Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός οff topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
bbplayer
QUOTE (Manu7 @ Feb 25 2012, 04:23 ) *
Tώρα είδα τα ποστ...

1)Δεν χρησιμοποίησα κανένα χαρακτηρισμό εναντίον σου.Το ότι βρήκα το σχόλιο σου άστοχο ήταν η αλήθεια και τέλος.Δεν σκόπευα να σε θίξω προσωπικά.

2)Με καλύπτουν πλήρως οι απαντήσεις του Νuntius.Ο Πεν ήταν scoring pg.Kαι σε εκείνη την ομάδα του Ολυμπιακού ήταν απαραίτητος.Αν δεν έπαιζε τότε σε εκείνους τους τελικούς και στη θέση του έπαιζε ένα pg στυλ Πριτζιόνι, πολύ απλά δεν θα έφτανε η ομάδα του ΟΣΦΠ να ανταγωνιστεί μέχρι το τέλος και να κερδίσει 2 φορές τον ΠΑΟ.Το σκοράρισμα του ήταν απαραίτητο!Πόσο μάλλον όταν ο Μάτσε δεν τραβούσε στο σκοράρισμα όπως θα θέλαμε λόγω του τραυματισμού του.Φυσικά, ήταν εμφανές ότι μειονεκτούσε στην άμυνα απέναντι στον ΠΑΟ που είχε ψηλοτερους περιφερειακούς και αυτό μας στοίχισε.Αλλά επαναλαμβάνω ότι αν δεν υπήρχε ο Πεν και η απόδοση του,δεν θα καταφέρναμε τίποτα.Οπότε ένα scoring pg δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστο στο Ευρωπαϊκό μπάσκετ αρκεί ο τρόπος παιχνιδιού της ομάδας να τον ευνοεί(όπως επί Γκέρσον).Εδω θεωρώ ότι επηρεάζεσαι (όπως και οι περισσότεροι) στο ότι έχετε στο μυαλό σας πάντα τον Διαμαντίδη ως το πρότυπο pg για κάθε ομάδα.Προφανώς και γω στην ομάδα μου θα προτιμούσα τον Διαμαντίδη ως pg...Είναι δεδομένο...



Για να είμαι ειλικρνής αυτήν την άποψη, δεν την έχω ξαναδιαβάσει. Δηλαδή σας χάλαγε ένας PG σαν τον Πριγκιόνι και στη συγκεκριμένη ομάδα ταιριαζε ο Πεν.  i rest my case...Εψαξα λίγο στο φορουμ, υπάρχει ένα θέμα σχετικό με τον Πεν, όπου η συντριπτική πλειοψηφία των οπαδών του Ολυμπιακού, είναι της γνώμης "στην αναβροχιά καλό και το χαλάζι" . Μπορείς να το τσεκάρεις.

QUOTE (Manu7 @ Feb 25 2012, 04:23 ) *
το βίντεο που χρησιμοποιείς για να δείξεις τον τρόπο παιχνιδιού του Πεν δεν δικαιολογεί και δεν αποδεικνύει επουδενί τα λεγόμενα σου.Ότι δηλαδή ήρθε για το σκοράρισμα παίζοντας δίπλα με τον Τεόντοσιτς ή τον Παπαλουκά σαν sg.

Επειδή παρακολούθησα όλα σχεδόν τα ματς της ομάδας εκείνης της περιόδου, ο Πεν ήρθε ως ρολίστας σε έναν ρόλο στυλ Μπέβερλι.Όσο και αν σου φαίνεται παράξενο το χαρακτηριστικό του τότε ήταν η αμυντική του προσήλωση και όχι το σκοράρισμα.Ο Πεν αφοριωμένος πλέον μόνο στην άμυνα και καθόλου στην δημιουργία συνείσφερε λίγα πράγματα στο σκοράρισμα τα οποία απλά ήταν περισσότερα από τα ίδια που μπορούσε να προσφέρει ο Μπέβερλι.Το βίντεο έχει απομονωμένες φάσεις του Πεν που σκοράρει αλλά ο ίδιος σε κάθε ματς σκόραρε το πολύ 3-8 πόντους με λίγες προσπάθειες και κυρίως 3 πόντων.Το καλό για μας ήταν ότι τα πήγαινε αρκετά καλά στην άμυνα και έδεσε καλά και γρήγορα με την ομάδα.


δεν ξέρω τι σου λέει εσένα το βίντεο, δικαιωμά σου είναι να σου λέει ότι θέλει. Εμένα μου λέει ότι τον βλέπω σαν SG δίπλα από κλασικούς PG σαν τον Παπ και τον Τεο.
Επίσης πολύ ενδιαφέρουσα τοποθέτηση για τον ερχομό για 2η φορά του Πεν. Είχατε τον Παπ που είναι 2 μέτρα και όποτε θέλει είναι άριστος αμυντικός, είχατε τον Τεο που ναι μεν δεν την πάλευε με την άμυνα αλλά εν πάση περιπτώσει έχει κι ένα άλφα μπόι που από μόνο του δεν λέει τίποτα βέβαια αλλά όσο να' ναι βοηθάει, είχατε τον Μπέβερλι που ήταν ένα κεφάλι ψηλότερος, ήταν ταχύτατος κι εκρηκτικότατος και πήρατε τον Πεν για την αμυντική του προσήλωση ??? Πλάκα μου κάνεις έτσι ?

Τον πήρατε επειδή ο Μπέβερλι δεν πετύχαινε νταλίκα στα πέντε μέτρα (όπως κι εσύ γράφεις) μπας και βάλει κανένα σουτάκι (και πάντως όχι για να οργανώνει). Το ότι έβαζε 3 και 8 όπως λες ναι ισχύει αλλά με τον Τεο να κάνει ότι του κατέβαινε στο παρκέ και τόσα ονόματα μεσα , τι περίμενες να κάνει ο Πεν? να βάζει 23 και 28? και πάντως όσους και να έβαζε ήταν περισσότεροι από του Μπέβερλι
damian

Visit My Website


Μήπως να παίξει και στο βόλει ο Ρίτσαρντ?
jovan
http://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/ta...16.1687265.html

Είναι δυνατόν να βάζουν στο νο 2 το τρίποντο του Σλούκα?? 68.gif 68.gif
Nuntius
QUOTE (bbplayer @ Mar 3 2012, 10:01 ) *
στο Ohio μπορεί να την κάλυπτε μια χαρά τη θέση αλλά άλλο είναι ένα πανεπιστήμιο και άλλο μια ευρωπαϊκή ομάδα με υψηλές βλέψεις. Δες και το παράδειγμα του Λούκας που επίσης μια χαρά έπαιζε στο δικό του κολλέγιο τη θέση αλλά από τον Ολυμπιακό έφυγε γιατί δε μπορούσε να ανταποκριθεί (+τραυματισμός)


Το ότι ο Λούκας δεν τα κατάφερε δεν μου λέει κάτι. Απλά τραυματίστηκε και έπειτα δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στο επίπεδο που θέλαμε. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν ήταν PG.

Το ότι έπαιζε PG στους Ohio State Buckeyes μου λέει πως απλά ήταν PG. To Ohio State είναι ένα πανεπιστήμιο που συνήθως βγάζει καλά 2άρια και ψηλούς. Έχει βγάλει παίκτες όπως ο Michael Redd, ο Evan Turner, ο Greg Oden και ο Jared Sullinger (οκ, αυτός είναι φετινός). Από PGs ο επόμενος αξιόλογος που είχε μετά τον Penn είναι ο Mike Conley των Grizzlies. Μήπως ούτε αυτός είναι PG?
bbplayer
QUOTE (Nuntius @ Mar 12 2012, 05:28 ) *
Το ότι ο Λούκας δεν τα κατάφερε δεν μου λέει κάτι. Απλά τραυματίστηκε και έπειτα δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στο επίπεδο που θέλαμε. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν ήταν PG.

Το ότι έπαιζε PG στους Ohio State Buckeyes μου λέει πως απλά ήταν PG. To Ohio State είναι ένα πανεπιστήμιο που συνήθως βγάζει καλά 2άρια και ψηλούς. Έχει βγάλει παίκτες όπως ο Michael Redd, ο Evan Turner, ο Greg Oden και ο Jared Sullinger (οκ, αυτός είναι φετινός). Από PGs ο επόμενος αξιόλογος που είχε μετά τον Penn είναι ο Mike Conley των Grizzlies. Μήπως ούτε αυτός είναι PG?


ποιοι θέλατε ?
Nuntius
QUOTE (bbplayer @ Mar 12 2012, 14:06 ) *
ποιοι θέλατε ?


Ο Ολυμπιακός φαντάζομαι tongue.gif
PARISINOS
Ρε παιδια τι το κουραζετε , αφου τα ιδια λετε smiley.gif

Ο πεν ηταν πλευ μεικερ, ωστοσο οπως ειπαν μερικοι ειναι shoot first που σημαινει οτι ειναι καλυτερος στο σκοραρισμα απ οτι στην οργανωση.
Ο φιλος ΒΒplayer προφανως εννοει οτι τετοιοι πλευ ειναι βασικα δυρια σε κορμια πλευ και αρα δεν κανουν για τη θεση.

Η αποψη μου ειναι η εξης.
Πρωτον ο πεν οντως ειναι shoot first και μαλιστα μετριος παιχτης γενικα μιας και ουτε το shoot δεν κανει τελεια.

δευτερων στην ευρωπη τετοιοι πλευ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ.

Ακουσα καποιον οτι οι φιλοι του ΠΑΟ περιμενουν απο τον πλευ να δειξει αυτα που κανει ο ΔΔ και δεν εκτιμουμε αλλο μοντελο.

Δεν ειναι σε καμια περιπτωση αυτο.

Απλα κοιταξτε ποιοι εχουν παρει τις ευρωλιγκες στην ευρωπη και ποιους ειχαν πλευ μεικερ. Δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ ομαδα που να πηρε ευρωλιγκα με shoot first πλευ μεικερ.
Ολες οι ομαδες που το πηραν την τελευταια δεκαετια ηταν με ΔΔ, Παπαλουκα, ρουμπιο, ριγκοντο, Σαρας κλπ....Ολοι κλασσικοι οργανωτες με εξαιρεση τον σαρας που ναι μεν ειχε 15 ποντους μεσο ορο αλλα δεν σημαινει οτι ειναι πλευ εκτελεστης. Απλα επαιζε σε μια μακαμπι που δεν ειχε πολλες λυσεις, επαιζε πολλα λεπτα και σε εναν γρηγορο ρυθμο , μιας και η μακαμπι εβαζε πολλους ποντους. Μεχρι και ο σαρας , ειναι πρωτα απ ολα οργανωτης απλα ειναι σπανια περιπτωση παιχτη που ειναι εκπληκτικος και ΙΣΑΞΙΟΣ και στην οργανωση αλλα ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ (ο στιβ νας της ευρωπης).

Ουσιαστικα λοιπον μια χαρα συμφωνειτε για τον πεν.
Shoot first PG υπαρχουν λοιπον (οπως λεει ο ενας) οντως ωστοσο καλο ειναι να μην τους εχεις στην ομαδα σου μιας κια εχει αποδειχτει οτι στο υψηλοτερο επιπεδο δεν κερδιζουν (μιας και κατα βαση ειναι δυαρια με καλο χειρισμο που παιζουν την θεση του πλευ λογο υψους)
bbplayer
QUOTE (PARISINOS @ Mar 12 2012, 21:19 ) *
Ρε παιδια τι το κουραζετε , αφου τα ιδια λετε smiley.gif

Ο πεν ηταν πλευ μεικερ, ωστοσο οπως ειπαν μερικοι ειναι shoot first που σημαινει οτι ειναι καλυτερος στο σκοραρισμα απ οτι στην οργανωση.
Ο φιλος ΒΒplayer προφανως εννοει οτι τετοιοι πλευ ειναι βασικα δυρια σε κορμια πλευ και αρα δεν κανουν για τη θεση.

Η αποψη μου ειναι η εξης.
Πρωτον ο πεν οντως ειναι shoot first και μαλιστα μετριος παιχτης γενικα μιας και ουτε το shoot δεν κανει τελεια.

δευτερων στην ευρωπη τετοιοι πλευ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ.

Ακουσα καποιον οτι οι φιλοι του ΠΑΟ περιμενουν απο τον πλευ να δειξει αυτα που κανει ο ΔΔ και δεν εκτιμουμε αλλο μοντελο.

Δεν ειναι σε καμια περιπτωση αυτο.

Απλα κοιταξτε ποιοι εχουν παρει τις ευρωλιγκες στην ευρωπη και ποιους ειχαν πλευ μεικερ. Δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ ομαδα που να πηρε ευρωλιγκα με shoot first πλευ μεικερ.
Ολες οι ομαδες που το πηραν την τελευταια δεκαετια ηταν με ΔΔ, Παπαλουκα, ρουμπιο, ριγκοντο, Σαρας κλπ....Ολοι κλασσικοι οργανωτες με εξαιρεση τον σαρας που ναι μεν ειχε 15 ποντους μεσο ορο αλλα δεν σημαινει οτι ειναι πλευ εκτελεστης. Απλα επαιζε σε μια μακαμπι που δεν ειχε πολλες λυσεις, επαιζε πολλα λεπτα και σε εναν γρηγορο ρυθμο , μιας και η μακαμπι εβαζε πολλους ποντους. Μεχρι και ο σαρας , ειναι πρωτα απ ολα οργανωτης απλα ειναι σπανια περιπτωση παιχτη που ειναι εκπληκτικος και ΙΣΑΞΙΟΣ και στην οργανωση αλλα ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ (ο στιβ νας της ευρωπης).

Ουσιαστικα λοιπον μια χαρα συμφωνειτε για τον πεν.
Shoot first PG υπαρχουν λοιπον (οπως λεει ο ενας) οντως ωστοσο καλο ειναι να μην τους εχεις στην ομαδα σου μιας κια εχει αποδειχτει οτι στο υψηλοτερο επιπεδο δεν κερδιζουν (μιας και κατα βαση ειναι δυαρια με καλο χειρισμο που παιζουν την θεση του πλευ λογο υψους)


Να σε ευχαριστήσω απο τη μεριά μου smile.gif Αυτά με τα bold είχα στο μυαλό μου όταν έλεγα ότι η ομάδα του Γκέρσον έπασχε σε αυτή τη θέση. Πιθανό να μην το διατύπωσα και καλά και να είναι δικό μου το λάθος.
Nuntius
QUOTE (PARISINOS @ Mar 12 2012, 21:19 ) *
Ο φιλος ΒΒplayer προφανως εννοει οτι τετοιοι πλευ ειναι βασικα δυρια σε κορμια πλευ και αρα δεν κανουν για τη θεση.


Εγώ διαφωνώ σε αυτό. Ο Derrick Rose μια χαρά κορμί 2αριού έχει αλλά παίζει PG. Και είναι score first όσο δεν πάει. Ο Rodney Stuckey και ο Tyreke Evans από την άλλη είναι καθαρά 2άρια. Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο στυλ. Εδώ καλά-καλά με το ζόρι παίζει PG ο Monta Ellis που και σώμα άσσου έχει και καλή πάσα έχει. Γιατί αυτό? Γιατί η νοοτροπία του είναι καθαρά νοοτροπία SG. Ο Scoring PG μπορεί να μην έχει νοοτροπία παραδοσιακού PG αλλά δεν παύει να είναι PG.

Με άλλα λόγια υπάρχει διαχωριστική γραμμή μεταξύ Scoring PG και SG. Αυτή η γραμμή είναι ο Westbrook tongue.gif


QUOTE (PARISINOS @ Mar 12 2012, 21:19 ) *
Απλα κοιταξτε ποιοι εχουν παρει τις ευρωλιγκες στην ευρωπη και ποιους ειχαν πλευ μεικερ. Δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ ομαδα που να πηρε ευρωλιγκα με shoot first πλευ μεικερ.
Ολες οι ομαδες που το πηραν την τελευταια δεκαετια ηταν με ΔΔ, Παπαλουκα, ρουμπιο, ριγκοντο, Σαρας κλπ....Ολοι κλασσικοι οργανωτες με εξαιρεση τον σαρας που ναι μεν ειχε 15 ποντους μεσο ορο αλλα δεν σημαινει οτι ειναι πλευ εκτελεστης. Απλα επαιζε σε μια μακαμπι που δεν ειχε πολλες λυσεις, επαιζε πολλα λεπτα και σε εναν γρηγορο ρυθμο , μιας και η μακαμπι εβαζε πολλους ποντους. Μεχρι και ο σαρας , ειναι πρωτα απ ολα οργανωτης απλα ειναι σπανια περιπτωση παιχτη που ειναι εκπληκτικος και ΙΣΑΞΙΟΣ και στην οργανωση αλλα ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ (ο στιβ νας της ευρωπης).

Ουσιαστικα λοιπον μια χαρα συμφωνειτε για τον πεν.
Shoot first PG υπαρχουν λοιπον (οπως λεει ο ενας) οντως ωστοσο καλο ειναι να μην τους εχεις στην ομαδα σου μιας κια εχει αποδειχτει οτι στο υψηλοτερο επιπεδο δεν κερδιζουν (μιας και κατα βαση ειναι δυαρια με καλο χειρισμο που παιζουν την θεση του πλευ λογο υψους)


Ο Rigaudeau και η Βίρτους του 2000 είναι περίεργες περιπτώσεις. Συγκεκριμένα, ο Ριγκοντό είχε στην ομάδα του τον Μανού. Ο Μανού μπορεί να είναι ξεκάθαρο 2άρι αλλά έχει το court vision και την ικανότητα να οργανώνει όπως λίγοι. Οπότε και ως score first να έπαιζε ο Ριγκοντό δεν θα είχε διαφορά. Κι αυτό διότι ο Μανού θα τον αντιστάθμισε ως "pass first SG" ας μου επιτρεπεί η έκφραση tongue.gif

Κατά τα άλλα, Ευρωλίγκα με scoring PG δεν χτυπάς εύκολα. Συμφωνώ. Αλλά δεν μιλήσες κανείς για Ευρωλίγκα επί Πενν. Για ένα έρμο εγχώριο πρωτάθλημα μίλαγαν tongue.gif
PARISINOS
QUOTE(Nuntius @ Mar 12 2012, 19:50 ) *
Εγώ διαφωνώ σε αυτό. Ο Derrick Rose μια χαρά κορμί 2αριού έχει αλλά παίζει PG. Και είναι score first όσο δεν πάει. Ο Rodney Stuckey και ο Tyreke Evans από την άλλη είναι καθαρά 2άρια. Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο στυλ. Εδώ καλά-καλά με το ζόρι παίζει PG ο Monta Ellis που και σώμα άσσου έχει και καλή πάσα έχει. Γιατί αυτό? Γιατί η νοοτροπία του είναι καθαρά νοοτροπία SG. Ο Scoring PG μπορεί να μην έχει νοοτροπία παραδοσιακού PG αλλά δεν παύει να είναι PG.

Με άλλα λόγια υπάρχει διαχωριστική γραμμή μεταξύ Scoring PG και SG. Αυτή η γραμμή είναι ο Westbrook tongue.gif


Μπα αυτη η γραμμη ειναι ο κρις πολ για μενα smiley.gif
τωρα δεν διαφωνω σε αυτα που λες , αλλα αυτα ειναι παραδειγματα ΝΒΑ, οπου εκει εγω εχω τη θεωρια οτι συμβαινει το αντιθετο. Με οργανωτικα πλευ δεν κερδιζεις σχεδον ΠΟΤΕ.

Η θεση του πλευ για μενα δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση στο ΝΒΑ και στην ΦΙΜΠΑ μιας και οι κανονες ειναι τελειως διαφορετικοι.
Γενικα οι κανονες του ΝΒΑ ειναι δομημενοι ετσι ωστε να ευνοειται ο διεισδυτικος γκαρντ (απο το hand check, μεχρι τα defensive 3 sec, το πιο μακρινο τριποντο πουθ δεν επιτρεπει ευκολα τις βοηθειες ως την σπανια εφαρμογη της ζωνης).

Στο ΝΒΑ λοιπον δεν κερδιζεις ευκολα με pass first PG. Εδω δεν κερδιζεις ευκολα με πλευ μεικερ ως το αστερι σου και first option γενικα , ακριβως γιατι στο ΝΒΑ παιζει ρολο η επιθεση, και ο ρολος του πλευ δεν ειναι μονο να εκτελεσει (οσο shoot first και να ειναι)

Στο ΝΒΑ κατα βαση στις ομαδες πρωταθλητριες , τον ρολο του δημιουργου εχουν κατα βαση αθλητικα γκαρντ-φοργουορντ (ουειντ, τζειμς, μπραιαντ , τζορνταν , πιπεν παλιοτερα) .


QUOTE(Nuntius @ Mar 12 2012, 19:50 ) *
Κατά τα άλλα, Ευρωλίγκα με scoring PG δεν χτυπάς εύκολα. Συμφωνώ. Αλλά δεν μιλήσες κανείς για Ευρωλίγκα επί Πενν. Για ένα έρμο εγχώριο πρωτάθλημα μίλαγαν tongue.gif


επαιζε ομως με τον εν ενεργεια πρωταθλητη ευρωπης τοτε. Αυτο ειναι και το προβλημα του ΟΣΦΠ τοσα χρονια κατα βαση. Για να χτυπησει πρωταθλημα πρεπει να εχει και ομαδα που να χτυπαει ουσιαστικα ευρωλιγκα.
Nuntius
QUOTE (PARISINOS @ Mar 12 2012, 22:03 ) *
Μπα αυτη η γραμμη ειναι ο κρις πολ για μενα smiley.gif
τωρα δεν διαφωνω σε αυτα που λες , αλλα αυτα ειναι παραδειγματα ΝΒΑ, οπου εκει εγω εχω τη θεωρια οτι συμβαινει το αντιθετο. Με οργανωτικα πλευ δεν κερδιζεις σχεδον ΠΟΤΕ.

Η θεση του πλευ για μενα δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση στο ΝΒΑ και στην ΦΙΜΠΑ μιας και οι κανονες ειναι τελειως διαφορετικοι.
Γενικα οι κανονες του ΝΒΑ ειναι δομημενοι ετσι ωστε να ευνοειται ο διεισδυτικος γκαρντ (απο το hand check, μεχρι τα defensive 3 sec, το πιο μακρινο τριποντο πουθ δεν επιτρεπει ευκολα τις βοηθειες ως την σπανια εφαρμογη της ζωνης).

Στο ΝΒΑ λοιπον δεν κερδιζεις ευκολα με pass first PG. Εδω δεν κερδιζεις ευκολα με πλευ μεικερ ως το αστερι σου και first option γενικα , ακριβως γιατι στο ΝΒΑ παιζει ρολο η επιθεση, και ο ρολος του πλευ δεν ειναι μονο να εκτελεσει (οσο shoot first και να ειναι)

Στο ΝΒΑ κατα βαση στις ομαδες πρωταθλητριες , τον ρολο του δημιουργου εχουν κατα βαση αθλητικα γκαρντ-φοργουορντ (ουειντ, τζειμς, μπραιαντ , τζορνταν , πιπεν παλιοτερα) .


Ο Chris Paul μια χαρά pass first μου μοιάζει εμένα tongue.gif

Κατά τα άλλα, συμφωνούμε.


QUOTE (PARISINOS @ Mar 12 2012, 22:03 ) *
επαιζε ομως με τον εν ενεργεια πρωταθλητη ευρωπης τοτε. Αυτο ειναι και το προβλημα του ΟΣΦΠ τοσα χρονια κατα βαση. Για να χτυπησει πρωταθλημα πρεπει να εχει και ομαδα που να χτυπαει ουσιαστικα ευρωλιγκα.


Επέτρεψε μου να διαφωνώ. Ο Παναθηναϊκός στην Ελλάδα δεν πιάνει με την καμμία την απόδοση που πιάνει όταν κερδίζει την Ευρωλίγκα.
damian
http://pepper.redplanet.gr/2012/03/%CE%B1%...B5%CF%83%CE%B5/

Ποιος είναι ο "max perry" ??? smile.gif
Reggie Miller #31
QUOTE(damian @ Mar 16 2012, 19:52 ) *
http://pepper.redplanet.gr/2012/03/%CE%B1%...B5%CF%83%CE%B5/

Ποιος είναι ο "max perry" ??? smile.gif


Τσάρταρος...!Αν δεν κάνω λάθος όμως 4-5 μαγαζιά είναι δικά του,δεν είναι όλα...
vastravoud
Εγώ ΠΕΘΑΙΝΩ με το απόσπασμα:

QUOTE
Βλέπετε, η τιμή, η υπερηφάνεια, οι ηθικές αξίες και η ντομπροσύνη δεν εξαγοράζονται ούτε με όλους τους τίτλους του κόσμου


Οπαδική "δημοσιογραφία" στα καλύτερα της tongue.gif
Nuntius
QUOTE (vastravoud @ Mar 17 2012, 00:19 ) *
Οπαδική "δημοσιογραφία" στα καλύτερα της tongue.gif


Ειδικότητα των εγχώριων δημοσιογράφων βλέπεις smiley.gif
vastravoud
Πόσο απελπισμένος εργασιακά πρέπει να είναι κανείς για να γράφει σε τέτοιες φυλλάδες; Πελάτες, Φάπες, πύρινοι κόσμοι και δε συμμαζεύεται......
Anaz
QUOTE(vastravoud @ Mar 17 2012, 01:40 ) *
Πόσο απελπισμένος εργασιακά πρέπει να είναι κανείς για να γράφει σε τέτοιες φυλλάδες; Πελάτες, Φάπες, πύρινοι κόσμοι και δε συμμαζεύεται......
Γιατι απελπισμενος..? Αυτο που του αρεσει κανει..
bbplayer
Εμένα πάντως το μπλουζάκι ούτε με έθιξε ούτε ένιωθα ότι κάποιος με προκαλεί. Ειλικρινά. ΄'Ισα - ίσα που το βρήκα και πρωτότυπο. Μιλάω για τον κ. Παναγιώτη Αγγελόπουλο.

Λογικά θα πρέπει να ανανεώσει την γκαρνταρόμπα του ενοψει τελικών και να λανσάρει κάτι νέο.
Πιθανόν τα cupcakes τις Δούκισσας να ήταν μια λύση.
Ενα κόκκινο κι ένα πράσινο ή δυο λευκά όπου θα αναγράφεται εναλάξ με πράσινο και κόκκινο χρώμα ο αριθμός των βολών που έχουν κερδίσει οι δύο ομάδες από σύστασης του ελληνικού κράτους. Από κάτω δε μας απασχολεί. Κάτι casual πάντως , σε γήπεδο θα βρίσκεται , όχι στη δεξίωση του πρέσβη. Μακριά από τον ράφτη του Θανάση όμως , μπας και χρειαστεί να σηκωθεί κι έχουμε τίποτα δράματα

Κανένα πρόβλημα επίσης και με τον συντάκτη του άρθρου. Δεν είναι ο μοναδικός λοβοτομημένος, υπάρχουν κι άλλοι.
vastravoud
Ο ράφτης του Θανάση παίζει να είναι πιο αποτυχημένος κι απ' τον Γιωργάκη Παπανδρέου.
bbplayer
QUOTE (vastravoud @ Mar 17 2012, 11:15 ) *
Ο ράφτης του Θανάση παίζει να είναι πιο αποτυχημένος κι απ' τον Γιωργάκη Παπανδρέου.


mia χαρά πετυχημένος είναι ο Γιωργάκης. Κάτσε να δεις τώρα που θ' αρχίσει ν' ασχολείται με τα της κλιματικής αλλαγής πώς θ' αρχίσει να κλείνει η τρύπα του όζοντος 69.gif
kseplenhs
βασικά το πρόβλημα δεν νομίζω να είναι τόσο σε αυτούς που κάνουν τέτοιου είδους δημοσιογραφία(μιας που απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό) αλλά σε αυτούς που θεωρητικά κρατούν ίσες αποστάσεις.Εγώ δεν μπορώ να βρω διαφορά ανάμεσα στη συμπεριφορά του Μαρινάκη στον σισέ πέρσι και σε αυτά που ειπώθηκαν φέτος για τον μάριτς και τον ντόρσει.Η διαφορά είναι πως αντιμετωπίστηκε κάθε κατάσταση απο τους "αντικειμενικούς".Περσι μόνο ο πρόεδρος της δημοκρατίας δεν καυτηρίασε τη στάση του μαρινάκη ενώ φέτος οι δηλώσεις αυτές έμειναν στο επίπεδο της απλής αναφοράς.Κατα τα άλλα το μπάσκετ δεν έχει σχέση με το βόθρο του ποδοσφαίρου έτσι?
A.CAB
QUOTE(kseplenhs @ Mar 17 2012, 13:52 ) *
βασικά το πρόβλημα δεν νομίζω να είναι τόσο σε αυτούς που κάνουν τέτοιου είδους δημοσιογραφία(μιας που απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό) αλλά σε αυτούς που θεωρητικά κρατούν ίσες αποστάσεις.Εγώ δεν μπορώ να βρω διαφορά ανάμεσα στη συμπεριφορά του Μαρινάκη στον σισέ πέρσι και σε αυτά που ειπώθηκαν φέτος για τον μάριτς και τον ντόρσει.Η διαφορά είναι πως αντιμετωπίστηκε κάθε κατάσταση απο τους "αντικειμενικούς".Περσι μόνο ο πρόεδρος της δημοκρατίας δεν καυτηρίασε τη στάση του μαρινάκη ενώ φέτος οι δηλώσεις αυτές έμειναν στο επίπεδο της απλής αναφοράς.Κατα τα άλλα το μπάσκετ δεν έχει σχέση με το βόθρο του ποδοσφαίρου έτσι?


Ωραία εξομοίωση. Δεν νομίζω να τραμπούκισε κάποιος παράγοντας ή εντεταλμένος κάποιου παράγοντα τον Μάριτς ούτε τον Ντόρσει. Ούτε επίσης μίλησε ο Αγγελόπουλος ή ο Γιαννακόπουλος για κάποιον παίχτη συγκεκριμένα. Εκτός κι αν ο Αγγέλου ή ο Μάνος Παπαδόπουλος είναι το ίδιο πράγμα με τον Μαρινάκη και τον κάθε Μαρινάκη.

Αλλά στο βωμό του να τα κάνουμε όλα ίσα κι όμοια μπας και σώσουμε κανά πρόσχημα, λογικό είναι το μπάσκετ να μπαίνει στην ίδια μοίρα με το ποδόσφαιρο. Το βόλει φαντάζομαι πρέπει να είναι εκτός βόθρου.
Reggie Miller #31
QUOTE(kseplenhs @ Mar 17 2012, 13:52 ) *
βασικά το πρόβλημα δεν νομίζω να είναι τόσο σε αυτούς που κάνουν τέτοιου είδους δημοσιογραφία(μιας που απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό) αλλά σε αυτούς που θεωρητικά κρατούν ίσες αποστάσεις.Εγώ δεν μπορώ να βρω διαφορά ανάμεσα στη συμπεριφορά του Μαρινάκη στον σισέ πέρσι και σε αυτά που ειπώθηκαν φέτος για τον μάριτς και τον ντόρσει.Η διαφορά είναι πως αντιμετωπίστηκε κάθε κατάσταση απο τους "αντικειμενικούς".Περσι μόνο ο πρόεδρος της δημοκρατίας δεν καυτηρίασε τη στάση του μαρινάκη ενώ φέτος οι δηλώσεις αυτές έμειναν στο επίπεδο της απλής αναφοράς.Κατα τα άλλα το μπάσκετ δεν έχει σχέση με το βόθρο του ποδοσφαίρου έτσι?



Αυτό φωνάζω!Πες τα ντε!
T.W.Is.M.
QUOTE(kseplenhs @ Mar 17 2012, 13:52 ) *
βασικά το πρόβλημα δεν νομίζω να είναι τόσο σε αυτούς που κάνουν τέτοιου είδους δημοσιογραφία(μιας που απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό) αλλά σε αυτούς που θεωρητικά κρατούν ίσες αποστάσεις.Εγώ δεν μπορώ να βρω διαφορά ανάμεσα στη συμπεριφορά του Μαρινάκη στον σισέ πέρσι και σε αυτά που ειπώθηκαν φέτος για τον μάριτς και τον ντόρσει.Η διαφορά είναι πως αντιμετωπίστηκε κάθε κατάσταση απο τους "αντικειμενικούς".Περσι μόνο ο πρόεδρος της δημοκρατίας δεν καυτηρίασε τη στάση του μαρινάκη ενώ φέτος οι δηλώσεις αυτές έμειναν στο επίπεδο της απλής αναφοράς.Κατα τα άλλα το μπάσκετ δεν έχει σχέση με το βόθρο του ποδοσφαίρου έτσι?


Ειπαμε, εχει σημασια ποιος μεταδιδει και σχολιαζει την καθε ειδηση. Στο ποδοσφαιρο υπαρχουν δημοσιογραφοι που ζουν για(και απο) το παρασκηνιο. Το παρασκηνιο πουλαει. Στο μπασκετ υπαρχει το κλειστο members' club που κραταει κλειστο το στομα του για οτιδηποτε πλην του αγωνιστικου για να αναδειξει την ανωτερη ποιοτητα του αθληματος και οσων ασχολουνται με αυτο. Θεωρει οτι ετσι το προστατευει ή εξυπηρετει αλλους σκοπους. Ας μεινουμε στην πρωτη εκδοχη καλυτερα. Ειναι σαν μια συμφωνια μεταξυ τους να παραμεινει καθαρος στο εξωτερικο του ο χωρος του μπασκετ. Και το πετυχαινουν λερωνοντας ολο και περισσοτερο το εσωτερικο.
Πιστευω μαλιστα οτι αν εβγαιναν αντιστοιχα σχολια και κομματια για το παρασκηνιο και γινοταν πραγματικη κριτικη σε τετοιες συμπεριφορες και δηλωσεις, το ενδιαφερον του κοσμου θα ηταν λιγο μεγαλυτερο. Ισως οχι για τους σωστους λογους, αλλα και η αρνητικη διαφημιση ειναι μεσο προβολης, μην το ξεχναμε...
kseplenhs
γιατί,τι του έκανε ο μαρινάκης του σισέ,τον έδειρε?
Και τι σημασία έχει τι ιεραρχία έχει στην ομάδα όταν ανήκουν στο δυναμικό της ομάδας αυτοί και μετά απο αυτές τις δηλώσεις συνεχίζουν να διατηρούν τις θέσεις τους?Επομένως η ηγεσία της κάθε ομάδας επικροτεί τις δηλώσεις τους(αν όχι τις παρακίνησε).

Ισα κι ομοια είναι ασφαλώς γιατί μιλάμε για επαγγελματικό αθλητισμό στην ελλάδα με όλα τα εγχώρια χαρακτηριστικά και κομφόρ.Η διαφορά είναι στο πως αντιμετωπίζεται η κάθε κατάσταση απο τον τύπο κάθε αθλήματος.Πέρσι όταν πιάσανε τον μπουρούση να μιλάει με τον κύριο μακη,έλεγαν πως κάνουν πόλεμο στο μπάσκετ.Οταν ο μπατίστ πάταγε κεφάλια και ξημεροβραδιαζόταν στα τμήματα,έπρεπε να πας στη σελίδα 2* του google για να βρείς έστω μια άποψη περι του θέματος.Στο ποδόσφαιρο οτι γινεται προβάλλεται και παίρνει πολαπλάσια έκταση τουλάχιστον.

* σελίδα 2 του google είναι ο πιο ασφαλής χώρος να κρύψεις ένα πτώμα και να μην το βρει κανείς...

συμφωνώ με σερβολαγνο
T.W.Is.M.
Να προσθεσω οτι ο μονος μπασκετικος δημοσιογραφος που εχω προσεξει να κανει καποιου ειδους κριτικη μεσα στα κολληματα του ειναι ο Μαγουλας, κι αυτος στη λογικη "τους κραζουμε ολους για να μη φανουμε μεροληπτικοι και περισσοτερο απ ολους το Βασιλακοπουλο".

edit: Αυτο που λεω φαινεται και με ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα. Οταν η ΠΑΕ Ολυμπιακος προσλαμβανει ξανα και ξανα το Σαββα Θεοδωριδη, ολο και καποιοι βγαινουν και σχολιαζουν. Οταν η ΚΑΕ εχει σε αλλη θεση, αλλα στο δυναμικο της τον Αγγελου, δε λεει κανενας τιποτα. Κι ομως παρομοιες δηλωσεις κανουν και οι δυο.
A.CAB
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά εφόσον ανήκει στο δυναμικό της ομάδας τα λόγια του έχουν την ίδια βαρύτητα. Μάλιστα. Ωραία λογική. Δηλαδή αν μιλήσει αυτός που φέρνει τα νερά και τις πετσέτες, έχει την ίδια δυναμική με τον πρόεδρο της ομάδας. Είναι όπως το βλέπει ο καθένας...

Επίσης το γεγονός ότι πάει να εξομοιωθεί το μπάσκετ με το ποδόσφαιρο ενώ δεν υπάρχει καμία απόδειξη και τα επιχειρήματα στηρίζονται στο ότι οι μπασκετικοί δημοσιογράφοι τα αποκρύπτουν όλα για να δείξουν ότι η κατάσταση διαφέρει είναι τουλάχιστον αδύναμο. Κλείνει προς τη θεωρία συνωμοσίας. Πλάι στο ποιος κρύβεται πίσω από την πτώση των δίδυμων πύργων και το αν οι Αμερικάνοι πάτησαν ποτέ στο φεγγάρι. Πρέπει να τους κρατάνε τις μανάδες σε κάποια κελάρια δεμένες χειροπόδαρα και γι' αυτό κανείς δεν μιλάει. Μόνο ο Αγγέλου βρήκε το κουράγιο. Respect.
T.W.Is.M.
QUOTE(A.CAB @ Mar 17 2012, 15:00 ) *
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά εφόσον ανήκει στο δυναμικό της ομάδας τα λόγια του έχουν την ίδια βαρύτητα. Μάλιστα. Ωραία λογική. Δηλαδή αν μιλήσει αυτός που φέρνει τα νερά και τις πετσέτες, έχει την ίδια δυναμική με τον πρόεδρο της ομάδας. Είναι όπως το βλέπει ο καθένας...

Επίσης το γεγονός ότι πάει να εξομοιωθεί το μπάσκετ με το ποδόσφαιρο ενώ δεν υπάρχει καμία απόδειξη και τα επιχειρήματα στηρίζονται στο ότι οι μπασκετικοί δημοσιογράφοι τα αποκρύπτουν όλα για να δείξουν ότι η κατάσταση διαφέρει είναι τουλάχιστον αδύναμο. Κλείνει προς τη θεωρία συνωμοσίας. Πλάι στο ποιος κρύβεται πίσω από την πτώση των δίδυμων πύργων και το αν οι Αμερικάνοι πάτησαν ποτέ στο φεγγάρι. Πρέπει να τους κρατάνε τις μανάδες σε κάποια κελάρια δεμένες χειροπόδαρα και γι' αυτό κανείς δεν μιλάει. Μόνο ο Αγγέλου βρήκε το κουράγιο. Respect.



O Αγγελου δεν ειναι νεροκουβαλητης, ειναι βοηθος προπονητη. Οταν λεει κατι, πρεπει αυτο να εχει καποια βαρυτητα.
Αν θελεις κινησεις προεδρων, θα σου θυμισω τα μανικια των διαιτητων που τραβιουνταν(και τελικα το παιχνιδι γυρισε) και τα κινουμενα 50αρικα.
Τη λεξη "μασονια" δεν τη χρησιμοποιησα εγω ουτε καποιος αλλος μεσα σ αυτο το φορουμ μονο για τους μπασκετικους δημοσιογραφους. Για καποιο λογο θα το εκαναν.
Αλλα ξεχασα, ολα ειναι καθαρα οταν χανει ο Ολυμπιακος και βρωμιζουν οταν κερδιζει. Το εχουμε μαθει και απο το ποδοσφαιρο.
A.CAB
QUOTE(T.W.Is.M. @ Mar 17 2012, 16:35 ) *
O Αγγελου δεν ειναι νεροκουβαλητης, ειναι βοηθος προπονητη. Οταν λεει κατι, πρεπει αυτο να εχει καποια βαρυτητα.
Αν θελεις κινησεις προεδρων, θα σου θυμισω τα μανικια των διαιτητων που τραβιουνταν(και τελικα το παιχνιδι γυρισε) και τα κινουμενα 50αρικα.
Τη λεξη "μασονια" δεν τη χρησιμοποιησα εγω ουτε καποιος αλλος μεσα σ αυτο το φορουμ μονο για τους μπασκετικους δημοσιογραφους. Για καποιο λογο θα το εκαναν.
Αλλα ξεχασα, ολα ειναι καθαρα οταν χανει ο Ολυμπιακος και βρωμιζουν οταν κερδιζει. Το εχουμε μαθει και απο το ποδοσφαιρο.


Όπως ξενερώνουν διάφοροι με την αναφορά στα 6 Ευρωπαικά όπου να 'ναι έτσι και μερικοί ξενερώνουν με τη στάνταρ κλάψα για τη διαιτησία και την κλασσική πλέον αναφορά στα κινούμενα 50άρικα και στα τραβηγμένα μανίκια. Τι σχέση έχουν αυτά με τραμπουκισμούς ΠΑΙΚΤΩΝ για το οποίο έγραφα δεν καταλαβαίνω.
Επίσης επιμένω πως ότι ειπώθηκε για τον Μάριτς δεν το είπε ούτε ο Αγγελόπουλος, ούτε με ανακοίνωσή της η ΚΑΕ Ολυμπιακός, ούτε ο Ίβκοβιτς. Ο... Αγγέλου το είπε. Αν τον θεωρείς ίσο κι όμοιο με τους άλλους τότε πιάνω την ΚΑΕ Ολυμπιακό λάθος και τρεμουλιάρα γιατί ο μεγάλος Γιάννης Γκαγκαλούδης σε κάμποσες συνεντεύξεις του, έχει χαρακτηρίσει άσχετο. ανύπαρκτο και πολλά χειρότερα τον Αγγέλου. Είναι σαν να κράζει την ίδια την ομάδα. Και ούτε μία ανακοίνωση απάντηση δεν είδα. Ούτε μια αναφορά.

Επίσης πες μου το λόγο που χρησιμοποίησες τη λέξη μασονία. Όχι μόνο για τους δημοσιογράφους. ΟΚ. Πόσοι ακόμα εμπλέκονται; Μέχρι που φτάνει το νήμα;

Αλλά ξέρω ο Ολυμπιακός ειναι πάντα αδικιμένος. Μια ομάδα διαρκώς στην αδικία. Στο λεξικό αν πας θα έχει το σήμα της δίπλα στη λέξη αδικία, κάτω απ' τη φωτογραφία του Ξανθόπουλου. Το έχουμε μάθει απ' το ποδόσφαιρο που λες κι εσύ.
Nuntius
Whatever ρε παίδες. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει.

Ας νομίζει κάποιος πως όλα είναι καθαρά και άγια σε αυτό τον κόσμο όταν οι καταστάσεις των βολεύουν. Δικαίωμα του.
kseplenhs
QUOTE(A.CAB @ Mar 17 2012, 19:36 ) *
Όπως ξενερώνουν διάφοροι με την αναφορά στα 6 Ευρωπαικά όπου να 'ναι έτσι και μερικοί ξενερώνουν με τη στάνταρ κλάψα για τη διαιτησία και την κλασσική πλέον αναφορά στα κινούμενα 50άρικα και στα τραβηγμένα μανίκια. Τι σχέση έχουν αυτά με τραμπουκισμούς ΠΑΙΚΤΩΝ για το οποίο έγραφα δεν καταλαβαίνω.

Βασικά καλό είναι να δεις την σειρά που συμβαίνουν αυτά.Οποτε ένας ολυμπιακός αναφέρεται στην διαιτησία,η απάντηση είναι τα 6 ευρωπαικά.Συνήθως αυτό συμβαίνει και σπανια το αντίστροφο τουλάχιστον σε αυτό το φόρουμ.Δλδ το ύφος του "εχω 6 ευρωπαικά άρα είμαι αυτομάτως ιδιοφυία και δικαιούμαι επιπλέον μια bentley και μια βίλα στη μύκονο" διαδέχεται το στυλάκι ξανθόπουλου όπως λες εσύ.

Στην τελική αν τα βλέπεις όλα ρόδινα στον χώρο του μπάσκετ,δεν χρειάζεται απλά να ενοχλείσαι.Διαφημισέ το μπας και αποκαταστήσεις την υπέροχη εικόνα που αμαυρώνουν οι απανταχού ξανθόπουλοι με τα κόκκινα και ανοίξεις και τα μάτια σε μερικούς καχύποπτους.
A.CAB
QUOTE(kseplenhs @ Mar 17 2012, 19:51 ) *
Βασικά καλό είναι να δεις την σειρά που συμβαίνουν αυτά.Οποτε ένας ολυμπιακός αναφέρεται στην διαιτησία,η απάντηση είναι τα 6 ευρωπαικά.Συνήθως αυτό συμβαίνει και σπανια το αντίστροφο τουλάχιστον σε αυτό το φόρουμ.Δλδ το ύφος του "εχω 6 ευρωπαικά άρα είμαι αυτομάτως ιδιοφυία και δικαιούμαι επιπλέον μια bentley και μια βίλα στη μύκονο" διαδέχεται το στυλάκι ξανθόπουλου όπως λες εσύ.

Στην τελική αν τα βλέπεις όλα ρόδινα στον χώρο του μπάσκετ,δεν χρειάζεται απλά να ενοχλείσαι.Διαφημισέ το μπας και αποκαταστήσεις την υπέροχη εικόνα που αμαυρώνουν οι απανταχού ξανθόπουλοι με τα κόκκινα και ανοίξεις και τα μάτια σε μερικούς καχύποπτους.


Καλό είναι να περνάς από το ένα άκρο στο άλλο αλλά χάνεις και όποιο δίκιο νομίζεις ότι έχεις. Το ότι δεν είναι όλα μια σκοτεινή συνωμοσία κρυφών δυνάμεων δεν σημαίνει απαραίτητα ότι όλα είναι ρόδινα. Απλά είναι δύσκολο για τον Ξανθόπουλο να καταλάβει ότι δεν φταίει πάντα η κακούργα η κοινωνία. Μπορεί να μην έχει πλέον καθρεφτη να δει τον πραγματικό υπαίτιο. Αλλά τι λέω τώρα, αφού με προστατεύει η μασονία εμένα.

Και σιγά μην ενοχληθώ ή σιγά μην διαφημίσω το οτιδήποτε. Τι είμαι σταυροφόρος της μπασκετικής αλήθειας; Αφού η καχυποψία και η κλάψα είναι αρετή πλέον (και δεν αναφέρομαι στους κόκκινους Ξανθόπουλους μόνο, κάτι πράσινους να δεις...).
Nuntius
Όπου το παρασκήνιο είναι εναντίων μας, η διαμαρτυρία είναι δικαιολογημένη και σωστή.

Όπου το παρασκήνιο είναι υπέρ μας, η διαμαρτυρία είναι κλάψα.

Good to know, I guess thumbsup.gif
bbplayer
QUOTE (kseplenhs @ Mar 17 2012, 14:16 ) *
Ισα κι ομοια είναι ασφαλώς γιατί μιλάμε για επαγγελματικό αθλητισμό στην ελλάδα με όλα τα εγχώρια χαρακτηριστικά και κομφόρ.Η διαφορά είναι στο πως αντιμετωπίζεται η κάθε κατάσταση απο τον τύπο κάθε αθλήματος.Πέρσι όταν πιάσανε τον μπουρούση να μιλάει με τον κύριο μακη,έλεγαν πως κάνουν πόλεμο στο μπάσκετ.Οταν ο μπατίστ πάταγε κεφάλια και ξημεροβραδιαζόταν στα τμήματα,έπρεπε να πας στη σελίδα 2* του google για να βρείς έστω μια άποψη περι του θέματος.Στο ποδόσφαιρο οτι γινεται προβάλλεται και παίρνει πολαπλάσια έκταση τουλάχιστον.

* σελίδα 2 του google είναι ο πιο ασφαλής χώρος να κρύψεις ένα πτώμα και να μην το βρει κανείς...

συμφωνώ με σερβολαγνο


Δηλαδή ρε kseplenhs (σόρυ για το ρε) δεν έχεις ξαναδεί τέτοιο σκηνικό ποτέ? Οι πισίνες να γίνονται ρινγκ, ο άλλος να ορμάει στην εξέδρα και να μπουκετώνει φιλάθλους, ο παράλλος να κουτουλάει και να στερεί Μουντιάλ από την ομαδα του (και λίγα του έκανε) και διάφορα άλλα. Ο Μπατιστ δεν πάταγε κεφάλια. Πάτησε σε ένα κεφάλι Σλοβένουν αμυντικού επειδή προφανώς σπαστηκε που έχασε σα μ@λ@κας το λεϊ απ του. Κακώς βέβαια πολύ κακώς αλλά μην το κάνετε και σημαία. Πολλές φορές θολώνει το μυαλό σε ανύποπτες στιγμές. Και στην τελική καμια 10 χρόνια στην Ελλάδα ο Μπατιστ δεν έχει δώσει δικαιώματα.

Και εν πάση περιπτώσει στο τελευταίο σου ποστ , έχεις δίκιο. Ποιος είπε ότι είναι ρόδινη η κατάσταση στο μπάσκετ? Πότε ήταν για να είναι τώρα? Πότε είναι ρόδινη η κατάσταση σε συνθήκες πρωταθλητισμού όπου μονίμως "σκοτώνονται" δύο ομάδες?


damian
QUOTE (bbplayer @ Mar 17 2012, 21:29 ) *
Δηλαδή ρε kseplenhs (σόρυ για το ρε) δεν έχεις ξαναδεί τέτοιο σκηνικό ποτέ? Οι πισίνες να γίνονται ρινγκ, ο άλλος να ορμάει στην εξέδρα και να μπουκετώνει φιλάθλους, ο παράλλος να κουτουλάει και να στερεί Μουντιάλ από την ομαδα του (και λίγα του έκανε) και διάφορα άλλα. Ο Μπατιστ δεν πάταγε κεφάλια. Πάτησε σε ένα κεφάλι Σλοβένουν αμυντικού επειδή προφανώς σπαστηκε που έχασε σα μ@λ@κας το λεϊ απ του. Κακώς βέβαια πολύ κακώς αλλά μην το κάνετε και σημαία. Πολλές φορές θολώνει το μυαλό σε ανύποπτες στιγμές. Και στην τελική καμια 10 χρόνια στην Ελλάδα ο Μπατιστ δεν έχει δώσει δικαιώματα.

Και εν πάση περιπτώσει στο τελευταίο σου ποστ , έχεις δίκιο. Ποιος είπε ότι είναι ρόδινη η κατάσταση στο μπάσκετ? Πότε ήταν για να είναι τώρα? Πότε είναι ρόδινη η κατάσταση σε συνθήκες πρωταθλητισμού όπου μονίμως "σκοτώνονται" δύο ομάδες?


Φίλε για το συγκεκριμένο, ο Οζμπολτ τη γλίτωσε πολύ φθηνά, το πιο πιθανό ήταν να έμενε στον τόπο......και οι περισσότεροι δολοφόνοι μπορεί για 20-30-40 χρόνια να πηγαίνουν κάθε Κυριακή εκκλησία αλλά μία φορά δολοφόνησαν δε χρειάζεται να το κάνεις κάθε μήνα για να σε βάλουν φυλακή
bbplayer
QUOTE (damian @ Mar 17 2012, 21:35 ) *
Φίλε για το συγκεκριμένο, ο Οζμπολτ τη γλίτωσε πολύ φθηνά, το πιο πιθανό ήταν να έμενε στον τόπο......και οι περισσότεροι δολοφόνοι μπορεί για 20-30-40 χρόνια να πηγαίνουν κάθε Κυριακή εκκλησία αλλά μία φορά δολοφόνησαν δε χρειάζεται να το κάνεις κάθε μήνα για να σε βάλουν φυλακή


Re συ Damian, να χαρείς μη μου κάνεις πλάκα. Πώς κατάλαβες ότι το πιο πιθανό είναι να έμενε στον τόπο ? Και γιατρός να είσαι είναι δύσκολο να καταλάβεις από την TV . Ξύλο έχει κάτω όχι τσιμέντο. Δεν υπερασπίζομαι ότι έκανε ο Μπατιστ αλλά τέτοια σκηνικά έχουν συμβεί και θα ξανασυμβούν σε όλα τα αθλήματα σε όλον τον κόσμο.
kseplenhs
Βγαίνουμε οφ τοπικ,αλλά μια χαρά δικαιώματα έχει δώσει ο μπατίστ εντός-εκτός γηπέδου.Και επειδή τον κόβω για τύπο που τους τραβάει τους μπελάδες,πρέπει να νιώθει ευλογημένος-τυχερός που ασχολείται και έχει πετύχει σε ένα άθλημα σε υψηλό επίπεδο γιατί σε διαφορετική περίπτωση μάλλον δεν τη γλύτωνε τη στενή.
damian
QUOTE (bbplayer @ Mar 17 2012, 21:39 ) *
Re συ Damian, να χαρείς μη μου κάνεις πλάκα. Πώς κατάλαβες ότι το πιο πιθανό είναι να έμενε στον τόπο ? Και γιατρός να είσαι είναι δύσκολο να καταλάβεις από την TV . Ξύλο έχει κάτω όχι τσιμέντο. Δεν υπερασπίζομαι ότι έκανε ο Μπατιστ αλλά τέτοια σκηνικά έχουν συμβεί και θα ξανασυμβούν σε όλα τα αθλήματα σε όλον τον κόσμο.


κοίτα γιατρός δεν είμαι, αλλά μου το είπε γιατρός, τέλος πάντων όποιος και να το είχε κάνει είναι ντροπή που δεν υπήρξε έστω κάποια μικρή τιμωρία....αν υπάρξει απάντηση θα τη δω αύριο μάλλον...τα λέμε
bbplayer
Εδώ μιλάμε για την αθλητική συμπεριφορά κάποιου. Εάν είναι εντάξει στο γήπεδο. Πού να ξέρω εγώ τι κάνει ο καθένας στην ιδιωτική του ζωή? ή τι έκανε ή τι θα κάνει στο μέλλον.

οκ, damian
Nuntius
QUOTE (damian @ Mar 17 2012, 21:47 ) *
κοίτα γιατρός δεν είμαι, αλλά μου το είπε γιατρός, τέλος πάντων όποιος και να το είχε κάνει είναι ντροπή που δεν υπήρξε έστω κάποια μικρή τιμωρία....αν υπάρξει απάντηση θα τη δω αύριο μάλλον...τα λέμε


Άκουσα πως ο Ομπράντοβιτς ζήτησε να μην του επιβληθεί τιμωρία από την Ευρωλίγκα και τιμώρησε μόνος του τον παίκτη για 4 αγωνιστικές και 100 χιλιάδες.
kseplenhs
QUOTE(bbplayer @ Mar 17 2012, 21:51 ) *
Εδώ μιλάμε για την αθλητική συμπεριφορά κάποιου. Εάν είναι εντάξει στο γήπεδο. Πού να ξέρω εγώ τι κάνει ο καθένας στην ιδιωτική του ζωή? ή τι έκανε ή τι θα κάνει στο μέλλον.


μα και εντός γηπέδου έχει ξεφύγει και όχι μια φορά όπως με τον σλοβένο(άσχετα αν αυτή ήταν η χειρότερη).Και στα εκτός γηπέδου δεν αναφέρομαι σε κουτσομπολιά(που υπάρχουν και έντονα μάλιστα) αλλά για γεγονός που έχει δεί το φως της δημοσιότητας και επισήμως.Το περιστατικό εγκατάλειψης μετα απο δυστύχημα που προκάλεσε ο ίδιος νομίζω το έχεις ακουστά.
Nuntius
QUOTE (kseplenhs @ Mar 17 2012, 21:57 ) *
Το περιστατικό εγκατάλειψης μετα απο δυστύχημα που προκάλεσε ο ίδιος νομίζω το έχεις ακουστά.


Αυτό το έχει κάνει άλλωστε και ο Καλάθης και ο Ομπράντοβιτς.
bbplayer
Gia τον Μπατίστ όχι δεν ήξερα κάτι. Για τον Καλάθη και τον Ομπράντοβιτς ναι. Γενικά μιλώντας δε σημαίνει απαραίτητα ότι όποιος μπλέκεται σε τέτοιες καταστάσεις είναι ντε και καλά του σκοινιού και του παλουκιού. Οι περισσότεροι φοβούνται και αντιδρούν έτσι. Κακώς βέβαια

Ο Μπατιστ δεν είναι κάτι διαφορετικό από το 80% των μαυρων στις ΗΠΑ. Προφανώς γεννήθηκε και μεγάλωσε σε κάποιου είδους βόθρο και ο αθλητισμός του έδωσε μια διέξοδο. Εγώ εκείνο που αρνούμαι να δεχθώ είναι ότι μονόπαντα στον Παναθηναϊκό είναι μαζεμένα , όλα τα είδη του υπόκοσμου.

Δεν ξέρω τι ακριβώς απαιτήσεις έχετε αλλά δεν παίζει μπάσκετ και μάλιστα σε τέτοιο επίπεδο η Μητέρα Τερέζα ούτε ο Ράμφος με τον Νανόπουλο.

για τα κουτσομπολιά καμια έκπληξη , εδώ ο διπλανός μας πάει καλά στη δουλειά του π.χ ή στα προσωπικά του ή στα οικογενειακά του και πέφτουμε όλοι να του βγάλουμε τα μάτια.
Nuntius
QUOTE (bbplayer @ Mar 17 2012, 22:27 ) *
Εγώ εκείνο που αρνούμαι να δεχθώ είναι ότι μονόπαντα στον Παναθηναϊκό είναι μαζεμένα , όλα τα είδη του υπόκοσμου.


Προσωπικά, δεν λέω κάτι τέτοιο. Αρνούμαι γενικά να δεχθώ πως η σαπίλα βρίσκεται μαζεμένη μονάχα σε μία ομάδα. Η σαπίλα στον επαγγελματικό αθλητισμό είναι γενικότερη.

Όποιος το βλέπει αυτό μονάχα στα αθλήματα που η ομάδα του χάνει τότε κακό του κεφαλιού του.
Vagrant
QUOTE(kseplenhs @ Mar 17 2012, 20:46 ) *
Βγαίνουμε οφ τοπικ,αλλά μια χαρά δικαιώματα έχει δώσει ο μπατίστ εντός-εκτός γηπέδου.Και επειδή τον κόβω για τύπο που τους τραβάει τους μπελάδες,πρέπει να νιώθει ευλογημένος-τυχερός που ασχολείται και έχει πετύχει σε ένα άθλημα σε υψηλό επίπεδο γιατί σε διαφορετική περίπτωση μάλλον δεν τη γλύτωνε τη στενή.


Αυτο το εχει πει και ο ιδιος σε συνεντευξη παλιοτερα. Εσυ φανταζομαι το υποθετεις απο την απαραδεκτη συμπεριφορα του, ε?
A.CAB
QUOTE(Nuntius @ Mar 17 2012, 21:21 ) *
Όπου το παρασκήνιο είναι εναντίων μας, η διαμαρτυρία είναι δικαιολογημένη και σωστή.

Όπου το παρασκήνιο είναι υπέρ μας, η διαμαρτυρία είναι κλάψα.

Good to know, I guess thumbsup.gif


Good to know ότι και 50 σελίδες να γραφτούν το ίδιο συμπέρασμα θα βγάλεις. Too bad ότι αυτό μόνο κατάλαβες.

Ομολογώ ότι το επόμενο βήμα με το ατύχημα του Ομπράντοβιτς και το πάτημα του Μπατίστ έπρεπε να το είχα προβλέψει. Μετά την αδικία έρχεται και η αλητεία αυτών που μας αδικούν. Αυτών που κλέβουν τα λεφτά από τα κάλαντα από παιδάκια. Αγνοί και αδικημένοι από τη μία, σάπιοι και κακοί από την άλλη.
Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε και να πάει μακριά η κουβέντα από τη μασονία.
Αλλά εγώ έχω 6 Ευρωπαικά ε μην ξεχνιόμαστε. Μπορούμε να το γυρίσουμε και στα δηλητηριασμένα νερά μετά.
vastravoud
Συγνώμη ρε παιδιά, τι έπρεπε δηλαδή να κάνουν οι δημοσιογράφοι με τον Μπατιστ;

Π.χ με τον Οσμπολτ, έγινε το συμβάν, το κατέγραψαν, το σχολίασαν, τέλος. Τι πρόβλημα υπάρχει;

Νομίζω ότι οι οπαδοί με τίποτα δεν ευχαριστιούνται: Οι μεν Παναθηναϊκοί λένε "το διογκώνουν", οι δε ΟΛυμπιακοί λένε "το πνίγουν". Και αυτό γίνεται σχεδόν με ΚΑΘΕ θέμα που ανακύπτει.
Nuntius
QUOTE (A.CAB @ Mar 18 2012, 13:10 ) *
Good to know ότι και 50 σελίδες να γραφτούν το ίδιο συμπέρασμα θα βγάλεις. Too bad ότι αυτό μόνο κατάλαβες.

Ομολογώ ότι το επόμενο βήμα με το ατύχημα του Ομπράντοβιτς και το πάτημα του Μπατίστ έπρεπε να το είχα προβλέψει. Μετά την αδικία έρχεται και η αλητεία αυτών που μας αδικούν. Αυτών που κλέβουν τα λεφτά από τα κάλαντα από παιδάκια. Αγνοί και αδικημένοι από τη μία, σάπιοι και κακοί από την άλλη.
Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε και να πάει μακριά η κουβέντα από τη μασονία.
Αλλά εγώ έχω 6 Ευρωπαικά ε μην ξεχνιόμαστε. Μπορούμε να το γυρίσουμε και στα δηλητηριασμένα νερά μετά.


Αυτό κατάλαβες να λέω?

Ούτε για αλητείες μίλησα, ούτε για μασονίες, ούτε για σάπιους και κακούς.

Αυτό που είπα (και που λέω εδώ και 2-3 βδομάδες) είναι πως είναι πραγματικά κρίμα να επηρεάζεται η κρίση κάποιου λόγω οπαδισμού.

Δεν θεωρώ λογικό τα πράγματα που κράζεις στο ένα άθλημα να τα ανέχεσαι στο άλλο απλά επειδή αλλάζουν οι θύτες.

Προσωπικά, κράζω και τις δύο καταστάσεις μιας και τις θεωρώ άρρωστες. Αν κάποιος δεν κράζει καμία από τις δύο θα διαφωνήσω μαζί του αλλά τουλάχιστον θα του αναγνωρίσω πως έχει consistency.

Όταν βλέπω όμως ανθρώπους να κράζουν μονάχα μία από τις δύο καταστάσεις με κριτήριο την ομάδα που υποστηρίζουν (πχ. Ολυμπιακοί να κράζουν στο μπάσκετ και όχι στην μπάλα ή Παναθηναϊκοί να κράζουν στην μπάλα και όχι στο μπάσκετ) τότε απλά απογοητεύομαι.

Σεβαστή η άποψη όλων αλλά είναι κρίμα να κοροϊδεύουν τον εαυτό τους.
Nuntius
QUOTE (vastravoud @ Mar 19 2012, 00:49 ) *
Εικόνα των επεισοδίων δεν είχα, αλλά τόσο σαματά πως μπορούν να τον προκάλεσαν μόνο 30 "βαλτοί", στέλνοντας μάλιστα τέσσερις ΜΑΤάδες στο νοσοκομείο.

Δεν έχω καμία διάθεση να υπερασπιστώ την αστυνομία(κάθε τρεις και λίγο αποδεικνύει το υπέροχο επίπεδο επαγγελματισμού της), όμως το ΧΑΛΙ αυτό των γηπέδων πρέπει κάπου να τελειώσει. Τη μια ο κόσμος "προκαλείται", την άλλη "φταίνε οι ηθικοι αυτουργοί των σκανδάλων", την παράλλη "φταίνε οι διαιτητές του τρίτου τελικού κι ο Βασιλακόπουλος"(όπως είπαν στο ΣΕΦ), ε, κάπου πρέπει να σταματήσει το χάιδεμα των οπαδών.


Λάθος topic να φανταστώ? tongue.gif
vastravoud
ΛΟλ, με πρόλαβες tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.