Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
yorgos
Αγόρια, πού μπορώ να δω κάποιο από τα φιλικά του Ολυμπιακού σε κονσέρβα;
shaq7
QUOTE (yorgos @ Sep 30 2018, 23:19 ) *
Αγόρια, πού μπορώ να δω κάποιο από τα φιλικά του Ολυμπιακού σε κονσέρβα;


μονο αν βρεις κατι απο ρωσσια η τουρκια μερια..εδω εχει 8 λεπτα highlight αν θες
akratacity
QUOTE (yorgos @ Sep 30 2018, 23:19 ) *
Αγόρια, πού μπορώ να δω κάποιο από τα φιλικά του Ολυμπιακού σε κονσέρβα;

https://youtu.be/W5LCuASJB68

Με Εφες.
basket72
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Μπλατ (αυτό μου έλειπε κιόλας...) ότι τα αποτελέσματα των φιλικών καμία σημασία δεν έχουν.
Προπονήσεις είναι ουσιαστικά και πόσο μάλλον για μια ολοκαίνουργια ομάδα όπως αυτός ο Ολυμπιακός.
Αν κάτι μπορώ να πω με σχετική πάντα, βεβαιότητα, είναι ότι πήραμε μετά από χρόνια τον καλύτερο Έλληνα (ή πιο σωστά, κάτοχο ελληνικου διαβατηρίου...) που κυκλοφορούσε. Αναφέρομαι προφανώς στον Βεζένκοφ που έχει περίσσεια όρεξη να δείξει την ταλεντάρα που όλοι (?) βλέπαμε αυτά τα χρόνια.
Έριξε κι ιδρώτα αρκετό και θα δούμε ωραία πράγματα από τους φόργουορντ μας φέτος.

Για τα ομαδικά (συστήματα, αλληλοκάλυψη κ.α)όμως θα χρειαστεί αρκετή υπομονή ακόμα.
natouralistis
QUOTE (basket72 @ Oct 1 2018, 02:10 ) *
θα δούμε ωραία πράγματα από τους φόργουορντ μας φέτος.


Ωραία θα ναι...αλλά δεν ξέρω αν θα ναι για εμάς ή για τους άλλους γιατί αν δεν μπορείς να σπρώξεις ούτε κατσαρίδα, ο κάθε Γκιστ σε κάνει μια χαψιά.
basket72
QUOTE (natouralistis @ Oct 1 2018, 02:16 ) *
Ωραία θα ναι...αλλά δεν ξέρω αν θα ναι για εμάς ή για τους άλλους γιατί αν δεν μπορείς να σπρώξεις ούτε κατσαρίδα, ο κάθε Γκιστ σε κάνει μια χαψιά.



Τόσα θηρία κυκλοφορούν εκεί έξω κι εσύ μου λες για τον (συμπαθέστατο) Γκιστ;


Άσε που είπα για φόργουορντ όχι για σέντερ. Από το καλοκαίρι λέω ότι τον θέλουμε τον 7ο μας τον ξένο.
Αλλά Μπλατ είναι αυτός, ας δούμε τι έχει στο μυαλό του.

*Το δίδυμο Γκιστ- Λάσμε μας έχει βάλει στα καλάθια πολλάκις και μαγκιά τους. Εμένα μου αρέσουν ως αθλητές.
Παλιά όμως ήταν αυτά. rolleyes.gif
Τώρα δεν τρομάζουν.
natouralistis
QUOTE (basket72 @ Oct 1 2018, 02:22 ) *
Τόσα θηρία κυκλοφορούν εκεί έξω κι εσύ μου λες για τον (συμπαθέστατο) Γκιστ;


Άσε που είπα για φόργουορντ όχι για σέντερ. Από το καλοκαίρι λέω ότι τον θέλουμε τον 7ο μας τον ξένο.
Αλλά Μπλατ είναι αυτός, ας δούμε τι έχει στο μυαλό του.

*Το δίδυμο Γκιστ- Λάσμε μας έχει βάλει στα καλάθια πολλάκις και μαγκιά τους. Εμένα μου αρέσουν ως αθλητές.
Παλιά όμως ήταν αυτά. rolleyes.gif
Τώρα δεν τρομάζουν.


Ο Βεζένκοβ από τον οποίο περιμένεις πολύ ωραία πράγματα είναι πολύ light, απορώ στην Αμερική που πάει τα καλοκαίρια τι ακριβώς κάνει. Μαζί με Πρίντεζη στο 4 συνθέτουν το πιο light δίδυμο στο 4 των τοπ 8 ομάδων της διοργάνωσης. Μπορούμε να βαυκαλιζόμαστε για το τι περιμένουμε, μπορούμε και να βλέπουμε τη πραγματικότητα η οποία λέει ότι ο σχεδιασμός στους ψηλούς μας είναι για γέλια. Καταρχήν ΠΟΙΟΝ ΜΠΟΓΡΗ μου ανανεώνεις; Είσαι με 4 όλους κι όλους ψηλούς, εκ των οποίων κανείς δεν μπορεί να κάνει αλλαγή και να ακολουθήσει κοντό και να του στείλει τη μπάλα στη κερκίδα. Δεν έχεις καν ψηλό να μπορεί παίξει πραγματικά p&r..Από τα ποπάκια του Βεζένκοβ να δίνει ένα ψευτοσκριν και να τραβιέται στο 3ποντο θα πάμε F4;

ΥΓ. Το σκεφτόμουν σήμερα, από τη χρονιά του πρώτου ευρωπαϊκού μέχρι σήμερα, υπάρχει κάτι που έχει βελτιώσει ο Μάντζαρης; Είναι κατόρθωμα να παίζεις 8 χρόνια Ευρωλίγκα και να είσαι ο ίδιος παίχτης που ήσουν 20 χρονών.
yorgos
QUOTE(akratacity @ Oct 1 2018, 00:18 ) *

Αν περάσεις από τα μέρη μας, κερνάω μοχίτο.

blove.gif
john wick
δεν έχω παρακολουθήσει όλα τα φιλικά του Ολυμπιακού αλλά θεωρώ ότι για άλλη μια χρονιά κάτι πάει να γίνει λάθος με την περίπτωση Strelnieks....
γνώμες;
Conan1982
Νέα πράγματα στην άμυνα , νέα πράγματα στην επίθεση, 5 νέοι ξένοι και ακόμα δεν έχει καταφέρει όλη η ομάδα να βρεθεί πλήρης (και να δούμε και αν θα γίνει αυτό ή θα τιμήσουμε την παράδοση). Προσωπικά είμαι διατεθειμένος να δείξω μεγάλη υπομονή πριν αρχίσω να τους κρίνω.
Οκ, ανησυχώ για την θέση του σέντερ, αλλά είναι δυνατόν να τα βλέπουμε εμείς και όχι ο Μπλατ που δεν είναι κανένας τυχαίος;

Ένα ξέρω πάντως, ότι οι ομάδες του δίνουν έμφαση και στην άμυνα ενώ και στην επίθεση έχει μεν πολλά 1 vs 1 αλλά δεν είναι και άναρχο το παιχνίδι του, ούτε βιαστικό. Προς το παρών αυτό κάνουμε πάντως, πάμε να παίξουμε γρήγορα αλλά δεν τα καταφέρνουμε οπότε γίνονται βιαστικές ή λανθασμένες επιλογές.
Για τον Λεντέι διάβασα ότι έχει 16/16 βολές στα φιλικά....
basket72
QUOTE (natouralistis @ Oct 1 2018, 03:29 ) *
Ο Βεζένκοβ από τον οποίο περιμένεις πολύ ωραία πράγματα είναι πολύ light, απορώ στην Αμερική που πάει τα καλοκαίρια τι ακριβώς κάνει. Μαζί με Πρίντεζη στο 4 συνθέτουν το πιο light δίδυμο στο 4 των τοπ 8 ομάδων της διοργάνωσης. Μπορούμε να βαυκαλιζόμαστε για το τι περιμένουμε, μπορούμε και να βλέπουμε τη πραγματικότητα η οποία λέει ότι ο σχεδιασμός στους ψηλούς μας είναι για γέλια. Καταρχήν ΠΟΙΟΝ ΜΠΟΓΡΗ μου ανανεώνεις; Είσαι με 4 όλους κι όλους ψηλούς, εκ των οποίων κανείς δεν μπορεί να κάνει αλλαγή και να ακολουθήσει κοντό και να του στείλει τη μπάλα στη κερκίδα. Δεν έχεις καν ψηλό να μπορεί παίξει πραγματικά p&r..Από τα ποπάκια του Βεζένκοβ να δίνει ένα ψευτοσκριν και να τραβιέται στο 3ποντο θα πάμε F4;



Θα ξεκινήσω από το τέλος.

F4 δεν βλέπω για τις ελληνικές ομάδες. Για τον Ολυμπιακό από του χρόνου...

Το γράφω συνέχεια εδώ ότι για τη χρονιά που μπαίνει ο στόχος είναι να φτιάξουμε σιγά- σιγά μια ομάδα σε άλλα πρότυπα από αυτά που ξέραμε. Δυσκολάκι δηλαδή.
Καλό μπάσκετ να δούμε και ο στόχος είναι το ελληνικό πρωτάθλημα για το οποίο μας δίνω περισσότερες πιθανότητες από τον "αιώνιο". Αν με ρωτήσεις θα σου έλεγα ότι προτιμώ μια συμμετοχή στο F4 και νίκες στην κανονική περίοδο EL στην αλλά μπορώ να περιμένω και μια χρονιά.

Στους ψηλούς, άντε να το (ξανά) πούμε ότι μας λείπει ένα (1) αθλητικό πεντάρι.
Ο Λεντέι και ο Μίλου το πιν εν ρολ μπορούν να το παίξουν πάντως.
Ο Μίλου επίσης είναι από αυτούς που δεν σπρώχνεται κι εύκολα και σίγουρα όχι από τον Γκιστ που ανέφερες χθες.

Ο Πρίντεζης έριξε δουλειά μες το καλοκαίρι και έχει βάλει όγκο.
Ο Βέζε επίσης αλλά αυτός αντί να βάλει όγκο rolleyes.gif είναι πιο στεγνός.

Μπορώ τέλος να βρω αρκετές ομάδες με χειρότερα και πιο ελαφριά 4αρια. ΣΤα 4αρια μας δε, μπορείς να υπολογίζεις και τον Τίμα που είναι από τους πιο γυμνασμένους Ευρωπαίους παίκτες.
Δεν σπρώχνεται ο Λετονός. Ούτε ο Τουπάν στο 2-3 μας που σε αλλαγές θα μαρκάρει και ελαφριά 5ρια.

Εκεί φέτος ποντάρει ο Μπλατ. Στην αθλητικότητα και το μάκρος στις θέσεις 3-4 - συχνά δε και στο 2 όταν παίζει ο Τουπάν.


Καλό μήνα κι άντε να αρχίσει η Ευρωλίγκα κι η αναβαθμισμένη (έστω και λίγο...)φέτος Α1.
basket72
Για την ανανέωση του Μπόγρη συμφωνώ κι εγώ μαζί σου φίλε Natouralisti.. Τραβάω τα μαλλιά μου(τα ποια;; smiley.gif ).

Εκεί έχουμε ξεκάθαρο λάθος του Μπλατ που μάλλον το έχει αντιληφθεί κι ο ίδιος...
RipCity
Το ότι ο Βεζένκοφ πάει στην Αμερική δεν έχει σχέση με το ότι είναι light. Για να δουλέψει στο μπάσκετ πάει φαντάζομαι και έχει βγάλει ωραία στοιχεία μέχρι τώρα. Αν ήταν να θέλει να δουλέψει απλά το σώμα του θα μπορούσε να πάρει έναν personal trainer και να τη βγάλει Ελλάδα.
Ginobili
QUOTE(basket72 @ Oct 1 2018, 08:09 ) *
Ο Μίλου επίσης είναι από αυτούς που δεν σπρώχνεται κι εύκολα και σίγουρα όχι από τον Γκιστ που ανέφερες χθες.

Ο Πρίντεζης έριξε δουλειά μες το καλοκαίρι και έχει βάλει όγκο.

Έχει φανεί ότι ο Μίλου,σπρώχνεται σχετικά εύκολα από αντίπαλα 5αρια.Αυτός είναι και ο λόγος,που παρά το ύψος και την καλή τεχνική που διαθέτει δεν έχει κάνει το step up που περιμέναμε όλοι εδώ και 1,5 χρόνο.
Στους τελικούς με Παναθηναικό πέρσι,με το που έφαγε 2 "ξυλιές" από τον Γκιστ...τον πήρε από κάτω.Ένας Γκιστ αργός και κουρασμένος στους τελικούς "γλέντησε" με τον Μιλουτίνοφ....σε αντίθεση με τον Μακνιλ,που έπαιρνε παραμάζωμα επιθετικά την frontline του ΠΑΟ..γιατί τους "έπαιρνε" σε ταχυτητα με την μπάλα στα χερια...και με την ορμή του φυσικά.

Όσον αφορά τον Πρίντεζη,δεν καταλαβαίνω για ποιον όγκο μιλάς...σε σχέση με τον 24χρονο Πρίντεζη εννοείς?
Απορώ πραγματικά που το παρατήρησες αυτό...ή αν "ήθελες" να το δεις.
Ο Πρίντεζης βρίσκεται σε πολύ καλή φυσική κατάσταση,ανάλαφρα βήματα και ταχύτητα.Δεν έχει ανάγκη από όγκο και δύναμη ο Πρίντεζης.Είναι το καλύτερο τεχνικά 4αρι στην Ευρώπη,έχει το καλύτερο ποστάρισμα στην Ευρώπη....διαθέτει εμπειρία,ποτέ στα χρονικά δεν έχουμε δει 33χρονο να βάζει όγκο σε υψηλό επίπεδο.Δεν το έχει ανάγκη.. καταπονεί το κορμί η πλεονάζουσα μυική μάζα,και γίνεται πιο ευπαθής στους τραυματισμούς (ανάλογα το κορμί πάντα)
basket72
QUOTE (Ginobili @ Oct 1 2018, 12:41 ) *
Έχει φανεί ότι ο Μίλου,σπρώχνεται σχετικά εύκολα από αντίπαλα 5αρια.Αυτός είναι και ο λόγος,που παρά το ύψος και την καλή τεχνική που διαθέτει δεν έχει κάνει το step up που περιμέναμε όλοι εδώ και 1,5 χρόνο.
Στους τελικούς με Παναθηναικό πέρσι,με το που έφαγε 2 "ξυλιές" από τον Γκιστ...τον πήρε από κάτω.Ένας Γκιστ αργός και κουρασμένος στους τελικούς "γλέντησε" με τον Μιλουτίνοφ....σε αντίθεση με τον Μακνιλ,που έπαιρνε παραμάζωμα επιθετικά την frontline του ΠΑΟ..γιατί τους "έπαιρνε" σε ταχυτητα με την μπάλα στα χερια...και με την ορμή του φυσικά.

Όσον αφορά τον Πρίντεζη,δεν καταλαβαίνω για ποιον όγκο μιλάς...σε σχέση με τον 24χρονο Πρίντεζη εννοείς?
Απορώ πραγματικά που το παρατήρησες αυτό...ή αν "ήθελες" να το δεις.
Ο Πρίντεζης βρίσκεται σε πολύ καλή φυσική κατάσταση,ανάλαφρα βήματα και ταχύτητα.Δεν έχει ανάγκη από όγκο και δύναμη ο Πρίντεζης.Είναι το καλύτερο τεχνικά 4αρι στην Ευρώπη,έχει το καλύτερο ποστάρισμα στην Ευρώπη....διαθέτει εμπειρία,ποτέ στα χρονικά δεν έχουμε δει 33χρονο να βάζει όγκο σε υψηλό επίπεδο.Δεν το έχει ανάγκη.. καταπονεί το κορμί η πλεονάζουσα μυική μάζα,και γίνεται πιο ευπαθής στους τραυματισμούς (ανάλογα το κορμί πάντα)



Στο β΄μισό και στους περσινούς τελικούς ψιλοσερνόταν ο Μιλου. Δεν ξέρω αν είχε να κάνει με τον τραυματισμό του κάπου την άνοιξη ή με άλλους λόγους. Σε κάθε περίπτωση, τον έχουμε αρκετά χρόνια για να ξέρουμε αν σπρώχνεται ή όχι και δη από ελαφριά πεντάρια.
Σταθερότητα τού λείπει του Σέρβου.


Ο Πρίντεζης έχει ρίξει δουλειά στο γυμναστήριο. Το βλέπουμε αρκετοί αυτό, είναι και -απολύτως- σχετικό με το ένα από τα δυο αντικείμενά μου άλλωστε.
Ίσως με την πρώτη ματιά να μην φαίνεται.

Τώρα αν "θέλω" να δω τον Πρίντεζη πιο ντούκι από αυτό που είναι, είναι κι αυτό ένα ερώτημα (έστω κι υπό τη μορφή διαπίστωσης) που θα το αφήσω να αιωρείται μαζί με άλλα ακανθώδη ζητήματα που κατά καιρούς με απασχολούν.

Κοντολογίς, θα διαφωνήσουμε πάλι. Δουλειά να βρίσκεται. smile.gif και καλό μας μήνα.
rankin
QUOTE(john wick @ Oct 1 2018, 08:44 ) *
δεν έχω παρακολουθήσει όλα τα φιλικά του Ολυμπιακού αλλά θεωρώ ότι για άλλη μια χρονιά κάτι πάει να γίνει λάθος με την περίπτωση Strelnieks....
γνώμες;

Too soon to tell...

Για την ώρα δείχνει να μην εχει βρει σαφή ρόλο, εν αντιθέσει με τον Μαντζαρη που φαίνεται οτι θα βρει εναν ταιριαστό ρόλο, ως ρολίστας για μερικά λεπτά

Θα δουμε
shaq7
Διαβασα το αρθρο του παπαδογιαννη και αφου ξερασα λιγο(πρεπει επιτηδες να γραφει ετσι για να τον βριζουν ολοι δεν εξηγειται αλλιως) μετα σκεφτηκα το προγραμμα που εχουμε στις αρχες..

Χιμκι εκτος-Δεν φαινεται να παταει καλα η ομαδα του μπαρτζωκα πιστευω θα νικησουμε
Μπασκονια εκτος-σε πολυ καλυτερη κατασταση απο μας βλεπω ηττα
Αρμανι εντος-ειναι σε καλη κατασταση αυτοι αλλα ελπιζω να τους νικησουμε ομως
Μακαμπι εντος-και αυτοι ψαχνονται ακομα αλλα βλεπω με μας να γινεται ροντεο το ματς με παρα πολλους ποντους
Τσσκα εκτος- απιθανο το βλεπω να κερδισουμε
Παο εκτος-ντερμπι 50/50
Φενερ εντος-Δεν ειναι απιθανο να κερδισουμε γιατι αργουν να βρουν ρυθμο οι ομαδες του ζοτς.

Με λιγα λογια αν κανουμε 3/7 θα πρεπει να ειμαστε παρα πολυ ευχαριστημενοι!Αν ξεκινησουμε ασχημα δεν ειναι δυσκολο να γινει και 1/7...Περιεργος να δω πως θα αντιδρασει ο κοσμος φετος.
john wick
QUOTE (rankin @ Oct 1 2018, 14:04 ) *
Too soon to tell...

Για την ώρα δείχνει να μην εχει βρει σαφή ρόλο, εν αντιθέσει με τον Μαντζαρη που φαίνεται οτι θα βρει εναν ταιριαστό ρόλο, ως ρολίστας για μερικά λεπτά

Θα δουμε




Θα ειναι ο πιο ακριβος ρολιστας ever... smiley.gif
basket72
QUOTE (shaq7 @ Oct 1 2018, 18:36 ) *
Διαβασα το αρθρο του παπαδογιαννη και αφου ξερασα λιγο(πρεπει επιτηδες να γραφει ετσι για να τον βριζουν ολοι δεν εξηγειται αλλιως) μετα σκεφτηκα το προγραμμα που εχουμε στις αρχες..

Χιμκι εκτος-Δεν φαινεται να παταει καλα η ομαδα του μπαρτζωκα πιστευω θα νικησουμε
Μπασκονια εκτος-σε πολυ καλυτερη κατασταση απο μας βλεπω ηττα
Αρμανι εντος-ειναι σε καλη κατασταση αυτοι αλλα ελπιζω να τους νικησουμε ομως
Μακαμπι εντος-και αυτοι ψαχνονται ακομα αλλα βλεπω με μας να γινεται ροντεο το ματς με παρα πολλους ποντους
Τσσκα εκτος- απιθανο το βλεπω να κερδισουμε
Παο εκτος-ντερμπι 50/50
Φενερ εντος-Δεν ειναι απιθανο να κερδισουμε γιατι αργουν να βρουν ρυθμο οι ομαδες του ζοτς.

Με λιγα λογια αν κανουμε 3/7 θα πρεπει να ειμαστε παρα πολυ ευχαριστημενοι!Αν ξεκινησουμε ασχημα δεν ειναι δυσκολο να γινει και 1/7...Περιεργος να δω πως θα αντιδρασει ο κοσμος φετος.



Το διάβασα κι εγώ αφού είδα το ποστ σου αλλά δεν μου ήρθε ανάλογη τάση.
Συμπαθής τύπος ο Παπαδογιάννης αλλά ολίγον τι εξυπνίδης... επιπλέον δείχνει σαν να μην ασχολείται και τόσο με το μπάσκετ όσο κάποτε.

Γενικότερα γράφει μπας και κάνει ντόρο και προλάβει να τα πει πριν την ώρα τους. rolleyes.gif
Το λέω αυτό γιατί μες το ίδιο το άρθρο πέφτει σε αντιφάσεις κι ανακρίβειες που τις προσπερνά προκειμένου να τού βγει.
* Ένα από τα ...κουλά του άρθρου είναι και το ότι ο Παπι έπαιζε σταθερά δίπλα στον Παπ ως 2-3αρι. Καλά δεν έβλεπε Ολυμπιακό ο Παπαδογιάννης; Αυτό το έκανε ο Παπ. Ο Πάπι στο 4 κατέβαινε ο άνθρωπος.
Και διάφορα άλλα όπως το εξωφρενικά (...)έξυπνο λογοπαίγνιο με τον Βεζένκοφ που είναι ο Βεζένκοφ κ.λ.π. tongue.gif
Ο Τουπάν που θα παίξει μόνο 10 λεπτα και άλλα σχετικά.....


Νομίζω ότι είναι απλό αυτό που έχουμε να κάνουμε φέτος και δη στην αρχή. Υπομονή και μικρό καλάθι.
Αφού στην μπάλα χθες οι επιστήμονες(!!!!) κι ο υπόλοιπος κόσμος χειροκρότησαν τον Ολυμπιακό παρά την ήττα από τον ΠΑΟΚ, τότε υπάρχει ελπίδα και για το μπάσκετ.




QUOTE (john wick @ Oct 1 2018, 18:58 ) *
Θα ειναι ο πιο ακριβος ρολιστας ever... smiley.gif


Πιο ακριβός κι από τον Βουγιούκα; 69.gif Κατ΄αναλογία μιλώντας. Σε αμοιβή και προσφορά.
Συμπληρωματικός παίκτης είναι ο Λετονός. Ακόμα δεν έχει αρχίσει η σεζόν, έρχεται κι από τα παραθύρια. Εγώ ψηφίζω πίστωση χρόνου.
Zephyr
QUOTE(natouralistis @ Oct 1 2018, 03:29 ) *
Ο Βεζένκοβ από τον οποίο περιμένεις πολύ ωραία πράγματα είναι πολύ light, απορώ στην Αμερική που πάει τα καλοκαίρια τι ακριβώς κάνει. Μαζί με Πρίντεζη στο 4 συνθέτουν το πιο light δίδυμο στο 4 των τοπ 8 ομάδων της διοργάνωσης. Μπορούμε να βαυκαλιζόμαστε για το τι περιμένουμε, μπορούμε και να βλέπουμε τη πραγματικότητα η οποία λέει ότι ο σχεδιασμός στους ψηλούς μας είναι για γέλια.


Δεν ξέρω για ποιον Βεζένκοβ λες αλλά ο Βεζένκοβ της Εθ. Βουλγαρίας και αυτός των τελευταίων φιλικών μόνο light δεν δείχνει. Εγώ είδα να ρίχνει τάπες, να ρίχνει σμπρώξιμο, να μαζεύει άνετα τα αμυντικά ριμπάουντ, να διεκδικεί επιθετικά ριμπάουντ και να σκοράρει με φόλοου, όχι μόνο 3ποντάκια.

QUOTE(john wick @ Oct 1 2018, 18:58 ) *
Θα ειναι ο πιο ακριβος ρολιστας ever... smiley.gif


Γκουχουγκουχου...Μάντζαρης...Γκουχουγουχου biggrin.gif

QUOTE(basket72 @ Oct 1 2018, 19:02 ) *
Συμπαθής τύπος ο Παπαδογιάννης αλλά ολίγον τι εξυπνίδης... επιπλέον δείχνει σαν να μην ασχολείται και τόσο με το μπάσκετ όσο κάποτε.


Το μπάσκετ τον έχει ξεπεράσει εδώ κ καμιά δεκαετία. Τα εμμονικά του άρθρα πλέον βγάζουν λύπηση, ούτε καν συμπάθεια.
john wick
Εγω τον Μαντζαρη εννοουσα ρε σεις... rolleyes.gif
akratacity
Πάντως ο Στρελνιεκς ήδη από τα πρώτα φιλικά παίζει πολύ περισσότερο με τη μπάλα στα χέρια, κάτι που επιζηταει και ο ίδιος σύμφωνα με δηλώσεις του. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο στον τρόπο χρησιμοποιήσης του οπότε για ποιο λάθος μιλάμε ακριβώς...

Η παρουσία του Βεζενκοφ είναι μεγάλη έκπληξη μέχρι τώρα. Στέκεται πολύ καλά αμυντικά. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι είναι ο πιο καλός αμυντικά ψηλος μας μέχρι τώρα (όσο θετικό η αρνητικό μπορεί να είναι αυτό). Το ότι δεν είναι το αθλητικό 4αρι που θέλαμε δεν σημαίνει ότι είναι η τρύπα στην άμυνα που όλοι περιμέναμε.
basket72
QUOTE (john wick @ Oct 1 2018, 19:10 ) *
Εγω τον Μαντζαρη εννοουσα ρε σεις... rolleyes.gif



Δεν το έπιασα φίλε John...
Γράψε λάθος. smile.gif

Έχεις απόλυτο δίκιο για τον Μάντζαρη.
natouralistis
QUOTE (shaq7 @ Oct 1 2018, 18:36 ) *
Διαβασα το αρθρο του παπαδογιαννη και αφου ξερασα λιγο(πρεπει επιτηδες να γραφει ετσι για να τον βριζουν ολοι δεν εξηγειται αλλιως) μετα σκεφτηκα το προγραμμα που εχουμε στις αρχες..


Φτιάχνεται, είναι η κλασική περίπτωση νεοέλληνα. Ο ψηλομύτης ελιτισμός δεν είναι παρά η εκδήλωση της πιο αμόρφωτης και απαίδευτης κλαρινοφιλελέ –όπως εύγλωττα έχει χαρακτηριστεί- έπαρσης.

Και η πλάκα είναι πως πουλάει ελιτισμό -αυτός κι άλλοι πολλοί- για ένα άθλημα που οι μόνες τους γνώσεις είναι τα κουτσομπολιά. Ποιος τα χει καλά με τον Βασιλακόπουλο, ποια ένωση θα πάει σε ποιον, ποιον θέλει ο πρόεδρος, ποιος επιβάλλεται να μπει, αυτά και άλλα πολλά που αφορούν το μπάσκετ...
Ginobili
QUOTE(RipCity @ Oct 1 2018, 16:32 ) *
Ο Βεζένκοφ είναι ο Βεζένκοφ και δεν είναι παρά μόνο ο Βεζένκοφ.

Αν το έγραφε κανά μέλος εδώ μέσα αυτό...θα έλεγα..ή βλάκας είναι..ή παίρνει ουσίες και δεν ξέρει τι λέει...
Zephyr
QUOTE(john wick @ Oct 1 2018, 19:10 ) *
Εγω τον Μαντζαρη εννοουσα ρε σεις... rolleyes.gif


Α εγώ νόμιζα ότι λες για Στρελνιεξ. Παίζει κάτω από τα στάνταρ του αλλά έχει την δικαιολογία τα 40λεπτα που χτυπούσε πρόσφατα με την εθνική του, λογικό να μην είναι ξεκούραστος.

QUOTE(RipCity @ Oct 1 2018, 19:32 ) *
Ο Βεζένκοφ είναι ο Βεζένκοφ και δεν είναι παρά μόνο ο Βεζένκοφ.


Τρικυμία εν κρανίω. Όταν μπλέκονται πολλά ψυχοσύνδρομα μαζί, αποτέλεσμα είναι κάτι τέτοιες ατάκες. Όλο το άρθρο γενικά ήταν για τα μπετά αλλά αυτό ήταν το κερασάκι.
Conan1982
QUOTE (Zephyr @ Oct 2 2018, 09:58 ) *
Τρικυμία εν κρανίω. Όταν μπλέκονται πολλά ψυχοσύνδρομα μαζί, αποτέλεσμα είναι κάτι τέτοιες ατάκες. Όλο το άρθρο γενικά ήταν για τα μπετά αλλά αυτό ήταν το κερασάκι.


Γιατί τι δεν καταλαβαίνετε; Το είπε για όσους νόμιζαν ότι ο Βεζένκοφ δεν ....ήταν ο Βεζένκοφ.
Εγώ ας πούμε νόμιζα ότι ήταν ο ...Βεζνεκοφ.
smiley.gif
rankin
QUOTE(RipCity @ Oct 1 2018, 19:32 ) *
Ο Βεζένκοφ είναι ο Βεζένκοφ και δεν είναι παρά μόνο ο Βεζένκοφ.


QUOTE(Zephyr @ Oct 2 2018, 09:58 ) *
Τρικυμία εν κρανίω. Όταν μπλέκονται πολλά ψυχοσύνδρομα μαζί, αποτέλεσμα είναι κάτι τέτοιες ατάκες. Όλο το άρθρο γενικά ήταν για τα μπετά αλλά αυτό ήταν το κερασάκι.


Να θες να γράψεις ενα απαισιόδοξο άρθρο, το καταλαβαίνω.
Γράψτο για να κάνεις τη διαφορά βρε αδερφέ, αλλά "ο Βεζένκοφ, που ειναι ο Βεζένκοφ και τιποτα παραπάνω απο τον Βεζένκοφ" Δε βγάζει καν εμπάθεια... Βγάζει ..... έλλειψη έμπνευσης

Θα μπορούσε να πει πολλά
πχ, οτι βουλγαρος μπασκετμπολιστας ειναι ανεκδοτο
οτι βουλγαρος μπασκετμπολιστας που εμαθε μπασκετ στη Κυπρο, ποσο μπασκετ μπορεί να ξέρει
οτι παιχτης που επέλεξε την εθνικη βουλγαρίας αντι της εθνικης Βασιλακόπουλου, ποσο μπασκετ μπορεί να ξέρει

επίσης, θα μπορουσε να πει οτι ειναι σοφτ, λαπας, φλωρος, ακουει Πέγκυ Ζήνα και Μπριτνει Σπιαρς
Οτι ειναι απόγονος κομουνιστών κατσαπλιάδων

Και η πλάκα ειναι οτι ο Βεζέκνοφ, θα εκθέσει πολύ κόσμο, τόσο φέτος όσο και στο εγγύς μέλλον, γιατί το ταλέντο του ειναι διαφορετικού επιπέδου απο το σύνηθες...

Ας έχει.
Θα κάτσω αναπαυτικά στο καναπέ μου και θα το απολαύσω τρώγοντας ποπ κορν...
basket72
QUOTE (Conan1982 @ Oct 2 2018, 11:22 ) *
Γιατί τι δεν καταλαβαίνετε; Το είπε για όσους νόμιζαν ότι ο Βεζένκοφ δεν ....ήταν ο Βεζένκοφ.
Εγώ ας πούμε νόμιζα ότι ήταν ο ...Βεζνεκοφ.
smiley.gif

smiley.gif


Μας έπιασε η ζήλια όλους μας νομίζω.
Αντί να παραδεχθούμε ότι μερικοί άνθρωποι είναι πιο έξυπνοι από τους υπόλοιπους.
Σε αυτούς ανήκει κι ο Παπαδογιάννης. 69.gif

Άσε που ξέρει και τι εστί tabula rasa και δεν χάνει ευκαιρία να το δείχνει. Τώρα έπιασε και τις παραλλαγές.
Τόσο βαθιά τα ξέρει. rolleyes.gif


Κατά τα άλλα εγώ νομίζω ότι στη ζέση του να αποδείξει ότι δεν βλέπει τα πράγματα οπαδικά κι είναι απλώς ...μπασκετόφιλος κι ανεξάρτητο πνεύμα λέει ότι του κατέβει και προσπαθεί να ταιριάξει τα αταίριαστα.
Κάνει και το κομμάτι του παράλληλα ως μια αναγνωρισμένη πένα (...)

Νομίζω δε, ότι έχει επίγνωση των αντιφάσεων που χαρακτηρίζουν τα άρθρα του αλλά εμπιστεύεται την κοντή μνήμη του κόσμου ή απλώς έχει υπέρμετρη εμπιστοσύνη στο "όνομα " που έχει φτιάξει τόσα χρόνια.
shaq7
Παντως επιασε ολο αυτο το γραφω οτι ...κουταμαρα μου ερθει στο κεφαλι για να γινει ντορος και να ασχοληθουν ολοι μαζι μου!Οι περισσοτεροι δεν θα μπαιναν καν στον κοπο να τον διαβασουν μιας και απο μπασκετικη αποψη δεν μπορει να προσφερει κατι.Σαν κατι τυπους του sdna. Ο τροπος που γραφει αρλουμπες παντως σαν αυτες με τον βεζενκοφ μπορει να κανει αυτους με την πολυ χαμηλη νοημοσυνη να λενε ''πωπω εγραψες μεγαλε απο τα καλυτερα σου,εχουν πολυ βαθυ νοημα ολα αυτα'' αλλα ολους τους υπολοιπους να μην θελουν να τον ξαναδιαβασουν.. Αρα και την επομενη φορα κατι χοντρο θα γραψει παλι αλλιως θα χασει την δουλεια του.
stefkorner
QUOTE (shaq7 @ Oct 2 2018, 21:41 ) *
Παντως επιασε ολο αυτο το γραφω οτι ...κουταμαρα μου ερθει στο κεφαλι για να γινει ντορος και να ασχοληθουν ολοι μαζι μου!Οι περισσοτεροι δεν θα μπαιναν καν στον κοπο να τον διαβασουν μιας και απο μπασκετικη αποψη δεν μπορει να προσφερει κατι.Σαν κατι τυπους του sdna. Ο τροπος που γραφει αρλουμπες παντως σαν αυτες με τον βεζενκοφ μπορει να κανει αυτους με την πολυ χαμηλη νοημοσυνη να λενε ''πωπω εγραψες μεγαλε απο τα καλυτερα σου,εχουν πολυ βαθυ νοημα ολα αυτα'' αλλα ολους τους υπολοιπους να μην θελουν να τον ξαναδιαβασουν.. Αρα και την επομενη φορα κατι χοντρο θα γραψει παλι αλλιως θα χασει την δουλεια του.


με λιγα λογια ειναι χαμηλης νοημοσυνης οι αναγνωστες του Παπαδογιαννη και υψηλης οσοι τον κραζουν ,οταν τους χαλανε αυτα που γραφει ; okk icon_drunk.gif

ε ρε Μελαγιες και Κοντοι.. που μας χρειαζονται dry.gif
Samurai13
QUOTE (stefkorner @ Oct 2 2018, 15:50 ) *
με λιγα λογια ειναι χαμηλης νοημοσυνης οι αναγνωστες του Παπαδογιαννη και υψηλης οσοι τον κραζουν ,οταν τους χαλανε αυτα που γραφει ; okk icon_drunk.gif

ε ρε Μελαγιες και Κοντοι.. που μας χρειαζονται dry.gif

χαμηλής νοημοσύνης δεν είναι ούτε οι μεν,ούτε οι δε. ο παπαδογιάννης πάντως είναι σίγουρα ένας προκλητικός τύπος που συντηρείται από το σύστημα που έχει απλώσει δίχτυα σε όλο το μπασκετικό σύστημα και γράφει "ποιητικά" νομίζοντας ότι έτσι θα ακούσει μπράβο για τον τρόπο γραφής του. στην πραγματικότητα είναι απλά γραφικός και από τους πιο κολλημένους ανθρώπους με το δόγμα "ό,τι είναι ελληνικό (στο μπάσκετ) είναι το καλύτερο. ποιοι σέρβοι και ποιο λιθουανοί? μόνο εμείς και οι ισπανοί που είναι κωλόπαιδα όμως σε αντίθεση με τα καλά παιδιά τα δικά μας"
basket72
QUOTE (stefkorner @ Oct 2 2018, 15:50 ) *
με λιγα λογια ειναι χαμηλης νοημοσυνης οι αναγνωστες του Παπαδογιαννη και υψηλης οσοι τον κραζουν ,οταν τους χαλανε αυτα που γραφει ; okk icon_drunk.gif

ε ρε Μελαγιες και Κοντοι.. που μας χρειαζονται dry.gif



Από κάτι τέτοιους εμένα μου είναι πιο συμπαθής. Αυτοί πουλάνε οπαδισμό και στερούνται μόρφωσης και προσωπικότητας. (τουλάχιστον ο Μελάγιες που ως Ολυμπιακός, έχει τύχει να τον διαβάσω... έχει κάνει και copy/ paste τα ατελείωτα υστερόγραφα του Βαρλά νομίζοντας ότι κάνει εξυπνάδα, τη στιγμή που αμφότεροι καταστρατηγούν την έννοια του Υ.Γ και μάλιστα διαρκώς...)

Ωστόσο κι αυτός κάτι πουλάει βρε συ. Θες ανεξαρτησία; Θες πνεύμα; Θες τσιτάτα/κλισέ;

Στο μπάσκετ πάντως σαν να έχει μείνει λίγο πίσω. Το χθεσινό του άρθρο ήταν μες την ανακρίβεια και το μπρος- πίσω. bball.gif
Στο λέω εγώ που εδώ και καιρό γράφω ότι δεν βλέπω προκοπή για τις 2 ελληνικές ομάδες στην Ευρώπη.
Στην περίπτωση του Ολυμπιακού το κάνω και για δυο επιπλέον λόγους:
α)για αποφόρτιση μιας και είναι φουλ μεταβατική χρονιά
β) για το γούρι όπως τη χρονιά της Κωνσταντινούπολης. wink.gif
shaq7
QUOTE (stefkorner @ Oct 2 2018, 15:50 ) *
με λιγα λογια ειναι χαμηλης νοημοσυνης οι αναγνωστες του Παπαδογιαννη και υψηλης οσοι τον κραζουν ,οταν τους χαλανε αυτα που γραφει ; okk icon_drunk.gif

ε ρε Μελαγιες και Κοντοι.. που μας χρειαζονται dry.gif

Χαμηλης νοημοσυνης ειναι αν διαβαζουν το ο βεζενκοφ ειναι βεζενκοφ αλλα δεν ειναι παρα μονο ο βεζενκοφ και ψαρωνουν..εχουν χαμηλη κριτικη σκεψη για να το θεσω καλυτερα.

Οχι οτι αυτοι οι δυο που ειπες ειναι καλυτεροι αλλα απευθυνονται σε συγκεκριμενο κοινο και επισης δεν γραφουν τοσο ελιτιστικα οπως ειπε και ενας φιλος απο πανω.Αυτος πιστευει οτι θα παρει νομπελ δημοσιογραφιας
Zephyr
QUOTE(stefkorner @ Oct 2 2018, 15:50 ) *
ε ρε Μελαγιες και Κοντοι.. που μας χρειαζονται dry.gif


Τίποτα περισσότερο δεν προσφέρει στην κοινωνία από τον κάθε Μελάγιες και τον κάθε Κοντό. Αυτοί προσφέρουν χάλια, αυτός προσφέρει χάλια ιντελεκτσουέλ.

Προσωπικά τα τελευταία χρόνια έχω διαβάσει απείρως ανώτερες και μπασκετικότερες αναλύσεις σε αμιγώς μπασκετικά sites/blogs όπου τα παιδιά που γράφουν το κάνουν με μεράκι και χωρίς άλλου είδους κίνητρα. Γκαζέτες, σδνα κλπ είναι για τα μπετά. (Προσωπική άποψη - να περάσει, δεν βρίζω biggrin.gif )
papp7
Ωραίος ο Michael Ojo που βρήκε ο Τόμιτς φετος. Θηρίο ανημερο ο μαπαρος
jazz thrilos
QUOTE (papp7 @ Oct 2 2018, 20:17 ) *
Ωραίος ο Michael Ojo που βρήκε ο Τόμιτς φετος. Θηρίο ανημερο ο μαπαρος


Ναι, αλλά και σε εμάς είχε φέρει τον Χακιμ τον Γουόρικ λίγο πριν την σύνταξη! rolleyes.gif

Πάντως ο παίχτης για 2.16 είναι πολύ αθλητικός, για 2.16 έτσι; Μην τον συγκρίνουμε με αθλητικούς ψηλούς των 2.05 ξέρω γω. Δεν κόβεται κάτω απο το καλάθι. Πολύ πολύ θηριώδης.
Conan1982
Πέσαμε να τον φάμε τον Παπαδογιάννη πριν λίγο καιρό.
Ορίστε και από συνέντευξη του Ράις στο gazzetta:
"Ο Σπανούλης είναι ο... Σπανούλης! Ήταν από τους πρώτους που είχα γνωρίσει στην Ελλάδα, ήταν στον Παναθηναϊκό τότε. Το να τον βλέπω να φεύγει και να πηγαίνει στον Ολυμπιακό... Το πήρε όλο πάνω του! Ο τρόπος που πέτυχε στην συνέχεια είναι εξωπραγματικός! Δεν θα σκεφτόμουν ποτέ το όνομά μου να μπει στην ίδια πρόταση μαζί του, έτσι όπως είναι τώρα! Ο Σπανούλης είναι ο Σπανούλης και εγώ είμαι καλά (γέλια)!"

Οπότε ο Βεζένκοφ ξέρουμε ότι είναι ο Βεζένκοφ που είναι ο Βεζένκοφ.
Για τον Σπανούλη ξέρουμε μόνο ότι είναι ο Σπανούλης και ότι ο ...Ράις είναι καλά!
laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.