Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Off Topic Γυναικείου
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177
THE BOSS
QUOTE(nikos64 @ Nov 20 2013, 21:32 ) *
Μερικα λογια τελευταια απο εμενα.
Οπως εγω ειμαι ανωνυμος εδω ετσι και εσυ εισαι το ιδιο ανωνυμος .Μονο που εσυ φαινεσαι οτι εισαι μελος της διοικησης του Αμυντα .Το ποιος ειμαι νομιζω οτι ειναι δικαιωμα μου να μην το πω ουτε καν την ιδιοτητα μου , αυτο δεν μου αφαιρει την δυνατοτητα να κανω κριτικη η να γραψω αν κανω λαθος ας με διορθωσουν οι αρμοδιοι.
Στο θεμα μας.
Μου κανει εντυπωση οτι για το μονο πραγμα που ενδιαφερθηκες ηταν αυτα τα δυο λογια που εγραψα για την διοικηση , ουτε καν μπηκες στο κοπο να μας ενημερωσεις για την υγεια της αθλητρια σας ουτε καν τι κανατε σαν συλλογος.Για το μονο που ενδιαφερθηκες ηταν για την διοικηση μην την θιξουμε.
Κακοπροαιρετη και αγονη κριτικη? γιατι? ειπα κατι που δεν αληθεια ? εστω και μια λεξη . Απο ολα οσα εγραψα
Λειτουργουσε ο πινακας? οχι
Υπηρχε γιατρος? οχι
Αφησανε οι διαιτητες τον αντιπαλο σας παγκο να φωναζουνε περισσοτερο απο οτι ολη εξεδρα κατα την διαρκεια των επιθεσεων της ομαδας σας? Το κανανε.
Καθοντουσαν σε μια γωνια μελη της διοικησης σας απεναντι απο τις κερκιδες ηρεμοι και αταραχοι? και αυτο αληθεια.
Και φωναζε ναι η οχι ο πατερας της Λιας Ντανου αυτα που εγραψα γιατι αυτος ηταν πες μου αν λεω σε κατι απο αυτα ψεμματα.
Να μην το συνεχισω βρειτε τα μεταξυ σας ,εσεις μονοι σας εκτειθεστε .
Για τα οικονομικα πριν και πανω απο ολα ειναι η υγεια οι πρωτες βοηθειες μετα ολα τα αλλα .
Αυτα και τελος.
Α θα ηθελα απο ολους οσους διαβασουν αυτο εδω και τα προηγουμενα αν ειμουν καπου κακοπροαιρετος αν τους φανηκαν αυτα που εγραψα κακοπροαιρετη κριτικη και αν καποιος ηταν παρων ας πει αν κατι που εγραψα ηταν ψεμμα.
Λυπαμαι.


παρομοιως...αν αυτο καταλαβες....
nikos64
QUOTE (THE BOSS @ Nov 20 2013, 23:44 ) *
παρομοιως...αν αυτο καταλαβες....

Λοιπον , "αφεντικο" δεν ξερω τι λενε για τις φημες ξερω ομως τι λενε για αυτους που αλλα τους ρωτας και αλλα σου απαντουν....
Πιο πανω ,στα αμεσως προηγουμενα ποστ δειχνουν πως καταλαβαινεις την συζητηση και ο καθενας μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του....
Στο θεμα που ενδιαφερεσαι ποια ομαδα ειναι πλεον δεν θα την πω , αν την ξερεις πες την εσυ. Παντως επειδη ρωτησες και δεν εμαθες τιποτα για μεμπτο για ξαναρωτα για παρατυπο αυτη την φορα ,τα δελτια των αγωνιζομενων ποτε πρεπει να ειναι στην γραμματεια? πριν τον αγωνα? κατα την διαρκεια του αγωνα ? μετα τον αγωνα ? οταν και αν ερθει η αγωνιζομενη? και μετα συγκρινε ...οσο για το μεμπτο αστο και να στο πω δεν θα θελησεις να το καταλαβεις αυτο μου εχεις αποδειξει με την προηγουμενη διαφωνια μας οποτε τσαμπα κοπος ειναι και δεν θα μπω σε αυτον....
Οποτε καλα ναμαστε ολοι, ναχουμε την υγεια μας ,να βλεπουμε ,να μιλαμε για το αθλημα ,αλλα εγω δεν θελω συζητησεις με σενα ,πιθανον και εσυ το ιδιο ...τι τωρα να συζητας με εναν ανωνυμο λασπολογο ?
Καλημερα και καλο μηνα .
THE BOSS
QUOTE(nikos64 @ Apr 3 2014, 10:02 ) *
Λοιπον , "αφεντικο" δεν ξερω τι λενε για τις φημες ξερω ομως τι λενε για αυτους που αλλα τους ρωτας και αλλα σου απαντουν....
Πιο πανω ,στα αμεσως προηγουμενα ποστ δειχνουν πως καταλαβαινεις την συζητηση και ο καθενας μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του....
Στο θεμα που ενδιαφερεσαι ποια ομαδα ειναι πλεον δεν θα την πω , αν την ξερεις πες την εσυ. Παντως επειδη ρωτησες και δεν εμαθες τιποτα για μεμπτο για ξαναρωτα για παρατυπο αυτη την φορα ,τα δελτια των αγωνιζομενων ποτε πρεπει να ειναι στην γραμματεια? πριν τον αγωνα? κατα την διαρκεια του αγωνα ? μετα τον αγωνα ? οταν και αν ερθει η αγωνιζομενη? και μετα συγκρινε ...οσο για το μεμπτο αστο και να στο πω δεν θα θελησεις να το καταλαβεις αυτο μου εχεις αποδειξει με την προηγουμενη διαφωνια μας οποτε τσαμπα κοπος ειναι και δεν θα μπω σε αυτον....
Οποτε καλα ναμαστε ολοι, ναχουμε την υγεια μας ,να βλεπουμε ,να μιλαμε για το αθλημα ,αλλα εγω δεν θελω συζητησεις με σενα ,πιθανον και εσυ το ιδιο ...τι τωρα να συζητας με εναν ανωνυμο λασπολογο ?
Καλημερα και καλο μηνα .

Δεν συζηταω μαζι σου νικο. Εσυ ασχολεισαι με προσβλητικο και υποπτο τροπο με θεματα για τα οποια σπερνεις τις φημες που δηθεν ακουσες. Παρολα αυτα δεν καταφερες να μας πεις ποιο ηταν το προβλημα. Αν εισαι "καθαρός" θα μιλαγες και θα έλεγες ποια ομαδα ηταν, πότε ηταν τα δελτια στην γραμματεία και εαν ναι πως το ξερεις. Προφανως διαφωνεις με καποιον οταν εχει κατι να πει η επιχειρηματολογει. Δεν διαφωνεις με καποιον που σπερνει φημες ειναι ανωνυμος και δεν απαντα επι της ουσίας. κατι σαν προβοκατορας κακομαθημενος γονιός λειτουργεις...
τερμα λοιπον
nikos64
QUOTE (THE BOSS @ Apr 7 2014, 10:52 ) *
Δεν συζηταω μαζι σου νικο. Εσυ ασχολεισαι με προσβλητικο και υποπτο τροπο με θεματα για τα οποια σπερνεις τις φημες που δηθεν ακουσες. Παρολα αυτα δεν καταφερες να μας πεις ποιο ηταν το προβλημα. Αν εισαι "καθαρός" θα μιλαγες και θα έλεγες ποια ομαδα ηταν, πότε ηταν τα δελτια στην γραμματεία και εαν ναι πως το ξερεις. Προφανως διαφωνεις με καποιον οταν εχει κατι να πει η επιχειρηματολογει. Δεν διαφωνεις με καποιον που σπερνει φημες ειναι ανωνυμος και δεν απαντα επι της ουσίας. κατι σαν προβοκατορας κακομαθημενος γονιός λειτουργεις...
τερμα λοιπον

Χαιρομαι που σε κατι συμφωνουμαι !!! τωρα ποιος προσβαλει ποιον , ποιος επιχειρηματολογει ,η ποιος πεταει λασπη σε ανεμιστηρες
φαινεται ξεκαθαρα .....τα γραπτα μενουν .... σε ειδα πως απαντησες τοτε που αναφερθηκα στην μια απο τις δυο αγαπημενες σου ομαδες και περιμενεις να μιλησω μαζι σου σοβαρα? κατι σαν κακομαθημενος καβαλημενος παραγοντισκος λειτουργεις...
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ και ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ .
THE BOSS
QUOTE(nikos64 @ Apr 7 2014, 19:49 ) *
Χαιρομαι που σε κατι συμφωνουμαι !!! τωρα ποιος προσβαλει ποιον , ποιος επιχειρηματολογει ,η ποιος πεταει λασπη σε ανεμιστηρες
φαινεται ξεκαθαρα .....τα γραπτα μενουν .... σε ειδα πως απαντησες τοτε που αναφερθηκα στην μια απο τις δυο αγαπημενες σου ομαδες και περιμενεις να μιλησω μαζι σου σοβαρα? κατι σαν κακομαθημενος καβαλημενος παραγοντισκος λειτουργεις...
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ και ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ .


Κανε λιγο την αυτοκριτικη σου οταν το μονο που κανεις ειναι να σπερνεις φημες. Αυτο και μονο σε χαρακτηρίζει. Τωρα τα αλλα συνεχισε να τα λες κιτρινος καλυπτομενος από την ανωνυμια σου. Προφανως δεν εχεις κατι αλλο να πεις. Από ότι φαίνεται δεν μπορεις να μιλησεις σοβαρα...οποτε θες βγάλε την μασκα και ελα.
kasper7
Θα παρακαλέσω και τα δύο μέλη του forum να σταματήσει η μεταξύ σας διαμάχη... αν επιθυμείτε να συνεχίσετε την συζήτησή σας σε προσωπικό επίπεδο pm... και να σταματήσετε να γράφετε πράγματα που δεν αφορούν το μπάσκετ αλλά είναι απλά προσωπικές αντιπαραθέσεις. Θεωρήστε το ως προειδοποίηση.
Την επόμενη φορά θα διαγραφούν όλα τα post και θα χρεωθείτε και οι δύο από 1 foul.

QUOTE
==============================================

Κανονισμός 3:
Το ύφος του κάθε μηνύματος οφείλει να γράφεται σε κόσμια πλαίσια χωρίς προσβολές, ειρωνείες και προκλήσεις προς τα μέλη του φόρουμ και δημόσια πρόσωπα, και γενικώς με τρόπο που δεν πρόκειται να πυροδοτήσει διαμάχες.
Το ίδιο ισχύει και για τις υπογραφές των μελών.
Ποινή:
Πρόσθεση 1 φάουλ.
Πιθανή -κατά την κρίση των συντονιστών- διαγραφή ή επεξεργασία των επίμαχων δημοσιεύσεων.
Πιθανός προσωρινός αποκλεισμός του μέλους από το φόρουμ, με διατήρηση της δυνατότητας ανάγνωσης των μηνυμάτων, και χρήσης των υπόλοιπων λειτουργιών του φόρουμ (προσωπικά μηνύματα, παιχνίδια fantasy league, overplaybet...).
==============================================
THE BOSS
QUOTE(kasper7 @ Apr 8 2014, 09:38 ) *
Θα παρακαλέσω και τα δύο μέλη του forum να σταματήσει η μεταξύ σας διαμάχη... αν επιθυμείτε να συνεχίσετε την συζήτησή σας σε προσωπικό επίπεδο pm... και να σταματήσετε να γράφετε πράγματα που δεν αφορούν το μπάσκετ αλλά είναι απλά προσωπικές αντιπαραθέσεις. Θεωρήστε το ως προειδοποίηση.
Την επόμενη φορά θα διαγραφούν όλα τα post και θα χρεωθείτε και οι δύο από 1 foul.

Δεν μπορω παρα να συμφωνησω. Μηπως όμως θα πρέπει να γίνει και παρατήρηση για το θέμα της σποράς φημών....;;; ειναι κρίμα να αφήνονται εντυπώσεις και να μην μπορεί καποιος να απαντησει-αμυνθεί σε ανώνυμα άνευ βάσης σχόλια και φήμες.
ευχαριστώ...
nikos64
QUOTE (kasper7 @ Apr 8 2014, 09:38 ) *
Θα παρακαλέσω και τα δύο μέλη του forum να σταματήσει η μεταξύ σας διαμάχη... αν επιθυμείτε να συνεχίσετε την συζήτησή σας σε προσωπικό επίπεδο pm... και να σταματήσετε να γράφετε πράγματα που δεν αφορούν το μπάσκετ αλλά είναι απλά προσωπικές αντιπαραθέσεις. Θεωρήστε το ως προειδοποίηση.
Την επόμενη φορά θα διαγραφούν όλα τα post και θα χρεωθείτε και οι δύο από 1 foul.

Θα παρακαλουσα και εγω για πιο εγκαιρες παρεμβασεις ,να μην εξισωνουμε τα παντα και να μην αφηνονται οι χαρακτηρισμοι που εχουν αφεθει σε μελη του φορουμ.
Διοτι οταν εγω ανεφερα τα γεγονοτα που ειδα σε συγκεκριμενο παιχνιδι , το ποστ μου χαρακτηριστηκε απο το ετερο ΑΝΩΝΥΜΟ μελος (οταν προκαλεις καποιον λεγοντας του να βγει απο την ανωνυμια του πρωτα βγαινεις εσυ ο ιδιος αν εχεις τα κοτσια και μετα ζητας απο τον αλλο να κανει το ιδιο ) σαν κακοπροαιρετη κριτικη και δεχτηκα ειρωνικα σχολια για να γινω χορηγος , σαν να μην μπορουμε να γραφουμε αυτα που βλεπουμε , δεν ειδα καμμια παρεμβαση μονο μεταφορα των ποστ.
Στα φρεσκα -ουσιαστικα και αντικειμενικα παιζουμε την κολοκυθια πες εσυ οχι εγω εσυ -εγω δεν θελω πλεον να πω τιποτε ειδικα γιατι ρωταει ο συγκεκριμενος οποισδηποτε αλλος αν ειτανε θα τα ελεγα -λογω προιστοριας μας- ποιος ομως αρχισε τις προσβολες?
ακομα και τωρα στο τελευταιο ποστ του σε ποιον μενει η λασπη ?
Λοιπον αφεντικο πες ποιος εισαι εσυ πρωτα και μετα θα σου πω τι ξερω και πως το τσεκαρα οτι ειναι αληθεια .
THE BOSS
QUOTE(nikos64 @ Apr 8 2014, 12:15 ) *
Θα παρακαλουσα και εγω για πιο εγκαιρες παρεμβασεις ,να μην εξισωνουμε τα παντα και να μην αφηνονται οι χαρακτηρισμοι που εχουν αφεθει σε μελη του φορουμ.
Διοτι οταν εγω ανεφερα τα γεγονοτα που ειδα σε συγκεκριμενο παιχνιδι , το ποστ μου χαρακτηριστηκε απο το ετερο ΑΝΩΝΥΜΟ μελος (οταν προκαλεις καποιον λεγοντας του να βγει απο την ανωνυμια του πρωτα βγαινεις εσυ ο ιδιος αν εχεις τα κοτσια και μετα ζητας απο τον αλλο να κανει το ιδιο ) σαν κακοπροαιρετη κριτικη και δεχτηκα ειρωνικα σχολια για να γινω χορηγος , σαν να μην μπορουμε να γραφουμε αυτα που βλεπουμε , δεν ειδα καμμια παρεμβαση μονο μεταφορα των ποστ.
Στα φρεσκα -ουσιαστικα και αντικειμενικα παιζουμε την κολοκυθια πες εσυ οχι εγω εσυ -εγω δεν θελω πλεον να πω τιποτε ειδικα γιατι ρωταει ο συγκεκριμενος οποισδηποτε αλλος αν ειτανε θα τα ελεγα -λογω προιστοριας μας- ποιος ομως αρχισε τις προσβολες?
ακομα και τωρα στο τελευταιο ποστ του σε ποιον μενει η λασπη ?
Λοιπον αφεντικο πες ποιος εισαι εσυ πρωτα και μετα θα σου πω τι ξερω και πως το τσεκαρα οτι ειναι αληθεια .


Φημη κυκλοφορει οτι σε αγωνα νεανιδων την κυριακη που μας περασε εφορος ξεκινησε αγωνα σαν προπονητης με την κορη του φυσικα μεσα και σε λιγη ωρα κατεφτασε ο εφορος των κορασιδων μαζι με κοουτς και φυσικα και την δικια του θυγατερα !!!!!! το γιατι εχει το γελιο !!!! αυτο το ολιγο προς το παρων

ΦΗΜΕΣ εγραψες οπως βλεπεις. Ανωνυμος εισαι...οποτε θες ελα να τα πουμε απο κοντα...να μην υπαρχει παρεξηγηση...μην μιλας για κοτσια, σε εχω ξαναπροκαλεει να βγεις απο ανωνυμια...
οποτε θες λοιπον ελα να τα πουμε απο κοντα.....με καφε
nikos64
QUOTE (THE BOSS @ Apr 8 2014, 13:15 ) *
Φημη κυκλοφορει οτι σε αγωνα νεανιδων την κυριακη που μας περασε εφορος ξεκινησε αγωνα σαν προπονητης με την κορη του φυσικα μεσα και σε λιγη ωρα κατεφτασε ο εφορος των κορασιδων μαζι με κοουτς και φυσικα και την δικια του θυγατερα !!!!!! το γιατι εχει το γελιο !!!! αυτο το ολιγο προς το παρων

ΦΗΜΕΣ εγραψες οπως βλεπεις. Ανωνυμος εισαι...οποτε θες ελα να τα πουμε απο κοντα...να μην υπαρχει παρεξηγηση...μην μιλας για κοτσια, σε εχω ξαναπροκαλεει να βγεις απο ανωνυμια...
οποτε θες λοιπον ελα να τα πουμε απο κοντα.....με καφε

Λοιπον για να το κλεισουμε το θεμα .Δεν θελω να μου πεις τιποτα. Θα παρακαλουσα τους mod να σβηστουν τα ποστ και αν θελεις στα λεω σε προσωπικο μηνυμα οπως μας προετρεψε ο κοουτς και αυτο γιατι μονο εσυ ενδιαφερθηκες .
Τελος απο μενα.
kasper7
Με αφορμή τον υποβιβασμό της εθνικής των νέων γυναικών στην Β' κατηγορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ...και παρακολουθώντας τις μεταγραφές σε τοπικό αλλά και εθνικό επίπεδο...μόνο θλίψη με πιάνει για την κατάσταση του γυναικείου μπάσκετ στην χώρα μας. Για να μην αναφερθώ στην Α1 και την Α2, καθώς και τις ομάδες μας και τα κατορθώματά τους σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

Αδιαφορία σε πολλαπλά επίπεδα, κάκιστη οργάνωση, λάθος νοοτροπία, άσχημες συμπεριφορές.

Και όλα αυτά σε μία χώρα που τα τελευταία 30 χρόνια έχει παράδοση στο μπάσκετ, που έχει αναδείξει μερικούς από τους κορυφαίους μπασκετμπολίστες της ηπείρου μας και γιατί όχι και μερικούς από τους καλύτερους αθλητές σε παγκόσμιο επίπεδο. Μία χώρα που η εθνική των ανδρών διατηρείται σταθερά σε υψηλό επίπεδο και παραμένει παρά τις αποτυχίες των τελευταίων ετών στην 4η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, που οι μικρές εθνικές με τον έναν ή τον άλλον τρόπο φέρνουν επιτυχίες, μία χώρα που παράγει αθλητές υψηλού επιπέδου.

Και στο γυναικείο;;;

Στις τοπικές κατηγορίες δεσπόζουν αθλήτριες 30+(χωρίς να θέλω να προσβάλλω καμία, όλες τους είναι καλύτερες του ανταγωνισμού και γι' αυτό ακόμα και σήμερα διακρίνονται), οι ομάδες έχουν σε δεύτερο ρόλο τα γυναικεία τμήματα, οι αθλήτριες δεν δουλεύουν όπως θα έπρεπε και δεν έχουν την αφοσίωση που θα έπρεπε για να ξεπεράσουν τον εαυτό τους.
Δεν γίνεται χώρες χωρίς παράδοση στον χώρο να διακρίνονται στο γυναικείο μπάσκετ...και εμείς που έχουμε την τεχνογνωσία...να είμαστε πάτος.
Στις εθνικές κατηγορίες ανακυκλώνονται διαρκώς οι ίδιες και οι ίδιες αθλήτριες με το επίπεδο να παραμένει σταθερά χαμηλό και τις ομάδες να μην μπορούν να κάνουν την υπέρβαση.
Στο πανευρωπαϊκό νέων γυναικών η χώρα μας παλεύει να αποφύγει την 16 και τελευταία θέση, δίχως μία νίκη, που με το ζόρι σκοράρει πάνω από 40 πόντους.

Τι φταίει;;;

Ξέρω πως κατά καιρούς έχουν γίνει συζητήσεις εδώ μέσα και έχουν αποδοθεί ευθύνες, είτε στις ομάδες, είτε στις ομοσπονδίες, είτε στην πολιτεία. Από την στιγμή όμως που στο ανδρικό μπάσκετ, με τις παρούσες συνθήκες, εξακολουθούμε και είμαστε ανταγωνιστικοί, θα πρέπει να δούμε ποιος παράγοντας διαφοροποιείται και δεν έχουμε ανάλογες επιτυχίες και στις γυναίκες.

Πρώτος εγώ έχω κατά καιρούς υπερασπιστεί εδώ μέσα τις παίκτριες. Όμως για μένα ο παράγοντας που διαφοροποιείται είναι η ίδια η γυναίκα και η ιδιοσυγκρασία της, η νοοτροπία που κυκλοφορεί και ο τρόπος με τον οποίον αντιμετωπίζουν οι γυναίκες στην πλειοψηφία τους το μπάσκετ. Ο δεύτερος παράγοντας είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζουν οι περισσότερες ομάδες τις υποδομές των κοριτσιών...καθώς και οι υποδομές γενικότερα.

Θεωρητικά οι γυναίκες έχουν όλες τις προϋποθέσεις για να πετύχουν. Δεν έχουν στρατιωτικές υποχρεώσεις, έχουν ίδια ανάπτυξη με τα αγόρια μέχρι την ηλικία των 11-12 ετών, και στην εφηβεία αναπτύσσονται γρηγορότερα και διαμορφώνουν το σώμα τους νωρίτερα από τους άνδρες. Όλα αυτά από μόνα τους μας δίνουν τις προϋποθέσεις να έχουμε καλές ομάδες στις μικρές ηλικίες. Αν εφαρμόζεται το ίδιο πρόγραμμα που ισχύει για τους άνδρες...γιατί δεν υπάρχουν ανάλογες επιτυχίες; Σίγουρα μορφολογικά οι γυναίκες διαφέρουν από τους άνδρες...όμως αυτό ισχύει για όλες τις γυναίκες παγκοσμίως...γιατί στην χώρα μας δεν μπορούμε να αναδείξουμε αθλήτριες με συνέπεια και συνέχεια;

Όταν ασχολήθηκα πρώτη φορά με τα γυναικεία τμήματα...είχα μία εικόνα άσχημη για την γυναίκα και το μπάσκετ. Με την ενασχόλησή μου όμως διαπίστωσα πως δεν ήταν έτσι. ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΜΠΑΣΚΕΤ. Γιατί δεν το κάνουν;

Για μένα είναι απλό πλέον. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ. Δεν δουλεύουν όσο οι άνδρες, δεν έχουν την αφοσίωση που απαιτείται, δεν αποφασίζουν σωστά και με σωστά κριτήρια, δεν δίνουν την απαραίτητη βαρύτητα για το μπάσκετ στην ζωή τους, δεν μπορούν να αξιολογήσουν σωστά τα προσόντα τους και τις ικανότητές τους με αποτέλεσμα άλλες να υποτιμούν τον εαυτό τους και άλλες να τον υπερεκτιμούν. Έχουν άλλες προτεραιότητες στην ζωή τους και βλέπουν το μπάσκετ όπως θα έβλεπαν το γυμναστήριο ή τον χορό ή κάποια άλλη δραστηριότητα που θα τις βοηθούσε να ξεφύγουν από την καθημερινότητα. Βέβαια δεν ισχύει για όλες αυτό...πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις...όμως ο κανόνας είναι αυτός.

Ταλέντο και προϋποθέσεις ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Όμως τις περισσότερες φορές το ταλέντο παραμένει ταλέντο και στο τέλος χάνεται. Όποια ακούσει πως έχει λίγο ταλέντο ή είναι κάπως καλή σε μικρή ηλικία, πιάνεται από αυτό και νομίζει πως θα φτάσει στην Α1, δίχως να κάνει όλες τις απαραίτητες θυσίες που απαιτείται για έναν αθλητή ώστε από ταλέντο να γίνει ολοκληρωμένος αθλητής. Αρνούμαι πως υπάρχει περισσότερο ταλέντο στις γυναίκες στην Πολωνία, την Ρουμανία, την Κορέα ή ακόμα και την Τουρκία.

Σε όλα αυτά βέβαια μερίδιο ευθύνης έχουν και οι προπονητές, αλλά και τα σωματεία...θεωρώ όμως πως αν κάποια κοπέλα πραγματικά θέλει να διακριθεί θα βρει και το σωστό σωματείο, αλλά και τον κατάλληλο προπονητή που θα την βοηθήσει να αλλάξει επίπεδο...είτε αυτό είναι να ξεχωρίσει με τοπικό επίπεδο, είτε να φτάσει μέχρι το ανώτατο επίπεδο και να παίξει Α1 και εθνική ομάδα.

Ελπίζω αυτή η τοποθέτησή μου να αποτελέσει αφορμή για διάλογο και να ακουστούν και άλλες απόψεις. Και κυρίως αντίθετες απόψεις που θα μας βοηθήσουν να αναζητήσουμε λύσεις, ώστε να δούμε κάποια στιγμή στο μέλλον ανάλογες επιτυχίες και από το γυναικείο μπάσκετ. Δεν είμαι όμως καθόλου αισιόδοξος πλέον.
lissos
πολύ σωστά αυτά που αναφέρεις . υπάρχουν και απουσίες από την φετινή νέων γυναικών ,λόγω εξεταστικών στα πανεπιστήμια που καθυστέρησαν (ακόμα γίνονται) και τα κορίτσια δεν μπορούσαν να αφήσουν τις σπουδές τους (φουράκη στέλλα και βάσω, παπαβασιλείου, ακριβου) και ζητώ και συγνώμη αν ξεχνώ και καποια άλλη αλλά πιστεύω οτι θα έδιναν περισσότερες λύσεις και δύναμη στην ομάδα.
όσο όμως δεν δίνονται ευκαιρίες σε επίπεδο Α1 και Α2 σε νέα κορίτσια με υποχρεωτική συμμετοχή δεκαλέπτου ή άλλου τρόπου τότε θα συνεχίσουμε να έχουμε τα ίδια αποτελέσματα ,ίσως και χειρότερα.
τα νέα κορίτσια που παίζουν , όσο και να παλεύουν ,όσο και να δουλεύουν στις προπονήσεις , όσο και να προσπαθούν με βελτιώσεις σε ατομική τεχνική και δύναμη , όταν ΔΙΑΚΟΣΜΟΥΝ ΜΟΝΟ τον πάγκο είναι λογικό να απογοητεύονται και να αποσύρονται
αυτά πρέπει να δουν και να πάρουν αποφάσεις δραστικές όλοι οι καρεκλοκένταυροι.
Υ.Γ. προσωπικά χάρηκα μια ομάδα νεανίδων , το Αρκάδι που πέρασε στην Α2 χωρίς κανένα μεγάλο όνομα στο ρόστερ και από αυτά που μαθαίνω με την ίδια συνταγή θα κατέβει και του χρόνου .
τολμηρό και πρωτοπόρο, καλή επιτυχία, αυτοί θα δώσουν εμπειρία , αγώνες και ευκαιρίες στα κορίτσια
lopo
QUOTE (lissos @ Jul 13 2014, 20:41 ) *
πολύ σωστά αυτά που αναφέρεις . υπάρχουν και απουσίες από την φετινή νέων γυναικών ,λόγω εξεταστικών στα πανεπιστήμια που καθυστέρησαν (ακόμα γίνονται) και τα κορίτσια δεν μπορούσαν να αφήσουν τις σπουδές τους (φουράκη στέλλα και βάσω, παπαβασιλείου, ακριβου) και ζητώ και συγνώμη αν ξεχνώ και καποια άλλη αλλά πιστεύω οτι θα έδιναν περισσότερες λύσεις και δύναμη στην ομάδα.
όσο όμως δεν δίνονται ευκαιρίες σε επίπεδο Α1 και Α2 σε νέα κορίτσια με υποχρεωτική συμμετοχή δεκαλέπτου ή άλλου τρόπου τότε θα συνεχίσουμε να έχουμε τα ίδια αποτελέσματα ,ίσως και χειρότερα.
τα νέα κορίτσια που παίζουν , όσο και να παλεύουν ,όσο και να δουλεύουν στις προπονήσεις , όσο και να προσπαθούν με βελτιώσεις σε ατομική τεχνική και δύναμη , όταν ΔΙΑΚΟΣΜΟΥΝ ΜΟΝΟ τον πάγκο είναι λογικό να απογοητεύονται και να αποσύρονται
αυτά πρέπει να δουν και να πάρουν αποφάσεις δραστικές όλοι οι καρεκλοκένταυροι.
Υ.Γ. προσωπικά χάρηκα μια ομάδα νεανίδων , το Αρκάδι που πέρασε στην Α2 χωρίς κανένα μεγάλο όνομα στο ρόστερ και από αυτά που μαθαίνω με την ίδια συνταγή θα κατέβει και του χρόνου .
τολμηρό και πρωτοπόρο, καλή επιτυχία, αυτοί θα δώσουν εμπειρία , αγώνες και ευκαιρίες στα κορίτσια


καλημερα
συμφωνω με ολα τα παραπανω,θεωρω οτι για να γινει κατι καλυτερο θα πρεπει ολοι να δωσουν βαση στις υποδομες τους,και απο εκει να στελεχωνουν τις μεγαλυτερες ομαδες τους, και οχι να πηγαινουν στις λυσεις των μεταγραφων,και ετσι παιδια που διακοσμουν τον παγκο η δεν ειναι καθολου θα παρουν ευκαιριες, επισης θα πρεπει να σταματησει το πελατιακο καθεστως μεταξυ ομαδων και προπονητων κλιμακιων, να αλλαξουν προπονητες αν χρειαζεται και να αλλαξει φιλοσοφια,και να γινουν ομαδα,με σκοπο την ομαδικη διακριση και οχι την ατομικη, δεν εχετε κουραστει να ειαμστε συνεχως απο κατω και Loser, εχει ταλεντο αυτη η χωρα στο γυναικειο μπασκετ, ας βγουν οι πορωπιδες και οι προτιμησεις, πρεπει αν γινεται καλυτερο σκαουτινκ απο τους αρμοδιους και οχι σκαουτινκ μεσω τηλεφωνου και προσωπικης επαφης, εχει ταλεντα η χωρα μας, πρεπει να αλλαζει το μοντελο δεν πρεπει να βλεπουμε τα ιδια και τα ιδια παιδια στα κλιμακια, επισης να γινουν πιο ανταγωνιστικα τα διαφορα πρωατθληματα των ενωσεων απο κορασιδες εως γυναικες, γενικως να αλλαξουμε κουλτουρα,θελουμε? μπορουμε ?
AbS
Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Θάνος Σόφτσης, δήλωσε: «Η επιλογή παικτριών για την μικρότερη Εθνική (Κορασίδων) είναι πάντα δύσκολη. Δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη ατομική αξιολόγηση. Απλά έχουμε μια γενική εικόνα» και συμπλήρωσε: «Αυτό το διάστημα και ιδίως στο Μέτσοβο θα βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα και θα δούμε ποιες αθλήτριες είναι αυτή τη στιγμή στην καλύτερη κατάσταση».

Read more: http://tsiotras.blogspot.com/2014/07/blog-...l#ixzz37QSVFwcq

Προφανώς τα ίδια (και χειρότερα) ισχύουν και για τις υπόλοιπες μικρές εθνικές ομάδες ! Ελα μωρέ τώρα που θα τρέχουμε στα γήπεδα ... έχουμε (χρόνια τώρα) μιά γενική εικόνα ... !!! ...

HighLow
Στο γενικό ανύπαρκτο σχεδιασμό για οτιδήποτε σοβαρό με μακροχρόνιο στόχο σε αυτή τη χώρα, δυστυχώς και το γυναικείο μπάσκετ, ακολουθεί τη μοίρα των πάντων. Οι φωτεινές εξαιρέσεις σε επιτυχίες είναι απλά συμπτωματικές συγκαιρίες συνύπαρξης ταλέντου και τύχης.
Οι επιλογές των εθνικών ομάδων γίνονται χωρίς πρόγραμμα και χωρίς μακροχρόνια παρακολούθηση των επιλεγμένων αθλητριών.
Ούτε προγράμματα ατομικής βελτίωσης, ούτε κίνητρα συνεχούς συμμετοχής, απλά τυχαία εποχικά προγράμματα για αντιμετώπιση άμεσων αναγκών.
Και το χειρότερο:
Τα ελάχιστα σωματεία που ασχολούνται με την ανάδειξη ταλέντων μένουν απροστάτευτα στις μεταγραφικές ορέξεις των "μεγάλων" ομάδων, όπως και οι αθλήτριες που "πείθονται" να μεταγραφούν σε αυτές και που καταλήγουν να "ζεσταίνουν" τους πάγκους.
Διαβάστε μια πολύ ενδιαφέρουσα ανοικτή επιστολή ενός πραγματικού εργάτη του Γυνακείου Μπάσκετ,
ΕΔΩ!.

Νάμαστε όλοι καλά...!

lopo
QUOTE (HighLow @ Jul 14 2014, 12:03 ) *
Στο γενικό ανύπαρκτο σχεδιασμό για οτιδήποτε σοβαρό με μακροχρόνιο στόχο σε αυτή τη χώρα, δυστυχώς και το γυναικείο μπάσκετ, ακολουθεί τη μοίρα των πάντων. Οι φωτεινές εξαιρέσεις σε επιτυχίες είναι απλά συμπτωματικές συγκαιρίες συνύπαρξης ταλέντου και τύχης.
Οι επιλογές των εθνικών ομάδων γίνονται χωρίς πρόγραμμα και χωρίς μακροχρόνια παρακολούθηση των επιλεγμένων αθλητριών.
Ούτε προγράμματα ατομικής βελτίωσης, ούτε κίνητρα συνεχούς συμμετοχής, απλά τυχαία εποχικά προγράμματα για αντιμετώπιση άμεσων αναγκών.
Και το χειρότερο:
Τα ελάχιστα σωματεία που ασχολούνται με την ανάδειξη ταλέντων μένουν απροστάτευτα στις μεταγραφικές ορέξεις των "μεγάλων" ομάδων, όπως και οι αθλήτριες που "πείθονται" να μεταγραφούν σε αυτές και που καταλήγουν να "ζεσταίνουν" τους πάγκους.
Διαβάστε μια πολύ ενδιαφέρουσα ανοικτή επιστολή ενός πραγματικού εργάτη του Γυνακείου Μπάσκετ,
ΕΔΩ!.

Νάμαστε όλοι καλά...!



για την ανακοινωση,νομιζω οτι αφορα τα παραμυθια της χαλιμας, γιατι τωρα η ανακοινωση και οχι τα προοιγουμενα χρονια? οι απαντησεις δικες σας
kasper7
QUOTE
πολύ σωστά αυτά που αναφέρεις . υπάρχουν και απουσίες από την φετινή νέων γυναικών ,λόγω εξεταστικών στα πανεπιστήμια που καθυστέρησαν (ακόμα γίνονται) και τα κορίτσια δεν μπορούσαν να αφήσουν τις σπουδές τους (φουράκη στέλλα και βάσω, παπαβασιλείου, ακριβου) και ζητώ και συγνώμη αν ξεχνώ και καποια άλλη αλλά πιστεύω οτι θα έδιναν περισσότερες λύσεις και δύναμη στην ομάδα.

Αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω πως οι γυναίκες δεν έχουν τις ίδιες προτεραιότητες με τους άνδρες. Φαντάσου για παράδειγμα τον Παπαπέτρου πέρυσι που ήταν σε κολέγιο στην Αμερική να μην ερχόταν για το παγκόσμιο των νέων επειδή είχε εξεταστική. Υπήρχε έστω και μία πιθανότητα να γίνει κάτι τέτοιο;;; Οχι. Σίγουρα για τους άνδρες είναι λίγο ποιο εύκολο να βρουν ομάδες να παίξουν μελλοντικά, όμως με τον ανταγωνισμό που υπάρχει είναι εξίσου δύσκολο για κάποιον να κάνει καριέρα αν δεν είναι πραγματικά καλός. Μπαίνουν όμως κάποιες προτεραιότητες. Δεν εξετάζω αν πρέπει η όχι να δώσει κάποιος βαρύτητα στις σπουδές του. Απλά πόσο το θέλει ο καθένας να πετύχει και τι είναι διατεθειμένος να κάνει. Τρανό παράδειγμα σε αυτό είναι η Σπανού. Δεν περίμενε να δει τι θα γίνει στην Ελλάδα όπου ήξερε εκ των προτέρων πως το επίπεδο δεν επρόκειτο να την βοηθήσει να εξελιχθεί. Πήγε στην Αμερική, δούλεψε σε ένα όχι και ιδιαίτερα διάσημο κολέγιο, έπαιξε σε όλα τα επίπεδα των εθνικών ομάδων σε κάθε διοργάνωση τα τελευταία χρόνια, έφτασε μέχρι τον προθάλαμο του WNBA και βρήκε καλό συμβόλαιο σε ομάδα της Ευρώπης. Και παράλληλα σπούδασε κιόλας! Αυτό από μόνο του δείχνει τις προτεραιότητες που είχε στην ζωή της, πόσο πάλεψε να το πετύχει και το αποτέλεσμα. ΜΠΡΑΒΟ ΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

QUOTE
όσο όμως δεν δίνονται ευκαιρίες σε επίπεδο Α1 και Α2 σε νέα κορίτσια με υποχρεωτική συμμετοχή δεκαλέπτου ή άλλου τρόπου τότε θα συνεχίσουμε να έχουμε τα ίδια αποτελέσματα ,ίσως και χειρότερα.
τα νέα κορίτσια που παίζουν , όσο και να παλεύουν ,όσο και να δουλεύουν στις προπονήσεις , όσο και να προσπαθούν με βελτιώσεις σε ατομική τεχνική και δύναμη , όταν ΔΙΑΚΟΣΜΟΥΝ ΜΟΝΟ τον πάγκο είναι λογικό να απογοητεύονται και να αποσύρονται
αυτά πρέπει να δουν και να πάρουν αποφάσεις δραστικές όλοι οι καρεκλοκένταυροι.

Δεν θα συμφωνήσω σε αυτό το κομμάτι. Κάποιος για να παίξει, πρέπει να το αξίζει και όχι να το επιβάλλει κάποιος κανονισμός. Αν δεν παίζει σημαίνει πως είτε αυτός που παίζει είναι καλύτερος, είτε πως δεν γίνεται σωστή δουλειά στις υποδομές ώστε οι νέοι αθλητές να ξεπερνούν τους προηγούμενους. Προσωπικά θεωρώ πως οι περισσότερες κοπέλες υστερούν τεχνικά λόγο έλλειψης δουλειάς, είτε σε ομαδικό είτε σε ατομικό επίπεδο. Ακόμα και σε υψηλό επίπεδο παρατηρούνται κραυγαλέες αδυναμίες στην τεχνική κοριτσιών που θεωρούνται καλές για επίπεδο Α1.
Γιατί;
Είτε δεν τις δούλεψαν σωστά. είτε εκείνες δεν δούλεψαν για να ξεπεράσουν τον εαυτό τους, είτε όλοι επαναπαύτηκαν με το γεγονός πως το επίπεδο στην χώρα μας είναι χαμηλό και δεν χρειάζεται να κάνεις το κάτι παραπάνω για να διακριθείς.

QUOTE
Υ.Γ. προσωπικά χάρηκα μια ομάδα νεανίδων , το Αρκάδι που πέρασε στην Α2 χωρίς κανένα μεγάλο όνομα στο ρόστερ και από αυτά που μαθαίνω με την ίδια συνταγή θα κατέβει και του χρόνου .
τολμηρό και πρωτοπόρο, καλή επιτυχία, αυτοί θα δώσουν εμπειρία , αγώνες και ευκαιρίες στα κορίτσια

Συμφωνώ 100% smiley.gif
kasper7
QUOTE(lopo @ Jul 14 2014, 09:44 ) *
καλημερα
συμφωνω με ολα τα παραπανω,θεωρω οτι για να γινει κατι καλυτερο θα πρεπει ολοι να δωσουν βαση στις υποδομες τους,και απο εκει να στελεχωνουν τις μεγαλυτερες ομαδες τους, και οχι να πηγαινουν στις λυσεις των μεταγραφων,και ετσι παιδια που διακοσμουν τον παγκο η δεν ειναι καθολου θα παρουν ευκαιριες, επισης θα πρεπει να σταματησει το πελατιακο καθεστως μεταξυ ομαδων και προπονητων κλιμακιων, να αλλαξουν προπονητες αν χρειαζεται και να αλλαξει φιλοσοφια,και να γινουν ομαδα,με σκοπο την ομαδικη διακριση και οχι την ατομικη, δεν εχετε κουραστει να ειαμστε συνεχως απο κατω και Loser, εχει ταλεντο αυτη η χωρα στο γυναικειο μπασκετ, ας βγουν οι πορωπιδες και οι προτιμησεις, πρεπει αν γινεται καλυτερο σκαουτινκ απο τους αρμοδιους και οχι σκαουτινκ μεσω τηλεφωνου και προσωπικης επαφης, εχει ταλεντα η χωρα μας, πρεπει να αλλαζει το μοντελο δεν πρεπει να βλεπουμε τα ιδια και τα ιδια παιδια στα κλιμακια, επισης να γινουν πιο ανταγωνιστικα τα διαφορα πρωατθληματα των ενωσεων απο κορασιδες εως γυναικες, γενικως να αλλαξουμε κουλτουρα,θελουμε? μπορουμε ?

Συμφωνώ πως πρέπει να αλλάξει ο τρόπος που γίνεται ο εθνικός σχεδιασμός. Να υπάρχουν άνθρωποι που θα παρακολουθούν τους αγώνες των κορασίδων και των παγκορασίδων. Να γίνεται σωστή αξιολόγηση και άμεση παρέμβαση σε περιπτώσεις που πρέπει να δουλευτούν κάποιες κοπέλες ώστε να εξελιχθούν. Θα πρέπει να θεσπιστούν θέσεις με αντικειμενικά κριτήρια και μισθό...και όχι να βγαίνει η ΕΣΚΑ να ζητάει αμισθί προπονητές για τα κλιμάκια.
Σίγουρα μπορούμε...σίγουρα κάποιοι θέλουμε...πρέπει και η πολιτεία να δείξει πως θέλει να οδηγήσει τα πράγματα προς τα εκεί, γιατί τα τελευταία χρόνια ο αθλητισμός στην χώρα μας είναι πάρα πολύ υποβαθμισμένος.

QUOTE(AbS @ Jul 14 2014, 09:59 ) *
Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Θάνος Σόφτσης, δήλωσε: «Η επιλογή παικτριών για την μικρότερη Εθνική (Κορασίδων) είναι πάντα δύσκολη. Δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη ατομική αξιολόγηση. Απλά έχουμε μια γενική εικόνα» και συμπλήρωσε: «Αυτό το διάστημα και ιδίως στο Μέτσοβο θα βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα και θα δούμε ποιες αθλήτριες είναι αυτή τη στιγμή στην καλύτερη κατάσταση».

Read more: http://tsiotras.blogspot.com/2014/07/blog-...l#ixzz37QSVFwcq

Προφανώς τα ίδια (και χειρότερα) ισχύουν και για τις υπόλοιπες μικρές εθνικές ομάδες ! Ελα μωρέ τώρα που θα τρέχουμε στα γήπεδα ... έχουμε (χρόνια τώρα) μια γενική εικόνα ... !!! ...

Εθνική ομάδα χωρίς σωστή ατομική αξιολόγηση...είναι ομάδα της παρέας. Κάποιον ξέρω... για κάποιον μου είπαν... είναι καλό παιδί και φίλος... χωρίς όμως σωστό σκάουτινγκ και δουλειά δεν γίνεται τίποτα.
Προσωπική μου άποψη είναι πως ο προπονητής της εθνικής κορασίδων θα έπρεπε να απαγορεύεται να δουλεύει σε ομάδα. Θα έπρεπε μαζί με ένα επιτελείο 3-4 ατόμων να ξεσκονίζουν όλα τα πρωταθλήματα κορασίδων ανά την Ελλάδα, να έχουν προσωπική άποψη για κάθε κοπέλα με ταλέντο...και εννοείται με ένα μισθό που να αξίζει αυτήν την δουλειά. Γιατί στην χώρα μας τα θέλουμε όλα καλά και σωστά...και τσάμπα!
Θα έπρεπε όταν εντοπίζουν μία κοπέλα με προοπτική να την βάζουν σε κάποιο πρόγραμμα και το καλοκαίρι που έρχεται η ώρα των εθνικών ομάδων, να είναι όλοι έτοιμοι. Όποιος έχει όρεξη ας βάλει στο Youtube να δει κάποιον από τους αγώνες της εθνικής U20. ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ Μπασκετικό επίπεδο...κάτω του μετρίου.

QUOTE(HighLow @ Jul 14 2014, 12:03 ) *
Στο γενικό ανύπαρκτο σχεδιασμό για οτιδήποτε σοβαρό με μακροχρόνιο στόχο σε αυτή τη χώρα, δυστυχώς και το γυναικείο μπάσκετ, ακολουθεί τη μοίρα των πάντων. Οι φωτεινές εξαιρέσεις σε επιτυχίες είναι απλά συμπτωματικές συγκαιρίες συνύπαρξης ταλέντου και τύχης.
Οι επιλογές των εθνικών ομάδων γίνονται χωρίς πρόγραμμα και χωρίς μακροχρόνια παρακολούθηση των επιλεγμένων αθλητριών.
Ούτε προγράμματα ατομικής βελτίωσης, ούτε κίνητρα συνεχούς συμμετοχής, απλά τυχαία εποχικά προγράμματα για αντιμετώπιση άμεσων αναγκών.
Και το χειρότερο:
Τα ελάχιστα σωματεία που ασχολούνται με την ανάδειξη ταλέντων μένουν απροστάτευτα στις μεταγραφικές ορέξεις των "μεγάλων" ομάδων, όπως και οι αθλήτριες που "πείθονται" να μεταγραφούν σε αυτές και που καταλήγουν να "ζεσταίνουν" τους πάγκους.
Διαβάστε μια πολύ ενδιαφέρουσα ανοικτή επιστολή ενός πραγματικού εργάτη του Γυνακείου Μπάσκετ,
ΕΔΩ!.

Νάμαστε όλοι καλά...!

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όσα αναγράφονται σε αυτήν την επιστολή, αν και έχω τις ενστάσεις μου όσον αφορά το ύφος, το πότε και το γιατί. Παρόλα αυτά όμως συμφωνώ πως θα πρέπει να θεσπιστούν κανόνες που δεν θα επιτρέπουν σε αθλητές να φεύγουν από τα σωματεία που τους ανέδειξαν... έναντι πινακίου φακής. Πρέπει η σωστή δουλειά να αμείβεται. Από την άλλη θα πρέπει και τα σωματεία να μην ζητάνε τον ουρανό με τα άστρα. Θα πρέπει να θεσπιστεί μία μορφή τροφείων, όπως ισχύει για το ποδόσφαιρο και οι ομάδες να πρέπει να πληρώνονται ανάλογα με την εξέλιξη του αθλητή και το πόσο ψηλά φτάνει. Για παράδειγμα αν κάποιος παίρνει μεταγραφή σε ομάδα της Α1 να υπάρχει μία αμοιβή 20.000€...για Α2 10.000€...για τοπικό 3.000€. Στο ποδόσφαιρο τα χρήματα που παίρνουν οι ακαδημίες που αναδεικνύουν αθλητές που φτάνουν στην Α' εθνική είναι περισσότερα. Στο γυναικείο μπάσκετ πιθανόν να μην υπάρχουν αυτά τα χρήματα...όμως και το να δίνεις 500 και 1000€ για μία κοπέλα σε επίπεδο Α1 είναι εξευτελισμός για τις ομάδες που δουλεύουν τις υποδομές τους. Αν τα σωματεία ήξεραν πως υπήρχαν θεσπισμένα συγκεκριμένα ποσά για την παραγωγή ταλέντων...σίγουρα θα δούλευα καλύτερα προς αυτήν την κατεύθυνση.
lissos
QUOTE
Δεν θα συμφωνήσω σε αυτό το κομμάτι. Κάποιος για να παίξει, πρέπει να το αξίζει και όχι να το επιβάλλει κάποιος κανονισμός. Αν δεν παίζει σημαίνει πως είτε αυτός που παίζει είναι καλύτερος, είτε πως δεν γίνεται σωστή δουλειά στις υποδομές ώστε οι νέοι αθλητές να ξεπερνούν τους προηγούμενους. Προσωπικά θεωρώ πως οι περισσότερες κοπέλες υστερούν τεχνικά λόγο έλλειψης δουλειάς, είτε σε ομαδικό είτε σε ατομικό επίπεδο. Ακόμα και σε υψηλό επίπεδο παρατηρούνται κραυγαλέες αδυναμίες στην τεχνική κοριτσιών που θεωρούνται καλές για επίπεδο Α1.
Γιατί;
Είτε δεν τις δούλεψαν σωστά. είτε εκείνες δεν δούλεψαν για να ξεπεράσουν τον εαυτό τους, είτε όλοι επαναπαύτηκαν με το γεγονός πως το επίπεδο στην χώρα μας είναι χαμηλό και δεν χρειάζεται να κάνεις το κάτι παραπάνω για να διακριθείς.



μάλλον δεν κατάλαβες καλά
δεν είναι θέμα επιβολής , είναι καθαρά κίνητρο για τις ομάδες να δουλέψουν με ζήλο τα παιδιά και όχι να ψωνίζουν ονόματα ,
είναι να παίζουν τα παιδιά γιατί χωρίς παιχνίδια δεν μαζεύουν εμπειρίες, δεν γίνεται να τα στείλουμε σε ένα μάρκετ να αγοράσουν 2 κιλά, δεν έχουμε πρωτάθλημα u21 και τα κορίτσια ξεμένουν από αγώνες (ίσως μια αιτία για τον υποβιβασμό της νέων γυναικών), και αν ενοχλεί το Α1 ας γίνει υποχρεωτικό στην Α2.
επιτέλους κάποιος πρέπει να τα θέσει αυτά και να πρωτοτυπήσει
AbS
QUOTE (kasper7 @ Jul 14 2014, 13:59 ) *
Εθνική ομάδα χωρίς σωστή ατομική αξιολόγηση...είναι ομάδα της παρέας. Κάποιον ξέρω... για κάποιον μου είπαν... είναι καλό παιδί και φίλος... χωρίς όμως σωστό σκάουτινγκ και δουλειά δεν γίνεται τίποτα.



Φίλε μου ... εδώ γίνονται μεταγραφές μικρών παιδιών με το "δέλεαρ" της Εθνικής ... "πήγαινε σε αυτή την ομάδα και θα παίξεις εθνική" ... λύνουν και δένουν ορισμένοι ... μαγαζάκι ... τι να λέμε τώρα ....
kasper7
QUOTE(lissos @ Jul 14 2014, 14:02 ) *
μάλλον δεν κατάλαβες καλά
δεν είναι θέμα επιβολής , είναι καθαρά κίνητρο για τις ομάδες να δουλέψουν με ζήλο τα παιδιά και όχι να ψωνίζουν ονόματα ,
είναι να παίζουν τα παιδιά γιατί χωρίς παιχνίδια δεν μαζεύουν εμπειρίες, δεν γίνεται να τα στείλουμε σε ένα μάρκετ να αγοράσουν 2 κιλά, δεν έχουμε πρωτάθλημα u21 και τα κορίτσια ξεμένουν από αγώνες (ίσως μια αιτία για τον υποβιβασμό της νέων γυναικών), και αν ενοχλεί το Α1 ας γίνει υποχρεωτικό στην Α2.
επιτέλους κάποιος πρέπει να τα θέσει αυτά και να πρωτοτυπήσει

Και πάλι δεν θα συμφωνήσω.
Συμφωνώ όμως πως υπάρχει έλλειμμα στα πρωταθλήματα υποδομών. Οι περισσότερες ομάδες δεν έχουν καν ομάδες νεανίδων. Είναι πολύ δύσκολο, και το έχω ξαναγράψει παλαιότερα, να πρέπει μία κοπέλα από τις κορασίδες να μεταπηδήσει στο γυναικείο και να είναι και ανταγωνιστική. Υπάρχει πολύ μεγάλο έλλειμμα εμπειρίας, γνώσης και κυρίως πρακτικής.
Άποψή μου πάνω στο θέμα είναι να θεσπιστεί πρωτάθλημα U21 για τις ομάδες της Α1 και της Α2, που θα ακολουθεί το πρόγραμμα του αντίστοιχου πρωταθλήματος των γυναικών. Δεν γίνεται όλοι να παράγουν...δεν γίνεται και όλοι να "ψωνίζουν". Σε υψηλό επίπεδο όμως κάποιες ομάδες θα πρέπει να μπορούν να ψωνίζουν...στις σωστές τιμές. Αν γίνει αυτό το πρωτάθλημα, όλες οι ομάδες θα πρέπει να είναι υποχρεωμένες να έχουν το μίνιμουμ 12άδα στα παιχνίδια τους. Αν δεν γίνει αυτό να υπάρχει τιμωρία για το γυναικείο. Επίσης όλες οι ομάδες που παίζουν Α1 και Α2 θα πρέπει να έχουν πλήρεις ομάδες νεανίδων και κορασίδων. Μέσα από την διαδικασία ανταγωνιστικών παιχνιδιών σε κορασίδες νεανίδες και νέες...τα κορίτσια θα είχαν την δυνατότητα να εξελιχθούν πιο φυσιολογικά, απέναντι σε συνομήλικες και θα ήταν έτοιμες να ανταποκριθούν σε επίπεδο γυναικών. Αν χρειαστεί να στελεχώσουν τις ομάδες τους με μεταγραφές...να το κάνουν. Έτσι θα βγουν κερδισμένα τα μικρά σωματεία που δουλεύουν στις υποδομές. Όλοι θα βοηθούν στην παραγωγική διαδικασία από το πόστο τους. Και αν τα μικρά σωματεία παίρνουν χρήματα που να ανταποκρίνονται στις θυσίες που έχουν κάνει για την εξέλιξη των αθλητών τους, τότε να είστε σίγουροι πως περισσότερα σωματεία θα ασχολούνταν με τις υποδομές. Όλα είναι αλυσίδα...δεν γίνεται να φτιάξεις μόνο ένα κομμάτι.
lissos
QUOTE(kasper7 @ Jul 14 2014, 14:41 ) *
Και πάλι δεν θα συμφωνήσω.
Συμφωνώ όμως πως υπάρχει έλλειμμα στα πρωταθλήματα υποδομών. Οι περισσότερες ομάδες δεν έχουν καν ομάδες νεανίδων. Είναι πολύ δύσκολο, και το έχω ξαναγράψει παλαιότερα, να πρέπει μία κοπέλα από τις κορασίδες να μεταπηδήσει στο γυναικείο και να είναι και ανταγωνιστική. Υπάρχει πολύ μεγάλο έλλειμμα εμπειρίας, γνώσης και κυρίως πρακτικής.
Άποψή μου πάνω στο θέμα είναι να θεσπιστεί πρωτάθλημα U21 για τις ομάδες της Α1 και της Α2, που θα ακολουθεί το πρόγραμμα του αντίστοιχου πρωταθλήματος των γυναικών. Δεν γίνεται όλοι να παράγουν...δεν γίνεται και όλοι να "ψωνίζουν". Σε υψηλό επίπεδο όμως κάποιες ομάδες θα πρέπει να μπορούν να ψωνίζουν...στις σωστές τιμές. Αν γίνει αυτό το πρωτάθλημα, όλες οι ομάδες θα πρέπει να είναι υποχρεωμένες να έχουν το μίνιμουμ 12άδα στα παιχνίδια τους. Αν δεν γίνει αυτό να υπάρχει τιμωρία για το γυναικείο. Επίσης όλες οι ομάδες που παίζουν Α1 και Α2 θα πρέπει να έχουν πλήρεις ομάδες νεανίδων και κορασίδων. Μέσα από την διαδικασία ανταγωνιστικών παιχνιδιών σε κορασίδες νεανίδες και νέες...τα κορίτσια θα είχαν την δυνατότητα να εξελιχθούν πιο φυσιολογικά, απέναντι σε συνομήλικες και θα ήταν έτοιμες να ανταποκριθούν σε επίπεδο γυναικών. Αν χρειαστεί να στελεχώσουν τις ομάδες τους με μεταγραφές...να το κάνουν. Έτσι θα βγουν κερδισμένα τα μικρά σωματεία που δουλεύουν στις υποδομές. Όλοι θα βοηθούν στην παραγωγική διαδικασία από το πόστο τους. Και αν τα μικρά σωματεία παίρνουν χρήματα που να ανταποκρίνονται στις θυσίες που έχουν κάνει για την εξέλιξη των αθλητών τους, τότε να είστε σίγουροι πως περισσότερα σωματεία θα ασχολούνταν με τις υποδομές. Όλα είναι αλυσίδα...δεν γίνεται να φτιάξεις μόνο ένα κομμάτι.


πολύ σωστά το λες,
αλλά αυτά δεν έγιναν όταν το χρήμα έτρεχε ποτάμι , περιμένεις να γίνει τώρα? εδώ δεν πληρώνουν τις μεγάλες και διαλύονται ομάδες στη μέση του πρωταθλήματος
δυστυχώς ο τρόπος που ανέφερα , (υποχρεωτική συμμετοχή u21) σε αγώνες θα δώσει κίνητρο για όλα αυτά που αναφέρεις και για δουλειά στις υποδομές και μεταγραφές με αξία και αντίτιμο για τα μικρά σωματεία.
και μια είναι η αλήθεια , μόνο ότι πληρώνεις εκτιμάς
kasper7
QUOTE(lissos @ Jul 14 2014, 21:30 ) *
πολύ σωστά το λες,
αλλά αυτά δεν έγιναν όταν το χρήμα έτρεχε ποτάμι , περιμένεις να γίνει τώρα? εδώ δεν πληρώνουν τις μεγάλες και διαλύονται ομάδες στη μέση του πρωταθλήματος
δυστυχώς ο τρόπος που ανέφερα , (υποχρεωτική συμμετοχή u21) σε αγώνες θα δώσει κίνητρο για όλα αυτά που αναφέρεις και για δουλειά στις υποδομές και μεταγραφές με αξία και αντίτιμο για τα μικρά σωματεία.
και μια είναι η αλήθεια , μόνο ότι πληρώνεις εκτιμάς

Όλα γίνονται...ειδικά όταν γίνονται υποχρεωτικά. Αν για παράδειγμα η ομοσπονδία έλεγε πως πρέπει όλες οι ομάδες της Α1 να έχουν πλήρεις ομάδες U21, νεανίδων και κορασίδων...να είσαι σίγουρος πως την επόμενη χρονιά...όλες θα είχαν. Και στο κάτω κάτω δεν θα ήταν και υποχρεωτικό...με την έννοια πως όποιος δεν μπορεί...να πέφτει κατηγορία. Όλα αυτά θα έμπαιναν ως προϋποθέσεις συμμετοχής στο πρωτάθλημα.
AbS
Mία απορία, όποιος μπορεί μου την λύνει : είναι δυνατόν να καλείς στην Εθνική αθλήτριες που "δεν είχαν παίξει καν στις ομάδες τους" ; (!!!!!!)

http://tsiotras.blogspot.gr/2014/07/blog-post_1862.html

H Mάλτση, η Καλέντζου, η Λύμουρα ή η Σπανού ήταν που είναι αναντικατάστατες ; blink.gif
lissos
QUOTE(AbS @ Jul 15 2014, 18:57 ) *
Mία απορία, όποιος μπορεί μου την λύνει : είναι δυνατόν να καλείς στην Εθνική αθλήτριες που "δεν είχαν παίξει καν στις ομάδες τους" ; (!!!!!!)

http://tsiotras.blogspot.gr/2014/07/blog-post_1862.html

H Mάλτση, η Καλέντζου, η Λύμουρα ή η Σπανού ήταν που είναι αναντικατάστατες ; blink.gif


αγαπητέ φίλε αυτό συζητάμε και μάλλον δεν το κατάλαβες.
είναι το πρόβλημα που ηλικιακά δεν υπάρχει πρωτάθλημα ξεχωριστό μετά των νεανίδων , u21, και οι νέες διακοσμούν τους πάγκους των ομάδων , με ελάχιστη συμμετοχή
πως να παρουν εμπειρίες και πως να βελτιωθούν ή να αποδώσουν?
mommo
QUOTE(I.L.B. @ Jul 7 2014, 08:45 ) *
Πάρα πολύ βαρειά έκφραση που δείχνει ότι βρίσκεσαι πολύ μακρυά απο τον χώρο του ερασιτεχνικού αθλητισμού.
Εάν αυτό που λές δεν μπορείς να το τεκμηριώσεις και να το δικαιολόγήσεις επαρκώς, που είναι σίγουρο ότι δεν μπορείς, σε παρακαλώ ζήτα συγνώμη απο όλους αυτούς που ασχολούνται απο χόμπυ και με καλές προθέσεις , με τα παιδιά μας άσχετα αν τελικά τα καταφέρνουν ή δεν τα καταφέρνουν.
Καλημέρα σας


χρειάζεται και τεκμηρίωση.......δεν έχετε πάρει χαμπάρι τίποτα τόσο καιρό. κοιτάξτε να δείτε αν αφήνουν από ομάδες όπως τον Κρόνο Αγ.Δημητρίου, τον Ίκαρο (όσο ήταν εσπερίδες όλα καλά), το Γαλάτσι και άλλα. δηλαδή όταν ένα παιδί 13-14-15 η και πιο μεγάλο θέλει να φύγει από μια ομάδα τι θα κερδίσει αυτή η ομάδα με το να το κρατεί με το ζόρι. το παιδί αν έχει αποφασίσει να φύγει για τους δικούς του λόγους έχει σπάσει το γυαλί.....όσο και να θέλει η ομάδα να το κρατήσει και να κολλήσει το γυαλί δεν γίνεται τίποτα. κάτι τέτοια γίνονται και βλέπεις όλο και λιγότερους γονείς να φέρνουν τα παιδιά τους , σου λέει να το πάω και μετά να μου το κρατήσουν δέσμιο τους. η ψυχούλα ενός παιδιού όταν θέλει κάτι δεν το κρατάς με το ζόρι.

Την επόμενη φορά που θα υπάρχει κείμενο γραμμένο σε greeklish θα διαγραφεί. Παρακαλώ πολύ να κοιτάξετε τους κανόνες του forum.
I.L.B.
QUOTE (mommo @ Jul 16 2014, 13:09 ) *
xreiazetstai kai tekmiriosi.......den exete parei xambari tipota toso kairo. koitaxte na deite an afinoun apo omades opos ton krono ag.dimitriou, ton ikaro (oso itan esperides ola kala), to galatsi kai alla. diladi otan ena paidi 13-14-15 h kai pio megalo thelei na fygei apo mia omada ti tha kerdisei ayti h omada me to na to kratei me to zori. to paidi an exei apofasisei na figei gia tous dikous tou logous exei spasei to giali.....oso kai na thelei i omada na to kratisei kai na kollisei to giali den ginetai tipota. kati tetoia ginontai kai blepeis olo kai ligoterous goneis na fernouin ta paidia tous , sou leei na to pao kai meta na nou to kratisoun desmio tous. i psihoula enos paidiou otan thelei kati den to kratas me to zori.

Σε παρακαλώ πολύ προσπάθησε να γράψεις Ελληνικά δυσκολευτηκα πολύ να τα καταλάβω.
Τι τεκμηρίωση θέλεις? Δυστυχώς πάντα ο πλούσιος θα κερδίζει και δυστυχώς ο μικρός και φτωχός θα παραμένει στη θέση του.
Οταν μια ομάδα σαν το Γαλάτσι στην συγκεκριμένη περίπτωση δίνει έτοιμες διεθνείς αθλήτριες με εμπειρία αγώνων σε ηλικία 19-20 χρόνων τι αντάλλαγμα λές να ζητάει ? Να του παραχωρηθούν παίχτριες της Α1 για να παίξουν στην Α΄ή Β΄ΕΣΚΑ? Φυσικά θα πρέπει να ζητήσει χρήματα την ώρα που οι οικονομικές συνθήκες οι σημερινές δεν βοηθούν και τα μικρά σωματεία στηρίζονται στην συνδρομή των γονιών και στην ""παραχώρηση "" αθλητών ταλαντούχων σε κάποιον σύλλογο που ενδιαφέρεται. Αν αυτός είναι ο καλύτερος ακόμα καλύτερα. Απ΄΄οτι κατάλαβα η διαφορά είναι στο ποσό και όχι στην κίνηση. Μακάρι να μπορούσαν όλοι αυτοί οι σύλλογοι να κρατάν τα δημιουργήματα τους και να μην βγαίνει κερδισμένος πάντα ο έχων.
Τώρα ενοχλεί αν ο σύλλογος πάει να ταλαντούχες αθλήτριες τσάμπα και δεν ενοχλεί που φέρνουν 30-35 αρες απο το εξωτερικό και πληρωνουν πολλαπλάσια χρήματα και στις περισσότερες περιπτώσεις δεν τους βγαίνουν .
Δεν νομίζω ότι επιρεάζονται γονεις και δεν πάνε τα παιδιά τους 8-10 χρονών να μάθουν μπάσκετ γι΄αυτό το λόγο.
mommo
QUOTE (I.L.B. @ Jul 16 2014, 15:30 ) *
Σε παρακαλώ πολύ προσπάθησε να γράψεις Ελληνικά δυσκολευτηκα πολύ να τα καταλάβω.
Τι τεκμηρίωση θέλεις? Δυστυχώς πάντα ο πλούσιος θα κερδίζει και δυστυχώς ο μικρός και φτωχός θα παραμένει στη θέση του.
Οταν μια ομάδα σαν το Γαλάτσι στην συγκεκριμένη περίπτωση δίνει έτοιμες διεθνείς αθλήτριες με εμπειρία αγώνων σε ηλικία 19-20 χρόνων τι αντάλλαγμα λές να ζητάει ? Να του παραχωρηθούν παίχτριες της Α1 για να παίξουν στην Α΄ή Β΄ΕΣΚΑ? Φυσικά θα πρέπει να ζητήσει χρήματα την ώρα που οι οικονομικές συνθήκες οι σημερινές δεν βοηθούν και τα μικρά σωματεία στηρίζονται στην συνδρομή των γονιών και στην ""παραχώρηση "" αθλητών ταλαντούχων σε κάποιον σύλλογο που ενδιαφέρεται. Αν αυτός είναι ο καλύτερος ακόμα καλύτερα. Απ΄΄οτι κατάλαβα η διαφορά είναι στο ποσό και όχι στην κίνηση. Μακάρι να μπορούσαν όλοι αυτοί οι σύλλογοι να κρατάν τα δημιουργήματα τους και να μην βγαίνει κερδισμένος πάντα ο έχων.
Τώρα ενοχλεί αν ο σύλλογος πάει να ταλαντούχες αθλήτριες τσάμπα και δεν ενοχλεί που φέρνουν 30-35 αρες απο το εξωτερικό και πληρωνουν πολλαπλάσια χρήματα και στις περισσότερες περιπτώσεις δεν τους βγαίνουν .
Δεν νομίζω ότι επιρεάζονται γονεις και δεν πάνε τα παιδιά τους 8-10 χρονών να μάθουν μπάσκετ γι΄αυτό το λόγο.

αν πρόσεξες δεν σου ανέφερα 19 και 29 άρες αλλα παιδια 13,14,15 χρόνων εξ ου και η έκφραση παιδικών ψυχών. Μιλάμε. Για επίπεδο παγκοραςιδες κορασιδες και νεανίδες δεν μίλησα για γυναικείο. Ναι για γυναικείο οταν φεύγουν απο συλλόγους που εκει ξεκίνησαν και εκει έμειναν να ζητήσουν κάποιο ποσο λογικο οχι τα τρέλα ποσά που ακούστηκε οτι ζήτησε το γαλατσι. Γιατι μην ξεχνάμε δεν της προπονουσε τσάμπα πλήρωναν για αρκετά χρονια οι γονείς.
I.L.B.
QUOTE (mommo @ Jul 16 2014, 22:02 ) *
αν πρόσεξες δεν σου ανέφερα 19 και 29 άρες αλλα παιδια 13,14,15 χρόνων εξ ου και η έκφραση παιδικών ψυχών. Μιλάμε. Για επίπεδο παγκοραςιδες κορασιδες και νεανίδες δεν μίλησα για γυναικείο. Ναι για γυναικείο οταν φεύγουν απο συλλόγους που εκει ξεκίνησαν και εκει έμειναν να ζητήσουν κάποιο ποσο λογικο οχι τα τρέλα ποσά που ακούστηκε οτι ζήτησε το γαλατσι. Γιατι μην ξεχνάμε δεν της προπονουσε τσάμπα πλήρωναν για αρκετά χρονια οι γονείς.

Καλημέρα,
Εαν κάποιος σύλλογος θέλει να ενισχυθεί παίρνοντας κορίτσια (13,14,15)απο άλλους συλλόγους λογικά πρέπει να κάνει δελεαστική πρόταση στον σύλλογο που θα στερηθεί τα παιδιά . Εδώ παίζει μεγάλο ρόλο το οικογενειακό περιβάλλον .
Νομίζω ο΄τι ο ΠΑΟ τα τελευταία χρόνια κάνει συστηματικά αυτή τη δουλειά παλαιότερα ο Αθηναικός και πριν 10 χρόνια το πρωην ΔΑΣΑΛ που έφερνε παιδιά και απο την επαρχία φαντάζομαι με αντικρίσματα.Επειδή δεν γνωρίζω μπορείς να μου πείς τα τρελλά ποσά που ζητούσε το Γαλάτσι ? Σε τέτοιας μορφής συλλόγους οι γονείς παιδιών που μαθαίνουν μπάσκετ πληρώνουν 15-25 € το μήνα ,τα αδέλφια λιγότερο και καμμιά φορά σε πολύ καλές αθλήτριες ο σύλλογος κάνει τα στραβά μάτια.Μακάρι να είχαν οικονομική ανεξαρτησία οι σύλλογοι για να μην έπαιρναν χρήματα. Δυστυχώς όμως οι παράγοντες βάζουν και οι ιδιοι συμπληρωμα αρκετά σοβαρό.
mommo
QUOTE (I.L.B. @ Jul 17 2014, 06:14 ) *
Καλημέρα,
Εαν κάποιος σύλλογος θέλει να ενισχυθεί παίρνοντας κορίτσια (13,14,15)απο άλλους συλλόγους λογικά πρέπει να κάνει δελεαστική πρόταση στον σύλλογο που θα στερηθεί τα παιδιά . Εδώ παίζει μεγάλο ρόλο το οικογενειακό περιβάλλον .
Νομίζω ο΄τι ο ΠΑΟ τα τελευταία χρόνια κάνει συστηματικά αυτή τη δουλειά παλαιότερα ο Αθηναικός και πριν 10 χρόνια το πρωην ΔΑΣΑΛ που έφερνε παιδιά και απο την επαρχία φαντάζομαι με αντικρίσματα.Επειδή δεν γνωρίζω μπορείς να μου πείς τα τρελλά ποσά που ζητούσε το Γαλάτσι ? Σε τέτοιας μορφής συλλόγους οι γονείς παιδιών που μαθαίνουν μπάσκετ πληρώνουν 15-25 € το μήνα ,τα αδέλφια λιγότερο και καμμιά φορά σε πολύ καλές αθλήτριες ο σύλλογος κάνει τα στραβά μάτια.Μακάρι να είχαν οικονομική ανεξαρτησία οι σύλλογοι για να μην έπαιρναν χρήματα. Δυστυχώς όμως οι παράγοντες βάζουν και οι ιδιοι συμπληρωμα αρκετά σοβαρό.

Οι γονείς δεν πληρώνουν 15-25€ αλλα απο 35 - 50€. Μετα οταν κάποιο παιδί εχει πάρει ζεστά το άθλημα και ο σύλλογος ειναι ανεπαρκής προπονητικό πληρώνει απο την τσέπη του ατομικές, ενδυνάμωσεις και παει λέγοντας. Αν η ομάδα προκριθεί σε πανελληνιο πληρώνει απο πούλμαν μέχρι γυμναστή για να ετοιμαστούν τα παιδια, μέχρι και τα ρούχα που φοράνε για να ειναι ολα ομοιομορφία. Δηλαδη μια ομάδα εχει φτιάξει ολοκληρωμένη παιχτρια στα 14 η στα 15 και εχει δικαίωμα να ζητάει λεφτά. Τοτε οι γονείς τι θα ´´επρεπε να ζητάνε για ολα τα παραπάνω.
I.L.B.
QUOTE (mommo @ Jul 20 2014, 16:49 ) *
Οι γονείς δεν πληρώνουν 15-25€ αλλα απο 35 - 50€. Μετα οταν κάποιο παιδί εχει πάρει ζεστά το άθλημα και ο σύλλογος ειναι ανεπαρκής προπονητικό πληρώνει απο την τσέπη του ατομικές, ενδυνάμωσεις και παει λέγοντας. Αν η ομάδα προκριθεί σε πανελληνιο πληρώνει απο πούλμαν μέχρι γυμναστή για να ετοιμαστούν τα παιδια, μέχρι και τα ρούχα που φοράνε για να ειναι ολα ομοιομορφία. Δηλαδη μια ομάδα εχει φτιάξει ολοκληρωμένη παιχτρια στα 14 η στα 15 και εχει δικαίωμα να ζητάει λεφτά. Τοτε οι γονείς τι θα ´´επρεπε να ζητάνε για ολα τα παραπάνω.

Αρα έτσι όπως τα λές αν καταλαβαίνω καλά η συνδρομή στοσύλλογο είναι 350-500 € ετησίως και επι πλέον γυμναστές πούλμαν ατομικές κλπ. Νομίζω ότι είναι πολύ υπερβολικά και έχεις ξεχάσει ότι οι σύλλογοι είναι μη κερδοσκοπικοί οργανισμοί .
Η νομίζεις ότι οι εμπλεκόμενοι βάζουν χρήματα στην τσέπη τους σε βάρος των γονιών? Δεν έχω καταλάβει.
mommo
QUOTE (I.L.B. @ Jul 20 2014, 17:55 ) *
Αρα έτσι όπως τα λές αν καταλαβαίνω καλά η συνδρομή στοσύλλογο είναι 350-500 € ετησίως και επι πλέον γυμναστές πούλμαν ατομικές κλπ. Νομίζω ότι είναι πολύ υπερβολικά και έχεις ξεχάσει ότι οι σύλλογοι είναι μη κερδοσκοπικοί οργανισμοί .
Η νομίζεις ότι οι εμπλεκόμενοι βάζουν χρήματα στην τσέπη τους σε βάρος των γονιών? Δεν έχω καταλάβει.

Απο οτι φαίνεται δεν εχεις παιδί να ασχολείται με το άθλημα και κοιμάσαι ύπνο βαθύ και δεν ξερεις τι λες. ρωτα πρώτα γονείς απο διάφορους συλλόγους εσκανα και εσκα και μετα μιλησε μας. Απο τα λεγόμενα σου φαίνεται οτι εισαι παράγοντας, γιατι βλέπεις τους συλλόγους αγγελικά πλασμένους.
kasper7
Καλώς ή κακώς ο ερασιτεχνικός αθλητισμός και οι ακαδημίες στηρίζονται στους γονείς που πλέον είναι οι μοναδικοί χρηματοδότες...και στα σωματεία που προσπαθούν να μεταδώσουν την γνώση.
Όπως έγραψα και σε κάποιο άλλο σημείο...θεωρώ πως θα έπρεπε να έχουν θεσπιστεί συγκεκριμένες αμοιβές για την μεταγραφή αθλητών από σωματείο σε σωματείο, ανάλογα με την ηλικία αφενός... και αφετέρου το που ξεκινάει και το που καταλήγει ένας αθλητής.
Θεωρώ άδικο για το σωματείο ένας αθλητής να αποχωρεί δίχως κάποιου αντιτίμου...μιας και το σωματείο είναι πρωτίστως υπεύθυνο για την ανάπτυξη των προσόντων ενός αθλητή. Θα πρέπει λοιπόν να υπάρχει κάποια κοστολόγηση και να υπάρχει μία δίκαιη αμοιβή για το σωματείο που δουλεύει σωστά τους μικρούς αθλητές.
Από την άλλη θεωρώ παράλογο κάποια σωματεία να ζητάνε υπερβολικά χρήματα και να δεσμεύουν αθλητές και αθλήτριες στην λογική του... μου ανήκει.
Θα πρέπει να υπάρχει μία μέση λύση...όπως έχει ορίσει η FIFA στο ποδόσφαιρο...τα λεγόμενα τροφεία. Κάθε σωματείο που παίρνει έναν αθλητή θα πρέπει να καταβάλει στο σωματείο που τον ανέδειξε κάποια συγκεκριμένα ποσά. Όσο πιο ψηλά φτάνει κάποιος τόσο μεγαλύτερα είναι και τα ποσά. Αυτό λειτουργεί σαν επιβράβευση στα σωματεία για την ανάδειξη αθλητών.
Τα ποσά αυτά στην συνέχεια θα πρέπει να λειτουργούν ανταποδοτικά και να επενδύονται εκ νέου και πάλι στις ακαδημίες και στην ανάδειξη νέων αθλητών και αθλητριών.
Η πολιτεία στις μέρες μας επειδή έχει υποβαθμίσει την αξία του αθλητισμού στην χώρα μας, έχει φορτώσει όλα τα έξοδα στα σωματεία. Από την μία μεριά καλά κάνει...να επιβιώσουν μόνο τα σωματεία που μπορούν να έχουν σωστά τα οικονομικά τους. Από την άλλη όμως θα πρέπει να δημιουργήσει και το πλαίσιο που απαιτείται ώστε τα σωματεία να μπορούν να λειτουργήσουν σωστά και να μπορούν να έχουν έσοδα.
Γράφτηκε πως οι γονείς πληρώνουν για τα πάντα. Αυτό είναι σωστό. Στις μέρες μας τα σωματεία έχουν μετακυλήσει το κόστος στον καταναλωτή και στην προκειμένη περίπτωση στους γονείς. Καλώς ή κακώς όμως αυτό είναι το κόστος για να μάθει κάποιος μπάσκετ στις μέρες μας, οπότε οι γονείς θα πρέπει να κάνουν μία έρευνα αγοράς πριν πάνε να γράψουν το παιδί τους κάπου. Να δουν τι προσφέρει το κάθε σωματείο, τι άνθρωποι το διοικούν, ποιοι προπονούν και με ποιες ηθικές και αθλητικές αξίες...και τέλος να αποφασίσουν που θέλουν να εγγράψουν το παιδί τους. Υπάρχουν σωματεία με χαμηλή συνδρομή, με υψηλή συνδρομή, με κλειστά γήπεδα, με ανοιχτά γήπεδα, με παροχές, χωρίς παροχές, με προπονητές κατηρτισμένους ή όχι.
Δεν είναι σωστό ούτε να αφορίζουμε τους συλλόγους...ούτε όμως και οι σύλλογοι να λειτουργούν με κακιές παλαιές νοοτροπίες...υπάρχουν πολλοί κακοί παράγοντες ακόμα και στις μέρες μας, υπάρχουν όμως και οι σωστοί. Όλοι μας πρέπει να είμαστε σε συνεχή επαγρύπνηση και να δουλεύουμε όλοι μαζί προς μία σωστή κατεύθυνση. Και θα πρέπει επιτέλους η πολιτεία να καταλάβει πως ο αθλητισμός είναι κοινωνικό αγαθό και να τον στηρίξει περισσότερο και όχι να τον θεωρεί αναγκαίο κακό και όλοι τους να εμφανίζονται μόνο για φωτογραφίες στις επιτυχίες.
mommo
QUOTE (kasper7 @ Jul 21 2014, 10:57 ) *
Καλώς ή κακώς ο ερασιτεχνικός αθλητισμός και οι ακαδημίες στηρίζονται στους γονείς που πλέον είναι οι μοναδικοί χρηματοδότες...και στα σωματεία που προσπαθούν να μεταδώσουν την γνώση.
Όπως έγραψα και σε κάποιο άλλο σημείο...θεωρώ πως θα έπρεπε να έχουν θεσπιστεί συγκεκριμένες αμοιβές για την μεταγραφή αθλητών από σωματείο σε σωματείο, ανάλογα με την ηλικία αφενός... και αφετέρου το που ξεκινάει και το που καταλήγει ένας αθλητής.
Θεωρώ άδικο για το σωματείο ένας αθλητής να αποχωρεί δίχως κάποιου αντιτίμου...μιας και το σωματείο είναι πρωτίστως υπεύθυνο για την ανάπτυξη των προσόντων ενός αθλητή. Θα πρέπει λοιπόν να υπάρχει κάποια κοστολόγηση και να υπάρχει μία δίκαιη αμοιβή για το σωματείο που δουλεύει σωστά τους μικρούς αθλητές.
Από την άλλη θεωρώ παράλογο κάποια σωματεία να ζητάνε υπερβολικά χρήματα και να δεσμεύουν αθλητές και αθλήτριες στην λογική του... μου ανήκει.
Θα πρέπει να υπάρχει μία μέση λύση...όπως έχει ορίσει η FIFA στο ποδόσφαιρο...τα λεγόμενα τροφεία. Κάθε σωματείο που παίρνει έναν αθλητή θα πρέπει να καταβάλει στο σωματείο που τον ανέδειξε κάποια συγκεκριμένα ποσά. Όσο πιο ψηλά φτάνει κάποιος τόσο μεγαλύτερα είναι και τα ποσά. Αυτό λειτουργεί σαν επιβράβευση στα σωματεία για την ανάδειξη αθλητών.
Τα ποσά αυτά στην συνέχεια θα πρέπει να λειτουργούν ανταποδοτικά και να επενδύονται εκ νέου και πάλι στις ακαδημίες και στην ανάδειξη νέων αθλητών και αθλητριών.
Η πολιτεία στις μέρες μας επειδή έχει υποβαθμίσει την αξία του αθλητισμού στην χώρα μας, έχει φορτώσει όλα τα έξοδα στα σωματεία. Από την μία μεριά καλά κάνει...να επιβιώσουν μόνο τα σωματεία που μπορούν να έχουν σωστά τα οικονομικά τους. Από την άλλη όμως θα πρέπει να δημιουργήσει και το πλαίσιο που απαιτείται ώστε τα σωματεία να μπορούν να λειτουργήσουν σωστά και να μπορούν να έχουν έσοδα.
Γράφτηκε πως οι γονείς πληρώνουν για τα πάντα. Αυτό είναι σωστό. Στις μέρες μας τα σωματεία έχουν μετακυλήσει το κόστος στον καταναλωτή και στην προκειμένη περίπτωση στους γονείς. Καλώς ή κακώς όμως αυτό είναι το κόστος για να μάθει κάποιος μπάσκετ στις μέρες μας, οπότε οι γονείς θα πρέπει να κάνουν μία έρευνα αγοράς πριν πάνε να γράψουν το παιδί τους κάπου. Να δουν τι προσφέρει το κάθε σωματείο, τι άνθρωποι το διοικούν, ποιοι προπονούν και με ποιες ηθικές και αθλητικές αξίες...και τέλος να αποφασίσουν που θέλουν να εγγράψουν το παιδί τους. Υπάρχουν σωματεία με χαμηλή συνδρομή, με υψηλή συνδρομή, με κλειστά γήπεδα, με ανοιχτά γήπεδα, με παροχές, χωρίς παροχές, με προπονητές κατηρτισμένους ή όχι.
Δεν είναι σωστό ούτε να αφορίζουμε τους συλλόγους...ούτε όμως και οι σύλλογοι να λειτουργούν με κακιές παλαιές νοοτροπίες...υπάρχουν πολλοί κακοί παράγοντες ακόμα και στις μέρες μας, υπάρχουν όμως και οι σωστοί. Όλοι μας πρέπει να είμαστε σε συνεχή επαγρύπνηση και να δουλεύουμε όλοι μαζί προς μία σωστή κατεύθυνση. Και θα πρέπει επιτέλους η πολιτεία να καταλάβει πως ο αθλητισμός είναι κοινωνικό αγαθό και να τον στηρίξει περισσότερο και όχι να τον θεωρεί αναγκαίο κακό και όλοι τους να εμφανίζονται μόνο για φωτογραφίες στις επιτυχίες.

Σε ευχαριστώ που κάποιος λογικός άνθρωπος τα είπε όπως πραγματικά είναι. Η ερώτηση μου είναι όταν ένας γονιός στο τέλος μιας σεζόν αποφασίζει, πάντα όμως με την σύμφωνη γνώμη του παιδιού να φύγει από ένα σύλλογο, ο οποίος στην αρχή της χρονιάς σου παρουσιάζει ένα πρόγραμμα φοβερό και σου υπόσχεται ότι θα έχει τα πάντα και διαπιστώνεις κατά την διάρκεια της χρονιάς και μέχρι το τέλος ότι σε δούλευε εσένα και όλους τους γονείς ψιλό γαζί και δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ, και η διοίκηση παραδέχονται ότι σου είπαν ψέματα για να σε κρατήσουν στην ομάδα ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ όταν πέρα από όλη την κοροϊδία δεν σε αφήνουν και να φύγεις κιόλας?
lissos
QUOTE(mommo @ Jul 23 2014, 11:20 ) *
Σε ευχαριστώ που κάποιος λογικός άνθρωπος τα είπε όπως πραγματικά είναι. Η ερώτηση μου είναι όταν ένας γονιός στο τέλος μιας σεζόν αποφασίζει, πάντα όμως με την σύμφωνη γνώμη του παιδιού να φύγει από ένα σύλλογο, ο οποίος στην αρχή της χρονιάς σου παρουσιάζει ένα πρόγραμμα φοβερό και σου υπόσχεται ότι θα έχει τα πάντα και διαπιστώνεις κατά την διάρκεια της χρονιάς και μέχρι το τέλος ότι σε δούλευε εσένα και όλους τους γονείς ψιλό γαζί και δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ, και η διοίκηση παραδέχονται ότι σου είπαν ψέματα για να σε κρατήσουν στην ομάδα ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ όταν πέρα από όλη την κοροϊδία δεν σε αφήνουν και να φύγεις κιόλας?


δύο τρόποι υπάρχουν
ιδιωτικό συμφωνητικό όχι από τον έφορο , αλλά από το συμβούλιο του σωματίου και κάθε χρόνο ανανέωση, ή μια παχουλή συναλλαγματική από το σωματείο για εγγύηση. δεν υπάρχει κάτι άλλο .
συμφωνώ ότι τα σωματεία που κάνουν δουλειά πρέπει και αυτά να παίρνουν κάτι για να τα βγάλουν πέρα , αλλά σε αυτά που μόνο υπόσχονται και είναι μόνο φούσκες δεν υπάρχει καμιά άλλη οδός διασφάλισης για το παιδί και τους γονείς. το έχουμε ακούσει και δει πολλές φορές το θέμα .....θα του κόψω το μπάσκετ εγώ .... και σε αγόρια και κορίτσια.
θα σου έλεγα να συμβουλευτείς και ένα μάνατζερ, πληρώνεις σαν γονέας για το παιδί σου όπως και να έχει , δώσε κάτι και θα σου παρουσιάσουν λύσεις που μπορεί να μην τις σκεφτόμαστε εμείς γιατί τα εξετάζουμε επιγραμματικά και όχι σε βάθος όπως τα ξέρουν αυτοί. η σωστή καθοδήγηση από επαγγελματία , τα βγάζει τα λεφτά της.
AbS
Μετά τη Νέων Γυναικών και η Νεανίδων έπεσε κατηγορία ...

Μετά το τέλος του αγώνα της Εθνικής Νεανίδων με τη Λιθουανία ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Ευριπίδης Μελετιάδης, δήλωσε:

«Τα κορίτσια προσπάθησαν αλλά δεν τα καταφέραμε να σώσουμε την ομάδα. Με τέσσερις νίκες στο τουρνουά πέσαμε. Θα μπορούσαμε να τα είχαμε καταφέρει αλλά παλεύουμε με αντιπάλους που είναι ένα, τουλάχιστον, σκαλοπάτι πιο καλές από μας. Τώρα πρέπει συνεχίσουμε και να δουλέψουμε σκληρά για να επανέλθουμε του χρόνου στην Α΄ Κατηγορία».

Ναι, 4 νίκες ... οι 3 επί των 2 τελευταίων ομάδων (2 με Σουηδία, 1 με Τουρκία) και μία επί της αδιάφορης (στο συγκεκριμένο παιχνίδι στην πρώτη φάση) Σερβίας που δεν έβαλε τις "καλές" της ...

χωρίς προγραμματισμό και σωστές επιλογές, δυστυχώς δεν πας πουθενά ... 3 κορίτσια μας δεν πάτησαν (σχεδόν) παρκέ, άλλα 2 είχαν ελάχιστη συμμετοχή, στην ουσία πήγαμε με 7 κορίτσια να βγάλουμε το τουρνουά !

Ας ελπίσουμε η Κορασίδων να τα πάει καλύτερα ...
magickaminia
Τελικα 3 στα 3. Πανε και οι Κορασιδες. Στην περιπτωση που καποιοι δεν το συνειδητοποιησαν οι υποδομες του Ελληνικου γυναικειου μπασκετ καταβαραθρωθηκαν. Εγω κριτης για να κρινω δεν ειμαι , αλλα ειχα προειδποιησει οτι με την καταργηση των οποιων προνομιων η συρρικνωση του αθληματος θα ηταν βιαιη οπως και εγινε. Αν δεν υπαρξει επιτελους κεντρικος σχεδιασμος με κινητρα για τα κοριτσια να ακολουθησουν το γυναικειο μπασκετ μην περιμενετε νεα ανθηση του χωορυ. Δεν σας πειραζει που φτασαμε σε σημειο γυναικες 40 και ανω να αγωνιζονται ακομα και μαλιστα να παρουσιαζονται απο τα σωματεια σας επιτυχιες; Δεν σας πειραζει που ακομα και γυναικειο πινγκ πονγκ βλεπει κανεις στη τηλεοραση αλλα το γυναικειο μπασκετ δεν υπαρχει πουθενα ; Δεν σας πειραζει που δεν βγαινει Ελληνικη ομαδα στο Εξωτερικο εδω και 3 χρονια να εκπροσωπησει το συλλογικο μας επιπεδο; Δεν προβλήματισε κανενα οτι η Ελληνικη επαρχια , η βασικη δεξαμενη του γυναικειου μπασκετ εχει ουσιαστικα εξαφανισθει; Δεν προβληματισε κανενα οτι κανεις σοβαρος ανθρωπος πλην των προεδρων Ελληνικου και Βουλας δεν ριχνει χρημα στο αθλημα; Αν φυγουν και αυτοι τι θα γινει; Λοιπον καλη η θεωρια αλλα να πω και μια προταση. Η ΕΟΚ πρεπει επιτελους να ασχοληθει με τις γυναικες. Δεν φταιει μονο η οικονομικη κριση για τα χαλια μας ... Αυτο που λειπει απ το αθλημα ειναι εξειδικευμενοι προπονητες και ανθρωποι που με μερακι και αγαπη για τα κοριτσια θα ανεβασουν το επιπεδο. Δεν ειμαστε Αμερικη να βγαζουμε ενα Λεμπρον το μηνα. Μια Σπανου βγηκε τα τελευταια χρονια αντε και η Φασουλα που ερχεται τωρα. Καλα ειναι και τα αλλα κοριτσια δεν θελω να τα υποβιβασω αλλα εντος Ελλαδας γιατι εκτος χωρας μοιαζουν σαν μικροι νανοι απεναντι σε γιγαντες. Γι αυτο διασυρθηκαμε σε πολλα ματς. Γιατι εχουμε διαφορα επιπεδου πλεον εστω και με την Πορτογαλια. Αλλαγες παντου λοιπον σε επιπεδο Εθνικων , σε επιπεδο συλλογων , σε επιπεδο υποδομων. Μαγικο ραβδακι δεν υπαρχει αλλα δουλεια , που απο ανθρωπους που υπηρετουν το χωρο για να παρουν αλλα 300 Ε στο μηνιαιο εισοδημα τους , ή απο βολεμενους Εθνικους προπονητες δεν γινεται πλεον. Ηρθε η ωρα μηδεν. Αυτα γινονται οταν κτιζεις παλατια στην αμμο. blove.gif
lissos
πολύ σωστά τα λες , αλλά δεν φαίνεται να ιδρώνει κανενός το αυτί. προφανώς είναι όλοι σε διακοπές και μάλιστα μακροχρόνιες
αν δεν υποχρεώσουν τις ομάδες να χφησιμοποιουν τις αθλήτριες κάτω των 21 δεν θα ιδρώσει κανενός το αυτί από παράγοντες και προπονητές να βγάλουν ταλέντα και να αξιοποιηθούν , γιατί υπάρχουν ταλέντα αλλά δεν παίρνουν εμπειρίες και παιχνίδια για να γίνουν παίχτριες .
στην ελλάδα είσαι 22 χρονών και ακόμα σε θεωρούν ταλέντο , στον υπόλοιπο κόσμο πρέπει να είσαι παίκτης
kasper7
QUOTE(lissos @ Aug 11 2014, 14:02 ) *
πολύ σωστά τα λες , αλλά δεν φαίνεται να ιδρώνει κανενός το αυτί. προφανώς είναι όλοι σε διακοπές και μάλιστα μακροχρόνιες
αν δεν υποχρεώσουν τις ομάδες να χφησιμοποιουν τις αθλήτριες κάτω των 21 δεν θα ιδρώσει κανενός το αυτί από παράγοντες και προπονητές να βγάλουν ταλέντα και να αξιοποιηθούν , γιατί υπάρχουν ταλέντα αλλά δεν παίρνουν εμπειρίες και παιχνίδια για να γίνουν παίχτριες .
στην ελλάδα είσαι 22 χρονών και ακόμα σε θεωρούν ταλέντο , στον υπόλοιπο κόσμο πρέπει να είσαι παίκτης

* Το πρόβλημα είναι ότι οι κοπέλες U21 δεν παίζουν...γιατί δεν αξίζουν τα παίξουν. Αν μία γυναίκα 40 ετών είναι ακόμα ανταγωνιστική σε αυτήν την ηλικία...τότε κάτι κάνουμε όλοι λάθος.

* Το πρόβλημα είναι στην παραγωγική διαδικασία. Λίγα σωματεία ασχολούνται επιμελώς με την ανάπτυξη του γυναικείου μπάσκετ.

* Το πρόβλημα είναι στην επιλογή των προπονητών. Υπάρχουν κοπέλες που δεν ξέρουν βασικά κομμάτια του παιχνιδιού και αυτό οφείλεται στο γεγονός πως ποτέ κανένας δεν μπήκε στον κόπο να τους τα μάθει.

* Το πρόβλημα είναι η αδιαφορία της ομοσπονδίας την ανάπτυξη του γυναικείου μπάσκετ. Ούτε μία προωθητική ενέργεια δεν έχει υπάρξει τα τελευταία χρόνια για την ανάδειξη του γυναικείου μπάσκετ και την προσέλκυση μικρών κοριτσιών στο άθλημα. Ρωτήστε για ανάλογα προγράμματα στο βόλεϊ.

* Το πρόβλημα είναι στην ανεπάρκεια των μηχανισμών εκείνων που θα αναδείξουν τις κοπέλες που πραγματικά αξίζουν, ώστε να σταματήσει το σύστημα...ο γνωστός τους γνωστού...κάπου έχω ακούσει...ξέρω μία καλή κοπέλα...κτλ.

* Το πρόβλημα είναι στην προβολή του αθλήματος...και ειδικότερα του γυναικείου μπάσκετ. Το γυναικείο μπάσκετ της Α1 δεν προβάλλεται ΠΟΥΘΕΝΑ.

* Το πρόβλημα είναι η έλλειψη χρηματοδότησης του αθλητισμού. Ο αθλητισμός είναι κοινωνικό αγαθό...και η πολιτεία το έχει κάνει χόμπι πολυτελείας.

* Το πρόβλημα είναι τα σωματεία που επιλέγουν να έχουν κοριτσάκια μόνο για τις συνδρομές...χωρίς να τις πλαισιώνουν με κατάλληλους προπονητές και σχεδιασμό. Τις περισσότερες φορές επιλέγεται ένα παίκτης του ανδρικού και για βγάλει το σωματείο κάποια υποχρέωση.

* Το πρόβλημα είναι οι κοπέλες που δεν το θέλουν όσο τα αγόρια...δίνοντας προτεραιότητα σε άλλους τομείς.

* Το πρόβλημα είναι ότι δεν διατίθενται οι ώρες που πρέπει για προπονήσεις στα κορίτσια όπως στα αγόρια. Τα κορίτσια είναι τα τελευταία που θα μπουν σε ένα κλειστό για να προπονηθούν ή να παίξουν έναν αγώνα.

* Το πρόβλημα είναι η αδιαφορία όλων για έργα. Ακόμα και εμείς εδώ μέσα είμαστε 3-4 που γράφουμε...10-15 που διαβάζουν...και μετά το χάος.

* Το πρόβλημα είναι ότι οι γυναίκες που παίζουν στην Α1 δεν έχουν καταφέρει ακόμα να δημιουργήσουν έναν αξιόπιστο φορέα στυλ ΠΣΑΚ, που να φροντίζει για τα δικαιώματα των αθλητριών, να διοργανώνει εκδηλώσεις, να πιέζει την ομοσπονδία, να φωνάζει στα ΜΜΕ και να απαιτεί κάθε φορά για περισσότερα.

Φωνή βοώντος εν τη ερήμω. help.gif
kitrinos
QUOTE (kasper7 @ Aug 11 2014, 20:56 ) *
* Το πρόβλημα είναι ότι οι κοπέλες U21 δεν παίζουν...γιατί δεν αξίζουν τα παίξουν. Αν μία γυναίκα 40 ετών είναι ακόμα ανταγωνιστική σε αυτήν την ηλικία...τότε κάτι κάνουμε όλοι λάθος.

* Το πρόβλημα είναι στην παραγωγική διαδικασία. Λίγα σωματεία ασχολούνται επιμελώς με την ανάπτυξη του γυναικείου μπάσκετ.

* Το πρόβλημα είναι στην επιλογή των προπονητών. Υπάρχουν κοπέλες που δεν ξέρουν βασικά κομμάτια του παιχνιδιού και αυτό οφείλεται στο γεγονός πως ποτέ κανένας δεν μπήκε στον κόπο να τους τα μάθει.

* Το πρόβλημα είναι η αδιαφορία της ομοσπονδίας την ανάπτυξη του γυναικείου μπάσκετ. Ούτε μία προωθητική ενέργεια δεν έχει υπάρξει τα τελευταία χρόνια για την ανάδειξη του γυναικείου μπάσκετ και την προσέλκυση μικρών κοριτσιών στο άθλημα. Ρωτήστε για ανάλογα προγράμματα στο βόλεϊ.

* Το πρόβλημα είναι στην ανεπάρκεια των μηχανισμών εκείνων που θα αναδείξουν τις κοπέλες που πραγματικά αξίζουν, ώστε να σταματήσει το σύστημα...ο γνωστός τους γνωστού...κάπου έχω ακούσει...ξέρω μία καλή κοπέλα...κτλ.

* Το πρόβλημα είναι στην προβολή του αθλήματος...και ειδικότερα του γυναικείου μπάσκετ. Το γυναικείο μπάσκετ της Α1 δεν προβάλλεται ΠΟΥΘΕΝΑ.

* Το πρόβλημα είναι η έλλειψη χρηματοδότησης του αθλητισμού. Ο αθλητισμός είναι κοινωνικό αγαθό...και η πολιτεία το έχει κάνει χόμπι πολυτελείας.

* Το πρόβλημα είναι τα σωματεία που επιλέγουν να έχουν κοριτσάκια μόνο για τις συνδρομές...χωρίς να τις πλαισιώνουν με κατάλληλους προπονητές και σχεδιασμό. Τις περισσότερες φορές επιλέγεται ένα παίκτης του ανδρικού και για βγάλει το σωματείο κάποια υποχρέωση.

* Το πρόβλημα είναι οι κοπέλες που δεν το θέλουν όσο τα αγόρια...δίνοντας προτεραιότητα σε άλλους τομείς.

* Το πρόβλημα είναι ότι δεν διατίθενται οι ώρες που πρέπει για προπονήσεις στα κορίτσια όπως στα αγόρια. Τα κορίτσια είναι τα τελευταία που θα μπουν σε ένα κλειστό για να προπονηθούν ή να παίξουν έναν αγώνα.

* Το πρόβλημα είναι η αδιαφορία όλων για έργα. Ακόμα και εμείς εδώ μέσα είμαστε 3-4 που γράφουμε...10-15 που διαβάζουν...και μετά το χάος.

* Το πρόβλημα είναι ότι οι γυναίκες που παίζουν στην Α1 δεν έχουν καταφέρει ακόμα να δημιουργήσουν έναν αξιόπιστο φορέα στυλ ΠΣΑΚ, που να φροντίζει για τα δικαιώματα των αθλητριών, να διοργανώνει εκδηλώσεις, να πιέζει την ομοσπονδία, να φωνάζει στα ΜΜΕ και να απαιτεί κάθε φορά για περισσότερα.

Φωνή βοώντος εν τη ερήμω. help.gif


Ας ποσταρω και εγω την γνωμη μου στο τοπικ

Αρχιζω αναποδα απο το συμπερασμα, πριν αναλυσω τους λογους
ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ ΛΟΓΩ ΛΑΘΟΥΣ ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΛΑΘΟΥΣ ΓΕΝΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ

Και τωρα παω στα επι μερους

ΠΑΙΚΤΡΙΕΣ - Λαθος μπασκετικη παιδεια απο τους γονεις τους (wnbayers απο τα 7- παικτρονια ολκης) και ατομιστριες σε τεραστιο ποσοστο τους.
Καβαλημενα καλαμια (παιδεια απο το σπιτι τους) απο τα 12
Δεν μαθαινουν απο τους κακους παραγοντες που δεν πληρωνουν κατ'εξακολουθηση, υποσχονται λαγους με πετραχηλια και απορριπτουν υγιη σωματεια με παραδοση καλοπληρωτων αφου υποσχονται λιγα μεχρι εκει που φτανει το σημερινο χερι τους. ΞΥΠΝΑΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ - ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΛΑΙΤΕ- ΕΛΕΟΣ

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ - Οι παραγοντες θελουν να τους ακουτε, να παιζουν οι μικρες τους η' αυτες που σας φερνουν και παραλληλα να παιρνουν πρωταθληματα. Πειτε τους ευθεια "ποιο απο ολα θελετε μαγκες? ολα μαζι ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ" Τελος. Μην φοβαστε την απολυση. Φοβηθειτε την ξεφτιλα που με τετοια μυαλα ειναι αναποφευκτη
Δουλεψτε με τις μικρες στα ηλικιακα τους πρωταθληματα. Παραδωστετες ετοιμες στους προπονητες της μεγαλης ομαδας
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΤΟ 99% ΤΩΝ ΠΑΙΚΤΡΙΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΣΣΑΡΟΥΝ, ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΜΠΛΟΚ ΑΟΥΤ Κ.Λ.Π - ΑΥΤΟΜΑΤΑ- ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΑ ΤΩΝ 15 ΜΑΞΙΜΟΥΜ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΠΟΣΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΜΠΛΟΚ ΑΟΥΤ ??? 1% ?? ΑΓΝΩΣΤΗ ΛΕΞΗ ?? ΕΛΕΟΣ

ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ Λετε αληθεια στις παικτριες σας. Προσφερτε τους οικονομικα αυτα που μπορειτε. Μεχρι εκει που σιγουρα θα φτασει το χερι σας για να βγει η χρονια. Μην τις δουλευετε. Σας μαθαινει η αγορα (μαθατε και κανετε βεβαια, αφου οι ιδιες δεν μαθαινουν και σας ξαναπιστευουν καθε χρονο)
Ξερετε τι ροστερ εχετε (οσοι ξερετε μπασκετ βεβαια) και ζητατε απο τους προπονητες σας τα αναλογα, οχι λαγους με πετραχηλια. Προπονητες ειναι οχι μαγοι

Και ολοκληρωνω με τα εξης
Εχουμε καβαλημενες παικτριες λογω γονεων, ομαδων, προπονητων και ομοσπονδιας που καλει στις επιμερους Εθνικες της οσες προωθουνται απο τις ομαδες τους, οσες εχουν "φιλιες" οι γονεις τους κ.λ.π
ΟΧΙ ΟΣΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΛΕΧΘΕΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΚΟΥΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ?? ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΦΕΤΟΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Εχουμε "προσκυνημενους" προπονητες στους παραγοντισκους, για λιγα ευρω. ΞΕΣΗΚΩΘΕΙΤΕ - ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΤΕ - ΣΗΚΩΣΤΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΑΣ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΑΛΗΘΕΙΕΣ, ΟΧΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΙΣΚΟΙ

ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ - Αφου η πλειονοτητα, δυστυχως, δεν ξερει το αθλημα με την σπυριαρα μπαλιτσα ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΜΟΝΟΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΕΡΕΙ Η ΕΝΟΡΙΑ ΤΟΥΣ, τουλαχιστον αφηστε τους προπονητες που επιλεγετε να κανουν την δουλεια τους χωρις να εμπλεκεστε. Ακουστε τους τι εχουν να σας πουν και κρινετε τους τον Μαη. Αλλα μπα!!!! Εσεις ξερετε τα παντα και ολοι οι αλλοι ειναι παρατρεχαμενοι σας

ΓΟΝΕΙΣ - Η δουλεια σας ειναι του ταξιτζη και του υποστηρικτη ΜΟΝΟΝ. Ουτε Ομπραντοβιτς ειστε, ουτε κριτες. Δωστε υγιη παιδεια στα μυαλα και στις ψυχες των παιδιων σας. Μεινετε διπλα τους, αλλα οχι πανω τους

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΜΑΣ

"ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΞΑΣΤΕΡΙΑ, ΑΛΗΘΕΙΑ" ????????


lissos
QUOTE(kitrinos @ Aug 12 2014, 14:32 ) *
Ας ποσταρω και εγω την γνωμη μου στο τοπικ

Αρχιζω αναποδα απο το συμπερασμα, πριν αναλυσω τους λογους
ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ ΛΟΓΩ ΛΑΘΟΥΣ ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΛΑΘΟΥΣ ΓΕΝΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ

Και τωρα παω στα επι μερους

ΠΑΙΚΤΡΙΕΣ - Λαθος μπασκετικη παιδεια απο τους γονεις τους (wnbayers απο τα 7- παικτρονια ολκης) και ατομιστριες σε τεραστιο ποσοστο τους.
Καβαλημενα καλαμια (παιδεια απο το σπιτι τους) απο τα 12
Δεν μαθαινουν απο τους κακους παραγοντες που δεν πληρωνουν κατ'εξακολουθηση, υποσχονται λαγους με πετραχηλια και απορριπτουν υγιη σωματεια με παραδοση καλοπληρωτων αφου υποσχονται λιγα μεχρι εκει που φτανει το σημερινο χερι τους. ΞΥΠΝΑΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ - ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΛΑΙΤΕ- ΕΛΕΟΣ

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ - Οι παραγοντες θελουν να τους ακουτε, να παιζουν οι μικρες τους η' αυτες που σας φερνουν και παραλληλα να παιρνουν πρωταθληματα. Πειτε τους ευθεια "ποιο απο ολα θελετε μαγκες? ολα μαζι ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ" Τελος. Μην φοβαστε την απολυση. Φοβηθειτε την ξεφτιλα που με τετοια μυαλα ειναι αναποφευκτη
Δουλεψτε με τις μικρες στα ηλικιακα τους πρωταθληματα. Παραδωστετες ετοιμες στους προπονητες της μεγαλης ομαδας
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΤΟ 99% ΤΩΝ ΠΑΙΚΤΡΙΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΣΣΑΡΟΥΝ, ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΜΠΛΟΚ ΑΟΥΤ Κ.Λ.Π - ΑΥΤΟΜΑΤΑ- ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΑ ΤΩΝ 15 ΜΑΞΙΜΟΥΜ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΠΟΣΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΜΠΛΟΚ ΑΟΥΤ ??? 1% ?? ΑΓΝΩΣΤΗ ΛΕΞΗ ?? ΕΛΕΟΣ

ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ Λετε αληθεια στις παικτριες σας. Προσφερτε τους οικονομικα αυτα που μπορειτε. Μεχρι εκει που σιγουρα θα φτασει το χερι σας για να βγει η χρονια. Μην τις δουλευετε. Σας μαθαινει η αγορα (μαθατε και κανετε βεβαια, αφου οι ιδιες δεν μαθαινουν και σας ξαναπιστευουν καθε χρονο)
Ξερετε τι ροστερ εχετε (οσοι ξερετε μπασκετ βεβαια) και ζητατε απο τους προπονητες σας τα αναλογα, οχι λαγους με πετραχηλια. Προπονητες ειναι οχι μαγοι

Και ολοκληρωνω με τα εξης
Εχουμε καβαλημενες παικτριες λογω γονεων, ομαδων, προπονητων και ομοσπονδιας που καλει στις επιμερους Εθνικες της οσες προωθουνται απο τις ομαδες τους, οσες εχουν "φιλιες" οι γονεις τους κ.λ.π
ΟΧΙ ΟΣΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΛΕΧΘΕΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΚΟΥΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ?? ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΦΕΤΟΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Εχουμε "προσκυνημενους" προπονητες στους παραγοντισκους, για λιγα ευρω. ΞΕΣΗΚΩΘΕΙΤΕ - ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΤΕ - ΣΗΚΩΣΤΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΑΣ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΑΛΗΘΕΙΕΣ, ΟΧΙ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΙΣΚΟΙ

ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ - Αφου η πλειονοτητα, δυστυχως, δεν ξερει το αθλημα με την σπυριαρα μπαλιτσα ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΜΟΝΟΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΕΡΕΙ Η ΕΝΟΡΙΑ ΤΟΥΣ, τουλαχιστον αφηστε τους προπονητες που επιλεγετε να κανουν την δουλεια τους χωρις να εμπλεκεστε. Ακουστε τους τι εχουν να σας πουν και κρινετε τους τον Μαη. Αλλα μπα!!!! Εσεις ξερετε τα παντα και ολοι οι αλλοι ειναι παρατρεχαμενοι σας

ΓΟΝΕΙΣ - Η δουλεια σας ειναι του ταξιτζη και του υποστηρικτη ΜΟΝΟΝ. Ουτε Ομπραντοβιτς ειστε, ουτε κριτες. Δωστε υγιη παιδεια στα μυαλα και στις ψυχες των παιδιων σας. Μεινετε διπλα τους, αλλα οχι πανω τους

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΜΑΣ

"ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΞΑΣΤΕΡΙΑ, ΑΛΗΘΕΙΑ" ????????



πολύ σωστά και αναλυτικά τα αναφέρετε και οι δύο
ΑΛΛΑ δεν υπάρχει περίπτωση όσο και να δουλέψει η αθλήτρια σε όλα τα επίπεδα αν δεν ΠΑΙΞΕΙ να μαζέψει εμπειρίες δεν κάνει τίποτα .
στην ελλάδα δεν έχουμε υπομονή και βάσεις για τέτοια πράγματα
οι προπονητές που θα το τολμήσουν θα φύγουν νύχτα με την πρώτη ήττα, οι παράγοντες αν δεν τους διώξουν θα φύγουν και αυτοί , και ως συνήθως η ομοσπονδία δεν παίρνει καμμια απόφαση, κανένα μέτρο
η εμπειτία δεν αγοράζεται απο τα μαρκετ
kitrinos
QUOTE(lissos @ Aug 13 2014, 11:03 ) *
πολύ σωστά και αναλυτικά τα αναφέρετε και οι δύο
ΑΛΛΑ δεν υπάρχει περίπτωση όσο και να δουλέψει η αθλήτρια σε όλα τα επίπεδα αν δεν ΠΑΙΞΕΙ να μαζέψει εμπειρίες δεν κάνει τίποτα .
στην ελλάδα δεν έχουμε υπομονή και βάσεις για τέτοια πράγματα
οι προπονητές που θα το τολμήσουν θα φύγουν νύχτα με την πρώτη ήττα, οι παράγοντες αν δεν τους διώξουν θα φύγουν και αυτοί , και ως συνήθως η ομοσπονδία δεν παίρνει καμμια απόφαση, κανένα μέτρο
η εμπειτία δεν αγοράζεται απο τα μαρκετ


Αγαπητε φιλε lissos, φυσικα και πρεπει τα παιδια να παιζουν, αλλιως πως θα μαθουν
Και παλι το λαθος ειναι των γονεων! Φυσικα και υπαρχουν αδικημενα παιδια για πολλους λογους. Δικαια, αδικα, την γουσταρει ο προπονητης και την "βοηθα", δεν την γουσταρει και την "ριχνει",παιζουν τα παιδια των υμετερων, κ.λ.π. Κοινωνια ειναι και το μπασκετ. Σερνει και τα κακα της μαζι
Αν θεωρει ο οποιος γονεας οτι το παιδι του αδικειται για τους χ ψ λογους(ας παρει και την γνωμη καποιου γνωστου του προπονητη, οχι με την δικη του), ας παει το παιδι του σε αλλη ομαδα, πιθανα πιο χαμηλου επιπεδου, να παιζει σιγουρα (αν δεν παιζει και εκει, τοτε ας ψαχτει αλλιως). Αλλα οχι. Θελουν οι γονεις και την ομαδαρα, και να παιζει και να τους ευχαριστουν που η ταλενταρα παιζει εκει!
Παντα φταιμε εμεις φιλε. Οχι "ο πισινος μας" οπως εχουμε μαθει να λεμε απο μικροι στα σχολεια μας
Εμεις φταιμε για τους πολιτικους που εμεις ψηφιζουμε, για την παιδεια που εχουμε και δινουμε, για τον παπαρα που δεν σταματα στο STOP και σε βριζει και απο πανω κ.λ.π
Ας κοιταχτουμε στον καθρεφτη και σιγα σιγα ολα τα γινουν καλυτερα
ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ
lissos
QUOTE(kitrinos @ Aug 13 2014, 11:40 ) *
Αγαπητε φιλε lissos, φυσικα και πρεπει τα παιδια να παιζουν, αλλιως πως θα μαθουν
Και παλι το λαθος ειναι των γονεων! Φυσικα και υπαρχουν αδικημενα παιδια για πολλους λογους. Δικαια, αδικα, την γουσταρει ο προπονητης και την "βοηθα", δεν την γουσταρει και την "ριχνει",παιζουν τα παιδια των υμετερων, κ.λ.π. Κοινωνια ειναι και το μπασκετ. Σερνει και τα κακα της μαζι
Αν θεωρει ο οποιος γονεας οτι το παιδι του αδικειται για τους χ ψ λογους(ας παρει και την γνωμη καποιου γνωστου του προπονητη, οχι με την δικη του), ας παει το παιδι του σε αλλη ομαδα, πιθανα πιο χαμηλου επιπεδου, να παιζει σιγουρα (αν δεν παιζει και εκει, τοτε ας ψαχτει αλλιως). Αλλα οχι. Θελουν οι γονεις και την ομαδαρα, και να παιζει και να τους ευχαριστουν που η ταλενταρα παιζει εκει!
Παντα φταιμε εμεις φιλε. Οχι "ο πισινος μας" οπως εχουμε μαθει να λεμε απο μικροι στα σχολεια μας
Εμεις φταιμε για τους πολιτικους που εμεις ψηφιζουμε, για την παιδεια που εχουμε και δινουμε, για τον παπαρα που δεν σταματα στο STOP και σε βριζει και απο πανω κ.λ.π
Ας κοιταχτουμε στον καθρεφτη και σιγα σιγα ολα τα γινουν καλυτερα
ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ

αυτογνωσία ναι
συγκρατηση ναι
εκμάθηση ναι
προπόνηση ναι
αλλά και ναι στην ευκαιρία να παίξουν τα παιδιά

μην καταντήσουμε το μπάσκετ όπως την βουλή που οι γεροξεκούτηδες δεν αφήνουν κανένα νέο να μπει μέσα μπας και δούμε καμιά προκοπή
kitrinos
QUOTE(lissos @ Aug 13 2014, 14:55 ) *
αυτογνωσία ναι
συγκρατηση ναι
εκμάθηση ναι
προπόνηση ναι
αλλά και ναι στην ευκαιρία να παίξουν τα παιδιά

μην καταντήσουμε το μπάσκετ όπως την βουλή που οι γεροξεκούτηδες δεν αφήνουν κανένα νέο να μπει μέσα μπας και δούμε καμιά προκοπή


Και στην βουλη εσυ και εγω τους ψηφιζουμε. Δεν μπαινουν μονοι τους
Αλλα ειπαμε, αν η ομαδα που παιζει το κοριτσακι μας δεν μας καθεται για καποιο λογο (σωστο η' λαθος), κανενα προβλημα. Αλλου. Δεν θα περιμενουμε να αλλαξει η ομαδα μυαλα. Αλλαζουμε εμεις γειτονια. Αφου ετσι και αλλιως το κοριτσακι μας δεν παιζει (για αυτο φευγουμε αλλωστε), δεν θα δυσκολευετει ιδιαιτερα στην αποφαση του ο γονεας
lissos
QUOTE(kitrinos @ Aug 13 2014, 16:13 ) *
Και στην βουλη εσυ και εγω τους ψηφιζουμε. Δεν μπαινουν μονοι τους
Αλλα ειπαμε, αν η ομαδα που παιζει το κοριτσακι μας δεν μας καθεται για καποιο λογο (σωστο η' λαθος), κανενα προβλημα. Αλλου. Δεν θα περιμενουμε να αλλαξει η ομαδα μυαλα. Αλλαζουμε εμεις γειτονια. Αφου ετσι και αλλιως το κοριτσακι μας δεν παιζει (για αυτο φευγουμε αλλωστε), δεν θα δυσκολευετει ιδιαιτερα στην αποφαση του ο γονεας



στην εποχή της κρίσης που ζούμε , ο γονέας είναι ψυχολόγος, υποστηρικτής , μεταφορέας και οτιδήποτε άλλο μπορείς να φανταστείς χωρίς να αναφέρω και το μεγάλο ΧΟΡΗΓΟΣ . χωρίς αυτόν δεν θα υπήρχε τίποτα σε όλα τα επίπεδα και σε όλο τον αθλητισμό αυτη την ώρα στην ελλάδα . αλλού ρίχνω το μπαλλάκι.
ο γονέας μπορεί να αλλάζει ομάδα στο κορίτσι συνέχεια , για να πούμε την αλήθεια αυτός πληρώνει , ας κάνει ότι θέλαι.
υπάρχουν όμως και παιδιά που δουλεύουν , ιδρώνουν , στερούνται , παλεύουν και για πολλούς λόγους (αντιπαλότητες, κλίκες, συμπάθειες , εντολές μεγαλοπαραγόντων ) και γιατί δεν θέλουν οι προπονητές να χάσουν το ψωμί τους , τρώνε πάγκο ακόμα και σε αγώνα με μεγάλη διαφορά , μόνο και μόνο για να γραφεί σε κάπου ότι το αστέρι έβαλε 20+ πόντους.
γιατί αυτό βλέπουν , λες και δεν υπάρχουν άλλες κατηγορίες και αυτοί που τις έβγαλαν ήταν χαζοί .
το μπάσκετ έχει πάει μπροστά , το one man show έχει πεθάνει , έχω δει πολλά παιχνίδια (να σου θυμίσω ένα Πρωτέας - Αρκάδι πέρυσι στην τελική φάση νεανίδων )που τα ονόματα έχασαν από το rotation . ναι έτσι είναι η αλήθεια , δεν μπορεις να καις τα ατου και να ζητάς να να σου βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά αργότερα.
και υπάρχουν και άλλα παραδείγματα και σε κορασίδων κατηγορία και γυναικών.
δυστυχώς πρέπει να τελειώσουν τα χατήρια και τα κολλητιλίκια , να γίνει δουλειά και να δίνονται ευκαιρίες, αλλά μια νοοτροπία δεν αλλάζει εύκολα και για να μην περάσουμε πολλά μαύρα χρόνια θα πρέπει να θεσμοθετηθούν πράγματα , γιατί αυτά δεν κοστίζουν
πιστεύω ότι όλλες οι 92,03 ,94 και 95αρες που εχουν φύγει έξω είναι γιατί βλέπουν ότι εδω θα ήταν χαμέμη υπόθεση
ο μπαμπάς τις έστειλε ?
nikos64
QUOTE (lissos @ Aug 15 2014, 10:04 ) *
στην εποχή της κρίσης που ζούμε , ο γονέας είναι ψυχολόγος, υποστηρικτής , μεταφορέας και οτιδήποτε άλλο μπορείς να φανταστείς χωρίς να αναφέρω και το μεγάλο ΧΟΡΗΓΟΣ . χωρίς αυτόν δεν θα υπήρχε τίποτα σε όλα τα επίπεδα και σε όλο τον αθλητισμό αυτη την ώρα στην ελλάδα . αλλού ρίχνω το μπαλλάκι.
ο γονέας μπορεί να αλλάζει ομάδα στο κορίτσι συνέχεια , για να πούμε την αλήθεια αυτός πληρώνει , ας κάνει ότι θέλαι.
υπάρχουν όμως και παιδιά που δουλεύουν , ιδρώνουν , στερούνται , παλεύουν και για πολλούς λόγους (αντιπαλότητες, κλίκες, συμπάθειες , εντολές μεγαλοπαραγόντων ) και γιατί δεν θέλουν οι προπονητές να χάσουν το ψωμί τους , τρώνε πάγκο ακόμα και σε αγώνα με μεγάλη διαφορά , μόνο και μόνο για να γραφεί σε κάπου ότι το αστέρι έβαλε 20+ πόντους.
γιατί αυτό βλέπουν , λες και δεν υπάρχουν άλλες κατηγορίες και αυτοί που τις έβγαλαν ήταν χαζοί .
το μπάσκετ έχει πάει μπροστά , το one man show έχει πεθάνει , έχω δει πολλά παιχνίδια (να σου θυμίσω ένα Πρωτέας - Αρκάδι πέρυσι στην τελική φάση νεανίδων )που τα ονόματα έχασαν από το rotation . ναι έτσι είναι η αλήθεια , δεν μπορεις να καις τα ατου και να ζητάς να να σου βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά αργότερα.
και υπάρχουν και άλλα παραδείγματα και σε κορασίδων κατηγορία και γυναικών.
δυστυχώς πρέπει να τελειώσουν τα χατήρια και τα κολλητιλίκια , να γίνει δουλειά και να δίνονται ευκαιρίες, αλλά μια νοοτροπία δεν αλλάζει εύκολα και για να μην περάσουμε πολλά μαύρα χρόνια θα πρέπει να θεσμοθετηθούν πράγματα , γιατί αυτά δεν κοστίζουν
πιστεύω ότι όλλες οι 92,03 ,94 και 95αρες που εχουν φύγει έξω είναι γιατί βλέπουν ότι εδω θα ήταν χαμέμη υπόθεση
ο μπαμπάς τις έστειλε ?

Δυστυχως φιλε μου οι γονεις εκτος αυτων που ανεφερες ειναι και προπονητες και κριτες αλανθαστοι των παντων.
Αν το δεις λιγο διαφορετικα ,πιο σφαιρικα οι γονεις φταινε για ολα και τα καλα και τα κακα , καποιοι γονεις "φροντιζουν" πχ το καμαρι τους να παιζει συνεχεια....
magickaminia
Συγνωμη αλλα απ ολα οσα εθεσα για συζητηση , η απαντηση σας ηταν οτι ο βασικος αιτιος ειναι οι γονεις. Θελετε να με τρελανετε; Χωρις να περιαυτολογησω με αρλουμπες αλλα με απτα παραδειγματα και γεγονοτα θα σας δωσω 2 παραδειγματα ενα για κοριτσια και εναγια αγορια. Το 1999 οι κορασιδες του Ατρομητου Πειραια παιξαν φαιναλ φορ στο Πανελληνιο. Απο εκεινα τα 12 κοριτσια ξερετε ποσες εκαναν καριερα; Οι εξης 2 , Αφροδιτη Κοσμα και Εβινα Σταματη οι υπολοιπες παιξαν κανα 2 χρονια σε καλουτσικο επιπεδο και μετα τελος. Εσεις τι λετε οι γονεις τις προωθησαν μεχρι εδω που φτασαν ; Οι ιδιες δεν ηταν τελικα ταλεντα και τυχερα παιδια βεβαια που κανεις δεν τους εκοψε τον δρομο για την καταξιωση τους; Αντιστοιχο παραδειγμα εχω για ενα παληκαρι που απο τους Κυριαρχους της Δ ΕΣΚΑΝΑ εφτασε στα 18 του να ειναι μελος του Εθνικου στην Α2. Οι γονεις φιλοι μου και ιδιοκτητες της ομαδας που παιζουν τα παιδια τους να ειναι και προπονητες και εφοροι και οτι θες αν τα παιδια δεν εχουν μπασκετικη αξια , εχουν ταβανι . Τελεια και παυλα. Ξαναθετω λοιπον το θεμα ποια μπορει ναειναι τα κινητρα να παιξει ενα κοριτσι μπασκετ στην Ελλαδα; Μηπως πρεπει να επιστρεψουν τα οποια προνομια μπας και αναπτυχθει και παλι ο σχολικος αθλητισμος που ειναι η μεγαλη δεξαμενη για τα ομαδικα αθληματα; Μηπως πρεπει να μπει ενα οριο ηλικιακο , τα 40 εστω μηπως υπαρχει και καμια θεση για τα μικρα παιδια να παιξουν σε υψηλο επιπεδο. Ακομη και οι κορυφαιοι παικτες απο καπου ξεκινουν δεν γινονται σε μια μερα Λε Μπρον και Διαμαντιδηδες. blove.gif
kitrinos
QUOTE(magickaminia @ Sep 3 2014, 12:57 ) *
Συγνωμη αλλα απ ολα οσα εθεσα για συζητηση , η απαντηση σας ηταν οτι ο βασικος αιτιος ειναι οι γονεις. Θελετε να με τρελανετε;


Αυτο καταλαβες εσυ απο ολη αυτην την συζητηση ??? οτι οι βασικοι υπευθυνοι ειναι οι γονεις ?? πιο πολυ μου φαινεται οτι "αυτο ηθελες να καταλαβεις" για να εστιασεις εκει που ηθελες

Εμεις ολοι αναφεραμε οτι οι γονεις ηταν ενας απο τους τρεις παραγοντες λογω των οποιων δεν προοδευει το αθλημα. Και αναφεραμε αναλυτικα καποιους λογους (υποκειμενικα παντα). Ισια με τους προπονητες και τους παραγοντες
Τωρα αν καποιοι εδω μεσα εχουν την μυγα και μυγιαζονται, αυτο δεν σημαινει οτι βασικος παραγοντας ειναι οι γονεις. Κανεις δεν ανεφερε κατι τετοιο
magickaminia
Πριν απο μερικες βδομαδες σε συνεντευξη που εδωσε σε σαββατιατικη εκπομπη του Νοβα σπορ ο κοουτς Κεραμιδας του Αθηναικου κοντεψε να μας βγαλει ολους τρελους. Καλυτερη στην Ελλαδα παικτρια η 38χρονη Κωστακη και η 37χρονη Καλεντζου. Και στο Εξωτερικο η Μαλτση . Κλαυτερη νεανικη ομαδα ο Αθηναικος. Οι Ελληνικες ομαδες δεν παιζουν στο εξωτερικο επειδη δεν εχουν επιχορηγηση απο τη ΓΓΑ για τα ταξιδια. Το Ελληνικο μπασκετ δεν εχει καμμια επιτυχια τα τελευταια 10 χρονια ειτε σε Εθνικο ειτε σε συλλογικο επιπεδο κ.α. Το αστειο ειναι οτι οι δημοσιογραφοι που τονακουγαν οντας ασχετοι με το γυναικειο μπασκετ τον πιστευαν. Αν λοιπον το 2014 υπαρχει ενας τετοιος ανθρωπος να υπηρετει το δυσμοιρο ελληνικο γυναικειο μπασκετ , τι να τους κανεις τους εχθρους; Προσπαθησα να επικοινωνησω με το σταθμο αλλα καμμια απαντηση. Ο μπαγασας μου θυμησε καποιο αλλο γνωστο προπονητη που ολη τη καριερα του την ειχε περασει στο χωρο τουγυναικειου μπασκετ και ειχε βγει και ειπε οτι οι γυναικες σαν μπασκετμπολιστριες ειναι ανικανες και αχρηστες. blove.gif
magickaminia
Eψαξα ματαια να βρω στο φορουμ καποιο σαιτ που να αναφερεται στις υποδομες της ΕΣΚΑΝΑ γι αυτο θα γραψω εδω 2 πραγματακια. Ειμαι στο χωρο του μπασκετ απο το 1982 ειτε σαν αθλητης ειτε σαν προπονητης ειτε σαν παραγοντας ειτε σαν οπαδος. Την χαρα ομως που ενιωσα το Σαββατο το μεσημερι οταν αντικρυσα την κορη μου να μπαινει για πρωτη φορα να αγωνιστει σε γηπεδο μπασκετ την θεωρω πρωτογνωρη. Γι αυτο θελω να ευχαριστησω θερμα απο καρδιας τους στυλοβατες του Διογενη Φρεαττυδας κ.Βασιλη Σπυροπουλο και κ.Λινα Γαβαλακη , τους γονεις των κορασιδων του Διογενη και των ακαδημιων του και τον φιλο μου τον Αγγελο Φουντουλακη που με προετρεψε να παω το παιδι μου για να ξεκινησει την επαφη του με το μπασκετ στην ομαδα του Διογενη. Για την ιστορια ο αγωνας ηταν της Β κατηγοριας Κορασιων μεταξυ Διογενη και Ικαρου Ν.Σμυρνης εληξε 56-45 με νικητη το Διογενη και η κοουτς Γαλανακη κατεβασε για περισσοτερα απο 5 λεπτα την ομαδα του Διογενη με κοριτσια ηλικιας απο 9 ως 12 ετων χωρις να την ενδιαφερει το τελικο σκορ αλλα η συμμετοχη των παιδιων για την αποκομιση εμπειριων. Η κορη μου εχει ηλικια 10 ετων και εβαλε και 2 ποντους στο ντεμπουτο της. Ευχομαι η ομαδα του Διογενη να δειχνει με το λυχναρι της το φως και στα αλλα σωματεια και να πανε και αλλα κοριτσια να παιξουν σε αυτο το συλλογο. blove.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.