Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
Coach Periklis
QUOTE (MustGK @ Apr 7 2018, 11:14 ) *
Συγνώμη φίλε αλλά η σκέψη σου είναι λάθος . Το μπάσκετ Ντιντιδικο... Ας πάει οποίος το λέει αυτό να σπρώξει λεπρον, γοεστμπρουκ και λοιπούς..


Δεν εννοούσε αυτό ο φίλος. Τουλάχιστον εγώ άλλο κατάλαβα και ίσως έχει δίκιο

Δεν ξέρω αν είναι τοπικιστικο αλλά ο Ολυμπιακός έχει πολύ περισσότερο ποδοσφαιρικό κοινό. Μάλλον έχει σχέση με επιτυχίες γιατί πχ ο ΠΑΟ είναι τεράστιο όνομα απ τα 90'ς και συνεχόμενα ενώ εμείς ήμασταν ομαδαρα στα 90ς αλλά κάναμε μεγάλη κοιλιά ενδιάμεσα και εκτοξευθηκαμςλε ξανά στην εποχή Αγγελόπουλων ( και ύστερα από 2-3 χρόνια ανάληψη τους)

Ενώ ποδόσφαιρο το αντίθετο. Απ το 97 19 φορές πρωταθλητής, όσο να ναι γαλουχίας οπαδούς

Θέλω να πω ότι εγώ πχ σαν 27 ετών πιτσιρικάς, έχω να θυμάμαι στα παιδικά μου χρόνια Τζιοβάνι, Ριβαλντο ΤΣΛ κλπ αλλά μπάσκετ δεν έζησα τίποτα σπουδαίο μέχρι να δω Κλειζα, Μίλος, Παπαλουκά και Φ4 Βερολίνου

Μεγάλο διάστημα που δεν είχα ομάδα στο μπάσκετ να με κάνει έστω να δω από περιέργεια
papp7
QUOTE (RipCity @ Apr 7 2018, 10:31 ) *
Βλεπω αυτο το a/to και δεν το χωραει ο νους μου για ακομη μια χρονια πως υπαρχει τετοια έλλειψη ποιοτητας στη δημιουργια. Δε χρειάζεται μεγαλυτερο μπατζετ, ορθοτερες επιλογες χρειαζονται. Ισως κι η αδυναμια η επιθετικη βαζει τους παικτες σε δυσκολες θεσεις για πασα. Σε κάθε περιπτωση γι ακομη μια χρονια ειμαστε κατω απο μετριοι στο μπροστα κομματι.



Σωστο αυτο που λες αλλα πολλες ασσιστ εχουν ''καει'' λογο αστοχιας παικτων κυριως στα τριποντα. Ομως ναι εχουμε ελλειψη δημιουργιας στα γκαρντ.
Weekendman
QUOTE(papp7 @ Apr 7 2018, 19:35 ) *
Σωστο αυτο που λες αλλα πολλες ασσιστ εχουν ''καει'' λογο αστοχιας παικτων κυριως στα τριποντα. Ομως ναι εχουμε ελλειψη δημιουργιας στα γκαρντ.


Απλά συνεχίζεται το φαινόμενο στον Ολυμπιακό του Σπανούλη όπου η δημιουργία των υπολοίπων περιφερειακών πέφτει αριθμητικά. Όπως επίσης δεν είναι ψέμα να πούμε ότι καίγονται ασσιστ και εξαιτίας αστοχίας των παικτών στα τρίποντα. Κλασσικό παράδειγμα ο Στρέλνιεκς. Που στην Λεττονία είχε μια ομάδα που έτρεχε γρήγορα και σούταρε πολύ. Και εδώ ακόμα και αν είναι σε ρόλο πλέι-μεικερ. Οι ρυθμοί είναι πιο χαμηλοί και οι σουτέρ χειρότεροι. Αλλά σίγουρα παίζει ρόλο και το ανέβασμα των προσπαθειών για διείσδυση από Σπανούλη τελευταία μαζί με το ατομικό παιχνίδι που ψάχνει ο Ολυμπιακός με Παπανικολάου, Παπαπέτρου και φυσικά τους Πρίντεζη Μίλουτίνοβ και Μακλίν, που κόβει μερικές πάσες ακόμα από την στατιστική των υπολοίπων.

Παρόλα αυτά δεν νομίζω να πρέπει να έχεις το ρόστερ του 2010-2011 με τρεις από τους μεγαλύτερους πλέι-μεικερ όλων των εποχών. Για να μπορέσεις να έχεις μια κανονική δημιουργία, ειδικά τώρα που στην περιφέρεια με τον Μπράουν, έχεις έναν ακόμα ξένο σουτέρ στο 1-2 δίπλα στον Στρέλνιεκς και τον Ρόμπερτς. Γιατί ένα σύνολο με Σπανούλη κορυφαίο στην δημιουργία, Λεττονό με καλές επιδόσεις σε Ευρωμπάσκετ. Μπράουν εγκεφαλικά νεκρό αλλά με χρονιά 5 ασσιστ μέσο όρο στην Ευρωλίγκα. Και ακόμα και τον Μάντζαρη να μπορεί να δημιουργήσει αν παρουσιαστεί ανάγκη λόγων απουσιών( ΤΟΠ-16 2014, Ευρωλίγκα πέρσι χωρίς Σπανούλη) Εχει περισσότερες λύσεις από ότι φαντάζονται κάποιοι. Μου θυμίζει την αντίστοιχη συζήτηση για την αθλητικότητα του Παναθηναικού που θα κυριαρχούσε στα ριμπάουντ. Και στην πραγματικότητα η μάχη των μπασκετικών σκουπιδιών είναι ισορροπημένη η και υπέρ του Ολυμπιακού όπως στο τελευταίο Ελληνικό ντέρμπι!

QUOTE(benchwarmer @ Apr 6 2018, 23:24 ) *
Μετά από τα 30 ματς λοιπόν της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκα, ας δούμε κάποια advanced stats της ομάδας.

Offensive Rating:
Milutinov 119.9
Wiltjer 114.1
Strelnieks 108.1
Printezis 102.3
McLean 100.9
Papanikolaou 99.0
Roberts 97.5
Tillie 92.3
Thompson 91.3
Papapetrou 91.0
Spanoulis 84.2
Mantzaris 81.0
Toliopoulos 78.9
Agravanis 77.8
Bogris 51.9
Brown 51.5

Defensive Rating:
Toliopoulos 81.0
Bogris 85.5
Thompson 85.8
Printezis 91.6
Milutinov 91.8
Agravanis 92.0
Papanikolaou 92.4
Mantzaris 93.5
Spanoulis 93.9
Roberts 94.5
Papapetrou 94.9
Wiltjer 95.1
McLean 98.3
Tillie 98.5
Strelnieks 99.9
Brown 122.5

+/- per40:
Παπανικολάου +7,4
Τολιόπουλος +6,0
Πρίντεζης +5,3
Μιλουτίνοφ +5,2
Σπανούλης +4,0
Τόμπσον +3,3
Ρόμπερτς +2,7
Μάντζαρης +0,6
Αγραβάνης -0,8
ΜακΛιν -2,6
Γουίλτζερ -2,7
Παπαπέτρου -3,0
Στρέλνιεκς -4,0
Μπόγρης -5,7
Τιλί -11,6
Μπράουν -28,2


Φυσικά σε κάθε περίπτωση αυτά δεν λένε ποτέ όλη την αλήθεια, αλλά πάντως σε σχέση με τα στατιστικά πριν 2-3 μήνες είναι εμφανέστατη η άνοδος της "1ης" πεντάδας (Σπανούλη-Μάντζαρη-Μιλουτίνοφ) σε σχέση με την 2η (Ρόμπερτς-Στρέλνιεκς-ΜακΛιν). Θυμίζω ότι κάποια στιγμή Σπανούλης-Μάντζαρης ήταν οι 2 τελευταίοι της ομάδας, ενώ ο Ρόμπερτς ήταν πρώτος (μιλώντας για το +/- πάντα).


Εν πάσει περιπτώσει, με το ματς στη Μαδρίτη να δείχνει να κρίνεται, θεωρώ ότι είχαμε μία κανονική περίοδο με τα πάνω και τα κάτω της, αλλά δεν νομίζω πως τον Οκτώβρη θα ήταν κανείς δυσαρεστημένος αν λέγαμε πως θα βγούμε 3οι και θα παίξουμε στα πλέι-οφ με την Ζαλγκίρις. Αυτή είναι η εικόνα και πλέον καλείται η ομάδα να την κάνει πράξη. Τον δρόμο τον ξέρει, αλλά θεωρώ πως χρειάζεται τεράστια προσοχή στα 2 πρώτα ματς στο ΣΕΦ, αν γίνει το κακό εκεί δεν θεωρώ δεδομένο ότι θα μπορέσουμε να κερδίσουμε στη Λιθουανία, όπως θεωρούσα πέρυσι (και έγινε τελικά) για την Εφές.
To ότι θα πρέπει να είμαστε (σχεδόν έστω) υγιείς το θεωρώ δεδομένο φυσικά. Υπάρχει πάντως πληθώρα παιχτών στο ρόστερ θεωρητικά, είδαμε σήμερα και τον ξεχασμένο Τόμπσον να προσφέρει όσο γινόταν. Απόλυτη εμπιστοσύνη στον Σφαιρόπουλο να διαχειριστεί όλο αυτό το ρόστερ δεν έχω, αλλά εν πάσει περιπτώσει ας είμαστε όσο πιο πλήρεις γίνεται και βλέπουμε.

* Τελευταίο funny stat, στα 30 παιχνίδια της κανονικής περιόδου είχαμε 10 διαφορετικούς πρώτους σκόρερ.


Πολύ χρήσιμα στατιστικά, αλλά το θέμα είναι ποια στατιστικά αντιστοιχούν σε ποιόν από τους τρεις φετινούς Ολυμπιακούς. Αυτόν της αρχής χωρίς Σπανούλη; Αυτόν όταν επανήλθε ο Σπανούλης; Η αυτόν χωρίς Παπανικολάου όπου παράλληλα κάψαμε αρκετά ματς για να ενσωματωθούν Μπράουν και Τιλί;
RipCity
QUOTE (papp7 @ Apr 7 2018, 18:35 ) *
Σωστο αυτο που λες αλλα πολλες ασσιστ εχουν ''καει'' λογο αστοχιας παικτων κυριως στα τριποντα. Ομως ναι εχουμε ελλειψη δημιουργιας στα γκαρντ.


Και τα λαθη ειναι πολλα ομως και δεν ειναι πως παιζουμε και σε κανα υψηλο τεμπο.
Weekendman
QUOTE(RipCity @ Apr 7 2018, 21:34 ) *
Και τα λαθη ειναι πολλα ομως και δεν ειναι πως παιζουμε και σε κανα υψηλο τεμπο.


Το κυριότερο στον Ολυμπιακό του 2017-2018 είναι να έχουμε καλά Παπανικολάου για να φέρει την απαραίτητη ισσοροπιά σε άμυνα και ριμπάουντ, όλα τα άλλα φτιάχνονται. Γιατί αν περιμένουμε να λειτουργήσουν αμυντικά τα σχήματα με τρία γκαρντ. Πιθανότερο είναι να παίξει άμυνα ο Μπουντούρης στην ηλικία που είναι με τις εμπειρίες ειδικών αποστολών πάνω σε Κούκοτς, Μποντιρόγκα και Πάσπαλι!
RipCity
Κι άλλα χρόνια είχαμε θέματα, αλλά αυτό που γίνεται στην τριετία του Σφαιρόπουλου δεν έχει προηγούμενο και κάτι φταίει σίγουρα. Εκτός δηλαδή αν όντως αρχίσουμε να πιστεύουμε σε κατάρες. Τώρα οι προπονήσεις να ναι παραπάνω σκληρές απ' ότι πρέπει και με τόσα ματς να πρέπει να πάμε περισσότερο σε λογική ΝΒΑ? Η προετοιμασία κακή? Το ιατρικό τιμ κακό? Κάτι φταίει σίγουρα.

Δε γίνεται μια ζωή να αγωνιούμε αν βασικοί παίκτες θα προλάβουν τόσο κρίσιμα παιχνίδια.


Τώρα για τα εισιτήρια δε νομίζω να υπάρχει κάτι να συζητηθεί. Στην τελική καλύτερα μισό ΣΕΦ παρά ολόκληρο με τους μισούς να φωνάζουν για γκολ και για offside.
RipCity
Εντάξει μεγάλοι σατανάδες στο gazzetta smiley.gif smiley.gif

papp7
QUOTE (RipCity @ Apr 16 2018, 11:57 ) *
Κι άλλα χρόνια είχαμε θέματα, αλλά αυτό που γίνεται στην τριετία του Σφαιρόπουλου δεν έχει προηγούμενο και κάτι φταίει σίγουρα. Εκτός δηλαδή αν όντως αρχίσουμε να πιστεύουμε σε κατάρες. Τώρα οι προπονήσεις να ναι παραπάνω σκληρές απ' ότι πρέπει και με τόσα ματς να πρέπει να πάμε περισσότερο σε λογική ΝΒΑ? Η προετοιμασία κακή? Το ιατρικό τιμ κακό? Κάτι φταίει σίγουρα.

Δε γίνεται μια ζωή να αγωνιούμε αν βασικοί παίκτες θα προλάβουν τόσο κρίσιμα παιχνίδια.


Τώρα για τα εισιτήρια δε νομίζω να υπάρχει κάτι να συζητηθεί. Στην τελική καλύτερα μισό ΣΕΦ παρά ολόκληρο με τους μισούς να φωνάζουν για γκολ και για offside.



Δεν ξερω αν φταινε οι προπονησεις ή κατι αλλο για την πλειοψηφια. Θεωρω απολυτα λογικο και τον τραυματισμο του στρελνιεκς που τραβαει κουμπι απο την αρχη της σεζον και ειδικα οσο ελλειπε ο σπαν προσπαθουσε να μπει στα παπουτσια του. Και εχει σιγουρα επιβαρυνση γιατι απο την τελευταια χρονια του στο μπαμπεργκ συν καπακια το ευρωμπασκετ με την λετονια, συν ολυμπιακος που ελλειπε ο σπαν, που ο μαντζαρης ηταν κακος και τραυματιας ο ρομπερτς στο 1 δεν ανταποκρινονταν πραγματικα επαιζε στα κοκκινα. Οπως λογικο βρισκω και τον τραυματισμο του Παπανικολαου το παλικαρι φετος ειναι ο πολυτιμοτερος παικτης που εχουμε σκυλιαζε στην αμυνα να καλυψει ολες τις τρυπες μαρκαρε το καλυτερο γκαρντ της αντιπαλης ομαδας ετρεχε ασταματητα, ετρεχε πολυ προσπαθουσε να καλυψει την ανεποτελεσματικοτητα του τομπσον και το κακο φεγγαρι του παπαπετρου πραγματικα ενιωθα οτι ειχαμε ενα 3 αρι στην ομαδα. Επαιζε στα κοκκινα του βγηκε τωρα ο τραυματισμος δεν ξερω τι να πω.

Παντως για εμενα χειροτερη χρονια τραυματισμων ηταν το 2014. Τραυματιας ο μπεγκιτς στην αρχη της σεζον, θυμαμαι (λογω τραυματισμου του σιμμονς στον ωμο και του πετγουει και τις τιμωριες των πριντ μπεγκιτς με το επεισοδιο με τον μπονσου) τον ντανστον μονο του. Μετα τραυματισμους του πετγουει, των πριντ περπε σπαν που μας στερησαν το πλεονεκτημα. Ηταν η πρωτη χρονια που βγαινανε αρθρα με τιτλο ''ερυθρος σταυρος'' η ομαδα του ολυμπιακου. Τον λο να χανει ολη τη σεζον τον κολλινς να ερχεται απο τραυματισμο και περιττα κιλα. Γενικα για μενα αυτη ηταν η πιο καταστροφικη χρονια απο αποψη απουσιων.
RipCity
QUOTE (papp7 @ Apr 16 2018, 17:47 ) *
Δεν ξερω αν φταινε οι προπονησεις ή κατι αλλο για την πλειοψηφια. Θεωρω απολυτα λογικο και τον τραυματισμο του στρελνιεκς που τραβαει κουμπι απο την αρχη της σεζον και ειδικα οσο ελλειπε ο σπαν προσπαθουσε να μπει στα παπουτσια του. Και εχει σιγουρα επιβαρυνση γιατι απο την τελευταια χρονια του στο μπαμπεργκ συν καπακια το ευρωμπασκετ με την λετονια, συν ολυμπιακος που ελλειπε ο σπαν, που ο μαντζαρης ηταν κακος και τραυματιας ο ρομπερτς στο 1 δεν ανταποκρινονταν πραγματικα επαιζε στα κοκκινα. Οπως λογικο βρισκω και τον τραυματισμο του Παπανικολαου το παλικαρι φετος ειναι ο πολυτιμοτερος παικτης που εχουμε σκυλιαζε στην αμυνα να καλυψει ολες τις τρυπες μαρκαρε το καλυτερο γκαρντ της αντιπαλης ομαδας ετρεχε ασταματητα, ετρεχε πολυ προσπαθουσε να καλυψει την ανεποτελεσματικοτητα του τομπσον και το κακο φεγγαρι του παπαπετρου πραγματικα ενιωθα οτι ειχαμε ενα 3 αρι στην ομαδα. Επαιζε στα κοκκινα του βγηκε τωρα ο τραυματισμος δεν ξερω τι να πω.

Παντως για εμενα χειροτερη χρονια τραυματισμων ηταν το 2014. Τραυματιας ο μπεγκιτς στην αρχη της σεζον, θυμαμαι (λογω τραυματισμου του σιμμονς στον ωμο και του πετγουει και τις τιμωριες των πριντ μπεγκιτς με το επεισοδιο με τον μπονσου) τον ντανστον μονο του. Μετα τραυματισμους του πετγουει, των πριντ περπε σπαν που μας στερησαν το πλεονεκτημα. Ηταν η πρωτη χρονια που βγαινανε αρθρα με τιτλο ''ερυθρος σταυρος'' η ομαδα του ολυμπιακου. Τον λο να χανει ολη τη σεζον τον κολλινς να ερχεται απο τραυματισμο και περιττα κιλα. Γενικα για μενα αυτη ηταν η πιο καταστροφικη χρονια απο αποψη απουσιων.


Καλά υπάρχουν κι άλλοι παίκτες στην Ευρώπη που παίζουν στα κόκκινα κι ούτε κρύωμα δεν παθαίνουν. Μια, δυο, τρεις προσωπικά δε δέχομαι ούτε ατυχία, ούτε φυσιολογική εξέλιξη. Τέσπα ας κερδίσουμε τώρα κι ας παίζουμε με τον Αρσενόπουλο στο f4.
Kalispera
Εμένα άλλο μου κάνει εντύπωση.Είναι δυνατόν ομάδα τέτοιου βεληνεκούς να μην έχει μεριμνήσει για την ποιότητα του ιατρικού της τιμ?Η λογική λέει πως έχει μεριμνήσει,αλλά απο την άλλη προφανώς δεν είναι σύμπτωση το οτι ο Ολυμπιακός έχει πάρα πολλά περιστατικά τραυματισμών εδώ και 4 χρόνια.Μου φαίνεται εντελώς παράλογο,αλλά σίγουρα θα υπάρχουν λόγοι.
papp7
Τι να πω δεν ξερω πραγματικα... blink.gif
lefpan
QUOTE(Kalispera @ Apr 16 2018, 18:05 ) *
Εμένα άλλο μου κάνει εντύπωση.Είναι δυνατόν ομάδα τέτοιου βεληνεκούς να μην έχει μεριμνήσει για την ποιότητα του ιατρικού της τιμ?Η λογική λέει πως έχει μεριμνήσει,αλλά απο την άλλη προφανώς δεν είναι σύμπτωση το οτι ο Ολυμπιακός έχει πάρα πολλά περιστατικά τραυματισμών εδώ και 4 χρόνια.Μου φαίνεται εντελώς παράλογο,αλλά σίγουρα θα υπάρχουν λόγοι.

Ρεάλ με τραυματία Καμπάτσο, Μπασκόνια με τραυματία Γκρέιντζερ, ενόψει πλέι-οφς.

Πάντως, οι τραυματισμοί δεν έχουν σχέση με το ιατρικό τιμ. Το ιατρικό τιμ σχετίζεται με την αποθεραπεία.
thanath
QUOTE (lefpan @ Apr 16 2018, 20:42 ) *
Ρεάλ με τραυματία Καμπάτσο, Μπασκόνια με τραυματία Γκρέιντζερ, ενόψει πλέι-οφς.

Πάντως, οι τραυματισμοί δεν έχουν σχέση με το ιατρικό τιμ. Το ιατρικό τιμ σχετίζεται με την αποθεραπεία.


Μα και εκεί υπάρχει πρόβλημα.. Βασικά είναι όλα στραβά σε αυτό το θέμα στον ΟΣΦΠ.. Και πολλοί τραυματισμοί. Και αδυναμία σωστής αποθεραπείας και λάθη στις διαγνώσεις!
Kalispera
QUOTE (lefpan @ Apr 16 2018, 20:42 ) *
Ρεάλ με τραυματία Καμπάτσο, Μπασκόνια με τραυματία Γκρέιντζερ, ενόψει πλέι-οφς.

Πάντως, οι τραυματισμοί δεν έχουν σχέση με το ιατρικό τιμ. Το ιατρικό τιμ σχετίζεται με την αποθεραπεία.

Ναι αλλά αναφέρθηκα στα 4 τελευταία χρόνια,όχι μόνο στα φετινά παιχνίδια των playoffs.Επίσης νομίζω πως, όσον αφορά αυτό που είπες για το ιατρικό τιμ,δεν είναι λίγες οι φορές που έχει πέσει έξω όσον αφορά το χρονικό διάστημα που χρειάζεται κάποιος παίκτης του οσφπ για να επιστρέψει στα παρκέ.
Coach Periklis
poll sport24 : Μπορεί να προκριθεί ο ΟΣΦΠ
ΝΑΙ 53%
ΟΧΙ 47%

Δεν λέει τίποτα , πλην της μη πίστης του κόσμου για την ομάδα φέτος κάτι που έχω να συναντήσω χρόνια
RipCity
QUOTE (Coach Periklis @ Apr 19 2018, 12:36 ) *
poll sport24 : Μπορεί να προκριθεί ο ΟΣΦΠ
ΝΑΙ 53%
ΟΧΙ 47%

Δεν λέει τίποτα , πλην της μη πίστης του κόσμου για την ομάδα φέτος κάτι που έχω να συναντήσω χρόνια


Με την εικόνα που έχουμε εδώ κι ένα μήνα αν μην τι άλλο παραπιστεύουμε στην ομάδα. Κι ας μη φαίνεται να βγαίνει το μέγα πλάνο που θα άνοιγαν τώρα οι τουρμπίνες. Δεν εξηγείται το να ψηφίσεις ναι αγωνιστικά. Δηλαδή όποιος βλέπει απέξω το πως παίζουν οι δυο ομάδες και με δεδομένο ότι δεν παίζει ο Παπ δεν ξέρω τι θετικό μπορεί να βλέπει και να ψηφίσει Ναι εκτός από το παρελθόν που λέει ότι ο Ολυμπιακός έχει δείξει χαρακτήρα στα δύσκολα. Αγωνιστικά ο Σάρας μας έχει διασύρει, που να χε και κανα μπάτζετ ανάλογο με το δικό μας.
rahxephon13
QUOTE (RipCity @ Apr 19 2018, 13:43 ) *
Με την εικόνα που έχουμε εδώ κι ένα μήνα αν μην τι άλλο παραπιστεύουμε στην ομάδα. Κι ας μη φαίνεται να βγαίνει το μέγα πλάνο που θα άνοιγαν τώρα οι τουρμπίνες. Δεν εξηγείται το να ψηφίσεις ναι αγωνιστικά. Δηλαδή όποιος βλέπει απέξω το πως παίζουν οι δυο ομάδες και με δεδομένο ότι δεν παίζει ο Παπ δεν ξέρω τι θετικό μπορεί να βλέπει και να ψηφίσει Ναι εκτός από το παρελθόν που λέει ότι ο Ολυμπιακός έχει δείξει χαρακτήρα στα δύσκολα. Αγωνιστικά ο Σάρας μας έχει διασύρει, που να χε και κανα μπάτζετ ανάλογο με το δικό μας.

Αγωνιστικά τα πράγματα φαίνονται δύσκολα σχεδόν μη αναστρέψιμα ειδικά με τα νέα περί τραυματισμών άλλα λογικά δεν την ξεγράφεις ετσι την ομαδα όχι όταν σου έκανε τις μεγαλύτερες νίκες (φενερ, ρεαλ, παο) φέτος με την πλάτη στον τοίχο και με εκλάμψεις τύπου ρομπερτς ο οποίος ήταν καθοριστικός στις περισσότερες από αυτές όπως και άλλοι, ο μακλιν δεν ήταν τόσο κακός όσο χθες ίσα ίσα 2 3 ξυπνήσουν +των σπανουλη πριντεζη τότε τους έχετε τους λιθουνους διαφορετικά δεν γυρίζει μόνο με τους ελληνες.
RipCity
QUOTE (rahxephon13 @ Apr 19 2018, 12:52 ) *
Αγωνιστικά τα πράγματα φαίνονται δύσκολα σχεδόν μη αναστρέψιμα ειδικά με τα νέα περί τραυματισμών άλλα λογικά δεν την ξεγράφεις ετσι την ομαδα όχι όταν σου έκανε τις μεγαλύτερες νίκες (φενερ, ρεαλ, παο) φέτος με την πλάτη στον τοίχο και με εκλάμψεις τύπου ρομπερτς ο οποίος ήταν καθοριστικός στις περισσότερες από αυτές όπως και άλλοι, ο μακλιν δεν ήταν τόσο κακός όσο χθες ίσα ίσα 2 3 ξυπνήσουν +των σπανουλη πριντεζη τότε τους έχετε τους λιθουνους διαφορετικά δεν γυρίζει μόνο με τους ελληνες.


Απρίλης έφτασε κι ακόμη τους περιμένουμε να ξυπνήσουν πάντως. Φαντάζομαι έχει λογική ο προβληματισμός μου.
shtarkws
Ακαιρο ,αλλα αν αποχωρησει ο Σφαιροπουλος το καλοκαιρι, οι αφοι πρεπει να πεισουν παση θυσια τον Μπαρτζωκα
j-kidd13
QUOTE(shtarkws @ Apr 19 2018, 14:45 ) *
Ακαιρο ,αλλα αν αποχωρησει ο Σφαιροπουλος το καλοκαιρι, οι αφοι πρεπει να πεισουν παση θυσια τον Μπαρτζωκα


Αν φυγει ο Σφαιροπουλος, εγω βλεπω Τρινκιερι.
MustGK
QUOTE (shtarkws @ Apr 19 2018, 14:45 ) *
Ακαιρο ,αλλα αν αποχωρησει ο Σφαιροπουλος το καλοκαιρι, οι αφοι πρεπει να πεισουν παση θυσια τον Μπαρτζωκα


Δεν έρχεται την στιγμή που τον θέλουν οι ρώσοι και του δίνουν και το συμβόλαιο που θέλει και το μπατζετ που θέλει.
Firnen
Γιατροι-γυμναστες-προπονητικο team ερασιτεχνικου επιπεδου. Μην ακουσω λεξη για ατυχιες και συγκυριες.
ΟΛΕΣ τις διαγνωσεις λαθος, ΟΛΟΥΣ τους χρονους αποθεραπειας λαθος, συνεχεις τραυματισμοι, καμια αισθηση με το να ξαναβαζουν στο παρκε τραυματιες παικτες, καμια αλλαγη στο προγραμμα προπονησης γιατι μαλλον μονο αυτο ξερουνε.

Και διοικηση ανιωθη και αδρανης τρωει τη μια κατραπακια μετα την αλλη και κοιταει απαθης.
Λειτουργια μικρης ομαδας. Σε ολα τα επιπεδα.

Κριμα για τον Σπανουλη που εχει μπλεξει με τους τσαρλατανους.

Κυριοι αποτυχατε ολοι σας να κανετε το step up μετα το 13. Διοικηση, προπονητης, υπολοιποι παικτες. Αντι ο Ολυμπιακος να χτισει τη δικη του δυναστεια συνεχιζει με λογικη κλεφτοκοτα και "υπερβασης" και καθε χρονο λειτουργει ολο και πιο ερασιτεχνικα σε ολα τα επιπεδα. Απλα λιγοι. Εκτος Σπανουλη φυσικα, και Πριντεζη-Παπανικολαου που δυστυχως επεσαν θεματα των χασαπηδων που παριστανουν τους γιατρους.
lefpan
QUOTE(shtarkws @ Apr 19 2018, 13:45 ) *
Ακαιρο ,αλλα αν αποχωρησει ο Σφαιροπουλος το καλοκαιρι, οι αφοι πρεπει να πεισουν παση θυσια τον Μπαρτζωκα

Σιγά μην ξαναγυρίσει ο Μπαρτζώκας, να έχει επιστημονικά σεμινάρια, και τον κάθε φούφουτο να βγαίνει και να τον κράζει λέγοντας ό,τι του κατέβει.
Επαγγελματίας είναι ο άνθρωπος, που θεωρεί πως κατέχει το αντικείμενο της δουλειάς του, και δεν γουστάρει να τον βρίζει ο κάθε άσχετος.

QUOTE(Firnen @ Apr 19 2018, 13:59 ) *
Γιατροι-γυμναστες-προπονητικο team ερασιτεχνικου επιπεδου.

Δεν χρειάστηκε να διαβάσω παρακάτω.
Είσαι λάθος απ' την αρχή. Ούτε σαν υπερβολή δεν μπορείς να τους χαρακτηρίσεις ερασιτεχνικού επιπέδου.
Είναι επαγγελματίες που χαλάνε ώρες ατέλειωτες στη δουλειά τους.


QUOTE(Firnen @ Apr 19 2018, 13:59 ) *
Γιατροι-γυμναστες-προπονητικο team ερασιτεχνικου επιπεδου. Μην ακουσω λεξη για ατυχιες και συγκυριες.
ΟΛΕΣ τις διαγνωσεις λαθος, ΟΛΟΥΣ τους χρονους αποθεραπειας λαθος, συνεχεις τραυματισμοι, καμια αισθηση με το να ξαναβαζουν στο παρκε τραυματιες παικτες, καμια αλλαγη στο προγραμμα προπονησης γιατι μαλλον μονο αυτο ξερουνε.

Και διοικηση ανιωθη και αδρανης τρωει τη μια κατραπακια μετα την αλλη και κοιταει απαθης.
Λειτουργια μικρης ομαδας. Σε ολα τα επιπεδα.

Κριμα για τον Σπανουλη που εχει μπλεξει με τους τσαρλατανους.

Κυριοι αποτυχατε ολοι σας να κανετε το step up μετα το 13. Διοικηση, προπονητης, υπολοιποι παικτες. Αντι ο Ολυμπιακος να χτισει τη δικη του δυναστεια συνεχιζει με λογικη κλεφτοκοτα και "υπερβασης" και καθε χρονο λειτουργει ολο και πιο ερασιτεχνικα σε ολα τα επιπεδα. Απλα λιγοι. Εκτος Σπανουλη φυσικα, και Πριντεζη-Παπανικολαου που δυστυχως επεσαν θεματα των χασαπηδων που παριστανουν τους γιατρους.

Τελικά διάβασα και παρακάτω, και ομολογώ ότι δεν με απογοήτευσες!
Νομίζω πως με αυτά που λες φαίνεται πως η σχέση σου με το μπάσκετ είναι εντελώς επιδερμική.
Δεν είναι κακό, αλλά νομίζω πως καλύτερα θα είναι να μην είσαι τόσο απόλυτος.
Μπορεί να κάνεις και λάθος.
Firnen
QUOTE (lefpan @ Apr 19 2018, 16:11 ) *
Σιγά μην ξαναγυρίσει ο Μπαρτζώκας, να έχει επιστημονικά σεμινάρια, και τον κάθε φούφουτο να βγαίνει και να τον κράζει λέγοντας ό,τι του κατέβει.
Επαγγελματίας είναι ο άνθρωπος, που θεωρεί πως κατέχει το αντικείμενο της δουλειάς του, και δεν γουστάρει να τον βρίζει ο κάθε άσχετος.


Δεν χρειάστηκε να διαβάσω παρακάτω.
Είσαι λάθος απ' την αρχή. Ούτε σαν υπερβολή δεν μπορείς να τους χαρακτηρίσεις ερασιτεχνικού επιπέδου.
Είναι επαγγελματίες που χαλάνε ώρες ατέλειωτες στη δουλειά τους.



Τελικά διάβασα και παρακάτω, και ομολογώ ότι δεν με απογοήτευσες!
Νομίζω πως με αυτά που λες φαίνεται πως η σχέση σου με το μπάσκετ είναι εντελώς επιδερμική.
Δεν είναι κακό, αλλά νομίζω πως καλύτερα θα είναι να μην είσαι τόσο απόλυτος.
Μπορεί να κάνεις και λάθος.


Επαγγελματιες που κανουν τη δουλεια τους με ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ. Οι τραυματισμοι, οι λαθος διαγνωσεις, οι αργες αποθεραπειας, το οτι επιστρεφουν τραυματιες παικτες στο παρκε αυτο δειχνουν.
Το οτι εχουμε 5ετια χωρις ευρωλιγκα επισης αυτο δειχνει.
Μπορει και να κανω λαθος αλλα τα αποτελεσματα αυτο δειχνουνε. Οτι απ τους προεδρους μεχρι τον τελευταιο φροντιστη εχουν αφησει τον Σπανουλη αβοηθητο στα 36 του αντι να τον πλαισωσουν οπως πρεπει για να χε 5 ευρωλιγκες σημερα.
akratacity
QUOTE (Firnen @ Apr 19 2018, 16:27 ) *
Επαγγελματιες που κανουν τη δουλεια τους με ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ. Οι τραυματισμοι, οι λαθος διαγνωσεις, οι αργες αποθεραπειας, το οτι επιστρεφουν τραυματιες παικτες στο παρκε αυτο δειχνουν.
Το οτι εχουμε 5ετια χωρις ευρωλιγκα επισης αυτο δειχνει.
Μπορει και να κανω λαθος αλλα τα αποτελεσματα αυτο δειχνουνε. Οτι απ τους προεδρους μεχρι τον τελευταιο φροντιστη εχουν αφησει τον Σπανουλη αβοηθητο στα 36 του αντι να τον πλαισωσουν οπως πρεπει για να χε 5 ευρωλιγκες σημερα.

Ηρεμησε δεν ειμαστε η ΤΣΣΚΑ να πλαισιωσουμε τον Σπανουλη με τον Σερχιο πχ και να παρουμε ακοπα την κουπα. Με τα οπλα που ειχαμε παλευαμε παντα. Το οτι εγιναν λαθος επιλογες ειναι γεγονος. Απο ολους. Διοικηση και προπονητη. Αλλα ατακες του τυπου αφησαν τον Σπανουλη αβοηθητο αντι να τον πλαισιωσουν και να εχουμε ακομα 2-3 Ευρωλιγκες σε βγαζουν αυτοματα εκτος πραγματικοτητας.

Εδω και χρονια κινουμαστε με βαση συγκεκριμενη λογικη και πλανο και αυτο μας εχει κρατησει στην επιφανεια σαν μια απο τις πιο σταθερες δυναμεις της διοργανωσης. Ολα τα καλα ομως εχουν και ενα τελος. Οποτε ισως ηρθε το πληρωμα του χρονου και θα πρεπει να αλλαξουμε σελιδα. Αλλα μην ισοπεδωνουμε καποια πραγματα. Δεν ειμαστε ο Παναθηναικος των Γιαννακοπουλαιων που ξεκιναγε σχεδον παντα μεσα 2-3 φαβορι για κατακτηση του τροπαιου. Σε αυτους θα μπορουσε να ειχε γινει η αντιστοιχη κριτικη αν δεν ειχαν 6 αλλα ειχαν 3 τροπαια. Στους Αγγελοπουλους και στον δικο τους Ολυμπιακο που τα οικονομικα μεγεθη ειναι πολυ μικροτερα δεν στεκουν τετοιου ειδους κριτικες. Φανταζομαι μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα που υπαρχει αναμεσα στις δυο περιπτωσεις.
Firnen
QUOTE (akratacity @ Apr 19 2018, 16:47 ) *
Ηρεμησε δεν ειμαστε η ΤΣΣΚΑ να πλαισιωσουμε τον Σπανουλη με τον Σερχιο πχ και να παρουμε ακοπα την κουπα. Με τα οπλα που ειχαμε παλευαμε παντα. Το οτι εγιναν λαθος επιλογες ειναι γεγονος. Απο ολους. Διοικηση και προπονητη. Αλλα ατακες του τυπου αφησαν τον Σπανουλη αβοηθητο αντι να τον πλαισιωσουν και να εχουμε ακομα 2-3 Ευρωλιγκες σε βγαζουν αυτοματα εκτος πραγματικοτητας.

Εδω και χρονια κινουμαστε με βαση συγκεκριμενη λογικη και πλανο και αυτο μας εχει κρατησει στην επιφανεια σαν μια απο τις πιο σταθερες δυναμεις της διοργανωσης. Ολα τα καλα ομως εχουν και ενα τελος. Οποτε ισως ηρθε το πληρωμα του χρονου και θα πρεπει να αλλαξουμε σελιδα. Αλλα μην ισοπεδωνουμε καποια πραγματα. Δεν ειμαστε ο Παναθηναικος των Γιαννακοπουλαιων που ξεκιναγε σχεδον παντα μεσα 2-3 φαβορι για κατακτηση του τροπαιου. Σε αυτους θα μπορουσε να ειχε γινει η αντιστοιχη κριτικη αν δεν ειχαν 6 αλλα ειχαν 3 τροπαια. Στους Αγγελοπουλους και στον δικο τους Ολυμπιακο που τα οικονομικα μεγεθη ειναι πολυ μικροτερα δεν στεκουν τετοιου ειδους κριτικες. Φανταζομαι μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα που υπαρχει αναμεσα στις δυο περιπτωσεις.


Ναι τα οικονομικα μεγεθη των 900 χιλιαδων στον ρομπερτς, 300 στον μπογρη, 900 στον μαντζαρη, που κουβαλανε Στρομμπερι Γουοτερς και λοιπα παλτα επιπεδου φιμπα τσαμπιονς λιγκ. Καμια λογικη δεν υπαρχει, υπαρχει αλαζονεια (my way, σ οποιον δεν αρεσει προβλημα του, βαζουμε τοσα λεφτα απ την τσεπη μας κλπ). Και ξεροκεφαλια, ΚΑΜΙΑ αλλαγη αν δεν φτασει ο κομπος στο χτενι (παρκινγκ με Μπαρτζωκα). Δεν ειναι θεμα οικονομικων μεγεθων, ειναι θεμα τροπου διοικησης, ο οποιος ειναι ανεπαρκεστατος.
akratacity
QUOTE (Firnen @ Apr 19 2018, 16:52 ) *
Ναι τα οικονομικα μεγεθη των 900 χιλιαδων στον ρομπερτς, 300 στον μπογρη, 900 στον μαντζαρη, που κουβαλανε Στρομμπερι Γουοτερς και λοιπα παλτα επιπεδου φιμπα τσαμπιονς λιγκ. Καμια λογικη δεν υπαρχει, υπαρχει αλαζονεια (my way, σ οποιον δεν αρεσει προβλημα του, βαζουμε τοσα λεφτα απ την τσεπη μας κλπ). Και ξεροκεφαλια, ΚΑΜΙΑ αλλαγη αν δεν φτασει ο κομπος στο χτενι (παρκινγκ με Μπαρτζωκα). Δεν ειναι θεμα οικονομικων μεγεθων, ειναι θεμα τροπου διοικησης, ο οποιος ειναι ανεπαρκεστατος.

Πισω απο τα my way κτλ υπαρχει ομως και ξεκαθαρη αδυναμια η καλυτερα δεν υπαρχει θεληση για το κατι παραπανω στον οικονομικο τομεα. Απο τη στιγμη που το μπατζετ ειναι συγκεκριμενο εννοειται οτι θα πας σε παιχτες-στοιχηματα που μπορει και να μην σου βγουν. Για αυτο σου λεω οτι δεν ειμαστε ουτε ΤΣΣΚΑ ουτε Φενερ και δεν δικαιολογειται η κριτικη που κανεις στην ομαδα. Οτι δηλαδη θα ειχε μερικα τροπαια ακομα αν δεν ειχε αφησει αβοηθητο τον Σπανουλη. Κανεις δεν σου το εγγυαται αυτο.
akratacity
QUOTE (Firnen @ Apr 19 2018, 16:52 ) *
Ναι τα οικονομικα μεγεθη των 900 χιλιαδων στον ρομπερτς, 300 στον μπογρη, 900 στον μαντζαρη, που κουβαλανε Στρομμπερι Γουοτερς και λοιπα παλτα επιπεδου φιμπα τσαμπιονς λιγκ. Καμια λογικη δεν υπαρχει, υπαρχει αλαζονεια (my way, σ οποιον δεν αρεσει προβλημα του, βαζουμε τοσα λεφτα απ την τσεπη μας κλπ). Και ξεροκεφαλια, ΚΑΜΙΑ αλλαγη αν δεν φτασει ο κομπος στο χτενι (παρκινγκ με Μπαρτζωκα). Δεν ειναι θεμα οικονομικων μεγεθων, ειναι θεμα τροπου διοικησης, ο οποιος ειναι ανεπαρκεστατος.

Πισω απο τα my way κτλ υπαρχει ομως και ξεκαθαρη αδυναμια η καλυτερα δεν υπαρχει θεληση για το κατι παραπανω στον οικονομικο τομεα. Απο τη στιγμη που το μπατζετ ειναι συγκεκριμενο εννοειται οτι θα πας σε παιχτες-στοιχηματα που μπορει και να μην σου βγουν. Για αυτο σου λεω οτι δεν ειμαστε ουτε ΤΣΣΚΑ ουτε Φενερ και δεν δικαιολογειται η κριτικη που κανεις στην ομαδα. Οτι δηλαδη θα ειχε μερικα τροπαια ακομα αν δεν ειχε αφησει αβοηθητο τον Σπανουλη. Κανεις δεν σου το εγγυαται αυτο.
Firnen
QUOTE (akratacity @ Apr 19 2018, 16:56 ) *
Πισω απο τα my way κτλ υπαρχει ομως και ξεκαθαρη αδυναμια η καλυτερα δεν υπαρχει θεληση για το κατι παραπανω στον οικονομικο τομεα. Απο τη στιγμη που το μπατζετ ειναι συγκεκριμενο εννοειται οτι θα πας σε παιχτες-στοιχηματα που μπορει και να μην σου βγουν. Για αυτο σου λεω οτι δεν ειμαστε ουτε ΤΣΣΚΑ ουτε Φενερ και δεν δικαιολογειται η κριτικη που κανεις στην ομαδα. Οτι δηλαδη θα ειχε μερικα τροπαια ακομα αν δεν ειχε αφησει αβοηθητο τον Σπανουλη. Κανεις δεν σου το εγγυαται αυτο.


Οταν δεν εχεις ορεξη να ξοδεψεις τοσα, πρεπει να κανεις εξυπνες επιλογες και να εχεις πλανο. Αυτοι ΔΕΝ εχουν πλανο (πχ Κερεχετα). Πανε στην τυχη, οτι προκυψει (πχ το πως πηρανε τον Μακλιν). Και η στηριξη μεχρι αηδιας σε εναν προπονητη που ειναι λιγος για τετοιο μεγεθος δε δικαιολογειται, εκτος αν τσιγκουνευονται κι εκει την αποζηιμωση...
akratacity
QUOTE (Firnen @ Apr 19 2018, 16:58 ) *
Οταν δεν εχεις ορεξη να ξοδεψεις τοσα, πρεπει να κανεις εξυπνες επιλογες και να εχεις πλανο. Αυτοι ΔΕΝ εχουν πλανο (πχ Κερεχετα). Πανε στην τυχη, οτι προκυψει (πχ το πως πηρανε τον Μακλιν). Και η στηριξη μεχρι αηδιας σε εναν προπονητη που ειναι λιγος για τετοιο μεγεθος δε δικαιολογειται, εκτος αν τσιγκουνευονται κι εκει την αποζηιμωση...

Μιας και ειπες για Κερεχετα, φανταζομαι θα ησουν ευχαριστημενος να μας εκαναν οι Αγγελοπουλοι την ομαδα μπασκετικη...Πορτο και να αγοραζουν παιχτες με κυριο σκοπο οχι να φτιαξουν ομαδα για τιτλους αλλα για να τους πουλησουν ακριβα.

Σου ξαναλεω οτι υπαρχει συγκεκριμενο πλανο με τα καλα του (ελληνικος κορμος) και τα κακα του (επιλογες ξενων-στοιχηματα) και αυτο δεν αλλαζει απο μια αποτυχημενη χρονια (αν οντως αποκλειστουμε).
Firnen
QUOTE (akratacity @ Apr 19 2018, 17:05 ) *
Μιας και ειπες για Κερεχετα, φανταζομαι θα ησουν ευχαριστημενος να μας εκαναν οι Αγγελοπουλοι την ομαδα μπασκετικη...Πορτο και να αγοραζουν παιχτες με κυριο σκοπο οχι να φτιαξουν ομαδα για τιτλους αλλα για να τους πουλησουν ακριβα.

Σου ξαναλεω οτι υπαρχει συγκεκριμενο πλανο με τα καλα του (ελληνικος κορμος) και τα κακα του (επιλογες ξενων-στοιχηματα) και αυτο δεν αλλαζει απο μια αποτυχημενη χρονια (αν οντως αποκλειστουμε).


Ο Κερεχετα εχει ομαδα χωρις κορμο (αλλαζουν οι παντες καθε χρονο), χωρις μεγαλο μπατζετ, χωρις απαιτητικο κοσμο (δεν εχει ποδοσφαιρκο τμημα, κανει τεραστια διαφορα, αλλα ειναι Ισπανοι ετσι κι αλλιως, εδω της μπαρτσελονα με 2 χρονια πατο απλα κουνανε μαντηλια). Αλλα αγοραζει εξυπνα συνηθως, οχι τον πρωτο τυχαρπαστο αμερικανο απ το Summer league. Δεν ειπα να γινουμε Μπασκονια,

Το συγκεκριμενο πλανο (υπο)λειτουργει μονο στην εποχη Σπανουλη απλα επειδη ειναι ο Σπανουλης. Κια δε βοηθαει οτι κρατανε τον Σφαιροπουλο στο τιμονι...Αμα πανε μ αυτα τα μυαλα οταν σταματησει ο Σπανουλης θα εχουμε τραγελαφικα πραματα και σκηνες απειρου καλλους εντος και εκτος παρκε.
j.browning
να πω και εγω την κουταμαρα μου.
νομιζω οτι το προβλημα του οσφπ εχει ονοματεπωνυμο

βασιλης σπανουλης



και επειδη θα πεσετε να με φατε,κανω μια ερωτηση προκαταβολικα και θελω οποιος μου την πεσει πρωτα να την απαντηση

γιατι ο ιδιος προπονητης, με τους ιδιους αμερικανους,με τους ιδιους προεδρους στην ιδια διοργανωση με την ιδια διαιτησια και τους ιδιους οπαδους με το ιδιο γηπεδο και τους ιδιους αντιπαλους αλλα χωρις σπανουλη λογω τραυματισμου επαιζε μπασκεταρα?
SteveNashidis
http://www.sport24.gr/Basket/OmadesBasket/...hs.5167250.html

QUOTE
Aυτά που συμβαίνουν φέτος στον Ολυμπιακό, δεν έχουν προηγούμενο. Μετά τους τραυματισμούς των Μιλουτίνοβ, Παπανικολάου, Στρέλνιεκς, ήρθε και αυτός του Γιώργου Μπόγρη να προστεθεί στα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας σέντερ πονούσε στο γόνατο, με αποτέλεσμα να υποβληθεί σε ιατρικές εξετάσεις οι οποίες έδειξαν πως πρέπει η κατάστασή του να αντιμετωπιστεί με αρθροσκόπηση. Τι σημαίνει αυτό; Πως ο Μπόγρης θα είναι διαθέσιμος στο Final Four, αν φυσικά οι Πειραιώτες φτάσουν μέχρι το Βελιγράδι.


Γιατί γράφουν "ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ" στο άρθρο δε μπορώ να το καταλάβω. Ο Μπόγρης χωρίς να παίζει τραυματίζεται. Όλα καλά στις προπονήσεις παιδιά.
lefpan
Με θλίψη διαβάζω όλα τα τόπικ για την ομάδα, και βλέπω μιά παντελή έλλειψη αγάπης για την ομάδα από τους περισσότερους φίλους.
Όχι, δεν βγάζω το "ολυμπιακόμετρο", όπως έχω κατηγορηθεί στο παρελθόν, αλλά πονάω την ομάδα, και σε καμιά περίπτωση δεν είμαι της άποψης "σας τα έλεγα εγώ", μόλις γίνει μία στραβή.
Αγαπώ την ομάδα ΚΑΙ με τα λάθη της.
rankin
QUOTE(j.browning @ Apr 19 2018, 19:20 ) *
να πω και εγω την κουταμαρα μου.
νομιζω οτι το προβλημα του οσφπ εχει ονοματεπωνυμο

βασιλης σπανουλης



και επειδη θα πεσετε να με φατε,κανω μια ερωτηση προκαταβολικα και θελω οποιος μου την πεσει πρωτα να την απαντηση

γιατι ο ιδιος προπονητης, με τους ιδιους αμερικανους,με τους ιδιους προεδρους στην ιδια διοργανωση με την ιδια διαιτησια και τους ιδιους οπαδους με το ιδιο γηπεδο και τους ιδιους αντιπαλους αλλα χωρις σπανουλη λογω τραυματισμου επαιζε μπασκεταρα?


Τι να σου πω τωρα;
Ειναι πολυ δυσκολο να το αναλύσει κανείς αυτό, γιατί ο Σπανούλης παίζει εξαιρετικά στα 2/3 των αγώνων (μετά κλατάρει)

Αυτο που λέμε ειναι οτι έχω εναν παίχτη που παιζει εξαιρετικά, αλλά τελικά ολοι οι άλλοι παιζουν χάλια δίπλα του.

Το οτι κρατάει τη μπάλα και τη παίρνει μαζί του μέχρι και το σπίτι του, ισχύει
Αλλά νομίζω οτι η ευθυνη πρωτίστως βαραίνει τον προπονητή που επέτρεψε στην ομάδα να χάσει τη μνήμη της (τη μνημη των πρώτων 10 αγώνων)
Που δεν διόρθωσε τις παραφωνίες στο ροστερ
Που επέλεξε παιχτες αυστηρά για supporting ρολο (πόσους Μαντζάρηδες χρειαζεται μια ομάδα???? )
Που επέλεξε παίχτες που δεν κάνουν και κάτι ιδιαίτερα καλά..
ο Χάκετ ηταν κακός σουτερ, αλλά έπαιζε αμυνάρα
ο Γκριν δεν έδινε πάσες αλλα ηταν εξαιρετικός σκορερ (οταν ο Σπανουλης έλλειπε- να σημειωθεί αυτό )
ο Λοτζέσκι απουσίαζε συχνά, αλλά οταν έπαιζε εκανε πολλά πράγματα στο παρκε

Ο Ρομπερτς, σουτάρει καλά, αλλά ντρέπεται να μας το δείξει
Ο Μπαρμπα Μπομπις, έχει έρθει για τουρισμο
ο Τομπσον έχει πάρει το μυστρί απο την αρχή της σεζόν
Ο Στρέλνιεξ, με τη δεδομένη αξία, επίσης αγνοείται απο την αρχή της σεζόν

Βασικά φέτος παρατηρούμε την απόλυτη αποτυχία του να καταφέρει η ομάδα να πάρει κάτι απο τους ξένους της, με αποτέλεσμα να δείχνουν ισάξιοι του Ουότερς....

Ο Σφαιρόπουλος εδώ απέτυχε παταγωδώς.
φταίει η παρουσία του Σπανούλη για αυτό;
Δε συμφωνώ..
Φταίει η φιλοσοφία του κόουτς, που δεν χρησιμοποιεί το Σπανούλη ως ενα ακόμα εργαλείο, το καλύτερο εργαλείο του, για να του ανεβάζει την ομάδα επίπεδο, αλλά χρησιμοποιεί ολους τους αλλους ως μπακ απ για να παίρνει ανάσες ο Σπανούλης, να του κατεβάζουν τη μπάλα, να περιμένουν στη γωνία για να τους δώσει ασιστ κλπ κλπ κλπ

Το έκανε αυτό για μήνες, και κατάφερε τελικά να έχει μια ευνουχισμένη ομάδα, χωρίς Plan B και με καμένους ψυχολογικά παίχτες.

Κακά τα ψέματα, αλλά ο Σφαιρόπουλος παίρνει το χρυσό βατόμουρο φέτος
Ακόμα και αν ο Σπανούλης μας πάρει απο το χεράκι και σηκώσει ευρωπαικο με 35 ποντους μέσο ορο, και 15 ασσιστ, θα ειναι καθαρά έργο του ενός και όχι των πολλών το φετινό.

Και επειδή έργο του ενος έχουμε να δουμε καμια 40αρια χρονια, καταλαβαίνουμε ολοι προς τα που οδεύει η σεζόν.

Φταίει λοιπόν ο Σπανούλης;
Οχι. Ο Σπανούλης μπαινει μεσα και κάνει αυτο που ξέρει να κάνει.
Ο προπονητής ειναι αυτός που θα έπρεπε να αποφασίζει ποσο θα παιζει, και τι θα κάνουν οι υπόλοιποι...

Δε μπορεί ο Σπανούλης στο τελικό της Κωνσταντινούπολης, 6 χρονια πρίν, στα 30 του, στα ντουζένια του, να έπαιξε 27 λεπτά, και τώρα, να παίζει με τη Ζαλγκίρις, στα 36 του, 37 λεπτά.
Αυτο απο μονο του λέει πολλά για την πτώση που έχει το επίπεδο της ομάδας, τόσο σε ρόστερ οσο και σε προπονητικό τιμ.
Coach Periklis
Υπάρχει και το σενάριο ο εγωισμός να είναι τροχοπέδη για την στελέχωση ε;;

Στην Πόλη τον άφησε στον πάγκο ο μέγιστος των προπονητών ( που έκατσαν στον πάγκο του ΟΣΦΠ )

Τεσπα, υπόθεση κάνω

Εντός παρκέ δεν δείχνει να είναι πρόβλημα ο Σπανουλής, αντιθέτως βλέπω τους άλλους παίκτες να μην σκέφτονται καν να πάρουν πρωτοβουλία περιμένοντας τον συνήθη ύποπτο να σώσει το τομαρι μας
thanath
QUOTE (lefpan @ Apr 19 2018, 21:04 ) *
Με θλίψη διαβάζω όλα τα τόπικ για την ομάδα, και βλέπω μιά παντελή έλλειψη αγάπης για την ομάδα από τους περισσότερους φίλους.
Όχι, δεν βγάζω το "ολυμπιακόμετρο", όπως έχω κατηγορηθεί στο παρελθόν, αλλά πονάω την ομάδα, και σε καμιά περίπτωση δεν είμαι της άποψης "σας τα έλεγα εγώ", μόλις γίνει μία στραβή.
Αγαπώ την ομάδα ΚΑΙ με τα λάθη της.


Μα αγάπη δεν σημαίνει δεν κάνω κριτική...
lefpan
QUOTE(thanath @ Apr 19 2018, 20:30 ) *
Μα αγάπη δεν σημαίνει δεν κάνω κριτική...

Το κράξιμο και οι ειρωνείες δεν είναι κριτική.
Ούτε και οι αφορισμοί, τύπου άμπαλος, σαπάκι κλπ.
benchwarmer
QUOTE(lefpan @ Apr 19 2018, 22:17 ) *
Το κράξιμο και οι ειρωνείες δεν είναι κριτική.
Ούτε και οι αφορισμοί, τύπου άμπαλος, σαπάκι κλπ.


Επί της ουσίας έχεις να πεις κάτι? Είσαι ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας στο πιο κρίσιμο σημείο? Γιατί όσο κάποιοι δεν ήμασταν ιδιαίτερα ευχαριστημένοι σε κάποια σημεία νωρίτερα στη χρονιά (μέχρι φυσικά να μας κάνει η ίδια η ομάδα να αλλάζουμε γνώμη από τη μία βδομάδα στην άλλη), το μόνο που είχες να πεις είναι ότι όλα πάνε μια χαρά, μέχρι ότι όλα είναι και μέρος κάποιου σχεδίου. Ώσπου βρισκόμαστε κοντά (μέχρι η ίδια η ομάδα πάλι να αποδείξει το αντίθετο φυσικά) σε μία ακόμα αποτυχία μετά το Κύπελλο από μία ομάδα με υποπολλαπλάσιο μπάτζετ. Μακάρι να μας διαψεύσει και να λες "σας τα λεγα" (όπως έχεις ήδη κάνει στο παρελθόν, άσχετα που σε ενοχλεί στους άλλους).

Όσο για το ποιος αγαπάει την ομάδα, αυτό είναι υπόθεση του καθενός. Αν θεωρείς ότι δεν την αγαπάμε, μπορείς να αναζητήσεις τον επόμενο συνομιλητή σου στον Τάκη Τσουκαλά, που είμαι σίγουρος (και δεν ειρωνεύομαι) πως την αγαπάει περισσότερο.


* Και για να μιλήσω και λίγο ον-τόπικ, αν και έχουν ξαναειπωθεί αυτά στο παρελθόν, ένας-δυο τραυματισμοί που θα αναποδιάσουν όλη τη χρονιά πράγματι μπορούν να χαρακτηριστούν ατυχία, και έχουμε ζήσει τέτοιες στο παρελθόν. Το φετινό ξεπερνάει κατά πολύ αυτά τα όρια, θα πρέπει κάποιος να αναλάβει την ευθύνη, υπάρχουν τουλάχιστον 4-5 περιπτώσεις όπου μπήκαν παίχτες να παίξουν και υποτροπίασαν μένοντας τελικά 1 μήνα έξω (ή στην περίπτωση του Αγραβάνη 8). Συν φυσικά το ερώτημα (όπου δεν είμαι ειδικός) μήπως η ένταση των προπονήσεων τελικά δεν είναι η πρέπουσα, με το νέο φορμάτ της Ευρωλίγκας.

Τα υπόλοιπα εν καιρώ, για την επόμενη βδομάδα ας μείνει συσπειρωμένη η ομάδα (γιατί τρόπο παιχνιδιού φυσικά δεν πρόκειται να αλλάξει τώρα) και βλέπουμε...
lefpan
QUOTE(benchwarmer @ Apr 19 2018, 21:27 ) *
Επί της ουσίας έχεις να πεις κάτι? Είσαι ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας στο πιο κρίσιμο σημείο? Γιατί όσο κάποιοι δεν ήμασταν ιδιαίτερα ευχαριστημένοι σε κάποια σημεία νωρίτερα στη χρονιά (μέχρι φυσικά να μας κάνει η ίδια η ομάδα να αλλάζουμε γνώμη από τη μία βδομάδα στην άλλη), το μόνο που είχες να πεις είναι ότι όλα πάνε μια χαρά, μέχρι ότι όλα είναι και μέρος κάποιου σχεδίου. Ώσπου βρισκόμαστε κοντά (μέχρι η ίδια η ομάδα πάλι να αποδείξει το αντίθετο φυσικά) σε μία ακόμα αποτυχία μετά το Κύπελλο από μία ομάδα με υποπολλαπλάσιο μπάτζετ. Μακάρι να μας διαψεύσει και να λες "σας τα λεγα" (όπως έχεις ήδη κάνει στο παρελθόν, άσχετα που σε ενοχλεί στους άλλους).

Όσο για το ποιος αγαπάει την ομάδα, αυτό είναι υπόθεση του καθενός. Αν θεωρείς ότι δεν την αγαπάμε, μπορείς να αναζητήσεις τον επόμενο συνομιλητή σου στον Τάκη Τσουκαλά, που είμαι σίγουρος (και δεν ειρωνεύομαι) πως την αγαπάει περισσότερο.


* Και για να μιλήσω και λίγο ον-τόπικ, αν και έχουν ξαναειπωθεί αυτά στο παρελθόν, ένας-δυο τραυματισμοί που θα αναποδιάσουν όλη τη χρονιά πράγματι μπορούν να χαρακτηριστούν ατυχία, και έχουμε ζήσει τέτοιες στο παρελθόν. Το φετινό ξεπερνάει κατά πολύ αυτά τα όρια, θα πρέπει κάποιος να αναλάβει την ευθύνη, υπάρχουν τουλάχιστον 4-5 περιπτώσεις όπου μπήκαν παίχτες να παίξουν και υποτροπίασαν μένοντας τελικά 1 μήνα έξω (ή στην περίπτωση του Αγραβάνη 8). Συν φυσικά το ερώτημα (όπου δεν είμαι ειδικός) μήπως η ένταση των προπονήσεων τελικά δεν είναι η πρέπουσα, με το νέο φορμάτ της Ευρωλίγκας.

Τα υπόλοιπα εν καιρώ, για την επόμενη βδομάδα ας μείνει συσπειρωμένη η ομάδα (γιατί τρόπο παιχνιδιού φυσικά δεν πρόκειται να αλλάξει τώρα) και βλέπουμε...

Επί της ουσίας αυτό που έχω να πω είναι ότι χωρίς τους πρόσφατους τραυματισμούς (Παπανικολάου, Μιλουτίνοφ, Στρέλνιεκς, Πρίντεζη μισοτραυματία) η εικόνα της ομάδας θα ήταν τελείως διαφορετική.
Είναι αδιανόητο να με το παίρνουμε αυτό υπόψη μας, όταν κάνουμε την όποια κριτική μας.
Σε γενικές γραμμές, ναι, είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας σε αυτό το κρίσιμο σημείο, με δεδομένους τους τραυματισμούς.
benchwarmer
QUOTE(lefpan @ Apr 19 2018, 23:09 ) *
Επί της ουσίας αυτό που έχω να πω είναι ότι χωρίς τους πρόσφατους τραυματισμούς (Παπανικολάου, Μιλουτίνοφ, Στρέλνιεκς, Πρίντεζη μισοτραυματία) η εικόνα της ομάδας θα ήταν τελείως διαφορετική.
Είναι αδιανόητο να με το παίρνουμε αυτό υπόψη μας, όταν κάνουμε την όποια κριτική μας.
Σε γενικές γραμμές, ναι, είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας σε αυτό το κρίσιμο σημείο, με δεδομένους τους τραυματισμούς.


Αφήνοντας λοιπόν τους τραυματίες, ατομικά οι μη-τραυματίες σε καλύπτουν? Η απόδοση των Ρόμπερτς, Μπράουν, Τόμπσον, ΜακΛιν, Μάντζαρη, Παπαπέτρου πχ. Παρουσιάστηκαν αυτοί έστω έτοιμοι ψυχολογικά-σωματικά-τακτικά-παικτικά για την σειρά της χρονιάς, ώστε να ρίξουμε το φταίξιμο στους τραυματίες? Αν κατά τη γνώμη σου παρουσιάστηκαν έτοιμοι, μήπως τότε το ταβάνι τους (της ετοιμότητάς τους) είναι μικρότερο από αυτό που έπρεπε, και άρα έγινε λάθος στην επιλογή τους και στα χρήματα που δόθηκαν σε αυτούς? Αν δεν παρουσιάστηκαν έτοιμοι, μήπως φταίει κάποιος άλλος που δεν παρουσιάστηκαν έτοιμοι? Ή μήπως που δεν δοκιμάστηκε χθες και κάποιος άλλος (Γουίλτζερ)?

Όλα αυτά βέβαια χωρίς καν να κοιτάξουμε τον πρώτο elephant in the room, που όντως είναι οι τραυματίες (ο 2ος είναι το στυλ μπάσκετ που παίζουμε, αλλά ας το αφήσουμε για αργότερα). Για τους τραυματίες λοιπόν πιστεύεις ότι ευθύνονται η ατυχία και η μοίρα ή όντως γίνεται κάτι λάθος? Και αν γίνεται κάτι λάθος, δεν είναι ευθύνη της ομάδας (προέδρου, προπονητή κλπ) να το εντοπίσει και να το διορθώσει πριν να είναι αργά (που πλέον είναι)?
Reggie Miller #31
QUOTE(benchwarmer @ Apr 19 2018, 22:24 ) *
Αφήνοντας λοιπόν τους τραυματίες, ατομικά οι μη-τραυματίες σε καλύπτουν? Η απόδοση των Ρόμπερτς, Μπράουν, Τόμπσον, ΜακΛιν, Μάντζαρη, Παπαπέτρου πχ. Παρουσιάστηκαν αυτοί έστω έτοιμοι ψυχολογικά-σωματικά-τακτικά-παικτικά για την σειρά της χρονιάς, ώστε να ρίξουμε το φταίξιμο στους τραυματίες? Αν κατά τη γνώμη σου παρουσιάστηκαν έτοιμοι, μήπως τότε το ταβάνι τους (της ετοιμότητάς τους) είναι μικρότερο από αυτό που έπρεπε, και άρα έγινε λάθος στην επιλογή τους και στα χρήματα που δόθηκαν σε αυτούς? Αν δεν παρουσιάστηκαν έτοιμοι, μήπως φταίει κάποιος άλλος που δεν παρουσιάστηκαν έτοιμοι? Ή μήπως που δεν δοκιμάστηκε χθες και κάποιος άλλος (Γουίλτζερ)?

Όλα αυτά βέβαια χωρίς καν να κοιτάξουμε τον πρώτο elephant in the room, που όντως είναι οι τραυματίες (ο 2ος είναι το στυλ μπάσκετ που παίζουμε, αλλά ας το αφήσουμε για αργότερα). Για τους τραυματίες λοιπόν πιστεύεις ότι ευθύνονται η ατυχία και η μοίρα ή όντως γίνεται κάτι λάθος? Και αν γίνεται κάτι λάθος, δεν είναι ευθύνη της ομάδας (προέδρου, προπονητή κλπ) να το εντοπίσει και να το διορθώσει πριν να είναι αργά (που πλέον είναι)?


Επειδή ανέφερες και τις προπονήσεις,αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε,άρα δεν μπορούμε να κρίνουμε.Το μόνο σίγουρο είναι ότι η επιβάρυνση των παικτών πλέον είναι τεράστια,όπως έλεγε και ο Πριντ,πλέον οι παίκτες δεν προλαβαίνουν να κάνουν σωστή αποκατάσταση.Αν πάντως φταίει το προπονητικό τιμ τότε υπάρχει θέμα,επειδή για τον Γκατζούλη λένε όλοι τα καλύτερα...
Και κάθε τραυματισμός είναι διαφορετικός ή ας πούμε δεν έχουμε μυικά θέματα εκτός του Ρόμπερτς.Πάντως λένε ότι ο Σφαιρό γενικά προετοιμασία κάνει δυνατή και βαριά και ότι οι Αμερικάνοι το καλοκαίρι έβλεπαν εφιάλτες,ο Μακλίν λέει τα είχε δει όλα...
Βέβαια,για τον γιατρό λέγεται ότι ήταν στην ποδοσφαιρική ομάδα και τον έδιωξαν...
lefpan
QUOTE(benchwarmer @ Apr 19 2018, 22:24 ) *
Αφήνοντας λοιπόν τους τραυματίες, ατομικά οι μη-τραυματίες σε καλύπτουν? Η απόδοση των Ρόμπερτς, Μπράουν, Τόμπσον, ΜακΛιν, Μάντζαρη, Παπαπέτρου πχ. Παρουσιάστηκαν αυτοί έστω έτοιμοι ψυχολογικά-σωματικά-τακτικά-παικτικά για την σειρά της χρονιάς, ώστε να ρίξουμε το φταίξιμο στους τραυματίες? Αν κατά τη γνώμη σου παρουσιάστηκαν έτοιμοι, μήπως τότε το ταβάνι τους (της ετοιμότητάς τους) είναι μικρότερο από αυτό που έπρεπε, και άρα έγινε λάθος στην επιλογή τους και στα χρήματα που δόθηκαν σε αυτούς? Αν δεν παρουσιάστηκαν έτοιμοι, μήπως φταίει κάποιος άλλος που δεν παρουσιάστηκαν έτοιμοι? Ή μήπως που δεν δοκιμάστηκε χθες και κάποιος άλλος (Γουίλτζερ)?

Όλα αυτά βέβαια χωρίς καν να κοιτάξουμε τον πρώτο elephant in the room, που όντως είναι οι τραυματίες (ο 2ος είναι το στυλ μπάσκετ που παίζουμε, αλλά ας το αφήσουμε για αργότερα). Για τους τραυματίες λοιπόν πιστεύεις ότι ευθύνονται η ατυχία και η μοίρα ή όντως γίνεται κάτι λάθος? Και αν γίνεται κάτι λάθος, δεν είναι ευθύνη της ομάδας (προέδρου, προπονητή κλπ) να το εντοπίσει και να το διορθώσει πριν να είναι αργά (που πλέον είναι)?

Το μπάσκετ είναι ομαδικό άθλημα. Δεν βάζεις σωστά το ζήτημα. Με όλους αυτούς τους τραυματίες χαλάει η ομάδα σαν σύνολο, οπότε δεν μπορεί να γίνει σωστή κριτική για κάθε παίκτη χωριστά. Ο Σπανούλης είναι άλλη περίπτωση. Η απόδοσή του δεν εξαρτάται τόσο από την εικόνα της ομάδας, όσο από την προσωπική αγωνιστική του κατάσταση.

Τραυματίες έχουν όλες (ή έστω πολλές) ομάδες. Δεν νομίζω ότι κάτι γίνεται λάθος, που δεν γίνεται στις άλλες ομάδες. Το πρόγραμμα της νέας ευρωλίγκας είναι πολύ ζόρικο. Να σου θυμίσω ότι η Μακάμπι σκέφτεται να έχει δύο ομάδες, μιά για την ευρωλίγκα και μία για το πρωτάθλημα. Ίσως πρέπει να δούμε κι εμείς κάποιου είδους λύση στο πρόβλημα αυτό, που νομίζω ότι απασχολεί όλες τις ομάδες που έχουν στόχο να πρωταγωνιστήσουν.

Εξ άλλου, πάντα ο Ολυμπιακός διαχρονικά είχε προβλήματα ακόμα και σοβαρότατων τραυματισμών. Πρόχειρα θυμάμαι Βασιλόπουλο, Κουζάουσκας, Ματσιγιάουσκας, Νεστέροβιτς, Λο, Μάντζαρη, Γιανγκ, Χάκετ, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου.
benchwarmer
QUOTE(lefpan @ Apr 19 2018, 23:41 ) *
Το μπάσκετ είναι ομαδικό άθλημα. Δεν βάζεις σωστά το ζήτημα. Με όλους αυτούς τους τραυματίες χαλάει η ομάδα σαν σύνολο, οπότε δεν μπορεί να γίνει σωστή κριτική για κάθε παίκτη χωριστά. Ο Σπανούλης είναι άλλη περίπτωση. Η απόδοσή του δεν εξαρτάται τόσο από την εικόνα της ομάδας, όσο από την προσωπική αγωνιστική του κατάσταση.


Έστω ότι ήσουν προπονητής όμως. Και ερχόταν το καλοκαίρι και έπρεπε να αποφασίσεις ποιους θα κρατούσες και ποιους όχι. Και τι να κάνουμε, υπήρχαν τραυματισμοί οπότε η "κριτική" που θα έκανες δεν θα ήταν πλήρης. Θα ήθελες να μας πεις ποιους θα κρατούσες και ποιους όχι από την φετινή ομάδα? Και αν όταν αυτοί οι ίδιοι είχαν έρθει τους θεωρούσες αντίστοιχα καλύτερους από αυτούς που έφυγαν?

QUOTE(lefpan @ Apr 19 2018, 23:41 ) *
Τραυματίες έχουν όλες (ή έστω πολλές) ομάδες. Δεν νομίζω ότι κάτι γίνεται λάθος, που δεν γίνεται στις άλλες ομάδες. Το πρόγραμμα της νέας ευρωλίγκας είναι πολύ ζόρικο. Να σου θυμίσω ότι η Μακάμπι σκέφτεται να έχει δύο ομάδες, μιά για την ευρωλίγκα και μία για το πρωτάθλημα. Ίσως πρέπει να δούμε κι εμείς κάποιου είδους λύση στο πρόβλημα αυτό, που νομίζω ότι απασχολεί όλες τις ομάδες που έχουν στόχο να πρωταγωνιστήσουν.


Άρα αφού έχουν όλες οι ομάδες, δεν θα πρέπει να αποτελεί δικαιολογία.
Η Μακάμπι αυτό θα το κάνει για άλλο λόγο, αλλά γενικά οκ μπορώ να συμφωνήσω ότι είναι πολύ βαρύ το πρόγραμμα. Το οποίο όμως θα γίνει ακόμα βαρύτερο από του παραχρόνου, επομένως θα πρέπει να προετοιμαστείς κατάλληλα για αυτό και να προηγείσαι των γεγονότων, αν θες να λέγεσαι μεγάλος σύλλογος, οικογένεια ή όπως αλλιώς θες.

QUOTE(lefpan @ Apr 19 2018, 23:41 ) *
Εξ άλλου, πάντα ο Ολυμπιακός διαχρονικά είχε προβλήματα ακόμα και σοβαρότατων τραυματισμών. Πρόχειρα θυμάμαι Βασιλόπουλο, Κουζάουσκας, Ματσιγιάουσκας, Νεστέροβιτς, Λο, Μάντζαρη, Γιανγκ, Χάκετ, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου.


Άρα ξαναγυρνάμε στο ότι κάποιος εκεί πάνω βλέπει κόκκινα και αφιονίζεται? Σε κάποιες περιπτώσεις ναι το δέχομαι.
Τα τελευταία 2-3 χρόνια όμως ειδικά έχουμε δει ξεκάθαρες περιπτώσεις που παίχτες πάτησαν παρκέ τραυματίες και μετά τους χάσαμε για βδομάδες μέχρι χρόνια (Γιανγκ-Αγραβάνης στην χειρότερη περίπτωση, Παπανικολάου-Μιλουτίνοφ-Παπαπέτρου στην καλύτερη). Αυτό προσωπικά δεν το θυμάμαι να συμβαίνει σε τέτοιο βαθμό σε καμία ομάδα σε κανένα άθλημα. Είτε λοιπόν υπάρχει λάθος διάγνωση του ιατρικού τιμ, είτε το παίρνει πάνω του ο προπονητής να παίξουν, και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει ξεκάθαρος υπεύθυνος, και είναι εντός της ομάδας.
shtarkws
Ο κουζαουσκας ποιος είναι; Ο πολύ ψηλός πολύ αδύνατος Λιθουανός;

Edit Μάλλον Ζουκαουσκας πρέπει να λεγόταν
lefpan
QUOTE(benchwarmer @ Apr 19 2018, 22:53 ) *
Έστω ότι ήσουν προπονητής όμως. Και ερχόταν το καλοκαίρι και έπρεπε να αποφασίσεις ποιους θα κρατούσες και ποιους όχι. Και τι να κάνουμε, υπήρχαν τραυματισμοί οπότε η "κριτική" που θα έκανες δεν θα ήταν πλήρης. Θα ήθελες να μας πεις ποιους θα κρατούσες και ποιους όχι από την φετινή ομάδα? Και αν όταν αυτοί οι ίδιοι είχαν έρθει τους θεωρούσες αντίστοιχα καλύτερους από αυτούς που έφυγαν?

Στα γκαρντ θα κρατούσα οπωσδήποτε τον Στρέλνιεκς και θα έδιωχνα οπωσδήποτε τον Μπόμπι Μπράουν και τον Χόλις Τόμπσον (που παίζει και 3άρι) που δεν έδεσαν ποτέ με την ομάδα.
Ρόμπερτς θα το σκεφτόμουνα, αφού συζητούσα μαζί του, αλλά πιό πολύ κλίνω στο να μην τον κρατούσα. Σίγουρα θα περνούσα στην ενεργό δράση τον Τολιόπουλο, για να πιάσει σειρά σιγά-σιγά και ο Αρσενόπουλος. Μη ξεχνάμε ότι στην εφηβική ομάδα υπάρχει κι ένας 16χρονος Σέρβος (που μάλλον θα πάρει ελληνικό διαβατήριο) με το όνομα Αλεξέι Ποκουσέφσκι, που παίζει στη θέση 1, με ύψος 2,11 (!!!) μέχρι στιγμής, ο οποίος λέγεται ότι κάνει παπάδες (μόνο που είναι υπερβολικά αδύνατος και θέλει πολλή δουλειά στον τομέα αυτό).

Φόργουορντ θα κρατούσα όλους όπως είναι. Τον Γουίλτζερ θα τον κρατούσα μόνο επειδή είναι φτηνός και έχει καλό τρίποντο.

Στους σέντερ, θα κρατούσα Μακλίν και Μιλουτίνοφ (αν δεν πάει ΝΒΑ). Στη θέση του Μπόγρη θα προτιμούσα κάποιον πιό αθλητικό αμερικανό (έστω και στοίχημα), αν δεν είχα περιορισμό για ξένο.

Αυτούς που ήλθαν φέτος από την αρχή της σεζόν τους θεωρούσα γενικά καλύτερους από αυτούς που έφυγαν. Πάντως στην περίπτωση του Χάκετ δεν μπορεί να γίνει ευθεία σύγκριση, γιατί δεν ήλθε αντίστοιχος παίκτης. Αυτό το θεώρησα σαν αλλαγή προπονητικής νοοτροπίας και στροφή σε πιό επιθετικογενές μπάσκετ, αλλά κάτι τέτοιο δεν προέκυψε λόγω που η ομάδα σχεδόν ποτέ δεν έπαιξε πλήρης.


QUOTE(shtarkws @ Apr 19 2018, 22:57 ) *
Ο κουζαουσκας ποιος είναι; Ο πολύ ψηλός πολύ αδύνατος Λιθουανός;

Edit Μάλλον Ζουκαουσκας πρέπει να λεγόταν

Ακριβώς!
Αυτό που έκανα λέγεται αντιμετάθεση του ζ με το κ.
Joda
QUOTE (Coach Periklis @ Apr 19 2018, 20:27 ) *
Υπάρχει και το σενάριο ο εγωισμός να είναι τροχοπέδη για την στελέχωση ε;;

Στην Πόλη τον άφησε στον πάγκο ο μέγιστος των προπονητών ( που έκατσαν στον πάγκο του ΟΣΦΠ )

Τεσπα, υπόθεση κάνω

Εντός παρκέ δεν δείχνει να είναι πρόβλημα ο Σπανουλής, αντιθέτως βλέπω τους άλλους παίκτες να μην σκέφτονται καν να πάρουν πρωτοβουλία περιμένοντας τον συνήθη ύποπτο να σώσει το τομαρι μας


Ο Γουιλτζερ παντως θεωρω οτι ειναι κλειδι για το επομενο ματς και μακαρι να χρησιμοποιηθει που πιστευω πως θα γινει. Ειναι απο τους λιγους παιχτες που εχουμε που μπορουν να βαλουν σημαντικα καλαθια.
benchwarmer
QUOTE(lefpan @ Apr 20 2018, 00:26 ) *
Αυτούς που ήλθαν φέτος από την αρχή της σεζόν τους θεωρούσα γενικά καλύτερους από αυτούς που έφυγαν. Πάντως στην περίπτωση του Χάκετ δεν μπορεί να γίνει ευθεία σύγκριση, γιατί δεν ήλθε αντίστοιχος παίκτης. Αυτό το θεώρησα σαν αλλαγή προπονητικής νοοτροπίας και στροφή σε πιό επιθετικογενές μπάσκετ, αλλά κάτι τέτοιο δεν προέκυψε λόγω που η ομάδα σχεδόν ποτέ δεν έπαιξε πλήρης.


Άρα θεωρείς ότι όντως έπρεπε να αλλάξουμε προπονητική νοοτροπία? Και για ποιον λόγο, αφού θεωρείς (και όχι άδικα ίσως ως τώρα) απόλυτα επιτυχημένη την ομάδα μέχρι πέρυσι?
Και με ποιον τρόπο πιστεύεις ότι επηρέασε το ότι δεν είμαστε πλήρεις στο να μην πραγματοποιηθεί αυτή η αλλαγή? Ίσα ίσα, οι παίχτες που μας έλειψαν για καιρό (πχ Τιλί, Αγραβάνης ή τώρα Παπανικολάου) είναι μάλλον περισσότερο αμυντικογενείς. Οι επιθετικογενείς έπαθαν μάλλον τα λιγότερα (Ρόμπερτς, Στρέλνιεκς, Γουίλτζερ), αλλά δεν είδα καμία διάθεση για αλλαγή και αξιοποίησή τους.

Και ξέχασες(?) να σχολιάσεις τα υπόλοιπα που έγραψα, το αν θεωρείς εν ολίγοις τους τραυματισμούς τυχαίο γεγονός ή όχι. Και ναι για να σε προλάβω, φυσικά ξέρω ότι δεν είμαστε γιατροί για να έχουμε άποψη. Αντίστοιχα όμως πιστεύω ότι συμφωνείς πως και γιατρός από γιατρό διαφέρει ως προς την αποτελεσματικότητα (όπως και οποιοσδήποτε επαγγελματίας από κάποιον άλλο του ιδίου επαγγέλματος), ή στην περίπτωση μιας ομάδας με τον έξτρα παράγοντα της συνεργασίας του με τον προπονητή και στις από κοινού αποφάσεις.
Joda
QUOTE (benchwarmer @ Apr 19 2018, 23:42 ) *
Άρα θεωρείς ότι όντως έπρεπε να αλλάξουμε προπονητική νοοτροπία? Και για ποιον λόγο, αφού θεωρείς (και όχι άδικα ίσως ως τώρα) απόλυτα επιτυχημένη την ομάδα μέχρι πέρυσι?
Και με ποιον τρόπο πιστεύεις ότι επηρέασε το ότι δεν είμαστε πλήρεις στο να μην πραγματοποιηθεί αυτή η αλλαγή? Ίσα ίσα, οι παίχτες που μας έλειψαν για καιρό (πχ Τιλί, Αγραβάνης ή τώρα Παπανικολάου) είναι μάλλον περισσότερο αμυντικογενείς. Οι επιθετικογενείς έπαθαν μάλλον τα λιγότερα (Ρόμπερτς, Στρέλνιεκς, Γουίλτζερ), αλλά δεν είδα καμία διάθεση για αλλαγή και αξιοποίησή τους.

Και ξέχασες(?) να σχολιάσεις τα υπόλοιπα που έγραψα, το αν θεωρείς εν ολίγοις τους τραυματισμούς τυχαίο γεγονός ή όχι. Και ναι για να σε προλάβω, φυσικά ξέρω ότι δεν είμαστε γιατροί για να έχουμε άποψη. Αντίστοιχα όμως πιστεύω ότι συμφωνείς πως και γιατρός από γιατρό διαφέρει ως προς την αποτελεσματικότητα (όπως και οποιοσδήποτε επαγγελματίας από κάποιον άλλο του ιδίου επαγγέλματος), ή στην περίπτωση μιας ομάδας με τον έξτρα παράγοντα της συνεργασίας του με τον προπονητή και στις από κοινού αποφάσεις.


Το προβλημα απο περσυ ηταν εμφανες.Ειμαστε αργοι και προβλεψιμοι.Ενω επρεπε να αποκτηθει παιχτης που θα ετρχε την ομαδα (Τζακσον) πηραμε Ρομπερτς+Τομσον.Εγω το ελεγα απο το καλοκαιρι και απορουσα για ποιο λογο αποκτηθηκε,το περιφημο 2-3αρι που λεγανε πολλοι, ο Τομσον, αφου δεν θα εχει ξεκαθαρο ρολο και δεν πηγαμε να παρουμε απλα ενα πολυ καλο γκαρντ. Ο μεταγραφικος σχεδιασμος ηταν τουλαχιστον ερασιιτεχνικος φετος χωρις καμια συγκεκριμενη στοχευση.
j.browning
QUOTE (rankin @ Apr 19 2018, 21:19 ) *
Τι να σου πω τωρα;
Ειναι πολυ δυσκολο να το αναλύσει κανείς αυτό, γιατί ο Σπανούλης παίζει εξαιρετικά στα 2/3 των αγώνων (μετά κλατάρει)

Αυτο που λέμε ειναι οτι έχω εναν παίχτη που παιζει εξαιρετικά, αλλά τελικά ολοι οι άλλοι παιζουν χάλια δίπλα του.

Το οτι κρατάει τη μπάλα και τη παίρνει μαζί του μέχρι και το σπίτι του, ισχύει
Αλλά νομίζω οτι η ευθυνη πρωτίστως βαραίνει τον προπονητή που επέτρεψε στην ομάδα να χάσει τη μνήμη της (τη μνημη των πρώτων 10 αγώνων)
Που δεν διόρθωσε τις παραφωνίες στο ροστερ
Που επέλεξε παιχτες αυστηρά για supporting ρολο (πόσους Μαντζάρηδες χρειαζεται μια ομάδα???? )
Που επέλεξε παίχτες που δεν κάνουν και κάτι ιδιαίτερα καλά..
ο Χάκετ ηταν κακός σουτερ, αλλά έπαιζε αμυνάρα
ο Γκριν δεν έδινε πάσες αλλα ηταν εξαιρετικός σκορερ (οταν ο Σπανουλης έλλειπε- να σημειωθεί αυτό )
ο Λοτζέσκι απουσίαζε συχνά, αλλά οταν έπαιζε εκανε πολλά πράγματα στο παρκε

Ο Ρομπερτς, σουτάρει καλά, αλλά ντρέπεται να μας το δείξει
Ο Μπαρμπα Μπομπις, έχει έρθει για τουρισμο
ο Τομπσον έχει πάρει το μυστρί απο την αρχή της σεζόν
Ο Στρέλνιεξ, με τη δεδομένη αξία, επίσης αγνοείται απο την αρχή της σεζόν

Βασικά φέτος παρατηρούμε την απόλυτη αποτυχία του να καταφέρει η ομάδα να πάρει κάτι απο τους ξένους της, με αποτέλεσμα να δείχνουν ισάξιοι του Ουότερς....

Ο Σφαιρόπουλος εδώ απέτυχε παταγωδώς.
φταίει η παρουσία του Σπανούλη για αυτό;
Δε συμφωνώ..
Φταίει η φιλοσοφία του κόουτς, που δεν χρησιμοποιεί το Σπανούλη ως ενα ακόμα εργαλείο, το καλύτερο εργαλείο του, για να του ανεβάζει την ομάδα επίπεδο, αλλά χρησιμοποιεί ολους τους αλλους ως μπακ απ για να παίρνει ανάσες ο Σπανούλης, να του κατεβάζουν τη μπάλα, να περιμένουν στη γωνία για να τους δώσει ασιστ κλπ κλπ κλπ

Το έκανε αυτό για μήνες, και κατάφερε τελικά να έχει μια ευνουχισμένη ομάδα, χωρίς Plan B και με καμένους ψυχολογικά παίχτες.

Κακά τα ψέματα, αλλά ο Σφαιρόπουλος παίρνει το χρυσό βατόμουρο φέτος
Ακόμα και αν ο Σπανούλης μας πάρει απο το χεράκι και σηκώσει ευρωπαικο με 35 ποντους μέσο ορο, και 15 ασσιστ, θα ειναι καθαρά έργο του ενός και όχι των πολλών το φετινό.

Και επειδή έργο του ενος έχουμε να δουμε καμια 40αρια χρονια, καταλαβαίνουμε ολοι προς τα που οδεύει η σεζόν.

Φταίει λοιπόν ο Σπανούλης;
Οχι. Ο Σπανούλης μπαινει μεσα και κάνει αυτο που ξέρει να κάνει.
Ο προπονητής ειναι αυτός που θα έπρεπε να αποφασίζει ποσο θα παιζει, και τι θα κάνουν οι υπόλοιποι...

Δε μπορεί ο Σπανούλης στο τελικό της Κωνσταντινούπολης, 6 χρονια πρίν, στα 30 του, στα ντουζένια του, να έπαιξε 27 λεπτά, και τώρα, να παίζει με τη Ζαλγκίρις, στα 36 του, 37 λεπτά.
Αυτο απο μονο του λέει πολλά για την πτώση που έχει το επίπεδο της ομάδας, τόσο σε ρόστερ οσο και σε προπονητικό τιμ.

γενικα το σκεπτικο σου ειναι σωστο,αλλα παραβλεπεις κατι πολυ σημαντικο,
ο σπανουλης για τον ολυμπιακο δεν ειναι ενα καλο εργαλειο ουτε το καλυτερο εργαλειο
δεν ειναι ενας απο τους 3 καλυτερους ελληνες παιχτες που εχουμε δει στα παρκε,(ολα αυτα ειναι για τους υπολοιπους)
ο σπανουλης για τον ολυμπιακο ειναι ο μεσσιας,ειναι το φως,ειναι η ιδια η ζωη,ειναι η ιερη αγελαδα,
ειναι ο ανθρωπος που εβγαλε τον ολυμπιακο απο τον σκοταδισμο,
πολυ αμφιβαλω αν ο σφαιροπουλος μπορει να κανει κουμαντο στον βασιλη,ο βασιλης ειναι ο στρατηγος και ο σφαιροπουλος ειναι λοχαγος.

ειναι τετοιος ο εγωισμος του παικτη που δεν μπορεσε να του επιβληθη ουτε ο ζοτς,οταν τον ειχαμε εμεις του καναμε ολα τα χατηρια για να μην στεναχωρεθει,ειχαμε στην ομαδα διαμαντιδη σαρας και διναμε την μπαλα στον βασιλη να οργανωσει παιχνιδι που δεν ειναι ασσος γιατι θελει να κραταει την μπαλα και στα αποδυτηρια,και μας ειχε φαει το νταπα ντουπα,βαζαμε τον ΔΔ να παιζει τριαρι για να χωραει και ο μπιλ,τεσπα,γιαυτο τα πηρε ετσι ο ζοτς οταν εφυγε.(και γιαυτο χαρηκα εγω,ειπα επιτελους η μπαλα στον ΔΔ)

θα του επιβληθη ο σφαιρο?χλωμο
εγω πιστευω οτι ειναι δικια του γραμμη ολα αυτα που προανεφερες,και οι αγγελο κανουν τουμπεκι γιατι απο την μια τον πιστευουν και απο την αλλη τους συμφερει γιατι τους εχει πιασει σκρουτζ
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.