Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός - Αγωνιστικά θέματα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
Samurai13
Προφανως μπορουσαμε να βρουμε καλυτερο του λεκαβιτσιους,αλλα και χειροτερο ισως. Ετσι κι αλλιως ψαχνουμε καποιον για 10 λεπτα, στην ελλαδα μια χαρα παιζει ο λεκαβιτσιους. Για τα 30λεπτα του καλαθη που θα που καποιοι εγω θα πω οτι και περσι ετσι ελεγαν, αλλα μιλαμε για τον πιο γυμνασμενο ευρωπαιο γκαρντ στην καλυτερη ηλικια, οποτε λογικο να παιζει 30 λεπτα( και το αντεχει εξαλλου). Ολοι οι κορυφαιοι των ομαδων τους 30 λεπτα παιζουν

Κατα τα αλλα ο βεστερμαν προσωπικα δεν μ αρεσει. Ανηκε στη μπαρτσελονα και δεν επαιξε ποτε( κατι θα ειδαν). Πηγε στην τσσκα, δεν εκανε τπτ πριν τραυματιστει. Πως ξερουμε οτι θα εκανε εδω; μου θυμιζει την τεραστια αγαπη μερικων για τον αλλο γαλλο, τον ντιοτ. Μεγαλη απατη ο συγκεκριμενος
Looter
QUOTE (Samurai13 @ Sep 25 2018, 16:37 ) *
Προφανως μπορουσαμε να βρουμε καλυτερο του λεκαβιτσιους,αλλα και χειροτερο ισως. Ετσι κι αλλιως ψαχνουμε καποιον για 10 λεπτα, στην ελλαδα μια χαρα παιζει ο λεκαβιτσιους. Για τα 30λεπτα του καλαθη που θα που καποιοι εγω θα πω οτι και περσι ετσι ελεγαν, αλλα μιλαμε για τον πιο γυμνασμενο ευρωπαιο γκαρντ στην καλυτερη ηλικια, οποτε λογικο να παιζει 30 λεπτα( και το αντεχει εξαλλου). Ολοι οι κορυφαιοι των ομαδων τους 30 λεπτα παιζουν

Κατα τα αλλα ο βεστερμαν προσωπικα δεν μ αρεσει. Ανηκε στη μπαρτσελονα και δεν επαιξε ποτε( κατι θα ειδαν). Πηγε στην τσσκα, δεν εκανε τπτ πριν τραυματιστει. Πως ξερουμε οτι θα εκανε εδω; μου θυμιζει την τεραστια αγαπη μερικων για τον αλλο γαλλο, τον ντιοτ. Μεγαλη απατη ο συγκεκριμενος


Φίλε μου σαν παράδειγμα τον αναφέραμε τον Βέστερμαν. Και όσο και "απάτη" να τον χαρακτηρίσεις τον συγκεκριμένο , ΣΙΓΟΥΡΑ έχει μεγαλύτερη ποιότητα και παραστασεις από τον Λεκα. Αν βάλεις ότι έκλεισε και με λιγότερα λεφτά στη Ζαλγκίρις νομίζω ότι καταλαβαίνεις για πόσο value for money περίπτωση θα μιλούσαμε.

Αλλά εγώ να δεχτώ ότι ο Βέστερμαν ΔΕΝ κάνει και ότι είναι "απάτη". Έγραψα και πάνω ότι ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ Πασκουάλ , ένα παίκτη ταλέντο και με προοπτική ΔΕΝ έφερε 2 χρόνια τώρα. Έναν Λεκα και έναν Ντένμον έφερε πέρυσι και φέτος ΚΑΝΕΝΑΝ. Ο Λέκα παίρνει ένα σκασμό λεφτά για να κάνουν πλακίτσα μαζί του οι συμπαίκτες του και ο Ντένμον έφυγε για Κίνα μετά από μια χρονιά που δεν τον έλεγες και λαβράκι..

Για αυτό και έκανα την ΑΜΕΣΗ σύγκριση με τον ΜΠΛΑΤ που μόλις ήρθε έφερε και παίκτες (Γκος , Λεντέι) οι οποίοι και φθηνοί είναι αλλά και προέρχονται από το scouting της ομάδας του. Κάτι αντίστοιχο περίμενα και από τον Πασκοάλ ΕΣΤΩ ΓΙΑ 1-2 ΠΑΙΚΤΕΣ!!!
Samurai13
QUOTE (Looter @ Sep 25 2018, 17:04 ) *
Φίλε μου σαν παράδειγμα τον αναφέραμε τον Βέστερμαν. Και όσο και "απάτη" να τον χαρακτηρίσεις τον συγκεκριμένο , ΣΙΓΟΥΡΑ έχει μεγαλύτερη ποιότητα και παραστασεις από τον Λεκα. Αν βάλεις ότι έκλεισε και με λιγότερα λεφτά στη Ζαλγκίρις νομίζω ότι καταλαβαίνεις για πόσο value for money περίπτωση θα μιλούσαμε.

Αλλά εγώ να δεχτώ ότι ο Βέστερμαν ΔΕΝ κάνει και ότι είναι "απάτη". Έγραψα και πάνω ότι ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ Πασκουάλ , ένα παίκτη ταλέντο και με προοπτική ΔΕΝ έφερε 2 χρόνια τώρα. Έναν Λεκα και έναν Ντένμον έφερε πέρυσι και φέτος ΚΑΝΕΝΑΝ. Ο Λέκα παίρνει ένα σκασμό λεφτά για να κάνουν πλακίτσα μαζί του οι συμπαίκτες του και ο Ντένμον έφυγε για Κίνα μετά από μια χρονιά που δεν τον έλεγες και λαβράκι..

Για αυτό και έκανα την ΑΜΕΣΗ σύγκριση με τον ΜΠΛΑΤ που μόλις ήρθε έφερε και παίκτες (Γκος , Λεντέι) οι οποίοι και φθηνοί είναι αλλά και προέρχονται από το scouting της ομάδας του. Κάτι αντίστοιχο περίμενα και από τον Πασκοάλ ΕΣΤΩ ΓΙΑ 1-2 ΠΑΙΚΤΕΣ!!!

απάτη λέω τον ντιότ.
όσο για τον βέστερμαν και τη σύγκρισή του με τον λεκαβίτσιους,την μεγαλύτερη ποιότητα εγώ προσωπικά δεν τη βλέπω. ούτε τις παραστάσεις,έστω κι αν έχει 2 χρόνια παραπάνω στην ευρωλίγκα. το αν θα ήταν value for money για εμάς,δεν το ξέρουμε,γιατί σου ξαναλέω ότι ήταν ήδη σε ομάδα φ4 και δεν έδειξε κάτι παραπάνω από ότι έδειξε ο λεκαβίτσιους σε εμάς,ενώ στη μπαρτσελόνα δεν έπαιξε καν,παρότι τους ανήκε για αρκετά χρόνια

αυτό που λες για τον μπλατ το έκανε πέρσι ο πασκουάλ με τους 2 παίχτες που ανέφερες (λεκαβίτσιους,ντένμον).κι αν τον λεκαβίτσιους τον ξέραμε,κάτι τέτοιο ίσχυε και για τον γκος λίγο πολύ. ντένμον και λεντέι 2 παρόμοιες περιπτώσεις που ήταν καλοί σε τουρκία και ισραήλ,οπότε κάτσε να δούμε πρώτα τον γκος και τον λεντέι και μετά τους αναφέρεις. ο γκος παρεπιπτόντως 600 χιλιάρικα παίρνει και ο ολυμπιακός τον πήρε για βασικό,ο παναθηναΪκός στο 1-2 έχει καλάθη (τον καλύτερο γκαρντ της ευρωλίγκας) και τον λάνγκφορντ. αναπληρωματικούς αυτών έψαχνε
Johnny Marv
QUOTE(Samurai13 @ Sep 25 2018, 18:13 ) *
απάτη λέω τον ντιότ.
όσο για τον βέστερμαν και τη σύγκρισή του με τον λεκαβίτσιους,την μεγαλύτερη ποιότητα εγώ προσωπικά δεν τη βλέπω. ούτε τις παραστάσεις,έστω κι αν έχει 2 χρόνια παραπάνω στην ευρωλίγκα. το αν θα ήταν value for money για εμάς,δεν το ξέρουμε,γιατί σου ξαναλέω ότι ήταν ήδη σε ομάδα φ4 και δεν έδειξε κάτι παραπάνω από ότι έδειξε ο λεκαβίτσιους σε εμάς,ενώ στη μπαρτσελόνα δεν έπαιξε καν,παρότι τους ανήκε για αρκετά χρόνια

αυτό που λες για τον μπλατ το έκανε πέρσι ο πασκουάλ με τους 2 παίχτες που ανέφερες (λεκαβίτσιους,ντένμον).κι αν τον λεκαβίτσιους τον ξέραμε,κάτι τέτοιο ίσχυε και για τον γκος λίγο πολύ. ντένμον και λεντέι 2 παρόμοιες περιπτώσεις που ήταν καλοί σε τουρκία και ισραήλ,οπότε κάτσε να δούμε πρώτα τον γκος και τον λεντέι και μετά τους αναφέρεις. ο γκος παρεπιπτόντως 600 χιλιάρικα παίρνει και ο ολυμπιακός τον πήρε για βασικό,ο παναθηναΪκός στο 1-2 έχει καλάθη (τον καλύτερο γκαρντ της ευρωλίγκας) και τον λάνγκφορντ. αναπληρωματικούς αυτών έψαχνε


Ο γκος για να μην είμαστε ανακριβείς παίρνει περίπου 400χιλ όχι 600 . Θα μπορούσε να έρθει αναπληρωματικός σε εμάς πχ . Ο Χενρυ παίρνει 600 σκέψου στην ουνιξ . Πάντως οκ καλή η βασική 2αδα με καλαθη-Κιθ γιατί να τους βγάλουμε το λάδι και να μην φέρουμε αναπληρωματικούς λαβράκια ώστε να κυλίσει καλά η χρόνια και να μην σκάσουν στο τέλος οι 2 πρώτοι ; Ο καλαθης δεν γίνεται να παίζει 30 λεπτά σε κάθε ματς . Πρέπει να παίζει 20-25 και όπου χρειάζεται ας παίζει και 35 αλλά όπου χρειάζεται . Ο λεκα περις ούτε 10λεπτο δεν έχει σε μέσο όρο χρόνου κι αυτό γιατί με το που έμπαινε η ομάδα δεν βλεποταν . Για να καλύψει το θέμα του στην άμυνα πρέπει να γίνει πολύ πιο επιθετικός μπροστά , να παίρνει πιο πολλές προσπαθείες . Ωστόσο προσωπικά θα ήθελα ένα καλύτερο αμυντικό κι οργανωτή από λεκα κι ας είχε λίγο χειρότερο σουτ (θα έδενε με παππα αυτός που περιγράφω) και έτσι ο νικ θα έπαιζε με λοτζο και Κιθ . Δλδ εγώ προτιμώ καλαθης-Κιθ και βεστερμαν-Παππας και ας θεωρείς εσυ τον Γάλλο μούφα . Πέρσι δεν έπαιξε επειδή τραυματίστηκε
Samurai13
QUOTE (Johnny Marv @ Sep 25 2018, 18:31 ) *
Ο γκος για να μην είμαστε ανακριβείς παίρνει περίπου 400χιλ όχι 600 . Θα μπορούσε να έρθει αναπληρωματικός σε εμάς πχ . Ο Χενρυ παίρνει 600 σκέψου στην ουνιξ . Πάντως οκ καλή η βασική 2αδα με καλαθη-Κιθ γιατί να τους βγάλουμε το λάδι και να μην φέρουμε αναπληρωματικούς λαβράκια ώστε να κυλίσει καλά η χρόνια και να μην σκάσουν στο τέλος οι 2 πρώτοι ; Ο καλαθης δεν γίνεται να παίζει 30 λεπτά σε κάθε ματς . Πρέπει να παίζει 20-25 και όπου χρειάζεται ας παίζει και 35 αλλά όπου χρειάζεται . Ο λεκα περις ούτε 10λεπτο δεν έχει σε μέσο όρο χρόνου κι αυτό γιατί με το που έμπαινε η ομάδα δεν βλεποταν . Για να καλύψει το θέμα του στην άμυνα πρέπει να γίνει πολύ πιο επιθετικός μπροστά , να παίρνει πιο πολλές προσπαθείες . Ωστόσο προσωπικά θα ήθελα ένα καλύτερο αμυντικό κι οργανωτή από λεκα κι ας είχε λίγο χειρότερο σουτ (θα έδενε με παππα αυτός που περιγράφω) και έτσι ο νικ θα έπαιζε με λοτζο και Κιθ . Δλδ εγώ προτιμώ καλαθης-Κιθ και βεστερμαν-Παππας και ας θεωρείς εσυ τον Γάλλο μούφα . Πέρσι δεν έπαιξε επειδή τραυματίστηκε

πέρσι έπαιξε πριν τραυματιστεί και ήταν μετριοκακός,με ίδια περίπου νούμερα με τον λεκαβίτσιους.
ο γκος παίρνει 600 χιλιάδες,δεν παίρνει 400. + τα 100 που έδωσαν στην παρτιζάν.1.8 σύνολο για 3 χρόνια νομίζω είχα διαβάσει. το αν θα μπορούσε να έρθει σε εμάς ως αναπληρωματικός δεν το ξέρουμε,γιατί κάλλιστα μπορεί να ήθελε να πάει κάπου που να παίζει βασικός για να έχει χρόνο και να γράψει και καλύτερα νούμερα. ο καλάθης είναι ο καλύτερος παίχτης της ευρωλίγκας και εσύ λες να παίζει 20 λεπτά. δεν το βρίσκω λογικό. εξάλλου παίρνει 2 εκατομμύρια,έχει πει κι ο ίδιος ότι δεν έχει πρόβλημα να παίζει και 40 λεπτά σε κάθε ματς και το έδειξε και πέρσι όντας έτσι κι αλλιώς παίχτης με φοβερή φυσική κατάσταση. απλά έχουμε συνηθίσει στην ελλάδα να είναι όλοι λαπάδες και να αναφέρεται η κούραση ως δικαιολογία όταν δεν παίζουν καλά. o λεκαβίτσιους πέρσι είχε 13 λεπτά μέσο όρο και ο καλάθης 29.

κατά τα άλλα εγώ τη γνώμη μου για τον λεκαβίτσιους την έχω ξαναγράψει. έχει πολύ καλό σουτ και πέρσι όποτε έπαιξε δίπλα στον καλάθη ήταν πολύ καλός. έτσι πρέπει να παίξει και φέτος με τον λάνγκφορντ στον άσσο όταν δεν είναι μέσα ο καλάθης.

υγ. από το λεκαβίτσιους προφανώς και υπάρχουν καλύτεροι παίχτες. για μένα ο βέστερμαν δεν είναι ούτε καλύτερος ούτε χρειαζόταν τέτοιον η ομάδα. κατά τα άλλα όταν έχεις τον καλύτερο παίχτη της διοργάνωσης και μακράν του 2ου πιο ακριβό στην ομάδα σου,το μικρότερο πρόβλημα της ομάδας είναι ποιος θα είναι ο αναπληρωματικός του. αν είχαμε το μπάτζετ της τσσκα θα είχαμε τον χάκετ αλλαγή του ροντρίγκεθ και τον χίγκινς αλλαγή του ντε κολό να παίρνουν 1 και 2 εκατομμύρια ο καθένας,αλλά δεν το έχουμε. το πρόβλημα της ομάδας ήταν στους ψηλούς και φέτος ελπίζουμε να ανταποκριθούν κάποιοι παίχτες για να είμαστε βελτιωμένοι. το αν θα παίζει ο λεκαβίτσιους 5-10 ή 0 λεπτά δεν με απασχολεί και πολύ,όταν ο καλάθης μου έχει δείξει ότι μπορεί να παίξει και 40 λεπτά αν χρειαστεί. γι αυτό πληρώνεται εξάλλου,γι αυτό και παίρνει και τόσα λεφτά,γιατί εκτός όλων των άλλων έχει και τεράστια αντοχή
Looter
QUOTE (Samurai13 @ Sep 25 2018, 19:09 ) *
πέρσι έπαιξε πριν τραυματιστεί και ήταν μετριοκακός,με ίδια περίπου νούμερα με τον λεκαβίτσιους.
ο γκος παίρνει 600 χιλιάδες,δεν παίρνει 400. + τα 100 που έδωσαν στην παρτιζάν.1.8 σύνολο για 3 χρόνια νομίζω είχα διαβάσει. το αν θα μπορούσε να έρθει σε εμάς ως αναπληρωματικός δεν το ξέρουμε,γιατί κάλλιστα μπορεί να ήθελε να πάει κάπου που να παίζει βασικός για να έχει χρόνο και να γράψει και καλύτερα νούμερα. ο καλάθης είναι ο καλύτερος παίχτης της ευρωλίγκας και εσύ λες να παίζει 20 λεπτά. δεν το βρίσκω λογικό. εξάλλου παίρνει 2 εκατομμύρια,έχει πει κι ο ίδιος ότι δεν έχει πρόβλημα να παίζει και 40 λεπτά σε κάθε ματς και το έδειξε και πέρσι όντας έτσι κι αλλιώς παίχτης με φοβερή φυσική κατάσταση. απλά έχουμε συνηθίσει στην ελλάδα να είναι όλοι λαπάδες και να αναφέρεται η κούραση ως δικαιολογία όταν δεν παίζουν καλά. o λεκαβίτσιους πέρσι είχε 13 λεπτά μέσο όρο και ο καλάθης 29.

κατά τα άλλα εγώ τη γνώμη μου για τον λεκαβίτσιους την έχω ξαναγράψει. έχει πολύ καλό σουτ και πέρσι όποτε έπαιξε δίπλα στον καλάθη ήταν πολύ καλός. έτσι πρέπει να παίξει και φέτος με τον λάνγκφορντ στον άσσο όταν δεν είναι μέσα ο καλάθης.

υγ. από το λεκαβίτσιους προφανώς και υπάρχουν καλύτεροι παίχτες. για μένα ο βέστερμαν δεν είναι ούτε καλύτερος ούτε χρειαζόταν τέτοιον η ομάδα. κατά τα άλλα όταν έχεις τον καλύτερο παίχτη της διοργάνωσης και μακράν του 2ου πιο ακριβό στην ομάδα σου,το μικρότερο πρόβλημα της ομάδας είναι ποιος θα είναι ο αναπληρωματικός του. αν είχαμε το μπάτζετ της τσσκα θα είχαμε τον χάκετ αλλαγή του ροντρίγκεθ και τον χίγκινς αλλαγή του ντε κολό να παίρνουν 1 και 2 εκατομμύρια ο καθένας,αλλά δεν το έχουμε. το πρόβλημα της ομάδας ήταν στους ψηλούς και φέτος ελπίζουμε να ανταποκριθούν κάποιοι παίχτες για να είμαστε βελτιωμένοι. το αν θα παίζει ο λεκαβίτσιους 5-10 ή 0 λεπτά δεν με απασχολεί και πολύ,όταν ο καλάθης μου έχει δείξει ότι μπορεί να παίξει και 40 λεπτά αν χρειαστεί. γι αυτό πληρώνεται εξάλλου,γι αυτό και παίρνει και τόσα λεφτά,γιατί εκτός όλων των άλλων έχει και τεράστια αντοχή


Φίλε μου ο Γκος για φέτος έχει υπογράψει με 500.000$ , δηλαδή κοντα στα 430.000 ευρώ. Τα 100.000EUR της παρτίζαν μπορεί να τα πάρει πίσω ο Ολυμπιακός στο χαλαρό αν του βγει ο παίκτης. Επίσης το buy out του Λέκα που πλήρωσε ο ΠΑΟ πέρυσι το ξέχασες στους υπολογισμούς σου(100.000EUR)... Τέλος το συμβόλαιο του Γκος είναι 2+1 , οπότε ΜΗΝ μετράς και τον τρίτο χρόνο...
https://www.to10.gr/basket/basket-league/30...gouiliams-gkos/

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά.

Στον άσσο όπως λες έχει τον καλύτερο παίκτη της Euroleague , που μπορεί να παίζει 40 λεπτά (ούτε ο Λεμπρόν δεν παίζει 40 λεπτά στη regular) και από πίσω του μικρή σημασία έχει ποιος θα είναι. Να συμφωνήσω απόλυτα για την κουβέντα μαζί σου.
Στον άσσο λοιπόν , πίσω από τον Νικ που παίζει και στα μονά με τον πρόεδρο τι παίκτη πρέπει να έχει και με τι budget;

Έναν παίκτη με τα βασικά στοιχεία του Καλάθη (άμυνα,δημιουργία) ή ένα παίκτη με διαφορετικά χαρακτηριστικά;
Δεν καταλαβαίνεις ότι αν έχεις ένα παίκτη με τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά , αλλοιώνεται η φιλοσοφία της ομάδας στην πρώτη στραβή; Αν πχ ο Νικ πάρει 3 φάουλ στην πρώτη περίοδο ή στο 15' βρε αδερφέ , ή αν χτυπήσει στο κεφάλι του ή στον ώμο και λείψει για μερικές ημέρες-εβδομάδες τι κάνεις πέρα από τον σταυρό σου όταν η ομάδα ΔΕΝ έχει plan b;

Από τα πάνω νομίζω και εσύ θα συμφωνήσεις ότι πίσω από τον Νικ των 30+ λεπτων ή των 40 που γράφεις χρειάζεσαι παίκτης με παρόμοια ΒΑΣΙΚΑ χαρακτηριστικά και σε καμία περίπτωση ένα παίκτη τύπου Λέκα που είναι η χαρά της άμυνας , που κάνει drive και δεν ξέρει να κόψει σωστά τη μπάλα όταν τον κλείνουν και που βγάζει το ψωμί του από το τριποντακι του και την ευστοχία του στης βολές.

Πάμε τώρα στο οικονομικό κομμάτι. ΠΟΣΑ λεφτά θα πρέπει να δοξεψεις για αυτόν τον παίκτη που όπως γράφεις θα έχει αυτόν τον τόσο περιορισμένο ρόλο εφόσον ο Νικ θα παίζει και στα διπλά με τη Θύρα 13;;; 200.000EUR , 300.000EUR άντε 350.000EUR. Διαφωνεις; Αν συμφωνεις όπως πιστεύω θα καταλάβεις ότι ΔΕΝ γίνεται αυτός ο παίκτης για αυτό το ρόλο να παίρνει τα ίδια ή και παραπάνω λεφτά με το βασικό σου 4αρι , δηλαδή τον Τόμας.

Αν πάλι ΔΕΝ διαφωνείς και πιστεύεις ότι ορθώς πρέπει να ξοδευτούν 500.000-550.000 για αυτό τον ρόλο , τότε ΣΙΓΟΥΡΑ θα συμφωνείς ότι το βασικό 4αρι θα πρέπει να παίρνει αρκετά παραπάνω(άρα δε θα ήταν ο Τόμας) και ΣΙΓΟΥΡΑ θα συμφωνεις ότι με 500.000-550.000 θα έβρισκες ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ παίκτη από τον Λέκα...

Μονά ζυγά δικά σου ΔΕΝ γίνεται...

Πάμε τώρα στον Νίκο τον Παππά.

Βλέπω ότι όλοι στην βασική δυάδα 1-2 βάζετε τον Νικ με τον Κιθ. ΛΑΘΟΣ και αυτό.
Δηλαγή αν ο Κιθ των 450.000 ευρώ προορίζεται για βασικό 2αρι των 20 λεπτών , ο Νίκος ο Παππάς των 700.000 φέτος και των 800.000 του χρόνου (κλειστό διετές) τι ρόλο θα έχει;

ΔΕΝ καταλαβαίνεις ότι με βάση τη δομή του ρόστερ ο ΠΑΠΠΑΣ θα πρέπει να ξεκινάει και να έχει το 20λεπτο στο χαλαρό ενώ ο Κιθ θα παίζει σε σχήματα 1-2 και ο Λοτζο σε σχήματα 2-3;

ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΒΕΙ το παραπάνω καταλαβαίνεις ότι ΔΕΝ ξοδεύτηταν σωστά τα διαθέσιμα λεφτά για τη θέση 2 , δε χρειάζεται και πολύ μεγαλύτερη ανάλυση. Επίσης καταλαβαίνεις όταν ΑΝ ο Νίκος ο Παππάς ΔΕΝ ξεκινάει βασικούρα στο 2 για 20 λεπτάκια , θα έχεις ένα παίκτη στη second unit που θα παίρνει κοντά στα 300.000 παραπάνω από το βασικό σου 4αρι. Δεν το λες και καλό τον σχεδιασμό σε μια τέτοια περίπτωση , θα συμφωνείς και εσύ..

Στο 5 επίσης ΔΕΝ υπήρχε η πολυτέλεια να έχεις ένα δεινόσαυρο όπως ο Ίαν ο οποίος θα παίζει ΟΤΑΝ χρειαστεί και θα πληρώνεται ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ λεφτά από το βασικό σου 4αρι. Ή θα έπρεπε να μην υπάρχει καθόλου και τα λεφτά του να πήγαιναν στο 4 μόνο , ή θα έπρεπε να πανε κάποια στο 4 για καλύτερο του Τόμας και κάποια στο 5 για καλύτερο του Λάσμε.

Κάπως έτσι λοιπόν θα συμφωνήσεις ξοδεύτηκαν και φέτος χρήματα χωρίς να έχουν λυθεί τα περσινά ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα της ομάδας :

1. Αξιόπιστος αίκτης πίσω από τον Νικ
2. Μηδαμινοί πόλοι δημιουργίας πέραν του Νικ καθώς κανείς από τους (Κιθ,Παππά,Λεκα) δεν είναι σοβαρός δημιουργός.
3. Πρόβλημα στο ριμπαουντ. Εδώ μια 5αδα με Λασμε-Γκιστ με τα βίας θα είναι καλύτερη από την περσινή Κρις-Γκιστ στο ριμπαου ντ. Βέβαια επιθετικά ο Λάσμε σε σύγκριση με τον Κρίς είναι η μέρα με τη νύχτα όποτε overall πάλι χαμένος είσαι.

Θα προσθέσω και κάτι που πέρυσι ήταν καλύτερο και φέτος έγινε χειρότερο.
Η άμυνα στο 1-2 έχει χειροτερέψει ΑΙΣΘΗΤΑ. Έφυγαν 2 καλοί αμυντικοι Ντένμον - Τζέϊμς και ήρθε ο σοφτ Κιθ. Ο Νίκος ο Παππάς παίζει άμυνα μόνο με τα χέρια και ο Λέκα καλύτερα να μη συζητηθούν τα αμυντικά του skills...

Αυτα...
basket72
QUOTE (Samurai13 @ Sep 25 2018, 18:13 ) *
απάτη λέω τον ντιότ.
όσο για τον βέστερμαν και τη σύγκρισή του με τον λεκαβίτσιους,την μεγαλύτερη ποιότητα εγώ προσωπικά δεν τη βλέπω. ούτε τις παραστάσεις,έστω κι αν έχει 2 χρόνια παραπάνω στην ευρωλίγκα. το αν θα ήταν value for money για εμάς,δεν το ξέρουμε,γιατί σου ξαναλέω ότι ήταν ήδη σε ομάδα φ4 και δεν έδειξε κάτι παραπάνω από ότι έδειξε ο λεκαβίτσιους σε εμάς,ενώ στη μπαρτσελόνα δεν έπαιξε καν,παρότι τους ανήκε για αρκετά χρόνια



Δεν συνηθίζουμε σε τούτο εδώ το φόρουμ να αποκαλούμε "απάτη" τους αθλητές εκτός κι αν το κάνουμε με το ανάλογο χιούμορ.
Πόσο μάλλον, όταν αναφερόμαστε σ΄έναν διεθνή παίκτη της Εθνικής Γαλλίας, μιας από τις 4 κορυφαίες δυνάμεις του αθλήματος την τελευταία 15ετία που στην περιφέρεια της γίνεται συνωστισμός ταλέντου κι λάμψης.

Ο Ντιό, λοιπόν είναι ένας πολύ καλός παίκτης. Δεν νομίζω ότι μπαίνει στην ίδια πρόταση π.χ με τον Λεκαβίτσιους. Άλλη κλάση, άλλες παραστάσεις.

Πάμε τώρα στον συμπατριώτη του, επίσης διεθνή, Βέστερμαν.
Λογικά δεν θα τον έχεις δει με την Παρτίζαν (πόσο μάλλον με την εκπληκτική Εθνική νέων της χώρας του με την οποία είχε βγει κι MVP αν δεν με απατά η μνήμη μου...) ενδεχομένως να μην τον έχεις δει ούτε καν με τη Ζαλγκίρις.
Όσο για το γεγονός ότι η Μπάρσα τον άφησε ελεύθερο πάνω στον χρόνο( τον είχε τσεκάρει και κατόπιν υπογράψει στα 20-21 του όταν μαζί με τον Λοβέρν έβγαζαν μάτια με την Παρτίζαν) θα πρεπε να συνυπολογίσεις ότι προερχόταν από έναν σοβαρότατο τραυματισμό στο γόνατο (ενδεχομένως να ήταν και ο δεύτερος του) κι αυτό ήταν που έκανε τον Τσάβι να τον αφήσει ελεύθερο και να βασιστεί στον Σατοράνσκι.

Αυτά τα ολίγα. Οφ τόπικ ενδεχομένως αλλά απαραίτητα θαρρώ.
Ginobili
QUOTE(Looter @ Sep 25 2018, 19:08 ) *
Πάμε τώρα στον Νίκο τον Παππά.

Βλέπω ότι όλοι στην βασική δυάδα 1-2 βάζετε τον Νικ με τον Κιθ. ΛΑΘΟΣ και αυτό.
Δηλαγή αν ο Κιθ των 450.000 ευρώ προορίζεται για βασικό 2αρι των 20 λεπτών , ο Νίκος ο Παππάς των 700.000 φέτος και των 800.000 του χρόνου (κλειστό διετές) τι ρόλο θα έχει;

Στο συγκεκριμένο κομμάτι δεν συμφωνώ,και δεν έχεις δίκιο.Ο Πασκουάλ αν το κρίνει ο ίδιος,θα ξαναφήσει χωρίς δευτερόλεπτο συμμετοχής τον Παπα σε κάποιο αγώνα,και χ#$%^ αν παίρνει 700Κ ή 1.7.
Ο Λάνγκφορντ έχει ένα όνομα,και μια αξία.Όταν θα κρίνεται το παιχνίδι στο σουτ...περίμενε εσύ να δώσει την μπαγκέτα στον Παπά ο Πακουάλ.

Όταν ήρθε ο Καλάθης πριν 3 χρονια,2,2 εκ έπαιρνε..και ο Διαμαντίδης 800Κ....δεν λέει κάτι αυτό.Με το βλέφαρο έγνεφε..ποτε θα βγει και πότε θα μπει....ο 3D...
Samurai13
QUOTE (basket72 @ Sep 25 2018, 23:48 ) *
Δεν συνηθίζουμε σε τούτο εδώ το φόρουμ να αποκαλούμε "απάτη" τους αθλητές εκτός κι αν το κάνουμε με το ανάλογο χιούμορ.
Πόσο μάλλον, όταν αναφερόμαστε σ΄έναν διεθνή παίκτη της Εθνικής Γαλλίας, μιας από τις 4 κορυφαίες δυνάμεις του αθλήματος την τελευταία 15ετία που στην περιφέρεια της γίνεται συνωστισμός ταλέντου κι λάμψης.

Ο Ντιό, λοιπόν είναι ένας πολύ καλός παίκτης. Δεν νομίζω ότι μπαίνει στην ίδια πρόταση π.χ με τον Λεκαβίτσιους. Άλλη κλάση, άλλες παραστάσεις.

Πάμε τώρα στον συμπατριώτη του, επίσης διεθνή, Βέστερμαν.
Λογικά δεν θα τον έχεις δει με την Παρτίζαν (πόσο μάλλον με την εκπληκτική Εθνική νέων της χώρας του με την οποία είχε βγει κι MVP αν δεν με απατά η μνήμη μου...) ενδεχομένως να μην τον έχεις δει ούτε καν με τη Ζαλγκίρις.
Όσο για το γεγονός ότι η Μπάρσα τον άφησε ελεύθερο πάνω στον χρόνο( τον είχε τσεκάρει και κατόπιν υπογράψει στα 20-21 του όταν μαζί με τον Λοβέρν έβγαζαν μάτια με την Παρτίζαν) θα πρεπε να συνυπολογίσεις ότι προερχόταν από έναν σοβαρότατο τραυματισμό στο γόνατο (ενδεχομένως να ήταν και ο δεύτερος του) κι αυτό ήταν που έκανε τον Τσάβι να τον αφήσει ελεύθερο και να βασιστεί στον Σατοράνσκι.

Αυτά τα ολίγα. Οφ τόπικ ενδεχομένως αλλά απαραίτητα θαρρώ.

το ότι παίζει (έπαιζε βασικά) στην εθνική γαλλίας δεν μου λέει τίποτα απολύτως. και ο ερτέλ παίζει στη γαλλία,τι σημαίνει αυτό; ότι είναι παιχταράς; σε όποια ομάδα κι αν έχει παίξει όλοι πανηγυρίζουν όταν φεύγει από την ομάδα τους. και ο ζήσης στην εθνική ελλάδος έπαιζε,αλλά εμένα δεν μου αρέσει και τον θεωρώ κατασκεύασμα των δημοσιογράφων,τι να κάνουμε. γούστα είναι αυτά


πάμε παρακάτω. τον βέστερμαν τον έχω δει και με την παρτιζάν και με τη ζαλγκίρις. έχω δει και τον λεκαβίτσιους με τη ζαλγκίρις βέβαια,όταν ήταν μαζί κιόλας. πολλοί μπορεί να μην το έχουν κάνει. άλλο ζαλγκίρις,άλλο παναθηναϊκός. όπως λοιπόν είδαμε τον λεκαβίτσιους από τη μετάβαση της ζαλγκίρις σε ομάδα άλλων απαιτήσεων,είδαμε και τον βέστερμαν. δε νομίζω ότι ενθουσίασε κάπου ο βέστερμαν για να διαβάζουμε κατά καιρούς ότι είναι αυτό που θέλουμε κλπ κλπ

QUOTE (Looter @ Sep 25 2018, 22:08 ) *
Φίλε μου ο Γκος για φέτος έχει υπογράψει με 500.000$ , δηλαδή κοντα στα 430.000 ευρώ. Τα 100.000EUR της παρτίζαν μπορεί να τα πάρει πίσω ο Ολυμπιακός στο χαλαρό αν του βγει ο παίκτης. Επίσης το buy out του Λέκα που πλήρωσε ο ΠΑΟ πέρυσι το ξέχασες στους υπολογισμούς σου(100.000EUR)... Τέλος το συμβόλαιο του Γκος είναι 2+1 , οπότε ΜΗΝ μετράς και τον τρίτο χρόνο...
https://www.to10.gr/basket/basket-league/30...gouiliams-gkos/

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά.

Στον άσσο όπως λες έχει τον καλύτερο παίκτη της Euroleague , που μπορεί να παίζει 40 λεπτά (ούτε ο Λεμπρόν δεν παίζει 40 λεπτά στη regular) και από πίσω του μικρή σημασία έχει ποιος θα είναι. Να συμφωνήσω απόλυτα για την κουβέντα μαζί σου.
Στον άσσο λοιπόν , πίσω από τον Νικ που παίζει και στα μονά με τον πρόεδρο τι παίκτη πρέπει να έχει και με τι budget;

Έναν παίκτη με τα βασικά στοιχεία του Καλάθη (άμυνα,δημιουργία) ή ένα παίκτη με διαφορετικά χαρακτηριστικά;
Δεν καταλαβαίνεις ότι αν έχεις ένα παίκτη με τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά , αλλοιώνεται η φιλοσοφία της ομάδας στην πρώτη στραβή; Αν πχ ο Νικ πάρει 3 φάουλ στην πρώτη περίοδο ή στο 15' βρε αδερφέ , ή αν χτυπήσει στο κεφάλι του ή στον ώμο και λείψει για μερικές ημέρες-εβδομάδες τι κάνεις πέρα από τον σταυρό σου όταν η ομάδα ΔΕΝ έχει plan b;

Από τα πάνω νομίζω και εσύ θα συμφωνήσεις ότι πίσω από τον Νικ των 30+ λεπτων ή των 40 που γράφεις χρειάζεσαι παίκτης με παρόμοια ΒΑΣΙΚΑ χαρακτηριστικά και σε καμία περίπτωση ένα παίκτη τύπου Λέκα που είναι η χαρά της άμυνας , που κάνει drive και δεν ξέρει να κόψει σωστά τη μπάλα όταν τον κλείνουν και που βγάζει το ψωμί του από το τριποντακι του και την ευστοχία του στης βολές.

Πάμε τώρα στο οικονομικό κομμάτι. ΠΟΣΑ λεφτά θα πρέπει να δοξεψεις για αυτόν τον παίκτη που όπως γράφεις θα έχει αυτόν τον τόσο περιορισμένο ρόλο εφόσον ο Νικ θα παίζει και στα διπλά με τη Θύρα 13;;; 200.000EUR , 300.000EUR άντε 350.000EUR. Διαφωνεις; Αν συμφωνεις όπως πιστεύω θα καταλάβεις ότι ΔΕΝ γίνεται αυτός ο παίκτης για αυτό το ρόλο να παίρνει τα ίδια ή και παραπάνω λεφτά με το βασικό σου 4αρι , δηλαδή τον Τόμας.

Αν πάλι ΔΕΝ διαφωνείς και πιστεύεις ότι ορθώς πρέπει να ξοδευτούν 500.000-550.000 για αυτό τον ρόλο , τότε ΣΙΓΟΥΡΑ θα συμφωνείς ότι το βασικό 4αρι θα πρέπει να παίρνει αρκετά παραπάνω(άρα δε θα ήταν ο Τόμας) και ΣΙΓΟΥΡΑ θα συμφωνεις ότι με 500.000-550.000 θα έβρισκες ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ παίκτη από τον Λέκα...

Μονά ζυγά δικά σου ΔΕΝ γίνεται...

Πάμε τώρα στον Νίκο τον Παππά.

Βλέπω ότι όλοι στην βασική δυάδα 1-2 βάζετε τον Νικ με τον Κιθ. ΛΑΘΟΣ και αυτό.
Δηλαγή αν ο Κιθ των 450.000 ευρώ προορίζεται για βασικό 2αρι των 20 λεπτών , ο Νίκος ο Παππάς των 700.000 φέτος και των 800.000 του χρόνου (κλειστό διετές) τι ρόλο θα έχει;

ΔΕΝ καταλαβαίνεις ότι με βάση τη δομή του ρόστερ ο ΠΑΠΠΑΣ θα πρέπει να ξεκινάει και να έχει το 20λεπτο στο χαλαρό ενώ ο Κιθ θα παίζει σε σχήματα 1-2 και ο Λοτζο σε σχήματα 2-3;

ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΒΕΙ το παραπάνω καταλαβαίνεις ότι ΔΕΝ ξοδεύτηταν σωστά τα διαθέσιμα λεφτά για τη θέση 2 , δε χρειάζεται και πολύ μεγαλύτερη ανάλυση. Επίσης καταλαβαίνεις όταν ΑΝ ο Νίκος ο Παππάς ΔΕΝ ξεκινάει βασικούρα στο 2 για 20 λεπτάκια , θα έχεις ένα παίκτη στη second unit που θα παίρνει κοντά στα 300.000 παραπάνω από το βασικό σου 4αρι. Δεν το λες και καλό τον σχεδιασμό σε μια τέτοια περίπτωση , θα συμφωνείς και εσύ..

Στο 5 επίσης ΔΕΝ υπήρχε η πολυτέλεια να έχεις ένα δεινόσαυρο όπως ο Ίαν ο οποίος θα παίζει ΟΤΑΝ χρειαστεί και θα πληρώνεται ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ λεφτά από το βασικό σου 4αρι. Ή θα έπρεπε να μην υπάρχει καθόλου και τα λεφτά του να πήγαιναν στο 4 μόνο , ή θα έπρεπε να πανε κάποια στο 4 για καλύτερο του Τόμας και κάποια στο 5 για καλύτερο του Λάσμε.

Κάπως έτσι λοιπόν θα συμφωνήσεις ξοδεύτηκαν και φέτος χρήματα χωρίς να έχουν λυθεί τα περσινά ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα της ομάδας :

1. Αξιόπιστος αίκτης πίσω από τον Νικ
2. Μηδαμινοί πόλοι δημιουργίας πέραν του Νικ καθώς κανείς από τους (Κιθ,Παππά,Λεκα) δεν είναι σοβαρός δημιουργός.
3. Πρόβλημα στο ριμπαουντ. Εδώ μια 5αδα με Λασμε-Γκιστ με τα βίας θα είναι καλύτερη από την περσινή Κρις-Γκιστ στο ριμπαου ντ. Βέβαια επιθετικά ο Λάσμε σε σύγκριση με τον Κρίς είναι η μέρα με τη νύχτα όποτε overall πάλι χαμένος είσαι.

Θα προσθέσω και κάτι που πέρυσι ήταν καλύτερο και φέτος έγινε χειρότερο.
Η άμυνα στο 1-2 έχει χειροτερέψει ΑΙΣΘΗΤΑ. Έφυγαν 2 καλοί αμυντικοι Ντένμον - Τζέϊμς και ήρθε ο σοφτ Κιθ. Ο Νίκος ο Παππάς παίζει άμυνα μόνο με τα χέρια και ο Λέκα καλύτερα να μη συζητηθούν τα αμυντικά του skills...

Αυτα...

το πόσα παίρνει ο παππάς είναι πρόβλημα του γιαννακόπουλου,όχι δικό μου. αν του πασκουάλ του κάνει,θα παίζει,αν δεν του κάνει θα τον αφήσει στον πάγκο,απλό είναι. και ο πεδουλάκης είχε το 2016 τον ραντούλιτσα του 1 εκατομμυρίου κι έπαιζε με τον παπαγιάννη των 100 χιλιάδων.

βασικοί και αναπληρωματικοί δεν υπάρχουν φίλε μου. κι ο παπαλουκάς στην τσσκα αναπληρωματικός ήταν,αλλά έπαιρνε περισσότερα λεφτά από όλους τους βασικούς τους και τελείωνε τα ματς. ε ο τόμας δεν πρόκειται να τελειώνει τα ματς και το πιθανότερο είναι να πας με καλάθη,λάνγκφορντ,παπαπέτρου,γκιστ και λάσμε στο τέλος των παιχνδιών. στο μόνο που συμφωνώ είναι ότι θα ήθελα κάποιον καλύτερο και πιο ακριβό από τον τόμας,αλλά από τη στιγμή που παρουσιάστηκε η ευκαιρία να πάρεις τον παπαγιάννη,δεν την αφήνεις όσο χάλια κι αν είναι τώρα. δόθηκαν χρήματα εκεί,οπότε έμειναν λιγότερα για το 4αρι. και ο ολυμπιακός πριν 2 χρόνια πήρε τον παπανικολάου που ήταν σε τραγική κατάσταση,γιατί του δόθηκε η ευκαιρία να τον πάρει.


ο παναθηναϊκός ό,τι και να κάνει φέτος έχει καταφέρει πλέον να έχει μια 5αδα (καλάθης, παππάς, παπαπέτρου, μήτογλου, παπαγιάννης) σίγουρη για 2 τουλάχιστον(εκτός παππά,οι άλλοι έχουν για 3 χρόνια ακόμα+2 ακόμα ο παπαγιάννης) και έχεις και τον αντετοκούμπο που λήγει το συμβόλαιο,αλλά πιστεύω αν θέλεις μπορείς να κρατήσεις κι άλλο μετά το καλοκαίρι. οι ηλικίες των ξένων σε άλλους μπορεί να λένε πολλά(ότι πάει για ομάδα μιας χρήσης με έμπειρους ξένους μήπως και μπει φ4),σε άλλους μπορεί να μη λέει και τίποτα(η ρεάλ μας κέρδισε με καλύτερους παίχτες τους ακόμα μεγαλύτερους από τους δικούς μας. ρέγες,αγιόν,κάρολ,ρούντι)
Looter
QUOTE (Ginobili @ Sep 26 2018, 00:01 ) *
Στο συγκεκριμένο κομμάτι δεν συμφωνώ,και δεν έχεις δίκιο.Ο Πασκουάλ αν το κρίνει ο ίδιος,θα ξαναφήσει χωρίς δευτερόλεπτο συμμετοχής τον Παπα σε κάποιο αγώνα,και χ#$%^ αν παίρνει 700Κ ή 1.7.
Ο Λάνγκφορντ έχει ένα όνομα,και μια αξία.Όταν θα κρίνεται το παιχνίδι στο σουτ...περίμενε εσύ να δώσει την μπαγκέτα στον Παπά ο Πακουάλ.

Όταν ήρθε ο Καλάθης πριν 3 χρονια,2,2 εκ έπαιρνε..και ο Διαμαντίδης 800Κ....δεν λέει κάτι αυτό.Με το βλέφαρο έγνεφε..ποτε θα βγει και πότε θα μπει....ο 3D...


Φίλε μου το ίδιο πράγμα λέμε...
Ότι αν επέλεγε ο Πασκουάλ ΔΕ θα ανανεωνε τον Νίκο Παππά με 700.000+800.000 για να παίξει βασικούρα ο Κιθ.
Τον Παππά ΔΕΝ τον εμπιστεύτηκε πέρυσι (φαίνεται πόσο στηρίχθηκε σε αυτόν και πόσο στον Τζέϊμς που ήρθε Μαρτη) και δεν τον εμπιστεύεται ΟΥΤΕ φέτος (φαίνεται από την ιστορία με τον Κόπονεν που δεν κατάλαβε ΠΟΤΕ γιατί ενώ τα βρήκε με Πασκουάλ δεν προχώρησε και φαίνεται και από τους παίκτες που δοκιμάζει στο 2 μέχρι τώρα). Τώρα γιατί αυτός ο παίκτης ανανεώθηκε και πήρε και 1.500.000 , ρώτησε καλύτερα τον πρόεδρο.
Ανορθογραφία στο ρόστερ ήταν και θα είναι ο Παππάς παικτικά , ειδικά για τα λεφτά που παίρνει. Αν μιλούσαμε απλά για ένα Ελληνικό διαβατήριο 300-350 χιλιάδων θα το συζητούσα. Τουλαχιστο ο Ίαν σαν χαρακτήρας είναι ΚΟΣΜΗΜΑ και είναι και χρήσιμος στα αποδυτήρια μιας μεγάλης ομάδας... Αν τον έχω κρίνει αυστηρά είναι λόγω περιορισμένου budget ότι αποτελεί ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ αχρείαστη όταν έχεις για 4αρι βασικό τον Τόμας με λιγότερα...

ΠΟΣΟΙ προπονητές πρέπει να περάσουν για να καταλάβει ο κόσμος τι εστί ο Παππάς παικτικά; Κοντέυει στα 30...

Το γράφω με οικονομικούς όρους γιατί αλλιώς θα μου την "πέσουν" όλοι... tongue.gif tongue.gif
basket72
[quote name='Samurai13' post='910121' date='Sep 26 2018, 01:14 ']το ότι παίζει (έπαιζε βασικά) στην εθνική γαλλίας δεν μου λέει τίποτα απολύτως. και ο ερτέλ παίζει στη γαλλία,τι σημαίνει αυτό; ότι είναι παιχταράς; σε όποια ομάδα κι αν έχει παίξει όλοι πανηγυρίζουν όταν φεύγει από την ομάδα τους. και ο ζήσης στην εθνική ελλάδος έπαιζε,αλλά εμένα δεν μου αρέσει και τον θεωρώ κατασκεύασμα των δημοσιογράφων,τι να κάνουμε. γούστα είναι αυτά

/quote]

Εσένα μπορεί να μη σου λέει τίποτε που ο Ντιό καλούταν συνεχώς (μέχρι τον περσινό βαρύ τραυματισμό του)σε μια Εθνική που έχει πολλαπλάσιο ταλέντο από τη δική μας και δη στην περιφέρεια, στην μπασκετική κοινότητα αυτό φτάνει και περισσεύει για να μην διανοηθεί καν να τον βγάλει "απάτη".
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το άλλο σου άλμα περί "κατασκευασμένου από τους δημοσιογράφους!!!" Ζήση μπορεί να σταθεί σε μια μπασκετική κουβέντα με αρχή, μέση και τέλος.
Samurai13
QUOTE (basket72 @ Sep 26 2018, 02:06 ) *
Εσένα μπορεί να μη σου λέει τίποτε που ο Ντιό καλούταν συνεχώς (μέχρι τον περσινό βαρύ τραυματισμό του)σε μια Εθνική που έχει πολλαπλάσιο ταλέντο από τη δική μας και δη στην περιφέρεια, στην μπασκετική κοινότητα αυτό φτάνει και περισσεύει για να μην διανοηθεί καν να τον βγάλει "απάτη".
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το άλλο σου άλμα περί "κατασκευασμένου από τους δημοσιογράφους!!!" Ζήση μπορεί να σταθεί σε μια μπασκετική κουβέντα με αρχή, μέση και τέλος.

σε ένα thread που έχει γραφτεί ότι ο κόνιαρης μπορεί να προσφέρει περισσότερο από τον λεκαβίτσιους,μια χαρά μπορεί να σταθεί και το δικό μου σχόλιο. δεν ξέρω που σε πειράζει κι ούτε με ενδιαφέρει και να μάθω εξάλλου. όπως είπα και πριν ο καθένας έχει την άποψή του,δεν θα κάτσω να ασχοληθώ αν αρέσει σε κάποιον ο ντιότ. εμένα δεν μου αρέσει και τον θεωρώ μπασκετική απάτη,τι να κάνουμε ο καθένας με τα γούστα του. με το ζόρι δεν πρόκειται να συμπαθήσω έναν μέτριο κατά τη γνώμη μου παίχτη
basket72
QUOTE (Samurai13 @ Sep 26 2018, 02:46 ) *
σε ένα thread που έχει γραφτεί ότι ο κόνιαρης μπορεί να προσφέρει περισσότερο από τον λεκαβίτσιους,μια χαρά μπορεί να σταθεί και το δικό μου σχόλιο. δεν ξέρω που σε πειράζει κι ούτε με ενδιαφέρει και να μάθω εξάλλου. όπως είπα και πριν ο καθένας έχει την άποψή του,δεν θα κάτσω να ασχοληθώ αν αρέσει σε κάποιον ο ντιότ. εμένα δεν μου αρέσει και τον θεωρώ μπασκετική απάτη,τι να κάνουμε ο καθένας με τα γούστα του. με το ζόρι δεν πρόκειται να συμπαθήσω έναν μέτριο κατά τη γνώμη μου παίχτη


Αυτό που με ενοχλεί/προβληματίζει είναι να μετατρέπουμε αυτό εδώ το φόρουμ σε ένα ακόμη διαδικτυακό μέσο (οχετό) που ο καθένας βγάζει τ΄απωθημένα του και τα κάνει ίσωμα όλα, απαξιώνοντας καταξιωμένους αθλητές στην προκειμένη.
Δεν έχω θέμα με σένα ούτε είμαι θαυμαστής του Ντιό ή του Ζήση.
Άλλο να μη σου αρέσει ένας παίκτης ή να τον θεωρείς μέτριο κι άλλο να τον χαρακτηρίζεις "απάτη". Ήδη προστέθηκε εν είδει επιθέτου το " μπασκετική" πριν το ουσιαστικό "απάτη" οπότε ένα βήμα στη σωστή κατεύθυνση έγινε, θαρρώ.
Χαίρομαι. smile.gif

Το διαδίκτυο με τα φόρουμ του κ.λ.π ας είναι ένα βήμα προς τα μπροστά, ένα μέσο που θα προάγει τον σεβασμό και την σωστά εννοούμενη ευπρέπεια κι όχι τη σύγχρονη μισαλλοδοξία και την εύκολη απαξίωση.


Κατά τα άλλα, προφανώς και δεν μπορεί να προσφέρει περισσότερα ο Κόνιαρης από τον Λεκαβίτσιους. Κρίμα για εσάς πάντως που δεν τον έχετε στις τάξεις σας. Νομίζω ότι μαζί με τον Μωραίτη, είναι οι καλύτεροι νέοι Ελληνες παίκτες στο 1-2 - θέσεις στις οποίες έχουμε (και θα έχουμε) σοβαρό πρόβλημα ως Εθνική.

Μακάρι να βγει (έστω κάπως ) κι ο Καλαϊτζάκης ή κι ο Τολιόπουλος ακόμα.

Καλημέρα.
green_sky
QUOTE (basket72 @ Sep 26 2018, 10:58 ) *
.........................
Κατά τα άλλα, προφανώς και δεν μπορεί να προσφέρει περισσότερα ο Κόνιαρης από τον Λεκαβίτσιους. Κρίμα για εσάς πάντως που δεν τον έχετε στις τάξεις σας. Νομίζω ότι μαζί με τον Μωραίτη, είναι οι καλύτεροι νέοι Ελληνες παίκτες στο 1-2 - θέσεις στις οποίες έχουμε (και θα έχουμε) σοβαρό πρόβλημα ως Εθνική.
........................

Για τον Λεκαβιτσιους εχουν γινει τονοι κουβεντας στα forum για το υψος του και γενικοτερα το σωματοτυπο του.
Αν καποιος ανατρεξει στα ροστερ της Ευρωλιγκα,θα διαπιστωσει οτι παρα πολλες ομαδες εχουν παιχτες με υψος πανω κατω παρομοιο με αυτο του Λεκαβιτσιους.Ο Λιθουανος ειναι ολοφανερο οτι ξερει πολυ μπασκετ.Ομως νομιζω οτι η αθλητικοτητα του και γενικοτερα το σωμα του δεν τον βοηθουν στο να κανει μεσα στο γηπεδο,αυτα που εχει στο μυαλο του.
Επομενως για μενα το μειονεκτημα του παιχτη δεν ειναι το υψος.Το μειονεκτημα του παιχτη ειναι ο κορμος του και τα ποδια του.
Στην αμυνα σπρωχνεται πολυ ευκολα γιατι εχει αδυνατο κορμο.Ο Καμπατσο 1.79 ειναι αλλα αντε να τον σπρωξεις.Ο Παργκο και αυτος περιπου στο υψος του Λεκα ειναι, αλλα αντε να τον σπρωξεις.
Στην επιθεση δεν εχει τα γρηγορα ποδια ωστε να δημιουργησει πλεονεκτημα και χωρο.Του βαζει ο αντιπαλος προπονητης εναν ψηλο γρηγορακο γκαρντ και τον σκεπαζει.Αλλα και κοντο Αμερικανο να του βαλει, παλι προβλημα εχει,γιατι δεν μπορει να τον παιξει στα ποδια.
Εδω βεβαια εχει ευθυνη και ο παιχτης ο ιδιος αλλα και η ομαδα.Πηρες περυσι εναν νεαρο παιχτη με συγκεκριμενα πλεονεκτηματα αλλα και μειονεκτηματα.Ποιο απο τα μοινεκτηματα του δουλεψες μεσα σε ενα χρονο ?
Ο Λιθουανος εχει πολυ μεγαλυτερο ταλεντο απο το να ειναι ο κομπαρσος του Καλαθη.Χρειαζεται ομως δουλεια για να κανει καριερα εκτος Λιθουανιας.Στην αντιθετη περιπτωση ειναι βεβαιο οτι καποια θα γυρισει πισω στην Ζαλγκιρις,που βασιζεται επι το πλειστον σε γηγενεις παιχτες.
Ginobili
QUOTE(green_sky @ Sep 26 2018, 09:23 ) *
Για τον Λεκαβιτσιους εχουν γινει τονοι κουβεντας στα forum για το υψος του και γενικοτερα το σωματοτυπο του.
Αν καποιος ανατρεξει στα ροστερ της Ευρωλιγκα,θα διαπιστωσει οτι παρα πολλες ομαδες εχουν παιχτες με υψος πανω κατω παρομοιο με αυτο του Λεκαβιτσιους.Ο Λιθουανος ειναι ολοφανερο οτι ξερει πολυ μπασκετ.Ομως νομιζω οτι η αθλητικοτητα του και γενικοτερα το σωμα του δεν τον βοηθουν στο να κανει μεσα στο γηπεδο,αυτα που εχει στο μυαλο του.
Επομενως για μενα το μειονεκτημα του παιχτη δεν ειναι το υψος.Το μειονεκτημα του παιχτη ειναι ο κορμος του και τα ποδια του.
Στην αμυνα σπρωχνεται πολυ ευκολα γιατι εχει αδυνατο κορμο.Ο Καμπατσο 1.79 ειναι αλλα αντε να τον σπρωξεις.Ο Παργκο και αυτος περιπου στο υψος του Λεκα ειναι, αλλα αντε να τον σπρωξεις.
Στην επιθεση δεν εχει τα γρηγορα ποδια ωστε να δημιουργησει πλεονεκτημα και χωρο.Του βαζει ο αντιπαλος προπονητης εναν ψηλο γρηγορακο γκαρντ και τον σκεπαζει.Αλλα και κοντο Αμερικανο να του βαλει, παλι προβλημα εχει,γιατι δεν μπορει να τον παιξει στα ποδια.
Εδω βεβαια εχει ευθυνη και ο παιχτης ο ιδιος αλλα και η ομαδα.Πηρες περυσι εναν νεαρο παιχτη με συγκεκριμενα πλεονεκτηματα αλλα και μειονεκτηματα.Ποιο απο τα μοινεκτηματα του δουλεψες μεσα σε ενα χρονο ?
Ο Λιθουανος εχει πολυ μεγαλυτερο ταλεντο απο το να ειναι ο κομπαρσος του Καλαθη.Χρειαζεται ομως δουλεια για να κανει καριερα εκτος Λιθουανιας.Στην αντιθετη περιπτωση ειναι βεβαιο οτι καποια θα γυρισει πισω στην Ζαλγκιρις,που βασιζεται επι το πλειστον σε γηγενεις παιχτες.

όπως τα λες είναι,αλλά θα εστίαζα περισσότερο στην έκρηξη,και στο 1ο βημα ιδιαιτερα..και λιγότερο στην καθεαυτή ταχύτητα.Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βελτιωθεί αυτό...είναι χάρισμα περισσότερο.
Πιο ρεαλιστικό για τον Λέκα...είναι να υοθετήσει με την ωρίμανση του σιγά σιγά,έναν λιγότερο "νευρικό τροπο παιχνιδιού" και περισσότερο να εστιάσει στο μυαλομένο μπάσκετ.
Μυικές ίνες μαυρου δεν θα αποκτήσει ποτέ...
irving
QUOTE(Samurai13 @ Sep 25 2018, 19:09 ) *
πέρσι έπαιξε πριν τραυματιστεί και ήταν μετριοκακός,με ίδια περίπου νούμερα με τον λεκαβίτσιους.
ο γκος παίρνει 600 χιλιάδες,δεν παίρνει 400. + τα 100 που έδωσαν στην παρτιζάν.1.8 σύνολο για 3 χρόνια νομίζω είχα διαβάσει. το αν θα μπορούσε να έρθει σε εμάς ως αναπληρωματικός δεν το ξέρουμε,γιατί κάλλιστα μπορεί να ήθελε να πάει κάπου που να παίζει βασικός για να έχει χρόνο και να γράψει και καλύτερα νούμερα. ο καλάθης είναι ο καλύτερος παίχτης της ευρωλίγκας και εσύ λες να παίζει 20 λεπτά. δεν το βρίσκω λογικό. εξάλλου παίρνει 2 εκατομμύρια,έχει πει κι ο ίδιος ότι δεν έχει πρόβλημα να παίζει και 40 λεπτά σε κάθε ματς και το έδειξε και πέρσι όντας έτσι κι αλλιώς παίχτης με φοβερή φυσική κατάσταση. απλά έχουμε συνηθίσει στην ελλάδα να είναι όλοι λαπάδες και να αναφέρεται η κούραση ως δικαιολογία όταν δεν παίζουν καλά. o λεκαβίτσιους πέρσι είχε 13 λεπτά μέσο όρο και ο καλάθης 29.

κατά τα άλλα εγώ τη γνώμη μου για τον λεκαβίτσιους την έχω ξαναγράψει. έχει πολύ καλό σουτ και πέρσι όποτε έπαιξε δίπλα στον καλάθη ήταν πολύ καλός. έτσι πρέπει να παίξει και φέτος με τον λάνγκφορντ στον άσσο όταν δεν είναι μέσα ο καλάθης.

υγ. από το λεκαβίτσιους προφανώς και υπάρχουν καλύτεροι παίχτες. για μένα ο βέστερμαν δεν είναι ούτε καλύτερος ούτε χρειαζόταν τέτοιον η ομάδα. κατά τα άλλα όταν έχεις τον καλύτερο παίχτη της διοργάνωσης και μακράν του 2ου πιο ακριβό στην ομάδα σου,το μικρότερο πρόβλημα της ομάδας είναι ποιος θα είναι ο αναπληρωματικός του. αν είχαμε το μπάτζετ της τσσκα θα είχαμε τον χάκετ αλλαγή του ροντρίγκεθ και τον χίγκινς αλλαγή του ντε κολό να παίρνουν 1 και 2 εκατομμύρια ο καθένας,αλλά δεν το έχουμε. το πρόβλημα της ομάδας ήταν στους ψηλούς και φέτος ελπίζουμε να ανταποκριθούν κάποιοι παίχτες για να είμαστε βελτιωμένοι. το αν θα παίζει ο λεκαβίτσιους 5-10 ή 0 λεπτά δεν με απασχολεί και πολύ,όταν ο καλάθης μου έχει δείξει ότι μπορεί να παίξει και 40 λεπτά αν χρειαστεί. γι αυτό πληρώνεται εξάλλου,γι αυτό και παίρνει και τόσα λεφτά,γιατί εκτός όλων των άλλων έχει και τεράστια αντοχή

-οταν βγαινει ο καλαθης δεν υπαρχει παιχτης να τρεξει ενα συστημα!! το θεωρεις λογικο?
-ο βεστερμαν προπερσυ στη ζαλγκιρις ηταν ο βασικος ασσος και ο λεκαβιτσιους παγκιτης. ποιος ειναι καλυτερος? μηπως εκανε στεπ απ ο λεκα και δεν το ειδαμε?
-δεν ψαχνεις παιχταρα πισω απο τον καλαθη αλλα εναν να κανει 2 πραγματακια σωστα. με 450 χιλ παιρνεις κατι πολυ καλυτερο. γιατι να μην ειχαμε καλυτερο παιχτη εκει?
-λεκα με λανγκφορντ στην περιφερεια δεν υπαρχει. θα τα τρωμε πισω.
Samurai13
QUOTE (irving @ Sep 26 2018, 13:37 ) *
-οταν βγαινει ο καλαθης δεν υπαρχει παιχτης να τρεξει ενα συστημα!! το θεωρεις λογικο?
-ο βεστερμαν προπερσυ στη ζαλγκιρις ηταν ο βασικος ασσος και ο λεκαβιτσιους παγκιτης. ποιος ειναι καλυτερος? μηπως εκανε στεπ απ ο λεκα και δεν το ειδαμε?
-δεν ψαχνεις παιχταρα πισω απο τον καλαθη αλλα εναν να κανει 2 πραγματακια σωστα. με 450 χιλ παιρνεις κατι πολυ καλυτερο. γιατι να μην ειχαμε καλυτερο παιχτη εκει?
-λεκα με λανγκφορντ στην περιφερεια δεν υπαρχει. θα τα τρωμε πισω.

-υπάρχει. ο λάνγκφορντ. καλόμαθαμε να έχουμε τον καλύτερο οργανωτή στην ομάδα εδώ και 15 χρόνια (διαμαντίδης και πλέον καλάθης) και νομίζουμε ότι μόνο αυτού του τύπου οι παίχτες μπορούν να οργανώσουν. ο πασκουάλ πήρε ευρωλίγκα με αλλαγή του ρούμπιο,τον σάδα
-δεν υπάρχουν βασικοί και αναπληρωματικοί. παρεπιπτόντως ίδια νούμερα είχαν περίπου,με τον λεκαβίτσιους να παίζει 7 λεπτά λιγότερα. είδαμε και το στεπ απ του βέστερμαν,26 έφτασε. θυμίζει τον γιόβιτς που είναι 28 και τον αντιμετωπίζουμε όπως τα ελληνικά ταλέντα,λέγοντας ότι είναι έτοιμος για το στεπ απ. στην μπάγερν...
-δεν είπα να παίζουν λάνγκφορντ με λεκαβίτσιους. ο λεκαβίτσιους πρέπει να παίζει μαζί με τον καλάθη μόνο. αλλά το θέμα την άμυνας που λες,ενώ παίζει ρόλο η αμυντική ικανότητα του καθενός,δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχεις κακή άμυνα με 2 κακούς περιφερειακούς. ο ολυμπιακός πήγε τελικό ευρωλίγκας το 2017 με περιφερειακό δίδυμο γκριν-σπανούλη που μόνο αμυντικούς ογκόλιθους δεν τους λες
irving
QUOTE(Samurai13 @ Sep 26 2018, 13:49 ) *
-υπάρχει. ο λάνγκφορντ. καλόμαθαμε να έχουμε τον καλύτερο οργανωτή στην ομάδα εδώ και 15 χρόνια (διαμαντίδης και πλέον καλάθης) και νομίζουμε ότι μόνο αυτού του τύπου οι παίχτες μπορούν να οργανώσουν. ο πασκουάλ πήρε ευρωλίγκα με αλλαγή του ρούμπιο,τον σάδα
-δεν υπάρχουν βασικοί και αναπληρωματικοί. παρεπιπτόντως ίδια νούμερα είχαν περίπου,με τον λεκαβίτσιους να παίζει 7 λεπτά λιγότερα. είδαμε και το στεπ απ του βέστερμαν,26 έφτασε. θυμίζει τον γιόβιτς που είναι 28 και τον αντιμετωπίζουμε όπως τα ελληνικά ταλέντα,λέγοντας ότι είναι έτοιμος για το στεπ απ. στην μπάγερν...
-δεν είπα να παίζουν λάνγκφορντ με λεκαβίτσιους. ο λεκαβίτσιους πρέπει να παίζει μαζί με τον καλάθη μόνο. αλλά το θέμα την άμυνας που λες,ενώ παίζει ρόλο η αμυντική ικανότητα του καθενός,δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχεις κακή άμυνα με 2 κακούς περιφερειακούς. ο ολυμπιακός πήγε τελικό ευρωλίγκας το 2017 με περιφερειακό δίδυμο γκριν-σπανούλη που μόνο αμυντικούς ογκόλιθους δεν τους λες

το παραδοξο ειναι οτι περσυ δεν ειχαμε ΚΑΝΕΝΑΝ. φετος οντως εχουμε λανγκφορντ ο οποιος παρα το γεγονος οτι βλεπει πρωτα απολα το καλαθι, εχει πολυ καλη πασα. οποτε λυνεται το ενα προβλημα σε εναν βαθμο και δημιουργειται αυτο της αμυνας οπου μονο ενας περιφερειακος μας παιζει καλη αμυνα!

μη μου συγκρινεις βεστερμαν με λεκα. ο ενας πασαρει και παιζει αμυνα ο αλλος σκοραρει αλλα ειναι τρυπα στην αμυνα και δεν πασαρει καλα. δηλαδη με τι τυπου παιχτη πρεπει να παιζει διπλα του ο λεκα? μονο με καλαθη. και ποιος θα τον ξεκουραζει? οτι ναναι δηλαδη..

γκριν και σπανουλης δεν παιζανε μαζι. μονο ελαχιστα λεπτα. και ηταν πολυ καλυτεροι επιθετικοι απο τους λεκα λανγκφορντ. και καλυτεροι αμυντικοι.
irving
QUOTE(Samurai13 @ Sep 26 2018, 13:49 ) *
-υπάρχει. ο λάνγκφορντ. καλόμαθαμε να έχουμε τον καλύτερο οργανωτή στην ομάδα εδώ και 15 χρόνια (διαμαντίδης και πλέον καλάθης) και νομίζουμε ότι μόνο αυτού του τύπου οι παίχτες μπορούν να οργανώσουν. ο πασκουάλ πήρε ευρωλίγκα με αλλαγή του ρούμπιο,τον σάδα
-δεν υπάρχουν βασικοί και αναπληρωματικοί. παρεπιπτόντως ίδια νούμερα είχαν περίπου,με τον λεκαβίτσιους να παίζει 7 λεπτά λιγότερα. είδαμε και το στεπ απ του βέστερμαν,26 έφτασε. θυμίζει τον γιόβιτς που είναι 28 και τον αντιμετωπίζουμε όπως τα ελληνικά ταλέντα,λέγοντας ότι είναι έτοιμος για το στεπ απ. στην μπάγερν...
-δεν είπα να παίζουν λάνγκφορντ με λεκαβίτσιους. ο λεκαβίτσιους πρέπει να παίζει μαζί με τον καλάθη μόνο. αλλά το θέμα την άμυνας που λες,ενώ παίζει ρόλο η αμυντική ικανότητα του καθενός,δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχεις κακή άμυνα με 2 κακούς περιφερειακούς. ο ολυμπιακός πήγε τελικό ευρωλίγκας το 2017 με περιφερειακό δίδυμο γκριν-σπανούλη που μόνο αμυντικούς ογκόλιθους δεν τους λες

το παραδοξο ειναι οτι περσυ δεν ειχαμε ΚΑΝΕΝΑΝ. φετος οντως εχουμε λανγκφορντ ο οποιος παρα το γεγονος οτι βλεπει πρωτα απολα το καλαθι, εχει πολυ καλη πασα. οποτε λυνεται το ενα προβλημα σε εναν βαθμο και δημιουργειται αυτο της αμυνας οπου μονο ενας περιφερειακος μας παιζει καλη αμυνα!

μη μου συγκρινεις βεστερμαν με λεκα. ο ενας πασαρει και παιζει αμυνα ο αλλος σκοραρει αλλα ειναι τρυπα στην αμυνα και δεν πασαρει καλα. δηλαδη με τι τυπου παιχτη πρεπει να παιζει διπλα του ο λεκα? μονο με καλαθη. και ποιος θα τον ξεκουραζει? οτι ναναι δηλαδη..

γκριν και σπανουλης δεν παιζανε μαζι. μονο ελαχιστα λεπτα. και ηταν πολυ καλυτεροι επιθετικοι απο τους λεκα λανγκφορντ. και καλυτεροι αμυντικοι.
Samurai13
QUOTE (irving @ Sep 26 2018, 14:07 ) *
το παραδοξο ειναι οτι περσυ δεν ειχαμε ΚΑΝΕΝΑΝ. φετος οντως εχουμε λανγκφορντ ο οποιος παρα το γεγονος οτι βλεπει πρωτα απολα το καλαθι, εχει πολυ καλη πασα. οποτε λυνεται το ενα προβλημα σε εναν βαθμο και δημιουργειται αυτο της αμυνας οπου μονο ενας περιφερειακος μας παιζει καλη αμυνα!

μη μου συγκρινεις βεστερμαν με λεκα. ο ενας πασαρει και παιζει αμυνα ο αλλος σκοραρει αλλα ειναι τρυπα στην αμυνα και δεν πασαρει καλα. δηλαδη με τι τυπου παιχτη πρεπει να παιζει διπλα του ο λεκα? μονο με καλαθη. και ποιος θα τον ξεκουραζει? οτι ναναι δηλαδη..

γκριν και σπανουλης δεν παιζανε μαζι. μονο ελαχιστα λεπτα. και ηταν πολυ καλυτεροι επιθετικοι απο τους λεκα λανγκφορντ. και καλυτεροι αμυντικοι.

Σορρυ κιολας, αλλα πολυ καλυτεροι επιθετικοι απο τον λανγκφορντ δεν ειναι. Ουτε καν απλα καλυτεροι,επιθετικα ο λανγκφορντ ειναι ο κορυφαιος σκορερ τη ευρωλιγκας τα τελευταια χρονια και μολις την προηγουμενη σεζον 2016-2017 ηταν χαλαρα πρωτος σκορερ κοντρα στις ιδιες αμυνες που επαιζε και ο γκριν. Αμυντικα ολοι τους ειναι κακοι,χειροτερος ολων μακραν ο γκριν βεβαια. Ο σπανουλης ηταν καλος αμυντικος οταν επαιζε με διαμαντιδη και σαρας,τωρα δεν θελει,δεν μπορει,κανεις δεν ξερει. Παντως θυμαμαι το παιχνιδι που διωξανε το μπαρτζωκα να μαρκαρει τον μποχωριδη και να τον κανει ηρωα
irving
QUOTE(Samurai13 @ Sep 26 2018, 14:16 ) *
Σορρυ κιολας, αλλα πολυ καλυτεροι επιθετικοι απο τον λανγκφορντ δεν ειναι. Ουτε καν απλα καλυτεροι,επιθετικα ο λανγκφορντ ειναι ο κορυφαιος σκορερ τη ευρωλιγκας τα τελευταια χρονια και μολις την προηγουμενη σεζον 2016-2017 ηταν χαλαρα πρωτος σκορερ κοντρα στις ιδιες αμυνες που επαιζε και ο γκριν. Αμυντικα ολοι τους ειναι κακοι,χειροτερος ολων μακραν ο γκριν βεβαια. Ο σπανουλης ηταν καλος αμυντικος οταν επαιζε με διαμαντιδη και σαρας,τωρα δεν θελει,δεν μπορει,κανεις δεν ξερει. Παντως θυμαμαι το παιχνιδι που διωξανε το μπαρτζωκα να μαρκαρει τον μποχωριδη και να τον κανει ηρωα

εγω σου λεω ως διδυμο το λανγκφορντ-λεκα ειναι χειροτερο του σπανουλης-γκριν και εσυ μου συγκρινεις τον λανγκφορντ με τον γκριν.
Johnny Marv
Ταϊμ αουτ λοιπόν στο πρώτο φιλικό με πλήρης ομάδα από το οποίο μπορούμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα . Είδα λοιπόν κάποια πράγματα κι ίσως δω κι αλλά στα συνέχεια . Είδα λοιπόν τα εξής :

-Ελεύθερο κάρφωμα από αλεϊ ουπ έχασε ο Λασμε (πρόβλημα στους ψηλούς-ακόμα λείπει ο ψηλός σημείο αναφοράς)
-Ελεύθερος ο Θανάσης κάτω από το καλάθι και ο Κιθ δεν είδε το αλεϊουπ (πρόβλημα στη δημιουργία-εκτός καλαθη)
-Σε πολύ καλή κατάσταση ο παπαπετρου (πολύ θετικό)
-Ο μίτο ακόμα δν μπορεί να παίξει άμυνα στα Γκαρντ (πρόβλημα κυρίως αμυντικό στη θέση 4)


Πάντως βλέπω έναν ομαδικό τρόπο παιχνιδιού , στοχεύουμε πολύ τα μισματς παίζουμε με ποστ εκμεταλλευόμαστε τους παίκτες μας και δεν έχουμε 1-2 παίκτες που σκοράρουν αλλά όλοι παίρνουν ισάριθμες σχετικά προσπάθειες. Η μεγαλύτερη διαφορά σε σχέση με πέρσι είναι τα τρίποντα (έχουμε πάρει 7 τρίποντα όλα κι όλα και έχουμε βάλει τα 2 σε 20 ολόκληρα λεπτά) . Ποια είναι η γνώμη σας για όλα αυτά ; Είδατε κάτι άλλο μέχρι τώρα ;
stevebucknall11
Βλέπω τον Λέκα καλύτερο δημιουργικά από πέρυσι, ενώ και ο Παπαγιάννης στην επίθεση δείχνει καλά πράγματα. Ο Παπαπέτρου νομίζω ότι έχει βελτιωθεί πραγματικά το καλοκαίρι αυτό.
john wick
θα δούμε ωραία πράγματα φέτος...

Αυτή η ομάδα όταν παίζει άμυνα είναι να λυπάσαι τον αντίπαλο...Παντού απλωμένα χέρια , δεν περνάει τπτ...
Σήμερα έκατσα να δω το παιχνίδι (δεν πήγα λόγω καιρού) για να δω μονο κ μονο τον Lasme.
Μια χαρά ο Αφρικανός και ακόμα δεν ειναι σε πλήρη φόρμα...
-Thomas αν συνεχίσει έτσι θα ξεχάσουμε σύντομα τον Singleton (μιλάω για την επίθεση)
- Παπι : στην αρχή ήταν αγχωμένος , όταν λυθεί όλα θα πάρουν τον δρόμο τους...
-Παπαγιάννης : αν κάθε φορά έχει 4 πόντους και 2 τάπες είναι σούπερ...
-Langford : απλά δεν τον αφήνεις να σουτάρει.


Γενικά μου άρεσε η ομάδα , μην ξεχνάμε είναι φιλικό , έτσι κ αλλιώς οι παίκτες ποτέ δεν παίζουν στο 100% στα φιλικά....
Μου άρεσε που γυρνάει η μπάλα , που ο Παπι συνεχώς ψάχνει να ποστάρει ..
Δεν ξέρω πως μπορεί να βρει ικανοποιητικό χρόνο ο Μητογλου.

irving
QUOTE(Johnny Marv @ Sep 27 2018, 22:32 ) *
Ταϊμ αουτ λοιπόν στο πρώτο φιλικό με πλήρης ομάδα από το οποίο μπορούμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα . Είδα λοιπόν κάποια πράγματα κι ίσως δω κι αλλά στα συνέχεια . Είδα λοιπόν τα εξής :

-Ελεύθερο κάρφωμα από αλεϊ ουπ έχασε ο Λασμε (πρόβλημα στους ψηλούς-ακόμα λείπει ο ψηλός σημείο αναφοράς)
-Ελεύθερος ο Θανάσης κάτω από το καλάθι και ο Κιθ δεν είδε το αλεϊουπ (πρόβλημα στη δημιουργία-εκτός καλαθη)
-Σε πολύ καλή κατάσταση ο παπαπετρου (πολύ θετικό)
-Ο μίτο ακόμα δν μπορεί να παίξει άμυνα στα Γκαρντ (πρόβλημα κυρίως αμυντικό στη θέση 4)


Πάντως βλέπω έναν ομαδικό τρόπο παιχνιδιού , στοχεύουμε πολύ τα μισματς παίζουμε με ποστ εκμεταλλευόμαστε τους παίκτες μας και δεν έχουμε 1-2 παίκτες που σκοράρουν αλλά όλοι παίρνουν ισάριθμες σχετικά προσπάθειες. Η μεγαλύτερη διαφορά σε σχέση με πέρσι είναι τα τρίποντα (έχουμε πάρει 7 τρίποντα όλα κι όλα και έχουμε βάλει τα 2 σε 20 ολόκληρα λεπτά) . Ποια είναι η γνώμη σας για όλα αυτά ; Είδατε κάτι άλλο μέχρι τώρα ;

πανω κατω συμφωνω. επιτελους εχουμε και ποστ παιχνιδι απο παπαπετρου και τομας . απο τον παπαγιαννης δεν το ειδαμε καθολου αλλα στο (πολυ) μελλον θα το δουμε.

ειμαστε καλυτεροι στα close out οπου με λανγκφορντ, παπαπετρου, τομας διαβαζουμε καλα αυτες τις καταστασεις.

ακομα ψαχνω τη λογικη της αποκτησης λασμε
Johnny Marv
QUOTE(irving @ Sep 27 2018, 23:30 ) *
πανω κατω συμφωνω. επιτελους εχουμε και ποστ παιχνιδι απο παπαπετρου και τομας . απο τον παπαγιαννης δεν το ειδαμε καθολου αλλα στο (πολυ) μελλον θα το δουμε.

ειμαστε καλυτεροι στα close out οπου με λανγκφορντ, παπαπετρου, τομας διαβαζουμε καλα αυτες τις καταστασεις.

ακομα ψαχνω τη λογικη της αποκτησης λασμε


Σίγουρα ο Λασμε είναι καλύτερος του ογκαστ ωστόσο με 600χιλ πιστεύω θα μπορούσαμε να βρούμε κατο καλύτερο και σίγουρα πιο νέο . Στο 2ο ημίχρονο ωστόσο είδαμε άλλη ομάδα , γρηγορη , ενεργητική , με τρομερή άμυνα . Το ματς τελείωσε με την 5αδα καλαθης-Κιθ-αντετοκουμπο-Λασμε-γκιστ όπου οι Ρώσοι δν μπορούν να βάλουν καλάθι και μετά αυτό συνεχίστηκε και όταν μπήκε ο παπί με τους άλλους 4 να μένουν ίδιοι . Πολλά υποσχόμενος και ο τομας και πιστεύω είδαμε τον ρολο του παππα φέτος . Ο μίτο θέλει δουλειά σίγουρα . Τέλος θέλω να πω πως αν και σήμερα παίξαμε τρομερά και μέσω της άμυνας αποκτήσαμε ψυχολογία και είμασταν εύστοχοι και στην επίθεση (πάντα με άμυνα θα νικάμε φέτος) φοβάμαι πως κάποια στιγμή οι καλές ομάδες θα μας καταλάβουν και θα κλείνουν στην ρακέτα και έτσι θα εκτίθεται η άμυνα μας. Έχουμε πολύ λίγους σουτερς (οι περισσότεροι της ομάδας σκοράρουν κοντά στο καλάθι) . Δλδ σουτ φέτος θα περνούμε από τομας,λοτζο και Κιθ κυρίως (και λιγότερο από λεκα και παπά) . Θα δούμε πως θα πάει ... καλή σεζόν !!!!

ΥΓ. Ξέρει κανεις γιατί δεν έπαιξε ο λοτζο (εκτός από τα αρχικά λεπτά; )
stevebucknall11
QUOTE (irving @ Sep 27 2018, 23:30 ) *
πανω κατω συμφωνω. επιτελους εχουμε και ποστ παιχνιδι απο παπαπετρου και τομας . απο τον παπαγιαννης δεν το ειδαμε καθολου αλλα στο (πολυ) μελλον θα το δουμε.

ειμαστε καλυτεροι στα close out οπου με λανγκφορντ, παπαπετρου, τομας διαβαζουμε καλα αυτες τις καταστασεις.

ακομα ψαχνω τη λογικη της αποκτησης λασμε

Είναι μια safe backup επιλογή που την κρίσιμη στιγμή δεν θα σου κάνει βλακεία.
Putnam

ο παπαπετρου και ο θανασης εναλλαξ στις 5αδες τους ηταν η κολλα που ενωνε τους υπολοιπους παικτες μαζι

ο καλαθης σβηστος και δεν το προσπαθησε κιολας, ο λεκαβιτσιους οσο περναγαν τα λεπτα πανω στο παρκε εβρισκε πατηματα ομως ο ρολος του στα επισημα θα ειναι κατι σκορπια 7λεπτα-8λεπτα που δεν θα εχει την ιδια πολυτελεια, ο λανγκφορντ καλος παροτι σβηστος και σε 5αδα με καλαθη πασαρε, ο παππας θα ψαχνεται ολη τη χρονια και εμεις θα ζοχαδιαζομαστε, ο λοτζεσκυ δεν καταλαβα γιατι επαιξε τοσο λιγο, ισως επειδη στην κυπρο ειχε παιξει αναγκαστικα πολυ και ηθελε ο κοουτς να δει και αλλους,, μητογλου καλος ριμπαουντερ, σκληρα τελειωματα στην επιθεση, τον χτυπανε οι κοντοι στις αλλαγες, κακο ταιμινγκ στην αμυνα μεσα στη ρακετα, το σουτ του δεν το εχουμε δει ακομα, τομας πολυ καλος εβαλε τα σουτ αλλα διεκδικησε και πολλα ριμπαουντ, ο γκιστ επαιξε ρελαντι, ο λασμε οχι και ασχημος αμυντικα τον περιμενα χειροτερο, παπαγιαννης η ευχαριστη εκπληξη σημερα

stefkorner
αλλαξαν τοσα μα τοσα πολλα στην ομαδα και σε μοναδες ,αλλα και πιθανοτατα στον τροπο παιχνιδιου της
αυτο που φαινεται δεν θα αλλαξει ειναι ο νομος του οακα

σ αυτο το οακα λοιπον οταν αρχισουν και βγαινουν οι αμυνες και δουλευουν καλα τα χερια και αποδιδουν οι γρηγορες αλλαγες στα μαρκαριμαστα ,η ομαδα θα παιρνει τρομερη αυτοπεποιθηση και θα βγαζει στην επιθεση οτι αυτοματισμους εχει και εμπνευσεις ομορφες ,σαν αυτες που ειδαμε σημερα!

οι περισσοτεροι που θα μπαινουν στο παρκε θα ειναι θετικοι,οπως και σημερα ,ακομα και ο Λεκαβιτσιους ενδεχομενως να γινει και σκυλι του πολεμου στην αμυνα 56.gif ολα αυτα πανω στους νομους του οακα wink.gif

λοιπον ικανοποιηση μεγαλη !κανεις δεν με απογοητευσε! αυτος ομως που δεν με χει πεισει ακομα απολυτα ειναι ο Ντεσον !παροτι σκοραρει αρκετα-βρισκει ριμπαουντ (ειδικα επιθετικο )με εξυπνες τοποθετησεις !δεν με χει πεισει ακομα οτι μπορει να κερδισει μαχες απο αντιπαλους ψηλους επιπεδου!ειδικα οταν θα αρχισουν να τον στοχευουν συνεχωμενα (σημερα εγινε μια φορα αυτο ) και δεν ξερω αν το ματς ηταν επισημο ,αν θα ειχαν την ιδια αποδοση οι 3 ποιοτικοι Αμερικανοι ψηλοι της Χιμκι σημερα ! γιατι οι δικοι μας δεδομενα το ματς το παιζαμε σαν να ηταν επισημο και ιδιαιτερα κρισιμο μαλιστα ..!
αντιθετως ο Μητογλου συνεχως με πειθει ολο και πιο εντονα ,οτι ηδη εχει αλλαξει επιπεδο !φαινεται απο τις κινησεις σε επιθεση ,αλλα και σε αμυνα !αν μπορουμε να υπολογιζουμε στον Μητογλου ως σταρτερ οπως σημερα και αναλογως το ματς ,να κερδιζει πανω απο 10λεπτα ,θα ειναι μεγαλη υποθεση ! γιατι οπως ειπα κ πιο πανω ο Ντεσον δεν με χει πεισει απολυτα ,οτι θα ειναι ενα 4ρι στο οποιο θα μπορουμε να στηριχθουμε!και αισθηση μου παραμενει πως τα ματς τα κρισιμα και τα οριακα θα τα κλεινουμε με διδιμο Λασμε-Γκιστ..
tanasen01
Λίγα πρώιμα συμπεράσματα από την σημερινή εικόνα:
Το ΟΑΚΑ και φέτος θα είναι το σημείο αναφοράς μας και πιστεύω είναι ρεαλιστικό να κρατήσουμε το αήττητο εντός.
To ότι πλέον έχουμε δύο έμπειρους mobile ψηλούς είναι μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με πέρυσι. Ο Gist δείχνει να είναι σε πολύ καλή κατάσταση, ο Lasme θέλει ακόμα τον χρόνο του αλλά δεν τον φοβάμαι. O τρίτος ψηλός, ο Παπαγιάννης, αυτή τη στιγμή μπορεί να δώσει maximum 7 ποιοτικά λεπτά. Ελπίζω να φτάσει τα 15 μέσα στη σεζόν γιατί τον χρειαζόμαστε πολύ (ο Βουγιούκας μόνο post παιχνίδι για κάνα 5λεπτο μπορεί να δώσει πλέον).
Είμαστε ξεκάθαρα ομάδα pick 'n roll και οι προσπάθειες για τρεις θα είναι αισθητά μειωμένες. Δεν έχουμε και το firepower άλλωστε για να σουτάρουμε 30+ τρίποντα. Αν έχουν όμως οι Thomas, Langford και Lojeski ζεστό χέρι δεν αποκλείω να γίνεται και αυτό περιστασιακά.
Αμυντικά δείχνουμε να είμαστε σε καλό δρόμο. Αυτό που με ανησυχεί λίγο είναι η περιφερειακή άμυνα αλλά πιστεύω ότι Παπαπέτρου και Θανάσης μπορούν να βοηθήσουν εκεί πολύ.
Τέλος στον τομέα δημιουργίας, μου άρεσε η κυκλοφορία της μπάλας και η ομαδικότητα που δείξαμε χωρίς τον Καλάθη μέσα. Ο Lekavicius του 4ου δεκαλέπτου επίσης μου άρεσε δημιουργικά. Ελπίζω να το βλέπουμε αυτό και στα εκτός έδρας αλλά και γενικά στα κρίσιμα παιχνίδια.
Αύριο θα είναι πολύ πιο δυνατό το τεστ και θα μπορούμε να βγάλουμε κάποια πιο ασφαλή συμπεράσματα.
Looter
Λοιπόν πάμε σε τίτλους :

- Νικ , Κιθ , Παπ , Λασμε , Γκιστ είναι οι παίκτες που θα βασιστεί η ομάδα. 6ος ο υγιής Λότζο , 7ος ο Τόμας και 8ος ο Παππάς. Ο Τόμας μπορεί να γίνει και 6ος. Ο Παππάς ΣΙΓΟΥΡΑ 8ος ίσως και 9ος σε κάποια ματς που παίξει παραπάνω ο Θανάσης..
- Στο 3 ο Παπ κάνει καλό ζευγάρι αμυντικά με τον Θανάση , θα βγαίνει τρομερή ενέργεια στο 3. Ο Παπ έχει αλλάξει λίγο τη μηχανική του στις βολές προς το καλυτερο. Στο σχήμα με Νικ , Κιθ , Παπ/Θανάση , Λάσμε, Γκιστ κρύβεται απόλυτα αμυντικά ο Κιθ και το ριμπάουντ θα είναι οκ. Σε σχήμα με τον Τόμας στο 4 θα υπάρχει θέμα.
- Χωρίς Νικ , δημιουργία ΜΗΔΕΝ
- Τόμας , δεν μπορεί για βασικό 4αρι , δυστυχώς. Αμυντικά εκτεθιμένος συχνά , ο τρόπος που προσπάθησε να ποστάρει δείχνει ότι δεν το έχει και με τριποντάκια από την έξτρα πάσα πάει να βγάλει τα λεφτά του. Όσο αντέχει ο Λάσμε.
- Λέκα. Δεν κατάφερε να κάνει παιχνίδι ούτε σε φιλικό. Δεν μπορείς να τον εμπιστευτείς στον άσσο για κανένα λόγο σε επίπεδο euroleague. Έκανε κάποιες φιλότιμες προσπάθειες στην άμυνα αλλά με αυτό το σώμα δεν μπορείς να περιμένεις και πολλά. Τα λεφτά που παίρνει είναι ΣΚΑΝΔΑΛΟ. Είναι κρίμα που δεν υπάρχει για 2η χρονιά back up του Νικ παρότι ξοδεύεται μισό μύριο...
- Παππάς. Είναι από τους πιο παλιούς παίκτες στην ομάδα , πήρε νέο συμβόλαιο , έκανε όλη την προετοιμασία , είναι στην καλύτερη ηλικία και όμως ΔΕΝ. Απλά ΔΕΝ. Δε χρειάζεται να το πω εγώ , το έδειξε ο κόουτς και το είδε και ο κόσμος. Τα λεφτά που παίρνει είναι αμαρτία και χάρισμα του προέδρου.
- Ίαν. Παίξει δεν παίξει , δεν υπάρχει ρόλος σε αυτό το ρόστερ για αυτόν από τη στιγμή που ήρθε ο Παπαγιάννης. Αμαρτία άλλα 500.000 που θα έδιναν τη δυνατότητα για ένα πλήρες 4αρι και όχι τον τόμας.
- Παπαγιάννης. Πολύ πίσω σωματικά , αμυντικά ΔΕΝ μπορούσε να ακολουθήσει αλλά δείχνει θέληση και αυτό πρέπει να το αναγνωρίσουμε. Περιμένω πολλά περισσότερα από αυτόν σε 2-2.5 μήνες.

Σε ένα τόσο καλά δομημένο ρόστερ είναι κρίμα να έχουν γίνει κάποιες ανορθογραφίες οι οποίες ίσως στερήσουν στην ομάδα το κάτι παραπάνω..
jazz thrilos
Ο Παναθηναικός φέτος θα παίζει πολύ καλύτερη άμυνα απ' ότι πέρυσι. Πριν ένα χρόνο είχα γράψει για Τσάβι (τον οποίο δεν θεωρώ τοπ ποιότητα) οτι στην Ελλάδα άρχιζε να αποκτά και λίγη απο την defensive mentality που έχουμε ως μπασκετική σχολή και το θεωρούσα στα συν του αυτό ως κόουτς. Αν καταφέρει να συνδυάσει φέτος (ο Τσαβι) το οτι ο Παναθηναικός φαίνεται να είναι καλύτερος στην άμυνα απο πέρυσι με το να μείνει σταθερός στον επιθετικό του προσανατολισμό, τότε ο Πανθηναικός θα έχει ίσως τύχη για κάτι καλύτερο απο πέρυσι.

Είναι όμως ο Παναθηναικός εξίσου καλός ή και καλύτερος ακόμα απο πέρυσι στο επιθετικό κομμάτι; Μέγα ερωτηματικό.

Διάβασα παραπάνω έναν φίλο που εύστοχα είπε οτι Θανάσης-Παπι ήταν η συγκολλητική ουσία στις δύο πεντάδες του Παναθηναικού, δηλαδή με λίγα λόγια σημείο αναφοράς (το οποίο κανονικά είναι ο Καλάθης, αλλά κατάλαβα πως το είπε ο φίλος). Συμφωνώ με τα όσα είδα κι εγώ στο μικρό δείγμα του φιλικού, αλλά αυτό μάλλον είναι εις βάρος του επιθετικού τρόπου παιχνιδιού. Αν ο Πανθηναικός πάει σε στυλ "παίρνω ενέργεια απο την άμυνα μου", θα πρέπει να έχει κάτι εξαιρετικά συνεκτικό στην επίθεση για να ισορροπήσει την αμυντική προσήλωση. Αν ο Τσάβι συνδυάσει άμυνα και επίθεση αρμονικά θα είναι μάγκας. Τα εργαλεία τα έχει πάντως και για τις δύο μεριές του γηπέδου. Δεν μπάινω στην συζήτηση αν είναι τοπ τα εργαλεία, αλλά τουλάχιστον θεωρητικά τα έχει.
j-kidd13
Χάζευα λίγο το ματς χθες,κάποιες σκόρπιες παρατηρήσεις.
Λογικά θα δούμε πολύ καλά πράγματα στο αμυντικό κομμάτι,υπάρχουν σχήματα που θα δαγκώνουν τον αντίπαλο.
Χαίρομαι που βλέπω τον Μήτογλου να ξεκινάει στην 5άδα και να πάιρνει γενικά σοβαρό χρόνο συμμετοχής.Έχει δουλέψει και φαίνεται στο σώμα του,χρειάζεται βελτίωση σίγουρα,ωστόσο πιστεύω οτι όσο περνάει ο καιρός θα παίρνει και εμπειρίες και θα προσφέρει ουσιαστικά.
Ο Νικ λογικά πάει για κατι αντιστοιχο με τα περσινά.
Ο Λανγκφορντ ειναι τρομερή ποιότητα,τα γράφει απο παντού,έμπειρος είναι,θα ξέρει να διαχειριστεί τον εαυτό του,περιμένω μεγάλα πράγματα.
Παπαπέτρου έχει μπεί δυνατά,χθες μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις,τον βλέπω με περισσότερη αυτοπεποίθηση και όρεξη.Πιστεύω θα μας εκπλήξει ευχάριστα,όσους δεν πετάξαμε και τη σκουφια μας αρχικά με την απόκτηση του.
Λάσμε παρά τα 36,θα βοηθήσει πολύ,δείχνει σε καλή κατάσταση σωματικά για τα χρόνια του.
Ο Τόμας επιθετικά το έχει και πολύ το παλικάρι,άμυνα έχουμε θεματάκι,αλλα τουλάχιστον στο σκορ θα δώσει πολλές λύσεις κα όχι μόνο με το τρίποντο.
stefkorner
QUOTE (Looter @ Sep 28 2018, 06:39 ) *
- Ίαν. Παίξει δεν παίξει , δεν υπάρχει ρόλος σε αυτό το ρόστερ για αυτόν από τη στιγμή που ήρθε ο Παπαγιάννης. Αμαρτία άλλα 500.000 που θα έδιναν τη δυνατότητα για ένα πλήρες 4αρι και όχι τον τόμας.


δεν ξερω ποσοι το προσεξαν
στα φωτεινα ταμπλο του οακα ,στην 12δα δηλωμενος ηταν ο Ιαν και ο Παπαγιαννης εκτος (μαζι με Καλαιτζακη-Σακελλαριου)
βεβαια παιξαν κανονικα ολοι,αλλα δεν ξερω προς τι η δηλωση 12δας!παντως και η αισθηση μου μεχρι χθες ηταν πως ο Ιαν ειχε προβαδισμα εναντι του Παπατζον!
μαλιστα στην 4η περιοδο ηταν να ξεκινησει ο Λασμε και ενω ειχε πατησει παρκε,φωναξε ο Πασκουαλ τον Παπαγιαννη και ετσι προεκυψε να βγαλει την περιοδο!δεν ξερω αν θα επαιζε καν ..
τεσπα, ενας απο αυτους τους δυο θα μενει παντα εκτος !ο Μητογλου μοιαζει να ειναι σιγουρος !και λογικα στην πορεια θα ειναι ο Ιαν αυτος που θα περισσευει! φυσικα και τα 500.000 εκει ,θα μπορουσαν να πανε σε ενα καθαροαιμο 4ρι! αλλα ας υπαρχει αυτη η σκεψη για αργοτερα μεσα στην σεζον ..

john wick
το πιο τίμιο θα ήταν να τον αφήσεις ελεύθερο τον ιαντα πριν ξεκινήσουν οι αγώνες ώστε αν υπάρχει 1 ελπίδα να κλείσει σε ομάδα της EL...προφανώς δίνοντας του μια αποζημίωση (200χιλιάρικα)
pan24
QUOTE (stefkorner @ Sep 28 2018, 11:26 ) *
δεν ξερω ποσοι το προσεξαν
στα φωτεινα ταμπλο του οακα ,στην 12δα δηλωμενος ηταν ο Ιαν και ο Παπαγιαννης εκτος (μαζι με Καλαιτζακη-Σακελλαριου)
βεβαια παιξαν κανονικα ολοι,αλλα δεν ξερω προς τι η δηλωση 12δας!παντως και η αισθηση μου μεχρι χθες ηταν πως ο Ιαν ειχε προβαδισμα εναντι του Παπατζον!
μαλιστα στην 4η περιοδο ηταν να ξεκινησει ο Λασμε και ενω ειχε πατησει παρκε,φωναξε ο Πασκουαλ τον Παπαγιαννη και ετσι προεκυψε να βγαλει την περιοδο!δεν ξερω αν θα επαιζε καν ..
τεσπα, ενας απο αυτους τους δυο θα μενει παντα εκτος !ο Μητογλου μοιαζει να ειναι σιγουρος !και λογικα στην πορεια θα ειναι ο Ιαν αυτος που θα περισσευει! φυσικα και τα 500.000 εκει ,θα μπορουσαν να πανε σε ενα καθαροαιμο 4ρι! αλλα ας υπαρχει αυτη η σκεψη για αργοτερα μεσα στην σεζον ..

Ναι και στην αρχη ο Βουγιουκας επαιζε με τον Παπαγιαννη να μπαινει οταν ολα ειχαν κριθει
Για τους πρωτους μηνες τουλαχιστον ο Βουγιουκας φαινεται οτι θα ειναι μπροστα του στο ροτεισον
Μετα βλεπουμε
stefkorner
QUOTE (john wick @ Sep 28 2018, 16:35 ) *
το πιο τίμιο θα ήταν να τον αφήσεις ελεύθερο τον ιαντα πριν ξεκινήσουν οι αγώνες ώστε αν υπάρχει 1 ελπίδα να κλείσει σε ομάδα της EL...προφανώς δίνοντας του μια αποζημίωση (200χιλιάρικα)



ε και ενα eurocup δεν θα τον χαλουσε rolleyes.gif καλο για ολους θα ηταν να βρεθει μια λυση!δεν νομιζω οτι και ο παικτης θα θελει να αραξει στο συμβολαιο του,οσο καλο κ αν ειναι !δεν θα ειναι ευκολο το ερχομενο καλοκαιρι στα 34 του,να βρει αναλογο συμβολαιο,ενω θα εχει τελειωσει μια ολοκληρη σχεδον σεζον ανενεργος..
pan24
QUOTE (stefkorner @ Sep 28 2018, 11:38 ) *
ε και ενα eurocup δεν θα τον χαλουσε rolleyes.gif καλο για ολους θα ηταν να βρεθει μια λυση!δεν νομιζω οτι και ο παικτης θα θελει να αραξει στο συμβολαιο του,οσο καλο κ αν ειναι !δεν θα ειναι ευκολο το ερχομενο καλοκαιρι στα 34 του,να βρει αναλογο συμβολαιο,ενω θα εχει τελειωσει μια ολοκληρη σχεδον σεζον ανενεργος..

Τον Πασκουαλ τον ρωτησε κανενας; rolleyes.gif
Γιατι νομιζω οτι μεχρι τα μεσα της σεζον τουλαχιστον υπολογιζει περισσοτερο τον Βουγιουκα απο τον Παπαγιαννη...
stefkorner
QUOTE (pan24 @ Sep 28 2018, 16:51 ) *
Τον Πασκουαλ τον ρωτησε κανενας; rolleyes.gif
Γιατι νομιζω οτι μεχρι τα μεσα της σεζον τουλαχιστον υπολογιζει περισσοτερο τον Βουγιουκα απο τον Παπαγιαννη...


καλα σιγουρα ,απλα μικρη η διαφορα!και οι δυο εχουν αντιστοιχως αναλογες χτυπητες αδυναμιες αμυντικα !
αν ο Ιαν ηταν θετικος αμυντικα δεν θα το συζηταγαμε !
υποθετω ακομα πως ισως για λιγο καιρο μπορει να σκεφτεται ο Πασκουαλ οτι αυτος ο εσωτερικος ανταγωνισμος θα κανει τον Παπαγιαννη να δουλευει πιο σκληρα στις προπονησεις ,γιατι το χρειαζεται αλλωστε..!
μετα ομως ,αν τα σχεδια για το 4 δεν βγουν οπως τα υπολογιζει , μπορει η αντικατασταση του Ιαν με ενα κλασσικο 4ρι να μοιαζει επιβεβλημενη ( ειδικα αν χρειαστει το ποσο απο το υπολοιπο του συμβολαιου του Ιαν..)
pan24
Κατι αλλο που προκυπτει απο το χτεσινο φιλικο ειναι αυτο που αρκετοι υποψιαζονταν(-μασταν)
Οτι οσο Καλαθης-Λεκα ειναι υγιεις δεν θα παιζει καποιος αλλος στο 1,δηλαδη ξεχναμε διαφορα σεναρια που ειχαν ακουστει περι Λανγκφορντ 1
Αυτο φυσικα δεν αποκλειει την πιθανοτητα για καποιο διαστημα να βλεπουμε σαν διδυμο στο 1-2 Καλαθη-Λεκα
QUOTE (stefkorner @ Sep 28 2018, 12:01 ) *
καλα σιγουρα ,απλα μικρη η διαφορα!και οι δυο εχουν αντιστοιχως αναλογες χτυπητες αδυναμιες αμυντικα !
αν ο Ιαν ηταν θετικος αμυντικα δεν θα το συζηταγαμε !
υποθετω ακομα πως ισως για λιγο καιρο μπορει να σκεφτεται ο Πασκουαλ οτι αυτος ο εσωτερικος ανταγωνισμος θα κανει τον Παπαγιαννη να δουλευει πιο σκληρα στις προπονησεις ,γιατι το χρειαζεται αλλωστε..!
μετα ομως ,αν τα σχεδια για το 4 δεν βγουν οπως τα υπολογιζει , μπορει η αντικατασταση του Ιαν με ενα κλασσικο 4ρι να μοιαζει επιβεβλημενη ( ειδικα αν χρειαστει το ποσο απο το υπολοιπο του συμβολαιου του Ιαν..)

Δεν πιστευω οτι σχετιζεται το ενα με το αλλο γιατι πιθανη προσθηκη 4αριου θα ειναι 7ος ξενος ενω ο Βουγιουκας ειναι Ελληνας και σου δινει αλλα πλεονεκτηματα
Πχ στην Α1 μπορεις να αφηνεις εναλλαξ εκτος 12αδας μια τον Γκιστ μια τον Λασμε για να τους ξεκουραζεις και να παιζεις με τον αλλο+Βουγιουκα,Παπαγιαννη
Looter
QUOTE (jazz thrilos @ Sep 28 2018, 09:18 ) *
Ο Παναθηναικός φέτος θα παίζει πολύ καλύτερη άμυνα απ' ότι πέρυσι. Πριν ένα χρόνο είχα γράψει για Τσάβι (τον οποίο δεν θεωρώ τοπ ποιότητα) οτι στην Ελλάδα άρχιζε να αποκτά και λίγη απο την defensive mentality που έχουμε ως μπασκετική σχολή και το θεωρούσα στα συν του αυτό ως κόουτς. Αν καταφέρει να συνδυάσει φέτος (ο Τσαβι) το οτι ο Παναθηναικός φαίνεται να είναι καλύτερος στην άμυνα απο πέρυσι με το να μείνει σταθερός στον επιθετικό του προσανατολισμό, τότε ο Πανθηναικός θα έχει ίσως τύχη για κάτι καλύτερο απο πέρυσι.

Είναι όμως ο Παναθηναικός εξίσου καλός ή και καλύτερος ακόμα απο πέρυσι στο επιθετικό κομμάτι; Μέγα ερωτηματικό.

Διάβασα παραπάνω έναν φίλο που εύστοχα είπε οτι Θανάσης-Παπι ήταν η συγκολλητική ουσία στις δύο πεντάδες του Παναθηναικού, δηλαδή με λίγα λόγια σημείο αναφοράς (το οποίο κανονικά είναι ο Καλάθης, αλλά κατάλαβα πως το είπε ο φίλος). Συμφωνώ με τα όσα είδα κι εγώ στο μικρό δείγμα του φιλικού, αλλά αυτό μάλλον είναι εις βάρος του επιθετικού τρόπου παιχνιδιού. Αν ο Πανθηναικός πάει σε στυλ "παίρνω ενέργεια απο την άμυνα μου", θα πρέπει να έχει κάτι εξαιρετικά συνεκτικό στην επίθεση για να ισορροπήσει την αμυντική προσήλωση. Αν ο Τσάβι συνδυάσει άμυνα και επίθεση αρμονικά θα είναι μάγκας. Τα εργαλεία τα έχει πάντως και για τις δύο μεριές του γηπέδου. Δεν μπάινω στην συζήτηση αν είναι τοπ τα εργαλεία, αλλά τουλάχιστον θεωρητικά τα έχει.


Φίλε μου έγινε έγκλημα με Παππά , Ίαν , Λέκα. Ο μόνος που δεν φταίει είναι ο Τόμας από τον οποίο δεν έχει ΚΑΝΕΙΣ το δικαίωμα να κάνει πράγματα που δεν μπορεί να κάνει. Εγώ πχ ήθελα πιο επιθετικό παίκτη στο 3 και όχι τον Παπ αλλά είναι Έλληνας 24 ετών και δουλευταράς. Του δίνεις λοιπόν μια ευκαιρία ΟΡΘΑ.

Για τα υπόλοιπα θα χτυπάνε το κεφάλι τους ΟΛΗ τη χρονιά. Σε τόπικ του Ολυμπιακού δεν έχω μπει ακόμα επειδή :

1. Ο Μπλατ είναι ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ μου κόουτς , δεν μπορώ να τον κρίνω για τη στελέχωση από τα φιλικά.
2. Δεν ξέρουμε τι μπάσκετ θα προσπαθήσει να παίξει ο κόουτς φέτος και ποιος θα είναι ο ρόλος του Σπαν.

Θα μπω όμως σύντομα... bball.gif blove.gif
stefkorner
QUOTE (pan24 @ Sep 28 2018, 18:25 ) *
Δεν πιστευω οτι σχετιζεται το ενα με το αλλο γιατι πιθανη προσθηκη 4αριου θα ειναι 7ος ξενος ενω ο Βουγιουκας ειναι Ελληνας και σου δινει αλλα πλεονεκτηματα
Πχ στην Α1 μπορεις να αφηνεις εναλλαξ εκτος 12αδας μια τον Γκιστ μια τον Λασμε για να τους ξεκουραζεις και να παιζεις με τον αλλο+Βουγιουκα,Παπαγιαννη


ναι απλα σε αυτη την περιπτωση παει 14.ος,ανεξαρτητως ποιον θα ξεκουραζει στην α1!και ο Σακελλαριου μπορει να δινει ανασες στον Λαγκφορντ!δεν λεει κ πολλα αυτο.. !
αν η ομαδα εχει την δυνοτητα να εχει ενα τετοιο συμβολαιο για τον 2ο παικτη εκτος βασικου ροτεισον της ευρωλιγκας ,αλλα και ο παικτης αποδεχεται μια τετοια κατασταση,παω πασο..
Ginobili
QUOTE(pan24 @ Sep 28 2018, 11:25 ) *
Κατι αλλο που προκυπτει απο το χτεσινο φιλικο ειναι αυτο που αρκετοι υποψιαζονταν(-μασταν)
Οτι οσο Καλαθης-Λεκα ειναι υγιεις δεν θα παιζει καποιος αλλος στο 1,δηλαδη ξεχναμε διαφορα σεναρια που ειχαν ακουστει περι Λανγκφορντ 1
Αυτο φυσικα δεν αποκλειει την πιθανοτητα για καποιο διαστημα να βλεπουμε σαν διδυμο στο 1-2 Καλαθη-Λεκα

Μην ξεχνάς ήταν φιλικό.Κάτσε να κρίνεται ντερμπι στον πόντο,και να έχεις τον Καλάθη με 5 φάουλ...Ή να ξεκινάει η 4η περίοδος και ο Καλάθης να έχει 4 φάουλ...ή να πρέπει κάποια στιγμή να ξεκουραστεί ρε αδερφέ και λίγο ο Καλαθης...ως ανθρώπινο ον...
Κιθ και Παπάς...
jonaldidhs
Λοιπον εψαχνα να δω το παιχνιδι και δεν το βρισκω ουτε στο λαολα ουτε στο λαθοςαποφαση..Εχουμε κατι αλλο?

QUOTE (jonaldidhs @ Sep 28 2018, 19:38 ) *
Λοιπον εψαχνα να δω το παιχνιδι και δεν το βρισκω ουτε στο λαολα ουτε στο λαθοςαποφαση..Εχουμε κατι αλλο?


http://aklautoi.live/panathinaikos-live/

Το βρηκα...
pan24
QUOTE (Ginobili @ Sep 28 2018, 18:56 ) *
Μην ξεχνάς ήταν φιλικό.Κάτσε να κρίνεται ντερμπι στον πόντο,και να έχεις τον Καλάθη με 5 φάουλ...Ή να ξεκινάει η 4η περίοδος και ο Καλάθης να έχει 4 φάουλ...ή να πρέπει κάποια στιγμή να ξεκουραστεί ρε αδερφέ και λίγο ο Καλαθης...ως ανθρώπινο ον...
Κιθ και Παπάς...

Για κανονικες συνθηκες λεω δηλαδη οχι φαουλ και οχι τραυματισμους
Οταν υπαρχουν φαουλ οπως πχ σημερα που φορτωθηκε με 3 απο νωρις ο Καλαθης εκει θα δουμε αναγκαστικα και αλλα πραγματα
stevebucknall11
Δεν θέλω να προτρέχω, αλλά δεν μου λείπει ιδιαίτερα ο Σίνγκλεντον.
kobe #24
QUOTE(stevebucknall11 @ Sep 28 2018, 21:59 ) *
Δεν θέλω να προτρέχω, αλλά δεν μου λείπει ιδιαίτερα ο Σίνγκλεντον.



Αυτό ακριβώς. Μπορεί να έχει πολύ καλό σουτ, αλλά η άμυνα του και οι απερίσκεπτες τρίπλες του δεν θα μου λείψουν καθόλου. Γενικά την δεύτερη σεζόν του έμοιαζε να παίζει μόνο για τα ποσοστά του. Το κενό του πιστεύω θα καλυφθεί φέτος
Thodoros
QUOTE (stevebucknall11 @ Sep 28 2018, 21:59 ) *
Δεν θέλω να προτρέχω, αλλά δεν μου λείπει ιδιαίτερα ο Σίνγκλεντον.


Αλλά προτέχεις tongue.gif

Ούτε σήμερα μπορούν να βγουν συμπεράσματα, μπορεί ο Τόμας να τα πήγε καλά ( γιατί είχε και μια σχετική ευστοχία αλλά όπως και να το κάνουμε δεν νομίζω ότι ως 4 και με Λάσμε ή Γκιστ στο 5 ( θα είμαστε καλά από θέμα ριμπάουντ )

Σε γενικές γραμμές η ομάδα δεν φαίνεται να έχει πέσει επίπεδο επειδή Τόμας και Κιθ είναι περισσότερο κοντρολαρισμένοι από Κρις και Τζειμς ( μόνο που οι 2οι είναι ευχή και κατάρα ... μπορούν να σου δώσουν είτε το κάτι παραπάνω είτε να σου χαλάνε το balance . Και φυσικά ο Λάσμε καλύτερος του Ζακ .

Πάντως τα σχήματα μας έχουν κάποια σημεία που δίνουν δικαίωμα στον αντίπαλο να μας χτυπήσει.
irving
παιχτη με την ποιοτητα του σινγκλετον δεν εχουμε στη φροντλαιν. ο τομας εχει πολυ καλο σουτ αλλα χειροτερο του κρις. αμυνα και ριμπαουντ η μερα με τη νυχτα.

ο μητογλου που περσυ δεν ητα 12αδα τωρα ξεκιναει βασικος. οσο και να βελτιωθηκε, η ομαδα βραχυπροθεσμα θα χασει μεχρι να πιασει ενα καλο επιπεδο ο ντινος. μακροπροθεσμα θα κερδισει πιστευω μιας και αποψη μου οτι θα γινει πολυ καλος παιχτης.

θα υπαρξουν μερες που ο μητογλου θα ειναι κακος, ο τομας αστοχος και θα λεμε που ειναι ενα καλο 4αρι σαν τον σινγκλετον.

γενικα παντως η ομαδα βγαζει συνεργασιες και αυτοματισμους. εχει πλεον παιχτες στο 3-4 που πατανε ρακετα και πασαρουν. ισως τελικα ο τζειμς και ο σινγκλετον (+ριβερς) να εκαναν την ομαδα πιο προβλεψιμη με περισσοτερο iso. ετσι ομαδικα ισως καλυψουμε την ελλειψη ποιοτητας στους ψηλους. (αλλωστε σιγα την ποιοτητα που ειχε η ζαλγκιρις που πηγε φ4 περσυ).

υγ. η ομαδα εχει και συγκεκριμενες αδυναμιες. ειπα να πω θετικα πραγματα σημερα tongue.gif
stefkorner
η ομαδα ειναι σε πολυ καλο δρομο και ο Πασκουαλ ισως να εκανε εξαιρετικη δουλεια σ αυτη την προετοιμασια (που ηταν η πρωτη μετα απο πολλα χρονια χωρις μεγαλο τουρνουα για τις εθνικες και οσοι δουλεψαν καλα αυτον τον 1.5 μηνα απο τελος Αυγουστου θα φανει μεσα στην σεζον )
εχουν προστεθει πλεις αρκετα που μπορουν να υποστηριχθουν!η ομαδα μπορει να παιξει και πικ εν ρολ και πικ εν ποπ,ειδικα με Λασμε στο 5 και να ακουμπησει στο ποστ απο καθε θεση (επιτελους και στα φοργουρντ..) ! μπορει να εκτελει στο τρανζισιον το ιδιο καλα με περσι και φυσικα οταν βρισκεται η ψυχολογια να διατηρηθει κοντα στα πλ υψηλα ποσοστα της στα τριποντα,της περασμενης διετιας Πασκουαλ
οσο αναφορα τα iso του Κιθ ειναι πληρως ελεγχομενα για την ωρα !και κουμπωνει μια χαρα με τον Παππα,που σημερα με το σερι 18λεπτα που επαιξε ειδα ξανα και την σκυλισια αμυνα του -με διαρκεια wink.gif

Παπαπετρου-Λεκα απο ενα στεπ απ και Μητογλου ενα πιο μεγαλο..!ετσι φαινεται για την ωρα !
btw η κοτομπουκια τρελανε κοσμο σημερα στο οακα ,ετσι λυσασμενα που εβαζε τα χερια του και δυνατα το κορμακι του tongue.gif
τον ματιασαμε ..ομως και τα φτυσε στο τελος rolleyes.gif
λοιπον ειμαι σχεδον βεβαιως οτι η ομαδα θα φτασει φετος f4 AN δεν μπερδεψει η ιδια τον εαυτο της ,στους συνδιασμους των ψηλων ! αν βγουν διδιμα με Ντεσον και Μητογλου,ρολαρουν οπως ειδαμε αυτες τις δυο μερες και δεν χρειαστει να επιστραυεται με μεγαλη συχνοτητα το διδιμο Λασμε-Γκιστ για να βγαζει την πλειοψηφια των ματς στα κρισιμα ,ειμαι πλ αισιοδοξος οτι φετος θα φτασουμε μεχρι τελους ! φυσικα θα πρεπει να δουμε την ομαδα στο πρωτο εκτος της ευρωλιγκα !γιατι οσο να ναι μεσα μας ολοι μας,λιγο πολυ το φοβαμαστε πως εκει οι αυτοματισμοι που ειδαμε στο τουρνουα Γιαννακοπουλος ,θα εμφανιζονται με πλ μικροτερη συχνοτητα κ οτι σε μεγαλο βαθμο και φετος θα ειμαστε ομαδα με πολυ μεγαλη εξαρτηση απο την εδρα της.. 39.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.