Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
RipCity
QUOTE (Joda @ Jan 29 2018, 20:07 ) *
Η καλυτερη επιλογη την συγκεκριμενη χρονικη περιοδο ειναι να φυγει ο Σφαιροπουλος και να αναλαβει ο Τομιτς μεχρι το τελος της σεζον.Να παρεις αυτη την χρονικη στιγμη αλλο προπονητη δεν γινεται γιατι μιλαμε για αλλαγη φιλοσοφιας,αλλα συστηματα κτλ...
Το καλοκαιρι με το καλο με την ησυχια σου ομως πας και παιρνεις οπωσδηποτε καλο προπονητη τυπου Μπλατ,Τρινκιερι.


Ναι δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον καλό να πάρεις τώρα, αλλά κρατώντας Σφαιρό ουσιαστικά παραδίνεσαι. Η ομάδα είναι άθλια και όλο και χειροτερεύει. Έστω ένα ψυχολογικό μπουστ από αλλαγή προπονητή θα βοηθούσε μπας και σωθεί τίποτα. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τον κρατάμε. Ναι σίγουρα το ρόστερ δεν είναι κάτι τρομερό, αλλά ρε παιδιά εντάξει επιθετικά θα έπρεπε να μπορεί να βγάλει περισσότερα πράγματα. Δηλαδή η Ζαλγκίρις περισσότερο ταλέντο έχει?
jazz thrilos
Να φύγει ο Σφαιρόπουλος απο την ομάδα;;; Ναι, είμαι ο πρώτος που θα συμφωνήσω παρά το γεγονός οτι τον στήριξα μέσα μου και τον πίστευα. Ο άνθρωπος έχει χάσει τα αυγά και τα πασχάλια (ή pasquαλια 69.gif )

Όμως το έχω ξαναγράψει οτι πρέπει οποιαδήποτε αλλαγή να γίνει στο τέλος της χρονιάς. Γιατί να πιεί ο Τόμιτς το πικρό ετούτο ποτήριον; Να συνεχίσει το έργο του ο κόουτς, να δούμε που θα φτάσουμε και να δεχθεί τα εύσημα ή (πιο πιθανό φαντάζει το δεύτερο) την κριτική, ακόμα και την γιούχα αν παίξουμε ακόμα πιο άσχημο μπάσκετ.

Κατά τα άλλα, η κοιλιά συνεχίζεται, οπότε το σχέδιο δουλεύει.
RipCity
QUOTE (jazz thrilos @ Jan 29 2018, 20:16 ) *
Κατά τα άλλα, η κοιλιά συνεχίζεται, οπότε το σχέδιο δουλεύει.


κι απ' ότι βλέπω σουτάραμε 37 δίποντα και 18 τρίποντα. ούτε το σχέδιο δε λειτούργησε που μας θέλει να καταφεύγουμε στα τρίποντα για να μην κουραστούμε κι άλλο. ακόμη ένα δείγμα πως ο Σφαιρόπουλος έχει χάσει τα αποδυτήρια.
Reggie Miller #31
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jan 29 2018, 19:46 ) *
Τελικα ο Μαρμαρινος τι εκανε; Μιλουσε στα ταιμ αουτ για την επιθεση; smiley.gif
Απ τη μια σκεφτομαι ποσο δυσκολο ειναι να γυρισει η κατασταση με τα προβληματα που εχουν εντοπιστει και με τον τροπο που τα βλεπω κι εγω, απο την αλλη σκεφτομαι ποσα θα ειχαν γραφτει, αν υπηρχε basketforum το 1997 και ποιος θα εκανε τη μεγαλυτερη κωλοτουμπα(ο Ριβερς παντως δε θα ηταν ουτε στο τοπ 10).
Ας περιμενω λοιπον λιγο ακομα πριν ζητησω μετανοιες ή μετανοησω κι εγω μαζι με οσους βιαζονται να ξεγραψουν τη φετινη σεζον. Υπομονη, που ελεγε κι ο νυν προπονητης του Αρη...



Καλά η χρονιά δεν έχει τελειώσει,αλλά είναι νωρίς για συμπεράσματα και αποφάσεις,αλλά μερικά πράγματα χτυπάνε άσχημα.
Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει γίνει εντός της ομάδας,αλλά όταν τόσο καιρό η ομάδα φαίνεται και στον πιο άσχημο ότι έχει θέμα επιθετικό και κούρασης και σου ανακοινώνεται ότι φεύγει ο βοηθός βου,επειδή ξαφνικά υπάρχει διαφορά φιλοσοφίας(ας αφήσουμε τα 14 χρόνια που έχει στην ομάδα και ας κρατήσουμε ότι συνεργάζεται με τον Σφαιρό κοντά στα 3 χρόνια),τότε δεν ξέρεις αν πρέπει να γελάσεις ή να κλάψεις.

Το κλίμα θεωρώ πως γυρίζει πολύ δύσκολα,κυρίως γιατί με την μορφή της Ευρωλίγκας δεν μπορείς να πάρεις ανάσα και τα δύσκολα παιχνίδια είναι συνεχόμενα.Αν μπορέσει να το γυρίσει ο Σφαριό θα είναι τεράστιος μάγκας,αλλά αμφιβάλλω.
Ούτε οι σημερινές δηλώσεις μου α΄ρεσαν,ασχέτως αν είχε ή δεν είχε δίκιο.Δε γίνεται να τα βάζεις με τη διαιτησία όταν η εικόνα σου είναι χάλια.Γενικά κατά καιρούς κάνει κάτι θεατράλε δηλώσεις και αστειάκια με τους δημοσιογράφους,αλλά δεν είναι της παρούσης.

Η ομάδα θέλει πολλά πράγματα και νομίζω ότι η φυγή Μαρμαριμού είναι ένα από αυτά.Νομίζω ότι μεταγραφές στην Ευρωλίγκα επιτρέπονται μέχρι τέλη Φλεβάρη...Θεωρώ τον Τόμπσον σαν σίγουρο για αποχώρηση,αλλά να δούμε τι παίκτης θα έρθει,για εμένα καλύτερα 2άρι,με αναπροσαρμογές και στους χρόνους των υπόλοιπων παρά 3άρι...
D-Wade
Ο καλύτερος διαθέσιμος τώρα είναι ο Περάσοβιτς. Αν έχουν λεφτά διαθέσιμα.

Αν όχι . . . Σούλης Μαρκόπουλος , Σούλης Παπαδόπουλος ,Τεννές , Παράσχος , στρατιώτηςτουΘρύλουΤακαρος , δε με ενδιαφέρει.
Reggie Miller #31
QUOTE(D-Wade @ Jan 29 2018, 22:28 ) *
Ο καλύτερος διαθέσιμος τώρα είναι ο Περάσοβιτς. Αν έχουν λεφτά διαθέσιμα.

Αν όχι . . . Σούλης Μαρκόπουλος , Σούλης Παπαδόπουλος ,Τεννές , Παράσχος , στρατιώτηςτουΘρύλουΤακαρος , δε με ενδιαφέρει.


Γενικά νομίζω τα έχουμε ξαναπεί,αλλά η επιλογή προπονητή αυτή τη στιγμή είναι μεγάλο ζόρι....
SteveNashidis
Είμαι ο μόνος που είδε μια ομάδα μαχητική σήμερα παρά τις όποιες "δυσκολίες";; Χωρίς ψηλούς η ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο.
Εγώ συνιστώ ψυχραιμία. Ας ξεκινήσει η αντεπίθεση από την Πέμπτη. Αν φύγει ο Γενάρης ίσως αλλάξει ψυχολογία η ομάδα. Ελπίζω βασικά.
T.W.Is.M.
Χωρις διαθεση ειρωνιας ή επιθεσης προς οποιονδηποτε, ο μηδενισμος που βλεπω μου δινει ελπιδες! Η κατασταση δεν ειναι καλη, αλλα το να λεμε για τον Τομιτς για το 1/3 της κανονικης περιοδο+τα πλει οφ της Ευρωλιγκα+τα ελληνικα πλει οφ, για τον Περασοβιτς, που εφερε την Εφες τελευταια στην Ευρωλιγκα ή για οποιονδηποτε αλλο ειναι χωρις δουλεια(για καποιο λογο θα ειναι) δε μου μοιαζει λυση. Ειδικα μετα απο ενα βαθμολογικα αδιαφορο ντερμπι.
Πιο πιθανο μου μοιαζει ολη αυτη η κουβεντα να ειναι αποτελεσμα της υπερβολικης απογοητευσης και ενδεχομενως της αποτυπωμενης εικονας μας για ευκολη αλλαγη προπονητων απο το ποδοσφαιρο.
Για το καλοκαιρι κι εγω συμφωνω οτι χρειαζεται αλλαγη προπονητη, εκτος αν ο Σφαιροπουλος καταφερει να γυρισει τοσο πολυ την κατασταση που παμε φαιναλ φορ και παρουμε και το πρωταθλημα χωρις να βασιστουμε σε συγκυριες.
lefpan
QUOTE (Voyager @ Jan 29 2018, 21:47 ) *
Είμαι ο μόνος που είδε μια ομάδα μαχητική σήμερα παρά τις όποιες "δυσκολίες";; Χωρίς ψηλούς η ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο.
Εγώ συνιστώ ψυχραιμία. Ας ξεκινήσει η αντεπίθεση από την Πέμπτη. Αν φύγει ο Γενάρης ίσως αλλάξει ψυχολογία η ομάδα. Ελπίζω βασικά.

Συμφωνώ μαζί σου στο ότι σήμερα η ομάδα το πάλεψε. Συμφωνώ και στην ψυχραιμία.
Είναι καλό να ακούγονται τέτοιες φωνές, γιατί έχει πέσει πολλή μίρλα και προπονητολογία.
Ακόμα και αν κριθεί ότι ο Σφαιρόπουλος απέτυχε, αυτό θα κριθεί στο τέλος. Αυτή η θερμοκεφαλίαση που έχει πιάσει τους περισσότερους και θέλουν να διώξουν τον προπονητή στα 2/3 της σεζόν, είναι λογική για τα πανηγύρια.
Πάντως σήμερα για ένα πράγμα στεναχωρήθηκα πιό πολύ:
Για τους παίκτες και τον προπονητή που είχαν ένα γήπεδο ολόκληρο να τους βρίζει, και τους μισούς (ή και παραπάνω) οπαδούς τους να παρακαλάνε να χάσουνε και να χλευάζουν, για να δικαιωθεί η εμμονή τους από την αρχή της σεζόν στο να φύγει ο Σφαιρόπουλος.
Όχι κι έτσι, ρε παιδιά, όχι κι έτσι...
Reggie Miller #31
QUOTE(Voyager @ Jan 29 2018, 22:47 ) *
Είμαι ο μόνος που είδε μια ομάδα μαχητική σήμερα παρά τις όποιες "δυσκολίες";; Χωρίς ψηλούς η ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο.
Εγώ συνιστώ ψυχραιμία. Ας ξεκινήσει η αντεπίθεση από την Πέμπτη. Αν φύγει ο Γενάρης ίσως αλλάξει ψυχολογία η ομάδα. Ελπίζω βασικά.



Καλά σίγουρα ήμασταν μαχητικοί,τουλάχιστον αυτό σήμερα δε μας έλειψε...Εγώ περισσότερο θέλω να πιστεύω ότι όλο αυτό έχει να κάνει και με τη φυσικά κατάσταση της ομάδας και το ντεφορμάρισμα πολλών μαζεμένων παικτών,αλλά αυτό θα φανεί στην πορεία.Προτιμώ τώρα να είμαστε στους τελικούς πάλι με οξυγόνου...
RipCity
QUOTE
«Το σημερινό αποτέλεσμα το έκρινε ξεκάθαρα η διαιτησία! Ξεκινήσαμε καλά, ο Παναθηναϊκός σκόραρε μόνο δυο δίποντα στην πρώτη περίοδο και η διαιτησία τον έστειλε στις βολές κρατώντας τον μέσα στο παιχνίδι! Ο ΜακΛιν είχε 3 φάουλ στην πρώτη περίοδο, ο Μιλουτίνοφ είχε 3 φάουλ στο ημίχρονο. Όσο αντέχαμε, κρατούσαμε. Στην τρίτη περίοδο είδαμε και τον κύριο Πηλοϊδη να μπαίνει στην εξίσωση... Έστω κι έτσι, πήγαμε όπως πήγαμε. Παλέψαμε έχοντας τη διαιτησία να σφυρίζει με διαφορετικά κριτήρια! Έτσι το αποτέλεσμα είναι φυσιολογικό. Ο Παναθηναϊκός έβαλε 2-3 σουτ στο τέλος. Ήταν λογικό... Μόλις πήρε τη διαφορά, είδαμε τη διαιτησία να σφυρίζει 2-3 φορές υπέρ του Ολυμπιακού και να ισοφαρίζει ό,τι δεν έδινε πριν! Έχετε δει τον Παναθηναϊκό να σουτάρει λιγότερες βολές;. Γιατί ο προηγούμενος προπονητής εδώ (σ.σ. Γιασικεβίτσιους) διαμαρτύρονταν για τη διαιτησία.. Φανταστείτε τι έχει να γίνει στα ματς που έχουν σημασία» εξήγησε στην συνέντευξη Τύπου.

«Ο Παναθηναϊκός εγκλωβίστηκε με την άμυνά μας. Σίγουρα είμαστε σε μια φάση που δεν είμαστε καλά. Κάποιοι παίκτες είναι καταπονημένοι και κουρασμένοι, περιμένω πιο πολλά κι από άλλους παίκτες της ομάδας μας. Αυτοί που επέστρεψαν δεν έχουν βρει ρυθμό. Γνωρίζω ότι θα παίξουμε πιο καλά όταν θα ξεκουραστούν και θα φορμαριστούν. O Μιλουτίνοφ ήταν έναν μήνα έξω. Δεν έχει φορμαριστεί. Οι άλλοι είναι κουρασμένοι. Όσο ήμασταν φρέσκοι τους καλύψαμε χωρίς προβλήματα. Κάναμε μεγάλες νίκες, αλλά οι συνεχόμενοι αγώνες και τα πολλά παιχνίδια μας έφεραν το ντεφορμάρισμα. Δεν είναι εύκολο να παίξεις εδώ. Πολύ λίγες ομάδες έχουν κερδίσει εδώ μέσα, δεν είναι αμελητέα η προσπάθειά μας, αλλά πιστεύω ότι μπορούμε να παίξουμε καλύτερα. Μέχρι τις 5/1 ο Ολυμπιακός ήταν πρώτος στην Euroleague, θα έπαιζε το πρωτάθλημα με μειονέκτημα και είναι μέσα και στους τρεις στόχους του».

jazz thrilos
Τώρα τι μας ποστάρεις όλη την συνέντευξη;;; Για να μας ισοπεδώσεις τελείως;; blink.gif

Η πλάκα είναι οτι στραβώνουμε εμείς με τον τρόπο που αμύνεται ο κόουτς για τα περί διαιτησίας και του τα χώνουμε, και την ίδια στιγμή οι απέναντι βρίσκουν την αφορμή να μας δώσουν και "συμβουλές" οτι είναι λάθος να κρύβουμε τα προβλήματα κάτω απο το χαλάκι της διαιτησίας και άλλα τέτοια ωραία. Οι περισσότεροι των οποίων βέβαια θεωρούν οτι "σφαγιάζονται" στην ευρωλίγκα. Αυτά κάνει ο κόουτς και μας αφήνει έκθετους.....
RipCity
Πράσινος από μωρό παιδί ο Λότζο. Τέτοια ποσταρίσματα να τα έκανε ο Gist και μπράβο θα του έλεγα, αλλά του Ματ ντροπή του για μένα προσωπικά. Δε χαρακτηρίζουν τον κόσμο του Ολυμπιακού οι 100 ανώμαλοι που τον έβριζαν το καλοκαίρι για να μας την λέει κιόλας. Φυσικά καθοριστική η συμβολή του σήμερα. Συνηθίζει στο ΟΑΚΑ να κάνει τη διαφορά είτε με πράσινο είτε με κόκκινη φανέλα rolleyes.gif

Click to view attachment
lefpan
QUOTE (RipCity @ Jan 29 2018, 22:33 ) *
Πράσινος από μωρό παιδί ο Λότζο. Τέτοια ποσταρίσματα να τα έκανε ο Gist και μπράβο θα του έλεγα, αλλά του Ματ ντροπή του για μένα προσωπικά. Δε χαρακτηρίζουν τον κόσμο του Ολυμπιακού οι 100 ανώμαλοι που τον έβριζαν το καλοκαίρι για να μας την λέει κιόλας. Φυσικά καθοριστική η συμβολή του σήμερα. Συνηθίζει στο ΟΑΚΑ να κάνει τη διαφορά είτε με πράσινο είτε με κόκκινη φανέλα rolleyes.gif

Καθοριστική η συμβολή του σήμερα, πού; Στο γυάλισμα του πάγκου;
Coach Periklis
Δεν άλλαξε και κάτι απ τα χρόνια του στον ΟΣΦΠ

και εκεί πάγκο και τραυματίας ακόμα και από ....φτάρνισμα
SteveNashidis
QUOTE
Μέχρι τις 5/1 ο Ολυμπιακός ήταν πρώτος στην Euroleague, θα έπαιζε το πρωτάθλημα με μειονέκτημα και είναι μέσα και στους τρεις στόχους του».


Ήθελα να σχολιάσω αυτό εδώ και καιρό, μιας και το χρησιμοποιούν πολλά μέλη και παίκτες της ΚΑΕ.
Αρχικά δε γίνεται να βγεις εκτός στόχων από δύο διοργανώσεις που έχουν τη μορφή πρωταθλήματος και οι 8 πρώτοι πάνε playoff. Aν για παράδειγμα έβγαινε ο πρωταθλητής με βάση τη Regular Season και ο Ολυμπιακός ήταν 1ος ή 2ος να δεχθώ αυτή την απάντηση.

Αλλά από τη στιγμή που:
-στην Ευρωλίγκα χάνουμε θέσεις για το πλεονέκτημα,με 30αρες
- στο πρωτάθλημα από τις πρώτες έξι ομάδες του πρωταθλήματος έχουμε νικήσει μόνο τον Προμηθέα και το Λαύριο
- και στο γελοίο θεσμό του κυπέλλου (γελοίο με βάση τον τρόπο διεξαγωγής του) παίξαμε μόνο 2 παιχνίδια με τις αδύναμες(με κάθε σεβασμό) ομάδες του Φάρου-Λαρισας και του Άρη, έ οχι ρε φίλε, δε λες ότι είσαι εντός στόχων. laugh.gif
john wick
Θυμιζω την επιθετικη συγκομιδη του Ολυμπιακου σε καποια ματς φετος 54 με τη Μπασκόνια, 54 με τη Χίμκι, 62 με την ΑΕΚ, 61 με την Εφές, 51 με τη Μπαρτσελόνα και 61 στο ΟΑΚΑ, έναν περισσότερο δηλαδή από την ήττα στο ΣΕΦ για την Ευρωλίγκα (62-70).

Οτι πρεπει για εμας η ιστορία που ανοιξαν με τους διαιτητες... Οτι πρεπει..

Sence Of Defence
Στηρίζουμε σφαιροπουλο. Η ομάδα θα ανέβει αγωνιστικά είτε το θέλουμε είτε όχι. Δε ξέχασε κανείς το μπάσκετ. Ούτε ο στρελνιεκς ούτε ο Ρόμπερτς ούτε κανείς ούτε και ο σφαιροπουλος. Περιμένουμε και την επιστροφή του Τιλι να δώσει λίγο σκληραδα στην άμυνα. Ήδη ανεβάζει στροφές για την επιστροφή του. Υπομονή στο τέλος ξυριζουν τον γαμπρό.
basket72
Η πιο καλή εμφάνιση εκτός έδρας τον τελευταίο μήνα και βάλε... και πάλι χάσαμε...οκ...

Δεν λέει και πάρα πολλά βέβαια, μάλλον κάτι σε αναλαμπή ήταν δεδομένου του κάτι σαν μπάσκετ που ξέρουν και οι ίδιοι ότι παίζουν εδώ και ενάμιση μήνα αλλά και του κλίματος που έχει δημιουργηθεί που φέρνει σε συντέλεια κόσμου. rolleyes.gif

Αναμένομενες οι άστοχες δηλώσεις του κόοους γιατί τελεί υπό πανικό. Όχι ότι δεν έπαιξε έδρα η διαιτησία βέβαια. Αλλά πάμε παρακάτω.
Και ο Παναθηναϊκός για 5ο σερί παιχνίδι προβλημάτισε πάλι, πάντως. Για να σκεφτεί κανείς σε τι χάλι είμαστε εμείς δεδομένου ότι παίξαμε και αρκετά καλύτερα από ότι σε Πυλαία, Βιτόρια, Χίμκυ και Βελιγράδι. blink.gif

jazz thrilos
Το πρόβλημα με τον Σφαιρό στο δικό μου το μυαλό έχει τεθεί πλέον ως εξής. Καταρχάς είμαι απο αυτούς που δεν επιθυμούν αλλαγή στη μέση της σεζόν. Συνεχίζουμε και στο τέλος της χρονιάς βλέπουμε τι έχουμε καταφέρει. Όμως αυτό αφορά κυρίως τους τίτλους και ίσως την παρουσία μας στο φαιναλ φορ που απο μόνο του αυτό είναι επιτυχία. Με την ποιότητα του μπάσκετ όμως τι γίνεται;; Άντε και παίρνουμε το πρωτάθλημα και αποκλειόμαστε τιμητικά στα play offs της ευρωλίγκας απο μια δαιμονισμένη ας πούμε Ρεαλ. Επιτυχημένη χρονιά δεν είναι αυτή;

Τελικά το πρόβλημα ούτε ήταν (δυο πρωταθλήματα και δυο τελικούς ευρωλίγκας έχει ο κόουτς) ούτε είναι οι τίτλοι ή τα φάιναλ φορ. Το πρόβλημα είναι οτι υποστηρίζει ένα δυσκοίλιο μοντέλο μπάσκετ το οποίο μας ενοχλεί μονο όταν μένουμε χωρίς τίτλους και χωρίς παρουσία σε final four. Δηλαδή για να το πω απλά, και πρωτάθλημα να πάρουμε και Βελιγράδι να πάμε, δυστυχώς επί ημερών Σφαιρόπουλου παίξαμε κατα περιόδους τόσο κακό μπάσκετ που θα δυσκολευτώ να το ξεχάσω όσο καλύτερες μέρες και να έρθουν. Υποστήριξε ένα μοντέλο το οποίο δείχνει να εξαντλείται. Είναι αυτό που λένε οι κάποτε ερωτευμένοι "ράγισε το γυαλι", χάθηκε η εμπιστοσύνη.

Προχωράμε σε κάθε περίπτωση κι ελπίζουμε για το καλύτερο. Μακάρι να βελτιωθεί ο κόουτς και η ομάδα στην συνέχεια και η φετινή χρονιά να μας επιφυλάσσει καλύτερες μέρες. Εγώ ούτε μάντης είμαι, ούτε γυάλινη σφαίρα διαβάζω ούτε inside information έχω. Πάντα θα προσδοκώ το καλύτερο για την ομάδα μου ενώ δεν θα πάψω ποτέ να πιστεύω οτι καλύτερος γίνεσαι αλλάζοντας και όχι μένοντας στάσιμος. Όπως επίσης ποτέ δεν θα αντικαταστήσω την ατομική μου κρίση με μεσσιανικού τύπου αντιλήψεις οτι όλα γίνονται βάσει ενός "θεϊκού" σχεδίου και την κατάλληλη στιγμή θα έλθει η βασιλεία του ..Ολυμπιακού. Νομίζω οτι το καλοκαίρι θα είναι μια καλή ευκαιρία να γίνουμε καλύτεροι με τις όποιες αλλαγές κρίνουν οτι πρέπει να γίνουν αυτοί που βρίσκονται στα ηνία της ομάδας.
lefpan
Μια ερώτηση και μόνο, και θα ήθελα να απαντηθεί ειλικρινά:
Έπαιξε άσχημο μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός σήμερα;
Όποιος ξέρει μπάσκετ και δεν έχει εμμονές και κολλήματα, θα έβλεπε σήμερα ότι στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα έβγαζε φρεσκάδα, δύναμη και όρεξη. Θα έβλεπε ότι έπαιζε με φοβερή αλληλοκάλυψη σε όλες τις θέσεις. Θα έβλεπε παίκτες καμικάζι να πέφτουν δυό-δυό πάνω στον αντίπαλο σε άψογες εκτελέσεις νταμπλ τιμ. Στην τύχη έγιναν αυτά; Δεν ήταν στο πλάνο του προπονητή αυτό το μπάσκετ που έπαιξε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο;
Γιατί κανείς δεν ασχολήθηκε με το πρώτο ημίχρονο του Ολυμπιακού σήμερα; Γιατί κανείς δεν είπε ότι πράγματι η ομάδα ξέρει να παίζει μπάσκετ. Δεν παίξαμε καλή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο; Δεν παίξαμε σωστό επιθετικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο σήμερα; Ήταν αυτό "κλεφροκοτάδικο" μπάσκετ; Δεν ήταν διαβασμένος ο προπονητής στο πρώτο ημίχρονο;

Και μετά ήλθε το δεύτερο ημίχρονο, και τότε φάνηκε αυτό που λέω εδώ και καιρό: η ομάδα δεν είναι ακόμα φορμαρισμένη. Δεν αντέχει να παίζει το μπάσκετ του πρώτου ημιχρόνου σε ολόκληρο τον αγώνα. Σιγά-σιγά θα φορμαριστεί, ώστε να φτάσει στο πικ της τον Απρίλιο-Μάιο. Τώρα οι δυνάμεις της είναι για ένα ημίχρονο. Δεν το βλέπετε και σε άλλα παιχνίδια;
ΟΜΩΣ ΜΠΑΣΚΕΤ Η ΟΜΑΔΑ ΞΕΡΕΙ. ΚΑΙ Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΛΑΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.
Αυτό δεν το είδαμε σήμερα;
Αλλά και πάλι. Αν δεν έλειπαν ο Παπαπέτρου, ο Αγραβάνης και ο Τιλί σήμερα, η ομάδα δεν το έχανε το παιχνίδι. Η άμυνα που θα μπορούσαν να παίξουν οι παραπάνω θα μας είχε γλιτώσει από τους 20 σχεδόν πόντους που φάγαμε τζάμπα από την ανύπαρκτη άμυνα του συμπαθέστατου (και ικανότατου επιθετικά) Γουίλτζερ. Ακόμα και με την ίδια διαιτησία, αν είχαμε τους παραπάνω, υπάρχει έστω και ένας να υποστηρίξει σοβαρά ότι σήμερα θα χάναμε;
Η μόνη αλλαγή που χρειάζεται να κάνει ο Σφαιρόπουλος, όπως δείχνουν τα πράγματα, είναι να βάζει τον Τολιόπουλο στη θέση του Ρόμπερτς, όταν αυτός δεν τραβάει.

Για μένα σήμερα ήταν άκρως ικανοποιητική και η εμφάνιση του Σπανούλη. Όχι τόσο για τα στατιστικά του, που δεν ήταν και τόσο σπουδαία, αλλά για την όλη παρουσία του, το καθαρό μυαλό του (σήμερα), και πάνω απ' όλα για την άμυνά του. Όποιος πιστεύει ότι ο Σπανούλης είναι τρύπα στην άμυνα, παρακαλείται να δει το σημερινό παιχνίδι. Χωρίς πλάκα.

Λοιπόν, εγώ αυτά κράτησα από το σημερινό παιχνίδι που χάσαμε.
Και στέκομαι κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Και ρωτάω: ποιός πιστεύει ότι θέλουμε αλλαγή προπονητή, όταν επιβεβαιωμένα ο προπονητής έχει συστήματα και η ομάδα μπορεί να παίξει καλό μπάσκετ, έστω για ένα ημίχρονο. Αν το παραδεχτούμε αυτό, τότε δεν μπορεί να μιλάμε για αλλαγή προπονητή. Αν δεν το δεχόμαστε, όμως, τότε μάλλον έχουμε φάει κόλλημα αντισφαιροπουλικό και δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι βλέπουμε.
value basket
Δυστυχως ο σφαιρο , συνεχιζει κ ειναι θολωμενος,ενω δειχνει να μην εχει τα κοτσια ν'αλλαξει το παιγνιδι του μπιλ αλλα κ να μειωσει το χρονο συμμετοχης του. Η αλλαγη προπονητη ,στη μεση της σεζον πολυ δυσκολα θα βελτιωσει τη κατασταση, γιατι το μπασκετ δεν ειναι ποδοσφαιρο. Αυτο που χρειαζεται η ομαδα, οπως εχουν τωρα τα πραγματα, ειναι δυο καλοι ξενοι παιχτες, γιατι το ροστερ ειναι πολυ μικρο κ αδειο. Κατι τετοιο ομως κοστιζει ακριβα. Αν σκεφτουμε οτι στη δωδεκαδα εχουμε τολιοπουλο κ μπογρη που δεν υπαρχουν,τομσον μηδεν, ρομπερτς πολυ μετριο, γουιλτζερ απειρο(τι θα κανει στους τελικους η το φαιναλ φορwink.gif μπιλ στα 36, πρι στα 33, μιλουτινοφ σχεδον μηδεν κλπ κλπ. Τοτε ποιοι μενουν κ ποσοι νεοι παιχτες χρειαζονται; Και αν τα φτυσει ο παπανικολαου( ο καλυτερος μας εως τωρα) ; μαντζαρης, παπαπετρου μετριοτατοι/ασταθεις. Αρα μενει ο σφαιρο( αν κ εγινε λουζερ ) και παιρνουμε 2 τουλαχιστον αστερια, μηπως αλλαξει η κατασταση ,διαφορετικα καληνυχτα για φετος, οσο πικρο κ αν ειναι.
Joda
QUOTE (lefpan @ Jan 30 2018, 00:48 ) *
Μια ερώτηση και μόνο, και θα ήθελα να απαντηθεί ειλικρινά:
Έπαιξε άσχημο μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός σήμερα;
Όποιος ξέρει μπάσκετ και δεν έχει εμμονές και κολλήματα, θα έβλεπε σήμερα ότι στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα έβγαζε φρεσκάδα, δύναμη και όρεξη. Θα έβλεπε ότι έπαιζε με φοβερή αλληλοκάλυψη σε όλες τις θέσεις. Θα έβλεπε παίκτες καμικάζι να πέφτουν δυό-δυό πάνω στον αντίπαλο σε άψογες εκτελέσεις νταμπλ τιμ. Στην τύχη έγιναν αυτά; Δεν ήταν στο πλάνο του προπονητή αυτό το μπάσκετ που έπαιξε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο;
Γιατί κανείς δεν ασχολήθηκε με το πρώτο ημίχρονο του Ολυμπιακού σήμερα; Γιατί κανείς δεν είπε ότι πράγματι η ομάδα ξέρει να παίζει μπάσκετ. Δεν παίξαμε καλή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο; Δεν παίξαμε σωστό επιθετικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο σήμερα; Ήταν αυτό "κλεφροκοτάδικο" μπάσκετ; Δεν ήταν διαβασμένος ο προπονητής στο πρώτο ημίχρονο;

Και μετά ήλθε το δεύτερο ημίχρονο, και τότε φάνηκε αυτό που λέω εδώ και καιρό: η ομάδα δεν είναι ακόμα φορμαρισμένη. Δεν αντέχει να παίζει το μπάσκετ του πρώτου ημιχρόνου σε ολόκληρο τον αγώνα. Σιγά-σιγά θα φορμαριστεί, ώστε να φτάσει στο πικ της τον Απρίλιο-Μάιο. Τώρα οι δυνάμεις της είναι για ένα ημίχρονο. Δεν το βλέπετε και σε άλλα παιχνίδια;
ΟΜΩΣ ΜΠΑΣΚΕΤ Η ΟΜΑΔΑ ΞΕΡΕΙ. ΚΑΙ Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΛΑΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.
Αυτό δεν το είδαμε σήμερα;
Αλλά και πάλι. Αν δεν έλειπαν ο Παπαπέτρου, ο Αγραβάνης και ο Τιλί σήμερα, η ομάδα δεν το έχανε το παιχνίδι. Η άμυνα που θα μπορούσαν να παίξουν οι παραπάνω θα μας είχε γλιτώσει από τους 20 σχεδόν πόντους που φάγαμε τζάμπα από την ανύπαρκτη άμυνα του συμπαθέστατου (και ικανότατου επιθετικά) Γουίλτζερ. Ακόμα και με την ίδια διαιτησία, αν είχαμε τους παραπάνω, υπάρχει έστω και ένας να υποστηρίξει σοβαρά ότι σήμερα θα χάναμε;
Η μόνη αλλαγή που χρειάζεται να κάνει ο Σφαιρόπουλος, όπως δείχνουν τα πράγματα, είναι να βάζει τον Τολιόπουλο στη θέση του Ρόμπερτς, όταν αυτός δεν τραβάει.

Για μένα σήμερα ήταν άκρως ικανοποιητική και η εμφάνιση του Σπανούλη. Όχι τόσο για τα στατιστικά του, που δεν ήταν και τόσο σπουδαία, αλλά για την όλη παρουσία του, το καθαρό μυαλό του (σήμερα), και πάνω απ' όλα για την άμυνά του. Όποιος πιστεύει ότι ο Σπανούλης είναι τρύπα στην άμυνα, παρακαλείται να δει το σημερινό παιχνίδι. Χωρίς πλάκα.

Λοιπόν, εγώ αυτά κράτησα από το σημερινό παιχνίδι που χάσαμε.
Και στέκομαι κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Και ρωτάω: ποιός πιστεύει ότι θέλουμε αλλαγή προπονητή, όταν επιβεβαιωμένα ο προπονητής έχει συστήματα και η ομάδα μπορεί να παίξει καλό μπάσκετ, έστω για ένα ημίχρονο. Αν το παραδεχτούμε αυτό, τότε δεν μπορεί να μιλάμε για αλλαγή προπονητή. Αν δεν το δεχόμαστε, όμως, τότε μάλλον έχουμε φάει κόλλημα αντισφαιροπουλικό και δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι βλέπουμε.


Στο 2ο ημιχρονο για αλλη μια φορα του πηρε την ταυτοτητα ο Πασκουαλ του Σφαιροπουλου. Δεν ειναι τυχαιο το 5-0 νικες συνεχομενες του Πασκουαλ (βαζω και τις 2 τελευταιες ηττες του περσινου πρωταθληματος)..Κατι συμβαινει...
Το θεμα ειναι οτι ολη η ομαδα ειναι σε κακη κατασταση εδω και καιρο...και οταν συμαινει αυτο ειναι ευθυνη του προπονητη.
Απ οτι φαινεται αν δεν αλλαξει κατι αυτες τις μερες στο θεμα προπονητη η κατρακυλα θα συνεχιστει..
basket72
QUOTE (lefpan @ Jan 29 2018, 23:48 ) *
Μια ερώτηση και μόνο, και θα ήθελα να απαντηθεί ειλικρινά:
Έπαιξε άσχημο μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός σήμερα;
Όποιος ξέρει μπάσκετ και δεν έχει εμμονές και κολλήματα, θα έβλεπε σήμερα ότι στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα έβγαζε φρεσκάδα, δύναμη και όρεξη. Θα έβλεπε ότι έπαιζε με φοβερή αλληλοκάλυψη σε όλες τις θέσεις. Θα έβλεπε παίκτες καμικάζι να πέφτουν δυό-δυό πάνω στον αντίπαλο σε άψογες εκτελέσεις νταμπλ τιμ. Στην τύχη έγιναν αυτά; Δεν ήταν στο πλάνο του προπονητή αυτό το μπάσκετ που έπαιξε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο;
Γιατί κανείς δεν ασχολήθηκε με το πρώτο ημίχρονο του Ολυμπιακού σήμερα; Γιατί κανείς δεν είπε ότι πράγματι η ομάδα ξέρει να παίζει μπάσκετ. Δεν παίξαμε καλή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο; Δεν παίξαμε σωστό επιθετικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο σήμερα; Ήταν αυτό "κλεφροκοτάδικο" μπάσκετ; Δεν ήταν διαβασμένος ο προπονητής στο πρώτο ημίχρονο;

Και μετά ήλθε το δεύτερο ημίχρονο, και τότε φάνηκε αυτό που λέω εδώ και καιρό: η ομάδα δεν είναι ακόμα φορμαρισμένη. Δεν αντέχει να παίζει το μπάσκετ του πρώτου ημιχρόνου σε ολόκληρο τον αγώνα. Σιγά-σιγά θα φορμαριστεί, ώστε να φτάσει στο πικ της τον Απρίλιο-Μάιο. Τώρα οι δυνάμεις της είναι για ένα ημίχρονο. Δεν το βλέπετε και σε άλλα παιχνίδια;
ΟΜΩΣ ΜΠΑΣΚΕΤ Η ΟΜΑΔΑ ΞΕΡΕΙ. ΚΑΙ Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΛΑΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.
Αυτό δεν το είδαμε σήμερα;
Αλλά και πάλι. Αν δεν έλειπαν ο Παπαπέτρου, ο Αγραβάνης και ο Τιλί σήμερα, η ομάδα δεν το έχανε το παιχνίδι. Η άμυνα που θα μπορούσαν να παίξουν οι παραπάνω θα μας είχε γλιτώσει από τους 20 σχεδόν πόντους που φάγαμε τζάμπα από την ανύπαρκτη άμυνα του συμπαθέστατου (και ικανότατου επιθετικά) Γουίλτζερ. Ακόμα και με την ίδια διαιτησία, αν είχαμε τους παραπάνω, υπάρχει έστω και ένας να υποστηρίξει σοβαρά ότι σήμερα θα χάναμε;
Η μόνη αλλαγή που χρειάζεται να κάνει ο Σφαιρόπουλος, όπως δείχνουν τα πράγματα, είναι να βάζει τον Τολιόπουλο στη θέση του Ρόμπερτς, όταν αυτός δεν τραβάει.

Για μένα σήμερα ήταν άκρως ικανοποιητική και η εμφάνιση του Σπανούλη. Όχι τόσο για τα στατιστικά του, που δεν ήταν και τόσο σπουδαία, αλλά για την όλη παρουσία του, το καθαρό μυαλό του (σήμερα), και πάνω απ' όλα για την άμυνά του. Όποιος πιστεύει ότι ο Σπανούλης είναι τρύπα στην άμυνα, παρακαλείται να δει το σημερινό παιχνίδι. Χωρίς πλάκα.

Λοιπόν, εγώ αυτά κράτησα από το σημερινό παιχνίδι που χάσαμε.
Και στέκομαι κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Και ρωτάω: ποιός πιστεύει ότι θέλουμε αλλαγή προπονητή, όταν επιβεβαιωμένα ο προπονητής έχει συστήματα και η ομάδα μπορεί να παίξει καλό μπάσκετ, έστω για ένα ημίχρονο. Αν το παραδεχτούμε αυτό, τότε δεν μπορεί να μιλάμε για αλλαγή προπονητή. Αν δεν το δεχόμαστε, όμως, τότε μάλλον έχουμε φάει κόλλημα αντισφαιροπουλικό και δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι βλέπουμε.



Λοιπόν εσύ ή ο Γιάννης ο Σφαιρόπουλος είσαι ή συγγενής του!

smiley.gif smiley.gif smiley.gif

Πλάκα κάνω... γενικά το πάμε χαλαρά σε τούτο εδώ το φόρουμ οι περισσότεροι..υπάρχουν και οι φανατισμένοι εώς και μισαλλόδοξοι, υπάρχουν και οι εμπαθείς, υπάρχουν και οι ξερόλες αλλά γενικά επικρατεί μια ατμόσφαιρα μέσω και κάποιων κανόνων (απαραίτητων δυστυχώς για μας τους Έλληνες...) που θα ήθελα να την έβλεπα και παραέξω.

Κατά τα αλλά ενώ έχεις κάποιο δίκαιο σχετικά με όσα είδαμε στο πρώτο ημίχρονο(όντως είδαμε και κάποια θετικά σημάδια από πλευράς κόουτς) το χάνεις εντελώς στο δια ταύτα γιατί απλούστατα στο μπάσκετ είναι δύο τα ημιχρόνια τα ρημάδια.
Από τη στιγμή που έστω και σημερα με την απενενοημένη αλά Ελ Σιντ εμφάνιση των δυο παλιοσειρών μας, δεν μπορέσαμε να νικήσουμε για 5η συνεχή φορά τον Παναθηναϊκό, το αποτέλεσμα γράφει μηδέν εις το πηλίκο - προσθετικά πάντα με τις εμφανίσεις μας στην Ευρωλίγκα που αυτές για μένα είναι το κυριάρχο.

Κατά τα άλλα, μακάρι να έχεις δίκιο και εμείς μην ανησυχείς θα τις κάνουμε τις κωλοτούμπες μας μέχρι και φορμάκια ενόργανης για να μην πω και ρυθμικής θα φορέσουμε μέχρι και με κορίνες θα παίξουμε smiley.gif smiley.gif
Προς το παρόν δεν είναι εικόνα ομάδας αυτή. Αν αλλάξει (και στα δύο ημίχρονα όμως εε; rolleyes.gif ) εδώ είμαστε.

Joda
QUOTE (value basket @ Jan 30 2018, 00:53 ) *
Δυστυχως ο σφαιρο , συνεχιζει κ ειναι θολωμενος,ενω δειχνει να μην εχει τα κοτσια ν'αλλαξει το παιγνιδι του μπιλ αλλα κ να μειωσει το χρονο συμμετοχης του. Η αλλαγη προπονητη ,στη μεση της σεζον πολυ δυσκολα θα βελτιωσει τη κατασταση, γιατι το μπασκετ δεν ειναι ποδοσφαιρο. Αυτο που χρειαζεται η ομαδα, οπως εχουν τωρα τα πραγματα, ειναι δυο καλοι ξενοι παιχτες, γιατι το ροστερ ειναι πολυ μικρο κ αδειο. Κατι τετοιο ομως κοστιζει ακριβα. Αν σκεφτουμε οτι στη δωδεκαδα εχουμε τολιοπουλο κ μπογρη που δεν υπαρχουν,τομσον μηδεν, ρομπερτς πολυ μετριο, γουιλτζερ απειρο(τι θα κανει στους τελικους η το φαιναλ φορwink.gif μπιλ στα 36, πρι στα 33, μιλουτινοφ σχεδον μηδεν κλπ κλπ. Τοτε ποιοι μενουν κ ποσοι νεοι παιχτες χρειαζονται; Και αν τα φτυσει ο παπανικολαου( ο καλυτερος μας εως τωρα) ; μαντζαρης, παπαπετρου μετριοτατοι/ασταθεις. Αρα μενει ο σφαιρο( αν κ εγινε λουζερ ) και παιρνουμε 2 τουλαχιστον αστερια, μηπως αλλαξει η κατασταση ,διαφορετικα καληνυχτα για φετος, οσο πικρο κ αν ειναι.


Ουτε για παιχτες πας κατα την αποψη μου.Και μεχρι να προσαρμοστουν θα περασει καιρος.. 4 μηνες εχουν μεινει ακομα..

Οσο για προπονητη το ειπα και πιο πριν..Τομιτς μεχρι το τελος της σεζον.. Ξερει την φιλοσοφια και τον τροπο παιχνιδιου της ομαδας και εχει τον σεβασμο και των παιχτων και του κοσμου.Κανενας δεν προκειται να τον γιουχαρει αν δεν τα παει καλα γιατι θα ξερουμε υπο ποιες συνθηκες και για ποιο λογο θα αναλαβει την ομαδα.Και για οσους τον θυμουνται και σαν παιχτη εχει στον χαρακτηρα του να δινει οδηγιες...
Το καλοκαιρι με το καλο πας για προπονητη κλασης
lefpan
QUOTE (Joda @ Jan 30 2018, 00:11 ) *
Στο 2ο ημιχρονο για αλλη μια φορα του πηρε την ταυτοτητα ο Πασκουαλ του Σφαιροπουλου. Δεν ειναι τυχαιο το 5-0 νικες συνεχομενες του Πασκουαλ (βαζω και τις 2 τελευταιες ηττες του περσινου πρωταθληματος)..Κατι συμβαινει...
Το θεμα ειναι οτι ολη η ομαδα ειναι σε κακη κατασταση εδω και καιρο...και οταν συμαινει αυτο ειναι ευθυνη του προπονητη.
Απ οτι φαινεται αν δεν αλλαξει κατι αυτες τις μερες στο θεμα προπονητη η κατρακυλα θα συνεχιστει..

Συγγνώμη, αλλά αυτή είναι λάθος απάντηση.
Καμιά ταυτότητα δεν πήρε ο Πασκουάλ. Αν έχουμε παράπονο εμείς από τον Ολυμπιακό, τότε τι να πει ο Παναθηναϊκός, που έπαιξε ένα μετριότατο μπάσκετ, χωρίς ποτέ να φτάσει τον πήχυ που έβαλε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο.

QUOTE (value basket @ Jan 29 2018, 23:53 ) *
Δυστυχως ο σφαιρο , συνεχιζει κ ειναι θολωμενος,ενω δειχνει να μην εχει τα κοτσια ν'αλλαξει το παιγνιδι του μπιλ αλλα κ να μειωσει το χρονο συμμετοχης του. Η αλλαγη προπονητη ,στη μεση της σεζον πολυ δυσκολα θα βελτιωσει τη κατασταση, γιατι το μπασκετ δεν ειναι ποδοσφαιρο. Αυτο που χρειαζεται η ομαδα, οπως εχουν τωρα τα πραγματα, ειναι δυο καλοι ξενοι παιχτες, γιατι το ροστερ ειναι πολυ μικρο κ αδειο. Κατι τετοιο ομως κοστιζει ακριβα. Αν σκεφτουμε οτι στη δωδεκαδα εχουμε τολιοπουλο κ μπογρη που δεν υπαρχουν,τομσον μηδεν, ρομπερτς πολυ μετριο, γουιλτζερ απειρο(τι θα κανει στους τελικους η το φαιναλ φορwink.gif μπιλ στα 36, πρι στα 33, μιλουτινοφ σχεδον μηδεν κλπ κλπ. Τοτε ποιοι μενουν κ ποσοι νεοι παιχτες χρειαζονται; Και αν τα φτυσει ο παπανικολαου( ο καλυτερος μας εως τωρα) ; μαντζαρης, παπαπετρου μετριοτατοι/ασταθεις. Αρα μενει ο σφαιρο( αν κ εγινε λουζερ ) και παιρνουμε 2 τουλαχιστον αστερια, μηπως αλλαξει η κατασταση ,διαφορετικα καληνυχτα για φετος, οσο πικρο κ αν ειναι.

Δεν νομίζω να είχε κάτι κακό σήμερα το παιχνίδι του μπιλ, ούτε και έπρεπε να μειωθεί ο χρόνος συμμετοχής του.
Οι υπόλοιποι που αναφέρεις μια χαρά παίκτες είναι και καλά αποτελέσματα έχουν φέρει. Μόνο με τον Ρόμπερτς (κατά τη γνώμη μου) υπάρχει κάποιο θέμα, αλλά και πάλι, εμένα προσωπικά ο παίκτης αυτός μου αρέσει. Έχω δει στο παιχνίδι του πολύ καλά στοιχεία, που τώρα, όμως, δεν τα βλέπω. Αλλά δεν μπορείς να τον πεις κακό παίκτη.

QUOTE (basket72 @ Jan 30 2018, 00:13 ) *
Λοιπόν εσύ ή ο Γιάννης ο Σφαιρόπουλος είσαι ή συγγενής του!

smiley.gif smiley.gif smiley.gif

Πλάκα κάνω... γενικά το πάμε χαλαρά σε τούτο εδώ το φόρουμ οι περισσότεροι..υπάρχουν και οι φανατισμένοι εώς και μισαλλόδοξοι, υπάρχουν και οι εμπαθείς, υπάρχουν και οι ξερόλες αλλά γενικά επικρατεί μια ατμόσφαιρα μέσω και κάποιων κανόνων (απαραίτητων δυστυχώς για μας τους Έλληνες...) που θα ήθελα να την έβλεπα και παραέξω.

Κατά τα αλλά ενώ έχεις κάποιο δίκαιο σχετικά με όσα είδαμε στο πρώτο ημίχρονο(όντως είδαμε και κάποια θετικά σημάδια από πλευράς κόουτς) το χάνεις εντελώς στο δια ταύτα γιατί απλούστατα στο μπάσκετ είναι δύο τα ημιχρόνια τα ρημάδια.
Από τη στιγμή που έστω και σημερα με την απενενοημένη αλά Ελ Σιντ εμφάνιση των δυο παλιοσειρών μας, δεν μπορέσαμε να νικήσουμε για 5η συνεχή φορά τον Παναθηναϊκό, το αποτέλεσμα γράφει μηδέν εις το πηλίκο - προσθετικά πάντα με τις εμφανίσεις μας στην Ευρωλίγκα που αυτές για μένα είναι το κυριάρχο.

Κατά τα άλλα, μακάρι να έχεις δίκιο και εμείς μην ανησυχείς θα τις κάνουμε τις κωλοτούμπες μας μέχρι και φορμάκια ενόργανης για να μην πω και ρυθμικής θα φορέσουμε μέχρι και με κορίνες θα παίξουμε smiley.gif smiley.gif
Προς το παρόν δεν είναι εικόνα ομάδας αυτή. Αν αλλάξει (και στα δύο ημίχρονα όμως εε; rolleyes.gif ) εδώ είμαστε.

Κατά πρώτο, θα ήθελα να σε ευχαριστήσω που με πληροφόρησες κάτι που αγνοούσα τόσο καιρό: ότι στο μπάσκετ είναι δύο τα ημίχρονα. Γηράσκω αεί διδασκόμενος!
Δεύτερον, δεν έχω καμιά όρεξη να βλέπω κωλοτούμπες. Το βρήκαμε τώρα: λέμε ό,τι μας κατέβει, βρίζουμε και χλευάζουμε ανθρώπους της ομάδας που πονάνε την ομάδα και κάνουν ό,τι μπορούν, τους βγάζουμε όλους άχρηστους και για πέταμα, κι αν τα πράγματα έλθουν αλλιώς, τότε χαζογελάμε και το ρίχνουμε στις κωλοτούμπες. Να τις βράσω εγώ τις κωλοτούμπες. Σεβασμό σε μια ομάδα που τον αξίζει, μπορείτε να δείξετε;
RipCity
Εσυ μπορεις να καταλαβεις το οτι αν δε μας αρεσει κατι και το λεμε δε σημαινει οτι δε σεβομαστε την ομαδα η οτι θελουμε το κακο της; Αν ειναι δυνατον πια! Με το ζορι δηλαδη; 121 ποστ εχεις και στα 120 μας τη λες που κριτικαρουμε.
pan24
QUOTE (lefpan @ Jan 30 2018, 00:30 ) *
Συγγνώμη, αλλά αυτή είναι λάθος απάντηση.
Καμιά ταυτότητα δεν πήρε ο Πασκουάλ. Αν έχουμε παράπονο εμείς από τον Ολυμπιακό, τότε τι να πει ο Παναθηναϊκός, που έπαιξε ένα μετριότατο μπάσκετ, χωρίς ποτέ να φτάσει τον πήχυ που έβαλε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο.

Ποιον πηχυ εβαλε στο πρωτο ημιχρονο ο ολυμπιακος?
Μονο εγω ειδα στο πρωτο ημιχρονο ενα παιχνιδι πονοματο και απο τους δυο με καθε εναν να εχει ενα καλο δεκαλεπτο?

Ο ολυμπιακος εχει παιξει καλυτερα απο αυτο.Αν δεν υπηρχαν οι τραγικες εμφανισεις των προηγουμενων δυο εβδομαδων δεν πιστευω οτι καποιος φιλος του ολυμπιακου θα ελεγε για καλη εμφανιση σημερα
Ουτε ο παναθηναικος επαιξε κατι ομως κερδισε εχοντας σε κακη μερα σινγκλετον,καλαθη,γκιστ και γενικοτερα κανοντας μια απο τις χειροτερες εμφανισεις του

Ο ολυμπιακος εδειξε καποια σημαδια ζωης αλλα απεχει πολυ απο το να χαρακτηριστει καλη εμφανιση
Οπως εγραψα στο θρεντ του αγωνα το ανησυχητικο για τον ολυμπιακο ειναι οτι εφτασε με το ζορι τους 60 ενω πριντεζης και σπανουλης εβαλαν τους ποντους που τους αντιστοιχουν

Οσο για το θεμα φορμαρισματος,ειναι αλλο το ειμαι ντεφορμε και αλλο το δεν εχω ενεργεια
Μια ομαδα μπορει να μην ειναι φορμαρισμενη και να φορμαριστει μετα ειτε επιτηδες ειτε οχι.Ομως δεν εχω δει ποτε σε τετοιο επιπεδο ομαδα με παικτες σκασμενους τελη γεναρη(πχ πριντεζης) που ξαφνικα τον απριλη ηταν φρεσκαδουρες
Δεν υπαρχει χρονος για ξεκουραση η οτιδηποτε τετοιο ωστε να γεμισουν οι μπαταριες οσων δειχνουν σκασμενοι ουτε προφανως χρονος για μινι προετοιμασια με 3-4 παιχνιδια καθε εβδομαδα

basket72
QUOTE (lefpan @ Jan 30 2018, 00:41 ) *
Σ

Κατά πρώτο, θα ήθελα να σε ευχαριστήσω που με πληροφόρησες κάτι που αγνοούσα τόσο καιρό: ότι στο μπάσκετ είναι δύο τα ημίχρονα. Γηράσκω αεί διδασκόμενος!


Παρακαλώ δεν κάνει τίποτε.

Κατά τα άλλα ούτε έβρισα ούτε χαζογελάω και προσπερνώντας τα καλά.... σου λόγια να σου (ξανα)πώ ότι εδώ το παίρνουμε χαλαρά οι περισσότεροι.
Εσύ έχεις καταφέρει σε λίγους μήνες μέσα μονάχα να ανεβάσεις τους τόνους. Αν το θεωρείς θετικό πρόσημο αυτό, έχει καλώς.
Μάλλον ότι είχα να διαβάσω από εσένα σταματάει κάπου εδώ γιατί γίνεσαι κι επιθετικούλης.
sacarame
Lefpan σε παρακαλώ να κατεβάσεις λίγο τους τόνους σου... Δεν νομίζω ότι βοηθούν σε κάτι την συζήτηση...

Διαφώνησε όσο θες, αλλά με τρόπο που να μην δείχνει επιθετικός. Θυμίζω γενικά προς όλους ότι ο γραπτός λόγος δεν επιτρέπει να διαβλέψουμε την έκφραση του άλλου καθώς λέει μια ατάκα. Οπότε μπορούν ευκολότερα να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις..

Συνεχίζουμε..
Joda
QUOTE (lefpan @ Jan 30 2018, 01:41 ) *
Συγγνώμη, αλλά αυτή είναι λάθος απάντηση.
Καμιά ταυτότητα δεν πήρε ο Πασκουάλ. Αν έχουμε παράπονο εμείς από τον Ολυμπιακό, τότε τι να πει ο Παναθηναϊκός, που έπαιξε ένα μετριότατο μπάσκετ, χωρίς ποτέ να φτάσει τον πήχυ που έβαλε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο.


Τι δεν τον επιασε τον πηχυ?Ο Παναθηναικος δεν κερδισε σημερα?
Οχι απλα τον επιασε αλλα και τον ξεπερασε...Για 5η συνεχομενη φορα.
lefpan
QUOTE (sacarame @ Jan 30 2018, 01:12 ) *
Lefpan σε παρακαλώ να κατεβάσεις λίγο τους τόνους σου... Δεν νομίζω ότι βοηθούν σε κάτι την συζήτηση...

Διαφώνησε όσο θες, αλλά με τρόπο που να μην δείχνει επιθετικός. Θυμίζω γενικά προς όλους ότι ο γραπτός λόγος δεν επιτρέπει να διαβλέψουμε την έκφραση του άλλου καθώς λέει μια ατάκα. Οπότε μπορούν ευκολότερα να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις..

Συνεχίζουμε..

Δεκτό! Έχεις δίκιο...
golitog7
QUOTE(lefpan @ Jan 29 2018, 23:41 ) *
Συγγνώμη, αλλά αυτή είναι λάθος απάντηση.
Καμιά ταυτότητα δεν πήρε ο Πασκουάλ. Αν έχουμε παράπονο εμείς από τον Ολυμπιακό, τότε τι να πει ο Παναθηναϊκός, που έπαιξε ένα μετριότατο μπάσκετ, χωρίς ποτέ να φτάσει τον πήχυ που έβαλε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο.


Δεν νομίζω να είχε κάτι κακό σήμερα το παιχνίδι του μπιλ, ούτε και έπρεπε να μειωθεί ο χρόνος συμμετοχής του.
Οι υπόλοιποι που αναφέρεις μια χαρά παίκτες είναι και καλά αποτελέσματα έχουν φέρει. Μόνο με τον Ρόμπερτς (κατά τη γνώμη μου) υπάρχει κάποιο θέμα, αλλά και πάλι, εμένα προσωπικά ο παίκτης αυτός μου αρέσει. Έχω δει στο παιχνίδι του πολύ καλά στοιχεία, που τώρα, όμως, δεν τα βλέπω. Αλλά δεν μπορείς να τον πεις κακό παίκτη.


Κατά πρώτο, θα ήθελα να σε ευχαριστήσω που με πληροφόρησες κάτι που αγνοούσα τόσο καιρό: ότι στο μπάσκετ είναι δύο τα ημίχρονα. Γηράσκω αεί διδασκόμενος!
Δεύτερον, δεν έχω καμιά όρεξη να βλέπω κωλοτούμπες. Το βρήκαμε τώρα: λέμε ό,τι μας κατέβει, βρίζουμε και χλευάζουμε ανθρώπους της ομάδας που πονάνε την ομάδα και κάνουν ό,τι μπορούν, τους βγάζουμε όλους άχρηστους και για πέταμα, κι αν τα πράγματα έλθουν αλλιώς, τότε χαζογελάμε και το ρίχνουμε στις κωλοτούμπες. Να τις βράσω εγώ τις κωλοτούμπες. Σεβασμό σε μια ομάδα που τον αξίζει, μπορείτε να δείξετε;

σωστός ο θείος!!
stefkorner
<τι να πουν και οι Παναθηναικοι (μετα απο μια 5η συνεχομενη νικη )
με τον πηχη που εβαλε ο Ολυμπιακος στην 1η περιοδο ,τον οποιο δεν τον ξεπερασαν ποτε...>

λοιπον, εγω ,ο οποιος για καποιους αντιστοιχους lefpan στα παναθηναικα θρεντ, παντα εμοιαζα για κρυφοΟλυμπιακος ,λογω της αυστηρης κριτικης στην ομαδα μου...
εχω να δηλωσω πως πρεπει να αναγνωρισουμε στον lefpan οτι ειναι ιδιαιτερα χαρισματικος.. 56.gif
jazz thrilos
Το χειρότερο ρεκόρ των τελευταίων 13 χρόνων ο Ολυμπιακός στην Α1. Πρώτη είδηση σε όλα τα σαιτ. Σιγά τα αυγά λέω εγώ. Ας κάνουμε και 6 και 7 ήττες στο ελληνικό πρωτάθλημα. Όλοι ξέρουμε πότε κρίνεται ο τίτλος.

Πέρα απο το ρεκόρ εμένα άλλο πράγμα με ενδιαφέρει. Όχι αν ο Σφαιρόπουλος έχει το χειρότερο ρεκόρ των τελευταίων 13 ετών.

Αλλά το αν με Σφαιρόπουλο παίζουμε το χειρότερο μπάσκετ των τελευταίων 13 ετών. Αν με τον Σφαιρόπουλο μετατρεπόμαστε σε έναν εμμονικό οργανισμό, μια συντηρητική ομάδα που φοβάται την αλλαγή γιατί στο παρελθόν γεύτηκε την επιτυχία με ένα συγκεκριμένο μοντέλο. Πολύ θα ήθελα να διαβάσω μια εμπεριστατωμένη άποψη για το τι ακριβώς έχει αλλάξει ο κόουτς κατά την τετραετή παραμονή του στην ομάδα. Δηλαδή σε σχέση με το μοντέλο μπάσκετ που μας παρουσίασε όταν ανέλαβε, τι καινούργιο έχει προσθέσει στο παιχνίδι του. Και μιλάμε για έναν άνθρωπο που έκατσε στον πάγκο μας στα 46 του, όχι στα 70 ξέρω γω.

Αυτό είναι το μέγα ζήτημα κατ' εμέ και όχι οι ήττες απο τον Παναθηναικό ή το να μην πηγαίνουμε σε συνεχόμενα final four. Ως άνθρωπος που αγαπώ την ομάδα θέλω να την βλέπω να παίζει όμορφο μπάσκετ και πάνω απ' όλα να βάζει καινούργια πράγματα στο παιχνίδι της για να γίνεται καλύτερη και πιο απρόβλεπτη.

Δεν έχει ανάγκη απο παλαμάκια και χτυπήματα "στήριξης" στον ώμο ούτε ο Σφαιρόπουλος ούτε οι παίχτες. Δεν μπορεί οι ίδιοι να κλείνονται κάθε τρεις και λίγο στα αποδυτήρια και να συζητάνε τι φταίει και παίζουμε χάλια κι εμείς να ανακαλύπτουμε σημάδια "ανάστασης" στο πρώτο τριλεπτο της πρώτης περιόδου κ.ο.κ., σχέδια εσκεμμένου ντεφορμαρίσματος και άλλα ωραία μεν, αντιμπασκετικά δε.
john wick
Το καλοκαίρι που έρχεται οι Αφοί έχουν πολλά μέτωπα να κλείσουν..
Πρώτο κ κυριότερο το αν θα συνεχίσει ο Σφαιρο.
Μετά, το αν θα συνεχίσει κ υπό ποιες προϋποθέσεις ο kill Bill..
Θα αγοραστεί παίκτης στην θέση 1~2 ο οποίος θα είναι κάτι σαν ο Αντισπανουλης; (όπως ο Καλαθης στην μετά Δ. Δ εποχή)
Αναπροσαρμογη συμβολαίου στον Μαντζαρη..Δεν γίνεται ο φετινός Μαντζαρης να παίρνει 900 το χρόνο..







Υ. Γ
Χτες μου φάνηκε πολύ ξενερωμενος ο Μιλου.. Τρέχει τπτ με αυτόν;
rankin
QUOTE(john wick @ Jan 30 2018, 11:00 ) *
Το καλοκαίρι που έρχεται οι Αφοί έχουν πολλά μέτωπα να κλείσουν..
Πρώτο κ κυριότερο το αν θα συνεχίσει ο Σφαιρο.
Μετά, το αν θα συνεχίσει κ υπό ποιες προϋποθέσεις ο kill Bill..
Θα αγοραστεί παίκτης στην θέση 1~2 ο οποίος θα είναι κάτι σαν ο Αντισπανουλης; (όπως ο Καλαθης στην μετά Δ. Δ εποχή)
Αναπροσαρμογη συμβολαίου στον Μαντζαρη..Δεν γίνεται ο φετινός Μαντζαρης να παίρνει 900 το χρόνο..

Ο Ολυμπιακός το καλοκαίρι πρέπει να κάνει νέο design.
Το έχουμε γράψει 1.000.000 φορές: Το μπάσκετ τον έχει ξεπεράσει
Και ακόμα και αν μέσα στους επόμενο διάστημα δούμε μια αναγέννηση της ομάδας, ειναι σαφές οτι δεν μπορεί άλλο να κρύβεται κάτω απο το χαλάκι η ανάγκη για αλλαγή σχεδιασμού.

Ο Σπανουλης, πραγματικά, ειναι ο τελευταίος που φταίει.
Ο Πρίντεζης το ίδιο.

Δε θεωρώ οτι το πρόβλημα ειναι οι αρχηγοί
Το πρόβλημα είναι η νοοτροπία και η αγωνιστική εικόνα των υπολοίπων (πλην κάποιων εξαιρέσεων)
Δε θα επεκταθώ σε ονόματα.
Θεωρώ (και θα επιβεβαιωθώ) ότι ο Ολυμπιακός θα βελτιωθεί μέσα στις επόμενες εβδομάδες.
Κάποιοι παίχτες θα φορμαριστούν πάλι και η ομάδα δεν θα συνεχίσει με αυτό το πρόσωπο.
Αυτη τη στιγμή, όσο δεν δουλεύει σωστά κανένα Plan B, έχουμε κολλήσει με το Plan A

Θα ήθελα (και θα έπρεπε) να τραβηχτούν κάποια αυτιά και να μην ειναι μόνο τα αυτιά των ξένων αυτά που τραβιούνται.
Απο εκεί και πέρα, μια αλλαγή προπονητή δεν ξέρω σε τι θα ωφελήσει απο τη στιγμή που δεν γνωρίζω και τα παρασκηνιακά

Για παράδειγμα, οταν ολοι ξέραμε οτι ο Μπαρτζώκας τα έχει σπάσει με τον Σπανούλη, ξέραμε επίσης και οτι μόνο ενας απο τους δυο θα συνεχίσει στην ομάδα.
Τωρα δεν υπάρχει κάποια πληροφορία για παίχτες (ή ομάδα παιχτών) που να έχουν ξεφύγει του ελέγχου του προπονητή τους, για να ισχυριστώ οτι μια αλλαγή προπονητή, εδώ και τώρα, θα δώσει μεσο-μακροπροθεσμη ώθηση.

Ο Ολυμπιακός θα πρέπει το καλοκαίρι να εξετάσει πολύ προσεκτικά, για πρώτη φορά μετά απο χρόνια, το τροπο με τον οποίο θα δομηθεί για την επόμενη 5ετια.

Αυτό για μένα σημαίνει πως ολοι, απο τον προπονητή και τους βοηθούς του, μέχρι τον κάθε παίχτη που έχει και δεν έχει συμβόλαιο, θα πρέπει να κριθούν αντικειμενικά και με βάση το τι θα μπορέσουν να προσφέρουν στην ομάδα της επόμενης 5ετιας. Χωρίς συναισθηματισμούς και αγκυλώσεις.
Θεωρώ δηλαδή οτι ξεκινάς τη δομή με Πρίντεζη - Παπανικολάου - Παπαπέτρου (συν Τολιόπουλο - Αγραβάνη) και ολα τα άλλα θα πρέπει να ειναι ανοιχτά προς συζήτηση.
john wick
Λόγια σοφων ανδρων...

Στήριζα την απόφαση του Λοτζέσκι να πάει στον Παναθηναϊκό από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός δεν ασχολήθηκε μαζί του και είναι επαγγελματίας χωρίς άλλη (καλή) πρόταση στα χέρια του. Με το tweet του έχασε τον σεβασμό μου. Προφανώς και ο ίδιος θα φάει κανονικά το βράδυ μετά την άποψή μου, αλλά ήθελα να την εκφράσω.


Νταξει εχει καταντησει γραφικος....
shtarkws
Ρε συ Ρανκιν απο που προκυπτει οτι ο Μπαρτζωκας τα ειχε σπασει με τον Σπανουλη? Ουτε κατι ειχε βγει προς τα εξω αλλα και ο Σπαν ειχε τον ρολο που ηθελε.
yorgos
QUOTE(shtarkws @ Jan 30 2018, 15:13 ) *
Ρε συ Ρανκιν απο που προκυπτει οτι ο Μπαρτζωκας τα ειχε σπασει με τον Σπανουλη? Ουτε κατι ειχε βγει προς τα εξω αλλα και ο Σπαν ειχε τον ρολο που ηθελε.

Το έχει δηλώσει και ο ίδιος ο Μπαρτζώκας σε συνέντευξη όσο ήταν στη Μπαρτσελόνα, μόλις υπέγραψε (πριν ξεκινήσει η σαιζόν).
shtarkws
Οταν ηταν στην Μπαρτσελονα, πριν το ματς με τον Ολυμπαικο

Για τη σχέση με τον Σπανούλη: «Τον Βασίλη τον αγαπώ. Προέρχομαι από το Μαρούσι ήταν παιδάκι όταν ήρθε εκεί, είχε όλη την εξέλιξη που περίμενα και έκανε ακόμα περισσότερα πράγματα. Η διαχείριση ενός τέτοιου παίκτη με τέτοια αξία και τέτοιο εγωισμό είναι πάντα δύσκολη σε κάθε άθλημα. Το μόνο που με στενοχωρεί είναι ότι κερδίσαμε μαζί μόνο μια Ευρωλίγκα και ένα διηπειρωτικό τρόπαιο και όχι ένα πρωτάθλημα. Του εύχομαι ό,τι καλύτερο».

Δεν αμφιβαλλω οτι μπορει ο Μπαρτζωκας μπορει να ηθελε να προσθεσει καποια πραγματα στο παιχνιδι του Ολυμπιακου που μπορει στην αρχη να μην εβγαιναν η ακομα και οι ιδιοι οι παικτες να μην εβλεπαν με καλο ματι. Εκει ομως χρειαζεται υπομονη και εμπιστοσυνη

Δεν ειναι ωρα για παρελθοντολογια αλλα νομιζω οτι στον Ολυμπιακο πανικοβαλονται ευκολα, ειδικα μετα απο 2 - 3 ηττες και δεν ενεργουν σωστα. Κακως εφυγε τοτε ο Μπαρτζωκας και θα κανουν λαθος αν διωξουν τωρα τον Σφαιροπουλο

SteveNashidis
QUOTE(john wick @ Jan 30 2018, 11:00 ) *
Υ. Γ
Χτες μου φάνηκε πολύ ξενερωμενος ο Μιλου.. Τρέχει τπτ με αυτόν;


Δεν υπάρχει χειρότερο συναίσθημα για ένα παίκτη να θέλει να παίξει, να φορτώνεται πολύ γρήγορα με φάουλ, να χάνει το ρυθμό και τον μισό αγώνα και μόλις ξαναμπαίνει να κάνει φάουλ στα πρώτα 10 δεύτερα που ακουμπάει παρκέ. Νομίζω είναι αυτό. Τώρα να θέλει να φύγει γιατί στους Σπερς θα ήταν δεύτερος πίσω από Γκασόλ το κόβω απίθανο smiley.gif
john wick
QUOTE (Voyager @ Jan 30 2018, 11:25 ) *
Δεν υπάρχει χειρότερο συναίσθημα για ένα παίκτη να θέλει να παίξει, να φορτώνεται πολύ γρήγορα με φάουλ, να χάνει το ρυθμό και τον μισό αγώνα και μόλις ξαναμπαίνει να κάνει φάουλ στα πρώτα 10 δεύτερα που ακουμπάει παρκέ. Νομίζω είναι αυτό. Τώρα να θέλει να φύγει γιατί στους Σπερς θα ήταν δεύτερος πίσω από Γκασόλ το κόβω απίθανο smiley.gif



Οχι ,οχι δεν ηταν γι αυτο,,φαινοταν .....εκανε το 1ο φάουλ στο 40" κ αμεσως τον εβγαλε εξω....
Καθε φορα που εβγαινε εξω φαινοταν σαν να βαριοταν,τελειως ξενερωμενος.
yorgos

Η διαχείριση ενός τέτοιου παίκτη με τέτοια αξία και τέτοιο εγωισμό είναι πάντα δύσκολη σε κάθε άθλημα.
Κι εκτός αυτού τον ρώτησαν αό ελληνικό συνδρομητικό κανάλι αν είναι αλήθεια ότι οι σχέσεις τους ήταν κακές όταν έφυγε κι είπε κάτι του στιλ "δεν παίζουν ρόλο οι προσωπικές σχέσεις αυτές μπορεί να μην είναι και οι καλύτερες, το βασικό είναι ότι ο Βασίλης είναι επαγγελματίας και βάζει τη δουλειά του και την ομάδα πάνω απ' όλα" κλπ κλπ. Είναι ένας πολύ ευγενικός τρόπος -όπως και το μπολνταρισμένο) να μην αρνηθείς ότι ήταν κακές οι σχέσεις.

QUOTE
Δεν ειναι ωρα για παρελθοντολογια αλλα νομιζω οτι στον Ολυμπιακο πανικοβαλονται ευκολα, ειδικα μετα απο 2 - 3 ηττες και δεν ενεργουν σωστα. Κακως εφυγε τοτε ο Μπαρτζωκας και θα κανουν λαθος αν διωξουν τωρα τον Σφαιροπουλο


Ο Μπαρζώκας έφυγε αρχή της σαιζόν γιατί έχασε από τον (με τραγικό ρόστερ, το χειρότερο της σύγχρονης ιστορίας του) Παναθηναϊκό αρχή της σαιζόν για το κύπελλο. Δεν είχε παρατεταμένη περίοδο κακών εμφανίσεων, όπως τώρα ο Σφαιρο, μόλις ξεκινούσε η σαιζόν. Του φορτώθηκε ότι χάνει από τον Παναθηναϊκό με όλους τους πιθανούς τρόπους. Αν δει κανείς εκείνο το ματς, ήταν πραγματική αυτοκτονία, ο Ολυμπιακός κέρδιζε με 7-8π ενάμησι λεπτό πριν το τέλος αν θυμάμαι, ο Σλούκας έχανε βολές, άλλοι έχαναν στο κατέβασμα, έγινε φάουλ στο κέντρο παρά την αντίθετη οδηγία Μπαρτζώκα και στην τελευταία φάση δε μάρκαραν καν κι έφαγαν κάρφωμα από το Μπατίστα! Γενικά ήταν ήττα που μόνο στον προπονητή δεν τη χρεώνεις, στη συνένετευξη τύπου ο Σλούκας μάλιστα είχε αναλάβει την ευθύνη για τους παίκτες.

Από κει και πέρα κι εγώ ν ήμουν οι Αγγελόπουλοι δε θα τον έδιωχνα το Σφαιρό, αλλά δεν ξέρω τι τρέχει μέσα στην ομάδα, ποιος τσακώθηκε με ποιον και αν, ήδη η απόλυση Μαρμαρινού μαρτυρά κακό κλίμα. Αλλά ήθελα να πω ότι είναι παρατεταμένη περίοδος πολύ κακών εμφανίσεων, όχι ένα ματς στην αρχή της σαιζόν όπως έγινε με Μπαρτζώ και Πεδουλάκη. Το κακό με το Σφαιρό είναι ότι του έρχεται πρόγραμμα παλούκι και ότι θα πιστωθεί την κακή επιλογή ενός ξένου (Ρόμπερτς) και τη μη αξιοποίηση ενός άλλου που είναι ποιοτικός (Τόμπσον) αλλά δεν του βγαίνει για λόγους που αυτοί γνωρίζουν.

back2back
Είναι πάντως παράδοξο πως ενώ βρισκόμαστε στην πρώτη 4αδα, έχουμε μια από τις 2 χειρότερες επιθέσεις της διοργάνωσης. Ποια είναι η άλλη ομάδα; Η Μπάμπεργκ! Το σημειώνω γιατί κάποιοι έχουν αναφέρει τον Τρινκιέρι ως καλή επιλογή, ότι αν έρθει θα δούμε μπασκετάρα.

Σε άλλα νέα, σύμφωνα με τον Βαρλά, ο Λάνγκφορντ έχει προταθεί καιρό τώρα αλλά η ομάδα δεν ασχολήθηκε και μάλλον δεν θα ασχοληθεί, κοιτάζει πάντως την αγορά και αν βρεθεί κάτι καλό ίσως να κινηθεί. Για εμένα αν μπορεί να πάρει κάποιον σαν τον Τζάκσον ή τον Τζέιμς καλώς, διαφορετικά ας συνεχίσει ως έχει
yorgos
QUOTE(back2back @ Jan 30 2018, 16:40 ) *
Είναι πάντως παράδοξο πως ενώ βρισκόμαστε στην πρώτη 4αδα, έχουμε μια από τις 2 χειρότερες επιθέσεις της διοργάνωσης. Ποια είναι η άλλη ομάδα; Η Μπάμπεργκ! Το σημειώνω γιατί κάποιοι έχουν αναφέρει τον Τρινκιέρι ως καλή επιλογή, ότι αν έρθει θα δούμε μπασκετάρα.

Σε άλλα νέα, σύμφωνα με τον Βαρλά, ο Λάνγκφορντ έχει προταθεί καιρό τώρα αλλά η ομάδα δεν ασχολήθηκε και μάλλον δεν θα ασχοληθεί, κοιτάζει πάντως την αγορά και αν βρεθεί κάτι καλό ίσως να κινηθεί. Για εμένα αν μπορεί να πάρει κάποιον σαν τον Τζάκσον ή τον Τζέιμς καλώς, διαφορετικά ας συνεχίσει ως έχει

Καλά ο Τρινκέρι έχασε το Μέλι και τον Τάις και αναγκάστηκε να φτιάξει ομάδα και με μειωμένο μπάτζετ, θέλαμε να παίξει ΚΑΙ φαντεζί; Μην τρελαθούμε κιόλας.

Ο Λάγκφορντ στην Κίνα ήταν ΑΘΛΙΟΣ κι έχει κι ένα εγώ που ειδικά στον Ολυμπιακό δε νομίζω να χωράει. Ακατάλληλη επιλογή πια.
akratacity
QUOTE (yorgos @ Jan 30 2018, 16:05 ) *
Καλά ο Τρινκέρι έχασε το Μέλι και τον Τάις και αναγκάστηκε να φτιάξει ομάδα και με μειωμένο μπάτζετ, θέλαμε να παίξει ΚΑΙ φαντεζί; Μην τρελαθούμε κιόλας.

Ο Λάγκφορντ στην Κίνα ήταν ΑΘΛΙΟΣ κι έχει κι ένα εγώ που ειδικά στον Ολυμπιακό δε νομίζω να χωράει. Ακατάλληλη επιλογή πια.

Και οχι μονο. Του εφυγαν και οι Μιλερ και Κοζερ ισως οι καλυτεροι σκορερ στην περιφερεια. Εχασε τη βασικη του πενταδα σχεδον ο Ιταλος και παλι καταφερε και εφτιαξε μια ομαδα που χτυπαει σχεδον ολα τα παιχνιδια. Βεβαια δεν τον θεωρω ενδεδειγμενη λυση για τον Ολυμπιακο γιατι εδω θα αναγκαστει να παιξει πολυ με τους Ελληνες που σε καμια περιπτωση δεν εχουν την ποιοτητα επιθετικα να υποστηριξουν το πλανο του.
john wick
O Σαριτσα που έχω προτείνει σε κανέναν δεν αρέσει;
akratacity
QUOTE (john wick @ Jan 30 2018, 16:14 ) *
O Σαριτσα που έχω προτείνει σε κανέναν δεν αρέσει;

Για ποια ομαδα τον προτεινες;
Για καμια Καρσιγιακα καλος ειναι.
yorgos
QUOTE(john wick @ Jan 30 2018, 17:14 ) *
O Σαριτσα που έχω προτείνει σε κανέναν δεν αρέσει;

Ωραίο αγόρι.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.