Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
pan24
QUOTE (golitog7 @ Jan 25 2018, 00:36 ) *
http://www.gazzetta.gr/basketball/euroleag...di-o-olympiakos

Ο Παπαπέτρου τραυματίστηκε με τη Χίμκι, τον έβαλα να παίξει με τον Προμηθέα (έστω και 3,5 λεπτά) και τον προφυλάσσουν με τον Αστέρα;
Καλά έχουνε χαζέψει τελείως; Τι insane πράγματα είναι αυτά που κάνουν;

Επαιξε ο αγραβανης με κομμενο χιαστο αυτο σε πειραξε;
akratacity
QUOTE (pan24 @ Jan 25 2018, 13:44 ) *
Επαιξε ο αγραβανης με κομμενο χιαστο αυτο σε πειραξε;

Με κομμενο χιαστο (οσο θηριο και αν ειναι καποιος) δυσκολο εως αδυνατο να παιξεις...

Αλλο αν το οτι αγωνιστηκε με τραυματισμο οδηγησε στο να γινει η ζημια στο χιαστο...
golitog7
QUOTE(pan24 @ Jan 25 2018, 12:44 ) *
Επαιξε ο αγραβανης με κομμενο χιαστο αυτο σε πειραξε;

Και ο Γιανγκ. Τον είχαν ξαναβάλει για κανά δίλεπτο όταν γύρισε το γόνατο του στην Εφές το 2015. Πρέπει να είναι τρομεροί γιωτάδες

QUOTE(akratacity @ Jan 25 2018, 13:14 ) *
Με κομμενο χιαστο (οσο θηριο και αν ειναι καποιος) δυσκολο εως αδυνατο να παιξεις...

Αλλο αν το οτι αγωνιστηκε με τραυματισμο οδηγησε στο να γινει η ζημια στο χιαστο...

Κι όμως γίνεται. Ο Καραγκούνης είχε παίξει κανά μισάωρο στην Βαρκελώνη tongue.gif
basket72
Ζυγώνει το καλοκαίρι ας το πάρουν απόφαση στην διοίκηση ότι ήρθε το τέλος εποχής. Δεν πειράζει να μην πάνε στο F4 (ας πάει καμιά ομάδα που παίζει μπασκετάκι τουλάχιστον) τόσα πήγανε και τους ευχαριστούμε για τις χαρές.

Νομίζω ότι δεν είναι και πολύ (καθόλου βασικά...) τίμιο να αλλάξουν τον Τόμπσον ούτε και θα βγει και τίποτε εκτός αν πάρουν την μετενσάρκωση ή του Άντονι Πάρκερ να μας πάρει από το χεράκι γιατί για τέτοια κατάσταση μιλάμε ή του Ουόλτερ Μπέρι γιατί μέχρι και 4αρι διάβασα εδώ ότι πρέπει να κοιτάξουμε. rolleyes.gif

Ας παραδεχτούν τα λάθη τους στην ομάδα και ας σώσουμε τη χρονιά όπως διαβάζω εδώ μέσα όχι με τίτλους και Φαίναλ φορ αλλά με αξιοπρέπεια, με προώθηση του Τολιόπουλου, με το να δωθεί χρόνος σε παίκτες που αντικειμενικά αδικήθηκαν και ας βγάλει επιτέλους υγεία ο οργανισμός από τη διοίκηση μέχρι τον προπονητή και τους παίκτες. Και να κοιτάξουν εκεί στην ΚΑΕ από τώρα για δυνατό προπονητή το καλοκαίρι και για 3 πρωτακλασσάτους ξένους.


Θα θέλα του χρόνου ας πούμε να δω τον Τολιόπουλο να τρώει τη θέση του Μάντζαρη στο ροτέισιον και ακόμα πιο πολύ θα θέλα να υπήρχαν ελπίδες για τον Τάυλερ Ντόρσει.
back2back
QUOTE(rankin @ Jan 26 2018, 23:27 ) *
Η σεζόν θα πρέπει να βγει οπως ξεκίνησε και το καλοκαίρι να γίνει, για πρώτη φορά μετά απο πολλά χρόνια, σοβαρό re-engineering με τον κατάλληλο κόουτς, που το ονομα του αρχίζει απο Μπαρτζώ και τελειώνει σε κας.


Κατάλληλος ο Μπαρτζώ? Αυτός έφυγε σαν αποτυχημένος, κακώς αλλά όπως και να έχει ο κύκλος του στην ομάδα έκλεισε. Το ίδιο πάει να γίνει και με Σφαιρό, ο οποίος αν το ματς στραβώσει δεν λέει να το γυρίσει. Τον Σφαιρό τον βάζω στη ίδια κατηγορία με Ιωαννίδη, καλός κόουτς αλλά με εμμονές, μακάρι να το γυρίσει και να το σηκώσει στο Βελιγράδι. Για εμένα η μόνη λύση είναι ο Μπλατ που μένει ελεύθερος το καλοκαίρι, ο Σάρας για διάφορους λόγους δεν βλέπω να έρχεται, πιο πιθανό βλέπω του Ιτούδη αν τον αποδεσμεύσει η ΤΣΣΚΑ, παρεμπιπτόντως στη τελευταία του συνέντευξη έγλειφε τον Σπανούλη, λέτε?
Sokos
QUOTE(back2back @ Jan 27 2018, 17:43 ) *
Κατάλληλος ο Μπαρτζώ? Αυτός έφυγε σαν αποτυχημένος, κακώς αλλά όπως και να έχει ο κύκλος του στην ομάδα έκλεισε. Το ίδιο πάει να γίνει και με Σφαιρό, ο οποίος αν το ματς στραβώσει δεν λέει να το γυρίσει. Τον Σφαιρό τον βάζω στη ίδια κατηγορία με Ιωαννίδη, καλός κόουτς αλλά με εμμονές, μακάρι να το γυρίσει και να το σηκώσει στο Βελιγράδι. Για εμένα η μόνη λύση είναι ο Μπλατ που μένει ελεύθερος το καλοκαίρι, ο Σάρας για διάφορους λόγους δεν βλέπω να έρχεται, πιο πιθανό βλέπω του Ιτούδη αν τον αποδεσμεύσει η ΤΣΣΚΑ, παρεμπιπτόντως στη τελευταία του συνέντευξη έγλειφε τον Σπανούλη, λέτε?


Δεν είμαστε και πολύ on topic, αλλά δεν πιστεύω ότι Ιτούδης και Μπλατ θα έρθουν ποτέ στον Ολυμπιακό. Νομίζω θα ζητήσουν αρκετά μεγαλύτερο μπάτζετ αλλά και πολλά λεφτα για τους ίδιους και το επιτελείο τους.

Πιο πιθανό βλέπω κάποιον στο στυλ Τρινκιέρι ή Ραντονιτς.

Όλα τα παραπάνω βέβαια προυποθέτουν ότι ο Σφαιρόπουλος θα την βγάλει μέχρι το τέλος της χρονιάς, πράγμα που έτσι όπως εμφανίζεται η ομάδα το τελευταίο διάστημα, είναι απίθανο. Και το χειρότερο είναι ότι αν όντως φύγει μέσα στην σεζόν ο κόουτς, λογικά και ψάχνεις σε πολύ μικρότερη αγορά και είναι πολύ πιθανό να κάψεις από την αρχή όποιον έρθει.
Conan1982
QUOTE (back2back @ Jan 27 2018, 17:43 ) *
Κατάλληλος ο Μπαρτζώ? Αυτός έφυγε σαν αποτυχημένος, κακώς αλλά όπως και να έχει ο κύκλος του στην ομάδα έκλεισε.


Γιατί έκλεισε ο κύκλος του; Έφυγε επειδή κάποια ούγκανα έκαναν αυτά που έκαναν. Οι Πρόεδροι τον ήθελαν, μια μεγάλη μερίδα φιλάθλων τον ήθελε και μια μερίδα καταλάβαμε πως έβλεπε μπροστά με το στυλ παιχνιδιού του. Του χρωστάμε μια συγγνώμη και αξίζει μια θέση στον πάγκο νομίζω.
back2back
QUOTE(Sokos @ Jan 27 2018, 18:00 ) *
Δεν είμαστε και πολύ on topic, αλλά δεν πιστεύω ότι Ιτούδης και Μπλατ θα έρθουν ποτέ στον Ολυμπιακό. Νομίζω θα ζητήσουν αρκετά μεγαλύτερο μπάτζετ αλλά και πολλά λεφτα για τους ίδιους και το επιτελείο τους.

Πιο πιθανό βλέπω κάποιον στο στυλ Τρινκιέρι ή Ραντονιτς.

Όλα τα παραπάνω βέβαια προυποθέτουν ότι ο Σφαιρόπουλος θα την βγάλει μέχρι το τέλος της χρονιάς, πράγμα που έτσι όπως εμφανίζεται η ομάδα το τελευταίο διάστημα, είναι απίθανο. Και το χειρότερο είναι ότι αν όντως φύγει μέσα στην σεζόν ο κόουτς, λογικά και ψάχνεις σε πολύ μικρότερη αγορά και είναι πολύ πιθανό να κάψεις από την αρχή όποιον έρθει.


Ο Μπλατ πιστεύω με τα 4 θα έρθει αν του κάνουμε πρόταση, για τον Ιτούδη δεν ξέρω. Το μπάτζετ είναι αρκετά μεγάλο, κάπου στα 10 εκ αλλά ουσιαστικά είναι μεγαλύτερο καθώς κάποιοι παίκτες παίρνουν λίγα συγκριτικά με αυτά που αξίζουν π.χ Πρίντεζης παίρνει 1,5 ενώ θα μπορούσε να βρει 3 με 4 εκ σε ΤΣΣΚΑ ή Φενέρ, για μην πω παραπάνω αν το αποφάσιζε.
shtarkws
Το πρόβλημα στον Ολυμπιακό δεν είναι ο Σφαιρόπουλος. Μια χαρά αποτελέσματα έχει ο Σφαιρο και μια χαρά μπάσκετ έχει παίξει με αυτόν ο Ολυμπιακός. Το πρόβλημα είναι ότι έχει δομηθεί λάθος το ροστερ. Όσο γρηγορότερα το παραδεχτούν και κάνουν μια με δύο αλλαγές θα αλλάξει η εικόνα της ομάδας
back2back
QUOTE(shtarkws @ Jan 27 2018, 18:29 ) *
Το πρόβλημα στον Ολυμπιακό δεν είναι ο Σφαιρόπουλος. Μια χαρά αποτελέσματα έχει ο Σφαιρο και μια χαρά μπάσκετ έχει παίξει με αυτόν ο Ολυμπιακός. Το πρόβλημα είναι ότι έχει δομηθεί λάθος το ροστερ. Όσο γρηγορότερα το παραδεχτούν και κάνουν μια με δύο αλλαγές θα αλλάξει η εικόνα της ομάδας


Καλό μπάσκετ δεν παίζει η ομάδα γιατί δεν τρέχει, γιαυτό δεν γυρίζει και παιχνίδια. Ο Σφαιρόπουλος μόνο την πρώτη χρονιά πήγε καλά που την προετοιμασία την είχε κάνει ο Μπι, τη δεύτερη χρονιά η ομάδα κατέρρευσε μετά τις γιορτές και έμεινε εκτός 8αδας μετά από πολλά χρόνια, πέρσι πάλι έπαθε καθίζηση στους τελικούς, ενώ και με την Εφές τα χρειάστηκε, φέτος πάλι έχουμε θέματα μετά τις γιορτές. Για να μείνει πρέπει είτε να σηκώσει την Ευρωλίγκα ή να πάρει τα ματς με τον Παναθηναϊκό.
RipCity
QUOTE (shtarkws @ Jan 27 2018, 17:29 ) *
Το πρόβλημα στον Ολυμπιακό δεν είναι ο Σφαιρόπουλος. Μια χαρά αποτελέσματα έχει ο Σφαιρο και μια χαρά μπάσκετ έχει παίξει με αυτόν ο Ολυμπιακός. Το πρόβλημα είναι ότι έχει δομηθεί λάθος το ροστερ. Όσο γρηγορότερα το παραδεχτούν και κάνουν μια με δύο αλλαγές θα αλλάξει η εικόνα της ομάδας


Το πρόβλημα δεν είναι ο Σφαιρόπουλος αλλά ποιος? Δεν υπάρχει GM στην Ευρώπη να πεις άλλος έχτισε το ρόστερ. Ο Σφαιρό το δόμησε λάθος. Όσο για το μια χαρά μπάσκετ σόρι αλλά νομίζω πως το βλέπεις μια χαρά ως Παναθηναικός. Σε φάση μια χαρά το πάτε συνεχίστε έτσι.
Reggie Miller #31
QUOTE(RipCity @ Jan 27 2018, 19:52 ) *
Το πρόβλημα δεν είναι ο Σφαιρόπουλος αλλά ποιος? Δεν υπάρχει GM στην Ευρώπη να πεις άλλος έχτισε το ρόστερ. Ο Σφαιρό το δόμησε λάθος. Όσο για το μια χαρά μπάσκετ σόρι αλλά νομίζω πως το βλέπεις μια χαρά ως Παναθηναικός. Σε φάση μια χαρά το πάτε συνεχίστε έτσι.


Να θυμήσω και τους τραυματισμούς στο 4,όχι ότι αποτελεί αποκλειστική δικαιολογία,αλλά σίγουρα έπαιξε ρόλο..
Δεν υπερασπίζομαι τον Σφαιρόπουλο,απλά πιστεύω ότι δε φταίει μόνο ο Σφαιρό,όπως δε φταίει μόνο ο Τόμπσον ή ο Ρόμπερτς
ή ο Σπαν...Ο TWISM τα είπε ωραία χθες για το μπάσκετ και τις επιλογές...
back2back
Βαρλάς

QUOTE
Η προσέγγιση που επικρατεί ως τώρα στον Ολυμπιακό είναι να εκδιωχθεί ο Χόλις Τόμπσον. Και το ερώτημα που τους βασανίζει: Να πάρουμε αθλητικό ψηλό ή ένα γκαρντ που μπορεί να μας κάνει πιο απρόβλεπτους και να προσθέσει νέες διαστάσεις στο επιθετικό μας παιχνίδι; Και τα δύο λείπουν πολύ, είναι αλήθεια.
RipCity
QUOTE (Reggie Miller #31 @ Jan 27 2018, 18:02 ) *
Να θυμήσω και τους τραυματισμούς στο 4,όχι ότι αποτελεί αποκλειστική δικαιολογία,αλλά σίγουρα έπαιξε ρόλο..
Δεν υπερασπίζομαι τον Σφαιρόπουλο,απλά πιστεύω ότι δε φταίει μόνο ο Σφαιρό,όπως δε φταίει μόνο ο Τόμπσον ή ο Ρόμπερτς
ή ο Σπαν...Ο TWISM τα είπε ωραία χθες για το μπάσκετ και τις επιλογές...


Το μπάσκετ που παίζουμε από τότε που γύρισε ο Σπανούλης είναι το ίδιο κλασικό νερόβραστο. Δε θα άλλαζε πολύ η εικόνα με τον Τιλί πχ, δε θα άλλαζε ο τρόπος παιχνιδιού μας ούτε πιστεύω ότι επειδή λείπουν Τιλί και Αγραβάνης δε τρέχουμε στον αιφνιδιασμό. Σίγουρα πολλοί παίκτες είναι κατώτεροι των περιστάσεων, αλλά εγώ δε βλέπω και κάποια νέα ιδέα που απλά δεν πιάνει επειδή είμαστε ντεφορμέ. Παίζουμε ακριβώς το ίδιο μπάσκετ, αυτό το νερόβραστο όπως ξαναείπα.
Reggie Miller #31
QUOTE(RipCity @ Jan 27 2018, 20:10 ) *
Το μπάσκετ που παίζουμε από τότε που γύρισε ο Σπανούλης είναι το ίδιο κλασικό νερόβραστο. Δε θα άλλαζε πολύ η εικόνα με τον Τιλί πχ, δε θα άλλαζε ο τρόπος παιχνιδιού μας ούτε πιστεύω ότι επειδή λείπουν Τιλί και Αγραβάνης δε τρέχουμε στον αιφνιδιασμό. Σίγουρα πολλοί παίκτες είναι κατώτεροι των περιστάσεων, αλλά εγώ δε βλέπω και κάποια νέα ιδέα που απλά δεν πιάνει επειδή είμαστε ντεφορμέ. Παίζουμε ακριβώς το ίδιο μπάσκετ, αυτό το νερόβραστο όπως ξαναείπα.


Καλά κι εγώ συμφωνώ ότι όταν είναι ο Σπανούλης είναι μέσα οι ομάδες μας διαβάζουν και πλέον τον σημαδεύουν περισσότερο και στην άμυνα,και πέρσι γινόταν σε κάποια ματς.Είναι αλήθεια ότι όσο έλειπε ο Σπαν φέτος η ομάδα είχε ποικιλία,αλλά νομίζω πως δύσκολα ο Ολυμπιακός θα αλλάξει φιλοσοφία,εκτός αν ο Σπαν βάλει κάτω τον εγωισμό του,ο Σφαιρό αποφασίσει επιτέλους να αλλάξει πράγματα στην επίθεση.

Με Αγραβάνη και Τιλί η ομάδα θα ήταν διαφορετική και λογικά πιο σκληρή στην άμυνα,ίσως και πιο αθλητική,ο Πριντ λογικά θα είχε περισσότερες ανάσες και γενικά αλλιώς την είχε σχεδιάσει ο κόουτς.
Επίσης,όταν λέμε για το ρόστερ και τις μεταγραφές,θα πρέπει πάντα να σκεφτόμαστε εκτός από τη φιλοσοφία που είναι ο Σπαν στο κέντρο με καλούς Έλληνες για πρωταγωνιστές,ότι θέλουμε και φθηνούς ξένους παίκτες που να μπορούν να βοηθήσουν.
Αυτό δε μας βγαίνει πάντα,δεν είναι χαζές οι άλλες ομάδες που σκάνε λεφτά,ασχέτως αν υπάρχει και υπεραξίες πλέον...

Πάντως εγώ πιστεύω ότι στα τελευταία αποτελέσματα και ενικά στην εικόνα μας,έχει παίξει ρόλο η κούραση και το σκεφτόμουν
πριν το πει σαν δικαιολογία ο Σφαιρό...
TAKIS7
QUOTE (back2back @ Jan 27 2018, 19:08 ) *
Βαρλάς

Και γκαρντ και ψηλό θέλει. Ακριβώς όπως το 2012. Αν έλεγα ένα από τα 2 θα διάλεγα γκαρντ. Θεωρητικά επιστρέφει και ο Τιλί και θα έχεις στους ψηλούς μία λύση παραπάνω. Θα δυναμώσει τη ρακέτα.
back2back
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Jan 27 2018, 19:02 ) *
Ο TWISM τα είπε ωραία χθες για το μπάσκετ και τις επιλογές...


Για τον χειρισμό του Κόμαζετς από τον Ίβκοβιτς λες? Ο Ολυμπιακό τότε απέτυχε γιατί Κόμαζετς και Γκολνγουάιρ δεν ήταν παίκτες για μεγάλη ομάδα, ιεροσυλία να συγκρίνουμε τον μέγιστο Σπανούλη με τον .. άντε να συγκρατηθώ και να τον πω απλά Άριαν και όχι όπως πραγματικά του αξίζει και φάω αιώνιο ban
RipCity
QUOTE (back2back @ Jan 27 2018, 18:08 ) *
Βαρλάς


Για γέλια ή για κλάματα? Και που θα μπει να παίξει αυτό το έρμο το γκαρντ? Ο Χόλις τι αφήνει 10 λεπτά μ.ό. κι ούτε παίζει πλέον. Θα πάρουμε κανέναν φάση Lou Williams? rolleyes.gif rolleyes.gif

Και ο αθλητικό ψηλός επίσης να δω που θα μπει με τους άλλους δύο που έχουμε. Θα χουμε three way timeshare και τελικά δε θα βρίσκει κανείς από τους 3 ρυθμό.


Και δε σχολιάζω καν την ποιότητα αυτής της προσθήκης...
Reggie Miller #31
QUOTE(back2back @ Jan 27 2018, 20:20 ) *
Για τον χειρισμό του Κόμαζετς από τον Ίβκοβιτς λες? Ο Ολυμπιακό τότε απέτυχε γιατί Κόμαζετς και Γκολνγουάιρ δεν ήταν παίκτες για μεγάλη ομάδα, ιεροσυλία να συγκρίνουμε τον μέγιστο Σπανούλη με τον .. άντε να συγκρατηθώ και να τον πω απλά Άριαν και όχι όπως πραγματικά του αξίζει και φάω αιώνιο ban


όχι δεν εννοώ αυτό!Έχει γράψει για το πως χτίστηκε ο φετιν΄ςο Ολυμπιακός,για τις λάθος επιλογές και γενικά ότι παίζει ένα μπάσκετ αναχρονιστικό...
jazz thrilos
Κλεισμένοι στα αποδυτήρια μία ώρα οι «ερυθρόλευκοι»

http://www.gazzetta.gr/basketball/basket-l...i-erythroleykoi

Πρέπει να είναι η τέταρτη φορά το τελευταίο διάστημα που η ομάδα κλείνεται με τον κόουτς στα αποδυτήρια για αρκετή ώρα. Πόσο θα τους πάρει άραγε να καταλάβουν οτι το ζήτημα δεν λύνεται με group therapy;
RipCity
Πάντως επειδή έκατσα και το διάβασα το άρθρο του Βαρλά ουσιαστικά αποτελεί ένα ξεβράκωμα του κόουτς για τον σχεδιασμό της ομάδας, αλλά και τον τρόπο παιχνιδιού από την επιστροφή του Σπανούλη κι έπειτα. Τόσο ξεβράκωμα που αν ήμουν Σφαιρόπουλος και το διάβαζα θα είχα δακρύσει με τα χάλια μου.
jazz thrilos
"Τι κι αν ο Ρόμπερτς παίρνει κοντά στο μύριο ή αν ο Βαγγέλης είναι Έλληνας και αναπόσπαστο μέλος του ελληνικού κορμού; Πρέπει να παίζει όποιος αξίζει και όποιος μπορεί να αλλάξει την μοίρα του Ολυμπιακού κι αυτή την θλιβερή μπασκετική εικόνα που νομίζαμε ότι θα είναι πρόσκαιρη, αλλά τείνει να παγιωθεί."

Όταν τα παραπάνω τα γράφει ο Βαρλάς, ένας άνθρωπος που σε σχέση με την υπόλοιπη δημοσιογραφική πιάτσα γνωρίζει μπάσκετ και επίσης ήταν απο τους πρώτους που υποστήριζε την περίφημη θεωρία του ελληνικού κορμού ακόμα και κόντρα στην μπασκετική λογική ορισμένες φορές, ε τότε μάλλον έχει αρχίσει να γίνεται ευρέως αντιληπτό αυτό που λένε οι "γκρινιάρηδες", αυτοί που "δεν έχουν μάτια να δουν" ή αυτοί που δεν σέβονται και δεν θέλουν το καλό του Ολυμπιακού επειδή ασκούσαν και ασκουν κριτική.

Στα γκαρντ έχουμε σοβαρότατο πρόβλημα. Όχι, το πρόβλημα δεν είναι οτι οι παίχτες είναι ντεφορμέ. Το πρόβλημα τελικά είναι οτι διαθέτουμε το λιγότερο ταλέντο στην διοργάνωση. Το πρόβλημα είναι οτι δεν είμαστε αθλητικοί. Το πρόβλημα είναι οτι με το κλίμα "οικογένειας" νομίζαμε οτι θα κερδίζαμε και τους αγώνες, θα τους πιάναμε κορόιδα συνέχεια. Η οικογένεια όμως δεν λέει τίποτα απο μόνη της, πρέπει να συνδυάζεται με καλό μπάσκετ. Βαρέθηκα να ακούω για έλληνες με σημαντική συνεισφορά όχι στο παρκέ αλλά στα αποδυτήρια, μισθοφόρους αμερικάνους, ξένους με ψυχολογικά ή με χαμηλό iq που δεν τους επιτρέπει να καταλάβουν τα συστήματα (το εξής ένα, pick n roll).

Όποια κι αν ειναι η πορεία μας φέτος εντέλει, είμαι πεπεισμένος οτι το συγκεκριμένο μοντέλο που μας παρουσιάζει ο Σφαιρό εδώ και τρια χρόνια έχει πεθάνει. Ελπίζω το καλοκαίρι να δούμε τα πράγματα απο την αρχή και όσοι θα βρίσκονται στα ηνία της ομάδας να συντονιστούν με το 2018 και να παρουσιάσουν κάτι καλύτερο.
Neondreamer
QUOTE (jazz thrilos @ Jan 27 2018, 20:12 ) *
Όποια κι αν είναι η πορεία μας φέτος εντέλει, είμαι πεπεισμένος ότι το συγκεκριμένο μοντέλο που μας παρουσιάζει ο Σφαιρό εδώ και τρία χρόνια έχει πεθάνει. Ελπίζω το καλοκαίρι να δούμε τα πράγματα από την αρχή και όσοι θα βρίσκονται στα ηνία της ομάδας να συντονιστούν με το 2018 και να παρουσιάσουν κάτι καλύτερο.

Προσωπικά φρονώ πως οι Αγγελόπουλοι μπορεί να είναι χίλια δυο, αλλά μαζοχιστές δεν είναι, δεν θ΄αφήσουν τη χρονιά να πάει από τώρα στ΄αζήτητα. Έχω την αίσθηση πως θα περιμένουν μέχρι και το ματς με τη Φενέρ κι αναλόγως θα κρίνουν. Αν δουν ότι υπάρχουν σημάδια ζωής στα δύο ερχόμενα παιχνίδια, τότε δε νομίζω να προβούν στην απομάκρυνση του Μπούλετ - αν και κακώς και σε αυτή την περίπτωση, κατ΄εμέ.

Πώς θα σας φαινόταν ο Μπαγκάτσκις, σε περίπτωση που έχουμε άμεση αντικατάσταση;
back2back
QUOTE(RipCity @ Jan 27 2018, 19:36 ) *
Πάντως επειδή έκατσα και το διάβασα το άρθρο του Βαρλά ουσιαστικά αποτελεί ένα ξεβράκωμα του κόουτς για τον σχεδιασμό της ομάδας, αλλά και τον τρόπο παιχνιδιού από την επιστροφή του Σπανούλη κι έπειτα. Τόσο ξεβράκωμα που αν ήμουν Σφαιρόπουλος και το διάβαζα θα είχα δακρύσει με τα χάλια μου.


Καλά δεν ισχύουν αυτά που γράφει ο Βαρλάς, τη δεύτερη χρονιά και τερματοφύλακα είχαμε που έπαιζε πικ εν ρολ, Χάντερ, και μπόλικη αθλητικότητα στην περιφέρεια Χάκετ, Στρόμπερι + Όντομ, παρόλα αυτά μετά την ήττα από την Μπάμπεργκ καταρεύσαμε
rankin
QUOTE(Conan1982 @ Jan 27 2018, 18:17 ) *
Γιατί έκλεισε ο κύκλος του; Έφυγε επειδή κάποια ούγκανα έκαναν αυτά που έκαναν. Οι Πρόεδροι τον ήθελαν, μια μεγάλη μερίδα φιλάθλων τον ήθελε και μια μερίδα καταλάβαμε πως έβλεπε μπροστά με το στυλ παιχνιδιού του. Του χρωστάμε μια συγγνώμη και αξίζει μια θέση στον πάγκο νομίζω.

Εφυγε και γιατί τα ειχε σπασει με τον Μπίλι.
Δεν ειναι νέο αυτό, ούτε μυστικό.

Για αυτο ειπα οτι αν αλλαξουμε πλανο το καλοκαίρι, ο Μπαρτζώκας θα ειναι ο ιδανικός
Reggie Miller #31
QUOTE(rankin @ Jan 27 2018, 23:36 ) *
Εφυγε και γιατί τα ειχε σπασει με τον Μπίλι.
Δεν ειναι νέο αυτό, ούτε μυστικό.

Για αυτο ειπα οτι αν αλλαξουμε πλανο το καλοκαίρι, ο Μπαρτζώκας θα ειναι ο ιδανικός



Το έχω ξαναπεί,για εμένα αν δεχθεί να γυρίσει θα είναι χαζομάρα του.
Επίσης ποιος μας λέει πως θέλει να γυρίσει να διαχειριστεί μια ομάδα με μικρό μπάτζετ μετά από Μπάρτσα και Χίμκι.

Ξέρουμε τι συμβόλαιο έχει υπογράψει;;Δεν αναφέρω καν το ενδεχόμενο να συνεχίσει ο Σπαν για ακόμα έναν χρόνο και αν θα θέλουν να συνεργαστούν...
benchwarmer
Δεν υπάρχει ούτε 0.01% για Μπαρτζώκα, το έχει πει και ο ίδιος με διάφορους τρόπους.


Γενικά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο όνομα που να με καλύπτει 100%. Οπότε αν έρθει έστω το 1/2 με ΠΑΟ/Φενέρ προσωπικά θα ήθελα να δω τον Σφαιρόπουλο να έχει την ευκαιρία να ολοκληρώσει το έργο του μέχρι το καλοκαίρι, με όποιον τρόπο νομίζει αυτός. Όπου εκεί όμως θα πρέπει να παρθούν γενναίες αποφάσεις γενικά από τους προέδρους, σε όλους τους τομείς.


Αν έρθει το 0/2 όμως θεωρώ απίθανο να μην έχουμε άμεση αλλαγή. Και υπάρχει Έλληνας προπονητής ελέυθερος που θα δώσει την ευκαιρία και σε κάποιον άλλον να έχει λέγειν στα τεκταινόμενα, έστω και από τον περιστερώνα του στο Βελιγράδι.
Reggie Miller #31
QUOTE(benchwarmer @ Jan 27 2018, 23:52 ) *
Δεν υπάρχει ούτε 0.01% για Μπαρτζώκα, το έχει πει και ο ίδιος με διάφορους τρόπους.


Γενικά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο όνομα που να με καλύπτει 100%. Οπότε αν έρθει έστω το 1/2 με ΠΑΟ/Φενέρ προσωπικά θα ήθελα να δω τον Σφαιρόπουλο να έχει την ευκαιρία να ολοκληρώσει το έργο του μέχρι το καλοκαίρι. Όπου εκεί θα πρέπει να παρθούν γενναίες αποφάσεις γενικά από τους προέδρους....


Αν έρθει το 0/2 όμως θεωρώ απίθανο να μην έχουμε άμεση αλλαγή. Και υπάρχει Έλληνας προπονητής ελέυθερος που θα δώσει την ευκαιρία και σε κάποιον άλλον να έχει λέγειν στα τεκταινόμενα, έστω και από τον περιστερώνα του στο Βελιγράδι.



Εννοείς Βαγγέλη Αγγέλου;;;
Δεν ξέρω αν ψήνομαι...
shtarkws
QUOTE(RipCity @ Jan 27 2018, 18:52 ) *
Το πρόβλημα δεν είναι ο Σφαιρόπουλος αλλά ποιος? Δεν υπάρχει GM στην Ευρώπη να πεις άλλος έχτισε το ρόστερ. Ο Σφαιρό το δόμησε λάθος. Όσο για το μια χαρά μπάσκετ σόρι αλλά νομίζω πως το βλέπεις μια χαρά ως Παναθηναικός. Σε φάση μια χαρά το πάτε συνεχίστε έτσι.


Έγραψα έχει παίξει και όχι παίζει γιατί αναφέρομαι στις προηγούμενες χρονιές. Αν και στα πρώτα 10.ματς της χρονιάς μια χαρά έπαιζε ο Ολυμπιακός. Πάντως για να ευλογήσω τα γένια μου το άρθρο του Βαρλα επιβεβαιώνει αυτό που λέω, ότι χρειάζεται διόρθωση το ροστερ. Όχι γκρέμισμα
benchwarmer
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Jan 27 2018, 23:03 ) *
Εννοείς Βαγγέλη Αγγέλου;;;
Δεν ξέρω αν ψήνομαι...


Εδώ που είμαστε δεν με καλύπτει απόλυτα καμία λύση. Αλλά αν πάμε για λύση "ηλεκτροσοκ" είναι μάλλον η καλύτερη. Τον Τόμιτς δεν τον πιστεύω καθόλου (χωρίς να το βασίζω κάπου βέβαια), ενώ αν πάμε σε "κανονικό" ξένο προπονητή δεν ξέρω πόσο άμεσα θα μπορούσε να αλλάξει πράγματα, με το υπάρχον ρόστερ και τον χρόνο να πιέζει ασφυκτικά.
Reggie Miller #31
QUOTE(shtarkws @ Jan 28 2018, 00:06 ) *
Έγραψα έχει παίξει και όχι παίζει γιατί αναφέρομαι στις προηγούμενες χρονιές. Αν και στα πρώτα 10.ματς της χρονιάς μια χαρά έπαιζε ο Ολυμπιακός. Πάντως για να ευλογήσω τα γένια μου το άρθρο του Βαρλα επιβεβαιώνει αυτό που λέω, ότι χρειάζεται διόρθωση το ροστερ. Όχι γκρέμισμα


Αν έρθει παίκτης στη θέση του Τόμπσον,με την προυπόθεση πως θα είναι ένας καλός παίκτης που θα μπορεί να κάνει τη δαιφορά και να βοηθήσει,που θα βρει χρόνο;;Από ποιον θα πάρει;;Γιατί η λογική μέχρι στιγμής λέει ότι ο Μάντζαρης είναι ντεφορμέ όσο δεν πάει,ενώ ο Ρόμπρτς έχει κάτι αναλαμπές και φυσικά ο Σπαν με τα καλά του και τα κακά του.

Από τη στιγμή που ο Τιλί γυρίζει Φλεβάρη το βλέπω δύσκολο να πάει για ψηλό και να μείνει κενό στην περιφέρεια...


QUOTE(benchwarmer @ Jan 28 2018, 00:07 ) *
Εδώ που είμαστε δεν με καλύπτει απόλυτα καμία λύση. Αλλά αν πάμε για λύση "ηλεκτροσοκ" είναι μάλλον η καλύτερη. Τον Τόμιτς δεν τον πιστεύω καθόλου (χωρίς να το βασίζω κάπου βέβαια), ενώ αν πάμε σε "κανονικό" ξένο προπονητή δεν ξέρω πόσο άμεσα θα μπορούσε να αλλάξει πράγματα, με το υπάρχον ρόστερ και τον χρόνο να πιέζει ασφυκτικά.


Δεν ξέρω αλλά μου μοιάζει πισωγύρισμα.Σε τέτοια περίπτωση πιο πιθανό βλέπω το σενάριο με Τόμιτς σε ρόλο αυτοκτονίας με ακόπμα έναν έμπειρο βοηθό(Μανωλόπουλο έτσι για σπάσιμο) ή Σούληπου είναι μαχητής,δουλεύει με χαμηλό μπάτζετ κτλ κτλ

Τώρα ο Σέρβος πρώην του Ερυθρού δεν τον έχουμε δει για να ξέρουμε τι πουλιά πιάνει,εκτός αν οι Αγγελόπουλοι το παίξουν Μαρινάκης και θέλουν καλές σχέσεις με μεγαλομάνατζερ...όπως και να χει είναι δύσκολη απόφαση και έρχεται δύσκολο πρόγραμμα,γιατί δεν είναι μόνο τα παιχνίδια που είπες.Τη Δευτέρα φαντάζομαι πολύ δύσκολα θα μπορέσουμε να πα΄ρουμε αποτέλεσμα...
shtarkws
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Jan 27 2018, 23:16 ) *
Αν έρθει παίκτης στη θέση του Τόμπσον,με την προυπόθεση πως θα είναι ένας καλός παίκτης που θα μπορεί να κάνει τη δαιφορά και να βοηθήσει,που θα βρει χρόνο;;Από ποιον θα πάρει;;Γιατί η λογική μέχρι στιγμής λέει ότι ο Μάντζαρης είναι ντεφορμέ όσο δεν πάει,ενώ ο Ρόμπρτς έχει κάτι αναλαμπές και φυσικά ο Σπαν με τα καλά του και τα κακά του.

Από τη στιγμή που ο Τιλί γυρίζει Φλεβάρη το βλέπω δύσκολο να πάει για ψηλό και να μείνει κενό στην περιφέρεια...


Πιστεύω ότι ο Ολυμπιακός χρειάζεται έναν ψηλό τύπου Μπιρτς και έναν γκαρντ τύπου Χακετ. Ποιον θα διώξει είναι άλλο θέμα. Υπάρχουν πολλοί υποψήφιοι
Reggie Miller #31
QUOTE(shtarkws @ Jan 28 2018, 00:21 ) *
Πιστεύω ότι ο Ολυμπιακός χρειάζεται έναν ψηλό τύπου Μπιρτς και έναν γκαρντ τύπου Χακετ. Ποιον θα διώξει είναι άλλο θέμα. Υπάρχουν πολλοί υποψήφιοι



Άμα λέμε για 2 προσθήκες ναι...Που σημαίνει Μπόγρης μάλλον ψάχνει ομάδα,γιατί ο Μακλίν γενικά κρίνεται θετικός...
Και αν γυρίσει και ο Τιλί δεν ξέρουμε μήπως χαιρετήσει και ο Γουίλτζερ...
benchwarmer
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Jan 27 2018, 23:16 ) *
Δεν ξέρω αλλά μου μοιάζει πισωγύρισμα.Σε τέτοια περίπτωση πιο πιθανό βλέπω το σενάριο με Τόμιτς σε ρόλο αυτοκτονίας με ακόπμα έναν έμπειρο βοηθό(Μανωλόπουλο έτσι για σπάσιμο) ή Σούληπου είναι μαχητής,δουλεύει με χαμηλό μπάτζετ κτλ κτλ


Με τον Σούλη δεν ξέρω τι σας έχει πιάσει όλους ρε παιδιά... Εκπληκτική πορεία για πολλά χρόνια, αλλά είναι 69 πλέον και δεν δουλεύει για όλους ο χρόνος τόσο καλά όσο για τον Ντούντα πχ...

Για καμικάζι προτιμώ Αγγέλου από Τόμιτς. Έχει νομίζω καταλληλότερο συνδυασμό στοιχείων χαρακτήρα για κάτι τέτοιο (χωρίς να θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, μάλλον καταλαβαινόμαστε). Συν ότι αν γίνει αυτό, στάνταρ θα υπάρξει και κάποια επίσκεψη/τηλέφωνο από κάποιον σε κάποιους, που μάλλον χρειάζεται.


Για το καλοκαίρι πάντως δεν το συζητώ, παίρνεις τον Μπλατ και του λες "Διαθέτω 10 εκατομμύρια, κράτα εσύ όσα θες και τα υπόλοιπα δώστα για όποιον θες. Και θα ορίσεις μέχρι και τις καθαρίστριες του ΣΕΦ". Και ελπίζεις να δεχτεί. Δεν νομίζω ότι η φετινή Νταρουσάφακα του Γιούροκαπ έχει μεγαλύτερο μπάτζετ/στόχους από μας.
Reggie Miller #31
QUOTE(benchwarmer @ Jan 28 2018, 00:27 ) *
Με τον Σούλη δεν ξέρω τι σας έχει πιάσει όλους ρε παιδιά... Εκπληκτική πορεία για πολλά χρόνια, αλλά είναι 69 πλέον και δεν δουλεύει για όλους ο χρόνος τόσο καλά όσο για τον Ντούντα πχ...

Για καμικάζι προτιμώ Αγγέλου από Τόμιτς. Έχει νομίζω καταλληλότερο συνδυασμό στοιχείων χαρακτήρα για κάτι τέτοιο (χωρίς να θέλω να μπω σε λεπτομέρειες, μάλλον καταλαβαινόμαστε). Συν ότι αν γίνει αυτό, στάνταρ θα υπάρξει και κάποια επίσκεψη/τηλέφωνο από κάποιον σε κάποιους, που μάλλον χρειάζεται.


Για το καλοκαίρι πάντως δεν το συζητώ, παίρνεις τον Μπλατ και του λες "Διαθέτω 10 εκατομμύρια, κράτα εσύ όσα θες και τα υπόλοιπα δώστα για όποιον θες. Και θα ορίσεις μέχρι και τις καθαρίστριες του ΣΕΦ". Και ελπίζεις να δεχτεί. Δεν νομίζω ότι η φετινή Νταρουσάφακα του Γιούροκαπ έχει μεγαλύτερο μπάτζετ/στόχους από μας.


Καλά ούτε κι εγώ είμαι σίγουρος ότι ο Τόμιτς κάνει καλύτερα,απλά λέμε τώρα....

Αν είναι 10 εκ το μπάτζετ μιλάμε για αύξηση περίπου 2 μύρια...Είαμστε σίγουροι ότι γίνεται;;;
jonaldidhs
QUOTE (Reggie Miller #31 @ Jan 27 2018, 23:23 ) *
Άμα λέμε για 2 προσθήκες ναι...Που σημαίνει Μπόγρης μάλλον ψάχνει ομάδα,γιατί ο Μακλίν γενικά κρίνεται θετικός...
Και αν γυρίσει και ο Τιλί δεν ξέρουμε μήπως χαιρετήσει και ο Γουίλτζερ...

Φιλε μου ο Τιλι δεν προβλεπεται να παιξει μπασκετ της προκοπης φετος..Κατι σαν τον Γκιστ περυσι στην καλυτερη των περιπτωσεων αν κιολας βαλω στην εξισωση το ιατρικο τιμ σας..Για μενα ο Τομπσον πρεπει να χαιρετησει καθως δεν μπορει να βρεθει ρολος,μοιαζει παιχτικα με τον Παπαπετρου πολυ,κριμα να χαραμιζετε μια θεση ξενου ετσι,χωρις να φταιει ο παιχτης καθως τον θεωρω καλο παιχτη..Και να παρει εναν στυλ Χακετ,και υστερα εκει στα ψηλα,μαλλον ο Γουιλτζερ πρεπει να χαιρετησει και να παρει εναν Μαπαρο..Και παλι δεν φταιει ο Γουιλτζερ καθως προσφερει,αλλα χρειαζεστε κατι διαφορετικο..Ο Τιλι θα προσφερει 10-15 μαξ..Ισα-ισα για να βγει το 4 με τον Πρι..
Reggie Miller #31
QUOTE(jonaldidhs @ Jan 28 2018, 00:31 ) *
Φιλε μου ο Τιλι δεν προβλεπεται να παιξει μπασκετ της προκοπης φετος..Κατι σαν τον Γκιστ περυσι στην καλυτερη των περιπτωσεων αν κιολας βαλω στην εξισωση το ιατρικο τιμ σας..Για μενα ο Τομπσον πρεπει να χαιρετησει καθως δεν μπορει να βρεθει ρολος,μοιαζει παιχτικα με τον Παπαπετρου πολυ,κριμα να χαραμιζετε μια θεση ξενου ετσι,χωρις να φταιει ο παιχτης καθως τον θεωρω καλο παιχτη..Και να παρει εναν στυλ Χακετ,και υστερα εκει στα ψηλα,μαλλον ο Γουιλτζερ πρεπει να χαιρετησει και να παρει εναν Μαπαρο..Και παλι δεν φταιει ο Γουιλτζερ καθως προσφερει,αλλα χρειαζεστε κατι διαφορετικο..Ο Τιλι θα προσφερει 10-15 μαξ..Ισα-ισα για να βγει το 4 με τον Πρι..



Εννοείται ότι ο Τιλί είναι ερωτηματικό.Φαντάζομαι πως μέσα στην ομάδα θα έχουν καλύετρη εικόνα,αλλά θα έχει περισσότερο χρόνο απ ότι ο Γκιστ μέχρι τους τελικούς...Βέβαια όλα αυτά είναι υποθετικά έτσι...
basket72
QUOTE (benchwarmer @ Jan 27 2018, 22:52 ) *
Δεν υπάρχει ούτε 0.01% για Μπαρτζώκα, το έχει πει και ο ίδιος με διάφορους τρόπους.


Γενικά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο όνομα που να με καλύπτει 100%. Οπότε αν έρθει έστω το 1/2 με ΠΑΟ/Φενέρ προσωπικά θα ήθελα να δω τον Σφαιρόπουλο να έχει την ευκαιρία να ολοκληρώσει το έργο του μέχρι το καλοκαίρι, με όποιον τρόπο νομίζει αυτός. Όπου εκεί όμως θα πρέπει να παρθούν γενναίες αποφάσεις γενικά από τους προέδρους, σε όλους τους τομείς.


Αν έρθει το 0/2 όμως θεωρώ απίθανο να μην έχουμε άμεση αλλαγή. Και υπάρχει Έλληνας προπονητής ελέυθερος που θα δώσει την ευκαιρία και σε κάποιον άλλον να έχει λέγειν στα τεκταινόμενα, έστω και από τον περιστερώνα του στο Βελιγράδι.


Δεν τον είχα καν σκεφτεί τον Αγγέλου, μακράν η καλύτερη επιλογή στην απευκταία περίπτωση που διώξουμε τον Σφαιρό χειμωνιάτικα. Νομίζω ότι το σωστό είναι να ολοκληρώσει τη σαιζόν και να φύγει ως κύριος. Όσο αδιαμφισβήτητο είναι ότι έκλεισε πια ο κύκλος του και έχει χάσει τον έλεγχο -εξού και το κλείσιμο στα αποδυτήρια ή τα τραπεζώματα μιας κι όλα αυτά δείχνουν αμηχανία- άλλο τόσο καθαρό πρέπει να είναι ότι πρόσφερε πάρα πολλά έχοντας να υπερκεράσει και πολλές ατυχίες, περισσότερες του μέσου όρου.

Έπειτα ας μην ξεχνάμε ότι στην ιστορία αυτή έχει ευθύνη και η διοίκηση- ακόμα έχω ως εικόνα τις κομμάτι- υπερφίαλες δηλώσεις των Αφών στην Κωνσταντινούπολη με τα περί τεχνογνωσίας και τα know how.
Έχουν ξεκάθαρα λάθη που θα μπορούσαν να είχαν αποφύγει χωρίς να μπουν μέσα ντε και καλά...θέμα γραμμής ήταν περισσότερο...και αναφέρομαι κυρίως στο θέμα Σλούκα καθώς και σε άλλα ζητήματα.
Τέλος πάντων, αν όντως φύγει ο Σφαιρό σχεδόν αλά Μπαρτζώκας (επαναλαμβάνω ότι δεν θα τιμά κανέναν) τότε ο Αγγέλου όντως είναι πολύ καλή λύση - πόσο μάλλον που θα έχει συμβουλάτορα και τον Ντούντα.

Σχετικά με τον Τόμπσον να επαναλάβω ότι είναι unfair να φύγει και να έρθει ποιος άραγε; όταν με την έλλειψη αθλητικότητας και μεγέθους στην περιφέρεια θα μπορούσε αυτός να ανέβει στο 2 εναλλάξ με ΠΑΠ σε άμυνα και επίθεση. Το έκανε στις αρχές ο κόουτς και του έβγαινε κιόλας το κέρατο μου blink.gif . Κανονικά τώρα και προϊόντος του χρόνου θα έπρεπε να αποτελεί τμήμα του παιχνιδιού μας η πεντάδα με 3 φόργουορντς (Χόλις- Παπ - Πάπι ή Τιλί στην περίπτωση που δεν είχε τραυματιστεί)προκειμένου να κρύβουμε τον Σπανούλη ή τον Ρόμπερτς και να συμπληρώνουμε τα 5αρια μας στον αέρα.


Και κάτι τελευταίο σχετικά με κάτι που διάβασα εδώ, περί Χάντερ, Ο συμπαθής και τιμιότατος Οθέλος δεν ήταν... τερματοφύλακας (ήταν και είναι πάντως καλύτερος από τον Μακλίν στον τομέα αυτό) αλλά τελείωνε πολύ καλά τo Pick and Roll, ήταν καλός ριμπάουντερ και φοβερός αμυντικός στην άμυνα με αλλαγές. Εδάφους εδάφους που λένε...Δεκαθλητής σκέτος ο άτιμος. Δεν πήγε τζάμπα από την Σιένα στον Ολυμπιακό και από εκεί σε Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ.
rahxephon13
Βλέπω πολλους ολυμπιακους να κατηγορούν των σφαιρο άλλα δεν φταίει μόνο αυτός και φυσικά δεν πιστεύω ότι έχει ευθύνες ο σπανουλης για το χάλι των τελευταίων παιχνιδιών.

Καταρχας για να τα πάρουμε ένα ένα να πούμε ότι ο σφαιρο υπηρετεί ένα πλάνο που προϋπάρχει του ίδιου, φέτος προσπαθήσατε να φέρετε τσακσον και γκρειντζερ ένας απο τους δυο να ερχόταν στην θέση του ρομπερτς τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα και εντάξει ο τσακσον πήγε κινα και ήθελε πολλά άλλα ο γρειντζερ με 100 200 χιλιάρικα παραπάνω ερχόταν άνετα και αντί να γίνει μια μικρή υπέρβαση πήγατε σε στοίχημα τύπου ρομπερτς ε δεν φταίει αποκλειστικά ο σφαιρο που οι αγγελοπουλοι λειτουργούν με αυτόν των τρόπο χρονιά τώρα, το μόνο λάθος που χρεώνω στον σφαιρο στην στελέχωση είναι η μη απόκτηση του καθιερωμένου μαπ άλλα κι εκεί πιστεύω ότι είχε άλλα στο μυαλό του με την απόκτηση του τιγι ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά όποτε δεν φταίει και εκεί τόσο, φταίει βεβαία στο ότι για αντικαταστάτη πήγε σε ουλτζερ όταν έπρεπε να πάει σε άλλου τύπου παίχτη άλλα αποδεδειγμένα δεν το χει όταν είναι να κάνει διορθωτικές κινήσεις στην μέση τις χρονιάς (οντομ) αυτό είναι στα μείον του άλλα είναι γνωστό χρονιά τώρα, και μιας και μιλάμε για αναγκαστικές προσθήκες πάμε τώρα στον άλλο λόγω τις φετινής αναμπουμπούλας τους τραυματισμούς.

Ο ολυμπιακος έχει ιστορία με τους τραυματισμούς και ενώ πέρσι είχε αρκετούς τέτοιους και μάλιστα σοβαρούς κατάφερε να ανταπεξέλθει σχετικά καλά τουλάχιστον μεχρι ο τέλος τις σεζόν φέτος όμως θεωρώ ότι οι τραυματισμοί έχουν κάνει περισσότερη ζημιά αφού του έχουν χαλάσει την χημεία, όπως είπα ο τραυματισμός του τιγι του στέρησε σκληράδα στην άμυνα και άφησε απροστάτευτη την φροιντ λαιν μετά και των τραυματισμό του αγραβανη άλλα για μένα ο ποιος σημαντικός ήταν ο τραυματισμός του σπανουλη κυρίως λόγω τάιμινγκ και εξηγούμαι, ,με την απώλεια του αρχηγού στην αρχή τις χρονιάς ο ολυμπιακος και ο σφαιρο κατάφεραν μεν να καλύψουν επάξια την απουσία του άλλα έχασε πολύτιμο χρόνο στο μοντάρισμα τις ομάδας η οποία να θυμίσω είχε αλλάξει σχεδόν όλους τους ξένους τις από πέρσι και αυτό δημιούργησε μια ψευδή αίσθηση ασφάλειας στην ομαδα με αποτέλεσμα όταν γύρισε πίσω να έχει θέματα ρόλων και κυρίως να βγουν αργά τα προβλήματα στην στελέχωση τις γραμμής των ψηλών με αποτέλεσμα να είμαστε ένα μηνά πριν το τέλος των μεταγραφών και φυσικά να μην ξέρουν τι να κάνουν στον ολυμπιακο αφού χρόνος για ψάξιμο δεν υπάρχει και για να πω την αλήθεια δύσκολα πιστεύω ότι μια προσθήκη θα λύσει τα προβλήματα σας μιας και δεν έχετε και το καλύτερο ιστορικό εκεί, στο μόνο που μπορεί να ελπίζει ο σφαιρο είναι στην επιστροφή τιγι και αν επανέλθει καλά ο παίχτης να λύσει εν μέρει το πρόβλημα ψηλά.

Τέλος να αναφέρω για όσους λένε για εναλλακτικές τύπου λανγκφοντ και παραγκωνισμού του σπανουλη ότι αυτά δε γίνονται τώρα άλλα το καλοκαίρι αφήστε που είχατε εναλλακτική στο πρόσωπο του γκριν και αποφασίσατε να πάτε σε άλλα μονοπάτια γι'αυτο δεν αποκτήθηκε φέτος τέτοιος παίχτης, τώρα τέτοια προσθήκη το μόνο που θα κάνει είναι να μπερδεψιά τα πράγματα η μονή ρεαλιστική λύση είναι να προσπαθήσει να ένταξή καλύτερα την ομαδα στο παιχνίδι του σπανουλη και αυτό χρειάζεται θυσίες, ο ολυμπιακος χρειάζεται των κάλο σπανουλη στα χιαστί αν παραγκωνιστεί για να παίξετε όπως την αρχή τις χρονιάς που τα πράγματα έδειχναν να δουλεύουν καλύτερα πιστεύω ότι εσείς θα χάσετε, αυτοί οι αγώνες θέλουν το κάτι παραπάνω και ο (κάλος) σπαν έχει αποδείξει ότι το έχει με εναλλακτικό σχέδιο τύπου ρομπερτς στερινκς οι πιθανότητες λιγοστεύουν, και εννοείται ότι αν φέρεται παίχτη στην περιφέρεια και μάλιστα πρώτο βιολί το μόνο που θα κάνετε είναι να μπερδέψετε τα πράγματα.
Quincy
@ rahxephon13

Δεν έχεις καθόλου άδικο. Όμως το δικό μου παράπονο είναι ότι αυτό το ροστερ έχει την ποιότητα για να παίξει πολύ καλύτερο μπασκετ, και ο Σφαιρο έχει την ευθύνη του που δεν συμβαίνει αυτό. Οκ το αποτέλεσμα είναι το ζητούμενο, πρώτα μέσα από την ίδια την ομάδα αλλά και από τους περισσότερους φιλάθλους, και γι αυτό το βάζουμε λίγο στην άκρη το κακό μπασκετ που βλέπουμε όταν η ομάδα κερδίζει. Αλλά το ότι δεν μου αρέσει το μπάσκετ που βλέπω από τον Ολυμπιακό δεν αλλάζει.
rahxephon13
QUOTE (Quincy @ Jan 28 2018, 13:48 ) *
@ rahxephon13

Δεν έχεις καθόλου άδικο. Όμως το δικό μου παράπονο είναι ότι αυτό το ροστερ έχει την ποιότητα για να παίξει πολύ καλύτερο μπασκετ, και ο Σφαιρο έχει την ευθύνη του που δεν συμβαίνει αυτό. Οκ το αποτέλεσμα είναι το ζητούμενο, πρώτα μέσα από την ίδια την ομάδα αλλά και από τους περισσότερους φιλάθλους, και γι αυτό το βάζουμε λίγο στην άκρη το κακό μπασκετ που βλέπουμε όταν η ομάδα κερδίζει. Αλλά το ότι δεν μου αρέσει το μπάσκετ που βλέπω από τον Ολυμπιακό δεν αλλάζει.

Εγώ νομίζω ότι και ο σφαιρο είναι δέσμιος κάποιων πραγμάτων μέσα στην ομαδα, μπατζετ σπανουλης ελληνες πρώτα είναι πράγματα που είναι γραμμένα στο dna τις ομάδας τα τελευταία χρονιά τι να αλλάξει εκεί ο προπονητής χωρίς να ρισκάρει να κάνει μπάχαλο την ομαδα? ο σφαιρο έχει ευθύνες γιατί ξέρει την κατάσταση όποτε και δεν είναι χθεσινός σαφώς έχει μεγάλη ευθύνη για την εικόνα που παρουσιάζει η ομαδα για να μην πω ότι είναι σε denial φάση με βάση τις δηλώσεις του.

Τώρα για το τι μπάσκετ μπορεί να παίξει με αυτό το ροστερ δεν ξέρω πιστεύω ότι έχει δομικά προβλήματα το συγκεκριμένο άλλα κι αυτό λόγω τραυματισμών αγραβανη τιγι που λυνονται μόνο με προσθήκες και εσείς δεν έχετε το χρήμα για κάτι τετοιο.

Οσο για το όμορφο θεαμα νομίζω σε αυτό το λάθος έπεσαν στο λιμάνι φέτος το καλοκαίρι, έχετε μια σταθερά μεσώ άμυνας και σπανουλη και το θέαμα έρχεται σε δεύτερη μοίρα και αυτή η γκρίνια για "κάλο" μπάσκετ επηρέασε των φετινό προγραμματισμό ειδικά στου ψήλους με την απόκτηση μακλιν όχι ότι είναι ο παίχτης το πρόβλημα άλλα άπλα από την στιγμη που υπάρχει ο μιλουτινοφ θέλατε των κλασικό μαπ ψηλό, και φυσικά ούτε λόγος για κάλο μπάσκετ αυτό που παίζεται τώρα τελευταία είναι πιο πολύ αποκρουστικό, παρόλα αυτά σε καταλαβαίνω να θες να δεις καλύτερο θέαμα αλίμονο το ίδιο δίλημμα είχαμε και εμείς επί εποχής πεδουλακη.
back2back
QUOTE(basket72 @ Jan 28 2018, 01:35 ) *
Δεν τον είχα καν σκεφτεί τον Αγγέλου, μακράν η καλύτερη επιλογή στην απευκταία περίπτωση που διώξουμε τον Σφαιρό χειμωνιάτικα. Νομίζω ότι το σωστό είναι να ολοκληρώσει τη σαιζόν και να φύγει ως κύριος. Όσο αδιαμφισβήτητο είναι ότι έκλεισε πια ο κύκλος του και έχει χάσει τον έλεγχο -εξού και το κλείσιμο στα αποδυτήρια ή τα τραπεζώματα μιας κι όλα αυτά δείχνουν αμηχανία- άλλο τόσο καθαρό πρέπει να είναι ότι πρόσφερε πάρα πολλά έχοντας να υπερκεράσει και πολλές ατυχίες, περισσότερες του μέσου όρου.

Έπειτα ας μην ξεχνάμε ότι στην ιστορία αυτή έχει ευθύνη και η διοίκηση- ακόμα έχω ως εικόνα τις κομμάτι- υπερφίαλες δηλώσεις των Αφών στην Κωνσταντινούπολη με τα περί τεχνογνωσίας και τα know how.
Έχουν ξεκάθαρα λάθη που θα μπορούσαν να είχαν αποφύγει χωρίς να μπουν μέσα ντε και καλά...θέμα γραμμής ήταν περισσότερο...και αναφέρομαι κυρίως στο θέμα Σλούκα καθώς και σε άλλα ζητήματα.
Τέλος πάντων, αν όντως φύγει ο Σφαιρό σχεδόν αλά Μπαρτζώκας (επαναλαμβάνω ότι δεν θα τιμά κανέναν) τότε ο Αγγέλου όντως είναι πολύ καλή λύση - πόσο μάλλον που θα έχει συμβουλάτορα και τον Ντούντα.

Σχετικά με τον Τόμπσον να επαναλάβω ότι είναι unfair να φύγει και να έρθει ποιος άραγε; όταν με την έλλειψη αθλητικότητας και μεγέθους στην περιφέρεια θα μπορούσε αυτός να ανέβει στο 2 εναλλάξ με ΠΑΠ σε άμυνα και επίθεση. Το έκανε στις αρχές ο κόουτς και του έβγαινε κιόλας το κέρατο μου blink.gif . Κανονικά τώρα και προϊόντος του χρόνου θα έπρεπε να αποτελεί τμήμα του παιχνιδιού μας η πεντάδα με 3 φόργουορντς (Χόλις- Παπ - Πάπι ή Τιλί στην περίπτωση που δεν είχε τραυματιστεί)προκειμένου να κρύβουμε τον Σπανούλη ή τον Ρόμπερτς και να συμπληρώνουμε τα 5αρια μας στον αέρα.


Και κάτι τελευταίο σχετικά με κάτι που διάβασα εδώ, περί Χάντερ, Ο συμπαθής και τιμιότατος Οθέλος δεν ήταν... τερματοφύλακας (ήταν και είναι πάντως καλύτερος από τον Μακλίν στον τομέα αυτό) αλλά τελείωνε πολύ καλά τo Pick and Roll, ήταν καλός ριμπάουντερ και φοβερός αμυντικός στην άμυνα με αλλαγές. Εδάφους εδάφους που λένε...Δεκαθλητής σκέτος ο άτιμος. Δεν πήγε τζάμπα από την Σιένα στον Ολυμπιακό και από εκεί σε Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ.


Ο Αγγέλου γιατί είναι καλή επιλογή, τι έχει καταφέρει ως πρώτος? Αν γίνει αλλαγή προτιμώ τον Αργύρη που έχει σηκώσει και πρωτάθλημα και γενικά έχει μεγάλη εμπειρία ως πρώτος. Φυσικά μιλάω ως λύση ανάγκης, μέχρι το καλοκαίρι. Για τον Χόλις πιστεύω θα πρέπει πρώτα να αποφασιστεί αν μείνει ο Μπούλετ, αν σκοπεύουμε να αλλάξουμε προπονητή το σωστό είναι να αποφασίσει ο καινούριος. Τώρα για τον Χάντερ που λες ίσως το τερματοφύλακας να ήταν λάθος, ήταν όμως λίμπερο που για εμένα είναι πιο σημαντικό, έχει φοβερή ταχύτητα στα πόδια και καλύπτει τους διαδρόμους, ο Μπιρτς μπορεί ψηλά να ήταν καλύτερος αλλά χαμηλά δεν ήταν τόσο καλός, Παπάς και Τζέιμς ακόμα κόβουν βόλτες στην ρακέτα μας.
stefkorner
Αγγελου βρε παιδια ;
o Αγγελου που στην Εφες βρεθηκε ως προπονητης ενα διαστημα απλα κ μονο για να προετοιμασει το εδαφος στον Ντουντα..;
ο Αγγελου που δεν εδειξε τιποτα περσυ στον Προμηθεα ,ο οποιος Προμηθεας φετος εντυπωσιαζει με τον Γιατρα.. ;;
αν ηταν να διαλεγα τετοιου βεληνεκους Ελληνα εγω θα προτιμουσα 100φορες τον Λυκογιαννη !
(το 15 που το σηκωσαμε με Αλβερτη ουσιαστικα αυτος εκανε το κοουτσαρισμα..)
lefpan
Εγώ πάντως σας τα είπα:
Η ομάδα δεν είναι προγραμματισμένη για να είναι σε φόρμα ΤΩΡΑ. Θα φορμαριστεί σταδιακά με αποκορύφωμα τον Απρίλη.
Έτσι δεν μπορεί να παίξει σκυλίσια άμυνα, γιατί αυτό προϋποθέτει άριστη φυσική κατάσταση. Προσπαθεί να πάρει να παιχνίδια με τη λιγότερη δυνατή καταπόνηση, δηλαδή κυρίως με τρίποντα. Ούτε πολύ τρέξιμο μπορεί να ρίξει ΤΩΡΑ, ώστε να αναπτύξει πολυποίκιλλο επιθετικό παιχνίδι.
Γι' αυτό, ΥΠΟΜΟΝΗ.
Βέβαια, ένα πρόβλημα είναι οι μεγάλες διαφορές που χάνουμε, αλλά τι να γίνει...

Από βαθμολογική άποψη, ακόμα είμαστε εντός στόχου 4αδας. Πρέπει, όμως, να κερδίσουμε οπωσδήποτε όλα τα "εύκολα" εντός έδρας που έχουμε, οπωσδήποτε την Μάλαγα εκτός, και ένα από τα δύο "δύσκολα" εντός (με Φενέρ ή με Μπάρτσα).

Προπονητής φέτος δεν αλλάζει ό,τι και να γίνει. Αυτό σημαίνει σοβαρή ομάδα.
RipCity
QUOTE (rahxephon13 @ Jan 28 2018, 13:17 ) *
Οσο για το όμορφο θεαμα νομίζω σε αυτό το λάθος έπεσαν στο λιμάνι φέτος το καλοκαίρι, έχετε μια σταθερά μεσώ άμυνας και σπανουλη και το θέαμα έρχεται σε δεύτερη μοίρα και αυτή η γκρίνια για "κάλο" μπάσκετ επηρέασε των φετινό προγραμματισμό ειδικά στου ψήλους με την απόκτηση μακλιν όχι ότι είναι ο παίχτης το πρόβλημα άλλα άπλα από την στιγμη που υπάρχει ο μιλουτινοφ θέλατε των κλασικό μαπ ψηλό, και φυσικά ούτε λόγος για κάλο μπάσκετ αυτό που παίζεται τώρα τελευταία είναι πιο πολύ αποκρουστικό, παρόλα αυτά σε καταλαβαίνω να θες να δεις καλύτερο θέαμα αλίμονο το ίδιο δίλημμα είχαμε και εμείς επί εποχής πεδουλακη.


Δε νομίζω πως κάποια γκρίνια επηρέασε την επιλογή McLean. Από το πουθενά έσκασε του Birch και βιαστήκαμε να κλείσουμε παίκτη λες και είμασταν πριν τα πλέι οφ. Πρέπει να ήταν προσθήκη σε χρόνο ρεκόρ εκείνη. Κανείς άλλωστε δεν παραπονέθηκε για κακό μπάσκετ λόγω του 5αριού μας. Κάθε άλλο δηλαδή ανέβαζαν τη διάθεση του κόσμου τα καρφώματα μετά από πικ εν ρολ.


QUOTE (lefpan @ Jan 28 2018, 14:33 ) *
Εγώ πάντως σας τα είπα:
Η ομάδα δεν είναι προγραμματισμένη για να είναι σε φόρμα ΤΩΡΑ. Θα φορμαριστεί σταδιακά με αποκορύφωμα τον Απρίλη.
Έτσι δεν μπορεί να παίξει σκυλίσια άμυνα, γιατί αυτό προϋποθέτει άριστη φυσική κατάσταση. Προσπαθεί να πάρει να παιχνίδια με τη λιγότερη δυνατή καταπόνηση, δηλαδή κυρίως με τρίποντα. Ούτε πολύ τρέξιμο μπορεί να ρίξει ΤΩΡΑ, ώστε να αναπτύξει πολυποίκιλλο επιθετικό παιχνίδι.
Γι' αυτό, ΥΠΟΜΟΝΗ.
Βέβαια, ένα πρόβλημα είναι οι μεγάλες διαφορές που χάνουμε, αλλά τι να γίνει...

Από βαθμολογική άποψη, ακόμα είμαστε εντός στόχου 4αδας. Πρέπει, όμως, να κερδίσουμε οπωσδήποτε όλα τα "εύκολα" εντός έδρας που έχουμε, οπωσδήποτε την Μάλαγα εκτός, και ένα από τα δύο "δύσκολα" εντός (με Φενέρ ή με Μπάρτσα).

Προπονητής φέτος δεν αλλάζει ό,τι και να γίνει. Αυτό σημαίνει σοβαρή ομάδα.


Το αν αλλάξει ο προπονητής δεν έχει σχέση με σοβαρή ομάδα ή όχι. Καμία σχέση βασικά. Δε σημαίνει είσαι ασόβαρος αν βλέπεις πως κάτι δεν πάει καλά και το αλλάξεις. Ασόβαρος είσαι αν απλά φέρεις έναν άλλο προπονητή και δεν του πάρεις και κανά παίκτη και περιμένεις να κάνει μαγικά.


Όσο γι' αυτό με τα τρίποντα το λες και το ξαναλές. Βρήκες εκεί τώρα αυτό το βιολί με τα τρίποντα το οποίο είχες πετάξει κάποτε και μετά το στήριξες και μετά από κρυφή συνομιλία με το γυμναστή της ομάδας που σου είπε για ντεφορμάρισμα. Το ντεφορμάρισμα πιθανότατα ισχύει μεν, το θέμα με τα τρίποντα καμία σχέση όμως. Αν ισχύει δηλαδή κάτι τέτοιο ότι σουτάρουν τρίποντα για να μη κουραστούν τότε να σηκωθούν να φύγουν όλοι από κει μέσα, ούτε ένας να μη μείνει γιατί είναι άσχετοι από μπάσκετ.


Με εκτίμηση,
Ένας αγανακτησμένος Ολυμπιακός σε αναμονή πολυποίκιλου επιθετικού παιχνιδιού.
Zephyr
QUOTE(lefpan @ Jan 28 2018, 15:33 ) *
Προπονητής φέτος δεν αλλάζει ό,τι και να γίνει. Αυτό σημαίνει σοβαρή ομάδα.


Αυτό άστο καλύτερα να απαντηθεί μετά τους τελικούς πρωταθλήματος. Αν και γνώμη μου είναι ότι αν αύριο φάμε την προβλεπόμενη 30αρα, θα υπάρξει Μπαρτζώκια έξοδος. Και θα ήταν πολύ καλύτερα να είχε παραιτηθεί 1-2 βδομάδες πριν για να μην υπάρξουν τέτοια σκηνικά.
rahxephon13
QUOTE (lefpan @ Jan 28 2018, 15:33 ) *
Εγώ πάντως σας τα είπα:
Η ομάδα δεν είναι προγραμματισμένη για να είναι σε φόρμα ΤΩΡΑ. Θα φορμαριστεί σταδιακά με αποκορύφωμα τον Απρίλη.
Έτσι δεν μπορεί να παίξει σκυλίσια άμυνα, γιατί αυτό προϋποθέτει άριστη φυσική κατάσταση. Προσπαθεί να πάρει να παιχνίδια με τη λιγότερη δυνατή καταπόνηση, δηλαδή κυρίως με τρίποντα. Ούτε πολύ τρέξιμο μπορεί να ρίξει ΤΩΡΑ, ώστε να αναπτύξει πολυποίκιλλο επιθετικό παιχνίδι.
Γι' αυτό, ΥΠΟΜΟΝΗ.
Βέβαια, ένα πρόβλημα είναι οι μεγάλες διαφορές που χάνουμε, αλλά τι να γίνει...

Από βαθμολογική άποψη, ακόμα είμαστε εντός στόχου 4αδας. Πρέπει, όμως, να κερδίσουμε οπωσδήποτε όλα τα "εύκολα" εντός έδρας που έχουμε, οπωσδήποτε την Μάλαγα εκτός, και ένα από τα δύο "δύσκολα" εντός (με Φενέρ ή με Μπάρτσα).

Προπονητής φέτος δεν αλλάζει ό,τι και να γίνει. Αυτό σημαίνει σοβαρή ομάδα.

Ναι αυτό υποστηρίζει και ο προπονητής ότι περνάτε κοιλιά μόνο που μετά από κάθε ήττα ακολουθεί σύσκεψη για να βρουν τις πταίει, τι κάνανε μια ώρα προχθές στα αποδυτήρια κλεισμένοι? τα δημοσιεύματα για δυσαρέσκεια σε τομπσον τι είναι αποκυήματα των δημοσιογράφων? αν χάσετε το πλεονέκτημα τώρα τόσο σίγουρη είναι ότι θα σπάσουν έδρα ενώ δεν ξέρουν καν με πιο θα πέσουν αυτό θες να πεις είναι σοβαρός προγραμματισμός?

Φίλε lefpan όταν υπερασπιζόσουν την ομαδα όταν νικούσε και πολλοί εδώ παραπονιόταν θεωρούσα ότι έχεις δίκιο άλλα αυτό που κάνεις τώρα είναι το ίδιο που κατηγορούσες τους άλλους δεν λέω να αρχίσεις να θάβεις την ομαδα τώρα που χάνει άλλα λίγη κριτική δεν βλάπτει ακόμα κι αν τα βλέπεις όλα καλά πάρα τις ήττες άλλο καλοπροαίρετη κριτική άλλο στείρα γκρίνια και φυσικά άλλο να εθελοτυφλείς μπροστά στα προβλήματα που παρουσιάζει η ομαδα.

QUOTE (Manu7 @ Nov 25 2017, 16:16 ) *
Μην φοβάστε. Δεν θα ξαναποσταρω κατι αρνητικό. Ουτε κριτική ούτε τίποτα. Δεν έχω τέτοια θέματα. Η όλη φάση ξεκίνησε απο προσωπική επίθεση κ ενώ είχα γράψει θετικά σχόλια. Αν εσεις δεν ξερετε τι σημαίνει αυτοκριτική σε ενα τμήμα οκ. Δεν θα σας ξανασπασω τα νεύρα. Ας το κλείσω μια κ καλη κ ας τα λέτε μεταξύ σας. Ουτε σε ήττα ουτε σε νίκη θα ενοχλησω.


Ο κακομοίρης ο μανου μάλλον έφυγε άδικα και αυτό γιατί είπε την γνώμη του σε μια περίοδο που η ομαδα νικούσε τώρα θα ήταν καβάλα στο άλογο και μάλλον ένα δίκιο το είχε, κάλο είναι να δεχόμαστε και την άλλη άποψη κι ας μην συμφωνούμε, κι αυτό ισχύει και για την άλλη μεριά αν κάποιος θεωρεί ότι η ομαδα έχει τις δυνατότητες να επανέλθει και τις εκφράσει με κόσμιο τρόπο δεν είναι ανάγκη να βγάλουμε στην σέντρα.

Υ.Γ.σορρυ για το off topic.
Sence Of Defence
Δεν μπορώ να διαβάζω σχόλια του στυλ: προπονητές με εμμονές. Ποιος δεν έχει εμμονές; Έχουμε ένα καλό προπονητή που έχει "φορτωθεί" 1-2 παίκτες και πρέπει να παίξει με αυτούς. Καλώς ή κακώς η ομάδα δε ξέχασε το μπάσκετ που ήξερε. Από κει και πέρα πάμε σε συνομοσιολογιες του στυλ θέλουν να τον φάνε. Ας περνανε τον Σλουκα και να αποδεσμευανε τον Σπανουλη. Μήπως είναι κλικες πίσω από όλο αυτό; Μήπως έχει βεντετες στο παρασκήνιο και δε το γνωρίζουμε;
lefpan
QUOTE (RipCity @ Jan 28 2018, 15:41 ) *
Το αν αλλάξει ο προπονητής δεν έχει σχέση με σοβαρή ομάδα ή όχι. Καμία σχέση βασικά. Δε σημαίνει είσαι ασόβαρος αν βλέπεις πως κάτι δεν πάει καλά και το αλλάξεις. Ασόβαρος είσαι αν απλά φέρεις έναν άλλο προπονητή και δεν του πάρεις και κανά παίκτη και περιμένεις να κάνει μαγικά.

Εγώ είπα ότι μια σοβαρή ομάδα δεν αλλάζει προπονητή ΦΕΤΟΣ, στα 2/3 σχεδόν της περιόδου.
Αυτά.

QUOTE (rahxephon13 @ Jan 28 2018, 16:00 ) *
Φίλε lefpan όταν υπερασπιζόσουν την ομαδα όταν νικούσε και πολλοί εδώ παραπονιόταν θεωρούσα ότι έχεις δίκιο άλλα αυτό που κάνεις τώρα είναι το ίδιο που κατηγορούσες τους άλλους δεν λέω να αρχίσεις να θάβεις την ομαδα τώρα που χάνει άλλα λίγη κριτική δεν βλάπτει ακόμα κι αν τα βλέπεις όλα καλά πάρα τις ήττες άλλο καλοπροαίρετη κριτική άλλο στείρα γκρίνια και φυσικά άλλο να εθελοτυφλείς μπροστά στα προβλήματα που παρουσιάζει η ομαδα.

Θα σου φέρω ένα παράδειγμα:
Παρακολουθούμε τον μαραθώνιο στους Ολυμπιακούς αγώνες.
Μπροστά πηγαίνει ένας αθλητής καμαρωτός-καμαρωτός. Εκατό μέτρα πιό πίσω δυό-τρεις άλλοι, με άψογο στυλ. Διακόσια μέτρα πιό πίσω τρέχει ο Μητσάρας με στυλ ημιπληγικού συγκαμμένου. Βρισκόμαστε στα μισά της διαδρομής.
Στον τερματισμό, όμως, πρώτος μπαίνει στο γήπεδο και τερματίζει ο Μητσάρας καμαρωτός-καμαρωτός, και διακόσια μέτρα πίσω όλοι οι άλλοι.
Θα κατηγορήσουμε τον Μητσάρα γιατί στα μισά της διαδρομής ήταν πέμπτος κι έτρεχε σαν συγκαμμένος;
Θα του ζητήσουμε να αλλάξει προπονητή, γιατί δεν είχε ωραίο στυλ στα μισά;
back2back
QUOTE(lefpan @ Jan 28 2018, 17:13 ) *
Θα σου φέρω ένα παράδειγμα:
Παρακολουθούμε τον μαραθώνιο στους Ολυμπιακούς αγώνες.
Μπροστά πηγαίνει ένας αθλητής καμαρωτός-καμαρωτός. Εκατό μέτρα πιό πίσω δυό-τρεις άλλοι, με άψογο στυλ. Διακόσια μέτρα πιό πίσω τρέχει ο Μητσάρας με στυλ ημιπληγικού συγκαμμένου. Βρισκόμαστε στα μισά της διαδρομής.
Στον τερματισμό, όμως, πρώτος μπαίνει στο γήπεδο και τερματίζει ο Μητσάρας καμαρωτός-καμαρωτός, και διακόσια μέτρα πίσω όλοι οι άλλοι.
Θα κατηγορήσουμε τον Μητσάρα γιατί στα μισά της διαδρομής ήταν πέμπτος κι έτρεχε σαν συγκαμμένος;
Θα του ζητήσουμε να αλλάξει προπονητή, γιατί δεν είχε ωραίο στυλ στα μισά;


Μακάρι να συμβεί αυτό που λες αλλά και τις 2 προηγούμενες χρονιές που έκανε την προετοιμασία ο Σφαιρό η ομάδα αντί να ανεβάσει ταχύτητα μετά τις γιορτές τελικά κατέβασε. Τα 2 επόμενα ματς είναι κρίσιμα, αν κάνει 0/2 έχει χαιρετήσει
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.