Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός - Αγωνιστικά θέματα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
stefkorner
QUOTE (Looter @ Sep 17 2018, 19:58 ) *
Φίλε μου η αλήθεια είναι κάπου στη μέση :

3αρι που δεν κατεβάζει την μπάλα και δεν έχει ντρίπλα είναι μισό 3αρι
4αρι που δεν έχει άμυνα σε 4αρι , που δεν έχει ριμπάουντ , που δεν σπρώχνει εύκολα στο ζωγραφιστό είναι λιγότερο από μισό 4αρι.


λυπαμαι ,αλλα και εγω την ιδια εικονα εχω για τον Τομας rolleyes.gif !
λιγο απο 3ρι και λιγο απο 4ρι ειναι! παικτης του 7.5 ως sf και του 6.5 ως pf!
αυτο που μας αφορα βασικα ειναι πως ανταποκρινεται στο 4 ! μονο στα 3 αυτα φιλικα της Κυπρου, να δει κανεις τα τελειωματα του απο το λοου ποστ,με αυτο το χουκ απο τα 3 μετρα ,τα μισα φευγουν αιρμπολ !
σε 3 φιλικα εχει κανει περισσοτερα αιρμπολ απ οσα ο Πριντεζης σε ολη του την καριερα smiley.gif

βεβαια και ο Σιγκλεντον καθολου παιχνιδι δεν ειχε με ποστ (ακομα και ο Ντεσον παραπανω εχει ) απλα ο Κρις γεμιζε την ρακετα και την προστατευε εξαιρετικα ,ικανος να υπερκαλυψει και τις οποιες αμυντικες αδυναμιες και το ριμπαουντ του εκαστοτε σεντερ !αν τον ειχαμε φετος ,θα ξεραμε οτι θα εκλεινε αυτος πολλες απο τις τρυπες που θα αφηνε ο Παπαγιαννης ,στην ιδια πενταδα..

Looter
Παιδιά είναι ΑΔΙΚΟ να συγκρίνουμε τον Κρις των 2.000.000 με τον Τόμας των 500.000
Ο Κρις ήταν από τους καλύτερους κλέφτες στο 4 σε όλη τη διοργάνωση , αυτό έδινε έξτρα κατοχές , τις περισσότερες φορές στον αιφνιδιασμό. Επίσης ήταν από τους καλύτερους ριμπαουντερ και είχε σκληράδα στα φάουλ που έκανε κάτω από το ζωγραφιστό.

Θα την πονέσει τρομερά την ομάδα η απώλεια του Κρις μέσα στη σεζόν.
papp7
Υπαρχουν πολλα σχηματα με παπαπετρου θαναση τομας στο 3-4 που αμυντικα μπορουν να καλυψουν αδυναμιες στην ρακετα αλλα και να ταλαιπωρησουν τα αντιπαλα γκαρντ στις αλλαγες.Δεν θα μου φανει καθολου περιεργο ο παναθηναικος να κανει το κολπο του σφαιρο σε καποιες στιγμες(ταυτοχρονη παρουσια παπ παπι τομσον )και να εχει απο το 2-4 τους τομας παπι θαναση φυσικα θα χασει στο σουτ στην κυκλοφορια της μπαλας και στην δημιουργια αλλα θα κερδισει σε αμυνα και ελεγχο των ριμπ. Το σουτ στην κανονικη διαρκεια δεν θα φανει πολυ σαν προβλημα γιατι λιγο τα εντος εδρας οπου ο παο ανεβανει κατακορυφα λιγο η καλη μερα του καθε παικτη στα εκτος θα το ψιλοκαλυψουν.Το προβλημα ειναι η διασταυρωση στην 8αδα. Και ειναι προβλημα γιατι οι πρωτες 3 θεσεις ειναι παρα πολυ δυσκολο να κατακτηθουν και η 4η τα τελευταια 2 χρονια ειναι η καταραμενη θεση που σε πεταει πανω σε φαβορι. Καταλαβαινουμε οτι το ζουμι ειναι η αποδοση της ομαδας στα πλει οφ καθως στα χαρτια φαινεται να εχει τις ιδιες αδυναμιες με περσι plus χειροτερο σουτ, ξανα λεω στα χαρτια παντα. Απο εκει και περα ο πασκουαλ ειναι εξαιρετικος προπονητης (οκ με το ταβανι που εχει και τα οποια κολληματα του) και θα παρουσιασει ενδιαφερον σχηματα και μπασκετ.


Παππας και μαντζαρης ειναι οι μεγαλυτερες απογοητευσεις μακραν. Παικτες που παιρνουν ενα καρο λεφτα να δινουν τοσα λιγα αγωνιστικα.Και ειδικα ο νικολας που ενω εχει το ταλεντο φαινεται σαν παλαμαιχος 37αρης σε ολα απο το σωμα εως την αγωνιστικη του εικονα αλλα ταυτοχρονα ωρες ωρες δεν εχει ουτε το μυαλο να διαχειριστει ενα παιχνιδι.
Looter
QUOTE (papp7 @ Sep 17 2018, 18:03 ) *
Παππας και μαντζαρης ειναι οι μεγαλυτερες απογοητευσεις μακραν. Παικτες που παιρνουν ενα καρο λεφτα να δινουν τοσα λιγα αγωνιστικα.Και ειδικα ο νικολας που ενω εχει το ταλεντο φαινεται σαν παλαμαιχος 37αρης σε ολα απο το σωμα εως την αγωνιστικη του εικονα αλλα ταυτοχρονα ωρες ωρες δεν εχει ουτε το μυαλο να διαχειριστει ενα παιχνιδι.


Φίλε μου καλέ ο Μάντζαρης έπεσε πέρυσι σε ένα τρομερό timing και πήρε ένα πολύ καλό συμβόλαιο που ισχύει και φέτος.
Ο Παππάς από που και ως που ως ελεύθερος σε αυτή την ηλικία και χωρίς να έχει δείξει ΤΙΠΟΤΑ σοβαρό έπρεπε να πάρει 1.500.000 για κλειστό διετες;;

Και στον Ολυμπιακό ο Μάντζαρης τουλάχιστο παίζει καλή άμυνα και έχει ένα καλό μπασκετικό iq καθώς σε γενικές γραμμές διαβάζει καλά την αντίπαλη άμυνα. Ο Παππάς το μόνο που κάνει είναι να κυνηγάει το iso και να βλέπει ΜΟΝΙΜΑ πρώτα το καλάθι και όχι την πάσα. Η άμυνα του επίσης με τα χέρια είναι για να τη δείχνεις σε camp με παιδάκια ως παράδειγμα προς αποφυγή. Και τέλος μην ξεχνάς ότι ο Ολυμπιακός πήρε και τον Γκος στον άσο. Εσύ κράτησες τον Λέκα με άλλα 500.000.
stefkorner
QUOTE (Looter @ Sep 17 2018, 20:39 ) *
Παιδιά είναι ΑΔΙΚΟ να συγκρίνουμε τον Κρις των 2.000.000 με τον Τόμας των 500.000


νταξει απο την αλλη ειναι αδικο και να τους βαζεις και σε απολυτη συγκριση με βαση το νεο τους συμβολαιο!
το οτι φετος ο Κρις θα παρει το 4πλασιο ,δεν αντικατοπτριζει σε καμια περιπτωση την μεταξυ τους παικτικη διαφορα!
σκεψου μονο οτι ο Σιγκλεντον περσι πηρε 1.3 και ο Ντεσον αν δεν κανω λαθος στην Μακαμπι ειχε ενα συμβολαιο κοντα στ 1m! ενω στο μεταξυ δεν μεσολαβησε καποια σουπερ σεζον του Σιγκλεντον ,ουτε καποια κακη του Τομας...!
δεν εγινε ξαφνικα κανα πολυδιαστατο 4ρι ο Σιγκλεντον επειδη βρηκε συμβολαιο 2m ! ας ηταν διαθεσιμος κανας Σενγκελια και θα σου λεγα τι συμβολαιο θα διεθετε η Μπαρτσα για τον Σιγκλεντον.. smiley.gif
basket72
QUOTE (stefkorner @ Sep 17 2018, 21:21 ) *
νταξει απο την αλλη ειναι αδικο και να τους βαζεις και σε απολυτη συγκριση με βαση το νεο τους συμβολαιο!
το οτι φετος ο Κρις θα παρει το 4πλασιο ,δεν αντικατοπτριζει σε καμια περιπτωση την μεταξυ τους παικτικη διαφορα!
σκεψου μονο οτι ο Σιγκλεντον περσι πηρε 1.3 και ο Ντεσον αν δεν κανω λαθος στην Μακαμπι ειχε ενα συμβολαιο κοντα στ 1m! ενω στο μεταξυ δεν μεσολαβησε καποια σουπερ σεζον του Σιγκλεντον ,ουτε καποια κακη του Τομας...!
δεν εγινε ξαφνικα κανα πολυδιαστατο 4ρι ο Σιγκλεντον επειδη βρηκε συμβολαιο 2m ! ας ηταν διαθεσιμος κανας Σενγκελια και θα σου λεγα τι συμβολαιο θα διεθετε η Μπαρτσα για τον Σιγκλεντον.. smiley.gif


Βασικά δεν υπάρχει σύγκριση των δυο παικτώνε... rolleyes.gif Ξεκινώντας από τις θέσεις που αγωνίζονται. Ο ένας είναι 4-5 στην Ευρώπη κι ο άλλος 3-4αρι.
Αυτή είναι η πραγματικότητα, με βάση το πως έχουνε παίξει τα τελευταία χρόνια.

Κάτω από 1.6-1-7εκ. ο Σίνγκλετον δεν έπεφτε φέτος ακόμα και μετά την μπλαζέ χρονιά του. Είχε νουμεράρες και πάλι και καθοριστικότατη συμμετοχή και στις 2 πλευρές του παρκέ. Αρκεί μια ματιά στα λεπτά συμμετοχής του κι ας είχε πίσω του 3 παίκτες που εν δυνάμει θα μπορούσαν να τον ξεκουράσουν. ( Γκάμπριελ, Θανάσης, Μήτογλου).
Εδώ και ενάμιση χρόνο είναι μέσα στα 5 καλύτερα 4αρια της Ευρώπης ο Σίνγκλετον.
stefkorner
QUOTE (basket72 @ Sep 18 2018, 04:43 ) *
Βασικά δεν υπάρχει σύγκριση των δυο παικτώνε... rolleyes.gif Ξεκινώντας από τις θέσεις που αγωνίζονται. Ο ένας είναι 4-5 στην Ευρώπη κι ο άλλος 3-4αρι.
Αυτή είναι η πραγματικότητα, με βάση το πως έχουνε παίξει τα τελευταία χρόνια.

Κάτω από 1.6-1-7εκ. ο Σίνγκλετον δεν έπεφτε φέτος ακόμα και μετά την μπλαζέ χρονιά του. Είχε νουμεράρες και πάλι και καθοριστικότατη συμμετοχή και στις 2 πλευρές του παρκέ. Αρκεί μια ματιά στα λεπτά συμμετοχής του κι ας είχε πίσω του 3 παίκτες που εν δυνάμει θα μπορούσαν να τον ξεκουράσουν. ( Γκάμπριελ, Θανάσης, Μήτογλου).
Εδώ και ενάμιση χρόνο είναι μέσα στα 5 καλύτερα 4αρια της Ευρώπης ο Σίνγκλετον.


δεν διαφωνω σε τιποτα απ οσα αναφερεις ! εγω απλα απαντησα στον φιλο πως ειναι καπως παραπλανητικο το να εστιαζουμε στα συμβολαια τους ,για να βγαζουμε συμπερασματα συγκριτικα ! δεν ειναι τοσα λεβελ κατω ο Τομας ,οσο μπορει να θεωρησει κανεις βλεποντας οτι θα παρει το 1/4 του μισθου του Σιγκλεντον
basket72

Η αλήθεια είναι ότι έκανε αρκετά καλή χρονιά ο Τόμας με την παραπαίουσα πέρσι, Μακάμπι αλλά για κάποιον λόγο, δεν ενδιαφέρθηκαν ομάδες για λόγου του. Από την άλλη ο Σίνγκλετον τις είχε τις προσφορές του για ένα ακόμη καλοκαίρι.
Αυτό είναι τελικά που καθορίζει και την τελική τιμή.

Thodoros
QUOTE (taselen @ Sep 17 2018, 00:31 ) *
Θεωρώ μεγάλο λάθος την επιστροφή παπαγιαννη στον παναθηναικό, τόσο για τον ίδιο όσο και για το ελληνικό μπάσκετ. Φέτος ήταν η ιδανική ευκαιρία για αυτόν να ξεκινήσει από μηδενική βάση, να πάει σε μια ομάδα όπως το περιστέρι να βρει σημσντικό χρόνο και μετά από ενα δύο χρόνια να πάει σε ομάδα υψηλότερου επιπέδου. Όταν δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις τον σερμαντίνι και τον κατα δυο χρόνια νεότερο μπιτάτζε πως θα τα βγάλεις πέρα με τα 5αρια της ευρωλίγκας.


Οπότε όλοι οι μικροί πρέπει να πάνε σε Περιστέρια κτλ ομάδες για να αποδείξουν ότι αξίζουν έστω και λίγο χρόνο. (μάλιστα)

Ποιος σας λέει όμως ότι μετά ο Παπαγιάννης θα θέλει μισό χαρτί και όχι 1! ( μιας και αν δείξει 2-3 πράγματα λογικά θα υπάρχουν και άλλες προτάσεις για αυτόν .

Όλα αυτά τα λέτε την ίδια ώρα που οι μεταγραφές είναι Λάσμε σε αυτήν την ηλικία . Τόμας που είναι κάτι από 4άρι και Λέκα που περιμένουμε μήπως και αν!

Εντάξει ο Παπαγιάννης ή ο Μήτολγου δεν είναι έτοιμοι ... αλλά διάολε κάτι ( δεν το λέω για εσένα! ) κάτι πρέπει να κάνεις και εσύ ως ομάδα ! Να αναδείξεις έστω κάποιον.

Όσοι λέτε αυτά σε μια τέτοια περίπτωση θα λέτε ότι διαβάζω και τώρα για τον Παπαπέτρου που Ναι μεν Αλλά ''δεν είναι Παπανικολάου '' και ότι και εκεί τε χρήματα είναι ίσως πολλά για αυτό που μπορεί να δώσει .

ΥΓ. Ξέχασα ότι αυτή ο ομάδα βασίζεται ακόμα στον Παπά και πως αυτός θα αποδώσει ( οπότε για εμένα και εφόσον τον Ιαν κάποια στιγμή δεν θα τον έχεις ...πρέπει να κάνεις ότι καλύτερο μπορείς με τουλάχιστον 2 παίκτες φέτος ) για να έχεις.

Το να κάνει 1 καλό χρόνο στο Περιστέρι ο Χ δεν λέει τίποτα , θα πρέπει να κάψουμε και κάποια παιχνίδια για να φτιάξουν χαρακτήρα αυτοί! Αν πας με βάση να μην χάσω για να πλασαριστώ κάπου καλά και δεν παίζει κανένας από αυτούς τότε κακός τους έχεις. ( φέρε Νώντες φέρε ότι είναι μετριότατο από το κάτω επίπεδο αλλά πας και εσύ κάτω επικίνδυνα κι όλας)
stefkorner
Επιστροφή στις προπονήσεις και φιλικό με Ούνικς αύριο για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ

παντως τους εχει βγαλει το λαδι ο Τσαβι (και καλα κανει ) προπονηση στην προπονηση-φιλικο , την επομενη προπονηση -ταξιδι και παει λεγοντας ! απο το Πηλιο και μετα τους εχει διαλυσει !αντε να χουν παρει 2 ρεπο συνολικα!
θελω να πιστευω οτι τα κενα διαστηματα και η ελλειψη ενεργειας που παρουσιαν μεσα στο τριημερο των φιλικων στην Κυπρο σχετιζονται με την σκληρη προετοιμασια!
περσι δεν θυμαμαι η πρωτη προετοιμασια επι Πασκουαλ να εγινε με τετοιους ρυθμους(χωρις να ξερουμε και ποση ενταση βαζει μεσα σε καθε προπονηση )!να δουμε βεβαια και τι θα φανει σε βαθος χρονου στην σεζον ..!εκει θα κριθει ολη αυτη η δουλεια
stefkorner
74-70 την Ουνιξ (χωρις Νικ)

19-18, 41-35, 56-57, 74-70

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ: Μήτογλου 15 (1), Παππάς 10 (2), Παπαπέτρου 8 (1), Γκιστ 8 (1), Λάνγκφορντ 7, Τόμας 6, Λεκαβίτσιους 5 (1), Λάσμε 5, Παπαγιάννης 5, Βουγιούκας 2, Λοτζέσκι 2, Αντετοκούνμπο 1, Σακελλαρίου, Καλαϊτζάκης
stefkorner
θυμαμαι περσι στα τελευταια φιλικα στο οακα να ειχαμε ενθουσιαστει ολοι με Καλαιτζακη
φετος ομως , βλεπω τον ιδιο παικτη,ενα χρονο μεγαλυτερο, να μην εχει κανει το ενα βημα μπροστα ,που θα περιμενα!
αχρωμο και αοσμο τον βλεπω μεχρι στιγμης σ αυτη την προετοιμασια! την ιδια ωρα που ο Μωραιτης εκανε το απολυτο ξεπεταγμα,πανω που προοριζοταν για δανεισμο..!

επειδη τον μικρο συνεχιζω να τον πιστευω παρα πολυ για το μελλον ,ανησυχω διπλα,μηπως κανουμε παλι τα ιδια λαθη !
εφοσον επιλεγεις να τον κρατησεις στο ροστερ,εγω δεν ειμαι της αποψης οτι δεδομενα βοηθαει ενα παικτη σ αυτη την ηλικια το να παιρνει χρονο στην α1 σε ματς που δεν ρισκαρεις το παραμικρο (γιατι ετσι καναμε 3 χρονια με τον Β.Χ και δεν κερδισαμε τιποτα ..)
αντιθετα ειμαι της γνωμης πως τον χρονο πρεπει να τον διεκδικει και να τον κερδιζει ,οχι να του χαριζεται ! ετσι σκεφτονται οπως βλεπω στην Αεκ για τον Μωραιτη και να δειτε που θα δικαιωθουν σιγουρα ...!
tanasen01
QUOTE (stefkorner @ Sep 20 2018, 13:10 ) *
θυμαμαι περσι στα τελευταια φιλικα στο οακα να ειχαμε ενθουσιαστει ολοι με Καλαιτζακη
φετος ομως , βλεπω τον ιδιο παικτη,ενα χρονο μεγαλυτερο, να μην εχει κανει το ενα βημα μπροστα ,που θα περιμενα!
αχρωμο και αοσμο τον βλεπω μεχρι στιγμης σ αυτη την προετοιμασια! την ιδια ωρα που ο Μωραιτης εκανε το απολυτο ξεπεταγμα,πανω που προοριζοταν για δανεισμο..!

επειδη τον μικρο συνεχιζω να τον πιστευω παρα πολυ για το μελλον ,ανησυχω διπλα,μηπως κανουμε παλι τα ιδια λαθη !
εφοσον επιλεγεις να τον κρατησεις στο ροστερ,εγω δεν ειμαι της αποψης οτι δεδομενα βοηθαει ενα παικτη σ αυτη την ηλικια το να παιρνει χρονο στην α1 σε ματς που δεν ρισκαρεις το παραμικρο (γιατι ετσι καναμε 3 χρονια με τον Β.Χ και δεν κερδισαμε τιποτα ..)
αντιθετα ειμαι της γνωμης πως τον χρονο πρεπει να τον διεκδικει και να τον κερδιζει ,οχι να του χαριζεται ! ετσι σκεφτονται οπως βλεπω στην Αεκ για τον Μωραιτη και να δειτε που θα δικαιωθουν σιγουρα ...!


Συμφωνώ. Τον πιστεύω κ γω πολύ. Ελπίζω φέτος να παίξει και Ευρώπη. Ούτως ή άλλως οι Παππάς, Langford, Σακελλαρίου θέλουν έναν PG δίπλα τους οπότε ο μόνος ανταγωνιστής του Καλαϊτζάκη θεωρητικά είναι ο Λεκαβίτσιους.
Samurai13
ο καλαϊτζάκης είναι 2-3αρι. δεν έχει παίξει πουθενά μέχρι στιγμής στην καριέρα του σαν pg. ούτε καν στα εφηβικά,εκεί που έχουμε δει μεγάλα ταλέντα να το κάνουν κι αυτό στο παρελθόν (πχ χρυσικόπουλος που ήταν 3-4αρι κανονικά,αλλά στον άρη στα εφηβικά έπαιζε καμιά φορά και άσσος). ο καλαϊτζάκης δεν το έκανε στον άρη και δε νομίζω να το έχει κάνει και στα εφηβικά του παναθηναϊκού όταν παίζει εκεί
Ginobili
QUOTE(Samurai13 @ Sep 20 2018, 13:11 ) *
ο καλαϊτζάκης είναι 2-3αρι. δεν έχει παίξει πουθενά μέχρι στιγμής στην καριέρα του σαν pg. ούτε καν στα εφηβικά,εκεί που έχουμε δει μεγάλα ταλέντα να το κάνουν κι αυτό στο παρελθόν (πχ χρυσικόπουλος που ήταν 3-4αρι κανονικά,αλλά στον άρη στα εφηβικά έπαιζε καμιά φορά και άσσος). ο καλαϊτζάκης δεν το έκανε στον άρη και δε νομίζω να το έχει κάνει και στα εφηβικά του παναθηναϊκού όταν παίζει εκεί

τον χρησιμοποιεί στο 1 ο Πασκουάλ 2 χρονια
Johnny Marv
Όταν συνειδητοποιείς πως με τα λεφτά των λεκαβιτσιους , παππα και Βουγιούκα μπορούσες να έχεις Κόνιαρη και τζεημς... 😡😡


Το σκεφτόμουν τώρα επειδή έβλεπα το ματς του τζεημς με φενερ σήμερα (θα κάνει ζημιές ο τύπος) , έπρεπε να μοιραστώ κάπου τον πόνο μου..........
stefkorner
QUOTE (Johnny Marv @ Sep 23 2018, 09:06 ) *
Όταν συνειδητοποιείς πως με τα λεφτά των λεκαβιτσιους , παππα και Βουγιούκα μπορούσες να έχεις Κόνιαρη και τζεημς... 😡😡


Το σκεφτόμουν τώρα επειδή έβλεπα το ματς του τζεημς με φενερ σήμερα (θα κάνει ζημιές ο τύπος) , έπρεπε να μοιραστώ κάπου τον πόνο μου..........


και παλι θα χρειαζοσουν γκαρντ βασικουρα ! γιατι Τζειμς μαζι με Λαγκφορντ απλα ΔΕΝ..

επισης κ εγω τον γουσταρω τον Κονιαρη,αλλα αυτο δε σημαινει οτι στην ευρωλιγκα μπορει αυτη την στιγμη να σταθει καλυτερα απο τον Λεκα..
πεταμενα τα λεφτα του Λεκα δεν ειναι,γιατι δεν ειναι δα τοσα πολλα ! στην καλη του μερα μπορει να αλλαξει τον ρυθμο εχει καλο επιθετικο ταλεντο-βασικος στην εθνικη Λιθουανιας ειναι !

πεταμενα τα λεφτα του Ιαν,που θα εχει ακομα πιο περιορισμενο εως μηδαμινο ρολο φετος, ναι να το δεχθω,ειμαι κ ο πρωτος που το φωναζω! κ αυτο να το δουμε !εξαρταται απο το ποσο καιρο θα κανει να συνελθει ο Παπαγιαννης..
Johnny Marv
QUOTE(stefkorner @ Sep 23 2018, 10:21 ) *
και παλι θα χρειαζοσουν γκαρντ βασικουρα ! γιατι Τζειμς μαζι με Λαγκφορντ απλα ΔΕΝ..

επισης κ εγω τον γουσταρω τον Κονιαρη,αλλα αυτο δε σημαινει οτι στην ευρωλιγκα μπορει αυτη την στιγμη να σταθει καλυτερα απο τον Λεκα..
πεταμενα τα λεφτα του Λεκα δεν ειναι,γιατι δεν ειναι δα τοσα πολλα ! στην καλη του μερα μπορει να αλλαξει τον ρυθμο εχει καλο επιθετικο ταλεντο-βασικος στην εθνικη Λιθουανιας ειναι !

πεταμενα τα λεφτα του Ιαν,που θα εχει ακομα πιο περιορισμενο εως μηδαμινο ρολο φετος, ναι να το δεχθω,ειμαι κ ο πρωτος που το φωναζω! κ αυτο να το δουμε !εξαρταται απο το ποσο καιρο θα κανει να συνελθει ο Παπαγιαννης..


Καλά προφανώς αν έμενε ο τζεημς δεν θα παίρναμε Κιθ αλλά με τα λεφτά του είτε θα κραταγαμε ντενμον είτε έναν χιλαρντ . Σίγουρα ο λεκα είναι καλύτερος του Κόνιαρη αλλά ο 2ος θέλει τα μισά λεφτά και μην ξεχνάς πως με καλαθη να παίζει 25 λεπτά στην θέση και τον τζεημς κανα 10λεπτο σίγουρα δν χρειάζεται ασσο πολύ καλύτερο ...

Θα μπορούσαμε να το προσπαθήσουμε περισσότερο με τζεημς
Ginobili
Βλέπει κανείς τίποτα στο fb? Ή όλοι τα μωρά του Δώνη?
Παντώς καμια εικόνα ως τώρα..... icon_drunk.gif

Υ.Γ Τώρα διαβάζω ότι τελικά το τζάμπολ θα γίνει στις 8....
Ό,τι να ναι...
AKRG
δεν έχει ακόμα ανέβει το livestream στο FB, αν βρει κανένας κανένα άλλο λινκ ας το στείλει
Ginobili
QUOTE(andykrg @ Sep 23 2018, 18:14 ) *
δεν έχει ακόμα ανέβει το livestream στο FB, αν βρει κανένας κανένα άλλο λινκ ας το στείλει

Μάλλον θα βλέπουν μπάλα οι υπάλληλοι της ΚΑΕ ..που να ασχοληθούν με live streaming

Υ.Γ Άντε επιτέλους..
Johnny Marv
QUOTE(Ginobili @ Sep 23 2018, 20:19 ) *
Μάλλον θα βλέπουν μπάλα οι υπάλληλοι της ΚΑΕ ..που να ασχοληθούν με live streaming

Υ.Γ Άντε επιτέλους..


Και που ανέβασαν η ποιότητα είναι αισχρή
villiskabas
πολυ ασχημος ο παναθηναικος σημερα ελπιζω να μην μπουν ετσι στα επισημα γτ θα κλαιμε!
Ginobili
QUOTE(villiskabas @ Sep 23 2018, 18:36 ) *
πολυ ασχημος ο παναθηναικος σημερα ελπιζω να μην μπουν ετσι στα επισημα γτ θα κλαιμε!

σουτ δεν βάζουν...συνεργασιες δεν εχουν..πλανο δεν έχουν...ο Λάσμε παλευει οσο μπορεί..
Και ο Λεκα...τιμιος,αλλά...μεχρι εκεί..

πήγε το ματσακι στους 6 π. και ο Πασκουάλ έβαλε τον Καλάθη για να μην χάσουμε...έλεος πια...από τον Κόμη Δρακουλα...


Υ.Γ Και ριμπ...με το στανιο..
villiskabas
QUOTE (Ginobili @ Sep 23 2018, 21:37 ) *
σουτ δεν βάζουν...συνεργασιες δεν εχουν..πλανο δεν έχουν...ο Λάσμε παλευει οσο μπορεί..
Και ο Λεκα...τιμιος,αλλά...μεχρι εκεί..

πήγε το ματσακι στους 6 π. και ο Πασκουάλ έβαλε τον Καλάθη για να μην χάσουμε...έλεος πια...από τον Κόμη Δρακουλα...


Υ.Γ Και ριμπ...με το στανιο..



δεν εχουν και κινητρο νομιζω...θελω να τους δω στο επομενο τουρνουα
yorgos
To έδειξε το γκαζέτα, με αρκετά καλή ανάλυση και το είδα μέχρι κι εγώ με τριτοκοσμικό ίντερνετ. Ε, νωρίς είναι ακόμη, τι να σχολιάσει κανείς, στα ανησυχητικά τα πολλά προβλήματα στο αμυντικό ριμπάουντ απέναντι σε ομάδα με ψηλούς ταγάρια και πολύ λιγότερη αθλητικότητα από ό,τι θα βρούμε στην Ευρωλίγκα. Κατά τα άλλα ο Καλάθης θα συνεργαστεί πολύ ωραία με Λάσμε (που μάλλον έχει περισσότερη αυτοπεποίθηση στο σουτ του από την παλιά του θητεία) και οι υπόλοιποι όπως τους ξέραμε/περιμέναμε, με την αναμενόμενη σκουριά λόγω πολύ πρώιμης φάσης. Δε νομίζω να μπορεί κανείς να βγάλει συμπεράσματα από ένα ξέπιασμα.
green_sky
Εγω απο περυσι που ακουστηκε το ονομα του Κιθ, ειχα την γνωμη οτι ενας παιχτης με τα αγωνιστικα χαρακτηριστικα του Αμερικανου ελειπε απο το ροστερ.
Ομως απο τα μεχρι τωρα φιλικα ,βλεπω τον Λανγκφορντ να μην πηγαινει κοντα στο καλαθι,να μην παιζει τον αντιπαλο στα ποδια για να τον περασει,και να πηγαινει πολυ σε εκτελεση απο μεση και μακρινη αποσταση.
Δεν ξερω αν αυτο οφειλεται στην ηλικια του παιχτη ή στο οτι δεν εχει ερθει ακομα αγωνιστικα στην κατασταση που θελουν. Ελπιζω να συμβαινει το δευτερο.
Επισης το χουι δεν κοβεται.Οσο και να προσπαθει ,ο Λανγκφορντ ειναι ενας παιχτης που θελει την μπαλα στα χερια, και ειμαι περιεργος πως θα ταιριαξει αγωνιστικα με τον Καλαθη ετσι ωστε να μην αναιρει ο ενας τον αλλον.
Απο κει και περα βλεποντας τοσο το τουρνουα στο Ζανταρ,οσο και το Supercopa στην Ισπανια,αυτο που εχω να γραψω ειναι οτι εαν ο Παναθηναικος δεν ανεβασει αγωνιστικα τον Παπαγιαννη,δεν προκειται να παει μακρυα.

Υ.Γ 1.Προβλεψη : Αν ο Μητογλου παρει χωρο και χρονο και δεν παει πισω στο ροτεισον υπο την πιεση καποιων κακων αποτελεσματων που προφανως και θα ερθουν,μεχρι το Μαρτη θα ειναι σε θεση να δωσει τουλαχιστον δεκαπεντε πολυ ποιοτικα λεπτα στην Ευρωλιγκα.
Υ.Γ 2.Ασχετο με τον Παναθηναικο.Ο Πεσιτς καλειται να διαχειριστεί ενα ροστερ που ο καθε παιχτης παιζει για τα νουμερα του.Ο Σινγκλετον μπορει να εβαλε τα δυο μυρια στην τσεπη αλλα αγωνιστικα θα πεθυμήσει τον ρολο που ειχε στον Παναθηναικο.




tanasen01
QUOTE (green_sky @ Sep 24 2018, 12:04 ) *
αυτο που εχω να γραψω ειναι οτι εαν ο Παναθηναικος δεν ανεβασει αγωνιστικα τον Παπαγιαννη,δεν προκειται να παει μακρυα.

Υ.Γ 1.Προβλεψη : Αν ο Μητογλου παρει χωρο και χρονο και δεν παει πισω στο ροτεισον υπο την πιεση καποιων κακων αποτελεσματων που προφανως και θα ερθουν,μεχρι το Μαρτη θα ειναι σε θεση να δωσει τουλαχιστον δεκαπεντε πολυ ποιοτικα λεπτα στην Ευρωλιγκα.


Γενικά οι δύο μικροί ψηλοί μας πρέπει να ανέβουν επίπεδο φέτος, αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση ούτε για πρωτάθλημα, ούτε για playoffs EL. Θέλω να πιστεύω ότι μέχρι τον Γενάρη θα έχουν βρει πατήματα και θα βοηθούν για 10-15 ουσιαστικά λεπτά.
Αυτό που παρατήρησα από το μοναδικό φιλικό που είδα (το χθεσινό) είναι ότι ο Lasme όποτε παίζει και δεν είναι μέσα ο Παπαπέτρου ή ο Gist τότε οι αντίπαλοι κάνουν πάρτυ κάτω απ το καλάθι. Σχήμα ψηλών με Thomas-Lasme ή Τhomas-Gist χωρίς τον Παπαπέτρου στο 3 επίσης είναι πολύ αδύναμο αμυντικά στο low post.
Τέλος, θα έχουμε μεγάλο θέμα στο σουτ και ελπίζω να δώσουν λύσεις εκεί και παίκτες που δεν τους έχουμε συνηθίσει στο τρίποντο, όπως ο Lasme και ο Θανάσης.
pan24
QUOTE (green_sky @ Sep 24 2018, 12:04 ) *
Εγω απο περυσι που ακουστηκε το ονομα του Κιθ, ειχα την γνωμη οτι ενας παιχτης με τα αγωνιστικα χαρακτηριστικα του Αμερικανου ελειπε απο το ροστερ.
Ομως απο τα μεχρι τωρα φιλικα ,βλεπω τον Λανγκφορντ να μην πηγαινει κοντα στο καλαθι,να μην παιζει τον αντιπαλο στα ποδια για να τον περασει,και να πηγαινει πολυ σε εκτελεση απο μεση και μακρινη αποσταση.
Δεν ξερω αν αυτο οφειλεται στην ηλικια του παιχτη ή στο οτι δεν εχει ερθει ακομα αγωνιστικα στην κατασταση που θελουν. Ελπιζω να συμβαινει το δευτερο.
Επισης το χουι δεν κοβεται.Οσο και να προσπαθει ,ο Λανγκφορντ ειναι ενας παιχτης που θελει την μπαλα στα χερια, και ειμαι περιεργος πως θα ταιριαξει αγωνιστικα με τον Καλαθη ετσι ωστε να μην αναιρει ο ενας τον αλλον.
Απο κει και περα βλεποντας τοσο το τουρνουα στο Ζανταρ,οσο και το Supercopa στην Ισπανια,αυτο που εχω να γραψω ειναι οτι εαν ο Παναθηναικος δεν ανεβασει αγωνιστικα τον Παπαγιαννη,δεν προκειται να παει μακρυα.

Ο Λανγκφορντ ειναι σε καλυτερη κατασταση απο αυτο που φοβομουν και δειχνει οτι δεν θα εχει θεμα να παιξει 20+ λεπτα
Ομως οτι και να κανεις,οσο καλοπροπονημενος και να ειναι,δεν παυει να ειναι ενας παικτης που εχει κλεισει τα 35
Η ηλικια δεν κρυβεται και σε καποια πραγματα οπως στην ταχυτητα στα ποδια και στα πατηματα φαινεται ο,τι και να κανεις
Το βλεπουμε και στον Σπανουλη που ειναι απο τους πιο καλοπροπονημενους Ευρωπαιους
Κατι αντιστοιχο ισχυει και με τα ποδια του Λασμε που βλεπουμε οτι ενω ειναι καλογυμνασμενος,συνεχιζει να ειναι αλτικος και εχει βελτιωσει το σουτ του πλεον δυσκολευεται πολυ να ακολουθησει κοντους

Και για το αλλο εχεις δικιο,ειπαμε ακομα κι αν θελει καποιος να αλλαξει στυλ παιχνιδιου,ποσο πιθανο ειναι στα 35 του ξαφνικα να αρχισει να παιζει διαφορετικα απο αυτο που επαιζε μια ζωη;

Για τον Παπαγιαννη καλο ειναι να μην εχουμε υπερβολικες απαιτησεις.Τεχνικα φαινεται οτι δεν βελτιωθηκε καθολου στην Αμερικη και σωματικα χειροτερευσε τα οποια βεβαια τον οδηγησαν στην εξοδο(work ethic alert)
Αν καταφερει μεχρι τελους της σεζον να φτασει στο επιπεδο που ηταν οταν εφυγε εγω θα ειμαι ικανοποιημενος
Ποιο ηταν το επιπεδο του οταν εφυγε;Για πενταλεπτα στην Ευρωλιγκα

Μην ξεχναμε ομως οτι τα τελευταια 2 χρονια ουσιαστικα εχει παιξει 2 μηνες μπασκετ(39 παιχνιδια με 12,2' μεσο ορο)
Ο Παπανικολαου που πηγε nba σαν ετοιμος παικτης και επαιξε αρκετα περισσοτερο(σε 2 χρονια 69 παιχνιδια με 15,8' μεσο ορο) απο οταν γυρισε για περιπου 1(ημερολογιακο) χρονο εμοιαζε σαν παλαιμαχος ετων 26
Looter
Εγώ πάντως από τα φιλικά δεν έγινα σοφότερος και βλέπω πράγματα που λίγο πολύ περιμέναμε.
Έτσι όπως έχει δομηθεί το ρόστερ σπάω το κεφάλι μου και ΔΕΝ μπορώ να βρω μια πεντάδα balanced σε άμυνα και επίθεση που να μπορεί να παίξει για 15-20 λεπτά ανά αγώνα.

Εσείς ποιους 5 θα επιλέγατε;;
green_sky
QUOTE (pan24 @ Sep 24 2018, 13:26 ) *
Ο Λανγκφορντ ειναι σε καλυτερη κατασταση απο αυτο που φοβομουν και δειχνει οτι δεν θα εχει θεμα να παιξει 20+ λεπτα
Ομως οτι και να κανεις,οσο καλοπροπονημενος και να ειναι,δεν παυει να ειναι ενας παικτης που εχει κλεισει τα 35
Η ηλικια δεν κρυβεται και σε καποια πραγματα οπως στην ταχυτητα στα ποδια και στα πατηματα φαινεται ο,τι και να κανεις
Το βλεπουμε και στον Σπανουλη που ειναι απο τους πιο καλοπροπονημενους Ευρωπαιους
Κατι αντιστοιχο ισχυει και με τα ποδια του Λασμε που βλεπουμε οτι ενω ειναι καλογυμνασμενος,συνεχιζει να ειναι αλτικος και εχει βελτιωσει το σουτ του πλεον δυσκολευεται πολυ να ακολουθησει κοντους

Και για το αλλο εχεις δικιο,ειπαμε ακομα κι αν θελει καποιος να αλλαξει στυλ παιχνιδιου,ποσο πιθανο ειναι στα 35 του ξαφνικα να αρχισει να παιζει διαφορετικα απο αυτο που επαιζε μια ζωη;

Για τον Παπαγιαννη καλο ειναι να μην εχουμε υπερβολικες απαιτησεις.Τεχνικα φαινεται οτι δεν βελτιωθηκε καθολου στην Αμερικη και σωματικα χειροτερευσε τα οποια βεβαια τον οδηγησαν στην εξοδο(work ethic alert)
Αν καταφερει μεχρι τελους της σεζον να φτασει στο επιπεδο που ηταν οταν εφυγε εγω θα ειμαι ικανοποιημενος
Ποιο ηταν το επιπεδο του οταν εφυγε;Για πενταλεπτα στην Ευρωλιγκα

Μην ξεχναμε ομως οτι τα τελευταια 2 χρονια ουσιαστικα εχει παιξει 2 μηνες μπασκετ(39 παιχνιδια με 12,2' μεσο ορο)
Ο Παπανικολαου που πηγε nba σαν ετοιμος παικτης και επαιξε αρκετα περισσοτερο(σε 2 χρονια 69 παιχνιδια με 15,8' μεσο ορο) απο οταν γυρισε για περιπου 1(ημερολογιακο) χρονο εμοιαζε σαν παλαιμαχος ετων 26

Μεχρι τωρα εχω δει σχεδον ολα τα φιλικα που εχουμε δωσει.Για να πω την αληθεια μου η ομαδα μου μοιαζει να εχει περιορισμενο ταβανι και δεν μπορω να καταλαβω πως βγαινουν οι παιχτες και μιλανε για τετραδες κτλ.
Απο τον Παπαγιαννη δεν εχω πολλες προσδοκιες (ειδικα βραχυποθεσμα καμμια) και δεν περιμενα να τον δω να γυριζει απο την Αμερικη σε τοσο κακη κατασταση και χωρις καμμια ουσυαστικη βελτιωση.Δεν ειναι οτι λειπει απο τον παιχτη ο ρυθμος.Σωματικα ο παιχτης δεν ειναι σε καθολου καλη κατασταση.
Ομως επειδη η κατασταση με τον ψηλο στον Παναθηναικο αρχιζει και κουραζει (κραταει χρονια αυτη η κολωνια),ο Παναθηναικος χρειαζεται ενα θαυμα για να μπορεσει κανει κατι καλο.Αυτο το θαυμα κατα την γνωμη μου ειναι μια σημαντικη βελτιωση του Παπαγιαννη μεσα στη χρονια.Εκει για μενα πρεπει να δωσουν μεγαλο βαρος.Στο πως θα βελτιωσουν τον ψηλο.
Βασικα τα εχουμε καταφερει και ενας παιχτης που ηρθε σαν επενδυση,να μοιαζει υπερπολυτιμος και αυτο γιατι κατα την γνωμη μου παντα, ομαδα με διδυμο κατω απο το καλαθι Γκιστ,Λασμε δεν μπορει να εχει αξιωσεις ουτε για eurocup ποσο δε για F4,εβδομα κτλ.
Δεν θελω να τα παρω ολα ισιωμα,αλλα η γνωμη μου ειναι οτι προκειται για δυο παιχτες ξεζουμισμενους,που μεσα στην σεζον θα εχουν μονο καποια καλα διαστηματα αλλα οχι διαρκεια και δεν θα αποτελουν σταθερες για τον προπονητη.Κοινως τον εναν μηνα μπορει να παιζουν καλα και τον αλλο οχι.Χασαμε δυο προκρισεις εχοντας πλεονεκτημα εδρας ,με τον Γκιστ βασικο σεντερ και μυαλο δεν βαλαμε.Φεραμε και τον Λασμε να δεσει το γλυκο.
Ο Πασκουαλ για μενα εχει μονο μια επιλογη ,καθως εχασε σε επιθετικο ταλεντο αλλα δυναμωσε στην αμυνα σε σχεση με το παρελθον,φερνοντας στην θεση του small forward Παπαπετρου και Τομας.
Να προσπαθει να παιρνει τα παιχνιδια κατεβαζωντας στο σκορ τον αντιπαλο.Αυτο προυποθετει χρησιμοποιηση του Λοτζεσκι κυριως στο 2 και οχι στο 3.Την θεση του small forward πρεπει να την καλυπτουν κυριως οι Τομας,Παπαπετρου,Θανασης γιατι ετσι ο Παναθηναικος αμυντικα δυναμωνει πολυ και στο ριμπαουντ και στο ματσαρισμα.
Λοτζεσκι στο 3 μονο εαν στο 4 και στο 5 υπαρχουν ταυτοχρονα μεσα Γκιστ Λασμε ή εναν απο τους δυο και ο Μητογλου.

Ειδικα για τον Μητογλου...Βλεπω την προσπαθεια που κανει και ειλικρινα μπραβο στο παληκαρι.
Σαφως και εχει ατελειες, αλλα ενας παιχτης που προσπαθει τοσο,αξιζει και με το παραπανω καθε στηριξη.
Για παιδια σαν τον Μητογλου αξιζει μια ομαδα να ανοιγει χωρο για να παιζουν.Ο Μητογλου θα παιξει μπασκετ στον Παναθηναικο και γιατι το θελει πολυ,αλλα και γιατι εχει και το ταλεντο και οχι γιατι τον επιβαλλουν καποια πρωτοσελιδα ή η εξεδρα.
Looter
QUOTE (pan24 @ Sep 24 2018, 14:43 ) *
Μα ο Βεστερμαν(που εφερα σαν παραδειγμα,μην ξεφυγουμε) ειναι διαφορετικος εντελως παικτης απο τον Λεκα με μονο κοινο οτι παιζουν στην ιδια θεση
Αν ο Πασκουαλ ηθελε(που φαινεται ηθελε) παικτη στυλ Λεκα γιατι να παει για παικτη στυλ Βεστερμαν;

Σαν να λες θελω αθλητικο 5αρι και να πας να παρεις δεινοσαυρο



Φίλε μου καλέ αν ο Πασκουάλ ήθελε τόσο πολύ τον Λέκα και τον Παππά θα είχαν και πέρυσι πιο ενεργό ρόλο.
Είναι ξεκάθαρο ότι για την περίπτωση του Λέκα ο Πασκουάλ φοβήθηκε να πάρει την ευθύνη ενώ για την περίπτωση του Παππά είναι ξεκάθαρο ότι τον κράτησε ο πρόεδρος παρότι στην ομάδα κούμπωνε καλύτερο ο Κοπονεν.

Το έγραψα και στο άλλο θέμα , ποια θα είναι μια balanced 5αδα που να μπορεί να παίξει 15-20 λεπτά ανά αγώνα;
Ο ΠΑΟ που δημιούργησε ο Πεδουλάκης πριν 2 καλοκαίρια και συντήρησε ο Πασκουάλ πέρυσι ήταν μια ομάδα με τρομερή πρώτη 5αδα η ο οποία ΔΕΝ άλλαξε το προηγούμενο καλοκαίρι. Παίκτες με balance σε άμυνα και επίθεση και ΠΛΗΡΩΣ αθλητικοί οι οποίοι άντεχαν 30 λεπτά ανά αγώνα...

Και μην ξεχνάτε ότι υπήρχε ένας Μπουρούσης ο οποίος έφυγε για να έρθει ο τίμιος Ίαν ο οποίος είναι ΠΟΛΥ περιορισμένων δυνατοτήτων. Το ρόστερ πέρυσι αποδυναμώθηκε και για αυτό ο πρόεδρας αναγκάστηκε να ξαναφέρει και τον Τζέϊμς αλλά και επιπλέον ψηλό (Πέιν).

Πραγματικά ΔΕΝ μπορώ να δω πως αυτή η ομάδα μπορεί να τσουλήσει χωρίς προσθήκες ή χωρίς αλλαγές...


irving
QUOTE(Looter @ Sep 24 2018, 17:05 ) *
Φίλε μου καλέ αν ο Πασκουάλ ήθελε τόσο πολύ τον Λέκα και τον Παππά θα είχαν και πέρυσι πιο ενεργό ρόλο.
Είναι ξεκάθαρο ότι για την περίπτωση του Λέκα ο Πασκουάλ φοβήθηκε να πάρει την ευθύνη ενώ για την περίπτωση του Παππά είναι ξεκάθαρο ότι τον κράτησε ο πρόεδρος παρότι στην ομάδα κούμπωνε καλύτερο ο Κοπονεν.

Το έγραψα και στο άλλο θέμα , ποια θα είναι μια balanced 5αδα που να μπορεί να παίξει 15-20 λεπτά ανά αγώνα;
Ο ΠΑΟ που δημιούργησε ο Πεδουλάκης πριν 2 καλοκαίρια και συντήρησε ο Πασκουάλ πέρυσι ήταν μια ομάδα με τρομερή πρώτη 5αδα η ο οποία ΔΕΝ άλλαξε το προηγούμενο καλοκαίρι. Παίκτες με balance σε άμυνα και επίθεση και ΠΛΗΡΩΣ αθλητικοί οι οποίοι άντεχαν 30 λεπτά ανά αγώνα...

Και μην ξεχνάτε ότι υπήρχε ένας Μπουρούσης ο οποίος έφυγε για να έρθει ο τίμιος Ίαν ο οποίος είναι ΠΟΛΥ περιορισμένων δυνατοτήτων. Το ρόστερ πέρυσι αποδυναμώθηκε και για αυτό ο πρόεδρας αναγκάστηκε να ξαναφέρει και τον Τζέϊμς αλλά και επιπλέον ψηλό (Πέιν).

Πραγματικά ΔΕΝ μπορώ να δω πως αυτή η ομάδα μπορεί να τσουλήσει χωρίς προσθήκες ή χωρίς αλλαγές...

επιλογη του ειναι να κρατησει εναν παιχτη που δεν εμπιστευεται. παει να πει πως τον εμπιστευεται πιο πολυ απο εναν καινουριο που θα επαιρνε.

ο παππας ειναι ελληνας οποτε αλλαζει το πραμα. ο κοουτς εχει δειξει οτι προτιμαει την ποσοτητα.

σε ολα τα αλλα συμφωνω. προφανως σαν ροστερ η ομαδα του πεδουλακη φαινεται καλυτερη και πιο ισορροπημενη.
manos_89
QUOTE (Looter @ Sep 24 2018, 17:05 ) *
Το έγραψα και στο άλλο θέμα , ποια θα είναι μια balanced 5αδα που να μπορεί να παίξει 15-20 λεπτά ανά αγώνα;


Πάνω σε αυτό θέλω να γράψω μόνο ότι οι 5άδες πρέπει να εξισορροπηθούν.
Το ιδανικό νομίζω:
pg: Καλάθης
sg: Λεκαβίτσιους
sf: Λοτζέσκι
pf: Thomas (ή Μήτογλου)
c: Λάσμε

Ο λεκαβίτσιους ΠΡΕΠΕΙ να παίζει με Καλάθη. Ο καλάθης καλύπτει όλες τις δημιουργικές και αμυντικές αδυναμίες του, και ο Λεκαβίτσιους προσφέρει καλό σουτ και κάποιο slashing σε τελειώμα επιθέσεων.

2η 5αδα
pg: Langford (δυστυχώς θέλαμε κανονικό playmaker, γιατί ούτε ο Λεκαβίτσιους είναι)
sg: Παππάς
sf: Παπαπέτρου/Αντετοκούνμπο
pf: Παπαπέτρου/Αντετοκούνμπο
c: Gist

Αυτή η 5άδα θα παίζει διαφορετικό μπάσκετ από την προηγούμενη, αλλά θα έχει ένα σημείο αναφοράς στο ποστ (Παπαπέτρου) και θα είναι καλύτερη αμυντικά.
Looter
QUOTE (irving @ Sep 24 2018, 17:15 ) *
επιλογη του ειναι να κρατησει εναν παιχτη που δεν εμπιστευεται. παει να πει πως τον εμπιστευεται πιο πολυ απο εναν καινουριο που θα επαιρνε.


Φίλε μου πόση εμπιστοσύνη είχε στο Λέκα το είδαμε στους τελικούς με Ρεάλ που ήταν τα πιο σημαντικά παιχνίδια όλης της σεζόν.
Στο πρώτο παιχνίδι των 30 πόντων στο ΟΑΚΑ έπαιξε 5:30 λεπτά όταν όλα είχαν κριθεί και στα επόμενα 3 παιχνίδια που κρίθηκε η πρόκριση δεν ήταν ούτε στην αποστολή.

Για αυτόν λοιπόν τον παίκτη που βρίσκεται ΤΟΣΟ πίσω στο rotation , δεν αξίζει να πάρεις ένα ρίσκο όταν έχεις 500.000 ζεστά για ξόδεμα; Είναι ανάγκη να τον ανανεώσεις από 30 Ιουνίου; Δηλαδή πιστεύεις ότι θα έτρεχαν οι ομάδες να δώσουν 500.000 στον Λέκα μέσα στον Ιούλιο μη και χαθεί;

Ή φοβάσαι ότι ακόμα και ΣΗΜΕΡΑ αν είχες 500.000 ελεύθερα για ένα back up του Νικ δε θα έβρισκες κάτι καλύτερο ή ΕΣΤΩ ισάξιο;

Τεσπα...

QUOTE (manos_89 @ Sep 24 2018, 17:17 ) *
Πάνω σε αυτό θέλω να γράψω μόνο ότι οι 5άδες πρέπει να εξισορροπηθούν.
Το ιδανικό νομίζω:
pg: Καλάθης
sg: Λεκαβίτσιους
sf: Λοτζέσκι
pf: Thomas (ή Μήτογλου)
c: Λάσμε

Ο λεκαβίτσιους ΠΡΕΠΕΙ να παίζει με Καλάθη. Ο καλάθης καλύπτει όλες τις δημιουργικές και αμυντικές αδυναμίες του, και ο Λεκαβίτσιους προσφέρει καλό σουτ και κάποιο slashing σε τελειώμα επιθέσεων.

2η 5αδα
pg: Langford (δυστυχώς θέλαμε κανονικό playmaker, γιατί ούτε ο Λεκαβίτσιους είναι)
sg: Παππάς
sf: Παπαπέτρου/Αντετοκούνμπο
pf: Παπαπέτρου/Αντετοκούνμπο
c: Gist

Αυτή η 5άδα θα παίζει διαφορετικό μπάσκετ από την προηγούμενη, αλλά θα έχει ένα σημείο αναφοράς στο ποστ (Παπαπέτρου) και θα είναι καλύτερη αμυντικά.



Φίλε μου ειλικρινά πιστεύεις ότι μπορεί να παίξει 15-20 λεπτά η ομάδα με την πρώτη 5αδα που έγραψες;
Ριμπάουντ δε θα πάρεις ΠΟΤΕ και στο 2-3 θα τρως ποσταρίσματα για πλάκα αμυντικά. Επίσης στις αλλαγές όποιος ψηλός βγαίνει με Λέκα-Λότζο-Τόμας θα έχει πρόβλημα. Ο Λάσμε και ο Νικ δεν μπορούν να παιξουν άμυνα για 5.

Στη δεύτερη πενταδα με Κιθ και Παππά ή περιφερειακή σου άνυνα θα μπάζει ενώ στο 3-4 δε θα υπάρχει σοβαρή απειλή από την περιφέρεια. Αν κλείσει λίγο η αντίπαλη άμυνα και ρισκάρει το τρίποντο του Παπ για του Θανάση δεν υπάρχει , ριμπάουν επιθετικό δε θα πάρει ποτέ. Αν το μεγαλύτερο πρόβλημα της 5αδας επιθετικά έιναι ότι στο 1-2 έχεις 2 παίκτες που δημιουργούν για τον εαυτό τους και οχι για τους άλλους.

Αυτά σαν πρώτες σκέψεις..


PS:

Οι μόνες ψιλονορμάλ 5αδες που βρίσκω είναι :

1. Νικ
2. Κιθ/Λοτζο
3. Παπ
4. Τόμας/Λάσμε
5. Γκιστ

Όταν παίζουν Λασμε/Γκιστ το 4-5 παίζει μεταξύ τους ενώ ο Γκιστ δε βγάνει από το παρκέ και στις 2 περιπτώσεις.
Όλοι οι υπόλοιποι παίκτες θα είναι second unit.
xomitsious
QUOTE (Looter @ Sep 24 2018, 12:16 ) *
Εγώ πάντως από τα φιλικά δεν έγινα σοφότερος και βλέπω πράγματα που λίγο πολύ περιμέναμε.
Έτσι όπως έχει δομηθεί το ρόστερ σπάω το κεφάλι μου και ΔΕΝ μπορώ να βρω μια πεντάδα balanced σε άμυνα και επίθεση που να μπορεί να παίξει για 15-20 λεπτά ανά αγώνα.

Εσείς ποιους 5 θα επιλέγατε;;


Τις 5αδες τις φανταζομαι καπως ετσι:

Καλαθης
Λοτζεσκι
Παπαπετρου
Μητογλου
Γκιστ

και

Λεκα/Παππας
Λαγκφορντ
Αντετοκουμπο
Τομας
Λασμε/Γκιστ/Βουγιουκας

Τωρα αν ειναι λειτουργικες η καλυτερες απ τις αντιστοιχες περσινες θα δειξει
Johnny Marv
QUOTE(Looter @ Sep 24 2018, 17:40 ) *
Φίλε μου πόση εμπιστοσύνη είχε στο Λέκα το είδαμε στους τελικούς με Ρεάλ που ήταν τα πιο σημαντικά παιχνίδια όλης της σεζόν.
Στο πρώτο παιχνίδι των 30 πόντων στο ΟΑΚΑ έπαιξε 5:30 λεπτά όταν όλα είχαν κριθεί και στα επόμενα 3 παιχνίδια που κρίθηκε η πρόκριση δεν ήταν ούτε στην αποστολή.

Για αυτόν λοιπόν τον παίκτη που βρίσκεται ΤΟΣΟ πίσω στο rotation , δεν αξίζει να πάρεις ένα ρίσκο όταν έχεις 500.000 ζεστά για ξόδεμα; Είναι ανάγκη να τον ανανεώσεις από 30 Ιουνίου; Δηλαδή πιστεύεις ότι θα έτρεχαν οι ομάδες να δώσουν 500.000 στον Λέκα μέσα στον Ιούλιο μη και χαθεί;

Ή φοβάσαι ότι ακόμα και ΣΗΜΕΡΑ αν είχες 500.000 ελεύθερα για ένα back up του Νικ δε θα έβρισκες κάτι καλύτερο ή ΕΣΤΩ ισάξιο;

Τεσπα...


Και πάλι συμφωνώ , εγώ προσωπικά θα ήμουν υπέρ και να διώχναμε επιτόπου τον λεκα για να φέρναμε τον βεστερμαν . Τεσπα εγώ δεν πιστεύω πως ο λεκα θα κάνει πολλά παραπάνω από πέρσι (λιγότερα δεν γίνεται να κάνει) . Έχουμε θέμα εκεί (ή μάλλον ΚΑΙ εκεί)

QUOTE(manos_89 @ Sep 24 2018, 17:17 ) *
Πάνω σε αυτό θέλω να γράψω μόνο ότι οι 5άδες πρέπει να εξισορροπηθούν.
Το ιδανικό νομίζω:
pg: Καλάθης
sg: Λεκαβίτσιους
sf: Λοτζέσκι
pf: Thomas (ή Μήτογλου)
c: Λάσμε

Ο λεκαβίτσιους ΠΡΕΠΕΙ να παίζει με Καλάθη. Ο καλάθης καλύπτει όλες τις δημιουργικές και αμυντικές αδυναμίες του, και ο Λεκαβίτσιους προσφέρει καλό σουτ και κάποιο slashing σε τελειώμα επιθέσεων.

2η 5αδα
pg: Langford (δυστυχώς θέλαμε κανονικό playmaker, γιατί ούτε ο Λεκαβίτσιους είναι)
sg: Παππάς
sf: Παπαπέτρου/Αντετοκούνμπο
pf: Παπαπέτρου/Αντετοκούνμπο
c: Gist

Αυτή η 5άδα θα παίζει διαφορετικό μπάσκετ από την προηγούμενη, αλλά θα έχει ένα σημείο αναφοράς στο ποστ (Παπαπέτρου) και θα είναι καλύτερη αμυντικά.


Όχι ότι υπάρχουν 1 ή 2 5αδες που θα μένουν ίδιες σε όλο το ματς (αντιθέτως θα βλέπουμε συνεχώς νέα σχήματα και λογικά όλοι θα παίζουν με όλους) ωστόσο οι 5αδες που ουσιαστικά θα υπερισχύσουν λογικά θα είναι η βασική με :

Καλαθη
Κιθ
Παπί
Τομας
Γκιστ

Και η από πίσω με

Λεκα
Παππα
Θανάση
Μιτογλου
Λασμε

Ωστόσο σίγουρα θα δούμε και δίδυμο Λασμε-γκιστ , και μιτογλου στο 5 και παπαγιαννη στη πρώτη 5αδα για το τζάμπολ και πολύ λοτζο (ειδικά παράλληλα με καλαθη) και παπαπετρου στο 4 και λεκα στο 2 και σχήματα με 3 Γκαρντ και τον τομας στο 3 κλπ κλπ
Looter
Και για να το πω πιο αναλυτικά ώστε να φανούν και περισσότερο οι οικονομικές ανορθογραφίες στο ρόστερ :

1. Εδώ ο Νικ θα παίζει ιδανικά 28-30 λεπτά ανά αγώνα. Μακάρι να μη χρειαστεί να παίξει περισσότερο όπως πέρυσι γιατί μπορεί να σκάσει. Τα υπόλοιπα 10-12 λεπτα στον άσσό θα τα μοιραστούν Λέκα , Κιθ και σπάνια ο Παππάς. Αν ο Νικ δεν τραβήξει όπως πέρυσι , κανείς από τους υπόλοιπους 3 ΔΕΝ μπορεί να είναι αξιόπιστη λύση στον άσσο αμυντικά-επιθετικα-δημιουργικά οπότε ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Επίσης με το που μπαίνει ο Λέκα θα πέφτει το ποστάρισμα σύννεφο , ειδικά στην άμυνα με αλλαγές ενώ η δημιουργία θα πέφτει 80% καθώς σχεδόν όλα τα pg της Euroleague μπορούν να του κλείσουν το οπτικό πεδίο..

2. Εδώ θα μοιραστούν υπό κανονικές συνθήκες 25-30 λεπτά ο Κιθ με τον Λότζο. Μας μένουν 10-15 λεπτά για τον Παππά κατά πρώτο λόγο και ίσως και για τον Λέκα σε καποια σχήματα. Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι ο Κιθ των 450.000 και ο Λότζο (υγιής να είναι) των 330.000 θα κληθούν να βγάλουν το φίδι από την τρύπα ενώ ο Παππάς των (700.000+800.000) και ο Λέκα των 500.000 θα είναι συμπληρωμάτικοί. Εύλογα λοιπόν προκύπτει το ερώτημα γιατί να πληρώνονται οι δεύτεροι περισσότερα από τους πρώτους και ποιος πήρε αυτή την απόφαση... Εκτός αν πιστεύετε ότι αν είναι υγιής ο Λότζο θα παίζει λιγότερο από τον Παππά ή τον Λέκα ή αν ο Κιθ τραβάει όπως δείχνει ότι θα παίζει λιγότερο από τον Παππά...

3. Εδώ τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. 22-28 λεπτα ο Παπ , 12-18 λεπτά ο Θανάσης. Σπάνια ίσως πάρει κάποια ελάχιστα λεπτά ο Λότζο ή ο Τόμας αλλά μιλάμε για ειδικά σχήματα.

4. Εδώ χάνει το παιδί τη μάνα και η μάνα το παιδί. Λάσμε και Τόμας θα παίξουν 25-30 λεπτά ανάλογα τον αντίπαλο στο 4 και τα υπόλοιπα λεπτα θα τα πάρει ο Μήτο. Ίσως παίξει σε κοντά σχήματα και ο Παπ ή ο Θανάσης κάποια λεπτά αλλά μιλάμε για ειδικές καταστάσεις. Όταν παίζει ο Λάσμε με τον Γκιστ το 4-5 θα προσαρμόζεται ανάλογα με τον αντίπαλο και τις αλλαγές στα σκριν. Επίσης όταν παίζουν Παπ/Θανάσης και Τόμας μαζί , στην άμυνα ίσως παίζουν 4 οι Παπ/Θανάσης και ο Τόμας στο 3.

5. Εδώ έχουμε τον Γκιστ για 24-30 λεπ΄τα ανά αγώνα. Τα υπόλοιπα 10-16 λεπτά θα τα πάρει ο Ίαν με τον Παπαγιάννη. Στην αρχή της σεζόν θεωρώ ότι ο Γκιστ θα παίζει περισσότερο και όσο μπαίνει ο Παπαγιάννης θα παίζει είτε κοντά στα 24 λεπτά ή θα μεταφέρεται και στο 4 σε ψηλά σχήματα. και εδώ λοιπόν εύλογα προκύπτει το ερώτημα γιατί να παίρνει τόσα λεφτά ο Ίαν ο οποίος θα έχει ένα τόσο περιορισμένο ρόλο.

Με βάση λοιπόν τα παραπάνω μπορεί να καταλάβει εύκολα ο καθένας πόσο περισσότερο ευέλικτος θα ήταν ο ΠΑΟ αν αντί του Παππά είχε τον Κόπονεν , αν αντί του Λέκα είχε κάποιον πραγματικά σοβαρό pg όπως ο Βεστερμαν. Δεν καταλαβαίνω γιατί παίρνουν ένα ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΡΙΣΚΟ. Λες και ξέρουν ότι ο Νικ θα είναι βιονικός. Αν δεν είχαν τα 500.000 θα το καταλάβαινα. Αφού όμως διαθέτουν 500.000 θα περίμενες κάτι που θα μπορούσε να καλύψει για ένα διάστημα και τον Νικ αν του συμβεί κάτι ή αν φορτωθεί με 3 φάουλ σε μια περίοδο.. ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΟΥΛ.

Για τον Κόπονεν μην τα ξαναλέμε. Ο Νικολάκης ο Παππάς θα σχολιάζει για άλλη μια φορά δημοσιογράφους και λοιπούς και ο λογαριασμός θα γεμίσει με 1.500.000 για 2 χρόνια. Την ίδια στιγμή ο 35αρης Κιθ και ο ευπαθής Λότζο θα είναι η πρώτες επιλογές μέχρι το επόμενο καλοκαίρι..

Για τον Τόμας δε θα πω τίποτα. Είδατε και παραπάνω πόση δυσκολία θα υπάρχει στο 4 αμυντικά αν και στα λεφτά που ξοδεύτηκαν δεν μπορείς να έχει απαιτήσεις. Δηλαδή τι απαιτήσεις μπορείς να έχεις από τον Τόμας των 500.000 και αν όταν θα έχεις τον Λέκα των 500.000 να γυαλίζει τον πάγκο ή τον Παππά των (700.000+800.000) να είναι 3η επιλογή; Είναι value for money επιλογή με χαμηλό ταβάνι που μοιάζει πολύ φτωχή μετά τον Κρις των 2 τελευταίων χρόνων...

Για τον Ίαν των 500.000-550.000 , τι να πεις; Σοβαρό 5αρι δεν υπάρχει μετά την έξοδο του Μπουρού και έχουν μαζευτεί 4 παίκτες που παίζουν καθαρά 5 ή παίζουν 5 υπό προυποθέσεις. Ποσότητα και μάλιστα ακριβοπληρωμένη χωρίς να υπάρχει η αντίστοιχη ποιότητα.


Αυτά μέχρι τώρα smile.gif
pan24
QUOTE (Looter @ Sep 24 2018, 20:13 ) *
2. Εδώ θα μοιραστούν υπό κανονικές συνθήκες 25-30 λεπτά ο Κιθ με τον Λότζο. Μας μένουν 10-15 λεπτά για τον Παππά κατά πρώτο λόγο και ίσως και για τον Λέκα σε καποια σχήματα. Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι ο Κιθ των 450.000 και ο Λότζο (υγιής να είναι) των 330.000 θα κληθούν να βγάλουν το φίδι από την τρύπα ενώ ο Παππάς των (700.000+800.000) και ο Λέκα των 500.000 θα είναι συμπληρωμάτικοί. Εύλογα λοιπόν προκύπτει το ερώτημα γιατί να πληρώνονται οι δεύτεροι περισσότερα από τους πρώτους και ποιος πήρε αυτή την απόφαση... Εκτός αν πιστεύετε ότι αν είναι υγιής ο Λότζο θα παίζει λιγότερο από τον Παππά ή τον Λέκα ή αν ο Κιθ τραβάει όπως δείχνει ότι θα παίζει λιγότερο από τον Παππά...

3. Εδώ τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. 22-28 λεπτα ο Παπ , 12-18 λεπτά ο Θανάσης. Σπάνια ίσως πάρει κάποια ελάχιστα λεπτά ο Λότζο ή ο Τόμας αλλά μιλάμε για ειδικά σχήματα.

4. Εδώ χάνει το παιδί τη μάνα και η μάνα το παιδί. Λάσμε και Τόμας θα παίξουν 25-30 λεπτά ανάλογα τον αντίπαλο στο 4 και τα υπόλοιπα λεπτα θα τα πάρει ο Μήτο. Ίσως παίξει σε κοντά σχήματα και ο Παπ ή ο Θανάσης κάποια λεπτά αλλά μιλάμε για ειδικές καταστάσεις. Όταν παίζει ο Λάσμε με τον Γκιστ το 4-5 θα προσαρμόζεται ανάλογα με τον αντίπαλο και τις αλλαγές στα σκριν. Επίσης όταν παίζουν Παπ/Θανάσης και Τόμας μαζί , στην άμυνα ίσως παίζουν 4 οι Παπ/Θανάσης και ο Τόμας στο 3.

5. Εδώ έχουμε τον Γκιστ για 24-30 λεπ΄τα ανά αγώνα. Τα υπόλοιπα 10-16 λεπτά θα τα πάρει ο Ίαν με τον Παπαγιάννη. Στην αρχή της σεζόν θεωρώ ότι ο Γκιστ θα παίζει περισσότερο και όσο μπαίνει ο Παπαγιάννης θα παίζει είτε κοντά στα 24 λεπτά ή θα μεταφέρεται και στο 4 σε ψηλά σχήματα. και εδώ λοιπόν εύλογα προκύπτει το ερώτημα γιατί να παίρνει τόσα λεφτά ο Ίαν ο οποίος θα έχει ένα τόσο περιορισμένο ρόλο.

Ολοι εικασιες κανουμε αλλα γιατι τετοια σιγουρια οτι ο Λασμε θα παρει πολυ χρονο στο 4 και οτι ο Λοτζεσκι θα παιζει κυριως 2;

Εγω βλεπω τους χρονους στο 2-5 καπως ετσι:

2:Λανγκφορντ 20-25' και τα υπολοιπα 15-20' να μοιραζονται σε Παππα-Λοτζεσκι με Παππα να εχει σιγουρα 10',Λοτζεσκι σιγουρα 5' και τα αλλα 5-10' να τα παιρνει αυτος που ειναι σε καλυτερη κατασταση και ταιριαζει καλυτερα στον αντιπαλο

3:10' Λοτζεσκι σιγουρα χωρις κουβεντα.Χρειαζομαστε το σουτ του απο την αδυνατη πλευρα
Ναι στο 3 ποσταρεται αλλα και στο 2 δεν μπορει να ακολουθησει στα ποδια
20' Παπαπετρου ο οποιος θα ξεκινησει* την σεζον ως το βασικο 3
Τα υπολοιπα 10 λεπτα αναλογα τον αντιπαλο,το παιχνιδι,την φορμα των παικτων κλπ θα μοιραζονται αναμεσα σε Λοτζεσκι-Θαναση η θα πηγαινουν σε εναν απο τους 2

4:20' Τομας σιγουρα ως το βασικο μας 4
5-10' ο Μητογλου ελπιζοντας οτι προοδευτικα στην σεζον θα δειξει πραγματα ωστε τα λεπτα του να αυξανονται αντι να μειωνονται
Απο τα υπολοιπα 10-15' ενα πενταλεπτο λογικα θα πηγαινει στον Παπαπετρου και μετα αναλογα το παιχνιδι και την κατασταση των παικτων θα πηγαινουν ειτε στον Μητογλου ειτε στον Τομας ειτε στον Θαναση ειτε στον Λασμε

5:Εδω για εμενα τα πραγματα ειναι αρκετα ξεκαθαρα
Γκιστ-Λασμε θα μοιραζονται την θεση και αναλογα το πως θα πηγαινει το παιχνιδι και αυτοι θα μενουν 0-10' για τον δεινοσαυρο της 12αδας,οποιος εκ των Παπαγιαννη,Βουγιουκα καταφερει να μπει σε αυτην.


Πρωτη 5αδα:
Καλαθης,Λανγκφορντ,Παπαπετρου,Τομας,Γκιστ
Δευτερη;
Λεκα,Παππας,Λοτζεσκι,Μητογλου,Λασμε

Προφανως θα δουμε και διαφορες ''ενδιαμεσες'' καταστασεις
Ξερω οτι πιο λειτουργικη 5αδα με Καλαθη θα ηταν με Λοτζεσκι στο 2 αλλα και περσι το ιδιο ισχυει ομως επαιζε περισσοτερο μαζι με Τζειμς παρα μαζι με Λοτζεσκι
Καλως-κακως τους 2 καλυτερους περιφερειακους σου προσπαθεις να τους ταιριαξεις μαζι και ελπιζεις να τα καταφερεις

*Αν ο Παπαπετρου ειναι σαν τον περσινο με ελαχιστη η αμελητεα βελτιωση και ο Λοτζεσκι μεινει υγιης βλεπω αρκετα πιθανο να του φαει την θεση του ''βασικου'' 3 η/και να τον μετατοπισει πιο πολυ προς το 4 τρωγοντας λεπτα απο τον Μητογλου
Looter
QUOTE (pan24 @ Sep 24 2018, 21:00 ) *
Ολοι εικασιες κανουμε αλλα γιατι τετοια σιγουρια οτι ο Λασμε θα παρει πολυ χρονο στο 4 και οτι ο Λοτζεσκι θα παιζει κυριως 2;

Εγω βλεπω τους χρονους στο 2-5 καπως ετσι:

2:Λανγκφορντ 20-25' και τα υπολοιπα 15-20' να μοιραζονται σε Παππα-Λοτζεσκι με Παππα να εχει σιγουρα 10',Λοτζεσκι σιγουρα 5' και τα αλλα 5-10' να τα παιρνει αυτος που ειναι σε καλυτερη κατασταση και ταιριαζει καλυτερα στον αντιπαλο

3:10' Λοτζεσκι σιγουρα χωρις κουβεντα.Χρειαζομαστε το σουτ του απο την αδυνατη πλευρα
Ναι στο 3 ποσταρεται αλλα και στο 2 δεν μπορει να ακολουθησει στα ποδια
20' Παπαπετρου ο οποιος θα ξεκινησει* την σεζον ως το βασικο 3
Τα υπολοιπα 10 λεπτα αναλογα τον αντιπαλο,το παιχνιδι,την φορμα των παικτων κλπ θα μοιραζονται αναμεσα σε Λοτζεσκι-Θαναση η θα πηγαινουν σε εναν απο τους 2

4:20' Τομας σιγουρα ως το βασικο μας 4
5-10' ο Μητογλου ελπιζοντας οτι προοδευτικα στην σεζον θα δειξει πραγματα ωστε τα λεπτα του να αυξανονται αντι να μειωνονται
Απο τα υπολοιπα 10-15' ενα πενταλεπτο λογικα θα πηγαινει στον Παπαπετρου και μετα αναλογα το παιχνιδι και την κατασταση των παικτων θα πηγαινουν ειτε στον Μητογλου ειτε στον Τομας ειτε στον Θαναση ειτε στον Λασμε

5:Εδω για εμενα τα πραγματα ειναι αρκετα ξεκαθαρα
Γκιστ-Λασμε θα μοιραζονται την θεση και αναλογα το πως θα πηγαινει το παιχνιδι και αυτοι θα μενουν 0-10' για τον δεινοσαυρο της 12αδας,οποιος εκ των Παπαγιαννη,Βουγιουκα καταφερει να μπει σε αυτην.


Πρωτη 5αδα:
Καλαθης,Λανγκφορντ,Παπαπετρου,Τομας,Γκιστ
Δευτερη;
Λεκα,Παππας,Λοτζεσκι,Μητογλου,Λασμε

Προφανως θα δουμε και διαφορες ''ενδιαμεσες'' καταστασεις
Ξερω οτι πιο λειτουργικη 5αδα με Καλαθη θα ηταν με Λοτζεσκι στο 2 αλλα και περσι το ιδιο ισχυει ομως επαιζε περισσοτερο μαζι με Τζειμς παρα μαζι με Λοτζεσκι
Καλως-κακως τους 2 καλυτερους περιφερειακους σου προσπαθεις να τους ταιριαξεις μαζι και ελπιζεις να τα καταφερεις

*Αν ο Παπαπετρου ειναι σαν τον περσινο με ελαχιστη η αμελητεα βελτιωση και ο Λοτζεσκι μεινει υγιης βλεπω αρκετα πιθανο να του φαει την θεση του ''βασικου'' 3 η/και να τον μετατοπισει πιο πολυ προς το 4 τρωγοντας λεπτα απο τον Μητογλου



Εγώ βλέπω ότι 9/10 συμφωνούμε :

Αφού στο τέλος παραδέχεσαι ότι ο Λότζο στο 2 θα είναι πιο λειτουργικός , γιατί απορείς που τον τοποθέτησα εκεί μαζί με τον Κιθ ώς βασικά 2αρια; tongue.gif tongue.gif

Αν πας τον Λότζο στο 3 και τον κάποιον από τους Κιθ , Παππά , Λέκα στο 2 τότε δημιουργείς 5αδα με πολύ μεγάλο αμυντικό πρόβλημα και δεν μπορείς να την υπολογίσεις για 15-20 λεπτά , μόνο για ειδικά σχήματα.

Στο 4 το 20λεπτο είναι το ταβάνι για τον Τόμας. Και θα σου εξηγήσω το γιατί.

- Πεντάδα με 4αρι τον Τόμας δημιουργεί απευθείας πρόβλημα στο ριμπαουντ.
- Επίσης πεντάδα με τον Τόμας στο 4 περιορίζει το 3 το οποίο ΔΕΝ μπορεί να είναι ο Λότζο που αναφέρεις αλλά κάποιος από τους Παπ ή Θανάση που θα τον καλύπτουν αμυντικά.

Για να υπάρξει λοιπόν ευελιξία στο 2-3 και για σχήματα που θα είναι λειτουργικά για αρκετό χρόνο θα πρέπει να παίζουν 4-5 Λάσμε-Γκιστ με όποια σειρά θέλεις και Τόμας-Γκιστ με Θανάση ή Παπ στο 3. Έτσι επίσης υπάρχει και τρομερό πικ εν ρολ απο Νικ ενώ υπάρχει μεγαλύτερη δύναμη σε ριμπάουντ και αλλαγές. Αν θέλεις όπωςδήποτε να παίξει 20 λεπτά ο Τόμας , θα τον έβαζα 4-5 λεπτά στο 3 σε ειδικά σχήματα.

Πάντως βλέπεις ότι ο Ίαν , ο Λέκα και ο Παππάς είναι από second unit μέχρι εκτός 12αδας και δεν δικαιολογούν σε καμία περίπτωση τα λεφτά που δίνονται..


Ξαναγράφω τη "βασική" 6αδα και βλέπεις και εσύ ότι αυτοί οι παίκτες που παίρνουν ένα σκασμό με βάση το budget της ομάδας απλά ΛΕΙΠΟΥΝ...

1. Νικ
2. Κιθ , Λότζο
3. Παπ
4. Τόμας , Λασμε
5. Γκιστ , Λάσμε

Στους παραπάνω 7 , έκτος και έβδομος θα είναι είτε ο Τόμας , είτε ο Λότζο.
Johnny Marv
QUOTE(Looter @ Sep 24 2018, 21:25 ) *
Εγώ βλέπω ότι 9/10 συμφωνούμε :

Αφού στο τέλος παραδέχεσαι ότι ο Λότζο στο 2 θα είναι πιο λειτουργικός , γιατί απορείς που τον τοποθέτησα εκεί μαζί με τον Κιθ ώς βασικά 2αρια; tongue.gif tongue.gif

Αν πας τον Λότζο στο 3 και τον κάποιον από τους Κιθ , Παππά , Λέκα στο 2 τότε δημιουργείς 5αδα με πολύ μεγάλο αμυντικό πρόβλημα και δεν μπορείς να την υπολογίσεις για 15-20 λεπτά , μόνο για ειδικά σχήματα.

Στο 4 το 20λεπτο είναι το ταβάνι για τον Τόμας. Και θα σου εξηγήσω το γιατί.

- Πεντάδα με 4αρι τον Τόμας δημιουργεί απευθείας πρόβλημα στο ριμπαουντ.
- Επίσης πεντάδα με τον Τόμας στο 4 περιορίζει το 3 το οποίο ΔΕΝ μπορεί να είναι ο Λότζο που αναφέρεις αλλά κάποιος από τους Παπ ή Θανάση που θα τον καλύπτουν αμυντικά.

Για να υπάρξει λοιπόν ευελιξία στο 2-3 και για σχήματα που θα είναι λειτουργικά για αρκετό χρόνο θα πρέπει να παίζουν 4-5 Λάσμε-Γκιστ με όποια σειρά θέλεις και Τόμας-Γκιστ με Θανάση ή Παπ στο 3. Έτσι επίσης υπάρχει και τρομερό πικ εν ρολ απο Νικ ενώ υπάρχει μεγαλύτερη δύναμη σε ριμπάουντ και αλλαγές. Αν θέλεις όπωςδήποτε να παίξει 20 λεπτά ο Τόμας , θα τον έβαζα 4-5 λεπτά στο 3 σε ειδικά σχήματα.

Πάντως βλέπεις ότι ο Ίαν , ο Λέκα και ο Παππάς είναι από second unit μέχρι εκτός 12αδας και δεν δικαιολογούν σε καμία περίπτωση τα λεφτά που δίνονται..


Ξαναγράφω τη "βασική" 6αδα και βλέπεις και εσύ ότι αυτοί οι παίκτες που παίρνουν ένα σκασμό με βάση το budget της ομάδας απλά ΛΕΙΠΟΥΝ...

1. Νικ
2. Κιθ , Λότζο
3. Παπ
4. Τόμας , Λασμε
5. Γκιστ , Λάσμε

Στους παραπάνω 7 , έκτος και έβδομος θα είναι είτε ο Τόμας , είτε ο Λότζο.


Με γκιστ , Λασμε και καλαθη μέσα χάνεις πολύ σουτ όμως αν βάλεις και έναν παππα στο 2 χαθήκαμε. Πάντως εγώ περιμένω διαφορά σχήματα . Και ένα ψηλο σχήμα τύπου καλαθης-λοτζο-τομας-γκιστ-Λασμε δεν θα ήταν κακό
pan24
QUOTE (Looter @ Sep 24 2018, 21:25 ) *
Εγώ βλέπω ότι 9/10 συμφωνούμε :

Αφού στο τέλος παραδέχεσαι ότι ο Λότζο στο 2 θα είναι πιο λειτουργικός , γιατί απορείς που τον τοποθέτησα εκεί μαζί με τον Κιθ ώς βασικά 2αρια; tongue.gif tongue.gif

Αν πας τον Λότζο στο 3 και τον κάποιον από τους Κιθ , Παππά , Λέκα στο 2 τότε δημιουργείς 5αδα με πολύ μεγάλο αμυντικό πρόβλημα και δεν μπορείς να την υπολογίσεις για 15-20 λεπτά , μόνο για ειδικά σχήματα.

Στο 4 το 20λεπτο είναι το ταβάνι για τον Τόμας. Και θα σου εξηγήσω το γιατί.

- Πεντάδα με 4αρι τον Τόμας δημιουργεί απευθείας πρόβλημα στο ριμπαουντ.
- Επίσης πεντάδα με τον Τόμας στο 4 περιορίζει το 3 το οποίο ΔΕΝ μπορεί να είναι ο Λότζο που αναφέρεις αλλά κάποιος από τους Παπ ή Θανάση που θα τον καλύπτουν αμυντικά.

Για να υπάρξει λοιπόν ευελιξία στο 2-3 και για σχήματα που θα είναι λειτουργικά για αρκετό χρόνο θα πρέπει να παίζουν 4-5 Λάσμε-Γκιστ με όποια σειρά θέλεις και Τόμας-Γκιστ με Θανάση ή Παπ στο 3. Έτσι επίσης υπάρχει και τρομερό πικ εν ρολ απο Νικ ενώ υπάρχει μεγαλύτερη δύναμη σε ριμπάουντ και αλλαγές. Αν θέλεις όπωςδήποτε να παίξει 20 λεπτά ο Τόμας , θα τον έβαζα 4-5 λεπτά στο 3 σε ειδικά σχήματα.

Στο 2 μπορει να ειναι πιο λειτουργικος αλλα δεν τον βαζω εκει γιατι ο Λανγκφορντ ειναι να παρει χρονο και καπου πρεπει να παιξει ο Παππας ο οποιος στο 3 δεν μπορει και στο 1 για να παει πρεπει να τραυματιστον 1-2 κοντοι

Πενταδα με Λανγκφορντ/Παππα/Λοτζεσκι ναι εχει σοβαρο θεμα αμυντικα στο 2-3 αλλα και περσι βλεπαμε συχνα 5αδες με 2-3 εκ των Λεκα,Παππα,Λοτζεσκι,Ριβερς που ολοι(ειδικα οι 3 πρωτοι αλλα και ο Ριβερς που ποσταριζοταν ευκολα απο 3αρια) ειναι κακοι αμυντικοι

Αυτους τους 2 που λεω αν στο 1 εχεις Καλαθη και στο 4 Παπαπετρου η Θαναση μια χαρα τους καλυπτεις η μαλλον να το πω πιο σωστα κερδιζεις περισσοτερα απ'οσα χανεις
Γενικοτερα 2 κακους αμυντικους στην 5αδα μπορεις να τους κρυψεις

Το Θανασης/Παπ,Τομας,Γκιστ γενικα μπορει αν δουλεψει και θα το δουμε αρκετα
Πιστευω οτι το Παπ,Τομας,Γκιστ θα ειναι στην βασικη μας 5αδα

Το Λασμε-Γκιστ μαζι στο 4-5 μπορει να δουλεψει μονο αν στο 3 εχεις σουτερ(Λοτζεσκι) και στο 1 δεν βρισκεται ο Καλαθης
Αλλιως εχεις τραγικο spacing.Χωρις απειλη απο το τριποντο ακυρωνεται και οποιαδηποτε υπονοια pick n roll γιατι εχεις ολο τον κοσμο μεσα στην ρακετα

Δηλαδη μια 5αδα με Καλαθη,Λασμε,Γκιστ πως θα δουλεψει οταν ο αντιπαλος ξερει οτι 3/5 δεν σουταρουν τριποντο;
Πως θα παιξεις pick n roll οταν οι 2 αντιπαλοι ψηλοι δεν θα χρειαζεται να βγουν εξω απο τα 4-5 μετρα και ο παικτης του Καλαθη θα δινει βοηθειες;

Με τον Τομας χανεις πολυ σε ριμπαουντ αλλα το κερδιζεις με τον Παπαπετρου
Στην αμυνα ο Τομας μπορει να παιζει αμυνα πανω στο αντιπαλο 3 ωστε ο Παπαπετρου που ειναι πιο καλος στο ποστ και το ριμπαουντ να βρισκεται κοντα στο καλαθι
Looter
QUOTE (pan24 @ Sep 24 2018, 22:00 ) *
Στο 2 μπορει να ειναι πιο λειτουργικος αλλα δεν τον βαζω εκει γιατι ο Λανγκφορντ ειναι να παρει χρονο και καπου πρεπει να παιξει ο Παππας ο οποιος στο 3 δεν μπορει και στο 1 για να παει πρεπει να τραυματιστον 1-2 κοντοι


Βλέπεις λοιπόν πόσο αχρείαστος ήταν ο Παππάς στο υπάρχον ρόστερ και πόσες επιλογές θα υπήρχαν σε ΟΛΑ τα σχήματα αν υπήρχε ο Κόπονεν;

Επίσης τους Λέκα , Ίαν δεν τους αναφέρουμε καθόλου και αυτό δείχνει πόσο μικρό ρόλο θα έχουν κατά βάση στην ομάδα. Δεν μιλάω για μεμονομένα παιχνίδια..

Και το λέω και θα το ΞΑΝΑΛΕΩ γιατί τα λεφτά παίζουν σημαντικό ρόλο στο balance που υπάρχει στα αποδυτήρια.
ΔΕΝ γίνεται ακριβοπληρωμένοι παίκτες με βάση το συνολικό ρόστερ της ομάδας να έχουν τόσο υποβαθμισμένο ρόλο και παίκτες που έρχονται με πολύ λιγότερα λεφτά να λογίζονται ως αυτοί που θα πρέπει να βγάλουν το φίδι από την τρύπα.

Να ξέρεις ότι ο Λότζο ή ο Κιθ και που βλέπουν τον Παππά να παίρνει 700.000 , στην πρώτη στραβή θα τον καλέσουν να βγει αυτός μπροστά. Αυτό θα πουν και στον Πασκουάλ αν τους πιέσει παραπάνω. Εκτός αν πιστεύεις ότι οι παίκτες είναι χαζοί δεν αντιλαμβάνονται τους ρόλους τους στην ομάδα.

Το ίδιο ισχύει και για τον Λέκα ο οποίος θα πάρει όσα ο Τόμας και και ο Κιθ.
Καλή η πλακίτσα και το ωραίο κλίμα στις νίκες αλλά στα δύσκολα οι παίκτες ξέρουν πολύ καλά τι συμβαίνει...
stevebucknall11
Στα φιλικά με έχει εντυπωσιάσει ο Λοτζέσκι. Τόσο φρέσκος και σε καλή φυσική κατάσταση δεν έδειχνε ούτε στον πρώτο χρόνο του στον Ολυμπιακό. Πραγματικά αν μπορέσει να μείνει χωρίς τραυματισμούς φέτος θα είναι η πιο σημαντική μας μεταγραφή. Όπως τον είδα και ο Λάνγκφορντ είναι αρκετά κοντά στο καλύτερη φυσική του κατάσταση. Πιστεύω ότι μ' αυτούς τους δύο θα είμαστε σε καλύτερη μοίρα περιφερειακά από πέρσι, τουλάχιστον μέχρι την έλευση του Τζέιμς. Αυτός που με προβληματίζει είναι ο Λάσμε, ο οποίος είναι σαν να έχει χάσει το 50% της αμυντικής του ικανότητας. Σε αρκετές φάσεις έμενε πίσω και από τους αντίπαλους ψηλούς (όχι μόνο τα γκαρντ). Βέβαια υποψιάζομαι ότι σαν πανέξυπνος βετεράνος παίκτης παίζει τώρα σβηστός και ότι θα δούμε μεγάλη βελτίωση στα επίσημα. Ο Παπαγιάννης θα χρειαστεί μέσα στη σαιζόν, ειδικά φέτος που οι δεινόσαυροι δείχνουν να είναι trend. O Aντετοκούνμπο θα κληθεί να καλύψει πολλές τρύπες αμυντικά και θα πάρει πολύ χρόνο ειδικά μαζί με Τόμας, που στην επίθεση δείχνει να συνεχίζει από την περσινή καλή του σαιζόν. Ο Λεκαβίτσιους, ο οποίος σαν παίκτης δεν μου αρέσει καθόλου, είμαι σίγουρος ότι οργανωτικά φέτος θα είναι πολύ καλύτερος και πιο προσαρμοσμένος. Γενικά, πιστεύω έχουμε καλύτερα στοιχεία από πέρσι, αλλά θα μας λείψει το backbone του Τζέιμς και του Σίνγκλετον. Αν είχαμε στους ψηλούς μια μεγάλη προσωπικότητα, τύπου Σενγκέλια ας πούμε, θα θεωρούσα σίγουρο το final 4. Τώρα θεωρώ ότι είμαστε και πάλι στα 6 φαβορί μαζί με Ολυμπιακό, ΤΣΣΚΑ, Φενέρ, Ρεάλ, Μπάρτσα.
natouralistis
Υπάρχουν κάποια δεδομένα στο μπασκετικό χρηματιστήριο που καθορίζουν τα συμβόλαια. Η ηλικία και η εντοπιότητα είναι σημαντικοί παράμετροι να σου ανεβάσουν το συμβόλαιο. Δεν μπορείς να παίζεις με 12 Αμερικανούς, χρειάζεσαι ντόπιους, άρα χρειάζεσαι καλού επιπέδου γηγενείς για να στελεχώσεις το ρόστερ σου. Και δυστυχώς δεν υπάρχουν καμια πενηνταριά τέτοιοι στην Ελλάδα.

1) Ο Παππάς είναι Έλληνας διεθνής στη καλύτερη μπασκετική ηλικία, 28

2) Ο Λοτζέσκι είναι 33χρονος που πιάνει θέση κοινοτικού (άρα ένας από τους εκατοντάδες που κυκλοφορούν) με τρομερή ευπάθεια στους τραυματισμούς τα τελευταία χρόνια, δεν βγάζει σεζόν εδώ και περίπου 4 χρόνια.

3) Ο Κιθ είναι ξένος και είναι 36

Πως με τα παραπάνω δεδομένα επηρεάζεται το balance των αποδυτηρίων του ΠΑΟ , επειδή παίρνει περισσότερα ο Παππάς; Γιατί τα δεδομένα αυτά είναι, τα "θα παίξει ο Λοτζο στο 2 12 λεπτά και στο 3 9 λεπτά, άρα θα προσφέρει περισσότερους πόντους από τον Παππά", "άρα θα είναι χρησιμότερος", "άρα θα διαταραχθεί το Balance" μπασκετικά δεν στέκουν.
irving
QUOTE(Looter @ Sep 24 2018, 17:40 ) *
Φίλε μου πόση εμπιστοσύνη είχε στο Λέκα το είδαμε στους τελικούς με Ρεάλ που ήταν τα πιο σημαντικά παιχνίδια όλης της σεζόν.
Στο πρώτο παιχνίδι των 30 πόντων στο ΟΑΚΑ έπαιξε 5:30 λεπτά όταν όλα είχαν κριθεί και στα επόμενα 3 παιχνίδια που κρίθηκε η πρόκριση δεν ήταν ούτε στην αποστολή.

Για αυτόν λοιπόν τον παίκτη που βρίσκεται ΤΟΣΟ πίσω στο rotation , δεν αξίζει να πάρεις ένα ρίσκο όταν έχεις 500.000 ζεστά για ξόδεμα; Είναι ανάγκη να τον ανανεώσεις από 30 Ιουνίου; Δηλαδή πιστεύεις ότι θα έτρεχαν οι ομάδες να δώσουν 500.000 στον Λέκα μέσα στον Ιούλιο μη και χαθεί;

Ή φοβάσαι ότι ακόμα και ΣΗΜΕΡΑ αν είχες 500.000 ελεύθερα για ένα back up του Νικ δε θα έβρισκες κάτι καλύτερο ή ΕΣΤΩ ισάξιο;

Τεσπα...

αμα ρωτας εμενα να σου απαντησω πως σιγουρα αξιζει το ρισκο να αφησεις λεκα και να παρεις εναν αλλον πλειμεικερ. σιγα το ρισκο κιολας.
αμα ρωτησεις τον πασκουαλ μαλλον θα απαντησει οτι δεν αξιζει/θελει να παρει το ρισκο. οι πραξεις του αυτο ειπαν.

με λιγα λογια συμφωνουμε. αλλα εχε στο πισω μερος του μυαλου σου τη χημεια, τα αποδυτηρια, τα συστηματα που θελει να παιξει, τη προοπτικη. λεω εγω τωρα..
Looter
QUOTE (natouralistis @ Sep 24 2018, 22:57 ) *
Υπάρχουν κάποια δεδομένα στο μπασκετικό χρηματιστήριο που καθορίζουν τα συμβόλαια. Η ηλικία και η εντοπιότητα είναι σημαντικοί παράμετροι να σου ανεβάσουν το συμβόλαιο. Δεν μπορείς να παίζεις με 12 Αμερικανούς, χρειάζεσαι ντόπιους, άρα χρειάζεσαι καλού επιπέδου γηγενείς για να στελεχώσεις το ρόστερ σου. Και δυστυχώς δεν υπάρχουν καμια πενηνταριά τέτοιοι στην Ελλάδα.

1) Ο Παππάς είναι Έλληνας διεθνής στη καλύτερη μπασκετική ηλικία, 28

2) Ο Λοτζέσκι είναι 33χρονος που πιάνει θέση κοινοτικού (άρα ένας από τους εκατοντάδες που κυκλοφορούν) με τρομερή ευπάθεια στους τραυματισμούς τα τελευταία χρόνια, δεν βγάζει σεζόν εδώ και περίπου 4 χρόνια.

3) Ο Κιθ είναι ξένος και είναι 36

Πως με τα παραπάνω δεδομένα επηρεάζεται το balance των αποδυτηρίων του ΠΑΟ , επειδή παίρνει περισσότερα ο Παππάς; Γιατί τα δεδομένα αυτά είναι, τα "θα παίξει ο Λοτζο στο 2 12 λεπτά και στο 3 9 λεπτά, άρα θα προσφέρει περισσότερους πόντους από τον Παππά", "άρα θα είναι χρησιμότερος", "άρα θα διαταραχθεί το Balance" μπασκετικά δεν στέκουν.


Φίλε μου στη θεωρία αυτά που γράφεις είναι σωστά αλλά στην περίπτωση του ΠΑΟ δεν έχουν εφαρμογή :

Στην πράξη ο ΠΑΟ στα παιχνίδια με τη Ρεάλ για το final 4 αγωνίστηκε :

Game 1 : 4 έλληνες (Νικ , Παππάς , Θανάσης , Ίαν)
Game 2 : 4 έλληνες (Νικ , Παππάς , Θανάσης , Ίαν) εκ των οποίων οι Ίαν και Παππάς έπαιξαν 8:30 και ΟΙ 2 ΜΑΖΙ
Game 3 : 4 έλληνες (Νικ , Παππάς , Θανάσης , Ίαν) εκ των οποίων οι Ίαν και Παππάς έπαιξαν 10:00 και ΟΙ 2 ΜΑΖΙ
Game 4 : 4 έλληνες (Νικ , Παππάς , Θανάσης , Ίαν) εκ των οποίων οι Ίαν και Παππάς έπαιξαν 5:30 και 17 λεπτά αντίστοιχα , δηλαδή 22 λεπτά σύνολο.

30 Ιουνίου λοιπόν ο ΠΑΟ είχε τους Νικ , Θανάση , Μήτογλου και Παπ , δηλαδή όσους έλληνες είχε και πέρυσι στους τελικούς με Ρεάλ. Νικ και Θανάσης στους ίδιους ρόλους , ο Παπ θα μπορούσε να πάρει να λεπτά του Παππά τουλάχιστο και ο αναβαθμισμένος Μήτογλου τα λεπτά του Ίαν (χρονικά μιλάω και όχι ως θέση). Για την ακρίβεια ο Παπ έκλεισε την πρώτη εβδομάδα του Ιουλίου αν και μανατζερικά όλοι υποψιάζονταν που θα κατέληγε.. Και μην ξεχνάτε ότι υπήρχε και ο Βεζένκοφ που είχε επίσης Ελληνικό διαβατήριο για όσους πιστεύουν ότι ο Παπ ΔΕΝ ήταν κλεισμένος τέλος Ιούνη...

Έστω ότι ο Νίκος Παππάς ΔΕΝ ανανέωνε και όπως επίσης και ο Ίαν. ΣΙΓΑ ΤΟ ΡΙΣΚΟ φίλε μου.
Μετά από 2 εβδομάδες προέκυψε ο Παπαγιάννης που ''δεν μπορούσες'' να αφήσεις και τσουπ έγιναν 5 οι έλληνες.
Ακόμα και ο Ζακ ο Ογκουστ στις 7 Αυγούστου υπέγραψε, ένα μήνα μετά...

Ποιος δηλαδή πιστεύεις ότι θα έτρεχε να κλείσει τον Νίκο τον Παππά με κλειστό διετές 1.500.00 και άλλα 500.000 τον Ίαν ο οποίος και στο μεσοδιάστημα δε θα χρειαζόταν λόγω Παπαγιάννη;

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι αυτοί οι 2 παίκτες ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΝ σοβαρά στο rotation δεν μπορεί να πληρώνονται περισσότερα από αυτούς που θα τραβήξουν το κουπί και ΔΕΝ μπορεί σε μια ομάδα που το βασικό 4αρι παίρνει 450.000 και τα 2 2αρια μαζί 750.000-800.000 να παίρνει ο Νίκος Παππάς άλλα τόσα.

Για τον Λέκα ισχύει το ίδιο. ΤΩΡΑ να έβγαινε με 500.000 η ομάδα να πάρει έναν καλό αμυντικό που να βλέπει λίγο παιχνίδι για πίσω από τον Νικ δε θα ήξερε ΠΟΙΟΝ να πρωτοδιαλεξεις...

Για αντίστοιχα λάθη πέρυσι η ομάδα έφτασε να παίζει με 9 ξένους και μυαλό ΔΕΝ ΕΒΑΛΑΝ.
Τις νίκες και τις ΚΟΥΠΕΣ θα τις φέρουν οι παικταράδες όπως οι (Μπουρού,Τζέϊμς,Κρις,λίγο λιγότερο και ο Ρίβερς) και όχι τα Ελληνικά διαβατήρια.

Μακάρι να πέσω έξω ξαναλέω και να μη γίνει ούτε μια αλλαγή στο ρόστερ αλλά δύσκολα...
natouralistis
QUOTE (Looter @ Sep 25 2018, 01:59 ) *


Ανέπτυξες στα προηγούμενα ποστ μια θεωρία, βάση της οποίας ο Παππάς παίρνει παραπάνω από όσα αξίζει και αυτό θα έχει σαν συνέπεια όταν οι Κιθ- Λότζο πιεστούν από τον Πασκουάλ να του πουν "ας βγει μπροστά ο Παππάς, που παίρνει περισσότερα από εμάς", οπότε όπως ανέλυσες τα αποδυτήρια θα χουν θέμα... Βασικά αυτό που λες επίτρεψέ μου να σου πω πως είναι ανάλυση τύπου καθόμαστε σε ένα φόρουμ και λέμε χαζομαρούλες μεταξύ μας να περνάει η ώρα. Αν σε αυτό το επίπεδο γυρνούσε ποτέ παίχτης να πει στον προπονητή ,αυτός παίρνει παραπάνω λεφτά ας βγει μπροστά, μη μου ζητάς τις ίδιες ευθύνες, απλά δεν θα είχε φτάσει ποτέ να παίξει σε αυτό το επίπεδο.

Στην ουσία, στην Α1 επιβάλλεται να χεις 6 γηγενείς στη δωδεκάδα σου και στην Ευρωλίγκα 5. Οι παίχτες οι Έλληνες που θα παίξουν σε ΟΣΦΠ-ΠΑΟ, θα αποτελέσουν δηλαδή τον κορμό στην ουσία αφού αριθμητικά είναι η μισή ομάδα, είναι διεθνείς με την εθνική και μετρημένα κουκιά. 10-15 είναι όλοι τους, αυτοί οι τοπ επιπέδου. Για αυτό και έχουν μεγάλα συμβόλαια, και γιατί το αξίζουν παιχτικά αφού μπορούν στην αγορά του εξωτερικού να βρουν αντίστοιχα συμβόλαια αλλά κυρίως γιατί οι αιώνιοι δεν έχουν τη πολυτέλεια να διαλέγουν έναν από τους πολλούς. Είναι μετρημένα κουκιά. Ξένοι-κοινοτικοί υπάρχουν χιλιάδες για αυτό και μπορείς να διαλέγεις να μην τους πληρώσεις πολλά εκτός κι αν είσαι ΤΣΣΚΑ - Φενέρ και πας σε τοπ όνομα.
Looter
QUOTE (natouralistis @ Sep 25 2018, 03:31 ) *
Ανέπτυξες στα προηγούμενα ποστ μια θεωρία, βάση της οποίας ο Παππάς παίρνει παραπάνω από όσα αξίζει και αυτό θα έχει σαν συνέπεια όταν οι Κιθ- Λότζο πιεστούν από τον Πασκουάλ να του πουν "ας βγει μπροστά ο Παππάς, που παίρνει περισσότερα από εμάς", οπότε όπως ανέλυσες τα αποδυτήρια θα χουν θέμα... Βασικά αυτό που λες επίτρεψέ μου να σου πω πως είναι ανάλυση τύπου καθόμαστε σε ένα φόρουμ και λέμε χαζομαρούλες μεταξύ μας να περνάει η ώρα. Αν σε αυτό το επίπεδο γυρνούσε ποτέ παίχτης να πει στον προπονητή ,αυτός παίρνει παραπάνω λεφτά ας βγει μπροστά, μη μου ζητάς τις ίδιες ευθύνες, απλά δεν θα είχε φτάσει ποτέ να παίξει σε αυτό το επίπεδο.

Στην ουσία, στην Α1 επιβάλλεται να χεις 6 γηγενείς στη δωδεκάδα σου και στην Ευρωλίγκα 5. Οι παίχτες οι Έλληνες που θα παίξουν σε ΟΣΦΠ-ΠΑΟ, θα αποτελέσουν δηλαδή τον κορμό στην ουσία αφού αριθμητικά είναι η μισή ομάδα, είναι διεθνείς με την εθνική και μετρημένα κουκιά. 10-15 είναι όλοι τους, αυτοί οι τοπ επιπέδου. Για αυτό και έχουν μεγάλα συμβόλαια, και γιατί το αξίζουν παιχτικά αφού μπορούν στην αγορά του εξωτερικού να βρουν αντίστοιχα συμβόλαια αλλά κυρίως γιατί οι αιώνιοι δεν έχουν τη πολυτέλεια να διαλέγουν έναν από τους πολλούς. Είναι μετρημένα κουκιά. Ξένοι-κοινοτικοί υπάρχουν χιλιάδες για αυτό και μπορείς να διαλέγεις να μην τους πληρώσεις πολλά εκτός κι αν είσαι ΤΣΣΚΑ - Φενέρ και πας σε τοπ όνομα.


Δεν ανέπτυξα καμία θεωρία φίλε μου.
Για επαγγελματίες αθλητές μιλάμε που παίζουν για τα χρήματα.
Ο Νίκος Παππάς ΔΕΝ υπέγραφε γιατί θεωρούσε ότι πρέπει να παίρνει τα ίδια με τον Παπ που ήρθε στην ομάδα και έκανε τον δύσκολο. Και μιλάμε για παίκτες που παίζουν σε άλλη θέση. Σκέψου για τους παίκτες που παίζουν στη ίδια θέση.. Όταν σφίγγουν τα γάλατα νομοτελειακά οι ομάδες στηρίζονται στις βασικούρες τους οι οποίοι είναι κατά 90% και οι ποιο ακριβοπληρωμένοι.

Πέρυσι λοιπόν στηρίχθηκες κατά βάση στους Νικ , Κρις , Γκιστ , Ρίβερς που έπαιρναν και τα περισσότερα λεφτά. ΜΗ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ , με βάση τα λεφτά γίνεται ο σχεδιασμός... Ακόμα καιο Τζέϊμς που δεν τον βάζω ως 5ο γιατί ήρθε να βγάλει το φίδι από την τρύπα λόγω του Νίκου Παππά και του Λέκα φεύγοντας για τα λεφτά μίλησε.. "Αφού δίνετε 2.1 στον Νικ , γιατί δεν δίνετε 1.7 και για μένα;". Χρηματικά τον τοποθέτησε το ρόλο του στην ομάδα και λίγο κάτω από τον Νικ που είναι ο φυσικό ηγέτης. Τελικά πήγε στην Αρμάνι ως ηγέτης και ζήτησε ακόμα περισσότερα.

Βάση συμβολαίων σήμερα στην ομάδα πρέπει να παίζουν :

Νικ , Παππάς , Παπ , Λασμε/Τόμας , Γκιστ

Όπως βλέπεις αυτή ειναι και η καλύτερη και πιο λειτουργική εξάδα αν ΒΓΑΛΕΙΣ από το 2 τον Παππά.
Και εκεί καταλαβαίνεις πόσο ΔΕΝ τον ήθελε ο προπονήτής ο οποίος χρησιμοποιεί περισσότερο τους από πίσω του Παππά (Κιθ,Λότζο). Επίσης καταλαβαίνεις πολύ καλύτερα ότι ο Κόπονεν στο παραπάνω σχήμα κούμπωνε πολύ καλύτερα δίπλα στον Νικ ενώ οι Κιθ,Λότζο θα έδιναν τελείως διαφορετικά στοιχεία στο παιχνίδι. Με Κόπονεν στο 2 θα έπαιζε πιο εύκολα και ο Λότζο στο 3 σε ειδικά σχήματα.

Όσον αφορά τον αριθμό των Ελλήνων. Περιορισμός υπάρχει ΜΟΝΟ στην Ελλάδα για 6 Έλληνες. Στην Euroleague στα παιχνίδια με Ρεάλ έπαιξες με μόλις 4 Έλληνες.


Αν είχε γίνει λοιπόν σωστός σχεδιασμός ο ΠΑΟ θα είχε τους εξής 6 :

1. Νικ
2. Θανάση
3. Καλαϊντζάκη
4. Παπ ή Βεζένκοφ
5. Παπαγιάννη
6. Μήτογλου
και δώρο ο 7ος Σακελλαρίου

Εννοείται ότι ΔΕ θα είχες ανανεώσει και τον Λέκα και θα είχες γλιτώσει 500.000 από Ίαν , 550.000 από Λέκα , 700.000 από Παππά , δηλαδή 1.750.000.

Από τα 1.750.000 :

1. Κόπονεν 800.000 (μπορεί και λιγότερα)
2. 300.000 επίπλέον για 4αρι πολύ καλύτερο του Τόμας
6. 400.000 για ένα καλύτερο παίκτη από τον Λέκα

Και μου έμεναν και 250.000 για να τα σπρώξεις μήπως και προκύψει κάποια ευκαιρία που "δεν μπορείς" να αφήσεις για τους 3 παραπάνω ή για να πάρεις καλύτερο παίκτη του Λάσμε...

PS: Και μη μου πείτε ότι βάζω λίγα για το backup του Καλάθη στις 400.000. Γιατί ο Μπλάτ με πόσα έφερε τον Γκος ο οποίος προορίζεται για ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΝΕΡΓΟ ρόλο από τον Λέκα; Όταν λοιπόν έχεις τον ΠΑΣΚΟΥΑΛ στον πάγκο περιμένεις να φέρει κάποιον παίκτη από το scouting της ομάδας του. Αμφιβάλει κανείς ότι αν υπήρχε παίκτης τύπου Βέστερμαν ή καλύτερος ότι δε θα είχε πιο ενεργό ρόλο από τον Λέκα;; ΑΦΟΥ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ , ΠΑΡΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ!!!

PS2 : Ο Βέστερμαν κατέληξε στη Ζαλγκίρις διαβάζω , άρα μπορεί να πήρε και λιγότερα από 400.000. Καταλαβαίνει κανείς πόσο πιο έξυπνα ψώνισε ο Σάρας για να γεμίσει απλά την περιφέρεια από τον ΠΑΟ του τριπλάσιου budget που θα είναι για άλλη μια χρονιά με τον Λέκα...
Johnny Marv
QUOTE(Looter @ Sep 25 2018, 13:23 ) *
Δεν ανέπτυξα καμία θεωρία φίλε μου.
Για επαγγελματίες αθλητές μιλάμε που παίζουν για τα χρήματα.
Ο Νίκος Παππάς ΔΕΝ υπέγραφε γιατί θεωρούσε ότι πρέπει να παίρνει τα ίδια με τον Παπ που ήρθε στην ομάδα και έκανε τον δύσκολο. Και μιλάμε για παίκτες που παίζουν σε άλλη θέση. Σκέψου για τους παίκτες που παίζουν στη ίδια θέση.. Όταν σφίγγουν τα γάλατα νομοτελειακά οι ομάδες στηρίζονται στις βασικούρες τους οι οποίοι είναι κατά 90% και οι ποιο ακριβοπληρωμένοι.

Πέρυσι λοιπόν στηρίχθηκες κατά βάση στους Νικ , Κρις , Γκιστ , Ρίβερς που έπαιρναν και τα περισσότερα λεφτά. ΜΗ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ , με βάση τα λεφτά γίνεται ο σχεδιασμός... Ακόμα καιο Τζέϊμς που δεν τον βάζω ως 5ο γιατί ήρθε να βγάλει το φίδι από την τρύπα λόγω του Νίκου Παππά και του Λέκα φεύγοντας για τα λεφτά μίλησε.. "Αφού δίνετε 2.1 στον Νικ , γιατί δεν δίνετε 1.7 και για μένα;". Χρηματικά τον τοποθέτησε το ρόλο του στην ομάδα και λίγο κάτω από τον Νικ που είναι ο φυσικό ηγέτης. Τελικά πήγε στην Αρμάνι ως ηγέτης και ζήτησε ακόμα περισσότερα.

Βάση συμβολαίων σήμερα στην ομάδα πρέπει να παίζουν :

Νικ , Παππάς , Παπ , Λασμε/Τόμας , Γκιστ

Όπως βλέπεις αυτή ειναι και η καλύτερη και πιο λειτουργική εξάδα αν ΒΓΑΛΕΙΣ από το 2 τον Παππά.
Και εκεί καταλαβαίνεις πόσο ΔΕΝ τον ήθελε ο προπονήτής ο οποίος χρησιμοποιεί περισσότερο τους από πίσω του Παππά (Κιθ,Λότζο). Επίσης καταλαβαίνεις πολύ καλύτερα ότι ο Κόπονεν στο παραπάνω σχήμα κούμπωνε πολύ καλύτερα δίπλα στον Νικ ενώ οι Κιθ,Λότζο θα έδιναν τελείως διαφορετικά στοιχεία στο παιχνίδι. Με Κόπονεν στο 2 θα έπαιζε πιο εύκολα και ο Λότζο στο 3 σε ειδικά σχήματα.

Όσον αφορά τον αριθμό των Ελλήνων. Περιορισμός υπάρχει ΜΟΝΟ στην Ελλάδα για 6 Έλληνες. Στην Euroleague στα παιχνίδια με Ρεάλ έπαιξες με μόλις 4 Έλληνες.


Αν είχε γίνει λοιπόν σωστός σχεδιασμός ο ΠΑΟ θα είχε τους εξής 6 :

1. Νικ
2. Θανάση
3. Καλαϊντζάκη
4. Παπ ή Βεζένκοφ
5. Παπαγιάννη
6. Μήτογλου
και δώρο ο 7ος Σακελλαρίου

Εννοείται ότι ΔΕ θα είχες ανανεώσει και τον Λέκα και θα είχες γλιτώσει 500.000 από Ίαν , 550.000 από Λέκα , 700.000 από Παππά , δηλαδή 1.750.000.

Από τα 1.750.000 :

1. Κόπονεν 800.000 (μπορεί και λιγότερα)
2. 300.000 επίπλέον για 4αρι πολύ καλύτερο του Τόμας
6. 400.000 για ένα καλύτερο παίκτη από τον Λέκα

Και μου έμεναν και 250.000 για να τα σπρώξεις μήπως και προκύψει κάποια ευκαιρία που "δεν μπορείς" να αφήσεις για τους 3 παραπάνω ή για να πάρεις καλύτερο παίκτη του Λάσμε...

PS: Και μη μου πείτε ότι βάζω λίγα για το backup του Καλάθη στις 400.000. Γιατί ο Μπλάτ με πόσα έφερε τον Γκος ο οποίος προορίζεται για ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΝΕΡΓΟ ρόλο από τον Λέκα; Όταν λοιπόν έχεις τον ΠΑΣΚΟΥΑΛ στον πάγκο περιμένεις να φέρει κάποιον παίκτη από το scouting της ομάδας του. Αμφιβάλει κανείς ότι αν υπήρχε παίκτης τύπου Βέστερμαν ή καλύτερος ότι δε θα είχε πιο ενεργό ρόλο από τον Λέκα;; ΑΦΟΥ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ , ΠΑΡΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ!!!

PS2 : Ο Βέστερμαν κατέληξε στη Ζαλγκίρις διαβάζω , άρα μπορεί να πήρε και λιγότερα από 400.000. Καταλαβαίνει κανείς πόσο πιο έξυπνα ψώνισε ο Σάρας για να γεμίσει απλά την περιφέρεια από τον ΠΑΟ του τριπλάσιου budget που θα είναι για άλλη μια χρονιά με τον Λέκα...


Δεν νομίζω να μπορεί κανεις να σου πει κάτι τα λες πολύ καλά και έλεγα και εγώ τον Ιούλιο τα ίδια . Θεωρούσα παρα πολύ λάθος τις ανανεώσεις των λεκα και Βουγιούκα . Στην ίδια ομάδα αν είχαμε βεστερμαν αντί λεκα και αν συνδυάσαμε τα λεφτά του Βουγιούκα με τα λεφτά του τομας πχ θα μπορούσαμε να πάρουμε 4αρι του μυριου (μην λέω ονόματα τώρα τα ξέρετε) ή μη σας πω πως θα μπορούσαμε να συνδυάσουμε τα λεφτά του Βουγιούκα με του παππα και να κρατούσαμε τζεημς ή να φέρναμε τον γουιλμπεκιν ή όποιον άλλον . Θα είμασταν πολλές κλάσεις πάνω
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.