Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός οff topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
PanosIlio
Ο Παπαδόπουλος ακόμα είναι team manager/πρόεδρος/μέτοχος. rolleyes.gif

Psych
Θα διαφωνήσω για το κίνητρο του Χάινς.

Ο Καιλ από κύριος εκφραστής του πικ εν ρολ με τον Σπανούλη στον Ολυμπιακό και σημαντικός ακόμα και για το σκοράρισμα της ομάδας, έγινε ρολίστας... ούτε καν πολυτελείας στη Μόσχα. Με άχαρο ρόλο, συχνά σαν 4άρι, χωρίς σύστημα για να τον αξιοποιεί στην επίθεση και με πρόσφατη την απογοήτευση στο Final Four φαίνεται πλέον εμφανώς ξενερωμένος.

Η επιστροφή του στην ομάδα θα του έδινε επιπλέον κίνητρο για αρκετούς λόγους: Θα απολάμβανε το παιχνίδι περισσότερο, θα ήταν ακόμα πιο διψασμένος για τίτλους, θα βρισκόταν ξανά με συμπαίκτες που γούσταρει να παίζει μαζί τους.

Βέβαια με τον Κάιλ πίσω και με δεδομένη (wink.gif την απόκτηση ενός 5αριού τύπου Παραχούσκι, ο Χάντερ θα γίνει ο τρίτος ψηλός της ομάδας.

Ο Λοτζέσκι είναι παρεξηγημένος και δείχνει άνιωθος επειδή δεν είναι τόσο εξωστρεφής όσο άλλοι παίκτες της ομάδας. Οι εικόνες του μετά τον τελικό (αλλά και το γεγονός πως όταν ανανέωσε το έκανε μεσούσης της σεζόν) δείχνουν πως υπάρχει ισχυρό δέσιμο και ας μην είναι τόσο κραυγαλέο όσο θέλουν κάποιοι.
natouralistis
Διαβάζω τώρα ότι ο Ντάνστον λέει θα παίξει με την εθνική ομάδα της Σλοβενίας το καλοκαίρι στο Ευρωμπάσκετ ως νατουραλιζέ. Για 2 λόγους δεν μου αρέσει καθόλου ως είδηση.

1) Η ομάδα σου βρίσκεται στο κρίσιμο σημείο της σαιζόν, έπονται τελικοί, την ίδια ώρα λοιπόν που πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος σε αυτό και μόνο, κανονίζεις το μέλλον σου...Αυτή δεν είναι ώρα για να το κάνεις φίλε, δεν μπορεί να παίζεις
τελικούς και εσύ να σκέφτεσαι το κοινοτικό διαβατήριο και τα φράγκα που ίσως σου τάξανε οι Σλοβένοι.

2) Για αυτό καθεαυτό το Ευρωμπάσκετ σαν διοργάνωση. Αυτό συνιστά απόλυτη αλλοίωση των εθνικών ομάδων και της όλης φιλοσοφίας αυτών των τουρνουά. Το καταλαβαίνω εν μέρει όταν πρόκειται για παίχτες που παίζουν χρόνια σε μια ξένη χώρα και τους δίνουν διαβατήριο αλλά μεταγραφή ξένου σε εθνική ομάδα είναι αστείο σαν γεγονός. Κάπου το χουν χάσει το όλο θέμα εκεί στη FIBA.
Zephyr
QUOTE(natouralistis @ Jun 5 2015, 02:49 ) *
Διαβάζω τώρα ότι ο Ντάνστον λέει θα παίξει με την εθνική ομάδα της Σλοβενίας το καλοκαίρι στο Ευρωμπάσκετ ως νατουραλιζέ. Για 2 λόγους δεν μου αρέσει καθόλου ως είδηση.

1) Η ομάδα σου βρίσκεται στο κρίσιμο σημείο της σαιζόν, έπονται τελικοί, την ίδια ώρα λοιπόν που πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος σε αυτό και μόνο, κανονίζεις το μέλλον σου...Αυτή δεν είναι ώρα για να το κάνεις φίλε, δεν μπορεί να παίζεις
τελικούς και εσύ να σκέφτεσαι το κοινοτικό διαβατήριο και τα φράγκα που ίσως σου τάξανε οι Σλοβένοι.

2) Για αυτό καθεαυτό το Ευρωμπάσκετ σαν διοργάνωση. Αυτό συνιστά απόλυτη αλλοίωση των εθνικών ομάδων και της όλης φιλοσοφίας αυτών των τουρνουά. Το καταλαβαίνω εν μέρει όταν πρόκειται για παίχτες που παίζουν χρόνια σε μια ξένη χώρα και τους δίνουν διαβατήριο αλλά μεταγραφή ξένου σε εθνική ομάδα είναι αστείο σαν γεγονός. Κάπου το χουν χάσει το όλο θέμα εκεί στη FIBA.


Dude, ποια αλλοίωση? Για την Σλοβενία μιλάμε, και τον Blake Griffin να κάνουν νατουραλιζέ το πολύ μέχρι τους "4" να φτάσουν smiley.gif .
ΥΓ. Εννοείται ότι κάνω πλάκα και συμφωνώ με αυτά που λες. Προφανώς ο Ντάνστον το καλοκαίρι θα προσπαθήσει να χτυπήσει μεγάλο συμβόλαιο και μάλλον θα μας χαιρετήσει. Ας κάνει καλούς τελικούς τουλάχιστον.
TakeshyKurosawa
Για να πω την αλήθεια ενώ ακούγεται πολύ ότι είμαστε αδιαμφισβήτητο φαβορί για τους τελικούς κρατάω μεγάλη πισινή. Πιστεύω ότι αν καταφέρουν πάλι να κλείσουν το Σπανούλη θα πάρουν άλλο ένα σχετικά εύκολο Πρωτάθλημα! Με παίχτες των 6 πόντων όπως Σλούκας και σία δεν κερδίζεις ομάδα σοβαρή ούτε με σφαίρες αν ο αρχηγός είναι κακός! Εκτός αν έχουμε μυθικές εμφανίσεις Πρίντεζη τώρα που λείπει ο Γκιστ!
Coach Periklis
Πλάκα πλάκα, να και ένας (ίσως και μοναδικός) λόγος που εκτιμαω την ομοσπονδία μας. Δεν έχει νατουραλιζε παίκτες και εύχομαι να μην αποκτήσει και ποτέ...Βέβαια, δε θυμάμαι αν είχε παλιά ή αν είχε προσεγγίσει κάποιους παίκτες στο παρελθόν
reignman
εκτος του τσακαλιδη δεν μου ερχεται αλλος στο μυαλο
T.W.Is.M.
QUOTE(natouralistis @ Jun 5 2015, 02:49 ) *
2) Για αυτό καθεαυτό το Ευρωμπάσκετ σαν διοργάνωση. Αυτό συνιστά απόλυτη αλλοίωση των εθνικών ομάδων και της όλης φιλοσοφίας αυτών των τουρνουά. Το καταλαβαίνω εν μέρει όταν πρόκειται για παίχτες που παίζουν χρόνια σε μια ξένη χώρα και τους δίνουν διαβατήριο αλλά μεταγραφή ξένου σε εθνική ομάδα είναι αστείο σαν γεγονός. Κάπου το χουν χάσει το όλο θέμα εκεί στη FIBA.



Βγαινουμε λιγο off topic με αυτο, αλλα επειδη εχει παραγινει το κακο με τους νατουραλιζε αμερικανους, οχι μονο στα Ευρωμπασκετ, αλλα και στις διοργανωσεις συλλογων, θα προτεινα η δευτερη υπηκοοτητα να μπορει να χρησιμοποιηθει μονο απο παιχτες που επαιξαν με τη συγκεκριμενη εθνικη στην τελευταια διοργανωση. 1 ανα εθνικοτητα δηλαδη.
Sokos
Καλή χρονιά να ευχηθούμε στην ομάδα και να συνεχίσει όπως ολοκλήρωσε την περυσινή σεζόν.

Έχω μια ερώτηση που ίσως βγει λίγο εκτός θέματος. Δεν ξέρω ποιο είναι το καταλληλότερο (αν υπάρχει) thread όμως.

Με δεδομένο ότι πρέπει να έχεις και τις δύο συνδρομητικές πλατφόρμες για να βλέπεις όλα τα ματς της ομάδας (πράγμα αρκετά δαπανηρό), γνωρίζει κανείς τι παίζει με την Euroleague TV? Είχα διαβάσει παλιότερα ότι η nova είχε έρθει σε συμφωνία μαζί τους ούτως ώστε ακόμα και αν έχεις συνδρομή στην Euroleague TV, να μην μπορείς να δεις τα παιχνίδια σε ελληνικό IP για τις πρώτες 48 ώρες μετά την διεξαγωγή τους. Ξέρει κανείς αν ισχύει ακόμα αυτό?

Για το ελληνικό πρωτάθλημα φαντάζομαι δεν υπάρχει αντίστοιχη εναλλακτική (πέρα από stream αν βρει κανείς) αλλά ούτως ή άλλως τα περισσότερα ματς είναι νωρίς καθημερινές (αυτό το 5-6 Δευτέρα απόγευμα το χα σιχαθεί πέρυσι) οπότε και να υπήρχε δεν νομίζω να βολεύει πολύ κόσμο.
leonkalf
Το euroleague tv αυτή την στιγμή δεν υφίσταται.

Στο livebasketball.tv (εκεί που έδειχνε τα ματς) ανακοίνωθηκε (εστάλη και email στους χρήστες) ότι σταμάτησε η συνεργασία με την Euroleague Basketball. Εκεί θα δείχνει πλέον μόνο διοργανώσεις Fiba. Απόρροια όπως φαίνεται όλο αυτό της κόντρας Euroleague-Fiba.

Πλέον αναμένεται ανακοίνωση από Euroleague για το τι θα γίνει με το θέμα. Οπότε αναμονή.
Κάπου πήρε το μάτι μου ότι μπορεί να ενσωματωθεί στην εφαρμογή για tablets/smartphones την Euroleague app.

Το θέμα με την μη μετάδοση μέσω του stream, όταν έδειχνε ματς ελληνικής ομάδας η nova ίσχυε. Δεν ξέρω αν θα ισχύει και στο νέο καθεστώς. Πάντως αυτό μπορούσες να το ξεπεράσεις με ένα κολπάκι...


Για το ελληνικό πρωτάθλημα όντως δεν πρέπει να υπάρχει λύση stream.
RipCity
Σοβαρά έγινε τέτοιο πράγμα και δεν υπάρχουν τα παιχνίδια της Euroleague online? Ε ρε τους κερατάδες.

8 ευρώ το μήνα ήταν πάντως πέρυσι κι έβλεπες όλα τα παιχνίδια σε πολύ καλή ποιότητα.
leonkalf
Βέβαια, τιμή και ποιότητα άριστα!!! Εγώ είχα κάνει πέρσι τον Οκτώβρη συνδρομή με 30€ για 1 χρόνο!!!! 77.gif

Δεν είμαι σίγουρος ότι τώρα η Euroleague θα κρατήσει τέτοιες χαμηλές τιμές..... Για να δούμε..
Nemesakos
Πιθανά να μιλάνε μόνο για τα πρωταθλήματα οπότε ίσως αυτό που αναφέρω να μην πολυκολλάει..

Αν έχεις λογαριασμό στην Bet365 και ο λογαριασμός σου έχει έστω και 1 λεπτό μέσα μπορείς να δεις την Euroleague. Δείχνει όλα τα ματς με εξαίρεση τις ελληνικές ομάδες. Δεν ξέρω αυτό αν σε ενδιαφέρει πάντως είναι καλή περίπτωση για όσους δεν έχουν συνδρομητικό. Άσε που δεν κολλάει σχεδόν ποτε.
RipCity
Καλά ναι αυτό υπάρχει, αλλά άλλο να το βλέπεις σε φουλ σκριν κι άλλο να σου βγαίνουν τα μάτια στην 365.

Έτσι βέβαια είδα το f4 του 2013, ίσως να πάει γούρι smiley.gif
Nemesakos
QUOTE (RipCity @ Aug 20 2015, 18:12 ) *
Καλά ναι αυτό υπάρχει, αλλά άλλο να το βλέπεις σε φουλ σκριν κι άλλο να σου βγαίνουν τα μάτια στην 365.

Έτσι βέβαια είδα το f4 του 2013, ίσως να πάει γούρι smiley.gif



Είναι το μόνο αρνητικό η μικρή οθόνη... Αλλά από το τίποτα και το lag των stream το προτιμώ. Btw έχω ανακαλύψει ένα πολυ καλό stream όπου μέχρι κ τους περσινους τελικούς του βόλει είδα. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το ποστάρω.
TakeshyKurosawa
Μετά το Eurobasket θα χτυπήσει φαλιμέντο το livebasketball.tv. Έμεινα έκπληκτος που σταμάτησαν τη συνεργασία με την Euroleague. Σχεδόν όλους τους αγώνες μέσω αυτού του σάιτ τους έβλεπα!
Conan1982
καλά δεν νομίζω να κάτσει έτσι η Euroleague κάποιου είδους streaming θα κάνει.
Άξιζε μέχρι τώρα, για όσους δεν θέλουν να πληρώνουν ντε και καλά συνδρομητικό, ήταν και πιο αντικειμενική η αναμετάδοση (στα αγγλικά βέβαια) αν και λίγο άνευρη, ένα VPN χρειαζόταν όλο κι όλο.
RipCity
απάντηση σε email που τους έστειλα χθες.

QUOTE
Thank you for contacting Euroleague Basketball.


To follow the 2015-2016 Turkish Airlines Euroleague you will need to cancel your current subscription to the Livebasketball.tv service and create a new account and subscription to the new service that will broadcast all our games.

We will announce shortly all the details of this new service.



Sorry for the inconvenience.



The Euroleague Basketball Team
Conan1982
QUOTE (RipCity @ Aug 21 2015, 12:32 ) *
απάντηση σε email που τους έστειλα χθες.


Ωραία, οπότε είναι σίγουρο ότι θα μπορούμε να δούμε τα παιχνίδια μέσω ίντερνετ, αν αποφάσιζε και η Nova να τα κάνει διαθέσιμα Online με πληρωμή εντός Ελλάδας ακόμα και ακριβότερα από την αντίστοιχη τιμής της Euroleague, νομίζω ότι θα έβγαιναν όλοι κερδισμένοι.
Και η Nova θα είχε έξτρα έσοδα, συνδρομητές δεν νομίζω να έχανε, και εμείς δεν θα καταφεύγαμε σε κόλπα και θα είχαμε ελληνική περιγραφή.
Δεν ξέρω και με τα δικαιώματα τι γίνεται.
assistant
σε ένα απ τα γνωστοτερα site για livestreaming ειδα και συνεχιζω να βλεπω ο,τι αθλητικο γεγονος με ενδιαφερει(και φυσικα ολη την ευρωλιγκα)........δωρεαν,καλη ποιοτητα,χωρις να κολλαει ιδιαιτερα....οκ δεν εχω ελληνικη μεταδοση αλλα μαλλον το προτιμω προσωπικα......
comrade
QUOTE(assistant @ Aug 21 2015, 18:34 ) *
σε ένα απ τα γνωστοτερα site για livestreaming ειδα και συνεχιζω να βλεπω ο,τι αθλητικο γεγονος με ενδιαφερει(και φυσικα ολη την ευρωλιγκα)........δωρεαν,καλη ποιοτητα,χωρις να κολλαει ιδιαιτερα....οκ δεν εχω ελληνικη μεταδοση αλλα μαλλον το προτιμω προσωπικα......



Ειναι εύκολο μέσω πμ να μου στειλεις το λινκ;
θενξ rolleyes.gif
Conan1982
QUOTE (assistant @ Aug 21 2015, 19:34 ) *
σε ένα απ τα γνωστοτερα site για livestreaming ειδα και συνεχιζω να βλεπω ο,τι αθλητικο γεγονος με ενδιαφερει(και φυσικα ολη την ευρωλιγκα)........δωρεαν,καλη ποιοτητα,χωρις να κολλαει ιδιαιτερα....οκ δεν εχω ελληνικη μεταδοση αλλα μαλλον το προτιμω προσωπικα......


Το καλή ποιότητα φαντάζομαι είναι σχετικό...
Επίσης μπορεί να μην κολλάει ιδιαίτερα αλλά όσο και να κολλάει είναι ενοχλητικό.

το onlive της Ευρωλίγκα σου προσφέρει πραγματικά καλή ποιότητα εικόνας και όσο έχεις ίντερνετ έχεις και εικόνα και οι τιμές που έχει είναι πολύ καλές
assistant
QUOTE(Conan1982 @ Aug 21 2015, 21:51 ) *
Το καλή ποιότητα φαντάζομαι είναι σχετικό...
Επίσης μπορεί να μην κολλάει ιδιαίτερα αλλά όσο και να κολλάει είναι ενοχλητικό.

το onlive της Ευρωλίγκα σου προσφέρει πραγματικά καλή ποιότητα εικόνας και όσο έχεις ίντερνετ έχεις και εικόνα και οι τιμές που έχει είναι πολύ καλές

οκ φιλος......απλα μια εναλλακτικη ηθελα να δωσω......αλλωστε στο streaming οσο λιγοτεροι τοσο καλυτερα....
Conan1982
QUOTE (assistant @ Aug 22 2015, 00:52 ) *
οκ φιλος......απλα μια εναλλακτικη ηθελα να δωσω......αλλωστε στο streaming οσο λιγοτεροι τοσο καλυτερα....


Δεν ήθελα να φανώ εριστικός αν έτσι φάνηκα. Απλώς θεωρώ ότι τα streaming είναι ψιλογνωστά σε όλους αλλά είναι και γνωστά τα διάφορα προβλήματα που έχουν, κι εγώ έχω παρακολουθήσει αγώνες από διάφορα σάιτ αλλά πάντα τα είχα ως τελευταία επιλογή.
anton2
Ο Παπαπέτρου είναι 2.07 ύψος; Είναι σωστό αυτό που γράφεται παραπάνω;

Αν είναι έτσι σημαίνει ότι θα μπορούσε (όπως έχει κάνει και στο παρελθόν) να βοηθάει και στο 4 . Πώς μου είχε δημιουργηθεί η ιδέα ότι ήταν περισσότερο παίκτης για την θέση 3 και ότι για το 4 ζοριζόταν;

Πολύ ψηλή, αθλητική και νεανική ομάδα έχουμε.

natouralistis
QUOTE (anton2 @ Aug 24 2015, 03:08 ) *
Ο Παπαπέτρου είναι 2.07 ύψος; Είναι σωστό αυτό που γράφεται παραπάνω;

Αν είναι έτσι σημαίνει ότι θα μπορούσε (όπως έχει κάνει και στο παρελθόν) να βοηθάει και στο 4 . Πώς μου είχε δημιουργηθεί η ιδέα ότι ήταν περισσότερο παίκτης για την θέση 3 και ότι για το 4 ζοριζόταν;

Πολύ ψηλή, αθλητική και νεανική ομάδα έχουμε.

Στο ίδιο ύψος με Πρίντεζη είναι



αλλά δεν είναι θέμα ύψους η θέση που παίζεις ή μπορείς να παίξεις αλλά τα χαρακτηριστικά του κορμιού σου γενικότερα, η δύναμη, η ταχύτητα και κυρίως ποιους παίχτες μπορείς να μαρκάρεις στην άμυνα, από εκεί καθορίζεται η θέση. Αναμφίβολα μπορεί να μαρκάρει στο 4 ο Παπαπέτρου. Δυνατός, ψηλός και γρήγορος είναι.
RipCity
ούτε ο Πάπι είναι 2.07 ούτε ο Πρίντεζης 2.06. αυτά τα αιώνια λάθη που ξεκίνησε κάποιο site και αναπαράγονται συνεχώς. 2.03 και 2.02 αντίστοιχα τα ύψη.
natouralistis
QUOTE (RipCity @ Aug 24 2015, 04:01 ) *
ούτε ο Πάπι είναι 2.07 ούτε ο Πρίντεζης 2.06. αυτά τα αιώνια λάθη που ξεκίνησε κάποιο site και αναπαράγονται συνεχώς. 2.03 και 2.02 αντίστοιχα τα ύψη.


Αυτοί οι τύποι δηλαδή έχουν διαφορά ύψους 4 πόντων; Ή το σάιτ ψήλωσε και τον Μπράμο 1.98;




2.03 ο Περπέρογλου κοντύτερος του πρι και αυτός ψηλωμένος από σάιτ;


2.03 o Ντάνστον , 2.06 ο Σίμονς κι αυτό από σάιτ;


Τεσπα μη το κουράζω, δεν υπάρχει περίπτωση ο Παπαπέτρου να είναι κάτω από 2.05 εκτός κι αν παγκοσμίως μετριέται το ύψος λάθος.
RipCity
Κι εγώ έχω ένα κάρο φωτογραφίες να σου βάλω γι' αυτό άσε τις εξυπνάδες. Στείλε τα και στο site της Euroleague να το διορθώσουν αν είναι.

Επίσης αν εσύ βλέπεις διαφορά 3 πόντων με τον όχι εντελώς όρθιο αλλά ελαφρώς σκυμμένο Περπέρογλου τι να σου πω.
natouralistis
QUOTE (RipCity @ Aug 24 2015, 04:19 ) *
Κι εγώ έχω ένα κάρο φωτογραφίες να σου βάλω γι' αυτό άσε τις εξυπνάδες. Στείλε τα και στο site της Euroleague να το διορθώσουν αν είναι.

Επίσης αν εσύ βλέπεις διαφορά 3 πόντων με τον όχι εντελώς όρθιο αλλά ελαφρώς σκυμμένο Περπέρογλου τι να σου πω.


Εγώ λέω εξυπνάδες; Είπες ότι από σάιτ έχουν βγάλει ψεύτικα τα ύψη των Παπαπέτρου - Πρίντεζη και ποστάρω φώτο για να συγκρίνεις. Αν ο Παπαπέτρου ξαναλέω είναι κάτω από 2.05, μετριέται λάθος το ύψος παγκοσμίως.

RipCity
για τσέκαρε εδώ, γιατί εγώ βλέπω όλη τη σειρά (πλην Αγραβάνη και Λότζο) στο ίδιο ύψος περίπου. 1 πάνω 1 κάτω όλοι. το 2.06 και το 2.07 αν ίσχυαν θα το βλέπαμε στο γήπεδο. ο Πρίντεζης δίπλα στα άλλα 4άρια της Euroleague σου φαίνεται 2.06? Ανάθεμα κι αν μπορεί να κοιτάξει έναν στα μάτια (στο ύψος πάντα μιλάμε).



natouralistis
QUOTE (RipCity @ Aug 24 2015, 04:28 ) *
για τσέκαρε εδώ, γιατί εγώ βλέπω όλη τη σειρά (πλην Αγραβάνη και Λότζο) στο ίδιο ύψος περίπου. 1 πάνω 1 κάτω όλοι. το 2.06 και το 2.07 αν ίσχυαν θα το βλέπαμε στο γήπεδο. ο Πρίντεζης δίπλα στα άλλα 4άρια της Euroleague σου φαίνεται 2.06? Ανάθεμα κι αν μπορεί να κοιτάξει έναν στα μάτια (στο ύψος πάντα μιλάμε).



Δεν μπορείς να καταλάβεις από τη συγκεκριμένη φωτογραφία που είναι τραβηγμένη από μακρυά τίποτα. Μέχρι και ο Λοτζέσκι ισοϋψής με όλους πλην Αγραβάνη φαίνεται.

Κοίτα φίλε δεν τους έχω μετρήσει κιόλας αλλά δεν έχω λόγο να δεχτώ ότι ένα σάιτ κάπου έγραψε 5 πόντους ψηλότερους κάποιους αθλητές και αυτό τόσο εύκολα αναπαράγεται.
RipCity
Κι όμως γίνεται, και με το ύψος του Μπουρούση (τον δίνουν 2.16 ενώ είναι 2.10) παίζει το ίδιο και κάποιων άλλων που δε τους θυμάμαι τώρα. Τα έβλεπα πάντα στις διοργανώσεις της FIBA και προσπαθούσα να καταλάβω που τους είδαν τόσο ψηλούς.

Συνήθως από όλες τις πηγές αυτή (συνήθως) που τον έχει τον παίκτη πιο κοντό είναι και η ορθότερη, πολλές φορές τα μανατζεριλίκια βάζουν χέρι κι εκεί, να είσαι σίγουρος. Τα ίδια γίνεται και με τον Young που πήραμε και σε πολλά site αναφέρεται 2.09, ενώ είναι 2.06.
natouralistis
QUOTE (RipCity @ Aug 24 2015, 04:46 ) *
Κι όμως γίνεται, και με το ύψος του Μπουρούση παίζει το ίδιο και κάποιων άλλων που δε τους θυμάμαι τώρα. Τα έβλεπα πάντα στις διοργανώσεις της FIBA και προσπαθούσα να καταλάβω που τους είδαν τόσο ψηλούς.

Συνήθως από όλες τις πηγές αυτή (συνήθως) που τον έχει τον παίκτη πιο κοντό είναι και η ορθότερη, πολλές φορές τα μανατζεριλίκια βάζουν χέρι κι εκεί, να είσαι σίγουρος. Τα ίδια γίνεται και με τον Young που πήραμε και σε πολλά site αναφέρεται 2.09, ενώ είναι 2.06.


Ναι οκ μανατζεριλίκα όταν θα γίνει μια μεταγραφή, πιτσιρικά κυρίως να το δεχτώ. Τώρα να υπάρχει σε διεθνείς παίχτες τόσο μεγάλη απόκλιση μου φαίνεται λίγο απίθανο γιατί δεν μιλάμε για 1 πόντο αλλά από 2.07 και 2.06 που τους δίνουν εσύ τους τοποθετείς 2.03 και 2.02. Πέρα από φωτογραφίες δίπλα σε άλλους, πέρα και από το αν είναι τραβηγμένα προς τα πάνω τα cm, η εικόνα που έχω εγώ για τον Παπαπέτρου είναι στο ύψος που τον δίνουν, κάτω από 2.05 με τίποτα.
RipCity
Καλα ας τα βρουμε στη μεση λοιπον lol. Δεν εχει και καποιο νοημα να το συζητησουμε παραπανω.
yorgos
Στο κολλέγιο ακι το ντραφτ εξπρές τον δίνουν 2.03, κάπου εκεί τον έκανα κι εγώ.
rankin
Δε ξέρω τι ύψος έχει, αλλά κοιτώντας τη φάτσα, θα μπορούσε να ειναι ο χαμένος γιος του Μπαρτζώκα!! laugh.gif
more stars
Όχι ότι έχει και πολύ σημασία 3 πόντους πάνω, τρεις κάτω αλλά επειδή τους έχω δει σε απόσταση 2 μέτρων live (αεροδρόμιο)... απο κοντά ο Παπαπέτρου είναι αισθητά ψηλότερος απο τον Πριντ (περισσότερο απο αυτό που μπορεί να δημιουργήσει το παπούτσι).

Παικτικα imo o Παπαπέτρου μπορεί και στο 4 αλλά η βάση του είναι μάλλον το 3, ενώ ο Πρίντεζης μόνο 4.

Πιο ψηλός απ'όλους (πλην Αγραβάνη δεν τον είδα, ίσως ήταν εκτός αποστολής) ήταν ο Χάντερ, ο οποίος έχει μικρό κεφάλι και κινείται πιο χαλαρά (δεν φαίνεται το ύψος του), αντίθετα με τον Παπαέτρου που έχει μεγάλο κεφάλι και κινείται σχεδόν τεντωμένος...
(τώρα που το σκέφτομαι και ο Πριν χαλαρά κινείται...)
Μικρές υψομετρικές διαφορές πάντως. Ανευ νοήματος να το συζητάτε. 2,03 ή 2,05...
Άλλα χαρακτηριστικά κυριαρχούν στις θέσεις τους και imo είναι ξεκάθαρα για τον τρόπο που χρησιμοποιούνται.
rankin
QUOTE(more stars @ Aug 24 2015, 12:38 ) *
Όχι ότι έχει και πολύ σημασία 3 πόντους πάνω, τρεις κάτω αλλά επειδή τους έχω δει σε απόσταση 2 μέτρων live (αεροδρόμιο)... απο κοντά ο Παπαπέτρου είναι αισθητά ψηλότερος απο τον Πριντ (περισσότερο απο αυτό που μπορεί να δημιουργήσει το παπούτσι).

Παικτικα imo o Παπαπέτρου μπορεί και στο 4 αλλά η βάση του είναι μάλλον το 3, ενώ ο Πρίντεζης μόνο 4.

Πιο ψηλός απ'όλους (πλην Αγραβάνη δεν τον είδα, ίσως ήταν εκτός αποστολής) ήταν ο Χάντερ, ο οποίος έχει μικρό κεφάλι και κινείται πιο χαλαρά (δεν φαίνεται το ύψος του), αντίθετα με τον Παπαέτρου που έχει μεγάλο κεφάλι και κινείται σχεδόν τεντωμένος...
(τώρα που το σκέφτομαι και ο Πριν χαλαρά κινείται...)
Μικρές υψομετρικές διαφορές πάντως. Ανευ νοήματος να το συζητάτε. 2,03 ή 2,05...
Άλλα χαρακτηριστικά κυριαρχούν στις θέσεις τους και imo είναι ξεκάθαρα για τον τρόπο που χρησιμοποιούνται.

Εννοείται οτι το ύψος δεν ειναι πάντα το πλέον σημαντικό, ειδικά αν μιλάμε για μερικούς πόντους πάνω-κάτω.
Εδω ο Χάινς έκανε καριέρα ως σέντερ με ύψος 1.96 ...

Ο Παπαπέτρου, μπορεί να παίξει και στο 4, γιατι έχει δύναμη και φαίνεται να μη φοβάται τους κραδασμούς, αλλά είναι νομίζω σημαντικότερο να έχει αυτά τα χαρακτηριστικά, ερχόμενος απο το 3. Για παράδειγμα, ειναι πολύ μεγάλο προσόν για ένα τριάρι να μπορεί να ποστάρει.
more stars
QUOTE (rankin @ Aug 24 2015, 13:49 ) *
Ο Παπαπέτρου, μπορεί να παίξει και στο 4, γιατι έχει δύναμη και φαίνεται να μη φοβάται τους κραδασμούς, αλλά είναι νομίζω σημαντικότερο να έχει αυτά τα χαρακτηριστικά, ερχόμενος απο το 3. Για παράδειγμα, ειναι πολύ μεγάλο προσόν για ένα τριάρι να μπορεί να ποστάρει.


Συμφωνώ, αλλα στην ίδια πρόταση θα έβαζα και τα αμυντικά του στοιχεία (αν με τους "κραδασμούς" συμπεριλαμβάνεις και την άμυνα με κάλυψες).
3-4άρο σε οποιοδήποτε σχήμα ο Παπαπέτρου, αντίθετα απο τον Πριντ που θα τον έλεγα 4-3αρο μόνο για ψηλά σχήματα (κυρίως για τα λίγα λάθη και το σχετικά καλό μακρινό σουτ)

ΥΓ Με έναν αστερίσκο όλα τα παραπάνω, ότι τον Πριντ τον έχουμε δει, ενώ απο τον Παπαπέτρου μόνο στοιχεία του παιγνιδιού του. Έχει δρόμο αυτός μπροστά του.
anton2
Άναψα φωτιές με την ερώτηση που έκανα.

Πάντως καλό ήταν αυτό διότι συνειδητοποίησα γιατί συζητιέται τόσο ο Παπαπέτρου, ένας παίκτης μάλλον λίγο ψηλότερος από τον Πρίντεζη ο οποίος μπορεί να παίζει 3 και γιατί όχι και 4. Απλά ο Παπαπέτρου είναι λίγο πιο μποντιμπιλνταράς από τον Πρίντεζη με αποτέλεσμα οι δελτοειδείς του να είναι πιο τριγωνικοί και γι' αυτό φαίνονται οι ώμοι του σχεδόν ισουψείς με του Πρίντεζη ενώ είναι λίγο ψηλότερος.

Άρα λοιπόν εδώ υπάρχει ένας παίκτης στον οποίο μπορούμε να υπολογίζουμε το κάτι παραπάνω. Και επίσης εγώ βλέπω ότι στο 4 έχουμε Πρίντεζη+Αγραβάνη+Τσαιρέλη+1/2 τουλάχιστον από Παπαπέτρου. Τα νούμερα για το 4-ονομαστικά τουλάχιστον- βγαίνουν και συνεπώς προς το παρόν καλώς ο προπονητής έδωσε βάση στο 5 όπου π.χ. ο Ραντούλιτσα χτες με την Σερβία είχε 16 πόντους (50% στα δίποντα) με 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ...

Όμως ο Παπαπέτρου σίγουρα δεν μου φαίνεται ικανός για μαρκάρισμα παικτών τύπου Γκίστ με ψηλό παιχνίδι. Ελπίζω στο ψηλό παιχνίδι να είναι καλός (όπως δείχνει) ο Αγραβάνης. Εκεί στο ψηλό παιχνίδι πρέπει να έχουμε εναλλακτικές λύσεις για να μην την πατήσουμε όπως στην Μπαρτζώκα εποχή. Μιλάω γενικά και όχι φυσικά μόνο με την αχίλλειο πτέρνα μας που λέγεται Γκιστ.

Και ελπίζω να είδε ο Αγραβα τι καρφώματα κάνει ο Φώτσης σε αυτή την ηλικία μπροστά στον επίσης γερόλυκο Παπαδόπουλο 24.gif

Air Kef
QUOTE(anton2 @ Aug 24 2015, 15:35 ) *
Άναψα φωτιές με την ερώτηση που έκανα.


Μπα, και τι ώρα είναι να ρώταγες στο υποφόρουμ Ολυμπιακού, χαμός θα γινόταν.
Τα κανε έτσι η ομάδα φέτος που στο τόπικ που τέτοια εποχή έγραφε 100 ποστ την μέρα, φέτος ακούγεται και σφίγγα στα 100 μέτρα από την ησυχία.

Είναι αυτό που λένε "τρωγόμαστε με τα ρούχα μας". smiley.gif
Air Kef
Καλά, δεν εχουμε τόπικ για τον Γιώργο Πρίντεζη;
natouralistis
Πάτρικ Κινγκ Κονγκ

leonkalf
QUOTE (Air Kef @ Sep 7 2015, 13:20 ) *
Καλά, δεν εχουμε τόπικ για τον Γιώργο Πρίντεζη;

Αυτό έψαχνα κι εγώ τώρα... Απίστευτο ε?
Ήθελα να γράψω για τις σημερινές δηλώσεις Βατουτιν (πρόεδρος ΤΣΚΑ), που είπε ότι ο Πρίντεζης προτάθηκε από τον μάνατζέρ του και όχι ότι εκείνοι το κυνήγησαν να τον πάρουν..

Τι κουλό ήταν πάλι αυτό μετά από τόσεεεεες εβδομάδες που είχε γίνει γνωστό αυτό.. Μούφα μου φαίνεται εμένα όλο αυτό..
Ilias7
Θα ήθελα να θίξω ένα θέμα που λίγο πολύ όλοι θα το έχουμε σκεφτεί όταν το συναντάμε σε κάθε παιχνίδι της ομάδας.

Είναι ιδέα μου ότι πλέον το ΣΕΦ έχει αφεθεί στη τύχη του ή κάνω λάθος;

Ο περιβάλλον χώρος κάθε φορά παρουσιάζει και χειρότερη εικόνα.

Το εσωτερικό του γηπέδου δε μπορώ να πω ότι παρουσιάζει και τη καλύτερη εικόνα (καθαριότητα,καθίσματα,ενδείξεις τμημάτων,σκουριές,κουρτίνες,κλπ)

Οι καιροί είναι δύσκολοι και όλοι το γνωρίζουν αυτό..Αλλά να παρουσιάζει τόσο κακή εικόνα η έδρα μιας ομάδας που σχεδόν κάθε χρόνο είναι στο Final 4;Κρίμα είναι.

Δε ξέρω μέχρι ποιο βαθμό μπορεί να επέμβει η ομάδα σε αυτό.Απλά είναι κάτι που το βλέπω στα παιχνίδια και δε μου αρέσει σαν εικόνα.
leonkalf
Πολύ σημαντικό θέμα αυτό που αναφέρει ο Ilias7. Το γήπεδο δείχνει μια εικόνα της ομάδας πολύ σημαντική.. Είναι σαν να έρχεται κάποιος στο σπίτι σου.. η πρώτη εικόνα που παίρνει όταν μπαίνει είναι το πως είναι το σπίτι σου σε τι κατάσταση το έχεις..
Αν είναι σε κακή κατάσταση σίγουρα προκαλεί αρνητική εντύπωση και για αυτόν που το χρησιμοποιεί..

Στην προκειμένη περίπτωση ο Ολυμπιακός είναι νοικάρης του ΣΕΦ. Δεν είναι ιδιοκτήτης, αλλά και ο νοικάρης οφείλει να έχει το σπίτι του σε μια άλφα καλή κατάσταση.. Για να νοιώθει και ο ίδιος καλά αλλά και ο πελάτης-οπαδός που τον επισκέπτεται στο σπίτι του..

Σίγουρα αν το γήπεδο ήταν ιδιοκτησίας Ολυμπιακού θα 'ταν αλλιώς τα πράγματα, αλλά και τώρα πρέπει να γίνει κάτι.. Αλλιώς υπάρχει και ο άλλος δρόμος αλλά πια νομίζω είναι δύσκολος έως ακατόρθωτος (νέο γήπεδο).
Ilias7
Ο Ολυμπιακός τη δεδομένη χρονική στιγμή είτε δε μπορεί να φύγει από το ΣΕΦ είτε δε τον αφήνουν να φύγει..

Μπορεί οι εγκαταστάσεις που αφορούν αποδυτήρια,δημοσιογραφικά,επίσημα,παρκέ ανέσεις παιχτών κλπ να είναι σε πολύ καλές κατάσταση και σύγχρονες αλλά θέματα που αφορούν τους θεατές θέλουν αρκετοί δουλεία και πρέπει να ληφθούν σοβαρά υπόψη.

Κάθε φίλαθλος πλέον πριν πάει στο γήπεδο θα το σκεφτεί πολύ καλά που θα τα δώσει τα χρήματα του.Και δε ξέρω αν το έχετε προσέξει πλέον το φθηνότερο εισιτήριο για παιχνίδια της Α1 είναι 10 ευρώ σε αντίθεση με τις περασμένες χρονιές που ήταν 5 ευρώ.Αυτό από τη μία είναι λογικό να συμβαίνει αφού φέτος υπήρχαν και διαρκείας των 100 ευρώ.

Έτσι λοιπόν θα ήταν καλό κάποιες μικρές λεπτομέρειες να προσεχθούν και για τη καλύτερη εξυπηρέτηση των θεατών αλλά και γιατί αρμόζει σε μία από τις μεγαλύτερες ομάδες της Ευρώπης να λειτουργεί άρτια σε όλους τους τομείς.

Είναι δεδομένο πως τα προηγούμενα χρόνια έχουν γίνει προσπάθειες και αυτό αναγνωρίζετε αλλά δεν είναι ότι καλύτερο πχ να κρέμονται χύμα οι κουρτίνες του ΣΕΦ σε ένα Ευρωπαϊκό παιχνίδι.

Όλα αυτά τα λέω έχοντας διαρκείας στο ΣΕΦ σχεδόν 10 χρόνια και θα συνεχίσω να πηγαίνω σε ότι κατάσταση και αν είναι.Αλλά όσο να ναι ζηλεύουμε λίγο τα γήπεδα που υπάρχουν στο εξωτερικό.
Conan1982
Ήθελα να το γράψω και νωρίτερα αλλά τώρα μετά το παιχνίδι με τον Κόροιβο είναι ευκαιρία. Ο Βασιλόπουλος επιτέλους παίζει ξανά μπάσκετ στην Α1 και παίζει αρκετά καλά.
Χαίρομαι γι' αυτόν τον παίκτη γιατί έχει ταλαιπωρηθεί όσο λίγοι και όμως δεν τα παράτησε και τελικά φαίνεται να τα κατάφερε.
rankin
Δε μπόρεσα να δω το παιχνίδι με τον Κόροιβο, είδα ομως το βιντεάκι της ΚΑΕ με τις καλύτερες φάσεις του αγώνα, απο το οποίο κρατάω δυο

α. την απίθανη κίνηση του Στρομπερι, που όπως ορθά ειπε και ο σπικερ, έσπασε τα γόνατα του αντιπάλου (μετά το 0.40)
β. την πάσα του Μουράτου (μετά το 2.00)

https://www.youtube.com/watch?v=lEpK6I-HZnw

Εξαιρετικές Highlight φασεις και οι 2
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.