Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
pan24
Στο θεμα ψηλου πιστευω οτι ο Μπλατ στον ρολο του αθλητικου undersized 5αριου που ριχνει ξυλο εχει σκοπο να χρησιμοποιησει τον Αγραβανη
Εξαλλου καποιο ρολο πρεπει να βρει και αυτος γιατι το 4 με Πριντεζη,Βεζενκοφ και κατι απο Τιμμα ειναι μπλοκε

Αν φτασει Γεναρης και ο Αγραβανης δεν εχει ανταποκριθει μαλλον θα παρει κατι εκει
basket72
QUOTE (pan24 @ Sep 22 2018, 11:27 ) *
Στο θεμα ψηλου πιστευω οτι ο Μπλατ στον ρολο του αθλητικου undersized 5αριου που ριχνει ξυλο εχει σκοπο να χρησιμοποιησει τον Αγραβανη
Εξαλλου καποιο ρολο πρεπει να βρει και αυτος γιατι το 4 με Πριντεζη,Βεζενκοφ και κατι απο Τιμμα ειναι μπλοκε

Αν φτασει Γεναρης και ο Αγραβανης δεν εχει ανταποκριθει μαλλον θα παρει κατι εκει



Συμφωνώ κι εγώ για Αγραβάνη. Δεν δείχνει ότι θα πάρει ξένο ψηλό ο Μπλατ.
Άλλωστε δεν καίγεται τόσο και για την άμυνα. cool.gif

Σχετικά με όσα γράψανε συμφορουμίτες θα συμφωνήσω με Jazzthrylo, ότι φτάνει πια με τα όσα έγιναν τα περασμένα χρόνια και θα διαφωνήσω μόνο στο σημείο που αναφέρεται στον -προσωρινά άνεργο- Σφαιρό. Συνηθίζεται μετά από τέτοιες θητείες μια μικρή ¨αγρανάπαυση¨.
Θα βρει δουλειά ο κόουτς όταν το αποφασίσει.

Αναφορικά με τα ερωτήματα που θέτει ο SteveNashidis, θα επικεντρωθώ στο δεύτερο όπου θα (ξανα) πω ότι φέτος ο Ολυμπιακός πάει καρφί για το πρωτάθλημα, ενώ στην Ευρωλίγκα θα μείνει εκτός πλεονεκτήματος έδρας κι γενικά θα τα βρει σκούρα.



Stavros7
Η ικανότητα του LeDay να διατηρεί την ισορροπία του στα Goal-Foul είναι εκπληκτική...
Zephyr
Λοιπόν, όπως είδα χτες την ομάδα στο 2ο ημίχρονο που πρόλαβα να δω, ο Γκος είναι ο νέος ηγέτης αυτής της ομάδας. Ο Λεντει ο νέος μεγάλος undersized center. Και ο Βέζε διάδοχος του Πρίντεζη.
Κατά τα άλλα χώμα οι περισσότεροι διεθνείς κ αυτό είναι λογικό, ειδικά οι Λετονοί που έπαιξαν ΠΟΛΥ με την εθνική τους. Με Σπανούλη κ Παπανικολάου θα αναβαθμιστεί το παιχνίδι μας αλλά σίγουρα θέλουμε ΠΟΛΛΗ δουλειά στην άμυνα και στις συνεργασίες στην επίθεση όπου είδαμε χτες πολλά λάθη ασυνεννοησίας.
Προσωπικά είμαι αισιόδοξος, όχι συγκρατημένα, κανονικότατα αισιόδοξος. Υγεία να έχουμε και θα τα βρούμε και τα υπόλοιπα.

QUOTE(SteveNashidis @ Sep 22 2018, 11:20 ) *
Ερώτηση 3:
Ο δημιοσιογράφος χθες στην ώρα του αγώνα είπε ότι ο Μπλατ έκανε παρατήρηση του Σφαιρόπουλου γιατί ο Μάντζαρης σε αιφνιδιασμό σταμάτησε τη τρίπλα και έψαχνε για πάσα, κόβοντας τον ρυθμό της ομάδας. Και ερωτώ: Έπρεπε να περάσουν τόσες χρονιές για να κάνει κάποιος αυτή τη παρατήρηση στον συγκεκριμένο παίκτη; smiley.gif


Μη με εξωθείς να φάω κανένα μπαν, για το Θεό, όχι τέτοια ρητορικά ερωτήματα biggrin.gif
jazz thrilos
QUOTE (basket72 @ Sep 22 2018, 11:39 ) *
Σχετικά με όσα γράψανε συμφορουμίτες θα συμφωνήσω με Jazzthrylo, ότι φτάνει πια με τα όσα έγιναν τα περασμένα χρόνια και θα διαφωνήσω μόνο στο σημείο που αναφέρεται στον -προσωρινά άνεργο- Σφαιρό. Συνηθίζεται μετά από τέτοιες θητείες μια μικρή ¨αγρανάπαυση¨.
Θα βρει δουλειά ο κόουτς όταν το αποφασίσει.

Αναφορικά με τα ερωτήματα που θέτει ο SteveNashidis, θα επικεντρωθώ στο δεύτερο όπου θα (ξανα) πω ότι φέτος ο Ολυμπιακός πάει καρφί για το πρωτάθλημα, ενώ στην Ευρωλίγκα θα μείνει εκτός πλεονεκτήματος έδρας κι γενικά θα τα βρει σκούρα.


Για το πρώτο που γράφεις προφανώς και θα συμφωνήσω. Όταν το αποφασίσει θα βρει δουλειά, το πιστεύω κι εγώ. Να δούμε πάντως τι δουλειά θα έιναι αυτή. Για μένα ο κόουτς Σφαιρο με τα χαρακτηριστικά του ως προπονητής περιορίζει πολύ τον κύκλο των τοπ ομάδων που θα μπορούσαν να τον θέλουν. Μιλάω για τοπ ομάδες. Σε κάθε περίπτωση, φαντάζομαι όλοι του ευχόμαστε τα καλύτερα.

Για το δεύτερο μια διευκρίνηση. Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι θα πάμε καρφί για πρωτάθλημα; Οι αλλαγές που κάναμε εμείς ή το στήσιμο του φετινού Παναθηναικού; Θεωρείς οτι το μπάσκετ που παίζει ο Μπλατ ματσάρει καλύτερα με αυτό του Παναθηναικού ή απλά οτι ο Παναθηναικός δεν θα είναι όσο δυνατός όσο πέρυσι που μας πήρε το σκαλπ σχετικά εύκολα; Για την ευρωλίγκα δε, πραγματικά προσωπικά δεν ξέρω τι να περιμένω με την αλλαγή φιλοσοφίας. Θα ανταποκριθούμε; Θα παίξουμε γρηγορο, όμορφο αλλά συγχρόνως αφελές μπάσκετ (κάτι που πληρώνεται στην ευρώπη); Ή μπορεί να πάμε τρένο μεχρι το φαιναλ φορ; Πραγματικα δεν ξέρω.
basket72
QUOTE (jazz thrilos @ Sep 22 2018, 12:50 ) *
Για το δεύτερο μια διευκρίνηση. Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι θα πάμε καρφί για πρωτάθλημα; Οι αλλαγές που κάναμε εμείς ή το στήσιμο του φετινού Παναθηναικού; Θεωρείς οτι το μπάσκετ που παίζει ο Μπλατ ματσάρει καλύτερα με αυτό του Παναθηναικού ή απλά οτι ο Παναθηναικός δεν θα είναι όσο δυνατός όσο πέρυσι που μας πήρε το σκαλπ σχετικά εύκολα; Για την ευρωλίγκα δε, πραγματικά προσωπικά δεν ξέρω τι να περιμένω με την αλλαγή φιλοσοφίας. Θα ανταποκριθούμε; Θα παίξουμε γρηγορο, όμορφο αλλά συγχρόνως αφελές μπάσκετ (κάτι που πληρώνεται στην ευρώπη); Ή μπορεί να πάμε τρένο μεχρι το φαιναλ φορ; Πραγματικα δεν ξέρω.



Το στήσιμο της ομάδας δείχνει κάτι τέτοιο συν την αναγκαιότητα για την κατάκτηση του εγχώριου τίτλου που θα κατατρώει τους Αφούς (ένεκα και της κόντρας με τον Δ.Γ).
Τους κόβω για σκασμένους. rolleyes.gif
Εξάλλου φέτος υπερέχουμε στον πάγκο κι αυτό στο μπάσκετ μεταφράζεται σε αποτελέσματα/τίτλους.

Σαφώς έχει να κάνει και με το στήσιμο του αντιπάλου μιας και δεν εξαρτάται μόνο από εμάς.
Τον φετινό σχεδιασμό του Παναθηναϊκού τον θεωρώ ιδιαίτερα προβληματικό κι είναι το αποτέλεσμα (κυρίως) των επιλογών του εξόχως... αυτοαναφορικού προέδρου κι όχι του προπονητή. Επιπροσθέτως, οι επιλογές που έμειναν για να κάνει ο προπονητής (η στελέχωση ποτέ δεν ήταν το φόρτε του....) δεν ήταν κι ο καλύτερες.

Σχετικά με την Ευρωλίγκα νομίζω ότι θα ¨πληρώσουμε¨το μεταβατικό στάδιο στο οποίο είμαστε ενώ θα πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι φέτος ο ανταγωνισμός για μια θέση στους 8 θα είναι πολύ σκληρότερος.
Άσε που οι 3 τοπ ομάδες είναι αρκετά μακριά από τις υπόλοιπες κι μεταξύ τους βλέπω να ξαναπαίζεται ο τίτλος. Από πίσω καιροφυλακτεί η διοργανώτρια Μπασκόνια κι η πρωταθλήτρια του καλοκαιρινού παζαριού, Εφές που αυτή τη φορά ψώνισε με σχέδιο κι υπέγραψε και τον καλύτερο παίκτη που κυκλοφορούσε. (Λάρκιν)

benchwarmer
Όσον αφορά τους στόχους της ομάδας, θα πω ότι κατά τη γνώμη μου αυτός είναι να κατακτήσει την Ευρωλίγκα... του χρόνου.
papp7
QUOTE (jazz thrilos @ Sep 22 2018, 12:50 ) *
Για το πρώτο που γράφεις προφανώς και θα συμφωνήσω. Όταν το αποφασίσει θα βρει δουλειά, το πιστεύω κι εγώ. Να δούμε πάντως τι δουλειά θα έιναι αυτή. Για μένα ο κόουτς Σφαιρο με τα χαρακτηριστικά του ως προπονητής περιορίζει πολύ τον κύκλο των τοπ ομάδων που θα μπορούσαν να τον θέλουν. Μιλάω για τοπ ομάδες. Σε κάθε περίπτωση, φαντάζομαι όλοι του ευχόμαστε τα καλύτερα.

Για το δεύτερο μια διευκρίνηση. Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι θα πάμε καρφί για πρωτάθλημα; Οι αλλαγές που κάναμε εμείς ή το στήσιμο του φετινού Παναθηναικού; Θεωρείς οτι το μπάσκετ που παίζει ο Μπλατ ματσάρει καλύτερα με αυτό του Παναθηναικού ή απλά οτι ο Παναθηναικός δεν θα είναι όσο δυνατός όσο πέρυσι που μας πήρε το σκαλπ σχετικά εύκολα; Για την ευρωλίγκα δε, πραγματικά προσωπικά δεν ξέρω τι να περιμένω με την αλλαγή φιλοσοφίας. Θα ανταποκριθούμε; Θα παίξουμε γρηγορο, όμορφο αλλά συγχρόνως αφελές μπάσκετ (κάτι που πληρώνεται στην ευρώπη); Ή μπορεί να πάμε τρένο μεχρι το φαιναλ φορ; Πραγματικα δεν ξέρω.



Aν καταλαβα καλα εννοει οτι ειναι ο πιο ρεαλιστικος στοχος , οτι πρεπει να παρεις πρωταθλημα μετα απο 2 ετη ξηρασιας και οτι ματσαρουμε τον παο καλυτερα σε σχεση με περσι.

Για την ευρωλιγκα θεωρω λογο προγραμματος και μεχρι να δεθει η ομαδα θα κανουμε μετριο ξεκινημα. Εγω δεν εχω προβλημα σε αυτο ουτως ή αλλως δεν παιζεις μονος σου παιζουν και οι υπολοιποι. Ομως μην σου κανει εντυπωση αν δεκεμβρη μηνα ειμαστε πχ 6η θεση και βγουν ατομα και πουν οτι τετοια εποχη ο σφαιρο μας ειχε 2ους και πολυ ντορος για τον μπλατ κτλ icon_drunk.gif

QUOTE (benchwarmer @ Sep 22 2018, 13:17 ) *
Όσον αφορά τους στόχους της ομάδας, θα πω ότι κατά τη γνώμη μου αυτός είναι να κατακτήσει την Ευρωλίγκα... του χρόνου.



Και εγω αυτο εχω καταλαβει. Ελα εδω μπλατ παρε αυτο που θες , παιξε το μπασκετ που θες και σε βαθος 2ετιας χτυπα ευρωπαικο και δειξε μου πως πρεπει να κινηθω, ασε μου μια βαση φιλοσοφιας για το μελλον.

QUOTE (basket72 @ Sep 22 2018, 13:14 ) *
Το στήσιμο της ομάδας δείχνει κάτι τέτοιο συν την αναγκαιότητα για την κατάκτηση του εγχώριου τίτλου που θα κατατρώει τους Αφούς (ένεκα και της κόντρας με τον Δ.Γ).
Τους κόβω για σκασμένους. rolleyes.gif
Εξάλλου φέτος υπερέχουμε στον πάγκο κι αυτό στο μπάσκετ μεταφράζεται σε αποτελέσματα/τίτλους.

Σαφώς έχει να κάνει και με το στήσιμο του αντιπάλου μιας και δεν εξαρτάται μόνο από εμάς.
Τον φετινό σχεδιασμό του Παναθηναϊκού τον θεωρώ ιδιαίτερα προβληματικό κι είναι το αποτέλεσμα (κυρίως) των επιλογών του εξόχως... αυτοαναφορικού προέδρου κι όχι του προπονητή. Επιπροσθέτως, οι επιλογές που έμειναν για να κάνει ο προπονητής (η στελέχωση ποτέ δεν ήταν το φόρτε του....) δεν ήταν κι ο καλύτερες.

Σχετικά με την Ευρωλίγκα νομίζω ότι θα ¨πληρώσουμε¨το μεταβατικό στάδιο στο οποίο είμαστε ενώ θα πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι φέτος ο ανταγωνισμός για μια θέση στους 8 θα είναι πολύ σκληρότερος.
Άσε που οι 3 τοπ ομάδες είναι αρκετά μακριά από τις υπόλοιπες κι μεταξύ τους βλέπω να ξαναπαίζεται ο τίτλος. Από πίσω καιροφυλακτεί η διοργανώτρια Μπασκόνια κι η πρωταθλήτρια του καλοκαιρινού παζαριού, Εφές που αυτή τη φορά ψώνισε με σχέδιο κι υπέγραψε και τον καλύτερο παίκτη που κυκλοφορούσε. (Λάρκιν)



Μονο στην εφες θα σταθω και θα πω οτι με αταμαν δεν εισαι για πολλα- πολλα.
basket72
QUOTE (papp7 @ Sep 22 2018, 13:24 ) *
Μονο στην εφες θα σταθω και θα πω οτι με αταμαν δεν εισαι για πολλα- πολλα.



Οκ, καταλαβαίνω τη στάση της πλειοψηφίας εδώ μέσα που δεν παίρνει και πολύ στα σοβαρά τον Αταμάν-ο....
Εύλογο, να πω.
Εγώ πάντως δεν τον έχω για τόσο μυρουδιά. Τον θυμάμαι με την Μπεσίκτας πριν 6-7 χρόνια να στήνει πολύ ωραία ομάδα. Είναι σε επαφή με το ΝΒΑ και γενικά το ψάχνει, ενημερώνεται....
Τον αδικεί η συμπεριφορά του ενίοτε- ενδεχομένως κι η φάτσα που κουβαλάει. smiley.gif
Πήρε πολύ καλούς παίκτες που κολλάνε μεταξύ τους (με αποκορύφωμα το ντουέτο Λάρκιν-Μπομπουά που έχουν ξαναπαίξει μαζί) και έχει ρόστερ F4.
Εδώ θα είμαστε και θα δούμε.
*Συγγνώμη για οφ τόπικ- έρχεται ως συνέχεια ποστ που εξηγούσε γιατί ο Ολυμπιακός θα ζοριστεί φέτος στην Ευρωλίγκα.
pan24
QUOTE (papp7 @ Sep 22 2018, 13:24 ) *
Aν καταλαβα καλα εννοει οτι ειναι ο πιο ρεαλιστικος στοχος , οτι πρεπει να παρεις πρωταθλημα μετα απο 2 ετη ξηρασιας και οτι ματσαρουμε τον παο καλυτερα σε σχεση με περσι.

Για την ευρωλιγκα θεωρω λογο προγραμματος και μεχρι να δεθει η ομαδα θα κανουμε μετριο ξεκινημα. Εγω δεν εχω προβλημα σε αυτο ουτως ή αλλως δεν παιζεις μονος σου παιζουν και οι υπολοιποι. Ομως μην σου κανει εντυπωση αν δεκεμβρη μηνα ειμαστε πχ 6η θεση και βγουν ατομα και πουν οτι τετοια εποχη ο σφαιρο μας ειχε 2ους και πολυ ντορος για τον μπλατ κτλ icon_drunk.gif




Και εγω αυτο εχω καταλαβει. Ελα εδω μπλατ παρε αυτο που θες , παιξε το μπασκετ που θες και σε βαθος 2ετιας χτυπα ευρωπαικο και δειξε μου πως πρεπει να κινηθω, ασε μου μια βαση φιλοσοφιας για το μελλον.




Μονο στην εφες θα σταθω και θα πω οτι με αταμαν δεν εισαι για πολλα- πολλα.

Νομιζω θα ειναι πιο ανταγωνιστικο φετος και πιθανο κακο ξεκινημα θα στοιχισει και στις 2 Ελληνικες
Η Εφες που λες μπορει να εχει Αταμαν αλλα το ροστερ τους ειναι πολυ σωστα στημενο(περιεργο για Αταμαν που συνηθως στην στελεχωση και την συμπεριφορα τα χαλαει,στο κοουτσαρισμα καλος ειναι)
Εχει απ'ολα και οργανωτες και παικτες με προσωπικη φαση και σουτερ και closer και off ball παικτες και αθλητικους ψηλους και δεινοσαυρους
Αν ο Αταμαν πλακωθει με ολους η κανει τραγικο ξεκινημα με μια αλλαγη προπονητη σωζεται ευκολα η κατασταση

Παντως ο Ολυμπιακος δειχνει στημενος για του χρονου πιο πολυ
Τωρα να μπουν ολοι στην φιλοσοφια του Μπλατ,να φανει ποσοι απο τα στοιχηματα μπορουν και του χρονου με 2-3 προσθηκες-αλλαγες σε θεσεις που θα φανει οτι χρειαζεται θα εχει ομαδα να χτυπαει κουπα
Volunteer
Ο φετινός ρεαλιστικός, μεγάλος στόχος του Ολυμπιακού είναι το ελληνικό πρωτάθλημα.
Η πρόσληψη του Μπλατ έρχεται να ανατρέψει σε πρώτη φάση το μεγάλο μειονέκτημα των δύο προηγούμενων σεζόν στον ανταγωνισμό των πάγκων όπου ο Τσάβι Πασκουάλ πήρε σε κάθε περίπτωση το σκαλπ του Σφαιρόπουλου.
Αυτό το πλεονέκτημα, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να το αυξήσουν και να το επιβεβαιώσουν οι πολύ κακές επιλογές του Παναθηναϊκού (ελέω διοίκησης) στο ρικρούτινγκ του φετινού καλοκαιριού.

Στην Ευρώπη, η λογική παραδοχή είναι ότι με τα δεδομένα που έχουμε αυτή τη στιγμή είναι δύσκολο να υποθέσουμε ότι μπορούν, όχι μόνο ο Ολυμπιακός αλλά και κάποιος από τις άλλες ομάδες που εποφθαλμιούν μια θέση στο φάιναλ φορ της Βιτόρια, να σπάσουν την πρώτη τριάδα των Ρεάλ Μαδρίτης, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Φενέρ στην κανονική περίοδο. Το θέμα με τη συγκεκριμένη τριπλέτα δεν είναι μόνο τα πιο γεμάτα ποιοτικά ρόστερ, αλλά και ο βαθμός ομοιογένειας που αυτά έχουν αποκτήσει μετά από τόσες σεζόν που παίζουν μαζί. Ακόμη κι αν κάνεις το οικονομικό άνοιγμα της Εφές για να αυξήσεις την ποιότητα του ρόστερ και να πλησιάσεις την τριάδα, είναι πολύ δύσκολο τώρα πια να την ανταγωνιστείς στο θέμα χημεία.
papp7
QUOTE (pan24 @ Sep 22 2018, 13:43 ) *
Νομιζω θα ειναι πιο ανταγωνιστικο φετος και πιθανο κακο ξεκινημα θα στοιχισει και στις 2 Ελληνικες
Η Εφες που λες μπορει να εχει Αταμαν αλλα το ροστερ τους ειναι πολυ σωστα στημενο(περιεργο για Αταμαν που συνηθως στην στελεχωση και την συμπεριφορα τα χαλαει,στο κοουτσαρισμα καλος ειναι)
Εχει απ'ολα και οργανωτες και παικτες με προσωπικη φαση και σουτερ και closer και off ball παικτες και αθλητικους ψηλους και δεινοσαυρους
Αν ο Αταμαν πλακωθει με ολους η κανει τραγικο ξεκινημα με μια αλλαγη προπονητη σωζεται ευκολα η κατασταση

Παντως ο Ολυμπιακος δειχνει στημενος για του χρονου πιο πολυ
Τωρα να μπουν ολοι στην φιλοσοφια του Μπλατ,να φανει ποσοι απο τα στοιχηματα μπορουν και του χρονου με 2-3 προσθηκες-αλλαγες σε θεσεις που θα φανει οτι χρειαζεται θα εχει ομαδα να χτυπαει κουπα



Συμφωνω και με εσενα και με τον basket72 πολυ καλο ροστερ η εφες καλος και ο αταμαν. Ομως σαν προπονητης ειναι ταβανιασμενος και εμενα δεν μου γεμιζει το ματι οτι μπορει να παρει μια ομαδα και να την παει φ4. Με το ροστερ που εχει θεωρω κατορθωμα να μην μπει 8αδα αλλα απο εκει και περα δεν νομιζω οτι εχει την προσωπικοτητα να βαλει σε καλουπια τους παικτες, για να ακολουθησουν το πλανο του 100% και να διαχειριστει τα play off , απο αυτο που εχω δει εγω σαν αταμαν μεχρι σημερα.Δεν ειναι οτι θα τα σπασει με καποιον στην ομαδα ουτε περιμενω να δω σκορποχωρι αλλα επισης δεν βλεπω πως θα οδηγησει την εφες με τις οποιες αξιωσεις μακρια.Ν βαλω και την τεχνογνωσια γιατι φ4 εχει να παει απο τοτε που κοουτσαριζε την σιενα το 2000?αν δεν κανω λαθος. Και με το περσινο 7-23 να χτυπα πολυ ασχημα στο ματι.
Κλεινω το οφ τοπικ.


Για τον ολυμπιακο ξερουμε οτι ειναι η μεταβατικη χρονια φετος με οτι αυτο συνεπαγεται.
golitog7
πώς γίνεται στα ματς που δείχνει ο ΟΤΕ να μη βρίσκουμε λινκ ούτε με σφαίρες?
dbokos
QUOTE(golitog7 @ Sep 23 2018, 19:34 ) *
πώς γίνεται στα ματς που δείχνει ο ΟΤΕ να μη βρίσκουμε λινκ ούτε με σφαίρες?


πρέπει να πάρεις "λάθος απόφαση" la8osapofash για να βρεις λινκ rolleyes.gif

πανοςς
τρομακτικες αδυναμιες ο γκος
Stavros7
Ρε παιδιά μου φάνηκε εμένα ή ο Goss δεν έχει καλό χειρισμό?
Ένιωθα συνεχώς που θα του κλέψουν την μπάλα!
Και αμυντικά τον πόσταραν πολύ εύκολα! Μέχρι και ο Σπανούλης μου φάνηκε καλύτερος αμυντικά σήμερα!
Καλός ο Τίμα σήμερα αλλά έχανε πολύ εύκολα την μπάλα πρόσεξα.
Anyway,πιστεύω να διορθωθούμε,αρχή είναι ακόμα.
shaq7
Ωραιο ματσακι και σημερα με περισσοτερη βαση στην αμυνα παρα στο θεαμα!Περιεργο που επαιξε τοσο λιγο ο τουπαν αν και ηταν πολυ μετριος οσο ηταν μεσα.Αραγε οταν γυρισει ο Κωστας θα παει στο 2?
Πολλα καινουργια πραγματα πρεπει να κανει η ομαδα και εχουμε δυσκολο προγραμμα στην Ευρωπη.Θελει ψυχραμια!

Πηρε μπροστα ο λετονος που φαινεται ακομα πολυ ψαρωμενος.
Ο μαντζαρης μαρεσε σημερα!Παρολο που δεν τον υπολογιζει ιδιαιτερα ο Μπλατ αυτος μπηκε και τα εδωσε ολα στην αμυνα.
Απολαυση ο αρχηγος που διδαξε και στον ντουρ οτι τον σπανουλη δεν τον εκνευριζεις!Τον σπανουλη! 77.gif
Επισης πλακα ειχε που ο μπλατ την ειπε στον δημοσιογραφο στο τελος rolleyes.gif
fotisv
QUOTE (basket72 @ Sep 22 2018, 01:58 ) *
Πάντως είναι από τα οξύμωρα να στεκόμαστε στον Λεντέι. Ο τύπος έχει βάλει δυο 30αρες + κάμποσα ριμπς, έστω και σε φιλικά...
Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι παίκτη του Ολυμπιακού (την τελευταία πενταετία ας πούμε...) να έχει ρίξει δυο 30αρες σε λίγες μέρες μάλιστα. Βασικά δεν θυμάμαι παίκτη της ομάδας να έχει περάσει τους 30 έστω και σ' ένα ματς- ακόμα και φιλικό.

Ο παίκτης θα βελτιωθεί και στην άμυνα, τουλάχιστον στα στοιχειώδη κι σε αυτά που μπορεί.(κοψίματα-αλλοιώσεις και να μην χάνεται στις περιστροφές..

Από και πέρα θα συμφωνήσω κι εγώ ότι το θέμα είναι ο πρώτος μας σέντερ. Τα λέω καιρό τώρα για τον Μίλου και σταύρωνα δάχτυλα μπας και μας τον ζητήσει ο συμπατριώτης στο Τέξας. Ακόμα τον περιμένουμε μετά το τέλος της σεζόν 16-17 και την αρχή της περασμένης.
Αν πάρει μπροστά ο Σέρβος τότε είμαστε οκ.
Με ολίγην από Άγρα για τις δύσκολες.

*Οκ, θυμήθηκα έναν παίκτη!!! τον Πριντέζαρο να πετυχαίνει 30 σε ματς Ευρωλίγκας στο ΣΕΦ.

εχω την εντυπωση οτι ο Μακλιν σε καποιον αγωνα ειχε βαλει 31. ισως να κανω και λαθος βεβαια
Sence Of Defence
Μάλλον ο Μπλατ θα στήσει μία επιθετικογενης ομάδα. Τα παιχνίδια σαφώς και κερδιζοντε και από την άμυνα. Διότι το να βάλεις 90 πόντους με μέτρια άμυνα μπορείς να φας 91 και να πας σπίτι σου. Άστοχες δηλώσεις. Νομίζω ο Ντουντα θα γελάει όταν ακούει τέτοιες δηλώσεις. Μη ξεχνάμε η φιλοσοφία του Ντουντα μας έδωσε 2 ευρωπαϊκά.
Conan1982
Δεν νομίζω ότι ο Ολυμπιακός θα παραμελεί την άμυνα του.
Απλώς οι παίκτες του κορμού μας έχουν συνηθίσει σε άλλου τύπος άμυνες και χρειάζεται χρόνος προσαρμογής, το ίδιο και ο Λεντέι που μέχρι να βρει πως πρέπει να τοποθετείται θα χρειαστεί χρόνος.
Ginobili
QUOTE(Sence Of Defence @ Sep 24 2018, 07:01 ) *
Μάλλον ο Μπλατ θα στήσει μία επιθετικογενης ομάδα. Τα παιχνίδια σαφώς και κερδιζοντε και από την άμυνα. Διότι το να βάλεις 90 πόντους με μέτρια άμυνα μπορείς να φας 91 και να πας σπίτι σου. Άστοχες δηλώσεις. Νομίζω ο Ντουντα θα γελάει όταν ακούει τέτοιες δηλώσεις. Μη ξεχνάμε η φιλοσοφία του Ντουντα μας έδωσε 2 ευρωπαϊκά.

Εξαρτάται ποιους αντιπάλους πας να κερδίσεις στους 91 πόντους .Γιατί ομάδες με Ντεκολό,Ροντρίγκες,Γιουλ...και πάει λέγοντας...δεν μπορείς να τις κερδίσεις σε τέτοιους ρυθμούς,παρά μόνο με τύχη.
Η αλήθεια είναι ότι ο Ντούντα έθεσε τις σωστές βάσεις,και την φιλοσοφία που ακολουθησε και ο Σφαιρόπουλος για να μπορεί ο Ολυμπιακός να τερματίζει στους 3 πρώτους στην κανονική διαρκεια,και να παίξει 2 τελικούς με σαφέστατα υποδεέστερο ρόστερ.

* Ο Μπατζώκας έπαιξε ολοκληρωμένο μπάσκετ,όμως διέθετε και άλλο ρόστερ..με Σπανούλη νεότερο,έναν Λο δίπλα του,και αθλητική fronline

Υ.Γ Αυτός που έλεγε ότι τα παιχνίδια κερδίζονται από την επίθεση,ήταν ο Γκέρσον...που είχε Σαρας-Πάρκερ-Βούισιτς
rankin
QUOTE(Sence Of Defence @ Sep 24 2018, 10:01 ) *
Μάλλον ο Μπλατ θα στήσει μία επιθετικογενης ομάδα. Τα παιχνίδια σαφώς και κερδιζοντε και από την άμυνα. Διότι το να βάλεις 90 πόντους με μέτρια άμυνα μπορείς να φας 91 και να πας σπίτι σου. Άστοχες δηλώσεις. Νομίζω ο Ντουντα θα γελάει όταν ακούει τέτοιες δηλώσεις. Μη ξεχνάμε η φιλοσοφία του Ντουντα μας έδωσε 2 ευρωπαϊκά.

Η φιλοσοφία της ομάδας φαίνεται πως αλλάζει εντελώς

Δε ξέρω αν θα γελούσε ο Ντούντα, γιατί ο Μπλατ ειναι ενας αξιοσέβαστος κοουτς.
Διαφορετικής νοοτροπίας μεν, αξιοσέβαστος δε

Ο Ολυμπιακός στην άμυνα έχει αλλάξει πολλά πράγματα και θα χρειαστεί χρόνο βελτίωσης.
Επίσης, οσοι προπονητές και να αλλάξουν, ο glue guy θα ειναι πάντα ο Παπανικολάου.
Οταν λείπει αυτός, η ομάδα δεν βγάζει ολες της τις αρετές ουτε μπροστά, ουτε πίσω.

Απο το χθεσινό παιχνίδι με την Ουνικς, συμπέρανα αρχικά οτι η ομάδα χρειάζεται χρόνο
Ειχε καλά χρονικά διαστήματα, ειχε και κακά χρονικά διαστήματα.
Ειχε θέματα στη δημιουργία, έκανε πολλά λάθη.
Ο Γκος δεν ηταν σε καθόλου καλή βραδιά και αναζητείται ο τρόπος με τον οποίο θα κουμπώσει με τον Βασίλη, ενώ και ο τραυματισμός του αρχηγού έκατσε σε κακή στιγμή... Θα αργήσει να δέσει το εν λόγω δίδυμο.

Ο Τουπάν δεν με ικανοποίησε καθόλου με την εικονα του.
Επιθετικά έχει περιορισμένο ταλέντο.
Αμυντικά, μπορεί να έχει potential και να είναι καλός αθλητής, αλλά μου φάνηκε οτι δεν έχει καταλάβει τι πρέπει να κάνει.
Και ναι, ο Βαγγέλης ο εξολοθρευτής, έδειξε να έχει καταλάβει καλύτερα, και σαν τίμιος ρολίστας ηταν πολυ πιο ουσιαστικός στο παιχνίδι του.
Ο Τουπάν σε πολύ ανοιχτά παιχνίδια, οπου η αθλητικότητα θα κυριαρχεί, θα μπορεί να δώσει πράγματα.
Απέναντι ομως σε ομάδες οπως η Φενερ και η ΤΣΣΚΑ, νομίζω πως θα έχει μονο ειδικές αποστολές περιορισμένης χρονικής διάρκειας.
Κοινώς, για ξένος κάνει μονο για 7ος... Δε μου γεμίζει το μάτι για κάτι παραπάνω. Μάκαρι να με διαψεύσει.

Οι λετονοί απο την άλλη, ειναι παιχταράδες και θα προσφέρουν.
τους πιστεύω και τους γουστάρω και τους δυο και απο οτι φαίνεται τους γουστάρει και ο Μπλατ.

Ο Λεντέι τέλος, ειναι περιπτωσάρα.
Δε μου έρχεται στο μυαλό κάποιος ανάλογος παίχτης.
Έχει ωμή δύναμη και ωμό ταλέντο.
Αποτελεί υλικό που χρειάζεται να καλλιεργηθεί για να λάμψει, αλλά οταν καλλιεργηθεί σίγουρα θα λάμψει.

υπήρχαν στιγμές που έβγαζε στοιχεία αυτου του ωμού ταλέντου και στιγμές που κουτούλαγε..
Λογικό.
Δεν ειναι αρκετά δουλεμένος ο παίχτης και στηρίζεται κυρίως στο φυσικό ταλέντο και στο ενστικτο του.
Απο καθαρά μπασκετική πλευρά, ειναι εξαιρετικά fun to watch παίχτης





Stavros7
Ο Goss γενικά ψάχνει πιο πολύ τις διεισδύσεις παρατηρώ αλλά συνάμα δεν έχει τόσο καλό χειρισμό με την μπάλα στα χέρια.
Δεν ξέρω τι φταίει,ίσως να μην χαμηλώνει αρκετά το σώμα του.
Αλλά έχει καλό ρεπερτόριο όταν μπαίνει μέσα.Επίσης αυτό το πολυδιαφημιζόμενο Floater του,δεν το έχουμε πολυδεί ακόμα.
T.W.Is.M.
Παντως πλεον δεν κερδιζεις αγωνες στους 65 ποντους, αλλα πιο κοντα στους 90. Αν θεωρησουμε τη σεζον μεταβατικη, μαλλον ειναι σωστος δρομος η αυξηση του ρυθμου.
Sence Of Defence
QUOTE (T.W.Is.M. @ Sep 24 2018, 13:28 ) *
Παντως πλεον δεν κερδιζεις αγωνες στους 65 ποντους, αλλα πιο κοντα στους 90. Αν θεωρησουμε τη σεζον μεταβατικη, μαλλον ειναι σωστος δρομος η αυξηση του ρυθμου.

Σίγουρα είναι μεταβατική περίοδος. Εγώ δεν έχω απαίτηση από την πρώτη χρονιά του Μπλατ να τα σηκώσουμε όλα. Όμως ο κορμός της ομάδας γερνάει. Μετά θα λέμε μεταβατική περίοδος του μετά σπανουλη του μετά πριντεζη κλπ κλπ. Πάντως θα δούμε τίμιο μπάσκετ 🏀 με άτομα που έχουν όρεξη για δουλειά και για διακρίσεις και πιστεύω αυτό θα συμπαρασυρει όλη την ομάδα. Αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα.

Υ.Γ. Πιστεύω και εγώ ότι αναλόγως την κατάσταση του Αγραβανη θα κινηθούμε για αμυντικό άρμα μάχης στο 5.
SteveNashidis

Έχω κλάψει!!! smiley.gif smiley.gif




akratacity
QUOTE (SteveNashidis @ Sep 24 2018, 17:42 ) *

Έχω κλάψει!!! smiley.gif smiley.gif





Τον Μπογρη με το τσεκουρι ξεχασες... smiley.gif
Zephyr
Άκουσα ότι περιμένουμε κατά τον Νοέμβρη επιστροφή Αγραβάνη.
Μακάρι να είναι υγιής και με όρεξη για δουλειά. Επίσης μακάρι ο Μπλατ να τον κάνει σέντερ και να γλυτώσουμε του χρόνου από το Μπόγρη, μιας και στο "4" ο Βέζε δείχνει να έχει κλείσει η διάδοχη κατάσταση του Πρίντεζη.
back2back
QUOTE(Zephyr @ Sep 25 2018, 19:29 ) *
Άκουσα ότι περιμένουμε κατά τον Νοέμβρη επιστροφή Αγραβάνη.
Μακάρι να είναι υγιής και με όρεξη για δουλειά. Επίσης μακάρι ο Μπλατ να τον κάνει σέντερ και να γλυτώσουμε του χρόνου από το Μπόγρη, μιας και στο "4" ο Βέζε δείχνει να έχει κλείσει η διάδοχη κατάσταση του Πρίντεζη.


Να πούμε όμως ότι εδώ μέσα είχε γίνει χαμός με τον Μπόγρη όταν είχε πάρει το CL με την Τενερίφη, "πρέπει να αποκτηθεί οπωσδήποτε για 3ος σέντερ", έλεγαν όλοι, δεν είδα όμως κανέναν να βγει μετά να πει ότι έκανε λάθος, εξαφανιζόλ. Όχι από εμένα, να μείνει για άλλα 5 χρόνια, να τον λουστούμε για τα καλά
yorgos
QUOTE(back2back @ Sep 25 2018, 20:19 ) *
Να πούμε όμως ότι εδώ μέσα είχε γίνει χαμός με τον Μπόγρη όταν είχε πάρει το CL με την Τενερίφη, "πρέπει να αποκτηθεί οπωσδήποτε για 3ος σέντερ", έλεγαν όλοι, δεν είδα όμως κανέναν να βγει μετά να πει ότι έκανε λάθος, εξαφανιζόλ. Όχι από εμένα, να μείνει για άλλα 5 χρόνια, να τον λουστούμε για τα καλά

Εγώ το είπα ότι με διέψευσε, έκανε πολύ καλή χρονιά (χρονιές βασικά, βάζω και την Ανδόρρα μέσα) στην Ισπανία και απέναντι σε ποιοτικούς αντιπάλους και δεν περίμενα να έχει τέτοια χάλια. Είναι πολύ καλύτερος παίκτης από αυτό που έχει δείξει στον Ολυμπιακό και θα τον είχα υπογράψει κι εγώ με τα χέρια δεμένα.
basket72
QUOTE (yorgos @ Sep 25 2018, 22:49 ) *
Εγώ το είπα ότι με διέψευσε, έκανε πολύ καλή χρονιά (χρονιές βασικά, βάζω και την Ανδόρρα μέσα) στην Ισπανία και απέναντι σε ποιοτικούς αντιπάλους και δεν περίμενα να έχει τέτοια χάλια. Είναι πολύ καλύτερος παίκτης από αυτό που έχει δείξει στον Ολυμπιακό και θα τον είχα υπογράψει κι εγώ με τα χέρια δεμένα.



Τα ίδια κι από μένα. Άλλα περίμενα από τον Μπόγρη.
Και του λόγου μου έχω πει ότι με διέψευσε.
Έχει την πλάκα του να παραδέχεσαι τα λάθη σου. Στοιχειώδη πράγματα κι αυτονόητα.
Zephyr
QUOTE(back2back @ Sep 25 2018, 20:19 ) *
Να πούμε όμως ότι εδώ μέσα είχε γίνει χαμός με τον Μπόγρη όταν είχε πάρει το CL με την Τενερίφη, "πρέπει να αποκτηθεί οπωσδήποτε για 3ος σέντερ", έλεγαν όλοι, δεν είδα όμως κανέναν να βγει μετά να πει ότι έκανε λάθος, εξαφανιζόλ. Όχι από εμένα, να μείνει για άλλα 5 χρόνια, να τον λουστούμε για τα καλά


Ε καλά δεν είδα κ κανένα να πανηγυρίσει όταν τον πήραμε! Λύση ανάγκης ήταν γιατί έπρεπε να έχουμε Έλληνα στο ρόστερ, ε και συν τις καλές εμφανίσεις με Τενερίφη, είπαμε ότι για 3ος σέντερ καλός είναι. Είχες εσύ καλύτερη εναλλακτική?

Τώρα να τον δούμε επί Μπλατ πως θα παίζει (αναγκαστικά θα πάρει χρόνο) γιατί επί Σφαιρό ήταν απογοητευτικός αλλά επί ακριβώς έπεσε σε Σφαιρόπουλο, μια ευκαιρία θα την έχει.
Κατά τα άλλα ο Άγρα είναι πιο παθιασμένος και μαχητικός. Πλην όμως 4αρι δεν πρόκειται να γίνει οπότε ας εκμεταλλευτεί το μπόι του και ας γίνει 5αρι ή έστω 4-5αρι μπαλαντερ που θα μπορεί να σταθεί σαν σοβαρή μονάδα στο ροτέισον. Γιατί καθαρά στο 4 η διαφορά του με Σάσα είναι τεράστια.

ΥΓ. Και ο Σάσα ήρθε λίγο πολύ σαν "λύση ανάγκης" αλλά όπως φαίνεται σε λίγο θα λέμε καλά που ήρθαν έτσι τα πράγματα και αναγκαστήκαμε να τον πάρουμε. Πολύ μπάσκετ, δουλευταράς και καλός χαρακτήρας.
rankin
QUOTE(back2back @ Sep 25 2018, 20:19 ) *
Να πούμε όμως ότι εδώ μέσα είχε γίνει χαμός με τον Μπόγρη όταν είχε πάρει το CL με την Τενερίφη, "πρέπει να αποκτηθεί οπωσδήποτε για 3ος σέντερ", έλεγαν όλοι,

'Oλοι???

Υπερβολές.
Δε θυμάμαι να είχα πει ποτέ οτι θέλω τον Μπόγρη...
Έψαξα ομως και βρήκα οτι του έχω κάνει ουκ ολίγα Dis

QUOTE(rankin @ Jun 29 2016, 12:31 ) *
Στα 22 του ο Μπόγρης αποδεσμεύτηκε απο τον Παναθηναϊκό ως ακατάλληλος και τώρα συζητάμε το ονομα του, έστω και ως τρίτο σεντερ


QUOTE(rankin @ Jul 13 2017, 13:50 ) *
Ο Μπόγρης και στο επίπεδο που έχει φτάσει να παίζει, εμένα με έχει εντυπωσιάσει. Όταν τον ειχα πρωτοδεί τον είχα για εντελώς επιπέδου Α2.

Νομίζω οτι και στον Ολυμπιακό δεν θα έχουν και πολλά να περιμένουν απο αυτόν. Ισως χρόνο στην Α1 και λίγο garbage time στην ευρωλίγκα.

ΕΑΝ δεν εμφανιστούν τραυματισμοί στις θέσεις των ψηλών, δεν νομίζω οτι θα χρειαστούμε ποτέ τις υπηρεσίες του.



QUOTE(rankin @ Sep 1 2017, 15:43 ) *
Μπορώ όμως να σου πω τι ειναι ο Μπόγρης. Για τα στανταρντς της ευρωλίγκας ειναι αργός, ειναι μέτριος (εως και κακός) ριμπάουντερ, είναι κακός αμυντικός και τον σώζει το οτι έχει ενα συμπαθητικό σουτάκι μέσης απόστασης.

Με αυτά τα στοιχεία, στον Κολοσσό θα ήταν καλός. Στην ευρωλίγκα θα έχει πρόβλημα.
Παράλληλα, δεν με απασχολεί και τόσο, γιατί δεν θα παίζει και ποτέ για να χρειαστεί να με απασχολήσει.


QUOTE(rankin @ Sep 1 2017, 13:18 ) *
Εγώ υποθέτω οτι το πλάνο ηταν να βρεθεί χρόνος για τον Αγραβάνη, λίγο στο 4 και λίγο στο 5, οπότε προτιμήθηκε ο Μπόγρης που δε θα έχει πρόβλημα να κάθεται, να παίρνει 200 χηνες και να κόβει βόλτες στα κλαμπίδια τα βράδια.
Μια χαρά.


QUOTE(rankin @ Sep 1 2017, 11:02 ) *
Ανήκω στο γκρουπ των ανθρώπων που έλεγαν απο τη πρώτη στιγμή οτι ο Μπόγρης δεν κάνει για αυτό το επίπεδο, αλλά για τον ρόλο που τον θέλει ο Ολυμπιακός και για το χρόνο που (λογικά) θα του δίνει, μάλλον ειναι μια χαρά.
Ας θυμηθούμε οτι κάποτε για ανάλογο ρόλο είχαμε τον Μαυροειδή.
Τι Μπόγρης, τι Μαυροειδής. Πάνω κάτω τα ίδια είναι.

Ο Μπόγρης θα ειναι εκεί για garbage time, για παιχνίδια στην Α1, για να υπάρχει ενα ακόμα μεγάλο κορμί στη προπόνηση.
Ο Μπόγρης θα πάρει χρόνο σε σοβαρά παιχνίδια, μόνο αν έχουμε ξεμείνει εντελώς απο παίχτες.


QUOTE(rankin @ Sep 1 2017, 17:00 ) *
Για να μην είμαι άδικος, ο Μπόγρης και το 13-14 στον ΠΑΟΚ, ειχε κάνει μια καλή σεζόν.
Όσον αφορά την Τενερίφη, πήρε πέρσι το τσαμπιο λίγκ του μπασκετ (της φιμπα)
μιλάμε για μια υποβαθμισμένη διοργάνωση με (γκουχου γκουχου) μέτριες ομάδες.
Για αυτό το λεβελ λοιπόν, ο Μπόγρης ειναι σουπερ.
Μιλάμε ομως για ενα επίπεδο κάτω απο το EuroCup
Στην καλύτερη περίπτωση ο Μπογρης ειναι σεντερ επιπέδου Eurocup.

Θα κάνει εκεί τουιτς, με την Ζαρίφη. Θα πίνει τις ποτάρες του στη Γλυφάδα. Μια χαρά. Αρχοντόπουλο.



QUOTE(rankin @ Jul 25 2017, 15:35 ) *
Βρίσκεται, μάλλον, στο πικ της καριέρας του, θα παίζει στον Ολυμπιακό, επέστρεψε Ελλάδα, θα σκάσει στα κλαμπάκια και θα μετράει οσο δε μετρούσε ποτέ άλλοτε και πουθενά αλλού.
Η κίνηση του, ειναι μια απο τις λογικότερες ενέργειες που θα μπορούσε να κάνει στα 28 του, και τον σέβομαι απεριόριστα για αυτό.
Ο τύπος ειδε μπροστά του μια θάλασσα απο ευκαιρίες και αποφάσισε να κολυμπήσει σε αυτήν παρα να κάτσει στο λιμανάκι του και να κοιτάζει αν κουνιούνται οι βάρκες.


Και dis και προφήτης
Οπως κάποιοι πρέπει να παραδεχτούν το λάθος τους, κάποιοι θα πρέπει να αυτο-αποθεωθούν για τις προφητείες τους smiley.gif

natouralistis
QUOTE (rankin @ Sep 26 2018, 09:54 ) *


Αλλαγή Nickname, από rankin σε rankίσιος smiley.gif

rankin
QUOTE(natouralistis @ Sep 26 2018, 14:29 ) *
Αλλαγή Nickname, από rankin σε rankίσιος smiley.gif

Στην πραγματικότητα δεν απαιτεί τρομερές μαντικές ικανότητες για να καταλάβει κανείς οτι ο Μπόγρης δεν ειναι παίχτης επιπέδου Ευρωλίγκας

Απο την άλλη, για να ειμαι δίκαιος, επιμένω στην αρχική μου άποψη, οτι ο Μπόγρης για garbage time και για την προπόνηση καλός ειναι, απο τη στιγμή που δεν καταλαμβάνει θέση ξένου

Το πρόβλημα προκύπτει όταν φτάνεις σε σημείο να αναζητήσεις τις υπηρεσίες του, γιατι οι παίχτες που προορίζονταν να παίζουν 39μιση λεπτά, είτε δεν παίζουν καλά, είτε έχουν βγει στα πιτς, είτε κάνουν 5 φάουλ σε 30"

Ελπίζω φέτος να μην βρεθούμε στην ανάγκη του, γιατί πέρσι, για τους λόγους που απαρίθμησα απο πάνω, δεν σταθήκαμε ιδιαίτερα τυχεροί...
back2back
καλά δεν χρειάζεται να ζητήσουν και συγνώμη απλά δεν γίνεται μετά να απαιτούν να φύγει, είναι ολίγον οξύμωρο όπως και να το κάνουμε
basket72
QUOTE (back2back @ Sep 27 2018, 12:33 ) *
καλά δεν χρειάζεται να ζητήσουν και συγνώμη απλά δεν γίνεται μετά να απαιτούν να φύγει, είναι ολίγον οξύμωρο όπως και να το κάνουμε



Συγγνώμη προφανώς και δεν χρειάζεται να ζητήσουμε, δεδομένου ότι δεν πειράξαμε και κανέναν. Μια αναγνώριση ωστόσο του λάθους/ αστοχίας, πάντα καλό κάνει....

Από την άλλη κι σε ότι αφορά σε μένα, ψηνόμουν να φύγει ο Μπόγρης το καλοκαίρι όχι τόσο για την αγωνιστική του συνεισφορά (σε μια χρονιά που ζήτημα αν διακρίθηκαν πάνω από 3-4 παίκτες της 12αδας-14δας) όσο για τα εξωαγωνιστικά του και της ολυμπιακοφροσύνης που πλάσαρε.

Άλλος ένας λόγος που δεν τον ήθελα για του χρόνου είναι το ψηλό συμβόλαιο που έχει σε μια σεζόν που δεν περισσεύουν και θα μπορούσαν να διατεθούν σε έναν 7ο ξένο, να μας θωρακίσει το 5 μας.

Συνεχίζω πάντως να πιστεύω ότι με έναν άλλο προπονητή (ας όψεται ο Σφαιρόπουλος με τους εμμονικούς τυφλουσούρτες του) θα μπορούσε να φανεί μια χαρά χρήσιμος ως τελευταίος ψηλός σε μια ομάδα που θα είχε 2 αθλητικούς ξένους στο 4 και το 5.
το_καλύτερο_3d
Gomelsky cup χωρίς τηλεοπτική κάλυψη τελικά?
jazz thrilos
Μας κολακεύει το σκορ του 1ου δεκαλέπτου με την Εφες. Δεν είμαστε καθόλου καλοί.

Εντωμεταξύ, η Εφες μιλάμε για ομάδα τίγκα στους αρχηγούς και απο εργάτες τίποτα. Να δω πως θα τους μοντάρει ο Αταμαν.
Stojako
Πραγματικά έχω χάσει το μέτρημα με τα λάθη.
Johnny Marv
Δεν έχει τηλεοπτική κάλυψη το γκομελσκι καπ ;;
shaq7
QUOTE (Johnny Marv @ Sep 29 2018, 16:45 ) *
Δεν έχει τηλεοπτική κάλυψη το γκομελσκι καπ ;;

εδω
jazz thrilos
Ημίχρονο 28-51.

Ας συμπεριλάβουμε το σημερινό φιλικό στην κατηγορία "μη ελπιδοφόρου μηνύματος".

Δεν έχω δει στατστικά γιατί το βλέπω σε ένα stream της συμφοράς, αλλά νομίζω οτι πρέπει να έχουμε σουτάρει περισσότερα τρίποντα απο δίποντα. Αν είναι έτσι, δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η προσέγγιση. Είναι κάτι που πέρυσι έβλεπα στον Παναθηναικό και δεν μου άρεσε με τίποτα! Χαρακτηριστικά σε μια φάση σουτάραμε τρίποντο, πήραμε ριμπάουντ, τρίποντο ξανά, ριμπάουντ ξανά, τρίποντο ξανά. Και τα τρία τρίποντα δοκάρι κι έξω. Αλλά η πρώτη σκέψη κάτω απο το καλάθι ήταν να βγει η μπάλα έξω. Τεσπά, φιλικό είναι. Μπορεί απλά να μπερδεύουμε τους σκάουτερς των άλλων ομάδων. cool.gif
shaq7
Εχουμε κανει πολλα πειραματα παντως σημερα..Παιζαμε με μπογρη λεντει που ηταν καταστροφικο,μετα σε καποια φαση με λεντει μιλουτινοφ πριντεζη μαζι...!Πολυ αστοχοι εμεις ενω τα βαζουν ολα οι ''τουρκοι''..Εχουν βεβαια παιχταραδες μεσα!
Γενικα φαινεται οτι θα δουμε πολλα τετοια ματς φετος..Ο Μπογρης ειναι μια απελπισια σκετη οποτε ειναι μεσα δινει +10 ποντους στον αντιπαλο..Το οτι τον κρατησαμε αντι να φερουμε εναν αθλητικο στην θεση του με ξεπερναει.
Zephyr
Το α΄ ημίχρονο απογοήτευση πλήρης, χάλι μαύρο μπρος κ πισω. Το β΄η αντίδραση που έπρεπε να έχουμε.
Συνοπτικά ο Σάσα κέρδισε τις εντυπώσεις με Τίμμα και Λεντέι να ακολουθούν. Μιλού, Στρέλνιεξ, Μάντζαρης (ω ναι) μέτριοι, Γκος, Πρίντεζης, Τουπάν κακοί.
Επόμενο φιλικό με Ούνιξ και περιμένω να είμαστε καλύτεροι, ή τουλάχιστον όχι τόσο άστοχοι στα ελεύθερα σουτ.
golitog7
ρε μάγκες είμαστε λίγο η χαρά του αντιπάλου η μου φαίνεται; Βέβαια αρχή είναι ακόμα αλλά από μια πρώτη εικόνα δε μας βλέπω και πολύ καλά.
stevebucknall11
Νομίζω ο Ολυμπιακός χρειάζεται κανονικό σέντερ με ύψος και δύναμη και όχι έναν ακόμα undersized, δεδομένου ότι τα 4άρια του είναι μάλλον "ελαφριά", ο Μπόγρης είναι σαν να μην υπάρχει και ο Λεντέι είναι κοντός. Βλέπω είναι ελεύθερος ο Marshall Plumlee που νομίζω κάνει. Θεωρώ έγκλημα αν δεν γίνει προσθήκη σέντερ. Κατά τα λοιπά το υλικό είναι πολύ καλό και όταν αφομοιώσουν τη φιλοσοφία του Μπλατ που μπορεί να πάρει κάποιο χρόνο θα έρθουν καλά αποτελέσματα.
papp7
Πολλά λάθη , αρκετά χαμένα σουτ , ανισορροπίες στην αμυνα. Θέλει δουλειά η ομάδα αλλά προπάντων θέλει πολύ υπομονή και εμείς οι Έλληνες δεν φημιζομαστε για την υπομονή μας
shaq7
Mερικα συμπερασματα που ειδα εγω απο τα φιλικα.Αν δεν παρουμε ψηλο θα γινουμε η χαρα του wos_sport5.gif .Ο λεντει ενω μπροστα ειναι κανονι πισω δεν μπορει με το υψος του και πηδαει σε λαθος χρονο κανοντας χαζα φαουλ.Ο παο που ειναι ο βασικος μας αντιπαλος επισης εχει σπεσιαλιστες του ειδους.Ο αγραβανης δεν νομιζω οτι μπορει να βοηθησει σε αυτο.

Το τουπαν αντι χενρυ βλεπω να το κλαιμε ολη την χρονια.Δεν εμφανιστηκε καν στο τουρνουα στην ουσια αν και ειπαν οτι τραυματιστηκε σημερα.

Ευτυχως πηραμε βεζενκοφ αντι παπι..Επιτελους 2ρο 4ρι που μπορεις να εμπιστευτεις!Ολοι βλεπουμε τι γινεται οταν ο πριντεζης εχει δυναμεις!Προσπαθει να αντιγραψει κινησεις του αλλα δεν του βγαινουν προς το παρων

Ο τιμα αρχιζει να δειχνει ποσο παιχταρα ειναι..Οταν βαλει και τα ελευθερα 3ποντα θα ειναι απολαυστικος!Και ο στρελνιεκς χανει ελευθερα σουτ μηπως φταιει η κουραση στα ποδια.

Ο μαντζαρης το παλευει και μπραβο του.Τον χρειαζεται η ομαδα.

Ο γκος αν και εχει πολλες αδυναμιες εδειξε clutch mentality.Με τον σπανουλη διπλα θα γινει καλυτερος.




rankin
QUOTE(shaq7 @ Sep 30 2018, 18:44 ) *
Το τουπαν αντι χενρυ βλεπω να το κλαιμε ολη την χρονια.Δεν εμφανιστηκε καν στο τουρνουα στην ουσια αν και ειπαν οτι τραυματιστηκε σημερα.

Τα λέγαμε απο τότε
Απο εκει που θα είχες ενα ακόμα γκαρντ τουμπανο, πήρες τον Θανάση Αντετοκουνμπο

Βεβαια, αν υπηρχε και ο Χενρι στην ομάδα, κάποιοι θα έπρεπε να αλλάξουν επάγγελμα (οχι απλά ομάδα)
Επιστρέφοντας λοιπόν στην παλιά λογική που ζητούσε να κρατηθουν οι ισορροπίες, καλώς δεν τον πήραμε, γιατί θα χαμε δράματα ...

Πολυ ωραίος ο Βεζένκοφ. Κανονικός παίχτης, κανονικό τεσσάρι... Μου ειχε λείψει αυτό...
Ωραίος ο Γκος στο τέλος. Εχει τις αδυναμίες του, αλλά ειναι καλός παιχτης.

Με στεναχώρησε λιγο ο Στρελνιεξ με την εικόνα του. Εκτος τοπου και χρόνου... Περιμενα περισσότερα.
Ο έτερος Γιανις, φαίνεται ποιο έτοιμος να μπει στη φάση

Η άμυνα μας ωρες ωρες ειναι παιδική χαρά, βγαλμένη απο τα χρονια του Γκερσον...


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.