Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός - Αγωνιστικά θέματα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
yorgos
QUOTE(Victor_Mannheim @ Dec 22 2018, 20:00 ) *
ο πιτινο ειναι θρυλος για τον κοσμο του μπασκετ
ουτε στα ονειρα μας δεν θα ερχοταν τετοιος προπονητης στην ελλαδα
μονο ο προεδρος καταφερε να τον φερει

Πρόεδρε φέρε και το σον κεμπ να τους τρελανουμε όλους. Κι ο Τάκης ο κορωναιος και ο σαμπονις ελεύθεροι είναι. Στα δε ματς της Ευρωλίγκας θέλω να κάνουν ανκορ οι 2 unlimited και οι modern talking κι όποιος βαζει τρίποντο από τη σέντρα να παίρνει δώρο μια βιντεοκασέτα του λαλακη του εισαγόμενου.

Πάντα πρωτοπόροι στα καλτ. Έχουμε κάνει τις υπογραφές τυμβωρυχια...
stevebucknall11
Η πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του Σεπτεμβρίου του 2018 του Pitino. Από την παράθεση του καθημερινού προγράμματός του ως coach στην αρχή της συνέντευξης προκύπτει ότι πρόκειται για έναν τρομερά εργατικό και πειθαρχημένο άνθρωπο.
villiskabas
QUOTE (stevebucknall11 @ Dec 23 2018, 00:04 ) *
Η πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του Σεπτεμβρίου του 2018 του Pitino. Από την παράθεση του καθημερινού προγράμματός του ως coach στην αρχή της συνέντευξης προκύπτει ότι πρόκειται για έναν τρομερά εργατικό και πειθαρχημένο άνθρωπο.



Δεν μοιαζει καθολου για 66 χρονων παραιτημενος απο την ζωη. Ο ντουντα πιο πολυ παππους παντως μου εμοιαζε μια δεκαετια νεοτερος απο τον Πιτινο laugh.gif
Stefk13
Πληρωσε το λαθος σχεδιασμο ο Πασκουαλ:

https://www.sdna.gr/monimes-stiles/slam-dun...adoxi-toy-kai-i
stevebucknall11
QUOTE (villiskabas @ Dec 23 2018, 00:12 ) *
Δεν μοιαζει καθολου για 66 χρονων παραιτημενος απο την ζωη. Ο ντουντα πιο πολυ παππους παντως μου εμοιαζε μια δεκαετια νεοτερος απο τον Πιτινο laugh.gif

Συμφωνώ απολύτως. Και αυτή η συνέντευξη πολύ ενδιαφέρουσα μεταξύ άλλων για το πως διαλέγει τους παίκτες του και πως τους προσεγγίζει για να τους δώσει κίνητρο.
Titus
QUOTE (Stefk13 @ Dec 23 2018, 01:17 ) *
Πληρωσε το λαθος σχεδιασμο ο Πασκουαλ:

https://www.sdna.gr/monimes-stiles/slam-dun...adoxi-toy-kai-i


Η παραμονή Παππά και μάλιστα με τέτοια λεφτά ήταν 'επιθυμία όλης της εξέδρας'.

Ο Πασκουάλ είναι καθυστερημένος (κυριολεκτικά) και ήθελε 5 σέντερ στην ομάδα. Ειδικά το Λασμε τον επέλεξε ο ίδιος.

Ο Πασκουάλ παραδέχθηκε ότι φταίει.

Παιδιά, αυτά είναι ερασιτεχνικά άρθρα. Επιτρέψτε μου να προτείνω μερικές βελτιώσεις:

Σε πολ που έκανε κρυφά ο ΔΠΓ σε 250.000 παναθηναϊκούς, όλοι απάντησαν ότι ο Παππάς κανονικά αξίζει 1,5 μύριο. Ο πρόεδρος τον κράτησε με τα μισά.

Ο προπονητής ήθελε και τον Σκορδίλη αλλά ο ΔΠΓ πάτησε πόδι γιατί ενώ 5 σέντερ είναι νορμάλ, οι έξι είναι υπερβολή. Του έκανε το χατήρι με Λασμε και Παπατζών αλλά ως εκεί.

Ο Τσάβι πήρε ο ίδιος τηλέφωνο τον πρόεδρο και του ζήτησε να τον απολύσει. Δέχθηκε και να αυτομαστιγωθεί στο κέντρο του ΟΑΚΑ αλλά ο πρόεδρος δεν είναι τέτοιος τύπος.

Ούτε το Μπασκετμπιρο που ίδρυσα πρόσφατα δεν κάνει τέτοια προπαγάνδα.

ΥΓ: Αν τα μεγάλα ονόματα που θέλει να φέρει ο ΄τρελός στα υψηλά κλιμάκια' δεν τα δούμε ποτέ, ποιος θα τα θυμάται τέτοια άρθρα... Όλοι μια παρέα είμαστε.

Ginobili
τραγικό το επίπεδο....
Quincy
QUOTE(Titus @ Dec 22 2018, 23:52 ) *
Η παραμονή Παππά και μάλιστα με τέτοια λεφτά ήταν 'επιθυμία όλης της εξέδρας'.

Ο Πασκουάλ είναι καθυστερημένος (κυριολεκτικά) και ήθελε 5 σέντερ στην ομάδα. Ειδικά το Λασμε τον επέλεξε ο ίδιος.

Ο Πασκουάλ παραδέχθηκε ότι φταίει.

Παιδιά, αυτά είναι ερασιτεχνικά άρθρα. Επιτρέψτε μου να προτείνω μερικές βελτιώσεις:

Σε πολ που έκανε κρυφά ο ΔΠΓ σε 250.000 παναθηναϊκούς, όλοι απάντησαν ότι ο Παππάς κανονικά αξίζει 1,5 μύριο. Ο πρόεδρος τον κράτησε με τα μισά.

Ο προπονητής ήθελε και τον Σκορδίλη αλλά ο ΔΠΓ πάτησε πόδι γιατί ενώ 5 σέντερ είναι νορμάλ, οι έξι είναι υπερβολή. Του έκανε το χατήρι με Λασμε και Παπατζών αλλά ως εκεί.

Ο Τσάβι πήρε ο ίδιος τηλέφωνο τον πρόεδρο και του ζήτησε να τον απολύσει. Δέχθηκε και να αυτομαστιγωθεί στο κέντρο του ΟΑΚΑ αλλά ο πρόεδρος δεν είναι τέτοιος τύπος.

Ούτε το Μπασκετμπιρο που ίδρυσα πρόσφατα δεν κάνει τέτοια προπαγάνδα.

ΥΓ: Αν τα μεγάλα ονόματα που θέλει να φέρει ο ΄τρελός στα υψηλά κλιμάκια' δεν τα δούμε ποτέ, ποιος θα τα θυμάται τέτοια άρθρα... Όλοι μια παρέα είμαστε.



Παράλογο να έχει λόγο ο ΔΓ (και ο κάθε ΔΓ) στον σχεδιασμό ΔΕΝ είναι. Ακόμα και να πάρει την πρωτοβουλία για κάποιες μεταγραφές ή ανανεώσεις/αποδεσμεύσεις δεν είναι και κανένα αμάρτημα, παντού συμβαίνει. Τις μισές ευθύνες ο Xavi, τις άλλες μισές ο ΔΓ. Στον Xavi "χρεώνω" το αγωνιστικό κομμάτι καθώς ακόμα κι έτσι θα μπορούσε να έχει 1-2 νίκες παραπάνω. Στον ΔΓ "χρεώνω" τις υπερβολικές απαιτήσεις και το γενικότερο hype για ένα roster που εκτός του Καλάθη δεν υπάρχει ούτε ένας παίκτης που να πεις πως θα μπορούσε να σταθεί βασικός σε ομάδα 8ας. Και δεν μιλάμε για τίποτα άπειρους, στοιχήματα κλπ, γνωρίζαμε από το καλοκαίρι τι ακριβώς μπορεί να δώσει ο καθένας. Το επίπεδο είναι ξεκάθαρο πως έπεσε και μάλιστα πολύ, και δεν μπορεί να έχει μονάχα ένας όλη την ευθύνη.
Thodoros
QUOTE (Quincy @ Dec 23 2018, 04:39 ) *
Παράλογο να έχει λόγο ο ΔΓ (και ο κάθε ΔΓ) στον σχεδιασμό ΔΕΝ είναι. Ακόμα και να πάρει την πρωτοβουλία για κάποιες μεταγραφές ή ανανεώσεις/αποδεσμεύσεις δεν είναι και κανένα αμάρτημα, παντού συμβαίνει. Τις μισές ευθύνες ο Xavi, τις άλλες μισές ο ΔΓ. Στον Xavi "χρεώνω" το αγωνιστικό κομμάτι καθώς ακόμα κι έτσι θα μπορούσε να έχει 1-2 νίκες παραπάνω. Στον ΔΓ "χρεώνω" τις υπερβολικές απαιτήσεις και το γενικότερο hype για ένα roster που εκτός του Καλάθη δεν υπάρχει ούτε ένας παίκτης που να πεις πως θα μπορούσε να σταθεί βασικός σε ομάδα 8ας. Και δεν μιλάμε για τίποτα άπειρους, στοιχήματα κλπ, γνωρίζαμε από το καλοκαίρι τι ακριβώς μπορεί να δώσει ο καθένας. Το επίπεδο είναι ξεκάθαρο πως έπεσε και μάλιστα πολύ, και δεν μπορεί να έχει μονάχα ένας όλη την ευθύνη.


Κι όμως υπάρχει κόσμος που νομίζει ότι παράλογο είναι να μην βγαίνει να δίνει φάτσα φόρα όλα τα νούμερα στον κάθε έναν που τα ζητάει.

Λες και οφείλει ένας επιχειρηματίας να λέει στον απλό κόσμο ή υπάλληλο (τόσο βγάζω ,εκεί σκοπεύω να επενδύσω) και σας να μην έφτανε αυτό θα πρέπει να μας ρωτήσει αν συμφωνούμε κι όλας.
Στο Γήπεδο πάει όποιος θέλει, δεν είναι επενδυτής ένας που πήρε διαρκείας (που δεν τον ανάγκασε κανένας να το κάνεις, μόνος του πήγε!) το μόνο ''κακό της υπόθεσης'' ήταν οι κάποιες φαντεζί δηλώσεις που αρχικά έγιναν για να προσελκύσουν κόσμο. Ένα άτομο όμως που ξέρει μπάσκετ , γνωρίζει ότι δεν θα πάει να δει την Νέα Ρεάλ που χτίζεται αλλά έναν παναθηναϊκό με πολλά ''αλλά και Αν ''

Ευθύνες προφανώς και στους δύο, με τέτοια γερουσία δεν γίνεται να ζητάς μεγάλες νίκες... οι παίκτες ακόμα και στο 110% είναι λίγοι (ορισμένοι όχι όλοι) ... για εμένα το μεγάλο λάθος είναι ότι πληρώνονται με βάση το όνομα που έχουν φτιάξει και την όποια αγάπη του κόσμου και όχι με καθαρά αγωνιστικά κριτήρια.

Γιατί δλδ ο Γκιστ έπρεπε να ανανέωση με 900χιλ; Επειδή τον ξέρει ο κόσμος ε, και! τον νέο Γκιστ δεν θα τον μάθαινε ; ( πόσους και πόσους Σέντερ έχει αλλάξει ο Ολυμπιακός όλα αυτά τα χρόνια για να μην πληρώνει υπεραξίες ) εμείς θέλουμε να γεράσουμε μαζί με τον Λάσμε και τον Γκιστ ( τους έχουμε παντρευτεί και δεν το ξέρουμε; )

Προφανώς και δεν λέω να τους σουτάρεις όλους με το καλημέρα μετά από 2 χρόνια , αλλά γιατί όταν μιλάμε εδώ μέσα και λένε μερικοί ήρθε η ανανέωση του παίκτη που έπαιρνε 400χιλ ε τώρα να μην τους δώσει κάτι παραπάνω! ... γιατί παιχταρά μου να του δώσεις κάτι παραπάνω ;
Δλδ μια μέρα εγώ να πάω στην δουλειά και να πω δεν θέλω Χ λεφτά θέλω Ψ λεφτά γιατί με ξέρει ο κόσμος; ( την ίδια ώρα που η δουλειά μου είναι ίδια και μπορεί να είμαι και λιγότερο αποδοτικός )..... Δεν νομίζω! Τότε γιατί πρέπει να κάνεις αύξηση σε Γκιστ , Λέκα ,Ιαν , Παππά κτλ κτλ

Όποιος συνηθίζει κάπου αργά η γρήγορα θα κάνει κοιλιά , οπότε ή τους κρατάς με τα ίδια ή ψάχνεις τον νέο Λέκα νέο Λάσμε νέο Ιαν κτλ. Εφόσον κανένας από αυτούς δεν είναι αναντικατάστατος!

Αυτή είναι για εμένα η ουσία , όταν δεν μπορείς και περιορίζεσαι θα βάλεις και κάποια όρια : όχι έλα εδώ Παππά πόσο θες πάρ'τα. Έλα εδώ Νικ επειδή λένε ότι αξίζεις τόσο πάρε τόσο και πες ναι να τελειώνουμε για να ξεκινήσουμε σχεδιασμό και μετά να έχεις ψίχουλα για βασικό Σέντερ και Βασικό 4άρι.


pan24
QUOTE (Thodoros @ Dec 23 2018, 11:46 ) *
Κι όμως υπάρχει κόσμος που νομίζει ότι παράλογο είναι να μην βγαίνει να δίνει φάτσα φόρα όλα τα νούμερα στον κάθε έναν που τα ζητάει.

Παντως στο nba δημοσιευονται επισημα τα νουμερα των συμβολαιων με ακριβεια δεκαδικου οπως και ολοι οι οροι(πχ τι ειδους μπονους υπαρχουν)
Η διαφανεια δεν ειναι κακη

Παραλογο δεν ειναι γιατι σχεδον κανενας δεν το κανει στην Ευρωπη απλα η διαφανεια δεν αφηνει την πωληση παπατζας

Γιατι πχ κραζουμε τον Λεκα επειδη παιρνει 500 χιλιαδες αλλα αν μαθαιναμε οτι ο Λεκα παιρνει 300-350(οπως εχουν πει καποιοι δημοσιογραφοι) ξαφνικα δεν ειναι τοσο κακος για τα λεφτα του
stefkorner
QUOTE (pan24 @ Dec 23 2018, 18:58 ) *
Παντως στο nba δημοσιευονται επισημα τα νουμερα των συμβολαιων με ακριβεια δεκαδικου οπως και ολοι οι οροι(πχ τι ειδους μπονους υπαρχουν)
Η διαφανεια δεν ειναι κακη



ε δεν μας αρκει που ανεπισημα ,αλλα με ακριβεια δεκαδικου ,μας πληροφορον τοσο καιρο οι ανθρωποι του προεδρου για το που κυμανθηκε φετος το αρχικο μπατζετ ; :

«δεν επεσε ουτε ευρω»
Thodoros
QUOTE (pan24 @ Dec 23 2018, 11:58 ) *
Παντως στο nba δημοσιευονται επισημα τα νουμερα των συμβολαιων με ακριβεια δεκαδικου οπως και ολοι οι οροι(πχ τι ειδους μπονους υπαρχουν)
Η διαφανεια δεν ειναι κακη

Παραλογο δεν ειναι γιατι σχεδον κανενας δεν το κανει στην Ευρωπη απλα η διαφανεια δεν αφηνει την πωληση παπατζας

Γιατι πχ κραζουμε τον Λεκα επειδη παιρνει 500 χιλιαδες αλλα αν μαθαιναμε οτι ο Λεκα παιρνει 300-350(οπως εχουν πει καποιοι δημοσιογραφοι) ξαφνικα δεν ειναι τοσο κακος για τα λεφτα του


Αφού το απαντάς και μόνος σου, άλλο τι γίνεται στο nba και άλλο εδώ στην Ευρώπη! και ακόμα χειρότερα σε άλλες χώρες εκτός ευρώπης.

Εδώ ''μόνο '' ξεκινάνε τέτοιες κουβέντες του στιλ κοίτα τι παλτό έφερε ο Πρόεδρας και μας δουλεύει ... λες και ο άλλος έχει μετοχές στον Σύλλογο και θα έπρεπε να τον ρωτήσει ποιος θα φέρει ή όχι.

Αν με ρωτάς την γνώμη μου για τον Λέκα το ίδιο μου είναι , να του δίνουν 350 ή 500 και στις δύο περιπτώσεις απλά ο παίκτης δεν κάνει για τον Παναθηναικό (για αυτό που χρειάζεται πίσω ο Νικ ) ...δλδ αν πήγαινα εγώ με 50χιλ θα ήταν οκ; (δεν νομίζω) ...αυτό που λένε οι δημοσιογράφοι δεν έχει κάποια βάση γιατί τα συμβόλαια και η αξία τους από μόνη τους δεν λέει τίποτα απολύτως.

Θες Παράδειγμα να σου πω , ο ΘΑντε μια χαρά είναι για ρολίστα και όχι βασικός! εσύ είπες χαρακτηριστικά και το θυμάμαι να του δώσει κάτι παραπάνω ... γιατί ; για να μην έχεις λεφτά να φέρεις βασικό 3άρι να σου κάνει αυτά που πρέπει ...τον εκτιμώ τον Θανάση και θεωρώ ότι προσπαθεί αλλά όπως και να το κάνουμε δεν θα είναι ο παίκτης που θα σου πάρει το ματς , στην καλύτερη θα σου παίξει άμυνα και θα σου δώσει ενέργεια χωρίς όμως σουτ ( αυτό το κάνουν και άλλοι ) οπότε δεν βλέπω κανέναν λόγο να πάει από τα 350 ας πούμε στα 450 !

Αυτά πλήρωσε και ο Πασκουάλ και για αυτό η ομάδα δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι ( τα 900χιλ του Γκιστ είναι εξαιρετικό αν ισχύει το νούμερο για να φέρεις έναν κανονικό Σέντερ με ικανότητες και όχι έναν πρώην σέντερ της καρδιάς μας ) δεν πρέπει να πληρώνεται με βάση την εικόνα που είχε πριν 3-4 χρόνια αλλά με βάση την εικόνα που είχε πέρσι .
Με Βάση αυτήν την εικόνα ( Λέκα - Ιαν - Γκιστ θα έπρεπε να σκεφτούν πριν ανανεώσουν ) όπως και ο Ματ που είναι εντελώς φυσιολογικό να μην χτυπάει τρελά λεφτά .... κανένας δεν φτιάχνει ομάδα με παίκτες που ξέρεις ότι θα σου βγάλουν πρόβλημα.

Τόσοι αγορά υπάρχει και εμείς θέλαμε Λάσμε - Κιθ και Ματ . 3 παίκτες που ο καθένας θα μπορούσε να έβγαζε σοβαρό τραυματισμό.

QUOTE (stefkorner @ Dec 23 2018, 12:02 ) *
ε δεν μας αρκει που ανεπισημα ,αλλα με ακριβεια δεκαδικου ,μας πληροφορον τοσο καιρο οι ανθρωποι του προεδρου για το που κυμανθηκε φετος το αρχικο μπατζετ ; :

«δεν επεσε ουτε ευρω»


Αυτά είναι αστεία αγαπητέ .... μάτια έχεις και βλέπεις αν έπεσε ή όχι χρήμα... εδώ μέσα ξέρουμε σχεδόν όλους τους παίκτες του nbdl πως γίνεται να μην έχουμε εικόνα πόσο αξίζει ένας Lasme στα 37;
G-arenas
ειτε το αρθρο που βγηκε ειναι αληθινο ή οχι, οπως και να εγιναν τα πραματα, ο τσαβι εφταιγε. δεν ηταν εικονα ομαδας αυτο το πραμα. μιλαμε διαλυση σε ολα τα επιπεδα. και αν του φορτωσε το ροστερ ο ΔΓ ακομα χειροτερα. συμβιβαστηκε με ενα ροστερ γερουσια λες και ειναι κανας κοουτς απο α2 εθνικη. ε οχι.

παντως εμενα δεν μου φαινεται και φτιαχτο, αληθινα γεγονοτα μου φαινεται να ειναι. απλα λογικα πραγματα που λεμε εδω εμεις με επιχειρηματα αλλα εσεις για να μη θιξουμε τσαβι λετε οτι να ναι.

λες και ενας προπονητης με τετοιο ονομα και τοσα λεφτα, εχει αναγκη να κατσει να του φορτωσει ενα αχρηστο ροστερ ο ΔΓ και να αμαυρωσει το βιογραφικο του.
Ginobili
https://sportsroom.gr/2018/12/22/mpampa-gia...teUe9WO3pkEi4is

απλά πράγματα...και θα συμφωνήσω σε όλα.
Και όντως ο Πασκουάλ έπρεπε να είχε φύγει νωρίτερα,αλλά ήταν λάθος να φύγει παραμονή αγώνα.
G-arenas
QUOTE (Ginobili @ Dec 23 2018, 18:20 ) *
https://sportsroom.gr/2018/12/22/mpampa-gia...teUe9WO3pkEi4is

απλά πράγματα...και θα συμφωνήσω σε όλα.
Και όντως ο Πασκουάλ έπρεπε να είχε φύγει νωρίτερα,αλλά ήταν λάθος να φύγει παραμονή αγώνα.

και γω συμφωνω με αρθρο. πολλα τακτικα που ανεφερε μεσα τα εγραψα και γω στο τοπικ και με μεγαλυτερη λεπτομερια. ειδικα για την επιθεση και τον νικ και πως προσπαθησε ο βοβορας να ανοιξει το γηπεδο για τον νικ.
Ginobili
QUOTE(G-arenas @ Dec 23 2018, 17:49 ) *
και γω συμφωνω με αρθρο. πολλα τακτικα που ανεφερε μεσα τα εγραψα και γω στο τοπικ και με μεγαλυτερη λεπτομερια. ειδικα για την επιθεση και τον νικ και πως προσπαθησε ο βοβορας να ανοιξει το γηπεδο για τον νικ.

Ε,βέβαια ...Δεν είναι κανένας αμπάσκετος ο δημοσιογράφος...έχει φάει τα γήπεδα και τα παρκέ με το κουτάλι...
Ετοιμαζόμαστε να δούμε τι θα δουμε με ΑΕΚ...
G-arenas
QUOTE (Ginobili @ Dec 23 2018, 19:08 ) *
Ε,βέβαια ...Δεν είναι κανένας αμπάσκετος ο δημοσιογράφος...έχει φάει τα γήπεδα και τα παρκέ με το κουτάλι...
Ετοιμαζόμαστε να δούμε τι θα δουμε με ΑΕΚ...

ευκολα καταλαβαινεις απο τα λεγομενα ενος ανθρωπου αν ξερει μπασκετ ή οχι. δεν μπορω να κρινω απο ενα αρθρο αλλα φαινεται να ξερει.
mephisto22
Μπάσκετ μπορεί να ξέρει, να γράφει πάντως δεν ξέρει καθόλου, αν και δημοσιογράφος. Ημαρτον δηλαδή με τα εκατό υστερόγραφα σε κάθε άρθρο. Μάθετε ρε παιδιά να βάζετε τη σκέψη σας μια τάξη, δουλειά σας είναι στο κάτω κάτω. Με εξαίρεση έναν δύο δημοσιογράφους, όπως ο Σκουντης ας πούμε, η πλειοψηφία είναι απλά προχειρογραφοι.
G-arenas
QUOTE (mephisto22 @ Dec 23 2018, 19:19 ) *
Μπάσκετ μπορεί να ξέρει, να γράφει πάντως δεν ξέρει καθόλου, αν και δημοσιογράφος. Ημαρτον δηλαδή με τα εκατό υστερόγραφα σε κάθε άρθρο. Μάθετε ρε παιδιά να βάζετε τη σκέψη σας μια τάξη, δουλειά σας είναι στο κάτω κάτω. Με εξαίρεση έναν δύο δημοσιογράφους, όπως ο Σκουντης ας πούμε, η πλειοψηφία είναι απλά προχειρογραφοι.

συμφωνω με αυτο. αλλωστε αυτο σπουδασαν.

βεβαια εγω προτιμω αυτους που πραγματικα ξερουν αυτο για το οποιο γραφουν ή λενε, παρα απο αυτους που δεν ξερουν αλλα χρησιμοποιουν την γλωσσα 'σωστα'.
stefkorner
οπως λεει ο mephisto και εγω βλεπω εναν δημοσιογραφο που δεν ξερει ουτε δυο απλες σκεψεις να τακτοποιησει μεσα σε δυο αραδες,αλλα και το τι μπασκετ ξερει αρκει να το συμπερανεις απο την κριτικη στον Τζειμς με βαση την εμφανιση του σε αυτο το ματς (που παρεπιπτοντως μια χαρα δημιουργικη δουλεια εκανε και ταισε τους ψηλους που μας καναν την ζημια )
και φανταζομαι δεν εχει δει ολα τα προηγουμενα του ματς μεσα στην σεζον,μεχρι το προτελευταιο με Μπαγερν, που και ο ιδιος ο Τζειμς τα εβαλε με τον εαυτο του για την εμφανιση του !
και επειδη ειμαι απο αυτους που φυγαν οταν ο Τζειμς μας το μπουμπουνισε και το στειλε στους 8 ,οταν γινω μπαμπας θυμιστε μου να σας πω ,τι θα εχω απαντησει στο παιδι μου ,αν θα μου πει καποια στιγμη <μπαμπα γιατι φευγουμε >μετα απο λιγα χρονια ,με τον Παναθηναικο να εχει ακομα τον dpg στο τιμονι και ενδεχομενως να εχει μικρυνει ακομα περισσοτερο dry.gif
mephisto22
Κοίταξε, όταν γνωρίζεις καλά το αντικείμενο σου, θα βρεις τον τρόπο να εκθέσεις τη γνώμη σου κάπως στρωτά και μια σχετική καλαισθησία (σαν δημοσιογράφοι που υποτίθεται ότι είναι). Το γεγονός ότι δεν το κάνουν, σημαίνει ότι απλά δεν προσπαθούν. Δεν είπαμε να γίνουν Ντοστογιέφσκι και Μπαλζάκ, αλλά να υπάρχει λίγη τάξη και οργάνωση ρε παιδιά στα κείμενα τους.

Και αυτό είναι κάτι που το παρατηρώ και στους πολιτικούς συντάκτες, που υποτίθεται ότι είναι και πιο σοβαροί ( λέμε τώρα).
Titus
QUOTE (Ginobili @ Dec 23 2018, 03:36 ) *
τραγικό το επίπεδο....


Δεν ξέρω σε ποιο επίπεδο αναφέρεσαι. Αν αναφέρεσαι σε μένα, σε ευχαριστώ θερμά για τη φιλοφρόνηση. Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι να υπάρχει η εντιμότητα να λέμε ονόματα σε αυτές τις περιπτώσεις. Για να ξέρουμε για ποιο επίπεδο μιλάμε και να το συγκρίνουμε με άλλα 'επίπεδα'.

Αλλά επειδή εγώ το έχω ρίξει στην πλάκα (και ίσως να ρίχνω και το επίπεδο στα μάτια του φίλου μου του Τζινόμπιλι), ας μιλήσουμε και λίγο σοβαρά. Πρώτον, οι σοβαροί άνθρωποι παίρνουν στα σοβαρά τα σοβαρά πράγματα και στα αστεία τα αστεία. Όποιος κάνει το αντίστροφο πρέπει να αρχίσει να ανησυχεί. Και στον μπασκετικό ΠΑΟ έχουμε μία ατελείωτη φαρσοκωμωδία. Τι να πρωτοθυμηθώ; Έξοδο από την ΕΛ που έγινε δημοψήφισμα που με την σειρά του έγινε γαργάρα; Καφριλίκια με τους οπαδούς αντιπάλων ομάδων στο ινστα και στην συνέχεια δικαιολογίες μικρού παιδιού υπό τον τίτλο 'αυτοί αρχίσανε πρώτοι'; Ιστορίες για ντου σε διαιτητές; Ο Θανάσης να τα χώνει στον πάγκο ενώ το παιχνίδι παίζεται; Συνεντεύξεις γεμάτες αντιφάσεις; Αλ Πατσίνο στα ΜΚΔ; Ομαδική παράκρουση περί ομαδάρας που θα πάει final four με αποτέλεσμα 10.000 διαρκείας λες και θα μπουν στο παρκέ ο ΔΔ, ο Σάρας, ο Πέκοβιτς και ο Σπανούλης; Παίκτες της ομάδας να απαντούν στην εξέδρα; Ούτε ο πιο σουρεάλ σεναριογράφος δεν τα έχει σκεφτεί αυτά. Μέχρι και η ιστορία με τον Πιτίνο έχει ουκ ολίγα κωμικά στοιχεία.

Δεύτερον, το επιχείρημα είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο. Συγγνώμη προκαταβολικά για το εκ πρώτης όψεως off topic αλλά θεωρώ ότι είμαι εντός θέματος διότι αυτή ακριβώς είναι η συζήτηση που προέχει στον μπασκετικό ΠΑΟ: καφενειακή κουβέντα και προπαγάνδα εναντίον ψυχραιμίας και λογικής. Δεν μου αρέσει να κάνω μάθημα στους συμφορουμίτες μου αλλά το έχουμε αρχίσει ήδη το μάθημα, οπότε ας βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου. Λοιπόν, το επιχείρημα έχει την μορφή προκείμενη - συμπέρασμα. Η προκείμενη μπορεί να είναι αληθής ή ψευδής. Από ψευδή προκείμενη δεν προκύπτει απολύτως τίποτα. Πχ, το επιχείρημα 'όλοι οι εργένηδες είναι δυστυχείς, ο Τίτος είναι εργένης, άρα ο Τίτος είναι δυστυχής' δεν στέκει διότι δεν είναι αληθές ότι όλοι οι εργένηδες είναι δυστυχείς. Επίσης, το επιχείρημα μπορεί να είναι εσφαλμένο επειδή από την προκείμενη δεν προκύπτει το συμπέρασμα. Πχ 'ο Τίτος είναι πάνω από 1,90 άρα είναι επαγγελματίας μπασκετμπολίστας'. Πολλοί επαγγελματίες μπασκετμπολίστες είναι πάνω από 1,90 αλλά από αυτό δεν προκύπτει η παραπάνω δήλωση.

Πάμε στην κουβέντα περί Τσάβι, ΔΠΓ, ρόστερ, μπάτζετ κλπ. Πόσα είναι τα επιχείρηματα που ξεκινούν από ψευδή προκείμενη; Όχι μόνο από καταφανώς ανύπαρκτα δεδομένα αλλά και από πράγματα τα οποία δεν μπορούμε να γνωρίζουμε. Για παράδειγμα, η περίφημη κουβέντα για το ποιος διάλεξε τους παίκτες ξεκινά πάντα είτε από εικασίες είτε από απόψεις που βαφτίζονται δεδομένα επειδή μας βολεύουν ή τα λέει ο τάδε που είναι 'δικός μας άνθρωπος'. Πόσα επιχειρήματα ξεκινούν από δίκες προθέσεων; Ο τάδε είναι υπέρ του Χ ή του Ψ και συνεπώς πιστεύει τούτο ή κείνο επειδή είναι υπέρ του Χ ή του Ψ. Πόσες εσφαλμένες επαγωγές συναντάμε; Ο τάδε παίκτης παίζει με αυτόν τον τρόπο στη δείνα ομάδα, άρα τα ίδια θα προσέφερε και στον ΠΑΟ. Λες και το πώς παίζει κάποιος δεν εξαρτάται από 1002 πράγματα - όπου κι αν τον βάλεις το ίδιο παίζει.

Φυσικά, έχουμε και τα επιχειρήματα που συνδυάζουν διαφόρων ειδών σφάλματα. Μας λέει, για παράδειγμα, ο φίλος Θόδωρος (με επιτακτικό, αν όχι απαξιωτικό ύφος) ότι ο πρόεδρος δεν έχει υποχρέωση να μας λέει πόσα βγάζει και πόσα ξοδεύει και, τέλος πάντων, εδώ είναι Ευρώπη και όχι ΝΒΑ. Λάθος όσον αφορά τα πραγματικά περιστατικά: οι ΚΑΕ είναι ΑΕ (προφανώς) και έχουν υποχρέωση δημοσίευσης ισολογισμού. Κάποτε, λοιπόν, μαθαίναμε τα έσοδα και τα έξοδα: https://www.sport24.gr/Basket/OmadesBasket/...os.2083328.html . Τώρα τελευταία κάπου εξαφανίστηκαν: http://bankingnews.gr/index.php?id=389533 . Σε κάθε περίπτωση, τι κάνει αυτός που μιλάει για το μπάτζετ (έπεσε, ανέβηκε, έμεινε το ίδιο); Είτε εικάζει, είτε λέει ψέμματα, είτε προπαγανδίζει. Αυτοί οι περίφημοι δημοσιογράφοι (εμείς έχουμε και κανονικές δουλειές) ας ξεθάψουν τα συμβόλαια των παικτών και τα έσοδα της ΚΑΕ για να συζητήσουμε σοβαρά. Άλλο λάθος περί τα πραγματικά περιστατικά: υπάρχουν ομάδες της ΕΛ που δημοσιεύουν λεπτομερώς τα οικονομικά τους (κάποιος ανέφερε την Αρμάνι). Αλλά εσφαλμένη είναι και η επαγωγή: τι πάει να πει 'ετσι κάνουν και οι άλλοι'; Ας πούμε ότι όλοι κάνουν το λάθος. Πρέπει να το κάνουμε κι εμείς; Δεν θα πρέπει να ζητούμε διαφάνεια επειδή δεν τη ζητούν άλλοι;

Όχι να μη ζητούμε επειδή είμαστε πελάτες, διαβάζω. Είμαστε; Εμένα ο ΔΠΓ δεν μου φέρεται όπως φερόμαστε στους πελάτες. Όταν αγοράζω ένα εισιτήριο για να πάω στην όπερα δεν μου γράφει στο ινστα ο διευθυντής του Κόβεντ Γκάρντεν να πάω να στηρίξω τους τραγουδιστές. Αν κάποιος άλλος κάθεται στη θέση μου, τον σηκώνουν αμέσως οι υπεύθυνοι. Αν αναβληθούν οι παραστάσεις με υπαιτιότητα της επιχείρησης (επειδή πχ ένας βλάκας μπήκε μέσα με όπλο και εκκενώθηκε το θέατρο), μου δίνουν τα λεφτά μου πίσω. Υπεράριθμοι δεν κάθονται ποτέ στα σκαλιά και δεν κινδυνεύω να καώ σαν το ποντίκι ή να ποδοπατηθώ αν κάτι στραβώσει. Αν αρχίσουν οι πρόεδροι των ομάδων να συμπεριφέρονται ως επιχειρηματίες που πωλούν ένα προϊόν (μακάρι!) και όχι ως φύλαρχοι τύπου Σάκα Ζουλου (τον αδικώ το λεβέντη τον Σάκα εδώ που τα λέμε), θα έχουν κάθε (ηθικό) δικαίωμα να λένε στο πόπολο να το βουλώσει και να πάρει ή να μην πάρει το εισιτήριό του. Τώρα που το ξανασκέφτομαι ανακαλώ: ο Σάκα πολέμησε για το πόπολο και δεν το χρησιμοποίησε για να κάνει πολιτική, συμπολίτευση, αντιπολίτευση κοκ. Επιπροσθέτως, δε θυμάμαι καμμία επιχείρηση θεάματος να σου λέει πχ 'πάρτε εισιτήριο για την ταινία γιατί φέτος θα πάρουμε 3 Όσκαρ'. Θα πει κανείς 'ας μην ήσουν χαζός να πιστέψεις ότι θα πάει αυτό το ρόστερ final four'. Την απάντηση θα σας τη δώσει ένα πρωινό στα ποινικά ακροατήρια: γεμάτα είναι από 'χαζούς' που πίστεψαν προφανή ψέμματα (μην με κατηγορήσει κανείς ότι εξισώνω τις μεγαλοστομίες του κάθε πρόεδρα με την κοινή απάτη - περί 'χαζών' ο λόγος). Οι άνθρωποι είναι υπεραισιόδοξοι, παρασύρονται από τους άλλους, θέλουν να 'ανήκουν' κάπου κοκ. Γνωστά πράγματα και να είστε σίγουροι ότι τα εκμεταλλεύονται καθημερινά πολλές εταιρείες για να μας οδηγήσουν σε αποφάσεις που τις συμφέρουν. Δε χρειάζεται να είσαι χαζός για να την πατήσεις.

Το διαδίκτυο αυτό είναι: άλλος παριστάνει τον προπονητή, άλλος τον οικονομολόγο, άλλος το διανοούμενο. Αυτή είναι και η πλάκα. Αλλά όταν κουνάμε το δάχτυλο, τουλάχιστον να είμαστε σίγουροι ότι ξέρουμε τι λέμε. Γιατί έχουν και οι άλλοι δάχτυλα.

ΥΓ: Και κάτι ενδιαφέρον, αν θέλετε να έχετε τουλάχιστον μία βάση υπολογισμού εσόδων-εξόδων: https://www.sdna.gr/mpasket/basket-league/a...e-panathinaikos
Όπως λένε οι corporate lawyers, αν θέλεις να βρεις την αλήθεια για την κατάσταση μιας ΑΕ, ψάξε την τελευταία μεταβίβαση.
kevinG
Εγώ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις ευθύνες που αποδίδονται σε προπονητή και πρόεδρο, και Πασκουάλ και Δ.Γ. στην προκειμένη.

Έχουν ακουστεί τα επιχειρήματα ότι ο Πασκουάλ ευθύνεται για την στελέχωση του ρόστερ (και κατά προέκταση για την αγωνιστική εικόνα της ομάδας) είτε έχει επιλέξει τους παίκτες οι οποίοι προφανώς έχουν χαμηλό ταβάνι (εαν ο στόχος είναι το Φ4) είτε δεν τους έχει επιλέξει γιατί δεν παραιτήθηκε και άφησε κάποιον (τον πρόεδρο) να επέμβει στη δουλειά του. Τα ίδια άτομα αν δεν κάνω λάθος λένε ότι ο πρόεδρος πρέπει ή δεν είναι παράλογο ή δεν είναι μεμτό να έχει λόγο στη στελέχωση του ρόστερ. Στην τελικά τα λεφτά του βάζει, είναι το μεγαλύτερο επιχείρημα.

Προσωπικά δεν έχω κάτι εναντίον κάποιας από τις δύο πολιτικές γιατί και οι δύο μπορούν να δουλέψουν ως κάποιο βαθμό αλλά ΚΑΙ ΟΙ 2 ΜΑΖΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Και αυτό γιατί εάν λέμε ότι ο πρόεδρος μπορεί να παρεμβαίνει στο ρόστερ τότε δεν μπορούμε να λέμε ότι ο Πασκουάλ έπρεπε να είχε παραιτηθεί, εφόσον είναι δικαίωμά του. Το θεωρώ απλή λογική η οποία τη δεδομένη στιγμή μοιάζει ξεχασμένη.

Και για να κλείσω, θεωρώ ότι εάν θέλουμε να έχουμε μέλλον πρέπει οποιαδήποτε παρέμβαση στο έργο οποιουδήποτε προπονητή (εάν αυτό θα συνεχίσει να γίνεται) να γίνεται από ανθρώπους που καταλαβαίνουν το άθλημα και είναι στα κατάλληλα πόστα και όχι από τον πρόεδρο που μπορεί να μπαίνει καλάθι και να φωνάζει οφσάιντ rolleyes.gif . Από την άλλη, ακόμη και τέτοιοι άνθρωποι να υπήρχαν πολύ φοβάμαι ότι ο ίδιος ο πρόεδρος θα τους έβαζε χέρι και θα τους παρέκαμπτε, οπότε οδηγούμαστε σε ένα φαύλο κύκλο. sad.gif
john wick
Δεν αφηνουμε τον Βοβορα στον παγκο μεχρι τελος της σεζον;; cool.gif


57 ποντους στο ημιχρονο ,ο Καλαθης μοιραζει τα αλει ουπ σαν στραγαλια ,πολυ ομορφο μπασκετ...
manos_89
Επιτέλους λίγο μπάσκετ!
john wick
QUOTE (manos_89 @ Dec 23 2018, 19:11 ) *
Επιτέλους λίγο μπάσκετ!




Τι να πεις πραγματικα...
Ειναι τοσο χαλια η Αεκ;
Ειναι τοσο απεκευθερωμενοι οι δικοι μας;
Ειχα πολυ καιρο να δω τοσο ομορφο μπασκετ ,μπραβο τους...
nvip13
111 ποντους;! icon_drunk.gif

Τι έγινε σημερα;
jazz thrilos
Μόνο εγώ εχω την αίσθηση οτι το πολύ καλο μπάσκετ που έπαιξε ο Παο σήμερα είναι ατυχία και δεν βοηθά την δεδομένη στιγμή;;

Το λεω γιατι αν βγουν παγανιά οι δημοσιογραφοι και ο ΔΓ στα κοινωνικα ιντερνετολημέρια και αρχίσουν τα "να ποιος ειναι ο πραγματικός Παναθηναικος" ή οτι " εφυγε η πηγή του κακού και όλα θα πανε καλύτερα με τους ίδιους παίχτες", τότε δεν βλέπω να πηγαινουν καλα τα πράγματα μακροπρόθεσμα.

Κατα τα άλλα, οντως πολυ καλος ο Παο με μια Αεκ όμως για τα θηρία. Μου έκανε πολυ καλή εντύπωση ο Καλαιντζάκης. Καλός χειρισμός μπάλας, καλο μηχανισμό στο σουτ, ωραία κοψιά σωματική θυμίζει γιουγκοσλάβικη σωματοδομή. Μακαρι να βγει.
Ginobili
QUOTE(jazz thrilos @ Dec 23 2018, 22:04 ) *
Μόνο εγώ εχω την αίσθηση οτι το πολύ καλο μπάσκετ που έπαιξε ο Παο σήμερα είναι ατυχία και δεν βοηθά την δεδομένη στιγμή;;

Το λεω γιατι αν βγουν παγανιά οι δημοσιογραφοι και ο ΔΓ στα κοινωνικα ιντερνετολημέρια και αρχίσουν τα "να ποιος ειναι ο πραγματικός Παναθηναικος" ή οτι " εφυγε η πηγή του κακού και όλα θα πανε καλύτερα με τους ίδιους παίχτες", τότε δεν βλέπω να πηγαινουν καλα τα πράγματα μακροπρόθεσμα.

Κατα τα άλλα, οντως πολυ καλος ο Παο με μια Αεκ όμως για τα θηρία. Μου έκανε πολυ καλή εντύπωση ο Καλαιντζάκης. Καλός χειρισμός μπάλας, καλο μηχανισμό στο σουτ, ωραία κοψιά σωματική θυμίζει γιουγκοσλάβικη σωματοδομή. Μακαρι να βγει.

Και μετά αν φάμε 15 πόντους από ΤΣΣΚΑ την Παρασκευή... πάλι θα λέμε χρειάζονται αλλαγές;; Αυτή η δουλειά θα γίνεται;
Αν πράξουμε έτσι... άξιοι της μοίρας μας.
Οκ...είπαμε πολλά προβλήματα ο Πασκουάλ... αλλά η πραγματικότητα ότι ο Παναθηναϊκός χρειάζεται ψηλό και άσσο..δεν αλλάζει.
Ο Γιαννακόπουλος καλά έκανε και έδιωξε Πασκουάλ, αλλά έχει κι αυτός ευθύνες,και οφείλει να ενισχύσει την ομάδα
stefkorner
υπεροχα παιξαμε !καταγαιστικοι ημασταν!δεν μπορεσε να αντιδρασει σε κανενα σημειο η Αεκ ,αλλα μην αρχισουμε τωρα για μαγιες Βοβορα ,τους Bad Boys που ξαναγιναν Bad , τον Λεκα που μαγευε,τον Παπαγιαννη που κυριαρχουσε ,τον Ιαν που εκρυβε την μπαλα κτλ κτλ
γιατι μετα την εκρηκτικη αρχη και το ματς που καθαρισε νωρις παιζαν με ψυχολογια που θα βγαιναν ολα !
και μην ξεχνατε οτι και επι Πασκουαλ καναμε και τις 2 χρονιες απο μια πολυ μεγαλη σε εκταση νικη επι της Αεκ ! η μια ηταν και με μεγαλυτερη διαφορα απ τν σημερινη (67-105 με γηπεδουχο Αεκ )ενω μας ειχαν δυσκολεψει πολυ πριν στην σειρα
ενω περσι τους ριξαμε παλι 30ρα , ενω προερχονταν απο την κατακτηση του cl και πιο πριν στην χρονια μας ειχαν αφησει εκτος Κυπελλου !
νταξει τελεια δουλεψαν ολα και ο Βοβορας εκανε πολυ ομορφο ροτεισον σημερα ,αλλα κανονιστε που το πατε γιατι οι επομενες σφαλιαρες στην ομαδα που πεταγε σημερα θα ειναι κοντα παλι ,αν δεν γινουν οι απαραιτητες αλλαγες ..

stefkorner
Βόβορας: «Περιμένουμε το νέο προπονητή και τις κατάλληλες κινήσεις»

εχω αρχισει να τον συμπαθω πολυ rolleyes.gif ενω θα μπορουσε να μην αναφερθει καθολου ,υπολογιζοντας σε ακυρωση των οποιων σκεψεων μετα την σημερινη εμφανιση ,που θα τον κρατουσαν και πρωτο προπονητη μεχρι τελος της σεζον !!
μπραβο του !οπως μπραβο του και για οσα δηλωσε στον ote tv αναφορικα με Πασκουαλ ..
jonaldidhs
QUOTE (stefkorner @ Dec 24 2018, 00:14 ) *
Βόβορας: «Περιμένουμε το νέο προπονητή και τις κατάλληλες κινήσεις»

εχω αρχισει να τον συμπαθω πολυ rolleyes.gif ενω θα μπορουσε να μην αναφερθει καθολου ,υπολογιζοντας σε ακυρωση των οποιων σκεψεων μετα την σημερινη εμφανιση ,που θα τον κρατουσαν και πρωτο προπονητη μεχρι τελος της σεζον !!
μπραβο του !οπως μπραβο του και για οσα δηλωσε στον ote tv αναφορικα με Πασκουαλ ..

Βλέπω μαθαίνεις..με ασσο και ψηλό μέχρι το τέλος της σαιζόν θα τον ήθελα να δω τι ψάρια πιάνει
nikolas_asteri
QUOTE (Titus @ Dec 23 2018, 21:41 ) *
Δεν ξέρω σε ποιο επίπεδο αναφέρεσαι. Αν αναφέρεσαι σε μένα, σε ευχαριστώ θερμά για τη φιλοφρόνηση. Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι να υπάρχει η εντιμότητα να λέμε ονόματα σε αυτές τις περιπτώσεις. Για να ξέρουμε για ποιο επίπεδο μιλάμε και να το συγκρίνουμε με άλλα 'επίπεδα'.

Αλλά επειδή εγώ το έχω ρίξει στην πλάκα (και ίσως να ρίχνω και το επίπεδο στα μάτια του φίλου μου του Τζινόμπιλι), ας μιλήσουμε και λίγο σοβαρά. Πρώτον, οι σοβαροί άνθρωποι παίρνουν στα σοβαρά τα σοβαρά πράγματα και στα αστεία τα αστεία. Όποιος κάνει το αντίστροφο πρέπει να αρχίσει να ανησυχεί. Και στον μπασκετικό ΠΑΟ έχουμε μία ατελείωτη φαρσοκωμωδία. Τι να πρωτοθυμηθώ; Έξοδο από την ΕΛ που έγινε δημοψήφισμα που με την σειρά του έγινε γαργάρα; Καφριλίκια με τους οπαδούς αντιπάλων ομάδων στο ινστα και στην συνέχεια δικαιολογίες μικρού παιδιού υπό τον τίτλο 'αυτοί αρχίσανε πρώτοι'; Ιστορίες για ντου σε διαιτητές; Ο Θανάσης να τα χώνει στον πάγκο ενώ το παιχνίδι παίζεται; Συνεντεύξεις γεμάτες αντιφάσεις; Αλ Πατσίνο στα ΜΚΔ; Ομαδική παράκρουση περί ομαδάρας που θα πάει final four με αποτέλεσμα 10.000 διαρκείας λες και θα μπουν στο παρκέ ο ΔΔ, ο Σάρας, ο Πέκοβιτς και ο Σπανούλης; Παίκτες της ομάδας να απαντούν στην εξέδρα; Ούτε ο πιο σουρεάλ σεναριογράφος δεν τα έχει σκεφτεί αυτά. Μέχρι και η ιστορία με τον Πιτίνο έχει ουκ ολίγα κωμικά στοιχεία.

Δεύτερον, το επιχείρημα είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο. Συγγνώμη προκαταβολικά για το εκ πρώτης όψεως off topic αλλά θεωρώ ότι είμαι εντός θέματος διότι αυτή ακριβώς είναι η συζήτηση που προέχει στον μπασκετικό ΠΑΟ: καφενειακή κουβέντα και προπαγάνδα εναντίον ψυχραιμίας και λογικής. Δεν μου αρέσει να κάνω μάθημα στους συμφορουμίτες μου αλλά το έχουμε αρχίσει ήδη το μάθημα, οπότε ας βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου. Λοιπόν, το επιχείρημα έχει την μορφή προκείμενη - συμπέρασμα. Η προκείμενη μπορεί να είναι αληθής ή ψευδής. Από ψευδή προκείμενη δεν προκύπτει απολύτως τίποτα. Πχ, το επιχείρημα 'όλοι οι εργένηδες είναι δυστυχείς, ο Τίτος είναι εργένης, άρα ο Τίτος είναι δυστυχής' δεν στέκει διότι δεν είναι αληθές ότι όλοι οι εργένηδες είναι δυστυχείς. Επίσης, το επιχείρημα μπορεί να είναι εσφαλμένο επειδή από την προκείμενη δεν προκύπτει το συμπέρασμα. Πχ 'ο Τίτος είναι πάνω από 1,90 άρα είναι επαγγελματίας μπασκετμπολίστας'. Πολλοί επαγγελματίες μπασκετμπολίστες είναι πάνω από 1,90 αλλά από αυτό δεν προκύπτει η παραπάνω δήλωση.

Πάμε στην κουβέντα περί Τσάβι, ΔΠΓ, ρόστερ, μπάτζετ κλπ. Πόσα είναι τα επιχείρηματα που ξεκινούν από ψευδή προκείμενη; Όχι μόνο από καταφανώς ανύπαρκτα δεδομένα αλλά και από πράγματα τα οποία δεν μπορούμε να γνωρίζουμε. Για παράδειγμα, η περίφημη κουβέντα για το ποιος διάλεξε τους παίκτες ξεκινά πάντα είτε από εικασίες είτε από απόψεις που βαφτίζονται δεδομένα επειδή μας βολεύουν ή τα λέει ο τάδε που είναι 'δικός μας άνθρωπος'. Πόσα επιχειρήματα ξεκινούν από δίκες προθέσεων; Ο τάδε είναι υπέρ του Χ ή του Ψ και συνεπώς πιστεύει τούτο ή κείνο επειδή είναι υπέρ του Χ ή του Ψ. Πόσες εσφαλμένες επαγωγές συναντάμε; Ο τάδε παίκτης παίζει με αυτόν τον τρόπο στη δείνα ομάδα, άρα τα ίδια θα προσέφερε και στον ΠΑΟ. Λες και το πώς παίζει κάποιος δεν εξαρτάται από 1002 πράγματα - όπου κι αν τον βάλεις το ίδιο παίζει.

Φυσικά, έχουμε και τα επιχειρήματα που συνδυάζουν διαφόρων ειδών σφάλματα. Μας λέει, για παράδειγμα, ο φίλος Θόδωρος (με επιτακτικό, αν όχι απαξιωτικό ύφος) ότι ο πρόεδρος δεν έχει υποχρέωση να μας λέει πόσα βγάζει και πόσα ξοδεύει και, τέλος πάντων, εδώ είναι Ευρώπη και όχι ΝΒΑ. Λάθος όσον αφορά τα πραγματικά περιστατικά: οι ΚΑΕ είναι ΑΕ (προφανώς) και έχουν υποχρέωση δημοσίευσης ισολογισμού. Κάποτε, λοιπόν, μαθαίναμε τα έσοδα και τα έξοδα: https://www.sport24.gr/Basket/OmadesBasket/...os.2083328.html . Τώρα τελευταία κάπου εξαφανίστηκαν: http://bankingnews.gr/index.php?id=389533 . Σε κάθε περίπτωση, τι κάνει αυτός που μιλάει για το μπάτζετ (έπεσε, ανέβηκε, έμεινε το ίδιο); Είτε εικάζει, είτε λέει ψέμματα, είτε προπαγανδίζει. Αυτοί οι περίφημοι δημοσιογράφοι (εμείς έχουμε και κανονικές δουλειές) ας ξεθάψουν τα συμβόλαια των παικτών και τα έσοδα της ΚΑΕ για να συζητήσουμε σοβαρά. Άλλο λάθος περί τα πραγματικά περιστατικά: υπάρχουν ομάδες της ΕΛ που δημοσιεύουν λεπτομερώς τα οικονομικά τους (κάποιος ανέφερε την Αρμάνι). Αλλά εσφαλμένη είναι και η επαγωγή: τι πάει να πει 'ετσι κάνουν και οι άλλοι'; Ας πούμε ότι όλοι κάνουν το λάθος. Πρέπει να το κάνουμε κι εμείς; Δεν θα πρέπει να ζητούμε διαφάνεια επειδή δεν τη ζητούν άλλοι;

Όχι να μη ζητούμε επειδή είμαστε πελάτες, διαβάζω. Είμαστε; Εμένα ο ΔΠΓ δεν μου φέρεται όπως φερόμαστε στους πελάτες. Όταν αγοράζω ένα εισιτήριο για να πάω στην όπερα δεν μου γράφει στο ινστα ο διευθυντής του Κόβεντ Γκάρντεν να πάω να στηρίξω τους τραγουδιστές. Αν κάποιος άλλος κάθεται στη θέση μου, τον σηκώνουν αμέσως οι υπεύθυνοι. Αν αναβληθούν οι παραστάσεις με υπαιτιότητα της επιχείρησης (επειδή πχ ένας βλάκας μπήκε μέσα με όπλο και εκκενώθηκε το θέατρο), μου δίνουν τα λεφτά μου πίσω. Υπεράριθμοι δεν κάθονται ποτέ στα σκαλιά και δεν κινδυνεύω να καώ σαν το ποντίκι ή να ποδοπατηθώ αν κάτι στραβώσει. Αν αρχίσουν οι πρόεδροι των ομάδων να συμπεριφέρονται ως επιχειρηματίες που πωλούν ένα προϊόν (μακάρι!) και όχι ως φύλαρχοι τύπου Σάκα Ζουλου (τον αδικώ το λεβέντη τον Σάκα εδώ που τα λέμε), θα έχουν κάθε (ηθικό) δικαίωμα να λένε στο πόπολο να το βουλώσει και να πάρει ή να μην πάρει το εισιτήριό του. Τώρα που το ξανασκέφτομαι ανακαλώ: ο Σάκα πολέμησε για το πόπολο και δεν το χρησιμοποίησε για να κάνει πολιτική, συμπολίτευση, αντιπολίτευση κοκ. Επιπροσθέτως, δε θυμάμαι καμμία επιχείρηση θεάματος να σου λέει πχ 'πάρτε εισιτήριο για την ταινία γιατί φέτος θα πάρουμε 3 Όσκαρ'. Θα πει κανείς 'ας μην ήσουν χαζός να πιστέψεις ότι θα πάει αυτό το ρόστερ final four'. Την απάντηση θα σας τη δώσει ένα πρωινό στα ποινικά ακροατήρια: γεμάτα είναι από 'χαζούς' που πίστεψαν προφανή ψέμματα (μην με κατηγορήσει κανείς ότι εξισώνω τις μεγαλοστομίες του κάθε πρόεδρα με την κοινή απάτη - περί 'χαζών' ο λόγος). Οι άνθρωποι είναι υπεραισιόδοξοι, παρασύρονται από τους άλλους, θέλουν να 'ανήκουν' κάπου κοκ. Γνωστά πράγματα και να είστε σίγουροι ότι τα εκμεταλλεύονται καθημερινά πολλές εταιρείες για να μας οδηγήσουν σε αποφάσεις που τις συμφέρουν. Δε χρειάζεται να είσαι χαζός για να την πατήσεις.

Το διαδίκτυο αυτό είναι: άλλος παριστάνει τον προπονητή, άλλος τον οικονομολόγο, άλλος το διανοούμενο. Αυτή είναι και η πλάκα. Αλλά όταν κουνάμε το δάχτυλο, τουλάχιστον να είμαστε σίγουροι ότι ξέρουμε τι λέμε. Γιατί έχουν και οι άλλοι δάχτυλα.

ΥΓ: Και κάτι ενδιαφέρον, αν θέλετε να έχετε τουλάχιστον μία βάση υπολογισμού εσόδων-εξόδων: https://www.sdna.gr/mpasket/basket-league/a...e-panathinaikos
Όπως λένε οι corporate lawyers, αν θέλεις να βρεις την αλήθεια για την κατάσταση μιας ΑΕ, ψάξε την τελευταία μεταβίβαση.


Υποτιμημένο post.
*slow clap*

Πρόσθεση: Στη λογική όταν το premise είναι ψευδές τότε ό,τι ακολουθεί είναι αλήθεια.
villiskabas
Μπορει καποιος που εχει και προπονητικες γνωσεις να μας πει τι αλλαξε ο Βοβορας σε αμυνα και σε επιθεση αν αλλαξε κατι σε σχεση με Πασκουαλ ωστε να μιλησουμε και λιγο πιο εξειδικευμενα?
john wick
Προπονητής δεν ειμαι αλλά χτες η ομαδα έπαιξε πιο ελεύθερα...τους έβλεπες πως το χάρηκαν το ματς..





υ.γ
πληθαίνουν οι ''φωνές'' στο διαδίκτυο για παραμονή Βόβορα μέχρι τέλος της χρονιάς....
not bad θα έλεγα εγώ , αν φυσικά συνδυαστεί με ενίσχυση της ομάδας....
pan24
QUOTE (villiskabas @ Dec 24 2018, 09:23 ) *
Μπορει καποιος που εχει και προπονητικες γνωσεις να μας πει τι αλλαξε ο Βοβορας σε αμυνα και σε επιθεση αν αλλαξε κατι σε σχεση με Πασκουαλ ωστε να μιλησουμε και λιγο πιο εξειδικευμενα?

Ο Βοβορας επι της ουσιας ελαχιστα αλλαξε,πως θα μπορουσε αλλωστε να αλλαζε πολλα σε 2-3 μερες δεν πα να ηταν κι ο Ποποβιτς
Αυτο που βλεπουμε να κανει ειναι να προσπαθει να ανοιξει χωρους για τον Καλαθη,στα πλαισια της περσινης συνταγης
Το ιδιο εκανε κι ο Πασκουαλ αλλα με το ασουτο ροστερ καπου χαθηκε στην μεταφραση

Επι της ουσιας η σημαντικη αλλαγη(που γινεται στα πλαισια του ανοιγματος χωρων) ειναι οτι δεν εχουμε δει(νομιζω το χρησιμοποιησε μονο για 7-8 λεπτα χτες με την διαφορα πανω απο 20 ποντους) το σχημα εκτρωμα με Γκιστ στο 4
Θυσιαζει λιγη σκληραδα στο 4(λες κι ο Γκιστ ηταν ογκολιθος) για να δουλευει καλυτερα η επιθεση

Περα απο αυτο η μονη αλλαγη ειναι οτι οι παικτες,καποιοι τουλαχιστον,παιζουν με περιεσοτερο παθος,ορεξη,ελευθερια κλπ
Δηλαδη αυτο που γινεται παντα για 1-2 εβδομαδες μετα την απολυση προπονητη,το ηλεκτροσοκ που λενε

Βεβαια οταν σου λειπει η ποιοτητα το παθος δεν αρκει οπως ειδαμε με την Αρμανι
CG.
QUOTE (nvip13 @ Dec 23 2018, 22:57 ) *
111 ποντους;! icon_drunk.gif

Τι έγινε σημερα;

Σταχτη στα ματια
Αυτο εγινε
Οι αντιπαλοι μας ειναι οι ομαδες στην euroleague και εκει πρεπει να κρινομαστε
Η συμπαθεστατη ΑΕΚ δεν ειναι ακομα του επιπεδου μας
Titus
Αν είναι να πιστεύουμε στα σοβαρά ότι ένας προπονητής πήρε την ομάδα που προπονούσε για χρόνια ένας άλλος και την άλλαξε μέσα σε λίγες ημέρες, μπορούμε να πιστεύουμε και στον Αη-Βασίλη (μέρες που είναι).

G-arenas
ο βοβορας δεν μπορει να αλλαξει και πολλα μεσα σε 3 μερες. αυτο ειναι λογικο. και κανενας κοουτς στο συμπαν δεν μπορει να αλλαξει πραγματα και να λεμε οτι παμε για ευρωλιγκα.

ομως, το πλαισιο πανω στο οποιο θελει να τους δουλεψει εχει ηδη αλλαξει. απο αρμανι κιολας. θελει παρα πολυ να βαλει τον καλαθη μεσα στον αξονα και να παιρνει προσπαθειες απο κοντα, πραμα που με τσαβι δεν εκανε και πεταγε τριποντα σαν τουβλα με μηδεν ψυχολογια.

και στην αμυνα θα προσπαθησει πολυ μεσα απο την πιεση στην μπαλα και το deny στους ψηλους(το κανει ο σαρας πολυ αυτο), να μην πηγαινει η μπαλα μεσα στην ρακετα μας που εχουμε προβλημα. με τσαβι λες και δεν υπηρχε αυτο το προβλημα πηγαιναμε. το να παιζεις 40 λεπτα αλλαγες αυτο υποδηλωνει για εναν κοουτς: οτι δεν ξερει το προβλημα του. το να εχεις τραγικους ψηλους και να παιζεις και 40 λεπτα αλλαγες ειναι θανατος! ρωτηστε και λασο που γελαγε στον 2ο προημιτελικο που του δωσε το ματς ο τσαβι με 40 λεπτα αλλαγες.

τωρα τα διαφορα plays που θα χρησιμοποιησει σαφως και πολλα ειναι αυτα απο το playbook του τσαβι. λογικο ειναι καθως και ετοιμα τα εχουν οι παικτες και δεν μπορει να αλλαξει πολλα αλλα και ο τσαβι εχει ενα απο τα πιο γεματα playbook δεν ειναι χαζος να μην τα χρησιμοποιησει.

σιγουρα το ροστερ της ομαδας δεν ειναι καλο, αλλα παιζαμε κατω απο τις δυνατοτητες μας. δεν με νοιαζει αν θα ερθει ο πιτινο ή θα μεινει ο βοβορας, αλλα με νοιαζει απειρα να παρουμε 2 παικτες τωρα! ασσο και 5αρι! και βλεπουμε.

QUOTE (kevinG @ Dec 23 2018, 21:21 ) *
Εγώ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις ευθύνες που αποδίδονται σε προπονητή και πρόεδρο, και Πασκουάλ και Δ.Γ. στην προκειμένη.

Έχουν ακουστεί τα επιχειρήματα ότι ο Πασκουάλ ευθύνεται για την στελέχωση του ρόστερ (και κατά προέκταση για την αγωνιστική εικόνα της ομάδας) είτε έχει επιλέξει τους παίκτες οι οποίοι προφανώς έχουν χαμηλό ταβάνι (εαν ο στόχος είναι το Φ4) είτε δεν τους έχει επιλέξει γιατί δεν παραιτήθηκε και άφησε κάποιον (τον πρόεδρο) να επέμβει στη δουλειά του. Τα ίδια άτομα αν δεν κάνω λάθος λένε ότι ο πρόεδρος πρέπει ή δεν είναι παράλογο ή δεν είναι μεμτό να έχει λόγο στη στελέχωση του ρόστερ. Στην τελικά τα λεφτά του βάζει, είναι το μεγαλύτερο επιχείρημα.

Προσωπικά δεν έχω κάτι εναντίον κάποιας από τις δύο πολιτικές γιατί και οι δύο μπορούν να δουλέψουν ως κάποιο βαθμό αλλά ΚΑΙ ΟΙ 2 ΜΑΖΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Και αυτό γιατί εάν λέμε ότι ο πρόεδρος μπορεί να παρεμβαίνει στο ρόστερ τότε δεν μπορούμε να λέμε ότι ο Πασκουάλ έπρεπε να είχε παραιτηθεί, εφόσον είναι δικαίωμά του. Το θεωρώ απλή λογική η οποία τη δεδομένη στιγμή μοιάζει ξεχασμένη.

Και για να κλείσω, θεωρώ ότι εάν θέλουμε να έχουμε μέλλον πρέπει οποιαδήποτε παρέμβαση στο έργο οποιουδήποτε προπονητή (εάν αυτό θα συνεχίσει να γίνεται) να γίνεται από ανθρώπους που καταλαβαίνουν το άθλημα και είναι στα κατάλληλα πόστα και όχι από τον πρόεδρο που μπορεί να μπαίνει καλάθι και να φωνάζει οφσάιντ rolleyes.gif . Από την άλλη, ακόμη και τέτοιοι άνθρωποι να υπήρχαν πολύ φοβάμαι ότι ο ίδιος ο πρόεδρος θα τους έβαζε χέρι και θα τους παρέκαμπτε, οπότε οδηγούμαστε σε ένα φαύλο κύκλο. sad.gif

σαφως και ενας προεδρος ομαδας δεν πρεπει να παρεμβαινει στο εργο ενος κοουτς και αν αυτο γινει ο κοουτς για μενα και ειδικα αν ειναι και ονομα πρεπει να παραιτειται.

βεβαια θα μου πεις και ποιος προεδρος δεν παρεμβαινει στο εργο του προπονητη. το θεμα ειναι ποσο? π.χ αν ειναι με μια μεταγραφη αντε 2 το παρα πολυ, τοτε οκ, πρεπει να συμβιβαστει και ο κοουτς αφου αλλος βαζει τα λεφτα. αν ομως ενας κοουτς σχεδον δεν εχει λογο για τον σχεδιασμο τοτε πρεπει να παραιτηθει! γιατι αν δεν παραιτηθει ουσιαστικα θα αποτυχει γιατι δεν ειναι δικο του ροστερ και σαφως ενας προεδρος δεν ξερει καλυτερα απο τον προπονητη!

στην περιπτωση τσαβι φταιει σε ολες τις περιπτωσεις! 1) αν ειναι δικο του το ροστερ σαφως φταιει, 2) αν ειναι δικο του το ροστερ και ο ΔΓ ειχε παρεμβει εστω και λιγο, π.χ παππα(το πιο πιθανο σεναριο) 3) το ροστερ ειναι κυριως του ΔΓ και μονο κανας λεκα-τομας ειναι επιλογες του τσαβι, φταιει ακομα περισσοτερο ο τσαβι που δεν παραιτηθηκε και εκατσε με αυτο το ροστερ που δεν ηθελε!! χανει ολο τον σεβασμο του σαν προπονητητης και μικραινει το ειδικο του βαρος!

βεβαια δεν υπαρχει ουτε μια περιπτωση να εγινε ετσι. σιγα μην ρισκαρουν τετοιοι προπονητες να αμαυρωσουν το βιογραφικο τους για κατι τετοιο. τοσα λεφτα εχουν και αν εφευγε θα ανεβαινε στα ματια ολων, σε αντιθεση με τωρα που αν εχει γινει κατι τετοιο εχει πεσει στα ματια των περισσοτερων σαν προσωπικοτητα! δεν υπαρχει περιπτωση να εχει γινει κατι τετοιο.

το να εχει κανει 1-2 κινησεις το πολυ ο ΔΓ δεν μου φαινεται ακυρο. πολλοι προεδροι το κανουν αυτο. μεχρι και στον μεγιστο ζοτς γινοταν αυτο, τον χαλαγε νομιζεις?

συμφωνω οτι δεν πρεπει να υπαρχει καμια παρεμβαση απο ΔΓ στα εργα των προπονητων. αντε 1-2 κινησεις το πολυ αλλα με την συμφωνη γνωμη του κοουτς. βεβαια το προβλημα δεν ηταν αυτο. ολα ηταν τραγικα γενικα με τσαβι στα 2,5 χρονια και σωθηκαμε απο το ροστερ του αρτζι. και ειδικα φετος που δεν υπηρχε αυτο, ειδες τι τρυκιμια μας επιασε.
Thodoros
ώρες ώρες αν και δεν υποστηρίζω το τόσο κακό που έχει κάνει '' ο Πασκουάλ '' καταλαβαίνω ακριβός τι θέλει να πει ο GArenas .

Όποιος χθες δεν είδε διαφορά ( λογικά πρέπει να πάει σε οφθαλμίατρο ) δεν μπορεί να βάζεις 111 πόντους με την ίδια ομάδα ( και λιγότερους) που με το ζόρι κέρδιζες Προμηθέα , Περιστέρι και Παοκ , εκτός αν αυτούς τους 3ς τους θεωρούμε καλύτερους αρκετά από την ΑΕΚ , κάτι που δεν ισχύει.

Προπονητικά το είχε χάσει ο Πασκουάλ, ακόμα και με αυτόν λογικά με Αρμάνι θα είχαμε χάσει (όσο και να έμενε δεν θα άλλαζε η εικόνα της ομάδας) για αυτό και το να μείνει μέχρι το καλοκαίρι πέρα από θέμα πρεστιζ του συλλόγου δεν πρόσφερε κάτι ουσιαστικό. Που εδώ που τα λέμε το να κρατάς κάποιον 2.5 χρόνια από τα 3 δεν είναι και κάτι που θα χτυπήσει άσχημα όπως μερικούς που έφευγαν σε 6μηνα. ( δλδ η Μακάμπι τι έκανε , η Νταρου τι έκανε ; ακόμα και η Γκαντ Κανάρια )

Το μεγάλο ερώτημα σε μια παραμονή μέχρι το καλοκαίρι δεν ήταν αλλο από το :Ακόμα και προσθήκες να έκανε,ποιους θα διάλεγε μαζί με τον Dpg; O ένας να τα έχει πάρει επειδή οι προσθήκες Λέκα - Τόμας ήταν Πασκουάλ και δεν βοήθησαν και ο 2ος να μην ξέρει ουσιαστικά έναν παίκτη φθηνό με κάποιες δυνατότητες.

Τι θα άλλαζε δλδ αν ο Παναθηναϊκός έφερνε έναν άλλο Κόπονεν τώρα , λογικά τίποτα! και ακριβός για αυτόν τον λόγο αποφάσισε να διώξει τον Προπονητή .

Ουσιαστικά ο Ρικ θα έρθει να φέρει 2 λαβράκια από τα μέρη του και θα κριθεί από αυτό (όσο μπορεί).

Η ομάδα παίζει με πάθος , προσπαθεί αμυντικά και γενικά έχει αλλάξει λίγο την εικόνα της πράγμα που δείχνει ότι οι υπάρχον παίκτες δεν είναι για πέταμα! Το ότι στην Ευρώπη μπορεί να συνεχίσει τα αρνητικά αποτελέσματα ,δεν είναι απαραίτητα κακό αν χάσουμε από μια ΤΤΣΚΑ με όχι κατεβασμένα χέρια ( όπως τα ματς με Χιμκι , Μπασκόνια ακόμα και η Νίκη με Νταρού ήταν αποτέλεσμα της κακής κατάστασης των Τούρκων και όχι από δικιά μας καλή απόδοση )
pan24
Υπαρχουν 2 ειδων παρεμβασεις στον προπονητη

Η μια ειναι η παρεμβαση τυπου Παυλου-Θαναση στον Ζοτς

Δηλαδη λεει θελουμε να φερουμε ενα μεγαλο ονομα για αυτο θα φερουμε τον Σαρας.Δεν σου χαλαμε τον σχεδιασμο αλλα φερνουμε αυτον που θελουμε κι αν δεν σου αρεσει μην τον βαλεις να παιζει

Το αντιστοιχο θα ηταν να πει σου φερνω τον Κοπονεν που θες αλλα επειδη γουσταρω τον Παππα θα τον κρατησω
Εκει κανενας δεν μπορει να πει κατι στον προεδρο

Η αλλου ειδους παρεμβαση ειναι να μην παρει στον προπονητη τον παικτη που θελει για να παρει εναν αλλο που θελει αυτος
Αυτο ειναι λαθος και αδικο γιατι μετα αν αυτος ο παικτης που ηθελε ο προπονητης λειψει και η ομαδα εχει θεμα θα την πληρωσει ο προπονητης

Τετοιες παρεμβασεις προπονητες τυπου Ζοτς η Μπλατ δεν δεχονται
Προπονητες που εχουν μαθει λιγο-πολυ να κανει αλλος τις μεταγγραφες(οπως ο Πασκουαλ που εχει μαθει στην Μπαρτσελονα οπου οι 2 GM κανουν τις περισσοτερες μεταγγραφες ή προπονητες nba που εκει ο προπονητης αν δεν ειναι και προεδρος ταυτοχρονα εχει ελαχιστο λογο για τις μεταγγραφες) το δεχονται γιατι δεν τους φαινεται περιεργο να αποφασιζει αλλος για το ροστερ του

@Thodoros
Ειπα κι εγω οτι ειδα καποιες αλλαγες στα 2 προηγουμενα αλλα θα περιμενω να δω την εικονα μετα απο 2 εβδομαδες,αν θα ειναι καλυτερη,ιδια η χειροτερη απο την εποχη Πασκουαλ.Σε καθε ομαδα σε οποιοδηποτε αθλημα μετα απο διωξιμο προπονητη για λιγο καιρο η ομαδα εμφανιζεται διαφορετικη και ανεβασμενη αλλα μετα επιστρεφει στα γνωστα
stefkorner
ασχετο-αλλα και σχετικο καπως tongue.gif
οριστικα στην Αθηνα το f4 του 2020 !να δουμε τωρα τι προθεσεις θα δειξει ο dpg !αν θα βαλει λεφτα που θα αναλογουν σε ομαδα που με σοβαρες πιθανοτητες θελει να στοχευσει σε f4 wink.gif
G-arenas
QUOTE (pan24 @ Dec 24 2018, 13:12 ) *
Υπαρχουν 2 ειδων παρεμβασεις στον προπονητη

Η μια ειναι η παρεμβαση τυπου Παυλου-Θαναση στον Ζοτς

Δηλαδη λεει θελουμε να φερουμε ενα μεγαλο ονομα για αυτο θα φερουμε τον Σαρας.Δεν σου χαλαμε τον σχεδιασμο αλλα φερνουμε αυτον που θελουμε κι αν δεν σου αρεσει μην τον βαλεις να παιζει

Το αντιστοιχο θα ηταν να πει σου φερνω τον Κοπονεν που θες αλλα επειδη γουσταρω τον Παππα θα τον κρατησω
Εκει κανενας δεν μπορει να πει κατι στον προεδρο

Η αλλου ειδους παρεμβαση ειναι να μην παρει στον προπονητη τον παικτη που θελει για να παρει εναν αλλο που θελει αυτος
Αυτο ειναι λαθος και αδικο γιατι μετα αν αυτος ο παικτης που ηθελε ο προπονητης λειψει και η ομαδα εχει θεμα θα την πληρωσει ο προπονητης

Τετοιες παρεμβασεις προπονητες τυπου Ζοτς η Μπλατ δεν δεχονται
Προπονητες που εχουν μαθει λιγο-πολυ να κανει αλλος τις μεταγγραφες(οπως ο Πασκουαλ που εχει μαθει στην Μπαρτσελονα οπου οι 2 GM κανουν τις περισσοτερες μεταγγραφες ή προπονητες nba που εκει ο προπονητης αν δεν ειναι και προεδρος ταυτοχρονα εχει ελαχιστο λογο για τις μεταγγραφες) το δεχονται γιατι δεν τους φαινεται περιεργο να αποφασιζει αλλος για το ροστερ του

@Thodoros
Ειπα κι εγω οτι ειδα καποιες αλλαγες στα 2 προηγουμενα αλλα θα περιμενω να δω την εικονα μετα απο 2 εβδομαδες,αν θα ειναι καλυτερη,ιδια η χειροτερη απο την εποχη Πασκουαλ.Σε καθε ομαδα σε οποιοδηποτε αθλημα μετα απο διωξιμο προπονητη για λιγο καιρο η ομαδα εμφανιζεται διαφορετικη και ανεβασμενη αλλα μετα επιστρεφει στα γνωστα

οποτε εφοσον το δεχονται επειδη ετσι εχουν μαθει δεν φταιει κανενας αλλος παρα οι ιδιοι. οποτε τι καθομαστε και λεμε οτι δεν ειναι δικο του ροστερ, αφου ετσι εχει μαθει να δουλευει.

εγω ομως επιμενω οτι το 90% του ροστερ ειναι δικο του. οπως ηταν και του αρτζι, οπως ηταν και του ιβανοβιτς(αλλο πλανο βεβαια τοτε) οπως ηταν και του σαλε. και αν κανενος απο αυτα τα ροστερ δεν ηταν του προπονητη αλλα του ΔΓ, ας εφευγαν! αλλα σιγα μην εφερνε παβλοβιτς-κουζμιτς ο ΔΓ και λασμε-μασιουλις κλπ. τα ροστερ ειναι των προπονητων και αν τα δεχονται απο προεδρους να σηκωνονται να φυγουν. για 1-2 το πολυ κινησεις με την συμφωνη γνωμη του κοουτς δεν εχω θεμα. αλλα για παραπανω ας φευγουν.

QUOTE (stefkorner @ Dec 24 2018, 13:21 ) *
ασχετο-αλλα και σχετικο καπως tongue.gif
οριστικα στην Αθηνα το f4 του 2020 !να δουμε τωρα τι προθεσεις θα δειξει ο dpg !αν θα βαλει λεφτα που θα αναλογουν σε ομαδα που με σοβαρες πιθανοτητες θελει να στοχευσει σε f4 wink.gif

που θα γινει οακα? αντε ελπιζω να το ανεβασει το μπατζετ πολυ! θεωρω οτι με μπατζετ 10 μυρια, τοπ προπονητη και final 4 εδω, θα εχουμε παλι 10.000 διαρκειας!

τωρα το ειδα οακα. νομιζα ελεγαν και παναθηναικο σταδιο για αυτο ρωτησα.
Titus
Δε βαριέσαι, ας πούμε τα αυτονόητα. Ένας 'κανονικός' προπονητής σχεδιάζει την ομάδα σε βάθος χρόνου. Δηλαδή, ο κάθε υπηρεσιακός βλέπει μόνο τα 2-3 επόμενα ματς, ενώ ο κανονικός προπονητής πρέπει να περάσει στους παίκτες τον τρόπο με τον οποίο θέλει να παίζουν γενικά. Αν μια ομάδα δεν μάθει να παίζει ένα συγκεκριμένο είδος μπάσκετ (που, φυσικά, μπορεί να περιλαμβάνει πολλές εναλλακτικές) δεν υπάρχει περίπτωση να επιτύχει τίποτα μέσα στη χρονιά.

Άλλο να λες στους παίκτες 'κάντε τούτο και κείνο' για να κερδίσουμε τον τάδε κι άλλο να τους διδάσκεις το μπάσκετ που θέλεις να παίξουν.
G-arenas
QUOTE (Titus @ Dec 24 2018, 13:27 ) *
Δε βαριέσαι, ας πούμε τα αυτονόητα. Ένας 'κανονικός' προπονητής σχεδιάζει την ομάδα σε βάθος χρόνου. Δηλαδή, ο κάθε υπηρεσιακός βλέπει μόνο τα 2-3 επόμενα ματς, ενώ ο κανονικός προπονητής πρέπει να περάσει στους παίκτες τον τρόπο με τον οποίο θέλει να παίζουν γενικά. Αν μια ομάδα δεν μάθει να παίζει ένα συγκεκριμένο είδος μπάσκετ (που, φυσικά, μπορεί να περιλαμβάνει πολλές εναλλακτικές) δεν υπάρχει περίπτωση να επιτύχει τίποτα μέσα στη χρονιά.

Άλλο να λες στους παίκτες 'κάντε τούτο και κείνο' για να κερδίσουμε τον τάδε κι άλλο να τους διδάσκεις το μπάσκετ που θέλεις να παίξουν.

συμφωνω 1000%. απλως δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει αυτο το ποστ με αυτα που λεγαμε σε προηγουμενα.
stefkorner
QUOTE (G-arenas @ Dec 24 2018, 20:23 ) *
που θα γινει οακα? αντε ελπιζω να το ανεβασει το μπατζετ πολυ! θεωρω οτι με μπατζετ 10 μυρια, τοπ προπονητη και final 4 εδω, θα εχουμε παλι 10.000 διαρκειας!

τωρα το ειδα οακα. νομιζα ελεγαν και παναθηναικο σταδιο για αυτο ρωτησα.


αν ανεβασει το μπατζετ και ερθουν παικτες αξιας με βαση τα δεδομενα του 2020 και οχι παλι ονοματα τυπου Λανγκφορντ με 500ρικα για να πουλησουμε παραμυθακι στον κοσμο ,τοτε σχεδον βεβαιο θα εχω τα 10.000 διαρκειας ξανα !
ανεξαρτητως πως θα κλεισει η χρονια !ακομα και καταστροφικα.. με 0 τιτλους μετα απο 20ετια να κλεισει
Titus
QUOTE (G-arenas @ Dec 24 2018, 13:32 ) *
συμφωνω 1000%. απλως δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει αυτο το ποστ με αυτα που λεγαμε σε προηγουμενα.


Το μόνο που λέω είναι ότι δεν με απασχολεί καθόλου η εικόνα της ομάδας αυτή την στιγμή. Θα ασχοληθώ όταν έρθει κανονικός προπονητής και αρχίζει να τους ζητάει να παίξουν το μπάσκετ που θέλει. Εκεί θα δούμε αν το ρόστερ μπορεί κάτι παραπάνω από αυτό που έχουμε δει. Και βέβαια, το κάτι παραπάνω δεν σημαίνει και πολλά γιατί, ξαναλέω, ότι το ζήτημα δεν είναι 'να χάνουμε πιο αξιοπρεπώς', 'να δείχνουμε πάθος για τη φανέλα' κοκ. Αυτά είναι για να γίνεται κουβέντα με μπυρόνια στους συνδέσμους. Για τον Παναθηναϊκό μιλάμε.
kevinG
QUOTE(G-arenas @ Dec 24 2018, 11:52 ) *
σαφως και ενας προεδρος ομαδας δεν πρεπει να παρεμβαινει στο εργο ενος κοουτς και αν αυτο γινει ο κοουτς για μενα και ειδικα αν ειναι και ονομα πρεπει να παραιτειται.

βεβαια θα μου πεις και ποιος προεδρος δεν παρεμβαινει στο εργο του προπονητη. το θεμα ειναι ποσο? π.χ αν ειναι με μια μεταγραφη αντε 2 το παρα πολυ, τοτε οκ, πρεπει να συμβιβαστει και ο κοουτς αφου αλλος βαζει τα λεφτα. αν ομως ενας κοουτς σχεδον δεν εχει λογο για τον σχεδιασμο τοτε πρεπει να παραιτηθει! γιατι αν δεν παραιτηθει ουσιαστικα θα αποτυχει γιατι δεν ειναι δικο του ροστερ και σαφως ενας προεδρος δεν ξερει καλυτερα απο τον προπονητη!

στην περιπτωση τσαβι φταιει σε ολες τις περιπτωσεις! 1) αν ειναι δικο του το ροστερ σαφως φταιει, 2) αν ειναι δικο του το ροστερ και ο ΔΓ ειχε παρεμβει εστω και λιγο, π.χ παππα(το πιο πιθανο σεναριο) 3) το ροστερ ειναι κυριως του ΔΓ και μονο κανας λεκα-τομας ειναι επιλογες του τσαβι, φταιει ακομα περισσοτερο ο τσαβι που δεν παραιτηθηκε και εκατσε με αυτο το ροστερ που δεν ηθελε!! χανει ολο τον σεβασμο του σαν προπονητητης και μικραινει το ειδικο του βαρος!

βεβαια δεν υπαρχει ουτε μια περιπτωση να εγινε ετσι. σιγα μην ρισκαρουν τετοιοι προπονητες να αμαυρωσουν το βιογραφικο τους για κατι τετοιο. τοσα λεφτα εχουν και αν εφευγε θα ανεβαινε στα ματια ολων, σε αντιθεση με τωρα που αν εχει γινει κατι τετοιο εχει πεσει στα ματια των περισσοτερων σαν προσωπικοτητα! δεν υπαρχει περιπτωση να εχει γινει κατι τετοιο.

το να εχει κανει 1-2 κινησεις το πολυ ο ΔΓ δεν μου φαινεται ακυρο. πολλοι προεδροι το κανουν αυτο. μεχρι και στον μεγιστο ζοτς γινοταν αυτο, τον χαλαγε νομιζεις?

συμφωνω οτι δεν πρεπει να υπαρχει καμια παρεμβαση απο ΔΓ στα εργα των προπονητων. αντε 1-2 κινησεις το πολυ αλλα με την συμφωνη γνωμη του κοουτς. βεβαια το προβλημα δεν ηταν αυτο. ολα ηταν τραγικα γενικα με τσαβι στα 2,5 χρονια και σωθηκαμε απο το ροστερ του αρτζι. και ειδικα φετος που δεν υπηρχε αυτο, ειδες τι τρυκιμια μας επιασε.


Δεν γίνεται να φταίει ο Πασκουάλ και στις 3 περιπτώσεις και οι ευθύνη δεν ειναι άσπρο μαύρο. Υπάρχουν και οι αποχρώσεις του γκρι ανάμεσα cool.gif. Πρέπει να έχει συμφωνηθεί για παράδειγμα μεταξύ προπονητή προέδρου σε πιο βαθμό ο ένας παρεμβαίνει στο έργο του άλλου αλλά έστω και αν δεν έχει γίνει αυτό στην πραγματικότητα, για να κάνουμε συζήτηση πρέπει να πούμε ότι όντως έχει γίνει αλλιώς δεν υπάρχει βάση στην οποία να συζητήσουμε.

Και γενικά συμφωνώ ότι στο ότι ο Τσάβι κάποια στιγμή μπορεί να έχασε τη μπάλα αλλά υπάρχουν πράγματα που νομίζω δεν λαμβάνεις καθόλου υπόψη στην κριτική σου. Όπως σίγουρα ξέρεις ο Πασκουάλ πάντα δούλευε σε ομάδα με τεχνικούς διευθυντές. Εάν εσύ ως ομάδα τον προσλαμβάνεις και δεν του παρέχεις αυτά που χρειάζεται (εάν δεν ξέρεις τι χρειάζεται είναι και δικό σου πρόβλημα και λάθος) και καταλήγει ο πρόεδρος να διαλέγει παίχτες που απλά ξεσηκώνουν την κερκίδα, τότε ως ομάδα θα έχεις τεράστιο αγωνιστικό πρόβλημα. Και δεν με νοιάζει η υστεροφημία ή το όνομα που θα έχει στην πιάτσα ο κάθε Πασκουάλ γιατί εμένα με νοιάζει μόνο η πορεία της ομάδας, όπως και εσένα υποθέτω.

Επίσης πρέπει να καταλάβουμε ότι ο Πασκουάλ είναι επαγγελματίας και δεν έχει και κανένα λόγο να ζητήσει να φύγει και να μείνει άνεργος. Οποιαδήποτε ομάδα ευρωλιγκας που πάει για το πλέιοφς πιστεύω θα τον προσλάμβανε αν είχε ανάγκη ένα καλό προπονητή γιατί προσωπικά αποκλείω να τον θεωρούν αποτυχημένο προπονητή ή λίγο ακόμη και με την τάχα μου αποτυχημένη πορεία στον Παναθηναϊκό. Το να καθόμαστε και να λέμε ότι έπρεπε να φύγει εάν ο Ντιπιτζί παρενέβει στο ρόστερ είναι άτοπο. Πολύ λίγοι προπονητές θα το έκαναν και είναι προσωπική επιλογή των ιδίων.
Coach Periklis
QUOTE (G-arenas @ Dec 24 2018, 13:23 ) *
που θα γινει οακα? αντε ελπιζω να το ανεβασει το μπατζετ πολυ! θεωρω οτι με μπατζετ 10 μυρια, τοπ προπονητη και final 4 εδω, θα εχουμε παλι 10.000 διαρκειας!

τωρα το ειδα οακα. νομιζα ελεγαν και παναθηναικο σταδιο για αυτο ρωτησα.


Γιατί έχει και άλλο σοβαρό κλειστό αυτή η πόλη;;;;

Βέβαια εγώ δεν είμαι θετικός αλλά για εξωαγωνιστικους λόγους που δεν αφορούν ακόμα το φόρουμ.
G-arenas
QUOTE (Coach Periklis @ Dec 24 2018, 15:24 ) *
Γιατί έχει και άλλο σοβαρό κλειστό αυτή η πόλη;;;;

Βέβαια εγώ δεν είμαι θετικός αλλά για εξωαγωνιστικους λόγους που δεν αφορούν ακόμα το φόρουμ.

οχι αλλα εχει ανοικτο! ειχε ακουστει για παναθηναικο σταδιο για αυτο. δεν ειχε περασει και πολυς καιρος απο τοτε.

θα σου ελεγα να μου πεις τον λογο αλλα αν δεν αφορουν το φορουμ αστο ή εστω pm.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.