Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
airg
QUOTE(Coach Periklis @ Dec 18 2017, 15:10 ) *
Δεν έχω παρακολουθήσει καλά το νήμα , αλλά σε αυτό καλά κάνουν

Εμάς δεν θα έπρεπε να μας αφορούν λεπτομέρειες

Εμείς αγαπάμε μια ομάδα και μας νοιάζει το καλό της , όπως εμείς το κρίνουμε αυτό

Αν η διοίκηση θεωρεί ότι έχει ένα καλό ιατρικό τημ , καλώς . Τα δείγματα μοιάζουν άσχημα πάντως

Δεν θα ήθελα και δεν ζητώ να δημοσιοποιήσουν κάτι . Το σωστό είναι να λύσουν μόνοι τους αθόρυβα τα όποια προβλήματα

Και λογικά επειδή οι συνεργασίες λειτουργούν με συμβάσεις κλπ , θα έρθει μια άσχετη μέρα που ( ίσως ) μαθευτεί ότι ο ΟΣΦΠ αλλάζει συνεργασία με την τάδε κλινική ή τους τάδε γιατρούς .


Σε πολλα πραγματα, αυτο που βλεπουμε, απεχει απο το τι συμβαινει πραγματικα.

Αποριες υπαρχουν πολλες και σε πολλα επιπεδα. Για παραδειγμα μια απορια ειναι γιατι ανθρωποι που διαχειριζονται μια οικονομικη αυτοκρατορια, εμπιστευονται ανθρωπους που καταστρεφουν την επενδυση τους;

Το προφανες που συμπεραινουμε εμεις δεν μπορουν να το καταλαβουν οι ιδιοι; Ή ξερουν κατι που δεν ξερουμε εμείς;
Ποσο μεγαλοψυχος μπορει να ειναι ενας παιχτης και γιατι;
SteveNashidis
http://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/eb...ov.4992063.html

Χάνει το ματς με ΤΣΣΚ ο Μουλιτίνοφ.


Eξαιρετικό άρθρο το παρακάτω για όσους δε το διάβασαν.

QUOTE
Οι εννέα αυτοί παίκτες (από τους 14 που έχει το ερυθρόλευκο ρόστερ…) έχουν έως τώρα χάσει συνολικά 52 συμμετοχές σε αγώνες της Α1 και της Ευρωλίγκα. 24 αγώνες στο πρωτάθλημα της Α1 (7 ο Τιλί, 6 ο Σπαβνούλης, 3 ο Μάντζαρης κ.ο.κ.) και 28 στην Ευρωλίγκα, αριθμός που θα… διπλασιαστεί τους επόμενους μήνες με τη συνεχιζόμενη απουσία Τιλί, τον τραυματισμό του Αγραβάνη που θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.

http://www.contra.gr/Basketball/Hellas/A1B...ia.4986604.html

Και ο αριθμός των χαμένων αγώνων ανεβαίνει...
golitog7
Ρε μάγκες άσχετο: ξέρει κανείς που μπορώ να αγοράσω εισιτήρια για τον Αγώνα με Αρμάνι (05.01) μέσω ίντερνετ; Έψαξα παντού άλλα μόνο για Τσσκα βρήκα
RipCity


Διάολε ή πλάκα κάνουν όλοι ή πλάκα κάνουν όλοι biggrin.gif
Zoys
QUOTE(RipCity @ Dec 19 2017, 15:52 ) *


Διάολε ή πλάκα κάνουν όλοι ή πλάκα κάνουν όλοι biggrin.gif

Το βίντεο έχει γυριστεί πριν ξεκινήσει ακόμα η σεζόν, γι' αυτό απάντησε σωστά μόνο ο Παπαπέτρου. tongue.gif
stefkorner
QUOTE (golitog7 @ Dec 19 2017, 17:31 ) *
Ρε μάγκες άσχετο: ξέρει κανείς που μπορώ να αγοράσω εισιτήρια για τον Αγώνα με Αρμάνι (05.01) μέσω ίντερνετ; Έψαξα παντού άλλα μόνο για Τσσκα βρήκα


σ αυτα ας κοιταξουν οι Αγγελοπουλοι τι κανει σωστα ο dpg να παρουν μαθηματα ! οσο αναφορα την πολιτικη πωλησεων και το μαρκετινγκ τρωνε την σκονη του smiley.gif
RipCity
QUOTE (stefkorner @ Dec 19 2017, 17:50 ) *
σ αυτα ας κοιταξουν οι Αγγελοπουλοι τι κανει σωστα ο dpg να παρουν μαθηματα ! οσο αναφορα την πολιτικη πωλησεων και το μαρκετινγκ τρωνε την σκονη του smiley.gif


Μπα το κοινό που απευθύνεται η ΚΑΕ είναι το θέμα. Εσάς τα εισιτήρια είναι πιο ακριβά κι όμως έχετε παραπάνω κόσμο, άντε βρες άκρη.
benchwarmer
Click to view attachment
yorgos
QUOTE(RipCity @ Dec 19 2017, 19:54 ) *
Μπα το κοινό που απευθύνεται η ΚΑΕ είναι το θέμα. Εσάς τα εισιτήρια είναι πιο ακριβά κι όμως έχετε παραπάνω κόσμο, άντε βρες άκρη.

Nαι αλλά η μπασκετική μάζα των Παναθηναϊκών είναι πολύ μεγαλύτερη από των Ολυμπιακών και διαχρονικά και φυσικά στη συγκυρία των τελευταίων ετών της παναθηναϊκής πράσινης ξεφτίλας.

Ο ΔΓ με όλα του τα στραβά, ακόμη κι επί παυλοθανάσηδων έπαιρνε βραβεία όταν αυτός και η αδερφή του διακρίνονταν για το καλύτερο μάρκετινγκ στην Ευρωλίγκα.
RipCity
QUOTE (yorgos @ Dec 21 2017, 19:42 ) *
Nαι αλλά η μπασκετική μάζα των Παναθηναϊκών είναι πολύ μεγαλύτερη από των Ολυμπιακών και διαχρονικά και φυσικά στη συγκυρία των τελευταίων ετών της παναθηναϊκής πράσινης ξεφτίλας.

Ο ΔΓ με όλα του τα στραβά, ακόμη κι επί παυλοθανάσηδων έπαιρνε βραβεία όταν αυτός και η αδερφή του διακρίνονταν για το καλύτερο μάρκετινγκ στην Ευρωλίγκα.


Δε νομίζω πως είναι θέμα marketing, εκεί είναι η διαφωνία μου. Είναι θέμα πολύ μικρού μπασκετικού κοινού στον Ολυμπιακό. Αυτό δεν αυξάνεται απλά με marketing (που γίνονται μια χαρά προσπάθειες εκεί), διάολε πάνε οι τύποι στο Καραϊσκάκης που γίνονται αίσχη τόσα χρόνια και δεν πάνε να δουν τους πρωταθλητές-δευτεραθλητές Ευρώπης που παίζουν εκατό μέτρα πιο δίπλα. Έχει πιο πολύ κόσμο το Ολυμπιακός-Πλατανιάς από το Ολυμπιακός-ΤΣΚΑ.
frenchman7
Mια χαρά το πάνε το μάρκετινγκ οι Αγγελόπουλοι, απλά δυστυχώς στον ολυμπιακό κόσμο παίζει πολύ το μπασκετάκι = φλωριά.
Εγώ έχω στον κοντινό μου κύκλο 4-5 ολυμπιακούς και κάθε φορά αμάν κάνω να βρω έναν από αυτούς να πάμε παρέα Σεφ. Βέβαια μεγαλώνοντας αυξάνονται και οι υποχρεώσεις (άρα και οι δικαιολογίες tongue.gif )
airg
QUOTE(RipCity @ Dec 22 2017, 01:10 ) *
Δε νομίζω πως είναι θέμα marketing, εκεί είναι η διαφωνία μου. Είναι θέμα πολύ μικρού μπασκετικού κοινού στον Ολυμπιακό. Αυτό δεν αυξάνεται απλά με marketing (που γίνονται μια χαρά προσπάθειες εκεί), διάολε πάνε οι τύποι στο Καραϊσκάκης που γίνονται αίσχη τόσα χρόνια και δεν πάνε να δουν τους πρωταθλητές-δευτεραθλητές Ευρώπης που παίζουν εκατό μέτρα πιο δίπλα. Έχει πιο πολύ κόσμο το Ολυμπιακός-Πλατανιάς από το Ολυμπιακός-ΤΣΚΑ.


Ενα πραγμα που δεν χωραει στο μυαλο μου, ειναι που βαζουμε στο ιδιο τσουβαλι τους "φιλαθλους" μπασκετ - ποδοσφαιρου.

Ειναι δυο τοσο διαφορετικα αθληματα σα νοοτροπια, που αν τα βαλουμε μαζι στο ιδιο κοκκινο/πρασινο/κιτρινο τσουβαλι, οι ανθρωποι που ειναι εκει ομαδοποιημενοι, πιθανοτατα δεν εχουν σχεση με το μπασκετ, απλα κοιτανε το χρωμα της φανελας και οταν χτυπαει η μπαλα στο ταμπλο φωναζουν δοκαρι.
Οπως ο εκφωνητης της Νοβα.

Σε αγωνα στο ΣΕΦ, ακουγα τους διπλανους μου σε φασεις που ειμασταν στον ποντο, να συζητανε για ποδοσφαιρικα θεματα.
Αυτοι οι "φιλαθλοι" ειναι κατα τη γνωμη μου, κακη ταπετσαρια στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακος εχει σιγουρα γυρω στις 4 - 5 χιλιαδες μπασκετικο κοινο. Ας κοιταξουν να το μεγαλωσουν στην ΚΑΕ με ανοιγματα προς μαθητες οικογενειες και οχι να ανοιγουν τις πορτες σε ατομα που κοιτανε μονο το χρωμα της φανελας.
golitog7
QUOTE(RipCity @ Dec 21 2017, 23:10 ) *
Δε νομίζω πως είναι θέμα marketing, εκεί είναι η διαφωνία μου. Είναι θέμα πολύ μικρού μπασκετικού κοινού στον Ολυμπιακό. Αυτό δεν αυξάνεται απλά με marketing (που γίνονται μια χαρά προσπάθειες εκεί), διάολε πάνε οι τύποι στο Καραϊσκάκης που γίνονται αίσχη τόσα χρόνια και δεν πάνε να δουν τους πρωταθλητές-δευτεραθλητές Ευρώπης που παίζουν εκατό μέτρα πιο δίπλα. Έχει πιο πολύ κόσμο το Ολυμπιακός-Πλατανιάς από το Ολυμπιακός-ΤΣΚΑ.

Μην βιάζεσαι. Στην Ελλάδα είμαστε και το κοινό χτίζεται μέσα από τις επιτυχίες. Ο Παο έφτιαξε το κοινό του την εποχή Ομπράντοβιτς με τις μεγάλες επιτυχίες. Την δεκαετία του 90 τον ιδιο κόσμο είχαν.
Air Kef
Εγώ να πω ότι μετά τα 2 νικηφόρα ματς με Γιώργο Μπόγρη βασικό και Μιλουτίνοφ εκτός, μπορεί να κλείσει και αυτό το ζήτημα, θεωρώ ότι είναι ξεκάθαρα ΘΕΤΙΚΟΣ για 3ος σέντερ, εφόσον τα ζητούμενα του 3ου σέντερ είναι:

1. να μην είναι αρνητικός ατομικά και να μην χάνει φάσεις στο 1-1, κυρίως στην άμυνα
2. να μην δυσκολεύεται ιδιαίτερα η ομάδα όσο είναι μέσα ώστε να έχει σοβαρό αρνητικό impact στην ροή του παιχνιδιού

Νομίζω έκανε check και στα 2 points ο Μπόγρης στα 2 ματς που πέρασαν, με την Εφές έβαλε και 4 ποντάκια σε ενα ματς με πολύ κλειστό σκορ. Επιπροσθέτως, ξεκίνησε και τα δύο ματς πλάι στον Γουίλτζερ, ούτε καν στον Πρίντεζη και η ομάδα δεν είχε θέμα στο ξεκίνημα σε κανένα από τα 2 ματς. Προφανώς δεν θεωρώ ότι δεν χρειαζόμαστε Μιλουτίνοφ ή οτι είτε ήταν μέσα ο Μακλίν είτε ο Μπόγρης ήταν το ίδιο, αλλά αυτό δεν ειναι δυνατόν.

Καιρός ωστόσο να προχωρήσουμε και από αυτό το θέμα, μένει να δούμε γιατί ο Τόμσον έχει ξεχάσει να σουτάρει στην Ευρωλίγκα και το ολ τάιμ κλάσικ, πως γίνεται να έχουμε 1-2 τραυματισμούς κάθε βδομάδα και να μην υπάρχει σχετικός προβληματισμός/συζήτηση/ερώτηση δημοσιογράφου πάνω στο θέμα.
RipCity
Προσωπικά ο Hollis μ'αρέσει αρκετά γιατί έχει φτιάξει μόνος του τρόπους να σκοράρει παρότι το κύριό του προσόν δε το χει βγάλει. Συνολικά σουτάρει 46% fg στη Euroleague το οποίο είναι πολύ καλό, μη κολλάμε μόνο στο τρίποντο επομένως και λέμε ότι δε μπαίνουν τα σουτ, παρότι είναι mindfuck αυτό που συμβαίνει. Επιπλέον είναι πολύ καλός ριμπάουντερ για τη θέση του.
Conan1982
Επίσης μετά από χρόνια γίνεται πραγματικότητα η επιθυμία πολλών από εμας (και εμένα) να έχει μικρότερο ρόλο ο Μάντζαρης. Δεν το είδαμε αυτό όταν είχαμε τον Σλούκα, δεν το είδαμε όταν είχαμε τον Χάκετ, το βλέπουμε τώρα που έχει υποχωρήσει στην 4η επιλογή στα γκαρντ. Το σημαντικό βέβαια δεν είναι να τον παροπλίσουμε, είναι στα λεπτά που θα παίζει να προσπαθεί να κάνει το καλύτερο και γιατί όχι να βελτιωθεί ακόμα και τώρα.
rankin
Το μυστήριο με το σουτ του Χόλις θα αποκτήσει μυθικές διαστάσεις και μια μέρα θα το λέμε στα παιδιά μας, μαζί με το μυστήριο του χαμένου σουτ του Πασπαλ´
airg
QUOTE(rankin @ Dec 23 2017, 16:06 ) *
Το μυστήριο με το σουτ του Χόλις θα αποκτήσει μυθικές διαστάσεις και μια μέρα θα το λέμε στα παιδιά μας, μαζί με το μυστήριο του χαμένου σουτ του Πασπαλ´


Ο Πασπαλιε ειχε αν θυμαμαι καλα κακωση στο Ωλενιο νευρο. Δεν υπηρχε κανενα μυστήριο. Απλα το αποκαλυψαν οταν ειχε φυγει απο εμας.

Ο Τομσον δεν εχει προσαρμοστει στο ευρωπαϊκό παιχνίδι και αν καταλαβα καλα στη συνέντευξη που εδωσε, το ψιλοαποριπτει
σαν νοοτροπία. Δυσκολα θα εγκλιματιστεί και θα συνεχίσει στην Ευρώπη. Μακαρι να κανω λαθος.
Conan1982
QUOTE (airg @ Dec 23 2017, 16:00 ) *
Ο Πασπαλιε ειχε αν θυμαμαι καλα κακωση στο Ωλενιο νευρο. Δεν υπηρχε κανενα μυστήριο. Απλα το αποκαλυψαν οταν ειχε φυγει απο εμας.

Ο Τομσον δεν εχει προσαρμοστει στο ευρωπαϊκό παιχνίδι και αν καταλαβα καλα στη συνέντευξη που εδωσε, το ψιλοαποριπτει
σαν νοοτροπία. Δυσκολα θα εγκλιματιστεί και θα συνεχίσει στην Ευρώπη. Μακαρι να κανω λαθος.


ποια συνέντευξη λες; Δεν βρίσκω κάτι.
RipCity
QUOTE (airg @ Dec 23 2017, 15:00 ) *
Ο Πασπαλιε ειχε αν θυμαμαι καλα κακωση στο Ωλενιο νευρο. Δεν υπηρχε κανενα μυστήριο. Απλα το αποκαλυψαν οταν ειχε φυγει απο εμας.

Ο Τομσον δεν εχει προσαρμοστει στο ευρωπαϊκό παιχνίδι και αν καταλαβα καλα στη συνέντευξη που εδωσε, το ψιλοαποριπτει
σαν νοοτροπία. Δυσκολα θα εγκλιματιστεί και θα συνεχίσει στην Ευρώπη. Μακαρι να κανω λαθος.


Το ευρωπαϊκό παιχνίδι όμως είναι άλλες πτυχές κι όχι αν θα βάζεις τα ελεύθερα σουτ. Στα υπόλοιπα μια χαρά προσαρμογή αγωνιστική δείχνει, τα σουτ τα ελεύθερα δεν μπαίνουν!
airg
QUOTE(Conan1982 @ Dec 23 2017, 17:34 ) *
ποια συνέντευξη λες; Δεν βρίσκω κάτι.

Στη νοβα μετα το παιχνιδι
yorgos
QUOTE(RipCity @ Dec 22 2017, 00:10 ) *
Δε νομίζω πως είναι θέμα marketing, εκεί είναι η διαφωνία μου. Είναι θέμα πολύ μικρού μπασκετικού κοινού στον Ολυμπιακό. Αυτό δεν αυξάνεται απλά με marketing (που γίνονται μια χαρά προσπάθειες εκεί), διάολε πάνε οι τύποι στο Καραϊσκάκης που γίνονται αίσχη τόσα χρόνια και δεν πάνε να δουν τους πρωταθλητές-δευτεραθλητές Ευρώπης που παίζουν εκατό μέτρα πιο δίπλα. Έχει πιο πολύ κόσμο το Ολυμπιακός-Πλατανιάς από το Ολυμπιακός-ΤΣΚΑ.

Δε διαφωνούμε, αυτό είπα κι εγώ. Δεν είναι θέμα μάρκετινγκ (άσχετα αν σε αυτό είναι ανώτερος ο Παναθηναϊκός). Ειναι συνδυασμός επιτυχιών στο μπάσκετ και αθλιότητας στο ποδόσφαρο για τον Παναθηναϊκό. Βασικά η σιχαμάρα που ένιωσε μεγάλο κομμάτι του Παναθηναϊκού για το ποδόσφαιρο δημιούργησε ένα μπασκετικό κοινό, μεγάλο κομμάτι του οποίου αυτοπροσδιορίζεται ως καθαρά μπασκετικό (δεν είναι πλειοψηφικό αυτό το κομμάτι, είναι όμως μεγάλο).

Για το Μπόγρη, αποκλείεται να ξέχασε το μπάσκετ. Ήταν πολύ καλή η περσινή του χρονιά, σε ομάδα σε ανταγωνιστικό πρωτάθλημα και πρωταγωνίστρια στην Ευρώπη. ΟΚ, ξεκίνησε κακά τη σαιζόν αλλά τα σχόλια για τις εμφανίσεις του είναι ολίγον υπερβολικά για καθαρά συμπληρωματικό παίκτη.
jazz thrilos
Χρόνια πολλά και υγεία σε όλους τους συμφορουμίτες και τους διαχειριστές.

sport-smiley-017.gif
Athanasios_Olympiacos
Χρόνια πολλά σε όλους. Υγεία και Ευτυχία.
Η ομάδα ευχήθηκε σε πάρτυ έκπληξη και στο Μητσαρα.
Χαίρομαι γιατί κάθε φορά με επιβεβαιώνουν για το πόσο δεμένοι είμαστε.
Όπου και αν φτάσουμε....όλοι μαζί. Στις νίκες και στις ήττες.
SteveNashidis
QUOTE(Athanasios_Olympiacos @ Dec 26 2017, 13:08 ) *
Χρόνια πολλά σε όλους. Υγεία και Ευτυχία.
Η ομάδα ευχήθηκε σε πάρτυ έκπληξη και στο Μητσαρα.
Χαίρομαι γιατί κάθε φορά με επιβεβαιώνουν για το πόσο δεμένοι είμαστε.
Όπου και αν φτάσουμε....όλοι μαζί. Στις νίκες και στις ήττες.


Eνα τρομερό σχόλιο στο fb για την κάτω φωτογραφία που ανέβασες, έλεγε :

Άλλη μία τρομερή "εμφάνιση" για το Γιώργο Μπόγρη μας 77.gif smiley.gif smiley.gif
stefkorner
QUOTE (Voyager @ Dec 26 2017, 20:40 ) *
Eνα τρομερό σχόλιο στο fb για την κάτω φωτογραφία που ανέβασες, έλεγε :

Άλλη μία τρομερή "εμφάνιση" για το Γιώργο Μπόγρη μας 77.gif smiley.gif smiley.gif


βλεπω και Αγραβαναρο στις ομορφιες του !δινει απαντησεις σε καποιους κυριους.. rolleyes.gif
rankin
Με το τέλος του Α γύρου της ευρωλίγκας, υπάρχει μια σχετική ικανοποίηση για το 11-4 και την δευτερη θέση
Πάμε τώρα να δουμε τι μας επιφυλάσσει ο Β γυρος, για να δουμε αν πρέπει οντως να είμαστε τόσο χαρούμενοι ή αν θα πρέπει να κάνουμε λίγη υπομονή ακόμα

Ο Β γυρος λοιπόν για τον Ολυμπιακό έχει 8 αγώνες στο σπίτι του και 7 μακριά απο αυτό:

Εντός: Φενέρ - Ζαλγκίρις - Μακάμπι - Μπαρτσελόνα -Μπαμπεργκ - Εφες - Βαλένθια - Μιλάνο
Εκτός: ΤΣΣΚΑ - Ρεαλ - Παναθηναϊκό - Μπασκόνια - Μάλαγα - Ερυθρό Αστέρα - Κιμκι

Και μπορεί να φαίνεται καλό το πρόγραμμα, απο τη στιγμή που έχεις περισσότερα παιχνίδια στο ΣΕΦ, αλλά στην πραγματικότητα ειναι δυσκολότερο απο αυτό του πρώτου γύρου, γιατι τα εκτος έδρας ειναι όλα δύσκολα.

Ενα ρεαλιστικό σενάριο λέει πως κάτι θα χάσεις ακόμα και στο σπίτι σου, και να πάρεις 7 νίκες.
Ενα ακόμα ρεαλιστικό σενάριο λέει πως εκτός έδρας θα πάρεις 2 - 3 νικες... 4 στο ιδανικό σενάριο.
Τα παιχνίδια με ΤΣΣΚΑ - Ρεαλ - Παναθηναϊκό τα ξεχνάμε απο τώρα και κοιτάζουμε τα άλλα 4.
Μπασκόνια - Μάλαγα - Ερυθρός Αστέρας - Κιμκι. Και οι 4 παλεύουν για είσοδο στην 8αδα.
Πόσες νίκες θα κάνεις εκεί?????

Το ενδεχόμενο να τερματίσουμε τρίτοι με 21 νίκες ειναι υπαρκτό, αλλά ενέχει τον κίνδυνο της διασταύρωσης με καμιά καταραμένη Ρεαλ

Σε σενάριο που μας φέρνει με κάτω απο 20 νικες, θεωρώ οτι είμαστε εκτός τετράδας και με μειονέκτημα έδρας.

Φέτος υπάρχουν μερικές παγίδες:
1. Η Ρεαλ που θα ζωντανέψει στο τέλος και θα πουλήσει ακριβά το τομάρι της για την είσοδο στο F4
2. Η Ζαλγκιρις που έχει μπει σφήνα στο top 6 και έχει μπλέξει τα πράγματα
3. Οι τελευταίοι 4 που είναι λιγότερο επικίνδυνοι από πέρσι ανεβάζοντας τη συγκομιδή βαθμών των υπολοίπων.

Μπορεί για παράδειγμα να ειναι καλύτερα να βγεις 5ος με 4η τη Ζαλγκίρις, παρά να βγεις 3ος με 6η τη Ρεαλ

Το καλύτερο πάντως, ειδικά για φέτος, ειναι να βγεις 1ος ή 2ος. Για να το πετύχεις αυτό θεωρώ οτι χρειάζονται 22 νίκες και πάνω, κάτι που θεωρώ οτι ο Ολυμπιακός θα πρέπει να κάνει υπέρβαση και να ειναι καλύτερος στο Β μέρος της σεζον, για να το πετύχει.

Αυτό το "καλύτερος" δε, σηκώνει πάρα πολύ κουβέντα, γιατί αυτη τη στιγμή ενω βλέπουμε και κάποια πολύ καλά πράγματα, οπως για παράδειγμα το εξαιρετικό και σταθερό performance των φοργουορντ του και την επίσης εξαιρετική, ακόμα και με απουσίες, front line, παρατηρούμε και τρομερή αστάθεια στη περιφέρεια, εκεί οπου εντοπίζεται το πρόβλημα και φέτος....

Σε σχέση με πέρσι, θα έλεγα οτι οι forwards και η front line, έχουν κάνει βήματα προς τα εμπρός.
Step up του Παπαπέτρου θέλατε; Το κάνει..
Ψηλό να ξέρει μπασκετ θέλατε; τον βρήκαμε
Να προσφέρει περισσότερο στην επίθεση ο Παπανικολάου θέλατε; Το έκανε
Να βαζει σουτ ο Τομπσον θέλατε; Χθες εβαλε και σουτ.

Η περιφέρεια ομως, προβληματίζει σε ολα τα επίπεδα. Επιθετικά, δημιουργικά, αμυντικά...
Όσο ο Σπανούλης ειναι φρέσκος, γίνονται πραγματάκια. Μετά δεν γίνεται τίποτα.
Ο Ρομπερτς ψαχνεται. Ο Στρελνιεξ, εκεί που είχε βρεθεί, ψάχνεται και αυτός
Ο Μάντζαρης ειναι ο Μαντζαρης και φέτος δεν έχει παίξει ποτέ απόλυτα υγιής

Τελος πάντων, αφήνω αυτό εδώ για να συζητηθεί στην πορεία...
Καλή χρονιά να έχουμε

Rankin out
passer
Έχοντας διανύσει λοιπόν το πρώτο μισό της χρονιάς, ας πω κι εγώ τις σκέψεις μου:

- Έχουμε 4 άσους (Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς, Τολιόπουλο) και ένα 2άρι (Σπανούλης). Το ιδανικό για μένα θα ήταν να φύγει ο Ρόμπερτς, που κατά τη γνώμη μου είναι χειρότερος overall από Στρέλνιεκς και σε ίδιο επίπεδο overall με Μάντζαρη, αλλά πιάνει θέση ξένου

- Ποιον θα πρότεινα για αντικατάσταση του Ρόμπερτς; Δεν έχω κάποια πρόταση στη σφαίρα της λογικής

- Αν θα κράταγα το Γκριν το καλοκαίρι; Κατηγορηματικά όχι. Θεωρώ όμως ότι τα χαρακτηριστικά του ταιριάζουν στη φετινή ομάδα περισσότερο από του Ρόμπερτς

- Εφόσον αλλάξουμε το Ρόμπερτς με 2άρι, ο χρόνος του Σπανούλη να μειωθεί στα 20 λεπτά. Εννοείται ότι πρέπει να τελειώνει τα παιχνίδια, ο τύπος είναι στο top-3 των πιο clutch παικτών στην ιστορία της Ευρωλίγκας

- Αν και ούτε εγώ το πίστευα, η καλή θέση του Παπαπέτρου είναι τελικά το 4. Το παλικάρι στο 3 χάνεται. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να επανέλθει στο 3 και φέτος η χρονιά είναι ιδανική για κάτι τέτοιο, με την προσθήκη Χόλις και τους τραυματισμούς Τιλί-Αγραβάνη

- Ο Μπόγρης δείχνει να ξεψαρώνει στα τελευταία ματς και να προσφέρει αυτά για τα οποία αποκτήθηκε. Μακάρι να συνεχίσει έτσι

Για το τέλος μια πρόβλεψη της τελικής κατάταξης της κανονικής διάρκειας:

1. ΤΣΣΚΑ
2. Ολυμπιακός
3. Φενέρ
4. Ρεάλ
5. Παναθηναϊκός
6. Χίμκι
7. Ζαλγκίρις
8. Μπασκόνια


basket72
Εύστοχη ως συνήθως η ανάλυση σου φίλτατε Rankin και για τη ομάδα γενικά και για τους παίκτες ειδικά. Θα συμφωνήσω για την ως τώρα αποτίμηση. Δεν θα συμφωνήσω όμως με τις εκτιμήσεις και τους υπολογισμούς σχετικά με τον δεύτερο γύρο. Κι αυτό γιατι η περσινή πρώτη έκδοση της καινούργιας Ευρωλίγκας μάς έδειξε ότι ο δεύτερος γύρος επιφυλάσσει ανατροπές πολύ σοβαρές, είτε λόγο μαζεμένων τραυματισμών συνήθως ως απόρροια ελλιπούς πάγκου, είτε λόγω αδιαφορίας κάποιων ομάδων που δεν έχουν πια βλέψεις είτε τέλος για το φορμάρισμα άλλων ομάδων που δεν είχαν προλάβει ακόμα να¨δέσουν¨ στον πρώτο γύρο.
Φέτος, μάλιστα βλέπουμε το φαινόμενο να έχουμε ακόμα περισσότερες εκπλήξεις από πέρσι.
Το ζητούμενο λοιπόν είναι να πηγαίνουμε αγώνα τον αγώνα και εκεί όντως έχουμε πάει (πολύ) καλά.
Πως ας πούμε αποκλείουμε εκ προοιμίου την νίκη μας μέσα στο ΟΑΚΑ όταν πέρσι τους νικήσαμε εκεί μέσα;
¨Η πόσοι από εμάς περιμέναμε νίκη μες τη Φενέρ, φέτος;
Το ίδιολ ισχύει και για ήττες που μπορεί να έρθουν, όπως αυτή στην Βαμβέργη ας πούμε που πλάκα- πλάκα αν συνεχίσουε έτσι σε λίγα χρόνια θα γίνουμε πελατάκια όπως στην Τούμπα παλιά στο ποδόσφαιρο. biggrin.gif
Αν μπούμε και πάλι στην πρώτη 4αδα θα το θεωρήσω σοβαρή επιτυχία που θα δείχνει αξιοθαύμαστη σταθερότητα και από κει και πέρα όποιος θέλει ας είναι αντίπαλος- χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν προτιμώ σαφώς να είμαστε από δεύτεροι και πάνω.
jazz thrilos
Με τίποτα δεν βλέπω το πλεονέκτημα έδρας να πηγαίνει στις 20 νίκες μίνιμουμ. Είναι πολλές. Νομίζω οτι ο δεύτερος γύρος λόγω κούρασης, ίσως έξτρα τραυματισμών αλλά και επειδή έτσι κι αλλιώς οι εκπλήξεις καραδοκούν παντού, θα έχει αρκετές ήττες των πρωτοπόρων. Πιστεύω οτι όποιος φτάσει τις 18 με 19 νίκες το πολύ θα έχει πλεονέκτημα.

Εφικτό να φτάσουμε τις 19 νίκες βάσει αποτελεσμάτων πρώτου γύρου και προγράμματος δεύτερου; Νομίζω ναι. Απο τα 8 ματς της εδράς μας ας πάρουμε όχι τα εφτά αλλά τα έξι. Νομίζω οτι δύο νίκες εκτός θα τις βρούμε (Ερυθρός, Μάλαγα π.χ.) και θα είμαστε τουλάχιστον στις 19 νίκες στο τέλος. Τίποτα δεν είναι εύκολο βέβαια.

Ας κάνω και μια πιο ειδική πρόβλεψη. Η Φενέρ κατά τη γνώμη μου φέτος είναι δύο επίπεδα κάτω απο την περυσινή. Όποιος νομίζει οτι ο Ομπράντοβιτς περιμένει για να φορμάρει την ομάδα τον Μάρτιο μάλλον δεν την έχει παρακολουθήσει την ομάδα. Πέρυσι μπόρεσε και το έκανε γιατί επέστρεψε δυνατός ο Μπογκντάνοβιτς και είχε και τον Ούντο. Φέτος με μοναδικό αξιόπιστο σέντερ τον Βέσελι (που είναι τεσσάρι) θα δυσκολευτεί πολύ να βρει πατήματα. Η πρόβλεψη λοιπόν είναι οτι δύσκολα θα καταφέρει το πλεονέκτημα έδρας και ακόμα πιο δύσκολα θα βρεθεί στο Βελιγράδι (είτε με πλεονέκτημα είτε με μειονέκτημα).
basket72
QUOTE (jazz thrilos @ Dec 29 2017, 12:08 ) *
α.

Ας κάνω και μια πιο ειδική πρόβλεψη. Η Φενέρ κατά τη γνώμη μου φέτος είναι δύο επίπεδα κάτω απο την περυσινή. Όποιος νομίζει οτι ο Ομπράντοβιτς περιμένει για να φορμάρει την ομάδα τον Μάρτιο μάλλον δεν την έχει παρακολουθήσει την ομάδα. Πέρυσι μπόρεσε και το έκανε γιατί επέστρεψε δυνατός ο Μπογκντάνοβιτς και είχε και τον Ούντο. Φέτος με μοναδικό αξιόπιστο σέντερ τον Βέσελι (που είναι τεσσάρι) θα δυσκολευτεί πολύ να βρει πατήματα. Η πρόβλεψη λοιπόν είναι οτι δύσκολα θα καταφέρει το πλεονέκτημα έδρας και ακόμα πιο δύσκολα θα βρεθεί στο Βελιγράδι (είτε με πλεονέκτημα είτε με μειονέκτημα).


¨Οπως προείπα δεν μπορώ να φτάσω τόσο μακριά και να προβλέψω πόσες νίκες θα χρειαστούν, είναι άλλωστε αμελητέο το δείγμα της μιας χρονιάς για να πούμε με ασφάλεια κάτι τέτοιο..άποψη μου...
Σχετικα με τον Βέσελι όμως δεν θα συμφωνήσω, νομίζω ότι για την Ευρωλίγκα των 2μετρων σέντερ η θέση του είναι το 5. Εκεί άλλωστε έσκισε πρόπερσι- το ίδιο κάνει και φέτος. Όχι ότι και πέρσι πήγε άσχημα αλλά μπόρεσε και έπαιξε στο 4 γιατί ο Ούντο ήταν απίστευτος σε κάθε τομεά του παιχνιδιού και κάπως έτσι τους χώρεσε ο μέγας Ζοτς.
Δεν αποκλείω καθόλου βελτίωση του Τόμπσον, επίσης. Ενώ περιμένει και τον Κάλινιτς που θα δώσει πολλά. Μην την ξεγράφουμε την Φενέρ παίδες. ΚΑι φέτος είναι μες τα 2 μεγάλα φαβορί.
rankin
QUOTE(passer @ Dec 29 2017, 11:44 ) *
- Ποιον θα πρότεινα για αντικατάσταση του Ρόμπερτς; Δεν έχω κάποια πρόταση στη σφαίρα της λογικής


Εναν Μάικ Τζέιμς ξερωγω.... smiley.gif


QUOTE(jazz thrilos @ Dec 29 2017, 12:08 ) *
Με τίποτα δεν βλέπω το πλεονέκτημα έδρας να πηγαίνει στις 20 νίκες μίνιμουμ. Είναι πολλές. Νομίζω οτι ο δεύτερος γύρος λόγω κούρασης, ίσως έξτρα τραυματισμών αλλά και επειδή έτσι κι αλλιώς οι εκπλήξεις καραδοκούν παντού, θα έχει αρκετές ήττες των πρωτοπόρων. Πιστεύω οτι όποιος φτάσει τις 18 με 19 νίκες το πολύ θα έχει πλεονέκτημα.

Πέρσι παντως το πλεονέκτημα πήγε στις 19 νίκες (Παναθηναϊκός)

Φέτος οι τελευταίοι της κατάταξης τα πάνε χειρότερα και ειναι πιθανό να τα παρατήσουν ακόμα νωρίτερα.
Αυτοι που ειναι ανεβασμένοι, σε σχέση με πέρσι, ειναι οι ομάδες του γκρουπ 9-12, οι οποιες κυνηγάνε 8αδα με περισσότερες αξιώσεις και μπορεί να κόψουν βαθμους απο μεγάλους.

Αυτές οι ομάδες ισως και να ειναι οι ρυθμιστές στο τέλος (εχουμε καμποσους απο αυτους εκτός έδρας, οπως έγραψα)

QUOTE(basket72 @ Dec 29 2017, 12:16 ) *
Σχετικα με τον Βέσελι όμως δεν θα συμφωνήσω, νομίζω ότι για την Ευρωλίγκα των 2μετρων σέντερ η θέση του είναι το 5.

Ο οποίος Βεσελι στην Παρτιζάν έπαιζε τριάρι (με τεσσάρι Λορενς Ρομπερτς και σεντερ τον Μαριτς)
Αυτά ηταν σχήματα αντρίκια
passer
QUOTE (rankin @ Dec 29 2017, 13:16 ) *
Εναν Μάικ Τζέιμς ξερωγω.... smiley.gif



Ναι ρε παιδί μου... Ή έναν Γιουλ που θα έρχεται από τραυματισμό και θα τον δίνει κοψοχρονιά η Ρεάλ 69.gif
lefpan
QUOTE (rankin @ Dec 29 2017, 11:26 ) *
Σε σενάριο που μας φέρνει με κάτω απο 20 νικες, θεωρώ οτι είμαστε εκτός τετράδας και με μειονέκτημα έδρας.

Φίλε rankin, σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με την ανάλυσή σου, εκτός από το παραπάνω σημείο.

Πιστεύω ότι το εισιτήριο για την τετράδα θα είναι στις 18 νίκες (κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις μπορεί να είναι και στις 17).
Υπάρχουν πάρα πολλές ομάδες μαζεμένες στη μέση της βαθμολογίας ικανές για κάθε αποτέλεσμα. Έχουν να γίνουν πολλές ήττες ακόμα για τους πρωτοπόρους, που δεν μπορούμε να τις καθορίσουμε από τώρα.
Αντίθετα με σένα, πιστεύω πως με 20-21 νίκες έχουμε πιάσει ήδη στασίδι στην πρωτοδεύτερη θέση.

ΥΓ: Μεγαλύτερος αστάθμητος παράγοντας, νομίζω, θα είναι η Ρεάλ και το παιχνίδι σκοπιμότητας από τους διεκδικητές της τετράδας. Δεν αποκλείω προς το τέλος να βλέπουμε ήττες με το ζόρι, σε μια προσπάθεια κάποιας πρωτοπόρου να αποφύγει τη διασταύρωση με την πλήρη τότε Ρεάλ. Βέβαια, επειδή όλα αυτά είναι χαοτικά, στο τέλος όποιος προσπαθήσει να διαλέξει -νομίζω- θα πάθει μεγάλο χουνέρι.
Τεσπά, θα δούμε.

Καλή χρονιά σε όλους!!!
benchwarmer
Το πλέον αξιοπερίεργο της υπόθεσης είναι ότι το καλοκαίρι υπήρχαν πάρα πολλές ανησυχίες για την άμυνα της ομάδας. Τόσο με την αποχώρηση του Χάκετ και το γεγονός ότι οι 3 από τους 4 γκαρντ μας θα ήταν από μέτριοι (Στρέλνιεκς) έως κακοί αμυντικοί (Σπανούλης, Ρόμπερτς), όσο και με την (αναγκαστική?) αλλαγή του Μπιρτς με τον ΜακΛιν και το περιβόητο θέμα του rim protector. Και το "πρόβλημα" γιγαντώθηκε με τον τραυματισμό του Τιλί και την προσωρινή αντικατάστασή του με έναν παίχτη που θέλει αλλά δεν μπορεί να παίξει δυνατή άμυνα.
Παρόλα αυτά λοιπόν είμαστε η καλύτερη άμυνα της Ευρωλίγκας και αυτό σίγουρα πιστώνεται κυρίως στον Σφαιρόπουλο. Όπως βέβαια του "πιστώνεται" και ότι είμαστε η χειρότερη επίθεση, αλλά εν πάσει περιπτώσει κρατώντας το 11-4 ρεκόρ με όλες αυτές τις ατυχίες το πρόσημο είναι θετικό για όλους.

* Προβλέψεις για το πόσες νίκες θα χρειαστούν συνολικά κλπ δεν θα ήθελα να κάνω από τώρα. Το θεωρώ πάρα πολύ νωρίς, κάποιοι βέβαια έχουν αρχίσει και συζητάνε για το αν θα πρέπει να χάσουμε κάποια ματς για να διαλέξουμε αντίπαλο στους "8". icon_drunk.gif Περιμένω ποστ του Τουίσμ επί του θέματος smiley.gif


** Αυτό που θα κάνω πάντως είναι να ποστάρω τα συνολικά +/- των παιχτών στον 1ο γύρο της Ευρωλίγκας (τα πιο απλά στατιστικά είναι προφανώς ορατά στο σάιτ της Ευρωλίγκας)
CODE
roberts       287,4    66    9,19
papanikolaou  368,8    80    8,68
thompson      274,9    52    7,57
milutinov     242,3    42    6,93
printezis     312,9    51    6,52
mclean        276,7    36    5,20
strelnieks    359,9    19    2,11
agravanis     90,2     -2    -0,89
wiltjer       86,4     -3    -1,39
spanoulis     128,5    -7    -2,18
papapetrou    288,0    -19   -2,64
mantzaris     238,4    -37   -6,21
bogris        63,9     -26   -16,28

Η πρώτη στήλη είναι τα λεπτά, η δεύτερη το +/- και η τρίτη το +/- ανά 40 λεπτά συμμετοχής, ενώ να σημειωθεί ότι η ομάδα γενικά είναι στο +52 σε 15 ματς, δηλαδή +3.46 ανά παιχνίδι.
akratacity
QUOTE (lefpan @ Dec 29 2017, 15:12 ) *
Φίλε rankin, σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με την ανάλυσή σου, εκτός από το παραπάνω σημείο.

Πιστεύω ότι το εισιτήριο για την τετράδα θα είναι στις 18 νίκες (κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις μπορεί να είναι και στις 17).
Υπάρχουν πάρα πολλές ομάδες μαζεμένες στη μέση της βαθμολογίας ικανές για κάθε αποτέλεσμα. Έχουν να γίνουν πολλές ήττες ακόμα για τους πρωτοπόρους, που δεν μπορούμε να τις καθορίσουμε από τώρα.
Αντίθετα με σένα, πιστεύω πως με 20-21 νίκες έχουμε πιάσει ήδη στασίδι στην πρωτοδεύτερη θέση.

ΥΓ: Μεγαλύτερος αστάθμητος παράγοντας, νομίζω, θα είναι η Ρεάλ και το παιχνίδι σκοπιμότητας από τους διεκδικητές της τετράδας. Δεν αποκλείω προς το τέλος να βλέπουμε ήττες με το ζόρι, σε μια προσπάθεια κάποιας πρωτοπόρου να αποφύγει τη διασταύρωση με την πλήρη τότε Ρεάλ. Βέβαια, επειδή όλα αυτά είναι χαοτικά, στο τέλος όποιος προσπαθήσει να διαλέξει -νομίζω- θα πάθει μεγάλο χουνέρι.
Τεσπά, θα δούμε.

Καλή χρονιά σε όλους!!!

Συμφωνω με την αναλυση του rankin οσον αφορα τις νικες που θα χρειαστουν για την τετραδα. 17-18 νικες μονο ειναι πολυ λιγες. Και εγω θεωρω οτι το 20 ειναι ο αριθμος-κλειδι. Οσο για τη Ρεαλ ειναι μολις μια νικη πισω απο ΠΑΟ και Ζαλγκιρις ηδη οποτε εγω προσωπικα τη θεωρω σιγουρη για την τετραδα, δεν βλεπω τον λογο που ολοι θεωρειτε οτι θα εχει μειονεκτημα και θα τρεχουν ολοι να την αποφυγουν στα πλει οφ...
basket72
QUOTE (rankin @ Dec 29 2017, 13:16 ) *
Ο οποίος Βεσελι στην Παρτιζάν έπαιζε τριάρι (με τεσσάρι Λορενς Ρομπερτς και σεντερ τον Μαριτς)
Αυτά ηταν σχήματα αντρίκια


Έπαιζε και λίγο 4 ο Τσέχος στην Παρτίζαν αλλά πιο πολύ 3. Έχεις δίκιο...Αλλάξανε τα κόζια όμως..Με το που γύρισε από ΝΒΑ ο Ζοτς τον μετέτρεψε στον πιο scary mobile center εκείνης της σαιζόν.
Εν τω μεταξύ ο Ρόμπερτς ήταν εκείνη ή την περασμένη σαιζόν που είχε περάσει από μας και δεν ακούμπησε;; rolleyes.gif

Αφού ανέφερες σχήματα αντρίκεια θα σε πάω και λίγο πιο πίσω όταν πήγαμε να φέρουμε τον Τομ Γκουλιότα από το Αμέρικα.(τότε με τα κότερα ...) θυμάμαι στόχος του θανθού ήταν να παιζει με Τόμιτς, Πάσπαλι, Γκουλιότα, Τάρλατς, Πανι. Τελικά και πάλι σε ψηλό σχήμα πήγαμε με τον Σιγάλα στο 2 και τον Ζάρκο στο 3.
rankin
QUOTE(basket72 @ Dec 29 2017, 19:19 ) *
Έπαιζε και λίγο 4 ο Τσέχος στην Παρτίζαν αλλά πιο πολύ 3. Έχεις δίκιο...Αλλάξανε τα κόζια όμως..Με το που γύρισε από ΝΒΑ ο Ζοτς τον μετέτρεψε στον πιο scary mobile center εκείνης της σαιζόν.
Εν τω μεταξύ ο Ρόμπερτς ήταν εκείνη ή την περασμένη σαιζόν που είχε περάσει από μας και δεν ακούμπησε;; rolleyes.gif

Αφού ανέφερες σχήματα αντρίκεια θα σε πάω και λίγο πιο πίσω όταν πήγαμε να φέρουμε τον Τομ Γκουλιότα από το Αμέρικα.(τότε με τα κότερα ...) θυμάμαι στόχος του θανθού ήταν να παιζει με Τόμιτς, Πάσπαλι, Γκουλιότα, Τάρλατς, Πανι. Τελικά και πάλι σε ψηλό σχήμα πήγαμε με τον Σιγάλα στο 2 και τον Ζάρκο στο 3.

Τον Ρομπερτς τον ειχαμε πάρει επι Γκερσον και τον αλλάξαμε, πριν αρχίσει η σεζόν, με τον Μαρκ Τζάκσον.
Μετά ήρθε ο Γιαννάκης στα μέσα της σεζόν και έδιωξε και τον Τζακσον και ησυχάσαμε.
T.W.Is.M.
QUOTE(passer @ Dec 29 2017, 13:22 ) *
Ναι ρε παιδί μου... Ή έναν Γιουλ που θα έρχεται από τραυματισμό και θα τον δίνει κοψοχρονιά η Ρεάλ 69.gif


Εγω θα λεγα εναν Παυλογιωργη που αφου θα παει στο ΕλΕι το καλοκαιρι, ας φυγει απο την ΟουΚειΣι μια ωρα αρχιτερα... smiley.gif

Αναλυση και σεναριολογια για την Ευρωλιγκα λεω να κανω μες στο ΣΚ μολις βρω λιγο χρονο.
Athanasios_Olympiacos
Αφήνω αυτό εδώ....
Γιατί κάποιοι μίλαγαν για μπασκετικο κοινό και τα συναφή.
akratacity
QUOTE (Athanasios_Olympiacos @ Dec 30 2017, 19:46 ) *
Αφήνω αυτό εδώ....
Γιατί κάποιοι μίλαγαν για μπασκετικο κοινό και τα συναφή.

Λάθος λίστα έχεις βάλει. Ο Παναθηναϊκός είναι σίγουρα πάνω από εμάς στο μέσο όρο εισιτηρίων με πρώτη σε αυτή τη λίστα τη Ζαλγκίρις και δεύτερη τη Μπασκόνια.
kotzito
QUOTE(akratacity @ Dec 30 2017, 17:52 ) *
Λάθος λίστα έχεις βάλει. Ο Παναθηναϊκός είναι σίγουρα πάνω από εμάς στο μέσο όρο εισιτηρίων με πρώτη σε αυτή τη λίστα τη Ζαλγκίρις και δεύτερη τη Μπασκόνια.

Η λίστα δεν είναι μέσος όρος στα ματς με γηπεδούχο την εκάστοτε ομάδα. Είναι μέσος όρος στα ματς με φιλοξενούμενο την εκάστοτε ομάδα.
RipCity
Δεν ξέρω αν τα μάθατε αλλά ο Αρσενόπουλος ήδη έκανε το πρώτο του χειρουργείο. Έτσι από μικρός μαθαίνει τι εστί Ολυμπιακός. Ο δε Roberts πρόβλημα στο δικέφαλο στο ματς με τον Πανιώνιο. Άντε και καλή μας χρονιά! laugh.gif
SteveNashidis
QUOTE(RipCity @ Dec 31 2017, 15:38 ) *
Δεν ξέρω αν τα μάθατε αλλά ο Αρσενόπουλος ήδη έκανε το πρώτο του χειρουργείο. Έτσι από μικρός μαθαίνει τι εστί Ολυμπιακός. Ο δε Roberts πρόβλημα στο δικέφαλο στο ματς με τον Πανιώνιο. Άντε και καλή μας χρονιά! laugh.gif

χαχαχα

Το είπανε στη μετάδοση για τον Αρσενόπουλο . Ανέφεραν μάλιστα ότι ο τραυματισμός του είναι αρκετά σπάνιος και μαντέψτε που ξαναέγινε αυτός ο σπάνιο τραυματισμός. Στον Χάκετ , επί Ολυμπιακού. icon_drunk.gif

Αρκετά καλό πρόσωπο ο Τόμπσον και ο Τολιόπουλος στο ματς με τον Πανιώνιο.

akratacity
QUOTE (Voyager @ Dec 31 2017, 16:11 ) *
χαχαχα

Το είπανε στη μετάδοση για τον Αρσενόπουλο . Ανέφεραν μάλιστα ότι ο τραυματισμός του είναι αρκετά σπάνιος και μαντέψτε που ξαναέγινε αυτός ο σπάνιο τραυματισμός. Στον Χάκετ , επί Ολυμπιακού. icon_drunk.gif

Αρκετά καλό πρόσωπο ο Τόμπσον και ο Τολιόπουλος στο ματς με τον Πανιώνιο.

Ειδικά ο Τολιοπουλος φέτος εμένα με έχει διαψεύσει πανηγυρικά. Δεν πίστευα ότι μπορεί να σταθεί σε αυτό το επίπεδο λόγω ύψους κυρίως. Αλλά αυτός δείχνει ότι αν συνεχίσει να παίρνει ευκαιρίες θα μπορεί να λογίζεται σαν μέλος του Ελληνικού μας κορμού για πολλά χρόνια. Έχει κάποια στοιχεία (σουτ, έλεγχος της μπάλας, ταχυτητα) σε εξαιρετικό επίπεδο και μέσω αυτών μπορεί να κρύψει τις αμυντικές κυρίως αδυναμίες του.

Υγ οι εμφανίσεις του είναι μια απάντηση και σε όσους ήθελαν ξένο φθηνό γκαρντ σαν πέμπτο στην περιφέρεια λόγω της απουσίας Σπαν στην αρχή της χρονιάς.
airg
Ο τροπος που χειριζεται τη μπαλα ο Τολιοπουλος, μου θυμιζει πολυ το Λημνιατη.
Ευτυχώς δεν μου τον θυμιζει στο σουτ.

Οσο για τον τραυματισμό του Αρσενοπουλου, τι να πω; Αποσπαστικο καταγμα σε εκτεινοντα του δακτυλου;
Τοσο κτηνη σε δυναμη εχουν γινει οι παιχτες μας;
Οι εκτεινοντες των δακτύλων πως μπορουν να αναπτύξουν τοση δυναμη που να αποσπασουν την καταφυση του μυ;
Και δυο παιχτες μας αυτο τον τραυματισμο;

Θα ήθελα να ξέρω περισσότερα για αυτους τους τραυματισμους.

Δεν συζηταμε για διάστρεμμα που μπορουν να συμβουν 4 σε μια προπονηση.

Για να μην παρεξηγηθω, δεν νομιζω οτι το ιατρικό επιτελειο μπορει να ενοχοποιηθει.
Αν δεν ηταν παιχτης βοηθητικος για τις προπονησεις ο Αρσενοπουλος, θα μπορούσα να υποψιαστω καταπονηση, αλλα και παλι σε εκτεινοντα του δακτυλου;
john wick
QUOTE (Athanasios_Olympiacos @ Dec 30 2017, 17:46 ) *
Αφήνω αυτό εδώ....
Γιατί κάποιοι μίλαγαν για μπασκετικο κοινό και τα συναφή.






24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif
Φιλε Athanasie . αν ποτε κανουμε καμμια φορουμοσυναντηση ,θελω πολυ να σε γνωρισω απο κοντα!!!! Πρεπει να εισαι κ γαμω τα παιδια... 77.gif
Conan1982
QUOTE (airg @ Dec 31 2017, 19:27 ) *
Οσο για τον τραυματισμό του Αρσενοπουλου, τι να πω; Αποσπαστικο καταγμα σε εκτεινοντα του δακτυλου;
Τοσο κτηνη σε δυναμη εχουν γινει οι παιχτες μας;
Οι εκτεινοντες των δακτύλων πως μπορουν να αναπτύξουν τοση δυναμη που να αποσπασουν την καταφυση του μυ;
Και δυο παιχτες μας αυτο τον τραυματισμο;


Λογικά κάπου χτύπησε ο παίκτης και το έπαθε.
yorgos
QUOTE(Voyager @ Dec 31 2017, 17:11 ) *
χαχαχα

Το είπανε στη μετάδοση για τον Αρσενόπουλο . Ανέφεραν μάλιστα ότι ο τραυματισμός του είναι αρκετά σπάνιος και μαντέψτε που ξαναέγινε αυτός ο σπάνιο τραυματισμός. Στον Χάκετ , επί Ολυμπιακού. icon_drunk.gif

Αρκετά καλό πρόσωπο ο Τόμπσον και ο Τολιόπουλος στο ματς με τον Πανιώνιο.

H φωτογραφία της υπογραφής σου προκαλεί θλίψη, οργή και γέλωτα ταυτόχρονα. Άιντε και καλή χρονιά.
kotzito
QUOTE
Χωρίς τον Μπράιαν Ρόμπερτς θα αγωνιστεί τελικά ο Ολυμπιακός απέναντι στη Μιλάνο την Παρασκευή (21:00) για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η δεύτερη μαγνητική στην οποία υποβλήθηκε ο Αμερικανός γκαρντ έδειξε θλάση ελαφριάς μορφής στο δεξί του πόδι και ήδη συνεχίζει το πρόγραμμα θεραπείας του ώστε να το ξεπεράσει

www.superbasket.gr


Δεν πιστεύω να περίμενε κανείς ότι τώρα που γυρνάνε Πρίντεζης, Μάντζαρης, Μιλουτίνοφ δεν θα τους αντικαθιστούσε άλλος στο ιατρικό δελτίο tongue.gif

Πάντως μιας και το παιχνίδι μεθαύριο δεν είναι και πολύ δύσκολο θεωρητικά και με την κατάσταση του Μάντζαρη ερωτηματικό ξανά, θα ήθελα να δω τον Τολιόπουλο να παίρνει ένα δεκάλεπτο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.