Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός - Αγωνιστικά θέματα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
stefkorner
QUOTE (Samurai13 @ Oct 7 2018, 20:47 ) *
ο τόμας παίρνει 500 χιλιάδες,ο θανάσης παίρνει 350 και ο βουγιούκας έπαιρνε πέρσι περίπου όσα και ο θανάσης. φέτος αμφιβάλλω αν παίρνει έστω 300 χιλιάρικα. ούτε ρήτρα είχε για να ανανεωθεί με τα ίδια λεφτά,ούτε ρήτρα για να ανέβει ο μισθός του. διαπραγματεύτηκαν από το 0,τα 500 χιλιάρικα που έχω δει κάποιους να γράφουν για τον βουγιούκα δεν υπάρχουν πουθενά,ούτε σε ρεπορτάζ,ούτε φυσικά στην πραγματικότητα. 500 χιλιάρικα παίζει να έχει πάρει μια φορά στην καριέρα του ο ίαν,όταν έφυγε το 2012 από εμάς


υπαρχουν τετοιες ρητρες ανανεωσης με ιδια λεφτα η περισσοτερα ; blink.gif
εγω ξερω οτι εχει γραφτει και εχει υπολογιστει σε σχετικα αρθρα απο περσι ,ως 500ρι το τελευταιο του συμβολαιο (και απο μεσα του dpg)
και η οπσιον ανανεωσης φανταζομαι αναφερεται στο ιδιο ποσο,οπως συμβαινει παντου !

αν εσυ γνωριζεις απο πρωτο χερι αλλες λεπτομερειες,που αναφερεις,παω πασο
Johnny Marv
QUOTE(Samurai13 @ Oct 7 2018, 14:47 ) *
ο τόμας παίρνει 500 χιλιάδες,ο θανάσης παίρνει 350 και ο βουγιούκας έπαιρνε πέρσι περίπου όσα και ο θανάσης. φέτος αμφιβάλλω αν παίρνει έστω 300 χιλιάρικα. ούτε ρήτρα είχε για να ανανεωθεί με τα ίδια λεφτά,ούτε ρήτρα για να ανέβει ο μισθός του. διαπραγματεύτηκαν από το 0,τα 500 χιλιάρικα που έχω δει κάποιους να γράφουν για τον βουγιούκα δεν υπάρχουν πουθενά,ούτε σε ρεπορτάζ,ούτε φυσικά στην πραγματικότητα. 500 χιλιάρικα παίζει να έχει πάρει μια φορά στην καριέρα του ο ίαν,όταν έφυγε το 2012 από εμάς


Πέρσι πάντως ανακοινώθηκε πως ο Ίαν υπέγραψε με 500χιλ για 1 χρόνο και έχει οψιον και για άλλον έναν , ποτέ δεν έχω δει σε μια τέτοια περίπτωση τα λεφτά του 2ου χρόνου να είναι λιγότερα από τον πρώτο , το αντίθετο συμβαίνει μάλιστα
Samurai13
Kι ο παπαλουκας καποτε ειχε υπογραψει κλειστο συμβολαιο με 3 εκατομμυρια και τον δευτερο ή τριτο χρονο τα αλλαξαν. Ειτε υπαρχει ρητρα ειτε οχι, μπορεις απλα να περιμενεις να περασει η ημερομηνια και να διαπραγματευτεις απο το 0. Τι λενε τα διαφορα σαϊτς δε δινω καμια απολυτως σημασια. Πχ για τους ξενους που εφυγαν (σινγκλετον, τζεϊμς) τα ποσα που γραφτηκαν αφορουν μεικτες αποδοχες
EXASFAIROS
Για μένα ο Λασμε πρέπει να είναι 4 και να έρχεται βοήθεια στο 5 κατά περίσταση.Μονος ρακετα στο 5 και με 4αρια Τομας η Μιτογλου δεν τραβαει με τιποτα.δεν είναι ο παλιός ο Λασμε και είχε θέμα θυμάμαι σε παιχνίδια στους 8 με ψηλούς αντιπάλους..Εκει θα μεγαλουργήσει κατά την γνώμη μου και θα είναι η πιο ευχάριστη /"χρησιμη "έκπληξη κατ' εμε.

Λεκα να κατεβάζει την μπάλα και να δίνει στον Παππα και ο Λιθουανος να γίνεται "2". και να ακροβολίζεται για τρίποντο.Σε αυτό θα είναι χρήσιμος.

Από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα πιστευω θα βρουν τον δρόμο τους (όσο είναι δυνατον,κρυβοντας φανερές αδυναμιες με συστηματα) μετά από κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα.
Διαθέτουμε φέτος

Περισσότερους παίχτες στα χέρια του προπονητή με διαφορετικά χαρακτηριστικά.και λιγότερη ποιότητα από την τρίαδα Κ.Σ-Τζειμς-Σιγκλεντον.αλλα αυτό μπερδεύει την τράπουλα και έχεις περισσότερες εναλλακτικές

Θα δοκίμαζα στο 3-4
Παπαπετρου-Μιτογλου η Τόμας
Αντετοκουνμπο-Τόμας η Μιτογλου
Λοτζεσκι-Θανάση η Λασμε η Γκιστ

Σχήματα
Καλαθης-Λοτζεσκι η Λανγκφορντ-Παπαπετρου-Τομας η Μιτογλου-Γκιστ η Ίαν η Παπαγιάννης
Παππας -Λεκα(που θα κατεβαζει)-Αντετοκουνμπο-Λασμε-και η τρίποντα στο 5


Μου αρέσει ένα σχήμα
Καλαθης-Λανγκφορντ η Λοτζο-Παπαπετρου-Λασμε-Γκιστ
Ginobili
QUOTE(stefkorner @ Oct 7 2018, 06:58 ) *
τωρα πως να το κανουμε αδελφε !τον πηγαινες η οχι τον Σιγκλεντον ,ειναι ενας πολυ καλος αμυντικος (και) στο ζωγραφιστο!δεν συγκαταλεγεται τυχαια στους καλυτερους αμυντικους της ευρωλιγκα!

απ τν αλλη ο Λασμε του χεις αδυναμια η οχι, ειναι σε ηλικια πλεον που το κορμι του δεν μπορει να το βαζει τοσο δυνατα στην επαφη,οπως πριν απο 5 χρονια!ειναι μια φυσικη ανθρωπινη εξελιξη το να εχει χασει μερος απο την μυικη του δυναμη !
οπως επισης δεν μπορει να ακολουθησει με την ιδια ταχυτητα στα drive η πανω στν φαση να προστατευσει την ρακετα μονος του! το οτι ταπωνει ακομα με μεγαλη συχνοτητα ειναι ενα αλλο θεμα ! για την ηλικια του παραμενει πολυ αερινος !

αλλα οπως και να εχει δεν εκανα συγκριση του 4ριου Σιγκλεντον με τον Λασμε !λεω οτι περσι ειχαμε και τον Σιγκλεντον ,ενω φετος εχουμε τον Ντεσον με τις δεδομενες αδυναμιες και ταυτοχρονα δεν πηραμε καναν μαπαρο,απλα προσθεσαμε 2 πολυ ποιοτικες λυσεις κατα βαση επιθετικες ,αντι του Ογκαστ ! συνολικα τα θεματα που ειχαμε αμυντικα στο ζωγραφιστο φοβαμαι πως αντι να μειωθουν αντιθετα αυξηθηκαν ,γιατι δεν θα υπαρχει πλεον ο Κρις να καλυπτει τα οποια κενα !

Προφανώς διαφωνούμε....
Όχι,ο Σίγκλετον δεν ήταν ένας πολύ αμυντικός στο ζωγραφιστό,ειδικά σε σύγκριση με τον Λάσμε.Ο Λάσμε φέτος δεν θα φάει ούτε το 30% των "χαλαρών" καλαθιων στο ζωγραφιστό σώμα με σώμα που έτρωγε πέρσι ο Σίγκλετον.
Τώρα αυτό...το "είναι η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων να χάσει δύναμη ο Λάσμε"...δεν μπορώ να το αποδεχθώ με τίποτα.Οι περισσότεροι αθλητές υψηλού επιπέδου διαθέτουν μεγακύτερη δύναμη στα 30φευγα...καθώς το μυικό σύστημα επιδέχεται ευκολα βελτίωση,και διάπλαση.
Το είδος μυικών ινών..που χάνει την ελαστικότητα του...Ό,τι και να γίνει....δεν γίνεται να αποφευθεί...και γιαυτό η έκρηξη και η σπιρτάδα θα είναι πάντα "αναμνηση" για όλους...

Για Τόμας..ποτέ δεν είπαμε ότι ειναι καλύτερος αμυντικός από Σίγκλετον.

QUOTE(stefkorner @ Oct 7 2018, 07:58 ) *
συμφωνω σε ολα ,εκτος απο τον δισταγμο του Λεκα στο τριποντο ! γενικα για τα κυβικα του τον θεωρω θρασυ στην εκτελεση!τριποντο οταν νιωσει καλα το μπουμπουναει οπως χθες ,μετα απο σκριν!
χθες εβγαλε και 6 ασιστ ,που ειναι παρα πλ καλο νουμερο για λιγοτερο απο 20λεπτα!
συνολικα τον βλεπω παρα πλ βελτιωμενο και δεν καταλαβαινω που συνεχιζει να σας χαλαει πολλους για μπακ απ του Καλαθη! ειδικα με την τεραστια εξελιξη που δειχνει αμυντικα (κατι μου λεει οτι μελετησε ολο το καλοκαιρι σε βιντεο το πως κολαει σαν βδελα ο επισης μικροσωμος Καμπατσο και προσπαθει να τον αντιγραψει smiley.gif )

Μακάρι.Τον συμπαθώ πολύ τον Λέκα...αλλά αυτό που λες μου φαίνεται πολύ καλό για αληθινό.
Ο μόνος τρόπος να βελτιωθεί ο Λέκα αμυντικά...είναι να πάρει αναβολικά παλαιστη,και να ξαπλώσει στο κρεβάτι του προκρούστη.
Μια χαρά είναι ο Λέκα για μπακ απ του Καλαθη στην Α1....στην Ευρωλίγκα...και δη στα κρίσιμα...Δε....
Μακάρι να μας διαψεύσει ο τίμιος και φιλότιμος κοτομπουκιάς.
Looter
QUOTE (Samurai13 @ Oct 7 2018, 14:47 ) *
ο τόμας παίρνει 500 χιλιάδες,ο θανάσης παίρνει 350 και ο βουγιούκας έπαιρνε πέρσι περίπου όσα και ο θανάσης. φέτος αμφιβάλλω αν παίρνει έστω 300 χιλιάρικα. ούτε ρήτρα είχε για να ανανεωθεί με τα ίδια λεφτά,ούτε ρήτρα για να ανέβει ο μισθός του. διαπραγματεύτηκαν από το 0,τα 500 χιλιάρικα που έχω δει κάποιους να γράφουν για τον βουγιούκα δεν υπάρχουν πουθενά,ούτε σε ρεπορτάζ,ούτε φυσικά στην πραγματικότητα. 500 χιλιάρικα παίζει να έχει πάρει μια φορά στην καριέρα του ο ίαν,όταν έφυγε το 2012 από εμάς


Φίλε αφού τα ξέρεις όπως λες , μήπως θα ήθελες να μας πεις και πόσα παίρνουν οι υπόλοιποι για να δούμε πόσο πεσμένο είναι το budget σε σύγκριση με πέρυσι;; Γιατί αν ο Ίαν παίρνει 300.000 τότε σημαίνει ότι υπήρχαν περισσότερα για 4αρι...
Μονά-ζυγά-μονόζυγα δε γίνεται...
Samurai13
QUOTE (Looter @ Oct 9 2018, 02:59 ) *
Φίλε αφού τα ξέρεις όπως λες , μήπως θα ήθελες να μας πεις και πόσα παίρνουν οι υπόλοιποι για να δούμε πόσο πεσμένο είναι το budget σε σύγκριση με πέρυσι;; Γιατί αν ο Ίαν παίρνει 300.000 τότε σημαίνει ότι υπήρχαν περισσότερα για 4αρι...
Μονά-ζυγά-μονόζυγα δε γίνεται...

ακριβώς τα νούμερα δεν τα ξέρω,αλλά αφού ρωτάς
καλάθης:2.4
λεκαβίτσιους:0.45
λάνγκφορντ:0.5
παππάς:0.7
λοτζέσκι:0.4(μπορεί και λιγότερα)
παπαπέτρου:0.8
αντετοκούμπο:0.35
τόμας:0.5
μήτογλου:0.3(μπορεί και παραπάνω,νομίζω 2 εκατομμύρια ήταν όλο το 4ετές κλιμακωτά)
γκιστ:0.9
λάσμε:0.6
βουγιούκας:0.3
παπαγιάννης:0.4(δεν έχω ιδέα,ένα τέτοιο νούμερο μου φαίνεται λογικό)
σύνολο:8.6


και αντίστοιχα πέρσι τέτοια εποχή
καλάθης:2.1
λεκαβίτσιους:0.45(αν βάλουμε και τα 100Κ στη ζαλγκίρις)
ντένμον:0.5
παππάς:0.55
ρίβερς:0.65
λοτζέσκι:0.5
αντετοκούμπο:0.3
σίνγκλετον:1.2
γκάμπριελ:0.45
μήτογλου:0.2
γκιστ:0.9
όγκαστ:0.5(0.425+0.075 όταν τελείωσε το summer league)
βουγιούκας:0.4
σύνολο:8.6

εγώ δε βλέπω κάποια διαφορά στο μπάτζετ μεταξύ των 2 σεζόν πάντως,όπως ξεκινήσαμε πέρσι τη σεζόν
stefkorner
κατι λιγο βλεπω προς τα πανω η προς τα κατω στα νουμερα που παραθετεις Samurai,αλλα κοντα γενικα σ αυτα που ξερουμε ολοι μας !παντως φαινεται να προσπαθησες ιδιαιτερα για να βγαλεις με ακριβεια τον ιδιο ακριβως προυπολογισμο tongue.gif
απο πιο μεγαλες αποκλισεις εντοπισα το 0.65 του Ριβερς !0.60 ηταν την πρωτη του χρονια και στην δευτερη απο οτι ξερω πηγε 800-850! αντιστοιχα στον φετινο κατεβασες πχ 150 στον Παππα,ενω το εχουμε πολυ προσφατο,οτι συμφωνησε για 850 !

για Βουγιουκα ομως παραμενει πολυ αυθαιρετο να συνεχιζεις να τον πηγαινεις σε 0.4 /0.3! !και νομιζω δεν εισαι ο μονος που το κανει!αυτο εχει κυκλοφορησει απο τα αναξιοπιστα trifilakia αν δεν κανω λαθος και για καποιο λογο εχει κυριαρχισει..!
απο ολα τα πιο αξιοπιστα μεσα 0.5 λεγεται οτι πηρε την πρωτη χρονια !αλλα εστω 0.4 που λες εσυ !
0.3 ρε φιλε πως να πηγε ; ειναι δυνατον να υπαρχει οπσιον που να ενεργοποιeiται απο την ομαδα και να προβλεπει οτι αν μεινεις ικανοποιημενος απο τον παικτη,τον ανανεωνεις την επομενη με 25-30 % λιγοτερα .. ; blink.gif
Samurai13
QUOTE (stefkorner @ Oct 9 2018, 14:56 ) *
κατι λιγο βλεπω προς τα πανω η προς τα κατω στα νουμερα που παραθετεις Samurai,αλλα κοντα γενικα σ αυτα που ξερουμε ολοι μας !παντως φαινεται να προσπαθησες ιδιαιτερα για να βγαλεις με ακριβεια τον ιδιο ακριβως προυπολογισμο tongue.gif
απο πιο μεγαλες αποκλισεις εντοπισα το 0.65 του Ριβερς !0.60 ηταν την πρωτη του χρονια και στην δευτερη απο οτι ξερω πηγε 800-850! αντιστοιχα στον φετινο κατεβασες πχ 150 στον Παππα,ενω το εχουμε πολυ προσφατο,οτι συμφωνησε για 850 !

για Βουγιουκα ομως παραμενει πολυ αυθαιρετο να συνεχιζεις να τον πηγαινεις σε 0.4 /0.3! !και νομιζω δεν εισαι ο μονος που το κανει!αυτο εχει κυκλοφορησει απο τα αναξιοπιστα trifilakia αν δεν κανω λαθος και για καποιο λογο εχει κυριαρχισει..!
απο ολα τα πιο αξιοπιστα μεσα 0.5 λεγεται οτι πηρε την πρωτη χρονια !αλλα εστω 0.4 που λες εσυ !
0.3 ρε φιλε πως να πηγε ; ειναι δυνατον να υπαρχει οπσιον που να ενεργοποιeiται απο την ομαδα και να προβλεπει οτι αν μεινεις ικανοποιημενος απο τον παικτη,τον ανανεωνεις την επομενη με 25-30 % λιγοτερα .. ; blink.gif

850 ο παππάς δεν πήρε. 1.7 ακουγόταν για 2 χρόνια (1+1). τελικά υπέγραψε για 3 με 1+1+1 ή κάτι τέτοιο και με λιγότερα λεφτά. ο ρίβερς δε νομίζω ότι πήρε 800-850 τη δεύτερη χρονιά του στην ομάδα. από τους ξένους που είχαν έρθει την προηγούμενη χρονιά ήταν ο μόνος που είχε υπογράψει κλειστό διετές και από τη στιγμή που πήρε 600 χιλιάρικα την πρώτη χρονιά μου φαίνεται απίθανο να πήρε 200-250 χιλιάρικα στον δεύτερο χρόνο του.

για τον βουγιούκα δεν ξέρω τι λένε τα τριφυλάκια και δεν με ενδιαφέρει,γιατί είναι σάιτ της πλάκας. τα αξιόπιστα σάιτ που έγραψαν για τα 500 χιλιάρικα του βουγιούκα ποια είναι; αυτό που έγραψα για τον βουγιούκα ας το ξαναγράψω ακόμα μια φορά μπας και γίνει κατανοητό. δεν χρειάζεται να υπάρχει οψιόν για να ανανεώσεις κάποιον. περιμένεις να λήξει το συμβόλαιό του και διαπραγματεύεσαι ξανά από την αρχή. καλή ώρα όπως έγινε με τον λοτζέσκι,με τη διαφορά ότι ο βουγιούκας ανανέωσε τον ιούλιο κι ο λοτζέσκι τον αύγουστο.

στα πόσα που λες ότι ακούσαμε από σάιτ κλπ θα μπορούσα να βάλω και τον παπαγιάννη πχ ότι πήρε 600 χιλιάρικα,όπως ακούστηκε αλλού. να βάλω και τον πασκουάλ ότι θα πάρει περισσότερα από ότι πέρσι με τη λογική που αναφέρετε περί κλιμακωτής αύξησης στα συμβόλαια των παιχτών και των προπονητών. 1002 ακόμα θα μπορούσα να κάνω. όπως και θα μπορούσα να κάνω άλλο ρόστερ με τα ίδια λεφτά,με ξένους στη θέση των ελληνών. δεν ξέρουμε όμως αν τα λεφτά των ελληνών θα πήγαιναν σε ξένους. μερικοί έγραφαν να μείνει ο σίνγκλετον και ο τζέιμς και να φύγουν ο καλάθης με βουγιούκα ας πούμε για να βγαίνουν τα λεφτά στα ίδια.το παρελθόν (καλοκαίρι 2014) έδειξε ότι αυτό δεν γίνεται,μιας και τα 2 εκατομμύρια του καλάθη (που δεν ήταν στάχτη στα μάτια όπως αποδείχτηκε το επόμενο καλοκαίρι,γιατί αυτά διαβάζαμε τότε) έγιναν νέλσον,μπλους και σλότερ,συνολικά δηλαδή ούτε τα μισά.


το μπάτζετ τα τελευταία 3 χρόνια (2016-2017,2017-2018 και 2018-2019) είναι κάθε χρόνο περίπου το ίδιο,γύρω στα 9,5 εκατομμύρια για παίχτες και προπονητές+ό,τι μπορεί να δοθεί στην πορεία,άντε να φτάσουμε τα 10 εκατομμύρια.
stefkorner
QUOTE (Samurai13 @ Oct 9 2018, 21:16 ) *
αυτό που έγραψα για τον βουγιούκα ας το ξαναγράψω ακόμα μια φορά μπας και γίνει κατανοητό. δεν χρειάζεται να υπάρχει οψιόν για να ανανεώσεις κάποιον. περιμένεις να λήξει το συμβόλαιό του και διαπραγματεύεσαι ξανά από την αρχή. καλή ώρα όπως έγινε με τον λοτζέσκι,με τη διαφορά ότι ο βουγιούκας ανανέωσε τον ιούλιο κι ο λοτζέσκι τον αύγουστο.


αρα αδελφε τα στηριζεις πανω σε δικες σου υποθεσεις ,οχι βαση της πραγματικοτητας!
η πραγματικοτητα λοιπον λεει οτι ο Βουγιουκας υπεγραψε μεσα στην προθεσμια υπογραφης της οψιον(του 1+1)

δεν περιμεναν να ληξει το συμβολαιου του και να κανουν μια διαπραγματευση απο την αρχη,για να του προσφερουν τα 300 που φανταζεσαι,ως μειωμενες αποδοχες ! ο δε Λοτζεσκι δεν ειχε υπογραψει αρχικα με οψιον ! 1 χρονο σκετο ειχε !
για αυτο αποτελει μια διαφορετικη περιπτωση,που λανθασμενα συνδεεις
Samurai13
QUOTE (stefkorner @ Oct 9 2018, 18:15 ) *
αρα αδελφε ολα τα στηριζεις σε δικες σου υποθεσεις ,οχι βαση της πραγματικοτητας!
η πραγματικοτητα λοιπον λεει οτι ο Βουγιουκας υπεγραψε μεσα στην προθεσμια υπογραφης της οψιον(του 1+1)

δεν περιμεναν να ληξει το συμβολαιου του και να κανουν μια διαπραγματευση απο την αρχη,για να του προσφερουν τα 300 που φανταζεσαι ! ο δε Λοτζεσκι δεν ειχε υπογραψει αρχικα με οψιον ! 1 χρονο σκετο ειχε !
για αυτο αποτελει μια διαφορετικη περιπτωση,που λανθασμενα συνδεεις

το ότι υπέγραψε ο βουγιούκας με οψιόν και ότι την ανανεώσαμε εντός της προθεσμίας είναι δικές σου (και άλλων) υποθέσεις. τέλος πάντων άκρη δεν θα βγάλουμε,ο καθένας ας πιστεύει ό,τι θέλει. πηγές δεν έχω ούτε εγώ,ούτε εσείς (μιας και δεν έχω δει κανέναν να βάζει άρθρο,να αναφέρει πηγές ή οτιδήποτε). θέλετε να πιστεύετε ότι ο βουγιούκας παίρνει 500 χιλιάδες; ας το πιστεύετε,δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας για λεφτά που πληρώνει ο γιαννακόπουλος και όχι εμείς
stefkorner
QUOTE (Samurai13 @ Oct 9 2018, 23:19 ) *
το ότι υπέγραψε ο βουγιούκας με οψιόν και ότι την ανανεώσαμε εντός της προθεσμίας είναι δικές σου (και άλλων) υποθέσεις. τέλος πάντων άκρη δεν θα βγάλουμε,ο καθένας ας πιστεύει ό,τι θέλει. πηγές δεν έχω ούτε εγώ,ούτε εσείς (μιας και δεν έχω δει κανέναν να βάζει άρθρο,να αναφέρει πηγές ή οτιδήποτε). θέλετε να πιστεύετε ότι ο βουγιούκας παίρνει 500 χιλιάδες; ας το πιστεύετε,δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας για λεφτά που πληρώνει ο γιαννακόπουλος και όχι εμείς


αυτο που σου λεω φιλε μου δεν αποτελει υποθεση,αλλα παραθεση γεγονοτος !
εφοσον ο παικτης υπεγραψε μεσα στην προθεσμια που αφορουσε την οψιον του 1+1 ,πως να το κανουμε δηλαδη
(οπως ακριβως συνεβη και με Ντενμον-Λεκα)
Anubis
3 φαουλ σε 2.5 λεπτα ρε Παπαγιαννη?
yorgos
QUOTE(Anubis @ Oct 13 2018, 18:11 ) *
3 φαουλ σε 2.5 λεπτα ρε Παπαγιαννη?

Φαινόμενο! Και με τουπέ κιόλας. Δίαιτα, γυμναστήριο και το κεφάλι κάτω για σε βλέπω να γίνεσαι ΒΧ και να λέει όλη η Ελλάδα "κρίμα το μπόι σου καλέ". Απαράδεκτη νοοτροπία.

Καλάθης τρία λάθη απανωτά. Βγάλτον πριν φάει την τεχνική, κουρασμένος κι εκνευρισμένος.
pan24
Ειδαμε και τον ζεν Πασκουαλ εκνευρισμενο να πηγαινει στον αντιπαλο προπονητη
Μονο εξωγηινους μενει να δουμε τωρα
papp7
Aποβληθηκαν και οι 2 προπονητες στο πρωτο 10λεπτο blink.gif blink.gif blink.gif
G-arenas
ειχα γραψει ενα ποστ για παπαπετρου και βεζε. και ελεγα μακαρι να μεινει στον οσφπ, να παρουμε εμεις βεζενκοφ και στη θεση 3 να παρουμε εναν παικταρα αμερικανο. το γραψα εκει λιγο πριν ανακοινωσουμε παπι αλλα δεν το εβρισκα.

τελικα ετσι οπως τον βλεπω τον παπι 1000 φορες να ειχε γινει αυτο που ελεγα. το παιδι δεν μπορει καθολου και ειδικα στο 3 εχει προβλημα. στην αμυνα θα βοηθαει και στα ριμπαουντ και θα ναι βραδιες που θα βαζει και κανα σουτ. αλλα σε βαθος χρονου και ειδικα στο ευρωπαικο μπασκετ δεν θα κερδισουμε σιγουρα.

το καλοκαιρι ειχα στο 4 σασα-μητογλου και μου λεγατε οτι δεν βγαινει. δεν θα ειμασταν καλυτερα με σασα-μητογλου στο 4 και στο 3 εναν παικταρα 3αρι? δυστηχως μαλλον καναμε λαθος με παπι.

ΥΓ παπαγιαννη ξυπνα!
yorgos
QUOTE(G-arenas @ Oct 13 2018, 18:36 ) *
ειχα γραψει ενα ποστ για παπαπετρου και βεζε. και ελεγα μακαρι να μεινει στον οσφπ, να παρουμε εμεις βεζενκοφ και στη θεση 3 να παρουμε εναν παικταρα αμερικανο. το γραψα εκει λιγο πριν ανακοινωσουμε παπι αλλα δεν το εβρισκα.

τελικα ετσι οπως τον βλεπω τον παπι 1000 φορες να ειχε γινει αυτο που ελεγα. το παιδι δεν μπορει καθολου και ειδικα στο 3 εχει προβλημα. στην αμυνα θα βοηθαει και στα ριμπαουντ και θα ναι βραδιες που θα βαζει και κανα σουτ. αλλα σε βαθος χρονου και ειδικα στο ευρωπαικο μπασκετ δεν θα κερδισουμε σιγουρα.

το καλοκαιρι ειχα στο 4 σασα-μητογλου και μου λεγατε οτι δεν βγαινει. δεν θα ειμασταν καλυτερα με σασα-μητογλου στο 4 και στο 3 εναν παικταρα 3αρι? δυστηχως μαλλον καναμε λαθος με παπι.

ΥΓ παπαγιαννη ξυπνα!

Εγώ άλλο σκέφτομαι. Ότι όσο κόστισε ο Πάπι είναι το συμβόλαιο του Μπλατ. Έδινες και μια αποζημίωση στον Τσάβι και είχαμε προπονητή για 10 χρόνια.

Ο Πάπι είναι τρομερά στάσιμος, γερό παιδί με ισχυρά λακτίσματα και το χειρίζεται το σφυρί του Θορ και την αξίνα των νάνων, αλλά δεν πάμε σε μάχη με τους Βίκινγκς, από μπάσκετ γι αυτό το επίπεδο, λίγα πράγματα. Ο Βεζένκοφ σίγουρα έχει μεγαλύτερο ταβάνι, δίνει πράγματα που δε σου δίνουν οι ΜΑΠ σου και στοίχιζε και λιγότερο και χωρίς σίριαλ. Αλλά ο κύριος Δημήτρης ήθελε να την πει στους απέναντι, όπως κάποτε με το Μάτζαρη (που ευτυχώς τη γλιτώσαμε). Ας πούμε ότι έχουμε ένα ελληνικό διαβατήριο για τα επόμενα 8 χρόνια, ΟΚ. Μόνο που είναι στην ίδια θέση με του Θανάση, με περισσότερες απαιτήσεις χρονικής συμμετοχής και μάλλον μικρότερη προσφορά (μένει να το δούμε αυτό).
G-arenas
QUOTE (yorgos @ Oct 13 2018, 18:41 ) *
Εγώ άλλο σκέφτομαι. Ότι όσο κόστισε ο Πάπι είναι το συμβόλαιο του Μπλατ. Έδινες και μια αποζημίωση στον Τσάβι και είχαμε προπονητή για 10 χρόνια.

Ο Πάπι είναι τρομερά στάσιμος, γερό παιδί με ισχυρά λακτίσματα και το χειρίζεται το σφυρί του Θορ και την αξίνα των νάνων, αλλά δεν πάμε σε μάχη με τους Βίκινγκς, από μπάσκετ γι αυτό το επίπεδο, λίγα πράγματα. Ο Βεζένκοφ σίγουρα έχει μεγαλύτερο ταβάνι, δίνει πράγματα που δε σου δίνουν οι ΜΑΠ σου και στοίχιζε και λιγότερο και χωρίς σίριαλ. Αλλά ο κύριος Δημήτρης ήθελε να την πει στους απέναντι, όπως κάποτε με το Μάτζαρη (που ευτυχώς τη γλιτώσαμε). Ας πούμε ότι έχουμε ένα ελληνικό διαβατήριο για τα επόμενα 8 χρόνια, ΟΚ. Μόνο που είναι στην ίδια θέση με του Θανάση, με περισσότερες απαιτήσεις χρονικής συμμετοχής και μάλλον μικρότερη προσφορά (μένει να το δούμε αυτό).

ναι ακριβως αυτο συμφωνω. γενικα για αλλη μια φορα ενω ειχαμε τεραστιες ευκαιριες για σωστη δομηση ροστερ, παλι τα καναμε σαν τα μουτρα μας.

τελος εγραψα ενα ποστ για την γνωμη μου για λεκα. και σημερα οντως το παιδι που το αφησαν λιγο παραπανω και του εδωσαν και μερικες ενεργειες παιζει καλα. το θεμα ειναι να τον αφησουμε να παιξει, να βρει ρυθμο και ψυχολογια. δεν γινεται αλλιως. δεν του ταιριαζει το ροστερ που εχουμε, δεν τον βαζουμε σε σωστες 5αδες, δεν τον αφηνουμε να κανει αυτα που ξερει, ε αν δεν τον βαλουμε κιολας τι να κανει και ο μαυρος?

δεν λεω οτι ηθελα να τον κρατησουμε, αλλα οχι οτι ειναι και αχρηστος. αλλα αν δεν τον βοηθησουμε αχρηστο θα τον εχουμε κανει.
Samurai13
Ο ομπραντοβιτς δημιουργησε μεγαλο προβλημα σε ορισμενους που το εμφανιζουν συνεχως οταν αγωνιζονται εναντιον μας. Ελπιζω η ομαδα να συνεχισει ετσι και στο 2ο και να μην κανει συντηρηση ενοψει ευρωλιγκας.
Samurai13
QUOTE (yorgos @ Oct 13 2018, 18:41 ) *
Εγώ άλλο σκέφτομαι. Ότι όσο κόστισε ο Πάπι είναι το συμβόλαιο του Μπλατ. Έδινες και μια αποζημίωση στον Τσάβι και είχαμε προπονητή για 10 χρόνια.

Ο Πάπι είναι τρομερά στάσιμος, γερό παιδί με ισχυρά λακτίσματα και το χειρίζεται το σφυρί του Θορ και την αξίνα των νάνων, αλλά δεν πάμε σε μάχη με τους Βίκινγκς, από μπάσκετ γι αυτό το επίπεδο, λίγα πράγματα. Ο Βεζένκοφ σίγουρα έχει μεγαλύτερο ταβάνι, δίνει πράγματα που δε σου δίνουν οι ΜΑΠ σου και στοίχιζε και λιγότερο και χωρίς σίριαλ. Αλλά ο κύριος Δημήτρης ήθελε να την πει στους απέναντι, όπως κάποτε με το Μάτζαρη (που ευτυχώς τη γλιτώσαμε). Ας πούμε ότι έχουμε ένα ελληνικό διαβατήριο για τα επόμενα 8 χρόνια, ΟΚ. Μόνο που είναι στην ίδια θέση με του Θανάση, με περισσότερες απαιτήσεις χρονικής συμμετοχής και μάλλον μικρότερη προσφορά (μένει να το δούμε αυτό).

Ο μπλατ ειναι μεγαλυτερος κι απο τον ομπραντοβιτς και στον ολυμπιακο δεν ξερουν καν αν θα μεινει 2η χρονια μιας και εχει nba out αν βρει ομαδα.

Παπαπετρου κακος και δικαια τα ακουει. Καναν καλο λογο για τον τομας δεν διαβαζουμε ομως. Μονα ζυγα δικα μας να φαινονται ολα χαλια λογικα...
G-arenas
QUOTE (Samurai13 @ Oct 13 2018, 19:00 ) *
Ο μπλατ ειναι μεγαλυτερος κι απο τον ομπραντοβιτς και στον ολυμπιακο δεν ξερουν καν αν θα μεινει 2η χρονια μιας και εχει nba out αν βρει ομαδα.

Παπαπετρου κακος και δικαια τα ακουει. Καναν καλο λογο για τον τομας δεν διαβαζουμε ομως. Μονα ζυγα δικα μας να φαινονται ολα χαλια λογικα...

τον τομας σαν παικτη τον ξεραμε. και δινει και χανει σε αυτα που ακριβως ξερουμε. ειναι πολυ καλος σουτερ και θα τα βαζει. και γενικα καλος σκορερ. αλλα δεν ειναι 4αρι, δεν ειναι καλος ριμπαουντερ(μετριος) και στην αμυνα γενικα χανει αν και παιζει με παθος και ενεργεια τωρα στην αρχη και μπραβο του.

εγω δεν ηθελα τομας γιατι δεν ειναι 4αρι. και γιατι δεν ταιριαζει στην ομαδα. αυτα θα τα δουμε πιο μετα οταν θα μας βαζουν ολοι στα καλαθια και το μονο 4αρι που θα εχουμε θα ειναι ο απειρος μητογλου. με λιγα λογια θα ειμαστε παλι αλλη μια σοφτ ομαδα που θα τρωει ξυλο ανελεητο παντου και φετος δεν θα εχουμε ουτε τον κορμο του αρτζι με την εξαιρετικη 1η 5αδα ουτε ο οσφπ θα ναι τοσο χαλια οσο με σφαιρο.

πολυ δυσκολη χρονια με εμας ελαφρως χειροτερους, τον οσφπ πολυ καλυτερο και γενικα το επιπεδο της ευρωλιγκας πολυ υψηλοτερο σε σχεση με προηγουμενες χρονιες. μακαρι να διαψευστω για τον παο, αλλα εχω γραψει και απο πιο νωρις οτι 75-25 δεν θα μπουμε 8αδα φετος!! προσωπικη γνωμη παντα!
yorgos
QUOTE(Samurai13 @ Oct 13 2018, 19:00 ) *
Καναν καλο λογο για τον τομας δεν διαβαζουμε ομως. Μονα ζυγα δικα μας να φαινονται ολα χαλια λογικα...

Δεν ξέρω ποιο είναι οι "μας". Ο Τόμας είναι αυτό που περιμέναμε: ένα παιδί που έχει σουτ και δεν έχει καμία σχέση με το 4 και θα προσφέρει λίγο σε άλλους τομείς, έως καθόλου. Τίμιος στα λεφτά του, αλλά θέλαμε άλλου είδους παίκτη σε μια ομάδα που δε σπρώχνει κανείς. Ή που αυτός που θεωρητικά θα μπορούσε να σπρώχνει εμφανίστηκε με τα κιλά της θείας μου της Μαρίας και με την ίδια όρεξη για μπάσκετ που δείχνει κουβανός δημόσιος υπάλληλος για δουλειά Αύγουστο μήνα στην Καραϊβική με 9€ μισθό.
Anubis
QUOTE(yorgos @ Oct 13 2018, 18:09 ) *
Δεν ξέρω ποιο είναι οι "μας". Ο Τόμας είναι αυτό που περιμέναμε: ένα παιδί που έχει σουτ και δεν έχει καμία σχέση με το 4 και θα προσφέρει λίγο σε άλλους τομείς, έως καθόλου. Τίμιος στα λεφτά του, αλλά θέλαμε άλλου είδους παίκτη σε μια ομάδα που δε σπρώχνει κανείς. Ή που αυτός που θεωρητικά θα μπορούσε να σπρώχνει εμφανίστηκε με τα κιλά της θείας μου της Μαρίας και με την ίδια όρεξη για μπάσκετ που δείχνει κουβανός δημόσιος υπάλληλος για δουλειά Αύγουστο μήνα στην Καραϊβική με 9€ μισθό.


κλαιω με το bold
Το προβλημα ειναι οτι δεν εχουμε ενα ξεκαθαρο συνδυασμο στο 4-5, η για να το πω διαφορετικα δεν εχουμε λειτουργικο συνδυασμο. Θελαμε ενα δυνατο μαπ και εχουμε 2 που προσπαθουν να τον καλυψουν και ενα σκιαχτρο. Στο 4 θελαμε ενα που να μπορει να ποσταρει και ενα πιο ελαφρυ 4αρι ισως. Και ενα 4-5αρι η ενα πιο ελαφρυ μαπ.

Εμεις εχουμε 4 5αρια που δε μπορουμε να τα βαλουμε να παιξουν ολα, 1 εκολαπτομενο 4αρι και 1 3-4αρι με σουτ και ενα 3αρι που δεν εχει τριπλα αλλα θελει να παιζει στο 3.

Σχεδιασμος παρανοιας!

Σκεφτομαι δηλαδη αν το διδυμο τομας - λασμε που βρισκεται στο παρκε τωρα μπορει να αντιμετωπισει
Μελι-Βεσελι-Λοβερν
Ρεγιες-Αγιον-Ταβαρες
Χαινς-Χαντερ
Σενγκελια-Βοιντμαν
stevebucknall11
QUOTE (yorgos @ Oct 13 2018, 19:09 ) *
Δεν ξέρω ποιο είναι οι "μας". Ο Τόμας είναι αυτό που περιμέναμε: ένα παιδί που έχει σουτ και δεν έχει καμία σχέση με το 4 και θα προσφέρει λίγο σε άλλους τομείς, έως καθόλου. Τίμιος στα λεφτά του, αλλά θέλαμε άλλου είδους παίκτη σε μια ομάδα που δε σπρώχνει κανείς. Ή που αυτός που θεωρητικά θα μπορούσε να σπρώχνει εμφανίστηκε με τα κιλά της θείας μου της Μαρίας και με την ίδια όρεξη για μπάσκετ που δείχνει κουβανός δημόσιος υπάλληλος για δουλειά Αύγουστο μήνα στην Καραϊβική με 9€ μισθό.

Πολύ μεγάλη υποτίμηση στον Τόμας και στον Παπαπέτρου. Ο Τόμας είναι όντως tweener αλλά εκτός από σουτέρ, είναι καλός και όχι μέτριος ριμπάουντερ, με καλές τοποθετήσεις ειδικά στο επιθετικό ριμπάουντ, έχει αξιόλογο ποστ παιχνίδι και παίζει φιλότιμη άμυνα (πιο φιλότιμη από τον Σίνγκλεντον). Ο Παπαπέτρου είναι κι αυτός ειδική περίπτωση παίκτη κι αυτός είναι ένας λόγος που σε πολλούς δεν γεμίζει το μάτι. Ναι είναι μέτριος σουτέρ, αλλά είναι ίσως ο μοναδικός σπρώχτης στην ομάδα, είναι καλός ψηλά, είναι γρήγορος στις αλλαγές και μαρκάρει 4 θέσεις. Επίσης έχει υψηλότερο μπασκετικό iq από τον Θανάση, αν και ο τελευταίος βελτιώνεται συνεχώς στο διάβασμα του παιχνιδιού. Αν ο Παναθηναικός είχε έναν καλό συμπληρωματικό ψηλό pg αντί του Λεκαβίτσιους και ένα σέντερ που μπορεί να σπρώξει, θα ήταν ανταγωνιστικός με οποιονδήποτε αντίπαλο. Pg όμως δεν πήραμε γιατί ο Πασκουάλ πιστεύει στο πακέτο του Λεκαβίτσιους (που με τον Άρη σήμερα παίζει καλά) και σέντερ δεν πήραμε γιατί θέλουμε να δουλέψουμε το project Παπαγιάννη. Ο Παναθηναικός γενικά είναι ένα περίπλοκο κράμα μονοδιάστατων και πολυδιάστατων παικτών και γι' αυτό το λόγο είναι πολύ δύσκολη για τον προπονητή η τακτική διαχείριση του ρόστερ.
G-arenas
QUOTE (stevebucknall11 @ Oct 13 2018, 19:29 ) *
Πολύ μεγάλη υποτίμηση στον Τόμας και στον Παπαπέτρου. Ο Τόμας είναι όντως tweener αλλά εκτός από σουτέρ, είναι καλός και όχι μέτριος ριμπάουντερ, με καλές τοποθετήσεις ειδικά στο επιθετικό ριμπάουντ, έχει αξιόλογο ποστ παιχνίδι και παίζει φιλότιμη άμυνα (πιο φιλότιμη από τον Σίνγκλεντον). Ο Παπαπέτρου είναι κι αυτός ειδική περίπτωση παίκτη κι αυτός είναι ένας λόγος που σε πολλούς δεν γεμίζει το μάτι. Ναι είναι μέτριος σουτέρ, αλλά είναι ίσως ο μοναδικός σπρώχτης στην ομάδα, είναι καλός ψηλά, είναι γρήγορος στις αλλαγές και μαρκάρει 4 θέσεις. Επίσης έχει υψηλότερο μπασκετικό iq από τον Θανάση, αν και ο τελευταίος βελτιώνεται συνεχώς στο διάβασμα του παιχνιδιού. Αν ο Παναθηναικός είχε έναν καλό συμπληρωματικό ψηλό pg αντί του Λεκαβίτσιους και ένα σέντερ που μπορεί να σπρώξει, θα ήταν ανταγωνιστικός με οποιονδήποτε αντίπαλο. Pg όμως δεν πήραμε γιατί ο Πασκουάλ πιστεύει στο πακέτο του Λεκαβίτσιους (που με τον Άρη σήμερα παίζει καλά) και σέντερ δεν πήραμε γιατί θέλουμε να δουλέψουμε το project Παπαγιάννη. Ο Παναθηναικός γενικά είναι ένα περίπλοκο κράμα μονοδιάστατων και πολυδιάστατων παικτών και γι' αυτό το λόγο είναι πολύ δύσκολη για τον προπονητή η τακτική διαχείριση του ρόστερ.

καμια υποτιμηση σε κανεναν. θελαμε 4αρι και δεν πηραμε 4αρι, οποτε ο τομας δεν ταιριαζει στην ομαδα. επισης δεν ειναι καλος ριμπαουντερ. υποτιθεται 4αρι τον πηραμε και εχει 3 μεσο ορο.

για τον παπι ειπαμε οτι καναμε χαζομαρα που τον πηραμε αντι του σασα. ο σασα πολυ μεγαλυτερο ταβανι, στοιχεια απιστευτα για ευρωπαικο μπασκετ, και ουτε τα μισα δεν θα διναμε.

αν ηταν στο χερι μου θα επαιρνα και τους 2 στην ομαδα, αλλα πρωτα θα εκλεινα σασα και μετα παπι αλλα ποτε με 800 χιλ. για αυτο γραφουμε αυτα που γραφουμε για παπι.

τελος με τα σεντερ, κανενα προτζεκτ παπαγιαννη δεν αναιρει το γεγονος οτι θελαμε καλο βασικο 5ρι. αν αντι του λασμε παιρναμε εναν καλο σεντερ 600 χιλ τι δεν θα μπορουσαμε να δουλεψουμε τον παπατζον που προς το παρων δεν κανει ουτε για τον απολλωνα α2?

ΥΓ οταν λεμε οτι ειμαστε σοφτ το εννοουμε. μαγκι μας κανει πλακα!

stevebucknall11
QUOTE (G-arenas @ Oct 13 2018, 19:37 ) *
καμια υποτιμηση σε κανεναν. θελαμε 4αρι και δεν πηραμε 4αρι, οποτε ο τομας δεν ταιριαζει στην ομαδα. επισης δεν ειναι καλος ριμπαουντερ. υποτιθεται 4αρι τον πηραμε και εχει 3 μεσο ορο.

για τον παπι ειπαμε οτι καναμε χαζομαρα που τον πηραμε αντι του σασα. ο σασα πολυ μεγαλυτερο ταβανι, στοιχεια απιστευτα για ευρωπαικο μπασκετ, και ουτε τα μισα δεν θα διναμε.

αν ηταν στο χερι μου θα επαιρνα και τους 2 στην ομαδα, αλλα πρωτα θα εκλεινα σασα και μετα παπι αλλα ποτε με 800 χιλ. για αυτο γραφουμε αυτα που γραφουμε για παπι.

τελος με τα σεντερ, κανενα προτζεκτ παπαγιαννη δεν αναιρει το γεγονος οτι θελαμε καλο βασικο 5ρι. αν αντι του λασμε παιρναμε εναν καλο σεντερ 600 χιλ τι δεν θα μπορουσαμε να δουλεψουμε τον παπατζον που προς το παρων δεν κανει ουτε για τον απολλωνα α2?

O Σάσα είναι καλύτερος επιθετικός παίκτης από τον Πάπι, αλλά πολύ χειρότερος αμυντικός. Επίσης πόσα λεφτά παίρνει; Εγώ δεν ξέρω πάντως και να πω την αλήθεια δεν μ' ενδιαφέρει. Στα λεφτά του Τόμας (500χιλ.) θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για 4άρια που θα πρόσφεραν περισσότερα. Επίσης όταν έχεις Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο και Λάσμε στην ομάδα που μπορούν να καλύψουν το 4, σίγουρα το 4 δεν είναι η προβληματική σου θέση και νομίζω αυτό φάνηκε στο μάτς με την Μακάμπι. Για το 5 θα συμφωνήσω, αλλά όχι για παίκτη αντί του Λάσμε που πιστεύω ότι τα λεφτά του θα τα βγάλει με το παραπάνω αλλά για έναν έξτρα παίκτη πιο βαρύ και σπρώχτη, ας πούμε τον Ντόρσει, αν παίζει ακόμα μπάσκετ. Επίσης δεν καταλαβαίνω τί προσφέρουν υπερβολές του τύπου ότι ο Παπαγιάννης δεν κάνει ούτε για την Α2.
yorgos
QUOTE
Ο Τόμας είναι όντως tweener αλλά εκτός από σουτέρ, είναι καλός και όχι μέτριος ριμπάουντερ, με καλές τοποθετήσεις ειδικά στο επιθετικό ριμπάουντ, έχει αξιόλογο ποστ παιχνίδι και παίζει φιλότιμη άμυνα (πιο φιλότιμη από τον Σίνγκλεντον).

Στο πρώτο μπολνταρισμένο διαφωνώ, δεν μπορεί να ποστάρει κανένα τεσάρι στην Ευρωλίγκα. Να ποστάρει κανένα τριάρι παίζει, αλλά δεν τον πήραμε για 3 και δύσκολα θα τον μαρκάρει κάποιο αντίστοιχο. Πιο "φιλότιμη" άμυνα από το Σίγκλετον που κατά περιόδους έπαιζε τρίλιζα μπορεί, αλλά καλύτερη δε νομίζω. Ο Σίγκλετον με κίνητρο (και είναι τέτοιος στα μεγάλα ματς) δε συγκρίνεται αμυντικά με τον Τόμας. Στα υπόλοιπα συμφωνώ. Και ξαναλέω για τα λεφτά του είναι αξιόλογη λύση το παιδί, αλλά λύση σε προβλήματα που δεν έχουμε, σε αυτά που έχουμε δε βοηθάει.
QUOTE
Ο Παπαπέτρου είναι κι αυτός ειδική περίπτωση παίκτη κι αυτός είναι ένας λόγος που σε πολλούς δεν γεμίζει το μάτι. Ναι είναι μέτριος σουτέρ, αλλά είναι ίσως ο μοναδικός σπρώχτης στην ομάδα, είναι καλός ψηλά, είναι γρήγορος στις αλλαγές και μαρκάρει 4 θέσεις.

Είναι ο Σιγάλας του 4 και για 3 δεν κάνει. Αυτό χρειαζόμασταν; Ή να παίρναμε αντί του Τόμας ένα ντούκι, δείρτη και το σουτ να το παίρναμε από το Βεζένκοφ που στοίχισε και τα μισά λεφτά; Αυτό συζητάμε, νομίζω το δεύτερο σενάριο είναι καλύτερο. Χώρια ότι το ταβάνι του Βεζένκοφ είναι μεγαλύτερο, του Ιωάννη είναι δεδομένο και πήρες άλλον έναν Έλληνα με μισθό υψηλότατο, πολύ πάνω από τις δυνατότητές του (στο Βεζένκοφ θα ίσχυε το αντίθετο).

QUOTE
Επίσης έχει υψηλότερο μπασκετικό iq από τον Θανάση,

Ε ναι, αλλά θέτεις τη μπάρα χαμηλά. Αυτό έλειπε.
QUOTE
αν και ο τελευταίος βελτιώνεται συνεχώς στο διάβασμα του παιχνιδιού.

Κι αυτό αλήθεια είναι.
QUOTE
Αν ο Παναθηναικός είχε έναν καλό συμπληρωματικό ψηλό pg αντί του Λεκαβίτσιους και ένα σέντερ που μπορεί να σπρώξει, θα ήταν ανταγωνιστικός με οποιονδήποτε αντίπαλο.

Συμφωνούμε.
QUOTE
Pg όμως δεν πήραμε γιατί ο Πασκουάλ πιστεύει στο πακέτο του Λεκαβίτσιους

Αυτό πληρώνουμε... Αν και το πρόβλημα στους σπρώχτες είναι μεγαλύτερο.

QUOTE
(που με τον Άρη σήμερα παίζει καλά)

Με τους Άρηδες αυτού του πλανήτη παίζει καλά κι ο Σακελλαρίου, αλλού τον θέλουμε. Μακάρι να βγει και να ανέβει, δεν τον πήραν τα χρόνια, αλλά επιλογές υπήρχαν.
QUOTE
και σέντερ δεν πήραμε γιατί θέλουμε να δουλέψουμε το project Παπαγιάννη.

Με το οποίο σκεπτικό συμγωνώ, όταν σε τέτοια λειψυδρία ελληνικών διαβατηρίων εμφανίζεται ένας Παπαγιάννης, πας και τον παίρνεις. Αλλά όταν τον παίρνεις, φροντίζεις να έχεις και plan b σπρώχτη, άρα δεν παίρνεις τον Τόμας στο 4.
QUOTE
Ο Παναθηναικός γενικά είναι ένα περίπλοκο κράμα μονοδιάστατων και πολυδιάστατων παικτών και γι' αυτό το λόγο είναι πολύ δύσκολη για τον προπονητή η τακτική διαχείριση του ρόστερ.
[

Αυτός τα έκανε δύσκολα. Ψηλό φτηνό άσο έβρισκες και από σπρώχτες βρωμάει ο τόπος, ακόμη και η Α1. Εκτός κι αν μερικές από τις επιλογές (π.χ. Λάσμε, Παπαπέτρου, μη σου πω και Λάγκφορντ "που δεν μίλησα με τον κόουτς από πέρυσι") δεν ήταν δικές του, οπότε πάω πάσο, δε νομίζω ότι είναι εύκολο να είσαι προπονητής στον οργανισμό που λέγεται Παναθηναϊκός κι η αλήθεια είναι ότι ο Τσάβι έχει καταφέρει να κρατήσει ισορροπίες σε 2 χρόνια πολύ δύσκολα από πλευράς διοίκησης. Πιστεύω ότι τις κράτησε κι αυτό το καλοκαίρι, οπότε μάλλον αξίζει να είμαστε πολύ πιο επιεικείς μαζί του. Αλλά δε σημαίνει ότι συμφωνούμε και με τις επιλογές που έγιναν, η έλλειψη όγκου στη ρακέτα και ύψους/άμυνας/δημιουργίας στον άσο είναι ακριβώς οι ίδιες ελλείψεις με πέρυσι και δεν έγινε τίποτε για να καλυφθούν.
G-arenas
QUOTE (stevebucknall11 @ Oct 13 2018, 19:44 ) *
O Σάσα είναι καλύτερος επιθετικός παίκτης από τον Πάπι, αλλά πολύ χειρότερος αμυντικός. Επίσης πόσα λεφτά παίρνει; Εγώ δεν ξέρω πάντως και να πω την αλήθεια δεν μ' ενδιαφέρει. Στα λεφτά του Τόμας (500χιλ.) θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για 4άρια που θα πρόσφεραν περισσότερα. Επίσης όταν έχεις Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο και Λάσμε στην ομάδα που μπορούν να καλύψουν το 4, σίγουρα το 4 δεν είναι η προβληματική σου θέση και νομίζω αυτό φάνηκε στο μάτς με την Μακάμπι. Για το 5 θα συμφωνήσω, αλλά όχι για παίκτη αντί του Λάσμε που πιστεύω ότι τα λεφτά του θα τα βγάλει με το παραπάνω αλλά για έναν έξτρα παίκτη πιο βαρύ και σπρώχτη, ας πούμε τον Ντόρσει, αν παίζει ακόμα μπάσκετ. Επίσης δεν καταλαβαίνω τί προσφέρουν υπερβολές του τύπου ότι ο Παπαγιάννης δεν κάνει ούτε για την Α2.

στην κατασταση που ειναι τωρα εννοω δεν μπορει να παρει καθολου λεπτα ο παπατζον.

ο λασμε δεν ειναι 4αρι και τον παπι δεν θελει να παιξει 4αρι για αυτο και ηρθε σε μας. ο σασα δεν ειναι καθολου κακος αμυντικος και επισης ειναι και πολυ καλος ριμπαουντερ! οτι δεν εχει μουσκουλα δεν σημαινει οτι δεν παιζει αμυνα.

ο λασμε ειναι πολυ καλος παικτης αλλα οταν δεν εχεις βαρυ σεντερ να μπορει να κοντραρει τα αντιπαλα 5αρια της ευρωλιγκας και ενω ταυτοχρονα δεν εχεις ουτε 4αρι να το κανει αυτο, ε τοτε καταλαβαινεις οτι δεν θελαμε τυπου λασμε παικτη.

καλυτερο 4αρι απο τον τομας ειναι ο σασα και παιρνει γυρω στα 400, οριστε σου βρηκα. βασικα πολλους μπορω να βρω γιατι δεν ειναι 4αρι ο τομας.

τελος, η ομαδα μου φαινεται λιγοτερο αθλητικη απο περσυ αν και οντως καποιες 5αδες με νικ-παπι-θαναση-μητογλου-γκιστ ή νικ-λοτζο-θαναση-γκιστ-λασμε ειναι αθλητικες.
all_around
εμένα πάντως αυτό που με προβληματίζει είναι η πολύ κακή κατάσταση που μοιάζει να βρίσκεται ο Γκιστ...

στο ματς με Μακάμπι ήταν κακός και σήμερα ο Τσάβι τον είχε εκτός 12αδας (για να τον έχει φρέσκο προφανώς ενόψει επόμενης βδομάδας)... Η δική του κατάσταση είναι που δημιουργεί τη συζήτσηη για το 5. Γιατί πέρσι μέχρι περίπου το Μάρτη ήταν καλός και κάποια κενά καλυπτόταν...

για δεύτερο σερί ματς ο αντίπαλος προσπαθεί να βγάλει εκτός τον Καλάθη και να έχουμε προβλήματα δημιουργίας με ζον πρες... και στις δυο περιπτώσεις νομίζω ότι υπήρχε δυσκολία...

Η παρουσία Μήτογλου ως τώρα πάντως δείχνει ότι έχουμε κερδίσει ένα σημαντικό παίχτη και το 4. Μέσα στη χρονιά πιστεύω θα βελτιώνεται όλο και πιο πολύ...
stefkorner
μαινεται η μεγαλη μαχη.. αναμεσα σε Παπαγιαννη-Ιαν ,για το ποιος θα ειναι ο λιγοτερο αρνητικος φετος ;; sad.gif
για τελειως διαφορετικους λογους ο καθενας, αν αναλογιστεις οτι σε αυτη την κατασταση βρισκονται και οι δυο σε ομαδα που στοχευει σε f4 και μας στοιχιζουν συνολικα πανω απο 1 μυριο ohmy.gif

θα ειχε ενδιαφερον και ενα γκαλοπ αναμεσα τους !τι ηταν πιο τραγικο σημερα
ο Παπαγιαννης με τα 3 φαουλ σε 2.5 λεπτα η το στιγμιοτυπο που Ιαν που χρειαστηκε να σωριασει στο εδαφος τον ατεχνο Μακγκι ,μηπως και τον σταματησει !και εδωσε καλαθι& φαουλ αντιαθλητικο ;; blink.gif
j-kidd13
QUOTE(stefkorner @ Oct 13 2018, 20:46 ) *
μαινεται η μεγαλη μαχη.. αναμεσα σε Παπαγιαννη-Ιαν ,για το ποιος θα ειναι ο λιγοτερο αρνητικος φετος ;; sad.gif
για τελειως διαφορετικους λογους ο καθενας, αν αναλογιστεις οτι σε αυτη την κατασταση βρισκονται και οι δυο σε ομαδα που στοχευει σε f4 και μας στοιχιζουν συνολικα πανω απο 1 μυριο ohmy.gif

θα ειχε ενδιαφερον και ενα γκαλοπ αναμεσα τους !τι ηταν πιο τραγικο σημερα
ο Παπαγιαννης με τα 3 φαουλ σε 2.5 λεπτα η το στιγμιοτυπο που Ιαν που χρειαστηκε να σωριασει στο εδαφος τον ατεχνο Μακγκι ,μηπως και τον σταματησει !και εδωσε καλαθι& φαουλ αντιαθλητικο ;; blink.gif


Αυτο το συμπερασμα εχει βγει μετα τα.....2 πρωτα παιχνιδια της χρονιας???
stefkorner
QUOTE (j-kidd13 @ Oct 14 2018, 02:51 ) *
Αυτο το συμπερασμα εχει βγει μετα τα.....2 πρωτα παιχνιδια της χρονιας???


νομιζω ειναι αισθηση που κυριαρχει παντου ! αρκει να ειδε καποιος και το αποψινο!
δεν λεω να τους γιουχαρουμε,απλα καταγραφω την πραγματικοτητα την στιγμη που μιλαμε!ειναι σε τραγικη κατασταση BOTH
οταν ας πουμε οι ιδιοι οι κυβερνητικοι εκπροσωποι γραφαν οτι ο Παπαγιαννης θα χρειαστει χρονο ,γιατι εχει μεινει πισω
(ακομα και οι κυβερνητικοι εκπροσωποι..)
αυτο ακριβως επρεπε να ειχαμε στο μυαλο μας οτι θα βλεπαμε !
φυσικα μπορει να ανεβαινουν και οι δυο συνεχως σταδιακα!αλλα τωρα η εικονα προς τα εκει οδηγει !
και νομιζω σε θρεντ με αγωνιστικα θεματα , την τρεχουσα εικονα των παικτων σχολιαζουμε
και δεν προκειται να μας διαβασει καποιος απο τους δυο ,για να τον επηρεασουμε,λεω εγω rolleyes.gif
j-kidd13
Αρα δηλαδη το συμπερασμα για το ποιοι θα βγουν απογοητευσεις βγαινει μετα απο 2 αγωνες,επειδη αυτες ειναι οι τρεχουσες υποχρεωσεις! smiley.gif
Προσωπικα θεωρώ,να το πω κομψα και άκρως επιεικώς για να μην παρεξηγηθώ, άτοπο να κάνουμε την οποιαδήποτε εκτίμηση,μετα απο 2 επίσημα παιχνίδια.Πόσο μάλλον για τον Παπαγιάννη που ναι κορμί 2.20 και θεόβαρος,και με την αποχή που είχε θα χρειαστεί χρόνο.Είναι πλέον στα κλασικα εικονογραφημένα οτι εδω μέσα το 99% των ποστ ειναι γκρίνια,μηδενισμός,απαξίωση και "ειν΄όλα μαύρα" που λέει και η τραγουδάρα του Μητσάκη,αλλά μην το ξεπεράσουμε κι αυτό! laugh.gif
yorgos
Ο Ίαν βρέξει χιονίσει μια ποιότητα στην επίθεση την έχει, θα βάλει πόντους, θα πάρει φάουλ και ΟΚ στην άμυνα θα θέλει κρύψιμο αλλιώς γλέντια.

Ο Παπαγιάννης εάν κι εφόσον αποφασίσει να γίνει ξανά μπασκετμπολίστας, δεν ξέρουμε. Μπορεί να είναι και factor, έχει πολλές προοπτικές. Οπότε προς το παρόν προτιμώ τον τίμιο Ίαντα κι ελπίζω ότι ο Παπατζόν έχει πάρει το πρόγραμμα που του έδωσαν στα σοβαρά γιατί και μπάσκετ έχει μέσα του και σε ηλικία που είναι χρησιμότατος για το μέλλον είναι. Δεν ξεγράφω κανέναν από τους δύο και οι δύο μια χαρά μπορούν να προσφέρουν. Αν έπαιζαν δε σε κανένα Προμηθέα κι έκαναν 18π και 8ρ μέσους όρους, θα ουρλιάζαμε όλοι γιατί δεν τους πήραμε που είναι και Έλληνες...
stefkorner
QUOTE (j-kidd13 @ Oct 14 2018, 03:17 ) *
Αρα δηλαδη το συμπερασμα για το ποιοι θα βγουν απογοητευσεις βγαινει μετα απο 2 αγωνες,επειδη αυτες ειναι οι τρεχουσες υποχρεωσεις! smiley.gif
Προσωπικα θεωρώ,να το πω κομψα και άκρως επιεικώς για να μην παρεξηγηθώ, άτοπο να κάνουμε την οποιαδήποτε εκτίμηση,μετα απο 2 επίσημα παιχνίδια.Πόσο μάλλον για τον Παπαγιάννη που ναι κορμί 2.20 και θεόβαρος,και με την αποχή που είχε θα χρειαστεί χρόνο.Είναι πλέον στα κλασικα εικονογραφημένα οτι εδω μέσα το 99% των ποστ ειναι γκρίνια,μηδενισμός,απαξίωση και "ειν΄όλα μαύρα" που λέει και η τραγουδάρα του Μητσάκη,αλλά μην το ξεπεράσουμε κι αυτό! laugh.gif


ξερεις ομως ,με αφορμη ποστ μου ,κατι τετοια τα εχεις αναφερει καμποσες φορες !για γκρινια -μηδενισμο-απαξιωση!
και αρχιζω να πιστευω οτι δεν ειναι τυχαιο οτι εχω γινει τοσες φορες αφορμη ,για τετοιες αναφορες!
και πλεον δεν ξερω τι να ανταπαντησω !στο εχω ξαναπει κ αλλες φορες ! σιγουρα με παρακολουθεις ;
ας πουμε προσεξες οτι μετα το ματς με την Μακαμπι εγραψα ενα κατεβατο που ελεγα ποσο μ αρεσε η ομαδα και οτι θα δουμε και ωραιο μπασκετ και γενικα ειμαστε σε καλο δρομο ;
δηλαδη την ιδια ωρα που σχολιαζω τα οσα θετικα βλεπω δεν μπορω να παραθεσω και την αισθηση μου απο την τραγικη εικονα του Παπαγιαννη ας πουμε ; θεωρεις οτι αυτο εμπιπτει σε πλαισια γκρινιας-μηδενισμου και απαξιωσης ; ...
j-kidd13
QUOTE(stefkorner @ Oct 13 2018, 21:27 ) *
ξερεις ομως ,με αφορμη ποστ μου ,κατι τετοια τα εχεις αναφερει καμποσες φορες !για γκρινια -μηδενισμο-απαξιωση!
και αρχιζω να πιστευω οτι δεν ειναι τυχαιο οτι εχω γινει τοσες φορες αφορμη ,για τετοιες αναφορες!
και πλεον δεν ξερω τι να ανταπαντησω !στο εχω ξαναπει κ αλλες φορες ! σιγουρα με παρακολουθεις ;
ας πουμε προσεξες οτι μετα το ματς με την Μακαμπι εγραψα ενα κατεβατο που ελεγα ποσο μ αρεσε η ομαδα και οτι θα δουμε και ωραιο μπασκετ και γενικα ειμαστε σε καλο δρομο ;
δηλαδη την ιδια ωρα που σχολιαζω τα οσα θετικα βλεπω δεν μπορω να παραθεσω και την αισθηση μου απο την τραγικη εικονα του Παπαγιαννη ας πουμε ; θεωρεις οτι αυτο εμπιπτει σε πλαισια γκρινιας-μηδενισμου και απαξιωσης ; ...


Δεν εισαι ο μονος που μου δινει αφορμες για τετοια σχολια,υπαρχουν και χειροτεροι απο σενα...Εσυ ισα ισα εισαι απ τους πιο διαλλακτικους...Τυχαιο ειναι που πεφτω σε σενα και σχολιαζω... smiley.gif
stefkorner
QUOTE (j-kidd13 @ Oct 14 2018, 03:49 ) *
Δεν εισαι ο μονος που μου δινει αφορμες για τετοια σχολια,υπαρχουν και χειροτεροι απο σενα...


α μαλιστα εγω ειμαι απο τους κακους ,αλλα υπαρχουν και χειροτεροι!
στο τελος ρε συ θα αρχιζω να πιστευω οτι κανω και κακο στην ομαδα !
(και να πεις οτι γκρινιαζω στο γηπεδο ; οταν βλεπω την ομαδα ,χειροκροτακιας γινομαι)
θα κατσω αποψε να διαλογιστω ! και ισως να αναθεωρησω ! μπορει να ειμαι πολεμιος της ομαδας και να μην το χω καταλαβει smiley.gif
Looter
Βλέπω έρχεστε όλοι σιγά σιγά στα λόγια μου που έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου από τον Ιούλιο.

1. Με Λέκα πίσω από τον Καλάθη final 4 δε θα πας ΠΟΤΕ. Δεν υπάρχει 5αδα με Λέκα στον άσσο και Κιθ-Παππα-Λότζο στο 2 που να μπορεί να παίξει άμυνα πάνω από 3-4 λεπτά χωρίς να χτυπηθεί ΑΝΕΛΕΗΤΑ.

2. Ο Καλάθης έχει παίξει σε 3 ημέρες 55 λεπτά και έχει άλλα 2 παιχνίδια Euroleague μέσα στη βδομάδα. Όποιος δεν καταλαβαίνει ότι δε θα βγει έτσι η χρονιά , μάλλον νομίζει ότι θα ψηλώσει μέχρι το Μάϊο και ο Λέκα.

3. Η ομάδα για άλλη μια χρονια στο 4-5 για θα φάει τρελό γλέντι στην Eurolegaue. Και μιλάμε για μια ομάδα με 4 πεντάρια από τα οποία για διάφορους λόγους ΔΕΝ μπορείς να στηριχθείς σε ΚΑΝΕΝΑ για μια σεζόν. Είτε γιατί δεν είναι καθαρά 5αρια , είτε λόγω ηλικίας , είτε λόγω ειδικών χαρακτηριστικών , είτε λόγω συνδιασμού των παραπάνω...

4. Ο Παππάς δε θα γίνει ΠΟΤΕ παίκτης ομάδας , την πάσα δε θα μάθει να τη βλέπει ΠΟΤΕ. 20 λεπτά σήμερα , μια ασιστ με τον Άρη...

5. Μην κρίνεται άδικα τον Παπι , τον Παπαγιάννη και τον Μήτογλου. Δεν φταίνε ούτε για τα 500.000 του λέκα , ούτε για τα 500.000 του Βουγιούκα , ούτε για το ότι ο Τόμας δεν είναι καθαρό 4αρι , ούτε για το ότι έχουμε βαπτίσει βασικά 5αρια τον Λάσμε και τον Γκιστ. Ο Πάπι θα δώσει αυτά που ΞΕΡΑΜΕ ότι μπορεί να δώσει και δε θα γίνει ποτέ σουτέρ , ο Παπαγιάννης θέλει χρόνο όπως γράψαμε και μετά τα εργομετρικά ενώ ο Μήτογλου ΔΕΝ πρέπει να καεί για τις λάθος επιλογές της ομάδας στο 4-5.

6. 25 λεπτά με τον Άρη ο Λότζο. Καταλαβαίνετε ότι κάτι δεν πάει καλά στην ομάδα από την αρχή , έτσι;;
stefkorner
περιμενε ποτε κανεις οτι ο Λεκαβιτσιους σε ιδιο χρονο συμμετοχης με Καλαθη, θα εγραφε παραπανω ασιστ... ;; (6 εναντι 5 )
(σε εκτος εδρας ματς ,οχι απο τα σιγουρα της α1 )

εγω βλεπω εναν εμφανως βελτιωμενο παικτη ! ακομα και στην αμυνα !μεχρι επιθετικο φαουλ απο 4ρο5ρι ( Καιζερ ) στο ποστ κερδισε σημερα!δεν θα το φανταζοταν ποτε καποιος ,απο τον περσινο Λεκα!

ενα θεμα ειναι να δινει λυσεις τις μερες που δεν θα ειναι καλα ο Καλαθης! αυτο το εκανε σημερα και με το παραπανω!!

ενα αλλο θεμα ειναι ο Πασκουαλ να του βρεις πλεις ,απο την στιγμη που τον κανει κεφι τον παικτη!
εχω ξαναπει οτι ο Πασκουαλ θα κριθει για αυτη την επιλογη ! εφοσον του δωσε την θεση του μπακ απ Καλαθη,θα πρεπει να αποδεικνυει πως τον εμπιστευεται κιολας ! με την βελτιωση που βλεπω εγω στα αδυνατα σημεια του μεχρι περσι,εμενα μου κανει ο παικτης για 10λεπτα πισω απο Καλαθη! αν και λιγο τολμηρο να επιμενω tongue.gif γιατι παρατηρω οτι αναπτυσσεται συνεχως ενα ρευμα αμφισβητησης rolleyes.gif σε λογικη βαση βεβαια και το κατανοω απολυτα ! γιατι τα 36 λεπτα του Καλαθη προχθες δεν δικαιολογουνται αλλιως (ασχετα απο την δικη του εξαιρετικη μερα )
yorgos
QUOTE
1. Με Λέκα πίσω από τον Καλάθη final 4 δε θα πας ΠΟΤΕ.


Πάντως δεν έχουμε υπογράψει και κανένα συμβόλαιο ότι σώνει και καλά θα πάμε Φ4. Δε θα είναι και αποτυχία, επιτυχία θα είναι αν πάμε. Δεν είμαστε στο γκρουπ των (τριών) ομάδων που αν δεν πάνε είναι αποτυχημένη η σαιζόν, είμαστε στο γκρουπ των 8-9 που διεκδικούν τη μία θέση που θεωρητικά δεν έχουν καπαρώσει τα φαβορί.
Future7
Ήθελε η ομάδα πεντάρι και δεν έκανε ουτε μια μεταγραφή του Πασκουάλ... έφερε δυο αγαπημένους του παίχτες που ο ένας ειναι τίμιος και θα δώσει λίγα πραγματα -όσα μπορεί στην ηλικία του, και ο άλλος ειναι πιο σάπιος απο τον Μάντζαρη σωματικά tongue.gif
Μετά ομως ο Πασκουάλ θα τα χρεωθεί αν δεν παει φ4 ή αν χάσει το πρωτάθλημα.
jazz thrilos
Παρά το γεγονός οτι όντως είναι πολύ πολύ νωρίς για γκρίνια αλλά και για μια ας πούμε αμηχανία στον κόσμο του Παναθηναικού για την ομάδα, η αλήθεια είναι οτι υπάρχουν ανορθογραφίες που ήδη έχουν γίνει ορατές. Και είναι φυσικό να υπάρχουν. Αλλά έχω την αίσθηση οτι την μεγάλη ζημιά την έχουν κάνει τα μήντια και οι "πράσινοι" μπασκετικοί δημοσιογράφοι. Μας φάγανε εδώ κι ένα μήνα οτι ο Πανθηναικός είναι ο καλύτερος της εξαετίας, οτι είναι έτοιμος, οτι έχει απίστευτο βάθος και φοβερές λύσεις παντού κλπ. Ακόμα και το βράδυ μετά την νίκη με την Μακάμπι την Πέμπτη, γνωστό σάιτ έγραψε στο κύριο του άρθρο για τον μπασκετικό Παναθηναικό "να περάσει ο επόμενος". Λες και ο Παναθηναικός την διέλυσε την Μακάμπι ξέρω γω....

Για μένα καλά κάνουν και υπογραμμίζουν τις ανορθογραφίες οι φίλοι του Παναθηναικού. Και μάλιστα τώρα, που η ομάδα κερδίζει στα πρωτα της παιχνίδια. Κάτι τέτοια κουλά διαβάζαμε κι εμείς τα τελευταία δύο τουλάχιστον χρόνια με τον Σφαιρό και λέγαμε δεν μπορεί, μάλλον θα παίζουμε καλό μπάσκετ κι εμείς δεν το πιάνουμε. Και δώστου οτι είμαστε γκρινιάρηδες, και δώστου οτι κάνουμε κακό στην ομάδα, οτι δεν ξέρουμε και θα φορτσάρουμε στο τέλος, και άλλα πολλά απο τους γκουρού της δημοσιογραφίας και απο αυτόκλητες υπερασπιστές της ομάδας.

Είδα σήμερα τον Παναθηναικό με τον Άρη, τον είδα και με την Μακάμπι. Δεν τον είχα δει σε φιλικά δυστυχώς. Όντως κι εγώ πιστεύω οτι έχει θέμα στην ρακέτα. Ο Παπαγιάννης είχα ακούσει οτι είναι ανέτοιμος αλλά τέτοια εικόνα δεν την περίμενα. Μιλάμε για επίπεδο ευρωλίγκας ο παίχτης θέλει αρκετό διάστημα ακόμα. Τι διάολο, τι έκανε στις Αμερικές; Και θα μου πεις δεν έπαιζε, οκ. Προπόνηση μόνος του δεν έκανε; Δεν είχε κανά γυμναστή; Πως το παράτησε έτσι;;

Ιαν πολλά περισσότερα κιλά απο πέρυσι, αλλά αυτός είναι πιο έμπειρος, κάπως θα τις κρύψει τις αδυναμίες του. Ο Λάσμε και ο Γκιστ είναι οι μοναδικού "ψηλοί" αυτή την στιγμή. Το "ψηλοί" σε εισαγωγικά πλέον όμως. Ο Τόμας καλός, χρυσός, αλλά 4αρι πλήρες δεν είναι. Αμυντικά τον ξέρουμε χρόνια τώρα, είναι περιορισμένης ευθύνης.

Ο Λέκα άνετα βγάζει όλο το πρωτάθλημα στην ελλάδα ως βασικό ποιντ. Σιγα το επίπεδο, μια χαρά είναι ο παίχτης για εδώ. Για ευρωλίγκα όμως απέχει τρεις κλάσεις απο Καλάθη και ως εκ τούτου δεν μπορεί να θεωρηθεί αντικαταστάτης ουσίας. Ο Λάνγκφορντ μια χαρά, θα τα βάλει. Ο Παππάς δείχνει να συνεχίζει εκεί που έμεινε πέρυσι, κάπου ανάμεσα σε πάγκο και συνεχή μουτράκια. Για Μήτογλου δεν θα πω γιατί δεν θα είμαι δίκαιος. Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου το στυλ του, δεν τον πιστεύω οπότε ας μιλήσει με την βελτίωση του ο ίδιος. Μακάρι να γίνει παιχτάρα και να πάει στο ΝΒΑ στο μέλλον.

Σε καλό επίπεδο έχουν ξεκινήσει ο Καλάθης (μιλάμε για σούπερ παιχτάρα πια με την εμπειρία που έχει), Θανάσης (ενέργεια αλλά και ποιοτική βελτίωση), Λοτζέσκι πολύ καλός και ευδιάθετος. Αυτοί.

Και πάμε και στο ζήτημα των σπρωξιμάτων στην ρακέτα που συζητήθηκε παραπάνω. Ο κύριος Παπαπέτρου. Μπήκε πάλι σήμερα αποκλειστικά στο 3. Πήγε το τούβλο σύννεφο. Τον έβλεπες και στεκόταν weak side περιμένοντας να εκτελέσει ως κατά φαντασίαν σούπερ τριάρι. Έφυγε απο τον Ολυμπιακό γιατί δεν έπαιζε στην "φυσική" του θέση, τον βάζαμε πολύ στο 4 και στράβωνε. Εύχομαι να την τελειώσει την πλάκα ο Πασκουάλ. Να τον πιάσει να του πει, "αγόρι μου, για το 3 δεν κάνεις, το σώμα σου είναι σαν μποξέρ, δεν έχεις ελαστικότητα, δεν έχεις σουτ. Παίξε στο 4 να μου λύσεις το πρόβλημα στην ρακέτα, να σπρώξεις, να πάρεις τα ριμπάουντ, να βοηθήσεις την ομάδα σου και το κυριότερο να εξελιχθεις κι εσύ και να κάνεις και μια αξιολογότατη καριέρα γιατί τα έχεις τα προσόντα (για 4αρι) και είσαι και σοβαρό παιδί."

Νομίζω οτι έχει πολλή δουλειά ο Πασκουάλ. Δύσκολο το έργο του, μαγκιά του αν βγει ατσαλάκωτος και καταφέρει να φέρει την ομάδα εκεί που την θέλει. Τίποτα δεν είναι προδιαγεγραμμένο. Ο Παναθηναικός έχει τον χρόνο λόγω προγράμματος να δέσει, να δοκιμάσει πράγματα. Ούτε άκλαφτος θα πάει, ούτε βέβαια είναι σε θέση να λέει "να περάσει ο επόμενος" για τις ομάδες της ευρωλίγκας. Πολύ νωρίς ακόμα αλλά είναι φανερό οτι θέλει δουλειά.
basket72
QUOTE (jazz thrilos @ Oct 14 2018, 00:47 ) *
Και πάμε και στο ζήτημα των σπρωξιμάτων στην ρακέτα που συζητήθηκε παραπάνω. Ο κύριος Παπαπέτρου. Μπήκε πάλι σήμερα αποκλειστικά στο 3. Πήγε το τούβλο σύννεφο. Τον έβλεπες και στεκόταν weak side περιμένοντας να εκτελέσει ως κατά φαντασίαν σούπερ τριάρι. Έφυγε απο τον Ολυμπιακό γιατί δεν έπαιζε στην "φυσική" του θέση, τον βάζαμε πολύ στο 4 και στράβωνε. Εύχομαι να την τελειώσει την πλάκα ο Πασκουάλ. Να τον πιάσει να του πει, "αγόρι μου, για το 3 δεν κάνεις, το σώμα σου είναι σαν μποξέρ, δεν έχεις ελαστικότητα, δεν έχεις σουτ. Παίξε στο 4 να μου λύσεις το πρόβλημα στην ρακέτα, να σπρώξεις, να πάρεις τα ριμπάουντ, να βοηθήσεις την ομάδα σου και το κυριότερο να εξελιχθεις κι εσύ και να κάνεις και μια αξιολογότατη καριέρα γιατί τα έχεις τα προσόντα (για 4αρι) και είσαι και σοβαρό παιδί."


Ενώ συμφωνώ μαζί σου φίλε ΄Jazzthrilos στα περισσότερα, θα ξανα-συμπληρώσω ότι το πρόβλημα του Ιωάννη δεν είναι το σώμα του. Ίσα- ίσα που είναι μια χαρά φιτ χωρίς πρήξιμο και περιττό όγκο. Το σώμα του δεν του στερεί τίποτε από πλαστικότητα, τουναντίον του δίνει πλεονέκτημα σε άλλους τομείς. Εδώ βλέπουμε πιο ντούκια αθλητές (κυρίως στην.. αντίπερα) και παίζουν μεταξύ sg και sf.
Απλώς δεν στρίβει καλά ο άνθρωπος, λίγο τους γοφούς του και τη μέση αν κοίταζε. Λίγο χορός ή λίγο πολεμικές τέχνες. Λίγο χούλα- χουπ βρε αδελφέ!

Ή απλώς λίγο μπάσκετ παραπάνω. 69.gif Σαν αυτό που έπαιζε στις μικρές Εθνικές. Τότε έστριβε. Και τότε γυμνασμένος ήταν για την ηλικία του.



Πέραν τούτου, το βασικό του πρόβλημα νομίζω είναι όλο αυτό το hype γύρω από τη μεταγραφή/κλέψιμο από τον "αιώνιο".

Πάντως, αν γκρεμιστούν οι φούρνοι πέριξ του ΟΑΚΑ και βγάλει όλη τη χρονιά ο Λότζο + την άνοδο του Θανάση, θα είναι μια χαρά καλυμμένοι στο 3, ενώ θα μπορούν να τσοντάρουν και στο 4.


Ένα άλλο θέμα που είχα θίξει κι όταν ο Παπι έπαιζε σε εμάς,(για να μη λέτε... smiley.gif ) είναι η ιστορία με το μικρό του. Τι φάση κι αυτή με το ¨Ιωάννης¨; Εγώ μόνο τον Ιωάννη τον Μελλισανίδη ξέρω. Άντε και τον Βαπτιστή.
Μπας και του ρίχνει την (αγωνιστική του) λίμπιντο;
Χάθηκε το Γιάννης;


*Στη φάση μεταξύ Τσάβι και Αγγέλου νομίζω (δεν το είδα λάιβ το παιχνίδι, εξού και το "νομίζω") ότι το δίκιο το έχει ο Τσάβι. Σαν πολύ ευέξαπτος δεν μας βγήκε ο Αγγέλου;
villiskabas
QUOTE (Looter @ Oct 13 2018, 21:56 ) *
Βλέπω έρχεστε όλοι σιγά σιγά στα λόγια μου που έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου από τον Ιούλιο.

1. Με Λέκα πίσω από τον Καλάθη final 4 δε θα πας ΠΟΤΕ. Δεν υπάρχει 5αδα με Λέκα στον άσσο και Κιθ-Παππα-Λότζο στο 2 που να μπορεί να παίξει άμυνα πάνω από 3-4 λεπτά χωρίς να χτυπηθεί ΑΝΕΛΕΗΤΑ.

2. Ο Καλάθης έχει παίξει σε 3 ημέρες 55 λεπτά και έχει άλλα 2 παιχνίδια Euroleague μέσα στη βδομάδα. Όποιος δεν καταλαβαίνει ότι δε θα βγει έτσι η χρονιά , μάλλον νομίζει ότι θα ψηλώσει μέχρι το Μάϊο και ο Λέκα.

3. Η ομάδα για άλλη μια χρονια στο 4-5 για θα φάει τρελό γλέντι στην Eurolegaue. Και μιλάμε για μια ομάδα με 4 πεντάρια από τα οποία για διάφορους λόγους ΔΕΝ μπορείς να στηριχθείς σε ΚΑΝΕΝΑ για μια σεζόν. Είτε γιατί δεν είναι καθαρά 5αρια , είτε λόγω ηλικίας , είτε λόγω ειδικών χαρακτηριστικών , είτε λόγω συνδιασμού των παραπάνω...

4. Ο Παππάς δε θα γίνει ΠΟΤΕ παίκτης ομάδας , την πάσα δε θα μάθει να τη βλέπει ΠΟΤΕ. 20 λεπτά σήμερα , μια ασιστ με τον Άρη...

5. Μην κρίνεται άδικα τον Παπι , τον Παπαγιάννη και τον Μήτογλου. Δεν φταίνε ούτε για τα 500.000 του λέκα , ούτε για τα 500.000 του Βουγιούκα , ούτε για το ότι ο Τόμας δεν είναι καθαρό 4αρι , ούτε για το ότι έχουμε βαπτίσει βασικά 5αρια τον Λάσμε και τον Γκιστ. Ο Πάπι θα δώσει αυτά που ΞΕΡΑΜΕ ότι μπορεί να δώσει και δε θα γίνει ποτέ σουτέρ , ο Παπαγιάννης θέλει χρόνο όπως γράψαμε και μετά τα εργομετρικά ενώ ο Μήτογλου ΔΕΝ πρέπει να καεί για τις λάθος επιλογές της ομάδας στο 4-5.

6. 25 λεπτά με τον Άρη ο Λότζο. Καταλαβαίνετε ότι κάτι δεν πάει καλά στην ομάδα από την αρχή , έτσι;;


Και καπου εκει θα κατεβουν και τα χερουβιμ και θα πεσει μετεωριτης στο ΟΑΚΑ

Σορρυ φιλε δεν αντεξα τοσο μηδενισμο. Δεχομαι το φαουλ για ειρωνια αδιαμαρτυρητα
Looter
QUOTE (villiskabas @ Oct 14 2018, 01:18 ) *
Και καπου εκει θα κατεβουν και τα χερουβιμ και θα πεσει μετεωριτης στο ΟΑΚΑ
Σορρυ φιλε δεν αντεξα τοσο μηδενισμο. Δεχομαι το φαουλ για ειρωνια αδιαμαρτυρητα


Κανένας μηδενισμός φίλε μου.
Συγκεκριμένα θέματα έχει η ομάδα και κάνουν μπαμ.

Ο Καλάθης την Πέμπτη των 35 λεπτών στα 40 έβγαλε την τελευταία του ασίστ στο 32.
Σε λιγότερο από 2 24ωρα έπαιξε άλλα 20 λεπτά και μάλιστα έντονα καθώς το παιχνίδι με τον Άρη δεν είχε καθαρίσει.
Τις επόμενες 7 ημέρες έχει να παίξει σε 2 παιχνίδια Euroleage και άλλο ένα Basket League.

Και όμως ο προπονητής ο οποίος έχει ένα παίκτη που κοστίζει 500.000 και τον ανανέωσε φέτος το καλοκαίρι τον έβαλε μόλις 3:55 με τη Μακάμπι. Αν πιστεύεις ότι θα πας να παίξεις άμυνα σε εκτός έδρας παιχνίδι Euroleague στο 1-2 με το 1 να το πιάνει ο Λέκα και το 2 κάποιος εκ των Κιθ,Παππά-Λότζο να το πεις ξεκάθαρα. Γιατί εγώ πιστεύω ότι οποιοδήποτε τέτοιο σχήμα οι 10 από τους 15 αντιπάλους σου έχουν τη δυνατότητα να το χτυπήσουν ΑΛΥΠΗΤΑ. Εκτός και αν πιστεύεις ότι δε θα το διαβάσουν.

Επίσης βρες μου ομάδα που πάει σοβαρά για 8αδα και δεν έχει ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ 5αρι , είτε υψομετρικά , είτε αθλητικά , είτε και τα 2 μαζί. Έχουν βαπτιστεί 5αρια ο Λάσμε και ο Γκιστ οι οποίοι είναι μόνο κατά συνθήκη για να κάθεται ο Ίαν στον πάγκο και να παίρνει άλλα 500.000. Για τον Παπαγιάννη δε λέω τπτ φέτος , θα τον κρίνω όμως του χρόνου ΑΥΣΤΗΡΑ. Επίσης το ότι πήρες τον Παπαγιάννη ο οποίος ΔΕΝ θα μπορεί για μήνες σημαίνει ότι οι υπόλοιποι στην Euroleague θα σε λυπηθούν επειδή ξέμεινες με Λασμε - Γκιστ;;

Αν συνυπολογίσεις ότι λόγω του στυλ του Τόμας θα χρειάζεται να πηγαίνει κάποιος από τους 2 παραπάνω στο 4 συχνά , τότε καταλάβαίνεις τι τρύπες καλούνται να καλύψουν ένας 36χρονος και ένας Γκιστ που βαραίνει χρόνο με το χρόνο τη στιγμή που δεν ήταν-είναι ΠΟΤΕ σοβαρό 5αρι.

Επίσης πες μου βασικά 4αρια στο τοπ 8 που μπορεί να πάει και να ποστάρει ο Τόμας που υποτίθεται πήρες για βασικό 4αρι.

Επαναλαμβάνω δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ μηδενισμος , κάποια σημεία κάνουν ΜΠΑΜ.
Τα ίδια λέγονταν και πέρυσι και η ομάδα αναγκάστηκε να κάνει άλλες 2 μεταγραφές την άνοιξη ενώ ουσιαστικά το πρωτάθλημα το πήραν μόνοι τους οι Τζέϊμς , Κρις μαζί με τον Καλάθη. Ναι αυτοί που έφυγαν...

Και επειδή γράφετε για τον Κρις και τον Τζεϊμς. ΠΑΡΑΚΑΛΩΝΤΑΣ θα τους κρατούσε και τους 2 ο Τσάβι αν υπήρχε η δυνατότητα. Ο άνθρωπος ρωτήθηκε και απάντησε ΞΕΚΑΘΑΡΑ

"ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΜΑΤΣΑΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΚΤΕΣ ΜΑΣ"

Τι δεν καταλαβαίνετε λοιπόν;
Οικονομικό ήταν το θέμα , μιλάμε για ΠΑΙΚΤΑΡΑΔΕΣ.
papp7
QUOTE (j-kidd13 @ Oct 13 2018, 20:51 ) *
Αυτο το συμπερασμα εχει βγει μετα τα.....2 πρωτα παιχνιδια της χρονιας???



Νομιζω οτι εθελοτυφλεις. Ο Ιαν δεν εκανε και καμια αξιοσημειωτη χρονια περσι και νομιζω (οπως και η πλειοψηφια) οτι εμεινε στην ομαδα λογο ελληνικου διαβατηριου και ως garbage time 3ο 5αρι. Δεν χρειαζεται να δω 10 παιχνιδια για να καταλαβω οτι ο παπαγιαννης ειναι για κλαματα.Το ειδα απο την σωματικη του κατασταση απο τις φωτογραφιες,το ειδα απο την απραξια του στο νβα, με επιβεβαιωσαν τα εργομετρικα του ,με επιβεβαιωσαν παλι για αυτα οι κυβερνητικοι εκπροσωποι της ομαδας.Δεν ειναι συμπερασμα 2 αγωνων .Στους 2 αυτους αγωνες απλα ξανα επιβεβαιωνουμε ολα τα παραπανω.
Ουτε θεωρω παραλογο να πουμε οτι για μια θεση στην 12αδα αυτη τη στιγμη θα την κερδιζει ο λιγοτερο χειροτερος απο τους 2.
Και κακοφαινεται πολυ οταν απο τα 10 μυρια του μπατζετ τα 2,5 τα μοιραζονται 4 ατομα στην θεση 5 αλλα συνεισφερουν μονο οι γκιστ-λασμε.Ο Παναθηναικος εχει δωσει 1μυριο στους παπαγιαννη βουγιουκα και ειναι σε θεση να προσφερουν αυτη τη στιγμη λιγοτερα απο οτι ενας μαπ των 300 χιλιαδων. Εγω εδω δεν βλεπω γκρινια βλεπω πεταμενα λεφτα απο μια ομαδα με συγκεκριμενο μπατζετ.Και σε ολα αυτα εχεις και προβληματα στο ποστ παιχνιδι και στην δυναμη.Το 1/4 του μπατζετ σε μια θεση που μπαζει νερα.
nikolas_asteri
QUOTE (jazz thrilos @ Oct 13 2018, 23:47 ) *
Μας φάγανε εδώ κι ένα μήνα οτι ο Πανθηναικός είναι ο καλύτερος της εξαετίας, οτι είναι έτοιμος, οτι έχει απίστευτο βάθος και φοβερές λύσεις παντού κλπ.


Μόνιμη κατάσταση εδώ και μιά...εξαετία rolleyes.gif
Looter
QUOTE (papp7 @ Oct 14 2018, 02:31 ) *
Νομιζω οτι εθελοτυφλεις. Ο Ιαν δεν εκανε και καμια αξιοσημειωτη χρονια περσι και νομιζω (οπως και η πλειοψηφια) οτι εμεινε στην ομαδα λογο ελληνικου διαβατηριου και ως garbage time 3ο 5αρι. Δεν χρειαζεται να δω 10 παιχνιδια για να καταλαβω οτι ο παπαγιαννης ειναι για κλαματα.Το ειδα απο την σωματικη του κατασταση απο τις φωτογραφιες,το ειδα απο την απραξια του στο νβα, με επιβεβαιωσαν τα εργομετρικα του ,με επιβεβαιωσαν παλι για αυτα οι κυβερνητικοι εκπροσωποι της ομαδας.Δεν ειναι συμπερασμα 2 αγωνων .Στους 2 αυτους αγωνες απλα ξανα επιβεβαιωνουμε ολα τα παραπανω.
Ουτε θεωρω παραλογο να πουμε οτι για μια θεση στην 12αδα αυτη τη στιγμη θα την κερδιζει ο λιγοτερο χειροτερος απο τους 2.
Και κακοφαινεται πολυ οταν απο τα 10 μυρια του μπατζετ τα 2,5 τα μοιραζονται 4 ατομα στην θεση 5 αλλα συνεισφερουν μονο οι γκιστ-λασμε.Ο Παναθηναικος εχει δωσει 1μυριο στους παπαγιαννη βουγιουκα και ειναι σε θεση να προσφερουν αυτη τη στιγμη λιγοτερα απο οτι ενας μαπ των 300 χιλιαδων. Εγω εδω δεν βλεπω γκρινια βλεπω πεταμενα λεφτα απο μια ομαδα με συγκεκριμενο μπατζετ.Και σε ολα αυτα εχεις και προβληματα στο ποστ παιχνιδι και στην δυναμη.Το 1/4 του μπατζετ σε μια θεση που μπαζει νερα.


Πολυ σωστά τα λες φίλε μου. Μιλάμε για προφανείς ανορθογραφίες ανεξαρτήτου αποτελέσματος.
Επίσης στο 2 θα στηριχθείς κυρίως στους Κιθ-Λότζο(αν είναι υγιείς) για να παίρνουν και οι 2 σχεδόν όσα παίρνει μόνος του ο Παππάς , το πουλέν του προέδρου. Ένας Παππάς ο οποίος κατάφερε σε 2 αγώνες και σχεδόν 35 λεπτα συμμετοχής να δώσει ΜΙΑ ΑΣΙΣΤ. Καλά διαβάσατε , ΜΙΑ ΑΣΙΣΤ σε 2 αγώνες και 35 λεπτά συμμετοχής...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.