει τον πινακα,αλλα η μορφη που εχει μετα τη μεταφορα ειναι κλαφτα χαραλαμπε,και δεν επιδεχεται διορθωσης(ή τουλαχιστον εγω δεν εχω το know how).Παλευω μεσα απο το word,αλλα σαν ασχετος που ειμαι δεν τα εχω καταφερει να το φτιαξω οπως το αρχικο....γι αυτο....οποιος ειναι ασος στο word...ας μου στειλει ενα pm σας παρακαλω....ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ...tongue.gif
NBAer
QUOTE(j-kidd13 @ May 28 2012, 21:46 ) *
Προσπαθω να μεταφερω ή να ξαναφτιάξω απο την αρχη εναν πινακα που βρηκα σε ενα αρχειο pdf για να το μβαλω στην πτυχιακη μου....Αλλα μου εχει βγαλει το λαδι,μετεφερα σε αρχειο word το αρχειο για να παρω απο κει τον πινακα,αλλα η μορφη που εχει μετα τη μεταφορα ειναι κλαφτα χαραλαμπε,και δεν επιδεχεται διορθωσης(ή τουλαχιστον εγω δεν εχω το know how).Παλευω μεσα απο το word,αλλα σαν ασχετος που ειμαι δεν τα εχω καταφερει να το φτιαξω οπως το αρχικο....γι αυτο....οποιος ειναι ασος στο word...ας μου στειλει ενα pm σας παρακαλω....ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ...tongue.gif

Τι απεγινε το παλιο καλο γνωστο PRINT SCREEN και μετα η παλια καλη ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ?
Σε 1 λεπτο εχεις τον πινακα ακριβως οπως ειναι στο pdf για να τον βαλεις οπου θελεις.....
j-kidd13
QUOTE(NBAer @ May 28 2012, 23:27 ) *
Τι απεγινε το παλιο καλο γνωστο PRINT SCREEN και μετα η παλια καλη ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ?
Σε 1 λεπτο εχεις τον πινακα ακριβως οπως ειναι στο pdf για να τον βαλεις οπου θελεις.....

Συγγνωμη φιλε μου,αλλα δεν τα πολυκατεχω αυτα....Για στειλε ενα pm αν θες να μου πεις τη διαδιακασια..Η οποια πρεπει να ειναι γελοια κρινοντας απο το υφος σου...tongue.gif
NBAer
QUOTE(j-kidd13 @ May 28 2012, 23:35 ) *
Συγγνωμη φιλε μου,αλλα δεν τα πολυκατεχω αυτα....Για στειλε ενα pm αν θες να μου πεις τη διαδιακασια..Η οποια πρεπει να ειναι γελοια κρινοντας απο το υφος σου...tongue.gif

Καταρχας: Εχεις Windows λειτουργικο?

Κατα 2ον: Θελεις να εμφανιζεται ενας πινακας απο ενα PDF αρχειο μεσα στο Word ακριβως οπως ειναι(ή σχεδον οπως ειναι)?
Ειπες να το βαλεις μεσα σητν πτυχιακη σου. Η πτυχιακη σου σε τι μορφη ειναι?

Κατα 3ον: Αν οι απαντησεις των πιο πανω ειναι καταφατικες και οι 2 και η πτυχιακη σου ειναι σε Word τοτε:

Πηγαινεις στο PDF βαζεις τον πινακα που θελεις στην οθονη και πατας το κουμπι PRINT SCRN.

Επειτα ανοιγεις την ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ(ή οποιο αλλο προγραμμα επεξεργασιας εικονας σελεις) και πατας επικολληση(paste).

Πατας μετα μια φορα το κουμπι ΕΠΙΛΟΓΗ της ζωγραφικης(εκεινο το ορθογωνιο με τις διακεκομμενες γραμμες), μετα το ξαναπατας και επιλεγεις τον πινακα σου και πατας CTRL+C(ή αντιγραφη).

Και πηγαινεις στο Word και πατας CTRL+V(ή επικολληση).
j-kidd13
QUOTE(NBAer @ May 29 2012, 00:29 ) *
Καταρχας: Εχεις Windows λειτουργικο?

Κατα 2ον: Θελεις να εμφανιζεται ενας πινακας απο ενα PDF αρχειο μεσα στο Word ακριβως οπως ειναι(ή σχεδον οπως ειναι)?
Ειπες να το βαλεις μεσα σητν πτυχιακη σου. Η πτυχιακη σου σε τι μορφη ειναι?

Κατα 3ον: Αν οι απαντησεις των πιο πανω ειναι καταφατικες και οι 2 και η πτυχιακη σου ειναι σε Word τοτε:

Πηγαινεις στο PDF βαζεις τον πινακα που θελεις στην οθονη και πατας το κουμπι PRINT SCRN.

Επειτα ανοιγεις την ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ(ή οποιο αλλο προγραμμα επεξεργασιας εικονας σελεις) και πατας επικολληση(paste).

Πατας μετα μια φορα το κουμπι ΕΠΙΛΟΓΗ της ζωγραφικης(εκεινο το ορθογωνιο με τις διακεκομμενες γραμμες), μετα το ξαναπατας και επιλεγεις τον πινακα σου και πατας CTRL+C(ή αντιγραφη).

Και πηγαινεις στο Word και πατας CTRL+V(ή επικολληση).

Το προβλημα μου λυθηκε με παρεμβαση επιφανους μελους του φορουμ και μοντ του τοπικ των νετς,αλλα θενξ για τις οδηγιες,απεκτησα ενα μπουσουλα για μελλοντικα....
Lebron08
QUOTE(j-kidd13 @ May 28 2012, 21:46 ) *
Προσπαθω να μεταφερω ή να ξαναφτιάξω απο την αρχη εναν πινακα που βρηκα σε ενα αρχειο pdf για να το μβαλω στην πτυχιακη μου....Αλλα μου εχει βγαλει το λαδι,μετεφερα σε αρχειο word το αρχειο για να παρω απο κει τον πινακα,αλλα η μορφη που εχει μετα τη μεταφορα ειναι κλαφτα χαραλαμπε,και δεν επιδεχεται διορθωσης(ή τουλαχιστον εγω δεν εχω το know how).Παλευω μεσα απο το word,αλλα σαν ασχετος που ειμαι δεν τα εχω καταφερει να το φτιαξω οπως το αρχικο....γι αυτο....οποιος ειναι ασος στο word...ας μου στειλει ενα pm σας παρακαλω....ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ...tongue.gif


"Picture this"
προγραμματάκι. Αν θες να τον περάσεις αυτούσιο όπως είναι στο pdf αυτό το προγραμματάκι θα σου λύσει τα χέρια.
kseplenhs
ο υπολογιστης μου δν μπαινει σε δικτυα(limited acces) στα οποια το κινητο συνδεεται κανονικα.Εχει κανεις ιδεα τι συμβαινει?Οι κωδικοι των wi-fi ειναι σωστοι παντως
duncan21
QUOTE(kseplenhs @ Jun 8 2012, 00:18 ) *
ο υπολογιστης μου δν μπαινει σε δικτυα(limited acces) στα οποια το κινητο συνδεεται κανονικα.Εχει κανεις ιδεα τι συμβαινει?Οι κωδικοι των wi-fi ειναι σωστοι παντως

Δώσε κάποιες πληροφορίες αν θες tongue.gif (router,laptop η σταθερός,ασύρματη σύνδεση ή ethernet,κτλ) μήπως μπορέσω να σε βοηθήσω...
kseplenhs
QUOTE(duncan21 @ Jun 8 2012, 00:35 ) *
Δώσε κάποιες πληροφορίες αν θες tongue.gif (router,laptop η σταθερός,ασύρματη σύνδεση ή ethernet,κτλ) μήπως μπορέσω να σε βοηθήσω...

laptop και ασυρματη συνδεση.Router θες μαρκα?Θα σε γελασω :-P
j-kidd13
Eχω και εγω θεμα με το ασυρματο....
Εχω ενα vaio και ρουτερ ενα baudtec....
Για να συνδεθω στο ιντερνετ καθε φορα που κλεινω και ανοιγω τον υπολογιστη,πρεπει να παω κατω δεξια στο εικονιδιο της συνδεσης,να πατησω πανω στην επιλογη "συνδεσξ ευρειας ζωνης",να δωσω username και password και να κανω συνδεση..Ολα αυτα ενω εχω κουμπωμενο το καλλωδιο ethernet....Θεωρητικα δεν θα επρεπε με το που ανοιξω το λαπτοπ να κλικαρω τον firefox πχ και να συνδεθω αυτοματα χωρις να κανω τη διαδικασια που ειπα???

Επισης,αν θελησω να συνδεθω ασυρματα,πρεπει να κανω την ιδια διαδικασια...
Εξηγουμαι...Δεν ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ και δεν εχω πανω το ethernet...Με το που ανοιξω το κουμπι του wireless,αυτο εντοπιζει την συνδεση μου,πιανει σημα στο φουλ(ολες οι μπαρες ειναι γεματες),με συνδεει,αλλα εμφανιζει πανω στο σημα,ενα κιτρινο τριγωνακι με ενα θαυμαστικο μεσα,και δεν μπορω να μπω στο ιντερνετ,παταω δηλαδη το firefox,αλλα οταν ανοιγει μου εμφανιζει το μηνυμα οτι δεν ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ.....
Παρ ολα αυτα,αν κανω τη συνδεση που κανω και οταν ειμαι συνδεδεμενος με καλωδιο....Δλδ να παω στο συνδεση ευρειας ζωνης και να δω username,password,θα συνδεθω κανονικα....

Εχει κανεις μυρωδια του γιατι το παθαινω αυτο???
lightday
QUOTE(j-kidd13 @ Jun 8 2012, 17:02 ) *
Eχω και εγω θεμα με το ασυρματο....
Εχω ενα vaio και ρουτερ ενα baudtec....
Για να συνδεθω στο ιντερνετ καθε φορα που κλεινω και ανοιγω τον υπολογιστη,πρεπει να παω κατω δεξια στο εικονιδιο της συνδεσης,να πατησω πανω στην επιλογη "συνδεσξ ευρειας ζωνης",να δωσω username και password και να κανω συνδεση..Ολα αυτα ενω εχω κουμπωμενο το καλλωδιο ethernet....Θεωρητικα δεν θα επρεπε με το που ανοιξω το λαπτοπ να κλικαρω τον firefox πχ και να συνδεθω αυτοματα χωρις να κανω τη διαδικασια που ειπα???

Επισης,αν θελησω να συνδεθω ασυρματα,πρεπει να κανω την ιδια διαδικασια...
Εξηγουμαι...Δεν ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ και δεν εχω πανω το ethernet...Με το που ανοιξω το κουμπι του wireless,αυτο εντοπιζει την συνδεση μου,πιανει σημα στο φουλ(ολες οι μπαρες ειναι γεματες),με συνδεει,αλλα εμφανιζει πανω στο σημα,ενα κιτρινο τριγωνακι με ενα θαυμαστικο μεσα,και δεν μπορω να μπω στο ιντερνετ,παταω δηλαδη το firefox,αλλα οταν ανοιγει μου εμφανιζει το μηνυμα οτι δεν ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ.....
Παρ ολα αυτα,αν κανω τη συνδεση που κανω και οταν ειμαι συνδεδεμενος με καλωδιο....Δλδ να παω στο συνδεση ευρειας ζωνης και να δω username,password,θα συνδεθω κανονικα....

Εχει κανεις μυρωδια του γιατι το παθαινω αυτο???


vista?
j-kidd13
QUOTE(lightday @ Jun 9 2012, 14:22 ) *
vista?


7....
lightday
QUOTE(j-kidd13 @ Jun 9 2012, 14:25 ) *
7....

τι θα έκανα στην θέση αου αφου είναι δύσκολο από το πληκτρολόγιο.
1.Θα έσβηνα κάθε wired και wireless σύνδεση από τον υπολογιστή....θα βρεί αργότερα και τις 2...και όταν βρεί την ασύρματη βάλε να την θυμάται (connect always κάπω έτσι..)
2.Κοίτα στην admin του ρουτερ μήπως θέλει κάθε φορά credentials για να γίνει η σύνδεση ή να σε ρωτά πάντα για user name και password.

Το θυμαστικό στο βγάζει όταν δεν έχει internet o router ενω δίνει wireless ,είτε συνδεεσαι σε μια σύνδεση και τσεκάρει αν έχεις πάρει ext.ip...το τελευταίο κάνει λίγη ώρα (στα vista αρκετή σε μερικές περιπτώσεις).
kseplenhs
Σε μένα πως γίνεται ρε σεις να συνδέεται κανονικά το κινητό στο ίδιο δίκτυο που το laptop βγάζει θαυμαστικό και δεν μπορεί να συνδεθεί?

Θα προσπαθήσω αυτό που κάνει ο j-kidd και βλέπουμε...
lightday
QUOTE(kseplenhs @ Jun 9 2012, 15:30 ) *
Σε μένα πως γίνεται ρε σεις να συνδέεται κανονικά το κινητό στο ίδιο δίκτυο που το laptop βγάζει θαυμαστικό και δεν μπορεί να συνδεθεί?

Θα προσπαθήσω αυτό που κάνει ο j-kidd και βλέπουμε...

έχει ένα εύρος απαντήσεων...
Από το να ανανεώσεις drivers της ασύρματης κάρτας δικτύου..(πολλά chips έχουν προβλήματα με συγκεκριμένα modems)..μέχρι να αλλάξεις κανάλι στο ασύρματο του modem.trial n error φάση...Ψάξε τι chip έχει η κάρτα δικτύου και αν στο google έχει προβλήματα σύνδεσης..και συγκεκριμένα με το μοντέλο του ρουτερ σου.
Εχεις 2 διαφορετικούς δέκτες..δεν σημαίνει ότι σώνει και καλά όλοι πρέπει να συνδέονται....δυστυχώς.


Αλλο ρουτερ έχεις πρόχειρο ?
kseplenhs
QUOTE(lightday @ Jun 9 2012, 15:43 ) *
έχει ένα εύρος απαντήσεων...
Από το να ανανεώσεις drivers της ασύρματης κάρτας δικτύου..(πολλά chips έχουν προβλήματα με συγκεκριμένα modems)..μέχρι να αλλάξεις κανάλι στο ασύρματο του modem.trial n error φάση...Ψάξε τι chip έχει η κάρτα δικτύου και αν στο google έχει προβλήματα σύνδεσης..και συγκεκριμένα με το μοντέλο του ρουτερ σου.
Εχεις 2 διαφορετικούς δέκτες..δεν σημαίνει ότι σώνει και καλά όλοι πρέπει να συνδέονται....δυστυχώς.


Αλλο ρουτερ έχεις πρόχειρο ?


Κοίτα,είναι 2 δίκτυα συγκεκριμένα που συνδέεται το κινητό αλλά δεν συνδέεται το laptop.Στο σπίτι μου για παράδειγμα ή στο γραφείο δεν έχω πρόβλημα σύνδεσης.Ούτε σε καφετέρια που το δοκίμασα πρόσφατα για να δω μπας και είναι γενικό το πρόβλημα.
Θα κοιτάξω το θέμα με τους drivers αρχικά
j-kidd13
Πειραζει που απο τα 2 τελευταια ποστ του lightday δεν καταλαβαινω τιποτα?????tongue.gif
kseplenhs
ντάξ' ότι ναναι....το βρήκα.

Πάτησα στο google το πρόβλημα που μου βγάζει όταν κάνω το troubleshooting ("dns server detected"),Με έβγαλε εδώ :
http://social.technet.microsoft.com/Forums...8-80cf211878d7/

Ακολούθησα τη συμβουλή του τύπου και άλλαξα το prefered DNS server και παίζει κανονικά...

Ευχαριστώ...χειροκρότημα τώρα...
lightday
QUOTE(kseplenhs @ Jun 9 2012, 16:44 ) *
ντάξ' ότι ναναι....το βρήκα.

Πάτησα στο google το πρόβλημα που μου βγάζει όταν κάνω το troubleshooting ("dns server detected"),Με έβγαλε εδώ :
http://social.technet.microsoft.com/Forums...8-80cf211878d7/

Ακολούθησα τη συμβουλή του τύπου και άλλαξα το prefered DNS server και παίζει κανονικά...

Ευχαριστώ...χειροκρότημα τώρα...


69.gif icon_drunk.gif
να υποθέσω έβαλες 208.67.222.222 και 208.67.220.220 dns είναι μιας εταιρίας opendns κάπως έτσι...Wind σύνδεsη έχεις ?

Αν μπορείς βάλτους στο σημείο της σελίδας του modem admin (192.168.1.χχχ) κάπου που θα λέει Primary DNS server και secondary..έτσι δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα στο laptop..
j-kidd13
Υπαρχει τροπος να αυξησω την ταχυτητα Upload απο τον μtorrent???
lightday
QUOTE(j-kidd13 @ Jun 22 2012, 13:49 ) *
Υπαρχει τροπος να αυξησω την ταχυτητα Upload απο τον μtorrent???


τί θες να κάνεις ακριβώς ? Τί upload σου βγάζει το modem ότι έχεις ?
j-kidd13
QUOTE(lightday @ Jun 22 2012, 14:35 ) *
τί θες να κάνεις ακριβώς ? Τί upload σου βγάζει το modem ότι έχεις ?

Χμμμ...Πως το βλεπω αυτο???Βασικα σε pmαρω....
kseplenhs
http://gnoted.com/3-hacks-for-firefox-doub...browsing-speed/

Eιχα θέμα με τον firefox και δεν μπορούσα να κάνω δουλειά.Αναγκάστηκα να πάω στο chrome αλλά δεν μου τα λέει και τόσο.Τα χακεριλίκια στο παραπάνω λινκ ειδικά όσον αφορά την αύξηση της ταχύτητας ανταπόκρισης και περιήγησης πιάνουν.Ρίχτε μια ματιά,οποιος έχει ανάλογο πρόβλημα
giorgos14
QUOTE(kseplenhs @ Jun 28 2012, 06:55 ) *
http://gnoted.com/3-hacks-for-firefox-doub...browsing-speed/

Eιχα θέμα με τον firefox και δεν μπορούσα να κάνω δουλειά.Αναγκάστηκα να πάω στο chrome αλλά δεν μου τα λέει και τόσο.Τα χακεριλίκια στο παραπάνω λινκ ειδικά όσον αφορά την αύξηση της ταχύτητας ανταπόκρισης και περιήγησης πιάνουν.Ρίχτε μια ματιά,οποιος έχει ανάλογο πρόβλημα


πολυ καλο..Εστρωσε αρκετα ο firefox.thnx
pete7
απο χθες το firefox οταν αποθηκευω κατι στον υπολογιστη εικονες πχ μου κλεινει,μονο με αποθηκευση κ μονο με μοτζιλα γινεται
τι να γινεται,το εψαξα,εστειλα κ μηνυμα κ δεν ξερω τι να κανω
δοκιμασα κ chrome κ δεν μου αρεσει,εχω συνηθησει μοτζιλα
j-kidd13
Νιουμπικη ερωτηση,αλλα πως κατεβαζω απο το tube το τραγουδι που θελω σε mp3??
Flash
QUOTE(j-kidd13 @ Jul 8 2012, 12:35 ) *
Νιουμπικη ερωτηση,αλλα πως κατεβαζω απο το tube το τραγουδι που θελω σε mp3??


http://www.youtube-mp3.org/
j-kidd13
QUOTE(Flash @ Jul 8 2012, 14:45 ) *

thumbsup.gif thumbsup.gif thumbsup.gif
geoko13
QUOTE(j-kidd13 @ Jul 8 2012, 14:35 ) *
Νιουμπικη ερωτηση,αλλα πως κατεβαζω απο το tube το τραγουδι που θελω σε mp3??


Κατεβασε το free studio manager ειναι δωρεαν και κανεις τη δουλεια σου τελεια και τα μετατρεπεις σε ΜΡ3 γρηγορα....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.