Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
basket72
QUOTE (akratacity @ Mar 3 2018, 00:59 ) *
Στην ταπα του Τιλι στον Γκιστ πανηγυρισα χωρις υπερβολη οσο και στο πεταχταρι του Πριντεζη στην Πολη (ιεροσυλια το ξερω). Ο Γαλλος ειναι σπουδαια μοναδα και χαιρομαι που βλεπω οτι γυρισε σε αρκετα καλη κατασταση. Απο αυτον εξαλλου ριμπαουντ και αμυνα θελουμε οχι να μας τραβηξει στην επιθεση.
Για τον Μαντζαρη να πω μονο οτι σημερα ειχε φαουλ οποτε μην ελπιζετε και παρα πολυ να μεινει 5ος... smiley.gif
Τρομερος Ρομπερτς που εχει βιτσιο να παιζει απιστευτα καλα στις πιο δυσκολες εδρες φαινεται. Αν ειχε αποφυγει το 4ο φαουλ φρονω οτι το ματς δεν θα ειχε φτασει στην παραταση.
Καλος και ο Παπαπετρου μετα απο καιρο. Μπραουν πρωτο δειγμα θετικο αν και δειχνει αρκετα βαρυς. Δημιουργησε ομως και στην αμυνα δεν φανηκε τρυπα και επαιξε και με Σπανουλη αρκετη ωρα.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα για την τάπα του Γάλλου. Ειδικά φέτος τις έχουμε ξεχάσει και ήρθε από έναν παίκτη που έφτασε Μάρτης για να παίξει το πρώτο του ματς, κόντρα μάλιστα στον Γκιστ.!!!Πως να μην ξεσαλώσεις μετά; rolleyes.gif
Ο Τιλί πάντως θα δώσει και στην επίθεση πράγματα. Δεν είναι καθόλου άμπαλος. Είναι πολύ στρωμένος παίκτης. Άσε που επιτέλους έχουμε και τρίτο σοβαρό παίκτη στο 5. Ας δώσουμε κι ένα ελαφρυντικό στον κόουτς που στερήθηκε νωρίς- νωρίς έναν από τους πλέον κομβικούς του παίκτες στον καλοκαιρινό του σχεδιασμό.
Ένα επίσης credit στον Σφαιρό για την αποψινή εμφάνιση Ρόμπερτς. ¨Οτι και να έχουμε δει φέτος από κόουτς και Μπράιαν, το αποψινό του Ρόμπερτς ήταν από τις σπάνιες παραστάσεις σε τέτοιο ματς, μάλιστα.
Joda
QUOTE (Quincy @ Mar 3 2018, 01:24 ) *
Το αποτέλεσμα στην Μαδρίτη είναι πολύ καλό για τον Ολυμπιακό. Αν η ομάδα κερδίσει 3 από τα επόμενα 6, χάνει την τρίτη θέση μόνο αν κάνει το 6/6 η Khimki ή ο Παναθηναικός ή το 5/6 η Zalgiris. Νομίζω ότι στις τελευταίες αγωνιστικές θα δούμε κάτι ανάλογο με πέρυσι που η ομάδα εξασφάλισε την 3η θέση και έπαιζε με το μυαλό στα playoffs.

Δεν υπάρχει νόημα να γίνει στόχος η 2η θέση όπως διαμορφώνονται οι θέσεις 4-7 που λογικά θα κριθούν μέσα από ισσοβαθμίες όπως πέρυσι.


Νομιζω οτι ο στοχος ειναι η 1η θεση για τον Ολυμπιιακο και οχι η 2η.. Επομενως δεν πιστευω οτι θα επαναπαυτουμε οπως περσυ απο την στιγμη κιολας που βαση προγραμματος των ομαδων η 1η θεση ειναι πολυ εφικτη...
papp7
QUOTE (akratacity @ Mar 3 2018, 00:59 ) *
Στην ταπα του Τιλι στον Γκιστ πανηγυρισα χωρις υπερβολη οσο και στο πεταχταρι του Πριντεζη στην Πολη (ιεροσυλια το ξερω). Ο Γαλλος ειναι σπουδαια μοναδα και χαιρομαι που βλεπω οτι γυρισε σε αρκετα καλη κατασταση. Απο αυτον εξαλλου ριμπαουντ και αμυνα θελουμε οχι να μας τραβηξει στην επιθεση.
Για τον Μαντζαρη να πω μονο οτι σημερα ειχε φαουλ οποτε μην ελπιζετε και παρα πολυ να μεινει 5ος... smiley.gif
Τρομερος Ρομπερτς που εχει βιτσιο να παιζει απιστευτα καλα στις πιο δυσκολες εδρες φαινεται. Αν ειχε αποφυγει το 4ο φαουλ φρονω οτι το ματς δεν θα ειχε φτασει στην παραταση.
Καλος και ο Παπαπετρου μετα απο καιρο. Μπραουν πρωτο δειγμα θετικο αν και δειχνει αρκετα βαρυς. Δημιουργησε ομως και στην αμυνα δεν φανηκε τρυπα και επαιξε και με Σπανουλη αρκετη ωρα.


Με αφορμη το σχολιο για την αμυνα του μπραουν να πουμε οτι ο παικτης ανεκαθεν επαιζε αμυνα πανω στην μπαλα, προσοχη
δεν λεω οτι ειναι καλος αμυντικος λεω οτι παιζει αμυνα.Δεν ειναι χακετ για σου βγαλει τα πνευμονια και σε καθε αλλαγη να μαρκαρει απο 1-3 δεν ειναι ομως και Μαυροκεφαλιδης για να παιζει αμυνα με τα ματια.
Και αυτο το λεω γιατι πολλοι χρηστες εδω μεσα λεγανε να δουμε ποσο τρυπα θα ειναι στην αμυνα κτλ.
Αλλο καλος αμυντικος αλλο δεν ειμαι καλος αμυντικος αλλα παιζω αμυνα(οπως ο μπραουν) αλλο ειμαι τρυπας πισω.
Δεν εχει καμια σχεση με τον Γκριν που δεν σηκωνει τα χερια του ουτε για να σταματησει ταξι.

Στα υπολοιπα εχεις απολυτο δικιο φιλε.
akratacity
QUOTE (basket72 @ Mar 3 2018, 01:52 ) *
Σε καταλαβαίνω απόλυτα για την τάπα του Γάλλου. Ειδικά φέτος τις έχουμε ξεχάσει και ήρθε από έναν παίκτη που έφτασε Μάρτης για να παίξει το πρώτο του ματς, κόντρα μάλιστα στον Γκιστ.!!!Πως να μην ξεσαλώσεις μετά; rolleyes.gif
Ο Τιλί πάντως θα δώσει και στην επίθεση πράγματα. Δεν είναι καθόλου άμπαλος. Είναι πολύ στρωμένος παίκτης. Άσε που επιτέλους έχουμε και τρίτο σοβαρό παίκτη στο 5. Ας δώσουμε κι ένα ελαφρυντικό στον κόουτς που στερήθηκε νωρίς- νωρίς έναν από τους πλέον κομβικούς του παίκτες στον καλοκαιρινό του σχεδιασμό.
Ένα επίσης credit στον Σφαιρό για την αποψινή εμφάνιση Ρόμπερτς. ¨Οτι και να έχουμε δει φέτος από κόουτς και Μπράιαν, το αποψινό του Ρόμπερτς ήταν από τις σπάνιες παραστάσεις σε τέτοιο ματς, μάλιστα.

Ελπίζω τώρα με τον Γάλλο στο 4, να μονιμοποιηθεί ο Ιωάννης στο 3 που σήμερα ήταν καταλυτικός. Μακάρι να συνεχίσει έτσι.
Επίσης άλλη μεγάλη φάση, το πόστερ του Μιλουτινοφ στον Σινγκλετον. Ο ΜακΛιν και ο Μπράουν ξεσαλωσαν στον πάγκο... smiley.gif
Quincy
QUOTE(Joda @ Mar 2 2018, 23:54 ) *
Νομιζω οτι ο στοχος ειναι η 1η θεση για τον Ολυμπιιακο και οχι η 2η.. Επομενως δεν πιστευω οτι θα επαναπαυτουμε οπως περσυ απο την στιγμη κιολας που βαση προγραμματος των ομαδων η 1η θεση ειναι πολυ εφικτη...


Για την πρώτη θέση μπορούμε να μιλάμε μόνο αν κερδίσουμε στην Ρωσία, και μετά θα πρέπει να χάσει ένα παραπάνω παιχνίδι η CSKA. Αν γίνει κάτι τέτοιο θα είναι μάλλον σύμπτωση, παρά στόχος της ομάδας
Joda
QUOTE (Quincy @ Mar 3 2018, 02:07 ) *
Για την πρώτη θέση μπορούμε να μιλάμε μόνο αν κερδίσουμε στην Ρωσία, και μετά θα πρέπει να χάσει ένα παραπάνω παιχνίδι η CSKA. Αν γίνει κάτι τέτοιο θα είναι μάλλον σύμπτωση, παρά στόχος της ομάδας


H τσκα εχει Κιμκι,Ζαλγκιρις και Φενερ εκτος.Δυσκολα παιχνιδια με ομαδες οκταδας στην εδρα τους που καιγονται εξισου για καλυτερη θεση στην οκταδα.
Επισης θεωρω οτι δεν ειμαστε καμια ομαδιτσα για να θεωρουμε συμπτωση την πρωτια. Ομαδα που κανει πρωταθλητισμο ειναι ο Ολυμπιακος και το εχουμε αποδειξει.
Αν πας στην Μοσχα με το σκεπτικο οτι ενταξει καλα ειμαι στην 2η θεση ,θα φας 20αρα να σαι σιγουρος.Αν πας με το σκεπτικο της πρωτης θεσης θα πας για να παρεις το παιχνιδι.
qspock
Το καλο ειναι πως η παρουσια Τιλι δινει ακριβως αυτο που ελειπε: Ενεργεια και αμυνα στη ρακετα. Αν μαλιστα προσθεσουμε οτι ειναι και σχετικα καλος παιχτης επιθετικα, εχει και τριποντο, αρα θα αντικαταστησει και τον Γουιλτζερ εν μερει, ο Ολυμπιακος κλεινει μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ τρυπα που ειχε μεσα στο ζωγραφιστο... 41.gif

Επισης, ολοι πλεον ελπιζουν στο να φαει χρονο απο τον Μαντζαρη ο Μπραουν, ο οποιος οχι μονο δειχνει στοιχεια ωριμοτητας αλλα ταιριαζει και με Σπανουλη στην ιδια πενταδα. Και φυσικα με τετοιο Ρομπερτς δε χρειαζεται ο Μαντζαρης παρα μονο για ειδικες αποστολες. Οπως θα επρεπε να ειναι ουτως η αλλως... Αν και απο το σημερινο ματς δε βγαινει σαφες συμπερασμα αφου ο Μαντζαρης εκανε φαουλ γιαυτο αποσυρθηκε.

Δηλαδη πλεον υπαρχει ο εξτρα χειριστης-σκορερ που μπορει να παρει τη μπαλα πανω του οταν λειπει ο Σπανουλης ή να τραβηξει αμυνα πανω του οταν ειναι μεσα ο Σπανουλης. Ο οποιος Σπανουλης σημερα φανηκε πιο απελευθερωμενος επιθετικα απο την αντιπαλη αμυνα οταν ηταν μεσα ο Μπραουν. Και ο ..Γκαμπριελ tongue.gif

Πλεον, βλεποντας το προγραμμα Ολυμπιακου και ΤΣΣΚΑ, με νικη στη μοσχα ειναι πιθανοτατο να βγει πρωτος.
Γιατι η ΤΣΣΚΑ εχει Φενερ, Ζαλγκιρις και Χιμκι εκτος! Ενω ο Ολυμπιακος εχει μοναδικο εκτος στην Μαλαγα...
basket72
QUOTE (Joda @ Mar 3 2018, 02:36 ) *
H τσκα εχει Κιμκι,Ζαλγκιρις και Φενερ εκτος.Δυσκολα παιχνιδια με ομαδες οκταδας στην εδρα τους που καιγονται εξισου για καλυτερη θεση στην οκταδα.
Επισης θεωρω οτι δεν ειμαστε καμια ομαδιτσα για να θεωρουμε συμπτωση την πρωτια. Ομαδα που κανει πρωταθλητισμο ειναι ο Ολυμπιακος και το εχουμε αποδειξει.
Αν πας στην Μοσχα με το σκεπτικο οτι ενταξει καλα ειμαι στην 2η θεση ,θα φας 20αρα να σαι σιγουρος.Αν πας με το σκεπτικο της πρωτης θεσης θα πας για να παρεις το παιχνιδι.


Η αλήθεια είναι ότι και με την τρίτη θέση εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πάντως ποιος μπορεί να πει ότι δεν μπορεί να χτυπήσει και την πρωτιά ύστερα από τις τελευταίες εμφανίσεις; Συντριβή της Φενέρ στο Σεφ και δυο διπλά σε Ρεάλ και ΟΑΚΑ!! Κι όλα αυτά μετά την κατηφόρα Γενάρη- Φλεβάρη!!!!!
Ας συνεχίσουμε να παίζουμε έτσι, να μπαίνουν σιγά -σιγά οι Τιλί και Μπράουν και ας βγούμε και τρίτοι - αν και μάλλον για δεύτερους μας κόβω. Ένα- ένα τα σκαλοπάτια.
Σημασία έχει ότι είναι η πρώτη φορά που δείχνουμε να έχουμε βάθος και πολλές λύσεις κι από απόψε έχουμε και την απαραίτητη νηνεμία και αυτοπεποίθηση.
Conan1982
Κι εγώ να πω την αλήθεια μετά την νίκη άρχισα να σκέφτομαι την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.
Και τώρα δεν μένει παρά μια κατραπακιά από μια πιο αδύναμη ομάδα στις επόμενες αγωνιστικές για να συνέλθουμε smiley.gif
Λογικά πλέον στην Ευρώπη ο Τίλι παίρνει την θέση του Μπόγρη που ούτως ή άλλως έπαιζε πολύ λίγο, ο Μπράουν δυστυχώς του Τολιόπουλου και μένει να δούμε τι θα γίνει με Τόμπσον-Γουίλτζερ αν και μάλλον ο Τόμπσον είναι φευγάτος.
Πάντως και για να γκρινιάζω και για κάτι εμένα εκτός από τις μεταπτώσεις του Ρόμπερτς με ανησυχούν και οι μεταπτώσεις του Στρέλνιεκς. Ξέρει μπάσκετ, έχει σουτ και ποιότητα αλλά μεταπηδά από πολύ καλές εμφανίσεις σε εμφανίσεις που δεν παίρνει καν προσπάθειες.
giorgos14
QUOTE
Για τη συνύπαρξη με τον Σπανούλη: «Προσπαθώ να βάλω τον εαυτό μου στην ομάδα. Έχουμε μεγάλο βάθος ως ομάδα. Χρειάζεται υπομονή για να πάρω και τα σουτ όταν θα έρθει η ώρα. Πλέον, είμαι πιο ώριμος για να μην κάνω βεβιασμένες κινήσεις στο παρκέ. Ξέρω ότι ήρθα στον Ολυμπιακό και ότι είναι η ομάδα του Σπανούλη και θέλω να είμαι ο... Ρόμπιν του. Από την πρώτη στιγμή μιλάμε και με βοηθάει πολύ να βρω τα πατήματά μου».


Αυτή η σοβαρότητα στο παιχνίδι του Μπράουν φάνηκε σε μεγάλο βαθμό χθες που οι φάσεις που πήρε ήταν στοχευμένες πάνω στην άμυνα του Τζέιμς και του Λοτζέσκι. Αν συνεχίσει έτσι και όταν βρει ρυθμό και νιώσει πιο σίγουρος για τον εαυτό του τότε η μεταγραφή θα είναι σίγουρα πετυχημένη.

Υ.Γ Μεγάλη εντύπωση μου κάνει η συμπεριφορά του Σπανούλη στο τρίποντο του Ρόμπερτς. Ενώ ξεκινάει και βγαίνει από το χιλιοπαιγμένο down screen για να πάρει την μπάλα, όταν δεν την παίρνει δείχνει στον Μιλουτίνοφ να πάει να παίξει pick με Ρόμπερτς. Είναι ίσως η πρώτη κρίσιμη φάση τα τελευταία χρόνια που δεν επιδιώκει να πάρει την μπάλα στα χέρια του
akratacity
QUOTE (giorgos14 @ Mar 3 2018, 10:10 ) *
Αυτή η σοβαρότητα στο παιχνίδι του Μπράουν φάνηκε σε μεγάλο βαθμό χθες που οι φάσεις που πήρε ήταν στοχευμένες πάνω στην άμυνα του Τζέιμς και του Λοτζέσκι. Αν συνεχίσει έτσι και όταν βρει ρυθμό και νιώσει πιο σίγουρος για τον εαυτό του τότε η μεταγραφή θα είναι σίγουρα πετυχημένη.

Υ.Γ Μεγάλη εντύπωση μου κάνει η συμπεριφορά του Σπανούλη στο τρίποντο του Ρόμπερτς. Ενώ ξεκινάει και βγαίνει από το χιλιοπαιγμένο down screen για να πάρει την μπάλα, όταν δεν την παίρνει δείχνει στον Μιλουτίνοφ να πάει να παίξει pick με Ρόμπερτς. Είναι ίσως η πρώτη κρίσιμη φάση τα τελευταία χρόνια που δεν επιδιώκει να πάρει την μπάλα στα χέρια του

Και πέρυσι στον ημιτελικό με την ΤΣΣΚΑ το ίδιο είχε γίνει με τον Γκριν.
Tesla
QUOTE (giorgos14 @ Mar 3 2018, 10:10 ) *
Αυτή η σοβαρότητα στο παιχνίδι του Μπράουν φάνηκε σε μεγάλο βαθμό χθες που οι φάσεις που πήρε ήταν στοχευμένες πάνω στην άμυνα του Τζέιμς και του Λοτζέσκι. Αν συνεχίσει έτσι και όταν βρει ρυθμό και νιώσει πιο σίγουρος για τον εαυτό του τότε η μεταγραφή θα είναι σίγουρα πετυχημένη.

Υ.Γ Μεγάλη εντύπωση μου κάνει η συμπεριφορά του Σπανούλη στο τρίποντο του Ρόμπερτς. Ενώ ξεκινάει και βγαίνει από το χιλιοπαιγμένο down screen για να πάρει την μπάλα, όταν δεν την παίρνει δείχνει στον Μιλουτίνοφ να πάει να παίξει pick με Ρόμπερτς. Είναι ίσως η πρώτη κρίσιμη φάση τα τελευταία χρόνια που δεν επιδιώκει να πάρει την μπάλα στα χέρια του


Δεν ειναι οτι δεν επεδιωξε να την παρει. Ισα ισα που την ζητησε οπως λες και εσυ, απλως ειδε τον Ρομπερτς οτι εχει το timing και εδειξε στον Μιλουτινοφ που να παει για να εκτελεσει ο Ρομπερτς. Πραγματικος ηγετης. Ηταν ατυχος στην τελευταια επιθεση πριν την παραταση, θα μπορουσε να το τελειωσει εκει το ματσακι.
Firnen
Στο τελευταιο ματς μας με τη Ζαλγκιρις (που ειναι και τελευταιο χρονικα εναντι των αλλων ομαδων 8αδας) θα βγαλουμε μαζι με τους Λιθουανους 3 απ τα 4 ζευγαρια. Και θα εχουμε υστεριες απο τον κυριο Δημητρη. Το προβλεπω απο τωρα.
T.W.Is.M.
QUOTE(Firnen @ Mar 3 2018, 13:34 ) *
Στο τελευταιο ματς μας με τη Ζαλγκιρις (που ειναι και τελευταιο χρονικα εναντι των αλλων ομαδων 8αδας) θα βγαλουμε μαζι με τους Λιθουανους 3 απ τα 4 ζευγαρια. Και θα εχουμε υστεριες απο τον κυριο Δημητρη. Το προβλεπω απο τωρα.


Τι θα κανει; Θα ευχηθει να πεθανουν και τα παιδια του Γιασικεβιτσιους;;; shot.gif

Ειμαι παντως εναντιον της επιλογης αντιπαλου. Ας παμε να κερδισουμε οσα παιχνιδια μπορουμε και να παρουμε την καλυτερη δυνατη θεση. Εχουμε 4 ματς μεσα και 2 εξω, ενα απ τα οποια στη Μοσχα. Αν κερδισουμε και την ΤΣΣΚΑ, παμε να χτυπησουμε την 1η θεση, αν και το πιο πιθανο ειναι να καταληξουμε στις θεσεις 2-3.
Δε θα ηθελα προημιτελικο με τον Παναθηναικο, λογω των ειδικων συνθηκων, αλλα αν με νικη στο τελευταιο ματς πεφτουμε πανω του, θα ηθελα να κερδισουμε. Σε καμια περιπτωση δε θελω ηττα επιλογης αντιπαλου, και γιατι υποδηλωνει φοβο για καποιον αντιπαλο και γιατι θα προκαλεσει γκρινιες και κατηγοριες απο αλλους.
Firnen
QUOTE (T.W.Is.M. @ Mar 3 2018, 14:20 ) *
Τι θα κανει; Θα ευχηθει να πεθανουν και τα παιδια του Γιασικεβιτσιους;;; shot.gif

Ειμαι παντως εναντιον της επιλογης αντιπαλου. Ας παμε να κερδισουμε οσα παιχνιδια μπορουμε και να παρουμε την καλυτερη δυνατη θεση. Εχουμε 4 ματς μεσα και 2 εξω, ενα απ τα οποια στη Μοσχα. Αν κερδισουμε και την ΤΣΣΚΑ, παμε να χτυπησουμε την 1η θεση, αν και το πιο πιθανο ειναι να καταληξουμε στις θεσεις 2-3.
Δε θα ηθελα προημιτελικο με τον Παναθηναικο, λογω των ειδικων συνθηκων, αλλα αν με νικη στο τελευταιο ματς πεφτουμε πανω του, θα ηθελα να κερδισουμε. Σε καμια περιπτωση δε θελω ηττα επιλογης αντιπαλου, και γιατι υποδηλωνει φοβο για καποιον αντιπαλο και γιατι θα προκαλεσει γκρινιες και κατηγοριες απο αλλους.


Μα δε θα διαλεξουμε τον δικο μας αντιπαλο. Θα διαλεξουμε του Παναθηναϊκού, και αυτό θα έχει ακόμα μεγαλύτερη πλάκα. Δε μπορούν να μας σημαδέψουν, χαζαμάρες είναι αυτά που γράφονται γιατί αν το κάνουν κινδυνεύουν μέχρι και να μείνουν έξω. Δεδομένου ότι θα χάσουν σε Μαδρίτη-Μάλαγα, τι θα κάνουν θα κάτσουν να χάσουν εντός απο τη Βαλενθια και τον Αστερα ; Οχι δα..
RipCity
Σχετικά με τον Bobby να πω ότι μου άρεσε πολύ στο ντεμπούτο του και πιστεύω θα δώσει αρκετά πράγματα. Για το στυλ της ομάδας μας, που δεν είναι τόσο στρωμένη επιθετικά (όσο η Λετονία ή η περσινή Bamberg), είναι καλύτερος playmaker του Strelnieks. Έχει αυτό το έξτρα να δημιουργήσει φάση από το τίποτα.

Εντάξει ο Roberts έχουμε καταλάβει πως ότι είναι να δώσει θα το κάνει εκτελeστικά και μόνο(ελπίζω όχι μια φορά το μήνα). Μακάρι να μπορεί να βάζει έστω 7-8 πόντους σε κάθε ματς αν μείνει στο rotation αντί του Μάντζαρη. Ο οποίος Βαγγέλης μάλλον θα πρέπει να πάρει ένα break μπας και συνέλθει. Αδυνατεί να αντιδράσει και νομίζω είναι ψυχολογικό το θέμα κι όχι μόνο ικανότητα. Κάτι ελεύθερα τρίποντα τα είχε εύκολα και τώρα τουβλάρει ανελέητα.
Crash95
Εχω καιρο να γραψω . Καταρχας θελω να πω πως με γλυκανε η ομαδα χθες λιγο με αυτη τη νικη. Αν και δεν ειναι νικη που σου δινει τιτλο ή προκριση οκ. Αλλα παντα ενα διπλο στο οακα το γουσταρεις.

Ακομα δεν μπορω να συνελθω απτο χαμενο κυπελλο. Δεν μπορω να βλεπω τους παικτες μονιμα στο θεσμο αυτο απλα να βαριουνται κα να κανουν αγγαρεια ενω ευρωπη να μασανε σιδερα. Ετσι μενουμε χωρις τιτλο καποιες χρονιες δυστυχως, γιατι στην Ευρωπη και φοβερα να παιζεις υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος και πολλες καλες ομαδες. Οποτε δυσκολο να φτασεις στη πρωτη θεση. Δεν γίνετε να πεταμε τιτλους. Δεν ηταν μονο ο τελικος και στον ημιτελικο με τον αρη βαριομασταν και αν δεν ηταν πολυ κακος ο αρης δεν θα περνουσαμε.

Ελπιζω να παρουμε πρωταθλημα ή ευρωλιγκα για ναναι πετυχημενη η σεζον. Αν και το θεωρω εξαιρετικα δυσκολο για διαφορους λογους που δεν ειναι της ωρας. Αυτη την ομαδα παντως την πιστευω παντα οπως και να παιζει οτι και να κανει.

Μεσα ομως απτο τελικο κυπελλου βγηκε κατι καλο. Πηραμε παικτη και τι παικτη. Δεν ξερω αν θα βγει ο Μπραουν στον Ολυμπιακο. Ομως προσωπικα τον λατρευα απτη Σιενα ακομα κα παροτι τον "εχασα" μετα, μολις εμαθα οτι θαρθει περιμενα να τον δω. Εφαγα κολλημα μαζι του χθες. Μην νομιζετε οτι θα το βγαλω κανεναν υπερπαικταρα. Απλα για μενα προσωπικα θα γινει μεγαλη αδυναμια. Τα ball handlings αυτου του παικτη ειναι οτι καλυτερο εχουμε δει στο λιμανι μετα τις εποχες Εισι Λο. Δεν χανει τη μπαλα ειναι συνεχεια των χεριων του. Μπαινει χθες σε ενα Οακα καυτο και χωρις να εχει ιδεα απτην ομαδα του και παιζει με μια απαραμιλλη χαλαροτητα (για καλο το λεω) και εναν ωραιο αμερικανικο αερα. Δειχνει πως και εχει μυαλο ( δεν εκβιαζει καταστασεις ξερει το ρολο του) . Αλλα εχει και φρυδια να παρει σουτ και να μπει μεσα να παρει φαουλ και να κανει λει απ μεσα στα θηρια. Τρελαινομαι για τετοιους παικτες. Μακαρι αυτος ο χοντρουλης γερακος που κανει τη μπαλα οτι θελει να μας δωσει πολλα.
benchwarmer
Σύμφωνα με πληροφορίες που μένει να επιβεβαιωθούν αύριο, θα δηλωθούν Α1 Μπράουν και Τιλί αντί των Τόμπσον και Γουίλτζερ. Θα μας μένει έτσι πλέον μόνο μία αλλαγή για τη συνέχεια. Νομίζω πως χρειαζόταν κάτι τέτοιο για να βρούνε πιο γρήγορα ρυθμό. Ελπίζω να μην έχουμε επιπλέον ατυχίες, φυσικά ο βασικός και πρωτεύων στόχος είναι η Ευρωλίγκα, μακάρι το μεγάλο πλέον βάθος της ομάδας να μας βγει σε καλό.
Joda
QUOTE (benchwarmer @ Mar 4 2018, 00:38 ) *
Σύμφωνα με πληροφορίες που μένει να επιβεβαιωθούν αύριο, θα δηλωθούν Α1 Μπράουν και Τιλί αντί των Τόμπσον και Γουίλτζερ. Θα μας μένει έτσι πλέον μόνο μία αλλαγή για τη συνέχεια. Νομίζω πως χρειαζόταν κάτι τέτοιο για να βρούνε πιο γρήγορα ρυθμό. Ελπίζω να μην έχουμε επιπλέον ατυχίες, φυσικά ο βασικός και πρωτεύων στόχος είναι η Ευρωλίγκα, μακάρι το μεγάλο πλέον βάθος της ομάδας να μας βγει σε καλό.


Κριμα για τον Γουιλτζερ..Απο τους πιο τιμιους παιχτες που εχουν περασει στην ομαδα.Του χρονου δεν πιστευω οτι θα τον κρατησουμε αλλα σιγουρα θα επιβραβευθει με μια καλη μεταγραφη..
rankin
Ο Σφαιρόπουλος εχοντας διαγνώσει οτι:

1. ο Ρομπερτς δημιουργικά είναι απο ακίνδυνος για τον αντίπαλο, εως επικίνδυνος για την ομάδα του, εβαλε στην εξίσωση τον έμπειρο Μπόμπι που καθως φάνηκε, απο χειρισμό και δημιουργία ειναι καλύτερος
2. Ο Τομπσον εχει χασει το τραινο του σκοραρισματος, αλλα ο Ρομπερτς ισως να μη το εχει χασει
3. Ο Μαντζαρης δε λεει να συνέλθει

Επελεξε να δωσει στο Ρομπερτς χρονο στην 1st unit, μαζί με τον Σπανούλη, ως αλλο Μαντζαρη ή άλλο Τομπσον. Βασικα, ως δυάρι..
Επελεξε επισης να δωσει στον Μπομπι τη μπαγκετα της 2nd unit. Εκει ελπιζω να δω τον Στρελνιεξ να βρισκει ρυθμό διπλα στον Μπραουν.

Για αρχή το πειραμα πετυχε
Ισως να βοηθησε και η ρεντα του Ρομπερτς, αλλά πετυχε.

Δε θελω να αισιοδοξώ, γιατι εχω δει πολλα φετος, όμως οταν ζητάμε ανακατεμα της τραπουλας απο εναν κοουτς, σε κατι τετοιο ελπίζουμε.
Kudos στον κοουτς για τη σκεψη και την πρωτη εφαρμογή του πλανου

Επισης, τον ειχα υποτιμησει, αλλα σε αυτο το πρωτο παιχνιδι του, ο Τιλι ηταν απιθανος στο να κανει ολα αυτα, τα μικρα, που κανουν τη διαφορά σε ενα κλειστό παιχνίδι.
Και ψυχολογικα ακόμα, δεν ειναι ευκολο να επιστρεφεις απο εναν τετοιο τραυματισμο και να εχεις εικόνα ετοιμου παιχτη.
Πολυ σκληρο καρύδι ο Γάλλος.
Πραγματικά εντυπωσιακη η εικόνα του. Ουτε να κουτσαινει, ουτε να φοβαται τις μαχες. Σηκωνεται και χωνει στα ισια ταπα στον Γκιστ. Δε μπορω να θυμηθω πολλους παιχτες με τόσο μαχιμη μετα-τραυματικη εικόνα

Δε θα αναλωθω σε υπερβολες για την (διόλου αμελητεα) αγωνιστικη του προσφορά.
Αξιζει ομως το χειροκρότημα όλων, για το παθος και τη μαχητικότητα. Για το οτι δε φοβηθηκε ουτε στιγμή.









RipCity

Click to view attachment

Εννοείται ότι θα μείνει ανεξήγητο το φαινόμενο αυτό. Η 4η περίοδος του Ολυμπιακού είναι η χειρότερη περίοδος που κάνει οποιαδήποτε ομάδα στη διοργάνωση. Μόνο το Μιλάνο έρχεται κοντά στο 5-18 του Ολυμπιακού με 6-16. Αυτό δυστυχώς μας έχει στοιχίσει φέτος κόντρα σε Zalgiris, Bamberg. Εξίσου ανεξήγητο βέβαια ότι αλλάζει το τσιπάκι στην παράταση και δε στοίχισε ακόμη περισσότερο. Σα να λέμε οκ μάγκες τα σκατώσαμε, πάμε τώρα να το φτιάξουμε.

Ελπίζω να βρεθεί μια λύση, ίσως με κάποια αλλαγή του rotation, αφού το 2nd unit δείχνει να χωλαίνει πολύ ειδικά εκεί στο φινάλε. Κρίμα να πάθουμε καμιά νήλα στα πλέιοφ ή το f4, ενώ έχουμε το παιχνίδι εκεί που το θέλουμε μετά από 30 λεπτά.

Euroleague-Rankings per Quarter
akratacity
QUOTE (RipCity @ Mar 4 2018, 13:22 ) *
Click to view attachment

Εννοείται ότι θα μείνει ανεξήγητο το φαινόμενο αυτό. Η 4η περίοδος του Ολυμπιακού είναι η χειρότερη περίοδος που κάνει οποιαδήποτε ομάδα στη διοργάνωση. Μόνο το Μιλάνο έρχεται κοντά στο 5-18 του Ολυμπιακού με 6-16. Αυτό δυστυχώς μας έχει στοιχίσει φέτος κόντρα σε Zalgiris, Bamberg. Εξίσου ανεξήγητο βέβαια ότι αλλάζει το τσιπάκι στην παράταση και δε στοίχισε ακόμη περισσότερο. Σα να λέμε οκ μάγκες τα σκατώσαμε, πάμε τώρα να το φτιάξουμε.

Ελπίζω να βρεθεί μια λύση, ίσως με κάποια αλλαγή του rotation, αφού το 2nd unit δείχνει να χωλαίνει πολύ ειδικά εκεί στο φινάλε. Κρίμα να πάθουμε καμιά νήλα στα πλέιοφ ή το f4, ενώ έχουμε το παιχνίδι εκεί που το θέλουμε μετά από 30 λεπτά.

Euroleague-Rankings per Quarter

Το αξιοπεριεργο ειναι οτι το 2nd unit κανει σε πολλες περιπτωσεις πολυ καλη δουλεια στη δευτερη περιοδο. Σε πολλα παιχνιδια εχουμε παρει διαφορα με τους θεωρητικα "παγκιτες" μας στην 5αδα. Και εχει αντιστροφως αναλογη συνεισφορα στην τεταρτη περιοδο. Ας ελπισουμε οτι ο Μπομπι θα μπορεσει να δωσει σταθερα 3-4 καλες επιθεσεις (ειτε σκορ ειτε δημιουργια) στα κρισιμα σημεια που κολλαμε πριν μπει παλι ο Σπανουλης να βγαλει τα καστανα απο τη φωτια...
pan24
Με τον τολιοπουλο τι γινεται;
Το καλοκαιρι κλεινει τα 22 και ακομα δεν εχει παιξει μπασκετ εστω κι αν εδειξε καλος στις λιγες ευκαιριες που πηρε
Επαιζε ελαχιστα α1,τωρα που μπηκε στην λιστα ο μπραουν δεν προβλεπεται να παιζει ουτε αυτο το ελαχιστο
Δεν πρεπει να παιξει καποτε;

RipCity
QUOTE (pan24 @ Mar 4 2018, 14:42 ) *
Με τον τολιοπουλο τι γινεται;
Το καλοκαιρι κλεινει τα 22 και ακομα δεν εχει παιξει μπασκετ εστω κι αν εδειξε καλος στις λιγες ευκαιριες που πηρε
Επαιζε ελαχιστα α1,τωρα που μπηκε στην λιστα ο μπραουν δεν προβλεπεται να παιζει ουτε αυτο το ελαχιστο
Δεν πρεπει να παιξει καποτε;


Είχα γράψει και πριν καμιά εβδομάδα πως πιστεύω το καλοκαίρι (επειδή λογικά θα συνεχίσει ο Σπανούλης) θα πρέπει να γίνει μια επιλογή μεταξύ Τολιόπουλου και Μάντζαρη και αν δεν αλλάξει μέχρι το τέλος ο Βαγγέλης εγώ προσωπικά θα διάλεγα Τολιόπουλο. Για φέτος δυστυχώς είναι χαμένη η χρονιά για τον Τολιόπουλο.
akratacity
QUOTE (RipCity @ Mar 4 2018, 15:51 ) *
Είχα γράψει και πριν καμιά εβδομάδα πως πιστεύω το καλοκαίρι (επειδή λογικά θα συνεχίσει ο Σπανούλης) θα πρέπει να γίνει μια επιλογή μεταξύ Τολιόπουλου και Μάντζαρη και αν δεν αλλάξει μέχρι το τέλος ο Βαγγέλης εγώ προσωπικά θα διάλεγα Τολιόπουλο. Για φέτος δυστυχώς είναι χαμένη η χρονιά για τον Τολιόπουλο.

Ο Τολιοπουλος φετος ειχε ενα ρολο πανω κατω παρομοιο με του Αθηναιου περυσι. Δηλαδη υπολογιζοταν να ειναι ο 13ος-14ος παιχτης της ομαδας. Πηρε καποιες ευκαιριες, εδειξε καλα δειγματα αλλα γενικα δεν πηρε το χρονο που θα επρεπε. Μην ξεχναμε πως οι αλλοι Ελληνες μας στην ηλικια του Τολιο ειχαν ηδη παρει πολλες ευκαιριες και ειχαν βρει ενα σοβαρο ρολο στην ομαδα. Με την λογικη οτι ο Σπανουλης θα συνεχισει λοιπον και παιρνοντας ως δεδομενο οτι θα παμε με 5 γκαρντ (οχι με 4 και 3 3ρια οπως φετος) η επιλογη που αναφερεις μεταξυ Τολιο-Μαντζα μοιαζει πιο λογικη απο ποτε. Η κινηση Μπραουν πιστευω οτι ειναι δειγμα οτι ο Μαντζαρης δεν ειναι πλεον στο απυροβλητο ειδικα αν ισχυει οτι ηταν πιο πολυ κινηση Αγγελοπουλων παρα Σφαιροπουλου.
Οποτε θα ηθελα να παμε σε κατι τετοιο λογικα: Σπανουλης, Στρελνιεκς, Μαντζαρης η Τολιοπουλος, Χακετ και ενας ξενος ακομα που να κανει τη διαφορα. Σε περιπτωση που στο διλημμα προτιμηθει ο Μαντζαρης ο Τολιοπουλος πρεπει να παει δανεικος οπωσδηποτε για να βρει χρονο. Βεβαια αυτη τη στιγμη το διλημμα φαινεται να γερνει υπερ του Τολιοπουλου (μικροτερος, μεγαλυτερο περιθωριο βελτιωσης κτλ).
akratacity
QUOTE (RipCity @ Mar 4 2018, 15:51 ) *
Είχα γράψει και πριν καμιά εβδομάδα πως πιστεύω το καλοκαίρι (επειδή λογικά θα συνεχίσει ο Σπανούλης) θα πρέπει να γίνει μια επιλογή μεταξύ Τολιόπουλου και Μάντζαρη και αν δεν αλλάξει μέχρι το τέλος ο Βαγγέλης εγώ προσωπικά θα διάλεγα Τολιόπουλο. Για φέτος δυστυχώς είναι χαμένη η χρονιά για τον Τολιόπουλο.

Ο Τολιοπουλος φετος ειχε ενα ρολο πανω κατω παρομοιο με του Αθηναιου περυσι. Δηλαδη υπολογιζοταν να ειναι ο 13ος-14ος παιχτης της ομαδας. Πηρε καποιες ευκαιριες, εδειξε καλα δειγματα αλλα γενικα δεν πηρε το χρονο που θα επρεπε. Μην ξεχναμε πως οι αλλοι Ελληνες μας στην ηλικια του Τολιο ειχαν ηδη παρει πολλες ευκαιριες και ειχαν βρει ενα σοβαρο ρολο στην ομαδα. Με την λογικη οτι ο Σπανουλης θα συνεχισει λοιπον και παιρνοντας ως δεδομενο οτι θα παμε με 5 γκαρντ (οχι με 4 και 3 3ρια οπως φετος) η επιλογη που αναφερεις μεταξυ Τολιο-Μαντζα μοιαζει πιο λογικη απο ποτε. Η κινηση Μπραουν πιστευω οτι ειναι δειγμα οτι ο Μαντζαρης δεν ειναι πλεον στο απυροβλητο ειδικα αν ισχυει οτι ηταν πιο πολυ κινηση Αγγελοπουλων παρα Σφαιροπουλου.
Οποτε θα ηθελα να παμε σε κατι τετοιο λογικα: Σπανουλης, Στρελνιεκς, Μαντζαρης η Τολιοπουλος, Χακετ και ενας ξενος ακομα που να κανει τη διαφορα. Σε περιπτωση που στο διλημμα προτιμηθει ο Μαντζαρης ο Τολιοπουλος πρεπει να παει δανεικος οπωσδηποτε για να βρει χρονο. Βεβαια αυτη τη στιγμη το διλημμα φαινεται να γερνει υπερ του Τολιοπουλου (μικροτερος, μεγαλυτερο περιθωριο βελτιωσης κτλ).
RipCity
QUOTE (akratacity @ Mar 4 2018, 15:02 ) *
Ο Τολιοπουλος φετος ειχε ενα ρολο πανω κατω παρομοιο με του Αθηναιου περυσι. Δηλαδη υπολογιζοταν να ειναι ο 13ος-14ος παιχτης της ομαδας. Πηρε καποιες ευκαιριες, εδειξε καλα δειγματα αλλα γενικα δεν πηρε το χρονο που θα επρεπε. Μην ξεχναμε πως οι αλλοι Ελληνες μας στην ηλικια του Τολιο ειχαν ηδη παρει πολλες ευκαιριες και ειχαν βρει ενα σοβαρο ρολο στην ομαδα. Με την λογικη οτι ο Σπανουλης θα συνεχισει λοιπον και παιρνοντας ως δεδομενο οτι θα παμε με 5 γκαρντ (οχι με 4 και 3 3ρια οπως φετος) η επιλογη που αναφερεις μεταξυ Τολιο-Μαντζα μοιαζει πιο λογικη απο ποτε. Η κινηση Μπραουν πιστευω οτι ειναι δειγμα οτι ο Μαντζαρης δεν ειναι πλεον στο απυροβλητο ειδικα αν ισχυει οτι ηταν πιο πολυ κινηση Αγγελοπουλων παρα Σφαιροπουλου.
Οποτε θα ηθελα να παμε σε κατι τετοιο λογικα: Σπανουλης, Στρελνιεκς, Μαντζαρης η Τολιοπουλος, Χακετ και ενας ξενος ακομα που να κανει τη διαφορα. Σε περιπτωση που στο διλημμα προτιμηθει ο Μαντζαρης ο Τολιοπουλος πρεπει να παει δανεικος οπωσδηποτε για να βρει χρονο. Βεβαια αυτη τη στιγμη το διλημμα φαινεται να γερνει υπερ του Τολιοπουλου (μικροτερος, μεγαλυτερο περιθωριο βελτιωσης κτλ).


Ναι είναι μια καλή δυνατή 5άδα αυτή. Αν ο Μάντζαρης ήταν "αμυντικός εξολοθρευτής" θα έλεγα ίσως είναι πιο χρήσιμος να υπάρχει στο ρόστερ, αλλά από τη στιγμή που κι αυτό δεν το έχει και για μένα το δίλημμα ξεκάθαρα εκεί γέρνει.
akratacity
QUOTE (RipCity @ Mar 4 2018, 16:08 ) *
Ναι είναι μια καλή δυνατή 5άδα αυτή. Αν ο Μάντζαρης ήταν "αμυντικός εξολοθρευτής" θα έλεγα ίσως είναι πιο χρήσιμος να υπάρχει στο ρόστερ, αλλά από τη στιγμή που κι αυτό δεν το έχει και για μένα το δίλημμα ξεκάθαρα εκεί γέρνει.

Αμυντικο εξολοθρευτη θα εχουμε τον Χακετ (για τον οποιο φημολογειται εδω και καιρο οτι υπαρχουν σκεψεις επιστροφης). Για μενα η ταχυτητα, το σουτ και το ballhandling του Τολιοπουλου ειναι στοιχεια που δεν τα βρισκεις ευκολα σε Ελληνα μπασκετμπολιστα τα τελευταια χρονια. Θα ειναι κριμα να μην παρει ευκαιριες ο μικρος επειδη ειναι 7-8 ποντους πιο κοντος απο τον Μαντζαρη πχ απο τη στιγμη που στο παρελθον εχουμε δωσει πολλες ευκαιρες σε αντιστοιχους νεαρους αθλητες.
papp7
Ο παίκτης έχει συμβόλαιο μέχρι το 2020 στα 27 φέτος έχει τουλάχιστον μία 5ετια καλού μπάσκετ ακομη. Η γνώμη μου είναι :
Από την στιγμή που μιλάμε για παίκτη κορμού αφού τα τελευταία 6 χρόνια είναι στην ομάδα και ως έναν από τους τελευταίους παίκτες μετά τον Σπανούλη Πρίντεζη Παπανικολάου που ήταν στην ομάδα του back to back πρέπει να γίνει μια καλή συζήτηση ανάμεσα σε Αγγελόπουλους μαντζαρη και σφαιροπουλο ( ή άλλον προπονητή σε περίπτωση αλλαγής το καλοκαίρι ) έτσι ώστε να δουν τι φταίει να δουλέψει και να πιάσει την απόδοση του όπως αυτή του 2014-2015 και ακόμη καλύτερη . Θα έχει 2 χρόνια περιθώριο ώστε να να αλλάξει προς το καλύτερο . Αν ο παίκτης μείνει ίδιος το 2020 απλά δεν τον ανανεώνεις .Ο τολιοπουλος ας πάει δανεικός γιατι οντως θα είμαστε με 3 γκαρντ ξένους και άλλους 3 στην φροντ λαιν .
Tesla
Ειναι μεγαλο κριμα να μην γεμιζει το ΣΕΦ καθε βδομαδα στα παιχνιδια της Ευρωλιγκας. Ζηλεψα το ΟΑΚΑ προχθες για αλλη μια φορα, και συλλογιζομαι τις μερες των '90s οταν γινοταν παρτυ σε αντιστοιχα ματς. Βλεπεις τα χαλια στο ποδοσφαιρο εδω και πολλα χρονια απο τοτε που ανελαβε ο Μαρινακης, και απο την αλλη μια ομαδα καθρεφτη να παιζει σε ενα μισοαδειο και ξενερωτο ειρηνης και φιλιας..
lefpan
QUOTE(Tesla @ Mar 4 2018, 21:42 ) *
Ειναι μεγαλο κριμα να μην γεμιζει το ΣΕΦ καθε βδομαδα στα παιχνιδια της Ευρωλιγκας. Ζηλεψα το ΟΑΚΑ προχθες για αλλη μια φορα, και συλλογιζομαι τις μερες των '90s οταν γινοταν παρτυ σε αντιστοιχα ματς. Βλεπεις τα χαλια στο ποδοσφαιρο εδω και πολλα χρονια απο τοτε που ανελαβε ο Μαρινακης, και απο την αλλη μια ομαδα καθρεφτη να παιζει σε ενα μισοαδειο και ξενερωτο ειρηνης και φιλιας..

Συμφωνώ με χίλια!
Φαίνεται, τελικά, πως το μπασκετικό κοινό του Ολυμπιακού είναι πολύ περιορισμένο.
Καλύτερα να το αποδεχτούμε αυτό και να κοιτάξουμε τι θα γίνει με το γηπεδικό. Προτιμότερο να παίζουμε σ' ένα μικρότερο γήπεδο των 8.000, που θα είναι όμως γήπεδο μπασκετικό, όχι αυτό το χωράφι του ΣΕΦ, που ο φιλοξενούμενος θα νοιώθει τι θα πει καυτή έδρα.
Νομίζω πως οι πρόεδροι κάποτε πρέπει ν' ασχοληθούν και μ' αυτό το θέμα.
Αλλά προς Θεού, η αληταρία του Βαγγέλα μακριά από το μπάσκετ.

ΥΓ: Εγώ ζηλεύω κάθε φορά που παίζουμε εκτός έδρας. Και τη Ζαλγκίρις ζήλεψα, και την Εφές, και τη Μπάμπεργκ, και τη Μπασκόνια, και τη Μακάμπι.
Οι άνθρωποι το φχαριστιούνται το μπάσκετ και χαίρονται την ομάδα τους.
Conan1982
Είναι και το συγκεκριμένο γήπεδο ένα αντικίνητρο ίσως για να πάει να δει κάποιος αγώνα από κοντά (κοντά λέμε τώρα), κι εγώ ζηλεύω όταν παίζουμε σε κάτι πανέμορφα μπασκετικά γήπεδα.
Tesla
Noμιζω αυτη η μη στηριξη του κοινου, ειναι και ο βασικοτερος λογος που εγκαταλειφθηκε η ιδεα ενος καινουριου μπασκετικου γηπεδου. sad.gif
benchwarmer
Από όσα έχω ακούσει, είχαν γίνει κάποιες κουβέντες το περασμένο φθινόπωρο για το Ελληνικό. Όχι φυσικά για το υπάρχον γήπεδο, αλλά για πλήρη ανακατασκευή του ή ακόμα και σε διαφορετικό σημείο του όλου "οικοπέδου". Πιθανόν να έχει μπλεχτεί το θέμα με όλη την διαδικασία εκεί, σκέψεις πάντως υπάρχουν και έχουν ακουστεί από διάφορους παρατρεχάμενους, που μάλιστα ήταν τόσο συγκεκριμένοι ώστε ανέφεραν και επιθυμία διοργάνωσης του φάιναλ-φορ του 2021 ή 2022 στο νέο γήπεδο. Μακάρι.... Για άλλους βέβαια είναι μακριά από τον Πειραιά ως "φυσική έδρα" του Ολυμπιακού, αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας.
akratacity
QUOTE (benchwarmer @ Mar 4 2018, 22:35 ) *
Από όσα έχω ακούσει, είχαν γίνει κάποιες κουβέντες το περασμένο φθινόπωρο για το Ελληνικό. Όχι φυσικά για το υπάρχον γήπεδο, αλλά για πλήρη ανακατασκευή του ή ακόμα και σε διαφορετικό σημείο του όλου "οικοπέδου". Πιθανόν να έχει μπλεχτεί το θέμα με όλη την διαδικασία εκεί, σκέψεις πάντως υπάρχουν και έχουν ακουστεί από διάφορους παρατρεχάμενους, που μάλιστα ήταν τόσο συγκεκριμένοι ώστε ανέφεραν και επιθυμία διοργάνωσης του φάιναλ-φορ του 2021 ή 2022 στο νέο γήπεδο. Μακάρι.... Για άλλους βέβαια είναι μακριά από τον Πειραιά ως "φυσική έδρα" του Ολυμπιακού, αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας.

Ο Στεφανου ειπε σε προσφατη εκπομπη του στο youtube οτι το καλοκαιρι θα εχουμε εξελιξεις στη γηπεδικο θεμα...
SteelGandalf
17η Αγωνιστική Πρωταθλήματος

Δευτέρα, 5/3/2018, 18:00
(cosmotesport4HD "live")

Ολυμπιακός - Άρης

Δεν υπάρχουν και πολλά ν' αναφέρουμε για την αυριανή αναμέτρηση ανάμεσα στον γηπεδούχο Ολυμπιακό και τον φιλοξενούμενο Άρη. Αγώνας τυπικής διαδικασίας και για τις δύο ομάδες, δυστυχώς.

QUOTE(www.pressaris.gr - 5/3/2018)
Όσο πιο ανταγωνιστικός γίνεται στο ΣΕΦ (PRESSARIS LIVE, 18:00)

Ο Άρης δίνει σήμερα (18:00) στο ΣΕΦ έναν αγώνα που μοιάζει περισσότερο τυπικής διαδικασίας, για την 17η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, διότι αυτή την χρονική στιγμή δεν μπορεί να κοντράρει τον Ολυμπιακό.

Αυτή είναι η πραγματικότητα, όσο πικρή κι αν είναι. Η σημερινή μέρα θα είναι σημαντική αν υπάρξει οποιαδήποτε εξέλιξη σε διοικητικό – ιδιοκτησιακό επίπεδο και όχι στο τι θα γίνει στο ΣΕΦ.

Άλλωστε είναι λογικό τα μέλη της ομάδας να έχουν περισσότερο στο μυαλό τους τον αγώνα σε έξι μέρες στο Παλέ με τον ΠΑΟΚ, παρά τον σημερινό, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να μπουν και να παίξουν όσο καλύτερα μπορούν, να είναι όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικοί απέναντι σε μια ομάδα που παίζει εξαιρετικά, προέρχεται από “διπλό” στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού και είναι ενισχυμένη με την προσθήκη του (πρώην κιτρινόμαυρου) Μπόμπι Μπράουν και την επιστροφή του Κιμ Τιλί.

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης θα έχει όλους τους παίκτες στην διάθεσή του, λογικά θα μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής και θέλει να δει προσπάθεια στο γήπεδο απέναντι σε μια σαφώς πιο ποιοτική και γεμάτη ομάδα.


===================================================

Όπως αναμενόταν, ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα επί του Άρη, με την διαφορά στο σκορ να κυμαίνεται, κατά κανόνα, σε αξιοπρεπή επίπεδα για την φιλοξενούμενη ομάδα.

1η Περίοδος

Ολυμπιακός - Άρης : 21-14

2η Περίοδος (Ημίχρονο)

Ολυμπιακός - Άρης : 40-26

3η Περίοδος

Ολυμπιακός - Άρης : 63-46

4η Περίοδος (Τελικό Σκορ)

Ολυμπιακός - Άρης : 86-66

Key facts of the game



Box Score



QUOTE(www.pressaris.gr - 5/3/2018)
Ήττα στο ΣΕΦ (86-66), αλλά κρατάει την προσπάθεια

Τηρουμένων των αναλογιών και των συνθηκών που λειτουργεί ο Άρης φέτος, η εμφάνισή του στο ΣΕΦ ήταν καλή. Η ήττα με σκορ 86-66 ήρθε γιατί πολύ απλά ο Ολυμπιακός είναι πολύ πιο γεμάτη και ποιοτική ομάδα.


Ο Άρης προσπάθησε να είναι ανταγωνιστικός και σε μεγάλα κομμάτια του πρώτου ημιχρόνου το κατάφερε, απέναντι σε μια ομάδα που ακόμα και χωρίς τον ηγέτη της (Σπανούλη) είχε λύσεις για οποιοδήποτε πρόβλημα μπορεί να έβαλαν οι κίτρινοι.

Στο 6’ ο Προύιτ έβαλε τον Άρη μπροστά με 8-10, αλλά ακολούθησε ένα σερί 8-0 του Ολυμπιακού που προηγήθηκεμε 16-10 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (21-14).

Οι κίτρινοι κρατήθηκαν στον αγώνα ως τα μέσα στης δεύτερης περιόδου, κυρίως μέσα από την άμυνά τους που ανάγκασε τον Ολυμπιακό σε 10 λάθη στο πρώτο ημίχρονο. Επιθετικά είχαν προβλήματα, όμως στο 14’ το σκορ ήταν 26-18.

Οι γηπεδούχου με σερί 7-0 ξέφυγαν με 33-18 (17’), αλλά ο Άρης επέστρεψε και πάλι με πρωταγωνιστή τον Μούρτο και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (35-26), ωστόσο στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Παπαπέτρου με 2/2 βολές και ένα τρίποντο σχεδόν από το κέντρο διαμόρφωσε το 40-26 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός πίεσε τον Άρη στη τρίτη περίοδο, ξέφυγε με 54-33 (24’), αλλά οι κίτρινοι προσπάθησαν να επανέλθουν και το κατάφεραν εν μέρει με άμυνα ζώνης. Μείωσαν σε 55-43 (28’), όμως ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από Παπαπέτρου και Μιλουτίνοφ και έκλεισε την περίοδο στο 63-46.

Οι παίκτες του Γιαννάκη προσπάθησαν και στην τέταρτη περίοδο να παρουσιάσουν ανταγωνιστικό πρόσωπο, μείωσαν σε 66-53 (33’), αλλά ο Ολυμπιακός είχε λύσεις μακριά από το καλάθι και με συνεχόμενα τρίποντα από Μάντζαρη και Τιλί διατήρησε την υπέρ του διαφορά και έφτασε στο +24 (77-53) στο 36’ πριν διαμορφωθεί το τελικό 86-66.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 40-26, 63-46, 86-66.
Neondreamer
QUOTE (lefpan @ Mar 4 2018, 22:08 ) *
Φαίνεται, τελικά, πως το μπασκετικό κοινό του Ολυμπιακού είναι πολύ περιορισμένο.

Αυτό δεν είναι, κατ' εμέ, κάτι ανεξήγητο και μυστήριο. Ο κύριος όγκος των οπαδών του Ολυμπιακού εντός Αττικής - που να είναι δηλαδή σε θέση να πηγαίνει τακτικά στο ΣΕΦ - βρίσκεται Πειραιά & περίχωρα, κάτι που ως επί το πλείστον συνεπάγεται, ας το πούμε, "λαϊκά" στρώματα, εντός ή εκτός εισαγωγικών. Και θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί ότι σε μεγάλο μέρος αυτής της κατηγορίας του πληθυσμού, το ποδόσφαιρο φαντάζει ως το κατεξοχήν ...αντρικό και γκογκοβάτο σπορ, ενώ απεναντίας το μπάσκετ ως ολίγον τι ...ντιντίδικο, ντελικάτο και κουλτουριάρικο.
Hip
QUOTE (pan24 @ Mar 4 2018, 15:42 ) *
Με τον τολιοπουλο τι γινεται;
Το καλοκαιρι κλεινει τα 22 και ακομα δεν εχει παιξει μπασκετ εστω κι αν εδειξε καλος στις λιγες ευκαιριες που πηρε
Επαιζε ελαχιστα α1,τωρα που μπηκε στην λιστα ο μπραουν δεν προβλεπεται να παιζει ουτε αυτο το ελαχιστο
Δεν πρεπει να παιξει καποτε;

Δεν βγαζεις ακρη αδερφε σ αυτες τις ομαδες με τους μικρους. Που να δεις του χρονου που δεν θα παιζει και ο Αρσενο στο εφηβικο. Να δουμε ποιος θα πρωτοπαιξει. Αλλα απ οτι βλεπεις ειναι τοσο μεγαλη η καψα της νικης και του ανταγωνισμου με τους "αλλοθρησκους", που οι Τολιοπουλοι καλα θα κανουν σ αυτες τις περιπτωσεις να πηγαινουν καπου δανεικοι για να παιξουν. Κανενας Ολυμπιαος ή Παναθηναικος δεν θα σου δωσει αυτη την ευκαιρια αν δεν εισαι ο Ντονισιτς. Και το ιδιο ισχει και για τον Μητογλου και τον Καλαιτζακη απ την αλλη. Τα παιδια δεν ειναι ακομα σε επιπεδο Γιουρολιγκ και ουτε θα γινουν κοιτοντας. Πρπει να πανε καπου να παιξουν το ταχυτερο.
SteveNashidis
QUOTE(SteelGandalf @ Mar 4 2018, 22:41 ) *
17η Αγωνιστική Πρωταθλήματος

Δευτέρα, 5/3/2018, 18:00
(cosmotesport4HD "live")

Ολυμπιακός - Άρης

Δεν υπάρχουν και πολλά ν' αναφέρουμε για την αυριανή αναμέτρηση ανάμεσα στον γηπεδούχο Ολυμπιακό και τον φιλοξενούμενο Άρη. Αγώνας τυπικής διαδικασίας και για τις δύο ομάδες, δυστυχώς.


Παρά είναι μαχητικός ο Άρης για τη κατάσταση που είναι.

Το σχήμα που μαρέσει αρκετά στη δεύτερη πεντάδα είναι το Brown-Strekliens-Παπαπέτρου-Τιλί-Μακλιν. Όσο ανεβαίνει και ο Ρομπερτς θα ενεργοποιεί περισσότερους παίκτες με τη δημιουργία του και τις βοήθειες που μαζεύει.
Mr_Cadwell
Βαγγέλη Μάντζαρη τι έχεις πάθει;
akratacity
Παπαπετρου at the buzzer... smiley.gif
RipCity
Εδώ βλέπουμε τον Βαγγέλη Μάντζαρη να κατευθύνεται στα αποδυτήρια.

Tesla
QUOTE (RipCity @ Mar 5 2018, 20:16 ) *
Εδώ βλέπουμε τον Βαγγέλη Μάντζαρη να κατευθύνεται στα αποδυτήρια.



Aπο τις δηλωσεις του Σφαιροπουλου, περι ιεραρχιας (πρωτη φορα ακουω γιαα ιεραρχια μεταξυ των παικτων...), φαινεται οτι επιστρεφει ο "εξολοθρευτης" στα γνωστα του 30 λεπτα+ ...
O ανθρωπος δεν αλλαζει..
Zephyr
QUOTE(Tesla @ Mar 6 2018, 11:04 ) *
Aπο τις δηλωσεις του Σφαιροπουλου, περι ιεραρχιας (πρωτη φορα ακουω γιαα ιεραρχια μεταξυ των παικτων...), φαινεται οτι επιστρεφει ο "εξολοθρευτης" στα γνωστα του 30 λεπτα+ ...
O ανθρωπος δεν αλλαζει..


Ε αφού έβαλε 15 π. στον Άρη. Μιλάμε για παίχτη κορμού, αναντικατάστατο. icon_tomato.gif
golitog7
πέρυσι στον ημιτελικό όμως που τα πέταγε μπροστά στη μάπα του όγκουστιν και μας κράταγε όρθιους ήταν καλά
Quincy
QUOTE(golitog7 @ Mar 6 2018, 11:30 ) *
πέρυσι στον ημιτελικό όμως που τα πέταγε μπροστά στη μάπα του όγκουστιν και μας κράταγε όρθιους ήταν καλά


Ναι πέρυσι ήταν καλύτερα. Φέτος δεν έχει δείξει τίποτα που να δικαιολογεί το χρόνο του. smiley.gif
rankin
QUOTE(Quincy @ Mar 6 2018, 13:46 ) *
Ναι πέρυσι ήταν καλύτερα. Φέτος δεν έχει δείξει τίποτα που να δικαιολογεί το χρόνο του. smiley.gif

Πέρσι ηταν έτοιμος για μπακ-απ του Ουεστμπρουκ, για να έχει και κόντρα ο Ρασελ ώστε να πιέζεται και να αγωνίζεται καλύτερα.
Φέτος ειναι για να ζορίζει κάποιον πιο μέτριο... πχ καναν Χόλιντεϊ
back2back
Τι έγινε ξεκίνησε μια ακόμα Μαντζαριάδα? Γιατί τόσος ντόρος με τον Βαγγέλη βρε παιδιά, γράψτε κάτι και για τον Μπόγρη. Ωχ το ξέχασα αυτός ρίχνει "μπογρίτες" rolleyes.gif
qspock
QUOTE(rankin @ Mar 6 2018, 16:22 ) *
Πέρσι ηταν έτοιμος για μπακ-απ του Ουεστμπρουκ, για να έχει και κόντρα ο Ρασελ ώστε να πιέζεται και να αγωνίζεται καλύτερα.

24.gif
thumbsup.gif

Κι εγω το ιδιο, θυμαμαι καποια πραγματα απο τον περσυνο ημιτελικο. Ο Μαντζαρης ΔΕΝ ειναι ενα απο αυτα...
rankin
QUOTE(back2back @ Mar 6 2018, 20:40 ) *
Τι έγινε ξεκίνησε μια ακόμα Μαντζαριάδα? Γιατί τόσος ντόρος με τον Βαγγέλη βρε παιδιά, γράψτε κάτι και για τον Μπόγρη. Ωχ το ξέχασα αυτός ρίχνει "μπογρίτες" rolleyes.gif

O Μπογρης αδίκως έχει δεχτεί την οποια κριτική.
Ειναι εκεί για να μη χρειαστεί και τριτος ξενος σεντερ και να γινει καλυτερη η διανομή των ξενων στο ροστερ
Επίσης ειναι πλέον σχεδόν μονίμως εκτός ροστερ.
Και οταν ηταν μεσα δεν έπαιζε ποτέ
Και οταν έπαιζε, οτι μπορούσε να κάνει, το έκανε.

Ο Μαντζαρης ομως παίρνει ρόλο βασικού βάση παλαιότητας, λες και είμαστε υπηρεσία του δημοσίου
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.