Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α' ΕΣΚΑ 2008-09
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.Κ.Α.
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35
neopen32

QUOTE(Jabar @ Mar 10 2009, 21:24 ) *
Η κρίση στη διαιτησία είναι και υποκειμενική.Π.χ. οι φίλοι του ΝΑΟ είδαν διαιτησία να κλείνει προς Χολαργό,εγώ ειλικρινα
με 47 φάουλ εναντίον του ΚΟΧ 27 υπέρ ΝΑΟ είδα φυσιολογική εύνοια σε κάποιον που χάνει δηλ υπέρ του ΝΑΟ.
Το ματς ήταν 9-1, 15-3 52-36 ημ.δηλ. δεν υπήρξε πουθενά επαφή.Αρα λοιπόν την ίδια διαιτησία την αντιληφθήκαμε διαφορετικά.
Αυτό από μόνο του κάνει το έργο των διαιτητών δύσκολο.
Φέτος όμως με τις επεξηγήσεις και τις ερμηνείες τους έχουν δώσει υπερβολικές αρμοδιότητες και έχουν κάνει την παρέμβαση τους καθοριστική και οδηγούν το άθλημα σε άσχημο αντιμπασκετικό ρυθμό.Θα πρέπει να αναθεωρηθούν αρκετά πράγματα,πιθανόν ένας διαιτητής πολύ καλός με τις καινούριες ερμηνείες να γίνεται καλύτερος, αλλά σε έναν μέτριας εμπειρίας να βάζουμε αξεπέραστα εμπόδια.

Φίλε jabar επειδή απαντας στο δικό μου σχόλιο για τη διαιτησία του αγώνα ΚΟΧ-ΝΑΟ πρέπει να σου πω ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αν κάποιος δει τις συνολικές στατιστικές θα καταλήξει στην "φυσιολογική" εύνοια κλπ. Όπως όμως θα είδες, μίλησα για έξυπνο πουσάρισμα στην αρχή του ματς, που μάλιστα δεν χρειαζόταν. Αναφέρομαι φυσικά για ότι συνέβαινε από την πλευρά των θεατών, γιατί στο γήπεδο σας άν κάθεσαι και ψηλά περισσότερο μαντευεις παρά βλέπεις.
Στην παράγραφο που αναφέρεσαι στη φετινή εξέλιξη της διαιτητικής συμφωνώ. Συμπληρώνω επίσης ότι (α)υπάρχουν και κάτω του μετρίου διαιτητές shot.gif (και δυστυχώς αρκετοί) και (β)οι πιό πολλοί διαιτητές προέρχονται από κάποια συνοικία, έχουν δεσμούς κλπ. με συλλόγους 68.gif που έχουν αντικρουόμενα συμφέροντα με τις ομάδες που διαιτητευουν.
3d-razen
QUOTE(basketka*los @ Mar 10 2009, 20:11 ) *
Σου βαζω ενα αστειο προβλημα μαθηματικων Γ'Λυκειου στο θεμα πιθανοτητων...
Εχουμε τεσσερις ομαδες την Α,Β,Γ,Δ...Αυτες οι ομαδες διεκδικουν τις δυο πρωτες θεσεις(απο τις τεσσερις) για να ανεβουν κατηγορια!Αν υποθεσουμε οτι η Α εχει καταλαβει μαθηματικα την μια απο τις δυο θεσεις,να μου βρειτε το ποσοστο επι τοις εκατο για ολες τις ομαδες να καταλαβουν μια απο τις δυο θεσεις,αν υποθεσουμε οτι η Γ,Δ εχουν ισες πιθανοτητες και η Β εχει 50%...
Ειναι πολυ απλο,αν δε ξερεις ρωτα να σου πουν τους τροπους επιλυσης και θα καταλαβεις πολλα!

Εσυ που προφανως ξερεις πολυ καλυτερα μαθηματικα απο μενα θα μπορουσες να εκανες μια απλη διαιρεση δια του 2 και να γραψεις τα ποσοστα σου κυριολεκτικα επι τις εκατο,αντι να να γραφεις αλλα αντ'αλλων απο απο αυτο που περιφραστικα εξηγησες με το χαριτωμενο προβληματακι που εθεσες...
Εγω παντως που δεν εκανα μαθηματικα στη Γ' λυκειου οταν δινω ποσοστα % φροντιζω το αθροισμα τους να βγαζει ακριβως 100.....

QUOTE(pointguard @ Mar 10 2009, 09:31 ) *
Re paidia profanos paixame asxhma kai xasame apla anefera auto gia ton pureto giati htan arrostoi o theodoridhs k o tassiopoulos pou theoro oti einai autoi pou kanoun thn diafora sthn kathgoria se o, ti afora thn periferia. Ego gia paradeigma hmouna mia xara sthn ygeia mou opote den psaxno gia dikaiologies. To hrakleio evale k duskola sout apo makrya kai ekane k polu kalo teleytaio 15 lepto.den eipa tpt gia diathsies h adikia. Sygxarhthria sto hrakleio

Πού ανεφερα οτι ειπες για διαιτησια ή οτιδηποτε αλλο?
απλα τονισα πως οπως ειχατε εσεις παικτες με πυρετο,ετσι ειχαμε και εμεις τον κουκουζελη αρρωστο...και εκει ειναι η διαφορα:οτι ο κουκου στα 37 του εβαλε καμια 20αρια ποντους μονο στο β' ημιχρονο...
με την ευκαιρια λοιπον,να πλεξω το εγκωμιο του,καθως προκειται για εναν αθλητη προτυπο για ολους τους μεταγενεστερους του!απο τους καλυτερους σκορερ που εχουν περασει απο τα γηπεδα της αθηνας εδω και πολλα χρονια! shot.gif
terastios

Η κρίση στη διαιτησία είναι και υποκειμενική.Π.χ. οι φίλοι του ΝΑΟ είδαν διαιτησία να κλείνει προς Χολαργό,εγώ ειλικρινα
με 47 φάουλ εναντίον του ΚΟΧ 27 υπέρ ΝΑΟ είδα φυσιολογική εύνοια σε κάποιον που χάνει δηλ υπέρ του ΝΑΟ.Το ματς ήταν 9-1, 15-3 52-36 ημ.δηλ. δεν υπήρξε πουθενά επαφή.Αρα λοιπόν την ίδια διαιτησία την αντιληφθήκαμε διαφορετικά.
Αυτό από μόνο του κάνει το έργο των διαιτητών δύσκολο.


Φίλε Jabar μιας και αναφέρθηκες στην πορεία του σκορ θα ήταν πιο αντικειμενικό να αναφέρεις την πραγματικότητα δηλαδή το +8 'εγινε +12 αλλά πριν φτάσει στο +16 που αναφέρειςστο ημίχρονο αν θυμάμαι καλά έγινε 2-3 φορές +5 με +8 και τότε υπηρξε το έξυπνο πουσάρισμα από τους διαιτητές. Σε καμία περίπτωση δεν μιλάω για διαμόρφωση αποτελέσματος, δίκαια κέρδισε ο Χολαργός αλλά άλλο να είσαι μπροστά +16 πόντους στο ημίχρονο και άλλο π.χ. +6, θεωρώ ότι τελείωνεις το παιχνίδι αναίμακτα και χωρίς να ιδρώσεις. Και μη ξεχνάς ότι ο ΝΑΟ ερχόταν από νίκες επί των άλλων πρωτοπόρων στο γηπεδό του, πράγμα που ήθελε πολύ μεγάλη προσοχή γιατί αν πίστευε ότι μπορούσε να κερδίσει ίσως να υπήρχε πραγματικό παιχνίδι στο Β ημίχρονο. Θεωρείς ότι αυτή είναι η διαφορά δυναμικότητας των 2 ομάδων?
Για τον Χολαργό να πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ το γύρισμα της μπάλας για το ξεμαρκάριστο σουτ και το πάθος για τη νίκη που ίσως να είναι και το πρώτο βήμα για την άνοδο, σε συνδιασμό με παιχνίδια που ακολουθούν. bball.gif
nikolasec
QUOTE(3d-razen @ Mar 10 2009, 22:56 ) *
Εσυ που προφανως ξερεις πολυ καλυτερα μαθηματικα απο μενα θα μπορουσες να εκανες μια απλη διαιρεση δια του 2 και να γραψεις τα ποσοστα σου κυριολεκτικα επι τις εκατο,αντι να να γραφεις αλλα αντ'αλλων απο απο αυτο που περιφραστικα εξηγησες με το χαριτωμενο προβληματακι που εθεσες...
Εγω παντως που δεν εκανα μαθηματικα στη Γ' λυκειου οταν δινω ποσοστα % φροντιζω το αθροισμα τους να βγαζει ακριβως 100.....


Από τη στιγμή που ανεβαίνουν δύο ομάδες το άθροισμα των ποσοστών πρέπει να είναι 200%=2.
Για να γίνει πιο κατανοητό θεωρείστε ότι έχουν εξασφαλίσει δύο ομάδες η Χ και η Υ την άνοδο τους.
Τότε έχουν η καθεμία από 100% πιθανότητα να ανέβουν. Σύνολο πιθανοτήτων 100%+100%=200%.
Απλά τώρα οι πιθανότητες μοιράζονται σε τέσσερις αντί για δύο υποψήφιους.
Ο basketoka*los είναι σωστός.
basketka*los
QUOTE(3d-razen @ Mar 10 2009, 22:56 ) *
Εσυ που προφανως ξερεις πολυ καλυτερα μαθηματικα απο μενα θα μπορουσες να εκανες μια απλη διαιρεση δια του 2 και να γραψεις τα ποσοστα σου κυριολεκτικα επι τις εκατο,αντι να να γραφεις αλλα αντ'αλλων απο απο αυτο που περιφραστικα εξηγησες με το χαριτωμενο προβληματακι που εθεσες...
Εγω παντως που δεν εκανα μαθηματικα στη Γ' λυκειου οταν δινω ποσοστα % φροντιζω το αθροισμα τους να βγαζει ακριβως 100.....

Αρα αν κανω διαιρεση δια του 2,αν μια ομαδα εχει ανεβει και μαθηματικα εχει 50% πιθανοτητες να ανεβει...Σου φαινεται σωστο?
Παιδια συγνωμη που ασχοληθηκα τοσο πολυ με το θεμα(παντα μιλαω μονο για μπασκετ),απλα η ειρωνεια συνηθως ειναι οπλο του αδυναμου και δυστηχως στις μερες μας περναει...
6th player
Είναι κοινό μυστικό νομίζω ότι ο γνωστός μάνατζερ βοηθάει τον χολαργό και ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.
Άρα λοιπόν όταν λέγεται από τους φίλους εδώ ότι τον σπρώξανε στην αρχή του αγώνα με την πεντέλη, εγώ τουλάχιστον τους πιστεύω, μια και ο μεγάλος όπως ειπώθηκε ήταν στην κερκίδα κιόλας.Ο χολαργός περισσότερο και το γαλάτσι λιγότερο έχουν, κατ' εμέ, τις "καλύτερες" διαιτησίες φέτος.
Παρακολούθησα προχθές τον αγώνα του αίολου με το ίλιον και πραγματικά χάρηκα μπάσκετ.Πολύ πάθος ,σφιχτές άμυνες, σωστές επιθέσεις και γενικά ένας αγώνας που δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από έναν αντοίστιχο μεγαλύτερης κατηγορίας.
Μπράβο και στις δύο ομάδες και καλή σας συνέχεια!!!

Υ.Γ.Ο συγκεκριμένος αγώνας είναι τυχαίο που ήταν τόσο καλός και οι διαιτητές πέρασαν απαρατήρητοι???Μπάβο και σε αυτούς λοιπόν για να μην γινόμαστε μονίμως κακοί και να λέμε και τα καλά των γκρι με την άχαρη δουλειά.
3d-razen
QUOTE(nikolasec @ Mar 11 2009, 07:55 ) *
Από τη στιγμή που ανεβαίνουν δύο ομάδες το άθροισμα των ποσοστών πρέπει να είναι 200%=2.
Για να γίνει πιο κατανοητό θεωρείστε ότι έχουν εξασφαλίσει δύο ομάδες η Χ και η Υ την άνοδο τους.
Τότε έχουν η καθεμία από 100% πιθανότητα να ανέβουν. Σύνολο πιθανοτήτων 100%+100%=200%.
Απλά τώρα οι πιθανότητες μοιράζονται σε τέσσερις αντί για δύο υποψήφιους.
Ο basketoka*los είναι σωστός.

Οταν θεωρει πως η Χ ομαδα ("Αν υποθεσουμε οτι η Α εχει καταλαβει μαθηματικα την μια απο τις δυο θεσεις")
ειναι σιγουρη για ανοδο,τοτε απλα την αφηνει απ' εξω απο τα ποσοστα και μοιραζει το κατοσταρι στις υπολοιπες 3...
η ταπεινη δικη μου λογικη αυτο λεει...
Οσο για την απαντηση του ιδιου του basketo*lou...απαξιω.Ας μαθει να διατυπωνει σωστα αυτο που εχει μεσα στο μυαλο του και να δεχεται την καλοπροαιρετη πλακα και μετα ας αναφερθει σε αδυναμους και ειρωνιες...τα σεβη μου σε ολο το forum και sorry για την εκταση του θεματος...
odysseas 1998
Καλό το κουίζ!Αν έχουμε 4 ομάδες,Α,Β,Γ,Δ και ανεβαίνουν 2,η καθεμιά έχει 50% να ανέβει και όχι 25%.Έχει 25% για την πρώτη θέση,25% για την δεύτερη που οδηγούν σε άνοδο,άρα 50 % να ανέβει.Ομοίως και οι άλλες 3 ομάδες.Άρα σωττή η αναγωγή στ0 200% αλλά νομίζω ότι ο drazen δεν έκανε παρατήρηση ειρωνικά,οπότε σωστοί και λανθασμένοι να είναι ενωμένοι!!!Μπράβο στο Ίλιον για την πολύ καλή και σταθερή πορεία του.Έχω την αίσθηση ότι το Γαλάτσι δεν ήθελε να ανέβει(το έχει ξανακάνει).
Jabar
QUOTE(6th player @ Mar 11 2009, 15:00 ) *
Είναι κοινό μυστικό νομίζω ότι ο γνωστός μάνατζερ βοηθάει τον χολαργό και ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.
Άρα λοιπόν όταν λέγεται από τους φίλους εδώ ότι τον σπρώξανε στην αρχή του αγώνα με την πεντέλη, εγώ τουλάχιστον τους πιστεύω, μια και ο μεγάλος όπως ειπώθηκε ήταν στην κερκίδα κιόλας.Ο χολαργός περισσότερο και το γαλάτσι λιγότερο έχουν, κατ' εμέ, τις "καλύτερες" διαιτησίες φέτος.
Παρακολούθησα προχθές τον αγώνα του αίολου με το ίλιον και πραγματικά χάρηκα μπάσκετ.Πολύ πάθος ,σφιχτές άμυνες, σωστές επιθέσεις και γενικά ένας αγώνας που δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από έναν αντοίστιχο μεγαλύτερης κατηγορίας.
Μπράβο και στις δύο ομάδες και καλή σας συνέχεια!!!

Υ.Γ.Ο συγκεκριμένος αγώνας είναι τυχαίο που ήταν τόσο καλός και οι διαιτητές πέρασαν απαρατήρητοι???Μπάβο και σε αυτούς λοιπόν για να μην γινόμαστε μονίμως κακοί και να λέμε και τα καλά των γκρι με την άχαρη δουλειά.

1.Δεν υπάρχει κοινό μυστικό.Ο Δελημπαλταδάκης δεν βοηθά τον Χολαργό, απλούστατα δεν έχει συμφέροντα στο Χολαργό.Δεν είμαστε πελάτες του γραφείου έχουμε τη δική μας πορεία στο χώρο αξιοπρεπή και με παιδιά δικά μας.Αναπαράγεις σενάρια και απλούστατα είσαι ένας από αυτούς που είσαι έτοιμος να πιστέψεις τα πάντα εκτός από την μοναδική αλήθεια.Δεν σέβεσαι τον ιδρώτα των παιδιών της ομάδας.
2.Εφ΄όσον δεν είδες το ματς , δεν δικαιούσε να βγάζεις συμπέρασμα.Τι θες να πεις ότι μας έσπρωξε η διαιτησία που πήρε γραμμή από τον Δελημπαλταδάκη?Σε παρακαλώ βάλε υπογραφή με το όνομά σου στα λεγόμενά σου.
3.Φτάνει πλέον με τη διαιτησία καταντά αρρώστεια.Πόσα ματς του Χολαργού έχεις δει?
backdoor
Άφού τα θέματα εχουν ξεφυγει απο το καθαρά αθλητικό κομμάτι θα συνεχίσω την παράδοση και επειδή στα παιχνίδια που έχω παρακολούθησει εκτός από τα λάθη που οφείλονται σε κομπλεξ ή ανικανότητα διαιτητών, δεν έχω παρατηρήσει δόλο θα μιλήσω για πιθανότητες. οταν μιλάμε για πιθανότητες επι τοις εκατό το συνολικό αθροισμα πρέπει να κάνει 100!
Το ότι ανεβαίνουν δυο ομάδες είναι ανάλογο με τον να ριξεις το ζαρι 2 φορες. Κάθε επανάληψη είμαι ανεξάρτητη απο την άλλη και και η πιθανοτητα να έρθει το καθέ νούμερο (πχ 1)ειναι ιδια σε ίδια σε κάθε ρίψη και ίση με 100/6= 16,6%
Τώρα αν θέλουμε να συνδέσουμε τα ποσοστα μεταξύ τους ως προς την χρονική αλληλλουχία ή έχουμε ως δεδομένο οτι τα ενδεχόμενα δεν είναι ανεξάρτητα τα πραγματα μπερδευονται και ο υπολογισμος αλλαζει ανάλογα με τις υποθέσεις που κανουμε. Τότε πρεπει να χρησιμόποιησουμε τύπους δεσμευμένης πιθανότητας(Bayes).
Τα πράγματα όμως έδω είναι πολύ πιο απλά!

Oσο αφορά την ερώτηση του basketka*los:''Αρα αν κανω διαιρεση δια του 2,αν μια ομαδα εχει ανεβει και μαθηματικα εχει 50% πιθανοτητες να ανεβει...Σου φαινεται σωστο?''
Οχι δεν ειναι σωστο γιατί οταν μια ομάδα εχει ανεβει και μαθηματικα(100%) δεν μιλαμε για πιθανότητα αλλα για βεβαιότητα και είμαι σαν να μην πραγματοποιούμε την αντίστοιχη ρίψη του ζαριου, είναι σαν να την πραγματοποιήσαμε και να έχουμε καταγράψει το αποτέλεσμα.Ελπιζω να βοήθησα...
Jabar
QUOTE(backdoor @ Mar 12 2009, 01:59 ) *
Άφού τα θέματα εχουν ξεφυγει απο το καθαρά αθλητικό κομμάτι θα συνεχίσω την παράδοση και επειδή στα παιχνίδια που έχω παρακολούθησει εκτός από τα λάθη που οφείλονται σε κομπλεξ ή ανικανότητα διαιτητών, δεν έχω παρατηρήσει δόλο θα μιλήσω για πιθανότητες. οταν μιλάμε για πιθανότητες επι τοις εκατό το συνολικό αθροισμα πρέπει να κάνει 100!
Το ότι ανεβαίνουν δυο ομάδες είναι ανάλογο με τον να ριξεις το ζαρι 2 φορες. Κάθε επανάληψη είμαι ανεξάρτητη απο την άλλη και και η πιθανοτητα να έρθει το καθέ νούμερο (πχ 1)ειναι ιδια σε ίδια σε κάθε ρίψη και ίση με 100/6= 16,6%
Τώρα αν θέλουμε να συνδέσουμε τα ποσοστα μεταξύ τους ως προς την χρονική αλληλλουχία ή έχουμε ως δεδομένο οτι τα ενδεχόμενα δεν είναι ανεξάρτητα τα πραγματα μπερδευονται και ο υπολογισμος αλλαζει ανάλογα με τις υποθέσεις που κανουμε. Τότε πρεπει να χρησιμόποιησουμε τύπους δεσμευμένης πιθανότητας(Bayes).
Τα πράγματα όμως έδω είναι πολύ πιο απλά!

Oσο αφορά την ερώτηση του basketka*los:''Αρα αν κανω διαιρεση δια του 2,αν μια ομαδα εχει ανεβει και μαθηματικα εχει 50% πιθανοτητες να ανεβει...Σου φαινεται σωστο?''
Οχι δεν ειναι σωστο γιατί οταν μια ομάδα εχει ανεβει και μαθηματικα(100%) δεν μιλαμε για πιθανότητα αλλα για βεβαιότητα και είμαι σαν να μην πραγματοποιούμε την αντίστοιχη ρίψη του ζαριου, είναι σαν να την πραγματοποιήσαμε και να έχουμε καταγράψει το αποτέλεσμα.Ελπιζω να βοήθησα...

Απόλυτα σωστός.Είναι αυτό που λέω όταν μία θέση έχει κλείσει δεν βάζεις 100% και πας στα 200.Απλά δεν υπάρχει η θέση υπολογίζεις μόνο για τη μία.Σε άλλη σελίδα στα γενικά και αόριστα υπάρχει τόπικ με μαθηματικά προβλήματα και γρίφους όποιος θέλει μπορεί να μεταφέρει εκεί τη συζήτηση πλέον, να μην κουράζουμε το μπασκετικό τόπικ.
Το μπάσκετ φόρουμ έχει πέρα από τα μπασκετικά αρκετά ενδιαφέροντα θέματα.Εκεί που γράφει υπόλοιπες κατηγορίες και έχει το go ,υπάρχει ένα βελάκι αν πατήσετε εκεί ανοίγουν όλα.Εξερευνήστε το.
taper
σαν ανεξάρτητος παρατηρητής θέλω να πω για τη διαιτησία στο Χολαργός - Νεοπεντελικός ( είναι το πρώτο ματς που παρακολουθώ από Α έσκα φέτος και ίσως να συνεχίσω γιατί ο χολαργός παίζει ωραίο μπασκετάκι )

ο πιτσιρικάς που είναι από τους χειρότερους διαιτητές λόγω του μεγάλου την είδε οτι πρέπει να πέρνει όλα τα σφυρήγματα και επειδή είναι κακός διαιτητής έκανε λαθάκια. αλλά σε καμιά περίπτωση δεν συνέβαλε στη διαμόρφωση του αγώνα.( έχω καιρό να δω τεχνική ποινη για πανηγυρισμούς και το παιχνίδι να είναι στους +20 εκτός αν έγινε τιποτε άλλο αν και δεν το πιστεύω γιατι απλά είναι κακος

άλλωστε ο Νεοπεντελικός σαν να το παράτησε το παιχνίδι από νωρίς
andreas koropi
QUOTE (peace @ Mar 12 2009, 11:52 ) *
Φίλε Jabar ειναι γεγονός οτι δεν υπαρχει κοινό μυστικό γιατί ειναι μια πραγματικότητα που την γνωρίζουν και οι πέτρες για την εμπλοκή του ανωτέρω στην πορεία του Χολαργου ,χωρίς αυτό να ακυρώνει την προσπάθεια των παιδιών του χολαργού
και την πολύ καλή αγωνιστική πορεία τους
...........



Oταν αναφερεις κατι για καποιον και εκθετεις το ονομα του ,θα πρεπει και εσυ να εισαι επωνυμος .....αλλιως κανεις δε μπορει να παρει σοβαρα αυτα που λες
assistant
Μπαινοντας σχεδον σε ολα τα τοπικ ανδρικου μπασκετ εδω στο forum σας διαβεβαιω οτι σε ολα ασχολουνται κατα 90% με τη διαιτησια.Αυτο το θεμα με τη διαιτησια δηλητηριαζει τον αθλητισμο σε ολα τα επιπεδα.Ο Ολυμπιακος στη μπαλα τα παιρνει με διαιτησια,ο Παναθηναικος στο μπασκετ με τη διαιτησια,ο ΗΡΑ στο βολει με διαιτησια κι αν δειτε ολους τους πρωταθλητς ολων των κατηγοριων κι ολων των αθληματων σε ολους υπαρχει σπρωξιμο και κανενας δεν ειναι δικαιος πρωταθλητης.Αυτο γιατι σα λαος δεν μπορουμε να δεχθουμε οτι ο αλλος κανει κατι καλυτερο απο μας και πρεπει να βρουμε αλλους λογους για να δικαιολογησουμε την αποτυχια και την ανεπαρκεια μας.

υγ η διαιτησια στην Ελλαδα ειναι κακιστη σε ολα τα επιπεδα και θα γινεται ακομα χειροτερη οσο συνεχιζουμε να της δινουμε αξια και σημασια που δεν αξιζει να εχει.
υγ2 αν προχθες στη μπαλα το πεναλτι του Σαλπι και το ακυρωθεν γκολ των Ισπανων γινοταν σε ελληνικο ντερμπι θα το κουβεντιαζαμε 2 μηνες
υγ3 σ εναν μαραθωνιο 30 αγωνιστικων γνωμη μου ειναι οτι ο νικητης ειναι σχεδον παντα δικαιος και ελαχιστα μπορει να επηρεασει η διαιτησια.
basketman_13
..λοιπον οσο αφορα τη διαιτησια...σιγουρα μια διαιτησια μπορει να κρινει παιχνιδια αλλα σε βαθος χρονου δεν μπορει να επηρεασει την ιστορια μιας ομαδας ..καλο θα ηταν να ασχολουμαστε οσο λιγοτερο με τουσ γκρι ..αν κ ειναι αρκετα δυσκολο ..θελω να πιστευω οτι δεν υπαρχουν στημενοι διαιτητες τουλαχιστον στην πολυ μεγαλη πλειοψηφεια ..γιατι αν ισχυει κατι τετοιο ειναι τελειως απογοητευτικο..

τωρα στα πιο μπασκετικα της κατηγοριας..το ιλον για να μην ανεβει πρεπει να κανει το λιγοτρο τρεις ηττες . ειναι ακλονητο φαβορι εχει παικτες προπονητη διοικηση κ η υποδομη ..ειναι προτυπο ομαδς κ αξιζουν να ανεβουν..ο χολαργος φαινεται πολυ φορμαρισμενος ..ομως τα δυσκολα αρχιζουν τωρα γι αυτους ..τη δευτερα εχουν ευκαιρια να γινουν κ αυτοι φαβορι..ομως ο αιολος που εχασε απο το ιλιον στις λεπτομερειες πιστευω θα ναι ακομα πιο δυνατο κ θα ειναι πολυ ανταγωνιστικο ..οσο αφορα το γαλατσι δυτυχως πιστευω οτι εχει χασει το τρενο..μακαρι να δειξει το αντιθετο να χει κ μεγαλυτερο ενδιαφερον το πρωταθλημα...κλη συνεχεια σε ολους
neopen32
QUOTE(taper @ Mar 12 2009, 12:11 ) *
ο χολαργός παίζει ωραίο μπασκετάκι

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ 41.gif

QUOTE(taper @ Mar 12 2009, 12:11 ) *
ο πιτσιρικάς που είναι από τους χειρότερους διαιτητές λόγω του μεγάλου την είδε οτι πρέπει να πέρνει όλα τα σφυρήγματα και επειδή είναι κακός διαιτητής έκανε λαθάκια. αλλά σε καμιά περίπτωση δεν συνέβαλε στη διαμόρφωση του αγώνα.( έχω καιρό να δω τεχνική ποινη για πανηγυρισμούς και το παιχνίδι να είναι στους +20 εκτός αν έγινε τιποτε άλλο αν και δεν το πιστεύω γιατι απλά είναι κακος

Η τεχνική ποινή δόθηκε για εξύβριση, τα σφυρίγματα "πουσαρίσματος" είχαν προηγηθεί. Επιμένω, Ο Χολαργός δεν τα είχε ανάγκη, δεν ξέρω αν τα είχαν ανάγκη οι διαιτητές.

QUOTE(taper @ Mar 12 2009, 12:11 ) *
άλλωστε ο Νεοπεντελικός σαν να το παράτησε το παιχνίδι από νωρίς

Για να μην τα παρατήσεις πρέπει να έχεις και στόχο. Αν είχε την εύνοια της διατησίας wink.gif ... όχι για το ΝΑΟ, για το "φουκαριάρη" τον Ταύρο?'Ιλιον?Γαλάτσι, μπορεί να προσπαθούσε περισσότερο...

Όσο για τον Μεγάλο Τάσο και τις συνδέσεις και διασυνδέσεις του, τι να λέμε τώρα. Αν στηρίζει μιά ομάδα δεν την βοηθά σε αγώνες της αλλά σε αγώνες ανταγωνιστών της. Τώρα θα μου πεις τι συνέβη στα Σπάτα; 19.gif

Αν πρέπει να ανοίξει μιά νέα κουβέντα για τους manager και τη συνεισφορά τους στο ελληνικό μπάσκετ, μαζί με την οικονομική κρίση που ήδη πλήττει όλες, μα όλες τις ομάδες (κι αν νομίζετε ότι ο Παναθηναικός και ο Ολυμπιακός είναι απέξω, είστε γελασμένοι) , ας ανοίξει (έχω και νέο υλικό συνδέσεων και διασυνδέσεων).

Το ερώτημα δεν είναι αν το Ίλιον θα ανέβει και αν ο Χολαργός έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες να ανέβει (που πάντως είναι πάντα μικρότερες της μονάδας) αλλά ποιές ομάδες θα παραμείνουν ενεργές (δηλαδή, με το 1/3 του φετινού budget, σε κάθε εθνική και τοπική κατηγορία)γιατί οι περιπτώσεις του Γκυζιακού, του Πανοράματος κλπ. θα πολλαπλασιαθούν.
rover6
QUOTE(neopen32 @ Mar 12 2009, 14:53 ) *
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ 41.gif


Η τεχνική ποινή δόθηκε για εξύβριση, τα σφυρίγματα "πουσαρίσματος" είχαν προηγηθεί. Επιμένω, Ο Χολαργός δεν τα είχε ανάγκη, δεν ξέρω αν τα είχαν ανάγκη οι διαιτητές.


Για να μην τα παρατήσεις πρέπει να έχεις και στόχο. Αν είχε την εύνοια της διατησίας wink.gif ... όχι για το ΝΑΟ, για το "φουκαριάρη" τον Ταύρο?'Ιλιον?Γαλάτσι, μπορεί να προσπαθούσε περισσότερο...

Όσο για τον Μεγάλο Τάσο και τις συνδέσεις και διασυνδέσεις του, τι να λέμε τώρα. Αν στηρίζει μιά ομάδα δεν την βοηθά σε αγώνες της αλλά σε αγώνες ανταγωνιστών της. Τώρα θα μου πεις τι συνέβη στα Σπάτα;

Αν πρέπει να ανοίξει μιά νέα κουβέντα για τους manager και τη συνεισφορά τους στο ελληνικό μπάσκετ, μαζί με την οικονομική κρίση που ήδη πλήττει όλες, μα όλες τις ομάδες (κι αν νομίζετε ότι ο Παναθηναικός και ο Ολυμπιακός είναι απέξω, είστε γελασμένοι) , ας ανοίξει (έχω και νέο υλικό συνδέσεων και διασυνδέσεων).

Το ερώτημα δεν είναι αν το Ίλιον έχει ανέβει και αν ο Χολαργός έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες να ανέβει (που πάντως είναι πάντα μικρότερες της μονάδας) αλλά ποιές ομάδες θα παραμείνουν ενεργές (σε κάθε εθνική και τοπική κατηγορία)γιατί οι περιπτώσεις του Γκυζιακού, του Πανοράματος κλπ. θα πολλαπλασιαθούν.

το καλοκαιρι που ερχεται θα ειναι των ενωσεων και των αποροφησεων, το λεω τωρα γιατι πρεπει να ξερετε απο α1 ναι απο α1 και κατω θα γινουν τοσες ενωσεις που στο τελος οποια ομαδα εχει μεινει κοντα στις πρωτες θεσεις οχι απαραιτητα στις προνομιουχες θα εχει τυχη για ανοδο.
τα νεα ειδικα απο βορεια ελλαδα ειναι οτι ψηνονται παρα πολλες συγχωνευσεις απο ψηλες κατηγοριες, με αποτελεσμα να τραβηξουν ομαδες απο ολες τις κατηγοριες.
τα νεα δεν ειναι ευχαριστα ουτε για την αθηνα που ηδη πολλα συμβουλια ομαδων εχουν αρχισει διευρευνητικες επαφες με γειτονικα σωματεια για ενωση.
leonkalf
QUOTE (peace @ Mar 12 2009, 11:52 ) *
Φίλε Jabar ειναι γεγονός οτι δεν υπαρχει κοινό μυστικό γιατί ειναι μια πραγματικότητα που την γνωρίζουν και οι πέτρες για την εμπλοκή του ανωτέρω στην πορεία του Χολαργου ,χωρίς αυτό να ακυρώνει την προσπάθεια των παιδιών του χολαργού
και την πολύ καλή αγωνιστική πορεία τους .
...........

Αυτά που ανάφερες στο post αυτό, σβήστηκαν ως ανάρμοστα στον κανονισμό και ανώνυμες συκοφαντίες.

Και επειδή οι θιγόμενοι επιθυμούν να υποβάλλουν μήνυση στο πρόσωπό σου, περιμένουμε να μας δώσεις τα στοιχεία σου (είτε δημόσια, είτε με pm στους moderators) ώστε να χρησιμοποιηθούν.
Σε άλλη περίπτωση θα δώσουμε ότι στοιχεία έχουμε στην κατοχή μας από την εγγραφή σου στο forum, τις IP διευθύνσεις και ότι άλλο και από κει και πέρα οι θιγόμενοι θα κάνουν ότι κινήσεις επιθυμούν σύμφωνα και με την ελληνική νομοθεσία.


Τα έχουμε πει και ξαναπεί πολλές φορές...
ilion_player
Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται τελικά μέσα σε αυτό το forum ξαφνικά. Εκεί που όλοι μιλούν για το καλό φετινό επίπεδο του forum καθώς και για τις ωραίες συζητήσεις, ξαφνικά βλέπω απειλές, μηνύσεις, βγες και πες το όνομά σου και άλλα τέτοια ωραία. Το πιο ωραίο όμως είναι ότι όλοι οι εμπλεκόμενοι, δηλαδή και ο εν λόγω μάνατζερ θέλουν να υποβάλλουν μηνύσεις που σημαίνει ότι ή όλοι διαβάζουν το forum ή ότι πληροφορούνται για τα κακώς κείμενα προς αυτούς. Και δεν αναφέρομαι στους ανθρώπους που είναι ενεργά μέλη του forum και τους ξέρω προσωπικά. Δεν ξέρω αν θα είναι off topic αυτό που θα ζητήσω αλλά θα ήθελα να ενημερώνεται το forum για την πορεία της συγκεκριμένης διαμάχης. Πάντως για τις περιπτώσεις του Ολυμπιακού στο ποδόσφαιρο και του Παναθηναϊκού στο μπάσκετ έχουν χυθεί τόνοι μελάνι για εύνοια της διαιτησίας και στημένα παιχνίδια έστω και αν ορισμένες φορές ήταν εντέχνως τροποποιημένα ώστε να μην είναι πολύ καυστικά και δεν είδα καμία μήνυση ή τουλάχιστον δεν είδα καμία μήνυση να πηγαίνει στα δικαστήρια και να τελειώνει. Και για να έρθουμε και στα δικά μας πέρυσι αναγκάστικα να μιλήσω πολύ σκληρά σε ορισμένους που έγραφαν ότι η Ένωση στο τέλος έδινε τα παιχνίδια μια και δεν είχε κίνητρο, πράγμα εντελώς αναληθές. Δεν έστειλα κανέναν στον εισαγγελέα με μήνυση και πιστεύω ότι κατάλαβαν το λάθος τους και κάπου σταμάτησαν. Εδώ δεν καταλαβαίνω τον λόγο που χρειάζεται να φτάσει το όλο θέμα στην δικαιοσύνη. Μπαίνει ένα άδικο post, απαντά ο θιγόμενος και ο καιρός δείχνει ποιος είναι λάθος μια και ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο. Ή δίνονται εξηγήσεις, ανταλλάσονται συγνώμες και στην χειρότερη περίπτωση ο συκοφάντης αποβάλλεται από το forum. Τουλάχιστον για μένα ότι άδικο ειπώθηκε εδώ μέσα με τον καιρό κατέρρευσε και δικαιώθηκα. Δεν κατέφυγα στον εισαγγελέα να ζητήσω διώξεις αν και δεν κατηγορώ κανένα που το κάνει γιατί πιστεύω στην δικαιοσύνη. Σε κάθε περίπτωση πάντως θα ήθελα να ενημερώνομαι για την πορεία της συγκεκριμένης δικαστικής διαμάχης.
Mitsaras7
QUOTE(ilion_player @ Mar 13 2009, 01:26 ) *
Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται τελικά μέσα σε αυτό το forum ξαφνικά. Εκεί που όλοι μιλούν για το καλό φετινό επίπεδο του forum καθώς και για τις ωραίες συζητήσεις, ξαφνικά βλέπω απειλές, μηνύσεις, βγες και πες το όνομά σου και άλλα τέτοια ωραία. Το πιο ωραίο όμως είναι ότι όλοι οι εμπλεκόμενοι, δηλαδή και ο εν λόγω μάνατζερ θέλουν να υποβάλλουν μηνύσεις που σημαίνει ότι ή όλοι διαβάζουν το forum ή ότι πληροφορούνται για τα κακώς κείμενα προς αυτούς. Και δεν αναφέρομαι στους ανθρώπους που είναι ενεργά μέλη του forum και τους ξέρω προσωπικά. Δεν ξέρω αν θα είναι off topic αυτό που θα ζητήσω αλλά θα ήθελα να ενημερώνεται το forum για την πορεία της συγκεκριμένης διαμάχης. Πάντως για τις περιπτώσεις του Ολυμπιακού στο ποδόσφαιρο και του Παναθηναϊκού στο μπάσκετ έχουν χυθεί τόνοι μελάνι για εύνοια της διαιτησίας και στημένα παιχνίδια έστω και αν ορισμένες φορές ήταν εντέχνως τροποποιημένα ώστε να μην είναι πολύ καυστικά και δεν είδα καμία μήνυση ή τουλάχιστον δεν είδα καμία μήνυση να πηγαίνει στα δικαστήρια και να τελειώνει. Και για να έρθουμε και στα δικά μας πέρυσι αναγκάστικα να μιλήσω πολύ σκληρά σε ορισμένους που έγραφαν ότι η Ένωση στο τέλος έδινε τα παιχνίδια μια και δεν είχε κίνητρο, πράγμα εντελώς αναληθές. Δεν έστειλα κανέναν στον εισαγγελέα με μήνυση και πιστεύω ότι κατάλαβαν το λάθος τους και κάπου σταμάτησαν. Εδώ δεν καταλαβαίνω τον λόγο που χρειάζεται να φτάσει το όλο θέμα στην δικαιοσύνη. Μπαίνει ένα άδικο post, απαντά ο θιγόμενος και ο καιρός δείχνει ποιος είναι λάθος μια και ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο. Ή δίνονται εξηγήσεις, ανταλλάσονται συγνώμες και στην χειρότερη περίπτωση ο συκοφάντης αποβάλλεται από το forum. Τουλάχιστον για μένα ότι άδικο ειπώθηκε εδώ μέσα με τον καιρό κατέρρευσε και δικαιώθηκα. Δεν κατέφυγα στον εισαγγελέα να ζητήσω διώξεις αν και δεν κατηγορώ κανένα που το κάνει γιατί πιστεύω στην δικαιοσύνη. Σε κάθε περίπτωση πάντως θα ήθελα να ενημερώνομαι για την πορεία της συγκεκριμένης δικαστικής διαμάχης.

Tι ειναι αυτα ρε,δε ντρεπεστε μεγαλοι ανθρωποι...Για τη πλακα γραφουν εδω....οσοι γραφουν...Τι μηνυσεις κ βλακειες λες κ εκανε κανα εγκλημα κανεις ελεος!!!Μεσω πληκτρων αγωγη πρωτη φορα βλεπω στη ζωη μου..Να σβησουν τα συγκεκριμενα ατομα οι υπευθηνοι κ να ληξει εδω το θεμα θα πω εγω,ημαρτον δλδ,συμφωνω με ιλιον πλειερ σε ολα εκτος απο το οτι δε κατηγορεις κανεναν που κανει διωξεις...Στη συγκεκριμενη περιπτωση θα πρεπε,γιατι ειναι εντελως κουφο αυτο που συμβαινει!!!Η δικαιοσυνη θα πρεπει,κ καλα θα κανει να ασχοληται με πολυ πιο σοβαρες υποθεσεις κ οχι με τις διαφορες σας στο φορουμ,σοβαρευτειτε!
stefan
QUOTE(Mitsaras7 @ Mar 13 2009, 02:07 ) *
Tι ειναι αυτα ρε,δε ντρεπεστε μεγαλοι ανθρωποι...Για τη πλακα γραφουν εδω....οσοι γραφουν...Τι μηνυσεις κ βλακειες λες κ εκανε κανα εγκλημα κανεις ελεος!!!Μεσω πληκτρων αγωγη πρωτη φορα βλεπω στη ζωη μου..Να σβησουν τα συγκεκριμενα ατομα οι υπευθηνοι κ να ληξει εδω το θεμα θα πω εγω,ημαρτον δλδ,συμφωνω με ιλιον πλειερ σε ολα εκτος απο το οτι δε κατηγορεις κανεναν που κανει διωξεις...Στη συγκεκριμενη περιπτωση θα πρεπε,γιατι ειναι εντελως κουφο αυτο που συμβαινει!!!Η δικαιοσυνη θα πρεπει,κ καλα θα κανει να ασχοληται με πολυ πιο σοβαρες υποθεσεις κ οχι με τις διαφορες σας στο φορουμ,σοβαρευτειτε!


Μην το βλεπετε παντως τοσο αρνητικα.
Ειναι η αποψη σας και πρεπει να ειναι σεβαστη.
Σεβαστη ομως πρεπει να ειναι και η αποψη οσων θιχτηκαν και θελουν να κινηθουν νομικα.
Αλλιως το βλεπει ο καθενας.
taper
ΦΕΡΤΕ ΤΟΝ ΚΟΥΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΥΝΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ . ήμαρτον smiley.gif
nikefalin
QUOTE(Mitsaras7 @ Mar 13 2009, 02:07 ) *
Tι ειναι αυτα ρε,δε ντρεπεστε μεγαλοι ανθρωποι...Για τη πλακα γραφουν εδω....οσοι γραφουν...Τι μηνυσεις κ βλακειες λες κ εκανε κανα εγκλημα κανεις ελεος!!!Μεσω πληκτρων αγωγη πρωτη φορα βλεπω στη ζωη μου..Να σβησουν τα συγκεκριμενα ατομα οι υπευθηνοι κ να ληξει εδω το θεμα θα πω εγω,ημαρτον δλδ,συμφωνω με ιλιον πλειερ σε ολα εκτος απο το οτι δε κατηγορεις κανεναν που κανει διωξεις...Στη συγκεκριμενη περιπτωση θα πρεπε,γιατι ειναι εντελως κουφο αυτο που συμβαινει!!!Η δικαιοσυνη θα πρεπει,κ καλα θα κανει να ασχοληται με πολυ πιο σοβαρες υποθεσεις κ οχι με τις διαφορες σας στο φορουμ,σοβαρευτειτε!


Mε αφορμή το πόστ αυτό αλλά και τα προηγούμενα πρέπει να διευκρινισουμε αυτό που έχουμε γράψει και σε άλλα τόπικ βάζωντας μια μικρή παρένθεση στα αγωνιστικά

Η νομική ευθύνη για ότι γράφεται εδώ (το οποίο έχει και αρκετή αναγνωσιμότητα , περισσότερη ίσως και από αυτή κάποιων καθημερινών αθλητικών εφημερίδων) ανήκει στους διαχειριστές. Είμαστε υπεύθυνοι απέναντι στον νόμο και σε όποιον θιγεί για οτιδήποτε γραφτεί εδώ.

Αυτή η ευθύνη δεν απαλλάσει το φόρουμ εφόσον οτίδηποτε δυσφημιστικό ή συκοφαντικό γραφτεί. Η συζήτηση για την ελευθερία του ιντερνετ έχει φουντώσει, νέοι νόμοι ετοιμάζονται και ήδη κάποια άλλα φόρουμ έχουν αναγκαστεί σε κλείσιμο με τη διαδικασία των ασφαλιστικών μέτρων.

Η δικαιοσύνη λοιπόν ασχολείται ενεργά με το θέμα εφόσον υπάρχουν καταγγελίες πολιτών. Και για να ασχοληθεί δε χρειάζεται να γίνουν εγκλήματα, μια ακόμα και ανώνυμη καταγελία αρκεί.

Επίσης, οι χρήστες δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν τι έχει προηγηθεί σε κάποιες περιπτώσεις και σε αυτό το φόρουμ , που μας έκαναν περισσότερο "σοφούς" σε τέτοια ζητήματα. Επειδή έχουν προκύψει λοιπόν κάποιες ανάλογες περιπτώσεις , δίχως να φτάσουμε σε αίθουσες δικαστηρίων , δεν θέλουμε σε καμμία περίπτωση να βρεθούμε σε τέτοια θέση. Απλά και ξάστερα.

για αυτό και επιμένουμε σε ζητήματα χαρακτηρισμών και καταγγελιών.

Παρακαλώ μια και όλο αυτό είναι οφ τόπικ , διευκρινήσεις και κουβέντα να γίνει με πμ
loufer
Έχω παρακολουθήσει ολόκληρη τη συζήτηση γυρω από αυτό το φλέγον ζήτημα, μου προκαλεί το γέλωτα πλέον...
Κάποιοι που προσπαθούν να τονίσουν τα αυτονόητα και κάποιοι που προσπαθούν να μας κοροϊδέψουν ακόμα και να το παίξουν αθώες περιστέρες...
Λες και δεν γνωρίζει όλος ο μπασκετικός κόσμος πως λειτουργεί το σύστημα από την Α1 μέχρι και τα τοπικά πρωταθλήματα...
Όποιος είναι νοήμων, απλά παρακολουθεί και γελάει με αυτά τα πράγματα, λες και η δικαιοσύνη θα λύσει τα σοβαρά προβλήματα του forum, ποιος έθιξε ποιον...και ποιος τα παίρνει από ποιον. Εδώ κάνουν πάνω από 2 χρόναι να βγάλουν αποφάσεις, θα κάτσουν να ασχοληθούν με τον κάθε manager και αν σπρώχνει μια ομάδα της Α έσκα...
Mitsaras7
QUOTE(taper @ Mar 13 2009, 11:21 ) *
ΦΕΡΤΕ ΤΟΝ ΚΟΥΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΥΝΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ . ήμαρτον smiley.gif

Πες τα αγορι μου!!!

QUOTE(loufer @ Mar 13 2009, 12:26 ) *
Έχω παρακολουθήσει ολόκληρη τη συζήτηση γυρω από αυτό το φλέγον ζήτημα, μου προκαλεί το γέλωτα πλέον...
Κάποιοι που προσπαθούν να τονίσουν τα αυτονόητα και κάποιοι που προσπαθούν να μας κοροϊδέψουν ακόμα και να το παίξουν αθώες περιστέρες...
Λες και δεν γνωρίζει όλος ο μπασκετικός κόσμος πως λειτουργεί το σύστημα από την Α1 μέχρι και τα τοπικά πρωταθλήματα...
Όποιος είναι νοήμων, απλά παρακολουθεί και γελάει με αυτά τα πράγματα, λες και η δικαιοσύνη θα λύσει τα σοβαρά προβλήματα του forum, ποιος έθιξε ποιον...και ποιος τα παίρνει από ποιον. Εδώ κάνουν πάνω από 2 χρόναι να βγάλουν αποφάσεις, θα κάτσουν να ασχοληθούν με τον κάθε manager και αν σπρώχνει μια ομάδα της Α έσκα...

Πες τα αγορι μου!! x2!!!+1!!!
rover6
QUOTE(loufer @ Mar 13 2009, 12:26 ) *
Έχω παρακολουθήσει ολόκληρη τη συζήτηση γυρω από αυτό το φλέγον ζήτημα, μου προκαλεί το γέλωτα πλέον...
Κάποιοι που προσπαθούν να τονίσουν τα αυτονόητα και κάποιοι που προσπαθούν να μας κοροϊδέψουν ακόμα και να το παίξουν αθώες περιστέρες...
Λες και δεν γνωρίζει όλος ο μπασκετικός κόσμος πως λειτουργεί το σύστημα από την Α1 μέχρι και τα τοπικά πρωταθλήματα...
Όποιος είναι νοήμων, απλά παρακολουθεί και γελάει με αυτά τα πράγματα, λες και η δικαιοσύνη θα λύσει τα σοβαρά προβλήματα του forum, ποιος έθιξε ποιον...και ποιος τα παίρνει από ποιον. Εδώ κάνουν πάνω από 2 χρόναι να βγάλουν αποφάσεις, θα κάτσουν να ασχοληθούν με τον κάθε manager και αν σπρώχνει μια ομάδα της Α έσκα...

συνεχιζοντας το πολυ σωστο ποστ του loufer θα πω οτι γινεται η τριχα τριχια με οσα ακουγονται για διαιτητες και μανατζερς.
ελεος........ το ιλιον δηλαδη τρωει σπρωξιμο... θα τρελαθουμε...... και η εμπλοκη μανατζερς γινεται οταν υπαρχει συμφερον ...
δειτε τα μεροκαμματα στον χολαργο και στον καθε χολαργο της α εσκα και θα καταλαβετε αν αξιζει να ασχολειθει καποιος μανατζερ.
ολη η ομαδα του χολαργου ειναι δυο καλοι παικτες στην α2.
οταν χανει μια ομαδα υπαρχουν 1.000.000 δικαιολογιες να πει κανενας μεχρι να φτασει στο οι διαιτητες ηταν στημενοι.
ΗΜΑΡΤΟΝ....η μαγκια ειναι να βγει καποιος και να πει χασαμε γιατι η αλλη ομαδα ηταν καλυτερη.
και για μας που ειμαστε μπασκετικοι και εννοειται καποιου επιπεδου (σε σχεση με ποδοσφαιρικους μιλαω) ειναι αυτο.
μην ασχολειστε πια ..... τις πιο πολλες φορες οι διαιτησιες ειναι κακες λογω ασχετοσυνης οχι λογω στησιματος. blove.gif
neopen32
QUOTE(rover6 @ Mar 13 2009, 16:55 ) *
... και η εμπλοκη μανατζερς γινεται οταν υπαρχει συμφερον ...
δειτε τα μεροκαμματα στον χολαργο και στον καθε χολαργο της α εσκα και θα καταλαβετε αν αξιζει να ασχολειθει καποιος μανατζερ.

Τα συμφέροντα των managers δεν είναι μόνο οικονομικά. Πως το λένε αυτό με τους ελέφαντες και το βατραχο...
Χωρίς salary cup και draft και το ΝΒΑ θα είχε κυριευθεί από τους manager. Δεν ξέρω αν έχει ανοίξει σχετικό τόπικ, και προτείνω να ανοίξουμε ένα για το ρόλο και την επίδραση των manager στο Αθηναικο και Ελληνικο μπάσκετ


QUOTE(rover6 @ Mar 13 2009, 16:55 ) *
οταν χανει μια ομαδα υπαρχουν 1.000.000 δικαιολογιες να πει κανενας μεχρι να φτασει στο οι διαιτητες ηταν στημενοι.
ΗΜΑΡΤΟΝ....η μαγκια ειναι να βγει καποιος και να πει χασαμε γιατι η αλλη ομαδα ηταν καλυτερη.
και για μας που ειμαστε μπασκετικοι και εννοειται καποιου επιπεδου (σε σχεση με ποδοσφαιρικους μιλαω) ειναι αυτο.
μην ασχολειστε πια ..... τις πιο πολλες φορες οι διαιτησιες ειναι κακες λογω ασχετοσυνης οχι λογω στησιματος.

Αφου λες ότι την παρακολουθείς από την αρχή, θα έχεις διαβάσει τουλάχιστον από πέντε παρόντες στον αγώνα ΚΟΧ-ΝΑΟ ότι ο Χολαργός νίκησε δίκαια, έπαιξε πολύ μυαλωμένα, παίζει ωραίο μπασκετάκι, πολύ καλό γύρισμα για ελευθερο σουτ κλπ, και κάποιοι ανέφεραν ότι στην αρχή υπήρχε ένα πουσάρισμα από τη διαιτησία, που κατά την προσωπική μου άποψη, ο Χολαργός δεν το χρειαζόταν. Επίσης δεν θα χαρακτήριζα τη συγκεκριμένη διαιτησία κακή αλλά μέτρια. Συμφωνώ ότι οι περισσότερες διαιτησίες είναι κακές λόγω ασχετοσύνης, ελάχιστες λόγω στησίματος, αρκετές λόγω κακής τοποθέτησης των διαιτητών και .... γνωρίσαμε και κάποια λόγω επίδειξης των διαιτητικών προσόντων στον Μεγάλο cool.gif , στον Μικρό κλπ icon_drunk.gif
a bullet for your head
QUOTE(nikefalin @ Mar 13 2009, 11:25 ) *
Mε αφορμή το πόστ αυτό αλλά και τα προηγούμενα πρέπει να διευκρινισουμε αυτό που έχουμε γράψει και σε άλλα τόπικ βάζωντας μια μικρή παρένθεση στα αγωνιστικά

Η νομική ευθύνη για ότι γράφεται εδώ (το οποίο έχει και αρκετή αναγνωσιμότητα , περισσότερη ίσως και από αυτή κάποιων καθημερινών αθλητικών εφημερίδων) ανήκει στους διαχειριστές. Είμαστε υπεύθυνοι απέναντι στον νόμο και σε όποιον θιγεί για οτιδήποτε γραφτεί εδώ.

Αυτή η ευθύνη δεν απαλλάσει το φόρουμ εφόσον οτίδηποτε δυσφημιστικό ή συκοφαντικό γραφτεί. Η συζήτηση για την ελευθερία του ιντερνετ έχει φουντώσει, νέοι νόμοι ετοιμάζονται και ήδη κάποια άλλα φόρουμ έχουν αναγκαστεί σε κλείσιμο με τη διαδικασία των ασφαλιστικών μέτρων.

Η δικαιοσύνη λοιπόν ασχολείται ενεργά με το θέμα εφόσον υπάρχουν καταγγελίες πολιτών. Και για να ασχοληθεί δε χρειάζεται να γίνουν εγκλήματα, μια ακόμα και ανώνυμη καταγελία αρκεί.

Επίσης, οι χρήστες δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν τι έχει προηγηθεί σε κάποιες περιπτώσεις και σε αυτό το φόρουμ , που μας έκαναν περισσότερο "σοφούς" σε τέτοια ζητήματα. Επειδή έχουν προκύψει λοιπόν κάποιες ανάλογες περιπτώσεις , δίχως να φτάσουμε σε αίθουσες δικαστηρίων , δεν θέλουμε σε καμμία περίπτωση να βρεθούμε σε τέτοια θέση. Απλά και ξάστερα.

για αυτό και επιμένουμε σε ζητήματα χαρακτηρισμών και καταγγελιών.

Παρακαλώ μια και όλο αυτό είναι οφ τόπικ , διευκρινήσεις και κουβέντα να γίνει με πμ

Ειναι πολυ καταννοητα ολα αυτα που αναφερεις κ τα αντιλαμβανομαι πληρως..
Μπορει καλλιστα καποιοι να υπερ του δεοντος η' απλα ευθικτοι κ να θελησουν αν το επιθυμουν να ασκησουν καθε νομιμο δικαιωμα..
Καλο θα ηταν ολοι να ειναι προσεκτικοτεροι στην διατυπωση των οσων λενε..ειτε προκειται για διαφορου τυπου φημες,ειτε προκειται για καποιους που ''αυτοχαιδευονται''..
mimos8
ειναι θλιβερο σε ενα μπασκετικο φορουμ να συζηταμε για αγωγες και μηνυσεις που προκυπτουν απο τα γραφομενα καθενος!με αυτη τη λογικη επρεπε ,για παραδειγμα, οι παραγοντες της πεντελης περυσι να ειχαν καταθεσει 10-15 αγωγες και να ζητουσαν 1-2 εκατομμυρια ευρω με ολα αυτα που γραφονταν για την ομαδα τους και για καποιους προσωπικα.αν παρολα αυτα ευδοκιμησει αυτο το "σπορ" προβλεπω δυστυχως να ερημωνει το basketforum
6th player
QUOTE(Jabar @ Mar 11 2009, 22:41 ) *
1.Δεν υπάρχει κοινό μυστικό.Ο Δελημπαλταδάκης δεν βοηθά τον Χολαργό, απλούστατα δεν έχει συμφέροντα στο Χολαργό.Δεν είμαστε πελάτες του γραφείου έχουμε τη δική μας πορεία στο χώρο αξιοπρεπή και με παιδιά δικά μας.Αναπαράγεις σενάρια και απλούστατα είσαι ένας από αυτούς που είσαι έτοιμος να πιστέψεις τα πάντα εκτός από την μοναδική αλήθεια.Δεν σέβεσαι τον ιδρώτα των παιδιών της ομάδας.
2.Εφ΄όσον δεν είδες το ματς , δεν δικαιούσε να βγάζεις συμπέρασμα.Τι θες να πεις ότι μας έσπρωξε η διαιτησία που πήρε γραμμή από τον Δελημπαλταδάκη?Σε παρακαλώ βάλε υπογραφή με το όνομά σου στα λεγόμενά σου.
3.Φτάνει πλέον με τη διαιτησία καταντά αρρώστεια.Πόσα ματς του Χολαργού έχεις δει?

Αγαπητέ φίλε jabar ,καταρχήν συγχαρητήρια για το ήθος σου μέσα σε αυτό το site και τις ώρες που σπαταλάς ως moderator ώστε να μπορούμε όλοι να τα λέμε κρατώντας ένα υψηλό επίπεδο.
Ζητώ συγγνώμη γιατί έκανα ένα λάθος :να αναπαράξω αυτά που άκουσα χωρίς να τα έχω δει ο ίδιος.Ο σοφός λαός λέει :απ'ο ότι ακούς μην πιστεύεις τίποτα και από ότι βλέπεις πίστευε τα μισά.Έχεις δίκιο λοιπόν να με
επιπλήττεις για αυτό.Άσχετα με το τι πιστεύω έπρεπε να πω μόνο για πράγματα που ο ίδιος βλέπω.
Έχω δει αρκετά ματς του χολαργού και έχετε πολλή καλή ομάδα,αλλά θα μου επιτρέψεις να πιστεύω ότι θέλω για το κομμάτι της διαιτησίας και σεβώμενος την ενόχλησή σου δεν θα ξαναμιλήσω για αυτό.
Αν νομίζεις ότι είναι αναγκαίο είμαι έτοιμος να σου δώσω το όνομά μου αν και δεν θα το ήθελα γιατί είμαι πατέρας ενός 15χρονου που αγωνίζεται σε ομάδα Β εσκα
και καταλαβαίνεις...Βλέπεις ότι γράφω μόνο στο topic της Α για να μην μερολιπτήσω υπέρ του γιού μου.
Συνεχίζω λέγοντας ότι σκοπός μου είναι να μιλάμε μόνο για αγωνιστικά θέματα και όχι για διαιτησίες ,αλλά έχω ολισθήσει και εγώ στο γενικότερο κλίμα που ελπίζω να σταματήσει ΤΩΡΑ.
Τέλος ας αχοληθούμε μα την αγωνιστική της δευτέρας όπως θα έπρεπε άλλωστε να κάνουμε αντί να σαχλαμαρίζουμε με αγωγές και πράσινα άλογα.
Έχουμε το ντέρμπι που θα κρίνει πολλά και δεν μπορώ παρά να μην πάω πάλι ως τον ταύρο για να το δω.Ποσοστά νίκης φυσικά 50-50.
Το παιχνίδι ίλιον-άρης πετρούπολης είναι 60-40 αν και πιστεύω ότι το ίλιον θα δυσκολευτεί πολύ και ίσως να γίνει και το μπάμ.Σ' αυτόν τον αγώνα κοντράρονται και οι 2 καλύτεροι προπονητές όπως εγώ πιστεύω.
Από τα άλλα ενδιαφέροντα είναι τα απόλλων- ηράκλειο και το εφόα-νίκη αμφίρροπα και τα δύο με τα αποτελέσματά τους να κρίνουν πολλά για την σωτηρία.
Να είστε όλοι καλά δώστε τόπο στην οργή και μην τα παίρνετε όλα της μετροιτοίς και να θυμάστε ότι το μπασκετάκι είναι ωραίο να το βλέπουμε για να περνάμε καλά και όχι να χαλιόμαστε .Ελπίζω να χαρούμε ωραία παιχνίδια την δευτέρα και από τρίτη να μιλάμε πάλι μόνο για ΜΠΑΣΚΕΤ.
basketman_13
QUOTE(mimos8 @ Mar 13 2009, 20:00 ) *
ειναι θλιβερο σε ενα μπασκετικο φορουμ να συζηταμε για αγωγες και μηνυσεις που προκυπτουν απο τα γραφομενα καθενος!με αυτη τη λογικη επρεπε ,για παραδειγμα, οι παραγοντες της πεντελης περυσι να ειχαν καταθεσει 10-15 αγωγες και να ζητουσαν 1-2 εκατομμυρια ευρω με ολα αυτα που γραφονταν για την ομαδα τους και για καποιους προσωπικα.αν παρολα αυτα ευδοκιμησει αυτο το "σπορ" προβλεπω δυστυχως να ερημωνει το basketforum


πλυ σωστο το παιδι...αλλωστε υπαρχουν πλυ πιο ωραιοι τροποι να λυσουμε καποιες διαφορες μας (ενας καφες κ μια επικοδομητικη συζητηση)...και στο κατω κατω δεν υποθηκε και τιποτα τρομερο ρε παιδια..ας μιλησουμε μονο για μπασκετακι πλεον peace.gif
zigolo7
QUOTE(mimos8 @ Mar 13 2009, 19:00 ) *
ειναι θλιβερο σε ενα μπασκετικο φορουμ να συζηταμε για αγωγες και μηνυσεις που προκυπτουν απο τα γραφομενα καθενος!με αυτη τη λογικη επρεπε ,για παραδειγμα, οι παραγοντες της πεντελης περυσι να ειχαν καταθεσει 10-15 αγωγες και να ζητουσαν 1-2 εκατομμυρια ευρω με ολα αυτα που γραφονταν για την ομαδα τους και για καποιους προσωπικα.αν παρολα αυτα ευδοκιμησει αυτο το "σπορ" προβλεπω δυστυχως να ερημωνει το basketforum


Σου κάνω μήνυση για άρνηση υπογραφής!! Δεμ ντρέπεσαι?? Τα λέμε στα δικαστήρια...
backdoor
Ναι ρε παιδια, να μην ασχοληθούμε άλλο με την διαιτησία.. η πλειοψηφία είναι κομπλεξικοι που δεν μπόρεσαν να παίξουν μπάσκετ και αυτό φαίνεται! Είναι αυτοί που στα ανοιχτά τα καλοκαίρια δεν θέλει κανείς να παιξει μαζι τους 69.gif .. και για να επικεντρωνόμαστε στα αγωνιστικά μασάω φύλλο δαφνης και προβλέπω...

ΑΕΤΟΣ ΓΑΣ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 1

ΕΦΟΑ-ΣΠ.ΛΟΥΗΣ - ΑΣ ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ? (αν η νίκη δεν δείξει σοβαρότητα ή δεν βρεθεί σε ''μερα'')

ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ - ΕΝΩΣΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΤΥΦΩΝ 2

ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ-ΚΥΠΡΙΑΔΟΥ - ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ 1

ΓΣ ΚΕΡΑΤΕΑΣ - ΑΟ ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ 2

ΙΛΙΟΥ ΚΛ. Β΄ ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ - ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 1

ΝΕΟΠΕΝΤΕΛΙΚΟΣ ΑΟ - ΑΟΚ ΣΠΑΤΩΝ 1

ΑΕ ΑΙΟΛΟΣ-ΤΑΥΡΟΣ 2006 - ΚΟ ΧΟΛΑΡΓΟΥ 2 (μου αρέσει πιο πολύ το μπασκετ που παίζει αλλά σιγουρα θα είναι ντερμπι)
Περιμένω αντιρρήσεις να γινει τζέρτζελο...
terastios
Καλημέρα και καλό ηλιόλουστο ΣΚ !!!! Αφήστε κατά μέρος τις ευθυξίες και μάθετε να ακούτε όλες τις γνώμες ακόμα και αυτές που σας στεναχωρούν. Επί της ουσίας αυτός είναι και ο πραγματικός σκοπός των forum. Να ακούγονται όλες οι απόψεις. Οι κύριοι που θίχτηκαν και οι υπεύθυνοι του forum που δεν αντέδρασαν ηρεμώντας τους, που αλλού θα μάθαιναν ότι υπάρχουν και άλλες απόψεις εκτός από αυτές που ακούν ευηχα στα αυτιά τους ? Ο βασικός κανόνας των forum & Blogs σε όλο τον κόσμο είναι η ελευθερία της γνώμης. Και οι θιγμένοι έχουν το ανευθαίρετο δικαίωμα να απαντήσουν έτσι ο αναγνώστης να μπορεί να ακούει όλες τις απόψεις και να κρίνει. Παρακολουθώ πολλά forum & Blogs (όχι μόνο ελληνικα) και τέτοιου είδους παρεμβάσεις στις απόψεις μόνο όταν γίνετε συνεχόμενα και αποδεδειγμένά με υστεροβουλία.
ΑΣ μας παραθέσουν οι θιγμένοι τη δική τους απόψη και ας αφήσουν τα μέλη του forum να βγάλουμε τα συμπερασματά μας.

Οσον αφορά τη διαιτησία, όπως σε όλη την κοινωνία της Ελλάδος υπάρχουν καλοί, κακοί, στημένοι, έξυπνοι, βλακ.., άσχετοι, σχετικοί, κλπ, έτσι και στη διαιτησία της Α ΕΣΚΑ θα υπάρχουν και αυτοί. Εχω δει πολλές καλές διαιτησίες στην Α ΕΣΚΑ αλλά και κακές. Αυτό δε σημαίνει ότι επειδή από την "κακή" διαιτησία ευνοήθηκε μία ομάδα το είχε μιλήσει με τον διαιτητή. Σε όσους έχουν πατήσει παρκέ ( ή τσιμέντο οι παλαιότεροι) ξέρουν ότι μπορεί ακόμα και η "χημεία" με παίκτη ή προπονητή να βοηθήσει μια ομάδα χωρίς κανέναν άλλο ιδιαίτερο λόγο. Η αναφορά λοιπόν σε σπρωξίματα δε σημαίνει ότι είναι υπαίτια απαραίτητα η ομάδα. αν αυτό όμως γίνεται συνέχεια τότε θα πρέπει να αναρωτηθούμε μήπως συμβαίνει κάτι.

Και τώρα μπασκετ και προγνωστικά
ΑΕΤΟΣ ΓΑΣ - ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 1
ΕΦΟΑ-ΣΠ.ΛΟΥΗΣ - ΑΣ ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 2
ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ - ΕΝΩΣΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΤΥΦΩΝ 2
ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ-ΚΥΠΡΙΑΔΟΥ - ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ 1
ΓΣ ΚΕΡΑΤΕΑΣ - ΑΟ ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ 2
ΙΛΙΟΥ ΚΛ. Β΄ ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ - ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 1
ΝΕΟΠΕΝΤΕΛΙΚΟΣ ΑΟ - ΑΟΚ ΣΠΑΤΩΝ 1
ΑΕ ΑΙΟΛΟΣ-ΤΑΥΡΟΣ 2006 - ΚΟ ΧΟΛΑΡΓΟΥ 1

Jabar
QUOTE(6th player @ Mar 13 2009, 20:57 ) *
Αγαπητέ φίλε jabar ,καταρχήν συγχαρητήρια για το ήθος σου μέσα σε αυτό το site και τις ώρες που σπαταλάς ως moderator ώστε να μπορούμε όλοι να τα λέμε κρατώντας ένα υψηλό επίπεδο.
Ζητώ συγγνώμη γιατί έκανα ένα λάθος :να αναπαράξω αυτά που άκουσα χωρίς να τα έχω δει ο ίδιος.Ο σοφός λαός λέει :απ'ο ότι ακούς μην πιστεύεις τίποτα και από ότι βλέπεις πίστευε τα μισά.Έχεις δίκιο λοιπόν να με
επιπλήττεις για αυτό.Άσχετα με το τι πιστεύω έπρεπε να πω μόνο για πράγματα που ο ίδιος βλέπω.
Έχω δει αρκετά ματς του χολαργού και έχετε πολλή καλή ομάδα,αλλά θα μου επιτρέψεις να πιστεύω ότι θέλω για το κομμάτι της διαιτησίας και σεβώμενος την ενόχλησή σου δεν θα ξαναμιλήσω για αυτό.
Αν νομίζεις ότι είναι αναγκαίο είμαι έτοιμος να σου δώσω το όνομά μου αν και δεν θα το ήθελα γιατί είμαι πατέρας ενός 15χρονου που αγωνίζεται σε ομάδα Β εσκα
και καταλαβαίνεις...Βλέπεις ότι γράφω μόνο στο topic της Α για να μην μερολιπτήσω υπέρ του γιού μου.
Συνεχίζω λέγοντας ότι σκοπός μου είναι να μιλάμε μόνο για αγωνιστικά θέματα και όχι για διαιτησίες ,αλλά έχω ολισθήσει και εγώ στο γενικότερο κλίμα που ελπίζω να σταματήσει ΤΩΡΑ.
Τέλος ας αχοληθούμε μα την αγωνιστική της δευτέρας όπως θα έπρεπε άλλωστε να κάνουμε αντί να σαχλαμαρίζουμε με αγωγές και πράσινα άλογα.
Έχουμε το ντέρμπι που θα κρίνει πολλά και δεν μπορώ παρά να μην πάω πάλι ως τον ταύρο για να το δω.Ποσοστά νίκης φυσικά 50-50.
Το παιχνίδι ίλιον-άρης πετρούπολης είναι 60-40 αν και πιστεύω ότι το ίλιον θα δυσκολευτεί πολύ και ίσως να γίνει και το μπάμ.Σ' αυτόν τον αγώνα κοντράρονται και οι 2 καλύτεροι προπονητές όπως εγώ πιστεύω.
Από τα άλλα ενδιαφέροντα είναι τα απόλλων- ηράκλειο και το εφόα-νίκη αμφίρροπα και τα δύο με τα αποτελέσματά τους να κρίνουν πολλά για την σωτηρία.
Να είστε όλοι καλά δώστε τόπο στην οργή και μην τα παίρνετε όλα της μετροιτοίς και να θυμάστε ότι το μπασκετάκι είναι ωραίο να το βλέπουμε για να περνάμε καλά και όχι να χαλιόμαστε .Ελπίζω να χαρούμε ωραία παιχνίδια την δευτέρα και από τρίτη να μιλάμε πάλι μόνο για ΜΠΑΣΚΕΤ.

Μπράβο πολύ σωστός.Μου αρέσει που είσαι πολύ ανοικτό μυαλό και δέχεσαι τα αυτονόητα.Την Δευτέρα κάναμε ένα καλό παιχνίδι,αμυντικά είμασταν πολύ καλοί.Τους αναγκάσαμε να τους μείνει η μπάλλα στα χέρια η να κάνουνε αναγκαστικές επιθέσεις στα 24.Κλέψαμε μπάλλες, τρέξαμε πολύ στον αιφνιδιασμό και βγάλαμε πολλά και εύστοχα ελεύθερα σουτ.Ολα αυτά απέναντι σε μία ομάδα, με ένα από τα καλύτερα ρόστερ στη κατηγορία. Παίξαμε καλό μπάσκετ που το ευχαριστήθηκαν και αρκετοί ουδέτεροι.Να διευκρινίσω επίσης ότι η τεχνική ποινή ήταν για πανηγυρισμό μετά από καλάθι της ομάδας διότι 2-3 παίκτες σηκώθηκαν από το πάγκο να το πανηγυρίσουν..Από την αρχή της χρονιάς 15 παίχτες(εκ των οποίων 3-4 έφηβοι και παίδες) δουλεύουν με πολύ ένταση και συγκέντρωση στις προπονήσεις.Υπάρχουν μέρες που διαθέτουν και 4 ώρες .Η ομάδα φέτος δεν μπορώ να πω ότι είχε ιδιαίτερη τύχη.Πολλοί τραυματισμοί και αρρώστειες δεν μας άφησαν να βρούμε ρυθμό σε κάποιες χρονικές περιόδους.Τις όποιες κακές διαιτησίες ποτέ δεν τις προβάλαμε.Από θέση αρχής και με όσους από εσας μιλάω τηλεφωνικά το ξέρουν,Αυτά γιατί λειτουργούν σαν άλλοθι και δεν σε αφήνουν να κάνεις αυτοκριτική και να κάνεις ένα βήμα μπροστά.Μετά τις τελευταίες εμφανίσεις,όλοι εμείς γύρω από την ομάδα πετούσαμε από χαρά.Ξαφνικά αρχίζουν σενάρια.Δεν αναφέρομαι στους φίλους του ΝΑΟ που γράψαν για πουσάρισμα, έτσι το είδαν εγώ το είδα διαφορετικά.Αναφέρομαι στα άλλα σενάρια που ξαφνικά άρχισαν να ευδοκιμούν από την Α2 και Β Εθνική ακόμα μέχρι τη Δ ΕΣΚΑ.Οσοι από σας διαβάζετε το φόρουμ και στα θέματα για τις μικρότερες κατηγορίες,θα διαβάσετε για σπρώξιμο ομάδων και κατευθυνόμενα σχέδια.Η στάση μου είναι κοινή διαγράφω τα ποστ και τιμωρώ το χρήστη.
Εχουμε αποφασίσει σαν φόρουμ αυτή την τακτική,εκτός αν ο χρήστης αναλαμβάνει τα λεγόμενά του βάζοντας το όνομά του.Θα πρέπει βέβαια το ποστ να πληρεί και όλες τις άλλες προϋποθέσεις των κανονισμών του φόρουμ.Εδώ δεν έπραξα ανάλογα λόγω της ενασχόλησης μου με τα κοινά του Χολαργού.Κακώς βέβαια γιατί αυτά τα δύο δεν τα μπερδεύω και όσοι με γνωρίζουν θα το καταλάβαιναν, το κάνω σε όλες τις άλλες κατηγορίες βέβαια.Η αντιμετώπιση τέτοιων σεναρίων
όταν σαν ομάδα σε περιλαμβάνουν γίνονται με τρείς τρόπους.
1.Απλούστατα τα αγνοείς.Οταν είσαι καθαρός πέρνει λίγο χρόνο αλλά τελικά ο συκοφάντης γίνεται περίγελος.Ενδιάμεσα βέβαια τρως αρκετή λάσπη.Δεν απαντάς γιατί με ανθρώπους που είναι συμβιβασμένοι με τα χάλια της ελληνικής κοινωνίας και πίσω από κάθε προσπάθεια βλέπουν φαντάσματα απλούστατα δεν γίνεται διάλογος.Είναι η λύση που θα έπρεπε να ακολουθήσω αλλά απάντησα.
2.Βρίσκεις τον σεναριογράφο και του αποδίδεις το Οσκαρ για το σενάριο επιστημονικής φαντασίας.Μαζί βέβαια και το βραβείο.Ισως και το σενάριο που λόγω παρορμητικού χαρακτήρα θα μου ταίριαζε. smiley.gif Αστειεύομαι.
3.Προστατεύεις το όνομά σου σε δικαστήριο.Ακραία λύση αλλά να ξέρετε ότι οι Ελληνες σαν λαός είμαστε δικομανείς.
-Για να μην φτάνουμε σε τέτοιες καταστάσεις και να συζητάμε για αυτό που μας ενώνει δηλαδή το μπάσκετ υπάρχουν οι κανονισμοί που όλοι αποδεκτήκαμε κατά την εγγραφή στο φόρουμ,όπως και η στοιχειώδης προσωπική ευγένεια για το τι λες για τον άλλο και τι όχι.
-Επίσης το να αναφερόμαστε σε κάποιους και να τους αποδίδουμε τρομερές ικανότητες απλά συντηρούμε το προσωπικό τους μύθο κάνοντας τους διαφήμιση.Χωρίς να κουνήσουν το δαχτυλάκι τους αυξάνουμε τα εισοδήματα.
-Παράπονο σαν moderator.Τόσο καιρό το τοπικ της Α ΕΣΚΑ δεν ήταν πολύ ζωντανό.Επρεπε να μιλήσουμε για μπάσκετ και μας ήταν δύσκολο.Μόλις ήρθε η κουβέντα στα εξωμπασκετικά και στα σενάρια ζωντανέψαμε.To θέμα λοιπόν κούρασε εγώ δεν απαντώ ξανά,σας καλώ να πάμε παρακάτω και να βάλουμε τελεία.
-Προς τον 6th player.Φίλε αν τυχόν έρθεις να δεις Χολαργό,βρες με να πιούμε ένα καφέ
-Taper συχνά πυκνά βλέπω ΚΑΟ.Κάποιες φορές μου δίνεις την εντύπωση ότι για να βρεις μπουκάλια για τις μολότοφ
μόλις έχεις πιεί το περιεχόμενο smiley.gif

rover6
QUOTE(Jabar @ Mar 14 2009, 09:42 ) *
-Προς τον 6th player.Φίλε αν τυχόν έρθεις να δεις Χολαργό,βρες με να πιούμε ένα καφέ
-Taper συχνά πυκνά βλέπω ΚΑΟ.Κάποιες φορές μου δίνεις την εντύπωση ότι για να βρεις μπουκάλια για τις μολότοφ
μόλις έχεις πιεί το περιεχόμενο smiley.gif

θα εχει συναξη basketforum στον ταυρο γιατι θα ειμαι και γω εκει σαν παρατηρητης φιλα προσκειμενος στον χολαργο ομως λογω gargol
mimos8
QUOTE(zigolo7 @ Mar 13 2009, 22:05 ) *
Σου κάνω μήνυση για άρνηση υπογραφής!! Δεμ ντρέπεσαι?? Τα λέμε στα δικαστήρια...

αγορακι μου θα υπογραψω οταν αναλαβεις εσυ head coach και οχι αυτος ο αντιπαθητικος που εχετε στη νικη smiley.gif οταν τον "φας" παρε με τηλ.
Jabar
QUOTE(rover6 @ Mar 14 2009, 11:35 ) *
θα εχει συναξη basketforum στον ταυρο γιατι θα ειμαι και γω εκει σαν παρατηρητης φιλα προσκειμενος στον χολαργο ομως λογω gargol

Είχα έρθει στο Ικαρος -Λαύριο και σε είχα δεί.Οπότε θα τα πούμε τη Δευτέρα.
a bullet for your head
QUOTE(Jabar @ Mar 14 2009, 09:42 ) *
Η αντιμετώπιση τέτοιων σεναρίων
όταν σαν ομάδα σε περιλαμβάνουν γίνονται με τρείς τρόπους.
1.Απλούστατα τα αγνοείς.Οταν είσαι καθαρός πέρνει λίγο χρόνο αλλά τελικά ο συκοφάντης γίνεται περίγελος.Ενδιάμεσα βέβαια τρως αρκετή λάσπη.Δεν απαντάς γιατί με ανθρώπους που είναι συμβιβασμένοι με τα χάλια της ελληνικής κοινωνίας και πίσω από κάθε προσπάθεια βλέπουν φαντάσματα απλούστατα δεν γίνεται διάλογος.Είναι η λύση που θα έπρεπε να ακολουθήσω αλλά απάντησα.
2.Βρίσκεις τον σεναριογράφο και του αποδίδεις το Οσκαρ για το σενάριο επιστημονικής φαντασίας.Μαζί βέβαια και το βραβείο.Ισως και το σενάριο που λόγω παρορμητικού χαρακτήρα θα μου ταίριαζε. smiley.gif Αστειεύομαι.
3.Προστατεύεις το όνομά σου σε δικαστήριο.

Δεν θα μπορουσα να συμφωνουσα περισσοτερο...
Η μονη διαφοροποιηση που θα εκανα,θα ηταν το 3 στη θεση του 2...δηλαδη,μετα την αποφαση ενος δικαστηριου,να απονεμεται κ το οσκαρ ''επιστημονικης φαντασιας''..
Τι λες εσυ?Μου φαινεται λογικοτερο..
Αυτη η σειρα ''αντιμετωπισης'',θαρρω πως μπορει να γινεται κ οταν οφορα μεμονωμενα ατομα και οχι απαραιτητα ομαδες.
DORIAN
QUOTE(leonkalf @ Mar 12 2009, 16:23 ) *
Αυτά που ανάφερες στο post αυτό, σβήστηκαν ως ανάρμοστα στον κανονισμό και ανώνυμες συκοφαντίες.

Και επειδή οι θιγόμενοι επιθυμούν να υποβάλλουν μήνυση στο πρόσωπό σου, περιμένουμε να μας δώσεις τα στοιχεία σου (είτε δημόσια, είτε με pm στους moderators) ώστε να χρησιμοποιηθούν.
Σε άλλη περίπτωση θα δώσουμε ότι στοιχεία έχουμε στην κατοχή μας από την εγγραφή σου στο forum, τις IP διευθύνσεις και ότι άλλο και από κει και πέρα οι θιγόμενοι θα κάνουν ότι κινήσεις επιθυμούν σύμφωνα και με την ελληνική νομοθεσία.


Τα έχουμε πει και ξαναπεί πολλές φορές...

δεν ακολουθπσες την ιδια τακτικη περυσι αλλα και φετος στην κατασυκοφαντηση της διοικησης του ΝΕΟΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ
οποτε το συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι εδω καποιοι γραφουν ελευθερα τις αποψεις τους και αλλοι λογοκρινονται
.
ΝΤΡΟΠΗ
leonkalf
QUOTE (DORIAN @ Mar 14 2009, 21:14 ) *
[code][/code]
δεν ακολουθπσες την ιδια τακτικη περυσι αλλα και φετος στην κατασυκοφαντηση της διοικησης του ΝΕΟΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ
οποτε το συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι εδω καποιοι γραφουν ελευθερα τις αποψεις τους και αλλοι λογοκρινονται
.
ΝΤΡΟΠΗ

Προσπαθώ με όλους να είμαι δίκαιος.
Δεν έχω λόγο ούτε και δόλο να υποστηρίξω επίτηδες κάποιους. Ούτε είμαι "πολέμιος" του ΝΑΟ όπως αφήνεις να εννοηθεί.
Ειλικρινά στα λέω αυτά και σε παρακαλώ πίστεψέ το.

Αν κάνω παραλείψεις και πιστεύει κάποιος ότι δεν είδα κάτι (γιατί με τόσα topics είναι αδύνατον να τα παρακολουθώ όλα καθημερινώς) μπορεί κάνοντας χρήση του REPORT να το επισημάνει στο σύνολο των mods, εξηγώντας τους λόγους που το κάνει.

Έκανες κακώς που έγραψες εδώ, ότι "παράπονο" ή ότι άλλο που δεν αφορά τα topic οφείλεις (και σύμφωνα με τον κανονισμό) να τα εκφράζεις μέσω πμ. Γι' αυτό για οτιδήποτε άλλο, μόνο πμ.


Ειλικρινά, μακάρι να μην αναγκαζόμασταν να σβήνουμε κανένα post!! Δεν μου αρέσει, όπως πιστεύω και σε κανέναν άλλο εδώ μέσα. Αλλά, κάποιες φορές κάποια μέλη παρεκτρέπονται.
Ρε παιδιά, πείτε για το μπασκετάκι που θέλω να πιστεύω αρέσει σε όλους σας!!!!!
Ευχαριστηθείτε κάθε στιγμή του κι ας μην μιζεριάζουμε κι ασχολούμαστε με το ποιος θα "την πει" στον άλλο και ποιος θα νοιώσει "νικητής του πληκτρολογίου"!!!

Έλεος δηλαδή...



Συμφωνώ κι εγώ ότι πρέπει να φέρνουμε στην επιφάνεια και τα κακώς κείμενα αλλά έχω την πεποίθηση ότι αυτό θα πρέπει να βγαίνει ο καθένας να το λέει με το ονοματάκι του! Όχι έτσι, ανώνυμα γιατί έτσι μπορεί να λεει ο καθένας ότι του καπνίσει.
Όπως με μένα πέρσυ, όπου έγραψα για κάποια κακώς κείμενα στο πρωτάθλημα της Α εσκανα και είχα συνέπειες.. από την ίδια την ομάδα μου. Αλλά έχω μάθει να λέω αλήθειες και ανέλαβα την ευθύνη των όσων έλεγα και έφυγα από την ομάδα (και τα όσα είπα πέρσυ, στην πορεία με δικαίωσαν και το αναγνώρισαν πολλοί..). Κάποιους τους πόνεσε αυτή η αλήθεια και θέλησαν να μου κάνουν πόλεμο. Εγώ όμως δεν κρύβομαι, βγήκα με το όνομά μου.. Όποιος έχει τα κότσια ας το κάνει έτσι.


Καλή συνέχεια σε όλες τις ομάδες και καλά posts εδώ.
Ας κάνουμε πράξη το I love this game..
Jabar
Επίσης τελευταίο γιατί εδώ είναι τόπικ που μιλάμε για μπάσκετ της Α ΕΣΚΑ και όλα τα υπόλοιπα είναι εκτός θέματος.
Ο όγκος δουλειάς και ελέγχου έχει αυξηθεί υπερβολικά.Αν προσέξατε καινούριοι συντονιστές έχουν προστεθεί.Επίσης συναντήσεις γίνονται μεταξύ μας και προσπαθούμε να βγαίνουμε με όσο δυνατόν κοινή γραμμή και αντιμετώπιση.
Αν κάποιος μπει και γράψει κάτι σε μία κατηγορία που τον αφορά ξοδεύοντας 5 λεπτά φανταστείτε εμάς που πρέπει να διαβάσουμε τα πάντα και να κρίνουμε .Ας μένουμε στο κανονισμό ο οποίος καλύπτει σχεδόν τα πάντα.Βοηθήστε μας να ανεβάσουμε το επίπεδο.Θυμίζω.
Κανονισμός 9:
  • Αν έχετε παράπονα σχετικά με τη συμπεριφορά των διαχειριστών χρησιμοποιείστε αποκλειστικά προσωπικά μηνύματα για να τα εκφράσετε.
Ποινή:
  • Πρόσθεση 1 φάουλ.
  • Πιθανή -κατά την κρίση των συντονιστών- διαγραφή ή επεξεργασία των επίμαχων δημοσιεύσεων.
==============================================
==============================================
==============================================[list]
[*]Σε περίπτωση που οποιαδήποτε παραβίαση κάποιου από τους παραπάνω κανονισμούς υποπέσει στην αντίληψή σας, παρακαλείσθε να μη λάβετε δράση οι ίδιοι αλλά να επικοινωνήσετε με κάποιον από τους συντονιστές ή να πατήσετε το κουμπί .
DORIAN
QUOTE(leonkalf @ Mar 14 2009, 23:12 ) *
Προσπαθώ με όλους να είμαι δίκαιος.
Δεν έχω λόγο ούτε και δόλο να υποστηρίξω επίτηδες κάποιους. Ούτε είμαι "πολέμιος" του ΝΑΟ όπως αφήνεις να εννοηθεί.
Ειλικρινά στα λέω αυτά και σε παρακαλώ πίστεψέ το.

Αν κάνω παραλείψεις και πιστεύει κάποιος ότι δεν είδα κάτι (γιατί με τόσα topics είναι αδύνατον να τα παρακολουθώ όλα καθημερινώς) μπορεί κάνοντας χρήση του REPORT να το επισημάνει στο σύνολο των mods, εξηγώντας τους λόγους που το κάνει.

Έκανες κακώς που έγραψες εδώ, ότι "παράπονο" ή ότι άλλο που δεν αφορά τα topic οφείλεις (και σύμφωνα με τον κανονισμό) να τα εκφράζεις μέσω πμ. Γι' αυτό για οτιδήποτε άλλο, μόνο πμ.


Ειλικρινά, μακάρι να μην αναγκαζόμασταν να σβήνουμε κανένα post!! Δεν μου αρέσει, όπως πιστεύω και σε κανέναν άλλο εδώ μέσα. Αλλά, κάποιες φορές κάποια μέλη παρεκτρέπονται.
Ρε παιδιά, πείτε για το μπασκετάκι που θέλω να πιστεύω αρέσει σε όλους σας!!!!!
Ευχαριστηθείτε κάθε στιγμή του κι ας μην μιζεριάζουμε κι ασχολούμαστε με το ποιος θα "την πει" στον άλλο και ποιος θα νοιώσει "νικητής του πληκτρολογίου"!!!

Έλεος δηλαδή...



Συμφωνώ κι εγώ ότι πρέπει να φέρνουμε στην επιφάνεια και τα κακώς κείμενα αλλά έχω την πεποίθηση ότι αυτό θα πρέπει να βγαίνει ο καθένας να το λέει με το ονοματάκι του! Όχι έτσι, ανώνυμα γιατί έτσι μπορεί να λεει ο καθένας ότι του καπνίσει.
Όπως με μένα πέρσυ, όπου έγραψα για κάποια κακώς κείμενα στο πρωτάθλημα της Α εσκανα και είχα συνέπειες.. από την ίδια την ομάδα μου. Αλλά έχω μάθει να λέω αλήθειες και ανέλαβα την ευθύνη των όσων έλεγα και έφυγα από την ομάδα (και τα όσα είπα πέρσυ, στην πορεία με δικαίωσαν και το αναγνώρισαν πολλοί..). Κάποιους τους πόνεσε αυτή η αλήθεια και θέλησαν να μου κάνουν πόλεμο. Εγώ όμως δεν κρύβομαι, βγήκα με το όνομά μου.. Όποιος έχει τα κότσια ας το κάνει έτσι.


Καλή συνέχεια σε όλες τις ομάδες και καλά posts εδώ.
Ας κάνουμε πράξη το I love this game..

Eχουν κατασυκοφαντηθει παραγοντες αλλα και παικτες του ΝΑΟ το επαναλαμβανω και αν εχεις χρονο μποεις να γυισεις πισω και θα το διαπιστωσεις.
hidalgo
QUOTE(DORIAN @ Mar 15 2009, 21:27 ) *
Eχουν κατασυκοφαντηθει παραγοντες αλλα και παικτες του ΝΑΟ το επαναλαμβανω και αν εχεις χρονο μποεις να γυισεις πισω και θα το διαπιστωσεις.

ενας στο τοπικ της β εθνικης γραφει οτι ο γκανας οταν εφυγε απο πεντελη,εφυγε γιατι δεχοταν
πιεσεις να παιζουν΄'τα παιδια της πεντελης",αληθευει κατι τετοιο?
nikefalin
QUOTE(hidalgo @ Mar 15 2009, 21:31 ) *
ενας στο τοπικ της β εθνικης γραφει οτι ο γκανας οταν εφυγε απο πεντελη,εφυγε γιατι δεχοταν
πιεσεις να παιζουν΄'τα παιδια της πεντελης",αληθευει κατι τετοιο?



δεν αφορά αγωνιστικό κομμάτι αυτή η κουβέντα, ο ΝΑΟ έχει τόπικ στο φόρουμ, συζητήστε το εκεί
GREER
Δρακακη, αγορι μου που εισαι??? Θα το κερδισετε το Μαρκοπουλο αυριο??? Πολλα με λιγα μαλλον, εε?? Θα σε απολαυσουμε αυριο??? Ελπιζω να τα καταφερω να ερθω με τον καραφλα, να τα πουμε απο κοντα. Jabar, με αυτο που εκανε η ομαδα του Ροβερ σημερα, ετοιμασου για κερασμα αυριο με την χαρα που θα εχει!!!!
pointguard
QUOTE(GREER @ Mar 15 2009, 19:46 ) *
Δρακακη, αγορι μου που εισαι??? Θα το κερδισετε το Μαρκοπουλο αυριο??? Πολλα με λιγα μαλλον, εε?? Θα σε απολαυσουμε αυριο??? Ελπιζω να τα καταφερω να ερθω με τον καραφλα, να τα πουμε απο κοντα. Jabar, με αυτο που εκανε η ομαδα του Ροβερ σημερα, ετοιμασου για κερασμα αυριο με την χαρα που θα εχει!!!!

Ela paixtara mou! Nai ap oso xero tha paixo kanonika!! Tha xaro na sas do. Elate oposdhpote
GREER
QUOTE(pointguard @ Mar 15 2009, 22:08 ) *
Ela paixtara mou! Nai ap oso xero tha paixo kanonika!! Tha xaro na sas do. Elate oposdhpote

Και εμεις θα χαρουμε να σε δουμε. Αλλωστε για εσενα πιο πολυ θα ερθουμε, γιατι για τον αγωνα αναμενεται ευκολος ασσος!!!
zigolo7
ΕΦΟΑ Σπ. Λούης – Νίκη Αμαρουσίου 60 – 79 (14-18, 27-30, 37-55, 60-79)
Διαιτητές: Παυλόπουλος Ανδρ. , Ζερβούδης

ΕΦΟΑ Σπ. Λούης (Σεντούκας): Αναγνωστόπουλος 4, Κούβαρης, Πουγκακίωτης 2, Καρκαβίλας 4, Αντωνόπουλος 11(1), Καραγεώργος 8(1), Τριγάζης 9(1), Παπαδρόσου 2, Λούλας 3, Κοψιδάς 4, Τσιάτσιος 13(1).
Νίκη Αμαρουσίου (Κωλέτσης): Κουτσώνας, Βλαχονάτσιος 11(3), Τσουρής, Βασιλάκος 7(1), Κοντογιάννης 8(2), Γιατράκος Χ, Υφαντής 12, Τάσιος, Κεράτσας 10(1), Τσέκενης 9(1), Ραλλάτος 18, Ασημένιος 4.
alexas10
αυτη τη στιγμη παιζεται η 2η παραταση στο Ταυρο....

Γαλατσι νικησε ευκολα πολυ το μαρκοπουλο


QUOTE (alexas10 @ Mar 16 2009, 22:36 ) *
αυτη τη στιγμη παιζεται η 2η παραταση στο Ταυρο....

Γαλατσι νικησε ευκολα πολυ το μαρκοπουλο


Και μολις ξεκιναει η 3η ....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.