Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός οff topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
troll_ey
QUOTE (john wick @ Jan 4 2017, 23:58 ) *
http://www.euroleague.net/competition/play...easoncode=E2015
Αν τα εχουν με την σειρα ,τοτε με την Λαμποραλ..

Thanks.
basket72
QUOTE (troll_ey @ Jan 5 2017, 00:38 ) *
Thanks.



Με την Μπάμπεργκ στο ΣΕΦ..όπου μάλιστα τού έδωσε κι αρκετό χρόνο
troll_ey
QUOTE (basket72 @ Jan 5 2017, 10:05 ) *
Με την Μπάμπεργκ στο ΣΕΦ..όπου μάλιστα τού έδωσε κι αρκετό χρόνο

Αυτό ηταν το πρώτο ματς που επαιξε ο οντομ?
louie
Όσο δεν κάναμε εμείς ξέσπασμα ήταν λογικό οτι θα κάνουν εκείνοι. Η διαφορά στην φιλοσοφία των φάουλ είναι λίγο αστεία... μια ομάδα παίζει σκληρή άμυνα και δεν συμπληρώνει τα 5 ούτε με αίτηση και οι άλλοι που φοβούνται να παίξουν άμυνα τα συμπληρώνουν σε 3-4 λεπτά. Αστεία πράγματα

Λάθος τοπικ
acielaw
Στα topic του παναθηναικου ανοιξανε θεμα ---> "Διαιτησία αγώνων Παναθηναικου"
Μονο εγω εχω λιωσει στο γελιο;
shtarkws
QUOTE(acielaw @ Jan 14 2017, 14:18 ) *
Στα topic του παναθηναικου ανοιξανε θεμα ---> "Διαιτησία αγώνων Παναθηναικου"
Μονο εγω εχω λιωσει στο γελιο;


Το τοπικ το ανοιξα εγω για να προστατεψω τους χρηστες που θελουν να συζητησουν για μπασκετ, απο πρασινοκοκκινα ορκς που εχουν λυμενο το ζωναρι για καυγα σε καθε τοπικ. Επειδη εχεις μπει με φορα στο φορουμ σου συνιστω να εισαι περισσοτερο μετρημενος και να μαθεις λιγο ποιο ειναι το πνευμα του χωρου που σε φιλοξενει

Και επειδη ανεχτηκα μια φορα ειρωνεια απο εσενα προς το προσωπο μου, αυτη τη φορα παιρνεις +1 φαουλ και 5 ημερες μπαν

Εγω προσωπικα θα προσπαθησω να προστατεψω ολα τα μελη που θελουν να συζητησουν για μπασκετ ευπρεπως, ανεξαρτητου της ομαδας που υποστηριζουν. Οποιος εχει θεμα με αυτο μου το λεει σε πμ η στην διευθυνση
sacarame
Οι χρήστες acielaw και Akatallhlos ταυτοποιήθηκαν ότι αντιστοιχούν στο ένα και το αυτό πρόσωπο.

Και οι 2 λογαριασμοί αποβάλλονται από το Basketforum.gr λόγω παράβασης του κανονισμού 2.


Συνεχίζουμε..
back2back
Βαρλάς για Παπανικολάου
QUOTE
ΥΓ6. Χαίρομαι που ο Παπανικολάου δείχνει όλα όσα έλεγα και απαντούσα, όταν άπαντες ανησυχούσατε για την εικόνα του στο γήπεδο. Είναι μια από τις βασικές αρτηρίες της καρδιάς του Ολυμπιακού, του ελληνικού κορμού. Αρκεί να δει κάποιος ποιο συμβόλαιο άφησε από τον Παναθηναϊκό και τι συμβόλαιο υπέγραψε στον Ολυμπιακό.
troll_ey
Βλέποντας τυχαία σήμερα βίντεο με το 2πλο του ολυμπιακού την χρονια 07/08 με μπαναοτη προπονητη και σφαιρόπουλο βοηθό μέσα στην cska θυμήκα βασιλόπουλο και στεναχωρήθηκα.Τον είχα στο μυαλό μου για πιο άμπαλο ομολογώ αλλά επιθετικά σε σχέση με τον παπ πχ ήταν ένα σκαλί πιο πάνω.Πολύ κρίμα γι αυτο το παιδί θα άφηνε το στίγμα του πιστευω στην ομάδα.
rankin
QUOTE(back2back @ Jan 14 2017, 17:08 ) *
Βαρλάς για Παπανικολάου


Είχε οντως πρόταση απο τον Παναθηναϊκό;
Ομολογώ οτι αυτό δεν το θυμόμουν...

QUOTE(troll_ey @ Jan 16 2017, 04:48 ) *
Βλέποντας τυχαία σήμερα βίντεο με το 2πλο του ολυμπιακού την χρονια 07/08 με μπαναοτη προπονητη και σφαιρόπουλο βοηθό μέσα στην cska θυμήκα βασιλόπουλο και στεναχωρήθηκα.Τον είχα στο μυαλό μου για πιο άμπαλο ομολογώ αλλά επιθετικά σε σχέση με τον παπ πχ ήταν ένα σκαλί πιο πάνω.Πολύ κρίμα γι αυτο το παιδί θα άφηνε το στίγμα του πιστευω στην ομάδα.

Μιλάς για το παιχνίδι που ειχαμε κερδίσει με το καλάθι του Γκριρ στην εκπνοή;

Ο Βασιλόπουλος με τον Παπανικολάου έχουν παρόμοια στοιχεία σαν παίχτες.
Τώρα, το ποιος είναι τεχνικά αρτιότερος δε μπορώ να το πω με βεβαιότητα.
Προσωπικά θεωρώ τον Παπανικολάου λίγο καλύτερο, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
RipCity
Αφήστε μην πιάσουμε τον Παπ τώρα γιατί θα χουμε θέμα σαν του Μάντζαρη tongue.gif

Πάντως κι εγώ νομίζω πως είναι λίγο καλύτερος τεχνικά ο Παπ, θυμάμαι να καρδιοχτυπάω κάθε φορά που έκανε προσποίηση στο τρίποντο για να πάει προς τα μέσα ο Βασιλόπουλος μήπως κάνει βήματα.
back2back
Ο Βασιλόπουλος ήταν τεράστιο ταλέντο, κρίμα που τραυματίστηκε. Ο Παπ είναι βελτιωμένη έκδοση, πιο ταχύς, πιο αθλητικός.
rankin
Ας θυμηθούμε οτι ο Βασιλόπουλος, επίσης μάρκαρε τον αντίπαλο άσσο (ιδίως τον Διαμαντίδη). Κίνηση που πρώτος δοκίμασε ο γίγας Πινι Γκερσον.
Αλλο χαρακτηριστικό του Παναγιώτη, το κάρφωμα με το οποίο ξεκινούσε τον αγώνα (πάρα πολλές φορές, για άγνωστο λόγο, αυτη ηταν η πρώτη επίθεση μας. Έβρισκε διάδρομο και κάρφωνε.. Δεν το επαναλάμβανε ποτέ ξανά μέσα στον αγώνα)
Χαρακτηριστικό ψευδώνυμο που του ειχαμε δώσει εδω στο φορουμ ήταν "ανεμογεννήτρια", καθώς μας ειχαν σκοτίσει οι δημοσιογράφοι για την "ενέργεια" που έδινε στην ομάδα.

Τον Βασιλόπουλο τον ξαναείδα σε ενα παιχνίδι του Κόροιβου και είχα εντυπωσιαστεί απο το πόσο ξεχώριζε απο τους συμπαίκτες του.
Η διαφορά επιπέδου φαινόταν με κλειστά μάτια.
ήταν κρίμα που έπαθε τοσο άσχημη ζημιά, γιατι ηταν πραγματικά πολυ σημαντικός παίχτης για τον Ολυμπιακό αλλά και για την Εθνική. Και ειναι κρίμα γιατι κάποιοι παίχτες, ωριμάζοντας, γίνονται καλύτεροι.

Ο Παπανικολάου απο την άλλη, με ειχε εντυπωσιάσει απο τη πρώτη στιγμή. Τότε που τον είχαν βάλει να παίξει απέναντι στους Καβαλίερς. Με ειχε εντυπωσιάσει για την άγνοια κινδύνου, και για την ωριμότητα στο παιχνίδι του. Έμοιαζε σαν να παίζει σε αυτο το επίπεδο και σε αυτη την ομάδα, για χρόνια.
Ας ευχηθούμε, ο Κωστάκης να κατορθώσει με τη φανέλα της ομάδας όσα δεν κατόρθωσε το πρωτότυπο, ο Βασιλοπουλος. Να έχει υγεία και να παίζει μέχρι τα 35 του στον Ολυμπιακό.
merpasas
Ο Βασιλοπουλος ισως να ειναι κ ο μοναδικος που πιστευω οτι θα ταιριαζε απιστευτα στην τωρινη ομαδα απ τον Ολυμπιακο της προ Σπανουλη εποχης κ λογω στυλ παιχνιδιου κ λογω ψυχοσυνθεσης κ χαρακτηρα
rankin
QUOTE(merpasas @ Jan 16 2017, 15:39 ) *
Ο Βασιλοπουλος ισως να ειναι κ ο μοναδικος που πιστευω οτι θα ταιριαζε απιστευτα στην τωρινη ομαδα απ τον Ολυμπιακο της προ Σπανουλη εποχης κ λογω στυλ παιχνιδιου κ λογω ψυχοσυνθεσης κ χαρακτηρα

Εμένα και ενας Ματσιγιάουσκας, στα καλά του, δε θα με χαλούσε
Και ενας Γκριρ, αντι του Γκριν (ενα γράμμα στο τέλος, κάνει τη διαφορά)
Και ενας Νεστέροβιτς, αντι του Μιλουτίνοφ (αν και ο Ρασο ηρθε μαζι με τον Σπανούλη στην ομάδα)
Α, και ενας Πάτρικιος Μπέβερλι... Ωραιος θα ταν.. Και ο Σφαιρόπουλος θα έτριβε τα χέρια του απο ικανοποίηση!
Ωραία επιλογή και ο πάντα τίμιος Μπλάκνει.

Όλοι ξένοι βέβαια...
Απο Έλληνες, θα ήθελα τον Παπαλουκά στα 28 του
Ilias7
Θυμηθηκα τις προχθεσινες δηλωσεις του Αγραβανη που δηλωσε πως ειναι παιχτης που πρεπει να παιζει σε τετοια παιχνιδια.Σημερα νομιζω εχασε ακομα μια ευκαιρια του,μετα την απουσια του Λοτζεσκι ο Παπαπετρου επαιξε αποκλειστηκα στο 3 σημερα οποτε υπηρχε χρονος για αυτον στο 4.Δεν εδειξει κατι θετικο στο παιχνιδι του.

Πρεπει αρχικα να αναθεωρησει καποια πραγματα για τον ευατο του.Να προσγειωθει και να βαλει κατω το κεφαλι και να δουλεψει.Γιατι ουτε ιδιαιτερη βελτιωση εχει δειξει,ουτε τις ευκαιριες εχει αρπαξει και δειχνει αρκετες φορες περιεργες αντιδρασεις.(παραλογες για την ηλικια του και την αγωνιστικη του ποιοτητα)
Stojako
QUOTE (Ilias7 @ Jan 31 2017, 00:38 ) *
Θυμηθηκα τις προχθεσινες δηλωσεις του Αγραβανη που δηλωσε πως ειναι παιχτης που πρεπει να παιζει σε τετοια παιχνιδια.Σημερα νομιζω εχασε ακομα μια ευκαιρια του,μετα την απουσια του Λοτζεσκι ο Παπαπετρου επαιξε αποκλειστηκα στο 3 σημερα οποτε υπηρχε χρονος για αυτον στο 4.Δεν εδειξει κατι θετικο στο παιχνιδι του.

Πρεπει αρχικα να αναθεωρησει καποια πραγματα για τον ευατο του.Να προσγειωθει και να βαλει κατω το κεφαλι και να δουλεψει.Γιατι ουτε ιδιαιτερη βελτιωση εχει δειξει,ουτε τις ευκαιριες εχει αρπαξει και δειχνει αρκετες φορες περιεργες αντιδρασεις.(παραλογες για την ηλικια του και την αγωνιστικη του ποιοτητα)


Μου φαίνεται έχει αρχίσει να χάνεται η εμπιστοσύνη και η ψυχραιμία από τον Σφαιρόπουλο. Ας πάει κάπου δανεικός να δούμε τι ψάρια βγάζει σε ομάδα με πρωταγωνιστικό ρόλο και αν ποτέ ωριμάσει το συζητάμε ξανά. Για την ώρα είναι κρίμα ενώ έχει στηριχτεί τόσο πολύ να μην δείχνει το παραμικρό σημάδι ωριμότητας-βελτίωσης. Ας αποκτηθεί ο Μήτογλου που είναι και 5 φορές καλύτερος συνολικά παίχτης.
Conan1982
Καλά πότε γίναμε πάλι νοσοκομείο;
Εκτός ο Σπανούλης με θλάση για καμιά 10αριά μέρες
Εκτός ο Γιανγκ με οστικό οίδημα για κανά διβδόμαδο
Αμφίβολος ο Λοτζέσκι
Με πόνους θα παίξουν Πρίντεζης-Μάντζαρης....

Κατά την γνώμη μου ας πάει στα κομμάτια το παιχνίδι και ας προφυλαχθούν όσοι από τους 3 έχουν τον παραμικρό κίνδυνο υποτροπής...
Stojako
Χωρίς Young και Σπανούλη στο παιχνίδι με την Ούνικς. Βέβαια και αυτοί έχουν πιθανές της απουσίες των Colom και Parakhouski που μας δίνει αβαντάζ. Για Σπανούλη λένε πως η κατάστασή του θα επανεξεταστεί πριν το παιχνίδι με την Ζαλγκίρις την άλλη βδομάδα οπότε είναι off για κάνα 10ήμερο τουλάχιστον. Ευτυχώς είναι και τα 2 ( ενδιάμεσα έχουμε Λευκάδα εντός ) παιχνίδια τα οποία θεωρητικά μπορούμε να τα κερδίσουμε αν και χάνουμε πολύ σε δημιουργία και λέω θεωρητικά για η περιφέρειά μας ούτε επιθετικά ( και κυρίως αμυντικά ) απέδωσε, στο διάστημα που παίξαμε χωρίς τον Βασίλη. Αναμένουμε επάνοδο Lojeski (αν παίξει) για να τραβήξει λίγο κουπί και προπάντως τον Σφαιρόπουλο να μην αφήσει τον Langford να αλωνίσει.


Κρίμα να παίζουμε κάθε φορά τη σεζόν κορόνα - γράμματα για 1-2 κ@λ@τραυματισμούς..
back2back
QUOTE(Stojako @ Jan 31 2017, 12:02 ) *
Κρίμα να παίζουμε κάθε φορά τη σεζόν κορόνα - γράμματα για 1-2 κ@λ@τραυματισμούς..


Οι τραυματισμοί αυτοί είναι μέσα στο πρόγραμμα, το πρόβλημα είναι ότι αυτή τη φορά ήρθαν μαζεμένοι. Η μεγάλη ατυχία αυτής της ομάδας είναι οι σοβαροί τραυματισμοί: μία με τον Τάρλατς, μία με τον Μπένετ, μία με τον Καρνισόβας, μία το θέμα με τον Φορντ, μία ο Ματσιγιάουσκας, μία ο Ζουκάουσκας, μία ο Νεστέροβιτς, μία ο Λο, μία ο Χάκετ, μία ο Βασιλόπουλος, μία ο Γιανγκ και δεν ξέρω και πόσους ξεχνάω μαζεύονται πολλά μία
Tesla
QUOTE (Conan1982 @ Jan 31 2017, 11:58 ) *
Καλά πότε γίναμε πάλι νοσοκομείο;
Εκτός ο Σπανούλης με θλάση για καμιά 10αριά μέρες
Εκτός ο Γιανγκ με οστικό οίδημα για κανά διβδόμαδο
Αμφίβολος ο Λοτζέσκι
Με πόνους θα παίξουν Πρίντεζης-Μάντζαρης....

Κατά την γνώμη μου ας πάει στα κομμάτια το παιχνίδι και ας προφυλαχθούν όσοι από τους 3 έχουν τον παραμικρό κίνδυνο υποτροπής...


Kαλα αυτος το νεο ειναι οταν δεν ειναι τραυματιας... Δεν χανουμε και πολλα.. 4 ποντους και 3 ριμπαουντ max..
D-Wade
Μη μασάτε. Mind games του Σφαιρόπουλου. Θα παίξουν όλοι στο Καζαν
jazz thrilos
QUOTE (D-Wade @ Jan 31 2017, 12:28 ) *
Μη μασάτε. Mind games του Σφαιρόπουλου. Θα παίξουν όλοι στο Καζαν


laugh.gif laugh.gif

Ναι, τον πιάσαμε κορόϊδο τον Πασούτιν, τον κοιμήσαμε με τους δήθεν τραυματισμούς και θα μπει χαλαρός. Μόνο στο Ελλάντα συζητάμε τέτοια πράγματα.

Κάπου διάβασα οτι είναι αμφίβολος πάντως και ο Παραχούσκι. Ουσιαστικά χωρίς τον Παραχούσκι η Ούνιξ μένει μόνο με Γουίλλαμς στην ρακέτα. Θα έχουν κι αυτοί πρόβλημα αν ο Μπιρτς συνεργαστεί καλά με τον Γουότερς. Πολύ δύσκολο ματς, θέλει πολύ προσοχή.

Περί τραυματισμών καλά είναι να μην γκρινιάζουμε και τα βάζουμε με την τύχη μας συνέχεια, όλες οι ομάδες σχεδόν τα ίδια τραβάνε. Πάντως είναι ενθαρρυντικό οτι προέκυψαν τώρα που έχουμε για τις επόμενες δύο εβδομάδες ένα σχετικά βατό πρόγραμμα στην ευρωλίγκα (Ούνιξ, Ζαλγκίρις). Μακάρι να είναι οι τελευταίοι σοβαροί τραυματισμοί και να μην μας προκύψει τίποτα σοβαρότερο.

Και κάτι τελευταίο. Ο Νικόλας ο Μιλουτίνωφ πόσο βελτιωμένος είναι;; Πραγματικά ο παίχτης δείχνει οτι δουλεύει, αθόρυβα και χωρίς πολλές φαμφάρες και οπαδιλίκια. Μπράβο και στον Σφαιρόπουλο που τον βελτιώνει, πολύ ενθαρρυντικό δείγμα για τον κόουτς οτι καταφέρνει να βελτιώνει νέους παίχτες. Μακάρι να βρει και τα κουμπιά του Αγραβάνη γιατί είναι κρίμα να χαθεί μόνο και μόνο απο το κακό του το κεφάλι ο παίχτης.
Ilias7
QUOTE(jazz thrilos @ Jan 31 2017, 13:06 ) *
Και κάτι τελευταίο. Ο Νικόλας ο Μιλουτίνωφ πόσο βελτιωμένος είναι;; Πραγματικά ο παίχτης δείχνει οτι δουλεύει, αθόρυβα και χωρίς πολλές φαμφάρες και οπαδιλίκια. Μπράβο και στον Σφαιρόπουλο που τον βελτιώνει, πολύ ενθαρρυντικό δείγμα για τον κόουτς οτι καταφέρνει να βελτιώνει νέους παίχτες. Μακάρι να βρει και τα κουμπιά του Αγραβάνη γιατί είναι κρίμα να χαθεί μόνο και μόνο απο το κακό του το κεφάλι ο παίχτης.


Μέχρι στιγμής ο ίδιος ο Αγραβάνης δε δείχνει ιδαίτερη διάθεση για να βελτιώσει κομμάτια του παιχνιδιού του.Σε αντίθεση με Παπαπέτρου,Μιλουτίνοφ αλλά και κυρίως Παπανικολάου που φαίνεται πως έχουν ρίξει πολύ δουλεία και αυτό αποτυπώνεταο στο παρκέ.

Ο Μιλουτίνοφ φέτος σε όσα παιχνίδοα έχει αγωνιστεί κόντρα σε ψηλούς του στυλ του έχει βγει νικητής στις προσωπικές μονομαχίες.Δε ταιριάζει σε όλα τα παιχνιδία αλλά στα παιχνίδια που είναι στα μέτρα του είναι άκρως θετικός.
RipCity
Πράγματι είναι εντυπωσιακό το πόσο καλός είναι ο Σέρβος απέναντι σε αντιπάλους στα κυβικά του. Δεν του το είχα.
Tesla
Να πω και εγώ την γνώμη μου για τον Μιλουτινοφ, ότι είναι ένα όρθιο ξύλο που έχει μάθει ευτυχώς να βάζει σωστά τα χέρια του στην άμυνα λειτουργωντας ορθά στο ρόλο του σκιαχτρου για τον οποίο και αποκτήθηκε, αποφεύγοντας τα πολλά φάουλ.

Ωστόσο μπασκετικα στην επίθεση υστερεί αρκετά σε ποιότητα για ομάδα επιπέδου φάιναλ 4, ενώ είναι και το άκρο αντίθετο του "ευφυους" τόσο όσον αφορά στην αντίληψη του οσο και στην μη προσαρμοστικοτητα του στις αλλαγές στα σκριν και στα μαρκαρισματα, πράγμα ανήκουστο για Γιουγκοσλαβο. Επίσης μηδέν κινήσεις με πλάτη στο καλάθι.Κοινώς είναι το άκρο αντίθετο του Βουισιτς επιθετικα.

Γνώμη μου ότι χρειάζεται η ομάδα 1) να παραμείνει και μετά το καλοκαίρι ως έχει, 2) Να βρεθούν ποιοτικοι αντί Γιανγκ και αντί Μιλουτινοφ. Για προπονητή βλέπουμε.
Quincy
Τον Milutinov τον πήραμε πέρυσι σπαταλώντας ουσιαστικά μια θέση ξένου, φέτος όσο έλειπε ο Young στάθηκε μια χαρά ως 2ος σέντερ, να τον διώξουμε τώρα και ενώ έχει συμβόλαιο είναι χαζό.

Για το ύψος του, το μπάσκετ που ξέρει και την ηλικία του -περιθώρια βελτίωσης-, θα τον ήθελα για 1 χρόνο ακόμα τουλάχιστον
Tesla
QUOTE (Quincy @ Jan 31 2017, 18:48 ) *
Τον Milutinov τον πήραμε πέρυσι σπαταλώντας ουσιαστικά μια θέση ξένου, φέτος όσο έλειπε ο Young στάθηκε μια χαρά ως 2ος σέντερ, να τον διώξουμε τώρα και ενώ έχει συμβόλαιο είναι χαζό.

Για το ύψος του, το μπάσκετ που ξέρει και την ηλικία του -περιθώρια βελτίωσης-, θα τον ήθελα για 1 χρόνο ακόμα τουλάχιστον


Ισως πιο χαζο να θεωρειται η ενδεχομενη κινηση μη-ανανεωσης του Λοτζεκι ή και του Χακετ. Σιγουρα ειναι μια λογικη οτι εχει ηδη συμβολαιο ο Μιλου, αλλα μπασκετικα αν το δεις, νομιζω υπαρχουν πολλοι που θα μπορουσαν να σταθουν καλυτερα στον ρολο του 3ου σεντερ (κατι και σε στυλ Μπογρη που δεν τον εχω δει φετος καν δεν θα με χαλαγε). Οσο για τον Γιανγκ τα εχουμε ξαναπει. Προσωπικα σαν παικτης δεν με γεμιζε ουτε πριν τον τραυματισμο του ουτε μετα. Υπαρχει ομως προπονητης και μαλιστα προπονηταρας κατα τους δημοσιογραφους συνεπως ξερει καλυτερα αυτος. Θα δουμε στο τελος της χρονιας τι θα γινει.
Παντως ευτυχως η γυμνια της ομαδας στο 5 αλλα και στο 4 οταν δεν ειναι καλα ο Πριντ δεν εχουν φανει μεχρι στιγμης. Οταν ερθουν τα ματς του φαιναλ -4 στο οποιο θεωρω οτι θα περασουμε, αλλα και οι τελικοι της Α1 θα δουμε. Χθες παντως ειδα εναν Σινγκλετον για τον οποιο δεν ειχαμε απαντηση. Αν γυρισει και ο γνωστος Γκιστ θα εχουμε προβλημα μεγαλο παντως εκτιμω.
Conan1982
Αν είχαμε φέτος τον Μπόγρη αντί του Μιλουτίνοφ θα είμασταν σε πολύ χειρότερη μοίρα. Δεν έχει την ικανότητα του Νικόλα ούτε στα Ριμπάουντ, ούτε στα μπλοκ, ούτε στο να μαρκάρει εξίσου καλά τους ψηλούς.
Επιθετικά συμφωνώ ότι δεν είναι κάτι τρομερό, ούτε σαν μπασκετική αντίληψη αλλά όσο υπάρχει η λειψανδρία σε έλληνες ψηλούς θα πορευτούμε κάπως έτσι.
Reggie Miller #31
QUOTE(Ilias7 @ Jan 31 2017, 00:38 ) *
Θυμηθηκα τις προχθεσινες δηλωσεις του Αγραβανη που δηλωσε πως ειναι παιχτης που πρεπει να παιζει σε τετοια παιχνιδια.Σημερα νομιζω εχασε ακομα μια ευκαιρια του,μετα την απουσια του Λοτζεσκι ο Παπαπετρου επαιξε αποκλειστηκα στο 3 σημερα οποτε υπηρχε χρονος για αυτον στο 4.Δεν εδειξει κατι θετικο στο παιχνιδι του.

Πρεπει αρχικα να αναθεωρησει καποια πραγματα για τον ευατο του.Να προσγειωθει και να βαλει κατω το κεφαλι και να δουλεψει.Γιατι ουτε ιδιαιτερη βελτιωση εχει δειξει,ουτε τις ευκαιριες εχει αρπαξει και δειχνει αρκετες φορες περιεργες αντιδρασεις.(παραλογες για την ηλικια του και την αγωνιστικη του ποιοτητα)


Το παιδί είναι εκνευριστικός.Καταρχάς μου τη δίνει το μπλαζέ ύφος που έχει λες και είναι παικταράς.
Τον έχω κράξει πολλές φορές στο παρελθόν και κάπου είχα αρχίσει να πιστεύω πως στρώνει μετά τα περσινά,αλλά τελικά δεν νομίζω.Για να κάνεις δηλώσεις πρέπει να παίζεις και να έχεις δείξει κάτι.Θα δεχτώ ότι είχε τραυματισμούς και έμεινε πίσω,επειδή δεν είχε χρόνο,αλλά και όταν είχε δεν δείχνει κάτι.Μπουμπουνάει τρίποντα,χωρίς κανένα ιδιαίτερα καλό ποσοστό και καμιά φορά είναι μαχητικός στην άμυνα,αλλά και πάλι χάνει αρκετές μονομαχίες και μιλάμε για κορμί 2.10.
Και θα το ξαναπώ ότι αν ο Αγραβάνης σταθεροποιήσει την απόδοση του σε πράγματα που μπορεί να προσφέρει η ομάδα θα ανέβει κι άλλο,αλλά προς το παρόν φαίνεται να είναι εντελώς στάσιμος,αν όχι χειρότερος,καμία βελτίωση και φαίνεται να έχει πρόβλημα να κατανοήσει πράγματα μέσα στο παιχνίδι...

Το έχω ξαναπεί πως η ομάδα χωρίς Σπανούλη είναι πιο απρόβλεπτη,αρκεί φυσικά να βγουν μπροστά ορισμένοι παίκτες,ειδικά αυτοί που έχουν παράπονα από το χρόνο συμμετοχής.Πρώτος και καλύτερος ο Γκριν,αν αποδεχτούμε πως το παιχνίδι με τον ΠΑΟ ήταν περίεργο και δύσκολο,τώρα θα έχει την ευκαιρία να δείξει πόσο έτοιμος είναι για το παραπάνω,γι αυτό το επίπεδο και πόσο μπορούμε να υπολογίζουμε σε αυτόν.Φαντάζομαι πως και ο Λοτζέσκι θα ενεργοποιηθεί περισσότερο,άρα θα πρέπει κι αυτός να δείξει ότι πράγματι μπορεί η ομάδα να βασίζεται πάνω του και όχι να είναι συμπληρωματικός.Φυσικά θα παίξει ρόλο και η διαχείριση του κόουτς...

Quincy
QUOTE(Tesla @ Jan 31 2017, 17:11 ) *
Ισως πιο χαζο να θεωρειται η ενδεχομενη κινηση μη-ανανεωσης του Λοτζεκι ή και του Χακετ.



Για τον Χακετ συμφωνώ. Για τον Λοτζο έλεγα και το καλοκαίρι ότι η θέση 3 είναι υπερφορτωμένη και ίσως κάποιος να μη χωράει. Ο κοουτς αποφάσισε να κάνει 4αρι τον Παπαπέτρου οπότε βρέθηκε ο χώρος για τους άλλους 2.

Καλός χρυσός ο Λοτζέσκι, αλλά αναντικατάστατος δεν είναι, ειδικά αν συνεχίσει έτσι ο Παπ, ειδικά αν ζητήσει μεγάλο συμβόλαιο.
North_gato
QUOTE (Quincy @ Jan 31 2017, 20:18 ) *
Για τον Χακετ συμφωνώ. Για τον Λοτζο έλεγα και το καλοκαίρι ότι η θέση 3 είναι υπερφορτωμένη και ίσως κάποιος να μη χωράει. Ο κοουτς αποφάσισε να κάνει 4αρι τον Παπαπέτρου οπότε βρέθηκε ο χώρος για τους άλλους 2.

Καλός χρυσός ο Λοτζέσκι, αλλά αναντικατάστατος δεν είναι, ειδικά αν συνεχίσει έτσι ο Παπ, ειδικά αν ζητήσει μεγάλο συμβόλαιο.



Αν δεν κανω λάθος ο Παπ είναι δανεικός μέχρι το καλοκαίρι. Και αν ακόμα μείνει, ΄υστερα απο τίς εμφανίθισεις που εχει κάνει δεν θα μείνει με συμβόλαιο Λοτζέσκυ.
Stojako
QUOTE (North_gato @ Jan 31 2017, 20:27 ) *
Αν δεν κανω λάθος ο Παπ είναι δανεικός μέχρι το καλοκαίρι. Και αν ακόμα μείνει, ΄υστερα απο τίς εμφανίθισεις που εχει κάνει δεν θα μείνει με συμβόλαιο Λοτζέσκυ.



Όχι ρε συ. Πέρυσι που ήρθε μεσούσης της σεζόν του δώσαμε τετραετές μέχρι το 19. Και συμβόλαιο συνολικά κοντά στα 1.8 ( περίπου 500 το χρόνο και 250 πέρυσι για το εξάμηνο που έπαιξε )
RipCity
Από που δανεικός? Μπαρτσελόνα? Κανονικά πέρυσι υπόγραψε τετραετές.
North_gato
QUOTE (Stojako @ Jan 31 2017, 20:37 ) *
Όχι ρε συ. Πέρυσι που ήρθε μεσούσης της σεζόν του δώσαμε τετραετές μέχρι το 19. Και συμβόλαιο συνολικά κοντά στα 1.8 ( περίπου 500 το χρόνο και 250 πέρυσι για το εξάμηνο που έπαιξε )


Δεν το ειχα παρακολουθησει. Εχω χασει επισοδεια.
Τσαμπα τον πηραμε.
back2back
Κάποια ενδιαφέροντα νούμερα

QUOTE
Ο Παπανικολάου ήταν, είναι και θα είναι πρώτα συμπαίκτης και μετά όλα τα υπόλοιπα. Για αυτό το πλέον φοβερό στοιχείο από την παρουσία του, βρίσκεται στην ομαδική στατιστική κάνοντάς τον το πιο σημαντικό κρίκο της αλυσίδας. Με τον Παπανικολάου στο παρκέ ο Ολυμπιακός έναντι των αντιπάλων του έχει πρόσημο +133. Με τον Παπανικολάου εκτός παρκέ «βουλιάζει» στο -22! Αξίζει να σημειωθεί ότι με ΚΑΝΕΝΑΝ άλλο παίκτη του Ολυμπιακού δεν συμβαίνει κάτι ανάλογο, δηλαδή το πρόσημο της ομάδας να γίνεται αρνητικό όταν δεν βρίσκεται στο παρκέ. Με λίγα λόγια, η παρουσία ή όχι του «Παπ» στον αγωνιστικό χώρο έχει βάσει αριθμών μακράν το μεγαλύτερο αντίκτυπο για την ομάδα σε σχέση με οποιουδήποτε συμπαίκτη του. Χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει κάτι σχετικά με την αξία ή την προσφορά του καθενός.

Θέλετε μερικά παραδείγματα; Με Σπανούλη στο παρκέ ο Ολυμπιακός έχει +77, χωρίς Σπανούλη έχει +34. Με Πρίντεζη έχει +46, χωρίς Πρίντεζη έχει +64. Με Μπιρτς έχει +92, χωρίς Μπιρτς έχει +19.
Anaz
Διάβασα τώρα τίτλο άρθρου..Υπέρβαση λέει ο Καβαλιεράτος η τρίτη θέση για τον Ολυμπιακο.
ΗΜΑΡΤΟΝ...!
το_καλύτερο_3d
Ο ολυμπιακός άραγε σήμερα τι θα προτιμούσε??
Να πάρει το κύπελο ο παο και να ανεβάσει κι'αλλο την μεταξύ τους διαφορά?
Η να το πάρει ο άρης και να τον πιάσει στην 2η θέση??
χμμμ
Stojako
QUOTE(το_καλύτερο_3d @ Feb 18 2017, 12:05 ) *
Ο ολυμπιακός άραγε σήμερα τι θα προτιμούσε??
Να πάρει το κύπελο ο παο και να ανεβάσει κι'αλλο την μεταξύ τους διαφορά?
Η να το πάρει ο άρης και να τον πιάσει στην 2η θέση??
χμμμ




Άρης - Παναθηναϊκός και έρχεσαι να ποστάρεις στο τόπικ του Ολυμπιακού ( όπως έκανες και πριν κάνα μήνα όπου υποστήριζες πως ο Ολυμπιακός θα παλεύει για να μπει στα πλειοφφς. )
Zephyr
QUOTE(το_καλύτερο_3d @ Feb 18 2017, 12:05 ) *
Ο ολυμπιακός άραγε σήμερα τι θα προτιμούσε??
Να πάρει το κύπελο ο παο και να ανεβάσει κι'αλλο την μεταξύ τους διαφορά?
Η να το πάρει ο άρης και να τον πιάσει στην 2η θέση??
χμμμ


Γίνε Άρης να γουστάρεις smiley.gif !!!
T.W.Is.M.
QUOTE(το_καλύτερο_3d @ Feb 18 2017, 12:05 ) *
Ο ολυμπιακός άραγε σήμερα τι θα προτιμούσε??
Να πάρει το κύπελο ο παο και να ανεβάσει κι'αλλο την μεταξύ τους διαφορά?
Η να το πάρει ο άρης και να τον πιάσει στην 2η θέση??
χμμμ


Να γινει το παιχνιδι, γιατι οπως το παει ο προεδρος του ΠΑΟ δε θα γινει...
το_καλύτερο_3d
Ρε μην τρελένεστε..μια ερώτηση έκανα με χιουμοριστική διάθεση.Ελεος.
Πάντως ο ΔΓ φέρνει το ποδοσφαιρικό 80 και 90 πίσω στους δέκτες μας tongue.gif
Λίγο η εμφάνιση,λίγο τα σάλια να πετάγονται απ τις φωνές, λίγο οι βόλτες στο παρκέ.Θεός.

Γιατί ειναι τοσο δύσκολο να γίνει μια λιγκα σαν το nba στην ευρώπη???Και δεν εννοώ την euroleague που ταυτόχρονα υπάρχουν και τα τοπικά πρωταθλήματα.
Χαζοί θα ναι εκει στην αμερική μάλλον...
Conan1982
QUOTE (το_καλύτερο_3d @ Feb 18 2017, 17:59 ) *
Γιατί ειναι τοσο δύσκολο να γίνει μια λιγκα σαν το nba στην ευρώπη???Και δεν εννοώ την euroleague που ταυτόχρονα υπάρχουν και τα τοπικά πρωταθλήματα.
Χαζοί θα ναι εκει στην αμερική μάλλον...


Γιατί εκεί έχουν για την παραγωγική διαδικασία τα κολέγια όπου ξοδεύονται τεράστια ποσά (πλην των παικτών που δεν παίρνουν μια) για την ετοιμασία παικτών που θα παίξουν στο NBA και την ευχέρεια να συμπληρώνουν τους παίκτες που χρειάζονται απ' όλον τον κόσμο.

Εδώ αν γίνει μια κλειστή λίγκα απλώς το άθλημα στην Ευρώπη σε λίγα χρόνια θα έχει μαραζώσει τελείως.
το_καλύτερο_3d
QUOTE (Conan1982 @ Feb 18 2017, 22:23 ) *
Γιατί εκεί έχουν για την παραγωγική διαδικασία τα κολέγια όπου ξοδεύονται τεράστια ποσά (πλην των παικτών που δεν παίρνουν μια) για την ετοιμασία παικτών που θα παίξουν στο NBA και την ευχέρεια να συμπληρώνουν τους παίκτες που χρειάζονται απ' όλον τον κόσμο.

Ε ας γίνει και στην ευρώπη έτσι.Σιγά το δύσκολο.
jazz thrilos
QUOTE (το_καλύτερο_3d @ Feb 18 2017, 23:37 ) *
Ε ας γίνει και στην ευρώπη έτσι.Σιγά το δύσκολο.

Ναι μωρέ, ευκολάκι, σιγά το δύσκολο τα λύκεια και τα πανεπιστήμια μας να αποκτήσουν δομές αντίστοιχες με των αμερικανικών που αντιμετωπίζουν τον αθλητισμό με άκρως επαγγελματικό τρόπο και προετοιμάζουν τους μελλοντικούς επαγγελματίες αθλητές του ΝΒΑ, του φουτμπολ κ.λ.π. Μόνο μην πέσουμε πάνω σε τίποτα καταλήψεις και χαθεί η εξεταστική για τους αυριανούς Έλληνες μπασκετμπολίστες και μείνουν οι ομάδες μας χωρίς παίχτες... laugh.gif
το_καλύτερο_3d
QUOTE (jazz thrilos @ Feb 19 2017, 21:40 ) *
Ναι μωρέ, ευκολάκι, σιγά το δύσκολο τα λύκεια και τα πανεπιστήμια μας να αποκτήσουν δομές αντίστοιχες με των αμερικανικών που αντιμετωπίζουν τον αθλητισμό με άκρως επαγγελματικό τρόπο και προετοιμάζουν τους μελλοντικούς επαγγελματίες αθλητές του ΝΒΑ, του φουτμπολ κ.λ.π. Μόνο μην πέσουμε πάνω σε τίποτα καταλήψεις και χαθεί η εξεταστική για τους αυριανούς Έλληνες μπασκετμπολίστες και μείνουν οι ομάδες μας χωρίς παίχτες... laugh.gif

Όχι ας καθόμαστε να λιβανίζουμε συνέχεια πόσο μακρια είμαστε απο ολα αυτα και χαχαχα χουχουχου.
Conan1982
QUOTE (το_καλύτερο_3d @ Feb 20 2017, 00:32 ) *
Όχι ας καθόμαστε να λιβανίζουμε συνέχεια πόσο μακρια είμαστε απο ολα αυτα και χαχαχα χουχουχου.


Είναι θέμα χρημάτων. τα κολλέγια κερδίζουν τεράστια χρηματικά ποσά από το μπάκσετ και τα κερδίζουν επειδή υπάρχει το ανάλογο ενδιαφέρον.
Στην Ευρώπη το κορυφαίο πρωτάθλημα η Ευρωλίγκα και είναι ζημιογόνο πόσο μάλλον κάτι τέτοιο.
kyuss
QUOTE (το_καλύτερο_3d @ Feb 18 2017, 12:05 ) *
Ο ολυμπιακός άραγε σήμερα τι θα προτιμούσε??
Να πάρει το κύπελο ο παο και να ανεβάσει κι'αλλο την μεταξύ τους διαφορά?
Η να το πάρει ο άρης και να τον πιάσει στην 2η θέση??
χμμμ

Βασικα δεν ασχολειται με το κυπελλο, οποτε δεν νομιζω να εχει καποια ιδιαιτερη προτιμηση. Εντω μεταξυ αυτην την σκεψη δεν πρεπει να την εκανε ουτε ενας ολυμπιακος φιλε....
Zephyr
Σαν μια πρώτη σκέψη θα μου άρεσε μια κλειστή λίγκα και στην Ευρώπη. Τουλάχιστον στο ελληνικό μπάσκετ θα έκανε καλό γιατί πλέον ο κάθε Άρης, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ κλπ θα πάλευε για πρωτάθλημα και όχι για την τρίτη θέση της τιμής. Αυτό σημαίνει ότι και ο κόσμος θα ενδιαφερθεί περισσότερο, και ενδεχομένως να βρεθούν κάποιοι επενδυτές περισσότεροι απ΄οτι τώρα και οι ομάδες πλέον θα μπορούν να λειτουργούν σαν φυτώρια παιχτών που δεν θα τους χάνουν για μισό κιλό ψωμί αλλά θα μπορούν να βγάλουν κέρδος από αυτό. Δεν χρειάζεσαι πανεπιστημιακές ομάδες (πράγμα ανέφικτο έτσι κ αλλιώς για την Ελλάδα αλλά και για αρκετές ευρωπαικές χώρες) για να βγαίνουν νέοι παίχτες. Οι αιώνιοι δεν θα σφάζονται να κλείσουν π.χ. τον Μωραίτη ή τον Λαρεντζάκη ή τον Τσαλμπούρη πριν τον δουν σε τελικό πρωταθλήματος ή απλά για να πλαισιώνει τις προπονήσεις γιατί πλέον τα κριτήρια θα έχουν αλλάξει. Τον κάθε παίχτη που πιστεύει στον εαυτό του θα τον συμφέρει να πάρει μεταγραφή με τον αέρα του πρωταθλητή, με ότι συνεπάγεται οικονομικά για τον ίδιο. Δεν θα έχει λόγο να πάει από τα 18 του να κάνει προπονήσεις με τον Σπανούλη και στα 24 του να πάει στον Κόροιβο γιατί τότε διαπιστώθηκε ότι δεν κάνει για τον Ολυμπιακό, απλούστατα γιατί οι τελευταίοι που το έκαναν αυτό και πέτυχαν ήταν ο Σλούκας και ο Μάντζαρης και αυτοί κάτω από πολύ ιδιαίτερες συνθήκες.
Σκεφτείτε ότι και οι Έλληνες παίχτες που αξίζουν θα ανέβαζαν την αξία τους, και οι ομάδες δεν θα έχαναν τέτοιους παίχτες για μια χούφτα στραγάλια και οι οικονομικά ισχυρότεροι θα σταματήσουν το αλόγιστο παιδομάζωμα που δεν προσφέρει τίποτα σε κανέναν.
ΥΓ. Όλα αυτά βέβαια στην θεωρία πάντα. Γιατί με την βούτα που παίρνει η οικονομία στην Ελλάδα αμφιβάλω αν ι σε 1-2 χρόνια από τώρα θα έχε ο μέσος Έλληνας χρήματα να πάει γήπεδο...
back2back
QUOTE(Zephyr @ Feb 20 2017, 13:07 ) *
Σαν μια πρώτη σκέψη θα μου άρεσε μια κλειστή λίγκα και στην Ευρώπη. Τουλάχιστον στο ελληνικό μπάσκετ θα έκανε καλό γιατί πλέον ο κάθε Άρης, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ κλπ θα πάλευε για πρωτάθλημα και όχι για την τρίτη θέση της τιμής. Αυτό σημαίνει ότι και ο κόσμος θα ενδιαφερθεί περισσότερο, και ενδεχομένως να βρεθούν κάποιοι επενδυτές περισσότεροι απ΄οτι τώρα και οι ομάδες πλέον θα μπορούν να λειτουργούν σαν φυτώρια παιχτών που δεν θα τους χάνουν για μισό κιλό ψωμί αλλά θα μπορούν να βγάλουν κέρδος από αυτό. Δεν χρειάζεσαι πανεπιστημιακές ομάδες (πράγμα ανέφικτο έτσι κ αλλιώς για την Ελλάδα αλλά και για αρκετές ευρωπαικές χώρες) για να βγαίνουν νέοι παίχτες. Οι αιώνιοι δεν θα σφάζονται να κλείσουν π.χ. τον Μωραίτη ή τον Λαρεντζάκη ή τον Τσαλμπούρη πριν τον δουν σε τελικό πρωταθλήματος ή απλά για να πλαισιώνει τις προπονήσεις γιατί πλέον τα κριτήρια θα έχουν αλλάξει. Τον κάθε παίχτη που πιστεύει στον εαυτό του θα τον συμφέρει να πάρει μεταγραφή με τον αέρα του πρωταθλητή, με ότι συνεπάγεται οικονομικά για τον ίδιο. Δεν θα έχει λόγο να πάει από τα 18 του να κάνει προπονήσεις με τον Σπανούλη και στα 24 του να πάει στον Κόροιβο γιατί τότε διαπιστώθηκε ότι δεν κάνει για τον Ολυμπιακό, απλούστατα γιατί οι τελευταίοι που το έκαναν αυτό και πέτυχαν ήταν ο Σλούκας και ο Μάντζαρης και αυτοί κάτω από πολύ ιδιαίτερες συνθήκες.
Σκεφτείτε ότι και οι Έλληνες παίχτες που αξίζουν θα ανέβαζαν την αξία τους, και οι ομάδες δεν θα έχαναν τέτοιους παίχτες για μια χούφτα στραγάλια και οι οικονομικά ισχυρότεροι θα σταματήσουν το αλόγιστο παιδομάζωμα που δεν προσφέρει τίποτα σε κανέναν.
ΥΓ. Όλα αυτά βέβαια στην θεωρία πάντα. Γιατί με την βούτα που παίρνει η οικονομία στην Ελλάδα αμφιβάλω αν ι σε 1-2 χρόνια από τώρα θα έχε ο μέσος Έλληνας χρήματα να πάει γήπεδο...


Μπορεί να γίνει κλειστή λίγκα και το eurocup και να παίζουν εκεί ΑΕΚ, Άρης και Παοκ. Τα πιτσιρίκια γιατί να τα αφήσουν οι μεγάλοι να πάνε σε άλλες ομάδες, για να τα πληρώσουν μετά χρυσάφι; Μπαρτσελόνα και Ρεάλ ότι καλό κινείται στην Ευρώπη σε ηλικίες 15 και άνω πάνε και το τσιμπάνε
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.