Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός οff topic
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54
KWSN_Men
QUOTE (rankin @ Oct 11 2017, 11:45 ) *
Σαφώς, αλλά επιμένω πως παίζει ρόλο και η θέση
Θυμηθείτε τον Βουισιτς, που ηρθε 30 χρονών στον Ολυμπιακό και τον φωνάζαμε Μπαρμπα-Νικόλα...
Σαφώς πιο ελαφρύ σκαρί ο Πριντεζης, αλλά στα 32-33 του, ειναι και λογικό να αρχίζει να κλατάρει, ιδίως οσο οι άμυνες τον χτυπάνε αλύπητα (στο ευρωμπάσκετ ας πουμε, με πιο light αμυνες απέναντι του, ηταν καλός).

Εγω νομιζω οτι κάπου εχει αρχισει η φθορά.
Όσο καλός, πειθαρχημένος και δουλεμένος αθλητής και αν ειναι, δεν ειναι γκαρντ για να αντέξει ως τα 35 του στο ιδιο επίπεδο.
Ασε που ακόμα και τα περισσότερα γκαρντ, σε αυτη την ηλικία, σε διαδικασία πτώσης βρίσκονται.

Θα φανεί βέβαια μες στη σεζόν.
Σίγουρα αν παίρνει σοβαρές ανάσες, θα έχει και μεγάλες βραδιές, αλλά νομίζω οτι κάπου θα αρχίσει να μειώνεται η συχνότητα τους.


Έχω ακούσει από Σλοβένο, με σημαντική θέση σε ομάδα, ότι ο Βούισιτς δεν 78άρης αλλά 76άρης. Άρα ήρθε στον Ολυμπιακό στα 32. Επίσης τότε βούιζε το Ισραήλ ότι δεν έχει πια μέση.
Varvos
Μεγαλες στιγμες τοτε με Βουισιτς να παιζει χετζ αουτ αμυνα απεναντι σε Σπανουλη Γιασικεβιτσιους
Γιαννακης θεος..
KWSN_Men
QUOTE (rankin @ Oct 11 2017, 12:29 ) *
Ενας προπονητής μονο το έχει κάνει. Ο άλλος που θυμάμαι ηταν παράγοντας του Παναθηναικου ο οποίος ειχε σταθεί στον Χακετ.
Ο άλλος προπονητής (Περάσοβιτς) δεν ειχε μιλήσει για ξύλο, αλλά για "δυναμικό" παιχνίδι.

Επίσης, ειναι ξεκάθαρο οτι οι προπονητές θα πουν πάντα αυτό που βολεύει τις δυνατότητες της ομάδας τους, προκειμένου να επηρεάσουν τα μελλοντικά σφυρίγματα.

Και οταν ο Ολυμπιακός ειχε τον Γκριρ και τον Βουισιτς και έτρωγε ξύλο απο τη Σιέννα, φωνάζαμε αλλά στα κρυφά ζηλεύαμε κι ολας.
Τι άμυνα να έπαιζε ο Ιτούδης με τον Μιλος και τον Ντεκολό; Σιγουρα οχι αρκετά σκληρή, οπότε ζητούσε να γίνουν αυστηρότεροι οι διαιτητές.
Δε μπορώ να λάβω σοβαρά υποψιν μου τις απόψεις του. Ουτε τις δικές του, ουτε κανενός. Αν ειχε εναν Σάτο και εναν Μπατιστ να δαγκώνουν θα μας τα έλεγε αλλιώς και θα παραπονιόταν οτι το ευρωπαικο μπασκετ έχει φλωρέψει, όπως ζητάει να γίνονται πλει οφ και να καταργηθεί το Final 4 που ειναι η γιορτή του ευρωπαικου μπάσκετ εδώ και 30 χρονια ξερωγω


Ποιος ήταν ο παράγοντας του Παναθηναϊκού;

Επίσης, συνέντευξη τύπου σαν την παρακάτω δεν υπάρχει άλλη στο site της Ευρωλίγκας:

http://www.euroleague.net/main/results/sho...012#!quotes
Varvos
QUOTE (KWSN_Men @ Oct 12 2017, 12:57 ) *
Ποιος ήταν ο παράγοντας του Παναθηναϊκού;

Επίσης, συνέντευξη τύπου σαν την παρακάτω δεν υπάρχει άλλη στο site της Ευρωλίγκας:

http://www.euroleague.net/main/results/sho...012#!quotes


ο Παπαδοπουλος αν θυμαμαι καλα ειχε κανει δηλωσεις μετα απο αυτες του Ιτουδη κι ελεγε οτι παιζει ξυλο ο Ολυμπιακος

// το βρηκα

http://olaprasina1908.gr/%CE%B5%CE%BE%CE%A...BE%CF%8D%CE%BB/

Του Μαχμουντι τι φαση; ειχε κανει παραπονα για τη διατησια και δε τα χουν γραψει δηλαδη;
KWSN_Men
QUOTE (Varvos @ Oct 12 2017, 13:05 ) *
ο Παπαδοπουλος αν θυμαμαι καλα ειχε κανει δηλωσεις μετα απο αυτες του Ιτουδη κι ελεγε οτι παιζει ξυλο ο Ολυμπιακος

// το βρηκα

http://olaprasina1908.gr/%CE%B5%CE%BE%CE%A...BE%CF%8D%CE%BB/

Του Μαχμουντι τι φαση; ειχε κανει παραπονα για τη διατησια και δε τα χουν γραψει δηλαδη;


Ακριβώς αυτό, μιλούσε κανένα τέταρτο.
Varvos
υπαρχουν καπου αλλου οι δηλωσεις του;
KWSN_Men
QUOTE (Varvos @ Oct 12 2017, 13:10 ) *
υπαρχουν καπου αλλου οι δηλωσεις του;


Στην Ελλάδα; Όχι.

http://www.tanea.gr/news/sports/article/50...y-o-olympiakos/

akratacity
QUOTE (KWSN_Men @ Oct 12 2017, 13:57 ) *

Η ομαδα του ΠΑΟ με Λασμε, Γκιστ, Μασιουλις επαιζε ξυλο η οχι???
Και αν θυμαμαι καλα αυτη η ομαδα σου εδωσε δυο πρωταθληματα. Το ξυλο ειναι μεσα στα πλαισια του παιχνιδιου αρκει βεβαια να υπαρχουν τα ιδια κριτηρια απο τη διαιτησια και για τις δυο ομαδες που αγωνιζονται. Τα κλαματα του Ιτουδη η του κυριου Μανου δεν μου λενε απολυτως τιποτα.
KWSN_Men
QUOTE (akratacity @ Oct 12 2017, 14:08 ) *
Η ομαδα του ΠΑΟ με Λασμε, Γκιστ, Μασιουλις επαιζε ξυλο η οχι???
Και αν θυμαμαι καλα αυτη η ομαδα σου εδωσε δυο πρωταθληματα. Το ξυλο ειναι μεσα στα πλαισια του παιχνιδιου αρκει βεβαια να υπαρχουν τα ιδια κριτηρια απο τη διαιτησια και για τις δυο ομαδες που αγωνιζονται. Τα κλαματα του Ιτουδη η του κυριου Μανου δεν μου λενε απολυτως τιποτα.


Για να σου απαντήσω, θα ήθελα να μου πεις τι εννοείς εσύ με το "ξύλο".
akratacity
QUOTE (KWSN_Men @ Oct 12 2017, 14:48 ) *
Για να σου απαντήσω, θα ήθελα να μου πεις τι εννοείς εσύ με το "ξύλο".

Προφανως αυτο που εννοεις εσυ για τον Ολυμπιακο και καθεσαι και ψαχνεις να το υποστηριξεις μεσω δηλωσεων...εννοειται οτι μιλαω για μπασκετικο "ξυλο" το οποιο εγω θα το οριζα ως μια πολυ επιθετικη αμυνα με περισσοτερες επαφες απο τις συνηθισμενες.
rankin
QUOTE(KWSN_Men @ Oct 12 2017, 13:08 ) *
Ακριβώς αυτό, μιλούσε κανένα τέταρτο.

Γραφικός δηλαδή.
KWSN_Men
QUOTE (akratacity @ Oct 12 2017, 15:03 ) *
Προφανως αυτο που εννοεις εσυ για τον Ολυμπιακο και καθεσαι και ψαχνεις να το υποστηριξεις μεσω δηλωσεων...εννοειται οτι μιλαω για μπασκετικο "ξυλο" το οποιο εγω θα το οριζα ως μια πολυ επιθετικη αμυνα με περισσοτερες επαφες απο τις συνηθισμενες.


Πιο συγκεκριμένος μπορείς να γίνεις;

Εγώ μπορώ να γίνω πολύ συγκεκριμένος ας πούμε.


QUOTE (rankin @ Oct 12 2017, 17:36 ) *
Γραφικός δηλαδή.


Όποιος μιλάει για διαιτησία είναι γραφικός δηλαδή; Να το κρατήσουμε αυτό για το μέλλον.
rankin
QUOTE(KWSN_Men @ Oct 12 2017, 20:33 ) *
Όποιος μιλάει για διαιτησία είναι γραφικός δηλαδή; Να το κρατήσουμε αυτό για το μέλλον.

Σε πρόλαβα, γιατί το είχα ηδη κρατήσει απ το παρελθόν και μόλις το επανέφερα...
its called sarcasm, που λεν και στο χωριό μου
SteveNashidis
Tραυματιστηκε παίκτης μας; smiley.gif Απίστευτο!
akratacity
QUOTE (KWSN_Men @ Oct 12 2017, 20:33 ) *
Πιο συγκεκριμένος μπορείς να γίνεις;

Εγώ μπορώ να γίνω πολύ συγκεκριμένος ας πούμε.




Όποιος μιλάει για διαιτησία είναι γραφικός δηλαδή; Να το κρατήσουμε αυτό για το μέλλον.

Όχι δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος, αν είχες την παραμικρή επαφή με το άθλημα θα είχες ήδη καταλάβει και δεν θα χρειαζοσουν περαιτέρω επεξηγησεις.
Όσο για το πόσο συγκεκριμένος μπορείς να γίνεις φαντάζομαι θα αναφέρεις καμία δήλωση πάλι. Ψάξε μήπως έχει κανει καμία και ο πρόεδρος στο ινσταγκραμ.........
KWSN_Men
QUOTE (akratacity @ Oct 13 2017, 02:39 ) *
Όχι δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος, αν είχες την παραμικρή επαφή με το άθλημα θα είχες ήδη καταλάβει και δεν θα χρειαζοσουν περαιτέρω επεξηγησεις.
Όσο για το πόσο συγκεκριμένος μπορείς να γίνεις φαντάζομαι θα αναφέρεις καμία δήλωση πάλι. Ψάξε μήπως έχει κανει καμία και ο πρόεδρος στο ινσταγκραμ.........


Όχι, να γίνεις συγκεκριμένος στο τι είναι "μπασκετικό ξύλο". Φαντάζομαι για να το λες θα ξέρεις. 'Οπως και το τι επιτρέπεται από τους κανονισμούς και τι όχι.

Από εκεί και πέρα, μια και προκαλείς, να σου πω ότι ήμουν στα κλιμάκια πριν γεννηθείς, οπότε μια κάποια επαφή με το άθλημα θα έλεγα ότι την έχω.
stefkorner
QUOTE (KWSN_Men @ Oct 12 2017, 17:32 ) *
Έχω ακούσει από Σλοβένο, με σημαντική θέση σε ομάδα, ότι ο Βούισιτς δεν 78άρης αλλά 76άρης. Άρα ήρθε στον Ολυμπιακό στα 32. Επίσης τότε βούιζε το Ισραήλ ότι δεν έχει πια μέση.


βρισκομαστε στο πικ της μπασκετικης δρασης,εχουμε τοσα πραγματα να πουμε για μπασκετ και αντι να σχολιαζεται η επικαιροτητα βλεπουμε εδω πληροφοριες για την πραγματικη...ηλικια του Βουιτσιτς ,οπως εχει πει πριν καμια 10ρια χρονια ενας Σλοβενος με σημαντικη θεση στην ομαδα..!μαιστα peace.gif

rankin
Μεταξύ άλλων, έγινε και αυτό

http://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/eb...ko.4888713.html
D-Wade
QUOTE(rankin @ Oct 13 2017, 11:54 ) *
Μεταξύ άλλων, έγινε και αυτό

http://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/eb...ko.4888713.html

Καλύτερα να πάει σε δικό της γιατρό. Εκτός ομάδας tongue.gif
Conan1982
QUOTE (D-Wade @ Oct 13 2017, 11:57 ) *
Καλύτερα να πάει σε δικό της γιατρό. Εκτός ομάδας tongue.gif


Σε λίγο θα αρχίσει να παίρνει η μπάλα και τους ...θεατές smiley.gif
KWSN_Men
QUOTE (stefkorner @ Oct 13 2017, 10:17 ) *
βρισκομαστε στο πικ της μπασκετικης δρασης,εχουμε τοσα πραγματα να πουμε για μπασκετ και αντι να σχολιαζεται η επικαιροτητα βλεπουμε εδω πληροφοριες για την πραγματικη...ηλικια του Βουιτσιτς ,οπως εχει πει πριν καμια 10ρια χρονια ενας Σλοβενος με σημαντικη θεση στην ομαδα..!μαιστα peace.gif


Σε συζήτηση για την πτώση του Πρίντεζη, αναφέρθηκε ο Βούισιτς ο οποίος ήταν σάπιος στα 30 του.

Και γράφω λοιπόν, ότι ο Βούισιτς δεν ήρθε 30 αλλά 32 μια και τον είχαν δηλώσει επί Γιουγκοσλαβίας μικρότερο για να κερδίσουν ένα τουρνουά παίδων, πράγμα που μου έχει πει ο GM της Ολύμπια Λιουμπλιάνα.

Αν θεωρείς ότι είμαι offtopic, στο offtopic, πάτα το κουμπί.

Ειδάλλως, νομίζω έχει moderator το forum και δε χρειάζεται τις εξυπνάδες σου.

akratacity
QUOTE (KWSN_Men @ Oct 13 2017, 09:48 ) *
Όχι, να γίνεις συγκεκριμένος στο τι είναι "μπασκετικό ξύλο". Φαντάζομαι για να το λες θα ξέρεις. 'Οπως και το τι επιτρέπεται από τους κανονισμούς και τι όχι.

Από εκεί και πέρα, μια και προκαλείς, να σου πω ότι ήμουν στα κλιμάκια πριν γεννηθείς, οπότε μια κάποια επαφή με το άθλημα θα έλεγα ότι την έχω.

Ααα είσαι ο κλασικός τύπος Έλληνα μπασκετμπολίστα που ήταν το μεγάλο ταλέντο με συμμετοχές στα κλιμακια αλλά τον έφαγαν τα κυκλώματα η κάποιοι τραυματισμοί. Ωραίο το παραμυθακι αλλά ευχαριστώ πολύ δεν θα πάρω...
KWSN_Men
QUOTE (akratacity @ Oct 13 2017, 14:31 ) *
Ααα είσαι ο κλασικός τύπος Έλληνα μπασκετμπολίστα που ήταν το μεγάλο ταλέντο με συμμετοχές στα κλιμακια αλλά τον έφαγαν τα κυκλώματα η κάποιοι τραυματισμοί. Ωραίο το παραμυθακι αλλά ευχαριστώ πολύ δεν θα πάρω...


Λάθος.

Είμαι ο κλασσικός τύπος Έλληνα μπασκετμπολίστα που ήταν ψηλό παιδί και τον έμαθαν να παίζει ψηλός και μετά δεν ψήλωσε περισσότερο.

Όχι ότι θα έκανα και καριέρα δηλαδή.

Απλά ήμουν σε ομάδα με αρκετά ταλέντα και διακρίσεις στα πρωταθλήματα που έβγαλε και αρχηγό εθνικής ανδρών.

Και μέσα σε όλα αυτά, μαθαίναμε μπάσκετ.

Έμαθα να παίζω pick 'n' roll πριν γεννηθείς ας πούμε.

Αλλά μια και εγώ δεν έχω την παραμικρή επαφή με το άθλημα, προκαλώ εσένα που έχεις να γίνεις συγκεκριμένος. Αντ' αυτού βέβαια, μόνο προσωπική επίθεση βλέπω.
rankin
QUOTE(KWSN_Men @ Oct 16 2017, 10:46 ) *
Λάθος.

Είμαι ο κλασσικός τύπος Έλληνα μπασκετμπολίστα που ήταν ψηλό παιδί και τον έμαθαν να παίζει ψηλός και μετά δεν ψήλωσε περισσότερο.

Όχι ότι θα έκανα και καριέρα δηλαδή.

Απλά ήμουν σε ομάδα με αρκετά ταλέντα και διακρίσεις στα πρωταθλήματα που έβγαλε και αρχηγό εθνικής ανδρών.

Και μέσα σε όλα αυτά, μαθαίναμε μπάσκετ.

Έμαθα να παίζω pick 'n' roll πριν γεννηθείς ας πούμε.

Αλλά μια και εγώ δεν έχω την παραμικρή επαφή με το άθλημα, προκαλώ εσένα που έχεις να γίνεις συγκεκριμένος. Αντ' αυτού βέβαια, μόνο προσωπική επίθεση βλέπω.

Ημουν παρόμοια περίπτωση, μόνο που πίεσα να μεταφερθώ στο 2-3 γιατί προτιμούσα να παίζω με πρόσωπο.
Anyway. Άσχετο....

Επεμβαίνω τώρα στη συζήτηση σας και λέω οτι, έστω και για λόγους ευγενείας, κανείς δεν θα πρέπει να αμφισβητεί οτι ο συνομιλητής του, με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, γνωρίζει το άθλημα. Είτε γιατι το παρακολουθεί απο την τιβι, είτε γιατι έπαιξε μπασκετ απο τα 10 ως τα 20 του, είτε γιατί παίζει στο ΝΒΑ και τον λένε Αντετοκούνμπο.

Ας μη μπαίνουμε σε τέτοιες διενέξεις, δεν έχει νόημα.

Στο θέμα της συζήτησης, απο οτι κατάλαβα, υπάρχει μια διαφορά στο πως αντιλαμβάνεται κανείς το παιχνίδι του Ολυμπιακού.
Για κάποιους ειναι σκληρό, εντός όμως του ορίου και για κάποιους άλλους ειναι σκληρό και εκτός ορίων.
Εκτός του οτι αυτό ειναι, εν τέλει, υποκειμενικό, υπάρχουν και θεσμοθετημένα όργανα που ορίζουν το τι είναι εντός και τι εκτός ορίου, και ανάλογα προσαρμόζουν και τα σφυρίγματα τους.

Δε καταλαβαίνω δηλαδή αν η συζήτηση, επι της ουσίας, αφορά το πόσο σκληρός είναι ο Ολυμπιακός ή το κατα πόσον συμφωνούμε με τον τρόπο που σφυρίζουν οι διαιτητές.
Απο οτι κατάλαβα (αλλά μπορεί να κατάλαβα και λάθος) η συζήτηση αφορά τελικά το δεύτερο και ο φίλος KWSN_Men θεωρεί οτι οι διαιτητές ειναι ελαστικοί ως προς την αντιμετώπισή, είτε ειδικά του Ολυμπιακού, είτε γενικότερα του σκληρού παιχνιδιού (το οποίο εφαρμόζει και ο Ολυμπιακός).

Για την οικονομία λοιπόν της συζήτησης, σας παραπέμπω και πάλι στο προηγούμενο σκέλος της απάντησης μου, οπου ανέφερα πως αφενός αυτό ειναι υποκειμενικό, αφετέρου υπάρχουν θεσμοθετημένα όργανα που ορίζουν το τρόπο με τον οποίο δίνονται τα σφυρίγματα.

Παραπάνω κουβέντα, εντός του basketforum, δεν δύναται να πραγματοποιηθεί.
Όποιος θεωρεί οτι η euroleague λειτουργεί ελαστικά, θα πρέπει να το ψάξει θεσμικά, να στείλει κάποιο γράμμα διαμαρτυρίας, να θέσει υποψηφιότητα για το ΔΣ της, ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων.
Το μόνο σίγουρο ειναι πως με διαφωνίες στο Basketforum και ανταλλαγή ειρωνικών μηνυμάτων δε γίνεται κάτι και οι διαφωνίες απλά θα διαιωνίζονται.

Σχετικά με το "πόσο σκληρός ειναι ο Ολυμπιακός (αλλά και η κάθε ομάδα)" η απάντηση ειναι "τόσο, όσο καταγράφεται απο τα φάουλ που του σφυρίζονται.. " = "τόσο, όσο του επιτρέπουν οι κανονισμοί και η εφαρμογή τους"

Αυτά.
Ευχαριστώ πολύ
yorgos
QUOTE
Ημουν παρόμοια περίπτωση, μόνο που πίεσα να μεταφερθώ στο 2-3 γιατί προτιμούσα να παίζω με πρόσωπο.
Anyway. Άσχετο....

Eμένα με κόψανε επειδή μπήκα στα κλιμάκια του πινγκ πονγκ. Μου είπαν "σιγά μη σε βάλουμε και στο μπάσκετ, άσε κανέναν άλλον να παίξει, μήπως θες να μπεις και στο άλμα εις ύψος που πηδάς ψηλά;". Όλοι χαμένα (ή καμένα) ταλέντα είμαστε εδώ μέσα, αλλά τουλάχιστον για την περίπτωσή μου στην καλυτερότερη των καλύτερων να έπαιζα στη Γ', μικρό το κακό.

Ο Ολυμπιακός παίζει πιο σκληρά από τις περισσότερες ομάδες της Ευρωλίγκας, αλλά γενικά επειδή στο ελληνικό πρωτάθλημα δε σφυρίζονται οι επαφές όσο σε άλλα, αυτό είναι διαχρονικά αληθές για όλες τις ελληνικές ομάδες, από την εποχή που βγάζαμε τρεις στην Ευρωλίγκα. Εμένα μου αρέσει αυτό το μπάσκετ και το επικροτώ. Η ΤΣΣΚΑ είναι ομάδα γενικώς πιο ντελικάτη (γιατί έχει τα φραγκα να πληρώσει ντελικάτους) και όντως στα ματς της σφυρίζονται περισσότερο οι επαφές, με σκοπό να προστατεύονται οι ποιοτικότεροι παίκτες. Το αποτέλεσμα είναι μια πολυ΄ελαφριά (αλλά σε κλειστά ματς δυνητικά καθοριστική) ανισορροπία στον τρόπο που σφυρίζονται τα φάουλ. Κάτι αντίστοιχο συνέβαινε με την Εθνική Ισπανίας αν κι εκεί είχαμε και δυο παίκτες (Ρέγιες και Ρούντι) που το θέατρο το είχαν στο αίμα τους (το οποίο ισχύει και για άπειρους Έλληνες, αλλά δεν το βλέπουμε ή δεν το λέμε).

Άσχετο, αλλά για τη διαιτησία θέλω να πω ότι το πώς σφυρίζονται τα φάουλ δε χαλάει για μένα την εικόνα του παιχνιδιού τόσο, όσο τα βήματα. Αυτό στο ΝΒΑ που χάνονται 3-4 βήματα σε κάθε ματς είναι ανεξήγητο και τραγικό. Προχτές σε κάποιο ματς προετοιμασίας λέει ένας σχολιαστής για ξεκάθαρα βήματα "καλά κάνουν και δεν τα σφυράνε όπως στην Ευρώπη, ποιος θέλει να βλέπει να διακόπτεται το παιχνίδι λόγω βημάτων;". Τράτζικ το σχόλιο, ούτε το goaltending μας αρέσει οπότε να μην το σφυράμε γιατί κόβει το θέαμα.
rankin
QUOTE(yorgos @ Oct 16 2017, 16:11 ) *
Eμένα με κόψανε επειδή μπήκα στα κλιμάκια του πινγκ πονγκ. Μου είπαν "σιγά μη σε βάλουμε και στο μπάσκετ, άσε κανέναν άλλον να παίξει, μήπως θες να μπεις και στο άλμα εις ύψος που πηδάς ψηλά;". Όλοι χαμένα (ή καμένα) ταλέντα είμαστε εδώ μέσα, αλλά τουλάχιστον για την περίπτωσή μου στην καλυτερότερη των καλύτερων να έπαιζα στη Γ', μικρό το κακό.


εμένα δε με έκοψε κανείς.
Το οτι ζήτησα να παίζω 2-3 δε σημαίνει οτι ημουν καλός κι όλας smiley.gif
Απλά έπαιζα εκεί που μου άρεσε...


QUOTE(yorgos @ Oct 16 2017, 16:11 ) *
Προχτές σε κάποιο ματς προετοιμασίας λέει ένας σχολιαστής για ξεκάθαρα βήματα "καλά κάνουν και δεν τα σφυράνε όπως στην Ευρώπη, ποιος θέλει να βλέπει να διακόπτεται το παιχνίδι λόγω βημάτων;". Τράτζικ το σχόλιο, ούτε το goaltending μας αρέσει οπότε να μην το σφυράμε γιατί κόβει το θέαμα.


Οι αμερικάνοι ειναι οι ίδιοι που είχαν προτείνει αν μπει γκολ απο μακριά στο ποδόσφαιρο να μετράει για δίποντο.

Γενικά η κουλτούρα απέχει πάρα πολύ.
Για τον αμερικάνο πάνω απο ολα ειναι το θέαμα.
Το μπάσκετ ειναι ενα show για ολη την οικογένεια.
Θα πας. Θα πιεις τη κοακόα σου, θα φας το μπεργκερ σου, θα δεις καρφώματα και θα φωνάξεις ντι-φενς.

Θυμάμαι όμως και εκείνη τη ταινία που δυο οπαδοί των celtics απαγάγουν το αστέρι των Jazz (Celtic Pride )
ήταν βέβαια απλά μια ταινία, γιατί στην πραγματικότητα εξακολουθεί και ειναι show...
T.W.Is.M.
QUOTE(KWSN_Men @ Oct 16 2017, 10:46 ) *
Λάθος.

Είμαι ο κλασσικός τύπος Έλληνα μπασκετμπολίστα που ήταν ψηλό παιδί και τον έμαθαν να παίζει ψηλός και μετά δεν ψήλωσε περισσότερο.

Όχι ότι θα έκανα και καριέρα δηλαδή.

Απλά ήμουν σε ομάδα με αρκετά ταλέντα και διακρίσεις στα πρωταθλήματα που έβγαλε και αρχηγό εθνικής ανδρών.

Και μέσα σε όλα αυτά, μαθαίναμε μπάσκετ.

Έμαθα να παίζω pick 'n' roll πριν γεννηθείς ας πούμε.

Αλλά μια και εγώ δεν έχω την παραμικρή επαφή με το άθλημα, προκαλώ εσένα που έχεις να γίνεις συγκεκριμένος. Αντ' αυτού βέβαια, μόνο προσωπική επίθεση βλέπω.



Πρωτη απορια: Πιανομαι απο το "μαθαιναμε μπασκετ" και ρωταω αν θεωρεις οτι στην εποχη που επαιζες μαθαιναν στις ακαδημιες καλυτερα τα βασικα απ οτι τωρα. Ή αν δεν εχεις εικονα για τη σημερινη εποχη, πιστευεις οτι τοτε οι νεοι παιχτες μαθαιναν τα βασικα σε ικανοποιητικο βαθμο. Γιατι τωρα θεωρω οτι μαθαινουν περισσοτερη τακτικη απ οτι πρεπει. Ανεξαρτητως ομαδας φυσικα, με αποτελεσμα να εχουμε καλους ρολιστες, αλλα οχι πρωταγωνιστες.
Δευτερη απορια(και off topic): Πώς και βγηκες Παναθηναικος μεσα σε αυτη την περιοχη; tongue.gif
KWSN_Men
QUOTE (T.W.Is.M. @ Oct 16 2017, 18:28 ) *
Πρωτη απορια: Πιανομαι απο το "μαθαιναμε μπασκετ" και ρωταω αν θεωρεις οτι στην εποχη που επαιζες μαθαιναν στις ακαδημιες καλυτερα τα βασικα απ οτι τωρα. Ή αν δεν εχεις εικονα για τη σημερινη εποχη, πιστευεις οτι τοτε οι νεοι παιχτες μαθαιναν τα βασικα σε ικανοποιητικο βαθμο. Γιατι τωρα θεωρω οτι μαθαινουν περισσοτερη τακτικη απ οτι πρεπει. Ανεξαρτητως ομαδας φυσικα, με αποτελεσμα να εχουμε καλους ρολιστες, αλλα οχι πρωταγωνιστες.
Δευτερη απορια(και off topic): Πώς και βγηκες Παναθηναικος μεσα σε αυτη την περιοχη; tongue.gif


Μπα, τα βασικά δεν τα δίδασκαν και τόσο (ντρίμπλα, σουτ πχ). Μας δίδασκαν όμως σωστή κίνηση στο γήπεδο και σε άμυνα και σε επίθεση. Έμαθα να παίζω pick 'n' roll, χωρίς να ξέρω ότι λέγεται έτσι, στα 12 μου. Έμαθα ζώνες, να παίζω στην άμυνα και να σπάω στην επίθεση στα 13-14 μου. Πώς να ποστάρω στην ίδια ηλικία. Μας έλεγαν τι παιχνίδι να δούμε το βράδυ στην τηλεόραση και τι να προσέξουμε (την εποχή που έδειχνε η τηλεόραση 8-10 παιχνίδια την εβδομάδα).

Να σουτάρω όμως πχ, όχι από το τρίποντο αλλά από τα 5-6 μέτρα με θανατηφόρα ποσοστά, με έμαθε ο κος Αποστόλης Κόντος, που, ένα απόγευμα που βαριόταν, με είδε κανένα 10λεπτο να πηγαίνω για κάρφωμα σε βοηθητική μπασκέτα, και με έπιασε, ασχολήθηκε μαζί μου και μου έδειξε πώς να σουτάρω σαν άνθρωπος.

Στη δεύτερη απορία σου να σου πω ότι η περιοχή μάλλον έχει το όνομα παρά την χάρη.

Καλώς σε ξαναβρήκα. smiley.gif
airg
QUOTE(rankin @ Dec 13 2017, 12:18 ) *
Ρε ο Βελούδινος τι έχει πάθει; Πόσο καιρό λείπει;

Φιλε rankin αυτο λέγεται bulling σε βαρος του Αγραβανη.
Θα συνεχισεις για πολυ ακομα να τον χαρακτηριζεις απο το ιατρικό θεμα που εχει στο προσωπο;
Αν δεν σου αρέσει σαν παιχτης εκφρασου με μπασκετικους ορους.
stefkorner
QUOTE (airg @ Dec 13 2017, 22:20 ) *
Φιλε rankin αυτο λέγεται bulling σε βαρος του Αγραβανη.
Θα συνεχισεις για πολυ ακομα να τον χαρακτηριζεις απο το ιατρικό θεμα που εχει στο προσωπο;
Αν δεν σου αρέσει σαν παιχτης εκφρασου με μπασκετικους ορους.


bullying βασικα! και για να υφισταται μπουλινγκ θα πρεπει να απευθυνει τους χαρακτηρισμους προς τον ιδιο,με παροντα τον Αγραβανη blink.gif
χαλαρωστε βρε ! ειστε και απο δω και απο εκει (στα παναθηναικοολυμπιακα θρεντ ) καποιοι ευεξαπτοι ,που κουβεντα δεν σηκωνετε rolleyes.gif
lefpan
QUOTE (stefkorner @ Dec 13 2017, 16:40 ) *
bullying βασικα! και για να υφισταται μπουλινγκ θα πρεπει να απευθυνει τους χαρακτηρισμους προς τον ιδιο,με παροντα τον Αγραβανη blink.gif
χαλαρωστε βρε ! ειστε και απο δω και απο εκει (στα παναθηναικοολυμπιακα θρεντ ) καποιοι ευεξαπτοι ,που κουβεντα δεν σηκωνετε rolleyes.gif

Τώρα μη γίνεσαι βασιλικότερος του βασιλέως!
Είμαι σίγουρος ότι ο ίδιος ο rankin θα συμφωνήσει στην παραπάνω παρατήρηση, αφού σίγουρα δεν το έγραψε κακοπροαίρετα.
Όμως η παρατήρηση σαν τέτοια ήταν εύστοχη και political correct.
Πάντως, από νομική άποψη ακόμα και bullying να μην είναι, θα μπορούσε να είναι συκοφαντική δυσφήμηση (που δεν χρειάζεται να είναι παρών ο Αγραβάνης) και προσβολή προσωπικότητας.

ΥΓ: Και πάλι ΤΟΝΙΖΩ ότι ο φίλος rankin δεν είχε κάτι τέτοιο στο μυαλό του. Ίσα-ίσα που η παρουσία του και τα σχόλιά του εδώ μέσα είναι πολύ άνω του μέσου όρου από άποψη ποιότητας και συγκρότησης σκέψης.
airg
QUOTE(stefkorner @ Dec 13 2017, 17:40 ) *
bullying βασικα! και για να υφισταται μπουλινγκ θα πρεπει να απευθυνει τους χαρακτηρισμους προς τον ιδιο,με παροντα τον Αγραβανη blink.gif
χαλαρωστε βρε ! ειστε και απο δω και απο εκει (στα παναθηναικοολυμπιακα θρεντ ) καποιοι ευεξαπτοι ,που κουβεντα δεν σηκωνετε rolleyes.gif

Για να καταλαβω, επειδη δεν ειναι παρων, επιτρέπεται να σερνεις στον καθενα οτι σου κατεβει;
Το ηλεκτρονικό bulling σημαινει οτι δεν φτανει στον αποδεκτη;
Δεν ειναι ποσο ευέξαπτος ειναι καθενας. Αυτο το φόρουμ στηρίζεται σε καποιους κανονες και εχει μια σοβαροτητα.
Θα αρχισουμε νεο κυκλο ποιοι ειναι υπερ της αξιοπρεπους αντιμετωπισης ενος παιχτη και ποιοι υπερ της ηλεκτρονικα διακριτικης σπιλωσης του;

Θεωρω τον rankin σοβαρο συνομιλητη
pan24
Το πολιτικαλ κορεκτ πρεπει να εχει ενα οριο.Αλλιως δεν επρεπε να λεγεται ουτε το βελουδινο σφυρι για τον λοτζεσκι λογω σεξουαλικου υπονοουμενου και πρεπει να κοψουμε και το μαπ ως ρατσιστικο

Δεν θεωρω κακο η κατι που ξεπερνα τα ορια αυτο που εγραψε ο ρανκιν
lefpan
QUOTE (pan24 @ Dec 13 2017, 17:05 ) *
Το πολιτικαλ κορεκτ πρεπει να εχει ενα οριο.Αλλιως δεν επρεπε να λεγεται ουτε το βελουδινο σφυρι για τον λοτζεσκι λογω σεξουαλικου υπονοουμενου και πρεπει να κοψουμε και το μαπ ως ρατσιστικο

Τώρα τα μπέρδεψες όλα!
Βασικά, η παρατήρηση του airg ήταν σωστή. Αυτή είναι η αφετηρία μας. Ένα ιατρικό ή φυσικό ιδιαίτερο χαρακτηριστικό κάποιου ατόμου δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται για να το χαρακτηρίσει. Όπως κάποιον τυφλό δεν πρέπει να τον λέμε π.χ. "ανοιχτομάτη", ή κάποιον κουτσό "ξύλινο πόδι" κλπ.
Αυτό είναι αυτονόητο, δεν χρειάζεται επιχειρηματολογία.
Το "βελούδινο σφυρί" για τον Λοτζέσκι δεν βλέπω πως μπορεί να κρύβει σεξουαλικό υπονοούμενο. Ως παράδειγμα είναι ατελέσφορο.
Επίσης, όμως, αυτονόητο είναι και το ότι ο rankin ποτέ δεν θα έκανε τέτοιο χαρακτηρισμό, αν είχε δει το θέμα όπως το είδε ο airg.
Ασφαλές κριτήριο διαχωρισμού θα μπορούσε να είναι η εξής ερώτηση: - Αν ήταν μπροστά ο τάδε, θα τον χαρακτήριζα έτσι;
Ε, εγώ τουλάχιστον μπροστά στον Λοτζέσκι θα τον αποκαλούσα βελούδινο σφυρί, αλλά μπροστά στον Αγραβάνη όχι.

Σε κάθε περίπτωση, το θέμα θεωρείται "λυσάξαν"! smiley.gif
stefkorner
QUOTE (airg @ Dec 13 2017, 23:57 ) *
Για να καταλαβω, επειδη δεν ειναι παρων, επιτρέπεται να σερνεις στον καθενα οτι σου κατεβει;
Το ηλεκτρονικό bulling σημαινει οτι δεν φτανει στον αποδεκτη;


αν του ρανκιν του χει γυρισει και εχει ξεκινησει ας πουμε να μπαινει στο προφιλ του Αγραβανη στο ινστα και να τον λεει εκει βελουδινο ,τοτε θα συμφωνησουμε οτι εκει προκειται για μπουλινγκ ! και για μενα τοτε θα ηταν καταδικαστεο ! οσο και αν εχω συμπαθησει τον ρανκιν smiley.gif

οταν τιθεται θεμα ρατσιστικων σχολιων γινομαι πιο εξαλλος απο σενα..!το προβλημα ακμης η οτιδηποτε στο προσωπο δεν αναγαγεται σε θεμα κοινωνικου η φυλετικου ρατσισμου για να ειμαστε τοσο αυστηροι !

btw εμενα που με εχουν αποχαιρετισει τα μαλλια μου.. οπως τον Σπανουλη και τον Καλαθη ,την βρισκω να αυτοσαρκαζομαι καποιες φορες χρησιμοποιοντας τα παραδειγματα τους ! ε και αν βρεθει καποιος να πει τον Καλαθη καραφλο αγορι θα γουσταρησω ! εχει βεβαια να κανει και με τα βιωματα μας -με την ηλικια μας και αλλα διαφορα !
αν ας πουμε υπαρχει εδω μεσα καποιος πιτσιρικας με αναλογο προβλημα σαν του Αγραβανη ,θα τον καταλαβω οτι μπορει να μην του αρεσει αυτο που γραφει ο ρανκιν! εκει θα σεβαστω !κατα τ αλλα πιστευω πως δεν χρειαζεται αλλη υπερβολη!αυτα και τελος απο μενα στα οφ τοπικ ! υποτιθεται εδω μιλαμε για το ματς στο Μπαμπεργκ .. rolleyes.gif
D-Wade
QUOTE(lefpan @ Dec 13 2017, 17:27 ) *
Το "βελούδινο σφυρί" για τον Λοτζέσκι δεν βλέπω πως μπορεί να κρύβει σεξουαλικό υπονοούμενο.

γκουχου λοτζέσκι γκουχου
lefpan
QUOTE (D-Wade @ Dec 13 2017, 17:43 ) *
γκουχου λοτζέσκι γκουχου

Γηράσκω αεί διδασκόμενος!
aegeansheed
Εγώ πάλι πιστεύω ότι ο Ράνκιν τη βρίσκει να χρησιμοποιεί συνθετικά της λέξης, μιας και παρά τις προ-μηνών συστάσεις να μην το χρησιμοποιούμε πλέον (τότε το έγραφε ολόκληρο, μαζί με το ουσιαστικό), παρατηρώ σήμερα ότι ενέργησε τεχνηέντως μένοντας στον τύπο και όχι στην ουσία των παρακλήσεων. Κάτι που δείχνει ότι συνεχίζει να μη σηκώνει παρεμβάσεις, παρόλο που έχει αναγνωρίσει (κάτι που προκύπτει από τη διαφοροποίηση των διατυπώσεών του πριν και μετά) ότι μια μερίδα αναγνωστών θεωρεί τις συγκεκριμένες επιλογές λέξεων σε διάφορους συνδυασμούς άκομψες, άσχημες και προσβλητικές. Εντούτοις συνεχίζει να μη δίνει λύση με αυτή του τη συμπεριφορά.
Zephyr
Καλά μωρέ ποιο bulling και ποια προσβολή? Σοβαρά τώρα? Ψάχνεστε στις λέξεις για να βρείτε λόγο τσακωμού λέω εγώ. Εντάξει, ας αρχίσουν να πέφτουν φαουλ και σε όσους χρησιμοποιούν τον όρο ΜΑΠ. Θα γίνει ο κόσμος πιο politicaly cοrrect και το basketforum καλυτερότερο.
Zoys
QUOTE(pan24 @ Dec 13 2017, 17:05 ) *
Αλλιως δεν επρεπε να λεγεται ουτε το βελουδινο σφυρι για τον λοτζεσκι λογω σεξουαλικου υπονοουμενου και πρεπει να κοψουμε και το μαπ ως ρατσιστικο

Για το πρώτο ??, για το δεύτερο ναι από μένα.
stefkorner
QUOTE (Zoys @ Dec 14 2017, 03:26 ) *
Για το πρώτο ??, για το δεύτερο ναι από μένα.


το μαπ εμενα δεν με ενοχλει τοσο επειδη δεν εμφανιζεται σαν ολοκληρη λεξη.. !με ενοχλει ομως το κανιβαλος (για σεντερ..) που εχει περαση τελευταια !αλλα προσπαθω να το ξεπερασω..
lefpan
QUOTE (stefkorner @ Dec 13 2017, 21:00 ) *
το μαπ εμενα δεν με ενοχλει τοσο επειδη δεν εμφανιζεται σαν ολοκληρη λεξη.. !με ενοχλει ομως το κανιβαλος (για σεντερ..) που εχει περαση τελευταια !αλλα προσπαθω να το ξεπερασω..

Είχα πει να μη συνεχίσω σ' αυτό το θέμα, όμως συνεχίζεις να μπερδεύεις τα πράγματα.
Το θέμα δεν είναι κάθε είδους χαρακτηρισμοί, αλλά εκείνοι οι χαρακτηρισμοί που έχουν σαν αφορμή κάποιο φυσικό ή ιατρικό ιδιαίτερο χαρακτηριστικό κάποιου ατόμου.
Ο χαρακτηρισμός "κανίβαλος" για κάποιους σέντερ δεν είναι τέτοια περίπτωση. Θέλει να αποδώσει με εμφατικό τρόπο την εικόνα ενός θηριώδους σέντερ που θα είναι φόβητρο.
Ο εν λόγω χαρακτηρισμός για τον Αγραβάνη, όμως, είναι άλλη περίπτωση. Παίρνει σαν αφορμή ένα ιδιαίτερο (φυσικό ή ιατρικό) χαρακτηριστικό του παίκτη και αυτό το μετατρέπει σε παρατσούκλι. Είναι σαν ένα παιδί στο σχολείο να το φωνάζουν "σπυριάρη" επειδή έχει σπυράκια, ή "χοντρέλα" επειδή είναι υπέρβαρο κλπ. Υπάρχουν στοιχεία bullying και κοινωνικού ρατσισμού, δεν μπορούμε να το αρνηθούμε αυτό.
stefkorner
QUOTE (lefpan @ Dec 14 2017, 04:12 ) *
Είχα πει να μη συνεχίσω σ' αυτό το θέμα, όμως συνεχίζεις να μπερδεύεις τα πράγματα.
Το θέμα δεν είναι κάθε είδους χαρακτηρισμοί, αλλά εκείνοι οι χαρακτηρισμοί που έχουν σαν αφορμή κάποιο φυσικό ή ιατρικό ιδιαίτερο χαρακτηριστικό κάποιου ατόμου.
Ο χαρακτηρισμός "κανίβαλος" για κάποιους σέντερ δεν είναι τέτοια περίπτωση. Θέλει να αποδώσει με εμφατικό τρόπο την εικόνα ενός θηριώδους σέντερ που θα είναι φόβητρο.


ρε αδερφε δεν τα μπερδευω!ουτε εσυ θεωρω οτι μπερδευεις κατι !απλα ειναι προφανες οτι εχουμε διαφορετικη ανοχη στο χιουμορ και διαφορετικη αισθητικη !διαφορετικα πραγματα μας ενοχλουν!βλεπω κ εσυ κανεις σαφη διακριση..!
ε και πως να το κανουμε εναν λευκο θηριωδη σεντερ δεν θα τον πεις κανιβαλο ! τεσπα ,ξερω που θα καταλληξουμε και κακως το τραβαμε ,χωρις νοημα! εδω θεωρω οτι οι μοντ φιλτραρουν οπως πρεπει τον καθε χαρακτηρισμο και οι σχετικοι κανονισμοι εμενα με καλυπτουν ! αν υπηρχε ανοχη σε πραγματικα ρατσιστικα σχολια ,δεν νομιζω να ηθελα να συνεχισω να συμμετεχω στο φορουμ
airg
QUOTE(Zephyr @ Dec 13 2017, 20:22 ) *
Καλά μωρέ ποιο bulling και ποια προσβολή? Σοβαρά τώρα? Ψάχνεστε στις λέξεις για να βρείτε λόγο τσακωμού λέω εγώ.

Επειδη εγω το ξεκινησα το θεμα, να ξεκαθαρίσω δυο θεματα.
1. Δεν ειχα ποτε σπυρακια, οποτε δεν εχω προσωπικο κινητρο.
2. Δεν ειναι λογος τσακωμου, ουτε ξυνομασυε για καυγα.

Παγια θεση μου ειναι ο σεβασμος στην προσωπικοτητα των αλλων.
Ο Αγραβανης και ο καθε Αγραβανης, εχει την τυχη η ατυχια να εκτειθεται λογω δημοσιοτητας.
Αν αυτο μας δινει το δικαιωμα να τον κοροιδευουμε εκλεπτυσμενα βελουδινο και οχι χοντροκομενα σπυριαρη, ε αυτο δειχνει πραγματα για τον καθενα μας.
Αν τωρα βγαινουμε να υπερασπιστουμε το δικαιωμα να λεει ο καθενας οτι θελει ας μειωνει τον αλλον και αυτο λεει κατι.

yorgos
Δεν το συνεχίζουμε κάπου αλλού αυτό με το bullying;

Να πάρω Μακλίν στο φάντασι ή θα με καταστρέψει κι αυτός; Αυτό είναι το ερώτημα.
nikolas_asteri
QUOTE (yorgos @ Dec 13 2017, 21:32 ) *
Δεν το συνεχίζουμε κάπου αλλού αυτό με το bullying;

Να πάρω Μακλίν στο φάντασι ή θα με καταστρέψει κι αυτός; Αυτό είναι το ερώτημα.


Λέω να πάρω εγώ οπότε άσ'τον γιατί θα κάνει -3. Σου έχω εναλλακτική, πάρε Leon. Έτσι για να μάθουμε ποιος είναι η μαυρόγατα rolleyes.gif
rankin
QUOTE(airg @ Dec 13 2017, 16:20 ) *
Φιλε rankin αυτο λέγεται bulling σε βαρος του Αγραβανη.
Θα συνεχισεις για πολυ ακομα να τον χαρακτηριζεις απο το ιατρικό θεμα που εχει στο προσωπο;
Αν δεν σου αρέσει σαν παιχτης εκφρασου με μπασκετικους ορους.



Ωπα Ωπα Ωπα

Παρατηρώ οτι έγινε θέμα και δεν έχω προλάβει να απαντήσω σε κανέναν
Στο τέλος ειμαι εγώ αυτός που δέχεται το μπούλινγκ!

Να τα βάλουμε λίγο στη σειρά, if I'm allowed?

Τον Αγραβάνη είμαι απο τους ελάχιστους εδω μέσα που τον έχουν υπερασπιστεί, όταν όλοι ειχαν πέσει να τον φάνε, ως άμπαλο, άσχετο, φύρα για την ομάδα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Ειμαι απο τους ελάχιστους που έχουν δηλώσει οτι τον πιστεύουν ως παίχτη και ως μακροπρόθεσμη επένδυση για την ομάδα.
Έχω επίσης σχολιάσει οτι τον αδικεί το αγωνιστικό του στυλ, το οποιο ειναι κάπως αντιτουριστικό (πες το και ατσούμπαλο), ειναι ομως αποτελεσματικό (στις καλές του βραδιές) και γουστάρω πάρα πολύ την σκληράδα που δινει στην ομάδα η παρουσία του.
Ειμαι απο αυτούς που λέγανε οτι στην Εθνική πρέπει να παίζει περισσότερο.

Γενικά, όποιοι έτειναν το δάχτυλο προς το μέρος μου, ας μας πουν τι πιστεύουν για τον αθλητή Αγραβάνη για να δουμε τι πιστεύω και εγώ.
Ας δουμε αν εγώ ειχα λόγο ή κίνητρο να μιλήσω υποτιμητικά για τον παίχτη ή αν αυτοί ήθελαν να χρησιμοποιήσουν κατα το δοκούν μια λέξη την οποία εγώ ΔΕΝ χρησιμοποίησα για να χαρακτηρίσω την εμφάνιση του

Οταν εγώ λέω τον Αγραβάνη "βελούδινο" απευθύνομαι στο αγωνιστικό του στυλ, με το χιουμοριστικό τρόπο που νομίζω οτι με χαρακτηρίζει ολα αυτά τα χρόνια που γράφω εδω μέσα.
Αν κάποιοι παίρνουν μια λέξη, που δεν είναι προσβλητική με κανέναν τρόπο, και την προσαρμόζουν με τον τρόπο που τους βολεύει, για να την κάνουν να φανεί προσβλητική, με θλίβει.

Αναφέρθηκα εγώ ποτέ στο πρόσωπο ή στην ακμή του παίχτη;
Για ψάξτε και πείτε μου
Πείτε μου επίσης αν έχω αναφερθεί ποτέ στα αγωνιστικά του χαρακτηριστικά, στη σκληράδα, στο αντιτουριστικό του στυλ, στο αν τον πιστεύω ως παίχτη.

γενικά, καλό ειναι να ειμαστε Political Correct, να το κάνουμε ομως εκεί που πρέπει και οχι οπου μας φανεί πως πρέπει να το κάνουμε, έτσι, για τη φάση.

Όλοι οσοι θέλουν -και καλά- να προστατέψουν τον Αγραβάνη (και τον κάθε Αγραβάνη) να δουμε που θα ειναι, οταν θα κάνει ενα κακό παιχνίδι και ολοι θα τον κράζουν, ενώ εγώ πάλι θα τον υπερασπίζομαι...

Πείτε τα σε καναν άλλον αυτά. Όχι σε εμένα.

ΥΓ1. Παρόλα αυτά, το μήνυμα ελήφθη: Η συγκεκριμένη λέξη, είναι απαγορευμένη (έστω και για λόγους, κατά τη γνώμη μου, αδιευκρίνιστους) ...
ΥΓ2. Μπορώ να τον λέω μπαντ/ταφ μαδαφάκα ή και εκεί θα θεωρηθεί οτι κάνω μπουλινγκ? Γιατί η λέξη που χρησιμοποίησα ήρθε σε αντικατάσταση αυτής της φράσης που αντιλαμβάνομαι οτι δε μπορώ να χρησιμοποιήσω.
john wick
συμφωνώ με τον αποπάνω , μπορεί να ειναι λιμανίσιος , όμως ειναι παντελονάτος.... rolleyes.gif
airg
QUOTE(rankin @ Dec 14 2017, 12:19 ) *
Ωπα Ωπα Ωπα

Παρατηρώ οτι έγινε θέμα και δεν έχω προλάβει να απαντήσω σε κανέναν
Στο τέλος ειμαι εγώ αυτός που δέχεται το μπούλινγκ!

Να τα βάλουμε λίγο στη σειρά, if I'm allowed?

Ηρεμια κατ αρχην. Εχω ηδη γραψει οτι σε θεωρω αξιοπιστο συνομιλητη.

Πριν καιρο, ειχες χρησιμοποιησει Βελουδινο σπ...ι. Στο ειχα επισημανει το θεμα και σου ειπα οτι το ειχα επισημανει και στους διαχειριστες.
Αν τωρα στη συνεχεια τον λες βελουδινο, στον τυπο δεν λες κατι εναντιον του. Το στυλ του παντως για μενα δεν εχει κατι βελουδινο. Μαλλον ατεχνο εχει.

Αν θες να εισαι αψεγαδιαστος, λογω προηγουμενων γραπτων, αποφυγε το συγκεκριμμενο χαρακτηρισμο.
Καποιος Moderator, εγραψε σχετικα με αυτο.

Το θεμα πηρε εκταση, οχι σχετικα με σενα, αλλα για γενικοτερο προβληματισμο. Ισως γιατι δεν υπαρχει και κατι αξιολογο για συζητηση.
Zephyr
QUOTE(rankin @ Dec 14 2017, 11:19 ) *
γενικά, καλό ειναι να ειμαστε Political Correct, να το κάνουμε ομως εκεί που πρέπει και οχι οπου μας φανεί πως πρέπει να το κάνουμε, έτσι, για τη φάση.

Όχι αδερφέ δεν είναι καλό. Πριν που δεν ήμασταν "Political Correct" μια χαρά μιλάγαμε και μια χαρά συνεννοούμασταν, ούτε παρεξηγήσεις έπαιζαν. Χτες έγινε rodeo χωρίς λόγο ένα topic άλλου θέματος από μια λέξη που δεν είναι καν υβριστική. Μεθαύριο μπορεί να πέφτουν φάουλ για το ΜΑΠ γιατί προφανώς κατά την λογική του "political correct", όσοι χρησιμοποιούμε τον όρο ΜΑΠ είμαστε μέλη της ΚΚΚ και ανάβουμε σταυρούς έξω από το σπίτι του Αντετοκούμπο ξέρω γω. Αυτή η κορεκτίλα που έχει κατακλύσει Fb, forums κλπ την τελευταία 3ετια με έχει κουράσει τρομερά, όπως και το ότι καλείται ο καθένας - εσύ τώρα π.χ.- να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας. Πλέον δεν μας ενδιαφέρει τόσο το τι γράφουμε αλλά το πως το διατυπώνουμε.
Και αν θέλουμε να μιλάμε λίγο καθαρά, καλό θα ήταν ο κάθε προσβληθείς να πατάει report/block και να απευθύνεται στους mods. Και οι mods ας πράξουν κατά το δοκούν. Υπάρχει βέβαια και το pm, όταν δες να εκθέσεις τον συνομιλητή σου δημοσίως, λέμε τώρα.

QUOTE(rankin @ Dec 14 2017, 11:19 ) *
ΥΓ2. Μπορώ να τον λέω μπαντ/ταφ μαδαφάκα ή και εκεί θα θεωρηθεί οτι κάνω μπουλινγκ? Γιατί η λέξη που χρησιμοποίησα ήρθε σε αντικατάσταση αυτής της φράσης που αντιλαμβάνομαι οτι δε μπορώ να χρησιμοποιήσω.


Βάλε μπιπ στο μαδαφάκα και είσαι κομπλέ. Το μπαντ και το ταφ λογικά δεν θα είναι παρεξηγήσιμα tongue.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.