Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός οff topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
T.W.Is.M.
QUOTE(redleg7 @ Oct 31 2013, 08:06 ) *
φυσικα και υπαρχει αποδειξη για την φοροδιαφυγη..ας ρωτησουμε τον μπατιστ να μας πει γιατι τον πηγαν στην ασφαλεια..ας μην πληρωναμε 13 εκ ευρω σε εφορια και θα χαμε μεγαλυτερο μπατζετ κατα πολυ και απ την τσσκα τωρα...οσον αφορα τον λο αυτος εμεινε στις καρδιες μας και δεν κοιταξε για λιγα ευρω να γινει ρολιστας τωγ λιγων λεπτων οπως ο χαινς..αυτος ανακυρηχτηκε mvp στον τελικο με την ρεαλ..αυτος ειναι το κορυφαιο μπασκετικο μυαλο στην ευρωπη και αυτο ειναι η απλη ταπεινη μου αποψη και καθαρα προσωπικη.....



QUOTE(thanath @ Oct 31 2013, 09:09 ) *
Αυτό που λες το ξέρεις ότι δεν είναι φοροδιαφυγή. Ο Μπατίστ πήγε στην φυλακή γιατί δεν του είχαν πληρώσει τα χρέη προς την εφορία... Ήταν γνωστά τα χρέη! Δεν έκρυβαν κάτι! Φοροδιαφυγή θα ήταν αν υπόγραφαν ένα συμβόλαιο οι παίχτες του ΠΑΟ που έγραφε ένα χ ποσό και τελικά η ομάδα του έδινε ένα ψ μεγαλύτερο ποσό κάτω από το τραπέζι για να γλιτώσει την εφορία. Άμα έχεις τέτοιες αποδείξεις σε παρακαλώ πολύ να τις πας στις αρμόδιες αρχές! Γιατί πάνω απ όλα όλοι ζούμε σ αυτή την χώρα κ όσοι παρανομούν και κλέβουν το κράτος έτσι πρέπει να πληρώνουν! Και δεν μιλάω καθόλου ειρωνικά!



Οπως απανταει και ο thanath, το περιστατικο με τον Μπατιστ δε συνιστα φοροδιαφυγη, αλλα χρεος προς την εφορια. Τετοιο χρεος μπορω να δημιουργησω κι εγω, που ως μισθωτος χωρις αλλη πηγη εισοδηματος δεν μπορω να κλεψω την εφορια(τουλαχιστον στο κομματι του φορου εισοδηματος), αν απλως δεν πληρωσω το φορο μου.
Φοροδιαφυγη σημαινει να κρυβω απο την εφορια τις οικονομικες μου συναλλαγες ή μερος αυτων. Να παιρνω χρηματα που δε δηλωνω ή στην περιπτωση της ΚΑΕ να εμφανιζω μικροτερα συμβολαια απ τα πραγματικα για να επιβαρυνθω με λιγοτερους φορους. Σ αυτη την περιπτωση συνυπευθυνος ειναι και ο παιχτης.
manj13
QUOTE(redleg7 @ Oct 31 2013, 08:06 ) *
φυσικα και υπαρχει αποδειξη για την φοροδιαφυγη..ας ρωτησουμε τον μπατιστ να μας πει γιατι τον πηγαν στην ασφαλεια..ας μην πληρωναμε 13 εκ ευρω σε εφορια και θα χαμε μεγαλυτερο μπατζετ κατα πολυ και απ την τσσκα τωρα...οσον αφορα τον λο αυτος εμεινε στις καρδιες μας και δεν κοιταξε για λιγα ευρω να γινει ρολιστας τωγ λιγων λεπτων οπως ο χαινς..αυτος ανακυρηχτηκε mvp στον τελικο με την ρεαλ..αυτος ειναι το κορυφαιο μπασκετικο μυαλο στην ευρωπη και αυτο ειναι η απλη ταπεινη μου αποψη και καθαρα προσωπικη.....


"αυτος ειναι το κορυφαιο μπασκετικο μυαλο στην ευρωπη... "

Φιλε redleg7 απεφυγε να κανεις τετοιες δηλωσεις tongue.gif γιατι δεν θελει και πολυ να γινεις τελευταια και η υπογραφη κανενος dry.gif ...Περιμενε ομως λιγο ακομη γιατι μ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΤΣ δεν ανακυρρησσεσαι κατι τοσο ΒΑΡΥ....Γιατι στους τελικους ηταν η σκια του φ4 και ισως δεν εφταιγε ΜΟΝΟ η γαστρεντεριτιδα.....Πολλοι παικτες εχουν βρεθει για καποιους αγωνες στην ''twilight zone''....
louie
QUOTE (redleg7 @ Oct 31 2013, 08:06 ) *
φυσικα και υπαρχει αποδειξη για την φοροδιαφυγη..ας ρωτησουμε τον μπατιστ να μας πει γιατι τον πηγαν στην ασφαλεια..ας μην πληρωναμε 13 εκ ευρω σε εφορια και θα χαμε μεγαλυτερο μπατζετ κατα πολυ και απ την τσσκα τωρα...οσον αφορα τον λο αυτος εμεινε στις καρδιες μας και δεν κοιταξε για λιγα ευρω να γινει ρολιστας τωγ λιγων λεπτων οπως ο χαινς..αυτος ανακυρηχτηκε mvp στον τελικο με την ρεαλ..αυτος ειναι το κορυφαιο μπασκετικο μυαλο στην ευρωπη και αυτο ειναι η απλη ταπεινη μου αποψη και καθαρα προσωπικη.....


διαμαντιδης ουτε καν εε; ο σαρας; ασε αυτοι εχουν παιξει παναθηναικο, παμε αλλου. εστω ο σπανουλης;;;
louie
QUOTE (anton2 @ Nov 4 2013, 21:35 ) *
Θέλω να επισημάνω το θέμα του Ματ Λοτζέσκι. Όπως τον είδα στα τελευταία παιχνίδια (σε όλα βασικά αλλά και τα τελευταία ιδιαιτέρως) θεωρώ βέβαιο ότι πρόκειται για ξεχωριστή περίπτωση παίκτη. Αυτό το έχουμε καταλάβει πιστεύω όλοι.

Αυτό που εγώ επιπρόσθετα θέλω να πω είναι ότι δεν είναι απλά καλός παίκτης αλλά παίκτης που σε πρωτοκλασσάτο επίπεδο μπορεί να είναι πρωταγωνιστής σε μια ομάδα.

Ένας κλασικός σουτέρ επιπέδου δεκαετίας '80 σε αθλητικό καλούπι 2013. Θα μπορούσε προχτες στην Ρόδο να βάλει άνετα μια 30άρα με ποσοστά άνω του 65% ενώ η συνεισφορά του μέσα στο παρκε είναι τύπου Διαμαντίδη ή Φάνη.

Γιατί τα γράφω όλα αυτά; Γιατί πιστεύω ότι η ομάδα έχει καταλάβει όλα αυτά που λέω και προσπαθεί να τον κρατήσει σε μέτρια επίπεδα για λόγους αιφνιδιασμού σε πιο σημαντικά παιχνίδια. Λέμε τώρα αφού έτσι ή αλλιώς η αντικατασκοπεία πάει και έρχεται και μυστικά δεν υπάρχουν. Όσο και να ναι όμως δεν θέλουν να δείξουν τι μπορεί να κάνει ο παίκτης στο 100% των δυνατοτήτων του.

Με την δραματική αναγέννηση του Σλούκα ο οποίος μοιάζει όλο και περισσότερο στον Ροντρίκεθ της Ρεάλ, την επιστροφή του αντι-Διαμαντίδη Μάντζαρη, έναν Λοτζέσκι πολυεργαλείο και ελεύθερο σκοπευτή υψηλού επιπέδου και τον Σπανούλη να εμβολίζει τις αντίπαλες ρακέτες δεν πιστεύω ότι ο Ολυμπιακός έχει αντίπαλο διεθνώς.

Ο Ντάστον δείχνει σιγά, σιγά να ρολάρει, λίγο να ρολάρουν και οι άλλοι δύο σέντερ τελείωσε το θέμα.

Ο Πέτγουέι όπως έχω ξαναπεί είναι καλός αλλά πολύ ελεφρύς και πρέπει να κυνηγήσει περισσότερο τα κοψίματα και λιγότερο τα τρίποντα.

Προσοχή με τις σχέσεις των παικτών-ομάδας γιατί φέτος ο Ολυμπιακός έχει πολλούς πρωτοκλασσάτους και ελπίζω να μην γίνει καμία καραμπόλα πάλι τύπου Ντόρσει. Δεν το βλέπω βέβαια αλλά το λέω γιατί πάνω από όλα έχει μεγάλη σημασία φέτος να πάει καλά η ομάδα.

Ο Σπανούλης πέρυσι στον τελικό με την Ρεάλ κέρδισε μια θέση στην ιστορία του αθλήματος με πράγματα που "δεν γίνονται" όπως θα λέγαμε. Σαν το "βάλτο αγόρι μου" 4 φορές στο ίδιο παιχνίδι από τον ίδιο παίκτη! Βεβαίως έχει πολλά ακόμη να προσφέρει τα επόμενα χρόνια αλλά τώρα έχει και καλούς βοηθούς και παίκτες δίπλα του που αν τους αξιοποιήσει θα μπορεί και ο ίδιος να επιτύχει λιγότερο αγχωτικά τους στόχους του.

Ο Ολυμπιακός φέτος αν όλα πάνε καλά και πιστεύω ότι θα πάνε, έχει δυνατότητα για θεαματικό ωραίο και ταυτόχρονα αποτελεσματικό μπάσκετ.

Θα μπορούσε άνετα να ρίξει στο καναβάτσο τον Ομπράντοβιτς στον τελικό. Αρκεί όλοι να έχουν σεβασμό για όλους τους συμπαίκτες τους και όλοι να παίζουν για την ομάδα χωρίς άρρητες κόντρες και τέτοια, δηλαδή όπως όλα δείχνουν να πηγαίνουν έως τώρα.






Το δεύτερο θέμα που θελω να τονίσω είναι η έδρα του Ερυθρού Αστέρα όπως την είδα ενάντια στον ΠΑΟ. Οι Σέρβοι φίλαθλοι βέβαια όπως και στην Λιθουανία είναι πιο μπασκετικοί από ότι οι Έλληνες ποδοσφαιροχούλιγκαν που συχνά ξεφυτρώνουν στις κερκίδες του ΣΕΦ.

Νομίζω ότι και η έδρα του ΕΡ.Αστ. σαν κατασκευή γηπέδου είναι ιδανική, μακάρι ο Ολυμπιακός να είχε τέτοιο γήπεδο καμίνι.

Θα πρέπει όμως να δούμε και τους φιθλάθλους τους. Ήταν συνέχεια στο όριο και κρατιώντουσαν εκεί χωρίς εκτροπές (με 1 εξαίρεση).

Δεν μπορούμε να κάνουμε και το ΣΕΦ ένα μπασκετικό εφιαλτικό καμίνι για τους αντιπάλους χωρίς ΙΧΝΟΣ από καφρο-ποδοσφαιρό-χούλιγκανς;

Και που φαίνεται ο μπασκετικός λαός ; Όταν σηκώθηκε όρθιο ένα ολόκληρο γήπεδο προς τιμήν του πατέρα του Γιάνκοβιτς που πριν 20 χρόνια έπαιζε σε αυτούς! Αυτό είναι το μπάσκετ ρε γαμώτο, ούτε ο Σπανούλης ούτε ο Διαμαντίδης ούτε η κόντρα ΠΑΟ-Ολυμπιακού.

Αυτό θα πρέπει να είναι το μοντέλο μας ως ομάδα, ο ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ.

Εγώ προτιμώ να χάνει ο ολυμπιακός αλλά να σεβόμαστε το μπάσκετ και να κάνουμε ακόμη και τους πιο αχρείους αντιπάλους μας να ντρέπονται όταν νικάνε άδικα και το κυριότερο να μην επιτρέψουμε ποτέ το μπάσκετ να γίνει σαν το ποδοσφαιρικό βόθρο.


απο που να ξεκινησω και που να τελειωσω;
οτι ο ολυμπιακος δεν εχει αντιπαλο διεθνως; ΔΙΕΘΝΩΣ;;;
για το παραδειγμα προς μιμηση, τους αξιοθαυμαστους μπασκετικους σερβους φιλαθλους του ερ αστερα που πεταγανε σε βολες αναπτηρες και οτι αλλο ειχαν ευκαιρο;; το οποιο δεν εχω ξαναδει στην ευρωλιγκα
για το οτι ο λοτζεσκι απο εκει που τον περιμεναμε τελειως μονοδιαστατο και εκπλαγηκαμε που παιρνει και κανα ριμπαουντ εσυ τον συγκρινεις με τον διαμαντιδη και τον φανη για την πολυδιαστατη προσφορα του;;;
το οτι τα 4 τριποντα του σπανουλη με τη ρεαλ που εγιναν στο 3ο δεκαλεπτο ειναι σαν "βαλτο αγορι μου" ενα νικητηριο τριποντο 3 δευτερολεπτα πριν τον αποκλεισμο απο τον τελικο του ευρωμπασκετ;;;

τρολαρεις;;; πες μου σε παρακαλω οτι τρολαρεις. ειναι πολυ καλο για τρολαρισμα...
anton2
Να μην πούμε για τον Πρέλιεβιτς που μετά την μπουνιά από τον Γκάλη ήταν πρώτος μέσα στο Αλεξάνδρειο που τον τίμησε πριν λίγους μήνες, όπως βέβαια και ο Γιαννάκης.

Γενικά το μπάσκετ είχε και πιστεύω έχει ακόμη άλλο επίπεδο από την ποδοσφαιρική χαβούζα. Είναι εμφανές ότι ο Πεδουλάκης, παιδί μιας άλλης διαφορετική φιλοσοφίας πολύ κοντά σε αυτή του Γιαννάκη, δυσκολεύεται ιδιαίτερα να ρίξει το επίπεδό του όσο απαιτούν ο πρόεδρος και οι καιροί...

Οι προσπάθειες προσωπικού πικαρίσματος τα τελευταία χρόνια από τους διαφόρους προέδρους του ΠΑΟ προς τον Ολυμπιακό μόνο φίλαθλο πνεύμα δεν μπορώ να θεωρήσω ότι είναι, περισσότερο προσπάθειες χουλιγκάνικης συσπείρωσης και ενδείξεις αδυναμίας. Με τον όρο ενίοτε να είναι δεύτεροι δεν τους νοιάζει ιδιαίτερα το άθλημα και άρα δεν τους νοιάζει να το χαλάνε υιοθετώντας χουλιγκάνικες συμπεριφορές.

Ας μην ξεχνάμε τις οικονομικές διαστάσεις-προεκτάσεις του θέματος στις οποίες θα αναφερθώ άλλη φορά και οι αποίες αποδεικνύουν αυτά που γράφω (περί αποχώρησης από την "εξουσία" του πρωταθλήματος).

Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός με τέτοια υπερομάδα δεν χρειάζεται χούλιγκανς του ποδοσφαίρου στις κερκίδες του ΣΕΦ, οι χούλιγκαν πάνε για τη νίκη δεν τους νοιάζει το μπάσκετ. Από την άλλη καλά κάνουν οι πρόεδροι που δεν απαντάνε στις προκλήσεις χαμηλώματος του επιπέδου.

Κρίμα μόνο που η μεγάλη αντιπαλότητα μεταξύ των δύο μεγάλων ομάδων αλλοτρίωσε τόσο πολύ έναν τόσο μεγάλο παίκτη όπως ο Διαμαντίδης ο οποίος φαίνεται ότι έχει χάσει την ισορροπία του γιατί μέσα του ξέρει ότι δεν του αξίζει να μεταμορφώνεται από παίκτη διεθνούς εμβέλειας σε παίκτη με ρόλο αποκλειστικά αντιολυμπιακό. Αν ο ΠΑΟ αναγνώριζε την αξία του δεν θα επέτρεπε σε αυτή του την μονοδιάστατη μεταμόρφωση.

Και αυτή η κόντρα δεν αλλοτρίωσε μόνο τον Διαμαντίδη αλλά αλλοτρίωσε και την εθνική ομάδα μπάσκετ και σαν μαύρη τρύπα πάει να τα ρουφήξει όλα. Και κυρίως το fair play.






louie
QUOTE (anton2 @ Nov 5 2013, 17:15 ) *
Να μην πούμε για τον Πρέλιεβιτς που μετά την μπουνιά από τον Γκάλη ήταν πρώτος μέσα στο Αλεξάνδρειο που τον τίμησε πριν λίγους μήνες, όπως βέβαια και ο Γιαννάκης.

Γενικά το μπάσκετ είχε και πιστεύω έχει ακόμη άλλο επίπεδο από την ποδοσφαιρική χαβούζα. Είναι εμφανές ότι ο Πεδουλάκης, παιδί μιας άλλης διαφορετική φιλοσοφίας πολύ κοντά σε αυτή του Γιαννάκη, δυσκολεύεται ιδιαίτερα να ρίξει το επίπεδό του όσο απαιτούν ο πρόεδρος και οι καιροί...

Οι προσπάθειες προσωπικού πικαρίσματος τα τελευταία χρόνια από τους διαφόρους προέδρους του ΠΑΟ προς τον Ολυμπιακό μόνο φίλαθλο πνεύμα δεν μπορώ να θεωρήσω ότι είναι, περισσότερο προσπάθειες χουλιγκάνικης συσπείρωσης και ενδείξεις αδυναμίας. Με τον όρο ενίοτε να είναι δεύτεροι δεν τους νοιάζει ιδιαίτερα το άθλημα και άρα δεν τους νοιάζει να το χαλάνε υιοθετώντας χουλιγκάνικες συμπεριφορές.

Ας μην ξεχνάμε τις οικονομικές διαστάσεις-προεκτάσεις του θέματος στις οποίες θα αναφερθώ άλλη φορά και οι αποίες αποδεικνύουν αυτά που γράφω (περί αποχώρησης από την "εξουσία" του πρωταθλήματος).

Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός με τέτοια υπερομάδα δεν χρειάζεται χούλιγκανς του ποδοσφαίρου στις κερκίδες του ΣΕΦ, οι χούλιγκαν πάνε για τη νίκη δεν τους νοιάζει το μπάσκετ. Από την άλλη καλά κάνουν οι πρόεδροι που δεν απαντάνε στις προκλήσεις χαμηλώματος του επιπέδου.

Κρίμα μόνο που η μεγάλη αντιπαλότητα μεταξύ των δύο μεγάλων ομάδων αλλοτρίωσε τόσο πολύ έναν τόσο μεγάλο παίκτη όπως ο Διαμαντίδης ο οποίος φαίνεται ότι έχει χάσει την ισορροπία του γιατί μέσα του ξέρει ότι δεν του αξίζει να μεταμορφώνεται από παίκτη διεθνούς εμβέλειας σε παίκτη με ρόλο αποκλειστικά αντιολυμπιακό. Αν ο ΠΑΟ αναγνώριζε την αξία του δεν θα επέτρεπε σε αυτή του την μονοδιάστατη μεταμόρφωση.

Και αυτή η κόντρα δεν αλλοτρίωσε μόνο τον Διαμαντίδη αλλά αλλοτρίωσε και την εθνική ομάδα μπάσκετ και σαν μαύρη τρύπα πάει να τα ρουφήξει όλα. Και κυρίως το fair play.


μην δειχνεις ελεος!!!

http://www.youtube.com/watch?v=oB6bk5S2_Zc
anton2
QUOTE (louie @ Nov 5 2013, 16:45 ) *
απο που να ξεκινησω και που να τελειωσω;
οτι ο ολυμπιακος δεν εχει αντιπαλο διεθνως; ΔΙΕΘΝΩΣ;;;
για το παραδειγμα προς μιμηση, τους αξιοθαυμαστους μπασκετικους σερβους φιλαθλους του ερ αστερα που πεταγανε σε βολες αναπτηρες και οτι αλλο ειχαν ευκαιρο;; το οποιο δεν εχω ξαναδει στην ευρωλιγκα
για το οτι ο λοτζεσκι απο εκει που τον περιμεναμε τελειως μονοδιαστατο και εκπλαγηκαμε που παιρνει και κανα ριμπαουντ εσυ τον συγκρινεις με τον διαμαντιδη και τον φανη για την πολυδιαστατη προσφορα του;;;
το οτι τα 4 τριποντα του σπανουλη με τη ρεαλ που εγιναν στο 3ο δεκαλεπτο ειναι σαν "βαλτο αγορι μου" ενα νικητηριο τριποντο 3 δευτερολεπτα πριν τον αποκλεισμο απο τον τελικο του ευρωμπασκετ;;;

τρολαρεις;;; πες μου σε παρακαλω οτι τρολαρεις. ειναι πολυ καλο για τρολαρισμα...


1) Η άποψή μου είναι ότι ναι εκτός ΝΒΑ αν όλα πάνε καλά δεν έχει αντίπαλο, ίσως μόνο στον τελικό τον Ομπράντοβιτς για να επιτρέψει και στους άσπονδους εχθρούς μας να ελπίζουν (...) Απόψεις είναι αυτές!

2) Μπορεί να κάνω λάθος με τον Λοτζέσκι επειδή είναι νωρίς, αυτά όμως που έχει δείξει είναι για παίκτη 3 κατηγοριών παραπάνω από ότι μας ηρθε.

3) Όποιος καταλαβαίνει από μπάσκετ ξέρει ότι το άθλημα είναι άθλημα μομέντουμ και ρυθμού, ιδίως στα παιχνίδια του ολυμπιακού ο οποίος και φέτος και πέρυσι νίκησε την ΤΣΣΚΑ πάνω στο γύρισμα του μομέντουμ. Αυτό πήγε να κάνει και πέρυσι με την Ρεάλ, η Ρεάλ όμως σε αντίθεση με την ΤΣΣΚΑ αντιστάθηκε και προσπάθησε να ανακτήσει το μομέντουμ του παιχνιδιού, και πάνω στο οριακό σημείο που πήγε να το καταφέρει τους βάζει ο Σπανούλης το 1ο του τρίποντο και κρατάει ο Ολυμπιακός τα κερδισμένα που είχε πάρει από την επιστροφή του στο παιχνίδι.

Μετά από λίγο η Ρεάλ ξανακάνει προσπάθεια επαναφοράς και πάνω στο οριακό σημείο και πάλι ο Σπαν τους βάζει το ίδιο τρίποντο, μετά από λίγο ξανακάνουν το ίδιο και τους ξαναβάζει το ίδιο τρίποντο για 3η φορά στο ίδιο χρονικό σημείο αντιστροφής του μομέντουμ! Και στο τέλος ούτε την διαφορά δεν τους άφησε να μειώσουν με αξιοπρέπεια κόβοντάς τους τα πόδια.

Εγώ παρακολουθώ μπάσκετ από τα 6 μου και την δεκαετία του 1970-1980 και ποτέ δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο. Τελεία και παύλα.

Γι' αυτό βέβαια πήρε και το συμβόλαιο της ζωής του φέτος και μπράβο του.

Υπάρχουν λοιπόν 2 περιπτώσεις, 1ον να μην καταλαβαίνει κάποιος σωστά τις αυξομειώσεις της ψυχολογίας-momentum του παιχνιδιού οπότε να μην καταλαβαίνει τις μαχαιριές των τριπόντων σε εκείνο το σημείο ή 2ον απλά να είναι ΠΑΟ ή να υποστηρίζει την άλλη ομάδα οπότε και πάλι δεν το πιάνει το θέμα.

Αυτά τα τρίποντα λόγω χρονικού σημείου ισούταν με 12 τρίποντα (12/12 θα έλεγα), ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε.


Και όμως.....στα πιο κρίσιμα σημεία του τελικού την χρονική στιγμή που ήταν δηλητήριο κάνει το ίδιο πράγμα επί 3.

Ήταν η κβαντική μετάφραση του εγκεφαλικού μηνύματος στο μυαλό του αντιπάλου :'παιδιά το παιχνίδι τελείωσε, πηγαίντε σπίτια σας"!.

Και επίσης υπάρχει και κάτι άλλο με εκείνο το μαγικό 2ο ημίχρονο...
Ο Σπανούλης δεν είναι ο μότσαρτ Ντράζεν ούτε ο μαγικός και αέρινος Μιχαλάκης, ήταν ανθρώπινος, πολύ ανθρώπινος παίκτης που μέχρι τότε είχε αστοχήσει σε 20 τρίποντα τα τελευταία παιχνίδια. Και αυτός ο ανθρώπινος παίκτης έφερε τον Ολυμπιακό στο τρόπαιο για 2η φορά. Όχι κάποιος υπεράνθρωπος αλλά ο Σπανούλης.

Αυτό ναι ήταν το "βάλτο αγόρι" μου επί 3 στο ίδιο παιχνίδι την πιο κρίσιμη στιγμή.

Πραγματικά ιστορική και μοναδική στιγμή.

Λέω την άποψή μου με επιχειρήματα, αν διαφωνούν κάποιοι δικαίωμά τους.
louie
QUOTE (anton2 @ Nov 5 2013, 17:29 ) *
1) Η άποψή μου είναι ότι ναι εκτός ΝΒΑ αν όλα πάνε καλά δεν έχει αντίπαλο, ίσως μόνο στον τελικό τον Ομπράντοβιτς για να επιτρέψει και στους άσπονδους εχθρούς μας να ελπίζουν (...) Απόψεις είναι αυτές!

2) Μπορεί να κάνω λάθος με τον Λοτζέσκι επειδή είναι νωρίς, αυτά όμως που έχει δείξει είναι για παίκτη 3 κατηγοριών παραπάνω από ότι μας ηρθε.

3) Όποιος καταλαβαίνει από μπάσκετ ξέρει ότι το άθλημα είναι άθλημα μομέντουμ και ρυθμού, ιδίως στα παιχνίδια του ολυμπιακού ο οποίος και φέτος και πέρυσι νίκησε την ΤΣΣΚΑ πάνω στο γύρισμα του μομέντουμ. Αυτό πήγε να κάνει και πέρυσι με την Ρεάλ, η Ρεάλ όμως σε αντίθεση με την ΤΣΣΚΑ αντιστάθηκε και προσπάθησε να ανακτήσει το μομέντουμ του παιχνιδιού, και πάνω στο οριακό σημείο που πήγε να το καταφέρει τους βάζει ο Σπανούλης το 1ο του τρίποντο.

Μετά από λίγο ξανακάνουν το ίδιο τους βάζει το ίδιο τρίποντο, μετά από λίγο το ίδιο τους ξαναβάζει το 3ο. Και στο τέλος ούτε την διαφορά δεν τους άφησε να μειώσουν με αξιοπρέπεια κόβοντάς τους τα πόδια.

Εγώ παρακολουθώ μπάσκετ από τα 6 μου και την δεκαετία του 1970-1980 και ποτέ δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο. Τελεία και παύλα.

Γι' αυτό βέβαια πήρε και το συμβόλαιο της ζωής του φέτος και μπράβο του.

Υπάρχουν λοιπόν 2 περιπτώσεις, 1ον να μην καταλαβαίνει κάποιος σωστά τις αυξομειώσεις της ψυχολογίας-momentum του παιχνιδιού οπότε να μην καταλαβαίνει τις μαχαιριές των τριπόντων σε εκείνο το σημείο ή 2ον απλά να είναι ΠΑΟ ή να υποστηρίζει την άλλη ομάδα οπότε και πάλι δεν το πιάνει το θέμα.

Αυτά τα τρίποντα λόγω χρονικού σημείου ισούταν με 12 τρίποντα (12/12 θα έλεγα), ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε.

Και επίσης υπάρχει και κάτι άλλο με εκείνο το μαγικό 2ο ημίχρονο...

Ο Σπανούλης δεν ήταν ο μότσαρτ Ντράζεν ούτε ο μαγικός Μιχαλάκης, ήταν ανθρώπινος, πολύ ανθρώπινος, ένας παίκτης που μέχρι τότε είχε αστοχήσει σε 20 τρίποντα τα τελευταία παιχνίδια.

Και όμως.....στα πιο κρίσιμα σημεία του τελικού την χρονική στιγμή που ήταν δηλητήριο κάνει το ίδιο πράγμα επί 3.

Ήταν η κβαντική μετάφραση του εγκεφαλικού μηνύματος στο μυαλό του αντιπάλου :'παιδιά το παιχνίδι τελείωσε, πηγαίντε σπίτια σας"!.

Αυτό ναι ήταν το "βάλτο αγόρι" μου επί 3 στο ίδιο παιχνίδι την πιο κρίσιμη στιγμή.

Πραγματικά ιστορική και μοναδική στιγμή.


μαλλον πρεπει να μαθεις τι σημαινει διεθνως(δεν σχολιαζω καν το οτι δεν εχετε αντιπαλο)

το οτι ειναι 3 επιπεδα πανω απο οτι νομιζες δεν τον κανει πληρη σαν τον δδ και τον φανη... τι σχεση εχει το ενα με το αλλο; ο καρι ηταν 15 επιπεδα πανω απο οτι νομιζαμε εμεις οποτε ειναι θεαματικος σαν τον τζορνταν(f*ck logic)!

ναι οντως αυτο αλλαξε το μομεντουμ οποτε ειναι το ιδιο σημαντικο με το "βαλτο αγορι μου". βασικα το "βαλτο αγορι μου" δεν αλλαξε κανα μομεντουμ(γιατι δεν ειχε μεινει και ενα ημιχρονο ακομα) οποτε δεν ειναι και τοσο σημαντικο αν το σκεφτεις...

τωρα στο επομενο σχολιο εδωσες παλι ρεσιταλ. αντιολυμπιακο ρολο ο διαμαντιδης;;; 1ον τι σημαινει αυτο και 2ον οταν ελεγε οτι υποστηριζε τον ολυμπιακο στο φιναλ 4 του λονδινου δεν νομιζω οτι ηταν και πολυ αντιολυμπιακος!!! βασικα ποτε δεν εχει πει κατι εναντιον του ολυμπιακου.

" Με τον όρο ενίοτε να είναι δεύτεροι δεν τους νοιάζει ιδιαίτερα το άθλημα και άρα δεν τους νοιάζει να το χαλάνε υιοθετώντας χουλιγκάνικες συμπεριφορές. " κι αυτο θελει μια μεταφραση. γιατι μετα απο τον "αντιολυμπιακο ρολο" εμαθα οτι τους γιαννακοπουλους δεν τους χαλαγε να ειναι δευτεροι(;;) για να χαλανε το αθλημα... τι; πως; γιατι; τι ειναι αυτα που λες;; πριν τα γραψεις, στο μυαλο σου, ειχαν καποιο νοημα;

προκαταβολικα σου λεω οτι μαλλον δεν θα απαντησω στο σχολιο σου γιατι με επιασε πονοκεφαλος με αυτα που εχω διαβασει
anton2
QUOTE (louie @ Nov 5 2013, 17:49 ) *
μαλλον πρεπει να μαθεις τι σημαινει διεθνως(δεν σχολιαζω καν το οτι δεν εχετε αντιπαλο)

το οτι ειναι 3 επιπεδα πανω απο οτι νομιζες δεν τον κανει πληρη σαν τον δδ και τον φανη... τι σχεση εχει το ενα με το αλλο; ο καρι ηταν 15 επιπεδα πανω απο οτι νομιζαμε εμεις οποτε ειναι θεαματικος σαν τον τζορνταν(f*ck logic)!

ναι οντως αυτο αλλαξε το μομεντουμ οποτε ειναι το ιδιο σημαντικο με το "βαλτο αγορι μου". βασικα το "βαλτο αγορι μου" δεν αλλαξε κανα μομεντουμ(γιατι δεν ειχε μεινει και ενα ημιχρονο ακομα) οποτε δεν ειναι και τοσο σημαντικο αν το σκεφτεις...

τωρα στο επομενο σχολιο εδωσες παλι ρεσιταλ. αντιολυμπιακο ρολο ο διαμαντιδης;;; 1ον τι σημαινει αυτο και 2ον οταν ελεγε οτι υποστηριζε τον ολυμπιακο στο φιναλ 4 του λονδινου δεν νομιζω οτι ηταν και πολυ αντιολυμπιακος!!! βασικα ποτε δεν εχει πει κατι εναντιον του ολυμπιακου.

" Με τον όρο ενίοτε να είναι δεύτεροι δεν τους νοιάζει ιδιαίτερα το άθλημα και άρα δεν τους νοιάζει να το χαλάνε υιοθετώντας χουλιγκάνικες συμπεριφορές. " κι αυτο θελει μια μεταφραση. γιατι μετα απο τον "αντιολυμπιακο ρολο" εμαθα οτι τους γιαννακοπουλους δεν τους χαλαγε να ειναι δευτεροι(;;) για να χαλανε το αθλημα... τι; πως; γιατι; τι ειναι αυτα που λες;; πριν τα γραψεις, στο μυαλο σου, ειχαν καποιο νοημα;

προκαταβολικα σου λεω οτι μαλλον δεν θα απαντησω στο σχολιο σου γιατι με επιασε πονοκεφαλος με αυτα που εχω διαβασει


Για τον Λοτζέσκι: Επαναλαμβάνω όσα υποστήριξα από το πρώτο μου σχόλιο. Δεν έχει την ιστορία που έχουν πίσω τους οι άλλοι, εννοείται αυτό, όπως εννοείται ότι υπάρχει όμως και σοβαρή περίπτωση να με επιβεβαιώσει γράφοντας τι δική του ιστορία. Αυτό λέω και μόνο με βάση την παρούσα εικόνα του, αυτή η εικόνα μου επιτρέπει βάσει λογικής να λέω αυτά που λέω.

Για τον τελικό: Υπάρχουν τα Bazzer Bitter και τα Bazzer Bitter ρυθμού, ο Σπανούλης έβαλε 3 Bazzer Bitter ρυθμού και τους έκοψε τα πόδια την ώρα που και τις 3 φορές ήταν σε φάση ανάκτησης του μομέντουμ. Υπάρχουν τα βίντεο μπορεί κάποιος να δει το παιχνίδι ξανά από την αρχή, και θα επαληθεύσει όσα γράφω.

Τώρα το τελευταίο για το Διαμαντίδη το έγραψα γιατί υπάρχει λόγος να το γράψω. Θα ξανασυζητήσω το θέμα εν καιρώ.

Για τους προέδρους τώρα εσύ δεν κατάλαβες αλλά άλλοι κατάλαβαν. Μου θυμίζουν λίγο τους γερμανούς όταν έφευγαν από την εξουσία της Ελλάδος που κατά την αποχώρησή τους δεν δίσταζαν να διαλύσουν τα πάντα (γέφυρες, εγκαταστάσεις, πολεμοφόδια κτλ). Έτσι και αυτοί/αυτός τώρα, ως έξυπνοι άνθρωποι βλέπουν ότι μπαίνουν σιγά, σιγά σε μια πτώση (τελείωσε και η σπατάλη στην υγεία/φάρμακα), και τι κάνουν; Κατ' αρχην αποχώρησαν κατα δεύτερον άρχισαν τα πικαρίσματα (από προπέρυσι) που δεν είχαμε συνηθίσει στο μπάσκετ, καταργώντας το φέαρ πλέι.

Οι μικρές ανοδικές διακυμάνσεις (π.χ. πέρυσι) απλά επιβεβαιώνουν την κύρια πτωτική τάση που προδιαγράφεται.
bbplayer
QUOTE (rankin @ Oct 31 2013, 12:24 ) *
Τι σημαίνει ομως κωλόπαιδο και τι καλό παιδί, στον επαγγελματικό αθλητισμό;
Χωρίς να θέλω να ανάψω τα αίματα, αλλά για πιο λόγο ακριβώς ο Πέτροβιτς ήταν κακό παιδί, ο Διαμαντίδης ειναι καλό, και ο Παππάς επίσης κακό...


νομίζω ότι σημαίνει και στην καθημερινότητά μας. Όποιος βρίζει και λοιδωρεί αντιπάλους (περίπτωση Ρόδου), όποιος προσπαθεί να χειροδικήσει εναντίον συμπαικτών (περίπτωση Καλάθη), χαίρεται τις ήττες συμπαικτών του ποστάροντας στο twiter (περίπτωση ΕΟ Νέων) , βρίζει ασύστολα συμπαίκτες σε αγώνες άνευ σημασίας και πιθανόν άλλα που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή και όλα αυτά στα 23 του (πού μπορεί και να σημαίνει ότι έχει "λαμπρό" μέλλον μπροστά του) είναι κωλόπαιδο.

Τώρα τι ακριβώς έχει κάνει ο ΔΔ ή ο Ντράζεν ώστε να μπορούμε να τους προσάψουμε ένα τέτοιο χαρακτηρισμό, ειλικρινά δε γνωρίζω.

QUOTE (anton2 @ Nov 4 2013, 21:35 ) *
Ο Ολυμπιακός φέτος αν όλα πάνε καλά και πιστεύω ότι θα πάνε, έχει δυνατότητα για θεαματικό ωραίο και ταυτόχρονα αποτελεσματικό μπάσκετ.

Θα μπορούσε άνετα να ρίξει στο καναβάτσο τον Ομπράντοβιτς στον τελικό. Αρκεί όλοι να έχουν σεβασμό για όλους τους συμπαίκτες τους και όλοι να παίζουν για την ομάδα χωρίς άρρητες κόντρες και τέτοια, δηλαδή όπως όλα δείχνουν να πηγαίνουν έως τώρα.


επειδή σε κάποιο άλλο ποστ υποστηρίζεις ότι μιλάς με επιχειρήματα, στο παραπάνω quote δεν περιέχεται κανένα επιχείρημα, παρά μόνο wishful thinkings.
Ειδικά για το bold, τα επιχειρήματα λένε ότι ο συγκεκριμένος δεν είναι ούτε Καζλάουσκας ούτε Λάσο. Και είναι και πολλά.
Όποτε καλού καλού να εύχεσαι να μη βρεθεί στο δρόμο σου.
Τώρα βέβαια το "άνετα" ούτε κι εσύ το εννοείς, φαντάζομαι θα γράφτηκε έτσι
anton2
QUOTE (bbplayer @ Nov 5 2013, 18:50 ) *
νομίζω ότι σημαίνει και στην καθημερινότητά μας. Όποιος βρίζει και λοιδωρεί αντιπάλους (περίπτωση Ρόδου), όποιος προσπαθεί να χειροδικήσει εναντίον συμπαικτών (περίπτωση Καλάθη), χαίρεται τις ήττες συμπαικτών του ποστάροντας στο twiter (περίπτωση ΕΟ Νέων) , βρίζει ασύστολα συμπαίκτες σε αγώνες άνευ σημασίας και πιθανόν άλλα που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή και όλα αυτά στα 23 του (πού μπορεί και να σημαίνει ότι έχει "λαμπρό" μέλλον μπροστά του) είναι κωλόπαιδο.

Τώρα τι ακριβώς έχει κάνει ο ΔΔ ή ο Ντράζεν ώστε να μπορούμε να τους προσάψουμε ένα τέτοιο χαρακτηρισμό, ειλικρινά δε γνωρίζω.



επειδή σε κάποιο άλλο ποστ υποστηρίζεις ότι μιλάς με επιχειρήματα, στο παραπάνω quote δεν περιέχεται κανένα επιχείρημα, παρά μόνο wishful thinkings.
Ειδικά για το bold, τα επιχειρήματα λένε ότι ο συγκεκριμένος δεν είναι ούτε Καζλάουσκας ούτε Λάσο. Και είναι και πολλά.
Όποτε καλού καλού να εύχεσαι να μη βρεθεί στο δρόμο σου.
Τώρα βέβαια το "άνετα" ούτε κι εσύ το εννοείς, φαντάζομαι θα γράφτηκε έτσι



1ον Αν διαβάσει κανείς όλα μου τα σχόλια στα οποία αναλύω σταδιακά την ομάδα και έναν έναν τους παίκτες τότε θα δει ότι στηρίζεται η θεωρία μου, και φυσικά περί αθλητικής θεωρίας πρόκειται και όχι περί επιστημονικής απόδειξης.

2ον Το ότι ο Ομπράντοβιτς μάζεψε 3-4 μεγάλα ονόματα για να φτιάξει μια μεγάλη ομάδα δεν είναι έκπληξη. Έκπληξη θα ήταν με παίκτες ρολίστες να φτιάξει ομάδα, όπως έκανε Ίβκοβιτς. Αλλά ο Ομπράντοβιτς δεν φαίνεται να είναι τόσο μάγκας και γι' αυτό όταν το ρόστερ αδυνάτισε την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια από τον ΠΑΟ.

Γενικά τους προπονητές που ψάχνουν που βρίσκονται φραγκάτοι πρόεδροι που τα τρώνε από τα ταμεία τριτοκοσμικών (ή αναπτυσσόμενα τριτοκοσμικών) χωρών για να τους προσλάβουν μαζί με ένα πακέτο παικτών για να τους φτιάξουν ομάδα πολύ τους κάνω πλάκα. Ιδίως όταν έχουν και οπαδούς παγκοσμίως.

Και δεν ξέρω αυτοί οι προπονητές τι προσφέρουν στο άθλημα πέρα από τρόπαια σε οπαδούς χρεοκοπημένων χωρών.

Ας κάτσει κάποιος να μετρήσει ποια από τις μεγάλες ομάδες γέμιζε τα ταμεία της σε συνάρτηση με το άδεισμα των ταμείων του κράτους τις εποχές που οι φαρμακευτικές σπατάλες θα έπρεπε να συνοδεύονται από ποινικές δίωξεις (2006-2010).

Τζάμπα μάγκας ο Ομπράντοβιτς; Δεν θα το έλεγα, πολύ ακριβός μάγκας, σε ύψος ενός υπολογίσιμου ποσοστού στο υπέρογκο ελληνικό δημόσιο χρέος, αν είχα και κάποιους εταιρικούς ισολογισμούς των ετών 2006-2011 μπροστά μου θα μπορούσα να πω και το ποσοστό.
bbplayer
QUOTE (anton2 @ Nov 5 2013, 19:38 ) *
1ον Αν διαβάσει κανείς όλα μου τα σχόλια στα οποία αναλύω σταδιακά την ομάδα και έναν έναν τους παίκτες τότε θα δει ότι στηρίζεται η θεωρία μου, και φυσικά περί αθλητικής θεωρίας πρόκειται και όχι περί επιστημονικής απόδειξης.

2ον Το ότι ο Ομπράντοβιτς μάζεψε 3-4 μεγάλα ονόματα για να φτιάξει μια μεγάλη ομάδα δεν είναι έκπληξη. Έκπληξη θα ήταν με παίκτες ρολίστες να φτιάξει ομάδα, όπως έκανε Ίβκοβιτς. Αλλά ο Ομπράντοβιτς δεν φαίνεται να είναι τόσο μάγκας και γι' αυτό όταν το ρόστερ αδυνάτισε την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια από τον ΠΑΟ.

Γενικά τους προπονητές που ψάχνουν που βρίσκονται φραγκάτοι πρόεδροι που τα τρώνε από τα ταμεία τριτοκοσμικών (ή αναπτυσσόμενα τριτοκοσμικών) χωρών για να τους προσλάβουν μαζί με ένα πακέτο παικτών για να τους φτιάξουν ομάδα πολύ τους κάνω πλάκα. Ιδίως όταν έχουν και οπαδούς παγκοσμίως.

Και δεν ξέρω αυτοί οι προπονητές τι προσφέρουν στο άθλημα πέρα από τρόπαια σε οπαδούς χρεοκοπημένων χωρών.

Ας κάτσει κάποιος να μετρήσει ποια από τις μεγάλες ομάδες γέμιζε τα ταμεία της σε συνάρτηση με το άδεισμα των ταμείων του κράτους τις εποχές που οι φαρμακευτικές σπατάλες θα έπρεπε να συνοδεύονται από ποινικές δίωξεις (2006-2010).


Τζάμπα μάγκας ο Ομπράντοβιτς; Δεν θα το έλεγα, πολύ ακριβός μάγκας, σε ύψος ενός υπολογίσιμου ποσοστού στο υπέρογκο ελληνικό δημόσιο χρέος, αν είχα και κάποιους εταιρικούς ισολογισμούς των ετών 2006-2011 μπροστά μου θα μπορούσα να πω και το ποσοστό.



επειδή δεν ξέρεις τι σου γίνεται σχετικά με τον συγκεκριμένο προπονητή, κάτσε ενημερώσου και μετά τα ξαναλέμε. κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης να εξακολουθείς να παρακαλάς να μη σε πετύχει πουθενά, γιατί σε βλέπω να σπας ποτήρια και καρέκλες ,και να το ρίχνεις στη ζεμπεκιά , όπως ο Κούρκουλος στο "γυμνοί στο δρόμο".

ξεκινά από εδώ :Κων/πολη και Τελ Αβιβ …ποιος είχε τα φράγκα και ποιός τους ρολίστες και τους άμπαλους…

το πώς έφυγε από τον Παναθηναϊκό , άστο προς το παρόν ή διάβασε φόρουμ για να μάθεις.

κατανοώ τα σύνδρομα που έχει δημιουργήσει ο συγκεκριμένος σε πολλούς από εσάς αλλά οκ, η ζωή συνεχίζεται

προς το παρόν δεν έχω να πω κάτι άλλο.

bonus :


louie
QUOTE (anton2 @ Nov 5 2013, 18:28 ) *
Για τον Λοτζέσκι: Επαναλαμβάνω όσα υποστήριξα από το πρώτο μου σχόλιο. Δεν έχει την ιστορία που έχουν πίσω τους οι άλλοι, εννοείται αυτό, όπως εννοείται ότι υπάρχει όμως και σοβαρή περίπτωση να με επιβεβαιώσει γράφοντας τι δική του ιστορία. Αυτό λέω και μόνο με βάση την παρούσα εικόνα του, αυτή η εικόνα μου επιτρέπει βάσει λογικής να λέω αυτά που λέω.

Για τον τελικό: Υπάρχουν τα Bazzer Bitter και τα Bazzer Bitter ρυθμού, ο Σπανούλης έβαλε 3 Bazzer Bitter ρυθμού και τους έκοψε τα πόδια την ώρα που και τις 3 φορές ήταν σε φάση ανάκτησης του μομέντουμ. Υπάρχουν τα βίντεο μπορεί κάποιος να δει το παιχνίδι ξανά από την αρχή, και θα επαληθεύσει όσα γράφω.

Τώρα το τελευταίο για το Διαμαντίδη το έγραψα γιατί υπάρχει λόγος να το γράψω. Θα ξανασυζητήσω το θέμα εν καιρώ.

Για τους προέδρους τώρα εσύ δεν κατάλαβες αλλά άλλοι κατάλαβαν. Μου θυμίζουν λίγο τους γερμανούς όταν έφευγαν από την εξουσία της Ελλάδος που κατά την αποχώρησή τους δεν δίσταζαν να διαλύσουν τα πάντα (γέφυρες, εγκαταστάσεις, πολεμοφόδια κτλ). Έτσι και αυτοί/αυτός τώρα, ως έξυπνοι άνθρωποι βλέπουν ότι μπαίνουν σιγά, σιγά σε μια πτώση (τελείωσε και η σπατάλη στην υγεία/φάρμακα), και τι κάνουν; Κατ' αρχην αποχώρησαν κατα δεύτερον άρχισαν τα πικαρίσματα (από προπέρυσι) που δεν είχαμε συνηθίσει στο μπάσκετ, καταργώντας το φέαρ πλέι.

Οι μικρές ανοδικές διακυμάνσεις (π.χ. πέρυσι) απλά επιβεβαιώνουν την κύρια πτωτική τάση που προδιαγράφεται.


για τον λοτζεσκι το θεμα δεν ειναι μονο η ιστορια του αλλα το ταλεντο του. τον συγκρινεις σε πληροτητα με δδ και φανη ενω δεν ειναι καθολου πληρης παιχτης. τι δεν καταλαβαινεις;

οχι δεν υπαρχουν bazzer bitter ρυθμου. βασικα δεν υπαρχουν καν bazzer bitter. αν εννοεις buzzer beater τοτε οχι δεν υπαρχουν buzzer beater ρυθμου(εισαι ο πρωτος ανθρωπος που λεει αυτη την φραση στην ιστορια) και φυσικα για κανεναν λογο ενα τετοιο τριποντο δεν μπορει να συγκριθει ποσο μαλλον να βγει ισης αξιας με ενα 3ποντο σαν το βαλτο αγορι μου που ηταν ενα νικητηριο 3ποντο που εστειλε την ομαδα στον τελικο και αν δεν εμπαινε ΤΕΛΟΣ!!

σημαντικα σουτ υπαρχουν αλλα και παλι εγω μπορω να θεωρω πιο σημαντικο το οτι στο πρωτο 10λεπτο του τελικου με τη ρεαλ που ηταν ο σπανουλης μεσα πηγατε στο -17, μολις βγηκε το γυρισατε και μετα οταν εβαλε τα 3ποντα που λες εισασταν ηδη στο -2, ουσιαστικα στα ισια. οποτε πιο σημαντικα ηταν αυτα που εγιναν στο 2ο δεκαλεπτο οταν ελειπε ο σπανουλης...

καλα για τον διαμαντιδη και τις αποκαλυψεις που εσυ θα μας κανεις και δεν ξερει κανενας αλλος ακουγεσαι πιο γραφικος κι απο τον λιακοπουλο. γενικα τα γραφομενα σου τον θυμιζουν

για τους προεδρους λες παλι οτι να ναι γιατι δεν φευγουν ισα ισα φετος εχουν επενδυσει περισσοτερα απο οτι περυσι πχ. τωρα γι αυτα που λες για την σπαταλη της υγιειας θα σου θυμισω το μεγαλυτερο σκανδαλο σε μιζες, τους ολυμπιακους αγωνες, το πως η χαλυβουργικη πολλαπλασιασε τον τζιρο της την τετραετια 2000-2004 και πως την επομενη χρονια οι αγγελοπουλοι πηραν τον ολυμπιακο και αρχισαν να πετανε ασυστολα λεφτα στον καθε σαπιο.

τωρα για τον ομπραντοβιτς που ειπες πριν κατι για μικρες ομαδες, θαυματα κτλ μαλλον δεν παρακολουθεις μπασκετ οσο λες γιατι θα θυμοσουν το θαυμα με την παρτιζαν οταν ειχε την δευτερη νεοτερη ομαδα που εχει περασει στην ιστορια του θεσμου(μ.ο ηλικιας 21 και κατι χρονων) ή την μπανταλονα που εκλεισε το σπιτι της πανακριβης ομαδας σου.

γενικα εισαι πολυ οτι να ναι για να γινει σοβαρη συζητηση
anton2

Έκανα πίσω να δω αν έγραψα κάτι περίεργο αλλά όχι. Ο κάθε ένας ζει στον κόσμο του.

Δεν είπα βέβαια ότι ο Ομπράντοβιτς είναι κακός προπονητής.

Είπα όμως κάποια άλλα δυσάρεστα πράγματα. Να τα ξαναπώ πιο αναλυτικά;
asotos
Το κακό με μας τους Ολυμπιακούς είναι πως αυτά που έκανε σε καθαρά τεχνικά κομμάτια ο Ομπράντοβιτς σε ολόκληρη την καριέρα του (και ειδικά στην Ελλάδα) τα ενστερνιστήκαμε χωρίς να το καταλάβουμε. Κακά τα ψέμματα το μπάσκετ στην Ελλάδα (τουλάχιστον) ήταν διαφορετικό πρίν απο αυτόν και το βελτίωσε ουσιαστικά (απέχω πολύ για να χαρακτηριστώ οπαδός του...)Σίγουρα είναι σπουδαίος με τον καθένα να μπορεί όμως να του καταλογίζει τυχόν κολλήματα,αδυναμίες ή αστοχίες.

Νομίζω πως είναι λάθος να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα όπως τον ΔΔ με τον Λοτζέσκι. Ο καθένας διαγράφει την πορεία του με τα up και down της προσφέροντας διαφορετικά πράγματα στο παιχνίδι της ομάδας του. Στον Ολυμπιακό δεν νομίζω να ζητηθεί από το Λοτζέσκι να κάνει αυτά που κάνει ο Διαμαντίδης στο Παναθηναικό. Αναμφίβολα όμως ο Λοτζέσκι έχει δείξει εντυπωσιακά χαρακτηριστικά στην μέχρι τώρα πορεία του στην ομάδα δίνοντας την εντύπωση πως έχει να προσφέρει ακόμη περισσότερα φτάνοντας τους κορυφαίους παίχτες της Ευρώπης (όποιους θεωρεί ο καθένας..).Μακάρι να τα καταφέρει.
anton2
1.Προφανώς δεν υπονόησα καμιά αποκάλυψη περί Διαμαντίδη, απλά επειδή τον συμπαθώ ως παίκτη δεν ηθελα να επεκταθώ. Θα τον σχολιάσω αυστηρά άλλη φορά, αυτό είπα, δεν υπονόησα για κάποια αποκάλυψη (πώς σου ήρθε αυτό). Μάλλον εσυ προσπαθείς να μειώσεις αυτά που γράφω βάζοντας υποτίθεται στο στόμα μου πράγματα που δεν είπα. Το ίδιο τρικ έγινε και με τον Λοτζ. δεν είπα ότι είναι καλύτερος, είπα ότι έχει προοπτικές σαν των Δ.Δ και Φάνη.

Γνωστή μεθοδολογία άλλο να λέει κάποιος και άλλο να του βάζουν στο στόμα του και σε εκείνο να απαντάνε τρίτοι......

2. Η διαφορά με την χαλυβουργική είναι ότι ο ένας εκμμεταλεύεται ενδεχομένως το εργατικό του δυναμικό σαν κακός ίσως καπιταλιστής. Κάποιοι άλλοι όμως εκμμεταλεύονταν τους πολίτες κερδίζοντας μέσω υπερ-συνταγογραφήσεων. Ελπίζω κάποτε να φτάσει το νυστέρι μέχρι και εκεί.

Για μένα δεν έχει καμία διαφορά το όργιο ολυμπιακών αγώνων με αυτό που περιγράφω που έγινε μετέπειτα από αξιοπρεπείς κατά τα άλλα εταιρείες. Αν είχε μια ομάδα και η Siemens θα έπαιρνε και αυτή μερικές γιουρολίγκες, τουλάχιστον όμως αυτοί ξεζούμιζαν τριτοκοσμικές χώρες και όχι την ίδια τους την χώρα. Και αν πάντως το έκαναν να ξεζουμίζουν τη χώρα τους, οι Γερμανοί πολίτες δεν πιστεύω ότι θα ήταν τόσο ανόητοι που να τους χτυπάνε και παλαμάκια...

Συνεπώς αυτά που λέω για το τίμημα των τροπαίων ισχύουν στο ακέραιο. Άλλο να αυξάνεις με την επιχειρηματική σου δραστηριότητα άμεσα το δημόσιο χρέος λόγω έλλειψης ελέγχου συνταγογρταφήσεων και σημαντικής διαπλοκής και άλλο να έχεις μια ιδιωτική επιχείρηση με άσχετη με το κράτος/δημόσιο χρέος δραστηριότητα (άσχετη όσο μπορεί να είναι στην Ελλάδα αλλά πάντως χωρίς κανένα όργιο κατασπατάλησης δημοσίου χρήματος).

Με λίγα λόγια άλλο να τρως τα δικά σου λεφτά και άλλο τα λεφτά των άλλων.

Απλά πράγματα.

3. Για τα μπάζερ μπίτερ και όσα αναφέρεις δεν λέω τίποτα γιατί είναι άσκοπο αν δεν καταλαβαίνει κάποιος την ουσία. Επί της ουσίας λοιπόν αν σε ενοχλεί η συγκεκριμένη λέξη ας βρει κάποιος μια νέα ονομασία γι' αυτό που περιγράφω μιας και αυτά που έκανε ο Σπανούλης πέρυσι στον τελικό ΟΝΤΩΣ δεν έχουν ξαναγίνει και πρέπει να εφεύρουμε κάποια νέα ορολογία...

Μην το σκαλίζεται το θέμα με τις συνταγογραφήσεις γιατί δεν σας συμφέρει και όλο και κάποιος μπορεί να ανακινήσει θέματα εκεί που δεν υπήρχαν (καιρός θα ήταν!).
vastravoud
2 ερωτήσεις μόνο:

1) Από που κι ως που τα ζώα του Ερυθρού Αστέρα που πέταγαν αναπτήρες μπορούν να είναι πρότυπο για οτιδήποτε άλλο εκτός από Νεάντερταλ.

2) Πολύ θα ήθελα να δω ΜΙΑ δήλωση του Διαμαντίδη με "αντιολυμπιακό" περιεχόμενο.

Τέλος, please ρε παιδιά, ας μην το κάνουμε πάλι "ο δικός μου πρόεδρος είναι πιο γαμάτος απο τον δικό σου".
anton2
QUOTE (vastravoud @ Nov 5 2013, 15:22 ) *
2 ερωτήσεις μόνο:

1) Από που κι ως που τα ζώα του Ερυθρού Αστέρα που πέταγαν αναπτήρες μπορούν να είναι πρότυπο για οτιδήποτε άλλο εκτός από Νεάντερταλ.

2) Πολύ θα ήθελα να δω ΜΙΑ δήλωση του Διαμαντίδη με "αντιολυμπιακό" περιεχόμενο.

Τέλος, please ρε παιδιά, ας μην το κάνουμε πάλι "ο δικός μου πρόεδρος είναι πιο γαμάτος απο τον δικό σου".


1) Αν ήταν Νεάντερταλ δεν θα χειροκροτούσαν όρθιοι τον Γιάνκοβιτς επί μισό λεπτό. Τους αναπτήρες τους πέταξαν 2 ζώα. Μεταξύ τόσων χιλιάδων οπαδών καλά τα πήγαν.

2) Εγώ δεν είπα ποτέ ότι ο Διαμαντίδης έκανε αντιολυμπιακές δηλώσεις (άλλα πάλι μου βάζουν στο στόμα) είπα (το διευκρινίζω τώρα) ότι ο ΠΑΟ έφτιαξε μια ομάδα (πέρυσι) έχοντας στο μυαλό του τον ολυμπιακό σε ποσοστό άνω του 90%. Αυτό είχε ως συνέπεια να πάρει το πρωτάθλημα αλλά να αποκλειστεί από την Γιουρολίγκα, κάτι που χαντάκωσε έναν παίκτη τους επιπέδου του Διαμαντίδη σε μια κορυφαία στιγμή της καριέρας του. Και το ίδιο μοντέλο συνεχίζεται και φέτος.

Άσχετα αν συμφωνεί κάποιος επι της ουσίας έγινα σαφής τώρα για το τι εννοούσα σε σχέση με Δ.Δ.;
vastravoud
1. Αναπτήρες έφυγαν σε αρκετές φάσεις, όπως και λέιζερ - αποκλείεται να ήταν μόνο δύο άτομα.

2. Ο Διαμαντίδης καλείται να παίξει μπάσκετ, με συμπαίκτες οποιουσδήποτε διαλέξει ο προπονητής/μάνατζερ/πρόεδρας. Αδυνατώ να καταλάβω πως "αλλοτριώνεται" ο ίδιος επειδή οι άλλοι έκαναν συγκεκριμένες μεταγραφικές κινήσεις.
manj13
QUOTE(yorgos @ Nov 5 2013, 01:50 ) *
Amen!

Μεγάλοι παίκτες που δεν ήταν κωλόπαιδα:
Γκάλης, Γιαννάκης, Φάνης, Τζάμσι, Γκασόλ Χ 2, Τζινόμπιλι, Πάρκερ, Νοβίτσκι, Σισκάουσκας, Αρλάουκας, Σαμπόνις, Έντι Τζόνσον, Αλφόνσο Φορντ, Tim Duncan, Στόκτον, άνετα βρίσκω άλλους 200.


ΧΩΡΙΣ να ψαξω καν σου λεω γι αυτους απο τα ''αγαπημενα'' μου ...Για τους υπολοιπους επιφυλλασσομαι μονο για τον Στοκτον που οντως ειχε περασει απ το μυαλο μου οταν το γραφα...

Γκαλης: Εχει παιξει το καλυτερο ξυλο στην Α1 ΕΠΙΣΗΜΑ(Πρελεβιτς)και ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ(Αγγελιδη)στα αποδυτηρια...
Φανης: http://www.superbasket.gr/permalink/2874.h...!!!! tongue.gif )
Ginobili: http://nba.sport24.gr/article/1744936/oi-p...paiktes-tou-nva

QUOTE(louie @ Nov 5 2013, 16:45 ) *
απο που να ξεκινησω και που να τελειωσω;
οτι ο ολυμπιακος δεν εχει αντιπαλο διεθνως; ΔΙΕΘΝΩΣ;;;
για το παραδειγμα προς μιμηση, τους αξιοθαυμαστους μπασκετικους σερβους φιλαθλους του ερ αστερα που πεταγανε σε βολες αναπτηρες και οτι αλλο ειχαν ευκαιρο;; το οποιο δεν εχω ξαναδει στην ευρωλιγκα
για το οτι ο λοτζεσκι απο εκει που τον περιμεναμε τελειως μονοδιαστατο και εκπλαγηκαμε που παιρνει και κανα ριμπαουντ εσυ τον συγκρινεις με τον διαμαντιδη και τον φανη για την πολυδιαστατη προσφορα του;;;
το οτι τα 4 τριποντα του σπανουλη με τη ρεαλ που εγιναν στο 3ο δεκαλεπτο ειναι σαν "βαλτο αγορι μου" ενα νικητηριο τριποντο 3 δευτερολεπτα πριν τον αποκλεισμο απο τον τελικο του ευρωμπασκετ;;;

τρολαρεις;;; πες μου σε παρακαλω οτι τρολαρεις. ειναι πολυ καλο για τρολαρισμα...


+10000000000000000000000 και βαλε

77.gif 77.gif
thanath
QUOTE (anton2 @ Nov 5 2013, 22:34 ) *
1) Αν ήταν Νεάντερταλ δεν θα χειροκροτούσαν όρθιοι τον Γιάνκοβιτς επί μισό λεπτό. Τους αναπτήρες τους πέταξαν 2 ζώα. Μεταξύ τόσων χιλιάδων οπαδών καλά τα πήγαν.

2) Εγώ δεν είπα ποτέ ότι ο Διαμαντίδης έκανε αντιολυμπιακές δηλώσεις (άλλα πάλι μου βάζουν στο στόμα) είπα (το διευκρινίζω τώρα) ότι ο ΠΑΟ έφτιαξε μια ομάδα (πέρυσι) έχοντας στο μυαλό του τον ολυμπιακό σε ποσοστό άνω του 90%. Αυτό είχε ως συνέπεια να πάρει το πρωτάθλημα αλλά να αποκλειστεί από την Γιουρολίγκα, κάτι που χαντάκωσε έναν παίκτη τους επιπέδου του Διαμαντίδη σε μια κορυφαία στιγμή της καριέρας του. Και το ίδιο μοντέλο συνεχίζεται και φέτος.

Άσχετα αν συμφωνεί κάποιος επι της ουσίας έγινα σαφής τώρα για το τι εννοούσα σε σχέση με Δ.Δ.;


Το ότι είναι νεάτερνταλ οι οπαδοί του Αστέρα αλλά και γενικά οι Σέρβοι σαν οπαδοί είναι τεράστια αλήθεια και αρκεί να έχεις πάει στην Σερβία και να χεις μιλήσει με τους ντόπιους για αθλητισμό... Τώρα αν εσένα σου φαίνονται καλοί πάω πάσο...

Πέρυσι ο Παναθηναικός αποκλείστηκε από την euroleague για πολλούς λόγους που όμως δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που σχολιάζεις εσύ! Δεν είναι το κατάλληλο τόπικ αυτό για να σου το αναλύσω γιατί μιλάει για την επικαιρότητα του ΟΣΦΠ και θα βγω τελείως οφ. Πρώτη φορά ακούω πάντως αυτή την θεωρία και μάλλον τελευταία!

Το να συγκρίνεις τον Λοτζέσκι με τον Φανη και τον ΔΔ στην πληρότητα του παιχνιδιού τους με το δείγμα γραφής που έχεις είναι επιεικώς αστείο...

Η πολιτική συζήτηση δεν είναι για εδώ... Εδώ μπαίνουμε να μιλάμε για μπασκετάκι! Με τις διαφωνίες μας, τους καυγάδες μας και την πλάκα μας! Τώρα αν είναι καλοί και επιζήμιοι όλοι όσοι έχουν το χρήμα για τους απλούς πολίτες μια χώρας είναι για να συζητηθεί αλλού! Να μου πεις για αυτά που κάνουν στο μπάσκετ να σου απαντήσω...

Μάλλον το παράδειγμα του Ολυμπιακού τα προηγούμενα 2 χρόνια δεν σου έχει μάθει τίποτα! Αν θεωρείς ότι δεν έχεις αντίπαλο διεθνώς τότε γενικά τα λόγια είναι περιττά... Ας βγει ο Μπερτομέου να δώσει την κούπα στον Ολυμπιακό από τώρα να τελειώνει η υπόθεση...

ΥΓ Σ ένα προηγούμενο σχόλιό σου γράφεις ότι ο καθένας είναι στον κόσμο του. Εγώ απλά θα συμφωνήσω μαζί σου... Και ο νοών νοείτω....
manj13
QUOTE(anton2 @ Nov 5 2013, 17:29 ) *
1) Η άποψή μου είναι ότι ναι εκτός ΝΒΑ αν όλα πάνε καλά δεν έχει αντίπαλο, ίσως μόνο στον τελικό τον Ομπράντοβιτς για να επιτρέψει και στους άσπονδους εχθρούς μας να ελπίζουν (...) Απόψεις είναι αυτές!

2) Μπορεί να κάνω λάθος με τον Λοτζέσκι επειδή είναι νωρίς, αυτά όμως που έχει δείξει είναι για παίκτη 3 κατηγοριών παραπάνω από ότι μας ηρθε.

3) Όποιος καταλαβαίνει από μπάσκετ ξέρει ότι το άθλημα είναι άθλημα μομέντουμ και ρυθμού, ιδίως στα παιχνίδια του ολυμπιακού ο οποίος και φέτος και πέρυσι νίκησε την ΤΣΣΚΑ πάνω στο γύρισμα του μομέντουμ. Αυτό πήγε να κάνει και πέρυσι με την Ρεάλ, η Ρεάλ όμως σε αντίθεση με την ΤΣΣΚΑ αντιστάθηκε και προσπάθησε να ανακτήσει το μομέντουμ του παιχνιδιού, και πάνω στο οριακό σημείο που πήγε να το καταφέρει τους βάζει ο Σπανούλης το 1ο του τρίποντο και κρατάει ο Ολυμπιακός τα κερδισμένα που είχε πάρει από την επιστροφή του στο παιχνίδι.

Μετά από λίγο η Ρεάλ ξανακάνει προσπάθεια επαναφοράς και πάνω στο οριακό σημείο και πάλι ο Σπαν τους βάζει το ίδιο τρίποντο, μετά από λίγο ξανακάνουν το ίδιο και τους ξαναβάζει το ίδιο τρίποντο για 3η φορά στο ίδιο χρονικό σημείο αντιστροφής του μομέντουμ! Και στο τέλος ούτε την διαφορά δεν τους άφησε να μειώσουν με αξιοπρέπεια κόβοντάς τους τα πόδια.

Εγώ παρακολουθώ μπάσκετ από τα 6 μου και την δεκαετία του 1970-1980 και ποτέ δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο. Τελεία και παύλα.

Γι' αυτό βέβαια πήρε και το συμβόλαιο της ζωής του φέτος και μπράβο του.

Υπάρχουν λοιπόν 2 περιπτώσεις, 1ον να μην καταλαβαίνει κάποιος σωστά τις αυξομειώσεις της ψυχολογίας-momentum του παιχνιδιού οπότε να μην καταλαβαίνει τις μαχαιριές των τριπόντων σε εκείνο το σημείο ή 2ον απλά να είναι ΠΑΟ ή να υποστηρίζει την άλλη ομάδα οπότε και πάλι δεν το πιάνει το θέμα.

Αυτά τα τρίποντα λόγω χρονικού σημείου ισούταν με 12 τρίποντα (12/12 θα έλεγα), ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε.


Και όμως.....στα πιο κρίσιμα σημεία του τελικού την χρονική στιγμή που ήταν δηλητήριο κάνει το ίδιο πράγμα επί 3.

Ήταν η κβαντική μετάφραση του εγκεφαλικού μηνύματος στο μυαλό του αντιπάλου :'παιδιά το παιχνίδι τελείωσε, πηγαίντε σπίτια σας"!.

Και επίσης υπάρχει και κάτι άλλο με εκείνο το μαγικό 2ο ημίχρονο...
Ο Σπανούλης δεν είναι ο μότσαρτ Ντράζεν ούτε ο μαγικός και αέρινος Μιχαλάκης, ήταν ανθρώπινος, πολύ ανθρώπινος παίκτης που μέχρι τότε είχε αστοχήσει σε 20 τρίποντα τα τελευταία παιχνίδια. Και αυτός ο ανθρώπινος παίκτης έφερε τον Ολυμπιακό στο τρόπαιο για 2η φορά. Όχι κάποιος υπεράνθρωπος αλλά ο Σπανούλης.

Αυτό ναι ήταν το "βάλτο αγόρι" μου επί 3 στο ίδιο παιχνίδι την πιο κρίσιμη στιγμή.

Πραγματικά ιστορική και μοναδική στιγμή.

Λέω την άποψή μου με επιχειρήματα, αν διαφωνούν κάποιοι δικαίωμά τους.



''Εγώ παρακολουθώ μπάσκετ από τα 6 μου και την δεκαετία του 1970-1980 και ποτέ δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο. Τελεία και παύλα.''

Γι ΑΡΧΗ παρε- εγω το βλεπα στην τηλεοραση- το ΚΑΤ ΕΜΕ ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΟΤΕΡΟ ματς μπασκετ στα ΤΕΛΕΙΩΜΑΤΑ ενος αγωνα:

http://www.newsfilter.gr/2011/10/07/mounto...-giougkoslavia/
manj13
ακυρο

QUOTE(anton2 @ Nov 5 2013, 18:28 ) *
Για τον Λοτζέσκι: Επαναλαμβάνω όσα υποστήριξα από το πρώτο μου σχόλιο. Δεν έχει την ιστορία που έχουν πίσω τους οι άλλοι, εννοείται αυτό, όπως εννοείται ότι υπάρχει όμως και σοβαρή περίπτωση να με επιβεβαιώσει γράφοντας τι δική του ιστορία. Αυτό λέω και μόνο με βάση την παρούσα εικόνα του, αυτή η εικόνα μου επιτρέπει βάσει λογικής να λέω αυτά που λέω.

Για τον τελικό: Υπάρχουν τα Bazzer Bitter και τα Bazzer Bitter ρυθμού, ο Σπανούλης έβαλε 3 Bazzer Bitter ρυθμού και τους έκοψε τα πόδια την ώρα που και τις 3 φορές ήταν σε φάση ανάκτησης του μομέντουμ. Υπάρχουν τα βίντεο μπορεί κάποιος να δει το παιχνίδι ξανά από την αρχή, και θα επαληθεύσει όσα γράφω.

Τώρα το τελευταίο για το Διαμαντίδη το έγραψα γιατί υπάρχει λόγος να το γράψω. Θα ξανασυζητήσω το θέμα εν καιρώ.

Για τους προέδρους τώρα εσύ δεν κατάλαβες αλλά άλλοι κατάλαβαν. Μου θυμίζουν λίγο τους γερμανούς όταν έφευγαν από την εξουσία της Ελλάδος που κατά την αποχώρησή τους δεν δίσταζαν να διαλύσουν τα πάντα (γέφυρες, εγκαταστάσεις, πολεμοφόδια κτλ). Έτσι και αυτοί/αυτός τώρα, ως έξυπνοι άνθρωποι βλέπουν ότι μπαίνουν σιγά, σιγά σε μια πτώση (τελείωσε και η σπατάλη στην υγεία/φάρμακα), και τι κάνουν; Κατ' αρχην αποχώρησαν κατα δεύτερον άρχισαν τα πικαρίσματα (από προπέρυσι) που δεν είχαμε συνηθίσει στο μπάσκετ, καταργώντας το φέαρ πλέι.




Οι μικρές ανοδικές διακυμάνσεις (π.χ. πέρυσι) απλά επιβεβαιώνουν την κύρια πτωτική τάση που προδιαγράφεται.



"Για τους προέδρους τώρα εσύ δεν κατάλαβες αλλά άλλοι κατάλαβαν. Μου θυμίζουν λίγο τους γερμανούς όταν έφευγαν από την εξουσία της Ελλάδος που κατά την αποχώρησή τους δεν δίσταζαν να διαλύσουν τα πάντα (γέφυρες, εγκαταστάσεις, πολεμοφόδια κτλ). Έτσι και αυτοί/αυτός τώρα, ως έξυπνοι άνθρωποι βλέπουν ότι μπαίνουν σιγά, σιγά σε μια πτώση (τελείωσε και η σπατάλη στην υγεία/φάρμακα), και τι κάνουν; Κατ' αρχην αποχώρησαν κατα δεύτερον άρχισαν τα πικαρίσματα (από προπέρυσι) που δεν είχαμε συνηθίσει στο μπάσκετ, καταργώντας το φέαρ πλέι.
Οι μικρές ανοδικές διακυμάνσεις (π.χ. πέρυσι) απλά επιβεβαιώνουν την κύρια πτωτική τάση που προδιαγράφεται"




http://www.xxsports.gr/%CE%BC%CE%B5%CE%B3%...BB%CE%BF%CF%85/ wacko.gif wacko.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif



Ε βεβαια ...Πτωτικη ταση...ΡΕΛΕΔΩΝ tongue.gif ...Γκιστ-Λασμε...Total blackout....


"Οι μικρές ανοδικές διακυμάνσεις "....Ναι εχεις δικιο ΚΑΙ σ αυτο...Οι ανεμοι θα ειναι "Παναθηναικοι" και θα πνεουν απο.... 0-3 (ΙΣΩΣ και 4 με το κυπελλο) σκου.... με συγχωρειτε ΜΠΟΦΩΡ.... smiley.gif


''Υπάρχουν τα Bazzer Bitter και τα Bazzer Bitter ρυθμού'' ........buzzer beater , ΙΣΩΣ??????????? rolleyes.gif
anton2
QUOTE (vastravoud @ Nov 5 2013, 15:40 ) *
1. Αναπτήρες έφυγαν σε αρκετές φάσεις, όπως και λέιζερ - αποκλείεται να ήταν μόνο δύο άτομα.

2. Ο Διαμαντίδης καλείται να παίξει μπάσκετ, με συμπαίκτες οποιουσδήποτε διαλέξει ο προπονητής/μάνατζερ/πρόεδρας. Αδυνατώ να καταλάβω πως "αλλοτριώνεται" ο ίδιος επειδή οι άλλοι έκαναν συγκεκριμένες μεταγραφικές κινήσεις.


1. Λέιζερ είδα μόνο μια φορά. Μακάρι σε τέτοιες συνθήκες οι έλληνες να ήταν ανάλογα συγκρατημένοι και να είχαν και το τακτ (π.χ. οι ολυμπιακοί ή και αντίστροφα) να χειροκροτάνε τους αντιπάλους τους για μισό λεπτό όρθιοι.

2. Όπως αλλοτριώνομαι και εγώ όταν αναγκάζομαι να κάνω διάφορα πράγματα στην δουλειά μου που δεν με καλύπτουν/εκφράζουν απόλυτα αλλά το κάνω επειδή δεν έχω άλλη επιλογή.

Αν η ομάδα στηνόταν πιο θαρραλέα και όχι με βάση μόνο τον ολυμπιακό μπορεί να περνούσε πέρυσι. Όλα είναι επιλογές προτεραιοτήτων. Ο ΔΔ δεν πιστεύω ότι καίγεται όσο ο πρόεδρος του για τα πρωταθλήματα, περισσότερο πιστεύω (κατά προτεραιότητα ακριβέστερα για να μην παρερμηνευθώ πάλι) θα ήθελε την πρωτιά στην γιουρολίγκα. Για έναν παίκτη 33 ετών που έχει τα δικά του στοιχήματα με την ιστορία αυτό δεν είναι και λίγο.

Αλλά για μια ομάδα που βάζει τη φανέλα του Αλβέρτη στο κατάρτι της αυτά είναι ψιλά γράμματα.


manj13
QUOTE(anton2 @ Nov 5 2013, 22:25 ) *
1. Λέιζερ είδα μόνο μια φορά. Μακάρι σε τέτοιες συνθήκες οι έλληνες να ήταν ανάλογα συγκρατημένοι και να είχαν και το τακτ (π.χ. οι ολυμπιακοί ή και αντίστροφα) να χειροκροτάνε τους αντιπάλους τους για μισό λεπτό όρθιοι.

2. Όπως αλλοτριώνομαι και εγώ όταν αναγκάζομαι να κάνω διάφορα πράγματα στην δουλειά μου που δεν με καλύπτουν/εκφράζουν απόλυτα αλλά το κάνω επειδή δεν έχω άλλη επιλογή.

Αν η ομάδα στηνόταν πιο θαρραλέα και όχι με βάση μόνο τον ολυμπιακό μπορεί να περνούσε πέρυσι. Όλα είναι επιλογές προτεραιοτήτων. Ο ΔΔ δεν πιστεύω ότι καίγεται όσο ο πρόεδρος του για τα πρωταθλήματα, περισσότερο πιστεύω (κατά προτεραιότητα ακριβέστερα για να μην παρερμηνευθώ πάλι) θα ήθελε την πρωτιά στην γιουρολίγκα. Για έναν παίκτη 33 ετών που έχει τα δικά του στοιχήματα με την ιστορία αυτό δεν είναι και λίγο.

Αλλά για μια ομάδα που βάζει τη φανέλα του Αλβέρτη στο κατάρτι της αυτά είναι ψιλά γράμματα.



''Αλλά για μια ομάδα που βάζει τη φανέλα του Αλβέρτη στο κατάρτι της αυτά είναι ψιλά γράμματα.''

Μηπως να βαλουμε του Τομιτς ή του κυρ-Γιαννη?????? shot.gif shot.gif icon_drunk.gif icon_drunk.gif
Neondreamer
Καλησπέρα κι από μένα.

Από πού κι ως πού οι οπαδοί του Ερυθρού Αστέρα να θεωρηθούν πρότυπο; Εξάλλου, γνωστές πια οι αγάπες με το λούμπεν φασιστικό κομμάτι των οργανωμένων του Καραϊσκάκη, και έχω την αίσθηση πως η πλειοψηφία του μπασκετικού κόσμου του Ολυμπιακού δεν θέλουν να τους βλέπουν μπροστά τους.

Όσον αφορά τους παραλληλισμούς του Λοτζέσκι με το ταλέντο των Χριστοδούλου & Διαμαντίδη, ακόμα και να αποδειχθεί ότι έχει βάση κάτι τέτοιο στην πορεία, είναι εντελώς άκαιρο και άκυρο να λέγεται από τόσο νωρίς. Καλά-καλά δεν έχει κλείσει μήνας στα επίσημα του Ολυμπιακού.

Δεν θυμάμαι ποτέ ο Διαμαντίδης να έχει μιλήσει προσβλητικά για την ομάδα μας. Ίσα-ίσα, θυμάμαι μια δήλωσή του για το F4 του Λονδίνου, πως θα υποστηρίξει τον Ολυμπιακό. Από την άλλη, τον θυμάμαι σε άλλες ενέργειες στην ώρα του αγώνα, όπως το φτύσιμο στον Τεόντοσιτς. Αυτό έχει να κάνει με την αυτοσυγκράτησή του ή ακόμα και με στοιχεία του χαρακτήρα του, μέχρι εκεί όμως. Τόσα χρόνια που είναι στους "απέναντι" δεν έχει κάνει καμία δήλωση που να μειώνει τον Ολυμπιακό, απ΄όσο τουλάχιστον μπορώ να θυμηθώ. Και αυτό του το αναγνωρίζω, και γενικά τον σέβομαι περισσότερο από κάθε παίχτη του Παναθηναϊκού στο μπάσκετ.
Αντιθέτως, διατηρώ τις αμφιβολίες μου για άλλους συμπαίκτες του πολλών χρόνων. Από το να χάσεις την ψυχραιμία σου μέχρι να πατήσεις με πλήρη συνείδηση πεσμένο αντίπαλο στο κεφάλι, υπάρχει μεγάλη απόσταση.
anton2
manj13

ο σχολιασμός της αγγλικής μου ορθογραφίας λόγο βιασύνης δεν φανταζόμουνα ότι θα ήτανε επιχείρημα μετά από όσα είπα...

thanath

1) δεν μίλησα εγώ για πολιτική. Αυτά που είπα ήταν πολύ συγκεκριμένο με αφορμή τις ομάδες του Ομπράντοβιτς. Η απάντησή σου δείχνει ότι δεν κατάλαβες καλά τον διαχωρισμό που έκανα και τα επιχειρήματα που είπα. Δες τα παραπάνω και σκέψου τα πέρα από τις συμπάθειές σου σε ομάδες.

Ανέφερα συγκεκριμένα κάτι για συνταγογραφήσεις δισεκατομμυρίων που έμπαιναν αυτούσιες στο δημόσιο χρέος χωρίς κανέναν έλεγχο. Μακάρι κάποτε να φτάσουν μέχρι εκεί που λέω αυτοί που τώρα ψάχνουν "τα σπασμένα" και αύριο "τα κλεμμένα". Να τα πολλά από τα κλεμμένα. Άλλο να χαλάς δικά σου λεφτά και άλλο του ελληνικού λαού (που δεν τα είχε κιόλας και του τα χρέωναν αμέσως).

2) Σίγουρα οι Σέρβοι δεν είναι φίλαθλοι τύπου γουέμπλει αλλά είναι επίσης εμφανές ότι και το εθνικό τους σπορ δεν είθναι το τένις αλλά το μπάσκετ, όπως και οι Λιθουανοί όπως και οι Σλοβένοι. Στην Ελλάδα αντίστοιχα με αντίστοιχες ή μεγαλύτερες επιτυχίες ακόμη προσκυνάμε σώβρακα και φανέλες του ποδοσφαιρο-οχετού.

Ναι λοιπόν τους θαυμάζω τους Σέρβους. Αν ο ΠΑΟ (ή και ο Ολυμπιακός) δεν είχαν τις ομάδες που είχαν για πολλά συνεχόμενα χρόνια πόσοι θα πήγαιναν να έβλεπαν και να φωνάζουν κιόλας για την ομάδα τους σε παιχνίδια που θα είχαμε εκ των προτέρων χαμένα;

Δυστυχώς κάποιοι βλέπουν μπάσκετ με την προυπόθεση ότι η ομάδα τους (ΠΑΟ ή Ολυμπ.)θα κερδίσει και θα τους αποζημιώσει για τον κόπο που έκαναν!

Γι' αυτό οι ανωτέρω που ανέφερα είναι μπασκετικοί λαοί που δίνουν αξία και ουσία στο άθλημα του μπάσκετ και όχι μόνο στο κλαμπ τους.

Neondreamer
Για το ότι έχουν ομοιότητα οι οπαδοί του ερυθρού με τους οργανωμένους στο καραισκάκη πιστέυω οτι είναι λάθος. Δεν πιστεύω ότι οι οποιδήποτε φανατικοί οπαδοί θα χειροκροτούσαν όρθιοι τον Γιάνκοβιτς επί μισό λεπτό σε τέτοιο κλίμα.

Σε ό,τι αφορά τον Λοτζ ρε παιδιά (προς όλους) απλά αποδεχτείτε ότι έκανα μια πρόβλεψη με μεγάλο ρίσκο. Αν διαψευστώ τα επόμενα χρόνια μόνος μου θα παραδεχτώ το λάθος μου, αλλά μην κάνετε ότι σοκάρεστε κιόλας, για τον Φάνη και τον ΔΔ είπα και όχι για τον Μιχαλάκη Τζόρνταν. Και ο Παπαλουκάς όταν πρωτοεμφανίστηκε στο πρώτο παιχνίδι που τον είδα έλεγα ότι είναι πολύ καλύτερος από όσους ήταν στο γήπεδο μαζί του (υποτίθεται παικτάρες τότε) αλλά είδατε η ιστορία πως εξελίσσεται. Ο Λοτζ δεν είναι βέβαια πιτσιρίκος 22 ετών αλλά όμως από την άλλη φαίνεται ...σαν έτοιμος από καιρό....
manj13
QUOTE(anton2 @ Nov 5 2013, 22:45 ) *
manj13

ο σχολιασμός της αγγλικής μου ορθογραφίας λόγο βιασύνης δεν φανταζόμουνα ότι θα ήτανε επιχείρημα μετά από όσα είπα...

thanath

1) δεν μίλησα εγώ για πολιτική. Αυτά που είπα ήταν πολύ συγκεκριμένο με αφορμή τις ομάδες του Ομπράντοβιτς. Η απάντησή σου δείχνει ότι δεν κατάλαβες καλά τον διαχωρισμό που έκανα και τα επιχειρήματα που είπα. Δες τα παραπάνω και σκέψου τα πέρα από τις συμπάθειές σου σε ομάδες.

Ανέφερα συγκεκριμένα κάτι για συνταγογραφήσεις δισεκατομμυρίων που έμπαιναν αυτούσιες στο δημόσιο χρέος χωρίς κανέναν έλεγχο. Μακάρι κάποτε να φτάσουν μέχρι εκεί που λέω αυτοί που τώρα ψάχνουν "τα σπασμένα" και αύριο "τα κλεμμένα". Να τα πολλά από τα κλεμμένα. Άλλο να χαλάς δικά σου λεφτά και άλλο του ελληνικού λαού (που δεν τα είχε κιόλας και του τα χρέωναν αμέσως).

2) Σίγουρα οι Σέρβοι δεν είναι φίλαθλοι τύπου γουέμπλει αλλά είναι επίσης εμφανές ότι και το εθνικό τους σπορ δεν είθναι το τένις αλλά το μπάσκετ, όπως και οι Λιθουανοί όπως και οι Σλοβένοι. Στην Ελλάδα αντίστοιχα με αντίστοιχες ή μεγαλύτερες επιτυχίες ακόμη προσκυνάμε σώβρακα και φανέλες του ποδοσφαιρο-οχετού.

Ναι λοιπόν τους θαυμάζω τους Σέρβους. Αν ο ΠΑΟ (ή και ο Ολυμπιακός) δεν είχαν τις ομάδες που είχαν για πολλά συνεχόμενα χρόνια πόσοι θα πήγαιναν να έβλεπαν και να φωνάζουν κιόλας για την ομάδα τους σε παιχνίδια που θα είχαμε εκ των προτέρων χαμένα;

Δυστυχώς κάποιοι βλέπουν μπάσκετ με την προυπόθεση ότι η ομάδα τους (ΠΑΟ ή Ολυμπ.)θα κερδίσει και θα τους αποζημιώσει για τον κόπο που έκαναν!

Γι' αυτό οι ανωτέρω που ανέφερα είναι μπασκετικοί λαοί που δίνουν αξία και ουσία στο άθλημα του μπάσκετ και όχι μόνο στο κλαμπ τους.




"ο σχολιασμός της αγγλικής μου ορθογραφίας λόγο βιασύνης δεν φανταζόμουνα ότι θα ήτανε επιχείρημα μετά από όσα είπα..."

Ενω ΕΣΥ που μου λες για τ αγγλικα ΑΝΤΙ για το οτι ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ με επισημη δηλωση, οτι η διοικηση μενει για μια 10ετια ακομη και για τις ανοδικοπτωτικες tongue.gif τασεις μιας ομαδας που περναει τρενο 4-0 την....ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ ΔΙΕΘΝΩΣ επιχειρηματολογησες ΠΛΗΡΩΣ ετσι? wink.gif


Α, και δεν ξερω τι εκαναν αλλοι αλλα την ομαδα μου την εβλεπα και με Βιδα, Σκροπολιθα,Παπαπετρου.Στεργακο και χωρις αστερια στη φανελα...


Κι οσο για τα φαρμακα επειδη ειμαι σε σχετικο χωρο αν καποιος παραγει ενα προιον, ευθυνεται για το οτι αυτος που το παραγγελνει ΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΘΕΣΕΙ????? wacko.gif Οι Κινεζοι παρεειγγειλαν φετος στη Βιανεξ ΔΕΚΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΚΟΥΤΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ!!! ΦΑΡΜΑΚΟ!!Εχει καποιο ενδιαφερον η Βιανεξ τι θα το κανουν??Το προιον ειναι ΝΟΜΙΜΟ,εξαχθηκε κανονικα ας το κανουν και γαργαρες....Ετσι και δω...Αν οι γιατροι ηθελαν να τα κονομησουν αυτοι εχουν συνεπειες και οχι ο προμηθευτης...Να ξερουμε τι λεμε....
thanath
@anton2

Δεν σ αρέσει ο όρος πολιτική? Να σου το πω οικονομία! Το θέμα των παράνομων συνταγογραφήσεων δεν είναι θέμα Γιαννακοπουλέων και φαρμακοβιομηχανιών... Κατά κύριο λόγο είναι θέμα γιατρών! Επειδή με βάζεις σ αυτό το τρυπάκι όχι ότι θέλω να υπερασπιστώ τους Γιαννακόπουλους, αλλά γιατί τα πιστεύω μου και γενικά η ζωή μου έχει δείξει ότι όποιος έχεις λεφτά στο μέγεθος Αγγελόπουλων, Γιαννακόπουλων κλπ κλπ δεν είναι αγιόπαιδα... Τέλος πάντων... Αν εσύ πιστεύεις ότι κάποιος απ αυτούς δεν σου έχει φάει έστω και έμμεσο τρόπο λεφτά είσαι αφελής. Και συγγνώμη για τον χαρακτηρισμό!

Για τους Σέρβους μίλησες για την ατμόσφαιρα του γηπέδου που ήταν στην καλύτερη ζούγκλα! Ας έλεγες από την αρχή για μπασκετική κουλτούρα σαν λαός να το δεχτώ! Όμως το να λες ότι σ άρεσε η συμπεριφορά τους στο γήπεδο τότε μάλλον θα πιστέψω ότι χαιρόσουν που έβριζαν τον Παναθηναικό...
anton2
Εγώ μίλησα και μιλάω για ανεξέλεγκτες συνταγογραφήσεις (από όλους γενικότερα) την επίμαχη περίοδο. Τώρα τις κόψανε αλλά τότε ο κάθε ένας έπαιρνε τη μιζούλα του και έγραφε "παπάδες", αυτό οδήγησε το δημόσιο χρέος της χώρας να μεγαλώσει (αποκλειστικά από αυτό τον σκοπό) άνω του 20% από όσο ήταν (20% επί 200 τόσα δις ευρώ=+40 δις). Αν τώρα μια εταιρεία είχε μεγάλο μερίδιο αγοράς σε αυτά τα +40 δις των συνταγογραφήσεων τότε μιλάμε για ακόμη πιο μεγάλες ρεμούλες.

Μια χρέωση γινόταν στο δημόσιο χρέος και μια πίστωση στους λογαριασμούς συγκεκριμένων εταιρειών. Οι 2 αρμόδιοι υπουργοί υγείας/ρεμούλας της επίμαχης περιόδου είναι 100% υπεύθυνοι για την μεγαλύτερη ρεμούλα στην ελληνική ιστορία, ίσως μεγαλύτερη ρεμούλα και από αυτή των ολυμπιακών αγώνων.

Αυτό δεν έχει καμία σχέση βέβαια αν σήμερα κάποιες εταιρείες πουλάνε εκατομμύρια χαπάκια στους Κινέζους ή σε άλλους στο ελάχιστο κλάσμα της τιμής που τα πουλούσαν παλαιότερα στους τριτοκοσμικούς Έλληνες της επίμαχης εποχής. Τότε άλλωστε η Ελλάδα μπορούσε να δανείζεται για να αγοράζει τα ακριβά χαπάκια. Και μάλιστα δανειζόταν για τα χαπάκια χωρίς εγκρίσεις και ελέγχους από πουθενά. Οι ανάγκες άλλωστε για νέα κέρδη και πρωταθλήματα ήταν ακόρεστη. Η Ελλάδα προόδευε και αυτό ήταν εμφανές και στον αθλητισμό.....

Ο ελληνικός λαός λοιπόν τα πληρωνει τώρα τα πρωταθλήματα αυτά και τις τότε διακρίσεις καθώς και χιλιάδες άλλες ακραίες ρεμούλες ενός διαλυμένου και διεφθαρμένου κράτους. Όμως η μεγαλύτερη (βάσει νούμερων) ήταν αυτή (άνω των +40 δις σε μια πενταετία περίπου από το 2005-2010).

Αν τώρα όλες οι άγιες οικογένειες είχαν παλαιότερα συμπράξεις με το κράτος αυτό δεν το αποκλείω (και μάλλον είχαν). Αλλά αυτό που έγινε όμως στα φάρμακα τα χρόνια που ανέφερα ήταν το πιο χτυπητό που έχω δει ποτέ και όσοι συμμετείχαν σε αυτό δεν έχουν κανένα ηθικό πλεονέκτημα λόγου. Όσοι επίσης χειροκροτάνε απλά δεν ξέρουν όλη την ιστορία.

Σε σχέση με τις απαντήσεις που έχω ακούσει προφανώς θα είμαι ο πρώτος και πάλι που τα λέει αυτά έτσι;.....

Καλώς σας βρήκα...
manj13
QUOTE(anton2 @ Nov 5 2013, 23:37 ) *
Εγώ μίλησα και μιλάω για ανεξέλεγκτες συνταγογραφήσεις (από όλους γενικότερα) την επίμαχη περίοδο. Τώρα τις κόψανε αλλά τότε ο κάθε ένας έπαιρνε τη μιζούλα του και έγραφε "παπάδες", αυτό οδήγησε το δημόσιο χρέος της χώρας να μεγαλώσει (αποκλειστικά από αυτό τον σκοπό) άνω του 20% από όσο ήταν (20% επί 200 τόσα δις ευρώ=+40 δις). Αν τώρα μια εταιρεία είχε μεγάλο μερίδιο αγοράς σε αυτά τα +40 δις των συνταγογραφήσεων τότε μιλάμε για ακόμη πιο μεγάλες ρεμούλες.

Μια χρέωση γινόταν στο δημόσιο χρέος και μια πίστωση στους λογαριασμούς συγκεκριμένων εταιρειών. Οι 2 αρμόδιοι υπουργοί υγείας/ρεμούλας της επίμαχης περιόδου είναι 100% υπεύθυνοι για την μεγαλύτερη ρεμούλα στην ελληνική ιστορία, ίσως μεγαλύτερη ρεμούλα και από αυτή των ολυμπιακών αγώνων.

Αυτό δεν έχει καμία σχέση βέβαια αν σήμερα κάποιες εταιρείες πουλάνε εκατομμύρια χαπάκια στους Κινέζους ή σε άλλους στο ελάχιστο κλάσμα της τιμής που τα πουλούσαν παλαιότερα στους τριτοκοσμικούς Έλληνες της επίμαχης εποχής. Τότε άλλωστε η Ελλάδα μπορούσε να δανείζεται για να αγοράζει τα ακριβά χαπάκια. Και μάλιστα δανειζόταν για τα χαπάκια χωρίς εγκρίσεις και ελέγχους από πουθενά. Οι ανάγκες άλλωστε για νέα κέρδη και πρωταθλήματα ήταν ακόρεστη. Η Ελλάδα προόδευε και αυτό ήταν εμφανές και στον αθλητισμό.....

Ο ελληνικός λαός λοιπόν τα πληρωνει τώρα τα πρωταθλήματα αυτά και τις τότε διακρίσεις καθώς και χιλιάδες άλλες ακραίες ρεμούλες ενός διαλυμένου και διεφθαρμένου κράτους. Όμως η μεγαλύτερη (βάσει νούμερων) ήταν αυτή (άνω των +40 δις σε μια πενταετία περίπου από το 2005-2010).

Αν τώρα όλες οι άγιες οικογένειες είχαν παλαιότερα συμπράξεις με το κράτος αυτό δεν το αποκλείω (και μάλλον είχαν). Αλλά αυτό που έγινε όμως στα φάρμακα τα χρόνια που ανέφερα ήταν το πιο χτυπητό που έχω δει ποτέ και όσοι συμμετείχαν σε αυτό δεν έχουν κανένα ηθικό πλεονέκτημα.

Σε σχέση με τις απαντήσεις που έχω ακούσει προφανώς θα είμαι ο πρώτος και πάλι που τα λέει αυτά έτσι;.....

Καλώς σας βρήκα...



Που σαι πρωτοπορε....Η ρεμουλα που εγινε με τις κατασκευαστικες και τις αλλες εταιρειες του "Κροκους" απο 1996-2004 απλα ΔΕΝ υπαρχουν ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ....Οσο για τα φαρμακα μην το συνεχιζεις -ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για τις ελληνικες φαρμακοβιομηχανιες οπως η Βιανεξ και η Ελπεν- γιατι επι της περιοδου της ρεμουλας που αναφερεις ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΜΟΓΙΟ δεν συνταγογραφουσε ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ γιατι ηταν ΦΘΗΝΑ αρα ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ μεγαλη ΜΙΖΑ wink.gif Τα φαρμακα που συνταγογραφουνταν ηταν 9/10 ΞΕΝΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ που μαλιστα καναν και δωρα σ αυτους που τα ''προτιμουσαν''...Τα ελληνικα τα χαν για φτυσιμο...ΤΩΡΑ θυμηθηκαν οτι τα ελληνικα ειναι ΕΠΙΣΗΣ καλα κι εξαγονται κιολας...

Υ.Γ: Αλλα επειδη ειναι Ολυμπιακος-Επικαιροτητα το θεμα και ειμαστε ΟΦ ΤΟΠΙΚ τελος απο μενα
anton2
QUOTE (manj13 @ Nov 5 2013, 16:53 ) *
Που σαι πρωτοπορε....Η ρεμουλα που εγινε με τις κατασκευαστικες και τις αλλες εταιρειες του "Κροκους" απο 1996-2004 απλα ΔΕΝ υπαρχουν ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗ....Οσο για τα φαρμακα μην το συνεχιζεις -ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για τις ελληνικες φαρμακοβιομηχανιες οπως η Βιανεξ και η Ελπεν- γιατι επι της περιοδου της ρεμουλας που αναφερεις ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΜΟΓΙΟ δεν συνταγογραφουσε ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ γιατι ηταν ΦΘΗΝΑ αρα ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ μεγαλη ΜΙΖΑ wink.gif Τα φαρμακα που συνταγογραφουνταν ηταν 9/10 ΞΕΝΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ που μαλιστα καναν και δωρα σ αυτους που τα ''προτιμουσαν''...Τα ελληνικα τα χαν για φτυσιμο...ΤΩΡΑ θυμηθηκαν οτι τα ελληνικα ειναι ΕΠΙΣΗΣ καλα κι εξαγονται κιολας...


Manj13 άλλα λόγια να αγαπιόμαστε....

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

thanath
QUOTE (anton2 @ Nov 6 2013, 00:37 ) *
Εγώ μίλησα και μιλάω για ανεξέλεγκτες συνταγογραφήσεις (από όλους γενικότερα) την επίμαχη περίοδο. Τώρα τις κόψανε αλλά τότε ο κάθε ένας έπαιρνε τη μιζούλα του και έγραφε "παπάδες", αυτό οδήγησε το δημόσιο χρέος της χώρας να μεγαλώσει (αποκλειστικά από αυτό τον σκοπό) άνω του 20% από όσο ήταν (20% επί 200 τόσα δις ευρώ=+40 δις). Αν τώρα μια εταιρεία είχε μεγάλο μερίδιο αγοράς σε αυτά τα +40 δις των συνταγογραφήσεων τότε μιλάμε για ακόμη πιο μεγάλες ρεμούλες.

Μια χρέωση γινόταν στο δημόσιο χρέος και μια πίστωση στους λογαριασμούς συγκεκριμένων εταιρειών. Οι 2 αρμόδιοι υπουργοί υγείας/ρεμούλας της επίμαχης περιόδου είναι 100% υπεύθυνοι για την μεγαλύτερη ρεμούλα στην ελληνική ιστορία, ίσως μεγαλύτερη ρεμούλα και από αυτή των ολυμπιακών αγώνων.

Αυτό δεν έχει καμία σχέση βέβαια αν σήμερα κάποιες εταιρείες πουλάνε εκατομμύρια χαπάκια στους Κινέζους ή σε άλλους στο ελάχιστο κλάσμα της τιμής που τα πουλούσαν παλαιότερα στους τριτοκοσμικούς Έλληνες της επίμαχης εποχής. Τότε άλλωστε η Ελλάδα μπορούσε να δανείζεται για να αγοράζει τα ακριβά χαπάκια. Και μάλιστα δανειζόταν για τα χαπάκια χωρίς εγκρίσεις και ελέγχους από πουθενά. Οι ανάγκες άλλωστε για νέα κέρδη και πρωταθλήματα ήταν ακόρεστη. Η Ελλάδα προόδευε και αυτό ήταν εμφανές και στον αθλητισμό.....

Ο ελληνικός λαός λοιπόν τα πληρωνει τώρα τα πρωταθλήματα αυτά και τις τότε διακρίσεις καθώς και χιλιάδες άλλες ακραίες ρεμούλες ενός διαλυμένου και διεφθαρμένου κράτους. Όμως η μεγαλύτερη (βάσει νούμερων) ήταν αυτή (άνω των +40 δις σε μια πενταετία περίπου από το 2005-2010).

Αν τώρα όλες οι άγιες οικογένειες είχαν παλαιότερα συμπράξεις με το κράτος αυτό δεν το αποκλείω (και μάλλον είχαν). Αλλά αυτό που έγινε όμως στα φάρμακα τα χρόνια που ανέφερα ήταν το πιο χτυπητό που έχω δει ποτέ και όσοι συμμετείχαν σε αυτό δεν έχουν κανένα ηθικό πλεονέκτημα λόγου. Όσοι επίσης χειροκροτάνε απλά δεν ξέρουν όλη την ιστορία.

Σε σχέση με τις απαντήσεις που έχω ακούσει προφανώς θα είμαι ο πρώτος και πάλι που τα λέει αυτά έτσι;.....

Καλώς σας βρήκα...


Μεγάλε καταλαβαίνεις ότι έχεις βγει τελείως οφ τοπικ (το ξέρω ότι φταίω και γω που σου απαντάω) και προσπαθείς να εξηγήσεις την κατάντια ενός κράτους που δεν δούλευε ούτε ένας τομέας του δημοσίου σωστά με κόκκινα γυαλιά! Όσο για τις απαντήσεις που παίρνεις σκέψου αυτά που γράφεις.

Καληνύχτα από μένα! Δεν βρίσκω νόημα ν ασχοληθώ άλλο....
manj13
QUOTE(thanath @ Nov 6 2013, 00:07 ) *
Μεγάλε καταλαβαίνεις ότι έχεις βγει τελείως οφ τοπικ (το ξέρω ότι φταίω και γω που σου απαντάω) και προσπαθείς να εξηγήσεις την κατάντια ενός κράτους που δεν δούλευε ούτε ένας τομέας του δημοσίου σωστά με κόκκινα γυαλιά! Όσο για τις απαντήσεις που παίρνεις σκέψου αυτά που γράφεις.

Καληνύχτα από μένα! Δεν βρίσκω νόημα ν ασχοληθώ άλλο....



41.gif 41.gif

Η μιση ευθυνη ΚΑΙ δικη μου thanath icon_wave.gif Καλο βραδυ εχουμε και δουλεια αυριο.....
tzagasdog
έχει πέσει τρελά το επίπεδο του φόρουμ....

QUOTE(asotos @ Nov 5 2013, 21:08 ) *
Το κακό με μας τους Ολυμπιακούς είναι πως αυτά που έκανε σε καθαρά τεχνικά κομμάτια ο Ομπράντοβιτς σε ολόκληρη την καριέρα του (και ειδικά στην Ελλάδα) τα ενστερνιστήκαμε χωρίς να το καταλάβουμε. Κακά τα ψέμματα το μπάσκετ στην Ελλάδα (τουλάχιστον) ήταν διαφορετικό πρίν απο αυτόν και το βελτίωσε ουσιαστικά (απέχω πολύ για να χαρακτηριστώ οπαδός του...)Σίγουρα είναι σπουδαίος με τον καθένα να μπορεί όμως να του καταλογίζει τυχόν κολλήματα,αδυναμίες ή αστοχίες.


Πάλι καλά που διαβάζουμε και μία άποψη που δεν είναι εντελώς για τα σκουπίδια...
Air Kef
O manj13 θα ειναι 10 μερες εκτός για το σκετο ειρωνικό ποστ χθες.

Το τόπικ κλειδώνει για μερικες μερες ωστε να μην συνεχιστεί αυτό το πράγμα που έγινε χθες και εμπλεξε δεκάδες πράγματ άσχετα με το μπασκετ.
T.W.Is.M.
Στη β κατανομη που ελεγαν και στις εκλογες καποτε απονεμεται +1 φαουλ και 2 μερες off και στο χρηστη anton2 για το εμπρηστικο ποστ που ξεκινησε την παρεκτροπη της συζητησης και για τα off topic ποστ που δεν ειχαν σχεση με το μπασκετ.
Παιρνω το κλειδι μου και κλειδωνω ξανα.
rankin
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Nov 13 2013, 13:14 ) *


QUOTE
Ο σπουδαίος Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ είχε πει για τον Ρίβερς: "Μόνο δύο παίκτες βλέπουν καλά το γήπεδο όπως ο Ρίβερς: ο Μάτζικ Τζόνσον και ο Αζάια Τόμας".


Μέγιστο λάθος του Καρίμ...
Ο Ντουντα για να απελευθερώσει (και να φρενάρει) τον Ριβερς, τον είχε περάσει σε ενα άτυπο "2" με τον Τομιτς μόνιμα δίπλα του.
Ο Ριβερς δε ξέρω αν έβλεπε γήπεδο, αλλά σίγουρα έτρεχε σαν τρελός στο γήπεδο...
Πάντως ήταν περισσότερο σκορερ παρά πλει μέικερ.

QUOTE
"Πιστεύω αν δεν είχα φύγει από τον Ολυμπιακό θα είχαμε κατακτήσει τότε, δεύτερο συνεχόμενο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα”.

Τη δόξα πολλοί εμίσησαν, το χρήμα ουδείς φίλε Ντειβιντ. Ρώτα και τον πατριώτη σου τον Κάιλ επ αυτου.

QUOTE
Είδα τον αγώνα με την Γαλατασαράι και ενθουσιάστηκα με τον Βασίλη Σπανούλη και τον τρόπο που έπαιξε. Τον βλέπω αρκετά συχνά.
Αν και πρόκειται για σπουδαίο παίκτη πιστεύω δεν έχει φτάσει ακόμη στο peak. Έχει και άλλα περιθώρια βελτίωσης.

Σίγουρα. Μέχρι τα 40 του μπορεί να βελτιώνεται


Εντάξει, ξέρω οτι ο κόσμος αγαπάει τον Ντέιβιντ, αλλά εγώ προσωπικά αγαπάω τον Έντι...
Μπορεί να μην πήραμε ευρωπαϊκό μαζί του, αλλά τον θεωρώ άλλη κλάση.
Όσοι είχαν βιώσει την παράνοια που επικρατούσε στο ΣΕΦ όταν ο Εντι άρχιζε και τα χλάτσωνε το ένα πισω απο το άλλο, με καταλαβαίνουν...

Όπως τεράστια κλάση ηταν ο Ρόι, αλλά ήταν καμένος απο την πρέζα.
Ο Μπέρι, που ηταν γενικά καμένος.
Ο τεράστιος Φορντ
Όπως θεωρώ εξαιρετικό αμερικάνο που πέρασε από την ομάδα και τον Μο Εβανς (σίγουρα όχι ισάξιος των προηγουμένων ή του Ριβερς)

Ο Ριβερς ήταν ο κορυφαίος κωλοτούμπας των ευρωπαϊκών γηπέδων.. Ίσως ακόμα και μέχρι σήμερα να μην έχει υπάρξει τέτοιο γκαρντ, με τέτοια απόδοση και τέτοιο impact.. Συνήθως οι κωλοτουμπες καταστρέφουν τις ομάδες τους (όχι το αντίθετο...)
Ας ειναι καλά ο παππούς που έριξε τον Μιλαν δίπλα του, να λειτουργεί ως φρένο και φτάσαμε στην τεράστια αυτή επιτυχία της Ρώμης.
Ο πιο κοντινός παίχτης (σε στυλ) στον Ριβερς που έχει περάσει απο τον Ολυμπιακό, ήταν νομίζω ο Χόλιγουντ... Αλλά αυτός ηταν τοσο παλαβός που δεν υπήρχε τρόπος να τον φρενάρει κανείς...

Υπάρχει επίσης και μια παλιά μαρτυρία του συχωρεμένου του Συρίγου για τον Ριβερς...
Τελικοι ΝΒΑ 88-89 Πιστονς-Λεικερς, στον τρίτο τελικό και με το σκορ ηδη στο 2-0 για τους Πιστονς, ο Ματζικ τραυματίζεται νωρίς στον αγώνα και κάπου εκεί ο Πατ Ράιλι ρίχνει στον αγώνα τον Ρίβερς...
Ο Συρίγος που μεταδίδει για την ΕΡΤ, σοκάρεται βλέποντας τον μεγάλο Ματζικ να αποχωρεί και στην θέση του να μπαίνει ενας μικροκαμωμένος, άγνωστος τύπος με άφρο μαλλί, και φωνάζει "Μα που πάει αυτός ο βλάκας;"

Ιστορική στιγμή, που αν κάποιος έχει τον αγώνα σε βιντεοκασέτα (οι μικρότεροι δεν θα ξέρετε τι ειναι αυτο) ας το δηλώσει περήφανα...
Quincy
QUOTE(rankin @ Nov 13 2013, 12:08 ) *
Τη δόξα πολλοί εμίσησαν, το χρήμα ουδείς φίλε Ντειβιντ. Ρώτα και τον πατριώτη σου τον Κάιλ επ αυτου.



Ντάξει. Τι συγκρίνεις τώρα; Τα συμβόλαια που πήρε ο Ρίβερς στην καριέρα του, με τα συμβόλαια του Χάινς. rolleyes.gif
Όλοι ξενερώσαμε που έφυγε, αλλά τέτοιες μπηχτές δεν έχουν νόημα.
rankin
QUOTE(Quincy @ Nov 13 2013, 15:50 ) *
Ντάξει. Τι συγκρίνεις τώρα; Τα συμβόλαια που πήρε ο Ρίβερς στην καριέρα του, με τα συμβόλαια του Χάινς. rolleyes.gif
Όλοι ξενερώσαμε που έφυγε, αλλά τέτοιες μπηχτές δεν έχουν νόημα.

Αυτός να δεις τι ξενέρωμα έχει φάει tongue.gif
Μια ήττα ακόμα και θα κόβει βόλτες στις στέπες διεκδικώντας το ρωσικο πρωτάθλημα
Zephyr
Νομίζω ότι από τους μεγάλους Αμερικάνους του Ολυμπιακού, όλοι αγαπήθηκαν για διαφορετικό λόγο.
Ο Τάρπλει αγαπήθηκε επειδή τέτοιο πράγμα δεν είχαν ξαναδεί τα μάτια μας (και ούτε ξαναείδαν, από όλες τις πλευρές κ απόψεις).
Ο Τζόνσον ίσως είναι ο αγαπημένος όλων γιατί συνδύαζε τεράστιο ταλέντο, clutch βρομώχερο, απίστευτο χαρακτήρα (μακάρι να έμενε μέχρι τα 40 του).
Ο Μπέρι αγαπήθηκε επειδή είναι ο Μπέρι! Δεν γίνεται να μην τον αγαπήσεις!
Ο Ρίβερς αγαπήθηκε επειδή μας έφερε την ευρωλίγκα και επειδή είναι ίσως ο καλύτερος αμερικάνος γκάρντ που πέρασε από την ομάδα (αιώνιο ρισπέκτ σε αυτόν και ανάθεμα στον Κόκκαλη που δεν διατήρησε την ομαδάρα του '97).

Άξιοι μνήμης ο μεγάλος Αλφόνσο, ο "μικρός Κάρτερ" Μορις Έβανς, ο Χόλιγουντ και ο Μπλου (σαν ατραξιόν περισσότερο), ο Κιντέλαρος για την bad ass αύρα του (και τα μπουκέτα στον Τομάσεβιτς, αλλά αυτό δεν το λέμε γιατί δεν είναι πολίτικαλι κορέκτ) και φυσικά ο Αφάνας (που χρεώθηκε αποτυχίες για τις οποίες δεν ευθύνεται). Άντε ας βάλω και τον Γκριρ που πρόσφερε όσο μπορούσε και υπό άλλες προυποθέσεις θα μπορούσε να δώσει πιο πολλά.

Από κει κ πέρα οι Χάινς, Λο και Ντόρσει μπήκαν στον πάνθεον, με τον πρώτο να είναι ένα κλικ παραπάνω από τους άλλους σε αναγνώριση αλλά τον Λο να παραμένει για τρίτη χρονιά (να δούμε αν θα μπορέσει να γίνει Ρίβερς στην θέση του Ρίβερς).
rankin
QUOTE(Zephyr @ Nov 13 2013, 16:48 ) *
Άντε ας βάλω και τον Γκριρ που πρόσφερε όσο μπορούσε και υπό άλλες προυποθέσεις θα μπορούσε να δώσει πιο πολλά.

Καλά, θα βάλεις τον συμπαθέστατο Λυν και θα αφήσεις τον Σκουνι στην απ'όξω;

Συμφωνώ πάντως σε αυτούς που αναφέρεις, εκτός απο τον αφάνα που άφησε πικρή γευση, γιατί σε αυτή την ομάδα πιστέψαμε πολύ ... Υπάρχει ενα περιστατικό που τον ανεβάζει στην εκτίμηση μου, αυτό που μετά την απώλεια του πατέρα του έκανε ίσως το καλύτερο παιχνίδι της ερυθρόλευκης καριέρας του, απέναντι στον Παναθηναϊκό. Γεγονός που αποδεικνύει οτι αν έπαιζε πάντα με το ίδιο πάθος, θα είχε δείξει διαφορετικά πράγματα. Δεν το κανε ομως...

Μιας και πιάσαμε τους αμερικάνους, να αναφερθούμε και στον Πάτρικ Μπεβερλι, τον οποίο πάντα θα έχουμε στην καρδιά μας για το πάθος και τη σκληράδα και για το γεγονός οτι παίζει στην ίδια πεντάδα με τον Τζέιμς Χάρντεν tongue.gif
Zephyr
QUOTE(rankin @ Nov 13 2013, 17:21 ) *
Καλά, θα βάλεις τον συμπαθέστατο Λυν και θα αφήσεις τον Σκουνι στην απ'όξω;

Συμφωνώ πάντως σε αυτούς που αναφέρεις, εκτός απο τον αφάνα που άφησε πικρή γευση, γιατί σε αυτή την ομάδα πιστέψαμε πολύ ... Υπάρχει ενα περιστατικό που τον ανεβάζει στην εκτίμηση μου, αυτό που μετά την απώλεια του πατέρα του έκανε ίσως το καλύτερο παιχνίδι της ερυθρόλευκης καριέρας του, απέναντι στον Παναθηναϊκό. Γεγονός που αποδεικνύει οτι αν έπαιζε πάντα με το ίδιο πάθος, θα είχε δείξει διαφορετικά πράγματα. Δεν το κανε ομως...

Μιας και πιάσαμε τους αμερικάνους, να αναφερθούμε και στον Πάτρικ Μπεβερλι, τον οποίο πάντα θα έχουμε στην καρδιά μας για το πάθος και τη σκληράδα και για το γεγονός οτι παίζει στην ίδια πεντάδα με τον Τζέιμς Χάρντεν tongue.gif


Ο Σκούνι δεν έδειξε ποτέ ότι μπορεί να σταθεί σαν 1ος play maker, ακόμα και επί Γκέρσον που ήταν βασικός. Από Γκριρ έχουμε να θυμόμαστε κάτι 25-30αρες που έριχνε κατα καιρούς.

Για τον Αφάνα, και μόνο το συμβάν με τον πατέρα του με είχε κερδίσει. Το ότι ανήκει στην πιο underachiever ομάδα ever δεν είναι μόνο δικό του σφάλμα. Ούτε βέβαια το ότι οι Αγγελό επέλεξαν να του δώσουν ένα βουνό λεφτά χωρίς να τα αξίζει.

Ο Μπέβερλι θα μπορούσε να αφήσει πίσω όποιον άλλο αμερικάνο γκαρντ πέρασε από την ιστορία του Ολυμπιακού, να ναι καλά το παλικάρι και να συνεχίσει να παίζει καλά στο ΝΒΑ, όμως με 5-10 παιχνίδια που έπαιξε όλα κ όλα, δεν μπορεί να μπει το όνομα του δίπλα στους Ριβερς, Λο, Φορντ και σια. Αν βέβαια παίρναμε εκείνο το πρωτάθλημα, άλλη άποψη θα είχαμε για πολλούς αλλά δεν είναι τις παρούσης...
T.W.Is.M.
QUOTE(Zephyr @ Nov 13 2013, 16:48 ) *
Νομίζω ότι από τους μεγάλους Αμερικάνους του Ολυμπιακού, όλοι αγαπήθηκαν για διαφορετικό λόγο.
Ο Τάρπλει αγαπήθηκε επειδή τέτοιο πράγμα δεν είχαν ξαναδεί τα μάτια μας (και ούτε ξαναείδαν, από όλες τις πλευρές κ απόψεις).
Ο Τζόνσον ίσως είναι ο αγαπημένος όλων γιατί συνδύαζε τεράστιο ταλέντο, clutch βρομώχερο, απίστευτο χαρακτήρα (μακάρι να έμενε μέχρι τα 40 του).
Ο Μπέρι αγαπήθηκε επειδή είναι ο Μπέρι! Δεν γίνεται να μην τον αγαπήσεις!
Ο Ρίβερς αγαπήθηκε επειδή μας έφερε την ευρωλίγκα και επειδή είναι ίσως ο καλύτερος αμερικάνος γκάρντ που πέρασε από την ομάδα (αιώνιο ρισπέκτ σε αυτόν και ανάθεμα στον Κόκκαλη που δεν διατήρησε την ομαδάρα του '97).

Άξιοι μνήμης ο μεγάλος Αλφόνσο, ο "μικρός Κάρτερ" Μορις Έβανς, ο Χόλιγουντ και ο Μπλου (σαν ατραξιόν περισσότερο), ο Κιντέλαρος για την bad ass αύρα του (και τα μπουκέτα στον Τομάσεβιτς, αλλά αυτό δεν το λέμε γιατί δεν είναι πολίτικαλι κορέκτ) και φυσικά ο Αφάνας (που χρεώθηκε αποτυχίες για τις οποίες δεν ευθύνεται). Άντε ας βάλω και τον Γκριρ που πρόσφερε όσο μπορούσε και υπό άλλες προυποθέσεις θα μπορούσε να δώσει πιο πολλά.

Από κει κ πέρα οι Χάινς, Λο και Ντόρσει μπήκαν στον πάνθεον, με τον πρώτο να είναι ένα κλικ παραπάνω από τους άλλους σε αναγνώριση αλλά τον Λο να παραμένει για τρίτη χρονιά (να δούμε αν θα μπορέσει να γίνει Ρίβερς στην θέση του Ρίβερς).


Συμφωνω και εχω να προσθεσω 2 πραγματα.
Πρωτον, οτι ο Φορντ ειναι ο μεγαλος ατυχος της ιστοριας, γιατι θα μπορουσε να πλησιασει την προσφορα καποιων απο τους πρωτους φερνοντας ξανα ενα πρωταθλημα και στελνοντας μας ξανα στο φαιναλ φορ, αλλα ο τραυματισμος μεσα στους τελικους(ή μηπως ασθενεια?) και η αυτοκτονια στο ΣΕΦ με την Ολιμπια εχασαν και τους 2 στοχους, γεγονος που επαιξε ρολο στη διαλυση εκεινης της πολυ καλης ομαδας.
Δευτερον, επειδη ειδα προσφατα ενα βιντεο στο youtube με highlights του Ταρπλει, εχω την εντυπωση οτι αν αυτος ο παιχτης δεν ειχε τα γνωστα του μπλεξιματα και ειχε μεινει καθαρος απ την αρχη της καριερας του μεχρι το τελος, η μονη επαφη που θα ειχε με το ελληνικο μπασκετ θα ηταν στον ημιτελικο του Τοροντο το 1994...

ΥΓ.Αλλος ομως ειναι αυτος που εχει το προνομιο να εχει κερδισει πρωταθλημα ΝΒΑ και Ευρωλιγκα. Αν εισαι ο καταλληλος ανθρωπος στην καταλληλη ομαδα, ολα γινονται...
rakos
QUOTE (T.W.Is.M. @ Nov 13 2013, 23:08 ) *
αλλα ο τραυματισμος μεσα στους τελικους(ή μηπως ασθενεια?)


τιποτα απ τα 2.
παμε στοιχημα και σουμποτιτς
yorgos
Παικτικώς μένω με το Φορντ, τον Έντι και τον Μο Έβανς με αυτή τη σειρά. Σαν απόδοση/προσφορά, μάλλον το Μπέρι, ο Ρίβερς για το γούστο μου παραήταν κωλοτούμπας και πολύ ασταθής μέσα στη χρονια, δεν έβλεπε γήπεδο και το σουτ τελείως αναξιόπιστο, αλλά το impact του μένει, έστω σε ένα f4 με ποιοτικά τις χειρότερες ομάδες της ιστορίας και πλεϊ φ απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό ανύπαρκτο κι έναν ΠΑΟΚ κουτσό. Ναι, θεός στο ανοικτό γήπεδο και τρομερά φιλότιμος, αλλά όχι ο καλύτερος. Και τον Ταρπλει το θεωρώ εξαιρετικό παίκτη αλλά υπεριμημένο, υπήρχαν πολλά πράγματα που αδυνατούσε να κάνει και σε πολλά ματς τελείως αδιάφορος. Δε θα τον διάλεγα μπροστά από το Ράτζα ή τον Πέκοβιτς για παράδειγμα αν έχτιζα ομάδα και παιζόταν το κεφάλι μου.

Παικτικώς πάντα, ο Γουντς μπορούσε να κάνει φοβερά πράγματα, αλλά δυστυχώς δεν είχε μυαλό. Μισή κλάση ανώτερος του Αφάνα πάντως, πιο πλήρης.

Ο Σκούνι λίγος, ο Γκριρ πολύ σοβαρός, χέρι αλφάδι, μου άρεσε πολύ.

Στην κριτική των δηλώσεων συμφωνω, είπε αρκετές κοτσάνες ο Ντέιβιντ.
kseplenhs
Γκρίρ και ρίβερς ήταν 2 αντίθετες καταστάσεις.Ο ρίβερς έμεινε στην ιστορία για το επικό finish της σεζόν που απλά κυριάρχησε και δεν έβλεπε αντίπαλο.Ο λινάκος έκανε κακό finish και επικά πράγματα στην rg.Αυτοί οι 28 πόντοι σε ένα ημίχρονο(με 2 συνολικά στο πρώτο ημίχρονο κιόλας) στον τελικό κυπέλλου του 08,ήταν για πολλά ναρκωτικά.Ένας εναντίον 5,sniperοκαταστάσεις με ακρίβεια χιλιοστού και τα μυαλά στο μίξερ με αυτά που έκανε.Υπήρχαν και άλλα παιχνίδια που ήταν εκπληκτικός αλλά για το κακό finish νομίζω πως ήταν και λίγο άτυχος.Δυστυχώς για εκείνον,μόνο το σύστημα γκέρσον τον εξυπηρετούσε.Βέβαια το σύστημα αυτό,έκανε εντελώς ασόβαρη την ομάδα η οποία τότε,το πιο λογικό ήταν να πήγαινε άκλαφτη στην ευρωλίγκα(κάτι που συμπτωματικά έπαθε και ο παο εκείνη τη σεζόν) και να χτυπήσει το πρωτάθλημα σαν το '07.
Τέλος πάντων,πολλά what if για την περίπτωσή του αλλά πιστεύω πως η πρώτη του σεζόν ήταν εκπληκτική.Αυτό τον κράτησε ένα ακόμα χρόνο αλλά για το νέο σύστημα περισσότερο τον περιθωριοποιούσε παρά τον αξιοποιούσε.

Και ο φόρντ σίγουρα αδικήθηκε απο τις περιστάσεις και την γενικότερη διοικητική(-προπονητική) κατάσταση στην ομάδα τότε.Αυτός και αν έκανε ματς κυριαρχίας.Αμαρκάριστος τύπος.Δεν γινόταν καλά ούτε με υπνωτικά στο gatorade του.
Zephyr
QUOTE(yorgos @ Nov 14 2013, 01:34 ) *
ο Ρίβερς για το γούστο μου παραήταν κωλοτούμπας και πολύ ασταθής μέσα στη χρονια, δεν έβλεπε γήπεδο και το σουτ τελείως αναξιόπιστο, αλλά το impact του μένει, έστω σε ένα f4 με ποιοτικά τις χειρότερες ομάδες της ιστορίας και πλεϊ φ απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό ανύπαρκτο κι έναν ΠΑΟΚ κουτσό. Ναι, θεός στο ανοικτό γήπεδο και τρομερά φιλότιμος, αλλά όχι ο καλύτερος. Και τον Ταρπλει το θεωρώ εξαιρετικό παίκτη αλλά υπεριμημένο, υπήρχαν πολλά πράγματα που αδυνατούσε να κάνει και σε πολλά ματς τελείως αδιάφορος.


O Ρίβερς και μόνο για την ξεφτίλα που έριξε στον σιχαμένο τον Τζόρτζεβιτς (δώσε πόνο twism, δώσε πόνο, πιάστηκες με τον ακατανόμαστο και δεν ξανασχολήθηκες με τα γιούγκο) μπήκε στο πάνθεον των ηρώων για πάντα. Πέραν αυτού τον μειώνεις αρκετά, ο τύπος ήταν πραγματικός ηγέτης όσο έπαιξε. Μόνο ο ΜακΚάλεμπ στα καλά του μπορεί να συγκριθεί μαζί του σε αυτό το στυλ παιχνιδιού (φυσικά και οι δυο είναι scoring guard, όχι κλασσικά playmaker).

Ως προς τον Τάρπλει, θα δεχτώ ότι ήταν αδιάφορος. Ναι ήταν αδιάφορος γιατί η θέση του η πραγματική ήταν στο all star game του ΝΒΑ και όχι στην Α1, να γυρίζει και να βλέπει απέναντι του τον Μισούνοφ και τον Τσέκο. Επίσης έκανε ότι έκανε όντας και πιωμένος (με κάθε δυνατό τρόπο) πέρα από αδιάφορος. Τώρα αν σκεφτείς ότι ο Ιωαννίδης "αναγκάστηκε" να πάρει τέτοιο παίχτη στην ομάδα - και μιλάμε για Ιωαννίδη τον καιρό που όταν ήταν χαρούμενος μοίραζε καντήλια, όταν τσαντίζονταν ρώτα τον Σιγάλα τι σημάδι του άφησε το αλήστου μνήμης μπουκάλι- καταλαβαίνεις για τι ταλέντο μιλάμε (ενδεχομένως να το έχεις δει άρα τσάμπα κάθομαι και αναλύω biggrin.gif ). Σίγουρα δεν ήταν σωστός επαγγελματίας, μάλλον δεν ήταν καθόλου επαγγελματίας, ωστόσο παικτικά ήταν ασύγκριτος. Σαφώς κ εγώ αν ήθελα να χτίσω ομάδα δεν θα την έχτιζα πάνω του, ήταν όμως χάρμα οφθαλμών.

ΥΓ. Άσχετο τελείως αλλά μιας και πιάσαμε τα παλιά τα κιτάπια, παραμένει το "what if" στην περίπτωση που ο Ντούντα είχε κρατήσει στην ομάδα τον Έλμερ Μπένετ και δεν έπαιρνε εκείνο τον "wannabe Rivers" Χώκινς...
rankin
QUOTE(yorgos @ Nov 14 2013, 01:34 ) *
Και τον Ταρπλει το θεωρώ εξαιρετικό παίκτη αλλά υπεριμημένο, υπήρχαν πολλά πράγματα που αδυνατούσε να κάνει και σε πολλά ματς τελείως αδιάφορος. Δε θα τον διάλεγα μπροστά από το Ράτζα ή τον Πέκοβιτς για παράδειγμα αν έχτιζα ομάδα και παιζόταν το κεφάλι μου.


Σε σχέση με τον Ράτζα, προσωπικά και εγώ θα προτιμούσα τον κροάτη, αλλά η συζήτηση ξεκίνησε για αμερικάνους που έχουν περάσει απο την ομάδα για αυτο και δεν τον αναφέραμε.
ο δε Πέκοβιτς, οκ, γουρούνι ειναι, τέρας δύναμης, αλλά δεν συγκρίνεται σαν ταλέντο με τον Ροι ή τον Ντίνο.

Και φυσικά, όταν μιλάμε για τον Ροι, μιλάμε για τον μονίμως πιωμένο τύπο, που σήμερα ζει σε μοτελς των 10 δολαρίων..
Γιατι οπως πολύ σωστά είπαν οι φίλοι, το potential του τύπου ήταν τεράστιο , αλλά ο κάλος στον εγκέφαλο του ήταν τεραστιότερος...

Ο τύπος έπαιρνε τη μπάλα απο ριμπάουντ και πήγαινε coast to coast στο κάρφωμα, έχοντας πιει ενα καφάσι μπυρες μιση ώρα πριν αρχίσει το παιχνίδι...


QUOTE(yorgos @ Nov 14 2013, 01:34 ) *
Παικτικώς πάντα, ο Γουντς μπορούσε να κάνει φοβερά πράγματα, αλλά δυστυχώς δεν είχε μυαλό. Μισή κλάση ανώτερος του Αφάνα πάντως, πιο πλήρης.

Ο Γουντς ήταν παρόμοια περίπτωση με το Ροι.
Όχι τοσο καμένος, αλλά το παλευε..
Νομίζω οτι το μεγάλο του μειον ήταν οτι ήταν εντελώς streetball τύπος. Δεν ήταν παίχτης για να μπει στο παιχνίδι μιας ομάδας, αντίθετα με τον Τσιλι που ήταν 100% παίχτης ομάδας.
Πάντως, ειδικά σε σχέση με το κόστος του καθενώς, δεν το συζητώ... Γουντς με τα χίλια!


QUOTE(yorgos @ Nov 14 2013, 01:34 ) *
Ο Σκούνι λίγος, ο Γκριρ πολύ σοβαρός, χέρι αλφάδι, μου άρεσε πολύ.


Ο Γκριρ ειχε χέρι αλφάδι και ήταν και παλικάρι. Το παλευε, το προσπαθούσε.. Γενικά, πολύ τίμιος παίχτης ΑΛΛΑ η άμυνα του ήταν μια τραγωδία! Μαυρη τρύπα.. Δεν τον βοηθούσε και το λεπτό του σώμα και ήταν μονίμως ο στόχος των αντιπάλων..

Ο Πεν ήταν καλύτερος αμυντικός, σαν πιο γεροδεμένο παιδί, αλλά σίγουρα υστερούσε σε επιθετικό ταλέντο..
Στην άμυνα βεβαια αν και ηταν καλός στη πίεση στη μπάλα, ήταν και αυτός στόχος των ψηλών γκαρντ.. Να θυμίσω το κλασικό κώλο-κώλο που τον πήγαινε ο Διαμαντίδης μέχρι το λοου ποστ.
Πάντως στους περιβόητους τελικούς του non-call ήταν εκπληκτικός για αυτό και τον έχω στη μνήμη μου ως σημαντικό παίχτη... Πολυ τίμιος και αυτός
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.