Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
rankin
QUOTE(stefkorner @ Jun 11 2018, 14:05 ) *
μεγαλη επιτυχια το να τους παει στους ημιτελικους eurocup ! αυτο το δεχομαι!υπερβαση για Τρεντο ! δεν χρειαζεται να επαιξε μπασκεταρα ομως ετσι ; μην παμε παλι στο παραδειγμα Σφαιροπουλου με τους 2 τελικους ευρωλιγκας rolleyes.gif

αν ψαξουμε προπονητες με πολλα χρονια σε μια ομαδα ,απο χαμηλοτερες κατηγοριες που να παιξαν καλα φετος και να γλεντησαν η εστω παραλιγο να γλεντησαν.. πολλαπλασια μπατζετ ,εχουμε καποια παραδειγματα διπλα μας σαν τον Γιατρα και τον Σερελη!ε δεν νομιζω να τους ηθελες αυτους ως αντι-Σφαιροπουλους smiley.gif

Κοιτα. Αποψεις ειναι αυτές.

Εγω ξέρω οτι δεν μιλάμε για εναν κοουτς, σαν τον κλασσικό έλληνα του "σκεπτόμενου μπασκετ"
Μιλάμε για εναν κοουτς που παιζει ενα δικο του μπασκετ, με ελευθερία κινήσεων, χωρίς θέσεις, που παίρνει απο τους παίχτες του το μαξιμουμ και που για τα μέσα που είχε στα χέρια του έχει πετύχει πολλά παραπάνω απο οσα θα φανταζόταν κανείς.

Το ειπα απο την αρχή.
Ειναι αιρετική η άποψη μου και δε περιμένω να βρει πολλούς υποστηρικτές
Προφανώς και ειναι πολυ πιο ευκολο να πεις προπονηταρά τον Ιτούδη, παρά τον άγνωστο Μπουσκάλια.
Επίσης προφανώς, ο Μπουσκάλια δεν εχει ενα στρατό δημοσιογράφων απο πίσω του να τον επαινούν, ουτε μανατζερς να τον προωθουν.
Του ευχομαι να δικαιωθεί μια μέρα και να πάρει μια ομάδα με σοβαρό μπατζετ για να δουμε τι μπορει να πετύχει το δικο του μπασκετ, που κανεις άλλος δε τολμά να παιξει
Conan1982
Αυτό το χωρίς θέσεις δεν ξέρω αν το θέλουμε και το μπορούμε. Οι Έλληνες παίκτες μας σίγουρα δεν μπορούν να το ακολουθήσουν, αν ερχόταν αύριο θα έπρεπε να βρει και να βασιστεί σε ξένους παίκτες, δηλαδή μια αλλαγή 180 μοιρών στην φιλοσοφία της ομάδας.
akratacity
QUOTE (rankin @ Jun 11 2018, 14:03 ) *
Εγώ ξαναλέω οτι μου ταιριάζει η φιλοσοφία του κοουτς Μπουσκάλια. Θεωρώ οτι μπορεί να πετύχει στον Ολυμπιακό.
Ειναι απο τους καλύτερους κοουτς εκει έξω και δεν τον έχει παρει μυρωδιά σχεδόν κανείς.

Εχει το δικο του μπασκετικό στυλ και έχει περάσει δια πυρός και σιδήρου, οταν αλλοι ξεκινούν με 10.000.000 μπατζετ απο τη πρώτη μερα.
Μη πω για αυτούς που ξεκινουν με 10.000.000 και σε ενα χρόνο παίρνουν 35.000.000 στα χέρια τους...

Βαλε ολα τα αστέρια να προπονήσουν τη Τρέντο, να δουμε τι ασιστ θα μοιράζουν και τι μπασκετ θα παίξουν.
Να συγκρίνουμε όμοια πράγματα.
Ο Μπουσκάλια έχει φτιάξει ομάδα που παίζει eurocup και χτυπάει serie A, απο το τίποτα.
Όποιος περιμένει οτι θα δει ομάδα με παίχτες της πλάκας, να παιζουν σαν ευρωλιγκάτοι, κάτι δεν έχει καταλάβει καλά.
Ο τυπος ειχε MVP στην ομάδα του, αυτόν με το κοφίνι στη πλάτη που τον πηρε μετά η Αρμάνι
Για τέτοιου επιπέδου παίχτες μιλάμε.
Προπονητής ειναι. Δεν ειναι μάγος.
Να πάρει ενα μπατζετ μεγάλο, να δουμε τι θα πετύχει.

Και αν η λέξη "μπασκετάρα" δεν άρεσε, την διορθώνω και λέω "πολύ διασκεδαστικό μπασκετ"

Το θεμα δεν ειναι οτι απλα δεν μας αρεσε η λεξη μπασκεταρα απλα οτι δεν ισχυει. Αυτο που γραφεις τωρα ειναι κατι εντελως διαφορετικο. Δηλαδη οτι σου ταιριαζει σαν φιλοσοφια αυτο που εχει δημιουργησει ο Μπουσκαλια.

Για τις ασιστ να σου πω οτι επιμενω ξεκαθαρα οτι ο τροπος λειτουργιας παιζει σημαντικοτατο ρολο. Εγω προσωπικα θεωρω οτι με τον Τρινκιερι πχ αυτη η ομαδα θα επαιζε αλλο μπασκετ. Μπορει να μην ηταν το ιδιο αποτελεσματικη οσο τωρα αλλα σιγουρα θα επαιζε κατι παραπανω απο ακαταπαυστο ενας εναντιον ενος.

Ολα αυτα δεν μειωνουν βεβαια το εργο που εχει παρουσιασει στην Τρεντο. Ειναι σιγουρα ενας πολυ καλος προπονητης. Αλλα ακομα πιο σιγουρα αυτη τη στιγμη δεν ειναι μια λυση για τον Ολυμπιακο.
stefkorner
QUOTE (rankin @ Jun 11 2018, 20:14 ) *
Κοιτα. Αποψεις ειναι αυτές.

Εγω ξέρω οτι δεν μιλάμε για εναν κοουτς, σαν τον κλασσικό έλληνα του "σκεπτόμενου μπασκετ"
Μιλάμε για εναν κοουτς που παιζει ενα δικο του μπασκετ, με ελευθερία κινήσεων, χωρίς θέσεις, που παίρνει απο τους παίχτες του το μαξιμουμ και που για τα μέσα που είχε στα χέρια του έχει πετύχει πολλά παραπάνω απο οσα θα φανταζόταν κανείς.

Το ειπα απο την αρχή.
Ειναι αιρετική η άποψη μου και δε περιμένω να βρει πολλούς υποστηρικτές
Προφανώς και ειναι πολυ πιο ευκολο να πεις προπονηταρά τον Ιτούδη, παρά τον άγνωστο Μπουσκάλια.
Επίσης προφανώς, ο Μπουσκάλια δεν εχει ενα στρατό δημοσιογράφων απο πίσω του να τον επαινούν, ουτε μανατζερς να τον προωθουν.
Του ευχομαι να δικαιωθεί μια μέρα και να πάρει μια ομάδα με σοβαρό μπατζετ για να δουμε τι μπορει να πετύχει το δικο του μπασκετ, που κανεις άλλος δε τολμά να παιξει


θα μπορουσες πιο απλα να πεις οτι ειναι μια καψουρα σου ! οπως εμενα ας πουμε ειναι ο Μπαγκατσκις ! που ομως τον ειδα να αποτυγχανει στην Μακαμπι(ασχετα απο τους λογους) ! μπορω να πω ανετα οτι τον γουσταρω για την φιλοσοφια του και το μπασκετ του μ αρεσει τρελα,αλλα δεν θα μπορουσα να στηριξω πουθενα οτι ειναι ικανοτερος προπονητης απο τον Σφαιροπουλου ,με τους 2 τελικους ευρωλιγκας ,που φυσικα δεν μ ελκυει το μπασκετ που παιζει ουτε οταν φτανει σε επιτυχιες /υπερβασεις..
rankin
QUOTE(stefkorner @ Jun 11 2018, 14:20 ) *
θα μπορουσες πιο απλα να πεις οτι ειναι μια καψουρα σου !

Καλά, δεν έγραψα πουθενά οτι ειναι ο καλύτερος προπονητής σύμφωνα με το sports illustrated

Προφανώς προσωπική άποψη εκφράζω οταν λέω οτι μου αρέσει το μπασκετ που πρεσβεύει και θα τον ηθελα στην ομάδα του.
back2back
Έτσι όπως είναι η κατάσταση δεν μπορούμε να πάμε σε άγνωστό προπονητή, ούτε καν σε απλά καλό προπονητή, χρειαζόμαστε μεγάλο όνομα που θα εμπνεύσει τους πάντες, παίκτες και φιλάθλους. Η ατμόσφαιρα μοιάζει με αυτήν της τελευταίας χρονιάς Γιαννάκη, τη δεδομένη στιγμή θέλουμε Ντούντα και όχι Μπαρτζώκα. Καλύτερα οι Αφοί να δώσουν 1,5 εκ για προπονητή και ας κατέβουμε με έναν ξένο λιγότερο. Για εμένα η κίνηση ματ που θα άλλαζε τα πάντα θα ήταν ο Σάρας


yorgos
QUOTE(back2back @ Jun 11 2018, 15:44 ) *
Έτσι όπως είναι η κατάσταση δεν μπορούμε να πάμε σε άγνωστό προπονητή, ούτε καν σε απλά καλό προπονητή, χρειαζόμαστε μεγάλο όνομα που θα εμπνεύσει τους πάντες, παίκτες και φιλάθλους. Η ατμόσφαιρα μοιάζει με αυτήν της τελευταίας χρονιάς Γιαννάκη, τη δεδομένη στιγμή θέλουμε Ντούντα και όχι Μπαρτζώκα. Καλύτερα οι Αφοί να δώσουν 1,5 εκ για προπονητή και ας κατέβουμε με έναν ξένο λιγότερο. Για εμένα η κίνηση ματ που θα άλλαζε τα πάντα θα ήταν ο Σάρας

Νομίζω το Σάρας τον ξεχνάνε πλέον όλοι οι ευρωπαϊκοί σύλλογοι...

Ο Ολυμπιακός και να θέλει, Μπλατ ή κάτι τέτοιο δεν μπορεί να χτυπήσει ακόμη κι αν του δώσει 2 μύρια, πολύ απλά επειδή δεν έχει τα χρήματα να του πάρει τους παίκτες που θα ζητήσει. Θέλοντας και μη, σε άλλο μοντέλο θα πάει κι όχι σε αυτό της προπονητούκλας. Αλλά πριν από όλα θα πρέπει να λυθεί το ιδιοκτησιακό, όπου δεν πιστεύω ότι έχουμε όλες τις εξελίξεις στα χέρια μας. Εμένα κάτι μου λέει ότι αν πάρει ο Ολυμπιακός το πρωτάθλημα (σε ένα πέμπτο ματς όλα γίνονται, ειδικά απέναντι στον Πασκουάλ), οι αφοί πάνε για ηρωική έξοδο.
benchwarmer
Rankin βάλε και την παράμετρο του ρίσκου που υπάρχει σε περιπτώσεις προπονητών που έχουν προπονήσει (ουσιαστικά) μόνο μία ομάδα στην καριέρα τους, ή που δεν έχουν βγει έξω από την χώρα τους κλπ. Βλέπε Βουγιόσεβιτς, Πεδουλάκης κλπ και τι έκαναν εκτός της χώρας τους.


Κατά τ' άλλα, υπάρχει κάτι ακόμα σημαντικότερο από την επιλογή του προπονητή. Και αυτό είναι η επιλογή του κεντρικού πλάνου από την διοίκηση. Καταρχάς, υπάρχει τέτοιο? Και εννοώ κάτι πιο μεσοπρόθεσμο (για να μην πω μακροπρόθεσμο), το "όλα καλά συνεχίζουμε στα ίδια με φέτος" θεωρώ πως με μαθηματική ακρίβεια θα μας οδηγήσει στην τύχη της Μπαρτσελόνα των τελευταίων ετών.

Θες να φορτώσεις το μπάτζετ συνολικά με σκοπό να προλάβεις την τελευταία(?) χρονιά του Σπανούλη με στόχο την κατάκτηση της EL?
Θες να φορτώσεις το μπάτζετ σε έναν και μόνο παίχτη ως αντί-Σπανούλη και τους υπόλοιπους ρολίστες/ξυλοκόπους?
Θες να μειώσεις το μπάτζετ και να πας σε εντελώς στοιχήματα Αμερικανούς?
Θες να μην φέρεις σχεδόν καθόλου ξένους (μιας που δεν πονάνε την ομάδα rolleyes.gif ) και να στηριχτείς ακόμα περισσότερο σε Έλληνες, αν γίνεται και νέους?
Θες να σώσεις τα μάτια σου από τα κολλύρια των τελευταίων ετών και να πας σε εντελώς επιθετικό μπάσκετ?
Θες να αφήσεις την Ευρωλίγκα σε δεύτερο πλάνο και να αφοσιωθείς στα εν Ελλάδι?
Θες να αφήσεις την Ελλάδα εντελώς πια σε δεύτερο πλάνο και να σε νοιάζει μόνο η Ευρωλίγκα?

Όλα αυτά (και άλλα τόσα) είναι απόλυτα σεβαστά (και βέβαια θα κριθεί στο τέλος και η διοίκηση για την όποια επιλογή της), αλλά το καθένα απαιτεί και διαφορετικό προπονητή. Αφότου γίνει η επιλογή φυσικά, θα πρέπει ο προπονητής να αποφασίζει αυτός και κανένας άλλος για συγκεκριμένους παίχτες κλπ, αλλά πριν γίνει η επιλογή χρειάζεται να υπάρχει ένας μπούσουλας για το πού θέλουμε να πάμε. Δεν μπορεί πχ να θέλεις τον Μπλατ με σκοπό να πάρεις Ευρωλίγκα άμεσα και αν για κάποιο λόγο δεν κάτσει αυτός να πεις "δε βαριέσαι, ας κρατήσω τον Τόμιτς που ξέρει και τον ελληνικό κορμό". Τότε απλά δεν ξέρεις τι θες (το οποίο και είναι πολύ πιθανό όντως να συμβαίνει).
RidersOnTheStorm
Εγω εχω μια αλλη ερωτηση.Ποια φιλτρα υπαρχουν μεχρι να αποκτηθει ενας προπονητης?

Οκ,για παιχτες ξερουμε,προτεινουν οι μανατζερ στις ΚΑΕ και γινεται σκαουτινγκ,ο προπονητης επιλεγει βασει του πλανου του και η καε διαπραγματευεται το οικονομικο και κλεινει/δεν κλεινει παιχτη.

Για προπονητη ποια ειναι η διαδικασια?Ποιος αποφασιζει τι στυλ θελει να παιξει ο Ολυμπιακος?Ποιος αποφασιζει το πλανο για την πορεια της ομαδας τον επομενο χρονο?Ειναι μονο οι Αγγελοπουλοι η ειναι οι Αγγελοπουλοι με μια ομαδα ατομων της καε η μονο η ομαδα της καε?Μπορει να ειναι χαζη ερωτηση αλλα μου φαινεται πιο περιεργη η διαδικασια της επιλογης προπονητη γιατι ακριβως δεν ξερουμε ποιος ειναι αυτος που ουσιαστικα επιλεγει και με τι κριτηρια επιλεγει την επομενη μερα και το προσωπο αυτης.
Zephyr
QUOTE(RidersOnTheStorm @ Jun 11 2018, 19:05 ) *
Εγω εχω μια αλλη ερωτηση.Ποια φιλτρα υπαρχουν μεχρι να αποκτηθει ενας προπονητης?

Οκ,για παιχτες ξερουμε,προτεινουν οι μανατζερ στις ΚΑΕ και γινεται σκαουτινγκ,ο προπονητης επιλεγει βασει του πλανου του και η καε διαπραγματευεται το οικονομικο και κλεινει/δεν κλεινει παιχτη.

Για προπονητη ποια ειναι η διαδικασια?Ποιος αποφασιζει τι στυλ θελει να παιξει ο Ολυμπιακος?Ποιος αποφασιζει το πλανο για την πορεια της ομαδας τον επομενο χρονο?Ειναι μονο οι Αγγελοπουλοι η ειναι οι Αγγελοπουλοι με μια ομαδα ατομων της καε η μονο η ομαδα της καε?Μπορει να ειναι χαζη ερωτηση αλλα μου φαινεται πιο περιεργη η διαδικασια της επιλογης προπονητη γιατι ακριβως δεν ξερουμε ποιος ειναι αυτος που ουσιαστικα επιλεγει και με τι κριτηρια επιλεγει την επομενη μερα και το προσωπο αυτης.


Ο Σκινδήλιας έχει τον "κόφτη" στο οικονομικό κομμάτι οπότε μάλλον αυτός αποφασίζει κάποιον από αυτούς που του προτείνουν οι Αφοί biggrin.gif
RidersOnTheStorm
QUOTE (Zephyr @ Jun 11 2018, 19:39 ) *
Ο Σκινδήλιας έχει τον "κόφτη" στο οικονομικό κομμάτι οπότε μάλλον αυτός αποφασίζει κάποιον από αυτούς που του προτείνουν οι Αφοί biggrin.gif

Δεν ξερω τι ειναι χειροτερο..Οτι ο Σκινδηλιας εχει τον "κοφτη" η οτι οι Αφοι επιλεγουν προπονητη? 69.gif
RipCity
Αυτό είναι το πιο άσχημο κομμάτι απ' όλα. Δε γίνεται οι πρόεδροι να διαλέγουν προπονητή, οι συγκεκριμένοι δηλαδή μιας και τους έχουμε δει και ξέρουμε τι είναι. Τώρα αν πάει καπου πρόεδρος ο Ivkovic ας διαλέγει και προπονητή. Η ομάδα χρειάζεται GM να διαλέξει προπονητή και εν συνεχεία παίκτες με βάση τα θέλω του προπονητή. Ούτε ο προπονητής πρέπει να διαλέγει παίκτες βλέποντας δυο dvd κι ένα summer league το καλοκαίρι, ο GM πρέπει να παρακολουθεί όλη τη χρονιά και να τους έχει έτοιμους. Ναι ξέρω πολύ ΝΒΑ βλέπω..
Zephyr
QUOTE(RipCity @ Jun 11 2018, 19:52 ) *
Αυτό είναι το πιο άσχημο κομμάτι απ' όλα. Δε γίνεται οι πρόεδροι να διαλέγουν προπονητή, οι συγκεκριμένοι δηλαδή μιας και τους έχουμε δει και ξέρουμε τι είναι. Τώρα αν πάει καπου πρόεδρος ο Ivkovic ας διαλέγει και προπονητή. Η ομάδα χρειάζεται GM να διαλέξει προπονητή και εν συνεχεία παίκτες με βάση τα θέλω του προπονητή. Ούτε ο προπονητής πρέπει να διαλέγει παίκτες βλέποντας δυο dvd κι ένα summer league το καλοκαίρι, ο GM πρέπει να παρακολουθεί όλη τη χρονιά και να τους έχει έτοιμους. Ναι ξέρω πολύ ΝΒΑ βλέπω..


Εκεί στο Portland έχετε κανα καλό παγκίτη (ψηλό, κοντό, μέτριο, ότι να ναι) που να κάνει για Ευρώπη?
1600
Ισως επρεπε να διευκρινισω καλυτερα, τι εννουσα σχετικα με το "καταφυγιο" των οπαδων.

Προφανως και συμφωνω οτι στα ζορικα πετρινα χρονια, ο Κοκκαλης εμφανιστηκε σαν Μεσσιας στον Πειραια κι αλλαξε για παντα τις ισορροπιες στο συγχρονο Ελληνικο μπασκετ. Εννοειται οτι εκεινη την περιοδο και μεχρι την ελευση Μπαγεβιτς και την εναρξη της αυτοκρατοριας του ποδοσφαιρικου Θρυλου.....(το 96-97 ξεκινησε αυτο, παρεμπιπτοντως την ιδια ακριβως χρονιά που το μπασκετικο τμημα εφτανε στο απογειο της δοξας του).....εννοειται λοιπον οτι το μπασκετ μοιραζε χαρές στους οπαδους της ομαδας, που στο ποδοσφαιρο την εβλεπαν να κακοποιειται απο κοσκωταδες, σαλιαρεληδες και λοιπους σωτηρες.

Προσωπικα αναφερομουν σε αυτα τα τελευταια 20+ χρόνια, οταν εννοουσα πως οι φιλαθλοι Δεν ηταν διψασμενοι και δεν εψαχναν υποκαταστατο τριπάκι για να πανηγυρισουν. Αν και, γενικα μιλωντας, παραμενει η αποψη μου πως οι φιλαθλοι του Ολυμπιακου -κατα βασιν- δεν ειναι εξοικιωμενοι με το μπασκετ, οσο αυτοι του Παναθηναϊκου. Ισως γιατι ποτέ δεν ειχαμε μια σουπερ-ομαδα που να κυριαρχησε εμφατικα για καποια χρονια διαδοχικα, οπως αυτη του ΠΑΟ, που αν θυμαμαι σωστα πριν την καθολικη κυριαρχια του Αρη, η τελευταια μεγαλη ομαδα με διακρισεις (πρωταθλητρια) ηταν ο ΠΑΟ του Κορωναιου.

Εμεις τοτε ειχαμε τον μυστακιοφορο Παραγιο, τον "τουμπανο" Τζιμη Μανιατη, τον τιμιο γιγαντα Αργυρη Καμπουρη και γενικα δεν θυμαμαι να χαιρομαι (σαν παιδακι) το μπασκετ που εβλεπα ή για να το πω καλυτερα...δεν με θυμαμαι να πανηγυριζω για την ομαδα μου και πολυ συχνα.....Ευτυχως καπου εκει εμφανιστηκε ο Αρης στο προσκηνιο και ξαφνικα ημουν ενας απο αυτους που δηλωνε: "στο ποδοσφαιρο ειμαι Ολυμπιακος, στο μπασκετ ομως Αρης!"

Τελος παντων. Οσον αφορα τον Σασα, η οποια αξια του νομιζω ειναι δεδομενη, μετα το χτισιμο και διαχειριση της Σερβικης ομαδας, μιας ομαδας σκληρης, που ματωνει για τον προπονητη τους και μας εχει χαρισει ομορφες μπασκετικες αναμνησεις. Επισης μην γελιεστε οσοι τον κρινετε επειδη "χαλασε την συνταγη" με τα μανατζεριλικια των μεταγραφων στην μπαγερν του υιου Πεσιτς. Ειχε την ατυχια να παει σε ομαδα που την "ετρεχε" καποιος συμπατριωτης του, εκτος του κυκλου επιρροης που τοποθετησε τον Τζορτζεβιτς στην ομοσπονδιακη θεση.....εκδικητικα λειτουργησε ο υιος Πεσιτς (κατοπιν απαιτησεως του πατερα του) και τον απελυσαν τον Σασα, εν μεσω της -ισως- καλυτερης χρονιάς της ομαδας. Επισης το γεγονος οτι δεν εφυγε "ειρηνικα" απο τον ΠΑΟ του dpg.....κατα την αποψη μου πιστωνεται στα υπερ του. Μην ξεχναμε πως ο υιος του Παυλου, μετα απο 15 σχεδον χρονια επιτυχους συνυπαρξης με τον αρχιτεκτονα Ομπραντοβιτς...σημερα που μιλαμε...δε θελει να τον δει ζωγραφιστο...ουτε αυτον!...

Τελειωνω με μια υποσημειωση. Τον Αλεξαντερ Τζορτζεβιτς, τον θελω στον παγκο της ομαδας, μονο σε περιπτωση που την ομαδα την "τρεχει-επιβλεπει" ο Ντουσαν Ιβκοβιτς. Το εκτοπισμα της προσωπικοτητας του Ντουντα, ειδικα απεναντι σε Σερβους νεους προπονητες, ειναι εχεγγυο της ευρυθμης λειτουργιας του προπονητικου επιτελειου, το οποιο (ειμαι σιγουρος) θα πασχιζει δυο φορες να αποδεικνυει διαρκως την αξια του! εχοντας για...Παντεπόπτη...εναν ημιθεο του μπασκετ.....σε αντιδιαστολη με επιβλεποντες...απλως αυτους που βαζουν τα λεφτα. Ο Ντουντα ξερει τους παντες και τα παντα στο Ευρωπαϊκο μπασκετ και θα λειτουργει σαν δικλειδα ασφαλειας απεναντι σε ενδεχομενα νταραβερια ατζεντηδων ή σε οποιες υποπτες κινησεις σκοπιμοτητας, απο οπου κι αν πιθανως προσελθουν αυτες, ακομη και απο την διοργανωτρια αρχη.

Πιστευω πως οι Αφοί την οφειλουν αυτη την κινηση, πρωτιστως στο εαυτο τους ωστε να ξαναδουν να πιανουν τοπο τα λεφτα τους και να ξαναδουν την ιδια αυτη θρυλικη παρεα να αναγενναται απο τις σταχτες της, αλλα κυριως στον ιδιο τον Ντουντα, τον ανθρωπο που αλλαξε τον ρου της συγχρονης ιστοριας του συλλογου και ειδικα μετα την οχι και τοσο τιμητικη λυση της συνεργασιας τους. Εκαναν λαθος τοτε και το πληρωνουμε χρονο με τον χρονο και περισσοτερο, και κυριως το πληρωνουν οι ιδιοι, επι της ουσιας. Ειναι μοναδικη ευκαιρια να αποκατασταθει πληρως η επιπολαιοτητα του Ιουνιου του 2012 και να γινουμε το πρωτο μπασκετικο κλαμπ στην Ευρωπη που θαεχει την τυχη και την τιμη, να διοικειται απο ενα Euroleague Legend.
RipCity
QUOTE (Zephyr @ Jun 11 2018, 19:15 ) *
Εκεί στο Portland έχετε κανα καλό παγκίτη (ψηλό, κοντό, μέτριο, ότι να ναι) που να κάνει για Ευρώπη?


Καλά είναι κάποιοι που δεν κάνουν ούτε για Ολυμπιακό tongue.gif
SteveNashidis
QUOTE(RipCity @ Jun 11 2018, 22:47 ) *
Καλά είναι κάποιοι που δεν κάνουν ούτε για Ολυμπιακό tongue.gif


Napier, Ed Davis μπορούν να γίνουν κάτι σαν στόχοι για ευρωπαική ομάδα.
Coach Periklis
GM πρέπει να ναι η θέση που μισούν όλοι στον ελληνικό επαγγελματικό αθλητισμό

RidersOnTheStorm
QUOTE (Coach Periklis @ Jun 11 2018, 23:03 ) *
GM πρέπει να ναι η θέση που μισούν όλοι στον ελληνικό επαγγελματικό αθλητισμό

Εννοεις δηλαδη οτι ο μεσος παραγοντας, ο Ελληναρας, δεν εχει τεχνογνωσια να κρινει τι ειναι καλο για την ομαδα του και τι οχι βασει αθλητικων κριτηριων και επιθυμιων? smiley.gif

Καταλαβαινω τη λογικη του σουπερ ενεργητικου ξερολα παραγοντα που θελουν να εχουν αλλα πως γινεται να μην καταλαβαινουν οτι μια κινηση να βαλεις GM θα ανεβασει επιπεδο την ομαδα σου?Ειναι σαν να λες θελω ενα ζευγαρι δερματινα παπουτσια αλλα δεν ειμαι χαζος.Θα παω να παρω δερμα και θα φαω ενα σωρο χρονο και λεφτα για να σας πως στο τελος οριστε εφτιαξα ενα ζευγαρι παπουτσια μετα απο τοσο καιρο αλλα το εκανα μονος μου γιατι ειμαι Ελληναρας!
benchwarmer
Δεν είναι πανάκεια ο GM. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι πάντα εύκολο να υπάρχει η απαιτούμενη ταύτιση απόψεων (ή έστω καλή συνεργασία) του εκάστοτε GM με τον εκάστοτε προπονητή, και πού τελειώνουν τα καθήκοντα του ενός και αρχίζουν του άλλου.

Η συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρθηκε βέβαια (με τον Ίβκοβιτς GM και κάποιον προπονητή της επιλογής του και της ίδιας φιλοσοφίας) πράγματι θεωρώ πως θα μπορούσε να προχωρήσει, πάντα με τις απαραίτητες προυποθέσεις.
Αλλά το να μιλάμε γενικά για GM που θα λύσει τα προβλήματα των μεταγραφών κλπ είναι λίγο ονειροβασία κλπ. Και αν τα λύσει, δεν αποκλείεται να δημιουργήσει άλλα τόσα. Για παράδειγμα, ο όποιος GM θα έχει και καθημερινή "πρόσβαση" στα αποδυτήρια ή όχι? Θα επιλέγει παίχτες αντί του προπονητή? Μαζί με τον προπονητή? Θα είναι υπεύθυνος και για οικονομικά θέματα? Θα βρίσκεται και στην άκρη του πάγκου την ώρα του αγώνα ή στα επίσημα? Νομίζω πως ο καθένας μας το έχει στο κεφάλι του και κάπως διαφορετικά, και για αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο να λειτουργήσει πάντα κάτι τέτοιο.

Στην πρώτη στραβή μάλιστα δεν αποκλείεται ο κάθε "υπεύθυνος" να αρχίσει να "μαρκάρει την περιοχή του" για τα λάθη του σχεδιασμού. Με αποτέλεσμα συχνά ο προπονητής να είναι το εξιλαστήριο θύμα, ο GM να αναλαμβάνει προπονητής και ούτω καθεξής. Μπορώ να μιλήσω και από προσωπική πείρα για περίπτωση ομάδας με "πολλούς κοκόρους" (που τελικά δεν ξημέρωσε ποτέ), αλλά ακόμα καλύτερα τα λέει ο Ποπ εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=XBZTPtENQCY (δεν αναφέρω το συγκεκριμένο σημείο γιατί είναι βίντεο που πρέπει να δει ολόκληρο ο οποιοσδήποτε φίλος του μπάσκετ cool.gif )
yorgos
Μόνο εγώ διαφωνώ με το μοντέλο gm; Εμένα μου αρέσει ο προπονητής να έχει ευθύνη για τα πάντα να είναι δερβέναγας και υπεύθυνος. Τα άλλα τα μπαρτσελονίστικα είναι συνταγή για καβγάδες και πισωμαχαιρώματα.
RipCity
QUOTE (SteveNashidis @ Jun 11 2018, 21:50 ) *
Napier, Ed Davis μπορούν να γίνουν κάτι σαν στόχοι για ευρωπαική ομάδα.

Legit NBAer o Davis. Ο άλλος θα ήταν περίπτωση Λάρκιν για Ευρώπη, αλλά δε νομίζω να το κοιτάξει.
Redoctor
Το να παρει ο ιβκοβιτς τον ρολο που πρακτικα εχουν οι αγγελοπουλοι ως τωρα καλυτερη επιλογη ειναι. Δυστυχως το 8ο θαυμα που πραγματοποιησε ο ντουντα το 12 και συνεχιστηκε το 13 οδηγησε τους αγγελοπουλους να την ψωνισουν για τα καλα. "Μαγκικα και πειραιωτικα" και η "ομαδα της δεκαετιας" οπου βεβαια μετρανε και τα χρονια με 30 εκατομμυρια μπατζετ. Ετσι χασαμε και 2 βασικα μελη του B2B (σλουκας-χαινς) ενω πλεον οι 2 πυλωνες γερασαν. Ιβκοβιτς με τρελα. 3 ευρωπαικα μας εχει χαρισει ο τρελοσερβος αλλα και πρωταθλημα κοντρα στον Ζελικο.

Προσωπικα θα θελα ιβκοβιτς gm. Τρινκιερι κοουτς. Αν και πολυ πιθανο να φερει καποιον σλαβο ο ντουντα.
benchwarmer
QUOTE(Redoctor @ Jun 11 2018, 23:47 ) *
Προσωπικα θα θελα ιβκοβιτς gm. Τρινκιερι κοουτς.


Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα που ανέφερα προηγουμένως. Δεν μπορείς έτσι απλά να πεις ένα όνομα που σου αρέσει για GM, και άλλο ένα όνομα που σου αρέσει για προπονητή.

Πώς θα συνεργαστούν αυτοί οι 2, που ανάθεμα αν μέχρι τώρα στη ζωή τους έχει μιλήσει ο ένας με τον άλλον? Θα δεχτεί ο Τρινκιέρι να του διαλέγει παίχτες κάποιος άλλος? Ή θα δεχτεί ο Ίβκοβιτς να βλέπει την ομάδα να παίζει plays που δεν θα έπαιζε ποτέ ο ίδιος ως προπονητής? Και πώς θα ταιριάξουν τα plays του ενός με τους παίχτες που θα διαλέξει ο άλλος?

Και αν μια μέρα πχ χάσουμε με 20 πόντους από την Μιλάνο, και ο χ,ψ Τρινκιέρι θέλει να συστήσει "ψυχραιμία, όλα καλά, συνεχίζουμε" θα μπορεί ο χ, ψ Ίβκοβιτς να τον παρακάμψει και να μπει στα αποδυτήρια και να πει "είστε ξεφτίλες σοβαρευτείτε"?
Redoctor
Θα τον κερασει 2 κρασακια ο ιταλος μετρ και ολα καλα
RidersOnTheStorm
QUOTE (benchwarmer @ Jun 11 2018, 23:33 ) *
Δεν είναι πανάκεια ο GM. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι πάντα εύκολο να υπάρχει η απαιτούμενη ταύτιση απόψεων (ή έστω καλή συνεργασία) του εκάστοτε GM με τον εκάστοτε προπονητή, και πού τελειώνουν τα καθήκοντα του ενός και αρχίζουν του άλλου.

Η συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρθηκε βέβαια (με τον Ίβκοβιτς GM και κάποιον προπονητή της επιλογής του και της ίδιας φιλοσοφίας) πράγματι θεωρώ πως θα μπορούσε να προχωρήσει, πάντα με τις απαραίτητες προυποθέσεις.
Αλλά το να μιλάμε γενικά για GM που θα λύσει τα προβλήματα των μεταγραφών κλπ είναι λίγο ονειροβασία κλπ. Και αν τα λύσει, δεν αποκλείεται να δημιουργήσει άλλα τόσα. Για παράδειγμα, ο όποιος GM θα έχει και καθημερινή "πρόσβαση" στα αποδυτήρια ή όχι? Θα επιλέγει παίχτες αντί του προπονητή? Μαζί με τον προπονητή? Θα είναι υπεύθυνος και για οικονομικά θέματα? Θα βρίσκεται και στην άκρη του πάγκου την ώρα του αγώνα ή στα επίσημα? Νομίζω πως ο καθένας μας το έχει στο κεφάλι του και κάπως διαφορετικά, και για αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο να λειτουργήσει πάντα κάτι τέτοιο.

Στην πρώτη στραβή μάλιστα δεν αποκλείεται ο κάθε "υπεύθυνος" να αρχίσει να "μαρκάρει την περιοχή του" για τα λάθη του σχεδιασμού. Με αποτέλεσμα συχνά ο προπονητής να είναι το εξιλαστήριο θύμα, ο GM να αναλαμβάνει προπονητής και ούτω καθεξής. Μπορώ να μιλήσω και από προσωπική πείρα για περίπτωση ομάδας με "πολλούς κοκόρους" (που τελικά δεν ξημέρωσε ποτέ), αλλά ακόμα καλύτερα τα λέει ο Ποπ εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=XBZTPtENQCY (δεν αναφέρω το συγκεκριμένο σημείο γιατί είναι βίντεο που πρέπει να δει ολόκληρο ο οποιοσδήποτε φίλος του μπάσκετ cool.gif )


Συμφωνω σε ολα και ισως εκει ειναι το θεμα στην κουβεντα GM,ποια ειναι τα ορια του δηλαδη.Για μενα ο GM θα ειναι καποιος ικανος και με γνωσεις να διαλεξει προπονητικο σταφ αλλα και να μπορει να προσφερει μια αξιοπιστη αποψη στον προπονητη για μεταγγραφες.Απο κει και περα για οτιδηποτε αγωνιστικο αποφασιζει ο προπονητης.Ειναι δυσκολο να εχει ο καθενας τον χωρο του και το καταλαβινω,αλλα με αυτη τη λογικη ειναι win win γιατι κερδιζεις τεχνογνωσια.
Joda
Μεχρι στιγμης παντως ξερουμε οτι οι ελευθεροι προπονητες ειναι οι : Πλαθα,Τρινκιερι,Ιτουδης,Περασοβιτς. Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.
Το θεμα ειναι στον Ολυμπιακο αν πανε για αλλαγη νοοτροπιας παιρνοντας ξενο προπονητη η θα παραμεινουν με την ιδια συνταγη.Η προιστορια εχει δειξει παντως οτι δεν εμπιστευονται το ξενο στοιχειο απο τοτε που εχουν αναλαβει.
yorgos
Εγώ αν ήμουν οι Αγγελόπουλοι κι είχα σφιχτό μπάτζετ, θα έπαιρνα τον Πέδουλα.

ΟΚ διορθώνω: εγώ αν ήμουν οποιοσδήποτε πρόεδρος στο γαλαξία κι είχα μπατζετ από ένα πακέτο τσίχλες ως την περιουσία του Τραμπ, πάλι τον Πέδουλα θα έπαιρνα.

ΟΚ διορθώνω: Εγώ αν ήμουν GM και μου έδιναν την ευκαιρία, θα έδινα το μισό μου μισθό στον Πέδουλα να παίρνει αυτός τις αποφάσεις και γω θα έτρωγα τον άλλο μισό στην Κολομβία με τις γυναικάρες.
Neondreamer
QUOTE (Joda @ Jun 12 2018, 00:06 ) *
Μεχρι στιγμης παντως ξερουμε οτι οι ελευθεροι προπονητες ειναι οι : Πλαθα,Τρινκιερι,Ιτουδης,Περασοβιτς. Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.
Το θεμα ειναι στον Ολυμπιακο αν πανε για αλλαγη νοοτροπιας παιρνοντας ξενο προπονητη η θα παραμεινουν με την ιδια συνταγη.Η προιστορια εχει δειξει παντως οτι δεν εμπιστευονται το ξενο στοιχειο απο τοτε που εχουν αναλαβει.

Μπροστά στον κόουτς Σφαιρόπουλο και σε αυτά που υπέφερε τρία χρόνια τώρα ο εγκέφαλός μας, ο Χοάν ο Πλάθα ο Φιλόσοφος, φαντάζει αληθινή όαση, με σκανδιναβές γυναικάρες να λούζονται γυμνόστηθες σε γάργαρα νερά!
yorgos
QUOTE(Neondreamer @ Jun 12 2018, 00:23 ) *
Μπροστά στον κόουτς Σφαιρόπουλο και σε αυτά που υπέφερε τρία χρόνια τώρα ο εγκέφαλός μας, ο Χοάν ο Πλάθα ο Φιλόσοφος, φαντάζει αληθινή όαση, με σκανδιναβές γυναικάρες να λούζονται γυμνόστηθες σε γάργαρα νερά!

Ένα καλό πράγμα είχε ο Ολυμπιακός τόσα χρόνια, το πόσο σκληροτράχηλος ήταν. Αν έρθει ο Πλάθα προβλέπω για σέντερ το Ζαμπούνη και πάουερ φόργουορντ τον Παπανώτα...
1600
Ο Genaral Manager, οπως εγω τον εχω στο μυαλο μου και θα τον ηθελα στην ομαδα μου, ειναι καποιος που ουσιαστικα υποκαθιστα τον ιδιοκτητη σε σχεδον ολα τα θεματα που αφορουν τον αγωνιστικο τομεα.

Δηλαδη να λειτουργει ως διευθυνων συμβουλος. Χαρασσει την οικονομικη πολιτικη, με τα διαθεσιμα κεφαλαια του ιδιοκτητη, κι οργανωνει το αγωνιστικο τμημα αναλογως των στοχων που του εχουνε τεθει απο τον ιδιοκτητη-αιμοδοτη.

Αναφερθηκε και σε προηγουμενο ποστ. Ολα ειναι θεμα της οποιας αγωνιστικης φιλοσοφιας θελεις να ακολουθησεις και σε συνδυασμο με τους οποιους στοχους θεσεις ως οργανισμος.

Αν ας πουμε ο ιδιοκτητης θελει να προωθησει μετεφήβους στην αντρικη ομαδα, αλλα παραλληλα θελει να διεκδικησει πρωταθλημα μεσα στα επομενα 2 χρόνια, εκει θα επεμβει ο GM να τον συνεφερει και να του εξηγησει οτι δεν παιζεται ετσι το μπασκετ.
Αλλο παραδειγμα. Αν ας πουμε ανακαλυψεις εναν ασημο και φθηνο παικτη και μεσα στη χρονιά βγαζει ματια, ο GM πρεπει να εξηγησει και να πεισει τον ιδιοκτητη να πληρωσει υπεραξια ακομη και 500% ωστε να κρατησει το συγκεκριμενο λαβρακι, αφου και την ομαδα θα συνεχισει -αποδεδειγμενα- να βοηθαει, μα κυριως οταν θα ωριμασουν οι συνθηκες και θα ερθει η καταλληλη στιγμη για την πωληση του παικτη, ο ιδιοκτητης θα βγαλει πολλαπλασιο κερδος απο την αρχικη επενδυση και ιδανικως θα εχει φροντισει να εχει ηδη βρει το επομενο λαβρακι.
Αλλη περιπτωση. Ενω οι παικτες δειχνουν επαρκως γυμνασμενοι, ειναι επιρρεπεις σε τραυματισμους, που εν τελει κοστιζουν στην ιδια την ομαδα. Πιανεις το τεχνικο επιτελειο (γιατρους, γυμναστες, φυσιοθεραπευτες) και τους φερνεις προ των ευθυνων τους. Αν δεν λυθει το προβλημα, αντικαθιστας τα προσωπα.

Πολλα θα μπορουσα να γραψω. Ακομη και για το αγωνιστικο πλανο που θα πρεπει να ακολουθηθει, θα πρεπει να εχει λογο ο GM. Για να καταλαβετε πως το φανταζομαι -ιδεατα- να συμβαινει.....σκεφτειτε οτι ο GM θα λειτουργει ωσαν να του ανηκει η ομαδα, σαν ειναι δικια του, να εχει βαλει αυτος τα λεφτα δηλαδη. Φυσικα αυτο απαιτει απολυτη εμπιστοσυνη απο τον πραγματικο χρηματοδοτη της ομαδας (ιδιοκτητης-προεδρος), προς ενα προσωπο που ειναι απολυτως σεβασμιο και βαθια γνωση του σπορ. Σιγουρα δεν ακουγεται ευκολο, για την νοοτροπια της χωρας μας, ομως οι ρολοι πρεπει να ειναι ξεκαθαροι.

Καποιος εχει το κεφαλαιο και το τοποθετει. Μετα ψαχνει τον καταλληλο ανθρωπο να τρεξει το project. Του αναθετει τη γενικη διευθυνση κι εκεινος αναλαμβανει να στελεχωσει το αγωνιστικο τμημα. Ο προπονητης ή διαχειριστης (οπως θελετε πειτε τον) ειναι απλως ενα μερος του υποσυνολου, οπως και οι παικτες, οπως και το επικουρικο προσωπικο.

Οσον αφορα αυτο που αναφερθηκε νωριτερα, πως ευκολα περιπλεκονται οι ευθυνες και θα καταληγαμε σε γαϊτανακι blame_game μεταξυ GM-Coach-Παικτων, προσπαθηστε να το δειτε υπο αλλη οπτικη. Ειναι καλυτερα να υπαρχει ενα ευκολο αλλοθι μεταξυ του ιατρικου επιτελειου και της προπονητικης ομαδας, οπου αφηνουν -η καθε πλευρα αντιστοιχα- να εννοηθει με διαρροες και υπονοουμενα...πως δεν ευθυνονται αυτοι...αλλα οι "αλλοι"? Ειναι καλυτερα δηλαδη τωρα, που οι μισοι τα εχουνε βαλει με τους γιατρους, οι αλλοι μισοι με τους προπονητες, και οι υπολοιποι με τους γυμναστες? Κι ολο αυτο μεσα απο επισημες ανακοινωσεις τηε εκαστοτε πλευρας.....

"οι γιατροι, μας εδωσαν το ΟΚ να παιξει ο ταδε παικτης".....λεει η πλευρα του coach
"οι προπονητες, μας ζητησαν να ειναι ετοιμοπολεμοι ολοι οι παικτες για το επεικειμενο ντερμπυ".....διαδιδει με non paper o γυμναστης
"οι γυμναστες, μας διαβεβαιωσαν πως οι παικτες ειναι σε αριστη φυσικη κατασταση, αλλα η κλινικη εξεταση δειχνει αλλα".....αφηνει να εννοηθει ο γιατρος

Αυτα τα φαινομενα συμβαινουν επειδη ακριβως ο καθενας απο αυτους, ουτε εχει την εξουσια, αλλα πολυ περισσοτερο δε θελει να "μπλεξει σε ξενα χωραφια". Αρα ολοι πασαρουν την ευθυνη στον επομενο κι ολα μελι-γαλα. Οπως επισης εχει -ευστοχα-αναφερθει αρκετες φορες, ολη αυτη η συμπεριφορα θυμιζει το αθανατο Ελληνικο Δημοσιο!

Επειδη ομως πρεπει να αποδιδονται οι ευθυνες σε εκεινους που τους αναλογουν και να υφιστανται τις συνεπειες, χρειαζεσαι ενα προσωπο να εχει το γενικο προσταγμα και να ρυθμιζει την λειτουργια της ομαδας ανα πασα στιγμη, να συνδεει λειτουργικα τα γραναζια ενος ζωντανου οργανισμου.

Κι αν νομιζετε πως ειναι περιττα εξοδα, ακουστε κι αυτο. Οι ιδιοκτητες των πρωταθλητων GSW τους αγορασαν 400-450 εκ. δολλαρια. Μεσα σε λιγα χρονια εχουν εκτοξευσει την αξια της ομαδας τους στα 3 δις δολαρια! Προφανως και ειναι αλλα τα μεγεθη και δεν τιθεται θεμα συγκρισης των αγορων της ηπα και της χωρας μας. Ομως ειναι ενδεικτικο της αρχης λειτουργιας ενος υγιεστατου οργανισμου, με αρχη-μεση-και τελος.
mephisto22
QUOTE (yorgos @ Jun 12 2018, 00:30 ) *
Εγώ αν ήμουν οι Αγγελόπουλοι κι είχα σφιχτό μπάτζετ, θα έπαιρνα τον Πέδουλα.

ΟΚ διορθώνω: εγώ αν ήμουν οποιοσδήποτε πρόεδρος στο γαλαξία κι είχα μπατζετ από ένα πακέτο τσίχλες ως την περιουσία του Τραμπ, πάλι τον Πέδουλα θα έπαιρνα.

ΟΚ διορθώνω: Εγώ αν ήμουν GM και μου έδιναν την ευκαιρία, θα έδινα το μισό μου μισθό στον Πέδουλα να παίρνει αυτός τις αποφάσεις και γω θα έτρωγα τον άλλο μισό στην Κολομβία με τις γυναικάρες.


Και μάλλον θα ήσουν ο μόνος... διαγαλαξιακα smiley.gif
Neondreamer
QUOTE (yorgos @ Jun 12 2018, 01:26 ) *
Ένα καλό πράγμα είχε ο Ολυμπιακός τόσα χρόνια, το πόσο σκληροτράχηλος ήταν. Αν έρθει ο Πλάθα προβλέπω για σέντερ το Ζαμπούνη και πάουερ φόργουορντ τον Παπανώτα...

Το τίμημα όμως στα χρόνια του Σφαιρόπουλου - μετά την πρώτη του σεζόν, για να μην τον αδικήσω - ήταν βαρύτατο για τους οφθαλμούς μας και τη μη απόλαυση του παιχνιδιού.

Και τα τελευταία 2 χρόνια αποδεικνύεται και παντελώς αναποτελεσματικός. Οσονούπω 0/6.
giorgos_g7
QUOTE(RidersOnTheStorm @ Jun 11 2018, 19:05 ) *
Εγω εχω μια αλλη ερωτηση.Ποια φιλτρα υπαρχουν μεχρι να αποκτηθει ενας προπονητης?

Οκ,για παιχτες ξερουμε,προτεινουν οι μανατζερ στις ΚΑΕ και γινεται σκαουτινγκ,ο προπονητης επιλεγει βασει του πλανου του και η καε διαπραγματευεται το οικονομικο και κλεινει/δεν κλεινει παιχτη.

Για προπονητη ποια ειναι η διαδικασια?Ποιος αποφασιζει τι στυλ θελει να παιξει ο Ολυμπιακος?Ποιος αποφασιζει το πλανο για την πορεια της ομαδας τον επομενο χρονο?Ειναι μονο οι Αγγελοπουλοι η ειναι οι Αγγελοπουλοι με μια ομαδα ατομων της καε η μονο η ομαδα της καε?Μπορει να ειναι χαζη ερωτηση αλλα μου φαινεται πιο περιεργη η διαδικασια της επιλογης προπονητη γιατι ακριβως δεν ξερουμε ποιος ειναι αυτος που ουσιαστικα επιλεγει και με τι κριτηρια επιλεγει την επομενη μερα και το προσωπο αυτης.

Καταρχάς αυτό με το ιδιοκτησιακό δεν το ήξερα ότι παίζει τόσο έντονα, όπως συζητιέται. Προσωπικά βλέπω σαν πιθανή κατάσταση την διοίκηση να έχει στο μυαλό της την λύση Τόμιτς και να κάνει μια κουβέντα, ίσως αυτός να υποδείξει κάτι προς τους Αφους. Καλή/κακή φάση δεν ξέρω..
shtarkws
QUOTE(yorgos @ Jun 12 2018, 00:30 ) *
Εγώ αν ήμουν οι Αγγελόπουλοι κι είχα σφιχτό μπάτζετ, θα έπαιρνα τον Πέδουλα.

ΟΚ διορθώνω: εγώ αν ήμουν οποιοσδήποτε πρόεδρος στο γαλαξία κι είχα μπατζετ από ένα πακέτο τσίχλες ως την περιουσία του Τραμπ, πάλι τον Πέδουλα θα έπαιρνα.

ΟΚ διορθώνω: Εγώ αν ήμουν GM και μου έδιναν την ευκαιρία, θα έδινα το μισό μου μισθό στον Πέδουλα να παίρνει αυτός τις αποφάσεις και γω θα έτρωγα τον άλλο μισό στην Κολομβία με τις γυναικάρες.


Αυτα δεν τα πιστευει ουτε ο Πεδουλάκης smiley.gif
jazz thrilos
QUOTE(yorgos @ Jun 12 2018, 00:30 ) *
Εγώ αν ήμουν οι Αγγελόπουλοι κι είχα σφιχτό μπάτζετ, θα έπαιρνα τον Πέδουλα.

ΟΚ διορθώνω: εγώ αν ήμουν οποιοσδήποτε πρόεδρος στο γαλαξία κι είχα μπατζετ από ένα πακέτο τσίχλες ως την περιουσία του Τραμπ, πάλι τον Πέδουλα θα έπαιρνα.

ΟΚ διορθώνω: Εγώ αν ήμουν GM και μου έδιναν την ευκαιρία, θα έδινα το μισό μου μισθό στον Πέδουλα να παίρνει αυτός τις αποφάσεις και γω θα έτρωγα τον άλλο μισό στην Κολομβία με τις γυναικάρες.


Προτιμώ να φάω ΟΛΟΚΛΗΡΟ το μισθό μου με Κολομβιανές παρά να δω τον Πεδουλάκη στον πάγκο μας. Ή μάλλον, για να μην δω ποτέ τον Πεδουλάκη στον πάγκο μας τρώω τον μισθό μου ακόμα και σε χορηγίες σε ιδρύματα για υπο εξαφάνιση πτηνά του νότιου ημισφαιρίου.

Τώρα πραγματικά, να κάνει τί ο (συμπαθής) Πεδουλάκης στον Ολυμπιακό το 2019; Να μας μάθει τα hedge out των ψηλών; Να κάνει διορθωτικές κινήσεις στην άμυνα γιατί δεν παίζουμε αρκετό ξύλο; Οκ, έχει ικανότητες, αλλά την δεδομένη στιγμή, με το μπάσκετ που έπαιξε φέτος η ομάδας μας και την ανάγκη για αλλαγή φιλοσοφίας ο Πεδουλάκης είναι οτι πιο ακατάλληλο θα μπορούσε να ακουστεί για τον πάγκο. Ακόμα και με μπάτζετ 2-3 εκατομμυρίων.
rankin
QUOTE(yorgos @ Jun 12 2018, 00:30 ) *
Εγώ αν ήμουν οι Αγγελόπουλοι κι είχα σφιχτό μπάτζετ, θα έπαιρνα τον Πέδουλα.

ΟΚ διορθώνω: εγώ αν ήμουν οποιοσδήποτε πρόεδρος στο γαλαξία κι είχα μπατζετ από ένα πακέτο τσίχλες ως την περιουσία του Τραμπ, πάλι τον Πέδουλα θα έπαιρνα.

ΟΚ διορθώνω: Εγώ αν ήμουν GM και μου έδιναν την ευκαιρία, θα έδινα το μισό μου μισθό στον Πέδουλα να παίρνει αυτός τις αποφάσεις και γω θα έτρωγα τον άλλο μισό στην Κολομβία με τις γυναικάρες.


Εισαι άρρωστος εσυ....

QUOTE(1600 @ Jun 12 2018, 01:43 ) *
Ο Genaral Manager, οπως εγω τον εχω στο μυαλο μου και θα τον ηθελα στην ομαδα μου, ειναι καποιος που ουσιαστικα υποκαθιστα τον ιδιοκτητη σε σχεδον ολα τα θεματα που αφορουν τον αγωνιστικο τομεα.

Οι πρόεδροι στην ελλάδα, χάνουν χρήματα, και το κάνουν για εναν και μόνο λόγο: Για να κάνουν τον GM.

Το έχω σκεφτεί και εγώ παλιότερα αυτό που λες, αλλά δεν παίζει.
Για ποιο λόγο να βάζει λεφτά, που δε θα πάρει πίσω, ενας πρόεδρος, αν δεν έχει και τη χαρά να κάνει το κομμάτι του;
basket72
QUOTE (rankin @ Jun 12 2018, 14:51 ) *
Για ποιο λόγο να βάζει λεφτά, που δε θα πάρει πίσω, ενας πρόεδρος, αν δεν έχει και τη χαρά να κάνει το κομμάτι του;


Για να πάνε καλύτερα απ΄ότι πηγαίνουν; rolleyes.gif
Για να παίρνουν φθηνότερους ξένους με μεγαλύτερες προοπτικές τώρα που ο άρχοντας του pnr κι "ευεργέτης " των ΜΑΠ, Σπανούλης τείνει προς τη δύση του; rolleyes.gif

Όπως κι να έχει δεν έχεις καθόλου άδικο για τα γούστα που βγάζουν οι πρόεδροι αλλά κάτι άλλο πρέπει να βρεθεί στον Ολυμπιακό, εκτός κι αν πάνε τάλε κουάλε με τότε (μεταγραφή Σπανούλη)και προσφέρουν γη και ύδωρ στον Καλάθη ξέρω εγώ κι χτίσουν γύρω του για μια πενταετία και του χρόνου του φέρουν κι τον Σλούκα για ακομπανιαμέντο.

Gm έχει κι η Φενέρ πάντως (και με πολύ καλές κινήσεις και καίριες--σταθείτε να δείτε τι ετοιμάζει για φέτος) για να μη λέμε ότι είμαστε πολύ Βαλκάνιοι για τέτοια.
rankin
QUOTE(basket72 @ Jun 12 2018, 15:00 ) *
Για να πάνε καλύτερα απ΄ότι πηγαίνουν; rolleyes.gif
Για να παίρνουν φθηνότερους ξένους με μεγαλύτερες προοπτικές τώρα που ο άρχοντας του pnr κι "ευεργέτης " των ΜΑΠ, Σπανούλης τείνει προς τη δύση του; rolleyes.gif

Όπως κι να έχει δεν έχεις καθόλου άδικο για τα γούστα που βγάζουν οι πρόεδροι αλλά κάτι άλλο πρέπει να βρεθεί στον Ολυμπιακό, εκτός κι αν πάνε τάλε κουάλε με τότε (μεταγραφή Σπανούλη)και προσφέρουν γη και ύδωρ στον Καλάθη ξέρω εγώ κι χτίσουν γύρω του για μια πενταετία και του χρόνου του φέρουν κι τον Σλούκα για ακομπανιαμέντο.

Gm έχει κι η Φενέρ πάντως (και με πολύ καλές κινήσεις και καίριες--σταθείτε να δείτε τι ετοιμάζει για φέτος) για να μη λέμε ότι είμαστε πολύ Βαλκάνιοι για τέτοια.

τελευταία φορά είχαμε GM τον Σουμποτιτς, οταν ο Κόκκαλης ειχε βαρεθεί να ασχολείται...

Αστο που σου λέω.

Η Φενερ έχει πολλούς μετόχους, οποτε έχει νόημα να μπαίνει στη μέση ενας GM.
Επίσης, είναι κάτι περισσότερο απο το χομπι ενος προέδρου.
Εχει πέσει η μισή τουρκία πάνω απο την ευρωλίγκα και τη φενερ, για να μεγαλώσει το τουρκικο μπασκετ και να λεει ο μεγάλος βεζύρης οτι το φτιαξε και αυτό, το χρήμα ρέει άφθονο, η κοινωνία ευδοκιμεί ...

Ομοιως σωματεία οπως η Ρεαλ ή η Μπαρτσελόνα, έχουν άλλες οργανωτικές δομές ξεκινώντας και απο το ποδόσφαιρο.
Δε τους βάζω καν στη κουβέντα

Οι ελληνικές ομάδες ειναι για προέδρους-χομπίστες.
Δε μπορείς να τους αφαιρέσεις τη χαρά να κάνουν κουμάντο, αλλά να τους ζητάς να πληρώνουν

Θα αγόραζες ποτέ το Championship Manager ή το NBA 2k, για να έρχεται ο γείτονας να παίζει και εσυ να τον βλέπεις να κερδίζει (ή να χάνει) ?
basket72
QUOTE (rankin @ Jun 12 2018, 15:06 ) *
τελευταία φορά είχαμε GM τον Σουμποτιτς, οταν ο Κόκκαλης ειχε βαρεθεί να ασχολείται...

Αστο που σου λέω.

Η Φενερ έχει πολλούς μετόχους, οποτε έχει νόημα να μπαίνει στη μέση ενας GM.
Επίσης, είναι κάτι περισσότερο απο το χομπι ενος προέδρου.
Εχει πέσει η μισή τουρκία πάνω απο την ευρωλίγκα και τη φενερ, για να μεγαλώσει το τουρκικο μπασκετ και να λεει ο μεγάλος βεζύρης οτι το φτιαξε και αυτό, το χρήμα ρέει άφθονο, η κοινωνία ευδοκιμεί ...

Ομοιως σωματεία οπως η Ρεαλ ή η Μπαρτσελόνα, έχουν άλλες οργανωτικές δομές ξεκινώντας και απο το ποδόσφαιρο.
Δε τους βάζω καν στη κουβέντα

Οι ελληνικές ομάδες ειναι για προέδρους-χομπίστες.
Δε μπορείς να τους αφαιρέσεις τη χαρά να κάνουν κουμάντο, αλλά να τους ζητάς να πληρώνουν

Θα αγόραζες ποτέ το Championship Manager ή το NBA 2k, για να έρχεται ο γείτονας να παίζει και εσυ να τον βλέπεις να κερδίζει (ή να χάνει) ?




Έχει βάση αυτό που λες για τη Φενέρ συνδυάζοντας το εύστοχα με το γενικότερο σκηνικό στη γείτονα χώρα, απλώς να προσθέσω ότι έχει και τον μεγαλύτερο προπονητή όλων κι παρόλα αυτά πήγε σε μοντέλο GM.

Σίγουρα πάντως είναι πιο πιθανό να ισχύει αυτό που λες εσύ(στηρίζοντας το μάλιστα με επιχειρήματα), επειδή όμως πάμε ξεκάθαρα σε τέλος εποχής το οποίο έρχεται σε μια φάση που ούτε Έλληνες παικταράδες παίζουν πια (εκτός του Καλάθη που προείπα.. rolleyes.gif ) ούτε νέοι Έλληνες παίκτες παίζουν blink.gif ούτε προπονητές-αρες διαθέσιμοι όπως τότε,(το καλοκαίρι του 11)ας μην το αποκλείουμε κι ας μην το βγάζουμε από την κουβέντα, έτσι εύκολα.

Δεν πιστεύω άλλωστε ότι είναι πανάκεια κι ούτε ότι θα μπορούσε να σταθεί έτσι μόνο του αν δεν άλλαζε το όλο πλαίσιο σε εμπορικούς κι οργανωτικούς όρους.
rankin
QUOTE(basket72 @ Jun 12 2018, 16:41 ) *
Δεν πιστεύω άλλωστε ότι είναι πανάκεια κι ούτε ότι θα μπορούσε να σταθεί έτσι μόνο του αν δεν άλλαζε το όλο πλαίσιο σε εμπορικούς κι οργανωτικούς όρους.


Η ιδέα, ως ιδέα, σωστή ειναι
εγώ αν ημουν πρόεδρας, θα την εφάρμοζα αν μπορούσε να μου φέρει θετικό αποτέλεσμα οικονομικά
Αν ειναι να χάνω λεφτά, το κάνω και μόνος μου! smile.gif
Conan1982
Το βλέπουμε το πράγμα που πάει νομίζω.
Αν πάρουμε πρωτάθλημα αποδεικνύεται ότι ο Σφαιρόπουλος μπορεί να φέρει αποτελέσματα και να κρατήσει την ομάδα ψηλά και το ότι δεν πήγαμε στο Φ4 αποδίδεται στους τραυματισμούς, κάτι που είναι και αλήθεια και διόλου απίθανο μένει και για του χρόνου.
Το ζήτημα είναι ότι μια μεγάλη μερίδα από εμάς έχουμε κουραστεί να έχουμε αποτελέσματα αλλά να μην παίζουμε όμορφο μπάσκετ, θα αντέξουμε άραγε άλλη μια χρονιά από τα ίδια;
Εγώ σκεφτόμουν χθες πόσο μου έχει λείψει μια μεταγραφή παίκτη που να ξέρει μπάσκετ και να χαίρεσαι να τον βλέπεις στυλ Γουντς....
yorgos
QUOTE
Θα αγόραζες ποτέ το Championship Manager ή το NBA 2k, για να έρχεται ο γείτονας να παίζει και εσυ να τον βλέπεις να κερδίζει (ή να χάνει) ?


Σωστή ατάκα... Έτσι ακριβώς το βλέπουν οι πρόεδροι -και ο Γιαννακόπουλος- και στη θέση τους έτσι θα το έβλεπα κι εγώ. Όταν μάλιστα πας σχεδόν κάθε χρόνο Φ4 και κερδίζεις και ομάδες με πολλαπλάσιο μπάτζετ νιώθεις και καβάλα στ' άλογο.
back2back
QUOTE(Conan1982 @ Jun 15 2018, 13:25 ) *
Το βλέπουμε το πράγμα που πάει νομίζω.
Αν πάρουμε πρωτάθλημα αποδεικνύεται ότι ο Σφαιρόπουλος μπορεί να φέρει αποτελέσματα και να κρατήσει την ομάδα ψηλά και το ότι δεν πήγαμε στο Φ4 αποδίδεται στους τραυματισμούς, κάτι που είναι και αλήθεια και διόλου απίθανο μένει και για του χρόνου.
Το ζήτημα είναι ότι μια μεγάλη μερίδα από εμάς έχουμε κουραστεί να έχουμε αποτελέσματα αλλά να μην παίζουμε όμορφο μπάσκετ, θα αντέξουμε άραγε άλλη μια χρονιά από τα ίδια;
Εγώ σκεφτόμουν χθες πόσο μου έχει λείψει μια μεταγραφή παίκτη που να ξέρει μπάσκετ και να χαίρεσαι να τον βλέπεις στυλ Γουντς....


Το πρόβλημα είναι ότι η ομάδα με Σφαιρό δεν τρέχει, δεν παίζει γρήγορο μπάσκετ, πάει σε αργές επιθέσεις χωρίς όμως να κυκλοφορεί ιδιαίτερα την μπάλα καθώς αυτόν τον τρόπο παιχνιδιού δεν μπορεί να τον υπηρετήσει ο Σπανούλης. Όταν έχεις Σπανούλη τρέχεις, διαφορετικά το θέαμα είναι αποκρουστικό
Conan1982
QUOTE (back2back @ Jun 15 2018, 18:30 ) *
Το πρόβλημα είναι ότι η ομάδα με Σφαιρό δεν τρέχει, δεν παίζει γρήγορο μπάσκετ, πάει σε αργές επιθέσεις χωρίς όμως να κυκλοφορεί ιδιαίτερα την μπάλα καθώς αυτόν τον τρόπο παιχνιδιού δεν μπορεί να τον υπηρετήσει ο Σπανούλης. Όταν έχεις Σπανούλη τρέχεις, διαφορετικά το θέαμα είναι αποκρουστικό


Συμφωνώ, το κρίμα είναι ότι η ομάδα κατά διαστήματα έχει δείξει ότι και την μπάλα μπορεί να κυκλοφορήσει και να τρέξει και τελικά ενώ μπορεί να το κάνει καταλήγει να παίζει αυτό το μπάσκετ που βλέπουμε...
pan24
Συμφωνα με τον Τζορτζεβιτς ο Μιλουτινοφ μολις τελειωσουν οι υποχρεωσεις του με τον Ολυμπιακο θα κανει επεμβαση και στα δυο γονατα
Conan1982
QUOTE (pan24 @ Jun 16 2018, 17:06 ) *
Συμφωνα με τον Τζορτζεβιτς ο Μιλουτινοφ μολις τελειωσουν οι υποχρεωσεις του με τον Ολυμπιακο θα κανει επεμβαση και στα δυο γονατα

Το διάβασα, αν τον αναλάβει το δικό μας ιατρικό τιμ θα έχουμε ευχάριστα και δυσάρεστα νέα. Τα ευχάριστα είναι ότι θα παραμείνει σ' εμάς αφού δεν πρόκειται να πάει Σπερς, τα δυσάρεστα είναι ότι είναι αμφίβολο αν και πότε θα επιστρέψει (το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα επιστρέψει στον ...αναμενόμενο χρόνο) και σε τι κατάσταση θα επιστρέψει..
Λίγο χιουμοριστικό το ποστ μου αλλά οταν το άκουσα πάνω κάτω είναι ότι σκέφτηκα.
Joda
Μηπως ξερει κανεις πιο ειναι ακριβως το προβλημα που εχει ο Μιλουτινοβ στα γονατα?
Στο μυαλο μου εμενα παντως οποιοδηποτε προβλημα στα γονατα εχει συνηθως αρνητικη καταληξη και υπαρχει ο κινδυνος να εχουμε και Μαντζαρη νουμερο 2,λες και ο ενας που εχουμε δεν μας φτανει..
basket72
Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την απόδοσή του στους τελικούς.
Να σημειωθεί ότι έπαιζε χωρίς Τιλί και Αγραβάνη, με Πρίντεζη και Μίλου σκιά του εαυτού τους λόγω των προβλημάτων που έβγαλαν μες την άνοιξη και λόγω της απαράδεκτης απόφασης του Σφαιρό να τους πιέσει (ή έστω να τους επιτρέψει )να παίξουν κόντρα στη Ζαλγίκρις.
Με δυο λόγια ο μόνος παίκτης που μπορούσε να απειλήσει μες το ζωγραφιστό ήταν ο Μακλίν.

Κάπου διάβασα περί ντροπής. Νομίζω ότι είναι υπερβολή. Η ομάδα έδωσε ότι είχε. Αν μπορούσαμε να μιλήσουμε _-όχι για ντροπή- αλλά για σωρεία απαράδεκτων επιλογών κι αποφάσεων, ήταν τους περασμένους μήνες όταν η απόδοση μας ήταν πραγματικά για κλάματα. Και βέβαια το καλοκαίρι που μας πέρασε αν και η μεγαλύτερη ζημιά επαναλαμβάνω ότι έγινε κατά τη διάρκεια της χρονιάς με τη λάθος διαχείριση.

Τη χρονιά που έρχεται είναι σχεδόν βέβαιο ότι τα ψέμματα τελείωσαν. Θα είναι περισσότερες οι ομάδες που θα βελτιωθούν και θα ανέβουν επίπεδο. Αν πάμε όπως φέτος τότε ούτε 8αδα δεν μας βλέπω (ίσως υπερβάλλω αλλά είναι σίγουρο ότι πλεονέκτημα και τα σχετικά ούτε να το σκεφτόμαστε καν.)
Κάπου πήρε το μάτι μου στο φόρουμ για παραμονή Ρόμπερτς και Σφαιρό αν κερδίζαμε. Πάλι καλά λοιπόν γιατί κάτι μου λέει ότι το σκεπτικό αυτό μπορεί να έβρισκε και γενικότερο έρεισμα.
rankin
Παρότι στον τελευταιο τελικό μπήκαν με διάθεση να τα δώσουν ολα, απέτυχαν, όχι να κερδίσουν κάτι, αλλά έστω να καταφέρουν να βρουν ένα δίκαιο άλλοθι σε ενα παιχνίδι που είχε άρωμα τρίτου τελικού 2010.

Ηταν τοσο κακό ομως το Β μέρος που ο κοουτς θα πρέπει να παραιτηθεί αποψε, τουλάχιστον για να αναλάβει για μια φορά την ευθύνη
Στην ουσια στο Β δε κατέβηκε ποτέ να αγωνιστεί ο Ολυμπιακός. Η τριτη περίοδος ηταν αστεία. Η τέταρτη διαδικαστική.

shtarkws
Ο κόουτς ήταν σωστός στις δηλώσεις του πάντως στο τέλος του ματς. Ανάφερε εκτός των άλλων κάτι που πιστεύω και εγώ, ότι η αποχώρηση επηρέασε πολύ την ομάδα και χάλασε τον ρυθμό του Ολυμπιακου.

Από σήμερα χρειάζεται reset
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.