Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός - Αγωνιστικά θέματα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
Victor_Mannheim
QUOTE (john wick @ Jan 16 2019, 16:36 ) *
από έναν φίλο στο hoopfellas :

Ενας πολυ καλος μου φιλος προπονητης μπασκετ βρεθηκε χθες στο Λονδινο στο συνεδριο NBA Clobal Games London Coaching Clinics.Με πηρε λοιπον στο viber αργα χθες μολις επεστρεψε και μιλαγαμε πολυ ωρα.Ο Erick Hugnes assistant coach επι εποχης Kidd στους Bucks,Raptors.Nets ειδικος σε θεματα player development.Τους ειπε μεταξυ πολλων αλλων οτι ο Γιαννης ενω οι προπονησεις στο NBA διαρκουν 90 λεπτα,ο Γιαννης πηγαινε 90 λεπτα πριν και καθοταν αλλα 90 λεπτα μετα απο την προπονηση και εκανε ατομικες προπονησεις και τον αποκαλεσε θαυμα της φυσης.
Καποια στιγμη ο φιλος μου ρωτησε τον Kaleb Canales assistant coach στους Portland,Dallas και τωρα στους Knicks για τα deflections και αν τα μετρανε.Ο Κaleb του απαντησε φυσικα και τα μετραμε και ο μαγικος αριθμος ειναι τα 35.Τον ρωτησε απο που τα ξερει και του απαντησε απο τον Ρικ Πιτινο που τωρα ειναι coach στον Panathinaikos B.C Μεταξυ αλλων του ειπε οτι ο Ρικ Πιτινο ειναι σαν Νομπελιστας του μπασκετ και ο Panathinaikos B.C ειναι World Class Basket Club.
Τους ειπαν και την αναπαρεστησαν στο παρκε,οτι στο NBA υπαρχει και εφαρμοζεται και απο τους New York Knicks ασκηση Ζελικο Ομπραντοβιτς (!!!!) που αφορα το transition με σκοπο να βγαινουν 3 εναντιον 2 και να εκμεταλευονται το πλεονεκτημα.
Στο τελος συζηταγαμε ποσο τυχεροι ειμαστε στην Ελλαδα οσοι αγαπαμε το μπασκετ και οχι μονο εμεις οι Παναθηναικοι αλλα ολοι οι υγιεις φιλαθλοι του αθληματος που καποτε ειχαμε τον Ζοτς τοσα χρονια και τωρα εχουμε τον Ρικ Πιτινο στην χωρα μας και ποσα ακομα εχουμε να μαθουμε απο αυτον.


αυτα πεστα σε μερικους που εγραφαν εδω οτι στην αμερικη του εχουν απαγορευσει να περναει εξω απο μπασκετικους οργανισμους

ο ανθρωπος ειναι προπονηταρας ουτε στα πιο τρελα μας ονειρα ειχαμε δει τον προεδρο να φερνει τετοιον προπονητη

stefkorner
με Πειν στο Καουνας

θα ηθελα και Βουγιουκα αντι Παπαγιαννη! μετα την εμφανιση στην Κυμη και επειδη γνωριζει το Καουνας (την καλυτερη σεζον της καριερας του εκανε εκει )
pan24
QUOTE (Victor_Mannheim @ Jan 16 2019, 16:58 ) *
αυτα πεστα σε μερικους που εγραφαν εδω οτι στην αμερικη του εχουν απαγορευσει να περναει εξω απο μπασκετικους οργανισμους

ο ανθρωπος ειναι προπονηταρας ουτε στα πιο τρελα μας ονειρα ειχαμε δει τον προεδρο να φερνει τετοιον προπονητη

Στην Αμερικη δεν αμφισβητει κανενας τις προπονητικες του ικανοτητες και ιδεες
Για αλλους λογους βρεθηκε εκτος...
john wick
αν υποθέσουμε ότι Λοτζέσκι και Θανασοκούμπο θα παίξουν την Παρασκευή , είμαι περίεργος ποιον θα αφήσει έξω από 12άδα ο Pitino...
Προβλέπω Lasme...
yorgos
QUOTE(john wick @ Jan 16 2019, 19:38 ) *
αν υποθέσουμε ότι Λοτζέσκι και Θανασοκούμπο θα παίξουν την Παρασκευή , είμαι περίεργος ποιον θα αφήσει έξω από 12άδα ο Pitino...
Προβλέπω Lasme...

Λογικό είναι αυτό, απέναντι στο Ντέιβις είναι αυτός με τις λιγότερες πιθανότητες.
pan24
Ο Πιτινο φαινεται να βασιζει πολλα στον Λανγκφορντ
Δεν ξερω αν ειναι κατι στο οποιο παταει και οταν τον δει απο κοντα το αλλαξει οπως με το σουτ(στην αρχη ελεγε για την κυκλοφορια της μπαλας,μετα ειπε οτι δεν εχουμε σουτερ) αλλα φαινεται να τον υπολογιζει πολυ

Λεει και οτι ο Πειν ειναι ανετοιμος

Στους λογους που δεν ειμαστε καλοι εκτος εδρας λεει τα αυτονοητα(σουτ-κακα σκριν,τραυματισμοι,ριμπαουντ) αν και εκτος χαναμε και υγιεις
Λεει θα το διορθωσει μεν αλλα το σουτ ειναι θεμα ικανοτητας των σουτερ και το θεμα με σκριν-ριμπαουντ ειναι θεμα (αν)ικανοτητας των ψηλων μας αφου δειξαμε οτι και χωρις αλλαγες παλι χανουμε ολα τα ριμπαουντ(πχ με Μπαρτσελονα)
Αυτο ελπιζουμε να το διορθωσει ο Πειν


QUOTE
Ο Πέιν είναι ένας καλός παίκτης. Είναι όμως εκτός φόρμας, χρειάζεται μερικές εβδομάδες για να μάθει τα συστήματα και την άμυνα. Ο Κιλπάτρικ τα αντιλαμβάνεται γρήγορα. Είναι σε εξαιρετική κατάσταση και έτοιμος να παίξει».

Για τα εκτός έδρας: «Υπάρχουν τρεις λόγοι για αυτό, χωρίς να θέλω να ρίξω ευθύνη σε κανέναν. Πρώτον, οι βασικές μας αρχές είναι πολύ αδύναμες. Το σκριν και το πώς να το χρησιμοποιείς, το σουτ. Όλες οι βασικές αρχές που κάνουν τις ομάδες σπουδαίες φθίνουν σε εμάς. Δεύτερον, οι τραυματισμοί είναι ένα πρόβλημα. Λείπει ο καλύτερός μας παίκτης στο σκοράρισμα έναν μήνα, "χάνουμε" στον τομέα αυτό. Και το τρίτο πρόβλημα είναι το πιο σημαντικό, τα ριμπάουντ. Κόντρα στην Μπαρτσελόνα με πέντε λεπτά για το τέλος κυριάρχησαν κοντά στο καλάθι.

Και το άλλο σημείο. Ποιος είναι ο καλύτερος μας παίκτης και πιο αποτελεσματικός; Ο Σκάιγουοκερ. Αυτό είναι σπουδαίο και όχι καλό ταυτόχρονα. Χρειάζεται οι ψηλοί σου να παίρνουν τα ριμπάουντ όπως παίζει ο ίδιος. Με την ένταση στην άμυνα που δείχνει, με τον τρόπο που επιτίθεται. Με τον τρόπο που δουλεύει να βελτιώσει την ομάδα. Όταν βελτιώσουμε τις βασικές αρχές μας τότε θα γίνει σπουδαία ομάδα. Όταν γίνουμε πλήρεις και υγιείς θα το διορθώσω. Σε τρεις εβδομάδες δεν μπορείς να αλλάξεις τις κακές αρχές τριών μηνών σε μία βραδιά. Στην άμυνα έχουμε βελτιωθεί. Στην επίθεση θα βοηθήσει ο Κιλπάτρικ και ο Λάνγφορντ όταν επιστρέψει».
stefkorner
QUOTE (pan24 @ Jan 17 2019, 19:13 ) *
Ο Πιτινο φαινεται να βασιζει πολλα στον Λανγκφορντ
Δεν ξερω αν ειναι κατι στο οποιο παταει και οταν τον δει απο κοντα το αλλαξει οπως με το σουτ(στην αρχη ελεγε για την κυκλοφορια της μπαλας,μετα ειπε οτι δεν εχουμε σουτερ) αλλα φαινεται να τον υπολογιζει πολυ

Λεει και οτι ο Πειν ειναι ανετοιμος


ναι ετσι παρατηρω και εγω για Κιθ ! και εκπλησσομαι καπως ,με βαση τις αρχικες ενδειξεις..
οσο για Πειν τι να πω ! που υποτιθεται τον διαλεξαμε ως ετοιμο απο αποψη φ.κ , σε σχεση με τον Ονουακου..!αν λεει και για φορμα ,αστα να πανε..!περιμενω βεβαια να δω αυριο αν θα το βαλει εστω λιγο ! γιατι ηδη μας εχει αιφνιδιασει αρκετες φορες ο Πιτινο αναμεσα σε δηλωσεις & πραξεις..
basket72
QUOTE (stefkorner @ Jan 17 2019, 13:21 ) *
ναι ετσι παρατηρω και εγω για Κιθ ! και εκπλησσομαι καπως ,με βαση τις αρχικες ενδειξεις..
οσο για Πειν τι να πω ! που υποτιθεται τον διαλεξαμε ως ετοιμο απο αποψη φ.κ , σε σχεση με τον Ονουακου..!αν λεει και για φορμα ,αστα να πανε..!περιμενω βεβαια να δω αυριο αν θα το βαλει εστω λιγο ! γιατι ηδη μας εχει αιφνιδιασει αρκετες φορες ο Πιτινο αναμεσα σε δηλωσεις & πραξεις..


Εγώ καθόλου σίγουρος δεν είμαι ότι το εννοεί για τον Κιθ. Ιδίως μετά την απόκτηση Κιλπάτρικ.
Κάποιες δηλώσεις προπονητών-δασκάλων έχουν κι άλλη ανάγνωση. Και καλώς κατ΄εμέ.
Γίνονται και για τα αποδυτήρια. Μην τα παίρνουμε και τοις μετρητοίς εμείς οι απέξω.
Το ίδιο κάνει κι ο Μπλατ, ο Ζοτς, ο Ντούντα και πάει λέγοντας...
pan24
QUOTE (stefkorner @ Jan 17 2019, 13:21 ) *
ναι ετσι παρατηρω και εγω για Κιθ ! και εκπλησσομαι καπως ,με βαση τις αρχικες ενδειξεις..
οσο για Πειν τι να πω ! που υποτιθεται τον διαλεξαμε ως ετοιμο απο αποψη φ.κ , σε σχεση με τον Ονουακου..!αν λεει και για φορμα ,αστα να πανε..!περιμενω βεβαια να δω αυριο αν θα το βαλει εστω λιγο ! γιατι ηδη μας εχει αιφνιδιασει αρκετες φορες ο Πιτινο αναμεσα σε δηλωσεις & πραξεις..

Ο Πειν το ειχε δειξει οτι δεν ειναι τερας μπασκετικου iq και ειναι φυσιολογικο να θελει χρονο να μαθει τι και πως
Για φυσικη κατασταση νομιζω το υποψιαζομασταν,περσι τα ιδια θεματα ειχε και για τον ιδιο λογο τον εδιωξαν απο Κινα...

Ακομα κι ετσι αν μπορει να παιζει ενα καλο δεκαλεπτο κερδος θα ειναι σε σχεση με αυτους που εχουμε
Looter
Εγώ βλέπω πάντως ότι ο Ρικ τον αγνοεί εντελώς τον Παππα και δε βλέπω και από τον παίκτη ΛΙΓΟ εγωισμό.
Υποτίθεται ότι ειναι ο ΒΑΣΙΚΟΣ της ομάδας στο 2 και ότι παίρνει κάτι λιγότερο από τα διπλά λεφτά από τον Κιθ..
Και όμως ο προπονητής όπου βρεθεί και όπου σταθεί μιλάει για τον Κιθ που λείπει εδώ και ένα μήνα στην ομάδα...

Μεγάλο αγκάθι για το καλοκαίρι θα αποτελέσει ο Παππάς και τα 800.000 που έχει εγγυημένα για την επόμενη χρονιά τα οποία θα βάλουν μπουρλότο στο budget και στον σχεδιασμό...
pan24
QUOTE (Looter @ Jan 17 2019, 14:03 ) *
Εγώ βλέπω πάντως ότι ο Ρικ τον αγνοεί εντελώς τον Παππα και δε βλέπω και από τον παίκτη ΛΙΓΟ εγωισμό.
Υποτίθεται ότι ειναι ο ΒΑΣΙΚΟΣ της ομάδας στο 2 και ότι παίρνει κάτι λιγότερο από τα διπλά λεφτά από τον Κιθ..
Και όμως ο προπονητής όπου βρεθεί και όπου σταθεί μιλάει για τον Κιθ που λείπει εδώ και ένα μήνα στην ομάδα...

Μεγάλο αγκάθι για το καλοκαίρι θα αποτελέσει ο Παππάς και τα 800.000 που έχει εγγυημένα για την επόμενη χρονιά τα οποία θα βάλουν μπουρλότο στο budget και στον σχεδιασμό...

Αντικειμενικα οσο κι αν δεν τον παω τον Παππα προβλημα θα αποτελεσουν μονο αν ο Παπαπετρου σταθεροποιηθει σε επιπεδα κοντα σε αυτα που επαιζε πριν τον τραυματισμου του και οχι στα τωρινα και αν ο Παπαγιαννης μεινει σε κατασταση unplayable η αν δωσουμε υπεραξια σε ξενους σαν αυτο που παιρνει τωρα ο Γκιστ

Τοτε θα εχουμε θεμα γιατι θα ειναι 3 παικτες με υπεραξια ειδικα αν ο Παπαπετρου δεν ανταποκριθει ω βασικο 3 και ψαχνουμε πρωτοκλασατο παικτη εκει

Διαφορετικα ακομα κι αν ο Παππας γινει 4-5ο γκαρντ(για τοσο ειναι) η υπεραξια απο τα 400-500 στα 800 ειναι κατι που μπορουμε να διαχειριστουμε αν αυτη φτασει να ειναι η μονη υπεραξια του ροστερ*

Το προβλημα θα υπαρξει μονο αν απο την διοικηση δεν δοθει αρκετο μπατζετ ωστε να φτανει για 2αρι του μυριου,2-3αρο σουτερ και κομπο γκαρντ των 800 χιλιαδων η μπει βετο στον οποιο νεο προπονητη οτι δεν μπορουν να αποκτηθουν 2 κλασατοι ξενοι γκαρντ για να μην θαφτει ο Παππας

*Καποιος μπορει να πει οτι και ο Καλαθης παιρνει περισσοτερα απο οσα αξιζει.Οταν τα παιρνει παικτης που ειναι στο τοπ3 αντε τοπ5 της θεσης του δεν πειραζει
stefkorner
QUOTE (pan24 @ Jan 17 2019, 20:41 ) *
Διαφορετικα ακομα κι αν ο Παππας γινει 4-5ο γκαρντ(για τοσο ειναι) η υπεραξια απο τα 400-500 στα 800 ειναι κατι που μπορουμε να διαχειριστουμε αν αυτη φτασει να ειναι η μονη υπεραξια του ροστερ*


συμφωνω!
για 4.0-5.ο ειναι (και τα 800 σε ενα αυξημενο μπατζετ με στοχο ευρωλιγκα θα ειναι ενα φυσιολογικο ποσο κατ εμε)
αλλα εστω οτι ειναι υπεραξια ! μια υπεραξια των 300.000 ,αν ειναι η μοναδικη , δεν ειναι δα και τοσο εξωφρενικο ,οπως λες!
εδω ποσα φετος εχουν πεταχτει στο 5 και δεν το συζηταμε τοσο !
μην σκαλωνουμε ρε παιδια τοσο με Παππα! ας τον αφησουμε ηρεμο να βρει τον ρολο που του αναλογει !και αν δεν του κανει.. τον μεθεπομενο καλοκαιρι αντιο !!



QUOTE (pan24 @ Jan 17 2019, 19:49 ) *
Ο Πειν το ειχε δειξει οτι δεν ειναι τερας μπασκετικου iq και ειναι φυσιολογικο να θελει χρονο να μαθει τι και πως
Για φυσικη κατασταση νομιζω το υποψιαζομασταν,περσι τα ιδια θεματα ειχε και για τον ιδιο λογο τον εδιωξαν απο Κινα...

Ακομα κι ετσι αν μπορει να παιζει ενα καλο δεκαλεπτο κερδος θα ειναι σε σχεση με αυτους που εχουμε



σιγουρα θα εχουμε κερδος !
εγω το μονο που φοβαμαι ,λογω του μικρου μπασκετικου iq και της σχετικης αδυναμιας προσαρμογης τακτικα ,αλλα και γενικα στα ευρωπαικα δεδομενα ,μην καταλληγουμε παλι να τελειωνουμε τα ματς με Γκιστ η Λασμε ,στα κρισιμα λεπτα που χρειαζεται περισσοτερο το μυαλο! τοτε το κερδος αυτο θα ειναι ελαχιστο!
τα χαμενα ριμπαουντ των τελευταιων λεπτων οπως με Μπαρτσα παλι θα χανονται..!
αν ο Πειν δεν κλεινει τα παιχνιδια,τοτε πηραμε λαθος παικτη..
Looter
QUOTE (pan24 @ Jan 17 2019, 15:41 ) *
Αντικειμενικα οσο κι αν δεν τον παω τον Παππα προβλημα θα αποτελεσουν μονο αν ο Παπαπετρου σταθεροποιηθει σε επιπεδα κοντα σε αυτα που επαιζε πριν τον τραυματισμου του και οχι στα τωρινα και αν ο Παπαγιαννης μεινει σε κατασταση unplayable η αν δωσουμε υπεραξια σε ξενους σαν αυτο που παιρνει τωρα ο Γκιστ

Τοτε θα εχουμε θεμα γιατι θα ειναι 3 παικτες με υπεραξια ειδικα αν ο Παπαπετρου δεν ανταποκριθει ω βασικο 3 και ψαχνουμε πρωτοκλασατο παικτη εκει

Διαφορετικα ακομα κι αν ο Παππας γινει 4-5ο γκαρντ(για τοσο ειναι) η υπεραξια απο τα 400-500 στα 800 ειναι κατι που μπορουμε να διαχειριστουμε αν αυτη φτασει να ειναι η μονη υπεραξια του ροστερ*

Το προβλημα θα υπαρξει μονο αν απο την διοικηση δεν δοθει αρκετο μπατζετ ωστε να φτανει για 2αρι του μυριου,2-3αρο σουτερ και κομπο γκαρντ των 800 χιλιαδων η μπει βετο στον οποιο νεο προπονητη οτι δεν μπορουν να αποκτηθουν 2 κλασατοι ξενοι γκαρντ για να μην θαφτει ο Παππας

*Καποιος μπορει να πει οτι και ο Καλαθης παιρνει περισσοτερα απο οσα αξιζει.Οταν τα παιρνει παικτης που ειναι στο τοπ3 αντε τοπ5 της θεσης του δεν πειραζει


Ο Παπαπέτρου ήρθε και έχει ΒΑΣΙΚΟ ρόλο στο 3. Και από πίσω του έχει ενα φθηνότερο παίκτη όπως ο Θανάσης που ίσως είναι καλύτερο value. ΟΜΩΣ δεν χαλάει το σχεδιασμό της ομάδας. Τώρα αν υπήρχαν τα χρήματα για να υπάρχει παίκτης τύπου ρίβερς συν Παπαπέτρου αντί για τον Θανάση θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη αναβάθμιση.

Ο Παππάς πληρώνεται για να είναι το βασικό 2αρι της ομάδας και έχει δεσμεύσει το budget του βασικου 2αριου και για του χρόνου. Δεν γίνεται σχεδιασμός όπου στο 2 θα έχει 2 παίκτες κοντά στο μύριο απλά για να διατηρείς ως 4ο-5ο γκαρντ τον Παππά με 800.000. Το πρόβλημα με τον Παππά δεν είναι μόνο η απόδοση αλλά και το πακέτο του πλέον ως αθλητής. Ο Παπαπέτρου για παράδειγμα ακόμα και αν δεν είναι ο παίκτης που σε εντυπωσιάζει , είναι ένας σοβαρός αθλητής που μπορεί να βγάζει 25 λεπτά για πλάκα σε άμυνα και επίθεση χωρίς να κρεμάει την ομάδα.

Για τον Παπαγιάννη δεν σχολιάζω καν. Έχει μπροστά του να μάθει πρώτα μπάσκετ και να γίνει αθλητής ώστε να ακολουθεί τουλάχιστο τις φάσεις στην άμυνα...
Johnny Marv
Χωρίς Βουγιούκα η ομάδα σήμερα στο Κάουνας . Άρα στην αποστολή βρίσκονται 13 παίκτες . Λογικά δεν θα παίξει ένας εκ των παπαγιαννη-λασμε
john wick
Αν δεν ειναι οκ ο Payne ,μηπως να μεινει αυτος εξω;
Εγω τον Βουγιου θα τον επερνα παντως..χωρις Καβαλιαουσκας οι Λιθουανοι δεν εχουν παικτη να τον ματσαρει..
stefkorner
QUOTE (john wick @ Jan 18 2019, 01:08 ) *
Εγω τον Βουγιου θα τον επερνα παντως..χωρις Καβαλιαουσκας οι Λιθουανοι δεν εχουν παικτη να τον ματσαρει..


εχουν ,τον δεινοσαυρακο Μπιρουτις που ειναι ο 12ος παικτης τους ! αυτος ειχε παει πανω του και στο οακα !
ειχε παιξει 10λεπτα τοτε !και εγω παντως σε αυτο το ματς Βουγιουκα θα επαιρνα μαλλον !ερχεται απο καλο ματς και ξερει κ το Καουνας ,οπου εκει ειχε την καλυτερη σεζον της καριερας του !πολλες φορες αυτα μετρανε..
pan24
Ο Βουγιουας οσο τραγικος ειναι στην αμυνα,οσο παναργος κι αν ειναι,την τεχνικη που εχει δεν την εχει κανενα απο τα 5αρια μας
Ειναι ο μονος που μπορεις να πεις οτι αν του ακουμπησεις την μπαλα στο ποστ εχει καλες πιθανοτητες να καταληξει σε καλαθι η υπερ μας φαουλ

Αυτη την στιγμη ειναι καλυτερος απο τον Παπαγιαννη
Ομως αφου θελουν να του δωσουν χρονο σωστα μενει εκτος
stefkorner
QUOTE (pan24 @ Jan 18 2019, 01:26 ) *
Ο Βουγιουας οσο τραγικος ειναι στην αμυνα,οσο παναργος κι αν ειναι,την τεχνικη που εχει δεν την εχει κανενα απο τα 5αρια μας
Ειναι ο μονος που μπορεις να πεις οτι αν του ακουμπησεις την μπαλα στο ποστ εχει καλες πιθανοτητες να καταληξει σε καλαθι η υπερ μας φαουλ

Αυτη την στιγμη ειναι καλυτερος απο τον Παπαγιαννη


υποκειμενικο ισως το καλυτερος ,καθως δεν υπερεχει στα ριμπαουντ,ουτε στην αμυνα ψηλα !ο Ιαν διαθετει πολυ υψηλο μπασκετικο iq που ομως δυστυχως ποτε δεν το αξιοποιησε για να αμυνθει με επαρκεια..!
επισης ο Παπαγιαννης επιθετικα εκτελει οτιδηποτε κινειται πανω απο την στεφανι ! ειδαμε οτι και στην Μαδριτη σε παιχνιδι ανοιχτου σχετικα ρυθμου , ηταν πολυ παραγωγικος! του παει και το πικ εν ρολ!
ο Βουγιουκας μονο σε πολυ σεταρισμενο ρυθμο μπορει να δωσει πραγματα επιθετικα !να ακουμπησουν 5 μπαλες πανω του,να τις τελειωσει -η να παρει κανα φαουλ η να πασαρει! απλα συνηθως οτι δινει μπροστα το χανει πισω..
εγω στην τελικη ομως θα ελεγα μηπως Βουγιουκας και Παπαγιαννης ,αντι Λασμε rolleyes.gif
απλα αν μπει ο Πειν βλεπω πιθανοτερη τριαδα με Λασμε ,παρα με Παπατζον..
Johnny Marv
Το ρόστερ πάντως που έχουμε αυτή τη στιγμή να σας πω την αμαρτία μου μου αρέσει πολύ (αν οι κιλπατρικ-πεϊν παίξουν όπως περιμένουμε) δηλαδή το :

1)Καλαθης-Λεκα
2)Κιλπατρικ-Παππας(ή Κιθ)
2/3)Λοτζο
3)Παπαπετρου-Αντετοκουμπο
4)Τομας-Μιτογλου
5)Γκιστ-Πεϊν-Παπαγιαννης

Είναι ένα ρόστερ που άνετα θα πρότεινα το καλοκαίρι . Αν λοτζο και γκιστ επιστρέψουν στους καλούς εαυτούς τους θα δούμε ωραία πράγματα . Εγώ δηλαδή μόνο λοτζο θα άλλαζα αυτή τη στιγμή από το ρόστερ με κάποιον παίκτη αντίστοιχων ικανοτήτων αλλά βαρόμετρο στα ματς . Ο λοτζο είτε παίζει είτε όχι τα τελευταία 8 παιχνίδια δεν καταλαβαίνω διαφορά . Για να καταλήγω κάπου ... αν ξεκινούσαμε τη χρονιά με αυτό το ρόστερ και αυτόν τον προπονητή θα είχαμε εξασφαλίσει θέση μεταξύ 4-6 άνετα!!!!!

ΥΓ. Μέχρι και ο λεκα , η επιλογή του τσαβι δήλωσε πως νιώθει πιο άνετα με πιτινο ο οποιος τον εμπιστεύεται πιο πολύ και βγάζει τον καλύτερο εαυτού του στο σύστημα που παίζει ο τωρινός κοουτς . Ρε πασκουαλ !!! Τελικά 2,5 χρόνια στην ομάδα τι πέτυχες ;; Μέχρι και οι παίκτες που εσυ διάλεξες δηλώνουν πως δεν τους βόλευε ο τρόπος που τους έβαζες να παίζουν!
Quincy
QUOTE(Johnny Marv @ Jan 17 2019, 22:43 ) *
Θέλω να πω κάτι για κάποιους παίκτες της μπαρτσα τους οποίους θα μπορούσαμε να κοιτάξουμε για του χρόνου (παρεπιπτόντως η μπαρτσα έχασε από τη Μακάμπι σήμερα , καλό αυτό για εμάς , πρέπει να στοχεύουμε 5η-6η θέση οποτε θελουμε ήττες από μπαρτσα-οσφπ-εφες) .


Σε αισιόδοξα σενάρια ναι δεν έχεις άδικο. Όμως η Maccabi ίσως αποδειχτεί ανταγωνιστής του Παναθηναικού για τα playoffs και την άλλη εβδομάδα έχουμε Maccabi-ΠΑναθηναικός. Αν κερδίσει ο Παναθηναικός τότε ναι είναι καλή είδηση η σημερινή νίκη της Maccabi.
Thodoros
QUOTE (Quincy @ Jan 18 2019, 00:08 ) *
Σε αισιόδοξα σενάρια ναι δεν έχεις άδικο. Όμως η Maccabi ίσως αποδειχτεί ανταγωνιστής του Παναθηναικού για τα playoffs και την άλλη εβδομάδα έχουμε Maccabi-ΠΑναθηναικός. Αν κερδίσει ο Παναθηναικός τότε ναι είναι καλή είδηση η σημερινή νίκη της Maccabi.


tongue.gif Τι λέειιιι laugh.gif

Πραγματικά η Νίκη την Μακάμπι ήταν κακό αποτέλεσμα γιατί έχει βάλει βάσεις να ανέβει και νομίζω θα το καταφέρει τόσο ο Σφαιρόπουλος (δεν είναι άσχετος και το δείχνεις αυτό ) όσο και το υλικό που είναι ΑΑ ... μια ομάδα που ήρθε από κάτω και βάζει βάσεις να πάει 8δα ίσως και καλύτερα!
Για την ώρα βλέπουμε μόνο Ζαλγκίρις γιατί αν χάσουμε εκεί Λευκή πετσέτα μετά , η ομάδα του Σάρα φέτος δεν πατάει καλά ... δεν την βλέπω 8δα εκτός να δείξει στο τέλος χαρακτήρα ( κάτι πιθανό αλλά δύσκολο να το επαναλάβει τόσο σύντομα ) φυσικά η νίκη δεν μας δίνει τίποτα περισσότερο από παράταση χρόνο στο να δούμε μέχρι τέλους τι προλαβαίνουμε .
Αλλά είναι και ψυχολογικό το κομμάτι αν δεν τα έχεις χάσει όλα ( γιατί μετά θα έρθουν μουρμούρες - γκρίνιες , τσακωμοί και δηλώσεις που δεν θα κάνουν καλό) .
jazz thrilos
QUOTE (Johnny Marv @ Jan 17 2019, 23:26 ) *
Το ρόστερ πάντως που έχουμε αυτή τη στιγμή να σας πω την αμαρτία μου μου αρέσει πολύ (αν οι κιλπατρικ-πεϊν παίξουν όπως περιμένουμε) δηλαδή το :

1)Καλαθης-Λεκα
2)Κιλπατρικ-Παππας(ή Κιθ)
2/3)Λοτζο
3)Παπαπετρου-Αντετοκουμπο
4)Τομας-Μιτογλου
5)Γκιστ-Πεϊν-Παπαγιαννης

Είναι ένα ρόστερ που άνετα θα πρότεινα το καλοκαίρι . Αν λοτζο και γκιστ επιστρέψουν στους καλούς εαυτούς τους θα δούμε ωραία πράγματα . Εγώ δηλαδή μόνο λοτζο θα άλλαζα αυτή τη στιγμή από το ρόστερ με κάποιον παίκτη αντίστοιχων ικανοτήτων αλλά βαρόμετρο στα ματς . Ο λοτζο είτε παίζει είτε όχι τα τελευταία 8 παιχνίδια δεν καταλαβαίνω διαφορά . Για να καταλήγω κάπου ... αν ξεκινούσαμε τη χρονιά με αυτό το ρόστερ και αυτόν τον προπονητή θα είχαμε εξασφαλίσει θέση μεταξύ 4-6 άνετα!!!!!

ΥΓ. Μέχρι και ο λεκα , η επιλογή του τσαβι δήλωσε πως νιώθει πιο άνετα με πιτινο ο οποιος τον εμπιστεύεται πιο πολύ και βγάζει τον καλύτερο εαυτού του στο σύστημα που παίζει ο τωρινός κοουτς . Ρε πασκουαλ !!! Τελικά 2,5 χρόνια στην ομάδα τι πέτυχες ;; Μέχρι και οι παίκτες που εσυ διάλεξες δηλώνουν πως δεν τους βόλευε ο τρόπος που τους έβαζες να παίζουν!


Δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλεύεται.

Μην παίρνουμε πολύ στα σοβαρά τέτοιου είδους δηλώσεις όταν στις ομάδες υπάρχει καινούργιος προπονητης. Για παράδειγμα, εδώ μέχρι και ο Μάντζαρης πριν λίγο καιρό τόλμησε να κριτικάρει το μπάσκετ του Σφαιρό. Μιλάμε για τον Μάντζαρη που επι Σφαιρόπουλου έπαιζε βασικούρα, ίσως ο πιο ευνοημένος παίχτης αυτή την τετραετία χωρίς φυσικά να το αξίζει. Κι όμως βρήκε να πετάξει το καρφί του για τον Μπούλετ.

Τώρα ακούει ο Λέκα κάτι περί skywalker και τέτοια και λέει "ωπα, εδώ είμαστε". Και τα χώνει στον Πασκουάλ, έναν κόουτς που τον στήριξε και του έδωσε ευκαιρίες. Τέλοσπάντων, ας τον δούμε απόψε τον skywalker που θα τον ποστάρουν μέχρι και οι φροντιστές στο Κάουνας.
pan24
Παιδια προφανως ειναι κακη η νικη της Μακαμπι.Με ηττα μονο μαθηματικα θα ηλπιζε σε προκριση
Τωρα εφτασε στις 8 νικες και την επομενη εβδομαδα παμε Ισραηλ εχοντας κερδισει εδω μονο με 5 ποντους
Αν κερδισει με +6 μας βαζει απο κατω οτι και να κανουμε σημερα ενω εχουμε να παμε και στο Μιλανο που επισης εχουμε ιδιους στοχους με Αρμανι

Μας βαζει πιεση αυτο και στεκομαι στην δηλωση του Κιλπατρικ περι διαχειρισης της πιεσης και οτι η εξτρα πιεση δεν κανει καλο
Το να παιζουν σε καθε παιχνιδι σαν να ειναι τελικος και να παιζουν την ζωη τους δεν ξερω αν κανει καλο η κακο σε αυτη την ομαδα που δεν την λες και γεματη στους ηγετικους χαρακτηρες
stefkorner
ισως να ηταν καλο αποτελεσμα ,αν ειχαμε αποσταση 1 νικης απο Μπαρτσα και ειχαμε κερδος εστω την διαφορα την προηγουμενη βδομαδα (τωρα ομως ακομα μας χωριζουν 3 νικες ,που με την διαφορα μετρανε και σαν 4..)

για να μιλουσαμε δηλαδη με ανοιχτη την 6η θεση ,που μπορει και να οδηγουσε πανω στην Εφες ,αν η Τσσκα εκανε ηττες
σε αυτο το ευτυχες σεναριο ,που ειναι ακομα πολυ μακρινο..

κατα τ αλλα ηταν κακιστο αποτελεσμα rolleyes.gif μας επιασε η Μακαμπι ,η οποια ειναι πλεον πληρης και πεταει φωτιες !ισως η πιο φορμαρισμενη ομαδα της λιγκας αυτη την στιγμη
την οποια την εχουμε την επομενη βδομαδα... !

Τζονι Μαρβ μας εκαψες καποια λιγα εγκεφαλικα κυτταρα με αυτη σου την θεωρηση περι καλου αποτελεσματος smiley.gif
Thodoros
QUOTE (Johnny Marv @ Jan 17 2019, 23:26 ) *
Μέχρι και ο λεκα , η επιλογή του τσαβι δήλωσε πως νιώθει πιο άνετα με πιτινο ο οποιος τον εμπιστεύεται πιο πολύ και βγάζει τον καλύτερο εαυτού του στο σύστημα που παίζει ο τωρινός κοουτς . Ρε πασκουαλ !!! Τελικά 2,5 χρόνια στην ομάδα τι πέτυχες ;; Μέχρι και οι παίκτες που εσυ διάλεξες δηλώνουν πως δεν τους βόλευε ο τρόπος που τους έβαζες να παίζουν!


Εμ το είχα πει εδώ, στις ήττες με Χικμι και Μπασκόνια δεν έφταιγε το φτωχό υλικό (ο ίδιος ο Πασκουάλ τα έχασε με την αλλάγές και την άμυνα με τα μάτια! )...ακόμα και αυτοί δεν είναι εντελώς ανίκανοι αν τους βάλεις να παίζουν σωστά και με πάθος κάτι θα κάνουν . Μεγαλύτερο προβλήματα είχε ο Μπαρτζώκας που έχασε τον Σβέντ και έπρεπε να βρει λειτουργική σχήμα για 40λ παρά εμείς ... οπότε όταν χάνεις από δικό σου λάθος το παιχνίδι που φωνάζει ότι '' Αν θες διπλό εδώ είσαι να ευκαιρία! '' τότε δεν κάνεις σοβαρή δουλειά ( κοροϊδεύεις) και όχι μόνο αυτό τα ρίχνεις και στην ψυχολογία των παικτών, παικτών που εσύ το καλοκαίρι έλεγες ότι είναι έτοιμοι να πάνε f4! δεν χρειάζεται να πουν τίποτα όλα είναι ξεκάθαρα.

Δεν λέω ότι ο Λέκα είναι καλός, προσωπικά δεν μου αρέσει (απλά ο Πιτίνο βλέπει από αυτόν πάθος και προσπάθεια και το λέει) μην περιμένουμε να πάρει ματς ο Παναθηναικός από τον Λέκα ή από τον Ιαν (που διαβάζω τελευταία), μην γελιόμαστε και μεταξύ μας εδώ δεν παίρνει ματς από τον Ακριβοπληρωμένο Νικ ... ο Συμπληρωματικός θα σου βγάλει τα κάστανα από την φωτιά ;
Δεν νομίζω.

Απλά σου λέει είναι κέρδος να βλέπεις αναπληρωματικούς των 10-15λ να τα δίνουν όλα ( βασικά έτσι πρέπει)... οπότε με αντίστοιχη καλή δουλειά και από τους βασικούς μπορείς να ελπίζεις σε κάτι
1. Νικ - 2. Κιλλ - 3. Παπαπέτρου - 3. Τόμας - 5. Πειν (δεν είναι κακή η συγκεκριμένη ομάδα) αλλά δεν έχει τους ρολίστες που πρέπει και φυσικά έχουν δοθεί χρήματα αλόγιστα στον βωμό του είναι Έλληνας).
Και επειδή τα χρόνια άλλαξαν ναι φέτος το συμβόλαιο του Νικ μπορεί να μην είναι παράλογο! όμως τα 3 προηγούμενα χρόνια ήταν. γιατί πλέον και ο Κιλ πάτρικ που δεν μετράει πουθενά στην Αμερική σου λέει έρχομαι πχ για 1 χρόνο αλλά θέλω 1.5μύριο! Τότε ήταν αλλιώς και με 1 είχες τέτοιον παίκτη ( δλδ 500χιλ ταμείο - αρκετά μεγάλη διαφορά, ώστε να τα δώσεις σε μια 2η θέση που πονάς) ... από τότε το έλεγα εγώ ότι τα κλειδιά σε παίκτη που δεν είναι σκόρερ δεν πρέπει να δοθούν και από τότε μας φταίνε όλοι ακόμα και παίκτες που πήραν λίγα και έδωσαν ότι μπορούσαν.
Όπως ήταν ο Φελντειν που με 300χιλ δεν νομίζω να βρεις άλλον που να μπορεί να κάνει και 2-3 βασικά πράγματα , εντάξει δεν ήταν σπουδαίος αλλά ας σκεφτούμε πόσα δώσαμε ,δεν είναι πρόβλημα τα 300χιλ ( εκτός να είσαι ομάδα όπως η Κύμη) τα μεγάλα συμβόλαια είναι το πρόβλημα όχι τα λεφτά του Θανάση και του Μήτολγου* που και αυτός όταν θα μιλήσει ξανά θα ζητήσει το κάτι παραπάνω που το αξίζει κι όλας!
Αλλά τα συμβόλαια του Παππά , Νικ , Γκιστ που ενώ είναι κανονικά ως και ακριβά! ( και όχι μόνο στα επίπεδα του Παναθηναϊκού) η προσφορά τους είναι μικρότερη και συγκεκριμένη . Τες.Πα καλή τύχη σήμερα , ελπίζω για το καλύτερο .
stefkorner
Κοντός: «Λίγες οι πιθανότητες για να αγωνιστεί ο Πέιν»

μαλιστα !αρχιζουμε λοιπον να σχηματιζουμε μια εικονα ,για την αγωνιστικη κατασταση του παικτη
οχι οτι δεν το περιμεναμε δηλαδη..
(παρα τις πληροφοριες οτι προκριθηκε η περιπτωση του ,αντι αλλου ,που δεν ηταν σε καλη φ.κ ,αν και ενεργος..)
απ οτι φαινεται στο ματς με Μακαμπι θα ξεκινησει η προσαρμογη του Πειν !σιγα σιγα..


blink.gif
villiskabas
να δεις κυριε φερεφωνιξ ποσο λιγες θα ειναι οι πιθανοτητες προκρισης μας εαν χασουμε
j-kidd13
Oτι θα φταιει η απουσια Πειν δηλαδη αν χασουμε? tongue.gif
Λογικο να τον αφησει εκτος,δεν γινεται να ειναι ετοιμος για τετοια ματς μεσα σε 3 μερες.
Αν και κατι μου λεει οτι υπαρχουν ελπιδες να μπει στη 12αδα.
Thodoros
QUOTE (j-kidd13 @ Jan 18 2019, 12:40 ) *
Oτι θα φταιει η απουσια Πειν δηλαδη αν χασουμε? tongue.gif
Λογικο να τον αφησει εκτος,δεν γινεται να ειναι ετοιμος για τετοια ματς μεσα σε 3 μερες.
Αν και κατι μου λεει οτι υπαρχουν ελπιδες να μπει στη 12αδα.


Ενώ με τους Λάσμακη - Γκιστόπουλο είναι δεδομένη η επιτυχία μιας και είναι πυραβλοκίνητοι σε θέμα Φ.κ. και έτσι λέμε να μην ρισκάρουμε βάζοντας κάποιον που ήρθε προχθες αλλά Ντούκι στην θέση του 5ριου.

Εγώ νομίζω ότι είναι θέμα να χάσουμε έστω και αυτά τα 10λ που θα μπορούσε να πάρει 2-3 ριμπάουντ ( όσο δλδ παίρνουν όλοι οι άλλοι μαζί! ) και το σπουδαιότερο το ξύλο που θα έπαιζε ... δεν πειράζει θα μπει το θηρίο ο Λάσμακης να καθαρίσει.
Να του κάνω και μια αφιέρωση επίκαιρη κι όλας :
<< Από τον πύργο της Βαβέλ…έφυγα νύχτα με το Κτελ! >> όπου Βαβέλ βάλε κάουνας!
pan24
QUOTE (j-kidd13 @ Jan 18 2019, 12:40 ) *
Oτι θα φταιει η απουσια Πειν δηλαδη αν χασουμε? tongue.gif
Λογικο να τον αφησει εκτος,δεν γινεται να ειναι ετοιμος για τετοια ματς μεσα σε 3 μερες.
Αν και κατι μου λεει οτι υπαρχουν ελπιδες να μπει στη 12αδα.

Εξαρταται τι φταιει
Ειναι διαφορετικο ο λογος να ειναι οτι δεν ξερει την ομαδα(εκει λες ας μην ξερει ενα δεκαλεπτακι μπορει να παιξει αν δεις οτι οι αλλοι δεν την παλευουν) και διαφορετικο να του βγαινει η γλωσσα μετα απο 3 πανω-κατω στο γηπεδο

Αν μπει 12αδα ειμαι περιεργος ποιον θα αφησει εκτος
j-kidd13
Τουλαχιστον οι Λασμε Γκιστ προπονουνται καθημερινα απο τον Αυγουστο και ειναι σε αγωνιστικο ρυθμο.Και ας ειναι στα χαλια που ειναι.
villiskabas
QUOTE (j-kidd13 @ Jan 18 2019, 12:40 ) *
Oτι θα φταιει η απουσια Πειν δηλαδη αν χασουμε? tongue.gif
Λογικο να τον αφησει εκτος,δεν γινεται να ειναι ετοιμος για τετοια ματς μεσα σε 3 μερες.
Αν και κατι μου λεει οτι υπαρχουν ελπιδες να μπει στη 12αδα.



οχι δεν το λεω γιαυτο αλλα για να πει εστω και μια φορα αυτο το φερεφωνο το ποσο κακη στελεχωση στην αρχη της χρονιας εγινε στην ομαδα
Ginobili
QUOTE(j-kidd13 @ Jan 18 2019, 11:05 ) *
Τουλαχιστον οι Λασμε Γκιστ προπονουνται καθημερινα απο τον Αυγουστο και ειναι σε αγωνιστικο ρυθμο.Και ας ειναι στα χαλια που ειναι.

Αυτό το "άντρες-εφηβικό " στο 2ο ημίχρονο στην Βαρκελωνη στην ρακέτα και στα ριμπ το έχω ξαναδεί άλλες δυο φορές στην ζωή μου.
Μία πέρσι με την Εφές στο ΟΑΚΑ...(που κερδίσαμε επειδή βάλαμε 15 τρίποντα)
Και το 12' στο Ολυμπιακός-Σιένα
j-kidd13
QUOTE(villiskabas @ Jan 18 2019, 13:11 ) *
οχι δεν το λεω γιαυτο αλλα για να πει εστω και μια φορα αυτο το φερεφωνο το ποσο κακη στελεχωση στην αρχη της χρονιας εγινε στην ομαδα


Επειδη σχολιαζω συνεχεια στο προφιλ του στο fb παντως,εχει πει απεξω απεξω οτι εκανε λαθος εκτιμηση,με υφος του στυλ οτι και να γραψει 2 μ#$%ς ενας δημοσιογραφος και να πεσει εξω,δεν ηρθε και η συντελεια του κοσμου.
Thodoros
Όπως και ο Πιτίνο έτσι και εγώ είμαι περίεργος στο τι είδους προπονήσεις έκαναν και είναι σε αυτήν την άθλια αγωνιστική κατάσταση , αυτήν την στιγμή που μιλάμε ο από το καλοκαίρι στην ομάδα Λάσμε έχει χαρίσει συμβόλαια σε πολλούς ψηλούς και ας είχαν έτοιμες βαλίτσες ! Δεν νομίζω ότι οι προπονήσεις βοήθησαν τόσο όλο αυτόν το καιρό... γιατί ούτε είδαμε κάτι και ούτε έγινε κάτι θετικό από αυτές.
Για αυτό λέω ότι ο Πειν δεν φαίνεται να είναι άσχημη επιλογή στο να έμπαινε με την μια μέσα με Ζαλγκίρις ( αν το θέμα είναι η φκ βάλτον 10-12λ ε δεν νομίζω να μην την βγάζει ακόμα και αν έκανε 1 πακέτο τσιγάρα πριν ) την ομάδα την ξέρει λίγο , ψηλός είναι .,.. όλο και κάτι περισσότερο έχει να δώσει από τον Λάσμε που δεν το πιστεύει ούτε το φανελάκι του πλέον.

Μην τρελαθούμε και για 10λ δεν χρειάζεται κάποιος να έχει τέλεια φ.κ. ( θέληση , ικανότητες και διάθεση χρειάζεται ) αυτό που δεν έχει το δίδυμο δλδ.
j-kidd13
QUOTE(Thodoros @ Jan 18 2019, 13:58 ) *
Όπως και ο Πιτίνο έτσι και εγώ είμαι περίεργος στο τι είδους προπονήσεις έκαναν και είναι σε αυτήν την άθλια αγωνιστική κατάσταση , αυτήν την στιγμή που μιλάμε ο από το καλοκαίρι στην ομάδα Λάσμε έχει χαρίσει συμβόλαια σε πολλούς ψηλούς και ας είχαν έτοιμες βαλίτσες ! Δεν νομίζω ότι οι προπονήσεις βοήθησαν τόσο όλο αυτόν το καιρό... γιατί ούτε είδαμε κάτι και ούτε έγινε κάτι θετικό από αυτές.
Για αυτό λέω ότι ο Πειν δεν φαίνεται να είναι άσχημη επιλογή στο να έμπαινε με την μια μέσα με Ζαλγκίρις ( αν το θέμα είναι η φκ βάλτον 10-12λ ε δεν νομίζω να μην την βγάζει ακόμα και αν έκανε 1 πακέτο τσιγάρα πριν ) την ομάδα την ξέρει λίγο , ψηλός είναι .,.. όλο και κάτι περισσότερο έχει να δώσει από τον Λάσμε που δεν το πιστεύει ούτε το φανελάκι του πλέον.

Μην τρελαθούμε και για 10λ δεν χρειάζεται κάποιος να έχει τέλεια φ.κ. ( θέληση , ικανότητες και διάθεση χρειάζεται ) αυτό που δεν έχει το δίδυμο δλδ.

Δεν ξερω ποσο καιρο εχει να αγωνιστει ο Πειν,η και να προπονηθει,αλλα καποιος που εχει καιρο απραξιας,θα τον βαλεις μεσα και μετα απο 3 πανω κατω δεν θα μπορει να παρει τα ποδια του.Εδω περσυ που ηταν και μεσα σε αγωνιστικο ρυθμο,και δεν αντεχε πολυ μεσα.
shaq7
παντως το να βαλεις 2 καινουργιους παιχτες να παιξουν απεναντι σε μια τοσο καλοκουρδισμενη μηχανη οπως η ζαλγκιρις ισως αποβει μοιραιο..απο την αλλη το να παιζουν λασμε-παππας ισως ειναι χειροτερο δεν ξερω tongue.gif
john wick
Αυτα που γίνονται στον μπασκετικο Παναθηναϊκό δεν γινονται πουθενα...
Πηραμε 2 παικτες ωστε στα επομενα 3 ματς ζωης η θανατου να μας βοηθησουν. Ηδη ο ενας επισημα ειναι εκτος φορμας κ προσευχόμαστε να μας βγει ο αλλος που επισης ειναι εκτος φορμας. ...
w00t.gif
shtarkws
Το να πάει αυτός ο Παναθηναϊκός, που έχει νέο προπονητή ο οποίος δεν είναι ούτε ένα μήνα στην ομάδα, που έφερε ένα παίκτη εδω και λίγες ημέρες μ, που πήρε ένα ψηλό που ούτε καν πρόλαβε να παίξει, που έχει τα γνωστά προβλήματα στο ρόστερ του, το να πάει αυτός ο Παναθηναικος λοιπόν και να κερδίσει μια από τις καλύτερα προπονήσεις ομάδες θα ήταν μπασκετική ύβρις. Το μπάσκετ είναι δίκαιο άθλημα και κερδίζει πάντα ο καλύτερος.

Το πρόβλημα του Παναθηναϊκού δεν διορθώνεται τώρα, διορθώνεται μόνο το καλοκαίρι αλλά εμείς κάθε καλοκαίρι κάνουμε συνέχεια το ίδιο λάθος στην στελέχωση. Αυτό γίνεται γιατί άλλους παίκτες τους διαλέγει ο προπονητής και άλλους η διοίκηση. Ομάδα έτσι όμως δεν γίνεται.

Και ο Παύλος το έκανε βέβαια, αλλά ο Παύλος γιγαντωσε τον Παναθηναικό όταν βρήκε τον εκλεκτό του και του παρέδωσε τα κλειδιά. Αυτό πρέπει επιτέλους να κάνει ο ΔΓ. Να βρει τον επόμενο εκλεκτό και να του παραδώσει τα κλειδιά. Φανταστείτε για παράδειγμα να έχεις προπονητή τον Σάρας που θέλει τον Χ γιανκουνας και ο πρόεδρος φέρνει τον Σινγκλετον γιατί τον βρήκε ευκαιρία. Μπορεί ο Σινγκλετον να είναι καλύτερος παίκτης αλλά ο κάθε Γιανκουνας θα δημιουργήσει το σύνολο που θα υπηρετήσει το μπάσκετ του προπονητή.

Αν είναι να εμπιστευτείς έναν προπονητή πρέπει να του εμπιστευτείς την ομάδα εν λευκώ. Αν δεν τον εμπιστεύεσαι τότε μην τον παίρνεις.

Το πρόβλημα δεν είναι το να κάνεις λάθος. Το πρόβλημα είναι να κάνεις συνέχεια το ίδιο λάθος και να μην το καταλαβαίνεις ώστε να κάνεις κάτι για να το διορθώσεις. Συνεχόμενα λάθη σημαίνουν καμία φορά και έλλειψη ικανότητας.

Ο Παναθηναικος μικραίνει γιατί φαίνεται πως σταματά να βάζει την ευρωπαϊκή καταξίωση σαν σημαντική διάκριση. Αυτό φαίνεται όταν έχεις να παίξεις άμεσα τελικούς και φέρνεις παίκτες που θα είναι έτοιμοι τουλάχιστον σε ένα μήνα. Δυστυχώς φαίνεται ότι φέτος ο κατήφορος θα είναι πολύ μεγάλος μιας και ακολουθούν ακόμα πιο δύσκολα παιχνίδια.

Υγ. Άλλη μια φορά έρχεται νέος προπονητής, τσεκάρει το ροστερ και το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να φέρει παίκτη στην θέση του Παππά. Στο πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς έπαιξε μόνο 5 λεπτά. Δεν είναι υπέρβαση τα 250κ παραπάνω που πήρε. Ο παίκτης Παππάς δεν αξίζει να παίρνει ούτε 2 ευρώ από τον σύλλογο καθώς δεν θα έπρεπε να του ανανεωθεί το συμβόλαιο. Αφού είναι τόσο Παναθηναικαρας θα λύσει το συμβόλαιο του αν του ζητηθεί χωρίς οικονομικές απαιτήσεις.

Υγ1 ο Παναθηναικος πρέπει να προσεγγίσει άμεσα τον Σάρας, να του δώσει λευκή επιταγή και να αρχίσει να ετοιμάζει την ομάδα για του χρόνου. Η μπασκετική λογική λέει ότι ο Παναθηναϊκός πρέπει να διώξει όλους του ξένους και τον Παππά και να χτίσει από την αρχή πάνω σε Νικ Παπ Θανάση Μητογλου Παπαγιάννη.

Υγ2. Αν αρχίσουμε τα "πάμε να το πάρουμε του χρόνου στην Αθήνα" πάλι πέφτουμε στην παγίδα να κάνουμε το ίδιο λάθος. Η ομάδα χτίζεται βήμα βήμα. Άλλωστε δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει το φ4 στην Αθήνα

Υγ3 Έχουμε την περιφέρεια με το χειρότερο ποσοστό στα σουτ και την φροντ λαιν με τον χειρότερο μέσο όρο ριμπάουντ. Λυπάμαι που το λέω αλλά είμαστε μες τις 3 χειρότερες ομάδες της διοργάνωσης
Titus
QUOTE (shtarkws @ Jan 19 2019, 01:11 ) *
Το να πάει αυτός ο Παναθηναϊκός, που έχει νέο προπονητή ο οποίος δεν είναι ούτε ένα μήνα στην ομάδα, που έφερε ένα παίκτη εδω και λίγες ημέρες μ, που πήρε ένα ψηλό που ούτε καν πρόλαβε να παίξει, που έχει τα γνωστά προβλήματα στο ρόστερ του, το να πάει αυτός ο Παναθηναικος λοιπόν και να κερδίσει μια από τις καλύτερα προπονήσεις ομάδες θα ήταν μπασκετική ύβρις. Το μπάσκετ είναι δίκαιο άθλημα και κερδίζει πάντα ο καλύτερος.

Το πρόβλημα του Παναθηναϊκού δεν διορθώνεται τώρα, διορθώνεται μόνο το καλοκαίρι αλλά εμείς κάθε καλοκαίρι κάνουμε συνέχεια το ίδιο λάθος στην στελέχωση. Αυτό γίνεται γιατί άλλους παίκτες τους διαλέγει ο προπονητής και άλλους η διοίκηση. Ομάδα έτσι όμως δεν γίνεται.

Και ο Παύλος το έκανε βέβαια, αλλά ο Παύλος γιγαντωσε τον Παναθηναικό όταν βρήκε τον εκλεκτό του και του παρέδωσε τα κλειδιά. Αυτό πρέπει επιτέλους να κάνει ο ΔΓ. Να βρει τον επόμενο εκλεκτό και να του παραδώσει τα κλειδιά. Φανταστείτε για παράδειγμα να έχεις προπονητή τον Σάρας που θέλει τον Χ γιανκουνας και ο πρόεδρος φέρνει τον Σινγκλετον γιατί τον βρήκε ευκαιρία. Μπορεί ο Σινγκλετον να είναι καλύτερος παίκτης αλλά ο κάθε Γιανκουνας θα δημιουργήσει το σύνολο που θα υπηρετήσει το μπάσκετ του προπονητή.

Αν είναι να εμπιστευτείς έναν προπονητή πρέπει να του εμπιστευτείς την ομάδα εν λευκώ. Αν δεν τον εμπιστεύεσαι τότε μην τον παίρνεις.

Το πρόβλημα δεν είναι το να κάνεις λάθος. Το πρόβλημα είναι να κάνεις συνέχεια το ίδιο λάθος και να μην το καταλαβαίνεις ώστε να κάνεις κάτι για να το διορθώσεις. Συνεχόμενα λάθη σημαίνουν καμία φορά και έλλειψη ικανότητας.

Ο Παναθηναικος μικραίνει γιατί φαίνεται πως σταματά να βάζει την ευρωπαϊκή καταξίωση σαν σημαντική διάκριση. Αυτό φαίνεται όταν έχεις να παίξεις άμεσα τελικούς και φέρνεις παίκτες που θα είναι έτοιμοι τουλάχιστον σε ένα μήνα. Δυστυχώς φαίνεται ότι φέτος ο κατήφορος θα είναι πολύ μεγάλος μιας και ακολουθούν ακόμα πιο δύσκολα παιχνίδια.

Υγ. Άλλη μια φορά έρχεται νέος προπονητής, τσεκάρει το ροστερ και το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να φέρει παίκτη στην θέση του Παππά. Στο πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς έπαιξε μόνο 5 λεπτά. Δεν είναι υπέρβαση τα 250κ παραπάνω που πήρε. Ο παίκτης Παππάς δεν αξίζει να παίρνει ούτε 2 ευρώ από τον σύλλογο καθώς δεν θα έπρεπε να του ανανεωθεί το συμβόλαιο. Αφού είναι τόσο Παναθηναικαρας θα λύσει το συμβόλαιο του αν του ζητηθεί χωρίς οικονομικές απαιτήσεις.

Υγ1 ο Παναθηναικος πρέπει να προσεγγίσει άμεσα τον Σάρας, να του δώσει λευκή επιταγή και να αρχίσει να ετοιμάζει την ομάδα για του χρόνου. Η μπασκετική λογική λέει ότι ο Παναθηναϊκός πρέπει να διώξει όλους του ξένους και τον Παππά και να χτίσει από την αρχή πάνω σε Νικ Παπ Θανάση Μητογλου Παπαγιάννη.

Υγ2. Αν αρχίσουμε τα "πάμε να το πάρουμε του χρόνου στην Αθήνα" πάλι πέφτουμε στην παγίδα να κάνουμε το ίδιο λάθος. Η ομάδα χτίζεται βήμα βήμα. Άλλωστε δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει το φ4 στην Αθήνα

Υγ3 Έχουμε την περιφέρεια με το χειρότερο ποσοστό στα σουτ και την φροντ λαιν με τον χειρότερο μέσο όρο ριμπάουντ. Λυπάμαι που το λέω αλλά είμαστε μες τις 3 χειρότερες ομάδες της διοργάνωσης


Λόγια πικρά αλλά ως επί το πλείστον αληθή. Όπως τα περισσότερα πικρά λόγια άλλωστε.
doctorjekil
QUOTE(shtarkws @ Jan 19 2019, 00:11 ) *
Το να πάει αυτός ο Παναθηναϊκός, που έχει νέο προπονητή ο οποίος δεν είναι ούτε ένα μήνα στην ομάδα, που έφερε ένα παίκτη εδω και λίγες ημέρες μ, που πήρε ένα ψηλό που ούτε καν πρόλαβε να παίξει, που έχει τα γνωστά προβλήματα στο ρόστερ του, το να πάει αυτός ο Παναθηναικος λοιπόν και να κερδίσει μια από τις καλύτερα προπονήσεις ομάδες θα ήταν μπασκετική ύβρις. Το μπάσκετ είναι δίκαιο άθλημα και κερδίζει πάντα ο καλύτερος.

Το πρόβλημα του Παναθηναϊκού δεν διορθώνεται τώρα, διορθώνεται μόνο το καλοκαίρι αλλά εμείς κάθε καλοκαίρι κάνουμε συνέχεια το ίδιο λάθος στην στελέχωση. Αυτό γίνεται γιατί άλλους παίκτες τους διαλέγει ο προπονητής και άλλους η διοίκηση. Ομάδα έτσι όμως δεν γίνεται.

Και ο Παύλος το έκανε βέβαια, αλλά ο Παύλος γιγαντωσε τον Παναθηναικό όταν βρήκε τον εκλεκτό του και του παρέδωσε τα κλειδιά. Αυτό πρέπει επιτέλους να κάνει ο ΔΓ. Να βρει τον επόμενο εκλεκτό και να του παραδώσει τα κλειδιά. Φανταστείτε για παράδειγμα να έχεις προπονητή τον Σάρας που θέλει τον Χ γιανκουνας και ο πρόεδρος φέρνει τον Σινγκλετον γιατί τον βρήκε ευκαιρία. Μπορεί ο Σινγκλετον να είναι καλύτερος παίκτης αλλά ο κάθε Γιανκουνας θα δημιουργήσει το σύνολο που θα υπηρετήσει το μπάσκετ του προπονητή.

Αν είναι να εμπιστευτείς έναν προπονητή πρέπει να του εμπιστευτείς την ομάδα εν λευκώ. Αν δεν τον εμπιστεύεσαι τότε μην τον παίρνεις.

Το πρόβλημα δεν είναι το να κάνεις λάθος. Το πρόβλημα είναι να κάνεις συνέχεια το ίδιο λάθος και να μην το καταλαβαίνεις ώστε να κάνεις κάτι για να το διορθώσεις. Συνεχόμενα λάθη σημαίνουν καμία φορά και έλλειψη ικανότητας.

Ο Παναθηναικος μικραίνει γιατί φαίνεται πως σταματά να βάζει την ευρωπαϊκή καταξίωση σαν σημαντική διάκριση. Αυτό φαίνεται όταν έχεις να παίξεις άμεσα τελικούς και φέρνεις παίκτες που θα είναι έτοιμοι τουλάχιστον σε ένα μήνα. Δυστυχώς φαίνεται ότι φέτος ο κατήφορος θα είναι πολύ μεγάλος μιας και ακολουθούν ακόμα πιο δύσκολα παιχνίδια.

Υγ. Άλλη μια φορά έρχεται νέος προπονητής, τσεκάρει το ροστερ και το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να φέρει παίκτη στην θέση του Παππά. Στο πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς έπαιξε μόνο 5 λεπτά. Δεν είναι υπέρβαση τα 250κ παραπάνω που πήρε. Ο παίκτης Παππάς δεν αξίζει να παίρνει ούτε 2 ευρώ από τον σύλλογο καθώς δεν θα έπρεπε να του ανανεωθεί το συμβόλαιο. Αφού είναι τόσο Παναθηναικαρας θα λύσει το συμβόλαιο του αν του ζητηθεί χωρίς οικονομικές απαιτήσεις.

Υγ1 ο Παναθηναικος πρέπει να προσεγγίσει άμεσα τον Σάρας, να του δώσει λευκή επιταγή και να αρχίσει να ετοιμάζει την ομάδα για του χρόνου. Η μπασκετική λογική λέει ότι ο Παναθηναϊκός πρέπει να διώξει όλους του ξένους και τον Παππά και να χτίσει από την αρχή πάνω σε Νικ Παπ Θανάση Μητογλου Παπαγιάννη.

Υγ2. Αν αρχίσουμε τα "πάμε να το πάρουμε του χρόνου στην Αθήνα" πάλι πέφτουμε στην παγίδα να κάνουμε το ίδιο λάθος. Η ομάδα χτίζεται βήμα βήμα. Άλλωστε δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει το φ4 στην Αθήνα

Υγ3 Έχουμε την περιφέρεια με το χειρότερο ποσοστό στα σουτ και την φροντ λαιν με τον χειρότερο μέσο όρο ριμπάουντ. Λυπάμαι που το λέω αλλά είμαστε μες τις 3 χειρότερες ομάδες της διοργάνωσης

Συμφωνω σε ολα,αλλα το καλοκαιρι οτι και να εγινε την μεγαλυτερη ευθυνη την εχει ο πασκουαλ,αν του επεβαλε να παρει παιχτες που δεν ηθελε θα επρεπε να σηκωθει να φυγει,ενω αν διαλεξε αυτος ολους τους παιχτες απετυχε παταγωδως στην στελεχωση...για το λαθος που εγραψες οτι γινεται καθε καλοκαιρι φταιει ο Ολυμπιακος...για το οτι ο Γκιστ παιζει ακομα στην ομαδα(και παιζει και μετα νευρα μας) φταιει ο Ολυμπιακος,για το οτι ο Παππας ανανεωσε και με αυξηση κιολας φταιει ο Ολυμπιακος,για το οτι για παρτενερ του Γκιστ επιλεξανε τον 36χρονο Λασμε φταει ο Ολυμπιακος,για το οτι,για μια ακομη χρονια,δεν υπαρχει 2ος ασος φταιει ο Ολυμπιακος...βεβαια για το οτι πηραμε ενα μετριο εως κακο 3αρι για βασικο 4αρι,το οτι πηραμε τον Λανγκφορντ για να κανει διδυμο με τον Παππα φταει αυτος που τους διαλεξε ή που δεχτηκε να του τους επιβαλουν...για το οτι φταει ο Ολυμπιακος λοιπον,δεν υπαρχει μεγαλυτερη αποδειξη απ το οτι ο ΔΓ εδω και 10 μερες ασχολειται με τις 13/02,με εναν αδιαφορο αγωνα μια ασημαντης διιργανωσης δηλαδη...μακαρι λοιπον στις 13/02 να φαμε 20 ποντους στο οακα και να χασουμε με σκουπα το πρωταθλημα...ωστε να σταματησει να μικραινει κι αλλο η ομαδα στην ευρωπη
Titus
QUOTE (doctorjekil @ Jan 19 2019, 01:40 ) *
Συμφωνω σε ολα,αλλα το καλοκαιρι οτι και να εγινε την μεγαλυτερη ευθυνη την εχει ο πασκουαλ,αν του επεβαλε να παρει παιχτες που δεν ηθελε θα επρεπε να σηκωθει να φυγει,ενω αν διαλεξε αυτος ολους τους παιχτες απετυχε παταγωδως στην στελεχωση...για το λαθος που εγραψες οτι γινεται καθε καλοκαιρι φταιει ο Ολυμπιακος...για το οτι ο Γκιστ παιζει ακομα στην ομαδα(και παιζει και μετα νευρα μας) φταιει ο Ολυμπιακος,για το οτι ο Παππας ανανεωσε και με αυξηση κιολας φταιει ο Ολυμπιακος,για το οτι για παρτενερ του Γκιστ επιλεξανε τον 36χρονο Λασμε φταει ο Ολυμπιακος,για το οτι,για μια ακομη χρονια,δεν υπαρχει 2ος ασος φταιει ο Ολυμπιακος...βεβαια για το οτι πηραμε ενα μετριο εως κακο 3αρι για βασικο 4αρι,το οτι πηραμε τον Λανγκφορντ για να κανει διδυμο με τον Παππα φταει αυτος που τους διαλεξε ή που δεχτηκε να του τους επιβαλουν...για το οτι φταει ο Ολυμπιακος λοιπον,δεν υπαρχει μεγαλυτερη αποδειξη απ το οτι ο ΔΓ εδω και 10 μερες ασχολειται με τις 13/02,με εναν αδιαφορο αγωνα μια ασημαντης διιργανωσης δηλαδη...μακαρι λοιπον στις 13/02 να φαμε 20 ποντους στο οακα και να χασουμε με σκουπα το πρωταθλημα...ωστε να σταματησει να μικραινει κι αλλο η ομαδα στην ευρωπη


Πάντως, αυτό που κάποιοι θεωρούν πανεύκολο να αφήσεις μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ και μια τοπ δουλειά επειδή το αφεντικό παρεμβαίνει στη δουλειά σου εγώ το θαυμάζω. Φαντάζομαι αυτό κάνετε όλοι εσείς στην επαγγελματική σας ζωή.

rankin
Παιδιά, ψυχραιμία
Ο Παναθηναικός, όπως και ο Ολυμπιακός, δεν έχουν μπάτζετ που να συγκρίνονται με άλλων ομάδων.
Ο ΔΠΓ κάνει το απλό, παιρνει ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ενα καλο γκαρντ σε τιμη ευκαιρίας, τον Γενάρη, απο τα κοψίματα του ΝΒΑ
και το κανει γιατι αν τον πάρει το καλοκαίρι θα το δωσει 2 μυρια, ενω τώρα με 3-4 κατοστάρικα θα πάρει πρωτάθλημα και ο κοσμος θα τραγουδάει το ονομα του και πάλι
το side effect ειναι οτι οταν τον παίρνει ειναι μάλλον αργά για την ευρωλίγκα αλλά, οπως έγραψα, αυτο δεν τον νοιαζει, γιατι το πρωτάθλημα ειναι ενας τίτλος, ενω η παρουσία σε ενα F4 ειναι απλά μια παρουσία σε ενα F4...
Μη ξεχνάμε οτι κάποτε ο Ολυμπιακος λοιδορηθηκε γιατι εφτασε σε τρεις τελικους και τους έχασε ολους
Ο Παναθηναικος πηρε νταμπλ την ιδια χρονιά. F4 δε πήγε, αλλά αυτο μάλλον ξεχάστηκε ευκολα.
Αυτο ισχύει και για εμάς, τους Ολυμπιακους, γιατι το ταμείο έγραφε 0/3. Του Παναθηναικου έγραφε 2/2

Και φέτος λοιπόν, πριν ο πετεινός λαλήσει τρεις φορες, ο ΔΠΓ θα αποθεωθεί και πάλι. Θα κάνει το 2/2 και θα ειναι πρώτος μάγκας.
Ο Ολυμπιακος δυσκολα θα πάει F4. Και ακομα και αν πάει, ακομα πιο δύσκολα θα φτάσει στη κουπα
Οταν το ταμείο γράφει 0/2 για τον ενα και 2/2 για τον άλλο, κανείς δεν θα θυμάται οτι ο Παναθηναικός δεν θα έχει περάσει στην 8αδα. (αν τελικά οντως δεν περάσει)
Μη σας πω οτι και το ονομα του Παππά θα γίνει και πάλι τραγούδι στα χείλη των οπαδών.

Δε τα γράφω αυτα με σκωπτική διάθεση, ουτε θέλω να πικάρω κάποιον. Τα γράφω γιατι τα πιστευω.
Ο ΔΠΓ κάνει τις κινήσεις αυτές που, με το διαθέσιμο μπατζετ του, θα του δώσουν αυτο που μπορεί να κερδίσει. Το 2/2 στους εγχώριους τιτλους
Quincy
Διαφωνώ με τη λογική "δώστε τα κλειδιά της ομάδας στον τάδε να κάνει κουμάντο". Η διοίκηση πρέπει να χαράζει ένα πλάνο/στόχο και μετά να επιλέγει τον κατάλληλο προπονητή για να το ακολουθήσει και να το υλοποιήσει. Καταλαβαίνω ότι σκέφτεστε έτσι επειδή τα πιο επιτυχημένα χρόνια του Παναθηναικού ήταν όταν έκανε το κουμάντο ο Obradovic. Αλλά μάλλον ξεχνάτε ότι με δική του ευθύνη βρέθηκε μετέωρος ο Παναθηναικός προτιμώντας τους βετεράνους για ένα τελευταίο f4 παρά να θυσιάσει κάποιες πιθανότητες για την κατάκτηση προσθέτοντας νεαρούς παίκτες που θα αποτελούσαν την επόμενη ομάδα του Παναθηναικό. Κάτι τέτοια είναι πιθανά όταν "δίνεις τα κλειδιά", και δεν θα λειτουργήσει αυτό εκτός κι αν ο ΔΓ αποφασίσει να γυρίσει μια 10ετία πίσω και να διαθέσει 30Μ σε κάποιον με στόχο την κατάκτηση.
doctorjekil
QUOTE(Titus @ Jan 19 2019, 00:46 ) *
Πάντως, αυτό που κάποιοι θεωρούν πανεύκολο να αφήσεις μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ και μια τοπ δουλειά επειδή το αφεντικό παρεμβαίνει στη δουλειά σου εγώ το θαυμάζω. Φαντάζομαι αυτό κάνετε όλοι εσείς στην επαγγελματική σας ζωή.

Οταν εχεις αρχες ζεις και πεθαινεις μ αυτες,απολυθηκε γιατι δεχτηκε να στελεχωσει και να δουλεψει μ ενα ροστερ που δεν ηθελε(αν δεχτουμε οτι υπηρχε παρεμβαση απο ΔΓ)...αν ειχε θεσει βετο θα ειχε φυγει με ψηλα το κεφαλι ή αν ειχε περασει το δικο του και διαλεγε αυτος τους παιχτες θα ηξερε πως αν απολυθει θα απολυθει επειδη εκανε αυτο που λεει η φιλοσοφια του...οσο για την επαγγελματικη του ζωη,δεν νομιζω οτι θα δυσκολευοταν πολυ να βρει ομαδα αν εφευγε τον Αυγουστο...και στην τελικη για να μην χασει την δουλεια του τον Αυγουστο εφυγε σαν αποτυχημενος τον Δεκεμβρη...δεν νομιζω οτι βγηκε κερδισμενος απο αυτο
nikolas_asteri
QUOTE (rankin @ Jan 19 2019, 00:50 ) *
Αυτο ισχύει και για εμάς, τους Ολυμπιακους, γιατι το ταμείο έγραφε 0/3. Του Παναθηναικου έγραφε 2/2

Και φέτος λοιπόν, πριν ο πετεινός λαλήσει τρεις φορες, ο ΔΠΓ θα αποθεωθεί και πάλι. Θα κάνει το 2/2 και θα ειναι πρώτος μάγκας.
Ο Ολυμπιακος δυσκολα θα πάει F4. Και ακομα και αν πάει, ακομα πιο δύσκολα θα φτάσει στη κουπα
Οταν το ταμείο γράφει 0/2 για τον ενα και 2/2 για τον άλλο, κανείς δεν θα θυμάται οτι ο Παναθηναικός δεν θα έχει περάσει στην 8αδα. (αν τελικά οντως δεν περάσει)
Μη σας πω οτι και το ονομα του Παππά θα γίνει και πάλι τραγούδι στα χείλη των οπαδών.


Δεν νομίζω πως ισχύει για τους "μπασκετικούς" φιλάθλους αυτό. Πολλά παιδιά εδώ έχουν εκφράσει την αδιαφορία τους για τους εγχώριους τίτλους. Πιστεύω πως έχουν δίκιο κιόλας γιατί τι σόι τίτλος είναι αυτός με έναν μόνο αντίπαλο;
Johnny Marv
QUOTE(shtarkws @ Jan 19 2019, 00:11 ) *
Το να πάει αυτός ο Παναθηναϊκός, που έχει νέο προπονητή ο οποίος δεν είναι ούτε ένα μήνα στην ομάδα, που έφερε ένα παίκτη εδω και λίγες ημέρες μ, που πήρε ένα ψηλό που ούτε καν πρόλαβε να παίξει, που έχει τα γνωστά προβλήματα στο ρόστερ του, το να πάει αυτός ο Παναθηναικος λοιπόν και να κερδίσει μια από τις καλύτερα προπονήσεις ομάδες θα ήταν μπασκετική ύβρις. Το μπάσκετ είναι δίκαιο άθλημα και κερδίζει πάντα ο καλύτερος.

Το πρόβλημα του Παναθηναϊκού δεν διορθώνεται τώρα, διορθώνεται μόνο το καλοκαίρι αλλά εμείς κάθε καλοκαίρι κάνουμε συνέχεια το ίδιο λάθος στην στελέχωση. Αυτό γίνεται γιατί άλλους παίκτες τους διαλέγει ο προπονητής και άλλους η διοίκηση. Ομάδα έτσι όμως δεν γίνεται.

Και ο Παύλος το έκανε βέβαια, αλλά ο Παύλος γιγαντωσε τον Παναθηναικό όταν βρήκε τον εκλεκτό του και του παρέδωσε τα κλειδιά. Αυτό πρέπει επιτέλους να κάνει ο ΔΓ. Να βρει τον επόμενο εκλεκτό και να του παραδώσει τα κλειδιά. Φανταστείτε για παράδειγμα να έχεις προπονητή τον Σάρας που θέλει τον Χ γιανκουνας και ο πρόεδρος φέρνει τον Σινγκλετον γιατί τον βρήκε ευκαιρία. Μπορεί ο Σινγκλετον να είναι καλύτερος παίκτης αλλά ο κάθε Γιανκουνας θα δημιουργήσει το σύνολο που θα υπηρετήσει το μπάσκετ του προπονητή.

Αν είναι να εμπιστευτείς έναν προπονητή πρέπει να του εμπιστευτείς την ομάδα εν λευκώ. Αν δεν τον εμπιστεύεσαι τότε μην τον παίρνεις.

Το πρόβλημα δεν είναι το να κάνεις λάθος. Το πρόβλημα είναι να κάνεις συνέχεια το ίδιο λάθος και να μην το καταλαβαίνεις ώστε να κάνεις κάτι για να το διορθώσεις. Συνεχόμενα λάθη σημαίνουν καμία φορά και έλλειψη ικανότητας.

Ο Παναθηναικος μικραίνει γιατί φαίνεται πως σταματά να βάζει την ευρωπαϊκή καταξίωση σαν σημαντική διάκριση. Αυτό φαίνεται όταν έχεις να παίξεις άμεσα τελικούς και φέρνεις παίκτες που θα είναι έτοιμοι τουλάχιστον σε ένα μήνα. Δυστυχώς φαίνεται ότι φέτος ο κατήφορος θα είναι πολύ μεγάλος μιας και ακολουθούν ακόμα πιο δύσκολα παιχνίδια.

Υγ. Άλλη μια φορά έρχεται νέος προπονητής, τσεκάρει το ροστερ και το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να φέρει παίκτη στην θέση του Παππά. Στο πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς έπαιξε μόνο 5 λεπτά. Δεν είναι υπέρβαση τα 250κ παραπάνω που πήρε. Ο παίκτης Παππάς δεν αξίζει να παίρνει ούτε 2 ευρώ από τον σύλλογο καθώς δεν θα έπρεπε να του ανανεωθεί το συμβόλαιο. Αφού είναι τόσο Παναθηναικαρας θα λύσει το συμβόλαιο του αν του ζητηθεί χωρίς οικονομικές απαιτήσεις.

Υγ1 ο Παναθηναικος πρέπει να προσεγγίσει άμεσα τον Σάρας, να του δώσει λευκή επιταγή και να αρχίσει να ετοιμάζει την ομάδα για του χρόνου. Η μπασκετική λογική λέει ότι ο Παναθηναϊκός πρέπει να διώξει όλους του ξένους και τον Παππά και να χτίσει από την αρχή πάνω σε Νικ Παπ Θανάση Μητογλου Παπαγιάννη.

Υγ2. Αν αρχίσουμε τα "πάμε να το πάρουμε του χρόνου στην Αθήνα" πάλι πέφτουμε στην παγίδα να κάνουμε το ίδιο λάθος. Η ομάδα χτίζεται βήμα βήμα. Άλλωστε δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει το φ4 στην Αθήνα

Υγ3 Έχουμε την περιφέρεια με το χειρότερο ποσοστό στα σουτ και την φροντ λαιν με τον χειρότερο μέσο όρο ριμπάουντ. Λυπάμαι που το λέω αλλά είμαστε μες τις 3 χειρότερες ομάδες της διοργάνωσης


Ισχύουν όλα όσα λες εκτός από τα 2 τελευταία υστερόγραφα. Νομίζω είναι επίσημο ότι το φαιναλ 4 του χρόνου θα γίνει ΟΑΚΑ αλλά και πάλι μια ομάδα που θα χτιστεί το καλοκαίρι δεν γίνεται να πάει να το πάρει στη πρώτη της χρόνια . Τέτοιου είδους χημεία θέλει καιρό να χτιστεί . Αν ο ελληνικός κορμός μας δέσει από φέτος η συνολική χημεία θα εξασφαλιστεί πιο γρήγορα τα επόμενα χρόνια . Για το ΥΓ.3 είσαι υπερβολικός ... εγώ θα έλεγα στις 6 χειρότερες tongue.gif
Titus
QUOTE (doctorjekil @ Jan 19 2019, 01:57 ) *
Οταν εχεις αρχες ζεις και πεθαινεις μ αυτες,απολυθηκε γιατι δεχτηκε να στελεχωσει και να δουλεψει μ ενα ροστερ που δεν ηθελε(αν δεχτουμε οτι υπηρχε παρεμβαση απο ΔΓ)...αν ειχε θεσει βετο θα ειχε φυγει με ψηλα το κεφαλι ή αν ειχε περασει το δικο του και διαλεγε αυτος τους παιχτες θα ηξερε πως αν απολυθει θα απολυθει επειδη εκανε αυτο που λεει η φιλοσοφια του...οσο για την επαγγελματικη του ζωη,δεν νομιζω οτι θα δυσκολευοταν πολυ να βρει ομαδα αν εφευγε τον Αυγουστο...και στην τελικη για να μην χασει την δουλεια του τον Αυγουστο εφυγε σαν αποτυχημενος τον Δεκεμβρη...δεν νομιζω οτι βγηκε κερδισμενος απο αυτο


OK, εγώ δε διαφωνώ. Αρκεί να είστε εξίσου αυστηροί με τους εαυτούς σας και τους οικείους σας. Διότι αλλιώς έχουμε να κάνουμε με moral posturing.
nikolas_asteri
QUOTE (Titus @ Jan 19 2019, 00:46 ) *
Πάντως, αυτό που κάποιοι θεωρούν πανεύκολο να αφήσεις μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ και μια τοπ δουλειά επειδή το αφεντικό παρεμβαίνει στη δουλειά σου εγώ το θαυμάζω. Φαντάζομαι αυτό κάνετε όλοι εσείς στην επαγγελματική σας ζωή.


Η αναλογία σου δεν είναι σωστή. Θα αφήσει ένα χ ποσό που θα το βρει εύκολα στην επόμενη δουλειά του.

Κανείς από εμάς δεν βγάζει εκατοντάδες χιλιάδες. Μπορεί κάποιοι από εμάς όμως να έχουμε αφήσει το χ μεροκάματο γιατί το αφεντικό δεν συμπεριφερόταν όπως έπρεπε.
rankin
QUOTE(doctorjekil @ Jan 19 2019, 00:57 ) *
Οταν εχεις αρχες ζεις και πεθαινεις μ αυτες,απολυθηκε γιατι δεχτηκε να στελεχωσει και να δουλεψει μ ενα ροστερ που δεν ηθελε(αν δεχτουμε οτι υπηρχε παρεμβαση απο ΔΓ)...αν ειχε θεσει βετο θα ειχε φυγει με ψηλα το κεφαλι ή αν ειχε περασει το δικο του και διαλεγε αυτος τους παιχτες θα ηξερε πως αν απολυθει θα απολυθει επειδη εκανε αυτο που λεει η φιλοσοφια του...οσο για την επαγγελματικη του ζωη,δεν νομιζω οτι θα δυσκολευοταν πολυ να βρει ομαδα αν εφευγε τον Αυγουστο...και στην τελικη για να μην χασει την δουλεια του τον Αυγουστο εφυγε σαν αποτυχημενος τον Δεκεμβρη...δεν νομιζω οτι βγηκε κερδισμενος απο αυτο

αποψη μου οτι ο Πασκουάλ "τελείωσε" ως προπονητής του Παναθηναικού οταν μπήκε στο λεωφορείο ..
Θα το δεχόταν ο Πιτίνο αυτό;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.