Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός - Αγωνιστικά θέματα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
Coach Periklis
QUOTE (G-arenas @ Dec 24 2018, 15:26 ) *
οχι αλλα εχει ανοικτο! ειχε ακουστει για παναθηναικο σταδιο για αυτο. δεν ειχε περασει και πολυς καιρος απο τοτε.

θα σου ελεγα να μου πεις τον λογο αλλα αν δεν αφορουν το φορουμ αστο ή εστω pm.


Χουλιγκανισμος ρε συ, όχι κάτι πιο υποπτο.

Νομίζω ότι το ΟΑΚΑ αξίζει πολύ περισσότερο γιατί έχει πρόσβαση με ΗΣΑΠ και τεράστιο πάρκινγκ συγκριτικά με όλα τα υπόλοιπα. Αξιόπιστη και safe επιλογή
irving
η λογικη λεει οτι ο προεδρος θα ανεβασει το μπατζετ λογω του φ4 που θα γινει στην αθηνα. τωρα τι θα γινει θα δειξει η ιστορια.
Victor_Mannheim
το καλοκαιρι με σαρας και γενικο ξεσκαρταρισμα μπορουμε να παμε φ4 το 2020
Ginobili
QUOTE(pan24 @ Dec 24 2018, 11:12 ) *
Υπαρχουν 2 ειδων παρεμβασεις στον προπονητη

Η μια ειναι η παρεμβαση τυπου Παυλου-Θαναση στον Ζοτς

Δηλαδη λεει θελουμε να φερουμε ενα μεγαλο ονομα για αυτο θα φερουμε τον Σαρας.Δεν σου χαλαμε τον σχεδιασμο αλλα φερνουμε αυτον που θελουμε κι αν δεν σου αρεσει μην τον βαλεις να παιζει

Το αντιστοιχο θα ηταν να πει σου φερνω τον Κοπονεν που θες αλλα επειδη γουσταρω τον Παππα θα τον κρατησω
Εκει κανενας δεν μπορει να πει κατι στον προεδρο

Η αλλου ειδους παρεμβαση ειναι να μην παρει στον προπονητη τον παικτη που θελει για να παρει εναν αλλο που θελει αυτος
Αυτο ειναι λαθος και αδικο γιατι μετα αν αυτος ο παικτης που ηθελε ο προπονητης λειψει και η ομαδα εχει θεμα θα την πληρωσει ο προπονητης

Τετοιες παρεμβασεις προπονητες τυπου Ζοτς η Μπλατ δεν δεχονται
Προπονητες που εχουν μαθει λιγο-πολυ να κανει αλλος τις μεταγγραφες(οπως ο Πασκουαλ που εχει μαθει στην Μπαρτσελονα οπου οι 2 GM κανουν τις περισσοτερες μεταγγραφες ή προπονητες nba που εκει ο προπονητης αν δεν ειναι και προεδρος ταυτοχρονα εχει ελαχιστο λογο για τις μεταγγραφες) το δεχονται γιατι δεν τους φαινεται περιεργο να αποφασιζει αλλος για το ροστερ του

Οι προπονητές τύπου Ζοτς και Μπλατ δεν δέχονται παρεμβάεις 1ου είδους.Μάλιστα....δηλαδή ο Ντουντα γιατί τα δεχόταν?
Γιατί του φέρανε δύο παίκτες που δεν ήθελε? (Λο-Ντόρσει) ενώ ειχε ζητήσει άλλους?
Γενικά θεωρώ πως κανένας προπονητής ποτέ...όσο βαρύ πεπόνι και να είναι,δεν έχει παραιτηθεί ποτέ γιατί ο πρόεδρος του έφερε παίκτη που δεν ήθελε.
Και είναι απολύτως λογικό...με τι μουτρα να πάει να πει ο Ζοτς στον Θαναση...τι μου έφερες τον Ντελκ...δεν τον βάζω...όταν ο ίδιος έχει φέρει Γιαφτόκας με 1+ εκ για να χτίζει το οακα..και να γυαλίζει πάγκους?
Ή όταν έχει φέρει τον Τέπιτς ...για να τρεμει σαν το ψάρι...
Ο δε Γιαννάκης ...οπό πότε δέχθηκε να δωσει η ομάδα 5 εκ για τον Τσίλντρες? Θα μου πεις είναι μεγάλος προπονητής ο Γιαννάκης? Σαν προσωπικότητα,είναι μέγιστος.Αυτό ήταν και το μεγαλύτερο του όπλο στην προπονητική,για να εμπνέει και να επιβάλλεται στους παίκτες του,κι ας μην ήταν ποτέ Genius της προπονητικής.

Όσον αφορά τον Τσάβι στην Μπάρτσα...συμφωνώ.Ίσως μάλιστα αυτό το ασφαλές περιβάλλον της Μπαρσελόνα,με λιγότερες ευθύνες στον προπονητή στην επιλογή παικτών,και η νοοτροπία και φιλοσοφία του ισπανικού μπάσκετ...να μην του επέτρεψαν να εφαρμόσει αυτά που θα ήθελε.
Ήταν η πρώτη του δουλεία εκτός Ισπανίας,σε ένα πολύ πιο απαιτητικό περιβάλλον...χωρίς να μίλαγε ποτέ του τέλεια αγγλικά.
Το μπάσκετ δεν είναι μόνο ιδέες,και συστήματα.Το μπάσκετ και ο πρωταθλητισμός σε αυτό απαιτούν αυτοπεποίθηση,ψυχολογία,τσαγανό για να επιβληθείς στους παίκτες.Η ζωή είναι γεμάτη σφαλιάρες και λάθη.Άν δεν έρθουν...δεν σκληραγωγείσαι...
stevebucknall11
Πάντως βλέποντας στο βίντεο τις δηλώσεις του Πιτίνο αναφέρθηκε στο πρόβλημα του σουτ και είπε αμέσως μετά "we'll put some things in in a very short period of time. Hopefully they are gonna help the guys". Θεωρεί δηλ. ότι το θέμα του σουτ μπορεί να βελτιωθεί όχι μόνο με προσθήκες αλλά και τακτικά. Για το παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ είπε όμως ότι αναγκαστικά στην επίθεση θα παίξουν με τα υπάρχοντα συστήματα, στην άμυνα όμως μπορεί να δοκιμάσει καινούργιες άμυνες που θα μπερδέψουν τον αντίπαλο.

CG.
QUOTE (stevebucknall11 @ Dec 26 2018, 23:06 ) *
Πάντως βλέποντας στο βίντεο τις δηλώσεις του Πιτίνο αναφέρθηκε στο πρόβλημα του σουτ και είπε αμέσως μετά "we'll put some things in in a very short period of time. Hopefully they are gonna help the guys". Θεωρεί δηλ. ότι το θέμα του σουτ μπορεί να βελτιωθεί όχι μόνο με προσθήκες αλλά και τακτικά. Για το παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ είπε όμως ότι αναγκαστικά στην επίθεση θα παίξουν με τα υπάρχοντα συστήματα, στην άμυνα όμως μπορεί να δοκιμάσει καινούργιες άμυνες που θα μπερδέψουν τον αντίπαλο.

Το σουτ δεν μπορει να βελτιωθει αλλα οι συνθηκες που θα το παρεις
Προφανως αυτο εννοουσε.καλυτερο spacing ,καλυτερη κυκλοφορια της μπαλας ισως,καποιο συστημα να βγαζει περισσοτερο τους καλυτερους σουτερ ελευθερους και οχι τον καλαθη να σουταρει πχ
Δεν ειναι μαγος το ξερει και ο ιδιος
qspock
QUOTE(CG. @ Dec 27 2018, 09:32 ) *
καποιο συστημα να βγαζει περισσοτερο τους καλυτερους σουτερ ελευθερους και οχι τον καλαθη να σουταρει πχ


Παντως μια απο τις αποψεις του ειναι:
"Οταν τελειωνει το ματς, προτιμω το κρισιμο σουτ να το παρει κακος σουτερ με καλες προυποθεσεις παρα καλος σουτερ με κακες"

Σιγουρα στο πρωτο σκελος (κακο σουτερ) εχει αυθονο υλικο.. 24.gif tongue.gif
yorgos
QUOTE(qspock @ Dec 28 2018, 00:24 ) *
Παντως μια απο τις αποψεις του ειναι:
"Οταν τελειωνει το ματς, προτιμω το κρισιμο σουτ να το παρει κακος σουτερ με καλες προυποθεσεις παρα καλος σουτερ με κακες"

Σιγουρα στο πρωτο σκελος (κακο σουτερ) εχει αυθονο υλικο.. 24.gif tongue.gif

Aν δω σύστημα για να βγαίνει ο Θανάσης από τη γωνία να σουτάρει ελέυθερος το game winner θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο.
j-kidd13
Δεν αργεί η ώρα που θα βγάλουμε και τον Πιτίνο άσχετο και μυρωδιά... laugh.gif
MaJesty23
QUOTE(j-kidd13 @ Dec 28 2018, 10:01 ) *
Δεν αργεί η ώρα που θα βγάλουμε και τον Πιτίνο άσχετο και μυρωδιά... laugh.gif


Το μόνο σίγουρο!Μετά απο 4 ματς θα καθίσω να μας δώ...όχι οτι περιμένω κάτι σε 3 μέρες.Απλά επειδή πιστεύω οτι έσφιξαν οι κώλοι λίγο biggrin.gif

Πάντως οι ομάδες που πάνε final four,δεν χτίζονται σε μια χρονιά..δεν ειναι παραγγελία για σουβλάκια,πεινάσαμε παραγγελνουμε.

Έπρεπε να υπάρχει μαγιά απο φέτος...και όχι ξήλωμα το καλοκαιρι 2019 στο μισό ρόστερ και προπονητής 6μήνου. rolleyes.gif
stefkorner
QUOTE (j-kidd13 @ Dec 28 2018, 17:01 ) *
Δεν αργεί η ώρα που θα βγάλουμε και τον Πιτίνο άσχετο και μυρωδιά... laugh.gif


κοιταξε να δεις ! στην τελικη μπορει να μην χαλασει και καποιους αυτο το συμπερασμα..
τι θελω πω ! αν χτυπα ξυλο δεν πετυχει ,απο το να αποδειχθουν παλι λαθος μια σειρα απο τις τελευταιες επιλογες του προεδρου (που και η προσληψη Πιτινο για ολους τους μεγαλους γνωστες απ οτι εχω διαπιστωσει μια ακαταλαβιστικη επιλογη μοιαζει ,το να παει μεσουσης της περιοδου σε εναν 66χρονο χωρις την παραμικρη εμπειρια στα ευρωπαικα δεδομενα..) καλυτερα να βγει μυρωδιας ο coach.. !

εγω παντως την στηριζω την επιλογη του προεδρα και γουσταρω για την ωρα πολυ τον Ρικ !
δεν ειχε τιποτα να χασει ο dpg και επαιξε ενα all in σε ασσο..!και οτι βγει ( τα κρυφογουσταρω αυτα ομολογω..)
μαλιστα αυτο-ανακηρυσομαι και Πιτινομαχος αν χρειαστει rolleyes.gif !

αλλα..αν φυγει νυχτα οπως ο Λαρι Μπραουν προχθες απο το Τορινο , να εισαι σιγουρος οτι μεταξυ θα ξερουμε τι εφταιξε !
οποιος επιλεγει να επιστρατευει την λογικη σε καμια περιπτωση δεν θα βγαλει ασχετο τον μεγιστο Πιτινο!
αλλα θα επιστρεψει στην αρχικη του αντιδραση στο ακουσμα της ειδησης ..
j-kidd13
QUOTE(stefkorner @ Dec 28 2018, 11:12 ) *
κοιταξε να δεις ! στην τελικη μπορει να μην χαλασει και καποιους αυτο το συμπερασμα..
τι θελω πω ! αν χτυπα ξυλο δεν πετυχει ,απο το να αποδειχθει αλλη μια λαθος επιλογη του προεδρου (που και για ολους τους μεγαλους γνωστες απ οτι εχω διαπιστωσεις μια ακαταλαβιστικη επιλογη μοιαζει..) καλυτερα να βγει μυρωδιας ο coach.. !

εγω παντως την στηριζω την επιλογη του προεδρα και γουσταρω για την ωρα πολυ τον Ρικ !
δεν ειχε τιποτα να χασει ο dpg και επαιξε ενα all in σε ασσο..!και οτι βγει ( τα κρυφογουσταρω αυτα ομολογω..)
μαλιστα αυτο-ανακηρυσομαι και Πιτινομαχος αν χρειαστει rolleyes.gif !

αλλα..αν φυγει νυχτα οπως ο Λαρι Μπραουν προχθες απο το Τορινο , να εισαι σιγουρος οτι μεταξυ θα ξερουμε τι εφταιξε !
οποιος επιλεγει να επιστρατευει την λογικη σε καμια περιπτωση δεν θα βγαλει ασχετο τον μεγιστο Πιτινο!
αλλα θα επιστρεψει στην αρχικη του αντιδραση στο ακουσμα της ειδησης ..


Δεν μιλαω για αυτους που αν σωστα καταλαβα υπονοεις,αλλα για τον απλο κοσμο,οπως εδω,οπως στο γηπεδο κλπ,που σχολιαζει και κραζει επαγγελματιες εγνωσμενης αξιας και υποδεικνυει κι ολας ποια ειναι τα λαθη με υφος! biggrin.gif
Ε απο τη σκοπια αυτη, δεν αργει η στιγμη οπως πχ ειπε ο φιλος yorgos απο πανω(τυχαια η αναφορα μιας και μου εδωσε αφορμη),που θα προτιμησει να να δωσει το σουτ στον ελευθερο Νικ και οχι στον μαρκαρισμενο Λανγκφορντ ή Τομας,για να τον βγαλουμε κακο και ασχετο κοουτς κλπ,ασχετα αν στην Αμερικη τον εχουν σαν δασκαλο και μεσα στους 2-3 κορυφαιους στην ιστορια του ncaa!
basket72
QUOTE (j-kidd13 @ Dec 28 2018, 11:18 ) *
Δεν μιλαω για αυτους που αν σωστα καταλαβα υπονοεις,αλλα για τον απλο κοσμο,οπως εδω,οπως στο γηπεδο κλπ,που σχολιαζει και κραζει επαγγελματιες εγνωσμενης αξιας και υποδεικνυει κι ολας ποια ειναι τα λαθη με υφος! biggrin.gif
Ε απο τη σκοπια αυτη, δεν αργει η στιγμη οπως πχ ειπε ο φιλος yorgos απο πανω(τυχαια η αναφορα μιας και μου εδωσε αφορμη),που θα προτιμησει να να δωσει το σουτ στον ελευθερο Νικ και οχι στον μαρκαρισμενο Λανγκφορντ ή Τομας,για να τον βγαλουμε κακο και ασχετο κοουτς κλπ,ασχετα αν στην Αμερικη τον εχουν σαν δασκαλο και μεσα στους 2-3 κορυφαιους στην ιστορια του ncaa!



Βρε παίδες το θέμα δεν είναι να βγάλουμε μυρωδιά ή όχι τον Πιτίνο αλλά να δούμε αν μπορεί ένας άνθρωπος που δεν έχει ιδέα απο ευρωπαικό μπάσκετ και που έχει να προπονήσει επαγγελματική ομάδα καμιά 20αρια χρόνια, να φέρει στα ίσα της μια ομάδα που έχει έτσι κι αλλιώς προβληματική στελέχωση.
Κι όλα αυτά στο κλείσιμο του 1ου γύρου με αρνητικό ρεκόρ μέσα από το πλέον ευνοϊκό πρόγραμμα.

Να δούμε συνάμα αν η απόλυση του ΠΑσκουάλ και το γεγονός ότι τα φίλια μέσα του Δ.Γ τον έχουν βγάλει στη σέντρα εδώ και καιρό και αισθανόταν συνεχώς υπό (δυνητικό) διωγμό, ήταν η ενδεδειγμένη (κι αντρίκεια) λύση.

j-kidd13
QUOTE(basket72 @ Dec 28 2018, 11:25 ) *
Βρε παίδες το θέμα δεν είναι να βγάλουμε μυρωδιά ή όχι τον Πιτίνο αλλά να δούμε αν μπορεί ένας άνθρωπος που δεν έχει ιδέα απο ευρωπαικό μπάσκετ και που έχει να προπονήσει επαγγελματική ομάδα καμιά 20αρια χρόνια, να φέρει στα ίσα της μια ομάδα που έχει έτσι κι αλλιώς προβληματική στελέχωση.
Κι όλα αυτά στο κλείσιμο του 1ου γύρου με αρνητικό ρεκόρ μέσα από το πλέον ευνοϊκό πρόγραμμα.

Να δούμε συνάμα αν η απόλυση του ΠΑσκουάλ και το γεγονός ότι τα φίλια μέσα του Δ.Γ τον έχουν βγάλει στη σέντρα εδώ και καιρό και αισθανόταν συνεχώς υπό (δυνητικό) διωγμό, ήταν η ενδεδειγμένη (κι αντρίκεια) λύση.


Εγω συμφωνώ με όσα γράφεις, και έχω αμφιβολίες για το κατα πόσο θα προσφέρει ο Πιτίνο,και άμεσα,όχι για τις ικανότητες του,αλλα λόγω διαφορετικού "κόσμου"
Titus
Η περίπτωσις Πιτίνου μας θέτει ενώπιον ενός συγκλονιστικού διλήμματος.

Από την μία πλευρά, συμφωνώ απόλύτως με όσους παρατηρούν την αστεία τάση των φιλάθλων (όχι μόνο των Ελλήνων) να βγάζουν άσχετους τους προπονητές. Σύμφωνοι, το μπάσκετ δεν είναι ούτε φυσική, ούτε φιλοσοφία, ούτε νευροχειρουργική. Αλλά ακόμα κι ένας έμπειρος υδραυλικός ξέρει 100 φορές περισσότερα για τα υδραυλικά σε σχέση με εμένα που δεν έχω εγκαταστήσει ποτέ ένα καζανάκι που λέει ο λόγος. Το να λέμε ότι άνθρωποι που προπονούν σε αυτό το επίπεδο δε βλέπουν πράγματα που βλέπουμε εμείς στα καφενεία και τα φόρα δεν έχει διαφορά από το να λέει ο Μπάμπης ο εισπράκτορας ότι ο Κόπολα(ς) δεν ξέρει να σκηνοθετήσει μια ταινία της προκοπής.

Από την άλλη πλευρά, η άκριτη λατρεία για τα 'μεγάλα ονόματα' και τις 'δόξες του παρελθόντος' είναι ελαφρώς προνεωτερική συμπεριφορά. Σαν τους φαν της μουσικής άλλων εποχών που πήγαιναν να ακούσουν τον Αζναβούρ και τον Τομ Τζόουνς στα 70 τους και παρίσταναν ότι οι φωνές που άκουγαν ήταν ακόμα μαγικές. Τέλος πάντων, ας δούμε τι θα δούμε. Έτσι κι αλλιώς, μονά-ζυγά δικά μας είναι: αν κάνει κάτι ο Ρικ, ο πρόεδρος έσωσε την παρτίδα, ενώ αν δεν κάνει τίποτα, το χάος του Τσάβι δεν μπορούσε να συμμαζευτεί. Και του χρόνου έχουμε τη νέα υπερπαραγωγή αντιεπιστημονικής φαντασίας με τίτλο 'Κούπα μέσα στο σπίτι μας'.
G-arenas
QUOTE (Titus @ Dec 28 2018, 12:52 ) *
Η περίπτωσις Πιτίνου μας θέτει ενώπιον ενός συγκλονιστικού διλήμματος.

Από την μία πλευρά, συμφωνώ απόλύτως με όσους παρατηρούν την αστεία τάση των φιλάθλων (όχι μόνο των Ελλήνων) να βγάζουν άσχετους τους προπονητές. Σύμφωνοι, το μπάσκετ δεν είναι ούτε φυσική, ούτε φιλοσοφία, ούτε νευροχειρουργική. Αλλά ακόμα κι ένας έμπειρος υδραυλικός ξέρει 100 φορές περισσότερα για τα υδραυλικά σε σχέση με εμένα που δεν έχω εγκαταστήσει ποτέ ένα καζανάκι που λέει ο λόγος. Το να λέμε ότι άνθρωποι που προπονούν σε αυτό το επίπεδο δε βλέπουν πράγματα που βλέπουμε εμείς στα καφενεία και τα φόρα δεν έχει διαφορά από το να λέει ο Μπάμπης ο εισπράκτορας ότι ο Κόπολα(ς) δεν ξέρει να σκηνοθετήσει μια ταινία της προκοπής.

Από την άλλη πλευρά, η άκριτη λατρεία για τα 'μεγάλα ονόματα' και τις 'δόξες του παρελθόντος' είναι ελαφρώς προνεωτερική συμπεριφορά. Σαν τους φαν της μουσικής άλλων εποχών που πήγαιναν να ακούσουν τον Αζναβούρ και τον Τομ Τζόουνς στα 70 τους και παρίσταναν ότι οι φωνές που άκουγαν ήταν ακόμα μαγικές. Τέλος πάντων, ας δούμε τι θα δούμε. Έτσι κι αλλιώς, μονά-ζυγά δικά μας είναι: αν κάνει κάτι ο Ρικ, ο πρόεδρος έσωσε την παρτίδα, ενώ αν δεν κάνει τίποτα, το χάος του Τσάβι δεν μπορούσε να συμμαζευτεί. Και του χρόνου έχουμε τη νέα υπερπαραγωγή αντιεπιστημονικής φαντασίας με τίτλο 'Κούπα μέσα στο σπίτι μας'.

αν κανει κατι ο ρικ θα ειναι του ρικ, αν δεν πετυχει ο ρικ δεν θα φταιει αυτος καθως πηρε ενα τραγικο ροστερ σε στελεχωση και σε τραγικη βαθμολογικη κατασταση.

καμια δικαιολογια δεν εχουμε βρει αν αποτυχει ο ρικ ή αν επιτυχει θα ειναι του προεδρου. αν επιτυχει ειναι του ρικ παει και τελειωσε! αυτο ειναι και το πλεονεκτημα του. οτι και να γινει αυτος δεν θα φταιει! οποτε μπορει ευκολα να ρισκαρει πραματα και αν του βγουν μαγκας και αν δεν του βγουν τι να εκανε με αυτο το εκτρωμα δομησης ροστερ που πηρε.

εγω παντως ειμαι αισιοδοξος μετα απο απειρο καιρο! ειμαι σιγουρος οτι θα βελτιωθουμε εστω και λιγο, ειδικα στο ποσο σκληροι και παθιασμενοι θα ειμαστε. σιγουρα τακτικα θα αλλαξουν τα παντα, αφου πριν τα καναμε ολα λαθος. ηδη με την αρμανι ειμασταν πολυ καλυτεροι.

δεν σημαινει βεβαια οτι θα παρουμε και αποτελεσματα ετσι. θελει και 2 καλες μεταγραφες στο 1 και στο 5. παρολα αυτα ειμαι συγκρατημενα αισιοδοξος.
yorgos
QUOTE(j-kidd13 @ Dec 28 2018, 11:40 ) *
Εγω συμφωνώ με όσα γράφεις, και έχω αμφιβολίες για το κατα πόσο θα προσφέρει ο Πιτίνο,και άμεσα,όχι για τις ικανότητες του,αλλα λόγω διαφορετικού "κόσμου"

Αυτό ακριβώς έγραψα και γω πιο πάνω πάντως, δεν είπα ότι είναι μυρωδιάς. Είπα ότι όσο καλός και να είναι ένας ψορευτής κλασικού μπαλέτου, να τον βάλεις σε μια εβδομάδα να σου κάνει break dance θα γελάει ο κόσμος. Ο Πιτίνο δεν ξέρει καν τι είναι το ευρωπαϊκό μπάσκετ και δεν πρόκειται να το μάθει σε 4 μήνες, οήυτε πιστεύω ότι το πιστεύει. Ο άνθρωπος ήρθε για νέες εμπειρίες και να δει νέους τόπους, να ξεσκουριάσει και γιατί εκεί που ήταν λόγω εξωαγωνιστικών λόγων τον έχουν θαμμένο. Έκανε και λίγο ντόρο να ακουστεί ξανά το όνομά του, μια χαρά επιλογή έκανε, δεν έχει κάτι να χάσει. Από την πλευρά της διοίκησης είναι που είναι ακαταλαβίστικη επιλογή, ένα "ρίξε μια ζαριά καλή" είναι, "κι αν σου κάτσει;" ή απλά να πει ο κόσμος "μπράβο ο πρόεδρος, όλα τα δοκίμασε, μέχρι και τον Πιτίνο έφερε, το παλεύει", λες και θα μπορέσει να δείξει κάτι ο άνθρωπος με άλλου υλικό σε άλλο μπασκετικό πλανήτη, ερχόμενος ουρανοκατέβατα. Είναι άλλη μια καλτ επιλογή μιας καλτ διοίκησης που φαίνεται να βλέπει βιντεάκια oldies but goodies στο youtube σε κατάσταση ευθυμίας μεταμεσονύκτια και με αυτά τα κριτήρια να διαλέγει παίκτες και σταφ.

Η ομάδα είχε δύο σοβαρές επιλογές: ή να αποφασίσει ότι η χρονιά είναι χαμένη και να ρίξει στα βαθιά Μήτογλου και Παπατζόν μη σου πω και παρακάτω, ή να φέρει κόουτς έτοιμοπόλεμο με γνώση Ευρωλίγκας μπας και μπει πλέι οφ και το παλαίψει. Ε πήγε στην επιλογή "όλα από χέρι καμένα" αλλά "το πάλεψε ο πρόεδρος".

Το σχόλιο περί ελεύθερου τριπόντου στο Θανάση ήταν προφανως σκωπτικό για το σχόλιο στο οποίο απάντησα.
j-kidd13
QUOTE(yorgos @ Dec 28 2018, 15:46 ) *
Αυτό ακριβώς έγραψα και γω πιο πάνω πάντως, δεν είπα ότι είναι μυρωδιάς. Είπα ότι όσο καλός και να είναι ένας ψορευτής κλασικού μπαλέτου, να τον βάλεις σε μια εβδομάδα να σου κάνει break dance θα γελάει ο κόσμος. Ο Πιτίνο δεν ξέρει καν τι είναι το ευρωπαϊκό μπάσκετ και δεν πρόκειται να το μάθει σε 4 μήνες, οήυτε πιστεύω ότι το πιστεύει. Ο άνθρωπος ήρθε για νέες εμπειρίες και να δει νέους τόπους, να ξεσκουριάσει και γιατί εκεί που ήταν λόγω εξωαγωνιστικών λόγων τον έχουν θαμμένο. Έκανε και λίγο ντόρο να ακουστεί ξανά το όνομά του, μια χαρά επιλογή έκανε, δεν έχει κάτι να χάσει. Από την πλευρά της διοίκησης είναι που είναι ακαταλαβίστικη επιλογή, ένα "ρίξε μια ζαριά καλή" είναι, "κι αν σου κάτσει;" ή απλά να πει ο κόσμος "μπράβο ο πρόεδρος, όλα τα δοκίμασε, μέχρι και τον Πιτίνο έφερε, το παλεύει", λες και θα μπορέσει να δείξει κάτι ο άνθρωπος με άλλου υλικό σε άλλο μπασκετικό πλανήτη, ερχόμενος ουρανοκατέβατα.

Το σχόλιο περί ελεύθερου τριπόντου στο Θανάση ήταν προφανως σκωπτικό για το σχόλιο στο οποίο απάντησα.


Kαλα το παράδειγμα είναι ατυχές, γιατί ο Πιτινο ομάδα μπάσκετ προπονουσε στην καριέρα του, ομαδα μπάσκετ θα προπονήσει κι εδω, οχι χόκεϊ. Τους ίδιους κανόνες και τα ίδια χαρακτηριστικά θα διδάξει, δεν θα τον βάλεις να κάνει κάτι που δεν ξέρει(όπως στο παράδειγμα σου που ο χορευτής μπαλέτου όντως δεν ξέρει break dance) ,ωστόσο την ουσία αυτού που ήθελες να πεις τη δέχομαι απόλυτα.

Βέβαια, αν ποτέ φτάσει η στιγμή ο Πιτινο να κάνει πράξη αυτό που είπε και να σπάσει τη μπάλα στον αμαρκαριστο Θανάση, παρά στον Κιθ που θα χει 2 παίκτες πάνω του, δεν νομίζω ότι είναι συνετό να βγω εγώ που δεν έχω στήσει play ούτε με κεφτεδακια, να τον βγάλω λάθος...
G-arenas
QUOTE (yorgos @ Dec 28 2018, 15:46 ) *
Αυτό ακριβώς έγραψα και γω πιο πάνω πάντως, δεν είπα ότι είναι μυρωδιάς. Είπα ότι όσο καλός και να είναι ένας ψορευτής κλασικού μπαλέτου, να τον βάλεις σε μια εβδομάδα να σου κάνει break dance θα γελάει ο κόσμος. Ο Πιτίνο δεν ξέρει καν τι είναι το ευρωπαϊκό μπάσκετ και δεν πρόκειται να το μάθει σε 4 μήνες, οήυτε πιστεύω ότι το πιστεύει. Ο άνθρωπος ήρθε για νέες εμπειρίες και να δει νέους τόπους, να ξεσκουριάσει και γιατί εκεί που ήταν λόγω εξωαγωνιστικών λόγων τον έχουν θαμμένο. Έκανε και λίγο ντόρο να ακουστεί ξανά το όνομά του, μια χαρά επιλογή έκανε, δεν έχει κάτι να χάσει. Από την πλευρά της διοίκησης είναι που είναι ακαταλαβίστικη επιλογή, ένα "ρίξε μια ζαριά καλή" είναι, "κι αν σου κάτσει;" ή απλά να πει ο κόσμος "μπράβο ο πρόεδρος, όλα τα δοκίμασε, μέχρι και τον Πιτίνο έφερε, το παλεύει", λες και θα μπορέσει να δείξει κάτι ο άνθρωπος με άλλου υλικό σε άλλο μπασκετικό πλανήτη, ερχόμενος ουρανοκατέβατα. Είναι άλλη μια καλτ επιλογή μιας καλτ διοίκησης που φαίνεται να βλέπει βιντεάκια oldies but goodies στο youtube σε κατάσταση ευθυμίας μεταμεσονύκτια και με αυτά τα κριτήρια να διαλέγει παίκτες και σταφ.

Η ομάδα είχε δύο σοβαρές επιλογές: ή να αποφασίσει ότι η χρονιά είναι χαμένη και να ρίξει στα βαθιά Μήτογλου και Παπατζόν μη σου πω και παρακάτω, ή να φέρει κόουτς έτοιμοπόλεμο με γνώση Ευρωλίγκας μπας και μπει πλέι οφ και το παλαίψει. Ε πήγε στην επιλογή "όλα από χέρι καμένα" αλλά "το πάλεψε ο πρόεδρος".

Το σχόλιο περί ελεύθερου τριπόντου στο Θανάση ήταν προφανως σκωπτικό για το σχόλιο στο οποίο απάντησα.

διαφωνω. καταρχας ποιος μας λεει οτι με πιτινο ο παπατζον και ο μητογλου δεν θα παιζουν περισσοτερο και δεν θα βελτιωθουν κιολας! και αν δεν ειναι ικανος να το κανει αυτο ο πιτινο τοτε ποιος μπορει να εξελιξει τετοιας ηλικιας παικτες?

επισης το να πεταξεις λευκη πετσετα ειναι οτι χειροτερο. αλλωστε και ο τσαβι δεν το εκανε αυτο? αν ηταν να ριξουμε λευκη πετσετα ας κραταγαμε τον τσαβι που ηδη ειχε ριξει.

τελος, η ομαδα ηθελε εναν κοουτς οχι τοσο να διορθωσει τεχνικα και τακτικα προβληματα αλλα και προβληματα δομησης, αυτα και ενας απλος προπονητης α2 εθνικης θα τα εκανε. ειναι τοσα πολλα τα λαθη που υπηρχαν που ο οποιοσδηποτε θα ελυνε αρκετα.

το θεμα ειναι να ερχοταν ενας που θα ειχε και δυνατη προσωπικοτητα και θα εμπνεει. αυτο ηταν το προβλημα μας το κυριο. η εμπνευση, η νοοτροπια και η ψυχολογια. εγω θεωρω οτι θα τα κανει αυτα ο πιτινο και φυσικα για κανεναν τουρισμο δεν ηρθε.

αλλωστε γιατι αν κανει μια καλη χρονια τωρα, δεν τον θελει κανενας πισω αμερικα και μεις δεν παρουμε σαρας, να μην τον κρατησουμε και να μην μεινει κιολας?

δεν λεω οτι θα πετυχει αλλα εσυ τα εβαψες και μαυρα. χειροτερα τα γραφεις σε σχεση οπως τα εγραφα εγω το καλοκαιρι για τσαβι και πηγαμε και χειροτερα απο οτι τα εγραφα κιολας laugh.gif laugh.gif
stevebucknall11
O Πιτίνος σίγουρα, όπως είπε και ο ίδιος, δεν μπορεί και δεν πρέπει να αλλάξει πολλά. Κάποια συστήματα στην επίθεση, κάποιες άμυνες κλπ. Αυτό που μπορεί να κάνει είναι να επαναφέρει σκληρές προπονήσεις τύπου Ιβάνοβιτς, που θα ναι κάτι διαφορετικό. Επίσης, ίσως να μεταφέρει την αντίληψη του ΝΒΑ ότι οι βασικοί πρέπει να παίζουν 35 λεπτά, οπότε οι αγαπημένοι του (όποιοι κι αν είναι αυτοί, μπορεί να προκύψει αίφνης αγαπημένος του ο Λέκα) θα ανεβάσουν το χρόνο συμμετοχής τους. Σίγουρα θα εμπνεύσει, μια και το έχει το επικοινωνιακό, καθώς άλλωστε οι περισσότεροι παίκτες μας είναι αμερικανοθρεμμένοι. Επίσης έχει δημιουργήσει ένα παγκόσμιο ενδιαφέρον για την ομάδα, το οποίο είναι θαρρώ καλό για το brand name, παρόλο που υπάρχει έντονο το στοιχείο της καλτίλας. Ο Πιτίνο όμως σίγουρα δεν είναι ξοφλημένος ούτε γραφικός. Είναι ενεργός προπονητής, σε ηλικία κοντά σ' αυτήν του Μπλατ και με work ethic που τον καθιστά ικανό να κοουτσάρει ακόμα μια δεκαετία. Ό,τι και να γίνει και να τον βρίσει στο τέλος ο Τάσος από τους Αμπελόκηπους, ο Πιτίνο δεν έχει τίποτα να αποδείξει και είμαι σίγουρος ότι φεύγοντας θα έχει αφήσει κι αυτός κάτι στην ομάδα.
yorgos
QUOTE
Βέβαια, αν ποτέ φτάσει η στιγμή ο Πιτινο να κάνει πράξη αυτό που είπε και να σπάσει τη μπάλα στον αμαρκαριστο Θανάση, παρά στον Κιθ που θα χει 2 παίκτες πάνω του, δεν νομίζω ότι είναι συνετό να βγω εγώ που δεν έχω στήσει play ούτε με κεφτεδακια, να τον βγάλω λάθος...

Eμένα το σχόλιό μου ήταν ότι δεν πρόκειται να δούμε κάτι τέτοιο (αν κι έτσι όπως το έγραψα δεν έγινε κατανοητό mea culpa).

Για τις διαφορές του μπάσκετ στο από εδώ και από εκεί μπάσκετ, τις θεωρώ εντελώς χαοτικές και ειδικά για κάποιον που έρχεται από εκεί στην Ευρώπη (το αντίθετο είναι πιο εύκολο). Δε σημαίνει ότι θα γίνει σώνει και καλά Λάρι Μπράουν (που ήταν πολύ αληθινος και σεμνός στο "ήρθα να διδάξω και τελικά μαθαίνω" μετά το... 0-10 στο eurocup) αλλά οι πιθανότητες να κάνει κάτι σε 4 μήνες είναι πάρα πολύ λίγες και ειδικά με το πρόγραμμα που έχει, τον ελάχιστο χρόνο για διορθώσεις (και τώρα να φέρει παίκτες θα παίξουν μετά την επόμενη 4άδα φωτιά έχοντας προσαρμοστεί) μόλις καθίσει λίγο ο ενθουσιασμός που φέρνει η όποια αλλαγή κόουτς. ΚΑλή συγκυρία πάντως οι ήττες ομάδων που πάνε για 8άδα.

Moυ ήταν συμπαθής ο Πασκουάλ και -παρότι δεν είδα το χτεσινό ματς για να μπορώ να σχολιάσω- φαντάζομαι πως θα το είδε με πολλή μελαγχολία. Δεν τον θεωρώ για πέταμα και δε νομίζω ότι θα χάναμε σώνει και καλά με τα χέρια κάτω, μεταξύ άλλων επειδή από τις 3 μεγάλες η ΤΣΣΚΑ είναι αυτή που μας ταιριάζει περισσότερο (η γύμνια μας στη ρακέτα φαίνεται λιγότερο με αντίπαλο χωρίς δεινοσαύρους, με Ρεάλ και Φενέρ φαινόμαστε σα να παίζουμε απέναντι σε ενήλικες όντας παιδάκια) κι επειδή ο Καλάθης έχει πια αρκετά ματς που θυμίζει Καλάθη κι όχι περιφερόμενο πτώμα. Ειδικά από τον Καλάθη έχω απαιτήσεις, με το ντεφορμάρισμά του να έχει τελειώσει και να μην έχει άλλα περιθώρια εμφανίσεων ντεφορμέ μετά από τόσο τραγικό τρίμηνο. Είπαμε, χοντρές ανορθογραφίες το ρόστερ, αλλά κι αυτός θύμιζε τον άθλιο Καλάθη που βλέπαμε εκείνη την περίοδο που είχε φύγει ο αδερφός του (χωρίς να ξέρω αν έφταιγε αυτό).

Για τις αλλαγές στο ρόστερ, αν δεν γίνουν θαύματα τύπου Ούντο/ Ουαναμέικερ κι άλλα τέτοια αποκαλυπτικά, κρατάω μικρό καλάθι. Δεν περιμένω να φέρει κανενα λαβράκι ο Πιτίνο και να πιάσει κιόλας, ούτε έχω τέτοιες απαιτήσεις από τον άνθρωπο. Να εμπνεύσει ναι, να πολλαπλασιάσει τα ψωμιά, να βρέξει ψάρια και να κάνει τα νερά κρασιά, όχι.
Victor_Mannheim
Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος συνεχάρη τους παίκτες του Παναθηναϊκού για τη νίκη επί της ΤΣΣΚΑ και τόνισε πως είναι υποχρεωμένος από την φύση του για να κάνει το καλύτερο δυνατό για τον σύλλογο.




QUOTE (j-kidd13 @ Dec 28 2018, 10:01 ) *
Δεν αργεί η ώρα που θα βγάλουμε και τον Πιτίνο άσχετο και μυρωδιά... laugh.gif



ηδη το εχουν κανει μερικοι



ο πιτινο δεν περναει ουτε απ εξω απο οποιοδηποτε μπασκετικο οργανισμο στης ηπα αλλα ο μονο ο προεδρος καταφερε να τον φερει γραφει

δες στην σελιδα 133
Thodoros
Καθαρά αγωνιστικά να το δούμε , χθες η ομάδα έπαιξε το βασικό μπάσκετ και στο τέλος κέρδισε μεγάλη ομάδα ( ούτε 10000 συστήματα, ούτε θεωρίες πυρηνικής φυσικής ) απλά τα βασικά και ωραία!

Άμυνα πάνω στην μπάλα , τρέξιμο σε κάθε σημείο πίεση στον αντίπαλο και το αποτέλεσμα ήταν θετικό.
Όπως είπα μακάρι να μπορέσει να βρει δύο παίκτες που να μπορούν να παίζουν σε αυτόν τον ρυθμό στα Κόκκινα ... γενικά είμαι ικανοποιημένος από την πρώτη εικόνα αλλά φοβάμαι ότι οι παίκτες είναι κάπως μεγάλοι ηλικιακά για να παίζουν με τέτοιο τέμπο συνέχεια και σε 2πλους αγώνες.

Πάντως η νίκη μας έβαλε στο παιχνίδι για τα καλά γιατί αν πούμε ότι ένα 9-6 μας κάνει για να περάσουμε με 16-14 ως 8η ή 7η σε ισοβαθμίες δεν είναι απίθανο να γίνει αν παίζουμε ανάλογα και στα επόμενα ματς .

Τα εντός είναι : Ρεαλ , Εφες, Μπαγερν, Μπασκόνια , Χιμκι , Budu ( εδώ οποιοδήποτε χειρότερο σκορ από το 5/6 είναι αποτυχία)

Τα εκτός είναι : Φενέρ, ΤΣΚΑ , ΟΣΦΠ , Μπαρτσα, Ζαλγκιρις , Αρμανι , Καναρια , Μακαμπι , Νταρου ( ένα 4/9 μπορεί να γίνει αν όπως είπα παίξει τέτοιο μπάσκετ η ομάδα ) Υπολογίζω πάντα ότι Νταρού και Κανάρια θα τα πάρεις! άσχετα που η 2η ακόμα είναι στο παιχνίδι πιστεύω θα χάσει έδαφος σιγά σιγά.
Έχει δλδ 2 χαμένα από χέρι και τα υπόλοιπα 5 που πρέπει να βρει 2 νίκες ( εκτός να έρθει κανένα 6/6 στην έδρα μας που εκεί θα χρειάζεται μόλις μια νίκη σε κάποιο από αυτά : ΟΣΦΠ , Μπαρτσα, Ζαλγκιρις , Αρμανι , Μακαμπι .
whaler
Μετα τον χθεσινο αγωνα, που μπορει να ηταν και πυροτεχνημα - αλλα καποια πραγματα φαινονται απο νωρις -σκεφτομαι που μπορει να ειχαμε φτασει με την περσινη ομαδα, με τον Πιτινο, εστω και μεσουσης της σεζον.
Προσωπικα, νομιζω πως μπορει και να ειμασταν στο Φ4.
stefkorner
QUOTE (whaler @ Dec 29 2018, 20:49 ) *
Μετα τον χθεσινο αγωνα, που μπορει να ηταν και πυροτεχνημα - αλλα καποια πραγματα φαινονται απο νωρις -σκεφτομαι που μπορει να ειχαμε φτασει με την περσινη ομαδα, με τον Πιτινο, εστω και μεσουσης της σεζον.
Προσωπικα, νομιζω πως μπορει και να ειμασταν στο Φ4.


τι σκεφτομουν χθες πριν με παρει ο υπνος !
φαντασου λεει ο Πιτινο να κανει δυο αποτυχημενες επιλογες παικτων ,να παιζει με παικτες του Πασκουαλ και να λεμε οτι εγινε μαγκας με τους παικτες του Τσαβι ,ο οποιος γινοταν μαγκας με τους παικτες του Αρτζι.. laugh.gif
G-arenas
QUOTE (whaler @ Dec 29 2018, 13:49 ) *
Μετα τον χθεσινο αγωνα, που μπορει να ηταν και πυροτεχνημα - αλλα καποια πραγματα φαινονται απο νωρις -σκεφτομαι που μπορει να ειχαμε φτασει με την περσινη ομαδα, με τον Πιτινο, εστω και μεσουσης της σεζον.
Προσωπικα, νομιζω πως μπορει και να ειμασταν στο Φ4.

οχι νομιζεις, θα ειχε φτασει! με τετοιο ροστερ, με πιεση σε ολο το γηπεδο, με την ρεαλ χωρις ασσο και εμεις καθομασταν και κοιταγαμε!!

ελεγα πιεση σε ολο το γηπεδο, ζον πρες κλπ και ο τσαβι κοιταγε και επαιζε αλλαγες σε μια ομαδα που δεν ειχε κοντους αλλα ειχε απειρους ψηλους!

θα πιεζαμε με νικ-λεκα-παππα-ντενμο-τζειμς-θαναση-κεννυ εως εκει που δεν παει! ο τσαβι καταλαθος ειχε φτιαξει μια ομαδα πυρηνικο εργοστασιο για ζον πρες και πιεση σε ολο το γηπεδο και αυτος επαιζε χαλαρα και σετ! ειναι να τραβας τα μαλλια σου!

QUOTE (stefkorner @ Dec 29 2018, 13:52 ) *
τι σκεφτομουν χθες πριν με παρει ο υπνος !
φαντασου λεει ο Πιτινο να κανει δυο αποτυχημενες επιλογες παικτων ,να παιζει με παικτες του Πασκουαλ και να λεμε οτι εγινε μαγκας με τους παικτες του Τσαβι ,ο οποιος γινοταν μαγκας με τους παικτες του Αρτζι.. laugh.gif

οι παικτες που εφερε ο τσαβι ηταν μονο ο λεκα και τομας. τι εννοεις δεν ηταν του ΔΓ οι παικτες? laugh.gif laugh.gif

κοιτα ουσιαστικα οι παικτες που εφερε ηταν πασιγνωστοι. ακομα και ο λεκα και ο τομας που ειναι προσωπικες επιλογες του.

οτι και να λεμε ομως η ομαδα ειναι η μερα με την νυκτα σε σχεση με τσαβι. στροφη 360 μοιρων. ποσες φορες γραψαμε οτι το ροστερ ειναι τραγικα δομημενο αλλα δεν ειναι τοσο αχρηστο οσο φαινεται? απειρες φορες.

για μενα αλλαγη κιθ με κομπο αθλητικο με σουτ(ο λεκα ταιριαζει στον πιτινο) και αντι λασμε-ιαν ενα 5αρι. και ειμαστε κομπλε.
stefkorner
QUOTE (G-arenas @ Dec 29 2018, 20:56 ) *
θα πιεζαμε με νικ-λεκα-παππα-ντενμο-τζειμς-θαναση-κεννυ εως εκει που δεν παει! ο τσαβι καταλαθος ειχε φτιαξει μια ομαδα πυρηνικο εργοστασιο για ζον πρες και πιεση σε ολο το γηπεδο και αυτος επαιζε χαλαρα και σετ! ειναι να τραβας τα μαλλια σου!


αυτο το κεννυ θα προσποιηθω πως δεν το ειδα.. rolleyes.gif
το εκανε ο Τσαβι στο πρωτο ματς της σειρας περσι και ηρθε μετα η Ρεαλ και εβγαλε ενα δευτερο ημιχρονο σεμιναριακου επιπεδου !
δεν ειναι και ευκολο να εχεις τους παικτες καθε δυο μερες στην πριζα για φουλ ζον πρες στο 100 % των δυναμεων τους ,οσο εστιασμενο με ακριβεια στην τακτικη να το πας ,οπως μπορει να το κανει ο μαστερ Πιτινο !
ειναι και ανθρωποι οι παικτες -οχι μηχανες ! αλλα και ανθρωποι που δεν μπορεις να ελεγχεις καθε φορα αποτελεσματικα την ψυχολογια τους σε τετοιο βαθμο ωστε να κανουν υπερβασεις !γιατι χθες η υπερβαση που ξεκινησε απο το ψυχολογικο τους ανεβασε σε αλλο επιπεδο απο αυτο που καθαρα παικτικα βρισκονται !
για αυτο ας κραταμε μικρο καλαθι !με μετρο ο ενθουσιασμος (βαζω μεσα και τον εαυτο μου )
ειδικα μεχρι να δουμε την απαραιτητη ενισχυση wink.gif
G-arenas
QUOTE (stefkorner @ Dec 29 2018, 14:04 ) *
αυτο το κεννυ θα προσποιηθω πως δεν το ειδα.. rolleyes.gif
το εκανε ο Τσαβι στο πρωτο ματς της σειρας περσι και ηρθε μετα η Ρεαλ και εβγαλε ενα δευτερο ημιχρονο σεμιναριακου επιπεδου !
δεν ειναι και ευκολο να εχεις τους παικτες καθε δυο μερες στην πριζα για φουλ ζον πρες στο 100 % των δυναμεων τους ,οσο εστιασμενο με ακριβεια στην τακτικη να το πας ,οπως μπορει να το κανει ο μαστερ Πιτινο !
ειναι και ανθρωποι οι παικτες -οχι μηχανες ! αλλα και ανθρωποι που δεν μπορεις να ελεγχεις καθε φορα αποτελεσματικα την ψυχολογια τους σε τετοιο βαθμο ωστε να κανουν υπερβασεις !γιατι χθες η υπερβαση που ξεκινησε απο το ψυχολογικο τους ανεβασε σε αλλο επιπεδο απο αυτο που καθαρα παικτικα βρισκονται !
για αυτο ας κραταμε μικρο καλαθι !με μετρο ο ενθουσιασμος (βαζω μεσα και τον εαυτο μου )
ειδικα μεχρι να δουμε την απαραιτητη ενισχυση wink.gif

ο κεννυ ειχε ενα θετικο σαν παικτης για το τοπ επιπεδο. θα ηταν εξαιρετικος στο ζον πρες ως κεφαλι! να πηγαινε δηλαδη στην 1η πασα. ηταν ψηλος, ειχε τεραστιο ανοιγμα χεριων, ηταν γρηγορος, θα εκλεινε παρα πολυ το πεδιο των κοντων! μονο αυτο βασικα μπορουσε να κανει και ο τσαβι δεν τον εβαζε.

στον 1ο αγωνα πιεσαμε οχι με ζον πρες αλλα ατομικα. εξαιρετικα πηγαμε και το ειχα γραψει και ειχα δωσει συγχαριτηρια σε τσαβι τοτε.

ομως στον 2ο αγωνα τι εκανε? τιποτα απο αυτα. ουτε πιεσε, ουτε ετρεξε ουτε τιποτα.

θελει απιστευτο κοπο να εχεις τοσα γκαρντ, η ρεαλ να εχει 1 και εσυ να χανεις τον ρυθμο του αγωνα! μιλαμε επιτευγμα τρελο!

το ματς ηθελε 40 λεπτα πιεση, ειτε ζον πρες ειτε ατομικα, 40 λεπτα ξυλο, 40 λεπτα ενεργεια και 40 λεπτα πολυ γρηγορο ρυθμο. οπως και χθες. και μεις πηγαμε αργα, με αλλαγες στα σκριν και καναμε οτι ακριβως ηθελε η ρεαλ για να κερδισει!

και αποδειξη για αυτα που γραφω ειναι το 5λεπτο που παιξαμε ζον πρες με κρις κεφαλι στο 4ο δεκαλεπτο στο τελευταιο ματς και γυρισαμε για πλακα απο το -20. και ειχαν και γιουλ-καμπατσο! φαντασου στο οακα τι θα γινοταν αν παιζαμε ζον πρες! αστο!
MustGK
Εγώ δεν θα κρίνω αν αν είναι καλός προπονητής ο Πασκουάλ, τον έχουνε κρίνει οι παίκτες που έχει προπονήσει και η ιστορία του. Αλλά από ότι φάνηκε είχε χάσει την έμπνευση στους παίκτες του φέτος. Ούτε τον Ρικ θα τον κρίνω, αφού και αυτός έχει γ΄ραψει τεράστια ιστορία στην απέναντι όχθη. Για το χθεσινό παιχνίδι με άρεσε το πάθος της ομάδας, παρόλο που είχε διακυμάνσης το σκορ, δεν φοβηθήκαμε όταν μας έφτασαν στο 72-70. Στα του πάγκου με αρέσε το στυλ του προπονητή. Φωνές, παρότρυνση, καθοδήγηση, οδηγίες. Στο βίντεο με το ταιμ αουτ που μας έφτασαν τα είπε όλα με απλά πράγματα. Αυτό θέλω. Ισως πρέπει να αρχίσω να βλέπω κολλεγιακό μπάσκετ. laugh.gif

ΥΓ. Στην χώρα του ισοπεδωτισμού, της καφενειάδας και του ωχαδελφισμού έχουμε τεράστιες μορφές προπονητών, Μπλατ και Πιτίνο, και δυστυχώς δεν ξέρω αν το έχουμε πάρει ακόμα χαμπάρι. Ποιος Θεός μας λυπήθηκε και έφερε αυτά τα δώρα.
G-arenas
QUOTE (MustGK @ Dec 29 2018, 14:17 ) *
ΥΓ. Στην χώρα του ισοπεδωτισμού, της καφενειάδας και του ωχαδελφισμού έχουμε τεράστιες μορφές προπονητών, Μπλατ και Πιτίνο, και δυστυχώς δεν ξέρω αν το έχουμε πάρει ακόμα χαμπάρι. Ποιος Θεός μας λυπήθηκε και έφερε αυτά τα δώρα.

απιστευτα σωστος! ειμαστε στο υψηλοτερο επιπεδο και μες βλεπουμε σουπερ λιγκ! laugh.gif laugh.gif
marcus_heislip
Καλησπέρα στο forum.

Μερικές σκόρπιες σκέψεις μετά το χθεσινό ματς και αφου παρακολούθησα προσεκτικά τις πρώτες κινήσεις και τη συμπεριφορά του νέου προπονητη..
Κανείς δεν μπορεί να μαντέψει που θα πάει όλο αυτό. Ίσως να είναι -μέσα στην προχειρότητα και τη βιασύνη που διακρίνει τέτοιες αλλαγές-΄μια κίνηση εντυπωσιασμού που ναι μεν δημιούργησε ,λόγω και του ονόματος του προπονητη- ενα κύμα ενθουσιασμού που είχει άμεσο αντίκτυπο και στην ψυχολογια των παικτών με αποτέλεσμα τη χθεσινή νίκη αλλά δεν εγγυάται κάτι ανάλογο στη συνέχεια.
ίσως απο την άλλη να είναι μια ιστορική κίνηση που θα αλλάξει το ρου των μπασκετικών πραγμάτων. ίσως είναι απο εκέινες τις παρεμβάσεις που δημιουργούν καταλυτικές αλλαγές στην ιστορία μιας ομάδας.
Είναι φανερό οτι -χρόνια τώρα- η ομάδα με τη βαριά φανέλα και ιστορία που κουβαλάει ψάχνει απεγνωσμένα το δικό της 'ήρωα'. Την επική μορφή που θα εγγυάται και στις κακές βραδιές το μέλλον. Τον άνθρωπο που με μια μικρή κίνηση, με ένα νεύμα, με ένα ξέσπασμα , μια ατάκα θα ζεσταίνει ακόμη και στην ήττα τις καρδιες των followers , θα διώχνει τη γκρίνια και την εσωστρέφεια, θα αποτελέσει το ρυθμιστή που θα μανιπιουλάρει τον εκρηκτικο ιδιοκτήτη, τον άνθρωπο που τα δύσκολα βράδια θα γυρίζεις και θα κυττάς με την ελπίδα οτι κάτι έχει κρυμμενο στο μανίκι και δεν έχει πει την τελευταία του λέξη. Τον άνθρωπο που επιτέλους ήρθε μετά το στοιχειωμένο 2012 για να γεμίσει τον πάγκο αυτής της τεράστιας ομάδας.
Βιαστικές κουβέντες; πιθανότατα. Τα μεγαλεπηβολα συνήθως γκρεμίζονται και γίνονται αέρας κοπανιστός εν μια νυκτί.
Κι αν δεν είναι;
Μήπως τελικά αυτός ο κινηματογραφικός ατσαλακωτος τύπος με τις χολιγουντιανες αμερικανίες του και με το βαρύ όνομα διώξει τους σκελετούς απο τη ντουλάπα;
Περασαν πολλά χρόνια στην αφάνεια. Μικρύναμε σα μέγεθος.Η ιστορία δεν ξεγράφει αλλά η ομάδα καθορίζεται και απο το παρόν της.

Κανεις δεν ξέρει. Είμαι όμως σίγουρος είναι οτι αυτό ακριβώς χρειαζόμαστε. Χρόνια τώρα είμαστε μακρυα απο το προσκήνιο του ευρωπαικού μπάσκετ επειδή δεν υπάρχει η μορφή εκείνη που θα συνδράμει ώστε να νιώθουμε ξανα, εμείς οι απέξω , οτι ένα ματς γυρνάει, οτι η ανατροπή θα γίνει, οτι θα βρούμε τη λύση τελικά , οτι κάποιος θα βάλει το κρίσιμο τρίποντο επιτέλους εκείνη ακριβώς τη στιγμή που το θέλουμε . Που θα εκκινήσει ξανά την ταυτότητα αυτής της μεγάλης και ιστορικής ομάδας με dna ηρωικο, επικο, dna νικητών.
Θα είναι αυτός ο Κος Πιτινο;
δεν βάζω το χέρι μου βρε παιδιά αλλά πόσο θέλω να είναι. Πόσο ταιριάζει να είναι. Κουραστηκα με τον ωμό ρεαλισμο της εποχής και τους τεχνοκράτες.

Μακάρι.


Καλή πρωτοχρονια σε όλους με υγεία!


Victor_Mannheim
QUOTE (MustGK @ Dec 29 2018, 14:17 ) *
ΥΓ. Στην χώρα του ισοπεδωτισμού, της καφενειάδας και του ωχαδελφισμού έχουμε τεράστιες μορφές προπονητών, Μπλατ και Πιτίνο, και δυστυχώς δεν ξέρω αν το έχουμε πάρει ακόμα χαμπάρι. Ποιος Θεός μας λυπήθηκε και έφερε αυτά τα δώρα.

ο δημητρης γιαννακοπουλος
MustGK
Γνωρίζει κάποιος αν ο Πιτίνο ήρθε μόνος του; Αν θα φέρει και κάποιον για βοηθό προπονητή ή σε κάποια άλλη θέση στο προπονητικό προσωπικό;
Johnny Marv
Πολυ τυχεροι που εχουμε πιτινο για κοουτς μονο αυτό εχω να πω. Αυτές οι συνεχεις αλλαγες που εκανε για να κρατα την ομαδα φρεσκια μου αρεσαν παρα πολύ. Εκανε μεχρι και τον αφαντο λασμε να πετυχει νταμπ νταμπλλ ο πιτινο. Πραγματι ομωσ θελει ενθουσιασμο με μετρο , το ότι νικήσαμε τη τσσκα δν σημαινε ουτε πως εχουμε ομαδαρα ουτε πωσ ο ρικ προσαρμοστηκε ηδη στο ευρωπαικο μπάσκετ και πιστευω το 2ο θα το χτυπησει ανετα ενας ζελικο όταν παιξουμε μαζι του. Οσο για τις προσθηκες θεωρω πως ο πιτινο θα καθαρισει τους 35+ ηλικιακα παικτες και θα φερει νέο αιμα στην ομαδα . Δλδ όπως ειπε έναν γκαρντ στο 1'93-1'96 με πασα σουτ και αμυνα και έναν ψηλο.

ΥΓ. Αυτος ο χιγκινς ποσο θα εδενε με καλαθη...
papp7
QUOTE (Johnny Marv @ Dec 30 2018, 02:06 ) *
Πολυ τυχεροι που εχουμε πιτινο για κοουτς μονο αυτό εχω να πω. Αυτές οι συνεχεις αλλαγες που εκανε για να κρατα την ομαδα φρεσκια μου αρεσαν παρα πολύ. Εκανε μεχρι και τον αφαντο λασμε να πετυχει νταμπ νταμπλλ ο πιτινο. Πραγματι ομωσ θελει ενθουσιασμο με μετρο , το ότι νικήσαμε τη τσσκα δν σημαινε ουτε πως εχουμε ομαδαρα ουτε πωσ ο ρικ προσαρμοστηκε ηδη στο ευρωπαικο μπάσκετ και πιστευω το 2ο θα το χτυπησει ανετα ενας ζελικο όταν παιξουμε μαζι του. Οσο για τις προσθηκες θεωρω πως ο πιτινο θα καθαρισει τους 35+ ηλικιακα παικτες και θα φερει νέο αιμα στην ομαδα . Δλδ όπως ειπε έναν γκαρντ στο 1'93-1'96 με πασα σουτ και αμυνα και έναν ψηλο.

ΥΓ. Αυτος ο χιγκινς ποσο θα εδενε με καλαθη...



Για το υστερογραφο. Ο χιγκινς θα εδενε με τον οποιοδηποτε και ο λογος ειναι οτι ο παικτης εχει ηγετικα χαρακτηριστικα βαζει το εγω του κατω , οσο καλος ειναι μπροστα αλλο τοσο καλος ειναι πισω , κανει τα παντα στο γηπεδο και ειναι ηρεμος χαρακτηρας.Και για μενα απο τους πιο υποτιμημενους παικτες της λιγκας.
Derozan
Καλησπέρα κι απο μένα,
Από το ματς με την ΤΣΣΚΑ φάνηκαν 2 πράγματα για τον Πασκουάλ.1)Το πόσο ποιοτικός προπονητής είναι,όσον αφορά τα αρκετά δουλεμένα συστήματα που είδαμε στην επίθεση.2)Το πόσο είχε χάσει τα αποδυτήρια.

Ένας τεράστιος coach σαν τον Πιτίνο,το μόνο που έπρεπε να κάνει είναι να τσιτώσει τους παίκτες ,να τους εμπνεύσει και να τους δίνει σωστές κατευθύνσεις.Και προφανώς το έκανε

Αυτο που με ενοχλεί ,είναι το τι έχει ακούσει το ρόστερ της ομάδας.Ναι ,δεν έχει σουτέρ,ναι δεν έχει Τέρας στο 5.Οκ.Άλλα όχι και εκτός 8άδας.Κατα τη γνώμη μου ο Παναθηναικός ,βάσει των δυνατοτήτων του θα έπρεπε να είναι 4ος με 10 νίκες.Οι ήττες απο Ζαλγκίρις,Μπάγερν και Αρμάνι,ήταν ήττες που δεν έπρεπε να γίνουν ,και ήττες που ο ΠΑΟ του Πιτίνο(αν είχε γίνει νωρίτερα η αλλαγή) αμφιβάλλω αν θα τις έκανε.

Την άλλη Τετάρτη όμως,είναι εκεί που θα φανεί εαν αυτό που είδαμε ήταν διάττων αστέρας ή ο νέος Παναθηναικός.

ΥΓ1.Η ανάγκη για τουλάχιστον 2 παίκτες στο σημείο που έχει φτάσει η ομάδα είναι πασιφανής.Η διεκδίκιση 4ης-5ης θέσης δεν έχει χαθεί ακόμη και είναι η μόνη ελπίδα για να παλέψουμε για Φ4.Κυρίως αν παίξουμε με τον Ολυμπιακό.

ΥΓ2.Ο Ρικ δεν έχει δοκιμαστεί ιδιαίτερα στο recruiting παρά τις διασυνδέσεις του.Πονοκέφαλος για το καλοκαίρι.(αν θελήσει να μείνει)

ΥΓ3.Οι Πιτίνο και Μπλατ μας κάνουν χάρη που βρίσκονται εδώ.

ΥΓ4.Όσοι κατακρίνουν τον Γιαννακόπουλο,ας προσπαθήσουν να σκεφτούν πως θα ήμασταν χωρίς αυτόν.Πάντα βάζει το χέρι στην τσέπη και αγαπάει την ομάδα αρρωστημένα.Με τα καλά του και τα κακά του,πρέπει να τον στηρίζουμε.

Καλή χρονιά ( με πάρτι στο ΣΕΦ ει δυνατόν tongue.gif )
villiskabas
Ευτυχως ο προμηθεας μας δειχνει ξανα τις αδυναμιες μας ωστε να μην διανοηθει η διοικηση και δεν παρει τους παικτες που πρεπει να παρει
john wick
Ευτυχώς δεν λες τπτ...
Νταξει η ομάδα δείχνει πεσμένη σε ενέργεια, δεν θυμάμαι άλλο ματς με τον Καλαθη στον πάγκο τοση ώρα...
nvip13
Το πρώτο δεν το ειδα παντως στο δεύτερο ανεβηκαμε κατακόρυφα.

Πολυ καλος ο Παππάς και ο Καλαθης σημερα.

Αμυντικά σκυλιαζουν, ελπιζω αυτο να μην είναι προσωρινό.

Αν και δεν υπάρχει πολυ χρόνος, θα χρειαστεί ένα διάστημα να δει τι παικτες χρειάζεται ο Πιτινο.
pan24
Καλη αρχη με τον Πιτινο
Απο εκει και περα ψυχραιμια,τα προβληματα ιδια ειναι,το ροστερ το ιδιο ταβανι εχει(οριακα ροστερ 8αδας),ο Πιτινο δεν ειναι μαγος και ζουμε ακομα στο μαγικο διαστημα της αλλαγης προπονητη αφου δεν εχει ουτε μια εβδομαδα στην χωρα

Αν δεν γινουν αλλαγες πιθανοτατα θα ειμαστε εκτος 8αδας
Αν γινουν και πιασουν θα το παλεψουμε με πιθανοτητες 50-50

Το παιχνιδι με τον Ολυμπιακο ειναι ειδικων συνθηκων οπως καθε εγχωριο ντερμπι και πρεπει οπωσδηποτε να το παρουμε σε εναν δευτερο γυρο που θελουμε εκτος εδρας νικες
Οποια κι αν ειναι η κατασταση του Ολυμπιακου ακριβως λογω των ειδικων συνθηκων που ειπα ειναι πιο πιθανο να κερδισουμε στο ΣΕΦ παρα να κερδισουμε στην Μακαμπι πχ κι ας ειναι ο Ολυμπιακος καλυτερος απο την Μακαμπι
john wick
https://www.contra.gr/Basketball/Hellas/A1B...p;utm_term=Pos4


ένα χρήσιμο άρθρο που εξηγεί την επιμονή του Pitino στα λεγόμενα deflections....
Thodoros
QUOTE (john wick @ Dec 31 2018, 16:18 ) *
https://www.contra.gr/Basketball/Hellas/A1B...p;utm_term=Pos4


ένα χρήσιμο άρθρο που εξηγεί την επιμονή του Pitino στα λεγόμενα deflections....


Εξαιρετικό το άρθρο και ουσιαστικά απαντά σε όσους λένε τι μπορεί να δει ο Ρικ και από που ....μου αρέσει υπερβολικά αυτή η στατιστική γιατί δείχνει την ουσιαστική προσφορά και όχι φαρφάρες επειδή ο άλλος έχει τύχη και πήρε 4 ριμπάουντ έδωσε 2 γελοίες ασίστ και έβαλε 4 κάτω από το καλάθι μόνος του να έχει pir τάδε .
Προχθες έλεγα για την προσφορά του Παππά πάνω σε άμυνες που έκανε με την ΤΤΣΚΑ και μπορεί να φαίνεται στα μάτια μας ότι δεν έκανε τίποτα , αλλά στην ουσία έτρεχε για μπάλες πίεζε σε όλο το γήπεδο και όχι τυχαίους παίκτες! βγήκε με 5 φάουλ αλλά ήταν δυνατός και βοήθησε για την νίκη ( το έγραψα , όπως αντίστοιχα έκανε και ο Τόμας ).
Έχω την εντύπωση ότι στα χέρια του Ρικ ένας παίκτης με τις ικανότητες του Χακετ (παράδειγμα απλά ) θα ήταν χρήσιμος. Θα περιμένω την απόφαση του για τις προσθήκες που έχει στο μυαλό του.

Γενικά αυτή η στατιστική βγάζει στην σέντρα ατομικά τον κοιμισμένο και όχι τι γίνεται συνολικά ...όταν 3 παίκτες τρέχουν και 2 αράζουν πάντα θα βρίσκουν τρόπο οι αντίπαλοι να βάζουν καλάθι.
john wick
http://www.hoopfellas.gr/el/2019/01/02/%CE...BD%CE%B1%CF%82/

όποιος έχει 5΄ χρόνο , ας πάρει καφέ και ας απολαύσει ένα κείμενο για τον Pitino.... rolleyes.gif
fastbreak70
QUOTE(john wick @ Jan 3 2019, 05:44 ) *
http://www.hoopfellas.gr/el/2019/01/02/%CE...BD%CE%B1%CF%82/

όποιος έχει 5΄ χρόνο , ας πάρει καφέ και ας απολαύσει ένα κείμενο για τον Pitino.... rolleyes.gif

εχετε δει οτι με πιτινο ο ΔΓ πηγε στην γωνια και στοπ η παρελαση σε αποδυτηρια-παιχτες...πριν ελθει ο πιτινο ειμαι σιγουρος οτι η πρωτη προυποθεση που ΑΠΕΔΕΧΘΕΙ ο 'ανακατοσουρας' ηταν οτι 1000% θα μεινει στην 'γωνια του παραγοντα'...

τωρα βεβαια εχει καταλαβει οτι και ο ιδιος απολαμβανει τεραστιο θετικο credit με την έλευση πιτινο ...
διοικητικά στην ευρωλιγκα εχει ηδη γινει τεραστιο 'σουσουρο' (θετικο προσημο) για τον παο. . .
Johnny Marv
εχουμε λινκ για σημερα ?
yorgos
QUOTE(Johnny Marv @ Jan 4 2019, 22:10 ) *
εχουμε λινκ για σημερα ?

άστο θα συγχυστείς...
shtarkws
Σήμερα τελειώνουν οι δικαιολογίες για τον ΔΓ.

Το πράγμα φώναζε ότι θέλει ενίσχυση αλλά αυτός τα έριξε στον Πασκουάλ. Μετά και την σημερινή ήττα που ξεγυμνώνει όλες τις αδυναμίες της ομάδας, ή αλλάζουμε ή βουλιάζουμε

Και μην ακούσω τίποτα για τον Πιτίνο
Johnny Marv
QUOTE(yorgos @ Jan 4 2019, 22:26 ) *
άστο θα συγχυστείς...


Δυστυχώς βρήκα... από τις χειρότερες επιλογές μου . Μας ξεφτίλισαν απλά. Διπλή ενίσχυση θέλει κι αύριο μάλιστα! Ένας στα Γκαρντ ... κιλπατρικ και ένας στους ψηλούς ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ... πεϊν,ρομπινσον,εϊσι κάτι τέτοιο.
djibriliant
Τελικά ποιος φταίει για αυτά που βλέπουν τα μάτια μας? Ο Πασκουάλ? Ο Λεκαβιτσιους? Τα τσιγαρα του λασμε?Τα ποτα του Τζεντιλε?Τα ξενυχτια του Γκιστ? Ο τζόγος του Καλάθη? Ο Πεδουλάκης? Ο Ιβανοβιτς? Ο τζορτζεβιτς? Ο Ερμής ο ανάδρομος? ΠΟΙΟΣ?
villiskabas
QUOTE (djibriliant @ Jan 4 2019, 23:09 ) *
Τελικά ποιος φταίει για αυτά που βλέπουν τα μάτια μας? Ο Πασκουάλ? Ο Λεκαβιτσιους? Τα τσιγαρα του λασμε?Τα ποτα του Τζεντιλε?Τα ξενυχτια του Γκιστ? Ο τζόγος του Καλάθη? Ο Πεδουλάκης? Ο Ιβανοβιτς? Ο τζορτζεβιτς? Ο Ερμής ο ανάδρομος? ΠΟΙΟΣ?



Αυτος που εχεις για φωτο στο προφιλ προφανως και το 90 των ανρθωπων που εχουν μυαλο το ξερει
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.