Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
aegeansheed
QUOTE(john wick @ Apr 29 2018, 21:05 ) *
Οντως πολυ δυνατο αρθρο..
Συμφωνω σε ολα ,πραγματικα σε ολα...

Χαίρομαι να διαβάζω τέτοια άρθρα. Μπράβο στο παλικάρι, κάνει σωστή δουλειά και υπεύθυνη.
Zephyr
QUOTE(aegeansheed @ Apr 29 2018, 21:30 ) *
Χαίρομαι να διαβάζω τέτοια άρθρα. Μπράβο στο παλικάρι, κάνει σωστή δουλειά και υπεύθυνη.


Βέβαια μπορούσε να την κάνει και νωρίτερα αυτή την δουλειά, να μην βγαίνουμε 2-3 εδώ μέσα μόνιμα οι γκρινιάρηδες της υπόθεσης που δεν αγαπάμε την ομάδα όσο πρέπει rolleyes.gif
RipCity
QUOTE (Zephyr @ Apr 30 2018, 09:25 ) *
Βέβαια μπορούσε να την κάνει και νωρίτερα αυτή την δουλειά, να μην βγαίνουμε 2-3 εδώ μέσα μόνιμα οι γκρινιάρηδες της υπόθεσης που δεν αγαπάμε την ομάδα όσο πρέπει rolleyes.gif


Θα εκανε κακο στην ομαδα πιο πριν. Τωρα για τον αποκλεισμο ευθυνομαστε μονο εμεις.
rankin
QUOTE(john wick @ Apr 29 2018, 21:05 ) *
Οντως πολυ δυνατο αρθρο..
Συμφωνω σε ολα ,πραγματικα σε ολα...

δε ψήθηκα

Κομματάκι δακρύβρεχτο για τα γούστα μου
john wick
QUOTE (rankin @ Apr 30 2018, 09:41 ) *
δε ψήθηκα

Κομματάκι δακρύβρεχτο για τα γούστα μου



δεν διαφωνώ , όμως γράφει αλήθειες που πονάνε.. θα λεγα τους σφάζει με το γάντι...
jazz thrilos
Αυτό με το οτι όποιος γκρινιάζει δεν αγαπά την ομάδα είναι φοβερή περίπτωση.

Εντωμεταξύ, όσοι υιοθετούν τέτοια στάση απέναντι στους "γκρινιάρηδες" σκίζουν συνάμα και τα ρούχα τους οτι δεν θέλουν νοοτροπίες "ποδοσφαιρικού" Ολυμπιακού και άλλα τέτοια ωραία, και την ίδια στιγμή δεν κατανοούν οτι ακριβώς αυτή η λογική του "μην γκρινιάζετε, η ομάδα είναι πρώτη, ο κόουτς και οι παίχτες είναι οι καλύτεροι, δεν αγαπάτε την ομάδα αν κάνετε κριτική" είναι η κατεξοχήν νοοτροπία του ποδοσφαιρικού Ολυμπιακού τα τελευταία 20 χρόνια.

Το μότο "στήριξη στην ομάδα" τείνει να μετατραπεί σε επιχείρηση αφαίρεσης κάθε κριτικής ματιάς πάνω στο άθλημα. Δηλαδή δεν στηρίζουν την ομάδα όσοι δεν περίμεναν την επερχόμενη αποτυχία και έκαναν την κριτική τους πάνω σε ζητήματα που έκαναν μπαμ στην ομάδα μέσα στην χρονιά; Ή μήπως αν πηγαίναμε final four θα αποδεικνυόταν οτι ήταν λανθασμένη η κριτική;

Αργήσαμε σαν οργανισμός, αλλά σιγά σιγά καταλαβαίνουμε οτι το πρόβλημα δεν είναι τόσο η απώλεια τίτλων και στόχων αλλά το κακό μπάσκετ που παίζουμε απόρροια της φιλοσοφιάς μας τα τελευταία χρόνια. Το κλίμα φωνάζει την λέξη "ανανέωση" σε όλα σχεδόν τα επίπεδα. Φιλοσοφίας, ρόλων, παιχτών, πλάνου. Όσοι βέβαια μας έλεγαν μέσα στην χρονιά οτι είμαστε κακοπροαίρετοι γιατί η ομάδα ήταν στις πρώτες θέσεις κι εμείς απλά βγάζαμε χολή, μπορεί να θεωρούν οτι απλά χρειάζεται να αλλάξουμε πάλι τους ξένους γιατί δε νιώθουν...

Υ.Γ.: Για το άρθρο του Βαρλα θα συμφωνήσω με την θέση οτι παραείναι συναισθηματικό για την περίπτωση. Και όπου παρεισφρύει το συναίσθημα υπάρχει πάντα η τάση συγχώρεσης και επανάληψης των λαθών.
Zephyr
QUOTE(jazz thrilos @ Apr 30 2018, 12:48 ) *
Όσοι βέβαια μας έλεγαν μέσα στην χρονιά οτι είμαστε κακοπροαίρετοι γιατί η ομάδα ήταν στις πρώτες θέσεις κι εμείς απλά βγάζαμε χολή, μπορεί να θεωρούν οτι απλά χρειάζεται να αλλάξουμε πάλι τους ξένους γιατί δε νιώθουν...


Αυτοί ας μας εξηγήσουν αν θέλουν πως διάολο όλος ο κορμός των βασικών μας παιχτών είναι off ή πολύ κοντά στο off για μια ακόμη σεζόν.
Ας μας εξηγήσουν γιατί έπρεπε να παίξει ο Πρίντεζης με 45 ενέσεις. Ποιοι παίρνουν αυτές τις αποφάσεις, να ξέρουμε κ μεις σε ποιος να γκρινιάζουμε.

QUOTE(jazz thrilos @ Apr 30 2018, 12:48 ) *
Υ.Γ.: Για το άρθρο του Βαρλα θα συμφωνήσω με την θέση οτι παραείναι συναισθηματικό για την περίπτωση. Και όπου παρεισφρύει το συναίσθημα υπάρχει πάντα η τάση συγχώρεσης και επανάληψης των λαθών.


Ψάξε αν θες την σειρά άρθρων που έχει γράψει τελευταία για τον μπασκετικό Ολυμπιακό ο Καρπετόπουλος. Εξαιρετικός και δεν του το 'χα (λόγω της κατά κύριο λόγο ενασχόλησης του με το ποδόσφαιρο). Δεν χαρίζει κάστανο σε κανένα και λέει τα πράγματα με τ' όνομα τους.
aegeansheed
QUOTE(rankin @ Apr 30 2018, 12:41 ) *
δε ψήθηκα

Κομματάκι δακρύβρεχτο για τα γούστα μου

Είναι συναισθηματικό το δίχως άλλο. Φαίνεται όμως να βγαλμένο από κάποιον που ζει το μπάσκετ μέσα του έντονα και το αγαπά, όπως και αυτή την ομάδα. Μου φάνηκε τίμιο, ειλικρινές και-το σημαντικότερο, με πρόθεση να αλλάξει κάτι-αν περνάει από το χέρι του- προς το καλύτερο. Αν είναι πάνω από τις δυνάμεις του, ασφαλώς και είναι. Αν προσπαθεί να κερδίσει κάτι με σκοπιμότητα μέσα από αυτό... δε νομίζω. Ο Βαρλάς είναι ήδη καταξιωμένος. Πιστεύω ήταν μια κατάθεση ψυχής περισσότερο σε ένα άρθρο που έβγαζε τις αξίες του και όραμά του μέσα από τον χαρακτήρα και την ιδιότητά του. Το λέω επειδή χωρίς να τον διαβάζω, θυμάμαι με τί πάθος μιλούσε στην τηλεοπτική εκπομπή σε ένα βράδυ με τον Μιχάλη τον Κακιούζη για τον κακό χαμό που γινόταν τότε στην Εθνική πριν λίγους μήνες. Προσωπικά με είχε πείσει ή μάλλον τον εκτίμησα, επειδή ταυτιζόμουν σε αρκετά πράγματα που φαινόταν να πιστεύει και να μιλάει τότε.
Εν τέλει θα έλεγα ότι είναι αρκετά φιλόδοξο σε αυτό που φαίνεται να στοχεύει, δηλαδή να διαβαστεί από όλον τον μπασκετικό Ολυμπιακό ουσιαστικά και να προβληματίσει συγκεκριμένα άτομα, για μένα όμως ότι μπορεί να προβληματίσει και μπορεί να λέει "αλήθειες" (γνώμη είναι ασφαλώς, δε δέχομαι τη λέξη αλήθεια με την έννοια που ερμηνεύεται συνήθως) είναι πάντα καλό σε αυτούς που όντως έχουν στόχο να αλλάξουν μία κατάσταση προς το καλύτερο.
akratacity
Εμεις που δεν γκρινιαζουμε ολη τη χρονια για τους χ-ψ λογους μπορει πολυ απλα να ειμαστε γεματοι με ολα οσα μας εχει δωσει η ομαδα ολα αυτα τα χρονια και να θεωρουμε οτι ειναι αχαριστια η μιρλα και η μιζερια. Μιλαω για τον εαυτο μου και ουτε ειδικος το επαιζα ουτε προστατης του Σφαιροπουλου και της ομαδας.

Επισης εγω προσωπικα το θεωρω χασιμο χρονου (φιλε jazz με ολο το σεβασμο) να κραζω ολη τη χρονια την ομαδα ακομα και αν βλεπω οτι ολα πανε στραβα. Δεν προκειται να το κανω και οσο μικρος και αν ειμαι ηλικιακα σας πληροφορω οτι δεν το εκανα ουτε οταν παιζαμε με τον Μαρκι Περι και τον Ρομπερτ Γκουλιας. Δεν το παιζω Ολυμπιακος, ουτε μπασκετικος αλλα σκεφτειτε μερικοι απο εσας που εχετε παρει φορα τον τελευταιο καιρο οτι ισως για καποιους εδω μεσα ειναι λιγο κουραστικο να διαβαζουμε τα ιδια και τα ιδια 10, 20, 30...100 φορες. Εγω προσωπικα για αυτο εχω αντιδρασει σε πολλα ποστ και φετος και παλιοτερα οχι επειδη πουλαω προστασια στην ομαδα αλλα επειδη βαριεμαι απιστευτα τις επαναληψεις... smiley.gif

Ανηκω στην κατηγορια που αυτη την ομαδα μετα απο χρονια θα την θυμαμαι (οταν κλεισει ο κυκλος της) ως την καλυτερη ομαδα του Ολυμπιακου που ετυχε να υποστηριξω και δεν θα την θυμαμαι με τα "αν" της αποκτησης 2-3 ακομα τροπαιων αν ειχαν παρει τον Ντιλεινι, τον Τζακσον, τον Λαρκιν κτλ κτλ. Αυτα τα ολιγα απο εμενα γιατι ειδα πληθος ειρωνειων το τελευταιο διαστημα.

υγ μια βολτα στα φετινα τοπικ αγωνων (ειδικα μετα απο ηττες) θα σας πεισει για τα λεγομενα μου. 20% σχολια για τον αγωνα και 80% (μπορει να λεω και λιγο) γενικα σχολια για τον Σφαιροπουλο και το κακο μπασκετ που παιζουμε
jazz thrilos
QUOTE(akratacity @ Apr 30 2018, 13:57 ) *
Εμεις που δεν γκρινιαζουμε ολη τη χρονια για τους χ-ψ λογους μπορει πολυ απλα να ειμαστε γεματοι με ολα οσα μας εχει δωσει η ομαδα ολα αυτα τα χρονια και να θεωρουμε οτι ειναι αχαριστια η μιρλα και η μιζερια. Μιλαω για τον εαυτο μου και ουτε ειδικος το επαιζα ουτε προστατης του Σφαιροπουλου και της ομαδας.

Επισης εγω προσωπικα το θεωρω χασιμο χρονου (φιλε jazz με ολο το σεβασμο) να κραζω ολη τη χρονια την ομαδα ακομα και αν βλεπω οτι ολα πανε στραβα. Δεν προκειται να το κανω και οσο μικρος και αν ειμαι ηλικιακα σας πληροφορω οτι δεν το εκανα ουτε οταν παιζαμε με τον Μαρκι Περι και τον Ρομπερτ Γκουλιας. Δεν το παιζω Ολυμπιακος, ουτε μπασκετικος αλλα σκεφτειτε μερικοι απο εσας που εχετε παρει φορα τον τελευταιο καιρο οτι ισως για καποιους εδω μεσα ειναι λιγο κουραστικο να διαβαζουμε τα ιδια και τα ιδια 10, 20, 30...100 φορες. Εγω προσωπικα για αυτο εχω αντιδρασει σε πολλα ποστ και φετος και παλιοτερα οχι επειδη πουλαω προστασια στην ομαδα αλλα επειδη βαριεμαι απιστευτα τις επαναληψεις... smiley.gif

Ανηκω στην κατηγορια που αυτη την ομαδα μετα απο χρονια θα την θυμαμαι (οταν κλεισει ο κυκλος της) ως την καλυτερη ομαδα του Ολυμπιακου που ετυχε να υποστηριξω και δεν θα την θυμαμαι με τα "αν" της αποκτησης 2-3 ακομα τροπαιων αν ειχαν παρει τον Ντιλεινι, τον Τζακσον, τον Λαρκιν κτλ κτλ. Αυτα τα ολιγα απο εμενα γιατι ειδα πληθος ειρωνειων το τελευταιο διαστημα.

υγ μια βολτα στα φετινα τοπικ αγωνων (ειδικα μετα απο ηττες) θα σας πεισει για τα λεγομενα μου. 20% σχολια για τον αγωνα και 80% (μπορει να λεω και λιγο) γενικα σχολια για τον Σφαιροπουλο και το κακο μπασκετ που παιζουμε



Μωρέ μια χαρά τα λες για το γεγονός οτι είσαι γεμάτος απο αυτή την ομάδα και τις χαρές που μας πρόσφερε. Όλοι το ίδιο νιώθουμε φαντάζομαι. Απλά οι άτιμες οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά. Είδες πόσο εύκολα η λέξη "κριτική" μετά απο δύο γραμμές στο ποστ σου βαφτίστηκε "μίρλα" και "μιζέρια";
Ή ας πούμε, γιατί τα σχόλια για το κακό μπάσκετ που παίξαμε φέτος πάει στο 80% του επιμερισμού που έκανες; Δεν αφορούν το 20% του αγώνα τα σχόλια για το κακό μπάσκετ; Δηλαδή αν λέγαμε τι μπασκετάρα παίζουμε θεέ μου, θα μπαίναν στο 20%;

Συγγνώμη κιόλας που σου απαντώ, απλά επειδή με ανέφερες και καλά έκανες γιατί κουβέντα κάνουμε. Εγώ ποτέ δεν κατηγόρησα για κάτι όσους επιθυμούν να κρατάνε μια στάση αναμονής και να μην κριτικάρουν καυστικά. Δεν θεωρώ οτι είναι "τυφλοί" ξερω γω ή κάτι τέτοιο. Μια χαρά φίλοι της ομάδας μπορεί να είναι κάλλιστα, ο καθένας με τον τρόπο του και την ιδιοσυγκρασία του. Το πρόβλημα ξεκινά όταν αυτοί που επιλέγουν πιο κριτική στάση στιγματίζονται ως αχάριστοι ή μίζεροι.

Το κλείνω το θέμα, οκ κουράζει το γνωρίζω. Απλά πιστεύω οτι τα περασμένα μεγαλεία είναι για να τα "διηγείσαι και να κλαις" όταν δεν σκοπεύεις σε ακόμα καλύτερες εποχές. Ή χρησιμοποιούμε τις επιτυχίες περασμένων ετών ως έναυσμα για ακόμα καλύτερες πορείες και καλύτερο μπάσκετ ή τελικά ας περιορίσουμε τις προσδοκίες μας σε μίνιμουμ πλαίσιο γιατί κάποτε, κάπου, κάποιοι μας έδωσαν -όντως- τεράστιες χαρές.
rankin
Δε χρειαζεται γκρινια. Η ομάδα εκλεισε εναν κυκλο επιτυχιων και θα πρέπει σταδιακά να χτιστεί κατι νεο

Ευχαριστούμε τους προέδρους για οσα έχουν προσφέρει και ελπίζουμε να συνεχίσουν να προσφέρουν και στο μέλλον τα ιδια και ακόμα περισσότερα.

Δεν δέχομαι ουτε τη λογική της τυφλής αγάπης, ούτε τη λογική του μηδενισμού.
Την πραγματικότητα να κοιτάξουμε πρεπει.
Έχουν έρθει και επιτυχίες, έχουν έρθει και αποτυχίες. Και η νικη και η ήττα ειναι μέρος του παιχνιδιού.


Νομοτελειακά, κάποια στιγμή ο χρόνος θα σε κέρδιζε και τα λάθη σου θα σε πλάκωναν.
Μαζεύτηκαν πολλά λάθη, πολλοί τραυματισμοί, πολλές καταπονήσεις, περνανε και τα χρόνια και ήρθε το αναπόφευκτο.

Σημασία εχει το τι θα κάνεις απο εδώ και πέρα.
Θεωρώντας οτι θα συνεχίζεις να επενδύεις, θα γραψω τις απόψεις μου:

1. να μην περιμένεις να τελειώσει το πρωτάθλημα για να κρίνεις. Δηλαδή, αντε και ο Παναθηναικός κατεβαίνει με το εφηβικο και παίρνεις το πρωτάθλημα, εισαι οκ; Δεν χρειάζονται αλλαγές;
2. να αποδεχτείς οτι κάποιοι μεγαλώνουν και κάποιοι άλλοι κάθε χρόνο γίνονται και χειρότεροι.
3. να χαράξεις μια σαφή στρατηγική με εναν προπονητή με όραμα και αυτοπεποίθηση.
4. να κρατήσεις τον Παπανικολάου

Αυτά για αρχή
lefpan
QUOTE(jazz thrilos @ Apr 30 2018, 11:48 ) *
Αυτό με το οτι όποιος γκρινιάζει δεν αγαπά την ομάδα είναι φοβερή περίπτωση.

Εντωμεταξύ, όσοι υιοθετούν τέτοια στάση απέναντι στους "γκρινιάρηδες" σκίζουν συνάμα και τα ρούχα τους οτι δεν θέλουν νοοτροπίες "ποδοσφαιρικού" Ολυμπιακού και άλλα τέτοια ωραία, και την ίδια στιγμή δεν κατανοούν οτι ακριβώς αυτή η λογική του "μην γκρινιάζετε, η ομάδα είναι πρώτη, ο κόουτς και οι παίχτες είναι οι καλύτεροι, δεν αγαπάτε την ομάδα αν κάνετε κριτική" είναι η κατεξοχήν νοοτροπία του ποδοσφαιρικού Ολυμπιακού τα τελευταία 20 χρόνια.

Το μότο "στήριξη στην ομάδα" τείνει να μετατραπεί σε επιχείρηση αφαίρεσης κάθε κριτικής ματιάς πάνω στο άθλημα. Δηλαδή δεν στηρίζουν την ομάδα όσοι δεν περίμεναν την επερχόμενη αποτυχία και έκαναν την κριτική τους πάνω σε ζητήματα που έκαναν μπαμ στην ομάδα μέσα στην χρονιά; Ή μήπως αν πηγαίναμε final four θα αποδεικνυόταν οτι ήταν λανθασμένη η κριτική;

Απαντώ με λίγα λόγια για το μέρος που με ακουμπάει:

1) Άλλο πράγμα η κριτική, άλλο πράγμα η γκρίνια, άλλο το κράξιμο και άλλο το βρίσιμο. Εγώ, και να με συμπαθάς, πολλή κριτική δεν είδα εδώ μέσα (εκτός από μετρημένες εξαιρέσεις). Αλλά είδα ατέλειωτη γκρίνια και μίρλα, ατέλειωτο κράξιμο, και ενίοτε και βρίσιμο. Για αυτά διαμαρτυρόμουν συνέχεια όλη τη χρονιά.

2) Κάνεις λάθος. Η κατεξοχήν νοοτροπία του ποδοσφαιρικού Ολυμπιακού τα τελευταία 20 χρόνια είναι αυτή που (δυστυχώς) εμφανίζεται και εδώ μέσα (ευτυχώς, εδώ δεν είναι κυρίαρχη): πάση θυσία να κερδίζουμε τον Παναθηναϊκό, και αν δεν το κάνουμε αυτό, τότε να απολύσουμε προπονητές, παίκτες, φροντιστές κλπ.

3) Είμαι της άποψης ότι μια σοβαρή ομάδα αρχίζει και τελειώνει τη σεζόν με τον ίδιο προπονητή. Απαράβατο. Αν δεν μας αρέσει το στυλ του, το παιχνίδι του, οι επιλογές του, το επισημαίνουμε και μέχρις εκεί. Πολλοί εδώ μέσα ωρύονταν συνέχεια "να ξεκουμπιστεί ο άσφαιρος" και άλλα τέτοια. Για αυτό διαμαρτυρόμουν όλη τη χρονιά.

4) Τώρα και μέχρι το καλοκαίρι είναι η κατάλληλη ώρα για αυτή τη συζήτηση, και είμαι πραγματικά περίεργος να ακούσω αυτούς που έκραζαν, τι έχουν να προτείνουν. Πέρα, βέβαια, από αστειότητες του τύπου "να πάρουμε τον Μπλατ", ο οποίος στη Νταρουσάφακα παίρνει 5 φορές τα λεφτά του Σφαιρόπουλου, άρα στόχος άπιαστος (γι' αυτό και μίλησα για αστειότητες).
rankin
QUOTE(lefpan @ Apr 30 2018, 14:57 ) *
4) Τώρα και μέχρι το καλοκαίρι είναι η κατάλληλη ώρα για αυτή τη συζήτηση, και είμαι πραγματικά περίεργος να ακούσω αυτούς που έκραζαν, τι έχουν να προτείνουν. Πέρα, βέβαια, από αστειότητες του τύπου "να πάρουμε τον Μπλατ", ο οποίος στη Νταρουσάφακα παίρνει 5 φορές τα λεφτά του Σφαιρόπουλου, άρα στόχος άπιαστος (γι' αυτό και μίλησα για αστειότητες).


(Οτ)αν ο Σφαιρόπουλος αντικατασταθεί με εναν άλλο προπονητή, με διαφορετική οπτική, θα συμβεί και κάτι που δεν ειχε περάσει ποτέ απο το νου μας....
Η "γκαντεμιά" των τραυματισμών θα φύγει....
Και θα φυγει γιατι δεν ειναι γκαντεμια, αλλά λανθασμένη διαχείριση που πιέζει την ομάδα να βρισκεται στα κοκκινα απο την αρχη ως το τέλος
Οταν θα έρθει ενας προπονητής που
Θα απλώσει το ροστερ και το rotation
Θα πάρει παίχτες με πραγματικό ρολο και οχι κομπάρσους
Δε θα σκοτώνεται να κερδίζει στη regular season, αλλά θα εχει πλανο για το ποτε η ομάδα θα πρέπει να ειναι έτοιμη

τότε θα δουμε αν τελικά έφταιγε η ατυχία μας για τα δεινά που μας έχουν βρει..
lefpan
QUOTE(rankin @ Apr 30 2018, 14:08 ) *
(Οτ)αν ο Σφαιρόπουλος αντικατασταθεί με εναν άλλο προπονητή, με διαφορετική οπτική, θα συμβεί και κάτι που δεν ειχε περάσει ποτέ απο το νου μας....
Η "γκαντεμιά" των τραυματισμών θα φύγει....
Και θα φυγει γιατι δεν ειναι γκαντεμια, αλλά λανθασμένη διαχείριση που πιέζει την ομάδα να βρισκεται στα κοκκινα απο την αρχη ως το τέλος
Οταν θα έρθει ενας προπονητής που
Θα απλώσει το ροστερ και το rotation
Θα πάρει παίχτες με πραγματικό ρολο και οχι κομπάρσους
Δε θα σκοτώνεται να κερδίζει στη regular season, αλλά θα εχει πλανο για το ποτε η ομάδα θα πρέπει να ειναι έτοιμη

τότε θα δουμε αν τελικά έφταιγε η ατυχία μας για τα δεινά που μας έχουν βρει..

Εν μέρει συμφωνώ, αλλά σου θυμίζω Βασιλόπουλο, Ματσιγιάουσκας, Ζουκάουσκας, Λο, Μάντζαρη, σε εποχές προ Σφαιρόπουλου. Κι αυτοί είναι οι μεγάλοι τραυματισμοί.
back2back
Δεν είναι μόνο οι τραυματισμοί, είναι κυρίως η φρεσκάδα που η ομάδα στα κρίσιμα σημεία δεν είχε. Ο Μπλατ μπορεί να αποκτηθεί και πρέπει να αποκτηθεί. Στην Νταρού παίρνει 1,5 εκ, ο Μιλού έχει ρήτρα 1 εκ. + τα 500 που παίρνει ο Σφαιρό να τα 1,5 69.gif . Καλύτερα να δοθούν περισσότερα χρήματα σε προπονητή παρά να σπαταληθούν για αχρείαστες μεταγραφές τύπου Τόμπσον και Μπράουν. Ο Πασκουάλ νομίζω 1 εκ παίρνει, δίνεις λίγα παραπάνω και παίρνεις Μπλατ, εγώ είμαι βέβαιος ότι αν του γίνει πρόταση θα δεχθεί, θα καραγουστάρει πιστεύω
Zephyr
QUOTE(lefpan @ Apr 30 2018, 15:13 ) *
Εν μέρει συμφωνώ, αλλά σου θυμίζω Βασιλόπουλο, Ματσιγιάουσκας, Ζουκάουσκας, Λο, Μάντζαρη, σε εποχές προ Σφαιρόπουλου. Κι αυτοί είναι οι μεγάλοι τραυματισμοί.


Φίλε μου άλλο οι ατυχίες (και οι επική καντεμιά ορισμένων) και άλλο η εγκληματική διαχείριση του ρόστερ. Εδώ και 3 χρόνια συστηματικά ξεζουμίζονται συγκεκριμένοι παίχτες με αποτέλεσμα να φτάνουμε στα κρίσιμα και η ομάδα να είναι ζούφια. Πέρσι παίξαμε τελικούς και η ομάδα δεν είχε κουράγιο να πάει για το ριμπάουντ. Φέτος κάποιοι ρίσκαραν καριέρες παιχτών βάζοντας τους ή επιτρέποντας τους να παίξουν τραυματίες. Μιλάμε για πράγματα τρελά.
pan24
QUOTE (back2back @ Apr 30 2018, 16:02 ) *
Δεν είναι μόνο οι τραυματισμοί, είναι κυρίως η φρεσκάδα που η ομάδα στα κρίσιμα σημεία δεν είχε. Ο Μπλατ μπορεί να αποκτηθεί και πρέπει να αποκτηθεί. Στην Νταρού παίρνει 1,5 εκ, ο Μιλού έχει ρήτρα 1 εκ. + τα 500 που παίρνει ο Σφαιρό να τα 1,5 69.gif . Καλύτερα να δοθούν περισσότερα χρήματα σε προπονητή παρά να σπαταληθούν για αχρείαστες μεταγραφές τύπου Τόμπσον και Μπράουν. Ο Πασκουάλ νομίζω 1 εκ παίρνει, δίνεις λίγα παραπάνω και παίρνεις Μπλατ, εγώ είμαι βέβαιος ότι αν του γίνει πρόταση θα δεχθεί, θα καραγουστάρει πιστεύω

Ο Μπλατ αυτη την στιγμη ψαχνεται για να επιστρεψει NBA,ηδη εχει κανει interview με τους Knicks και πιθανοτατα θα κανει με ολες τις ομαδες που θα ψαχνουν προπονητη φετος οι οποιες ειναι αρκετες
Θα ειναι εκπληξη αν δεν επιστρεψει εκει

Αν μεινει Ευρωπη σιγουρα θα ενδιαφερθει η Μακαμπι(οπως και αυτο το καλοκαιρι που ηθελε και ο ιδιος αλλα δεν τον αφησε η Νταρουσαφακα) ενω ουτε η Νταρουσαφακα ειναι σιγουρο οτι θα βγει εκτος διεκδικησης του αφου την επομενη σεζον επιστρεφει Ευρωλιγκα

Παντως με προπονητες οπως Μπλατ,Ζοτς δεν εχει τοση σημασια το αν θα παρουν 1 η 1,5 οσο το τι ελευθεριες και τι μπατζετ τους δινεις
RipCity
Του το ευχομαι, αλλα δε νομιζω να γυρισει ΝΒΑ ο Μπλατ. Σε καθε μια δουλεια ειναι και 5,6 υποψηφιοι. Ειναι ζορικο.

Απο κει και περα θεωρω πως θα ηθελε να κανει το βημα παραπανω σε μεγαλυτερη ομαδα απο την Νταρουσαφακα, οπως ειναι ειτε επιστροφη Μακαμπι ειτε θα ηταν ο Ολυμπιακος. Το μπατζετ δεν ειναι τοσο μικρο για να δεχθω οτι δε θα το σκεφτοταν καν.

Εμενα καποιος που θα μου αρεσε αν κι ειμαι σιγουρος οτι θα χει στιγματιστει ως μυρωδιας ειναι ο Πλαθα. Δε θα ηταν η πρωτη μου επιλογη, αλλα μου αρεσει προπονητικα.
rankin
Εγώ πάλι δεν έχω πειστεί οτι ο Μπλατ ειναι τοοοοοοσο μεγάλος κοουτς
Οκ, φυσικά και ειναι καλός προπονητής ο άνθρωπος και με παραστάσεις στο υψηλότερο επίπεδο, αλλά δεν ξέρω αν ειναι αυτο που θα ηθελα.

back2back
QUOTE(rankin @ Apr 30 2018, 17:11 ) *
Εγώ πάλι δεν έχω πειστεί οτι ο Μπλατ ειναι τοοοοοοσο μεγάλος κοουτς
Οκ, φυσικά και ειναι καλός προπονητής ο άνθρωπος και με παραστάσεις στο υψηλότερο επίπεδο, αλλά δεν ξέρω αν ειναι αυτο που θα ηθελα.


οκ αλλά δεν ρίχνεις χαρτί, πως θα γίνει παιχνίδι?
G-arenas
QUOTE (rankin @ Apr 30 2018, 17:11 ) *
Εγώ πάλι δεν έχω πειστεί οτι ο Μπλατ ειναι τοοοοοοσο μεγάλος κοουτς
Οκ, φυσικά και ειναι καλός προπονητής ο άνθρωπος και με παραστάσεις στο υψηλότερο επίπεδο, αλλά δεν ξέρω αν ειναι αυτο που θα ηθελα.

σας δινω πασκουαλ τοτε που ειναι μεγαλος κοουτς! και αφηστε μπλατ σε εμας!! icon_drunk.gif icon_drunk.gif
john wick
Χανει τους τελικους ο Tilli...!!
http://www.gazzetta.gr/basketball/basket-l...ti-sezon-o-tili
rankin
QUOTE(back2back @ Apr 30 2018, 18:26 ) *
οκ αλλά δεν ρίχνεις χαρτί, πως θα γίνει παιχνίδι?

Εγω το εχω δηλωσει: Μαουριτσιο Μπουσκάλια
Reggie Miller #31
QUOTE(john wick @ Apr 30 2018, 20:28 ) *
Χανει τους τελικους ο Tilli...!!
http://www.gazzetta.gr/basketball/basket-l...ti-sezon-o-tili


Πιστεύω ότι το φετινό πλέον έχει ξεπεράσει κάθε όριο ατυχίας ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε...
lefpan
QUOTE(rankin @ Apr 30 2018, 20:51 ) *
Εγω το εχω δηλωσει: Μαουριτσιο Μπουσκάλια

Είσαι σίγουρος ότι όλοι αυτοί που κράζουν τον Σφαιρόπουλο δεν θα αρχίσουν να κράζουν με τις πρώτες "τρέλες" του Μπουσκάλια; Ότι δεν θα αρχίσουν τα βρισίδια ότσν θσ βλέπουν την ομάδα να γεμίζει με άγνωστα ονόματα. Νομίζεις ότι θα έχουν την απαιτούμενη υπομονή; Ή ότι θα τους αρκεί να παίζει η ομάδα ένα παράξενα γοητευτικό μπάσκετ;

Επί του θέματος που βάζεις: Πολύ γουστάρω.
jonaldidhs
QUOTE (Reggie Miller #31 @ Apr 30 2018, 22:00 ) *
Πιστεύω ότι το φετινό πλέον έχει ξεπεράσει κάθε όριο ατυχίας ή όπως αλλιώς θέλετε να το πείτε...

Ξεκαθαρα πλεον πιστευω οτι φταει η προπονηση που κανετε..Πιθανοτατα κανετε πολυ δυνατες προπονησεις ολη την χρονια με αποτελεσμα να ειστε παρα πολυ κουρασμενοι τωρα,ενω και ολοι αυτοι οι τραυματισμοι πρεπει να ειναι αποτελεσμα της καθημερινης μαχης σωμα με σωμα που κανετε..
Conan1982
QUOTE (jonaldidhs @ Apr 30 2018, 22:24 ) *
Ξεκαθαρα πλεον πιστευω οτι φταει η προπονηση που κανετε..Πιθανοτατα κανετε πολυ δυνατες προπονησεις ολη την χρονια με αποτελεσμα να ειστε παρα πολυ κουρασμενοι τωρα,ενω και ολοι αυτοι οι τραυματισμοι πρεπει να ειναι αποτελεσμα της καθημερινης μαχης σωμα με σωμα που κανετε..


Και τι σόι σκοπό έχουν οι προπονήσεις αν όχι να φέρουν τους παίκτες στην καλύτερη δυνατή κατάσταση; Δεν μπορώ να το καταλάβω.
rankin
QUOTE(jonaldidhs @ Apr 30 2018, 22:24 ) *
Ξεκαθαρα πλεον πιστευω οτι φταει η προπονηση που κανετε..Πιθανοτατα κανετε πολυ δυνατες προπονησεις ολη την χρονια με αποτελεσμα να ειστε παρα πολυ κουρασμενοι τωρα,ενω και ολοι αυτοι οι τραυματισμοι πρεπει να ειναι αποτελεσμα της καθημερινης μαχης σωμα με σωμα που κανετε..

Το εχω γραψει και πολυ παλιοτερα
Ειναι συνδιασμος εντασης σε αγωνες και προπόνηση

Ο Τιλι βεβαια τωρα βγηκε νοκ αουτ γιατι προφανως πιεστηκε για προωρη επιστροφή
papp7
QUOTE (Conan1982 @ Apr 30 2018, 22:27 ) *
Και τι σόι σκοπό έχουν οι προπονήσεις αν όχι να φέρουν τους παίκτες στην καλύτερη δυνατή κατάσταση; Δεν μπορώ να το καταλάβω.



Eιναι κολπο για να ειμαστε σε φορμα στα φιλικα τον Αυγουστο.....
jonaldidhs
QUOTE (Conan1982 @ Apr 30 2018, 22:27 ) *
Και τι σόι σκοπό έχουν οι προπονήσεις αν όχι να φέρουν τους παίκτες στην καλύτερη δυνατή κατάσταση; Δεν μπορώ να το καταλάβω.

Ειναι αδυνατον ολη την χρονια να ειναι οι παιχτες σε καλη κατασταση..Αρα επιλεγεις σε ποιο σημειο της σαιζον θα κανεις δυνατες προπονησεις και σε ποιο σημειο της σαιζον θα κανεις χαλαρες προπονησεις..Γιαυτο ξεκινατε καλα της σαιζον στην Ευρωλιγκα και περνετε τοσο ευκολα πλεονεκτημα..Και γιαυτο σκατε στο τελος της χρονιας..Γιατι επιλεγετε να κανετε ολη τη χρονια δυνατες προπονησεις..
papp7
QUOTE (jonaldidhs @ Apr 30 2018, 22:37 ) *
Ειναι αδυνατον ολη την χρονια να ειναι οι παιχτες σε καλη κατασταση..Αρα επιλεγεις σε ποιο σημειο της σαιζον θα κανεις δυνατες προπονησεις και σε ποιο σημειο της σαιζον θα κανεις χαλαρες προπονησεις..Γιαυτο ξεκινατε καλα της σαιζον στην Ευρωλιγκα και περνετε τοσο ευκολα πλεονεκτημα..Και γιαυτο σκατε στο τελος της χρονιας..Γιατι επιλεγετε να κανετε ολη τη χρονια δυνατες προπονησεις..




Φιλε εγω ξερω οτι περσι μου βγηκε ολη η κοπωση στα παιχνιδια τιτλων και χρησιμοποιηθηκε σαν δικαιολογια . Ενω εντοπιστηκε και κατανοηθηκε. Φετος μου βγηκε 1 μηνα πριν τελειωσει η regular. Αντι να διορθωθει εγινε 2 φορες χειροτερο...
natouralistis
Μακράν η πιο αποτυχημένη χρονιά...

Χάσαμε ένα τρόπαιο από την ΑΕΚ και τη πρόκριση στο F4 από τη Ζαλγκίρις; wacko.gif

Αληθινό στραπάτσο!!
RipCity
Γκαντεμια παιδια ειναι. Λογικα οι προπονησεις ειναι τελειες και το ιατρικο τιμ γατονια. Γκαντεμια ρε γαμωτο.

Sence Of Defence
Απίστευτο.... Τίτλοι τέλους για Τιλι φέτος..
Προεδροι καιρός να προσληφθει ένας assistant κάτω από εσάς που να ξέρει το άθλημα. Κρίμα...
jazz thrilos
Μια ερώτηση προς τους προσφάτως ανανήψαντες οι οποίοι φαίνεται τελικά να αντιλαμβάνονται οτι η τραγική εικόνα μας τους τελευταίους μήνες δεν ήταν κάποιου είδους σχέδιο, αλλά το αποτέλεσμα της φιλοσοφίας της ομάδας μας και της διαχείρισης των παιχτών μας.

Τελικά πιστεύουν ακόμα κάποιοι οτι χωρίς τραυματισμούς θα περνάγαμε στο Βελιγράδι; Θα παίζαμε καλύτερο μπάσκετ απο την Ζαλγκίρις; Θα αποδεικνυόμασταν καλύτερη ομάδα απο τους Λιθουανούς σε σειρά πέντε αγώνων;

Αν ναι, τους παρακαλώ να στηρίξουν την παραμονή Σφαιρόπουλου. Με τα επιχείρηματα τους, να εξηγήσουν όχι το αν φεύγει ως επιτυχημένος απο την ομάδα (αν τελικα φύγει), αλλά γιατί πρέπει να μείνει. Τι μπορεί να προσφέρει παραπάνω, πάνω σε τι μπορεί να χτίσει με το μέχρι τώρα έργο του.

Τώρα θα μου πείτε, τι θε κι εσύ ρε;;; Θέλω να πω οτι καταλήγω να πιστέψω οτι δεν υπάρχει ούτε ένας να επιθυμεί την παραμονή Σφαιρόπουλου πλέον. Είτε εδώ μέσα είτε in the real world που μιλάω με φίλους Ολυμιακούς, κανείς, μα κανείς δεν μπορεί να υποστηρίξει με ένα-δύο σοβαρά επιχειρήματα την παραμονή του κόουτς.

Εύχομαι πραγματικά να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα και ο κόουτς να αποχωρήσει με ηρεμία και χειροκρότημα για όσα πρόσφερε. Όμως ανυπομονώ και αγωνιώ για την επόμενη μέρα γιατί θέλω ΑΝΑΝΕΩΣΗ συνολική. Ελπίζω σιγά σιγά να αρχίσουμε να βλέπουμε απο του χρόνου αξιόλογο μπάσκετ και δεν με νοιάζουν καθόλου οι τίτλοι, οι οποίοι θα έρθουν κι αυτοί με πραγματικά καλό μπάσκετ.

Άραγε θα είχαμε τα ίδια συναισθήματα σήμερα αν είχαμε παίξει το μπάσκετ της Ζαλγκίρις ή της Χίμκι και τελικά για τον έναν ή τον άλλο λόγο είχαμε αποκλειστεί; Εγώ προσωπικά θα ένιωθα ευχαριστημένος.

Για τον Τιλί, οκ, καμία έκπληξη πλέον. Απλά είμαστε άτυχοι....

Υ.Γ.: Και μιας και πέφτουν και ονόματα, για μένα Κοκόσκοφ. Μην πω και Βενσάν Κολέ και γίνει χαμός.... tongue.gif
shtarkws
Τον Κοκοσκοφ τον έχω προτείνει πρώτος σε αυτό το τοπικ,ενώ θυμάμαι κάποια χρόνια πριν που ακούστηκε για τον Παναθηναικό και εγώ και πολλοί άλλοι τον θεωρήσαμε σαν λανθασμένη επιλογή. Τελικά αποδείχθηκε πολύ καλός κόουτς. Θέλω να πω ότι καμία φορά δεν παίζει ρόλο μόνο το όνομα, αλλά το στυλ και οι μπασκετικες ιδέες, η όρεξη για δουλειά και η δίψα για επιτυχίες
T.W.Is.M.
QUOTE(jazz thrilos @ May 1 2018, 01:41 ) *
Μια ερώτηση προς τους προσφάτως ανανήψαντες οι οποίοι φαίνεται τελικά να αντιλαμβάνονται οτι η τραγική εικόνα μας τους τελευταίους μήνες δεν ήταν κάποιου είδους σχέδιο, αλλά το αποτέλεσμα της φιλοσοφίας της ομάδας μας και της διαχείρισης των παιχτών μας.

Τελικά πιστεύουν ακόμα κάποιοι οτι χωρίς τραυματισμούς θα περνάγαμε στο Βελιγράδι; Θα παίζαμε καλύτερο μπάσκετ απο την Ζαλγκίρις; Θα αποδεικνυόμασταν καλύτερη ομάδα απο τους Λιθουανούς σε σειρά πέντε αγώνων;

Αν ναι, τους παρακαλώ να στηρίξουν την παραμονή Σφαιρόπουλου. Με τα επιχείρηματα τους, να εξηγήσουν όχι το αν φεύγει ως επιτυχημένος απο την ομάδα (αν τελικα φύγει), αλλά γιατί πρέπει να μείνει. Τι μπορεί να προσφέρει παραπάνω, πάνω σε τι μπορεί να χτίσει με το μέχρι τώρα έργο του.

Τώρα θα μου πείτε, τι θε κι εσύ ρε;;; Θέλω να πω οτι καταλήγω να πιστέψω οτι δεν υπάρχει ούτε ένας να επιθυμεί την παραμονή Σφαιρόπουλου πλέον. Είτε εδώ μέσα είτε in the real world που μιλάω με φίλους Ολυμιακούς, κανείς, μα κανείς δεν μπορεί να υποστηρίξει με ένα-δύο σοβαρά επιχειρήματα την παραμονή του κόουτς.

Εύχομαι πραγματικά να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα και ο κόουτς να αποχωρήσει με ηρεμία και χειροκρότημα για όσα πρόσφερε. Όμως ανυπομονώ και αγωνιώ για την επόμενη μέρα γιατί θέλω ΑΝΑΝΕΩΣΗ συνολική. Ελπίζω σιγά σιγά να αρχίσουμε να βλέπουμε απο του χρόνου αξιόλογο μπάσκετ και δεν με νοιάζουν καθόλου οι τίτλοι, οι οποίοι θα έρθουν κι αυτοί με πραγματικά καλό μπάσκετ.

Άραγε θα είχαμε τα ίδια συναισθήματα σήμερα αν είχαμε παίξει το μπάσκετ της Ζαλγκίρις ή της Χίμκι και τελικά για τον έναν ή τον άλλο λόγο είχαμε αποκλειστεί; Εγώ προσωπικά θα ένιωθα ευχαριστημένος.

Για τον Τιλί, οκ, καμία έκπληξη πλέον. Απλά είμαστε άτυχοι....

Υ.Γ.: Και μιας και πέφτουν και ονόματα, για μένα Κοκόσκοφ. Μην πω και Βενσάν Κολέ και γίνει χαμός.... tongue.gif



Ναι, πιστευω οτι ο υγιης Ολυμπιακος θα ειχε ηδη περασει στο φαιναλ φορ. Στηριζομαι στην εικονα που βλεπαμε ολη τη χρονια απο τις ομαδες. Να το πω και με διαφορετικο τροπο;
Ο Παναθηναικος αποκλειστηκε απο το φαιναλ φορ χαρη σε ενα αυτοκαλαθι! Αυτο που του εδωσε τη νικη στο Μιλανο την τελευταια αγωνιστικη. Χανοντας εκει, θα εβγαινε 6ος και θα επαιζε με μειονεκτημα εδρας απεναντι στον Ολυμπιακο που ειδαμε στα πλει οφ με τα τοσα προβληματα. Φυσικα θα περνουσε, ενω η Ζαλγκιρις θα επεφτε πανω στη Ρεαλ με μειονεκτημα, οπου και θα περνουσε η Ρεαλ. Εκτος αν ειναι πολλοι οσοι πιστευουν οτι η Ζαλγκιρις θα απεκλειε και τη Ρεαλ με μειονεκτημα εδρας. Θελω να πω οτι δεν αποκλειστηκαμε επειδη βρηκαμε μπροστα μας τον αχτυπητο αντιπαλο, αλλα επειδη βρηκαμε εναν σοβαρο αντιπαλο με καλη αποδοση, ενω εμεις ημασταν γεματοι προβληματα.
Για την παραμονη Σφαιροπουλου ομως θα συμφωνησω μαζι σου. Δεν πιστευω οτι πρεπει να μεινει μετα το καλοκαιρι. Σκεφτομαι και το ενδεχομενο αντικαταστασης πριν τα πλει οφ, αλλα επειδη φοβαμαι οτι δε θα βρισκοταν καλη λυση για το τελος της σεζον(πχ ο Μαρκοπουλος δε θα δεχοταν να ερθει μονο για τα πλει οφ της Α1), δεν ειμαι ακομα πεπεισμενος.
Τα ονοματα που γραφεις στο ΥΓ ειναι καλα, αλλα ο Κοκοσκοφ θα δουλευε σε ευρωπαικη ομαδα; Ο δε Κολε δε μου μοιαζει χειροτερος του Τρινκιερι, που εχει ξαναγραφτει. Το ζητουμενο ειναι να περασει μια διαφορετικη φιλοσοφια χωρις να παμε στο αταιριαστο με το ελληνικο μπασκετ run n gun.
john wick
Πάντως αν δεν είναι έτοιμος στους τελικούς ο Μιλού , δεν βλέπω πλην του Mc Lean ποιος άλλος θα μπορέσει να παίξει στην θέση 5.
ήδη Μπόγρης , Tilli , Αγρα είναι off.
Joda
QUOTE (T.W.Is.M. @ May 1 2018, 13:00 ) *
Τα ονοματα που γραφεις στο ΥΓ ειναι καλα, αλλα ο Κοκοσκοφ θα δουλευε σε ευρωπαικη ομαδα; Ο δε Κολε δε μου μοιαζει χειροτερος του Τρινκιερι, που εχει ξαναγραφτει. Το ζητουμενο ειναι να περασει μια διαφορετικη φιλοσοφια χωρις να παμε στο αταιριαστο με το ελληνικο μπασκετ run n gun.


Δεν ειναι ο Κολε για τον Ολυμπιακο. Θελουμε προπονητη-ηγετη που να φτιαξει ξανα την ομαδα μετα την αγωνιστικη κατρακυλα των τελευταιων χρονων.
john wick
QUOTE (Joda @ May 1 2018, 11:52 ) *
Δεν ειναι ο Κολε για τον Ολυμπιακο. Θελουμε προπονητη-ηγετη που να φτιαξει ξανα την ομαδα μετα την αγωνιστικη κατρακυλα των τελευταιων χρονων.


Δεν υπάρχουν και πολλοί διαθέσιμοι .
Από Ευρώπη οι καλοί προπονητές επιπέδου EL (κατ εμέ) χωρίζονται σε 3 επίπεδα .

1) Ζέλικο , Μπλατ , Ιτούδης

2) Pasqual , Laso , Μπαρτζώκας, Perasovic , Bullet

3) Saras, , Trinkieri , Platha , κλπ....

από το 1ο ράφι , τους ξεχνάς όλους...
Από το 2ο , δεν ξέρω αν ο Μπαρτζώ θα γύρναγε πίσω , οπότε μένει ο Perasovic.
Από το 3ο τον Saras τον ξεχνάς επίσης , οπότε μένουν οι υπόλοιποι...

Coach Periklis
Μακάρι μέχρι την ώρα των αποφάσεων, οι Αφοί να έχουν ξεκαθαρίσει κάπως τα προσωπικά τους, γιατί βλέπω και καταλαβαίνω ότι δεν ασχολούνται λεπτό αυτή την περίοδο

Ο, τι επίπεδο κι αν είναι ο επόμενος, αρκεί να ταιριάξει και να στηριχθεί. Σημασία έχει να κολλήσουν οι ιδέες του με την ομάδα

Και ο Σάσα Τζορτζεβιτς τεράστιο όνομα είναι για το ευρωπαϊκό μπάσκετ αλλά δεν κόλλησε στον ΠΑΟ

Θέλει προσοχή
rankin
Στο διόρθωσα λίγο

QUOTE(john wick @ May 1 2018, 16:14 ) *
Δεν υπάρχουν και πολλοί διαθέσιμοι .
Από Ευρώπη οι καλοί προπονητές επιπέδου EL (κατ εμέ) χωρίζονται σε 3 επίπεδα .

1) Ζέλικο

2) Pasqual , Μπλατ , Ιτούδης , Μπαρτζώκας, Perasovic ,

3) Saras, Trinkieri , Platha , Laso, Bullet κλπ....

από το 1ο ράφι , τους ξεχνάς όλους...
Από το 2ο , δεν ξέρω αν ο Μπαρτζώ θα γύρναγε πίσω , οπότε μένει ο Perasovic.
Από το 3ο τον Saras τον ξεχνάς επίσης , οπότε μένουν οι υπόλοιποι...


Ειδικά ο Ιτούδης, νομίζω πως ειναι υπερτιμημένος.
Τον σώζει το ταλέντο του στις δημόσιες σχέσεις και το οτι δεν ειναι δογματικός σαν κάποιους άλλους (γκουχου -γκουχου... ονοματα δε λεμε)

η 3η κατηγορία σπάει σε δυο υποκατηγορίες
τους ταβανιασμένους και αυτους που έχουν ακομα δρομο
Ο Λάσο και ο Μπουλετ ας πουμε, δε ξερω τι περισσότερο μπορουν να καταφέρουν
ο Σαρας και ο Τρινκιερι εχουν δρομο μπροστά τους, γιατι δεν εχουν δοκιμαστεί στο υψηλότερο επίπεδο με μεγαλύτερα μπατζετ.
Ο Σαρας μάλλον θα το καταφέρει συντομα αυτο
Ο Τρινκιερι μάλλον ποτέ
SteveNashidis
Γιατί κανένας δημοσιογράφος δεν έχει κάνει σοβαρό ρεπορτάζ για τους τραυματισμούς της ομάδας και τα εγκλήματα που έγιναν και όλοι απλά καταγράφουν τα περιστατικά; Γιατί κανένας δεν έχει στριμώξει τον Σφαιρό στις συνεντεύξεις και απλά ακούμε στις δηλώσεις του ότι υπάρχουν τραυματισμοί και δεν έχουμε φτάσει στο 100%?
back2back
Τελική διόρθωση

1) Ζέλικο , Μπλατ , Σάρας

2) Pasqual , Laso , Μπαρτζώκας, Ιτούδης ,

3) Bullet, Περάσοβιτς , Trinkieri , Platha , κλπ....


papp7
QUOTE (back2back @ May 1 2018, 18:37 ) *
Τελική διόρθωση

1) Ζέλικο , Μπλατ , Σάρας

2) Pasqual , Laso , Μπαρτζώκας, Ιτούδης ,

3) Bullet, Περάσοβιτς , Trinkieri , Platha , κλπ....





Ο Σαρας με τοσο μικρο δειγμα σαν προπονητης και το γεγονος οτι δεν εχει παει ακομη σε ομαδα με υψηλο δεικτη πιεσης (που θελει να πρωταγωνιστει στην ευρωπη κτλ) Δεν εχει καμια θεση διπλα απο ζελικο και μπλατ οσο καλα και να τα παει φετος.

Δικαιωματικα αυτη τη στιγμη ανηκει στην 3η κατηγορια.
basketalcoholic
QUOTE (rankin @ May 1 2018, 18:21 ) *
Στο διόρθωσα λίγο



Ειδικά ο Ιτούδης, νομίζω πως ειναι υπερτιμημένος.
Τον σώζει το ταλέντο του στις δημόσιες σχέσεις και το οτι δεν ειναι δογματικός σαν κάποιους άλλους (γκουχου -γκουχου... ονοματα δε λεμε)

η 3η κατηγορία σπάει σε δυο υποκατηγορίες
τους ταβανιασμένους και αυτους που έχουν ακομα δρομο
Ο Λάσο και ο Μπουλετ ας πουμε, δε ξερω τι περισσότερο μπορουν να καταφέρουν
ο Σαρας και ο Τρινκιερι εχουν δρομο μπροστά τους, γιατι δεν εχουν δοκιμαστεί στο υψηλότερο επίπεδο με μεγαλύτερα μπατζετ.
Ο Σαρας μάλλον θα το καταφέρει συντομα αυτο
Ο Τρινκιερι μάλλον ποτέ



ΣΥΜΦΩΝΩ απόλυτα με την διόρθωση σου!
41.gif
pan24
QUOTE (back2back @ May 1 2018, 18:37 ) *
Τελική διόρθωση

1) Ζέλικο , Μπλατ , Σάρας

2) Pasqual , Laso , Μπαρτζώκας, Ιτούδης ,

3) Bullet, Περάσοβιτς , Trinkieri , Platha , κλπ....

Ο Σαρας θα παει στην κατηγορια 1 οταν παρει Ευρωλιγκα η γενικοτερα εμφανισει αντιστοιχη εικονα με μια ομαδα επιπεδου Μπαρτσελονα,Τσσκα κτλ οπου το να μπει απλα στην 8αδα δεν θωρειται επιτυχια και ο μεγαλυτερος σταρ της ομαδας δεν θα ειναι ο ιδιος
Dreamerpanos
QUOTE (SteveNashidis @ May 1 2018, 18:26 ) *
Γιατί κανένας δημοσιογράφος δεν έχει κάνει σοβαρό ρεπορτάζ για τους τραυματισμούς της ομάδας και τα εγκλήματα που έγιναν και όλοι απλά καταγράφουν τα περιστατικά; Γιατί κανένας δεν έχει στριμώξει τον Σφαιρό στις συνεντεύξεις και απλά ακούμε στις δηλώσεις του ότι υπάρχουν τραυματισμοί και δεν έχουμε φτάσει στο 100%?


Βρήκα αυτό:

http://www.sdna.gr/mpasket/basket-league/a...-ston-olympiako
basketalcoholic
QUOTE (Dreamerpanos @ May 2 2018, 01:06 ) *




Αν και διαφωτιζει αρκετα το θέμα των τραυματισμών εντούτοις δεν γραφει ευθέως για τις ευθύνες του προπονητη παρα μονο για τον γυμναστη και οτι οι αθλητες επισης φταινε λογω της αποφασης τους να παιξουν!
Αυτος ομως που πρεπει να παιρενι την τελική αποφαση συνεκτιμώντας όλους τους παραγοντες και τα στοιχεία σε μια ομάδα είναι ο επικεφαλής προπονητής. Ειναι ουσιαστικά ο CEO της εταιρείας!
Γραψτε το λοιπον (οι δημοσιογράφοι) οτι κατα 90% φταίει ο Σφαιρόπουλος!
...αλλά οπως έχω γράψει και παλιότερα, εκτός απο τα παιχνίδια των μανατζαραίων υπαρχει κι αλλη συνεννοηση με ορισμενους δημοσιογραφους! ...το κουτοχορτο αλλου!!!
SteveNashidis
QUOTE(Dreamerpanos @ May 2 2018, 01:06 ) *


Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι χθεσινό το άρθρο και δεν είχε πέσει στην αντίληψη μου. Αν και ξεφεύγει από τη γενικότερη τάση που έχουν τα ξαδερφάκια του στα υπόλοιπα σάιτ , τα οποία δεν ακουμπάνε ούτε τρίχα από τις ευθύνες που έχουν στην ΚΑΕ πάλι δεν με ικανοποιούν οι απαντήσεις. rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.